Дали Wix е добар за правење веб-страници? Така мислат 200 милиони корисници

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Дали Wix е добар за правење веб-страници? Wix моментално има над 200 милиони корисници во 190 земји. Тоа се над 200 милиони луѓе кои мислат дека Wix е добар за создавање веб-страници. 

Ако размислувате да создадете еден за вашиот мал бизнис, веројатно сте слушнале за Wix, бидејќи тој е еден од најпопуларните создавачи на веб-страници на пазарот денес. И со добра причина.

Wix го олеснува создавањето убава веб-локација или онлајн продавница за неколку минути без претходно искуство или знаење за дизајнирање. Плус, ги вклучува сите карактеристики што му се потребни на вашиот бизнис за да успее онлајн. 

Можете исто така да ја прилагодите вашата страница со HTML код ако сакате поголема контрола врз нејзиниот изглед и функционалност.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Wix. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Значи, дали Wix е добар за правење веб-страници? Ајде да се нурнеме.

Што е Wix?

Wix е градител на веб-страници за почетници, лансиран во 2006 година. Ако се прашувате дали Wix е добар за правење веб-страници, бројките за оваа моќна зграда за градење веб-страници се прилично впечатливи.

 • Wix има повеќе од 200 милиони корисници на глобално ниво од 2021 година.
 • Wix има 5.5 милиони клиенти со претплата на Premium.
 • Само во 2020 година, Wix додаде над 31 милион нови корисници.
 • Денес има 367,024 Premium Wix веб-локации, од кои 120,970 се со седиште во Соединетите Држави.
 • Повеќе од 44,000 апликации се преземаат од Wix App Market дневно.
 • Wix достигна 1 милион корисници во 2009 година, 10 милиони корисници во 2011 година, 50 милиони корисници во 2014 година и 200 милиони корисници во 2021 година.
 • Околу 332,000 веб-страници за е-трговија моментално користат Wix.
 • 45,000 нови луѓе се придружуваат на Wix на дневна основа.

Клучни карактеристики

Wix е создавач на веб-страници базиран на облак кој им овозможува на корисниците да креираат веб-страници и мобилни страници со HTML5 преку употреба на нивните алатки за влечење и спуштање.

почетната страница на wix

Wix нуди бесплатен план и платен план.

Бесплатниот план ви дава пристап до уредникот Wix, додека платениот план започнува со 16 долари месечно и ви дава пристап до повеќе функции, како што се отстранување на брендирањето Wix од вашата веб-локација, добивање приспособен домен и многу повеќе.

Добрите

 • Уредникот за влечење и спуштање е лесен за користење и не бара никакво знаење за кодирање.
 • Можете да креирате веб-страница бесплатно со Бесплатен план за Wix.
 • Платените планови се достапни и ви овозможуваат пристап до повеќе функции како што е продажбата преку Интернет.
 • Wix е платформа базирана на облак, што значи дека можете да пристапите на вашата веб-страница од каде било.
 • Wix има над 900+ шаблони од кои можете да изберете.
 • Wix е пријателски за оптимизација и нуди различни функции за да ви помогне да ја оптимизирате вашата веб-страница за пребарувачите.
 • Wix нуди мобилна апликација која ви овозможува да управувате со вашата веб-страница од вашиот телефон.
 • Wix нуди 24/7 поддршка за корисници.

Конс

 • Бесплатниот план не ви дава пристап до некои функции, како што е отстранување на брендирањето Wix од вашата веб-локација.
 • Бесплатниот план не доаѓа со можности за е-трговија.
 • Ако сакате да се префрлите на друга платформа, ќе мора да започнете од нула бидејќи Wix не ви дозволува да ја извезувате вашата веб-страница.
 • Има добри Wix конкуренти да се разгледа исто така.

Wix е одлична платформа за оние кои бараат лесен за користење уредувач за влечење и спуштање и не им треба пристап до напредни функции.

Проверете го мојот преглед за Wix од 2024 година за да дознаете повеќе.

Направете веб-страница без ограничувања

Ако сте како повеќето луѓе, веројатно мислите дека креирањето веб-страница е комплициран процес кој одзема многу време.

wix шаблони

Но, што ако ви кажеме дека постои платформа која ќе ви го овозможи тоа креирајте бесплатна веб-страница за само неколку минути?

Така е, со Wix, можете да креирате веб-страница без никакви ограничувања!

Wix ви овозможува да ја дизајнирате вашата веб-страница токму онака како што сакате и да додадете какви било карактеристики или функционалности што ви се потребни.

Плус, Wix е исклучително лесен за користење, така што не ви требаат никакви технички вештини за да креирате убава веб-страница.

Изградете повеќе од веб-страница

Кога водите бизнис, ви треба повеќе од само веб-локација. Потребно ви е место за да привлечете клиенти и да го зголемите вашето онлајн присуство. 

Со Wix, можете креирајте веб-страница, започнете блог, продавајте онлајн, промовирајте го вашиот бизнис и изградете ја вашата заедница - сето тоа на едно место.

Да се ​​изгради повеќе од веб-локација со Wix е лесно и може да се направи во само неколку чекори.

1. Создадете веб-страница

Првиот чекор е да креирате веб-страница со Wix. Со Wix, можете да креирате професионална веб-локација за неколку минути, без никакво искуство со кодирање или дизајн.

Само изберете шаблон, приспособете го да одговара на вашиот бренд, додајте ја вашата содржина и подготвени сте да одите.

2. Започнете блог

Откако ќе имате веб-локација, можете да започнете блог да привлечете нови клиенти и да го зголемите вашето онлајн присуство.

Со Wix, можете лесно да креирате и управувате со објавите на блогот, да додавате слики и видеа, па дури и да ги закажувате вашите објави однапред.

3. Продавајте преку Интернет

Ако сакате да продавате производи или услуги преку Интернет, Wix го олеснува започнувањето. Со Wix Stores, можете креирајте онлајн продавница, додадете производи, поставете плаќања и почнете да продавате за неколку минути.

Плус, можете дури и да продавате производи на вашата веб-страница и блог со кошничката за купување Wix.

4. Промовирајте го вашиот бизнис

Откако ќе имате веб-страница и онлајн продавница, можете да започнете да го промовирате вашиот бизнис за да привлечете нови клиенти.

Со Wix, можете да креирате убави кампањи за е-пошта, да стартувате реклами за социјални мрежи па дури и да се создаде а Google Опис на мојот бизнис - сите од едно место.

5. Изградете ја вашата заедница

Конечно, можете да ја користите вашата веб-страница за да изградите заедница околу вашиот бизнис. Со Wix, можете да креирате форум, да започнете групен разговор, да додавате разговор во живо и многу повеќе.

Плус, можете да ја користите вашата веб-страница за да се поврзете со вашите клиенти и да им дадете место да се поврзат едни со други.

Сето ова можете да го направите на ваш начин бидејќи Wix ви дава целосна контрола врз вашата веб-страница. Wix е лесен за користење и има многу функции кои ви дозволуваат да креирате веб-локација токму онака како што сакате.

Возете го сообраќајот што се претвора

Како и секој сопственик на бизнис, вашата цел за креирање веб-локација е да возите сообраќај што се претвора. Но, како можете да се осигурате дека вашата веб-страница Wix ја врши својата работа?

1. Оптимизирајте ја вашата веб-страница за пребарувачи. Користете ги вистинските клучни зборови и структурата на веб-страницата за да им олесните на пребарувачите да ја разберат вашата содржина.

2. Промовирајте на социјалните медиуми. Споделете ја вашата содржина на социјалните медиуми за да допрете до поширока публика и да ги натерате да ја посетат вашата веб-страница Wix.

3. Не заборавајте на вашиот повик за акција. Вашата веб-страница треба да има јасен и ефективен повик за акција што ќе им кажува на посетителите што сакате да направат. Погрижете се вашиот CTA да се истакнува и лесно да се најде.

4. Изградба на целни страници. Целните страници се дизајнирани да ги претворат посетителите во потенцијални клиенти или клиенти. Добро дизајниран Целна страница може да биде многу ефикасен во возењето на сообраќајот што се претвора.

5. Тест, тест, тест. Секогаш тестирајте ги различните аспекти на вашата веб-страница за да видите што функционира, а што не. Обидете се со различни наслови, слики, распореди и повици за акција за да видите што ги добива најдобрите резултати.

Следејќи ги овие совети, можете да бидете сигурни дека вашата веб-локација води сообраќај што конвертира.

Дали Wix е добар за правење веб-страници?

Краткиот одговор е да! Wix е одлична платформа за креирање веб-страници и има неколку причини зошто.

Име, Wix е исклучително лесен за користење и лесен за употреба. Дури и ако немате претходно искуство со креирање веб-локации, ќе можете да создадете неверојатна веб-локација со Wix.

Второ, Wix нуди широк спектар на функции и шаблони од кои можете да изберете, за да можете да креирате веб-локација што е единствена за вашиот бренд или бизнис.

И трети, Wix секогаш ја ажурира и ја подобрува својата платформа, за да можете да бидете сигурни дека ги користите најновите и најдобри алатки за да ја креирате вашата веб-локација.

Зошто Градителот на веб-страница Wix е најдобриот избор за вас

Ако барате да креирате веб-страница, Wix е дефинитивно добра опција. Тој е лесен за користење, има многу функции и опции за прилагодување и е разумна цена.

Wix често е пофален како лесен за употреба градител на веб-страници со многу функции. Вистина е дека нивната платформа го олеснува создавањето веб-локација со професионален изглед без да ви требаат какви било вештини за кодирање.

Можете да изберете од еден од нивните 900+ шаблони или да започнете од нула ако сакате повеќе опции за прилагодување. Плус, нема ограничувања на страниците за да можете да ја направите вашата страница толку голема или мала колку што ви треба.

Генерално, мислиме дека тоа е одличен избор за повеќето луѓе.

Заврши – Дали Wix е добар за градење веб-страници?

Дали Wix е добар за правење веб-страници? Одговорот е да! Wix го олеснува создавањето убава веб-страница за неколку минути.

Без разлика дали ви треба едноставен личен блог или елаборирана корпоративна страница, Wix има сè што ви треба за да започнете.

Со Wix, можете да креирате професионална веб-страница за неколку минути. Со повеќе од 900 професионално дизајнирани шаблони и напредни алатки за оптимизација, вашата веб-страница ќе биде оптимизирана за успех.

Започнете го вашиот бесплатен пробен период Wix денес.

Преглед на Wix: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...