Дали треба да користите RoboForm како менаџер за лозинки? Преглед на карактеристики и употребливост

in Менаџери за лозинки

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Робоформ е еден од најлесните за употреба и безбедни менаџери за лозинки. RoboForm вреди да се провери дали ви треба помош за управување со вашите онлајн сметки. Во овој преглед на RoboForm, ќе ги разгледаме подетално безбедноста и приватноста на овој управник со лозинки.

Резиме на преглед на RoboForm (TL;DR)
Рејтинг
Цена
Од 1.99 долари месечно
Бесплатни план
Да (но на еден уред не 2FA)
Енкрипција
Шифрирање AES-256 битна
Биометриски најава
Face ID, Pixel Face Unlock, Touch ID на iOS и macOS, Windows Hello, Андроид читачи за отпечатоци
2fa/mfa
Да
Пополнување на формулари
Да
Темно следење на веб
Да
Поддржани платформи
Windows macOS, Android, iOS, Linux
Ревизија на лозинка
Да
Клучни карактеристики
Повеќе опции за 2FA. Ревизија на безбедноста на лозинката. Безбедна лозинка и споделување белешки. Безбедно складирање на обележувачи. Пристап за итни случаи
Тековен договор
Добијте 30% ПОПУСТ (само 16.68 УСД годишно)

Многу луѓе имаат тенденција повторно да ги користат лозинките на повеќе платформи. Тоа е исклучително ризично бидејќи може да доведе до украдени информации, киднапиран идентитет и други несреќни ситуации. 

Ова е местото каде што менаџер за лозинки како RoboForm Влегува. Ги складира вашите неограничени лозинки во заштитени облак сервери и помага да ги споделите со луѓето што ги сакате. 

Не само тоа, тој исто така безбедно ги доловува вашите чувствителни лични информации и ги враќа кога е потребно за автоматско пополнување на формулари. 

RoboForm може да биде менаџер за лозинка на почетно ниво, но доаѓа со одлични карактеристики и за лична и за деловна употреба. 

Можете дури и да складирате безбедни белешки за какви било општи информации и да ги користите како што ви одговара. Така, откако ја користев апликацијата некое време, еве ги моите неколку размислувања за неа.

TL; ДР: Користејќи AES 256-битна шифрирање на клучот и популарна функција за автоматско пополнување, RoboForm е еден од најлесните за користење, високо безбедни менаџери за лозинки. Ако ви треба помош за управување со вашите онлајн сметки, вреди да се провери RoboForm.

Добрите и лошите страни

RoboForm Pros

 • Лесно споделете акредитиви

RoboForm има функција за споделување лозинка која им овозможува на вработените или корисниците кои споделуваат заедничка сметка да се логираат со шифрирана лозинка. Ова е за да се обезбеди контролиран пристап до сметката и да се спречи потребата да се промени кога вработените заминуваат.

 • Категоризирајте ги лозинките

Можете да ги одделите лозинките за различни сметки и да ги наведете во различни категории: дом, работа, забава, социјални медиуми итн. Одржува сè организирано и го олеснува навигацијата низ податоците. 

 • Компатибилност со уреди и оперативен систем

RoboForm ги поддржува сите главни веб-прелистувачи и повеќето помали. Нејзината интеграција на прелистувачот е речиси беспрекорна, а апликацијата е поддржана од речиси сите оперативни системи на мобилни уреди.

 • Пробен

Достапна е бесплатна пробна опција за деловни сметки што им овозможуваат на корисниците да ги тестираат услугите без да внесуваат информации за кредитната картичка.

RoboForm Cons

 • Неуспешно автоматско пополнување

На некои веб-локации и портали, автоматското пополнување не работи и треба рачно да ги зачувате и внесете вашите ингеренциите за најавување.

 • Застарен кориснички интерфејс

Корисничкиот интерфејс за деловни сметки е застарен и има неколку простории за подобрување.

Клучни карактеристики

Управувачот со лозинки на RoboForm можеби не е најдобар во споредба со другите опции, но има некои навистина добри карактеристики. 

И доаѓа по многу прифатлива цена! Меѓутоа, ако сè уште сте скептични околу користењето, можете да ја тестирате основната верзија или дури да поминете бесплатен пробен период пред да купите премиум верзија.

Еве некои од неговите клучни карактеристики:

Леснотија на користење

Започнувањето со RoboForm е многу погодно. Достапни се повеќе планови, вклучително и бесплатна верзија, и можете да изберете еден според вашата потреба.

Пријавување со RoboForm

Едноставно е да се инсталира RoboForm Password Manager во вашите уреди. Откако ќе го преземете преку соодветниот инсталатер, тој потоа ќе додаде екстензии на прелистувачот на вашите стандардни веб-прелистувачи. 

Достапни се бројни видео технолошки упатства доколку ви треба некакво упатство за инструкции.

инсталирај робоформа

Потоа, ќе треба да ја поставите вашата корисничка сметка и да генерирате главна лозинка. За да додадете нови членови на вашите семејни или деловни сметки, RoboForm ќе им испрати е-пошта барајќи дозвола и дополнителни инструкции. 

По првичното поставување, програмата потоа ги увезува сите лозинки од вашите прелистувачи, други менаџери за лозинки, па дури и правилно напишана CSV-датотека (ако ја имате). Исто така може sync во обележувачите, иако колекцијата на опции за увоз е помала од другите програми.

Во бесплатната верзија, можете само sync вашите податоци со само еден уред. Тоа не е нужно проблем ако користите само примарен уред со интернет конекција. 

Но, на крајот го добив премиум семејниот план бидејќи нема ограничувања за уред или складирање. 

Главна лозинка

За да пристапите до вашата сметка на RoboForm и да ја заштитите, треба да внесете единствена комбинација од минимум 4 знаци, а најмногу 8. 

Ова е вашата главна лозинка. Бидејќи главната лозинка не се пренесува во рамките на серверите или не се складира во резервната копија на облакот, невозможно е да се врати кога е заборавена. 

Иако менаџерот за лозинка на RoboForm доцни да се приклучи на забавата, тие конечно ја воведоа функцијата за пристап до лозинка за итни случаи со нивната ажурирана верзија. Ќе зборувам за тоа малку подоцна.

Забелешка: Можеби ќе можете да ја ресетирате главната лозинка, но сите зачувани податоци ќе бидат избришани поради безбедносни цели.

Складирање на обележувачи

Една карактеристика на RoboForm што ме изненади беше споделување на обележувачи. Сметам дека е многу погодно затоа што имам iPhone и iPad, но користам Google Хром на мојот компјутер. 

И бидејќи Safari ми дозволува да ги прегледувам веб-страниците, ги отворив сите мои IOS уреди и лесно пристапив до нив. Бев многу среќен што можев да го сторам истото за мојот Chrome.

Тој е штедач во реално време и изненадувачки не е достапен во други истакнати менаџери за лозинки.

Управување со лозинка

RoboForm поддржува функции што би ги очекувале од висококвалитетен и скап производ и покрај тоа што е управувач со буџетски лозинки.

Увезете лозинки

Како што споменав претходно, RoboForm увезува лозинки од сите главни веб-прелистувачи, како што се Chrome, Firefox, Internet Explorer, итн., како и некои од помалите. 

Некои корисници претпочитаат да ги бришат лозинките од прелистувачите поради нивната помала безбедност. За жал, RoboForm не нуди никакви функции за автоматско чистење, па затоа треба да ги направите сами.

Снимање на лозинка

Исто како што би очекувале од програма за управување со лозинка, RoboForm ги доловува вашите ингеренции за најавување кога се регистрирате или се најавувате на нов портал и нуди да го зачувате како помине картичка. 

Можете дури и да го регистрирате со сопствено име и да го категоризирате со додавање во нова или постоечка папка. 

За некој кој сака да одржува сè организирано, не можев да не ја сакам оваа мала карактеристика. Потребно е само влечење и пуштање за да се организираат картичките во деловите што ги сакам.

Освен неколку чудни страници за најавување, програмата работи беспрекорно со повеќето други. Иако, на некои страници, не се соодветно снимени сите полиња со податоци. 

На пример, корисничкото име не е зачувано, но лозинката е зачувана. Можете сами да ги пополните подоцна, но изгледа како дополнителна работа што не треба да ја правите. 

Значи, кога повторно посетувате локација, RoboForm ја скенира вашата база на податоци за која било соодветна картичка за пропусница. Ако се најде, картичката ќе се појави и ќе треба да кликнете на неа за да ги пополните ингеренциите. 

Корисниците на Chrome треба да направат дополнителен чекор и да ја изберат таа опција од менито со копчињата на лентата со алатки. 

Можеби не изгледа како премногу мака да се направи тоа, но изгледа малку досадно кога размислувате за сите погодни опции достапни со другите програми.

лозинки за робоформирање

Можете исто така да внесете различни локации од копчето на лентата со алатки на екстензии на прелистувачот. Само побарајте ги зачуваните акредитиви од вашите организирани списоци и папка и кликнете на која било прикачена врска на страницата. Веднаш ќе ве најави.

Автоматско пополнување на лозинка

RoboForm првично беше дизајниран да го автоматизира внесувањето на лични податоци во веб-формули. Така, тој работи исклучително добро кога станува збор и за автоматско пополнување лозинки.

Тој нуди 7 различни шаблони за секоја картичка, иако имате можност да приспособите и неколку полиња и вредности. Тие се:

 • Лице
 • Бизнис
 • Пасош
 • Адреса
 • Кредитна картичка
 • Банкарска сметка
 • автомобил
 • Прилагодено
пополнување на формуларот за роботи

Можете да додадете повеќе детали за секој идентитет, како што се бројот за контакт, адресата на е-пошта, идентификацијата на социјалните медиуми итн. 

Исто така, постои опција за внесување повеќе од еден тип на податоци, како што се повеќе адреси или повеќе од една информација за кредитна картичка.

Мислам дека не сум го видел овој безбедносен допир на друго место, но RoboForm бара потврда за внесување чувствителни податоци. 

Можете исто така да зачувате лични податоци за вашите контакти, како што е нивната адреса, што е исклучително погодно ако планирате да им испраќате подароци или пораки во иднина.

За да ги пополните податоците, мора да го изберете саканиот идентитет од лентата со алатки, да кликнете на автоматско пополнување и потоа да гледате како вашите релевантни информации се залепени во вашата веб-форма. 

Генератор на лозинка

Една од најкритичните функции на менаџерот за лозинки е да генерира силни и уникатни лозинки. Со оглед на тоа што вашиот менаџер ќе ги складира за вас во резервна копија на облак, тоа ви заштедува од неволја да ги запомните сите.

Откако ќе пристапите до програмата преку лентата со алатки на екстензии на прелистувачот, таа стандардно ќе генерира лозинка за вас со осум знаци.

Стандардните лозинки на Chrome се слаби бидејќи содржат комбинација од големи и мали букви, цифри, но без симболи. 

И содржеше само осум знаци, додека стандардната лозинка генерирана во уредите со IOS беше малку подолга. 

Но, не грижете се, бидејќи можете да ги промените поставките. За да го направите посилно, треба да отидете во Напредните поставки и да ја зголемите должината на вашата лозинка и да го проверите полето за вклучување симболи.

Лозинки за апликација

Покрај едноставното зачувување на лозинките за вашите веб-портали, ја зачувува и лозинката од која било апликација за десктоп. 

Откако ќе се најавите во вашата апликација, RoboForm бара дозвола да ги зачува ингеренциите. За вработените или корисниците кои имаат тенденција да ги користат своите компјутери за редовно да пристапуваат до безбедни апликации, ова може да биде исклучително заштеда на време и ефикасно.

Но, оваа карактеристика е далеку од совршена. Поради внатрешната заштита на песокот на некои апликации, го оневозможува RoboForm автоматското пополнување информации во тие апликации. 

Ова е мала вознемиреност со која се соочив во моите уреди на Apple кои работат на IOS, но не и на мојот лаптоп Windows. Освен ова, инаку не најдов некој позначаен проблем.

Безбедноста и приватноста

Иако бев малку разочаран од двофакторниот систем за автентикација на RoboForm, не ми пречеше толку многу. Тоа е затоа што бев целосно импресиониран од неговиот систем за шифрирање и карактеристиките на безбедносниот центар.

Двофакторна автентикација и биометриско најавување

Автентикациите со два фактори се задолжителни безбедносни карактеристики за да се избегне какво било можно хакирање од далечина. 

Бидејќи штом некој ќе ја погоди вашата главна лозинка, играта може да заврши. Наместо да користи СМС, RoboForm користи апликации како Google Authenticator, Microsoft Authenticator и повеќе за да испратите привремена еднократна лозинка (OTP) на вашиот уред. 

Без да го внесете овој код испратен до вашите нови уреди, можеби нема да ги добиете потребните дозволи за пристап до вашите сметки. 

Оваа програма можеби нема да ги содржи напредните повеќефакторни автентикации што би ги очекувале, но прави одлична работа за задржување на секој несакан влез надвор од вашата сметка.

За среќа, иако опциите за два фактори на RoboForm се ограничени, сепак добивате отпечаток од прст или идентификација на лице во Windows Hello за да ги отклучите вашите сметки.

Во биометриската автентикација, само неколку дозволени лица можат да пристапат до нивните отпечатоци од прсти, лична карта, скенирање на ирисот или препознавање глас. 

Бидејќи овие е тешко да се реплицираат, никогаш повеќе не треба да се грижите дека некој ќе ја хакира вашата сметка!

Забелешка: Функцијата 2FA не е достапна во бесплатната верзија, RoboForm насекаде.

Систем за шифрирање

RoboForm користи AES шифрирање со 256-битни клучеви познати како AES256 за да ги обезбеди сите зачувани податоци.

Сите информации се спакувани во една датотека и се шифрираат и дешифрираат локално за да се заштитат од киднапирање или какви било сајбер-напади. Всушност, ова е еден од најсилните системи за шифрирање достапни во моментов.

Копчињата за шифрирање се кодирани со алгоритам за хаширање на лозинката PBKDF2 во комбинација со случајна сол и SHA-256 како хаш функција. 

Првиот е одговорен за додавање дополнителни податоци на главната лозинка како дополнителен слој на заштита.

Центар за безбедност

Центарот за безбедност брзо ги следи сите ваши лозинки за најавување и ги идентификува компромитираните, слабите и повторно употребените лозинки меѓу нив. 

И покрај тоа што можам да избегнам да ја користам истата лозинка на повеќе локации, бев изненаден кога видов дека повторив неколку од нив, особено на моите најмалку посетени страници.

За да избегнам какво било нарушување на безбедноста, морав рачно да се логирам и да ја сменам лозинката за секоја наведена ставка. 

Очекував функција за автоматска промена на лозинката и бев многу разочаран што не ја најдов овде. Беше одзема време и енергија.

Забелешка: Секој пат кога менувате лозинка, RoboForm автоматски ја регистрира и ја заменува старата лозинка во базата на податоци. 

Можете исто така да ја проверите јачината на вашата лозинка во главниот список. Бидејќи веќе потрошив многу време менувајќи ги моите повторно употребени лозинки, враќањето назад за да ги сменам слабите лозинки ми изгледаше како премногу работа.

Споделување и соработка

Веќе спомнав претходно споделување лозинка, кое е високо безбедно и е одлична алатка за заеднички сметки.

Споделување на лозинка

RoboForm користи криптографија со јавен-приватен клуч што им овозможува на корисниците пристап само до податоците што им се доделени за деловни сметки. 

Секој вработен ќе има своја главна лозинка и специфично ниво на дозвола за влез во трезорот, но никогаш нема да ги знае вистинските лозинки. 

Во семејниот план, можете да поставите посебни сметки за вашите деца. Значи, ако сакаат да се логираат на некоја локација, можете да ја споделите лозинката од вашиот уред без да треба рачно да ја внесувате. 

Ја избегнува можноста случајно да ја видат и лозинката!

Оваа лесна функција за споделување лозинка е исто така погодна за плаќање сметки, наведување задачи и услуги за одржување, најавување на заеднички сметки итн.

Постојат две опции за соработка - едната е споделување на, а другото е испрати. Кога првично ја добив бесплатната верзија, можев да испратам само една лозинка одеднаш. 

Но, со платената верзија, имам неограничено споделување со различни корисници и дури можам да испратам цела папка одеднаш. Ова ја направи работата поефикасна и бев изненаден што бесплатните корисници пропуштија толку одлична функција.

Ако удел вашите лозинки кај корисниците, сите идни промени на лозинката ќе бидат автоматски syncед на уредите на примачите. 

Но, ако сте испрати лозинка, ќе им ја дадете само моменталната лозинка. Тоа е, ако ги промените деталите за најавување, треба повторно да го испратите до примателите. Ова е совршено за гостите корисници бидејќи сакате тие да имаат привремен пристап.

Доколку сте решиле да удел ингеренциите, можете исто така да ги одредите поставките за нивните дозволи. Достапни се 3 опции: 

 • Само најава: Новите корисници можат да се логираат и да пристапат до сметката, но не можат да ја уредуваат или споделуваат лозинката.
 • Чита и пишува: Корисниците можат да ги гледаат и уредуваат ставките, кои ќе бидат syncед на сите уреди.
 • Целосна контрола: Овие корисници имаат административна контрола. Тие можат да ги гледаат и уредуваат ставките, како и да додаваат нови корисници и да ги менуваат поставките за дозволи.

Мислам дека ова е генијална карактеристика бидејќи сакате сите во вашите семејни/деловни сметки да имаат ист авторитет. 

Пристап за итни случаи

Во случај на непредвидени ситуации, како што е онеспособеност или губење на вашиот уред, имате можност да изберете итен контакт за пристап до вашите податоци. 

Ова лице може дури и да влезе во вашиот трезор на ваше место. Значи, треба да изберете доверлива личност како контакт за итни случаи.

Оваа функција е достапна само во ажурираната верзија, која е RoboForm Everywhere, верзија 8. Ако кликнете на копчето на лентата со алатки за проширување на прелистувачот, ќе го најдете јазичето за неа на дното на главната листа со содржини.

Ќе има едно јазиче за вашите контакти и друго за луѓето кои ве назначиле како нивни.

контакти за итни случаи

Поставувањето на оваа функција беше лесно. Откако ќе ја внесете адресата на е-пошта на лицето и ќе наведете период на чекање од 0-30 дена, примачот ќе добие е-пошта во која ќе го објасни процесот, нивните барања и понатамошни чекори. Доколку сака, примачот може да инсталира и бесплатна верзија.

Тајм-аутот е прелиминарен период за да се избегне каква било злоупотреба. Доколку примачот побара пристап во тој рок, веднаш ќе бидете известени.

Така, можете да продолжите да ги чувате како контакт за итни случаи или да ги прекинете ако сакате. Но запомнете, откако ќе заврши тајм-аутот, тие ќе добијат целосен пристап до вашата сметка и до податоците во неа.

Значи, ако ја изгубите главната лозинка, контактот може да се најави на вашата сметка и да ја преземе датотеката CSV за вас. Подоцна можете повторно да ја поставите оваа датотека ако повторно инсталирате RoboForm на вашиот нов уред.

Бесплатен наспроти премиум план

Постојат 3 различни верзии на RoboForm достапни по различни цени: бесплатен, премиум и семеен план. 

Почнав со бесплатна верзија и завршив да го користам семејниот план со моите браќа и сестри. Сите три опции се достапни за Windows, macOS, IOS и Android.

RoboForm Free

Ова е бесплатната верзија која можеби не е најдобра, но нуди пристојни карактеристики. Ќе добиете стандардни услуги, како што се:

 • Автоматско пополнување веб-форма
 • Автоматско зачувување
 • Ревизија на лозинка
 • Споделување на лозинка

Сепак, бесплатните клиенти пропуштаат многу одлични функции, што е штета бидејќи конкурентите, како што се LastPass и Dashlane, нудат бесплатни верзии кои се понапредни и имаат подобри карактеристики. 

Но, ако сте подготвени да добиете RoboForm, бесплатната верзија е одличен начин да се запознаете со програмата.

RoboForm насекаде

Премиум верзијата вклучува различни функции и тоа исто така по многу прифатлива цена. Покрај стандардните услуги, има и:

 • Неограничено складирање на лозинка
 • Два фактори за проверка (2FA)
 • Безбедно споделување за повеќе најавувања истовремено
 • Пристап за контакт за итни случаи

И покрај тоа што е значително поевтин од повеќето конкуренти, Roboform 8 Everywhere нуди попусти за повеќегодишни претплати и гаранции за враќање на парите.

Семејство RoboForm

Овој план е како Насекаде план и ги има сите исти карактеристики. Сепак, ограничувањето на сметката за овој план е поставено на 5. Зделките и попустите за RoboForm Everywhere и Family се речиси исти.

Цени и планови

Достапни се 3 планови RoboForm, освен „Бизнис“. RoboForm нуди само годишни опции за плаќање, но тие се неверојатно достапни.

Кога ќе купите 3 или 5-годишен договор за премиум верзиите, ќе добиете дополнителен попуст.

Но, ако сè уште сте скептични за какви било проблеми со претплатата, не грижете се, бидејќи постои 30-дневна гаранција за враќање на парите што ви овозможува да ја испробате програмата без ризик!

Важно: Опцијата за рефундирање е неважечка за лиценци за претпријатија.

плановиЦениКарактеристики
Индивидуална/ОсновнаслободенЕден уред. Автоматско пополнување веб-форма. Автоматско зачувување. Ревизија на лозинка. Споделување на лозинка
RoboForm насекаде$19 Од 1.99 долари месечноПовеќе уреди. Неограничено складирање на лозинка. Двофакторна автентикација (2FA). Безбедно споделување за повеќе најавувања истовремено. Пристап за контакт за итни случаи
Семејство RoboForm$38Повеќе уреди за 5 посебни сметки. Неограничено складирање на лозинка. Двофакторна автентикација (2FA). Безбедно споделување за повеќе најавувања истовремено. Пристап за контакт за итни случаи
Бизнис 29.95 долари до 39.95 долари (според бројот на корисници) 
ПретпријатиеN / A

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Робоформ има низа функции, особено во неговите платени верзии. Неговиот систем за шифрирање, напредната технологија за пополнување формулари и споделување обележувачи се некои од неговите најзначајни атрибути. 

RoboForm има многу простор за подобрување во споредба со своите конкуренти, како што е застарениот кориснички интерфејс во верзијата Business, автоматско чистење за повторно употребени и слаби лозинки, 2FA итн. 

Но, ако барате еден некомплициран и високо безбеден менаџер за лозинки за да ви помогне да управувате со вашите онлајн сметки и да го зачувате вашиот идентитет безбеден, тогаш не гледајте подалеку од RoboForm. Можеби е менаџер за лозинка на влезно ниво, но е многу добар во својата работа.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

RoboForm е посветен на подобрување на вашиот дигитален живот со континуирани надградби и најсовремени функции и обезбедување исклучително управување со лозинка и безбедност на корисниците. Еве некои од најновите ажурирања (од јуни 2024 година):

 • Складирање клучеви за лозинка: RoboForm воведе функција која им овозможува на корисниците да складираат и да се најавуваат користејќи клучеви за пристап, зголемувајќи ја практичноста и безбедноста на пристапот.
 • Подобрени карактеристики на Authenticator: Управувачот со лозинки сега нуди подобрени 2FA способности, што го олеснува додавањето на втор слој на безбедност на најавувањата на корисниците.
 • RoboForm Premium: Ребрендирањето во RoboForm Premium ја одразува посветеноста на услугата за постојано подобрување и доверлива услуга.
 • Завршување на безбедносната ревизија: RoboForm успешно помина сеопфатна безбедносна ревизија и тест за пенетрација од трета страна, обезбедувајќи силни безбедносни мерки.
 • Проширени опции за увоз на лозинка: Корисниците сега можат полесно да увезуваат лозинки од различни извори, вклучувајќи табеларни пресметки, прелистувачи или други управувачи со лозинки.
 • Интегриран 2FA автентикатор: RoboForm вклучува целосно интегриран 2FA автентикатор, кој ги надополнува функциите за управување со лозинка.
 • Известувања за прекршување на податоци: Најновото ажурирање ги информира корисниците дали нивните лозинки се пронајдени при какви било прекршувања на податоците, додавајќи дополнителен слој на безбедносна свест.
 • Прилагодени полиња во пополнување формулари: Корисниците се охрабруваат да користат сопствени полиња во пополнувачот на формулари за поголема ефикасност и заштеда на време за време на онлајн активностите.
 • Вметнете ја функцијата за автоматско пополнување: Нова функција за корисниците на Chrome на Windows и Mac, Inplace AutoFill, го рационализира процесот на најавување на веб-локации и пополнување онлајн формулари.
 • BarkPass Најава за кучиња: Иновативна карактеристика што им овозможува на кучињата да се најавуваат во апликациите, демонстрирајќи го напредниот пристап на RoboForm за управување со лозинка.
 • Safenotes за безбедно складирање на информации: Safenotes нудат безбеден начин за складирање важни и чувствителни информации, а не само лозинки, достапни од секаде.
 • Безбедно споделување лозинки на Netflix: RoboForm обезбедува безбеден и удобен начин за споделување лозинки на Netflix со членовите на домаќинството, со автоматско ажурирање за какви било промени.

Како ги тестираме менаџерите со лозинки: нашата методологија

Кога ги тестираме менаџерите за лозинки, започнуваме од самиот почеток, исто како и секој корисник.

Првиот чекор е купување на план. Овој процес е од клучно значење бидејќи ни дава прв поглед на опциите за плаќање, леснотијата на трансакцијата и какви било скриени трошоци или неочекувани продажби што може да демнат.

Следно, го преземаме менаџерот за лозинки. Овде, обрнуваме внимание на практични детали како што се големината на датотеката за преземање и просторот за складирање што го бара на нашите системи. Овие аспекти можат да бидат прилично значајни за ефикасноста на софтверот и корисникот.

Следува фазата на инсталација и поставување. Го инсталираме менаџерот за лозинки на различни системи и прелистувачи за темелно да ја процениме неговата компатибилност и леснотија на користење. Критичен дел од овој процес е оценувањето на креирањето на главната лозинка - тоа е од суштинско значење за безбедноста на податоците на корисникот.

Безбедноста и шифрирањето се во срцето на нашата методологија за тестирање. Ги испитуваме стандардите за шифрирање што ги користи менаџерот за лозинки, неговите протоколи за шифрирање, архитектурата со нула знаење и робусноста на неговите опции за автентикација со два или повеќе фактори. Исто така, ја проценуваме достапноста и ефективноста на опциите за враќање на сметката.

Ние ригорозно тестирајте ги основните карактеристики како складирање лозинка, можности за автоматско пополнување и автоматско зачувување, генерирање лозинка и функција за споделувањес. Овие се фундаментални за секојдневната употреба на менаџерот за лозинки и треба да работат беспрекорно.

Дополнителни функции се исто така ставени на тест. Гледаме работи како темна веб-мониторинг, безбедносни ревизии, шифрирано складирање датотеки, автоматски менувачи на лозинки и интегрирани VPN. Нашата цел е да утврдиме дали овие карактеристики навистина додаваат вредност и ја подобруваат безбедноста или продуктивноста.

Цените се клучен фактор во нашите прегледи. Ги анализираме трошоците за секој пакет, мерејќи ги со понудените карактеристики и споредувајќи ги со конкурентите. Ги разгледуваме и сите достапни попусти или специјални зделки.

Конечно, ги оценуваме политиките за поддршка на клиентите и враќање на средствата. Го тестираме секој достапен канал за поддршка и бараме рефундирање за да видиме колку компаниите реагираат и помагаат. Ова ни дава увид во целокупната доверливост и квалитетот на услугите на клиентите на менаџерот за лозинки.

Преку овој сеопфатен пристап, имаме за цел да обезбедиме јасна и темелна евалуација на секој управувач со лозинки, нудејќи сознанија кои им помагаат на корисниците како вас да донесат информирана одлука.

За повеќе информации за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

Робоформ

Клиентите размислуваат

Едноставен и лесен филер за форма

Јануари 5, 2024

RoboForm оди подалеку од тоа да биде обичен свод за лозинки; тоа е сеопфатен дигитален организатор. Неговата способност да се справи со сè, од ингеренциите за најавување до медицинските досиеја, во комбинација со неговите можности за пополнување формулари без напор, го прави неопходна алатка. Неодамнешните подобрувања, вклучително и способноста да се подложи на темелна безбедносна ревизија, ги уверува корисниците во нејзината посветеност на безбедноста. Директната категоризација и организацијата на сводот на RoboForm се интуитивни, што го прави лесно управувањето со мноштво дигитални детали. Токму ова ниво на детали и леснотија на користење го прават RoboForm издвоен на преполниот пазар.

Аватар за Еван
Еван

Сакам робо форма

Може 2, 2022

Roboform е поевтин од другите алатки за управување со лозинки, но вие го добивате она за што плаќате. UI е навистина застарен. Работи добро и сè уште не сум видел никакви грешки, но е застарен во споредба со другите менаџери за лозинки. Имав проблеми каде што Roboform не прави разлика помеѓу различни поддомени, што доведува до минување низ список од дваесетина ингеренции за различни веб-апликации што ги користиме за работа што го делат истото име на домен.

Аватар за Тесфаје
Тесфаје

Поевтино од повеќето

Април 9, 2022

Кога мојот пријател ми кажа дека Roboform е поевтин од LastPass и ги има сите исти карактеристики, тоа беше сè што требаше да слушнам за да се префрлам. Користам Roboform повеќе од 3 години и навистина не ми недостасува LastPass. Единственото нешто што не ми се допаѓа кај Roboform се застарените функции за автоматско пополнување. Не секогаш функционира и рачното копирање и вметнување акредитиви од Roboform бара малку премногу напор. Сепак, не е полошо од LastPass. Автоматското пополнување на LastPass беше исто толку лошо.

Аватар за Лале
Лале

Импресивно

Февруари 26, 2022

Неодамна почнав да го користам Roboform за лична употреба. Го имаме во нашата компанија и функционира беспрекорно за целиот тим. Можеме да споделуваме лозинки едни со други без никаква мака. Кога вообичаено користените кориснички акредитиви се ажурираат, тие се ажурираат за секого одеднаш. Одлично е за тимови, но можеби не е најдобро за лична употреба. Работи добро, но не е толку добар за лична употреба како Bitwarden или Dashlane.

Аватар за Лива Б
Лива Б

Високо Достапен

Септември 28, 2021

Буџетот ми значи се. RoboForm можеби не е најсофистицираниот менаџер за лозинки од неговите други колеги, па дури може да се каже дека е малку застарен. Сепак, многу ја сакам цената и работи добро за моите потреби, па ќе и дадам оцена со 5 ѕвезди.

Аватар за Ромел Р
Ромел Р

Едноставно, но доверливо

Септември 27, 2021

Она што најмногу ми се допаѓа кај RoboForm е тоа што апликацијата е многу едноставна, но доверлива. Сепак, корисничкиот интерфејс е прилично застарен, особено десктоп апликацијата. Кога станува збор за приватноста и безбедноста, вашите податоци и други проблеми со приватноста се заштитени. RoboForm можеби не е толку елегантен како другите нови алтернативи на пазарот, но она што е важно е дека е функционален и цената е многу прифатлива.

Аватар за Мајлс Ф
Мајлс Ф

достават преглед

Референци

За авторот

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...