Дали вашиот нов менаџер за лозинки треба да биде LastPass? Преглед на карактеристики, употребливост и цени

in Менаџери за лозинки

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

LastPass е еден од најдобрите менаџери за лозинки бидејќи е бесплатен и лесен за поставување. Тоа ви овозможува да ги зачувате сите ваши информации за најавување на едно безбедно место со една главна лозинка. Во овој преглед на LastPass за 2024 година, ќе ги разгледаме подетално безбедноста и приватноста на овој управник со лозинки.

Резиме на преглед на LastPass (TL;DR)
Рејтинг
Цена
Од 3 долари месечно
Бесплатни план
Да (но ограничено споделување датотеки и 2FA)
Енкрипција
Шифрирање AES-256 битна
Биометриски најава
Face ID, Touch ID на iOS и macOS, Android и Windows читачи за отпечатоци
2fa/mfa
Да
Пополнување на формулари
Да
Темно следење на веб
Да
Поддржани платформи
Windows macOS, Android, iOS, Linux
Ревизија на лозинка
Да
Клучни карактеристики
Автоматско менување на лозинката. Враќање на сметката. Ревизија на јачината на лозинката. Безбедно складирање белешки. Семејни ценовни планови
Тековен договор
Обидете се БЕСПЛАТНО на кој било уред. Премиум планови од 3 $/месечно

Секој во еден момент заборавил лозинка. Кој би можел да не обвини за тоа? Имаме премногу сметки за да бидеме во тек. Но, немојте да се напрегате поради тоа кога ќе можете да си го олесните животот со LastPass наместо тоа.

LastPass е најдобриот менаџер за лозинки во својата класа. Има веб верзија и мобилна верзија исто така. Плус, доаѓа на шест јазици, па не грижете се за таа бариера. Преку LastPass, ќе можете да ги поврзете сите ваши сметки заедно и да поставите една главна лозинка за да добиете пристап до сите нив.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за LastPass. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

TL: DR LastPass ќе ви овозможи влез во сите ваши сметки на интернет со една главна лозинка.

Добрите и лошите страни

Добрите страни на LastPass

 • Практично и заштедува време

Не мора да запомните повеќе лозинки. Можете да пристапите до сите ваши сметки со главната лозинка на LastPass.

 • Користи шифрирање E2EE на ниво на банка

LastPass користи AES 256-битни блокови за шифрирање од крај до крај, што е нераскинливо со сегашните пресметковни моќи.

 • Достапно и во 7 Различни јазици

Поддржува англиски, германски, холандски, шпански, француски, италијански и португалски. Така, иако апликацијата е со седиште во САД, ќе можете да работите со неа без разлика на кој јазик зборувате.

 • Ви помага да управувате со сите ваши сметки од едно место

Сите ваши сметки ќе бидат наведени заедно, така што ќе бидете на само еден клик подалеку од најавување на нив.

 • Интуитивниот кориснички интерфејс дава беспрекорно искуство

Апликацијата има едноставни упатства и многу лесни за читање икони кои ве упатуваат во вистинската насока. Исто така, ќе ви даде турнеја за да ве научи како да го заобиколите тоа.

 • Генерира силни лозинки за посигурно присуство на Интернет

Бесплатните и платените корисници можат и да го користат генератор на лозинки за да креираат лозинки по случаен избор. Можете да ја користите оваа функција во секое време кога се регистрирате за нови сметки.

Недостатоци на LastPass

 • Не е премногу добро со обезбедување поддршка за корисници во живо

LastPass не обезбедува грижа за клиентите преку разговор во живо. Треба да им се јавите на нивниот телефонски број, а чекањето може да биде долго ако нема претставници на подготвеност. Друга опција е да разговарате со ангажиран експерт кој ќе ви наплати мала надокнада.

 • Проблеми со најавување на LastPass

Ретко, апликацијата ќе ви каже дека погрешно ја внесувате лозинката дури и ако не ја внесувате. Во тој случај, треба да се потрудите да се префрлите на веб верзијата на апликацијата за да можете да пристапите до вашата сметка.

Веб-наставката исто така може да не функционира. Во тој случај, треба да го деинсталирате и повторно да го инсталирате за да го вратите во функција.

Клучни карактеристики

Има многу одлични карактеристики на LastPass бесплатно. Сите функции се дизајнирани да ги чуваат вашите лозинки и ингеренциите за најавување безбедни.

Сепак, мора да напоменеме дека на платени премиум и семејни планови имаат многу повеќе карактеристики. Некои од тие функции ви помагаат автоматски да пополнувате формулари, да извезувате лозинки по потреба и да чувате неограничени споделени папки.

преглед на lastpass

Ајде внимателно да погледнеме што нуди LastPass во овој преглед на LastPass.

Пристапност на LastPass

LastPass има прилично огромна пристапност. Може да се инсталира на различни веб-прелистувачи, различни оперативни системи и на различни уреди. Го поддржува секој прелистувач - Google, Firefox, Internet Explorer, New Edge, Edge, Opera и Safari.

Постојат две верзии за два основни типа на уреди. Постои веб верзија - инсталирајте ја на вашите лаптопи и десктоп компјутери. Потоа, тука е мобилната верзија, која може да се инсталира на вашите паметни телефони со Android/iOS, таблети и паметни часовници.

Со огромниот дофат на овој управувач со лозинки, тој може да ги рационализира сите ваши сметки и да ви даде целокупно непречено искуство на интернет.

Леснотија на користење

Управувачот со лозинки е многу интуитивен. Има едноставен кориснички интерфејс со кој е лесен за интеракција. Инструкциите се јасни, така што апликацијата ќе ве води ефикасно низ процесите. Создавањето сметка е прашање на само неколку секунди и секој може да го направи тоа!

Пријавување на LastPass

Ова е првото нешто што треба да го направите за да започнете со вашата нова сметка на LastPass. За да се регистрирате, треба да ја внесете вашата адреса за е-пошта и главната лозинка.

Првата страница ќе ја побара вашата адреса за е-пошта.

Изработка на главната лозинка

Притиснете следно за да отидете на втората страница, каде што ќе биде побарано да креирате главна лозинка.

Инструкциите за силна лозинка ќе бидат обезбедени во паѓачкото мени штом ќе кликнете на картичката за пишување на копчињата. Ќе ви биде даден и пример во веб-верзијата на апликацијата. Откако ќе ги следите сите инструкции, вашата лозинка треба да биде нешто како UlebkuLel@1.

Создавањето многу силна лозинка е важно бидејќи ова е единствената лозинка што ќе ги поврзе сите ваши сметки на интернет. Затоа, погрижете се да ги следите овие упатства до Т.

Ќе ви биде дозволено да ставите навестување за лозинка за да може апликацијата малку да ја разниша вашата меморија во случај да ја заборавите лозинката. Овој дел е опционален. Но, ако навистина го користите, бидете внимателни да не користите нешто што е претерано кажува. Не користете совет што ќе ја направи вашата основна лозинка премногу лесна за другите да ја погодат. Чувајте го дискретно.

lastpass лозинки

Дополнителна леснотија на пристап (опционално)

Во овој момент, мобилните апликации LastPass ќе ви дадат можност да го користите вашиот профил на лицето за да ја отклучите апликацијата. Ова ќе го направи погодно да се најавите на апликацијата. Ова е една од најдобрите карактеристики на овој менаџер за лозинки. Тоа ви овозможува да пристапите до вашите сметки без дури и да ја внесете лозинката.

lastpass mfa

Забелешка: Ве предупредуваме да внимавате овде. Пристапот до вашите сметки без пишување може да ве натера да ја заборавите главната лозинка со текот на времето. Ако тоа се случи, и некако го изгубите телефонот, тогаш ќе бидете заклучени надвор од вашите сметки. Затоа, погрижете се секогаш да се сеќавате на главниот клуч.

Управување со лозинка

Постојат неколку начини на кои корисниците на LastPass можат да управуваат со нивните лозинки. Но, управувањето со лозинка на LastPass оди подалеку од едноставниот чин на складирање лозинки.

LastPass се грижи за безбедноста на вашите сметки, така што постојат безбедносни карактеристики кои ќе ви помогнат да го направите вашиот систем отпорен на хакирање. Ајде да го истражиме различниот свет на управување со лозинка за да го провериме опсегот до кој LastPass може да ви помогне.

Додавање/увоз на лозинки во Веб сефот на LastPass

Можете да додавате или увезувате лозинки од која било сметка во LastPass. Почнувајќи од вашите сметки на платформите на социјалните медиуми како Facebook, YouTube, Google на сметките што ги имате на други менаџери со лозинки како DashLane, Roboform, Норд премин, и така натаму.

Откако ќе ја додадете вашата сметка на LastPass, ќе можете да добиете пристап до тие сметки кога ќе влезете во Vault.

Генерирање лозинки

Најбезбедните лозинки се оние кои се сосема случајни. Ставете случајни лозинки на вашите сметки пред да ги додадете во сефот за лозинки. Ова е одличен начин да ги обезбедите вашите сметки пред да ги заклучите со главниот клуч LastPass.

Наместо да се трудите да најдете случајни лозинки за вашите сметки, можете да ја користите веб-страницата LastPass за да генерирате случајна низа зборови за вас.

Следете ги овие чекори за да генерирате случајна лозинка за вашите сметки:

Чекор 1: Има икона LastPass на лентата со алатки на екстензијата на вашиот веб-прелистувач. Кликнете на тоа. 

Чекор 2: Внесете ја вашата адреса за е-пошта и главната лозинка за да се најавите на вашата сметка на LastPass. Ако црната икона стана црвено , тоа значи дека сте го направиле правилно активирањето. 

Чекор 3: Сега, одете на веб-локацијата за која сакате да генерирате случајна лозинка. Можете да го направите ова кога отворате нова сметка и исто така кога сакате да ја промените лозинката на постоечка сметка.

Чекор 4: Вистинската генерација се случува во оваа фаза. Можете да добиете пристап до опциите за генерирање лозинка од следните точки за пристап.

 • Од иконата внатре во полето: Лоцирајте го ова иконата и кликнете на неа.
 • Преку наставката на веб-прелистувачот: Кликнете на црвената икона од лентата со алатки и изберете Создадете безбедна лозинка од паѓачката листа.
 • Преку трезорот: Кликнете на црвената икона , Потоа одберете Отвори го мојот трезор. Оттаму, најдете Напредни опции, и кликнете на Создадете безбедна лозинка.

Откако ќе генерирате една лозинка, можете да продолжите да кликнувате на икона за да генерирате повеќе лозинки додека не ја пронајдете онаа што навистина ви се допаѓа. Потоа, кликнете на да ја копирате вашата финализирана лозинка во веб-сефот и да ја чувате на друго место на вашиот компјутер.

Чекор 5: Откако ќе ја потврдите лозинката, кликнете на Пополнете ја лозинката да го однесете во формуларот. Кликнете Зачувај.

генератор на лозинки

Откако лозинката е сменета на страницата, одјавете се од веб-локацијата и потоа најавете се повторно со генерирана лозинка за да ја обезбедите во LastPass. Тоа е се.

Пополнување на формулари

Можете да ги складирате не само лозинките на вашите сметки од различни веб-локации, туку и информации за адреси, банкарски сметки и платежни картички на вашата сметка на LastPass. Потоа, можете да го користите за директно пополнување формулари за вас кога сте на други веб-локации.

Секогаш можете рачно да пополнувате формулари, но тоа не би било паметно бидејќи LastPass може да го направи тоа побрзо со поголема удобност. LastPass може да ги складира вашите информации за пасош, лиценци, броеви за осигурување, па дури и вашиот број за социјално осигурување.

За да го направите ова, кликнете на екстензијата на прелистувачот LastPass, одете до Сите ставки > Додај > Повеќе ставки за да ја проширите паѓачката листа и ставете ги сите потребни информации во нивните полиња. Кликнете зачувај на сè.

Сега кога LastPass ги знае вашите информации, можете да ги користите за да пополните кој било формулар што ви се бара на која било веб-локација. Само држете го формуларот отворен, кликнете на полето, а потоа допрете го икона од лентата со алатки на прелистувачот. Секоја релевантна информација што е зачувана на LastPass автоматски ќе се пополни во формуларот.

Сепак, ќе истакнам дека опцијата за пополнување формулари сè уште не е целосно рафинирана на веб-страницата LastPass. Во некои случаи, оваа опција не работи правилно. Понекогаш не ја чита правилно ознаката на теренот и завршува со ставање неусогласени информации на погрешно место.

Автоматско пополнување лозинки

Слично на задачата за пополнување формулари со зачувани податоци, можете да ја користите екстензијата на прелистувачот LastPass за да ги пополните вашите информации за најавување на апликациите и веб-локациите. Но, за да се случи ова, треба да ја овозможите опцијата Автоматско пополнување. Еве неколку чекори што можете да ги користите за да го направите ова -

Чекор 1: Најавете се на LastPass.

Чекор 2: На корисничкиот интерфејс на Android, кликнете на икона на горниот лев агол на екранот. На iOS, погледнете во долниот десен агол за да ги најдете поставките.

Чекор 3: Внесете ги поставките. Изберете Автоматско пополнување.

Чекор 4: Вклучен е прекинувач Автоматско пополнување акредитиви за најавување, вклучете го.

Чекор 5: Кликнете на Следна, И Мени за пристапност на вашиот телефон ќе се појави.

Чекор 6: Пронајдете LastPass тука, и вклучете го така што вашиот телефон ѝ дава дозвола на апликацијата.

 • Сега сте успешно syncуредете го вашиот телефон со апликацијата LastPass.
 • Функцијата за автоматско пополнување е достапна на бесплатните верзии на апликацијата. Тоа ќе ви овозможи брзо да ги внесете вашите ингеренции за најавување на апликации и веб-локации што се поддржани од LastPass. Постојат два начини на кои вашиот телефон ќе ја користи оваа функција:
 1. Pop-up: Ова е почист начин на кој се користи Автоматското пополнување. Отворете веб-локација или апликација и обидете се да се најавите на неа. Кликнете на која било од празните јазичиња во формата за најавување.

LastPass автоматски ќе се појави на екранот. Допрете на списокот со вашите сметки за да ги изберете ингеренциите што сакате да ги користите за најавување. Сите јазичиња автоматски ќе се полнат со претходно зачувани податоци.

 1. Автоматско пополнување преку известување LastPass: Оваа опција е можна само за Android, не и за екстензијата на прелистувачот. Одете во поставките на апликацијата LastPass, а потоа изберете Прикажи известување за автоматско пополнување за да се појави на панелот за известувања. Можете да го користите ова во случаи за кои скокачкиот прозорец не се појавува.
 • Додека сте на страницата за најавување на веб-локацијата и чекате да го пополните формуларот, повлечете надолу по телефонот за да ја отворите таблата за известувања и допрете на Автоматско пополнување со LastPass за вашите ингеренции автоматски да го пополнат формуларот.

Безбедносен предизвик на LastPass

Најдобриот менаџер за лозинки не само што ги зачувува сите лозинки и вашите информации, туку ви дава и повратни информации за јачината на лозинките што ги имате.

Постои алатка во оваа апликација наречена LastPass Security Challenge. Оваа алатка ги анализира вашите зачувани лозинки во Vault, а потоа ви дава оценка за нив за да знаете дали ќе можат да издржат при обид за сајбер криминал.

Одете во контролната табла за безбедност/безбедност на вашата апликација, а потоа проверете го вашиот резултат. Ќе изгледа нешто вака.

свод за последен премин

Сега, ова е пример за прилично добар случај. Веќе има висок безбедносен резултат.

Ако вашиот резултат не е толку висок, тогаш треба да го подобрите нивото на безбедност на вашата сметка. Дали ги гледате лозинките за ризик?

Таа лента ќе се појави црвено во случај на ниска безбедносна оценка. Можете да кликнете на тоа и да ги проверите лозинките кои се слаби. Променете ја слабата лозинка на LastPass со заменување со една од оние лозинки генерирани од LastPass. Вашето ниво на безбедност ќе се помести директно нагоре за неколку засеци.

Ревизија на лозинка

Кога LastPass ги ревидира вашите сметки, ви кажува колку се безбедни. Како што можете да видите на скриншот, ви кажува кои лозинки се изложени на ризик и ви кажува дали вашата мултифакторска автентикација е вклучена.

Ќе добиете список на сите доверливи и дозволени уреди, а доколку сакате да ја промените дозволата на некој од нив, тогаш тоа може да го направите со кликнување на управување.

Пристап за итни случаи

Оваа функција е достапна само за платени корисници на LastPass. Можете да ја користите оваа функција за да ја споделите пристапноста на вашите лозинки со еден или двајца доверливи контакти кои ќе можат да влезат во вашата сметка во случај да ви се случи нешто несреќно.

Други менаџери за лозинки исто така ја имаат оваа функција, и сите тие работат сосема слично.

За да може да функционира оваа функција, другите корисници на LastPass ќе треба да имаат јавен клуч и приватен клуч. Сè што треба да направите е да ја ставите адресата на е-пошта на примачот, неговиот јавен клуч и период на чекање по кој ќе биде можно дешифрирање. 

LastPass користи специјална јавно-приватна криптографија преку RSA-2048 за да ги шифрира своите клучеви за пристап. За да го направите ова, LastPass ќе го земе јавниот клуч на примачот и ќе го интегрира клучот од вашиот свод за лозинка со него за да направи единствен клуч преку шифрирање RSA.

Овој шифриран клуч може да се отвори само со приватниот клуч на примачот, кој ќе биде препознаен и прифатен поради заедничките маркери што ги споделува со јавниот клуч на примачот.

Кога ќе заврши периодот на чекање, вашиот примач ќе може да ги дешифрира вашите податоци користејќи го неговиот/нејзиниот единствен приватен клуч.

Безбедноста и приватноста

Јадрото на LastPass е изградено врз основа на строга приватност и безбедност. Постојат системи за шифрирање на ниво на банка за да се осигура дека никој нема да има слободен пристап до вашите информации, дури ни самиот LastPass.

Енкрипција од крај до крај (E2EE)/Нулта знаење

E2EE значи дека само испраќачот на едниот крај и примачот на другиот крај ќе можат да ги читаат информациите што се пренесуваат. Патеката низ која патуваат информациите нема да има пристап до дешифрираните информации.

Ова не значи дека апликациите од трети страни нема да можат да имаат пристап до вашите информации. E2EE ги шифрира вашите информации само во транзит. Затоа, вашите даватели на услуги ќе ја имаат дешифрираната верзија на вашата порака. Ако одлучат, тие дефинитивно можат да ги продадат вашите информации на апликации од трети страни.

Во секој случај, тие ќе имаат пристап до него, но E2EE значи дека нема да видат ништо друго освен куп кодови што не можат да ги пробијат. Така, вашите информации ќе бидат целосно нечитливи и неупотребливи за нив. Тие ќе имаат нула знаење.

О, и уште една работа што треба да се забележи е дека E2EE не ги ослободува ниту сопствениците на веб-локациите од шифрирањето. Така, дури и апликациите што ги користите како платформа за комуникација нема да можат да го читаат вашиот текст сега.

Енкрипција AES-256

LastPass е еден од најдобрите бесплатни менаџери за лозинки бидејќи ја користи шифрата AES-256 за шифрирање на информациите што се внесуваат до него. Сите ваши лозинки стануваат шифрирани откако ќе се внесат во LastPass. Тие остануваат шифрирани додека стигнуваат до нивните назначени сервери.

Практично е невозможно да се прекине шифрирањето на системот AES-256 бидејќи има 2^256 можни комбинации за вистинскиот клуч. Замислете да погодите една точна вредност од тоа!

Хакерите нема да можат да ја прочитаат вашата лозинка дури и ако ги пробијат заштитните ѕидови на серверот. Така, вашата сметка и сите нејзини информации сè уште ќе останат безбедни по прекршување.

Апликација LastPass Authenticator

Бесплатните корисници на LastPass, за жал, нема да ја добијат оваа функција. Во платените верзии, LastPass Authenticator работи сам на системи што се поддржани и на Android и на iOS. Тој е во согласност со алгоритмот TOTP, што значи дека е компатибилен со сите апликации и веб-локации поддржани од Google Автентикатор.

Оваа функција може да користи низа различни алатки за автентикација за вас. Неговите методи вклучуваат 6-цифрени шифри засновани на време, притисни известувања со еден допир, говорна автентикација преку опцијата Call Me. Тоа ќе ви овозможи да добиете 2FA за повеќе услуги одеднаш.

МНР/2ФА

Опциите за повеќефакторска автентикација (MFA), исто така познати како автентикација со 2 фактори (2FA), ќе ја удвојат безбедноста на вашата сметка на LastPass. Можете да ги истражувате опциите за автентикација на фактори со одење во Поставки за сметка и кликнување на Опции за повеќе фактори на картичката.

Подолу ќе најдете листа на веб-страници. Кликнете на оние што сакате да ги обезбедите со апликацијата за автентикатор.

Мобилни уреди

Тоа се вашите паметни телефони, таблети и паметни часовници, кои веќе сте ги потврдиле преку LastPass. Може да ја отповикате вашата дозвола за овие уреди со одење во Поставки за сметка > Мобилни уреди > Дејство. Избришете го уредот на кој не сакате да му дадете пристап.  

Овие уреди сè уште ќе бидат на списокот ако им одбиете дозвола. Кога повторно ќе одлучите да дозволите пристап до нив, сè што треба да направите е да влезете во Поставки за сметка > Напредни опции > Прикажи избришани ставки и потоа кликнете обновување на одредена ставка по избор. 

Усогласеност на БДПР

GDPR е акроним за Општа регулатива за заштита на податоци. Ова е најстрогиот закон за заштита на податоците во светот и се однесува на организациите ширум светот.

LastPass е потврден дека е усогласен со сите принципи на GDPR, што значи дека тие се законски обврзани со овие меѓународни обврски. Ова значи дека LastPass ќе биде директно одговорен за какво било лошо ракување со шифрираните датотеки и податоци во нивното складирање.

LastPass ги објавува сите ваши податоци доколку одлучите да го избришете вашиот профил, бидејќи ако не го сторите тоа би значело дека тие ги прекршуваат нивните правила за заштита на податоците GDPR, што би ги довело до сериозни правни компликации, а во таков случај може да им биде одземена и лиценцата.

Споделување и соработка

Споделувањето лозинки е практика што треба да се прави само во ограничен капацитет. Но, ако мора да ја споделите вашата лозинка за LastPass со членовите на семејството или доверливи пријатели, тогаш можете да го сторите тоа во рамките на инфраструктурата LastPass.

За жал, споделувањето лозинка и соработката не се поддржани во бесплатната верзија на апликацијата. Само претплатите на Premium ви дозволуваат да споделувате папки и датотеки.

Ако имате една сметка, можете да споделите ставка со повеќе корисници. И ако сте на семејна сметка, можете да споделувате неограничени папки со секој член на планот.

Користете го Центарот за споделување за да додавате папки и да управувате со нив помеѓу членовите на вашето семејство/тим/деловна сметка. Сè што треба да направите е да отидете во LastPass Vault, кликнете на Центарот за споделување, а потоа допрете го икона за директно додавање нова папка во центарот за споделување. 

 • Ако сакате да работите со корисници или датотеки што веќе се во LastPass, тогаш треба да ја изберете таа датотека и да допрете Уреди за да отворите некои опции. Еве што можете да направите овде:
 • Можете да споделите папка со некој што веќе ја користи сметката со вас, а исто така можете да ја внесете адресата на е-пошта на сметката што не е членка со која сакате да ја споделите датотеката. Прилагодете ги поставките за да изберете дали сакате да ја ограничите датотеката на верзија само за читање или Прикажи лозинки. Потоа притиснете Сподели.
 • Можете исто така да ја одбиете вашата дозвола да дозволите некое лице да пристапи до вашата датотека. Изберете одредена споделена папка, потоа кликнете со десното копче на неа за да го симнете менито, кликнете на Промени ги корисничките дозволи. Од тука, изберете Уреди, потоа изберете Прикажи лозинки или Само за читање. Потоа зачувајте ги поставките штом ќе завршите.
 • Во оваа фаза, можете и да го откажете споделувањето датотека. Едноставно кликнете на името на корисникот на кого сакате да му одбиете дозвола, а потоа кликнете Unshare за да го завршите дејството.

Бесплатен наспроти премиум план 

КарактеристикиБесплатни планПремиум план
Зачувување на лозинки Да Да 
Генератор на случајна лозинка Да Да
Неограничени лозинки ДаДа
Споделување на Дозволува само еден до еден споделување Овозможува споделување еден-на-многу 
Број на поддржани типови уреди неограничен 
Автоматски Sync Помеѓу уредите Не Да 
Темно следење на веб Не Да 
Следете ги другите сметки за прекршување на податоците Не Да 
Достапно складирање на датотеки Не Да, 1 GB

Дополнителни функции

Дополнителни функции се достапни и за мобилни апликации и екстензии на прелистувачи, но само за премиум корисници.

Следење на кредитни картички

Можете да добивате предупредувања за кредитни картички на вашиот паметен телефон и компјутер преку скокачки пораки и е-пошта. Ќе продолжи да ве известува за трансакциите за да можете да преземете итни активности во случај на напади на кражба на идентитет. Ова е функција која е достапна само на премиум верзијата за платени корисници кои живеат во Соединетите Американски Држави.

Темно следење на веб

Dark Web Monitoring е достапно само за семејни и премиум сметки, но не и за бесплатни корисници. Може да вклучите заштита од темна веб-страница на LastPass за да ги следите сметките и е-поштата што се поврзани со .onion.

Бидејќи темната мрежа има различен сет на подземни сервери, може да бидете изложени на потенцијални прекршувања ако сурфате на овие мрежи кои се преклопуваат.

Ако некоја од вашите е-пошта или сметки заврши на темната мрежа на кој било начин, тогаш ќе бидете известени за тоа. Потоа, треба веднаш да ги промените лозинките и да ги заштитите вашите сметки за да спречите темна веб-криминалци да добијат пристап до вашите информации.

Сепак, LastPass ќе ве извести доколку тоа се случи. Потоа, можете да кликнете на сметките што станале небезбедни за да ја промените нивната безбедност и да ги повлечете од пробивањето додека не се пробијат повеќе ѕидови.

VPN

За зголемена безбедност и приватност, LastPass има ги здружи силите со ExpressVPN да понудите VPN услуга преку апликацијата. Оваа функција не е достапна на LastPass бесплатно. Тоа е 30-дневен бесплатен пробен период до кој пристапуваат само корисниците на LastPass Premium и семејства.  

За да го добиете бесплатниот пробен период на ExpressVPN, треба да се најавите во трезорот, да отидете на контролната табла за безбедност и да кликнете на ExpressVPN. Кликнете на неа, следете ги упатствата и готово. После ова, пробниот период нема да се активира веднаш. Ќе добиете порака за потврда, а потоа вашата LastPass врска преку ExpressVPN ќе оди во живо.

Планови и цени

Постојат две главни категории меѓу кои се поделени сметките на LastPass. Ако работите на лично ниво, тогаш постои тип на сметка со единечни корисници и семејство.

Ако работите на деловно ниво, тогаш мора да користите сметки под категоријата бизнис. Ќе зборуваме за овие планови, нивните карактеристики и нивните цените подетално во моментов.

Слободни корисници и семејство LastPass

Бесплатната верзија на LastPass има пробен договор од 30 дена за да ви помогне да добиете вкус за тоа како би бил животот со оваа апликација. Постојат три типа зделки - бесплатни, премиум и семејни.

Бесплатен LastPass

Бесплатната ќе ви овозможи да се најавите само на еден уред и можете да ја користите 30 дена. Можете да ги правите основните работи како што се да направите главна лозинка, да додавате повеќе сметки и да ги обезбедите сите заедно со таа главна лозинка.

Можете да го користите Центарот за споделување со еден друг корисник на LastPass и безбедни белешки, сите ваши датотеки, платежни картички итн. Ќе добиете целосен пристап до сефот за лозинки на LastPass и ќе ја имате контролата. Сепак, не можете да ги отклучите сите функции на апликацијата преку оваа бесплатна верзија. 

LastPass Premium

Претплатата на LastPass Premium ќе ве чини 3 долари/месечно, но ви препорачувам прво да го земете пробниот период од 30 дена. Ќе можете да ја додадете оваа сметка на секој од вашите уреди.

Сите карактеристики на Free LastPass ќе бидат вклучени во премиум комплетот, а ќе има и некои многу важни дополнителни функции. Овие дополнителни функции не само што ќе ги зачуваат вашите лозинки и содржини безбедни, туку и активно ќе помогнат да го направите вашето онлајн искуство во голема мера помазно.

Заедно со управувањето со безбедни белешки и папки, овие дополнителни функции вклучуваат проширена верзија на центарот за споделување датотеки што ќе ви овозможи да ги споделувате вашите датотеки и папки со многу корисници во исто време. Исто така, ќе добиете капацитет за складирање од 1 GB, мониторинг на темна мрежа, опции за автентикација на фактори и пристап за итни случаи.

Семеен LastPass

Претплатата на Family LastPass ќе ве чини 4 $/месец, но можете да ја испробате бесплатно 30 дена пред да ја купите. Во оваа верзија, ќе имате 6 премиум лиценци кои можете да ги споделите со другите членови на вашата сметка.

Ќе мора да ги поканите да се приклучат на сметката со вас. Секој член ќе добие различен трезор и ќе може да креира единствена главна лозинка за себе.

Сите посебни карактеристики на Premium LastPass ќе бидат достапни на Family LastPass.

Enterprise LastPass

Сметките на Enterprise LastPass ги имаат истите карактеристики како и Premium LastPass, но може да споделите една сметка со многу повеќе луѓе отколку што би можеле со LastPass Family.

Може да ги испробате сметките на LastPass Enterprise само за период од 14 дена. Ако сакате да продолжите со нивната услуга, тогаш ќе мора да купите претплата. Постојат два вида на сметки овде.

Тимови LastPass

Можете да додадете најмногу 50 членови на една сметка на тимот. Претплатата на Teams LastPass ќе бара од секој член на тимот да плати 4 долари месечно, и секој од нив ќе добие посебна сметка.

Бизнис LastPass

Секој корисник на Business LastPass ќе треба да плаќа 7 долари месечно. Ова е корисно за компаниите кои би претрпеле загуби доколку нивните планови станат јавни.

Business LastPass му дава на секој вработен различна сметка и се грижи дека вработените не користат слаби лозинки. Ако се, им се доделуваат строги лозинки користејќи автоматско менување лозинки на LastPass.

Покрај безбедноста на лозинката, исто така му помага на бизнисот да ги складира своите информации од секој вработен на едно место за да нема можност за прекршување на системот.

План LastPassПробен периодНадоместок за претплатаБрој на уреди
слободен30 денови$01
Премиум30 денови$ 3 / месец1
Семејство30 денови$ 4 / месец5
тимовите14 денови4 $/месец/по корисникПомалку од 50
Бизнис14 денови7 $/месец/по корисникПовеќе од 50

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

LastPass е најдобриот менаџер за лозинки за freemium кој е активен во моментов. Има еден тон дополнителни функции во своите платени верзии, но ако сакате да ја зајакнете вашата безбедност, тогаш верзијата за бесплатна услуга исто така ќе работи совршено добро.

LastPass - Заштитете ги вашите лозинки и најавувања

LastPass е најпопуларната алатка за управување со лозинка во моментов, која им нуди на корисниците безбеден и удобен начин за складирање и пристап до приватни лозинки, белешки и детали за кредитни картички на повеќе уреди.

Безбедноста што ја користи LastPass е врвна - никогаш немало прекршување во системот што предизвикало значителна штета на корисниците. Шифрирањето E2EE од банкарска класа ги чува безбедни сите ваши податоци и лозинки.

Со LastPass Premium, ќе имате неограничено складирање на лозинка. Исто така, можете да пополнувате формулари и да сурфате низ мрежата знаејќи дека тајната полиција на LastPass е на ваша стража во случај да имате какви било проблеми како кражба на идентитет или тивки напади од темната мрежа.

Се надевам дека ви беше корисен овој експертски уреднички преглед на LastPass!

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

LastPass е посветен на подобрување на вашиот дигитален живот со континуирани надградби и најсовремени функции и обезбедување исклучително управување со лозинка и безбедност на корисниците. Еве некои од најновите ажурирања (од јуни 2024 година):

 • Најава во сеф без лозинка на работната површина: LastPass сега им овозможува на корисниците да се логираат во нивните трезори на десктоп уреди без лозинка. Опциите за пристап без лозинка вклучуваат користење на мобилната апликација LastPass Authenticator за најавување за притисни известувања или користење FIDO2-сертифицирани автентикатори како биометрика на уредот (Touch ID, Windows Hello) или хардверски клучеви (YubiKey, Feitian).
 • FIDO2 компатибилни автентикатори за работна површина: Оваа нова функција им овозможува на сите клиенти на LastPass, вклучително и бесплатните, премиум и деловните корисници, да користат автентикатори компатибилни со FIDO2 за најавувања без лозинка на десктоп уредите, што се проширува надвор од претходно достапната мобилна биометриска автентикација.
 • Безбедносна контролна табла со следење на Dark Web: Безбедносната табла на LastPass сега вклучува следење на темната веб-страница и предупредување за сите клиенти, што го прави единствениот менаџер за лозинки кој нуди проактивно следење на акредитивите бесплатно. Оваа функција им овозможува на корисниците да ја следат безбедноста на сите акредитиви на трезорот и нивната потенцијална изложеност на темната мрежа.
 • Барања за ажурирање на сметката за подобрена безбедност: LastPass ги поттикнува клиентите да ја ажурираат должината и сложеноста на главната лозинка и повторно да ја запишат својата повеќефакторска автентикација (MFA). Овие ажурирања се дел од стратегијата за зајакнување на безбедноста како одговор на еволуирачкото опкружување сајбер закани.
 • Редизајнирано искуство со мобилен трезор: Мобилната апликација LastPass, моментално достапна на iOS и наскоро на Android, има нов рационализиран изглед и чувство, што им олеснува на корисниците да управуваат и да пристапуваат до чувствителни податоци како лозинки, начини на плаќање и документи.
 • Безбедносен модел со нула знаење и партнерство со Enzoic: LastPass работи на безбедносен модел со нула знаење, осигурувајќи дека целото шифрирање и дешифрирање се случуваат локално на уредот на корисникот. Партнерството со Enzoic, партнер за следење на прекршување на податоците, вклучува споделување само хаширани верзии на адреси на е-пошта за следење на нивната база на податоци за компромитирани адреси на е-пошта, одржувајќи ја приватноста и безбедноста.

Како ги тестираме менаџерите со лозинки: нашата методологија

Кога ги тестираме менаџерите за лозинки, започнуваме од самиот почеток, исто како и секој корисник.

Првиот чекор е купување на план. Овој процес е од клучно значење бидејќи ни дава прв поглед на опциите за плаќање, леснотијата на трансакцијата и какви било скриени трошоци или неочекувани продажби што може да демнат.

Следно, го преземаме менаџерот за лозинки. Овде, обрнуваме внимание на практични детали како што се големината на датотеката за преземање и просторот за складирање што го бара на нашите системи. Овие аспекти можат да бидат прилично значајни за ефикасноста на софтверот и корисникот.

Следува фазата на инсталација и поставување. Го инсталираме менаџерот за лозинки на различни системи и прелистувачи за темелно да ја процениме неговата компатибилност и леснотија на користење. Критичен дел од овој процес е оценувањето на креирањето на главната лозинка - тоа е од суштинско значење за безбедноста на податоците на корисникот.

Безбедноста и шифрирањето се во срцето на нашата методологија за тестирање. Ги испитуваме стандардите за шифрирање што ги користи менаџерот за лозинки, неговите протоколи за шифрирање, архитектурата со нула знаење и робусноста на неговите опции за автентикација со два или повеќе фактори. Исто така, ја проценуваме достапноста и ефективноста на опциите за враќање на сметката.

Ние ригорозно тестирајте ги основните карактеристики како складирање лозинка, можности за автоматско пополнување и автоматско зачувување, генерирање лозинка и функција за споделувањес. Овие се фундаментални за секојдневната употреба на менаџерот за лозинки и треба да работат беспрекорно.

Дополнителни функции се исто така ставени на тест. Гледаме работи како темна веб-мониторинг, безбедносни ревизии, шифрирано складирање датотеки, автоматски менувачи на лозинки и интегрирани VPN. Нашата цел е да утврдиме дали овие карактеристики навистина додаваат вредност и ја подобруваат безбедноста или продуктивноста.

Цените се клучен фактор во нашите прегледи. Ги анализираме трошоците за секој пакет, мерејќи ги со понудените карактеристики и споредувајќи ги со конкурентите. Ги разгледуваме и сите достапни попусти или специјални зделки.

Конечно, ги оценуваме политиките за поддршка на клиентите и враќање на средствата. Го тестираме секој достапен канал за поддршка и бараме рефундирање за да видиме колку компаниите реагираат и помагаат. Ова ни дава увид во целокупната доверливост и квалитетот на услугите на клиентите на менаџерот за лозинки.

Преку овој сеопфатен пристап, имаме за цел да обезбедиме јасна и темелна евалуација на секој управувач со лозинки, нудејќи сознанија кои им помагаат на корисниците како вас да донесат информирана одлука.

За повеќе информации за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

LastPass

Клиентите размислуваат

Мојот генератор на лозинки

Јануари 2, 2024

LastPass прави добар баланс помеѓу безбедноста и практичноста, што го прави главен избор за управување со дигитални клучеви. Неодамнешното воведување на најавување без лозинка на десктоп компјутерите е промена на играта, нудејќи и подобрена безбедност и корисничко искуство без триење. Додадениот слој на темна веб-мониторинг во контролната табла за безбедност ја покажува посветеноста на LastPass за проактивна безбедност. Како корисник, уверувањето дека знам дека мојот трезор е заштитен со безбедносен модел со нула знаење, ми дава мир на умот. Тоа е вид на робусна, но сепак корисничка алатка која го трансформира управувањето со лозинка од скучна работа во беспрекорен дел од дигиталниот живот.

Аватар за Далија
Далија

Најдобра бесплатна апликација

Може 27, 2022

Почнав со користење на бесплатната верзија на LastPass и никогаш немав за што да се пожалам освен за sync граница. Бесплатната верзија LastPass го ограничува бројот на уреди што можете sync. Ако имате само телефон и компјутер, тогаш веројатно е во ред. Имав надградба за да ја земам апликацијата syncна сите мои уреди. Не сум имал никакви проблеми со овој производ. Многу е лесен за користење, има апликации за сите мои уреди и автоматското полнење работи беспрекорно.

Аватар за Мадури
Мадури

НАЈДОБРО !!!

Април 19, 2022

LastPass можеби не е најдобриот менаџер за лозинки, но е еден од најлесните за користење. Екстензијата на прелистувачот работи добро. Ретко морам рачно да ги најдам вистинските лозинки. Сепак, тоа е друга приказна за Android. Автоматското пополнување на Android или не се појавува или не работи за многу апликации што ги користам. Но, за среќа, се одјавувам од моите апликации за андроид само на секои неколку месеци или би било кошмар!

Аватар за Кумар Дирикс
Кумар Дирикс

Љубов Lastpass

Март 11, 2022

Почнав да користам LastPass откако мојата сметка на Фејсбук беше хакирана поради слаба лозинка. LastPass го прави навистина лесно складирањето на тешките лозинки за пробивање. Генерира навистина силни долги лозинки кои е невозможно да се погодат или пробијат. Ги зачувува и сите мои картички и адреси. И само треба да запомнам една главна лозинка за да пристапам до лозинките. Не можам да замислам живот без LastPass.

Аватар за Елс Морисон
Елс Морисон

LastPass е одличен!

Октомври 8, 2021

LastPass работи за мене и мојот бизнис, особено за сметките на Shopify. Споделувањето податоци со вашиот тим е многу лесно. Можете да бидете сигурни дека вашата приватност и безбедност се главната грижа на LastPass. Со дополнителни функции како следење на темната мрежа, VPN и следење на кредитни картички, можете да бидете сигурни дека го добивате најдоброто од сè за вашиот бизнис. Со мојот Business LastPass план, немам неуспеси за најавување како што некои луѓе главно се жалат.

Аватар за Кери Вудс
Кери Вудс

LastPass во движење

Септември 30, 2021

Го пробав бесплатниот план LastPass и на крајот се преселив во Premium планот и сега сум на Business LastPass. Цената не е доволно висока во споредба со другите слични брендови. Карактеристиките се одлични. Сосема е одлично за водење на мојот бизнис на дневна основа додека управувам со луѓе и одржувам зголемена продажба и повисок рентабилност. Ова е најдоброто за нас!

Аватар за Кларк Клајн
Кларк Клајн

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...