Дали треба да изберете Brevo за е-пошта маркетинг? Преглед на карактеристики и цени

in

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Брево (поранешен Sendinblue) е моќна, многу прифатлива и лесна за употреба маркетинг платформа која ви овозможува да креирате, испраќате и следите професионални и трансакциски кампањи за е-пошта, СМС и разговор. Овој преглед на Brevo ќе ги опфати сите карактеристики на оваа популарна маркетинг алатка сè-во-едно.

Резиме на преглед на Brevo (TL;DR)
Рејтинг
Цена од
Од 25 долари месечно
Бесплатен план или бесплатен пробен период
Да (Регистрирајте се за бесплатен план со неограничени контакти и испраќајте 300 е-пораки дневно.)
Видови на кампања
Е-пошта, SMS, WhatsApp, Chatbots, Facebook реклами, Push Notifications
Карактеристики
Уредувач за влечење и пушти, над 80 шаблони, A/B тестирање, персонализација, Градител на целни страници, оптимизатор на време за испраќање, API/шаблони
Трансакциски е-пошта
Да (100% испорака на сандаче)
Автоматизација по е-пошта
Да (уредник на визуелен тек на работа)
Контакт
Неограничени контакти и детали
Интеграции и поддршка
API и додатоци (Shopify, WordPress + 100-ти повеќе), во согласност со GDPR, посветен IP додаток, поддршка за е-пошта, телефон и разговор
Тековен договор
Испратете 20 илјади е-пошта за само 25 долари месечно

Главни преземања:

Brevo (порано Sendinblue) нуди бесплатен доживотен план и прифатлива цена почнувајќи од 25 $/месечно.

Платформата обезбедува одлично корисничко искуство со интуитивни алатки, елегантни шаблони и функции за автоматизација за е-пошта и СМС кампањи.

Некои лошите страни на Brevo вклучуваат ограничена функција на CRM, автоматизација на кампањата ограничена на е-пошта и без поддршка во живо, освен ако не е на поскап платен план со дополнителни цени за е-пошта и текстови што може да станат скапи.

почетната страница на brevo

Ако сакате да се креирајте и испраќајте маркетинг кампањи за е-пошта и СМС, тогаш си на вистинското место. 

Брево го прави тоа што го прави многу добро. Платформата работи непречено, а јас уживав да се обидувам со сите достапни функции и алатки за градење.

Мислам дека, генерално, ова е добра алатка за почетници, но напредните корисници може да сметаат дека тоа недостасува.

Не ми се допаѓаат ограничувањата со кои се соочувате за послабо платените планови, а цената може да биде збунувачка ако сакате да додавате на е-пошта и пакети за СМС. Сакам да видам и автоматизација за Brevo SMS и Whatsapp. Се надеваме дека ова ќе пристигне во блиска иднина.

Но планот засекогаш БЕСПЛАТЕН е неверојатен, и ако сè што сакате е основна алатка за кампања за е-пошта и СМС, нема да најдете многу подобро од Брево.

Немаш што да загубиш. Започнете бесплатно денес.

Иако Brevo не е толку познат или голем како Mailchimp, сепак пакува удар со своите карактеристики и леснотија на користење. Да не зборуваме за угледен база на корисници од над 300,000.

Мора да прави нешто како што треба.

Со прилично убаво основен план кој е бесплатен доживотно и неограничени контакти, дали може да издржи ригорозна употреба и тестирање во овој преглед на Brevo за 2024 година?

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Brevo. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Ајде да дознаеме.

TL; ДР: Brevo нуди фантастично корисничко искуство со функции кои се радосни за користење. Сепак, неговата функција за автоматизација е ограничена само на е-пошта, и покрај тоа што има можност да креира SMS и Whatsapp кампањи. Плус, нема поддршка во живо, што е доста разочарувачки.

Брево има доста дарежлив бесплатен план, и можете да започнете без да мора да се откажете од деталите за вашата кредитна картичка. Што имаш да изгубиш? Овозможете го Брево денес.

Добрите и лошите страни

За да се осигурам дека моите критики се колку што е можно избалансирани, секогаш го земам грубото со мазното.

Сите платформи имаат свои лоши страни и чудни страни, па еве го најдоброто - и најлошото - од она што Brevo може да го понуди.

Brevo Pros

 • План за бесплатен живот
 • Достапна цена, со планови кои започнуваат од само 25 долари/месечно, што го прави одлична вредност за карактеристиките и поддршката што ги нуди
 • Креирајте, испраќајте и следете професионални и трансакциски кампањи за е-пошта и СМС
 • Одлично корисничко искуство со алатки кои се пријатни за користење
 • Креирањето кампањи е едноставно и интуитивно
 • Многу елегантни шаблони за избор
 • Сегментирајте ги вашите списоци со контакти, персонализирајте ги вашите е-пошта и автоматизирајте ги вашите маркетинг кампањи за е-пошта

Brevo Cons

 • Функцијата Brevo CRM е прилично основна и не може да направи многу
 • Автоматизацијата на кампањата е ограничена само на е-пошта
 • Нема поддршка во живо освен ако не сте на поскапо платен план
 • Дополнителните цени за е-пошта и текстуални пораки наскоро може да се надополнат и да станат скапи 
 • Некои функции се достапни само на бизнис или претприемачки план

Планови и цени

Brevo има различни планови за четирите алатки што ги нуди.

Цената започнува од 25 долари/месечно и ви овозможува да испраќате 20,000 е-пошта месечно.

Brevo не ви наплатува врз основа на големината на списокот со е-пошта. Мора да платите за пораките што ги испраќате. Можете да го изградите вашиот план врз основа на тоа колку е-пошта сакате да испраќате секој месец:

брево ценовни планови

Почетниот план е одличен за кога штотуку почнувате, но ако сакате повеќе функции, ќе сакате да одите на Бизнис планот. Почнува од 65 долари/месечно и нуди многу повеќе функции. Ви овозможува да креирате Целни страници. Исто така, ви овозможува да испраќате Push Notifications до вашите клиенти.

Можете исто така да купите кредити за е-пошта за бројот на е-пошта што сакате да ги испратите. Овие кредити не истекуваат и може да се користат и за испраќање трансакциски е-пошта.

Клучни карактеристики

Прво, добро да ги погледнеме сите карактеристики на платформата Brevo. Сакам да тестирам сè темелно, затоа ја разгледав секоја алатка со фина саќе за заби за да ви донесам детален преглед.

Брево маркетинг

брево е-пошта маркетинг

Прво и основно, Brevo е маркетинг и продажна платформа, и вложи многу размислувања во корисничкото искуство на неговиот градител на кампањи за е-пошта.

Брево маркетинг платформа ве води низ процесот чекор-по-чекор и означува секој чекор додека го завршувате.

Ми се допаѓа овој метод бидејќи е премногу лесно да пропуштите фаза или да заборавите нешто ако сте нови или не сте запознаени со е-пошта маркетинг или платформи како оваа.

Кога ќе дојдете да ги изберете примачите, под претпоставка дека сте ја наполниле платформата со сите ваши списоци со контакти, можете да погледнете низ различните папки и да ја изберете листата што ја сакате за кампањата.

функција за преглед на е-пошта sendinblue

Особено го сакам прозорецот за преглед добивате кога ја внесувате темата на кампањата.

Тоа ви овозможува да видите како вашите зборови може да се издвојат од останатите е-пораки. Таква уредна карактеристика!

градител на е-пошта

Како што можете да видите овде, добивам зелени крлежи до крај додека го завршувам секој чекор.

До сега, Мислам дека ова е совршена алатка за користење на тотални почетници, како што е едноставно толку лесно.

Градител на е-пошта sendinblue

Сега преминуваме на шаблоните за е-пошта, а ги има носивост од кои можете да изберете, плус обични распореди за да започнете.

влечете и испуштајте уредник за е-пошта

Алатката за уредување е-пошта беше лесно да се користи. Едноставно кликнете на секој елемент и се отвораат опциите за уредување.

Лево од екранот, ја имате функцијата влечење и спуштање за да додадете дополнителни елементи како што се текстуални полиња, слики, копчиња, заглавија итн.

Единствениот недостаток на алатката за уредување е тоа што постои нема видео елемент. Многу други платформи за маркетинг на е-пошта сега поддржуваат видео во нивните е-пошта, така што чувствувам дека Brevo заостанува малку во овој поглед.

Додека можете да ја прегледате вашата е-пошта на десктоп и мобилен приказ, Би ја ценел и можноста за преглед на екрани со големина на таблет.

испратете тест е-пошта

Ако вашата е-пошта е подготвена и изгледа одлично, можете да испратите тест-пошта на адреса (или повеќе адреси) по ваш избор. 

Ова е корисна карактеристика бидејќи ви овозможува да видите како изгледа вашата е-пошта во a „вистинска“ ситуација.

Закажување е-пошта sendiblue

Конечно, кога сè е подготвено, можете да го притиснете копчето за испраќање за да ја испратите вашата е-пошта до нејзините примачи. Овде, можете да изберете да испратите веднаш или да закажете да се испрати во одреден ден или време.

Една убава алатка тука е тоа платформата може автоматски да го избере најдоброто време за испраќање е-пошта до секој примач.

Ова ги максимизира шансите е-поштата всушност да биде отворена и прочитана. Единствената лоша страна е што треба да бидете на Бизнис план за да го искористите тоа.

sendinblue статистика за е-пошта

Откако вашата кампања е во етер, можете да почнете да ги гледате нејзините перформанси во табулаторот „Статистика“. Овде можете да видите корисни информации како што се е-пораките отворени, кликнати, одговорени итн.

Вреди да се напомене тука можете да се интегрирате со Google Анализа за да добиете подлабок увид во перформансите на вашата кампања.

Мислам дека овој создавач на кампањи за е-пошта е неверојатно едноставен и едноставен за користење, особено бидејќи платформата ве води низ процесот. Брилијантно за почетници сигурно, и чувствувам дека и напредните корисници ќе бидат задоволни со оваа функција.

Овозможете го Брево денес. Испробајте ги сите карактеристики!

СМС маркетинг

sendinblue sms маркетинг

Ајде сега да го провериме СМС маркетинг алатка

Поставувањето за вашата текстуална порака е прилично основно. Едноставно додавате име на кампањата, испраќачот и содржината на пораката и можете да одите.

Пред да кликнете за да испратите, имате опција да го испратите вашиот текст во групи. Оваа функција е од витално значење ако испраќате текстови до големи количини на контакти.

Тоа го спречува преоптоварувањето на мрежата и спречува пораката да биде означена како спам.

СМС маркетинг кампањи

Откако ќе изберете на кој список со контакти ќе ја испратите пораката, можете или да ја испратите веднаш или закажете го за иден датум и време.

Откако ќе завршите, притиснете „Потврди“ и вашата кампања е подготвена за пуштање.

Whatsapp кампањи

Маркетинг кампањи на Sendinblue Whatsapp

Brevo ви овозможува да креирате кампањи и за корисниците на Whatsapp. Единствената пречка овде е тоа мора да имате деловна страница на Фејсбук за да го направите тоа.

Ако немате, треба да отидете на Facebook и да го поставите пред да можете да ја користите функцијата Whatsapp.

Преглед на кампањата на whatsapp

Морам да кажам, создавањето на мојата порака во Whatsapp беше забавно. Добивате пристап до сите познати емотикони за да го џезизирате вашиот текст и да го направите да изгледа привлечно. 

Го сакам и прозорецот за преглед во стилот на телефонот што се населува додека пишувате. Ви покажува точно како вашата порака ќе се појави на екранот на примачот.

Овде можете исто така да додадете копче за повик за акција или врска за кликнување или за упатување директен повик. 

Откако ќе завршите со создавањето на вашето ремек дело на Whatsapp, можете да го закажете истото како што можете да испраќате СМС.

Маркетинг автоматизација

sendinblue маркетинг автоматизација

Брево ви дозволува креирајте автоматизирани работни текови кои се засноваат на одредени настани. Овие се:

 • Напуштена количка
 • Набавка на производ
 • Порака за добредојде
 • Маркетинг активност
 • Датум на годишнина

Така вие избирате за кој настан сакате да креирате автоматизација, и ве носи до алатката за градење. 

Според моето искуство, работните текови за автоматизација се сложени и честопати незгодни за совладување. Тие обично вклучуваат многу променливи, така што како куќа од карти, целиот работен тек може да се сруши ако погрешите еден дел.

Морам да кажам дека бев пријатно изненаден од понудата на Брево. Системот ве води низ работниот тек чекор-по-чекор и е главно јасен и разбирлив. Плус, ако некогаш сакав да знам повеќе за тоа што го правам, имаше дополнителни линкови до упатства на патот.

sendinblue кампања за напуштена количка

можев да поставете автоматизација на е-пошта на напуштена количка за околу пет минути што е супер брзо.

Моето единствено разочарување со оваа алатка - и тоа е значително разочарување - е тоа тоа е само за е-пошта. Би било одлично ако вклучува и СМС и Whatsapp.

Сегментација

Сегментација на Sendinblue

Функцијата за сегментација на Brevos ви овозможува да групни контакти според нивните карактеристики. Во минатото, кампањите за е-пошта беа разбиени до сите и сите, без разлика дали тие беа релевантни за поединецот или не.

Со сегментација, можете распоредете ги вашите контакти во групи кои ви дозволуваат да креирате насочени кампањи. Ова ги прави е-пораките порелевантни за примателите и помага да се намали стапката на отпишување.

На пример, можете да креирате а „Мама и бебе“ група составена од новопечени мајки кои најверојатно би биле заинтересирани за бебешки предмети за продажба.

Од друга страна, а „Мажи под 25 години“ групата би била помалку заинтересирана за бебешки предмети, но веројатно подобро би реагирала на „продажба за поставување игри“.

Го добиваш мојот дрифт.

Овие сегментирани групи може да се постават во делот за контакти на платформата. Едноставно ја креирате листата и ги додавате саканите контакти. 

Кога креирате кампања за е-пошта, вие изберете ја листата што ја сакате и тргнете.

Притисни Известувања

sendinblue push известувања

Може да ја вклучите функцијата за известување при притисок за вашата веб-локација за посетителите кои сè уште не се претплатници да можат да добиваат ажурирања.

Кога некој ќе ја посети вашата веб-страница, ќе се појави мало поле со барање дозвола за известување. Ако корисникот притисне „Дозволи“, ќе ги добие ажурирањата.

Во моментов, Brevo поддржува притисни известувања на следните прелистувачи:

 • Google Chrome
 • Mozilla Firefox
 • сафари
 • Опера
 • Мајкрософт Еџ. 
поставување на притисни известувања

Поминав низ процесот на поставување, и можеби беше малку технички за просечниот корисник. Ако претходно сте се занимавале со притисни известувања, веројатно ќе знаете за што се работи.

Морав да барам упатство или статии за помош овде бидејќи ви дава неколку опции за избор без индикација за тоа што тие всушност значат. Значи, освен ако веќе не знаете за што се работи, и вие ќе потрошите некое време да го барате.

Во секој случај, тука се опциите:

 • JS тракер: Копирајте и залепете го кодот на вашата веб-страница. 
 • Приклучоци: Поврзете го Brevo со вашата веб-страница преку апликација (Shopify, WordPress, WooCommerce, итн.)
 • Google менаџер на ознаки: Инсталирајте го Google Означете го Push tracker без уредување на вашата веб-страница

Откако ќе одлучите кое од овие да го користите, тогаш можете да одлучите дали сакате:

 • Идентификувајте и следете ги посетителите преку врските во вашите е-пошта (ја одржува приватноста на вашите клиенти).
 • Идентификувајте ги посетителите преку тракер од трета страна

Чисто како кал. нели?

По ова, и во зависност од тоа која опција сте ја одбрале, ќе ви бидат дадени дополнителни инструкции што да правите.

Откако ќе завршиш, посетителите на вашата веб-локација ќе бидат поканети да ги прифатат или блокираат вашите притисни известувања.

Фејсбук реклами

sendinblue маркетинг реклами на Фејсбук

Резервирано исклучиво за претплатници на бизнис план, функцијата за реклами на Фејсбук ви овозможува креирајте реклами, изберете ја вашата целна публика и управувајте со трошењето на рекламите во рамките на платформата Brevo.

Иако не можев целосно да го тестирам ова (бев заглавен на бесплатниот план), можев да ја прелистам функцијата и ми се чинеше дека е добар начин да се извлечат од рекламите на Facebook без да се преоптоварат со сите опции.

Ми се допадна што можеш насочете ги вашите контакти на Brevo како и луѓе слични на вашите контакти да го зголемите вашиот опсег.

Можете исто така да поставете го вашиот распоред и буџет тука, со што ќе ви биде лесно да се справите со вашите финансии и да не трошите прекумерно.

Фејсбук рекламна кампања

Конечно, алатката за градење содржина ви овозможува да ја креирате вашата реклама на Facebook користејќи ја истата лесна алатка за влечење и спуштање што ја опфатив претходно во статијата.

јас мислев прозорецот за преглед беше убав допир бидејќи ви овозможува да видите како ќе се појави вашата реклама додека ја уредувате.

Генерално, оваа функција ќе биде корисна само ако имате огромни списоци со контакти. Инаку, настрана алатката за градење реклами, не ја гледам предноста во креирањето на рекламите во Брево отколку во самиот Фејсбук.

Бот за разговор и разговор во живо

Sendinblue Chat Bot и Live Chat Marketing

Во табулаторот „Разговори“, можете спроведете и управувајте со сите ваши разговори за разговор базирани на веб. Ова е корисно бидејќи ве спречува да морате да се префрлате помеѓу платформите за да ги следите сите ваши пораки.

Прво, можете да се интегрирате со Инстаграм директни пораки и Facebook Messenger и спроведете разговори во реално време од една контролна табла.

маркетинг кампања за разговор во живо

Второ, можете да го инсталирате виџетот за разговор на вашата веб-страница. Во моментов, Brevo/Sendinblue е компатибилен со:

 • Shopify
 • WordPress
 • WooCommerce
 • Google Управувач со ознаки
поставување виџети за разговор

Можете исто така да поставете основни автоматски одговори на вообичаени прашања со упатување до табулаторот „Chatbot сценарија“.

Поставување кампања за бот за разговор

Со оваа алатка беше забавно да се игра. Во суштина, можете да го поставите ботот да му поставува прашање на корисникот и потоа да обезбеди опции. Потоа, кога корисникот ќе кликне на одговор, тој ќе прикаже одговор.

Овде можете исто така да го поставите одговорот на „разговарајте со агент“, што овозможува разговор во живо.

Можам да видам дека ова би било а одлична заштеда на време ако имате тенденција да ги натерате посетителите да ги поставуваат истите прашања одново и одново. И мене ми се допаѓа тоа не треба да разбирате некој комплициран код за да ја поставите оваа алатка.

Дефинитивно, плус во мојата книга, иако би било убаво да се видат истите можности за автоматизација за Instagram и Facebook.

CRM за продажба

sendinblue продажен crm

Алатката CRM доаѓа бесплатно со сите планови на Brevo и ви овозможува да правите голем број работи како што се:

 • Создадете задачи: Ова е нешто како список со „завршување“ каде што можете да закажете работи што треба да се завршат, како што се испраќање е-пошта, повикување клиент или дури одење на ручек. Ако сакате, можете да им доделите задачи на членовите на тимот.
 • Направете договор: Зделките во суштина се можности што можете да ги создадете и да ги додадете во вашата линија. Можете да ја поставите фазата на зделката од квалификувана до освоена или изгубена, а ако сте додале приспособени фази, можете да ги изберете и овде.
 • Создадете компанија: Компаниите се организации со кои редовно комуницирате и можете да создадете контакт за нив на Brevo и да ги поврзете со постоечките контакти
 • Погледнете го вашиот гасовод: Сите ваши постоечки зделки ќе бидат достапни за прегледување под насловот „Попусти“. Овде можете да видите кои зделки се во која фаза и видот на дејството што треба да го преземете.
CRM карактеристики

Сè на сè, тоа не е најосновниот CRM систем што сум го сретнал, но секако не е ниту најсеопфатниот. Би сакал да видам некоја автоматизација овде, особено со потенцијални клиенти кои доаѓаат од кампањите на Brevo. 

Трансакциски е-пошта

Sendinblue Трансакциски е-мејл маркетинг

Трансакциските е-пораки се разликуваат од маркетиншките е-пораки бидејќи се испраќаат како резултат на тоа што корисникот извршил дејство или поднесува барање. Тие често се нарекуваат и „активирани е-пошта“ поради оваа причина.

Причините за испраќање трансакциски е-пошта имаат тенденција да бидат:

 • Ресетирање на лозинка
 • Потврда за купување
 • Потврда за креирање сметка
 • Потврда за претплата
 • Други мејлови од ваква природа

Brevo користи Sendinblue SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) за сите негови трансакциски е-пошта. Ова спречува е-пораките да бидат означени како спам или да се соочите со ограничувања за ограничување на стапката на испраќање.

Нема многу што да се каже за оваа карактеристика освен тоа погодно е да го имате ова на истата платформа како и вашите кампањи за е-пошта. Заштедува префрлување од една во друга апликација.

поддршка на корисниците на

Поддршка за корисници на Sendinblue

Хмм, што поддршка на клиентите? 

Океј, па јас сум тука да ја тестирам платформата на бесплатниот план и добивате телефонска поддршка само ако плаќате за бизнис или претприемнички план. Мислам дека тоа не е неразумно ако не плаќам ништо, но луѓето што плаќаат за Стартер планот секако пропуштаат.

Сметам дека поддршката за разговор во живо барем може да се понуди наместо систем за билети. Не е многу корисно ако имате итен проблем.

Позитивно е што центарот за помош е сеопфатен и има прилично солидни прописи и водичи.

Тие исто така имаат корисен канал на YouTube полн со упатства.

Споредете ги конкурентите на Brevo

Дознајте како Brevo се споредува со GetResponse, MailerLite, MailChimp и ActiveCampaign кога станува збор за; леснотија на користење, флексибилност на дизајнот, можности за автоматизација и поддршка на клиентите.

функцијаБревоGetResponsemailerliteMailChimpActiveCampaign
ЦениДостапно, плаќајте по е-поштаЗапочнува од 13 долари за 1,000 претплатници, бесплатен план за најмногу 500 претплатнициБесплатен план, потоа нивоа на цениБесплатен план, потоа нивоа на цениЗапочнува од 39 долари за 1,000 претплатници
Леснотија на користењеПријатен за корисникот со уредувач за влечење и спуштањеИнтуитивен со модерен уредникМногу лесен за користење за почетнициПријателски за корисникот, но може да биде сложен за почетнициЛесен за употреба со сеопфатен интерфејс
Дизајн и флексибилностОграничени шаблони, но бесплатниМодерни шаблони, високо приспособливиМодерни шаблони, високо приспособливиНад 100 шаблони, високо приспособливиМодерни шаблони, високо приспособливи
Автоматизација по е-поштаОсновни карактеристики на автоматизацијаНапредно со вграден CRM за повисоки плановиОсновни автоматизации како е-пошта за добредојдеШироки опции за автоматизацијаНапредни можности за автоматизација и CRM
поддршка на корисниците на24/7 поддршка на повеќе јазици24/7 поддршка на повеќе јазици, посветен менаџер на сметки за повисоки планови24/7 поддршка на повеќе јазициПоддршка за е-пошта, широки онлајн ресурси24/7 поддршка на повеќе јазици
Значајни карактеристикиДостапно решение, одлично за стартапиМоќна маркетинг автоматизација, хостирање на вебинариПријателски за почетници за креирање е-пошта маркетинг кампањаСеопфатна маркетинг платформа, голема библиотека за интеграцијаДетална CRM интеграција, динамични опции за содржина
 1. Брево (порано Sendinblue):
  • Клучно издвојување: Познат по своите многу достапни, сеопфатни решенија. Наплаќа по е-пошта наместо по контакт, што го прави буџетски, особено за бизниси со голем број контакти, но мал обем на е-пошта.
  • Погоден за: Стартапи и мали бизниси бараат исплатлива алатка за е-пошта маркетинг со основни карактеристики.
 2. GetResponse:
  • Клучно издвојување: Нуди спој на напредни функции како што се маркетинг автоматизација, сегментација и градител на целни страници. Единствен по неговата вградена способност за хостирање на вебинари.
  • Погоден за: Бизниси кои бараат се-во-едно маркетинг платформа со фокус на автоматизација и CRM интеграција.
 3. mailerlite:
  • Клучно издвојување: Нуди основни алатки за автоматизација погодни за директни кампањи за е-пошта маркетинг. Нему му недостасуваат некои од напредните карактеристики на неговите конкуренти.
  • Погоден за: Мали бизниси или поединци на кои им требаат едноставни, кориснички алатки за маркетинг преку е-пошта без да бараат напредни функции.
 4. MailChimp:
  • Клучно издвојување: Добро заокружена маркетинг платформа која нуди широк спектар на карактеристики од маркетинг преку е-пошта до рекламни кампањи. Познат по својата обемна библиотека на интеграции.
  • Погоден за: Бизниси од сите големини бараат сеопфатна маркетинг алатка со широк спектар на функции и интеграции.
 5. ActiveCampaign:
  • Клучно издвојување: Се издвојува по своите напредни CRM способности и автоматизација. Нуди динамични опции за содржина за персонализирани искуства на клиентите.
  • Погоден за: Бизниси кои се фокусираат на детална CRM интеграција и бараат софистицирани можности за автоматизација на е-пошта.

TL; ДР: Секоја од овие платформи за е-пошта маркетинг има свои силни страни и е дизајнирана да одговори на различни потреби.

 • Брево е совршен за корисници кои се свесни за буџетот на кои им требаат основни карактеристики.
 • GetResponse се истакнува во автоматизацијата и CRM интеграцијата.
 • mailerlite е одличен за основни потреби за автоматизација.
 • MailChimp нуди сеопфатен сет на алатки за поширок маркетинг пристап.
 • ActiveCampaign најдобро одговара за напредни потреби за CRM и автоматизација на е-пошта.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Брево го прави тоа што го прави многу добро. Платформата работи непречено, а јас уживав да се обидувам со сите достапни функции и алатки за градење.

Мислам дека, генерално, ова е одлична алатка за маркетинг преку е-пошта за почетници, но напредните корисници може да сметаат дека тоа недостасува.

Брево: Маркетинг платформа се-во-едно
Brevo е совршен избор за мали бизниси, со карактеристики како: напредна автоматизација на е-пошта, интеграција на вештачка интелигенција, напредна сегментација и целни страници и формулари фокусирани на конверзија.

Brevo работеше напорно на своите CRM карактеристики, додавајќи договор и интегрирано сандаче за директна е-пошта комуникација со клиентите.

Но, 👊 нокаут карактеристиката на Brevo е неговата достапност, со дарежлив бесплатен план за испраќање 300 дневно и платени планови кои започнуваат од 25 $/месечно за 20,000 е-пораки.

Накратко, 🎯 Brevo нè импресионира МНОГУ со своите силни карактеристики и вредност за парите.

Ми се допаѓа што наплаќаат врз основа на бројот на е-пошта ти праќаш, НЕ колку контакти имаш. Бесплатните планови ви дозволуваат да испраќате 300 е-пораки дневно, а платените планови започнуваат од 25 долари месечно за 20,000 е-пошта.

Не ми се допаѓаат ограничувањата со кои се соочувате за послабо платените планови, а цената може да биде збунувачка ако сакате да додавате на е-пошта и пакети за СМС. Сакам да видам и автоматизација за СМС и Whatsapp. Се надеваме дека ова ќе пристигне во блиска иднина.

Но бесплатниот план е кец на десетка, и ако сè што сакате е основна алатка за кампања за е-пошта и СМС, нема да најдете многу подобро од Брево.

Немаш што да загубиш. Започнете бесплатно денес.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Brevo постојано ја ажурира и ја подобрува својата платформа за е-пошта маркетинг за да им обезбеди на корисниците врвни алатки и функции кои ги насочуваат маркетинг напорите и ја подобруваат ефективноста на кампањата. Нивните најнови ажурирања (од јуни 2024 година) се:

 • Генерирање на маркетинг содржини со помош на вештачка интелигенција: Brevo воведе асистент за вештачка интелигенција за автоматско генерирање на привлечна маркетинг содржина, вклучително и наслови за е-пошта кампањи, врз основа на дадените клучни зборови.
 • Автоматски генерирани сегменти за насочени кампањи за е-пошта: Оваа функција им овозможува на корисниците автоматски да ги сегментираат активните претплатници на е-пошта за поефективни и ексклузивни понуди.
 • Алатки за визуелно создавање во платформата: Корисниците сега можат да креираат визуелни слики за нивните кампањи директно во Brevo, користејќи дизајн или шаблони за гребење, елиминирајќи ја потребата од надворешни алатки.
 • Google Meet Integration за закажување состаноци: Brevo сега им овозможува на корисниците да закажуваат состаноци без напор Google Запознајте, покрај постоечката поддршка за видео повици за Zoom и Brevo.
 • Поставување сценарио за автоматско создавање договор: Корисниците можат да заштедат време со автоматизирање на создавање зделки врз основа на специфични кориснички дејства, како што се поднесување формулари или постигнување одреден резултат.
 • Интегрирано поштенско сандаче во разговори: оваа функција ги консолидира сите интеракции со клиентите (чет, пораки од социјалните мрежи и е-пошта) на едно место за одговор во реално време и рационализиран работен тек.
 • Засилена сегментација за персонализиран маркетинг: Brevo воведе динамични сегменти со попрецизни филтри, овозможувајќи повеќе насочена и релевантна испорака на содржина до различни групи клиенти.
 • Додатоци на Уредувачот за влечење и спуштање: Ажурирањата вклучуваат создавање папки за организација на слики, лесно додавање на врски „Прикажи во прелистувач“, линкови на лентата со мени, подобрувања за уредување текст и повторно додавање на Управувачот со слики.
 • Прилагодени обрасци за ажурирање за трансакциски е-пошта: Корисниците сега можат да креираат сопствени обрасци за ажурирање за трансакциските е-пошта, слични на функцијата за редовните кампањи за е-пошта.
 • Означување за трансакциска СМС во маркетинг автоматизација: Оваа нова функција им овозможува на корисниците да ги означуваат и следат перформансите на трансакциските SMS кампањи во рамките на нивните работни процеси за автоматизација.
 • Sendinblue сега е Brevo: ребрендирањето на Sendinblue во Brevo го означува растот и адаптацијата на компанијата кон дигиталниот пејзаж што се развива, нагласувајќи ги сеопфатните CRM решенија, ангажманот на клиентите и одржливиот бизнис раст.

Преглед на Brevo: Нашата методологија

Изборот на вистинската услуга за маркетинг преку е-пошта е повеќе од само избор на алатка за испраќање е-пошта. Станува збор за изнаоѓање решение кое ќе ја подобри вашата маркетинг стратегија, ќе ја рационализира комуникацијата и ќе го поттикне ангажманот. Еве како ги оценуваме и прегледуваме алатките за маркетинг преку е-пошта за да се осигураме дека ги добивате само најдобрите информации пред да донесете одлука:

 1. Интерфејс лесен за корисници: Им даваме приоритет на алатките кои нудат уредувач за влечење и спуштање. Оваа функција е од клучно значење за создавање уникатни шаблони за е-пошта без напор, елиминирајќи ја потребата од големо знаење за кодирање.
 2. Разновидност во типовите на кампањи: Клучна е можноста за поддршка на различни формати на е-пошта. Без разлика дали се работи за стандардни билтени, способности за тестирање A/B или поставување автоодговори, разновидноста е значаен фактор во нашата евалуација.
 3. Напредна маркетинг автоматизација: Од основните автоодговори до посложени функции како насочени кампањи и означување на контакти, проценуваме колку добро алатката може да ги автоматизира и прилагоди вашите напори за маркетинг на е-пошта.
 4. Ефикасна интеграција на формуларот за регистрација: Алатката за маркетинг на е-пошта од највисоко ниво треба да овозможи лесна интеграција на формуларите за пријавување на вашата веб-локација или посветените целни страници, поедноставувајќи го процесот на зголемување на вашата листа на претплатници.
 5. Автономија во управувањето со претплати: Бараме алатки кои ги овластуваат корисниците со самоуправувани процеси за вклучување и откажување, намалувајќи ја потребата за рачен надзор и подобрувајќи го корисничкото искуство.
 6. Беспрекорни интеграции: Способноста за беспрекорно поврзување со други основни платформи – како што се вашиот блог, страницата за е-трговија, CRM или алатките за аналитика – е критичен аспект што го испитуваме.
 7. Испорака на е-пошта: Одлична алатка е онаа што гарантира дека вашите е-пошта навистина допираат до вашата публика. Ја проценуваме ефективноста на секоја алатка во заобиколувањето на филтрите за спам и обезбедувањето високи стапки на испорака.
 8. Сеопфатни опции за поддршка: Ние веруваме во алатки кои нудат силна поддршка преку различни канали, било да е тоа детална база на знаење, е-пошта, разговор во живо или телефонска поддршка, за да ви помогнат секогаш кога е потребно.
 9. Длабоко известување: Разбирањето на влијанието на вашите кампањи за е-пошта е од витално значење. Навлегуваме во видот на податоци и аналитика што ги обезбедува секоја алатка, фокусирајќи се на длабочината и корисноста на понудените увиди.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

Што

Брево

Клиентите размислуваат

Сакајте ја автоматизацијата

Јануари 6, 2024

Brevo ме импресионираше со својот чист дизајн и фокусирање на увиди водени од податоци. Градителот на е-пошта со влечење и пушти е неверојатно интуитивен, а претходно вградените автоматизации ми помогнаа да започнам брзо. Особено ја сакам интеграцијата со мојата платформа за е-трговија, која ги насочи моите напори за маркетинг на е-пошта и доведе до забележително зголемување на продажбата. Brevo е здив на свеж воздух во светот на е-пошта маркетингот.

Аватар за Венди
Wendy

Разочаран од поддршката на клиентите

Април 28, 2023

Се регистрирав за Sendinblue, надевајќи се дека тоа ќе биде одлична алатка за моите потреби за е-пошта маркетинг. Сепак, бев разочаран од поддршката за корисници. Имав проблем со поставувањето на мојата сметка и кога се обратив за поддршка, им требаа повеќе од 48 часа да одговорат. Кога тие навистина одговорија, тие не беа многу корисни и морав сам да го сфатам поголемиот дел од поставувањето. Се чини дека самата платформа работи добро, но недостатокот на одговорна поддршка за клиентите беше големо разочарување.

Аватар за Дејвид Ли
Дејвид Ли

Одлична маркетинг платформа

Март 28, 2023

Го користам Sendinblue веќе неколку месеци и многу сум задоволен од резултатите. Платформата е лесна за употреба, а функциите за автоматизација ми заштедија многу време. Градителот на е-пошта е одличен и можам да создадам прекрасни шаблони за кратко време. Функцијата за известување е корисна и можам да видам како функционираат моите кампањи. Единствената лоша страна е што на поддршката за корисници може да и треба одредено време за да одговори, но кога тоа го прават, тие се корисни.

Аватар за Џејн Смит
Janeејн Смит

Одлична алатка за маркетинг преку е-пошта

Февруари 28, 2023

Веќе неколку месеци го користам Sendinblue за моите деловни потреби за е-пошта маркетинг, и морам да кажам дека тоа беше одлично искуство. Корисничкиот интерфејс е лесен за навигација, а работните текови за автоматизација се едноставни за поставување, што ми заштеди многу време. Градителот на е-пошта е фантастичен и можам да ги приспособам шаблоните за да одговараат на изгледот и чувството на мојот бренд. Функцијата за известување е одлична и лесно можам да ги следам перформансите на моите кампањи. Тимот за поддршка на корисниците беше корисен и одговорен секогаш кога ќе контактирав. Севкупно, топло го препорачувам Sendinblue на секој сопственик на бизнис кој бара алатка за маркетинг преку е-пошта која е сигурна, лесна за употреба и достапна.

Аватар за Џон До
John Doe

Лесен за користење и многу одлични карактеристики

Јануари 18, 2023

Го користам Sendinblue за е-пошта маркетинг на мојот бизнис веќе неколку месеци и не можев да бидам посреќен со услугата. Платформата е лесна за употреба и нуди многу одлични функции, како автоматизација и A/B тестирање. Исто така, бев импресиониран од нивната услуга за клиенти - секогаш кога имав прашање или проблем, тие брзо одговорија и ми помогнаа да го решат. Дополнително, нивните стапки на испорака се одлични и моите отворени стапки беа постојано високи. Силно го препорачувам Sendinblue на сите кои бараат доверливо и прифатливо решение за е-пошта маркетинг.

Аватар за Линда М
Линда М

Измешано искуство

Јануари 15, 2023

Го користам Sendinblue веќе неколку месеци и имав мешано искуство. Самата платформа е прилично добра, со многу функции и кориснички интерфејс. Сепак, имав некои проблеми со нивната услуга за клиенти. Понекогаш им треба некое време за да одговорат на моите прашања и кога ќе одговорат, дадената помош не е секогаш корисна. Дополнително, имав проблеми со нивните стапки на испорака, што предизвика одредена фрустрација за мене и за моите примачи. Генерално, би рекол дека Sendinblue е пристојно решение за е-пошта маркетинг, но има простор за подобрување во нивната услуга за клиенти и доставување.

Аватар за Сем од Лондон
Сем од Лондон

достават преглед

Референци:

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ахсан Зафер

Ахсан е писател во Website Rating кој опфаќа широк спектар на теми од модерната технологија. Неговите написи истражуваат во SaaS, дигитален маркетинг, оптимизација, сајбер безбедност и новите технологии, нудејќи им на читателите сеопфатни увиди и ажурирања за овие полиња кои брзо се развиваат.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...