Дали треба да бидете домаќини со Hostinger? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Hostinger е еден од најпопуларните веб-хостинг провајдери на пазарот денес, нудејќи буџетски веб-хостинг без компромиси за клучните карактеристики како брзина и безбедност. Во овој преглед на Hostinger за 2024 година, ќе го разгледаме овој провајдер на веб-хостинг длабински за да видиме дали навистина ја исполнува својата репутација за достапност и врвни карактеристики.

Резиме на преглед на Хостингер (TL;DR)
Цени
Од 2.99 долари месечно
Видови на хостирање
Споделени, WordPress, Cloud, VPS, Minecraft хостинг
Перформанси и брзина
LiteSpeed, кеширање на LSCache, HTTP/2, PHP8
WordPress
Успеа WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик
Сервери
LiteSpeed ​​SSD хостинг
Безбедност
Ајде да го криптираме SSL. Битниња обезбедување
контролен панел
hPanel (комерцијален)
Бенефиции
Бесплатен домен. Google Кредит за реклами. Бесплатен градител на веб-страници
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Во приватна сопственост (Литванија). Исто така, поседува 000Webhost и Zyro
Тековен договор
Добијте 75% ПОПУСТ на плановите на Hostinger

Главни преземања:

Hostinger нуди прифатливи планови за веб-хостинг без да се загрозат клучните карактеристики како што се перформансите, безбедноста и поддршката за клиентите.

Плановите за заеднички хостинг и VPS хостинг на Hostinger се препорачуваат за мали бизниси и почетници корисници, додека нивните премиум планови за заеднички хостинг се погодни за веб-локации со поголем сообраќај.

Hostinger обезбедува кориснички hPanel контролен панел, автоматски резервни копии и широк спектар на алатки и ресурси за да им помогне на клиентите да управуваат со нивните веб-локации и да постигнат брза брзина на вчитување.

Ветувањето на Hostinger е да создаде лесна за употреба, доверлива, погодна за програмери веб хостинг услуга што нуди ѕвездени карактеристики, безбедност, брза брзина, и одлична услуга за клиенти по цена која е достапна за секого.

Но, дали можат да ги одржат своите ветувања и дали можат да останат во чекор со другите големи играчи во играта за веб хостинг?

Hostinger е еден од најевтините даватели на хостинг таму, Хостингер нуди заеднички хостинг, WordPress хостинг и услуги за хостирање облак по одлични цени без да се загрозат одличните карактеристики, сигурното време на работа и брзините на вчитување на страници кои се поголеми од просекот во индустријата.

Ако немате време да го прочитате овој преглед на веб-хостинг на Hostinger (ажуриран во 2024 година), само погледнете го ова кратко видео што го составив за вас:

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Hostinger. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

https://www.reddit.com/r/blog/wordpress/comments/11pqkmp/hostinger_wordpress_website_builder/
https://www.reddit.com/r/blog/wordpress/comments/14psm3i/is_it_okay_to_use_hostingers_website_builder/

Добрите и лошите страни

Добрите страни на хостингер

 • 30-дневна гаранција за враќање на парите без мака
 • Неограничен простор на дискот и пропусен опсег на SSD
 • Бесплатното име на домен (освен на планот на почетно ниво)
 • Бесплатни дневни и неделни бекап на податоци
 • Бесплатна безбедност на SSL и Bitninja на сите планови
 • Солидно време на работа и супер брзо време на одговор на серверот благодарение на LiteSpeed
 • 1-клик WordPress авто-инсталатор

Конс на Hostinger

 • Нема телефонска поддршка
 •  Не сите планови доаѓаат со бесплатно име на домен

За Хостингер

 • Hostinger е веб-хостинг компанија со седиште во Каунас, Литванија.
 • Тие нудат низа типови на хостинг; споделен хостинг, WordPress хостинг, VPS хостинг и Minecraft хостинг.
 • Сите планови доаѓаат со а бесплатно име на домен.
 • Бесплатен трансфер на веб-страница, специјалистички тим ќе ја мигрира вашата веб-страница бесплатно.
 • слободен SSD дискови да бидат вклучени во сите заеднички планови за хостирање.
 • Серверите се напојуваат од LiteSpeed, PHP7, HTTP2, вградена технологија за кеширање
 • Сите пакети доаѓаат со бесплатен Ајде да го криптираме SSL сертификатот Cloudflare CDN.
 • Тие нудат а 30-дневно пари гаранција за враќање на.
 • Веб-страница: www.hostinger.com
 
почетната страница на хостингер

Ајде да погледнеме во добрите и лошите страни на користење Евтини услуги на Hostinger.

Клучни карактеристики (доброто)

Имаат многу добри работи за нив и еве ќе ги разгледам работите што ми се допаѓаат кај нив.

Солидна брзина, перформанси и сигурност

Неопходно е вашата веб-страница да се вчитува брзо. Секоја веб-страница која се вчитува повеќе од неколку секунди ќе доведе до фрустрација на клиентите и, на крајот, клиентите да ја напуштат вашата страница.

Во овој дел, ќе дознаете..

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо се вчитува страницата хостирана на Hostinger. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница Hostinger настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционира Hostinger кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Hostinger лансираше а облак хостинг услуга која доаѓа со вграден кеширање.

вграден во кеширање

Со едноставно активирање на опцијата „автоматски кеш“ во поставките на Менаџерот за кеш, успеав да избричам уште 0.2 секунди од времето на вчитување.

Ова резултираше со вчитување на местото за тестирање само 0.8 секунди, едноставно со префрлување „прекинувач“ од исклучување на вклучување. Сега тоа е прилично импресивно!

Ви препорачувам да ги погледнете нивните нови облак веб-хостинг планови. Можете да ги проверите цените и повеќе детали за нивната Облак хостинг овде.

Значи, зошто е важно времето на вчитување на страницата?

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡ Резултати од тестот за брзина и перформанси на Hostinger

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

КомпанијаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
GreenGeeksФранкфурт 352.9 ms
Амстердам 345.37 ms
Лондон 311.27 ms
Њујорк 97.33 ms
Сан Франциско 207.06 ms
Сингапур 750.37 ms
Сиднеј 715.15 ms
397.05 ms3 ms2.3 ги0.43
BluehostФранкфурт 59.65 ms
Амстердам 93.09 ms
Лондон 64.35 ms
Њујорк 32.89 ms
Сан Франциско 39.81 ms
Сингапур 68.39 ms
Сиднеј 156.1 ms
Бангалор 74.24 ms
73.57 ms3 ms2.8 ги0.06
HostGatorФранкфурт 66.9 ms
Амстердам 62.82 ms
Лондон 59.84 ms
Њујорк 74.84 ms
Сан Франциско 64.91 ms
Сингапур 61.33 ms
Сиднеј 108.08 ms
71.24 ms3 ms2.2 ги0.04
HostingerФранкфурт 467.72 ms
Амстердам 56.32 ms
Лондон 59.29 ms
Њујорк 75.15 ms
Сан Франциско 104.07 ms
Сингапур 54.24 ms
Сиднеј 195.05 ms
Бангалор 90.59 ms
137.80 ms8 ms2.6 ги0.01

Хостингер добро функционира во целина во однос на брзината и перформансите на веб-страницата.

Време до првиот бајт (TTFB) претставува колку време е потребно за прелистувачот на корисникот да го прими првиот бајт на податоци од веб-серверот. Тоа е клучна метрика бидејќи директно влијае на тоа колку брзо страницата може да започне да се вчитува. Колку е помал TTFB, толку подобро. Просечниот TTFB за Hostinger е 137.80 ms, што е добро. За споредба, сè под 200 ms генерално се смета за добро.

Специфичните TTFB вредности за различни локации се исто така споделени, што ни овозможува да разбереме како перформансите на Hostinger варираат низ целиот свет. Изведува исклучително добро во Амстердам, Лондон, Сингапур со TTFB помали од 100ms. Нешто побавно е во Сан Франциско и Бангалор, а највисока латентност има во Франкфурт (467.72 ms) и Сиднеј (195.05 ms). Ваквите варијации обично се должат на географското растојание помеѓу серверот и корисникот.

Одложување на првиот влез (FID) го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кликне на врска, допира копче итн.) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. Ан FID од 8 ms за Hostinger е добар, што укажува дека веб-локацијата е многу одговорна.

Најголема содржина со боја (LCP) метриката го известува времето на рендерирање на најголемата слика или текстуален блок видлив во рамките на приказот. Понискиот LCP укажува на подобро согледана брзина на оптоварување. За Hostinger, LCP е 2.6 секунди. Според Google, за да се обезбеди добро корисничко искуство, LCP треба да биде под 2.5 секунди. Значи, оваа метрика е малку на повисоката страна и може да се подобри.

Кумулативна промена на распоредот (CLS) го мери збирот на сите поединечни резултати за промена на распоредот за секое неочекувано поместување на распоредот што се случува во текот на целиот животен век на страницата. Понискиот CLS е подобар, бидејќи тоа значи дека страницата е постабилна. CLS на Hostinger е 0.01, што е одлично, што укажува на стабилен распоред со минимални неочекувани поместувања.

Хостингер има солидни перформанси, со особено силни резултати од TTFB и FID. LCP е малку над идеалната вредност, што покажува дека брзината со која елементите со голема содржина се појавуваат на страницата може да се подобри. Резултатот CLS е одличен, што укажува на стабилен и лесен распоред на страницата.

⚡Резултати од тестот за влијание на оптоварувањето на хостингер

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

КомпанијаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
GreenGeeks58 ms258 ms41 барања/сек
Bluehost17 ms133 ms43 барања/сек
HostGator14 ms85 ms43 барања/сек
Hostinger22 ms357 ms42 барања/сек

Hostinger има добри резултати во однос на справувањето со оптоварувањето и обезбедувањето брзи одговори.

на Просечно време на одговор е просечното време што му е потребно на серверот да одговори на сите барања од корисниците. Пониските вредности се подобри бидејќи покажуваат дека серверот е побрз во одговарањето на барањата. За Hostinger, просечното време на одговор е 22 ms, што е ниско и покажува дека серверот реагира многу брзо на барањата.

Највисоко време на оптоварување е максималното време што му требаше на серверот да одговори на барање за време на периодот на тестирање. Пониските вредности се подобри бидејќи покажуваат дека серверот е способен да одржува брзи одговори дури и при големо оптоварување или стрес. Највисокото време на вчитување на Hostinger е 357 ms. Иако ова е многу повисоко од просечното време на одговор, сепак е релативно ниско, што сугерира дека Hostinger може да се справи со големо оптоварување додека обезбедува прилично брз одговор.

Просечно време на барање, во дадениот контекст, се чини дека го претставува просечниот број на барања обработени во секунда од серверот. Повисоките вредности се подобри бидејќи покажуваат дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден временски период. Со Hostinger, просечното време на барање е 42 req/s, што значи дека може да обработи 42 барања во секунда во просек. Ова е добар показател за способноста на Хостингер да се справува со голем обем на барања истовремено.

Резултатите од тестот за влијание на оптоварувањето на Hostinger покажуваат силни перформанси. Има ниско просечно време на одговор, што сугерира дека брзо одговара на барањата. Неговото највисоко време на оптоварување е исто така разумно ниско, што покажува дека може да се справи со голем сообраќај додека одржува прифатливи брзини на одговор. Исто така, може да обработи значителен број барања во секунда, покажувајќи ја својата способност ефикасно да управува со голем обем на сообраќај.

Hostinger е навистина лесен за употреба

Веројатно досега не сте налетале на услуга за веб-хостинг што е лесна за употреба, но ќе ви покажам дека тоа е всушност возможно.

Тука има малку претпочитање, но главно контролната табла го користи истиот концепт како и плочките на Microsoft. Можете лесно да ја видите категоријата или опцијата, како и слика што дава малку увид ако не сте сигурни што прави.

hpanel контролен панел

Со овие големи копчиња, можете да најдете се што ви треба во секое време. Тие не се обидуваат да ги сокријат функциите или поставките за вашиот простор да изгледа почист. Наместо тоа, тие го ставаат сето тоа таму на екранот, така што сè што ви треба е на дофат на раката.

лесен за употреба контролен панел

Ако претходно сте користеле друга веб-хостинг услуга, може да го пропуштите cPanel. Се чини дека cPanel е единствената конзистентна карактеристика меѓу услугите за веб-хостинг, но многу нови корисници имаат потешкотии да се движат по него и да најдат што им треба.

Како да инсталирам WordPress на Хостингер

инсталирање WordPress не може да биде појасно. Еве подолу ќе ви покажам како.

1. Прво, го избирате URL-то до каде WordPress треба да се инсталира.

како да инсталирате wordpress на хостингер

2. Следно, го креирате WordPress администраторска сметка.

се создаде wordpress admin

3. Потоа додадете малку дополнителни информации за вашата веб-страница.

дополнителни информации

Конечно, вашиот WordPress страницата се инсталира.

wordpress инсталиран

Пристапете до информациите и деталите за најавување

wordpress Логирај Се

Еве го имаш, имај WordPress инсталиран и подготвен со само три едноставни кликања!

Ако ви треба подетален водич, тогаш проверете го мојот чекор-по-чекор како да инсталирате WordPress на Hostinger овде.

Голема безбедност и приватност

Повеќето луѓе мислат дека се што им треба е SSL и ќе бидат во ред. Сепак, тоа не е случај, потребни ви се многу повеќе безбедносни мерки од тоа за да ја заштитите вашата страница, а тоа е нешто што Hostinger го разбира и им нуди на своите корисници.

битниња паметна безбедност

Битниња е вклучено во сите планови. Тоа е се-во-едно пакет за заштита во реално време кој спречува XSS, DDoS, малициозен софтвер, инјектирање скрипти, брутална сила и други автоматски напади.

Хостингер исто така го обезбедува секој план со SpamAssassin, тоа е филтер за спам по е-пошта што автоматски скенира и отстранува спам по е-пошта.

Сите планови се вклучени со:

 • SSL сертификат
 • Заштита од облак-пламен
 • Дневни бекап на неделни бекап на податоци
 • Паметна безбедносна заштита на BitNinja
 • Заштита од спам -убиец

Капата на Хостингер што ја сфаќа безбедноста толку сериозно, со оглед на нивните веќе евтини планови за заеднички хостинг, тие сè уште можат да обезбедат безбедносни мерки кои се водечки во индустријата.

Добијте бесплатен домен и бесплатен градител на веб-страници

Хостингер се вселува кај големите имиња на пазарот за градење веб -страници, бидејќи оваа веб -хостинг услуга ви помага да ја изградите вашата веб -страница од почеток.

Она што го нуди Hostinger е можноста да се создаде единствена веб-страница со својата единствена градител на веб-страници (порано позната како Zyro). Тие се држат настрана од темите за сечење колачиња што прават секоја страница да изгледа исто.

Без оглед на тоа со кој план одите, можете да го најдете шаблонот што најмногу одговара на вашиот изглед и да го прилагодите.

градител на веб-страници

Секој дел од страницата е целосно приспособлив, така што нема причина да не можете да ја дизајнирате веб-страницата од вашите соништа. Нивните шаблони се убави, а прилагодениот дизајн на веб-страницата е лесен за навигација.

Кога ќе бидете подготвени да го поставите вашиот сајт на интернет за сите да го видат, ќе изберете бесплатен домен Hostinger ако користите или Premium или Cloud пакет.

Имињата на домени може да бидат малку незгодни бидејќи на почетокот изгледаат толку евтини. Но, имињата на домени може да станат прилично скапи.

Ако сега можете да заштедите малку пари на домен, вреди да се трошите за користење на веб-хостинг услуга.

Најдобро од сè, изградбата на веб-страница со Hostinger бара нула проценти кодирање или техничко знаење.

Одлична база на знаење

база на знаење за хостингер

Така е, Хостингер сака да го сподели своето знаење со вас, па затоа обезбедуваат а комплетна база на знаење вклучувајќи:

 • Општи информации
 • Водичи
 • Упатства
 • Видео пробивки

Овие корисни алатки се корисни за секој што е нов во работата со платформа за хостирање. Можете да научите да го решавате вашиот проблем додека чекате персоналот за услуги на клиентите да ви се врати.

За разлика од повеќето WordPress хостинг сајтови, нема да мора да се префрлате помеѓу вашата веб-страница на Hostinger и a Видео на YouTube да пронајдете карактеристика. Нивната деловна платформа базирана на учење, исто така, ги турка корисниците да учат преку комуникација со тимот за поддршка.

Целиот персонал за поддршка на услуги на клиентите им пристапува на разговорите за разговор со менталитетот на наставникот.

Оваа цел на образование направи голема разлика во соработката со клиентите. Има повеќе пријавени грешки, а корисниците веднаш забележуваат кога нешто на нивната веб-локација не е баш во ред.

твитер прегледи

Евтини цени на Hostinger

Иако Hostinger ги применува истите тактики што ги прави секоја друга веб-локација за хостирање, тие имаат одлични цени.

Всушност, Hostinger е еден од најевтините веб-домаќини на пазарот, и тие вклучуваат регистрација на 1 домен бесплатно. Да, треба да платите за други, но сепак тие се достапни цени.

цена за веб хостинг хостингер

Има многу да се каже за Цените на хостингер, но главно, фокусот е дека добивате многу функции за многу малку пари.

Одлични алатки за е-пошта

Толку многу луѓе забораваат на придобивките од алатките за е-пошта. Кога клиент се регистрирате за Hostinger, користејќи ги плановите за хостирање во првите 2 нивоа, тие имаат пристап до неограничени е-пошта без никаква наплата. Вообичаено, сопствениците на сајтови се многу скржави со нивните сметки за е-пошта, бидејќи тие брзо стануваат скапи.

Но, со Hostinger сопственикот на страницата може да пристапи до веб-пошта од каде било и да управува со сметките. Другите корисници исто така можат да пристапат до нивната пошта секогаш кога им е погодно.

алатки за е-пошта

Алатките за е -пошта вклучуваат:

 • Препраќање по е-пошта
 • Autoresponders
 • Заштита од спам -убиец

Овие карактеристики се меѓу некои од најдобрите карактеристики достапни во која било веб-хостинг услуга. Препраќањето е-пошта може да го олесни испраќањето документи, видеа или е-книги до вашите клиенти. Тоа исто така значи дека нема да мора да давате лична адреса за е-пошта или дури и да ја напуштите вашата веб-страница на веб-домаќин.

Hostinger ги користи своите алатки за е-пошта со врвен квалитет за да стане ваш центар за комуникација со вашиот персонал, вашиот тим и вашите клиенти. Hostinger го најде она што им требаше на сопствениците на веб и даде извонредни резултати.

Хостингер исто така има партнер со Флок да им понуди подобри опции за е-пошта на своите клиенти. Јатото е а продуктивноста, алатка за пораки и соработка, која е достапна за Windows, macOS, Android, iOS и десктоп компјутери. Flock сега е достапен за сите корисници на Hostinger.

Познава услуга за клиенти

Има еден тон работи што може да тргнат наопаку за тимот за поддршка на клиентите. За жал, корисничката поддршка за Hostinger не е добро заокружен тим каков што треба да биде. Наместо тоа, добивате извонредна услуга по долго чекање.

Настрана долгото време на чекање, услугата за клиенти е извонредна. Нивниот тим за поддршка е многу информиран и тие објаснуваат што прават за да го решат вашиот проблем.

Сепак, Hostinger значително го подобри времето на одговор на својот тим за успех на клиентите. Просечното време за преземање разговор сега трае помалку од 2 минути.

Не е само сон на лицето за тајна технолошка поддршка дека ќе можете сами да го поправите еден ден, тие искрено сакаат да го споделат она што го прават.

поддршка за корисници на хостингер

Многу луѓе уживаат да му ги префрлаат обврските за одржување на Hostinger и да го нарекуваат ден, но тимот за поддршка има начин да ве привлече и да ве вклучи.

Кога почнавме да ги разгледуваме добрите и лошите страни на Hostinger, имаше јасен показател дека поддршката за корисници ќе падне во двата сегменти.

Силен рекорд во време на работа

Освен времето на вчитување на страницата, важно е и вашата веб-страница да е „нагоре“ и достапна за вашите посетители. Hostinger го прави она што треба да го направи секоја веб-хостинг платформа: одржувајте ја вашата страница онлајн!

Иако секој домаќин на веб-локација повремено ќе има прекини, се надеваме само за редовно планирано одржување или ажурирања, не сакате вашиот сајт да биде неактивен повеќе од неколку часа.

брзина на хостингер и следење на времето на работа

Идеално, ќе имате одредено планирано прекинување без да ја одржувате вашата страница офлајн повеќе од 3 до 5 часа во текот на месецот. Следам тест-страница хостирана на Hostinger за време на работа и време на одговор на серверот.

Горенаведената слика од екранот го прикажува само изминатиот месец, можете да ги прегледате историските податоци за времето на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

Главни карактеристики (не толку добро)

Секоја опција за хостирање веб-страница има свои лоши страни, но прашањето се сведува на тоа што сте спремни да трпите, а што не. Хостингер не е исклучок. Тие имаат некои негативни, но нивните позитивни се многу привлечни и тоа го отежнува да се помине оваа услуга за хостирање.

Бавна поддршка за корисници

Најголемиот недостаток овде е тоа што мора да сте најавени (т.е. мора да креирате сметка) за да можете да пристапите до разговор во живо. Тоа не е најголемата работа на светот, но за некои може да биде негативен фактор.

Поддршката на клиентите е меч со две острици. Нивните тимови за поддршка се извонредни и многу познавања. Но, да се чуваат од нив може да биде малку болка.

поддржува проблеми со хостингер

Способноста на Хостингер за разговор во живо е корисна и користат домофон, каде што се складирани сите разговори, без разлика дали сакате да се вратите назад и да ги прочитате 5-те месечни стари разговори, сето тоа ќе ви биде достапно.

Тогаш вашето лице за услуги на клиентите можеби ќе треба да најде друг ресурс за да се увери дека ви ги дава точните информации. Кога станува збор за времето на чекање, веројатно ќе бидете фрустрирани.

Исто така, постои проблем да не можете да контактирате со лице за услуги на клиентите додека не сте најавени на вашата сметка. Ова ограничување значи дека не можете да поставувате прашања пред да го поминете процесот на пријавување. Може да поднесете општо барање што ќе создаде еден вид билет, но исто така ќе има одложено време за одговор.

Едноставноста го уби cPanel

CPanel беше единствената постојана карактеристика на речиси секоја веб-хостинг услуга во последната деценија или така. Сега, Хостингер го одзеде. За новите сопственици на веб-локации, тоа не е толку голема зделка што не можат да го пропуштат она што никогаш не го имале.

Меѓутоа, кога ќе ги земете предвид искусните сопственици на веб-страници и програмерите кои поминуваат многу часови дневно работејќи на нивната веб-хостинг услуга, тоа е големо разочарување.

Едноставното поставување на нивната приспособена контролна табла е убаво, но многу искусни веб-сопственици и развивачи претпочитаат блискост наместо едноставност.

Напредните корисници многу би ја ценат опцијата за cPanel преку контролниот панел на Hostinger. Повторно, ова не е проблем за повеќето корисници, но некои од нас го претпочитаат добриот cPanel.

Воведна цена (не е толку евтина како што изгледа)

Иако плановите за заеднички хостинг се само неколку долари месечно, цените се замка во овој преглед на Хостингер. Прашањето не е самата цена; тоа е цената што доаѓа потоа и фактот дека треба да плаќате годишно.

Преку искуство и истражување, има многу малку, доколку ги има, веб хостинг услуги кои ви дозволуваат да плаќате од месец во месец. Но, сите сакаат да рекламираат дека услугата е само 3.99 долари месечно!

Тоа е одлично, но штом ќе се придржувате кон безбедноста (која ви е потребна) и данокот, плаќате близу 200 долари затоа што штом ќе се обидете да платите само 12 месеци, одеднаш станува збор за 6.99 долари месечно наместо 3.99 долари.

Овие непријатни тактики во никој случај не се ограничени на Hostinger бидејќи многу други веб-домаќини ја користат истата тактика. Но, разочарувачки е да се види како тонат и ги користат овие досадни трикови.

Хостингер има континуирана опција „На распродажба“ за вашата прва година, а потоа, ако се регистрирате за подолг период, заштедувате на вкупните трошоци.

Со Hostinger мора да се посветите на 48 месеци услуга. Ако одлучите дека тие не се вашата најдобра одлука по 1 месец, ќе мора да се искачувате по планини обидувајќи се да ги вратите парите.

Сепак, тие немаат проблем да ве надградат ако сакате да одите повисоко ниво. Она на што се сведува е нервозата од користењето ниска цена за да се привлечат луѓето и потоа да се шокираат во поттотал!

Повеќе за нивните плаќања (продолжение)

Настрана од основното поставување на цените, има 2 проблеми со плаќањата. Првиот се однесува на 30-дневната гаранција за враќање пари без проблеми. Постојат неколку исклучоци кои не се квалификуваат за враќање на средствата, а тие се:

 • Трансфери на домени
 • Секое плаќање за хостинг направено по бесплатниот пробен период
 • Некои ccTLD регистри
 • SSL сертификати

Регистрите ccTLD не се вообичаени, но вклучуваат:

 • . Јас
 • .ее
 • .nl
 • .se
 • . Ca
 • .бр
 • Многу повеќе

Овие ограничувања на вашата гаранција за враќање на парите се повеќе фрустрација отколку што било друго. Се чини дека можеби има врска со трансферот на пари што би резултирало со такси.

Конечно, последниот недостаток кога станува збор за плаќање е дека без оглед на каков план сте, Hostinger обезбедува само 1 веб-страница. Тоа значи дека треба да платите за какви било дополнителни домени. Овие домени се движат од $5 до над 17.00 $ во зависност од тоа која екстензија ќе ја изберете.

Веб хостинг и планови

Ова е многу прифатлива опција во споредба со другите споделени веб-домаќини таму.

Еве ги нивните три заеднички планови за хостирање и вклучени карактеристики:

Премиум планБизнис ПланПлан за стартување во облак
цена:$ 2.99 / месец$ 3.99 / месец$ 8.99 / месец
Веб-сајтови:100100300
Простор на дискот:100 GB (SSD)200 GB (SSD)200 GB (NVMe)
Пропусен опсег:неограниченнеограниченнеограничен
Посветен ИПНеНеДа
Слободен CDNНеДаДа
Бази на податоци:неограниченнеограниченнеограничен
Изградувач на веб-страница:Да (ВИ, интеграција на е-трговија)Да (ВИ, интеграција на е-трговија)Да (ВИ, интеграција на е-трговија)
Брзина:3x оптимизирано5x оптимизирано10x оптимизирано
Бекап на податоци:НеделенСекојдневноСекојдневно
SSL сертификатАјде да шифрираме SSLПриватен SSLПриватен SSL
Пари гаранција за враќање30-денови30-денови30-денови

Најважното нешто што треба да се запамети со цените е нивната постојана „продажба“ за вашата прва 48-месечна исплата.

Најевтината опција, заедничкиот веб-хостинг план (План за премиум) е само 2.99 УСД/месечно, додека Бизнис планот е 3.99 УСД/месечно.

Овие цени се речиси непобедливи и би биле одлични цени дури и без постојаната продажба што ја спроведува Хостингер.

Планови за хостирање во облак

Тие неодамна лансираа нов облак хостинг услуга, и тоа е прилично прекрасно. Тоа е веб хостинг Препорачувам и што направи мојата локација за тестирање да се вчита за само 0.8 секунди.

Во основа, тие создадоа моќна комбинација од две услуги (заеднички веб хостинг и VPS хостинг) и го нарекоа бизнис хостинг. Услугата ја комбинира моќта на посветен сервер со лесен за користење hPanel (кратенка од Hostinger Control Panel).

Значи, во основа, работи на планови за VPS без да мора да се грижи за сите работи во заднината.

Стартување во облакCloud ProfessionalCloud Enterprise
цена:$ 8.99 / месец14.99 $ / месечно29.99 $ / месечно
Бесплатен домен:ДаДаДа
Простор на дискот:200 GB250 GB300 GB
RAM:3 GB6 GB12 GB
Јадра на процесорот:246
Зголемување на брзината:n / a2X3X
Менаџер за кеш:ДаДаДа
Изолирани ресурси:ДаДаДа
Мониторинг на време на работа:ДаДаДа
1-Кликнете на Инсталатор:ДаДаДа
Дневни бекап:ДаДаДа
Поддршка во живо 24/7:ДаДаДа
Бесплатен SSL:ДаДаДа
Гаранција за враќање на парите30-денови30-денови30-денови

Плановите за хостирање на облак на Hostinger ви ја дава моќта на посветен сервер без техничка борба да успеете онлајн, обезбедувајќи брзина и сигурност.

Сè на сè, тоа е многу моќен тип на хостинг без технички вештини бидејќи е целосно управуван од посветен тим за поддршка 24/7 кој ќе ви помогне на секој чекор од патот.

Споредете ги конкурентите на Hostinger

Подолу е табела за споредба која ги истакнува клучните карактеристики и разлики меѓу Hostinger и другите популарни хостинг провајдери: Bluehost, SiteGround, HostGator, GreenGeeks, A2 Hosting, BigScoots, DreamHost и Cloudways.

функцијаHostingerBluehostSiteGroundHostGatorGreenGeeksA2 ХостингBigScootsDreamHostОблаци
цена опсег$ - $$$ – $$$$$ - $$$$ - $$$ - $$$ – $$$$$ - $$$$ - $$$$ - $$$
Uptimeодличенодличенодличенмногу добародличенодличенодличенодличенодличен
ЗабрзаБрзоБрзоМногу брзодобарБрзоМногу брзоБрзодобарМногу брзо
Поддршка24/7 Разговор24/724/724/724/724/724/724/724/7
Кориснички интерфејсhPanelcPanelПрилагоденоcPanelcPanelcPanelcPanelПрилагоденоПрилагодено
Бесплатен доменДаДаНеДаДаНеНеДаНе
WordPress оптимизиранДаДаДаДаДаДаДаДаДа
Зелениот хостингНеНеНеНеДаНеНеНеНе
Веб-миграцијаслободенслободенБесплатно/ПлатенослободенслободенслободенПлатенислободенслободен
Единствена карактеристикаДостапенПријателски за почетнициВисоки перформансиШирок спектар на услугиЕко-пријателскиТурбо сервериПерсонализирана поддршка97-дневен враќање на паритеФлексибилни планови за облак
 1. Bluehost: Познат по својот пристап за почетници, Bluehost нуди рамнотежа на перформанси и пријателство за корисникот, со мала предност WordPress интеграција и бесплатни домени понуди. Прочитајте ја нашата Bluehost преглед.
 2. SiteGround: Се гордее со хостинг со високи перформанси и исклучителна услуга за клиенти. Неговите сопствени решенија и напредни функции се посоодветни за искусни корисници. Прочитајте ја нашата SiteGround преглед.
 3. HostGator: Нуди широк спектар на услуги за хостирање, што го прави разноврсна опција за различни корисници. Познат по своите добри перформанси и сигурност, но малку заостанува во напредните функции во споредба со другите. Прочитајте го нашиот преглед на HostGator.
 4. GreenGeeks: Се издвојува по својата посветеност на еколошки хостинг. Нуди солидни перформанси и корисничко искуство, заедно со еколошки свесни практики. Прочитајте го нашиот преглед на GreenGeeks.
 5. A2 Хостинг: Познат по своите турбо сервери кои нудат побрзо време на вчитување, A2 Hosting е идеален за оние кои даваат приоритет на брзината. Нуди низа услуги за хостирање со фокус на перформансите. Прочитајте го нашиот преглед за хостинг А2.
 6. BigScoots: Нуди персонализирана поддршка и висококвалитетни услуги за хостирање. Иако можеби е поскап, неговиот посветен пристап кон услугите на клиентите го прави да се издвојува. Прочитајте го нашиот преглед на BigScoots.
 7. DreamHost: Единствен по својата 97-дневна гаранција за враќање на парите и приспособена контролна табла. Нуди низа опции за хостирање со фокус на WordPress корисници. Прочитајте го нашиот преглед на DreamHost.
 8. Облаци: Специјализиран за флексибилни планови за хостирање облак, овозможувајќи им на корисниците да избираат од различни даватели на облак. Идеален за оние кои бараат скалабилни решенија за хостирање со високи перформанси. Прочитајте го нашиот преглед на Cloudways.

Прашања и Одговори

Веројатно најчестото прашање е за нивното враќање пари. Хостингер нуди а 30-дневен поврат на пари и за разлика од другите хостинг услуги кои го отежнуваат добивањето каква било форма на рефундирање, можете да контактирате со нив и да им кажете дека одлучивте дека тоа не е добро за вас.

Се разбира, тие ќе ви поставуваат прашања, но нема да натерате некој да се обиде да ве продаде или да ве заклучи со договор.

Враќањето пари е загарантирано без проблеми. Ова го прави одлична опција за нови блогери или мали бизнисмени кои не се сигурни дека можат да се справат со техничката страна.

Нашата пресуда ⭐

Дали го препорачуваме Hostinger? Да, мислиме дека Hostinger.com е одличен веб-домаќин.

Хостингер: Премиум хостинг + евтини цени

Hostinger е високо ценет поради неговиот лесен и одговорен прилагоден hPanel, кој нуди интуитивен и добро организиран интерфејс за управување со функциите за веб-хостинг. Заедничките планови за хостирање на платформата се пофалени за нивната достапност и сеопфатните карактеристики, вклучувајќи бесплатни SSL сертификати, инсталации на апликации со 1 клик и алатки за беспрекорен увоз и миграција на веб-локации. Плановите доаѓаат со поволности како што се бесплатни имиња на домени и автоматски дневни резервни копии. Што се однесува до перформансите, Hostinger може да се пофали со импресивни времиња на вчитување и неодамнешен нагорен тренд во доверливоста, позиционирајќи го како конкурентен избор за оние кои бараат решенија за веб-хостинг богати со карактеристики, но буџетски.

И двете за целосни почетници и искусни „веб-администратори“.

Има толку многу одлични карактеристики по одлични цени, без оглед на тоа кој хостинг план ќе одлучите да го купите.

Заедничкиот веб-хостинг план што го препорачувам е нивен Премиум пакет, бидејќи ова нуди најзначајна вредност. Ги добивате скоро сите придобивки од пакетот за хостирање облак по многу пониска цена. Сепак, внимавајте на нивните тажни цени!

Кога сакате да ја поставите вашата веб-хостинг сметка, одредете дали ви треба 5 пати поголема проценка на брзината. Ако е така, планот за хостирање во облак е соодветен за вас.

технологија за брзина на хостингер

Но, планот што навистина го препорачувам, ако можете да си го дозволите, е нивен споделен облак хостинг. Тоа е нивниот „хибриден“ заеднички хостинг и VPS хостинг услуга. Ова е бомба!

Веројатно најпропуштената карактеристика во Hostinger што ја има скоро секоја друга веб-локација за хостирање е телефонската поддршка. Многу луѓе кои користат Hostinger се нови корисници на кои им е потребна помош, но за повеќето корисници разговорот во живо и е-поштата/билетите треба да бидат доволни.

Но, Hostinger го надоместува тоа со нивните длабински и лесни за следење видео упатства и прегледи. Нивната одлична услуга за разговор е фантастична, како и нивниот персонал е многу информиран.

Низ овој експертски едиторијал преглед на Hostinger, постојано ја спомнав практичноста, леснотијата на користење, едноставниот интерфејс и секако ниската цена. Овие карактеристики кои се грижат за корисничкото искуство го прават овој врвен избор за секој сопственик на веб-локација, нов или искусен.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Hostinger постојано ги подобрува своите веб-хостинг услуги со поголеми брзини, подобра безбедност и дополнителни функции. Еве само некои од најновите подобрувања (последно проверено во јуни 2024 година):

 • Изградувач на веб-страници со вештачка интелигенција 2.0: Овој ажуриран градител на вештачка интелигенција нуди понапредни алгоритми за машинско учење, создавајќи уникатни дизајни на веб-локации за секој корисник. Се одликува со кориснички интерфејс за влечење и спуштање за лесно прилагодување.
 • Мрежа за испорака на содржини (CDN): Внатрешниот CDN на Hostinger ги подобрува перформансите на веб-локациите до 40%, користејќи центри за податоци низ Азија, Европа, Северна Америка и Јужна Америка за да обезбеди побрза испорака на содржина и време на работа на веб-локацијата.
 • Алатки за управување со клиенти: Интегрирани во hPanel, овие алатки им овозможуваат на веб-програмерите и дизајнерите ефикасно да управуваат со повеќе клиенти, веб-локации, домени и сметки за е-пошта, вклучително и систем за повторливи провизии за упатувања на нови корисници.
 • Кеш на објекти: Достапна за бизнис и планови за хостирање во облак, оваа функција се подобрува WordPress перформансите на страницата со користење на LiteSpeed ​​Object Cache, што ги намалува барањата во базата на податоци и ја забрзува испораката на содржина.
 • WordPress Подобрени автоматски ажурирања: Оваа функција автоматски се ажурира WordPress јадро, теми и приклучоци за заштита на сајтовите од безбедносни закани и подобрување на перформансите, со достапни различни опции за ажурирање.
 • Генератор на домени со вештачка интелигенција: Алатка за вештачка интелигенција на страницата за пребарување домен им помага на корисниците да генерираат креативни и релевантни идеи за име на домен врз основа на краток опис на нивниот проект или бренд.
 • WordPress Алатки за содржина на вештачка интелигенција: Вклучувајќи ја темата за блог на Хостингер и WordPress Приклучокот за AI Assistant, овие алатки помагаат да се генерираат содржини погодни за оптимизација за веб-локации и блогови, оптимизирајќи ја должината и тонот на содржината.
 • WordPress Смена на проблеми со вештачка интелигенција: Оваа алатка ги идентификува и решава проблемите на WordPress сајтови, намалување на времето на застој и одржување на онлајн операциите.
 • Алатки за оптимизација за вештачка интелигенција во градител на веб-страници на Хостингер: Овие алатки помагаат во оптимизирање на видливоста на веб-локациите на пребарувачите со автоматско генерирање на мапи на сајтови, мета наслови, описи и клучни зборови, заедно со AI Writer за создавање содржина погодна за оптимизација.
 • Мобилен уредник за градител на веб-страници на Hostinger: Уредувач погодна за мобилни телефони им овозможува на корисниците да ги креираат и уредуваат своите веб-локации во движење, обезбедувајќи беспрекорно искуство за мобилните корисници.
 • Zyro сега е Hostinger Website Builder. Секогаш постоела врска помеѓу Zyro и Hostinger, поради што компанијата го ребрендираше во Hostinger Website Builder.

Преглед на Hostinger: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

Hostinger

Клиентите размислуваат

Исклучително хостинг искуство со Hostinger!

Декември 28, 2023

Како клиент кој е со Hostinger повеќе од една година, се чувствувам принуден да го споделам моето претежно позитивно искуство. Првично го избрав Hostinger поради неговата достапност, но брзо сфатив дека нивната услуга нуди многу повеќе од само конкурентни цени. Поддршката на клиентите заслужува посебно споменување. Секоја интеракција што ја имав со нивниот тим беше позитивна. Тие не се само познавања, туку и исклучително трпеливи и корисни. Поддршката за разговор 24/7 спасуваше во неколку наврати, адресирајќи ги моите прашања брзо и ефективно.

Аватар за Д Олсен
Д Олсен

НИКОГАШ НЕ ОДИ СО HOSTINGER

Декември 14, 2022

Оваа компанија се шегува, нивниот интерфејс / контролна табла во задниот дел не работи, пробаше разни прелистувачи без подобрување, исто така, инкогнито прозорец.

Како таква суштинска работа не може да функционира? Не можам да ги видам грешките во последните 7 дена!! Многу тажно, не препорачувам, исто така, да добивате многу 4xx грешки со нив дури и откако ќе го вратите! Рекоа НЕ 4xx ќе се случи после тоа, добро, има шила со 110 грешки (4xx), а исто така и 55, и како 13, 8, 4. повеќе пати на час.. па како да ветуваат нешто и да не испорачаат ??

И поддршка – 2 часа чекате нивниот одговор за да добиете помош!!

НИКОГАШ не го имав овој проблем со нивниот основен СПОДЕЛЕН хостинг план, но имаше САМО проблеми по префрлувањето на КРАЈНИОТ план!! Само лоша хостинг компанија.

Аватар за Вилијам
Вилијам

Hostinger е најлошиот хостинг провајдер

Октомври 19, 2022

Hostinger е најлошата компанија за хостирање на која сум сретнал и поддршката е само ужасна. Не ги трошете вашите тешко заработени пари на овој провајдер на хостинг бидејќи на крајот ќе ви биде жал и фрустрирани.

Го купив пакетот за бизнис хостинг и имав проблеми од самиот почеток. Скоро секоја недела барем двапати добивам дефект на процесорот и процентот на користење на процесорот е помал од 10% во повеќето случаи, што ме тера да верувам дека користат исклучително низок квалитет и исто така применуваат ограничувања за гас без разлика кој пакет го користите. Поддршката е едноставно глупава и доаѓа со одговори за копирање залепување на проблеми со приклучоците дури и кога имате 0 приклучоци, ќе наидете на овој проблем. Второ, дневниците не укажуваат на никакви проблеми поврзани со приклучокот и трето кога барате RCA тие едноставно исчезнуваат и не одговараат. Моето тековно прашање е во тек последните 4 дена и сè уште чекам да се слушнам од техничкиот тим.

Не заборавајте дека секогаш ќе добивате низок одговор на серверот и проблеми поврзани со DB, згора на ова. Разговорот за поддршка во живо трае најмалку 1 час пред да се одговори и тие тврдат пет минути lol.

Во документот можете детално да го видите следново

1. Проблемот беше со перформансите и како и обично со дефекти на процесорот. Персоналот за поддршка креираше празна HTML страница со зборовите хостингер и тврдеше дека времето на одговор на нашиот сервер е одлично :D. Можете ли да замислите празна HTML страница да се користи за тестирање на одговорот на серверот lol

2. Прашањето е поврзано со пренасочување од не www на доменот www.

3. Обидувајќи се да префрлите веб-локација од Zoho Builder во Hostinger. Можете да го видите знаењето на персоналот за поддршка и како некој сосема нов во хостинг може да ги збрка работите ако ги следи

4. Грешка при воспоставување врска со базата на податоци. Уште еднаш се соочувам со ова прашање и тоа беше многу конзистентно. Овој пат признаа дека вршат некакво одржување и како и обично никој не информираше за тоа.

5. Дефект на процесорот уште еднаш и овој пат ми беше доста, па решив да објавам сè на интернет.

Аватар за Хамад
Хамад

Поддршката може да биде подобра

Април 28, 2022

Ја хостирав мојата прва и единствена страница со Hostinger поради евтината цена. Досега функционираше беспрекорно. Поддршката недостасува и може да биде подобра, но тие успеаја да ги решат сите мои прашања. Тоа е само малку бавно.

Аватар за Мигел
Мигел

Мора да е најевтиниот домаќин

Март 19, 2022

Евтината цена на Hostinger е она што ме привлече кон услугата. Го сакам бесплатниот домен и бесплатната е-пошта над него. Добив се што ми треба за да го водам мојот онлајн бизнис за толку евтина цена. Дури и се ослободив Google Кредити за реклами. Единствениот улов е што морав да го добијам 4-годишниот план за да добијам евтина цена. Ако одите на 4-годишниот план, плаќате помалку од половина од она што би го платиле со кој било друг веб-домаќин и ги добивате сите функции што ви се потребни, вклучително и бесплатно име на домен. Што не треба да се допаѓа?

Аватар за Киви Тим
Киви Тим

Не вреди

Март 8, 2022

Купив Премиум хостинг план и се каам за тоа. Тоа е многу кабриолет, постојани проблеми со бази на податоци, менаџер на датотеки. Можеби ќе работи денес, но утре нема - и тоа се случи многу. Барем поддршката е добра, но не е важно бидејќи не можам ништо да сторам освен да чекам додека нивната услуга одеднаш ќе работи повторно

Аватар за Ихар
Ихар

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...