Дали треба да користите GetResponse за е-пошта маркетинг? Преглед на карактеристики и цени

in

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

GetResponse е услуга за маркетинг преку е-пошта која им помага на бизнисите да успеат повеќе од 20 години. Нивниот пристап сè-во-едно нуди маркетинг преку е-пошта, целни страници, скокачки форми, инки, анкети и многу повеќе. Дознајте повеќе во овој преглед на Getresponse за да видите дали е соодветно за вас.

Резиме за преглед на GetResponse (TL;DR)
Рејтинг
Цена од
Од 13.24 долари месечно
Слободен план
Да (до 500 контакти)
Подршка на купувачот
Да (поддршка за е-пошта/ограничена телефонска поддршка само на одредени локации)
Изградувач на страници и градител на инка
Да
Целни страници
Да (Станиците за целни се вклучени во бесплатниот план)
маркетинг автоматизација
Да
Сегментација и персонализација
Да
Шаблони за е-пошта и билтен
Да
Известување и анализа
Да
Бенефиции
Алатки за е-трговија, помошник за вештачка интелигенција, инки за конверзија, маркетинг на социјалните медиуми, вебинари, е-пошта на напуштена количка, трансакциски е-пошта
Тековен договор
Добијте до 40% попуст на кампањите за е-пошта со вештачка интелигенција

Главни преземања:

GetResponse нуди целосно функционален бесплатен план и платени планови кои започнуваат од 13.24 долари месечно за 1,000 контакти.

Пристапот „сè-во-едно-за-сè“ на GetResponse е одличен за мали бизниси со ограничени буџети за маркетинг и нуди интеграции со многу популарни алатки.

Недостатоците на GetResponse вклучуваат ограничено приспособување на шаблоните за поделени тестови, телефонска поддршка само со планот MAX2 и префинет интерфејс и уредување со влечење и пушти при користење на целната страница и градител на веб-локации.

Значи, каде блеска GetResponse, а каде не? Во овој преглед на GetResponse, длабоко ги истражувам неговите карактеристики и новите додатоци и истражувам дали вреди да се трошат претплата.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за GetResponse. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

Добрите страни на GetResponse

 • Достапен е целосно функционален бесплатен план, а платените планови започнуваат од само 13.24 долари месечно за 1,000 контакти (+ 30-дневен бесплатен пробен период - не е потребна кредитна картичка!)
 • Пристапот „сè-во-едно-за-се“ е одличен за малите бизниси со ограничен буџет за маркетинг
 • Интеграции со Запиер, Pabbly Connect, HubSpot, Gmail, Highrise, Shopify + многу повеќе
 • Сè-во-едно е-пошта маркетинг, веб-локација и градител на целни страници, хостирање на вебинари, маркетинг автоматизација и градител на инка за конверзија
 • Неограничени списоци/публика на контакти и неограничено испраќање е-пошта
 • Напредните функции за автоматизација на маркетингот (на плановите MAX2) вклучуваат поделено тестирање, претходно загреани IP адреси, трансакциски е-пошта, посветен менаџер за искуство со клиентите, прилагоден DKIM + повеќе

Конс на GetResponse

 • Шаблони за поделен тест не може да се менуваат и се ограничени само на теми и содржина
 • Телефонската поддршка е достапна само со планот MAX2
 • Поголемиот дел од интеграциите од трети страни треба да се извршуваат преку Zapier (т.е. е дополнителен трошок)
 • Прекрасен интерфејс и уредување со влечење и пушти при користење на целната страница и градител на веб-локации

TL; ДР - GetResponse е решение за е-пошта маркетинг со многу повеќе од само маркетинг преку е-пошта. Можеби на прв поглед изгледа малку скапо, но со оглед на бројот на дополнителни функции и практичноста да се има целосен пакет алатки за маркетинг автоматизација и е-трговија во една платформа, тоа е зделка што може да вреди да се инвестира за вашата бизнис.

Проверете ја веб-страницата на GetResponse до пријавете се за бесплатен пробен период од 30 дена од сите нивни карактеристики и истражете дали е соодветно за вас.

Што е GetResponse?

getresponse преглед 2024 година

Основана во 1998 година со само 200 долари буџет за стартување, GetResponse порасна во изминатите две децении за да стане едно од најдобрите сè-во-едно онлајн маркетинг решенија на пазарот.

Тоа е исто така проширено надвор од само маркетинг преку е-пошта да им даде на своите клиенти импресивна низа на e-commerce, зграда на веб-страница, инки за продажба, и социјалните медиуми маркетинг карактеристики.

GetResponse е апликација дизајнирана да го направи маркетингот по е-пошта рационализиран и лесен. Според зборовите на компанијата, GetResponse е „моќна, поедноставена алатка за испраќање е-пошта, креирање страници и автоматизирање на вашиот маркетинг“.

Но, што точно можете да направите со GetResponse? И дали ја исполнува сопствената возбуда?

што е добивање одговор

Во овој преглед на GetResponse, детално истражувам што има да понуди GetResponse, неговите добрите и лошите страни, за кого е наменет и дали вреди за цената.

Планови и цени

планови за одговор и цени

GetResponse нуди две општи категории на планови: „За сите“ и „Средни и големи компании“. Бидејќи второто бара прилагодена понуда за цени, овде ќе се фокусирам на плановите „За секого“.

GetResponse нуди четири посебни планови на ова ниво:

ПланМесечен план12-месечен план (-18% попуст)24-месечен план (-30% попуст)
Слободен план$0$0$0
План за маркетинг преку е-пошта$ 19 / месец$ 15.58 / месец$ 13.24 / месец
План за автоматизација на маркетингот$ 59 / месец$ 48.38 / месец$ 83.30 / месец
Маркетинг план за е-трговија$ 119 / месец$ 97.58 / месец$ 83.30 / месец

Слободен: Ова е целосно функционален бесплатен засекогаш план што вклучува неограничени билтени, една целна страница, Градител на веб-страници (алатка за создавање на една веб-локација и пристап до функции како галерии, скокачки прозорци и формулари), формулари за регистрација и можност за поврзување на вашето приспособено име на домен.

Ова е фантастичен договор за помалите бизниси кои штотуку почнуваат, но има некои ограничувања.

Можете само да имате до 500 контакти, и нема автоматски одговор или функции за автоматизација вклучени во овој план. Дополнително, вашите билтени ќе доаѓаат со брендирање GetResponse.

Планот FOREVER-FREE на GetResponse ви овозможува да ја изградите вашата веб-страница, да започнете да генерирате потенцијални клиенти и да испраќате неограничени билтени! Дознајте повеќе тука

План за маркетинг преку е-пошта: Од 13.24 УСД / месечно, (30% попуст при плаќање 24 месеци однапред). Овој план ви дава неограничени целни страници, автоматски одговор, неограничен градител на веб-страници, распоред на е-пошта, алатки за вештачка интелигенција и основна сегментација.

План за маркетинг автоматизација: Од 41.30 УСД / месечно, (30% попуст при плаќање 24 месеци однапред). Овој план ви ги добива сите карактеристики на претходните планови, плус функции за маркетинг и автоматизација, вебинари, тројца членови на тимот, бодирање и означување на контакти, пет продажни инки и напредна сегментација.

Маркетинг план за е-трговија: Од 83.30 УСД / месечно, (30% попуст при плаќање 24 месеци однапред). Ги добивате сите горенаведени функции плус трансакциски е-пошта, неограничени автоматизации, платени вебинари, пет членови на тимот, функции за е-трговија, известувања за веб-притисоци и неограничени инки.

Покрај бесплатниот план, можете да ги испробате сите функции бесплатно 30 дена и види дали мислиш дека вреди да се инвестира. Ова е одлична понуда, имајќи предвид дека GetResponse е дефинитивно не евтин производ. 

Важно е да се забележи тоа овие месечни цени се всушност она што би го платиле ако одлучите да платите една рамна, годишна претплата. Со други зборови, ако го изберете најпопуларниот план, Маркетинг автоматизација, на годишен распоред за плаќање, однапред ќе платите 580.56 долари. 

Ова е попуст од 18% ако изберете да се регистрирате цела година. Ако сакате 30% намалена стапка, можете да се регистрирате за двегодишна обврска. 

Исто така, вреди да се спомене дека цените во сите планови се зголемуваат со бројот на контакти со е-пошта (ова не важи за бесплатниот план, кој ве ограничува на 500 контакти). Сите цени наведени погоре се за најмногу 1,000 контакти.

Ако изберете повеќе - да речеме, планот за автоматизација на маркетингот со 5,000 контакти - цената се зголемува до 77.90 долари месечно.

На повисоко ниво - на пример, ако сакате да имате до 100,000 контакти - можете да очекувате да плаќате помеѓу 440 и 600 долари секој месец.

Клучни карактеристики

клучни карактеристики

Сега, кога ни се откачија парите, ајде да навлеземе во она што всушност го добивате кога ќе се регистрирате за планот GetResponse.

Во споредба со другите алатки за е-пошта маркетинг на пазарот (на пример MailChimp or Aweber), GetResponse нуди извонредно широк спектар на функции и додатоци, од кои многу навистина го издвојуваат од конкуренцијата. 

Но, кои карактеристики вредат за парите, а кои паѓаат во вода?

Маркетинг кампањи по е-пошта

Ова е она за што станува збор за GetResponse: ви дава алатки за да изградите и да управувате со маркетинг кампањи за е-пошта. Но, што точно се овие алатки и што можете да направите со нив?

Повлечете и спуштете го Градителот на е-пошта

GetResponse нуди 155 претходно дизајнирани шаблони од кои можете да изберете и потоа да ги приспособите со ваша содржина и логоа.

Ова е поограничен број шаблони од некои од конкурентите на GetResponse, но големата разновидност и внимателно дизајнираните детали ја прават веројатноста дека повеќето луѓе ќе можат да го најдат оној што им се допаѓа.

GetResponse имаше некои проблеми во минатото со нивниот е-пошта градител, кој беше тежок за уредување и имаше тенденција да се сруши неочекувано. Сепак, се чини дека тие го поправија сето тоа, како нивниот нов создавач на е-пошта со влечење и спуштање работи непречено и има многу помалку непријатна алатка за уредување.

Autoresponders

autoresponders

Автоматски одговор е тип на билтен што можете да го испраќате на вашата листа со контакти во редовни интервали. 

Шансите се ако некогаш сте направиле онлајн купување или сте се претплатиле на онлајн услуга, сте добиле автоматски одговор: еден пример е е-поштата за добредојде што веројатно сте ја добиле веднаш по купувањето.

Освен ако не се отпишете, оваа е-пошта за добредојде може да биде проследена една недела подоцна со друга е-пошта која ви нуди попуст или можеби само ќе ве информира за тековните продажби или нови производи. 

Автоматските одговори може да бидат многу ефикасен начин да се осигурате дека вашите клиенти ќе останат ангажирани со вашиот бренд и ќе ве сметаат за повеќе од еднократно купување.

Автоматските одговори се област каде што GetResponse навистина се издвојува од конкуренцијата. Нивните платени планови доаѓаат со некои од најдеталните и најприспособливи функции за автоодговор на пазарот.

GetResponse ви овозможува да испраќате автоодговори засновани на време (предзакажани) и засновани на акција (активирани од активностите на клиентот). Дејствата како што се кликнувања, родендени, промени во корисничките податоци, претплати или дури и отварања на е-пошта може да се постават како предизвикувачи за автоматски одговор.

Ова е сериозно корисна алатка за секој бизнис кој се обидува брзо да ја зголеми својата база на клиенти и дефинитивно е една од најдобрите карактеристики што ги нуди GetResponse.

Најдобро од сè, автоодговорите се вклучени во сите планови на GetResponse, вклучувајќи го и нивниот засекогаш бесплатен план.

Трансакциски е-пошта

Трансакциски е-пошта

Трансакциските е-пошта се платен додаток што го нуди GetResponse за да ви овозможи да користите е-пошта активирани со API или SMTP (Simple Mail Triggered Protocol) за да испраќате сметки или потсетници. 

Што значи ова е тоа може да испраќате сметки, потсетници, потврди за нарачки и испраќање автоматски за да ги задржите клиентите во тек. Кога ќе се купи производ, вашиот клиент ќе добие е-пошта за потврда, а вие ќе добиете извештај за анализа.

Можете да управувате со овие е-пораки, да добивате доверливи аналитики и да ги приспособувате кампањите врз основа на перформансите и повратните информации.

Градител на инка

getresponse инки

Врз основа на неговите неодамнешни случувања, јасно е дека GetResponse има зацртано да стане повеќе од обична платформа за маркетинг преку е-пошта. 

Со алатки како што е неговиот градител на веб-страници (повеќе за тоа подоцна) и неговиот градител на инка, GetResponse се обидува да се претвори во софистицирана, сеопфатна алатка за управување со е-трговија.

Креирајте продажни инки

Продажната инка (или инка за конверзија) е сè-во-едно алатка која го поедноставува процесот на промовирање и продавање на вашите производи. Градителот на продажна инка е добар, но конкурентите како што се ClickFunnels сеуште има предност (засега)

Како што сугерира неговото име, продажната инка е визуелна алатка која е обликувана како инка која ви овозможува да видите статистика како што се колку уникатни посети има примено вашата веб-локација, колку купувања биле направени, колку кликови на линкови добиле вашите кампањи за е-пошта и многу повеќе.

Создадете оловни магнетни инки

оловни магнетни инки

Слично на тоа, инка за олово-магнет му помага на вашиот бизнис да идентификува нови потенцијални клиенти и да генерира нов бизнис. 

GetResponse го олеснува процесот: започнувате со поттик за регистрација (причина зошто потенцијалните клиенти треба да ви ја дадат својата адреса за е-пошта, т.е. во замена за посакуваната содржина).

Потоа ги испраќате на претходно дизајнирана целна страница и следите е-пошта што одговара на вашата ниша и содржина. 

Конечно, го промовирате вашиот водечки магнет преку насочени реклами на социјалните мрежи и ги користите аналитичките алатки на GetResponse за да внимавате на перформансите на вашата кампања во секоја фаза.

Наместо да зјапате во куп бројки и аналитики, продажната инка на GetResponse го олеснува разбирањето како функционираат вашата веб-страница и маркетинг кампањите. 

Маркетинг автоматизација

маркетинг автоматизација

Алатката за автоматизација на маркетингот на GetResponse е слична на автоматизираните одговори, но таа е понапредна опција за автоматско секвенционирање на е-пошта.

Со креаторот за маркетинг автоматизација на GetResponse, можете да користите алатка за уредување со влечење и спуштање за да креирате работен тек за автоматизација што му дава инструкции на GetResponse што да прави во одредени ситуации.

Со други зборови, можете да креирате визуелна табела која покажува која е-пошта треба да се испрати како одговор на кој активирач.

На пример, ако клиент нарача одреден производ, можете да ја користите алатката за автоматизација на маркетингот за да го означите ова како активирач што испраќа една специфична е-пошта. Купување различен производ може да биде придружено со различна е-пошта, итн.

Можете дури и да ги автоматизирате одговорите на одредени кликови, така што GetResponse ќе испрати одредена е-пошта врз основа на корисничкиот ангажман со конкретни понуди или врски.

Оваа алатка исто така ви овозможува да испраќате персонализирани е-пошта и насочени кампањи за е-пошта кои ви помагаат да останете незаборавни и релевантни за вашите клиенти.

Е-пошта на напуштена кошничка

GetResponse, исто така, ви овозможува да испраќате е-пошта на напуштени колички.

Ова значи дека ако клиентите ја посетат вашата веб-страница, додадат ставки во нивната кошничка, а потоа ја затворат веб-страницата или не го финализираат нивното купување во одреден временски период, можете да автоматизирате е-пошта за да им испратите потсетник дека заборавиле или „напуштиле “ нивната количка.

Можете дури и да го претворите ова во низа од е-пошта: на пример, првата може да биде потсетник, втората може да биде понуда од 15% попуст, итн.

Е-поштата на напуштени колички може да помогнат да се зголеми ангажманот на клиентите (или само да ги нервираат вашите потенцијални клиенти - има тенка линија помеѓу маркетингот и вознемирувањето).

Препораки за производи

Врз основа на историјата на купување на вашиот клиент, Маркетинг автоматизацијата на GetResponse ги анализира нивните вкусови и ви овозможува да испраќате автоматизирани е-пошта за препорачани производи.

Слично на тоа, можете да ја користите аналитиката на GetResponse за да ја следите и оценувате активноста на клиентите на вашата веб-локација и да ги користите овие податоци за испраќање високо насочени е-пораки.

Кога станува збор да знаете што прават вашите клиенти и да ги следите, GetResponse е една од најдобрите алатки на пазарот.

Слободен веб-сајт градител

GetResponse бесплатен градител на веб-страници

Иако GetResponse започна како само алатка за маркетинг преку е-пошта, оттогаш таа се прошири за да биде многу повеќе. 

Една од нејзините понови карактеристики е нејзината Слободен веб-сајт градител, што ви овозможува да изградите веб-локација користејќи го интерфејсот GetResponse и или да купите име на домен од GetResponse или да го поврзете со вашиот сопствен домен.

Готови шаблони

готови шаблони

GetResponse ви овозможува да изберете од широк опсег од 120 шаблони. Шаблоните се естетски пријатни и доволно прифатливи за почетници, дури и ако опсегот на она што можете да го направите со нив е прилично ограничен.

Во моментов, можете да го користите градителот на веб-страниците на GetResponse за да направите основни, статични страници без многу напредна приспособливост или додадени функции.

Дополнително, сè уште нема овозможена функција за е-трговија Градител на веб-страници на GetResponse (навидум очигледен надзор за компанија која е специјализирана за маркетинг), но компанијата рече дека шаблоните за е-трговија се во фаза на работа.

Уредувач за влечење и спуштање

Откако ќе изберете шаблон, неговото дизајнирање е лесно со едноставната алатка за уредување влечење и спуштање на GetResponse. Повторно, не постои супер-широк опсег што всушност можете да го промените за овие шаблони, но можете да ги пополните вашите сопствени логоа, текстуални блокови, фотографии, палети на бои и други карактеристики на дизајнот.

АИ-напојувано

За да ја олесни изградбата на вашата веб-страница, GetResponse нуди Опција за градење веб-страници без код, напојувана со вештачка интелигенција. Оваа алатка ќе ја дизајнира вашата веб-страница за вас врз основа на вашите одговори на неколку прашања за вашиот бренд, вашите цели за правење веб-локација итн.

Ова е одлична опција за секој кој сака брзо и лесно да изгради едноставна веб-локација во стил на брошура.

Повторно, самата алатка не е ништо револуционерно, туку фактот дека можете да имате веб-страница напојувана со вештачка интелигенција во комплет со цената на вашата претплата за алатки за маркетинг преку е-пошта is прилично атрактивна понуда.

Известувања за веб-притисок

Известувања за веб-притисок

GetResponse исто така ви овозможува да креирате веб-притисни известувања.

Веб-притисни известување е известување што се појавува на десктоп или мобилен екран (обично во долниот десен агол) и може да функционира како потсетник или реклама за корисникот.

Со GetResponse, можете праќајте веб-притисни известувања до насочени прелистувачи за да рекламирате содржина, да понудите зделки и попусти или да ги поттикнете гледачите да се претплатат.

Можете дури и да додајте сопствено лого на вашите притисни известувања да им даде персонализиран, незаборавен допир.

Ова е одличен начин да се надмине вашата постоечка листа на е-пошта, да се прошири вашата публика и привлечете потенцијални клиенти на вашата веб-страница.

разговор во живо

разговор во живо

GetResponse неодамна додаде и функција за разговор во живо како дел од нивниот напор да биде посеопфатна, едношалтерска алатка за управување со е-трговија.

Иако е достапна само на планот Plus или повисока, оваа функција ви овозможува да додадете опција за разговор во живо на вашата веб-локација. 

Како кул дополнителен бонус, можете да додадете опција за разговор во живо GetResponse на веб-локацијата што ја создавате со нивната алатка Web Builder or на вашата веќе постоечка веб-страница.

Има малку крива на учење за да откриете како да ја овозможите оваа функција, но во суштина, она што го правите е додавање на парче код на вашата веб-страница преку скрипти кои овозможуваат скокачки прозорец за разговор во живо.

Оваа функција исто така ви овозможува да прикажете ги вашите часови за разговор и моменталниот статус на разговор на клиентите (бидејќи никој не може да биде онлајн 24 часа на ден), како и да обезбеди автоматски одговори за да им кажете на клиентите кога ќе се вратите поставете известувања за дојдовни разговори.

Ова е одличен додаток на растечкиот пакет на алатки за маркетинг и е-трговија на GetResponse, иако треба да се забележи дека додавањето опција за разговор во живо на вашата веб-страница може малку да го забави времето за вчитување.

Бесплатен Градител на целни страници

GetResponse бесплатен Градител на целни страници

Ако не ви треба целосна веб-локација, но сепак сакате да имате место за насочување на кликови од вашите е-пошта, целната страница може да биде она што го барате. За среќа, GetResponse сега нуди бесплатна алатка за создавање на целни страници.

Можете да изберете од повеќе 200 шаблони и лесно уредувајте ги со алатката за уредување влечење и спуштање на GetResponse.

Сите шаблони за целните страници на GetResponse се мобилно-реагира (што значи дека ќе изгледаат одлично на речиси секој екран) и се категоризирани според конкретни деловни цели.

Иако нема многу простор за прилагодување, можете да преместувате, менувате големината, групирате и боите елементи на страницата, како и да вметнувате GIF и фотографии (или да изберете од Библиотека на GetResponse со бесплатни фотографии).

Со други зборови, можете да изградите функционална целна страница оптимизирана за оптимизација со минимален напор.

Веб-домаќин

хостирање на вебинари

GetResponse, исто така, се проширува во вебинарната игра со својата нова Алатка за создавање вебинари.

Бизнисите користат вебинари и како средство за заработка и за ангажирање на нови и постоечки клиенти, и можноста да ги обезбедите вашите е-пошта маркетинг кампањи и градител на вебинари од истата услуга е атрактивна опција за многумина.

Алатката за вебинар на GetResponse е лесна за употреба, со a опција за снимање со еден клик, функционалност за споделување екран и видео, и можноста за поставување презентации на PowerPoint на GetResponse со цел да ги користите за време на вебинари. 

Вашите клиенти нема да мора да преземаат дополнителен софтвер за да пристапат до вашите вебинари и можете да користите веќе креирани вебинари во продажна инка со функцијата „Вебинари на барање“ на GetResponse.

Webinar е достапен само со планот Plus и погоре, а бројот на учесници на кои можете да емитувате е ограничен на секој план (на пример, присуството на вебинар е ограничено на 100 учесници со планот Плус, но оди до 300 со Професионалниот план и 1,000 со Макс2 План).

Иако овие планови се дефинитивно на скапата страна, вреди да се запамети дека изградбата на вебинар со користење на различно решение исто така би чинела пари и не би ги вклучила сите други одлични карактеристики за маркетинг и е-трговија кои доаѓаат во комплет со Плановите на GetResponse.

Креирајте формулари за регистрација

Креирајте формулари за регистрација

Формуларите за регистрација се прилично стандардна алатка за маркетинг преку е-пошта, но сепак многу важна.

Создавач на платени реклами

Свесноста за брендот е сè, а социјалните медиуми станаа еден од основните начини на кои брендовите можат да се вклучат со нови клиенти и да ја зголемат нивната база.

Според тоа, GetResponse сега нуди алатка за создавање платени реклами што ви овозможува да градете насочени рекламни кампањи на некои од најголемите социјални мрежи.

Фејсбук реклами

креатор на реклами на Фејсбук

GetResponse ви овозможува да користете насочено рекламирање на Фејсбук да останете поврзани со вашата база на клиенти и да допрете и до нови потенцијални клиенти.

Користење на Facebook Pixel, можете да анализирате на што добро реагираат луѓето и соодветно направете ја вашата кампања. 

Друга уредна карактеристика е тоа GetResponse ви овозможува да поставите буџет за рекламирање по временски период- да речеме, 500 долари во текот на седум дена - и соодветно ќе ги прикажува вашите реклами без да ви дозволи да го надминете вашиот буџет.

Ова е особено одлична алатка бидејќи, како што знае секој сопственик на мал бизнис, буџетирањето е сè, и лесно е случајно да ги надминете вашите граници.

google креатор на реклами

GetResponse доаѓа и со a Google Изградувач на реклами вграден во вашата сметка. Google Рекламите е платформа за рекламирање со плаќање по клик што му помага на вашиот бренд да се поврзе со клиентите врз основа на нивните пребарувања за поврзани термини.

И, исто како и со функцијата за рекламирање на Фејсбук, можете да го поставите вашиот буџет и да плаќате само за успешни кликови и поднесување формулари – со други зборови, плаќате само кога вашата рекламна кампања работи.

Реклами на Instagram, Twitter, Pinterest

Создадете реклами на Instagram, Twitter, Pinterest

Ако сакате да изградите свест за брендот на други сајтови за социјални медиуми, GetResponse нуди a Создавач на социјални реклами алатка токму за таа цел. 

Ова е главно автоматизирана алатка, така што имате повеќе време да се фокусирате на други работи. Можете едноставно да прикачувате слики од вашите производи заедно со нивните имиња и цени, а GetResponse автоматски ќе создаде неколку различни објави од кои можете да изберете.

Како што реков претходно, GetResponse јасно се обидува да се претвори во едношалтерски систем за сите ваши потреби за е-трговија.

Иако некои од нивните алатки се сè уште малку едноставни, сепак има сериозно импресивен опсег на работи што можете да ги правите со вашата сметка на GetResponse, а нивната функција за создавање на социјални реклами е уште еден пример за ова.

Интеграции од трета страна

со повеќе 100 интеграции од трети страни, GetResponse не разочарува на овој план. Ти можеш поврзете и интегрирајте го GetResponse со други алатки за е-трговија како Shopify WooCommerce, Како и WordPress.

GetResponse е исто така интегриран со мноштво од Google производи како Google Огласи Google анализатор.

Ако имате пристојно ниво на искуство за развој на веб, можете да го користите и програмскиот интерфејс за апликации (API) на GetResponse за да го поврзете GetResponse со друг софтвер.

Една од главните негативи со интеграциите од трети страни е што ќе ви треба Запир (алатка за автоматизација за поврзување на API помеѓу веб-локации и апликации).

Услуги на клиентите

Ако ви треба помош, GetResponse има сеопфатен опсег на опции за услуги на клиентите. Покрај нивните многубројни онлајн упатства бази на знаење, нудат тие 24/7 поддршка за разговор во живо поддршка за е-пошта.

За жал, иако порано нудеа телефонска поддршка, таа опција е отстранета. Можеби ова не е точно нешто што го нарушува договорот, но секако е разочарување за секој кој ја цени способноста да има вистински разговор со претставник за услуги на клиентите.

Споредете ги конкурентите на GetResponse

Дознајте како GetResponse се споредува со Brevo, MailerLite, MailChimp и ActiveCampaign кога станува збор за; леснотија на користење, флексибилност на дизајнот, можности за автоматизација и поддршка на клиентите.

КарактеристикиЗемете одговорБревоПоштар ЛајтMailChimpАктивна кампања
ЦениЗапочнува од 13 долари за 1,000 претплатници, бесплатен план до 500Достапно, плаќајте по е-пошта. Бесплатен план со 300 дневни е-поштаБесплатен план, потоа нивоа на цениБесплатен план, потоа нивоа на цениЗапочнува од 39 долари за 1,000 претплатници
Леснотија на користењеИнтуитивен со модерен уредникПријатен за корисникот со уредувач за влечење и спуштањеПријателски за почетници со влечење и пушти уредникПријателски за корисникот, но може да биде сложен за почетнициЛесен за употреба со сеопфатен интерфејс
Дизајн и флексибилностМодерни шаблони, високо приспособливиОграничени шаблони, но бесплатниНад 100 шаблони, високо приспособливиНад 100 шаблони, високо приспособливиСтотици шаблони, високо приспособливи
Автоматизација по е-поштаНапредно со вграден CRM за повисоки плановиОсновни карактеристики на автоматизацијаОсновни автоматизации како е-пошта за добредојдеШироки опции за автоматизацијаНапредни можности за автоматизација и CRM
поддршка на корисниците на24/7 поддржува посветен менаџер на сметки за повисоки планови24/7 поддржува посветен менаџер на сметки за повисоки планови24/7 поддршка на повеќе јазициПоддршка за е-пошта, широки онлајн ресурси24/7 поддршка на повеќе јазици
Значајни карактеристикиМоќна маркетинг автоматизација, хостирање на вебинариДостапно решение, одлично за стартапиМаркетинг по е-пошта за почетници, совршен за блогериСеопфатна маркетинг платформа, голема библиотека за интеграцијаДетална CRM интеграција, динамични опции за содржина
 1. GetResponse:
  • Клучно издвојување: Нуди напредни функции како што се маркетинг автоматизација, сегментација, градител на целни страници и вградени CRM способности за повисоки планови. Единствен по својата способност за хостирање на вебинари.
  • Погоден за: Бизниси кои бараат се-во-едно маркетинг платформа со фокус на автоматизација и CRM интеграција.
 2. Брево (порано Sendinblue):
  • Клучно издвојување: Познат по своите многу достапни, сеопфатни решенија. Наплаќа по е-пошта наместо по контакт, што го прави буџетски за бизниси со голем број контакти, но помал обем на е-пошта.
  • Погоден за: Стартапи и мали бизниси бараат исплатлива алатка за е-пошта маркетинг со основни карактеристики.
 3. mailerlite:
  • Клучно издвојување: Се фокусира на основните алатки за автоматизација погодни за директни кампањи за е-пошта маркетинг. Нема некои од напредните карактеристики на неговите конкуренти.
  • Погоден за: Мали бизниси или поединци на кои им требаат едноставни, кориснички алатки за маркетинг преку е-пошта без напредни функции.
 4. MailChimp:
  • Клучно издвојување: Сеопфатна маркетинг платформа која нуди широк спектар на функции од маркетинг преку е-пошта до рекламни кампањи. Познат по својата обемна библиотека на интеграции.
  • Погоден за: Бизниси од сите големини бараат сеопфатна маркетинг алатка со широк спектар на функции и интеграции.
 5. ActiveCampaign:
  • Клучно издвојување: Познат по своите напредни CRM способности и софистицирана автоматизација на е-пошта. Нуди динамични опции за содржина за персонализирани искуства на клиентите.
  • Погоден за: Бизниси кои се фокусираат на детална CRM интеграција и бараат напредни можности за автоматизација на е-пошта.
 • GetResponse се истакнува во автоматизацијата и CRM интеграцијата, што го прави идеален за бизниси кои бараат се-во-едно решение.
 • Брево е буџетски со основни карактеристики, погоден за стартапи.
 • mailerlite е одличен за основните потреби за автоматизација.
 • MailChimp нуди сеопфатен сет на алатки за поширок маркетинг пристап.
 • ActiveCampaign е најдобро за напредни потреби за CRM и автоматизација на е-пошта.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Генерално, GetResponse успешно се претвори во повеќе од обична алатка за маркетинг преку е-пошта (иако сè уште добро функционира и во таа област). 

GetResponse е високо ценет поради неговата мешавина на напредни функции, интеграција со вештачка интелигенција и достапност, што го прави силен конкурент во просторот за маркетинг на е-пошта.

Што ни се допаѓа за GetResponse:

 1. Лесен за користење: Интуитивен дизајн, лесен за навигација.
 2. Богати со карактеристики: Широки алатки за автоматизација, известување и целни страници.
 3. Интегрирани решенија: Единствени карактеристики како вебинари и алатки за CRM.
 4. Подобрувања на вештачката интелигенција: Персонализирани препораки и генерирање содржина на е-пошта.
 5. Рентабилно: прифатлива цена, вклучувајќи корисен бесплатен план.
GetResponse: Се-во-едно платформа за автоматизација на маркетингот
Од 13.24 УСД / месечно

Создадете кампањи за е-пошта и продажни инки кои се конвертираат со GetResponse. Автоматизирајте ја целата ваша маркетинг инка од една платформа и уживајте во низа функции, вклучително и маркетинг преку е-пошта, градител на целни страници, пишување вештачка интелигенција и градител на продажни инка. 

Со извонредни додадени карактеристики како што е веб-страница, целна страница, градители на вебинари, Пишувач на е-пошта напојуван со вештачка интелигенција, и платени креатори на реклами кои ви овозможуваат лесно да дизајнирате рекламна содржина за некои од најголемите платформи за социјални медиуми наоколу.

Иако GetResponse имаше некои проблеми со пријателството кон корисниците во минатото, се чини дека тие денови се зад тоа, бидејќи тој редизајнираше многу од своите производи со повеќе интуитивни интерфејси и алатки за уредување кои се доволно едноставни за речиси секој да ги користи со прилично минимална крива на учење.

Ако сте подготвени да го пробате GetResponse, можете проверете ги нивните планови и пријавете се до пробајте ги сите функции бесплатно 30 дена, или само пријавете се за бесплатниот план и потоа надградувајте секогаш кога сте подготвени.

Со толку многу амбициозни производи кои се веќе во комплет со секој план (да не зборуваме за прилично пристоен бесплатен засекогаш план), дефинитивно ќе гледам за да видам што прави GetResponse во иднина.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

GetResponse постојано ја ажурира и ја подобрува својата платформа за маркетинг на е-пошта за да им обезбеди на корисниците врвни алатки и функции кои ги насочуваат маркетинг напорите и ја подобруваат ефективноста на кампањата. Нивните најнови ажурирања (од јуни 2024 година) се:

 • Тема за вештачка интелигенција и генератор на е-пошта: Користејќи ја технологијата ChatGPT на OpenAI, GetResponse воведе генератор на е-пошта со вештачка интелигенција и генератор на тема на линија за вештачка интелигенција. Овие алатки им помагаат на корисниците брзо и ефикасно да креираат е-пораки со висока конверзија и воодушевувачки теми.
 • Стекнати Recostream, AI/ML персонализирана технологија за препораки: Recostream е мотор за препораки напојуван со вештачка интелигенција. Персонализираните препораки за производи сега се појавуваат во е-пораките и веб-страниците на GetResponse.
 • Интеграција на слики на Shutterstock: GetResponse интегрираше 2 милиони бесплатни слики од Shutterstock во својата платформа, достапни преку различни алатки како што се уредниците на е-пошта и градители на целни страници.
 • Извештаи за трговија: Беа воведени нови извештаи за е-трговија за да се обезбеди увид во перформансите на продавницата, помагајќи им на корисниците да донесуваат одлуки засновани на податоци за насочени маркетинг стратегии.
 • Брзи трансакциски пораки: оваа функција го поедноставува поставувањето на автоматизирани потврди за нарачки и напуштени е-пошта во количката, подобрувајќи го корисничкото искуство и приходот.
 • Преуредување на форми и скокачки прозорци: Функцијата за форми и скокачки прозорци доби значително ажурирање со нова алатка за создавачи, вклучувајќи паметно таргетирање и различни типови на скокачки прозорци за зголемено ангажирање на корисниците.
 • YouTube Shorts во создавачот на е-пошта: GetResponse сега поддржува вградување на YouTube Shorts во е-пошта, нудејќи нови начини за динамична и привлечна испорака на содржина.
 • Функција за промотивни кодови: Воведувањето на промотивни кодови во е-пошта, брзи трансакциски е-пошта и формулари ги подобрува маркетинг кампањите со насочени попусти и понуди.
 • Рекламна публика за Google Огласи: Оваа нова функција овозможува попрецизно таргетирање за Google Реклами, оптимизирање на рекламните кампањи и намалување на трошоците.
 • Извештаи за A/B тест: Подобрените извештаи за тестирање A/B обезбедуваат подлабоко увид во однесувањето на претплатниците и оптимизацијата на перформансите на кампањата.

Преглед на GetResponse: нашата методологија

Изборот на вистинската услуга за маркетинг преку е-пошта е повеќе од само избор на алатка за испраќање е-пошта. Станува збор за изнаоѓање решение кое ќе ја подобри вашата маркетинг стратегија, ќе ја рационализира комуникацијата и ќе го поттикне ангажманот. Еве како ги оценуваме и прегледуваме алатките за маркетинг преку е-пошта за да се осигураме дека ги добивате само најдобрите информации пред да донесете одлука:

 1. Интерфејс лесен за корисници: Им даваме приоритет на алатките кои нудат уредувач за влечење и спуштање. Оваа функција е од клучно значење за создавање уникатни шаблони за е-пошта без напор, елиминирајќи ја потребата од големо знаење за кодирање.
 2. Разновидност во типовите на кампањи: Клучна е можноста за поддршка на различни формати на е-пошта. Без разлика дали се работи за стандардни билтени, способности за тестирање A/B или поставување автоодговори, разновидноста е значаен фактор во нашата евалуација.
 3. Напредна маркетинг автоматизација: Од основните автоодговори до посложени функции како насочени кампањи и означување на контакти, проценуваме колку добро алатката може да ги автоматизира и прилагоди вашите напори за маркетинг на е-пошта.
 4. Ефикасна интеграција на формуларот за регистрација: Алатката за маркетинг на е-пошта од највисоко ниво треба да овозможи лесна интеграција на формуларите за пријавување на вашата веб-локација или посветените целни страници, поедноставувајќи го процесот на зголемување на вашата листа на претплатници.
 5. Автономија во управувањето со претплати: Бараме алатки кои ги овластуваат корисниците со самоуправувани процеси за вклучување и откажување, намалувајќи ја потребата за рачен надзор и подобрувајќи го корисничкото искуство.
 6. Беспрекорни интеграции: Способноста за беспрекорно поврзување со други основни платформи – како што се вашиот блог, страницата за е-трговија, CRM или алатките за аналитика – е критичен аспект што го испитуваме.
 7. Испорака на е-пошта: Одлична алатка е онаа што гарантира дека вашите е-пошта навистина допираат до вашата публика. Ја проценуваме ефективноста на секоја алатка во заобиколувањето на филтрите за спам и обезбедувањето високи стапки на испорака.
 8. Сеопфатни опции за поддршка: Ние веруваме во алатки кои нудат силна поддршка преку различни канали, било да е тоа детална база на знаење, е-пошта, разговор во живо или телефонска поддршка, за да ви помогнат секогаш кога е потребно.
 9. Длабоко известување: Разбирањето на влијанието на вашите кампањи за е-пошта е од витално значење. Навлегуваме во видот на податоци и аналитика што ги обезбедува секоја алатка, фокусирајќи се на длабочината и корисноста на понудените увиди.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

Што

GetResponse

Клиентите размислуваат

Совршена алатка за е-пошта за мене

Јануари 3, 2024

Ми требаше решение за е-пошта маркетинг што би можело да расте со мојот бизнис, а GetResponse совршено одговара. Нивните моќни карактеристики, како целните страници и вебинарите, ми помогнаа да го проширам мојот дофат и да ја ангажирам мојата публика на нови начини. Способностите за маркетинг автоматизација се неверојатни, заштедувајќи ми време и напор додека сè уште обезбедувам персонализирани искуства. Ако барате сеопфатна и скалабилна платформа, GetResponse дефинитивно вреди да се проба.

Аватар за Д. Јен
D. Јен

Разочарувачка услуга за клиенти

Април 28, 2023

Бев возбуден да го пробам GetResponse за мојот бизнис, но за жал, моето искуство со нивната услуга за клиенти беше разочарувачко. Имав некои проблеми со поставувањето на мојата сметка и кога побарав помош, наидов на бавни и некорисни одговори. Исто така, сфатив дека платформата е збунувачка и не е многу прифатлива за корисниците. На крајот, решив да се префрлам на друга алатка за маркетинг преку е-пошта која подобро одговара на моите потреби.

Аватар за Џесика Нгуен
Џесика Нгујен

Одлична платформа со некои ситни проблеми

Март 28, 2023

Го користам GetResponse веќе неколку месеци и најмногу сум задоволен од платформата. Уредникот за е-пошта е лесен за користење, а функциите за автоматизација се корисни. Сепак, имав некои проблеми со испораката, а некои од моите е-пошта завршија во папките за спам на примачите. Исто така, известувањето и аналитиката би можеле да бидат подетални и интуитивни. Но, генерално, мислам дека GetResponse е одлична опција за е-пошта маркетинг.

Аватар за Том Смит
Том Смит

Одлична алатка за маркетинг преку е-пошта

Февруари 28, 2023

Го користам GetResponse веќе неколку месеци и навистина сум импресиониран од платформата. Тој е лесен за корисниците, а уредникот за влечење и спуштање го олеснува создавањето убави и професионални е-пораки. Ги ценам и функциите за автоматизација, кои ми заштедуваат време и ми помагаат подобро да ја насочам мојата публика. Поддршката за корисници е фантастична и секогаш добивам брзи и корисни одговори на моите прашања. Генерално, силно го препорачувам GetResponse на секој што бара сигурна и ефикасна алатка за маркетинг преку е-пошта.

Аватар за Сара Ли
Сара Ли

спас за мене

Јануари 6, 2023

GetResponse беше спас за мене. Порано трошев толку многу време за управување со моите е-пошта и за нивно испраќање, но сега само ја користам алатката за автоматизација и сè друго се прави автоматски. Тоа е одлично!

Аватар за Џеј
Jay

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ахсан Зафер

Ахсан е писател во Website Rating кој опфаќа широк спектар на теми од модерната технологија. Неговите написи истражуваат во SaaS, дигитален маркетинг, оптимизација, сајбер безбедност и новите технологии, нудејќи им на читателите сеопфатни увиди и ажурирања за овие полиња кои брзо се развиваат.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...