Топ алтернативи на Mailchimp за градење убави и привлечни е-пошта

in Споредби,

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

MailChimp е познат по својот композитор за е-пошта со влечење и пушти, интуитивен интерфејс и силна марка. Не ме сфаќајте погрешно, тоа е добра платформа за маркетинг и е-пошта, но има и еден куп навистина добри Алтернативи на Mailchimp ⇣ таму.

MailChimp е лидер во просторот на софтверот за е-пошта маркетинг (EMS) и се користи од стотици илјади бизниси ширум светот. Тие започнаа во 2001 година и станаа една од најпопуларните платформи за е-пошта маркетинг на Интернет.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Mailchimp. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Брзо резиме:

 • Најдобар севкупен конкурент на Mailchimp: Брево (поранешен Sendinblue) ⇣ доаѓа со повеќе и подобри карактеристики. Brevo е се-во-едно платформа за маркетинг автоматизација која ви помага да го развиете вашиот бизнис преку е-пошта, СМС, реклами на Facebook, разговор, CRM и многу повеќе.
 • Вицешампион, најдобар во целина: GetResponse ⇣ е најдоброто решение во класата за автоматизирање на вашата инка за маркетинг на содржина. Доаѓа со создавачи на целни страници, вебинари, автоодговори и сè друго што ви треба за да го автоматизирате вашиот електронски маркетинг пошта.
 • Опција за најдобра вредност за парите: EngageBay ⇣ е идеална опција за вредност за парите за стартапи и мали бизниси кои бараат маркетинг преку е-пошта, СМС маркетинг и социјален пакет сите на едно место.

Најдобрите алтернативи на Mailchimp во 2024 година

Mailchimp е една од најпопуларните услуги за маркетинг на е-пошта таму, но има конкуренти на Mailchimp кои нудат повеќе или подобри карактеристики и/или се поевтини од Mailchimp.

Без разлика дали барате алтернатива на Mailchimp или нешто уште подобро или поевтино, оваа листа на конкуренти на Mailchimp ве опфати.

1. Brevo (Победник: Најдобар натпреварувач на Mailchimp)

почетната страница на brevo
 • Официјален веб-сајт: www.brevo.com (порано Sendinblue)
 • Водечко маркетинг решение се-во-едно (маркетиншка автоматизација, е-пошта кампањи, трансакциски е-пошта, целни страници, СМС пораки, реклами на Фејсбук и ретаргетирање)
 • Наплатите се засноваат на е-пошта испратени месечно.
 • Единствената платформа на листата која исто така ви овозможува да испраќате СМС на вашиот клиент.

Според мое мислење, ќе биде многу тешко да се најде подобра сеопфатна алатка за е-пошта маркетинг од Brevo.

Се одликува сите очекувани алатки за е-пошта маркетинг (заедно со неколку други на врвот), напреден СМС маркетинг, трансакциска е-пошта, градител на целни страници и многу, многу повеќе.

Згора на ова, има уредник за влечење и спуштање, погоден за почетници, кои можете да ги користите за да креирате атрактивни, активна е-пораки.

И уште повеќе, Brevo наплаќа врз основа на бројот на е-пораки што ги испраќате, што е добра промена во однос на моделите за плаќање базирани на претплатници кои повеќето ги користат алатките за маркетинг на електронска пошта.

Добрите страни на Brevo:

Недостатоци на Brevo:

 • Донекаде ограничени алатки за автоматизација
 • На уредникот му недостасува одредена дизајнерска флексибилност
 • Неколку интеграции од трети страни

Планови и цени на Brevo:

За разлика од повеќето е-мејл маркетинг алатки, Brevo ги базира своите цени на бројот на е-пошта што ги испраќате месечно. Сите планови поддржуваат неограничени контакти.

Со бесплатна претплата, ќе можете да испраќате до 300 пораки дневно.

Премиум плановите започнуваат од 25 УСД/месечно за 20,000 е-пошта месечно, а достапни се сопствени решенија за највисоките корисници.

Зошто да користите Brevo наместо Mailchimp

Ако сакате да плаќате врз основа на бројот на е-пошта што ги испраќате секој месец, тогаш Brevo е една од вашите единствени опции. Бесплатен план на Брево ви овозможува да испраќате 300 е-пошта/ден.

Брево, за разлика од Mailchimp кои наплаќаат врз основа на тоа колку претплатници имате, а Brevo наплаќа само за пораките што ги испраќате. Mailchimp наплаќа дури и за неактивни претплатници.

Зошто да користите Mailchimp наместо Brevo

Mailchimp е подобро прилагоден за луѓе кои штотуку почнуваат и за оние на кои не им се потребни можности за маркетинг автоматизација.

Резиме: Brevo е сè-во-едно платформа за маркетинг на е-пошта која нуди робустен сет на функции, вклучително и кориснички уред за влечење и спуштање, моќни алатки за сегментација и автоматизација, поддршка за трансакциска е-пошта и можности за маркетинг на СМС.

2. GetResponse (најдобар се-во-едно натпреварувач на Mailchimp)

почетната страница на getresponse
 • Официјален веб-сајт: www.getresponse.com
 • Се-во-едно решение за автоматизирање на вашата инка за маркетинг на содржина.
 • Нуди градител на целни страници, вебинар платформа, автоодговори и се друго што ви треба за целосно автоматизирање на вашиот маркетинг.

Ако барате повеќе моќни опции за автоматизација отколку што нуди Mailchimp, GetResponse може да биде совршен избор.

На кратко, тоа доаѓа со алатки кои ќе ви помогнат да ги насочите дневните работни текови автоматизира голем дел од процесот на е-пошта маркетинг.

И, има бројни атрактивни шаблони, уредник кој е лесен за употреба, одлична можност за испорака, инки за конверзија, градител на целни страници и многу повеќе.

Навистина, GetResponse го обезбедува целосниот пакет кога станува збор за алатките што ви се потребни за да изградите висококвалитетни, конвертирачки маркетинг инки.

Добрите страни на GetResponse:

 • Голем избор на дополнителни алатки
 • Моќни карактеристики за автоматизација на маркетингот
 • Водечка испорака на е-пошта
 • Погледнете го мојот Преглед на GetResponse за повеќе детали

Недостатоци на GetResponse:

 • Градителот на е-пошта е малку ограничен
 • Нема алатки за автоматизација со евтини планови
 • Може да биде збунувачки за почетници

GetResponse's најевтиниот план за маркетинг по е-пошта започнува од 13.24 УСД/месечно за до 1000 контакти, но ќе треба да се надградите ако вашата листа е поголема од оваа.

Добијте дополнителни алатки со план за автоматизација на маркетинг или претплата за план за маркетинг на е-трговија.

Исто така има значајни попусти достапни со една (-18%) и две (-30%) годишна претплата, заедно со 30-дневен бесплатен пробен период за сите планови.

Зошто да користите GetResponse наместо Mailchimp

Ако сакате платформа која може да ви помогне да ги автоматизирате речиси сите аспекти на вашата маркетинг инка, тогаш GetResponse е начинот на кој треба да се оди.

Тие нудат сè што ви треба за да изградите комплетна маркетинг инка, вклучувајќи а Изведувач на страници за слетување, Платформа за хостирање на вебинари, алатки за автоматизација и многу повеќе.

Зошто да користите Mailchimp наместо GetResponse

Ако штотуку почнувате и ви треба едноставна платформа за да управувате со вашиот е-пошта маркетинг, тогаш Mailchimp е вистинскиот начин.

Mailchimp нуди многу помалку функции од GetResponse, што го олеснува учењето и користењето.

Резиме: GetResponse е разновидно решение за маркетинг преку е-пошта што ја нагласува леснотијата на користење, обезбедувајќи приспособлив градител на е-пошта, напредни работни процеси за автоматизација, создавање на целна страница и вградена CRM функционалност.

3. EngageBay (Најдобра алтернатива за вредност за парите на Mailchimp)

Почетна страница на engagebay
 • Официјален веб-сајт: www.engagebay.com
 • Најдобро за стартап, мали и растечки бизниси и агенции
 • Сеопфатно решение за автоматизација на маркетингот по електронска пошта, создавање на целни страници, СМС маркетинг, телефонија и управување со продажни цевки
 • Следење на социјалните медиуми, интеграции од трети страни со популарни апликации како Mandrill, SendGrid, Xero, Zapier и Pabbly Connect

EngageBay е жежок нов производ на пазарот и вреди да се забележи.

Еве силно CRM решение се-во-едно кое може да автоматизира што било е-пошта капка по капка и A/B тестирање на целните страници за управување со задачи за услуги на клиентите.

Прилагодено известување, управување со контакти (или олово) од 360 степени и илјадници брендирани е-пораки за многу мала цена, и можете да видите зошто овој софтвер има голема примена.

Платформата го олеснува дизајнирањето и следењето на СМС кампањите или доаѓањето до клиенти преку разговор во живо и повици во апликација. Има и функција за добивање скрипти за повици во напредните пакети.

engagebay crm
Список на се-во-едно софтверски карактеристики CRM на EngageBay

EngageBay нуди одлична вредност за парите во овој простор. Производот доаѓа со многу шаблони за е-пошта, алатки за персонализација и автоматизација, па дури и интегрирани заливи за продажба и CRM. Она што може да го додаде е интеграции со повеќе деловни апликации од трети страни.

Предности на EngageBay:

 • Моќно, едноставно сè-во-едно решение за е-пошта маркетинг
 • Нема крива за учење, лесно за почеток
 • Корисничка поддршка од светска класа, одговор 24/7
 • Интуитивен градител за влечење и спуштање за автоматизација

Недостатоци на EngageBay:

 • Библиотеката за интеграции не е исцрпна
 • Може да додаде понапредни функции за е-пошта маркетинг
 • Потребни се повеќе шаблони за е-пошта B2B

Планови и цени на EngageBay:

EngageBay нуди a бесплатен засекогаш план, со ограничување поставено на 15 корисници, што е највисоко понудено од кој било софтвер.

За Основен план со бодување на олово, градител на целни страници, па дури и СМС маркетинг, можете почнуваат од 11.04 долари по корисник месечно со двегодишна претплата или плаќајте 12.99 долари месечно.

Профи корисниците плаќаат 79.99 $ месечно и има 20% попуст на годишна претплата и 40% попуст на биенале. Овој план нуди аналитика на веб-локација и социјалните медиуми, посветен менаџер на сметки, SLA за време на работа и телефонска поддршка.

Исто така, постои план за раст кој нуди 20,000 контакти и компании, распоредувач на е-пошта, мулти-валути и така натаму.

Има и поддршка за кодирање за целните страници и за вашиот сопствен домен.

Зошто EngageBay е подобар од Mailchimp

За стартапи и мали бизниси кои бараат маркетинг по електронска пошта, СМС маркетинг и социјален пакет сите на едно место, ова може да биде многу добра алтернатива на Mailchimp.

Зошто да користите Mailchimp наместо EngageBay

Ако сакате да се зголемите од бизнис со средна големина, може да ја најдете библиотеката со шаблони за е-пошта и библиотеката за интеграции на EngageBay малку помалку опремена од вашите потреби. Во тој случај, Mailchimp има повеќе смисла.

Резиме: EngageBay е сеопфатна платформа за маркетинг, продажба и автоматизација на услуги, која нуди можности за маркетинг на е-пошта заедно со CRM, разговор во живо и интеграција на социјалните медиуми, кои се угостителски за мали и средни бизниси.

4. Aweber (најдобра опција за почетници)

 • Официјален веб-сајт: www.aweber.com
 • Постар од Mailchimp; работи од 1998 година.
 • Најлесната платформа за автоматизирање на вашата маркетинг инка.
 • Е најпопуларна алтернатива за мали до средни бизниси.

AWeber е мојот избор број еден за почетници и со добра причина. Исклучително е лесен за употреба, а сепак не штеди на напредни алатки и функции.

Како прво, тоа доаѓа со комплетни алатки за маркетинг автоматизација.

Искористете ги предностите на овие за да креирајте инки за конвертирање на е-пошта, и погрижете се максимален број луѓе да ги читаат вашите пораки со пораките на платформата водечки стапки на испорака.

Добрите страни на AWeber:

 • Одлична испорака
 • Многу пријателски за почетници
 • Целосни алатки за создавање инка за е-пошта

Недостатоци на AWeber:

 • Шаблоните за е-пошта би можеле да бидат подобри
 • Доста скапо во споредба со другите Aweber алтернативи

Планови и цени на AWeber:

Постојат неколку различни опции на располагање. Бесплатен план на AWeber вклучува до 2,500 билтени месечно, една целна страница и градител на веб-страници, но нема одредена оптимизација и други функции.

Планот за маркетинг преку е-пошта нуди неограничен број билтени и целни страници. Планот за маркетинг автоматизација нуди сè што е во планот за маркетинг преку е-пошта и додадена автоматизација на маркетингот и други функции.

И на крај, тука е најголемиот маркетинг план за е-трговија кој има сè што е во претходниот план и многу повеќе напредни функции.

Зошто Aweber е подобар од Mailchimp

Aweber специјализирана за испорака на е-пошта и нуди една од највисоките стапки за испорака на е-пошта на пазарот. Тие нудат комплетно решение за автоматизирање на вашата инка за е-пошта. Нивните планови започнуваат од 12.50 долари месечно.

За разлика од Mailchimp, Aweber е изграден со автоматизација на ум.

Зошто да користите Mailchimp наместо Aweber

За разлика од Mailchimp, Aweber не нуди бесплатен план, но тие нудат дарежлив 30-дневен бесплатен пробен период.

Ако никогаш претходно не сте користеле решение за е-пошта маркетинг и само сакате да ги тестирате водите, одете со бесплатниот план на Mailchimp.

Резиме: AWeber е ветерана услуга за маркетинг на е-пошта позната по својата сигурна доставливост, нудејќи директен создавач на е-пошта со влечење и спуштање, обемна библиотека со шаблони и напредни можности за автоматизација.

5 Постојан контакт

постојан контакт

Постојана Контакт is една од моите омилени платформи за е-пошта маркетинг од неколку причини.

За еден, тоа е одлична опција за мали бизнис корисници бараат да го зголемат своето онлајн присуство.

Имаат корист од моќна аналитика, многу погодна за почетници контролна табла за управување и пакет други алатки.

И уште повеќе, тој доаѓа со низа функции дизајнирани за оние кои продаваат билети, управуваат со настани и вршат какви било слични дејства.

Constant Contact нуди одлична комбинација на функционалност и употребливост. Платформата е лесна за поставување и е одлична за нејзините способности за управување со контакти, но заостанува во областите како што се сегментацијата и достапните шаблони за употреба.

Добрите страни на постојан контакт:

 • Одлична платформа за е-пошта маркетинг сè-во-едно
 • Одлична опција за почетници
 • Водечка услуга за клиенти

Недостатоци на постојан контакт:

Планови и цени за постојан контакт:

Иако нема бесплатен засекогаш маркетинг план за е-пошта, 60-дневниот бесплатен пробен период на Constant Contact се издвојува како одличен.

Платените планови започнуваат од 12 УСД/месечно, со зголемување на цените ако ви требаат понапредни функции или ако имате поголема листа на контакти. Достапни се 3 планови - Lite, Standard и Premium.

Достапни се и Custom Pro решенија за високи корисници.

Зошто постојаниот контакт е подобар од Mailchimp

Ако ви треба телефонска поддршка и посеопфатна поддршка за клиентите, Constant Contact е подобар избор за маркетинг решение за електронска пошта.

Ако сте продавач на Shopify или е-трговија, тогаш Омнисенд е вашиот најдобар избор при изборот на платформа за е-пошта маркетинг. Погледнете ја нашата споредба на Mailchimp против постојан контакт овде.

Зошто да користите Mailchimp наместо постојан контакт

Mailchimp има милиони корисници ширум светот и нуди лесен за употреба уредувач на е-пошта со влечење и спуштање и одлични функции. Mailchimp е полесен за користење и има понапредни функции, шаблони и интеграции во споредба со Constant Contact.

Резиме: Constant Contact се издвојува по својот уникатен спој на функции за е-пошта маркетинг и е-трговија, вклучувајќи приспособливи шаблони, вградена библиотека со слики, споделување на социјалните медиуми и интеграции со популарни платформи за е-трговија.

6. Omnisend

почетна страница на омнисенд
 • Официјален веб-сајт: www.omnisend.com
 • Најдобро за е-трговија и сеопфатна маркетинг автоматизација.
 • Се интегрира со е-пошта, СМС, Facebook Messenger, web push известувања и многу повеќе.
 • Ако сте на Shopify тогаш Omnisend е вашата најдобра опција откако Mailchimp го објави своето повлекување од Shopify.

Ако барате моќна алтернатива на Mailchimp за е-пошта маркетинг за е-трговија, Силно би препорачал да го пробате Омнисенд.

Обезбедува избор на моќни, повеќеканални маркетинг алатки со фокус на понапредните корисници, вклучувајќи одлични алатки за автоматизација на работниот тек.

Покрај ова, интуитивниот уредувач за влечење и спуштање е извонреден, како и алатките за фаќање претплатници дизајнирани да ви помогнат да ја зголемите вашата мејлинг листа.

Добрите страни на Омнисенд:

 • Одлични алатки за автоматизација
 • Одлична опција за е-трговија
 • Моќни интеграции со различни платформи

Недостатоци на Омнисенд:

 • Може да биде премногу напреден за апсолутни почетници
 • Ограничена библиотека со шаблони
 • Испораката може да биде проблем

Планови и цени на Омнисенд:

Омнисенд има импресивен бесплатен засекогаш план што ви овозможува да испраќате до 500 е-пошта месечно. Исто така, имате пристап до работни текови, автоматизација и A/B тестирање.

Платените планови започнуваат од 16 УСД месечно за 500 контакти, при што цените се зголемуваат како што добивате повеќе претплатници.

Плановите за повисоко ниво на Pro започнуваат од 59 долари месечно, Која вклучува неограничени е-пошта и приоритетна 24/7 поддршка.

Зошто Omnisend е подобра алтернатива за Mailchimp

Omnisend е платформа за електронска пошта за маркетинг и автоматизација, главно дизајнирана за бизниси во е-трговија и маркетери. Во споредба со Mailchimp Omnisend е подготвен за е-трговија и доаѓа со функции како што се шифри за попуст и награди на клиентите, работни текови за автоматизација на напуштање на количката и многу повеќе. Кратка приказна.

Ако сте Shopify или продавач за е-трговија, тогаш Омнисенд е вашиот најдобар избор при изборот на решение за маркетинг по електронска пошта.

Зошто да користите Mailchimp наместо Omnisend

Mailchimp е одлична алатка за мали бизниси, па ако сте мал бизнис, блогер или не водите страница за е-трговија, тогаш придржувајте се до Mailchimp. Бидејќи Omnisend е наменет за пософистицирани и напредни корисници, како и за корисници на е-трговија, кои бараат моќна алатка за е-пошта маркетинг сè-во-едно.

Резиме: Omnisend е платформа за е-пошта фокусирана на е-трговија која обезбедува напредна сегментација, автоматизација и можности за секоканален маркетинг, вклучително и SMS и push известувања.

7 Конвертирај

convertkit
 • Официјален веб-сајт: www.convertkit.com
 • Создаден за професионални блогери.
 • Една од најлесните платформи за учење и употреба.

ConvertKit е моќна платформа за е-пошта маркетинг дизајниран специјално за блогери, креатори на курсеви, подкастери и Јутјубери.

Малку е скапо, но треба да се види изборот на понудени алатки погодни за почетници за да се верува.

Уредникот на целната страница е одличен, исклучително е лесно да се управува со списокот на претплатници, а тимот за поддршка е брз и реагира.

Згора на се, ConvertKit го олеснува водење на високо насочени кампањи, што треба да ви помогне да го максимизирате вашиот ROI.

Добрите страни на ConvertKit:

 • Одлични алатки за сегментација и таргетирање
 • Одличен избор за блогерите
 • Кориснички интерфејс за почетници

Недостатоци на ConvertKit:

 • Шаблоните се многу основни
 • Вредноста за парите е просечна
 • Флексибилноста на дизајнот е доста ограничена

Планови и цени на ConvertKit:

Јас сум голем обожавател на CovertKit's бесплатен засекогаш план, кој поддржува до 1,000 број на претплатници, заедно со неограничени целни страници, приспособлив домен и неограничен сообраќај.

Платените претплати се скапи, Со цени почнувајќи од 9 $/месечно за план на Создател. Како што е нормално, цените се зголемуваат како што расте вашата листа со контакти.

Зошто да користите ConvertKit наместо Mailchimp

ConvertKit е најдобро погоден за професионални блогери и онлајн креатори, иако може да го користат бизниси од сите облици и големини.

ConvertKit нуди интерфејс кој е лесен за употреба и ви го олеснува управувањето со маркетингот преку е-пошта.

Зошто да користите Mailchimp наместо ConvertKit

Mailchimp е изграден за големи и мали бизниси. Без разлика дали сте блогер хоби или новински гигант како Хафингтон пост, Mailchimp ве опфати.

Резиме: ConvertKit е прилагоден на креаторите, нудејќи минималистички интерфејс, моќни работни процеси за автоматизација и фокус на градење и негување односи со претплатниците преку персонализирани е-пошта.

8. Капе

капе почетната страница
 • Официјален веб-сајт: www.drip.com
 • Drip ви помага да ги конвертирате сите ваши податоци за клиентите, вклучувајќи трансакции и дејства, во персонализиран маркетинг преку е-пошта.
 • Комбинација од CRM и е-пошта маркетинг.

Drip комбинира е-пошта маркетинг со моќна CRM платформа.

Тоа е сигурно не е најпогодната платформа за почетници што сум ја користел, но останува одличен избор за оние кои сакаат навистина да ги оптимизираат своите маркетинг напори.

Иако сигурно ќе работи за други корисници, Drip е главно насочен кон онлајн продавниците кои сакаат да ги зголемат своите мејлинг листи и да ја зголемат продажбата преку создавање високо насочени кампањи.

Има достапни бројни алатки за оптимизација, заедно со автоматизација дизајнирана да ви помогне да ги максимизирате купувањата и да ја подобрите ефикасноста на вашите кампањи.

Добрите страни за капење:

 • Одлични алатки за персонализација
 • Интуитивен кориснички интерфејс
 • Моќни алатки за е-трговија

Недостатоци на капе:

 • Не е најпријателската опција за почетници
 • Може да биде тешко да се постави
 • Доста скапо во споредба со Mailchimp

Планови за капка и цени:

Капе понуди 14-дневен бесплатен пробен период, но за жал, нема бесплатен засекогаш план и неговите платени претплати се многу скапи.

Цените започнуваат од 39 долари месечно, но со ова добивате само до 2,500 претплатници. Како пример, поддршката за 10,000 претплатници чини многу високи 154 долари месечно.

Зошто да користите Drip наместо Mailchimp

Drip не е создаден за просечен продавач. Одете со Drip ако сакате да го подигнете вашиот е-пошта маркетинг на следното ниво.

Тие ги земаат сите ваши податоци за клиентите и ја вршат напорната работа да ги претворат во персонализирани е-пошта за вас.

Зошто да користите Mailchimp наместо Drip

Mailchimp е многу полесен за поставување и разбирање од Drip. Ако штотуку почнувате и ви треба едноставна платформа, тогаш одете со Mailchimp.

Резиме: Drip ги таргетира бизнисите во е-трговија со својот пристап базиран на податоци, нудејќи напредна сегментација, автоматизација и интеграции со популарните платформи за е-трговија, како и аналитика за оптимизирање на кампањите.

9. Мејлер Лајт

поштенски линк
 • Официјален веб-сајт: www.mailerlite.com
 • Се-во-едно платформа за автоматизација на е-пошта маркетинг.
 • Нуди алатки за градење целни страници, скокачки прозорци за претплата и автоматизација на е-пошта.

Јас лично ги сакам бесплатните засекогаш опции за претплата на MailerLite, но и неговите платени опции секако не се лоши.

Тоа доаѓа со избор на напредни алатки, вклучувајќи моќен градител на целни страници, скокачки прозорци за претплата и разни алатки за автоматизација на работниот тек.

И уште повеќе, ќе имате корист од A/B тестирањето, поддршката за анкети и интеграциите со еден клик со бројни платформи од трети страни.

Добрите страни на MailerLite:

 • Многу дарежлив бесплатен засекогаш план
 • Најдобра бесплатна алтернатива на Mailchimp
 • Одлични карактеристики за автоматизација
 • Моќни алатки за маркетинг инка

Недостатоци на MailerLite:

 • Уредникот за е-пошта секако може да биде подобар
 • Испораката може да биде загрижувачка
 • Малку збунувачки за почеток

Планови и цени на MailerLite:

Со MailerLite's бесплатен засекогаш план, ќе имате корист од до 12,000 месечни праќања на е-пошта до до 1000 претплатници.

За да ги отклучите сите напредни функции, ќе мора да ја надградите на претплата за растечки бизнис, која започнува од конкурентни 9 $/месечно.

А згора на ова, цените стануваат уште поконкурентни кога ќе се земе предвид попустот од 30% на годишните претплати.

Зошто MailerLite е подобра алтернатива за Mailchimp

MailerLite.com е достапно, но напредно решение за е-пошта маркетинг што може да ви помогне да управувате и да ја автоматизирате целата ваша инка за маркетинг на е-пошта.

Доаѓа со алатки кои ќе ви помогнат да го дизајнирате вашиот целни страници, скокачки прозорци за претплата и автоматизација на е-пошта.

Зошто да користите Mailchimp наместо MailerLite

Mailchimp е поедноставна и полесна алатка од MailerLite. Ако штотуку почнувате со е-пошта маркетинг или онлајн маркетинг воопшто, тогаш MailerLite можеби не е најдобрата опција за вас.

Проверете го мојот Преглед на MailerLite за 2024 година овде.

Резиме: MailerLite е прифатлива, прифатлива опција за корисникот, која нуди градител за влечење и спуштање, алатки за автоматизација и вграден уредувач на целни страници, наменета за мали бизниси и freelancers.

10. Маркетинг по е-пошта Pabbly

почетна страница на pabbly
 • Официјален веб-сајт: www.pabbly.com/email-marketing
 • Една од најевтините платформи за е-пошта маркетинг.
 • Алатки за автоматизирање на сè во вашата маркетинг инка.

Ако барате прифатлива платформа за е-пошта маркетинг со одлични карактеристики за автоматизација, Маркетинг по е-пошта Pabbly е одлична опција.

Искористете ги предностите на импресивната испорачливост, интеграциите со повеќе од 300 апликации од трети страни и одличната алатка за влечење и спуштање за да креирате кампањи со висока конверзија.

Згора на ова, постои голем избор на шаблони на кои можете да ги базирате вашите е-пошта, како и алатки за креирање целосни маркетинг инки.

Добрите страни за маркетинг по е-пошта на Pabbly:

 • Сите функции достапни со сите планови
 • Исклучително прифатлива опција
 • Одлична библиотека со шаблони

Недостатоци на Pabbly маркетинг по е-пошта:

 • Ограничен бесплатен план
 • Некои додатоци чинат дополнително

Маркетинг планови и цени за е-пошта на Pabbly:

Пабли нуди а бесплатен засекогаш план, но тој е доста ограничен и навистина е дизајниран само за вас да ја тестирате платформата.

Платените планови започнуваат од 25 долари месечно за до 15,000 претплатници, што е одлично. И уште повеќе, сите функции се достапни дури и со најевтиниот план.

Зошто да користите Pabbly наместо Mailchimp

Pabbly е многу поевтин од Mailchimp и нуди барем исто толку функционалност како Mailchimp. Нуди над 500 приспособливи шаблони за е-пошта што можете да ги користите.

Зошто да користите Mailchimp наместо Pabbly

Понудите на Mailchimp се подоверлива и попопуларна алтернатива на маркетингот за е-пошта на Pabbly. Нивниот тим има многу повеќе искуство од MailGet.

Резиме: Pabbly Email Marketing е познат по својата достапност и функцијата за неограничено испраќање е-пошта, со лесен за употреба градител на е-пошта, напредна автоматизација и вградена услуга SMTP.

11. iContact

иконтакт почетната страница
 • Официјален веб-сајт: www.icontact.com
 • Ви овозможува да испраќате неограничени е-пошта до вашите претплатници на е-пошта.
 • Еден од најдобрите тимови за поддршка во индустријата.

iContact е платформа за е-пошта погодна за почетници, лесна за употреба кој е дизајниран за мали бизниси.

Вклучува пакет на функции кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од вашето време, вклучително и целосни алатки за автоматизација на е-пошта засновани на различни правила или активности на клиентите.

Згора на се, Јас сум голем обожавател на уредувачот за влечење и спуштање на платформата. Уште еднаш, тоа е одлична опција за почетници со мало искуство и не треба да имате проблеми да креирате атрактивна порака во рок од само неколку минути.

Добрите на iContact:

 • Одлична опција за почетници
 • Поддржано е неограничено испраќање е-пошта
 • Одлични алатки за оптимизација на пошта

iContact Недостатоци:

 • Евтините планови се малку ограничени
 • Може да биде скапо за некои корисници

iContact планови и цени:

iContact понуди целосно функционален бесплатен засекогаш план поддржува до 500 контакти и 2000 праќања на е-пошта месечно.

Сите платени планови поддржуваат неограничено испраќање е-пошта, со цени почнувајќи од само 14 УСД/месечно за Напреден план со 1,500 контакти. Надградбата на поголеми планови отклучува избор на понапредни функции, вклучувајќи автоматизација и паметно испраќање.

Зошто да користите iContact наместо Mailchimp

iContact нуди неограничено испраќање е-пошта без дополнителни трошоци. Тие нудат напредни функции како што се A/B Split Testing, List Segmentation и Automation.

Зошто да користите Mailchimp наместо iContact

Mailchimp е многу поедноставен од iContact и е изграден имајќи ги предвид почетниците. Посоодветно е за почетници.

Резиме: iContact е воспоставена услуга за маркетинг преку е-пошта која нуди низа функции, како што се уредувач за влечење и спуштање, обемна библиотека со шаблони, можности за автоматизација и специјализирана поддршка за непрофитни организации.

Што е Mailchimp

Mailchimp е решение за е-пошта маркетинг што ви овозможува да одржувате контакт со вашите клиенти и претплатници на е-пошта.

Платформата ви олеснува не само да испраќате, туку и да дизајнирате прекрасни е-пошта кои помагаат да се претворат претплатниците во продажба.

Предности на Mailchimp

Mailchimp е една од најпопуларните платформи за е-пошта маркетинг на пазарот. Нивната платформа е изградена за мали бизниси и како резултат на тоа, е една од најлесните алатки за маркетинг преку е-пошта.

Секоја функција на платформата е лесна за разбирање и користење.

 • Зачудувачки, водечки во индустријата и подготвени за употреба шаблони за кампањи и дизајни на билтен.
 • Напредна персонализација, A/B тестирање, сегментација и можност за спојување ознаки.
 • Автоматизација на работниот тек; напуштена количка, RSS до е-пошта, препораки за производи, автоматизација на е-пошта добредојде.
 • Напредно известување и интеграции со омилените апликации и веб-услуги.
 • Споделување на кампања на социјалните мрежи.
 • Лесно креирајте целни страници, Google повторен реклами, реклами на Фејсбук и реклами на Инстаграм.

Добрите страни на Mailchimp:

 • Одлична опција за почетници
 • Одлични шаблони за е-пошта за различни намени
 • Импресивни алатки за тестирање на поделба
 • Напредно известување и статистичко следење

Недостатоци на Mailchimp:

 • Функциите за автоматизација може да бидат малку ограничени
 • Алатките за сегментирање би можеле да бидат подобри
 • Границите за контакт се доста ниски
 • Доста скапо во споредба со некои конкуренти

Планови и цени на Mailchimp:

mailchimp цени и планови

Mailchimp нуди пристоен бесплатен засекогаш план кој поддржува до 2000 број на контакти, но ви овозможува да креирате само една публика.

Платените опции започнуваат од 13 УСД/месечно за планот Essentials, кој вклучува основни карактеристики како што се A/B тестирање, прилагодено брендирање, едноставен градител на веб-страници и контролна табла за CRM.

Надградбата на стандарден план ќе ве чини $ 20 / месец, додавајќи оптимизација на времето за испраќање, поддршка за динамична содржина, таргетирање во однесувањето и многу повеќе.

И конечно, претплатата за Premium започнува од 350 долари месечно, додавање на понапредни алатки за сегментација, одлична интеграција на известување и пристап заснован на улоги за поголеми тимови.

Забележете дека ова се основни цени и може да очекувате да платите повеќе ако вашата листа на контакти е поголема од 500 претплатници (10,000 со Premium).

Ако штотуку почнувате со маркетинг преку е-пошта, MailChimp можеби е најдоброто место за почеток. И најевтиното место за почеток бидејќи нивните бесплатен засекогаш план овозможува 2,000 претплатници на е-пошта и 12,000 е-пошта месечно.

Тоа се вели. Има еден куп навистина добри алтернативи на Mailchimp кои можете да ги користите за да ја изградите вашата листа на е-пошта, да креирате шаблони за е-пошта, праќајте масовни пораки, Итн

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Значи, сега погледнавме некои од подобрите и поевтините алтернативи на Mailchimp таму.

Иако Mailchimp е одличен за почетници, ако сакате нешто повеќе од вашата платформа за маркетинг на е-пошта, тогаш Mailchimp можеби не е најдобрата опција.

Брево: Маркетинг платформа се-во-едно

Изградете подобри односи со клиентите со Брево - се-во-едно маркетинг платформа на која и веруваат над 180,000 бизниси ширум светот. Карактеристиките вклучуваат кампањи за е-пошта напојувани со вештачка интелигенција, напредна автоматизација, целни страници, СМС пораки и многу повеќе.

Брево е најдобриот конкурент на Mailchimp со кој може да се оди. Тоа е се-во-едно маркетинг решение кое нуди одлични можности за е-пошта маркетинг, плус целни страници, разговор, СМС-пораки, реклами на Facebook, ретаргетирање и многу повеќе.

Некои од платформите за е-пошта маркетинг на оваа листа се понапредни од другите. Ако сте професионален блогер, ви препорачувам да одите ConvertKit. Од друга страна, ако сакате напредно решение за е-пошта маркетинг за да ја автоматизира целата ваша инка, тогаш одете со GetResponse.

Како ги разгледуваме алатките за е-пошта маркетинг: нашата методологија

Изборот на вистинската услуга за маркетинг преку е-пошта е повеќе од само избор на алатка за испраќање е-пошта. Станува збор за изнаоѓање решение кое ќе ја подобри вашата маркетинг стратегија, ќе ја рационализира комуникацијата и ќе го поттикне ангажманот. Еве како ги оценуваме и прегледуваме алатките за маркетинг преку е-пошта за да се осигураме дека ги добивате само најдобрите информации пред да донесете одлука:

 1. Интерфејс лесен за корисници: Им даваме приоритет на алатките кои нудат уредувач за влечење и спуштање. Оваа функција е од клучно значење за создавање уникатни шаблони за е-пошта без напор, елиминирајќи ја потребата од големо знаење за кодирање.
 2. Разновидност во типовите на кампањи: Клучна е можноста за поддршка на различни формати на е-пошта. Без разлика дали се работи за стандардни билтени, способности за тестирање A/B или поставување автоодговори, разновидноста е значаен фактор во нашата евалуација.
 3. Напредна маркетинг автоматизација: Од основните автоодговори до посложени функции како насочени кампањи и означување на контакти, проценуваме колку добро алатката може да ги автоматизира и прилагоди вашите напори за маркетинг на е-пошта.
 4. Ефикасна интеграција на формуларот за регистрација: Алатката за маркетинг на е-пошта од највисоко ниво треба да овозможи лесна интеграција на формуларите за пријавување на вашата веб-локација или посветените целни страници, поедноставувајќи го процесот на зголемување на вашата листа на претплатници.
 5. Автономија во управувањето со претплати: Бараме алатки кои ги овластуваат корисниците со самоуправувани процеси за вклучување и откажување, намалувајќи ја потребата за рачен надзор и подобрувајќи го корисничкото искуство.
 6. Беспрекорни интеграции: Способноста за беспрекорно поврзување со други основни платформи – како што се вашиот блог, страницата за е-трговија, CRM или алатките за аналитика – е критичен аспект што го испитуваме.
 7. Испорака на е-пошта: Одлична алатка е онаа што гарантира дека вашите е-пошта навистина допираат до вашата публика. Ја проценуваме ефективноста на секоја алатка во заобиколувањето на филтрите за спам и обезбедувањето високи стапки на испорака.
 8. Сеопфатни опции за поддршка: Ние веруваме во алатки кои нудат силна поддршка преку различни канали, било да е тоа детална база на знаење, е-пошта, разговор во живо или телефонска поддршка, за да ви помогнат секогаш кога е потребно.
 9. Длабоко известување: Разбирањето на влијанието на вашите кампањи за е-пошта е од витално значење. Навлегуваме во видот на податоци и аналитика што ги обезбедува секоја алатка, фокусирајќи се на длабочината и корисноста на понудените увиди.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ахсан Зафер

Ахсан е писател во Website Rating кој опфаќа широк спектар на теми од модерната технологија. Неговите написи истражуваат во SaaS, дигитален маркетинг, оптимизација, сајбер безбедност и новите технологии, нудејќи им на читателите сеопфатни увиди и ажурирања за овие полиња кои брзо се развиваат.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...