Топ веб-хостинг компании за растечки веб-страници и бизниси

in Блог

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Отворањето веб-локација е полесно од кога било. Се што ви треба е име на домен и веб хостинг. Иако има илјадници веб-домаќини на пазарот, повеќето од нив не вредат за вашето време. Пред да одлучите со кој да одите, ајде споредете ги најдобрите веб-домаќини ⇣ на пазарот во моментов.

Главни преземања:

Побарајте веб-хостинг компанија која нуди сигурно време на работа и брзо време на вчитување, бидејќи тоа може да има значително влијание врз корисничкото искуство на вашата веб-страница и рангирањето на пребарувачот.

Споредете различни хостинг планови за да најдете таков што ги задоволува специфичните потреби и обемот на вашата веб-страница како што расте вашата страница.

Прочитајте прегледи од други корисници за да добиете чувство за поддршката за клиентите на компанијата, безбедносните карактеристики и целокупната репутација во индустријата.

Но, тоа не значи дека сите домаќини на веб-страници се исти. Има некои кои се најдобри на интернет. Не само што нудат неверојатна поддршка, туку се и добри евтини услуги за веб-хостинг што ви го олеснуваат стартувањето и управувањето со вашата веб-страница.

Најдобар веб хостинг: Нашата потесна листа

 1. SiteGround: Најдобар веб-домаќин за 2024 година
  Од 2.99 долари месечно

  SiteGround се издвојува во индустријата за веб хостинг - тие не се само за хостирање на вашата веб-страница, туку и за подобрување на перформансите, безбедноста и управувањето на вашата страница. SiteGroundхостинг пакетот комбинира напредна технологија и карактеристики погодни за корисникот, осигурувајќи дека вашата веб-страница работи најдобро. Добијте премија изведба на веб-локација со ултрабрз PHP, оптимизирано поставување db, вграден кеширање и повеќе! Крајниот хостинг пакет со бесплатна е-пошта, SSL, CDN, резервни копии, автоматско ажурирање на WP и многу повеќе.

  Веб-страница за почеток SiteGround Сега Дознај повеќе
 2. Bluehost: Брз, безбеден и пријателски хостинг за почетници
  Од 2.95 долари месечно

  Напојувајќи над 2 милиони сајтови на Интернет, Bluehost нуди врвен веб хостинг за WordPress сајтови. Подесени за WordPress, ти добиваш WordPress-центрични контролни табли и алатки заедно со инсталација со 1 клик, БЕСПЛАТНО име на домен, е-пошта, градител на веб-страници со вештачка интелигенција + многу повеќе. Без разлика дали започнувате блог, водите бизнис веб-локација или поставувате онлајн продавница, Bluehost's WordPress-фокусираниот хостинг ги обезбедува алатките и ресурсите што ви се потребни за да успеете онлајн.

  Започнете со Bluehost Сега Дознај повеќе
 3. Хостингер: Премиум хостинг + евтини цени

  Hostinger е високо ценет поради неговиот лесен и одговорен прилагоден hPanel, кој нуди интуитивен и добро организиран интерфејс за управување со функциите за веб-хостинг. Заедничките планови за хостирање на платформата се пофалени за нивната достапност и сеопфатните карактеристики, вклучувајќи бесплатни SSL сертификати, инсталации на апликации со 1 клик и алатки за беспрекорен увоз и миграција на веб-локации. Плановите доаѓаат со поволности како што се бесплатни имиња на домени и автоматски дневни резервни копии. Што се однесува до перформансите, Hostinger може да се пофали со импресивни времиња на вчитување и неодамнешен нагорен тренд во доверливоста, позиционирајќи го како конкурентен избор за оние кои бараат решенија за веб-хостинг богати со карактеристики, но буџетски.

  Започнете со Hostinger сега Дознај повеќе
 4. Cloudways: Врвен управуван облак хостинг
  Од 11 долари месечно

  Облаци манагирани WordPress хостингот е познат по своите високи перформанси, нудејќи платформа прифатлива за корисниците со голема контрола врз елементите на хостинг како што се изборот на сервер, локацијата на центарот за податоци и давателот на облак. Тоа поедноставува WordPress инсталации и ја зголемува брзината на страницата со функции како инсталирање на повеќе страници, поставување на WooCommerce, CloudwaysCDN и додатокот Breeze. Брзината и безбедноста се силни, вклучително и кеширање на Cloudflare Enterprise, SSL сертификати, „Заштита на ботови“ и SafeUpdates за безбедно тестирање WordPress промени.

  Започнете со Cloudways сега Дознај повеќе
 5. GreenGeeks: Брз, безбеден и еколошки хостинг
  Од 2.95 долари месечно

  GreenGeeks веб-хостинг е препознаен по својата посветеност на еко-пријателски хостинг, обезбедувајќи брза, безбедна и WordPress-оптимизирани услуги. Нивните планови вклучуваат бесплатно име на домен, миграции на веб-страници, складирање на SSD и технологија LiteSpeed. Корисниците имаат корист од експертската поддршка на GreenGeeks 24/7 и оптимизациите на перформансите напојувани со вештачка интелигенција, обезбедувајќи непречено и одговорно веб искуство. Платформата е позната по својот еколошки одговорен пристап, компензирајќи ја трипати својата потрошувачка на енергија со кредити за енергија од ветер и партнерство со организации за садење дрвја за секоја нова хостинг сметка.

  Започнете со GreenGeeks сега Дознај повеќе

Топ веб-хостинг компании: Целосна листа

Овде ги разложувам најдобрите услуги за хостирање веб-страници во однос на карактеристиките и цената, така што ќе ги имате сите информации што ви се потребни за да го пронајдете најдобриот веб-домаќин за да ја стартувате вашата веб-страница или онлајн продавница.

На крајот од оваа листа, јас исто така истакнувам три од најлошите домаќини на веб-страници во 2024 година, од кои силно препорачувам да останете далеку.

1. SiteGround (Најдобра брзина и безбедносни карактеристики)

siteground

цена: Од 2.99 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, WooCommerce, Cloud, Препродавач

перформанси: Ултрабрзо кеширање PHP, HTTP/2 и NGINX + SuperCacher. SiteGround CDN 2.0. Бесплатен SSH и SFTP пристап

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталација со 1 клик. Официјално препорачано од WordPress. Организации

Сервери: Google Облак платформа (GCP)

Бенефиции: Бекап на барање. Станирање + Git. Бело-етикетирање. Интеграција на WooCommerce

Тековен договор: Добијте до 83% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

Веб-страница: www.siteground. Со

Siteground е еден од најпопуларните хостови на интернет. Ним им веруваат илјадници бизниси ширум светот.

 • Пријателски тим за поддршка на клиентите достапен 24/7.
 • Доверлив од илјадници бизниси ширум светот.
 • слободен WordPress миграција на веб-страница на сите планови.
 • Моќни алатки за брзина и карактеристики за изведба
 • Беше домаќин на Google Облак инфраструктура
 • 30-дневно пари гаранција за враќање на

Најдобриот дел за хостирање на вашиот сајт со Siteground е тоа што нивниот пријателски тим за поддршка е достапен деноноќно за да одговори на вашите прашања. Потребни се помалку од 2 минути за да стапите во контакт со нив преку разговор во живо. Тие ќе ви помогнат ако заглавите некаде во процесот на започнување на вашата страница.

Ако веќе ја имате вашата веб-локација хостирана на некој друг веб-домаќин, не мора да се грижите за трошење часови за мигрирање на вашата страница во Siteground. Тие нудат бесплатна услуга за миграција на страницата WordPress сајтови.

за не-WordPress сајтови и за оние кои сакаат стручна помош за пренос на сајтови. SiteGroundПрофесионалната услуга за миграција на страницата ја прават експерти и чини 30 долари по веб-локација.

ПочниGrowBigGoGeek
Веб-сајтови1неограниченнеограничен
Месечни посети10,000 посети100,000 посети400,000 посети
Мебел за складирање10 GB20 GB40 GB
Пропусен опсегНемеренНемеренНемерен
Бесплатни автоматизирани бекапСекојдневноСекојдневноСекојдневно
Слободен CDNВклучениВклучениВклучени
Цена$ 2.99 / месец$ 4.99 / месец$ 7.99 / месец

Добрите

 • Пристапни цени за почетници и мали бизниси.
 • Неограничена е-пошта на сите планови.
 • Бесплатни дневни автоматски бекап на сите планови.
 • Бесплатна услуга за миграција на веб-страница.
 • Поддршка за разговор во живо и телефонска поддршка од експерти од индустријата.
 • Google Облак споделена VPS инфраструктура.

Конс

 • Цените за обновување се многу повисоки од цените за прв пат.
 • Нема неограничено складирање.

Посетете SiteGround. Со

… или прочитај го мојот детални SiteGround преглед

2. Bluehost (Најдобар хостинг пријателски за почетници во 2024 година)

bluehost

цена: Од 2.95 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, VPS, Посветен

перформанси: PHP8, HTTP/2, NGINX+ Кеширање. Бесплатен CDN. Бесплатни бекап

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталација со 1 клик. Градител на онлајн продавница. Официјално препорачано од WordPress. Организации

Сервери: Брзи SSD-дискови на сите планови за хостирање

Бенефиции: Бесплатно име на домен за 1 година. 150 долари Google Кредити за реклами. Прилагодени WP теми

Тековен договор: Добијте до 75% попуст на хостинг

Веб-страница: www.bluehost. Со

Bluehost е еден од најпопуларните хостови на Интернет. Тие се еден од само неколкуте официјално препорачани веб-домаќини на официјалната страница за WordPress (најпопуларниот систем за управување со содржина што го користат милиони веб-локации).

 • Бесплатно име на домен на годишните планови.
 • Тимови за поддршка на клиентите 24/7.
 • Мрежа за бесплатна испорака на содржина
 • 30-дневно пари гаранција за враќање на

Тие не само што се едни од најпопуларните туку и едни од најприфатливите на пазарот. Тие се познати по нивниот неверојатен тим за поддршка и имаат освоено многу награди за нивната 24/7 достапна корисничка поддршка. Ако некогаш заглавите во процесот на започнување на вашиот сајт, можете да контактирате со нив во секое време преку е-пошта, разговор во живо или телефон.

ОсновниОнлајн ПродавницаИзбери Плусна
Веб-сајтови1неограниченнеограниченнеограничен
Мебел за складирање50 GBнеограниченнеограниченнеограничен
Слободен CDNВклучениВклучениВклучениВклучени
Бесплатни автоматизирани бекапНе се достапниНе се достапниСамо 1 годинаВклучени
Пропусен опсегНемеренНемеренНемеренНемерен
Цена$ 2.95 / месец$ 9.95 / месец5.45 $/месец*$ 13.95 / месец

* Планот Choice Plus се обновува со 19.99 $/месечно, а планот за онлајн продавница се обновува со 24.95 $/месечно.

Добрите

 • Пристапни цени за мали бизниси (# 1 најдобра опција за хостирање за веб-локација за мал бизнис)
 • Лесно скалабилни и WordPress за алатки за креирање веб-страници.
 • Наградуваниот тим за поддршка на корисници достапен 24/7.
 • Најдобра споделена хостинг компанија во 2024 година

Конс

 • Цените за обновување се повисоки од почетните цени.
 • Името на доменот е бесплатно само една година.
 • Сопственост на Newfold Digital (очекувајте многу зголемување на продажбата)

Посетете Bluehost. Со

… или прочитај го мојот детални Bluehost преглед

3. Hostinger (најевтин веб хостинг што можете да го добиете)

хостингер

цена: Од 2.99 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, Cloud, VPS, Minecraft хостинг

перформанси: LiteSpeed, LSCache кеширање, HTTP/2, PHP8

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик

Сервери: LiteSpeed ​​SSD хостинг

Бенефиции: Бесплатен домен. Google Кредит за реклами. Бесплатен градител на веб-страници

Тековен договор: Добијте 75% ПОПУСТ на плановите на Hostinger

Веб-страница: www.hostinger.com

Hostinger направи име за себе нудејќи ги најевтините пакети за веб хостинг во индустријата. Не можете да најдете веб-домаќин кој нуди поевтини цени без губење на квалитетот.

 • Најевтини цени на пазарот
 • Бесплатни SSL сертификати за сите домени
 • Бесплатни сметки за е-пошта на сите планови
 • Сервери напојувани со LiteSpeed

Нивните најевтини планови се одлични за сите кои штотуку почнуваат. Најдобриот дел е што Hostinger го прави многу лесно размерувањето на вашите веб-страници со едноставни планови што можете да ги надградите во секое време.

И покрај тоа што нивната цена започнува од 2.99 долари месечно (кога се регистрирате за 48 месеци), тие нудат поддршка 24/7 и им веруваат илјадници бизниси ширум светот.

Премиум планБизнис ПланПлан за стартување во облак
Веб-сајтови100100300
Мебел за складирање100 GB SSD200 GB NVMe200 GB NVMe
Пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограничен
Бесплатно име на доменВклучениВклученинеограничен
Бесплатни дневни резервиНе се вклучениВклученинеограничен
цена$ 2.99 / месец$ 3.99 / месец$ 8.99 / месец

Добрите

 • Евтиниот веб хостинг е една од најпристапните цени на пазарот.
 • Бесплатни SSL сертификати на сите имиња на домени.
 • Онлајн поддршка на 24 / 7.
 • Одлично за почетници кои штотуку почнуваат.
 • Одлично за други видови на хостинг како серверите на Minecraft.

Конс

Посетете Hostinger.com

… или прочитај го мојот детален преглед на Хостингер

4. DreamHost (Најдобра флексибилна опција за цени)

dreamhost

цена: Од 2.59 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, Облак, VPS, Посветен

перформанси: HTTP/2, SSD, најнов PHP и соодветно вграден кеширање на серверот

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress доаѓа претходно инсталирано. Бесплатна миграција на страницата. Официјално препорачано од WordPress. Организации

Сервери: Брзо вчитување SSD-дискови

Бенефиции: Бесплатно име на домен за 1 година, вкл. WHOIS приватност

Тековен договор: Започнете со DreamHost сега! Заштедете до 79%

Веб-страница: www.dreamhost.com

DreamHost е еден од најпопуларните избори меѓу професионалните блогери и малите бизниси. Тие нудат прифатлива веб-хостинг за бизниси од сите облици и големини. Над 1.5 милиони веб-страници се потпираат на DreamHost.

 • 24/7 поддршка преку телефон, е-пошта и разговор во живо.
 • Бесплатно име на домен со приватност на сите планови.
 • Флексибилен и негрижлив хостинг од месец до месец, плаќајте месечно и откажувајте во секое време (нема потреба да се регистрирате за 12/24/36 месечен план).
 • Бесплатно автоматизирано WordPress миграции на сите планови.
 • 97-дневна гаранција за враќање на парите.

Ако ова ви е прв пат да стартувате нова веб-локација, не грижете се. DreamHost нуди 97-дневна гаранција за враќање на парите. Може да побарате враќање на средствата во првите 97 дена од услугата ако не сте задоволни со услугата поради која било причина.

DreamHost нуди бесплатно име на домен на сите планови со бесплатна приватност на доменот, за што другите наплаќаат дополнително. Информациите за регистрација на домен се јавно достапни и може да се пребаруваат од секој. Приватноста на доменот ги прави овие информации приватни.

План за почетнициНеограничен планDreampress
Веб-сајтови1неограничен1
Мебел за складирање50 GBнеограничен30 GB SSD
Пропусен опсегНемеренНемеренНемерен
Бесплатни автоматизирани дневни бекапВклучениВклучениВклучени
Бесплатно SSL сертификатИнформацииПретходно инсталираноПретходно инсталирано
E-mail сметкиПлатен додатокВклучениВклучени
Цена$ 2.59 / месец$ 3.95 / месец11.99 $ / месечно

Добрите

 • Бесплатно име на домен на сите планови.
 • Бесплатно автоматизирано WordPress миграција.
 • 24/7 поддршка на клиенти.
 • Бесплатни автоматски дневни бекап на сите планови.
 • 97-дневна гаранција за враќање на парите.

Конс

 • Нема неограничено складирање.
 • Нема бесплатни сметки за е-пошта на Стартерниот план.

Посетете DreamHost.com

… или прочитај го мојот детален преглед на DreamHost

5. Hostgator (вклучен е бесплатен градител на веб-страници)

Hostgator

цена: Од 3.75 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, VPS, посветен, препродавач

перформанси: HTTP/2, NGINX кеширање. Cloudflare CDN, зголемени перформанси (3 vCPU)

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик

Сервери: Брзи SSD-дискови на сите планови за хостирање

Бенефиции: Бесплатен 1-годишен домен. Бесплатен градител на веб-страници. Бесплатен трансфер на веб-страница

Тековен договор: Добијте 70% ПОПУСТ на плановите на HostGator

Веб-страница: www.hostgator.com

HostGator е една од најстарите и најпопуларни веб хостинг компании на Интернет. Ним им веруваат илјадници сопственици на бизниси ширум светот. Hostgator е познат по својот заеднички веб хостинг и WP хостинг услуги, но тие исто така нудат VPS и посветен хостинг.

 • Бесплатна е-пошта за сите планови.
 • Еден од најдобрите веб-хостинг услуги за секој што штотуку започнува.
 • Неизмерен простор на дискот и пренос на податоци со пропусниот опсег.
 • 24/7 поддршка за корисници до која можете да дојдете преку разговор во живо.

Достапните планови на Hostgator се дизајнирани да го зголемат вашиот бизнис. Сите тие нудат неизмерен пропусен опсег и простор на дискот. Тие исто така нудат 45-дневна гаранција за враќање на парите и време на работа на сите планови. И за разлика од многу други даватели на веб-хостинг, тие нудат бесплатна е-пошта за сите нивни планови.

Hatchling планБебе планБизнис План
Домени15неограничен
Пропусен опсегНемеренНемеренНемерен
Простор на дискот10 GB40 GBНемерен
Бесплатни автоматизирани дневни бекапВклучениВклучениВклучени
Бесплатна е-поштаВклучениВклучениВклучени
цена$ 3.75 / месец$ 4.50 / месец$ 6.25 / месец

Добрите

 • 45-дневно пари гаранција за враќање на
 • Бесплатен е-пошта хостинг на сите планови. Добијте е-пошта на вашиот сопствен домен бесплатно
 • Бесплатно име на домен на сите планови за првата година
 • Бесплатните автоматски дневни бекап што можете да ги вратите во секое време со еден клик

Конс

 • Цените за обновување се многу повисоки од почетните цени.
 • Сопственост на Newfold Digital (очекувајте многу зголемување на продажбата)

Посетете HostGator.com

… или прочитај го мојот детален преглед на HostGator

6. А2 хостинг (опција за најдобра вредност за парите)

a2hosting

цена: Од 2.99 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, VPS, посветен, препродавач

перформанси:

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик

Сервери: LiteSpeed. Складирање NVMe SSD

Бенефиции: Anycast DNS. Посветена IP адреса. Бесплатна миграција на страницата. Вградена постановка

Тековен договор: Користете го webrating51 и добијте 51% ПОПУСТ

Веб-страница: www.a2hosting.com

A2 Хостинг нуди достапни решенија за веб хостинг за малите бизниси ширум светот. Без разлика дали сте во процес на започнување на вашата прва страница или поседувате бизнис кој добива илјадници посетители секој ден, A2 Hosting го има вистинското решение за вас. Тие нудат сè, од заеднички хостинг до посветен хостинг.

 • 24/7 поддршка.
 • 4 различни локации на центарот за податоци за избор.
 • Обезбедена бесплатна услуга за миграција на веб-локација.
 • Сервери напојувани со LiteSpeed.

А2 хостинг ви дава бесплатни сметки за е-пошта за сите планови и бесплатна CDN услуга за сите ваши веб-локации. Тие, исто така, нудат бесплатна услуга за миграција на веб-локација во која бесплатно ја мигрираат вашата веб-страница од кој било друг веб-домаќин на вашата сметка за хостинг A2, без никаков прекин.

ПочниВозиТурбо засилувањеТурбо Макс
Веб-сајтови1неограниченнеограниченнеограничен
Мебел за складирање100 GBнеограниченнеограниченнеограничен
Пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Бесплатни сметки за е-поштанеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Бесплатни автоматизирани бекапНе се вклучениВклучениВклучениВклучени
цена$ 2.99 / месец$ 5.99 / месец$ 6.99 / месец$ 14.99 / месец

Добрите

 • Импресивна брзина и карактеристики на изведбата на плановите на Turbo (напојувана од LiteSpeed)
 • Бесплатни сметки за е-пошта на вашето име на домен на сите планови.
 • Бесплатен CDN на сите планови за зголемување на брзината на вашата веб-страница.
 • Бесплатна услуга за миграција на веб-страници на сите планови.

Конс

 • Цените за обновување се многу повисоки од почетните цени.
 • Бесплатните автоматски резервни копии не се достапни на почетниот план.

Посетете A2Hosting.com

… или прочитај го мојот детален преглед на хостинг А2

7. GreenGeeks (најдобар хостинг на LiteSpeed ​​сервер)

зеленикави

цена: Од 2.95 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, VPS, препродавач

перформанси: LiteSpeed, LSCache кеширање, MariaDB, HTTP/2, PHP8

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик

Сервери: Складирање во цврста состојба RAID-10 (SSD)

Бенефиции: Бесплатно име на домен за 1 година. Бесплатна услуга за миграција на веб-страница

Тековен договор: Добијте 70% ПОПУСТ на сите планови на GreenGeeks

Веб-страница: www.greengeeks.com

GreenGeeks е популарен по своите зелени веб-хостинг услуги. Тие беа едни од првите на пазарот што воведоа зелен веб-хостинг. Нивните сервери работат на зелена енергија за да го намалат нивниот јаглероден отпечаток. Хостирањето на вашата веб-страница со GreenGeeks е најлесниот начин да го намалите вашиот јаглероден отпечаток.

 • Еден од ретките зелени домаќини на веб-страници на интернет.
 • Приватни сервери кои работат на зелена енергија за да го намалат јаглеродот.
 • Достапни цени за премиум услуги на кои им веруваат бизнисите ширум светот.
 • 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Услугите за веб-хостинг на GreenGeeks нудат бесплатна CDN услуга за сите нивни планови. Тие исто така нудат име на домен бесплатно за првата година на сите планови. Најдобриот дел од услугата на GreenGeeks е тоа што нивниот тим за технолошка поддршка е достапен деноноќно и ќе ви помогне секогаш кога воопшто ќе се заглавите со нешто.

Лајт планпро планПремиум план
Веб-сајтови1неограниченнеограничен
Простор на дискотнеограниченнеограниченнеограничен
Пропусен опсегНемеренНемеренНемерен
Бесплатни бекапВклучениВклучениВклучени
Бесплатни сметки за е-поштанеограниченнеограниченнеограничен
Слободен CDNВклучениВклучениВклучени
цена$ 2.95 / месец$ 4.95 / месец$ 8.95 / месец

Добрите

 • Бесплатни сметки за е-пошта на сите планови.
 • Еко-пријателски „зелен“ веб хостинг по пристапни цени.
 • 24/7 онлајн поддршка може да стигне преку разговор во живо, телефон и е-пошта.
 • Бесплатен CDN за да ја поттикне вашата веб-страница.
 • Бесплатно име на домен на сите планови за првата година.

Конс

 • Цените за обновување се многу повисоки од почетните цени.

Посетете GreenGeeks.com

… или прочитај го мојот детален преглед на GreenGeeks

8. Скала хостинг (најевтин облак VPS хостинг)

скалахостинг

цена: Од 29.95 долари месечно

Видови на хостинг: Cloud VPS, споделено, WordPress

перформанси: LiteSpeed, LSCache кеширање, HTTP/2, PHP8, NvME

WordPress хостинг: Управувано WordPress облак VPS хостинг. WordPress доаѓа претходно инсталирано

Сервери: LiteSpeed, SSD NvME. Центри за податоци DigitalOcean и AWS

Бенефиции: Бесплатна миграција на веб-страница. Бесплатно име на домен. Посветена IP адреса

Тековен договор: Заштедете до 57% (без такса за поставување)

Веб-страница: www.scalahosting.com

Скала Хостинг им олеснува на малите бизниси да ги градат своите веб-страници на VPS хостинг. Тие нудат целосно управуван VPS хостинг што ја отстранува болката од одржување и управување од него.

 • Целосно управуван VPS хостинг по пристапни цени.
 • Најприфатлива услуга за облак VPS на пазарот.
 • Бесплатна миграција на веб-страница од која било друга платформа без трошоци.
 • Бесплатен сопствен контролен панел наречен Spanel.

Со Scala Hosting, можете да ја зголемите брзината на вашата страница со тоа што ќе ја хостирате на VPS без да морате да научите технички команди и кодови за управување со серверот.

Иако тие се познати по нивниот Управуван VPS хостинг, тие исто така нудат и други услуги како што се WP хостинг, заеднички хостинг и неуправуван хостинг (VPS). Нивниот тим за поддршка е достапен 24/7 за да ви помогне да не заглавите и да одговорите на сите прашања што можеби ги имате.

почетокНапредноБизнисПретпријатие
Процесорски јадра24812
RAM меморија4 GB8 GB16 GB24 GB
Мебел за складирање50 GB100 GB150 GB200 GB
Бесплатни дневни резервиВклучениВклучениВклучениВклучени
Бесплатна посветена IP адресаВклучениВклучениВклучениВклучени
цена$ 29.95 / месец$ 63.95 / месец$ 121.95 / месец$ 179.95 / месец

Добрите

 • Бесплатни автоматски дневни бекап.
 • Cloud VPS за цената на споделениот хостинг.
 • Турбо-брзи NVMe SSD-дискови на LiteSpeed.
 • Автоматизирани 2 бесплатни VPS снимки од последните два дена.
 • Прилагодената контролна табла наречена Spanel ви заштедува пари и го олеснува управувањето со вашиот VPS.
 • Дарежливи количини на ресурси за пристапни цени.

Конс

 • Виртуелниот приватен сервер (VPS) не е погоден за тотални почетници.
 • Малку поскапо од слични провајдери.

Посетете ScalaHosting.com

… или прочитај го мојот детален преглед на Scala Hosting

9. Rocket.net (најбрзиот хостирање на Cloudflare во моментов)

цена: Од 25 долари месечно

Видови на хостинг: WordPress & WooCommerce хостинг

перформанси: Оптимизиран и испорачан од Cloudflare Enterprise. Вграден CDN, WAF и кеширање на рабовите. Складирање NVMe SSD. Неограничени PHP работници. Бесплатен Redis & Object Cache Pro

WordPress хостинг: Управувано WordPress облак хостинг

Сервери: Apache + Nginx. 32+ јадра на процесорот со 128 GB RAM. Посветени ресурси на процесорот и RAM меморијата. Складирање на NVMe SSD диск. Неограничени PHP работници

Бенефиции: Неограничени бесплатни миграции на страницата, бесплатни автоматизирани бекап, бесплатен CDN и посветена IP адреса. Станирање со еден клик

Тековен договор: Подготвени за брзина? Дозволете Rocket да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас!

Веб-страница: www.rocket.net

Rocket.net е целосно управуван WordPress хостинг платформа која нуди хостинг услуги со високи перформанси, одлични безбедносни карактеристики и лесно управување со веб-страниците. Со својата интуитивна контролна табла и тим за поддршка 24/7, Rocket.net гарантира дека корисниците можат да се фокусираат на содржината на нивната веб-страница и да ги препуштат техничките аспекти на експертите.

Главни карактеристики:

 • Успеа WordPress Хостинг: Rocket.net е целосно управуван WordPress хостинг платформа која им овозможува на корисниците леснотија и флексибилност за управување со нивните WordPress веб-страници без да се грижите за техничките аспекти.
 • Брзи времиња на вчитување: Со Rocket.net, веб-локациите се вчитуваат побрзо поради неговата глобална мрежа за испорака на содржина (CDN), која обезбедува услуги за хостирање со високи перформанси и го намалува времето на вчитување.
 • Безбедност: Rocket.net обезбедува безбедносни карактеристики на веб-локации, како што се скенирање на малициозен софтвер, заштита на заштитен ѕид и автоматско ажурирање за да ги одржува веб-локациите безбедни и безбедни.
 • Лесен за користење: Rocket.net има интуитивна и корисничка контролна табла која им овозможува на корисниците лесно да управуваат со нивната веб-локација, а неговиот тим за поддршка 24/7 обезбедува помош секогаш кога е потребно.
 • Автоматски резервни копии: Rocket.net автоматски прави резервна копија на сите податоци на веб-локацијата, што осигурува дека корисниците можат да ја вратат нивната веб-страница на претходната верзија доколку е потребно.

Добрите:

 • Победник број 1 како најбрз WordPress хостинг компанија во нашето тестирање
 • Брзо време на вчитување поради неговата глобална мрежа за испорака на содржина
 • Одлични безбедносни карактеристики за заштита на веб-страниците од сајбер закани
 • Корисничкиот интерфејс и контролната табла го олеснуваат управувањето со веб-страниците
 • Автоматските бекап гарантираат дека податоците на веб-локацијата се секогаш безбедни
 • Тим за поддршка 24/7 достапен за да обезбеди помош кога е потребно

Конс:

 • Ограничена флексибилност во однос на прилагодување на околината за хостирање
 • Повисоки цени во споредба со другите даватели на хостинг
 • Ограничени опции за складирање и пропусен опсег за помали планови.

Цени:

План за стартување: 25 долари/месечно кога се наплаќа годишно

 • 1 WordPress сајт
 • 250,000 месечни посетители
 • 10 GB складирање
 • 50 GB пропусен опсег

Профи план: 50 долари/месечно кога се наплаќа годишно

 • 3 WordPress сајтови
 • 1,000,000 месечни посетители
 • 20 GB складирање
 • 100 GB пропусен опсег

Бизнис план: 83 долари/месечно кога се наплаќа годишно

 • 10 WordPress сајтови
 • 2,500,000 месечни посетители
 • 40 GB складирање
 • 300 GB пропусен опсег

Експертски план: 166 долари/месечно кога се наплаќа годишно

 • 25 WordPress сајтови
 • 5,000,000 месечни посетители
 • 50 GB складирање
 • 500 GB пропусен опсег

10. Cloudways (најевтин облак хостинг)

cloudways

цена: Од 11 долари месечно

Видови на хостинг: Успеа хостинг на облак

перформанси: NVMe SSD, сервери Nginx/Apache, кеширање на Varnish/Memcached, PHP8, HTTP/2, поддршка Redis, Cloudflare Enterprise

WordPress хостинг: 1-клик неограничено WordPress инсталации и локации за поставување, претходно инсталирана WP-CLI и Git интеграција

Сервери: DigitalOcean, Vultr, Linode, веб-услуги на Amazon (AWS), Google Облак платформа (GCP)

Бенефиции: Бесплатна услуга за миграција на страницата, бесплатни автоматизирани бекап, SSL сертификат, бесплатен CDN и посветена IP адреса

Тековен договор: Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Веб-страница: www.cloudways.com

Облаци нуди целосно управуван VPS хостинг. Тие го отстрануваат делот за управување и одржување на хостинг што ограничува многу бизниси да ги користат. Најдобриот дел за Cloudways е тоа што тие ви дозволуваат да изберете помеѓу 5 различни платформи за хостирање на облак, вклучувајќи Google, AWS и Digital Ocean.

 • Достапни, целосно управувани VPS хостинг планови.
 • Десетици центри за податоци за избор.
 • 5 различни платформи за хостирање облак од кои можете да изберете.
 • Плановите за хостирање во облак што користат сервери DigitalOcean започнуваат од 11 долари месечно

Изборот на платформи за облак го зголемува и вашиот избор на локации на центри за податоци. Можете да изберете да ја хостирате вашата веб-страница на која било од десетиците достапни локации на центри за податоци.

Ако веќе ја имате вашата веб-локација хостирана на некоја друга платформа или веб-домаќин, Cloudways бесплатно ќе ја мигрира вашата веб-страница на вашата сметка на Cloudways.

DigitalOcean 1DigitalOcean 2DigitalOcean 3DigitalOcean 4
RAM меморија1 GB2 GB4 GB8 GB
процесор1 Core1 Core2 Core4 Core
Мебел за складирање25 GB50 GB80 GB160 GB
Пропусен опсег1 ТБ2 ТБ4 ТБ5 ТБ
Бесплатни автоматизирани бекапВклучениВклучениВклучениВклучени
Цена$ 11 / месец$ 24 / месец$ 46 / месец$ 88 / месец

Добрите

 • Целосно управувана VPS хостинг услуга која може да и даде на вашата веб-страница зголемување на брзината.
 • Изберете помеѓу 5 различни платформи за хостирање облак на кои им веруваат некои од најголемите технолошки компании во светот.
 • 24/7 поддршка за решавање на сите ваши проблеми.
 • Бесплатна услуга за миграција на веб-страница.

Конс

 • Скала хостинг не нуди cPanel или сопствен контролен панел како што е Spanel.
 • Нема бесплатен CDN.

Посетете Cloudways.com

… или прочитај го мојот детален преглед на Cloudways

11. Кинста (најбрзо Google Cloud хостинг во моментов)

kinsta

цена: Од 35 долари месечно

Видови на хостинг: WordPress & WooCommerce хостинг. Хостирање на апликации и хостирање на бази на податоци

перформанси: Nginx, HTTP/2, LXD контејнери, PHP 8.0, MariaDB. Кеширање на рабовите. Cloudflare CDN вкл. Рани совети

WordPress хостинг: Целосно управувана и оптимизирана технологија за самолекување за WordPress

Сервери: Google Облак платформа (GCP)

Бенефиции: Бесплатни премиум миграции. Технологија за самолекување, автоматска оптимизација на DB, отстранување на хакирање и малициозен софтвер. WP-CLI, SSH, Git, вградена алатка за следење на перформансите на апликацијата

Тековен договор: Плаќајте годишно и добијте 2 месеци БЕСПЛАТЕН хостинг

Веб-страница: www.kinsta.com

Kinsta нуди премиум управувани WP хостинг услуги за бизниси од сите облици и големини. За разлика од другите компании, Kinsta е специјализирана за WP Hosting. Ако сакате вашата веб-страница да работи што е можно побрзо, потребна ви е Kinsta.

 • Бесплатна CDN услуга на сите планови.
 • Бесплатни неограничени миграции од други веб-домаќини.
 • Google Сервери напојувани од Cloud Platform.
 • 24 глобални локации на центри за податоци од кои можете да изберете.

Нивните сервери се оптимизирани за WordPress перформанси и тие нудат бесплатна CDN услуга на секој план.

Најдобриот дел за хостирањето на вашата веб-страница со Kinsta е лесната приспособливост што ја добивате. Вашата веб-страница може да оди од 10 посетители на ден до илјада на Kinsta без никакви икање. Можете да го надградите планот на вашата веб-страница во кој било момент со само еден клик.

Kinsta се напојува со Google Облак платформа на која и веруваат милиони големи и мали бизниси ширум светот. Тоа е истата инфраструктура што ја користат технолошките гиганти.

Стартерна Бизнис 1 Бизнис 2 Бизнис 3
WordPress Инсталира1251020
Месечни посети25,00050,000100,000250,000400,000
Мебел за складирање10 GB20 GB30 GB40 GB50 GB
Слободен CDN50 GB100 GB200 GB300 GB500 GB
Бесплатни премиум миграции12333
цена$ 35 / месец$ 70 / месец$ 115 / месец$ 225 / месец$ 340 / месец

Добрите

 • Плановите за хостирање во облак овозможени од Облак (Google) Платформа.
 • Бесплатна CDN услуга на сите планови.
 • Бесплатни автоматски дневни бекап што можете да ги вратите со еден клик.
 • Бесплатна премиум миграција на вашата веб-страница и неограничени основни миграции.

Конс

 • Може да биде малку скапо за малите бизниси.
 • Нема хостирање на е-пошта.

Посетете Kinsta.com

… или прочитај го мојот детален преглед на Kinsta

12. WP Engine (Најдобро управувано со премија WordPress хостинг)

wpengine

цена: Од 20 долари месечно

Видови на хостинг: Успеа WordPress & WooCommerce хостинг

перформанси: Dual Apache и Nginx, HTTP/2, Varnish & Memcached сервер и кеширање на прелистувач, EverCache®

WordPress хостинг: WordPress е автоматски инсталиран. Автоматски WordPress основни ажурирања. WordPress постановка

Сервери: Google Cloud, AWS (Amazon Web Services), Microsoft Azure

Бенефиции: Бесплатни теми Genesis StudioPress. Дневни и резервни копии на барање. Бесплатна услуга за миграција. Станирање со еден клик. Управувач со паметни приклучоци

Тековен договор: Ограничена специјална понуда - Добијте 120 долари попуст на годишните планови

Веб-страница: www.wpengine.com

WP Engine е премиум управувана WP хостинг компанија на која и веруваат некои од најголемите веб-страници на интернет. Тие се едни од најстарите во индустријата и се прославија со обезбедување на прифатлива управување WordPress решенија.

 • Премиум управуван WP хостинг.
 • Бесплатна глобална CDN услуга е вклучена во сите планови.
 • 24/7 поддршка за разговор и водечка услуга за клиенти во индустријата.
 • Бесплатен Genesis Framework и 35+ StudioPress теми на сите планови.

WP Engine може да му помогне на вашиот бизнис да се зголеми на кое било ниво, без разлика дали сте хоби блогер или бизнис кој опслужува илјадници клиенти секој ден. Нивните решенија за веб хостинг се оптимизирани за WordPress веб-страниците и како резултат на тоа, нудат огромен поттик во брзината.

Најдобриот дел за одење со WP Engine WordPress Услугите за веб-хостинг е тоа што тие ви ја нудат рамката за теми на Genesis и 35+ теми на StudioPress бесплатно на сите планови. Заедно, овој пакет би чинел повеќе од 2,000 долари ако се купи одделно.

ПочниПрофесионалнаРастСкалаПрилагодено
Веб-страници13103030 +
Мебел за складирање10 GB15 GB20 GB50 GB100 GB - 1 TB
Пропусен опсег50 GB125 GB200 GB500 GB500 GB +
Посети25,00075,000100,000400,000Милиони
24 / 7 онлајн поддршкаПоддршка за разговорПоддршка за разговорПоддршка за разговор и телефонПоддршка за разговор и телефонПоддршка за разговор, билети и телефон
Цена$ 20 / месец$ 39 / месец$ 77 / месец$ 193 / месецПрилагодено

Добрите

 • Скалабилен управуван WP хостинг по пристапни цени.
 • Сервери кои се оптимизирани за WordPress перформанси и безбедност.
 • Genesis Framework и десетици StudioPress теми се вклучени во секој план.
 • Бекап на веб-страница и база на податоци.

Конс

 • Малку скапо за почетници.
 • Ги ограничува прегледите на страниците за разлика од некои од нивните конкуренти.

Посетете WPEngine.com

… или прочитај го мојот детални WP Engine преглед

13. InMotion хостинг (најдобар хостинг за мал бизнис)

во движење

цена: Од 2.29 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, Облак, VPS, Посветен, Препродавач

перформанси: Кеширање HTTP/2, PHP8, NGINX и UltraStack

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик

Сервери: Ултра брзо и сигурно складирање на NVMe SSD

Бенефиции: Бесплатни миграции на веб-локации без прекини. Бесплатен градител на веб-страници BoldGrid

Тековен договор: Добијте 50% ПОПУСТ на плановите за хостирање на InMotion

Веб-страница: www.inmotionhosting.com

InMotion хостинг е дом на над 500,000+ WordPress веб-страници. Тие нудат сè, од заеднички бизнис хостинг до посветени сервери. Нивниот тим за поддршка на клиентите е достапен деноноќно за да ви помогне со што било кога ќе заглавите.

 • Бесплатно име на домен на сите планови.
 • 90-дневни гаранции за враќање на парите.
 • Бесплатни сметки за е-пошта на сите планови.

Тие исто така нудат бесплатна услуга за миграција на веб-страница. Можете да контактирате со тимот за поддршка на клиентите и тие ќе ја мигрираат вашата веб-локација од кој било друг веб-домаќин на вашата сметка на InMotion бесплатно без никаков прекин.

ОсновниСтартувањеМоќна
Веб-сајтови2неограниченнеограниченнеограничен
Мебел за складирање100 GBнеограниченнеограниченнеограничен
Пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
E-mail адреси10неограниченнеограниченнеограничен
цена$ 2.29 / месец$ 4.99 / месец$ 4.99 / месец$ 12.99 / месец

Добрите

 • 90-дневна гаранција за враќање на парите.
 • Бесплатно име на домен на сите планови.
 • Бесплатен SSL сертификат за сите ваши имиња на домени.
 • Тимот за поддршка на корисници 24/7 до кој можете да дојдете во секое време преку разговор во живо, е-пошта или телефон.

Конс

 • Не нуди неограничени адреси на е-пошта на сите планови.
 • Цените за обновување се многу повисоки од почетните цени.

Посетете InMotionHosting.com

… или прочитај го мојот детален преглед на In Motion Hosting

14. Течен веб (најдобар хостинг на WooCommerce)

LiquidWeb

цена: Од 12.67 долари месечно

Видови на хостинг: WordPress, WooCommerce, Cloud, VPS, Dedicated

перформанси: Платформа изградена на PHP8, SSL и Nginx. Потребен е кеш на страницата

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг

Сервери: SSD инсталиран на сите сервери

Бенефиции: 100% гаранција за мрежа и напојување, услуга за миграција на страницата без дополнителни трошоци, Херојска поддршка

Тековен договор: Користете го кодот WHR40VIP за да добиете 40% ПОПУСТ

Веб-страница: www.liquidweb.com

Течни веб специјализирана за целосно управувани облак и веб хостинг услуги. Тие му дозволуваат на вашиот бизнис да ја искористи моќта на услугите за веб хостинг кои бараат многу техничко знаење за управување и одржување.

 • Достапен управуван веб хостинг.
 • Бесплатни неограничени сметки за е-пошта.
 • 24/7 онлајн поддршка.

Нивните управувани понуди вклучуваат сè од Управувано WordPress на посветени сервери и кластери на сервери и сè помеѓу.

Сите нивни WordPress плановите доаѓаат со бесплатни iThemes Security Pro и iThemes Sync. Добивате и Beaver Builder Lite и неограничени сметки за е-пошта. Тие дури нудат 14-дневен бесплатен пробен период за нивната услуга за хостирање WP.

СвеќисоздателотДизајнерГрадителПроизводителот
Веб-страници15102550
Мебел за складирање15 GB40 GB60 GB100 GB300 GB
Пропусен опсег2 ТБ3 ТБ4 ТБ5 ТБ5 ТБ
Бесплатни дневни резервиВклучениВклучениВклучениВклучениВклучени
Бесплатни сметки за е-поштанеограниченнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Прегледи на страницинеограниченнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
цена$ 12.67 / месец$ 79 / месец$ 109 / месец$ 149 / месец$ 299 / месец

Добрите

 • Бесплатни неограничени сметки за е-пошта на сите планови.
 • Бесплатни iThemes Security Pro и iThemes Sync WordPress приклучоци на сите планови.
 • Бесплатните автоматски дневни бекап на сите планови се задржуваат 30 дена.
 • Целосен пристап до серверот.
 • Нема ограничувања за прегледи/сообраќај на страници.
 • Доаѓа со алатки за програмери како што се SSH, Git и WP-CLI.

Конс

 • Може да биде малку скапо за почетници.

Посетете LiquidWeb.com

… или прочитај го мојот детален преглед на Liquid Web

Најлоши веб-домаќини (Останете настрана!)

Има многу веб-хостинг провајдери таму, и може да биде тешко да се знае кои да се избегнуваат. Затоа составивме листа на најлоши услуги за веб-хостинг во 2024 година, за да знаете од кои компании да се воздржите.

1. PowWeb

PowWeb

PowWeb е достапен веб-домаќин кој нуди лесен начин за лансирање на вашата прва веб-страница. На хартија, тие нудат сè што ви треба за да ја стартувате вашата прва страница: бесплатно име на домен, неограничен простор на дискот, инсталација со еден клик за WordPress, и контролен панел.

PowWeb нуди само еден веб-план за нивната веб-хостинг услуга. Ова може да ви изгледа добро ако ја градите својата прва веб-локација. На крајот на краиштата, тие нудат неограничен простор на дискот и немаат ограничувања за пропусниот опсег.

Но, има строги ограничувања за фер користење на ресурсите на серверот. Ова значи, ако вашата веб-страница одеднаш добие огромен наплив на сообраќај откако стана вирална на Reddit, PowWeb ќе ја затвори! Да, тоа се случува! Заеднички провајдери на веб-хостинг кои ве привлекуваат со евтини цени ја затвораат вашата веб-страница веднаш штом ќе добие мал пораст на сообраќајот. И кога тоа ќе се случи, со други веб-домаќини, можете едноставно да го надградите вашиот план, но со PowWeb, нема друг повисок план.

Прочитај повеќе

Јас би препорачал да одите со PowWeb само ако штотуку почнувате и ја градите својата прва веб-страница. Но, дури и ако е така, други веб-домаќини нудат прифатливи месечни планови. Со други веб-домаќини, можеби ќе треба да плаќате еден долар повеќе секој месец, но нема да мора да се регистрирате за годишен план и ќе добиете подобра услуга.

Една од единствените откупни карактеристики на овој веб-домаќин е неговата евтина цена, но за да ја добиете таа цена ќе треба однапред да платите 12 месеци или повеќе. Едно нешто што ми се допаѓа кај овој веб-домаќин е тоа што добивате неограничен простор на дискот, неограничени поштенски сандачиња (адреси за е-пошта) и без наводни ограничувања на пропусниот опсег.

Но, не е важно колку работи PowWeb прави правилно, има премногу лоши прегледи со 1 и 2 ѕвезди на интернет за тоа колку е страшна оваа услуга. Сите тие прегледи прават PowWeb да изгледа како хорор шоу!

Ако барате добар веб-домаќин, Силно би препорачал да барате на друго место. Зошто да не одите со веб-домаќин кој сè уште не живее во 2002 година? Не само што нејзината веб-страница изгледа античка, таа сè уште користи Flash на некои од своите страници. Прелистувачите ја откажаа поддршката за Flash пред неколку години.

Цената на PowWeb е поевтина од многу други веб-домаќини, но исто така не нуди толку многу како оние други веб-домаќини. Најпрво, Услугата на PowWeb не е скалабилна. Имаат само еден план. Други веб-домаќини имаат повеќе планови за да се осигураат дека можете да ја зголемите вашата веб-страница со само еден клик. Имаат и голема поддршка.

Веб-домаќините како SiteGround Bluehost се познати по нивната корисничка поддршка. Нивните тимови ви помагаат со сè и сешто кога вашата веб-страница ќе се расипе. Градам веб-страници во последните 10 години, и нема шанси некогаш да го препорачам PowWeb некому за каков било случај на употреба. Стој подалеку!

2. FatCow

FatCow

За прифатлива цена од 4.08 долари месечно, FatCow нуди неограничен простор на дискот, неограничен пропусен опсег, градител на веб-страници и неограничени адреси за е-пошта на името на вашиот домен. Сега, се разбира, постојат ограничувања за фер употреба. Но, оваа цена е достапна само ако одите на мандат подолг од 12 месеци.

Иако цената изгледа прифатлива на прв поглед, бидете свесни дека нивните цени за обновување се многу повисоки од цената за која се регистрирате. FatCow наплатува повеќе од двојно повисока цена за пријавување кога ќе го обновите вашиот план. Ако сакате да заштедите пари, би било добра идеја да одите на годишен план за да ја заклучите поевтината цена за пријавување за првата година.

Но, зошто би? FatCow можеби не е најлошиот веб-домаќин на пазарот, но тие исто така не се најдобри. За иста цена, можете да добиете веб-хостинг кој нуди уште подобра поддршка, побрзи брзини на серверот и поскалабилна услуга.

Прочитај повеќе

Едно нешто што не ми се допаѓа или не го разбирам за FatCow е тоа тие имаат само еден план. И иако овој план се чини дека е доволен за некој кој штотуку почнува, не изгледа како добра идеја за секој сериозен сопственик на бизнис.

Ниту еден сериозен сопственик на бизнис не би помислил дека планот што е погоден за локација за хоби е добра идеја за нивниот бизнис. Секој веб-домаќин што продава „неограничени“ планови лаже. Тие се кријат зад правен жаргон кој наметнува десетици и десетици ограничувања за тоа колку ресурси може да користи вашата веб-страница.

Значи, се поставува прашањето: за кого е наменет овој план или оваа услуга? Ако не е за сериозни сопственици на бизниси, тогаш дали е само за хобисти и луѓе што ја градат својата прва веб-страница? 

Една добра работа за FatCow е тоа тие ви нудат бесплатно име на домен за првата година. Корисничката поддршка можеби не е најдобрата достапна, но е подобра од некои од нивните конкуренти. Има и 30-дневна гаранција за враќање на парите во случај да одлучите дека ќе завршите со FatCow во првите 30 дена.

Друга добра работа за FatCow е тоа што тие нудат прифатлив план за WordPress веб-страници. Ако сте љубител на WordPress, можеби има нешто за вас во FatCow's WordPress планови. Тие се изградени на врвот на редовниот план, но со некои основни карактеристики кои би можеле да бидат корисни за а WordPress сајт. Исто како и редовниот план, добивате неограничен простор на дискот, пропусен опсег и адреси на е-пошта. Добивате и бесплатно име на домен за првата година.

Ако барате сигурен, скалабилен веб-домаќин за вашиот бизнис, Јас не би го препорачал FatCow освен ако не ми напишат чек од милион долари. Види, не велам дека се најлоши. Далеку од тоа! FatCow може да биде погоден за некои случаи на употреба, но ако сте сериозни во врска со развојот на вашиот бизнис на интернет, не можам да ви го препорачам овој веб-домаќин. Другите веб-домаќини може да чинат по еден или два долари секој месец, но нудат многу повеќе функции и се многу посоодветни ако водите „сериозен“ бизнис.

3. Нетфирми

Нет-фирми

Нет-фирми е заеднички веб-домаќин кој се грижи за малите бизниси. Тие порано беа гигант во индустријата и беа еден од највисоките веб-домаќини.

Ако ја погледнете нивната историја, Netfirms порано беше одличен веб-домаќин. Но, тие веќе не се она што беа. Тие беа купени од гигантска веб-хостинг компанија и сега нивната услуга веќе не изгледа конкурентна. И нивната цена е само срамота. Можете да најдете подобри услуги за веб хостинг за многу поевтини цени.

Ако сè уште верувате поради некоја причина дека Netfirms можеби вреди да се проба, само погледнете ги сите ужасни прегледи за нивната услуга на Интернет. Во согласност со десетици прегледи со 1 ѕвезда Сум префрлил, нивната поддршка е страшна, а услугата оди надолу од кога ја добија.

Прочитај повеќе

Повеќето рецензии на Netfirms што ќе ги прочитате почнуваат на ист начин. Тие фалат колку е добар Netfirms пред околу една деценија, а потоа продолжуваат да зборуваат за тоа како услугата сега е пожар во контејнер!

Ако ги погледнете понудите на Netfirms, ќе забележите дека тие се дизајнирани за почетници кои штотуку започнуваат со градење на нивната прва веб-страница. Но, дури и ако е така, постојат подобри веб-домаќини кои чинат помалку и нудат повеќе функции.

Една добра работа за плановите на Netfirms е колку се дарежливи сите тие. Добивате неограничено складирање, неограничен пропусен опсег и неограничени сметки за е-пошта. Добивате и бесплатно име на домен. Но, сите овие карактеристики се вообичаени кога станува збор за споделен хостинг. Речиси сите заеднички провајдери на веб-хостинг нудат „неограничени“ планови.

Освен нивните планови за заеднички веб-хостинг, Netfirms нуди и планови за Градител на веб-страници. Тој нуди едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да ја изградите вашата веб-страница. Но, нивниот основен стартен план ве ограничува на само 6 страници. Колку дарежлив! Шаблоните се исто така навистина застарени.

Ако барате лесен градител на веб-страници, Јас не би препорачал Netfirms. Многу производители на веб-страници на пазарот се многу помоќни и нудат многу повеќе функции. Некои од нив се и поевтини…

Ако сакате да инсталирате WordPress, тие нудат лесно решение со еден клик за негово инсталирање, но немаат никакви планови кои се оптимизирани и дизајнирани специјално за WordPress сајтови. Нивниот почетен план чини 4.95 долари месечно, но дозволува само една веб-страница. Нивните конкуренти дозволуваат неограничени веб-страници за истата цена.

Единствената причина што можам да ја замислам да ја хостувам мојата веб-страница со Netfirms е ако ме држат како заложник. Нивната цена не ми изгледа реална. Тој е застарен и е многу поголем во споредба со другите веб-домаќини. Не само тоа, нивните евтини цени се само воведни. Тоа значи дека ќе треба да платите многу повисоки цени за обновување по првиот мандат. Цените за обновување се двојно повисоки од воведните цени за пријавување. Стој подалеку!

Што е веб-хостинг?

Веб хостинг е вид на услуга за хостирање на интернет што им овозможува на поединци и организации да ја направат својата веб-страница достапна на Интернет (Извор: Википедија)

Веб-страницата е едноставно збир на датотеки со код зачувани на надворешен компјутер. Кога отворате веб-локација, вашиот компјутер испраќа барање до друг компјутер на интернет наречен сервер за тие датотеки и го прикажува тој код во веб-страница.

За да започнете веб-локација, потребен ви е сервер. Но, серверите се скапи; тие чинат илјадници долари за поседување и одржување. Тука влегуваат компаниите за веб-хостинг. Тие ви дозволуваат да закупите мал простор на нивните сервери за прифатлива такса. Ова го прави веб-хостингот достапен за бизниси од сите големини.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за добрите опции за веб-хостинг. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Зошто бесплатниот веб хостинг никогаш не вреди

Ако ова е прв пат правите веб-локација, можеби сте размислувале за бесплатни платформи за веб хостинг. Можеби звучат како добра идеја за тестирање на водите. Но, тие никогаш не вредат.

Повеќето бесплатни веб-домаќини прикажуваат реклами на вашата бесплатна веб-локација. Не само тоа, некои од нив се занимаваат со собирање на вашите информации и продавање на спамери.

Најлошиот дел за бесплатните веб-домаќини е тоа што тие ја ограничуваат вашата способност за скалирање. Замислете да добиете зголемен сообраќај кон вашата веб-страница и конечно да направите пауза. Во вакво сценарио, вашата веб-локација веројатно ќе падне и ќе изгубите стотици потенцијални клиенти.

И тоа не е се. Бесплатните веб-домаќини не се грижат многу за безбедноста или вашите податоци. Не ми веруваш? Најголемата бесплатна веб-хостинг компанија 000WebHost еднаш беше хакирана и хакерите добија пристап до информациите на илјадници корисници.

Видови на веб хостинг

Достапни се многу опции, од заеднички хостинг и VPS хостинг до Хостинг на подкасти   Хостирање на серверот Minecraft, и секој одговара на различни потреби на веб-локации. Не избрзувајте при изборот, бидејќи изборот на погрешен тип на хостинг може да ви предизвика многу проблеми.

Како што е кажано, тука е преглед на најкористените типови на веб-хостинг.

 1. Муабет со хостинг:
  • карактеристики: Повеќе веб-локации се хостирани на еден сервер, споделувајќи ресурси како што се меморија, простор на дискот и процесорска моќ.
  • предности: Ефективен, лесен за управување (често доаѓа со контролен панел како cPanel) и не бара техничко одржување од страната на корисникот.
  • Користете случаи: Идеален за мали бизниси, блогери и лични веб-локации со помал обем на сообраќај.
 2. Хостирање на виртуелен приватен сервер (VPS):
  • карактеристики: Физичкиот сервер е поделен на повеќе виртуелни сервери, секој со доделени делови од ресурсите на серверот. Додека споделувате физички сервер, секој VPS функционира независно.
  • предности: Поголема контрола и прилагодување од споделениот хостинг, подобри перформанси и сè уште исплатливи во споредба со посветен хостинг.
  • Користете случаи: Погоден за средни бизниси, страници за е-трговија и веб-локации со умерен сообраќај за кои се потребни повеќе ресурси.
 3. Посветен хостинг:
  • карактеристики: Еден клиент закупува цел сервер со сите негови ресурси. Ова нуди максимална контрола, вклучувајќи root пристап и избор на оперативен систем.
  • предности: Високи перформанси, безбедност и стабилност. Нема споделување ресурси со други веб-локации.
  • Користете случаи: Големи бизниси, веб-локации со голем сообраќај и оние со специфични барања за прилагодување и безбедност.
 4. Облак хостинг:
  • карактеристики: Услугите за хостирање се нудат преку мрежа на меѓусебно поврзани виртуелни сервери, што овозможува лесна приспособливост и флексибилност.
  • предности: Високо скалабилни, доверливи (нема единствена точка на неуспех), и генерално плаќате само за ресурсите што ги користите.
  • Користете случаи: Бизниси со флуктуирачки сообраќај, стартапи во фаза на раст и веб-локации кои бараат високо време на работа и приспособливост.
 5. Управуван хостинг:
  • карактеристики: Провајдерот на хостинг се грижи за поставување, администрација, управување и поддршка на серверот и/или апликацијата.
  • предности: Хостинг без проблеми со технички аспекти со кои се справуваат експерти. Често вклучува автоматизирани резервни копии, ажурирања и безбедносни мерки.
  • Користете случаи: Бизниси без посветен тим за ИТ, оние кои претпочитаат да се фокусираат на нивните основни операции наместо на управувањето со серверот.
 6. Колокациски хостинг:
  • карактеристики: Наместо сервери во куќата, тие се наоѓаат во центар за податоци од трета страна. Го поседувате серверот, но споделувате капацитети од центарот за податоци.
  • предности: Пристап до повисоки нивоа на пропусен опсег од типични простории за канцелариски сервери, заедно со професионална инфраструктура и безбедност.
  • Користете случаи: Компании кои поседуваат физички хардвер, но ги сакаат придобивките од професионален центар за податоци.
 7. Хостинг на апликации/Хостинг на апликации:
  • карактеристики: Приспособен за софтверски апликации, нудејќи услуги за хостирање кои поддржуваат различни веб-базирани и деловни апликации.
  • предности: Скалабилни ресурси, оптимизирани перформанси, одржување и ажурирања со кои управува давателот, достапни од каде било.
  • Користете случаи: Идеален за бизниси и програмери кои се фокусираат на производите на SaaS, позадините на мобилните апликации, апликациите за е-трговија и софтверот на претпријатијата без да управуваат со комплексноста на серверот.

Веб хостинг речник

 1. Мрежа за испорака на содржина (CDN): Систем кој користи повеќе сервери лоцирани на различни места за складирање на статични делови од вашата веб-страница. Ова поставување помага во побрзо доставување на содржината до корисниците.
 2. Систем за управување со содржина (CMS): Софтвер како WordPress што ви помага да управувате со креирањето и модификацијата на дигитална содржина на вашата веб-локација. Често вклучува алатки за дизајнирање веб-страници и додавање содржина.
 3. Време до првиот бајт (TTFB): Мерење кое се користи за проценка на перформансите на давателот на хостинг. Го означува времето потребно за прелистувачот на корисникот да го прими првиот бајт од содржината на страницата, што ја одразува ефикасноста на мрежата и серверите.
 4. Диск со цврста состојба (SSD): Уред за складирање што се користи во сервери и компјутери, познат по брзите брзини на пристап до податоци бидејќи нема никакви подвижни делови, за разлика од традиционалните хард дискови.
 5. Неиспарливи мемориски експрес (NVMe): Модерна SSD технологија со високи перформанси која обезбедува побрзи стапки на пренос на податоци и подобрена ефикасност во споредба со традиционалните SSD дискови.
 6. Виртуелен приватен сервер (VPS): Услуга за хостирање каде што еден физички сервер е поделен на повеќе виртуелни сервери. Секој виртуелен сервер работи независно, обезбедувајќи им на корисниците приватни ресурси и можеби подобри перформанси од споделениот хостинг.
 7. Систем за име на домен (DNS): Овој систем преведува имиња на домени читливи од човек (како „example.com“) во IP адреси што компјутерите ги користат за да се идентификуваат меѓусебно на мрежата. DNS гарантира дека кога ќе го внесете името на веб-локацијата во вашиот прелистувач, ќе бидете насочени кон правилниот сервер.
 8. Муабет со хостинг: Вид на веб-хостинг каде што повеќе веб-страници се зачувани на еден сервер. Тоа е економична опција за мали веб-локации, бидејќи ресурсите и цената на серверот се делат меѓу сите корисници. Сепак, може да има ограничувања во перформансите, безбедноста и флексибилноста во споредба со другите типови на хостинг.
 9. Посветен хостинг: За разлика од споделениот хостинг, посветен хостинг обезбедува сервер само за еден клиент. Ова нуди поголема контрола, подобри перформанси и поголема безбедност, но со повисока цена. Погоден е за големи веб-локации со голем сообраќај и бизниси со специфични барања за серверот.
 10. Пропусен опсег: Овој термин се однесува на количината на податоци што може да се пренесат на и од вашата веб-страница во одреден период, обично еден месец. Поголемиот пропусен опсег овозможува пренос на повеќе податоци, што е важно за сајтови со многу сообраќај или големи датотеки.
 11. Сертификат за Secure Sockets Layer (SSL): SSL сертификат е дигитален сертификат кој обезбедува сигурна, шифрирана комуникација помеѓу веб-локацијата и прелистувачот на корисникот. Тоа е клучно за заштита на чувствителните податоци и често се означува со икона за катанец во лентата за адреси. До веб-локациите со SSL се пристапува преку HTTPS (безбеден протокол за пренос на хипертекст) наместо преку HTTP.

Одете овде за повеќе услови за веб хостинг.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Ако сакате да го развивате вашиот бизнис без никакви проблеми, потребен ви е сигурен веб-хостинг на кој можете да му верувате. Сепак, повеќето веб-домаќини не вредат за вашето време или пари.

Затоа ја направив оваа листа. Сите компании на оваа листа го добиваат мојот печат на одобрување. Ако не можете да одлучите помеѓу сите опции, дозволете ми да ви го олеснам изборот:

 • Од 2.99 $ месечно
 • Високо популарен и добро оценет во WordPress заедница, SiteGround нуди единствени WordPress брзина и безбедносни решенија. Познат по најдобрата 24/7 поддршка во индустријата, има автоматски надградби, дневни бекап, вграден WP кеширање, бесплатен CDN, бесплатен SSL, поставување со еден клик и контрола на верзијата GIT. Имаат центри за податоци во САД, Европа, Азија и Австралија.

 • Од 2.95 УСД / месечно
 • Еден од најстарите веб-домаќини од 1996 година, Bluehost е голем бренд во WordPress хостинг и официјално е препорачан од WordPress. Познат по својата способност да се справи со голем сообраќај, тој нуди експертска поддршка 24/7 преку телефон, е-пошта или разговор во живо и е високо оценет за малите бизниси. Карактеристиките вклучуваат бесплатен домен, бесплатен SSL и бесплатен градител на сајтови со шаблони.

 • Од 2.99 УСД / месечно
 • Стекнување силно признание во WordPress хостинг индустријата, Hostinger нуди достапен хостинг со поддршка за разговор во живо 24/7. Карактеристиките вклучуваат автоматски 1-клик WordPress инсталирај, управувани ажурирања, подобрена безбедност, бесплатен CDN, WordPress забрзување на брзината, бесплатна миграција на локацијата и специфичен хостинг за геолокација со центри за податоци низ различни континенти.

 • Од 2.59 УСД / месечно
 • Со 18 години во индустријата, DreamHost е познат по тоа што го олеснува веб-хостингот со прилагодена контролна табла, 1-клик WordPress инсталација, автоматско ажурирање, неограничен простор и пропусен опсег и бесплатни SSD дискови. Тие напојуваат над 1.5 милиони WordPress блогови и веб-страници и се официјално препорачани WordPress хостинг провајдер.

 • Од 3.75 УСД / месечно
 • Хостувајќи над 10 милиони домени, HostGator е популарен по својот 1-клик WordPress инсталација, 99.9% гаранција за време на работа и 24/7 поддршка. Тие се сметаат за еден од најдобрите веб-хостинг услуги за бизниси.

 • Од 2.99 УСД / месечно
 • Познат по ултра брз и сигурен WordPress хостинг од 2002 година, A2 Hosting е погоден за програмери и нуди флексибилност и напредни функции. Тие обезбедуваат поддршка 24/7/365 и се грижат за низа корисници од блогери до големи бизниси.

 • Од 2.95 УСД / месечно
 • Познат по своите брзи перформанси на веб-страниците и поддршката со седиште во САД 24/7, GreenGeeks е еколошки одговорна платформа. Тие нудат автоматски 1-клик WordPress инсталирање, управувани ажурирања, подобрена безбедност, бесплатен CDN, бесплатна миграција на страницата и различни избори за локација на центарот за податоци.

 • Од 11 УСД / месечно
 • Cloudways се издвојува по своите управувани услуги за хостирање облак, кои нудат флексибилност, перформанси и леснотија на користење. Тој им овозможува на корисниците можност да го изберат својот облак провајдер и поддржува различни апликации, вклучувајќи WordPress. Cloudways е познат по своите скалабилни решенија за хостирање, 24/7 поддршка и платформа пријателска за корисниците, што го прави популарен избор и за почетници и за искусни корисници.

Од 2.99 $ месечно

Високо популарен и добро оценет во WordPress заедница, SiteGround нуди единствени WordPress брзина и безбедносни решенија. Познат по најдобрата 24/7 поддршка во индустријата, има автоматски надградби, дневни бекап, вграден WP кеширање, бесплатен CDN, бесплатен SSL, поставување со еден клик и контрола на верзијата GIT. Имаат центри за податоци во САД, Европа, Азија и Австралија.

Од 2.95 УСД / месечно

Еден од најстарите веб-домаќини од 1996 година, Bluehost е голем бренд во WordPress хостинг и официјално е препорачан од WordPress. Познат по својата способност да се справи со голем сообраќај, тој нуди експертска поддршка 24/7 преку телефон, е-пошта или разговор во живо и е високо оценет за малите бизниси. Карактеристиките вклучуваат бесплатен домен, бесплатен SSL и бесплатен градител на сајтови со шаблони.

Од 2.99 УСД / месечно

Стекнување силно признание во WordPress хостинг индустријата, Hostinger нуди достапен хостинг со поддршка за разговор во живо 24/7. Карактеристиките вклучуваат автоматски 1-клик WordPress инсталирај, управувани ажурирања, подобрена безбедност, бесплатен CDN, WordPress забрзување на брзината, бесплатна миграција на локацијата и специфичен хостинг за геолокација со центри за податоци низ различни континенти.

Од 2.59 УСД / месечно

Со 18 години во индустријата, DreamHost е познат по тоа што го олеснува веб-хостингот со прилагодена контролна табла, 1-клик WordPress инсталација, автоматско ажурирање, неограничен простор и пропусен опсег и бесплатни SSD дискови. Тие напојуваат над 1.5 милиони WordPress блогови и веб-страници и се официјално препорачани WordPress хостинг провајдер.

Од 3.75 УСД / месечно

Хостувајќи над 10 милиони домени, HostGator е популарен по својот 1-клик WordPress инсталација, 99.9% гаранција за време на работа и 24/7 поддршка. Тие се сметаат за еден од најдобрите веб-хостинг услуги за бизниси.

Од 2.99 УСД / месечно

Познат по ултра брз и сигурен WordPress хостинг од 2002 година, A2 Hosting е погоден за програмери и нуди флексибилност и напредни функции. Тие обезбедуваат поддршка 24/7/365 и се грижат за низа корисници од блогери до големи бизниси.

Од 2.95 УСД / месечно

Познат по своите брзи перформанси на веб-страниците и поддршката со седиште во САД 24/7, GreenGeeks е еколошки одговорна платформа. Тие нудат автоматски 1-клик WordPress инсталирање, управувани ажурирања, подобрена безбедност, бесплатен CDN, бесплатна миграција на страницата и различни избори за локација на центарот за податоци.

Од 11 УСД / месечно

Cloudways се издвојува по своите управувани услуги за хостирање облак, кои нудат флексибилност, перформанси и леснотија на користење. Тој им овозможува на корисниците можност да го изберат својот облак провајдер и поддржува различни апликации, вклучувајќи WordPress. Cloudways е познат по своите скалабилни решенија за хостирање, 24/7 поддршка и платформа пријателска за корисниците, што го прави популарен избор и за почетници и за искусни корисници.

Ако сте почетник, одете со Siteground or Bluehost. И двете нудат 24/7 корисничка поддршка која е пријателска и ќе ви помогне да се заглавите во секое време од денот.

Ако сте сопственик на одгледување WordPress сајт, јас препорачувам да оди со WP Engine или Кинста. И двајцата се познати по нивните достапни услуги за хостирање WP управувани со премиум. Тие нудат 24/7 поддршка и им веруваат илјадници големи брендови ширум светот.

Како ги разгледуваме веб-домаќините: нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Список на услуги за веб хостинг што ги тестиравме и прегледавме:

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...