Дали треба да бидете домаќини со Rocket.net? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Rocket.net се работи за перформансите, со напредна технологија за кеширање и глобална мрежа на раб сервери за брзо време на вчитување и минимално прекинување. Се интегрира со Cloudflare Enterprise за подобрена безбедност и перформанси и нуди бесплатна неограничена услуга за миграција за WordPress корисници кои сакаат да се префрлат на нивната платформа. Во оваа 2024 г Преглед на Rocket.net, ќе ги испитаме неговите карактеристики, цени, добрите и лошите страни подетално.

Од 25 долари месечно

Подготвени за брзина? Дозволете Rocket да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас!

Главни преземања:

Брзо и сигурно управувано WordPress хостирање со интегриран Cloudlare Enterprise и посветени ресурси и врвна оптимизација, подобрени безбедносни карактеристики и бесплатни неограничени миграции на веб-локации.

Некои недостатоци вклучуваат скапи цени со ограничено складирање/пропусен опсег на стартниот план, без бесплатен домен или хостирање на е-пошта.

Rocket.net нуди моќен управуван WordPress хостинг решение со одлична безбедност и корисничка поддршка, но можеби не е најдобро одговара за корисници кои се свесни за буџетот.

Резиме на преглед на Rocket.net (TL;DR)
Рејтинг
Цена од
Од 25 долари месечно
Видови на хостирање
WordPress & WooCommerce хостинг
Брзина и перформанси
Оптимизирано и испорачано од Cloudflare Enterprise. Вграден CDN, WAF и кеширање на рабовите. Складирање NVMe SSD. Неограничени PHP работници. Бесплатен Redis & Object Cache Pro
WordPress
Успеа WordPress облак хостинг
Сервери
Apache + Nginx. 32+ јадра на процесорот со 128 GB RAM. Посветени ресурси на процесорот и RAM меморијата. Складирање на NVMe SSD диск. Неограничени PHP работници
Безбедност
Заштитен ѕид Imunify360. Откривање и спречување на упади. Скенирање и отстранување на малициозен софтвер
контролен панел
Контролна табла Rocket.net (комерцијална)
Бенефиции
Неограничени бесплатни миграции на страницата, бесплатни автоматизирани бекап, бесплатен CDN и посветена IP адреса. Станирање со еден клик
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Во приватна сопственост (Вест Палм Бич, Флорида)
Тековен договор
Подготвени за брзина? Дозволете Rocket да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас!

WordPress хостинг компаниите се десет денар овие денови, па затоа е тешко да се издвоите. Особено ако сте новодојденец во оваа област. Сепак, Rocket.net тврди дека има 20 + години искуство да го поддржат.

Дали знаевте дека 🚀 Rocket.net беше јасен победник во нашиот WordPress тест за брзина на хостинг?

Платформата прави како што сугерира нејзиното име и ветува дека ќе обезбеди ракетно брзо управуван WordPress хостирање на своите клиенти. 

Но, дали ја исполнува својата возбуда? Да се ​​биде авантуристички тип, Се врзав и ја зеде Rocket.net на возење да се види како се изведува. Еве што најдов…

TL;DR: Rocket.net е управуван WordPress хостинг провајдер кој е совршена опција за корисниците на WordPress кои сакаат најбрзи можни времиња на вчитување заедно со одлични безбедносни карактеристики. Буџетските купувачи, од друга страна, ќе бидат разочарани - оваа платформа не е евтина.

Немате време да седите и да го прочитате овој преглед на хостинг на Rocket? Па, можеш започнете со Rocket.net веднаш за кнежевска сума од само 1 долар. Ова плаќање ви дава целосен пристап до платформата и сите нејзини функции 30 дена.

Без разлика дали имате 1 или 1,000 веб-локации, Rocket.net нуди неограничено бесплатно WordPress миграции на сајтови со секој план!

Дозволете Rocket.net да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас за да можете сами да ја видите разликата! Пробајте го Rocket.net за 1 долар

Добрите и лошите страни

Ништо не е совршено, па еве преглед на она што го сакав и не го сакав толку многу Веб хостинг Rocket.net.

Добрите страни на Rocket.net

 • Дел од најбрзо успеа WordPress услуги за хостирање во 2024
  • Apache + Nginx
  • 32+ јадра на процесорот со 128 GB RAM
  • Посветени ресурси (НЕ споделени!), RAM и процесори
  • Складирање NVMe SSD
  • Неограничени PHP работници
  • Кеширање на целосна страница, кеширање по уред и кеширање на нивоа
  • Поддршка за PHP 5.6, 7.4, 8.0, 8.1
  • Rocket.net CDN се напојува со Cloudflare Enterprise Network
 • 275+ локации на центрите за податоци на врвот низ светот
  • Компресија на датотека преку Brotli
  • Полска оптимизација на слика
  • Паметно рутирање Argo
  • Степено кеширање
  • Нулта конфигурација
  • Рани совети
 • Целосно управуван хостинг за WordPress и WooCommerce
  • Автоматски WordPress основни инсталирања и ажурирања
  • Автоматски WordPress ажурирања на теми и приклучоци
  • 1-клик на места за поставување
  • Направете рачни резервни копии и добијте целосно автоматизирани дневни резервни копии со 14-дневно задржување резервна копија
  • Сечење на работ wordpress оптимизација и капацитет за ракување со товарот
 • супер-елегантен интерфејс на контролната табла на мрежата Rocket тоа е задоволство да се користи и за почетници WordPress корисници и напредни корисници
 • Автоматски го конфигурира и оптимизира вашиот WordPress сајт за најбрзите WordPress брзина на хостирање
 • слободен WordPress миграција (неограничени бесплатни миграции на веб-локации)
 • Нејзините подобрени безбедносни карактеристики треба да ви даде целосен мир на умот
  • Заштитен ѕид на веб-локација за заштитен ѕид на веб-апликација (WAF) на Cloudflare Enterprise CDN
  • Заштита на малициозен софтвер Imunify360 со малициозен софтвер во реално време и крпење
 • Неверојатни тим за поддршка на клиенти со пет ѕвезди
 • 100% транспарентна цена, што значи дека нема скриени продажби или зголемувања на цените при обновување

Конс на Rocket.net

 • Дефинитивно не е евтин. Планот со најниска цена е 25 долари/месечно (кога се плаќа годишно), така што не е за буџетски купувачи
 • Нема бесплатен домен што е разочарувачки со оглед на тоа што е бесплатна понуда од повеќето веб-домаќини
 • Ограничено складирање/пропусен опсег, 10 GB простор на дискот и 50 GB пренос на стартниот план се навистина ниски
 • Нема хостирање на е-пошта, така што ќе мора да го набавите на друго место, додавајќи дополнителен слој на сложеност

Планови и цени

Rocket.net ценовните планови

Rocket.net има ценовни планови достапни за управуван хостинг и хостирање на агенција и претпријатие:

Управувано хостирање:

План за стартување: 25 долари/месечно кога се наплаќа годишно

 • 1 WordPress сајт
 • 250,000 месечни посетители
 • 10 GB складирање
 • 50 GB пропусен опсег

Профи план: 50 долари/месечно кога се наплаќа годишно

 • 3 WordPress сајтови
 • 1,000,000 месечни посетители
 • 20 GB складирање
 • 100 GB пропусен опсег

Бизнис план: 83 долари/месечно кога се наплаќа годишно

 • 10 WordPress сајтови
 • 2,500,000 месечни посетители
 • 40 GB складирање
 • 300 GB пропусен опсег

Експертски план: 166 долари/месечно кога се наплаќа годишно

 • 25 WordPress сајтови
 • 5,000,000 месечни посетители
 • 50 GB складирање
 • 500 GB пропусен опсег

Агенција хостинг:

Претпријатие хостинг:

 • Претпријатие 1: $ 649 / месец
 • Претпријатие 2: $ 1,299 / месец
 • Претпријатие 3: $ 1,949 / месец

Управуваниот хостинг и агенцискиот хостинг доаѓаат со a 30-дневна гаранција за враќање на парите, и додека постои нема бесплатен пробен период, можете да ја испробате услугата за речиси ништо, како првиот месец чини само 1 долар.

ПланМесечна ценаМесечна цена платена годишноПробајте бесплатно?
План за стартување$ 30 / месец$ 25 / месец$1 за првиот месец плус 30-дневна гаранција за враќање на парите
Про план$ 60 / месец$ 50 / месец
Бизнис план$ 100 / месец$ 83 / месец
План 1 за хостирање на агенција$ 100 / месец$ 83 / месец
План 2 за хостирање на агенција$ 200 / месец$ 166 / месец
План 3 за хостирање на агенција$ 300 / месец$ 249 / месец
План на претпријатие 1$ 649 / месецN / AN / A
План на претпријатие 2$ 1,299 / месецN / AN / A
План на претпријатие 3$ 1,949 / месецN / AN / A
ДЕЛ

Подготвени за брзина? Дозволете Rocket да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас!

Од 25 долари месечно

За кого е Rocket.net?

Rocket.net размислуваше за сите нивоа на барања и обезбедува решенија за поединецот, сè до ниво на претпријатие. 

rocket.net - најбрзиот во светот wordpress хостирање во 2024 година, но дали е навистина?

Платформата исто така ви овозможува да ја препродавате, што го прави совршена опција за агенции за маркетинг и дигитален маркетинг кои сакаат да создадат дополнителен прилив на приходи од хостирање на веб-страниците на клиентите.

Дополнително, тоа е одлично решение за сајтови за е-трговија напојувано од WooCommerce.

За кого е Rocket.net:

 • Блогери, сопственици на мали бизниси, агенции и поголеми претпријатија
 • Оние кои им даваат приоритет на перформансите на веб-страниците и брзото време на вчитување
 • Оние кои сакаат едноставна и транспарентна структура на цени
 • Оние на кои им е потребна сигурна ВИП поддршка и сакаат лесно да управуваат со нивните веб-страници
 • Проверете ги овие студии на случај и дознајте што може да направи Rocket net

Но кој не е тоа за?

Rocket.net е дизајниран со бизниси на ум. Толку се рефлектира во неговите цени. Значи, ако имате а WordPress веб-страница за забава што не планирате да ја заработите, тогаш Rocket.net е веројатно премногу за вашите потреби.

На кого Rocket.net можеби не му одговара најдобро:

 • Оние кои бараат многу прилагодување и контрола врз нивната околина за хостирање
 • Оние кои бараат хостинг провајдер со многу напредни безбедносни карактеристики и сертификати за усогласеност
ДЕЛ

Подготвени за брзина? Дозволете Rocket да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас!

Од 25 долари месечно

Клучни карактеристики

Значи, што носи Rocket.net на масата што го прави вреди да се размисли за повеќе воспоставени даватели на хостинг?

Безбедносни карактеристики:

 • Заштитен ѕид за веб апликации (WAF)
 • Imunify360 скенирање и поправање на малициозен софтвер во реално време
 • Заштита од брутална сила
 • Автоматски WordPress основни инсталирања и ажурирања
 • Автоматски WordPress ажурирања на теми и приклучоци
 • Слаба превенција на лозинка
 • Автоматска заштита на ботови

Карактеристики на Enterprise Cloudflare Edge Network:

 • Повеќе од 275 локации низ светот за кеширање и безбедност
 • Просечен TTFB од 100 ms
 • Рани совети за нулта конфигурација
 • Поддршка за HTTP/2 и HTTP/3 за да се забрза испораката на средствата
 • Бротли компресија за намалување на големината на вашиот WordPress сајт
 • Прилагодени ознаки за кешот за да се обезбеди највисок можен сооднос на удари на кешот
 • Полска оптимизација на слика, во лет, компресија на слика без загуба, намалувајќи ги големини за 50-80%
 • Автоматска конверзија на webp за да се зголеми Google Резултати за брзина на страници и подобрување на корисничкото искуство
 • Google Прокси на фонтови за опслужување на фонтови од вашиот домен, со што се намалуваат пребарувањата за DNS и се подобрува времето на вчитување
 • Argo Smart Routing за подобрување на промашувањето на кешот и динамичкото насочување на барањата за 26%+
 • Нивото кеширање му овозможува на Cloudflare да се повикува на сопствената мрежа на PoP пред да прогласи промашување на кешот, намалувајќи го оптоварувањето на WordPress и зголемување на брзината.

Карактеристики на изведба:

 • Кеширање на целосна страница
 • Бајпас на кешот за колачиња
 • По кеширање на уред
 • Оптимизација на слика
 • Паметно рутирање ARGO
 • Степено кеширање
 • 32+ јадра на процесорот со 128 GB RAM
 • Посветени ресурси на процесорот и RAM меморијата
 • Складирање на NVMe SSD диск
 • Неограничени PHP работници
 • Бесплатен Redis & Object Cache Pro
 • Бесплатни средини за поставување
 • Фино подесени за WordPress
 • FTP, SFTP, WP-CLI и SSH пристап

Ова е намалувањето на неговите клучни карактеристики во врска со брзината, перформансите, безбедноста и поддршката.

Интерфејс лесен за корисници

табла за ракетна мрежа

го ценам убав чист интерфејс каде што лесно можам да го најдам тоа што го барам и, уште подобро - навистина разбирам што правам.

Задоволство ми е да пријавам дека корисничкиот интерфејс на Rocket.net е навистина убаво.

создаде нов wordpress
ракетна мрежа wordpress контролна табла на страницата

Започнав за неколку секунди и го имаше мојот WordPress страницата е подготвена да оди во контролната табла на мојата хостинг сметка. Платформата автоматски избира и инсталира соодветни приклучоци, како што се Akismet и управување со CDN-кешот, и обезбедува пристап до сите вообичаени бесплатни WordPress теми.

Потоа во другите јазичиња, можете да ги видите сите датотеки, резервни копии, дневници, извештаи и приспособете ги безбедносните и напредните поставки.

Во секој момент можев преминете на WordPress административен екран и работам на мојот сајт.

Сè на сè, беше супер лесен за навигација, и не доживеав никакви грешки или пропусти при движење низ интерфејсот.

Што друго ми се допадна?

 • Имате избор на центри за податоци. Двајца во САД и по еден во ОК, Сингапур, Австралија, Холандија и Германија.
 • Можете да го прилагодите вашиот WordPress инсталација со додавање повеќестрана поддршка, WooCommerce и Atarim (алатка за соработка).
 • Добивате бесплатен привремен URL за да можете да работите на вашиот сајт пред да купите име на домен.
 • Можете да ја  мигрираат сите постоечки WordPress сајтови преку бесплатно.
 • Rocket.net ви дозволува клонирајте го вашиот WordPress сајт со еден клик што ви дава можност да тестирате нови теми и приклучоци на страница за поставување без случајно да ја уништите вашата оригинална страница.
 • Инсталирајте WordPress приклучоци и теми од внатрешноста на вашата контролна табла на Rocket.
Инсталирајте WordPress приклучоци и теми од вашата контролна табла на Rocket

Еден очигледен пропуст, сепак, е хостирањето на е-пошта. Платформата едноставно не го нуди. Така ова значи дека треба да добиете друг провајдер за вашата е-пошта, што а) чини повеќе, и б) ги прави работите покомплицирани. 

Ова е разочарувачки бидејќи повеќето пристојни хостинг провајдери ја нудат оваа услуга. Но, ако веќе користите Google Работниот простор (како јас) тогаш ова не е голем недостаток, според мое мислење.

Без разлика дали имате 1 или 1,000 веб-локации, Rocket.net нуди неограничено бесплатно WordPress миграции на сајтови со секој план!

Дозволете Rocket.net да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас за да можете сами да ја видите разликата! Пробајте го Rocket.net за 1 долар

Супериорна брзина и перформанси

Сите веб-хостинг компании ги прават истите тврдења за тоа дека имаат најбрзи сервери, најдобра услуга и најголемо искуство.

Провајдерот на хостинг со зборот „ракета“ во својот наслов не би си правел никаква услуга доколку е бавен. За среќа, Rocket.net го исполнува своето име и обезбедува лесни брзи брзини на вчитување за вашиот WordPress веб-страница.

Дали знаевте дека: Cloudflare Enterprise цената е 6,000 долари месечно по домен, но во Rocket, тие го имаат во комплет за секоја локација на нашата платформа на без дополнителни трошоци за вас.

Друга карактеристика што не-техничарите ќе ја ценат е тоа Rocket.net однапред ги конфигурира и автоматски ги оптимизира вашите веб-локации за да ги добие најбрзите брзини. Ова значи дека не треба да трошите драгоцено време кинејќи ја косата обидувајќи се да откриете како сами да го направите тоа.

ДЕЛ

Подготвени за брзина? Дозволете Rocket да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас!

Од 25 долари месечно

Во овој дел ќе дознаете…

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо се вчитува сајтот хостиран на Rocket.net. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница Rocket.net настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционира кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

🚀 Резултати од тестот за брзина и перформанси Rocket.net

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

КомпанијаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
SiteGroundФранкфурт: 35.37 ms
Амстердам: 29.89 ms
Лондон: 37.36 ms
Њујорк: 114.43 ms
Далас: 149.43 ms
Сан Франциско: 165.32 ms
Сингапур: 320.74 ms
Сиднеј: 293.26 ms
Токио: 242.35 ms
Бангалор: 408.99 ms
179.71 ms3 ms1.9 ги0.02
KinstaФранкфурт: 355.87 ms
Амстердам: 341.14 ms
Лондон: 360.02 ms
Њујорк: 165.1 ms
Далас: 161.1 ms
Сан Франциско: 68.69 ms
Сингапур: 652.65 ms
Сиднеј: 574.76 ms
Токио: 544.06 ms
Бангалор: 765.07 ms
358.85 ms3 ms1.8 ги0.01
ОблациФранкфурт: 318.88 ms
Амстердам: 311.41 ms
Лондон: 284.65 ms
Њујорк: 65.05 ms
Далас: 152.07 ms
Сан Франциско: 254.82 ms
Сингапур: 295.66 ms
Сиднеј: 275.36 ms
Токио: 566.18 ms
Бангалор: 327.4 ms
285.15 ms4 ms2.1 ги0.16
A2 ХостингФранкфурт: 786.16 ms
Амстердам: 803.76 ms
Лондон: 38.47 ms
Њујорк: 41.45 ms
Далас: 436.61 ms
Сан Франциско: 800.62 ms
Сингапур: 720.68 ms
Сиднеј: 27.32 ms
Токио: 57.39 ms
Бангалор: 118 ms
373.05 ms2 ms2 ги0.03
WP EngineФранкфурт: 49.67 ms
Амстердам: 1.16 с
Лондон: 1.82 с
Њујорк: 45.21 ms
Далас: 832.16 ms
Сан Франциско: 45.25 ms
Сингапур: 1.7 с
Сиднеј: 62.72 ms
Токио: 1.81 с
Бангалор: 118 ms
765.20 ms6 ms2.3 ги0.04
Rocket.netФранкфурт: 29.15 ms
Амстердам: 159.11 ms
Лондон: 35.97 ms
Њујорк: 46.61 ms
Далас: 34.66 ms
Сан Франциско: 111.4 ms
Сингапур: 292.6 ms
Сиднеј: 318.68 ms
Токио: 27.46 ms
Бангалор: 47.87 ms
110.35 ms3 ms1 ги0.2
WPX хостингФранкфурт: 11.98 ms
Амстердам: 15.6 ms
Лондон: 21.09 ms
Њујорк: 584.19 ms
Далас: 86.78 ms
Сан Франциско: 767.05 ms
Сингапур: 23.17 ms
Сиднеј: 16.34 ms
Токио: 8.95 ms
Бангалор: 66.01 ms
161.12 ms2 ms2.8 ги0.2

Rocket.net прикажува импресивна брзина и перформанси врз основа на податоците од клучните индикатори за изведба: Време до првиот бајт (TTFB), Доцнење на првиот влез (FID), најголема содржина со содржина (LCP) и Кумулативно менување распоред (CLS).

 1. Време до првиот бајт (TTFB): TTFB покажува колку брзо серверот почнува да одговара на барање. Во дадените податоци, Rocket.net постојано објавува ниски вредности на TTFB на повеќе глобални локации, кои се движат од 27.46 ms во Токио до 318.68 ms во Сиднеј, со просечен TTFB од 110.35 ms. Овие бројки ги рефлектираат серверите со голема реакција, способни за навремено започнување со испорака на податоци.
 2. Одложување на првиот влез (FID): FID го мери времето од кога корисникот првпат комуницира со вашата страница до времето кога прелистувачот може да започне со обработка на одговорите на таа интеракција. Пониската вредност е подобра, а Rocket.net добива добри резултати овде со многу низок FID од 3 ms, што укажува на брза интерактивност.
 3. Најголема содржина со боја (LCP): LCP го мери времето потребно за најголемиот елемент на содржината на страницата да стане видлив од моментот кога страницата ќе почне да се вчитува. Пониска вредност значи побрзо време на оптоварување. Rocket.net постигнува пофален резултат овде со LCP од 1 с, што сугерира брзо прикажување на најзначајните елементи на веб-страница.
 4. Кумулативна промена на распоредот (CLS): CLS квантифицира колку содржината на страницата визуелно се поместува за време на вчитувањето. Пониските вредности се подобри бидејќи гарантираат дека страницата е стабилна додека се вчитува. Rocket.net овде добива 0.2, што спаѓа во „добриот“ опсег според GoogleВеб-виталните упатства, сигнализирајќи стабилно искуство за вчитување.

Перформансите на Rocket.net низ овие индикатори ја одразуваат брзата, ефикасна услуга и искуството кое е лесно за корисникот. Неговите ниски TTFB, FID и LCP метрика укажуваат на брзи, одговорни сервери и брзо време на вчитување на страницата. Неговиот резултат CLS сугерира дека корисниците нема да бидат значително вознемирени од елементите што се движат наоколу додека се вчитуваат страниците. Оваа комбинација на фактори придонесува за веб-хостинг услуга со високи перформанси, прифатлива за корисниците.

ДЕЛ

Подготвени за брзина? Дозволете Rocket да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас!

Од 25 долари месечно

🚀 Резултати од тестот за влијание на оптоварување Rocket.net

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

КомпанијаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
SiteGround116 ms347 ms50 барања/сек
Kinsta127 ms620 ms46 барања/сек
Облаци29 ms264 ms50 барања/сек
A2 Хостинг23 ms2103 ms50 барања/сек
WP Engine33 ms1119 ms50 барања/сек
Rocket.net17 ms236 ms50 барања/сек
WPX хостинг34 ms124 ms50 барања/сек

 1. Просечно време на одговор: Ова покажува колку брзо серверот во просек одговара на барање. Пониските вредности се подобри бидејќи означуваат брзи одговори на серверот. Rocket.net има импресивно просечно време на одговор од 17 ms, што сугерира дека нивните сервери се многу одговорни и можат брзо да адресираат барања.
 2. Највисоко време на оптоварување: Ова го мери најдолгото времетраење што му е потребно на серверот за да одговори на барање. Пониските вредности се подобри, што значи дека дури и при значителни оптоварувања, одговорот на серверот останува брз. Rocket.net работи добро и овде, со највисоко време на оптоварување од 236 ms. Ова покажува дека дури и при максимални оптоварувања, Rocket.net одржува ефикасно време на одговор.
 3. Просечно време на барање: Ова е просечниот број на барања во секунда со кои серверот може да се справи. Се претпочитаат повисоки вредности бидејќи значат дека серверот може да управува со повеќе симултани барања. Rocket.net прикажува силно просечно време на барање, справување со 50 барања во секунда, што ја покажува неговата способност ефикасно да се справи со голем обем на сообраќај.

Метриката на изведба на Rocket.net сугерира високо-перформансна, ефикасна услуга за веб-хостинг. Неговото ниско просечно време на одговор и највисоко време на оптоварување ја нагласуваат брзината и ефикасноста на неговите сервери, дури и при високи сообраќајни услови.

Во меѓувреме, неговото високо просечно време на барање укажува на робустен капацитет за ракување со повеќе истовремени барања. Овие фактори колективно придонесуваат за силните перформанси на Rocket.net во обезбедувањето брзи, сигурни веб-хостинг услуги.

Форт-Нокс како безбедност

безбедносни карактеристики на ракетната мрежа

Платформата исто така ветува безбедност на ниво на претпријатие. Значи, ако сте загрижени за хакирање на вашата страница, не мора да се грижите ако сте со Rocket.net.

Еве на што може да се радувате:

 • Rocket.net користи Заштитен ѕид за апликација за веб-страница на Cloudflare и го скенира секое барање што доаѓа до вашата страница за да се осигура дека е безбедно.
 • Ти добиваш бесплатни дневни бекап кои се чуваат две недели, така што никогаш нема да изгубите ниту еден од вашите скапоцени податоци.
 • Искористува Imunify360 кој врши скенирање и поправање на малициозен софтвер во реално време без да претрпите никакво влијание врз брзината на вашата веб-страница.
 • Добивате исто толку бесплатни SSL сертификати како сакаш.
 • Автоматски ажурирања на сите ваши WordPress софтвер и додатоци чувај ги своите WordPress страницата работи непречено.

слободен WordPress / WooCommerce миграции

Без разлика дали имате 1 или 1,000 веб-локации, Rocket.net обезбедува неограничено бесплатно WordPress миграции на сајтови со секој план!

Оваа услуга е достапна за сите корисници на Rocket.net, без разлика дали имаат една веб-локација или повеќе страници што треба да се мигрираат.

слободен WordPress / WooCommerce миграции

Со Rocket.net, можете да бидете сигурни дека со вашата миграција ќе управуваат искусни професионалци кои имаат длабоко разбирање за WordPress и WooCommerce. Процесот на миграција е беспрекорен и без проблеми, а тимот на Rocket.net ќе работи со вас за да се погрижи вашата страница да се пренесе брзо и ефикасно.

Без разлика дали сакате да ја преместите вашата страница на Rocket.net за подобри перформанси, безбедност или поддршка, нивната бесплатна услуга за миграција го прави процесот лесен и без стрес. И со неограничено бесплатно WordPress миграции на сајтови со секој план, можете да мигрирате онолку локации колку што ви требаат без никакви дополнителни трошоци.

Без разлика дали имате 1 или 1,000 веб-локации, Rocket.net нуди неограничено бесплатно WordPress миграции на сајтови со секој план!

Дозволете Rocket.net да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас за да можете сами да ја видите разликата! Пробајте го Rocket.net за 1 долар

Експертска служба за клиенти

тим за техничка поддршка

Услугите за клиенти на Rocket.net се предмет на многу негови осврти со пет ѕвезди. И тоа е затоа што е страшно

Платформата нуди 24/7 поддршка за разговор во живо, како и телефонска поддршка и поддршка за е-пошта. 

Агентите за услуги на клиентите се познавања и всушност ги знаат нивните работи, за да не треба да чекате да ве помине низ синџирот на исхрана додека не ја добиете потребната техничка поддршка.

Осврти Rocket.net на Trustpilot
https://www.trustpilot.com/review/rocket.net

Рецензентите на Rocket.net известуваат за ултра брз одговор, во некои случаи во рок од 30 секунди. Мислам дека ова е ѕвездено и токму она што ви треба од платформата за хостирање.

Без разлика дали имате 1 или 1,000 веб-локации, Rocket.net нуди неограничено бесплатно WordPress миграции на сајтови со секој план!

Дозволете Rocket.net да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас за да можете сами да ја видите разликата! Пробајте го Rocket.net за 1 долар

Rocket.net Негативи

Rocket.net нуди поволности и функции за корисници кои бараат управувано WordPress домаќин, но има и некои негативни што треба да се земат предвид.

Еден од најголемите недостатоци е скапа цена, со план со најниска цена што започнува од 25 $/месец кога се плаќа годишно. Ова може да биде забранувачко за корисници кои се свесни за буџетот кои бараат поприфатлива опција.

Друга потенцијална негатива е таа Rocket.net не нуди бесплатен домен, што е вообичаена карактеристика што ја нудат многу други веб-домаќини. Ова значи дека корисниците ќе треба да го купат својот домен посебно, што може да додаде дополнителен трошок.

Дополнително, доаѓа и почетниот план ограничено складирање и пропусен опсег, со само 10 GB простор на дискот и вклучен пренос од 50 GB. Ова можеби не е доволно за корисници со поголеми веб-локации или голем обем на сообраќај. Исто така, просторот за складирање се користи и за резервни копии, па ако имате многу резервни копии тогаш тоа ќе зафаќа простор на дискот.

Конечно, Rocket.net не нуди хостинг за е-пошта, што значи дека корисниците ќе треба да го добијат од трета страна. Ова може да додаде дополнителен слој на сложеност и потенцијално да ги зголеми трошоците.

Споредете ги конкурентите на Rocket.net

Еве, ги ставаме под микроскоп некои од најголемите конкуренти на Rocket.net: Cloudways, Kinsta, SiteGround, Хостингер и WP Engine.

Rocket.netОблациKinstaSiteGroundWP EngineHostinger
Забрза(Cloudflare Enterprise CDN, оптимизација на серверот)(Приспособливи даватели на облак)(Google Облак платформа)️ (Добри брзини на споделени хостинг)️ (Слично на Кинста)(Брзини погодни за буџетот, може да заостануваат)
Безбедност(Вградено скенирање на малициозен софтвер, DDoS заштита, автоматско ажурирање на WP)️ (Достапни алатки, потребна е конфигурација на серверот)(Автоматско отстранување на малициозен софтвер, безбедност на GCP)(Пристојни мерки, пропусти на заеднички хостинг)(Слично на Kinsta, ограничувања за заеднички хостинг)️ (Основни карактеристики, заеднички ризици за хостирање)
WordPress Фокус(Лесен интерфејс, поставување со еден клик, вградена оптимизација на WP)️ (Целосна контрола на серверот, бара техничка експертиза) (Направено за WP, поставување со еден клик, автоматско ажурирање)(Добра поддршка, ограничувања за заеднички хостинг)(Силен фокус на WP, ограничувања за заеднички хостинг)(Основни карактеристики, ограничувања за заеднички хостинг)
Поддршка(24/7 разговор во живо со експерти на WP)(Корисно, не секогаш специфични за WP)(24/7 WP експерти, исклучителна услуга)(Добар тим, времињата на одговор се разликуваат, ограничена експертиза на WP)(Добра WP поддршка, може да се зафати)(Разговор во живо, основно познавање на WP)
Повеќе информацииПреглед на облачни патиштаПреглед на кинстаSiteGround прегледWP Engine прегледПреглед на хостингер

Карактеристики на брзина:

 • Rocket.net: Блескаво брзо со кешот на Litespeed, внатрешен CDN и оптимизации на ниво на сервер. Помислете на Усеин Болт со џет-пак.
 • Облаци: Изберете свој провајдер на облак за коктел со прилагодена брзина. Помислете на Гордон Ремзи како подготвува серверско јадење со Мишелин ѕвезда.
 • Кинста: Google Платформата на облак ја турбополна вашата страница, но можеби нема сосема да одговара на брзината на Rocket.net. Замислете Ферари, но не и ЛаФерари.
 • SiteGround: Добри брзини за заеднички хостинг, но не можат да ја надминат толпата посветени сервери. Помислете на сигурен Toyota Camry, сигурен, но не и тркачки автомобил.
 • WP Engine: Слично на брзината на Kinsta, иако ограничувањата на ресурсите може да ги забават локациите со голем сообраќај. Размислете за разработена VW Beetle, забавна, но со ограничувања.
 • Хостингер: Брзини погодни за буџетот, но подгответе се за потенцијални времиња на задоцнување за време на сообраќајните скокови. Размислете за мопед на автопат, најдобар за патувања со помала потреба.

Безбедносни карактеристики:

 • Rocket.net: Вградено скенирање на малициозен софтвер, DDoS заштита и автоматско WordPress ажурирањата ја зајакнуваат вашата страница. Помислете на средновековен замок со ласерски куполи.
 • Облаци: Нуди безбедносни алатки, но конфигурацијата на серверот е ваша одговорност. Размислете за изградба на свој ров и подвижен мост.
 • Кинста: Автоматско отстранување на малициозен софтвер, безбедносната инфраструктура на GCP и WordPress-Специфичните безбедносни карактеристики цврсто ги заклучуваат работите. Помислете на високотехнолошки банкарски трезор со ласерски мрежи.
 • SiteGround: Пристојни безбедносни мерки, но нема автоматско отстранување на малициозен софтвер и пропусти на споделениот хостинг. Помислете на зајакната дрвена порта.
 • WP Engine: Слично на безбедносниот фокус на Kinsta, но ограничувањата за заеднички хостинг важат за пониски нивоа. Размислете за чувана станбена зграда со различни нивоа на безбедност.
 • Хостингер: Основни безбедносни карактеристики, но споделениот хостинг значи дека ранливостите на вашите соседи може да бидат ваши. Размислете за маалски часовник со различен степен на будност.

WordPress карактеристики:

 • Rocket.net: Лесниот интерфејс, поставувањето со еден клик и вградените алатки за оптимизација на WP го прават управувањето со вашата страница лесно. Помислете на а WordPress шепот со магично стапче.
 • Облаци: Целосната контрола на серверот ви дава крајна флексибилност, но бара повеќе техничко знаење. Размислете за сам WordPress кутија со алатки за технолошки такт.
 • Кинста: Изграден за WordPress од основата, со поставување со еден клик, автоматско ажурирање и многу функции специфични за WP. Помислете на а WordPress самовила кума ти ја исполнува секоја желба.
 • SiteGround: Добрата поддршка и карактеристики на WP, но ограничувањата на споделениот хостинг може да влијаат на перформансите. Размислете за корисно WordPress библиотекар, но со ограничени ресурси.
 • WP Engine: Силен WP фокус, но недостасуваат некои функции во споредба со Kinsta, а ограничувањата за споделени хостинг важат за пониски нивоа. Размислете за пријателски WordPress бариста, но не и готвач со ѕвезда на Мишелин.
 • Хостингер: Основните функции на WP и споделениот хостинг значат дека можеби ќе треба да направите дополнително кодирање за да ги исправите работите. Размислете а WordPress чирак што ги учи јажињата.

Техничка поддршка:

 • Rocket.net: Пријателска и информирана поддршка за разговор во живо достапна 24/7. Помислете на корисен бард кој ве пее WordPress серенади.
 • Облаци: Корисен тим за поддршка, но не секогаш WordPress-специфичен. Размислете за џин за техничка поддршка на кој можеби му треба WordPress обука.
 • Кинста: 24/7 WP стручна поддршка која оди повеќе за да ги реши вашите проблеми. Мисли дека самиот Гандалф ти одговара WordPress гатанки.
 • SiteGround: Добар тим за поддршка, но времето на одговор може да варира и WordPress експертизата може да биде ограничена. Размислете за пријателска понуда на селски старешина WordPress совети.
 • WP Engine: Добра поддршка за WP, но може да биде зафатена за време на врвот. Размислете за популарна WordPress гуру со долга низа ученици.

Вредност за пари:

 • Rocket.net: Малку поскапо од некои конкуренти, но го оправдува со врвна брзина, безбедност и леснотија на користење. Размислете за премија WordPress пакет за сериозни креатори.
 • Облаци: Флексибилни цени врз основа на давателот на облак и користените ресурси. Размислете за плаќање колку што сакате WordPress шведска маса со различни трошоци.
 • Кинста: Премиум цената ја одразува нејзината GCP инфраструктура со високи перформанси и посветена WordPress фокус. Помислете на Мишелин ѕвезда WordPress ресторан, вреден перча за остроумните непца.
 • SiteGround: Достапни планови за заеднички хостинг, но перформансите и карактеристиките може да бидат ограничени. Размислете за удобност WordPress кафуле со пристојна вредност за случајни корисници.
 • WP Engine: Слично на цените на Kinsta, но споделени ограничувања за хостирање на пониските нивоа. Размислете за висока класа WordPress бистро со вкусни опции, но помали порции на буџетското мени.
 • Хостингер: Буџетски шампион, но бидете подготвени за потенцијално забавување на перформансите и ограничени функции. Размислете а WordPress камион за храна кој нуди брзи каснувања при крадење.

Значи, кој треба да избере Rocket.net?

 • Демоните на брзината бараат извонредни брзи перформанси и вградени WordPress оптимизација.
 • WordPress почетници кои сакаат лесна за употреба платформа со одлична поддршка.
 • Бизниси и локации со голема посетеност кои бараат врвна безбедност и мир на умот.

TL; ДР

 • Rocket.net сјае со огромна брзина, врвна безбедност и леснотија на користење, но со врвна цена.
 • Cloudways нуди приспособливи опции за облак за технолошки корисници, но бара повеќе технички вештини.
 • Кинста разгалува WordPress обожаватели со посветени функции и стручна поддршка, но ограничувањата за споделени хостинг важат за пониските нивоа.
 • SiteGround обезбедува достапно споделено хостирање со добра поддршка за WP, но перформансите и функциите се ограничени.
 • WP Engine обезбедува силен WP фокус и слични брзини на Kinsta, но остануваат ограничувањата на споделениот хостинг.
 • Hostinger нуди буџетски опции, но подгответе се за потенцијални забавувања и ограничени функции.

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Ако барате место за чување на вашите WordPress веб -страници со брзини побрзо од Тесла што пука низ вселената, тогаш Rocket.net може да биде правилно управуван WordPress хостинг компанија за вас.

Rocket.net WordPress хостинг

Развијте го вашиот бизнис со молскавично брзи, безбедни и целосно оптимизирани веб-локации кои се лесни за поставување и управување.

 • Бесплатен Cloudflare Enterpris SSL, CDN, WAF
 • Бесплатна заштита од малициозен софтвер
 • 24x7 експертска поддршка и неограничени бесплатни миграции


Заедно со неговата победничка изведба, можете и да уживате ѕвездени услуги за клиенти и безбедносни карактеристики.

Сепак, со $25+ месечно, тоа не е најевтината опција, па ако сте свесни за буџетот, можеби ќе сакате да размислите за алтернатива со пониска цена.

Ако сакате да го преземете ова успеа WordPress хостинг компанија за возење, можете да започнете веднаш за 1 $. Зачленете се тука и пробајте го Rocket.net денес.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Rocket.net постојано ги ажурира и ги проширува своите функции за хостирање. Подолу ажурирањата (последно проверени јули 2024 година) ја покажуваат посветеноста на Rocket.net за обезбедување иновативни и кориснички решенија за WordPress хостинг, нагласувајќи ги перформансите, безбедноста и ефикасноста.

 • Cloudflare Edge Analytics за WordPress: Оваа нова функција ја користи робусната аналитика на Cloudflare на работ, обезбедувајќи WordPress корисници со подлабок увид во сообраќајот и перформансите на нивната веб-страница. Оваа интеграција овозможува собирање податоци во реално време, нудејќи посеопфатно разбирање на интеракциите со корисниците.
 • Улоги на корисници на страницата за пристап до селективен контролен панел: Rocket.net воведе приспособливи кориснички улоги, подобрувајќи ја безбедноста и соработката. Оваа функција им овозможува на сопствениците на сајтови да доделат специфични нивоа на пристап на различни корисници, осигурувајќи дека членовите на тимот можат да пристапат само до неопходните делови од контролната табла, со што се подобрува безбедноста и ефикасноста на работниот тек.
 • Подобрен автоматизиран WordPress Резервна копија обновува: Функционалноста за обновување резервна копија е надградена за поголема доверливост и лесна употреба. Корисниците сега можат без напор да ги обноват своите WordPress сајтови од резервни копии со подобрена брзина и точност, минимизирајќи ги ризиците за застој и загуба на податоци.
 • Рационализирано управување со агенцијата „Сè-во-едно“ и соработка Овозможено од Atarim: Оваа интеграција е менувач на играта за агенции кои управуваат со повеќе WordPress сајтови. Ги рационализира работните текови и соработката, нудејќи централизирана платформа за ефикасно управување и комуникација, сето тоа напојувано со робусната технологија на Atarim.
 • WordPress Пристап до дневници од работ: Ова ажурирање им обезбедува на корисниците детални дневници за пристап директно од рабната мрежа на Cloudflare. Ова подобрување нуди вредни сознанија за сообраќајните шеми и потенцијалните безбедносни закани, овозможувајќи проактивно управување со локацијата и безбедносни мерки.
 • Најдобар WordPress Активност евиденција без надуеност на приклучокот: Rocket.net воведува лесно решение за WordPress евиденција на активности. Оваа иновација ја елиминира потребата од дополнителни приклучоци, намалувајќи ја надуеноста на вашиот WordPress сајт, додека сеуште обезбедува сеопфатни дневници за сите активности на локацијата.
 • Паметно кеширање Rocket.net – Однесување на CloudFlare Enterprise EDGE кеширањето на следното ниво: Паметното кеширање на Rocket.net ги користи напредните можности за кеширање на Cloudflare за да обезбеди уште побрзо време на вчитување на веб-локациите и подобрени вкупни перформанси, подобрувајќи го корисничкото искуство и оптимизација.
 • Автоматско менување на големината на сликата за WordPress: Оваа функција автоматски ја менува големината на сликите за оптимални перформанси и побрзо време на вчитување. Тоа е значително подобрување за брзината на страницата, особено корисно за тешките слики WordPress сајтови.
 • Веб-базиран WP-CLI терминал за управувано WordPress хостинг: Нудејќи WP-CLI терминал базиран на веб, Rocket.net им олеснува на корисниците да управуваат со нивните WordPress сајтови преку интерфејс на командната линија, директно од прелистувачот. Оваа алатка е особено корисна за напредни корисници и програмери.
 • PHP 8.1 WordPress Хостинг сега е достапен: Со достапноста на хостинг PHP 8.1, корисниците на Rocket.net можат да уживаат во подобрувањата на перформансите и новите функции на најновата верзија на PHP, обезбедувајќи ги нивните WordPress сајтовите се брзи, безбедни и ажурирани.
 • Етикети на сајтови за WordPress: Оваа нова функција им овозможува на корисниците да ги организираат и етикетираат своите WordPress сајтови за подобро управување. Тоа е особено корисно за агенции и корисници со повеќе страници, поедноставувајќи ја навигацијата и организацијата.

Преглед на Rocket.net: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

ДЕЛ

Подготвени за брзина? Дозволете Rocket да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас!

Од 25 долари месечно

Што

Rocket.net

Клиентите размислуваат

Мигрирањето на Rocket.net ја промени играта!

Јануари 2, 2024

Мигрирањето на Rocket.net ја промени играта! Мојата WordPress страницата сега се чувствува како ракетен брод, кој минува покрај бавното темпо на мојот стар домаќин. Време на вчитување на страницата? Речиси непостоечки. Безбедност? Отпорен на куршуми. Па дури и со нулта технолошки вештини, нивната контролна табла е погодна за корисникот го прави управувањето со сè лесно. Плус, нивната поддршка е молскавична и секогаш корисна. Секако, тие може да чинат малку повеќе, но за мир на умот и огромна брзина, вреди секој денар. Мојот сајт е среќен, јас сум среќен, што повеќе би можел да побарам?

Аватар за Тео Њујорк
Тео Њујорк

Rocket.net е ракета!

Април 22, 2023

Не можам да кажам доволно добри работи за Rocket.net! Како некој кој претходно се бореше со веб хостинг, тие успеаја WordPress услугата е целосно менувач на играта. Поставувањето на мојата страница беше брзо и лесно, а Cloudflare Enterprise го направи молскавично брз и супер безбеден. Тимот за поддршка на клиентите е секогаш пријателски настроен и подготвен да помогне со какви било прашања или проблеми. Плус, тие имаат различни планови кои одговараат на секој буџет. Ако сте на пазарот за солидна WordPress домаќин, дефинитивно проверете го Rocket.net. Нема да зажалите!

Аватар за Тејлор б
тејлор б

Вие нема да бидете разочарани!

Април 14, 2023

Морам да кажам, Rocket.net е најдобар WordPress хостинг услуга што некогаш сум ја користел! Поставувањето беше брзо, а со Cloudflare Enterprise, мојата страница е побрза и побезбедна од кога било. Нивната корисничка поддршка беше супер пријателска и секогаш тука кога ми требаат. Ми се допаѓа како тие имаат планови за секој буџет, исто така. Ако барате управуван WordPress домаќин, пробај Rocket.net. Нема да бидете разочарани!

Аватар за Алекс Ричардсон
Алекс Ричардсон

достават преглед

Прегледајте ги ажурирањата

 • 09/06/2023 – Ажурирано со анализа на брзината на страницата и влијанието на оптоварувањето
 • 28/04/2023 – Додадени се нови цени и нови функции

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Почетна » Веб хостинг » Дали треба да бидете домаќини со Rocket.net? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...