Врвни услуги за складирање облак за корисници на Mac и Windows

in Блог

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

облак складирање услугите ви дозволуваат да ги складирате вашите датотеки на нивните сервери, обезбедувајќи ги и осигурувајќи дека можете да пристапите и да ги споделувате во секое време, од каде било и на кој било уред. Пред да одлучите со кој да одите, ајде споредете го најдобро складирање во облак на пазарот во моментов.

Најдобро складирање во облак: Нашата потесна листа

 1. pCloud облак чување
  Од 49.99 $/год. (доживотни планови од 199 $) (бесплатен план од 10 GB)

  pCloud е една од најдобрите услуги за складирање облак поради ниските цени, одличните безбедносни карактеристики како што се шифрирање од страна на клиентот и приватноста со нула знаење и МНОГУ прифатливи доживотни планови.

  Обидете се pCloud бесплатно Дознај повеќе
 2. Sync.com облак чување
  Од 8 долари месечно (бесплатен план од 5 GB)

  Sync.com е премиум услуга за складирање облак што е лесна за употреба и достапна, доаѓа со одлична безбедност од воено ниво, шифрирање од страна на клиентот, приватност со нула знаење - одлична и споделување и карактеристики за соработка, а нејзините планови се многу достапни.

  Обидете се Sync.com бесплатно Дознај повеќе
 3. Icedrive Cloud Storage
  Од 59 $/год. (5-годишни планови од 189 $) (бесплатен план од 10 GB)

  Ицедрив доаѓа со одлични карактеристики како што се алгоритам за шифрирање Twofish, шифрирање од страна на клиентот, приватност со нула знаење, интуитивен дизајн на интерфејс и конкурентни цени вклучуваат доживотни планови за складирање облак.

  Пробајте го Icedrive бесплатно Дознај повеќе

Брзо резиме:

 • Најдобра евтина опција за складирање облак: pCloud ⇣ Ако имате мал буџет, но сепак сакате да пристапите до што е можно повеќе напредни функции, pCloud е одлична опција со прифатливи доживотни планови.
 • Најдобро складирање облак за деловна употреба: Sync.com ⇣ Овој популарен провајдер може да се пофали со одличен опсег на функции, водечки безбедносни интеграции во индустријата и одлична вредност за парите.
 • Најдобро складирање облак за лична употреба: Dropbox ⇣ Секој што бара висококвалитетен провајдер со дарежлив простор и моќен бесплатен план ќе му се допадне Dropbox.

Користењето на складиштето во облак е толку вообичаено што можеби веќе го користите без да го сфатите. Ве гледаме, иматели на Gmail сметки! Но, ако сакате да станете посериозни или понамерни со користењето на складирањето, прочитајте понатаму. 

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за складирање во облак. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Безбедноста и приватноста се две од најважните работи што треба да се земат предвид при изборот на најдоброто складирање во облак за вашите потреби.

Треба да се обидете да се погрижите да изберете провајдер кој користи шифрирање со нула знаење, има високо безбедна серверска инфраструктура и ја цени приватноста пред сè друго.

Врвни услуги за складирање облак за лична и деловна употреба во 2024 година

На крајот од оваа листа, вклучив два од најлошите даватели на складирање облак во моментов што препорачувам никогаш да не ги користите.

1. pCloud (Најдобра вредност за парите и евтино складирање облак во 2024 година)

pcloud

Начин на чување: 10 GB - неограничено

Бесплатно складирање: 10GB

Платформи: Windows, Mac, Linux, iOS, Android

Цени: 2 ТБ за 99.99 долари годишно (или доживотен пристап за 399 долари)

Брзо резиме: pCloud е безбеден и лесен за користење обезбедувач на складирање со седиште во Швајцарија кој ви овозможува бесплатно складирање до 10 GB и нуди доживотни планови до 2 ТБ што ја прави неговата услуга поевтина на долг рок бидејќи нема да морате да се грижите за надоместоците за обновување.

Веб-страница: www.pcloud. Со

она што ја прави pCloud се издвојува од конкурентите, можеби најмногу од сè е неговата единствена понуда на трајно, доживотно складирање во облак.

карактеристики:

 • Доживотно складирање во облак со едно плаќање
 • Без ограничувања на големината на датотеката
 • Дарежлив бесплатен план
 • Вграден музички плеер
 • Целосен опсег на опции за безбедност и приватност

Наместо месечни или годишни планови за плаќање, pCloud корисниците едноставно ставаат надолу a еднократно доживотно складирање во облак такса и се утврдуваат оттогаш.

Кога ќе ја споите оваа опција со функционален интерфејс лесен за користење, без ограничувања за големината на датотеката и изборот каде да ги складирате вашите податоци (САД или ЕУ) поради проблеми со приватноста, pCloud може да направи многу привлечна понуда за многу корисници на лична меморија.

pcloud карактеристики

pCloud нуди и една карактеристика која тешко може да се најде која е привлечна за некои: вграден музички плеер.

Сепак, деловните корисници може да ја сметаат оваа поставка помалку привлечна, и pCloud нема одредени други карактеристики кои ја олеснуваат соработката и интеграцијата на трета страна.

Добрите

 • Еднаш планови за живот - нема месечни или годишни плаќања за паметење (или заборавање)
 • Лесен за користење
 • Нема ограничувања за датотеки
 • Добри опции за приватност

Конс

 • Нема соработка
 • Нема опции за интеграција
 • Ограничена поддршка
 • Шифрирање од крај до крај (pCloud Crypto) е платен додаток

Планови за цени

Има дарежлива бесплатна сметка со простор за складирање до 10 GB.

Меѓу платените планови, pCloud нуди премиум, премиум плус и бизнис. Секој од нив може да се плаќа на месечна основа или со единствена доживотна такса.

Бесплатен план од 10 GB
 • пренос на податоци: 3 GB
 • Мебел за складирање: 10 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Премиум план од 500 GB
 • пренос на податоци: 500 GB
 • Мебел за складирање: 500 GB
 • Цена годишно: $ 49.99
 • Доживотна цена: 199 долари (еднократно плаќање)
План за Premium Plus 2TB
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Цена годишно: $ 99.99
 • Доживотна цена: 399 долари (еднократно плаќање)
Прилагоден план од 10 ТБ
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Мебел за складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Доживотна цена: 1,190 долари (еднократно плаќање)
Семеен план од 2 ТБ
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Корисници:-1 5
 • Доживотна цена: 595 долари (еднократно плаќање)
Семеен план од 10 ТБ
 • пренос на податоци: 10 TB (10,000 GB)
 • Мебел за складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Корисници:-1 5
 • Доживотна цена: 1,499 долари (еднократно плаќање)
Бизнис План
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: 1 ТБ по корисник
 • Корисници: 3 +
 • Цена месечно: 9.99 долари по корисник
 • Цена годишно: 7.99 долари по корисник
 • Вклучува pCloud шифрирање, 180 дена верзии на датотеки, контрола на пристап + повеќе
Професионален бизнис план
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Корисници: 3 +
 • Цена месечно: 19.98 долари по корисник
 • Цена годишно: 15.98 долари по корисник
 • Вклучува приоритетна поддршка, pCloud шифрирање, 180 дена верзии на датотеки, контрола на пристап + повеќе

Крајна Линија

Лесно е да се мисли тоа pCloud е скапо. Сепак, еднократното плаќање е поевтино на долг рок бидејќи нема да мора да се грижите за надоместоците за обновување. Можете исто така да бидете сигурни дека вашите податоци се безбедни, благодарение на силното шифрирање и големиот вишок.

Дознај повеќе за pCloud и како неговите услуги за складирање облак може да ви користат. 

… или прочитајте ги моите детални pCloud преглед овде

2. Sync.com (Најдобра брзина и безбедност за складирање во облак)

sync

Начин на чување: 5 GB - неограничено

Бесплатно складирање: 5GB

Платформи: Windows, Mac, Linux, iOS, Android

Цени: 2 ТБ за 8 долари/месечно

Брзо резиме: Sync.comСкладирањето во облак, лесно за користење, доаѓа со големи брзини, приватност и безбедност, сето тоа за прифатлива цена. Исто така, има дарежлив бесплатен план што можете да го користите за да го тестирате, а излегува од кутијата со вклучено шифрирање со нула знаење.

Веб-страница: www.sync.com

Ако ја барате најдобрата сеопфатна опција, Sync ќе биде вашата најдобра залог.

карактеристики:

 • Безбедност со нула знаење
 • Одлична верзија на датотеки
 • Нема ограничување на големината на датотеката

Додека другите провајдери може да понудат повеќе во една или две специфични области, Sync го нуди најдоброто решение воопшто.

Создаден во Канада во 2011 година со примарен фокус на приватноста на корисниците, Sync е неверојатно достапен и интуитивно лесен за користење.

sync.com карактеристики

Инсталирањето е лесно и повеќето операции се вртат околу пристапот со влечење и спуштање. Ова безбедно складирање во облак прифаќа секаков вид датотека и тие датотеки се лесни за споделување.

Сепак, оваа услуга нуди само годишни договори и можеби нема да биде за вас ако ви треба флексибилност на месечните планови.

Добрите

 • Дава приоритет на почитувањето на законот за приватност
 • Без грешки, лесно обновување на датотеки
 • Лесно споделување датотеки
 • Голем избор на опции за план (вклучувајќи неограничени планови за складирање облак)
 • Заработете бесплатен простор преку препораки. 

Конс

 • Многу поедноставен десктоп клиент
 • Нема договори пократки од 1 година
 • Нема поддршка во живо

Планови за цени

Sync нуди дарежливи ценовни планови, вклучувајќи солидна бесплатна опција, како и 4 нивоа на платено: соло основно, соло професионално, тимски стандард и тимови неограничено. Двата тимски планови се ценети според бројот на корисници.

Бесплатни план
 • пренос на податоци: 5 GB
 • Мебел за складирање: 5 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Pro Solo Основен план
 • пренос на податоци: неограничен
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Годишен план: $ 8/месечно
Pro Solo професионален план
 • пренос на податоци: неограничен
 • Мебел за складирање: 6 TB (6,000 GB)
 • Годишен план: $ 20/месечно
Стандарден план на Pro Teams
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: 1 ТБ (1000 GB)
 • Годишен план: 6 $/месечно по корисник
Неограничен план на Pro Teams
 • пренос на податоци: неограничен
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Годишен план: 15 $/месечно по корисник

Крајна линија:

Sync е едноставно решение за складирање облак со разумни цени за огромен простор за складирање. Неговите услуги се релативно основни, но едноставноста го прави привлечен, особено за корисниците кои не сакаат многу функции. Иако поддршката за корисници има ограничени опции, дополнителната безбедност и ограничените интеграции на трети страни се нешто што треба да се земе предвид.

Значи, ако барате едноставно и ефективно решение, регистрирајте сметка кај sync денес за да започнете. 

Дознај повеќе за Sync и како нејзината услуга за складирање облак може да ви користи. 

… или прочитајте ги моите детални Sync.com преглед овде

3. Icedrive (Најдобра опција за силна безбедност и лесно користење)

погон на мраз

Начин на чување: 10 GB - 10 ТБ

Бесплатно складирање: 10GB

Платформи: Windows, Mac, Linux, iOS, Android

Цени: 1 TB за 6 $/месец (или 189 $ за 5 години)

Брзо резиме: Icedrive нуди некои навистина извонредни карактеристики, висока безбедност и конкурентни цени, но не успева во одделот за соработка и во недостатокот на поддршка.

Веб-страница: www.icedrive.net

Ицедрив, основана во 2019 година, е еден од поновите и актуелни даватели на складирање облак.

Карактеристики на Icedrive

 • Преглед на датотеки, дури и на шифрирани датотеки
 • Многу дарежлив бесплатен план со 10 GB, плус великодушни петгодишни планови
 • Споделување датотеки и папки
 • Верзија на датотеки

Оваа опција има многу потенцијал, а со а дарежлив 10 GB слободен простор за складирање, едноставно не можете да го победите Icedrive како еден од најдарежливите бесплатни планови.

Повеќе како Sync, Icedrive става висок приоритет на приватноста и навистина испорачува. Исто така, нуди чист, јасен кориснички интерфејс кој може да биде одличен за новите корисници, а виртуелниот диск значи дека нема да ви го изеде хард дискот.

карактеристики на icedrive

Сепак, сè уште има простор да расте, а корисниците може да го пропуштат недостатокот на опции за соработка или способноста да се интегрираат со апликации за продуктивност од трети страни како Microsoft 365.

Icedrive Security

Со Icedrive, можете да ослободите простор на хард дискот со преместување датотеки во облакот и да заштедите пари на долг рок бидејќи нуди високи стапки на складирање.

Icedrive со себе носи некои од најнапредните безбедносни карактеристики, вклучително и споделување датотеки, што значи дека само оние кои имаат пристап до споделена врска ќе можат да видат кој било дел од она што се наоѓа во таа конкретна папка.

Исто така, вреди да се напомене е неговото шифрирање од крај до крај со нула знаење, што значи дека дури и ако некој некако може да ја пробие вашата лозинка, тој нема да може да види ништо без претходно да ги дешифрира или разбие вашите податоци.

Алгоритам со две риби

Twofish е шифрирање на симетричен клуч дизајниран од Брус Шнајер и Нилс Фергусон. Има 128-битна големина на блок, користи клучеви од 256 бита и може да користи клучеви со должина до 512 бита. Клучниот распоред на Twofish се потпира на шифрата Blowfish за неговата основна работа. Twofish се состои од 16 кругови со осум идентични подклучеви по круг; оваа вкупна количина на независни податоци обезбедува отпор кон поврзани/избрани напади со обичен текст.

Icedrive е единствената шифрирана услуга за складирање облак што го користи алгоритмот Twofish.

Шифрирање со нула знаење

Icedrive нуди шифрирање од крај до крај со нула знаењеn што значи дека само вие имате пристап до вашите датотеки, дури ни Icedrive.

Шифрирањето со нула знаење е начин на мешање на информациите така што тие не можат да бидат прочитани од никој друг освен лицето или компјутерот што ги генерирал и шифрирал. Гарантира дека никој освен вас не може да ги види вашите податоци во нивната нескротена форма.

Облакот за складирање на Icedrive со нула знаење ги шифрира сите ваши датотеки од страна на клиентот, што значи дека дури и вработените во Icedrive нема да имаат пристап до нив од која било причина, вклучително и на нивните сервери.

Добрите

 • Неверојатен бесплатен план за складирање
 • Силни карактеристики за безбедност и приватност
 • Лесен за користење интерфејс
 • Виртуелен погон

Конс

 • Нема добри опции за соработка
 • Не нуди многу интеграција од трета страна
 • Само корисниците на Windows ќе можат да ги користат сите функции

Планови и цени на Icedrive

Ја зема нашата врвна награда за бесплатни планови, Icedrive's Бесплатно складирање од 10 GB поврзано со одлични карактеристики е доволно привлечно што можеби нема да ви треба една од платените опции.

Но, ако го правите тоа, Icedrive нуди три нивоа: Lite, Pro и Pro+, кои главно се разликуваат по опсегот и ограничувањата за складирање.

Бесплатни план
 • Мебел за складирање: 10 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Про јас планирам
 • Мебел за складирање: 1 TB (1,000 GB)
 • Месечен план: $ 6 / месец
 • Годишен план: $ 59 / година
 • 5-годишен „доживотен“ план: $189 (еднократно плаќање)
Про III план
 • Мебел за складирање: 3 TB (3,000 GB)
 • Месечен план: $ 12/месечно
 • Годишен план: $ 120 / година
 • 5 години „живот“ план: $399 (еднократно плаќање)
Про X план
 • Мебел за складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Месечен план: $ 30/месечно
 • Годишен план: $ 299 / година
 • 5 години „живот“ план: $999 (еднократно плаќање)

Крајна Линија

Icedrive е новодојденец, па дефинитивно покажува некои многу ветувачки знаци.

Тој нуди повеќе простор од кој било од неговите конкуренти и цените се одлични. Безбедносно, тие нудат сигурни функции како шифрирање Twofish, шифрирање од страна на клиентот, како и нула познавање на вашите податоци што треба да ве натера да се чувствувате безбедно за складирање на вашите датотеки со нив на долг рок.

На лоша страна иако; тие се релативно нова компанија и ако ова ви пречи тогаш можеби вреди да се погледне во други провајдери како на пр Dropbox or Sync наместо тоа, кои биле наоколу подолго. Но, ако тоа не е проблем за вас, тогаш пробајте го Icedrive денес! Вашите датотеки се безбедни со складирање со нула знаење од Icedrive!

Дознајте повеќе за Icedrive и како тоа може да ви користи.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Icedrive овде

4. Internxt (Служба за складирање облак што е во тек и доаѓа)

internxt облак складирање

Начин на чување: До 20TB

Бесплатно складирање: 10GB

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 20 GB од 5.49 $/месец, доживотен план од 2 ТБ од 599 долари

Добијте 50% попуст на сите доживотни планови

Брзо резиме: Internxt е услуга за складирање облак што нуди доживотни планови за складирање, користејќи децентрализирана технологија за дополнителна безбедност и доверливост. Со прикачувања и преземања со голема брзина и интерфејс лесен за користење, Internxt е одлична опција за оние кои бараат долгорочни, безбедни решенија за складирање.

Веб-страница: www.internxt.com

Internxt е новодојденец кој нуди дарежливи планови за складирање доживотно.

Internxt е новодојдена услуга која нуди дарежливи планови за складирање доживотно. Иако е основана во 2020 година, веќе гради лојални следбеници. Компанијата се пофали над милион корисници ширум светот и повеќе од 30 награди и признанија во областа.

Кога станува збор за карактеристиките за соработка и продуктивност, Internxt дефинитивно не е најблескавата опција на пазарот. Сепак, она што им недостига во одредени карактеристики го надополнуваат со силна посветеност за чување на вашите податоци безбедни.

Ако барате провајдер за складирање облак кој сериозно ги сфаќа приватноста и безбедноста, Internxt е врвен конкурент.

Internxt користи децентрализирана технологија, што значи дека датотеките се чуваат на повеќе сервери ширум светот, што ги прави побезбедни и помалку ранливи на хакирање или загуба на податоци.

internxt цени

Добрите и лошите страни на Internxt

Добрите

 • Лесен за користење, добро дизајниран и лесен интерфејс
 • Добра поддршка за клиентите
 • Планови со разумна цена, особено Индивидуален план од 2 ТБ
 • Децентрализирана технологија за дополнителна безбедност
 • Прикачувања и преземања со голема брзина
 • Лесен за користење интерфејс
 • Доживотни планови за еднократна исплата од 599 долари

Конс

 • Недостигаат карактеристики за соработка и продуктивност
 • Ограничено на одредени типови датотеки
 • Нема верзии на датотеки
 • Ограничена интеграција на апликации од трети страни

Ако барате безбедно, долгорочно решение за складирање облак, пробајте го Internxt. Пријавете се за доживотен план за складирање денес и искусете ја безбедноста и доверливоста на децентрализираната технологија.

Посетете ја веб-страницата Internxt.com за сите најнови зделки…

или прочитај го мојот детален Internxt преглед

5. Dropbox (Водач во индустријата, но со недостатоци во приватноста)

dropbox

Начин на чување: 2000 GB - 3 TB

Бесплатно складирање: 2GB

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 2 ТБ за 9.99 УСД месечно (119.88 УСД се наплаќаат годишно)

Брзо резиме: Dropbox е еден од лидерите во индустријата за складирање облак и нуди одлични карактеристики како што се соработка, интеграции на алатки и synced десктоп папки за пристап до каде било. Сепак, Dropbox пропаѓа кога станува збор за приватноста и безбедноста.

Веб-страница: www.dropbox. Со

Покрај тоа што има престиж да биде еден од оригиналните играчи во областа на решенија за складирање, Dropbox ја зема ознаката за најдобар за тимска соработка.

карактеристики:

 • Одлични опции за соработка, вклучувајќи Office и Google Docs
 • Пристап до широк опсег на интеграции од трети страни
 • Дигитален потпис
 • Приспособлива алатка за портфолио

Со Dropbox Хартија функција, тимовите можат да соработуваат на документ на огромен број начини, додавајќи сè, од видеа до емотикони и додавајќи коментари во групата или на одредени корисници.

Исто така нуди и интеграција со Microsoft Office и Google Docs за поголема соработка. Друга популарна карактеристика на ова облак складирање услугата е опција за дигитален потпис.

Сепак, Dropbox нема силно обезбедување во споредба со другите даватели на облак, а многу корисници се жалат на пострмните ценовни структури.

Добрите

 • Широки можности за соработка
 • Карактеристики на дигитален потпис
 • Интеграција на продуктивност од трета страна
 • Компатибилен на повеќе оперативни системи и мобилни платформи

Конс

Планови за цени

Dropbox доаѓа на поскапиот крај. Постои бесплатна опција за сметка, но таа нуди безначајна 2GB, кој бледне покрај другите провајдери.

Неговите платени понуди доаѓаат во три пакети: Dropbox Плус, Dropbox Семејството и Dropbox Професионален, за кој му плаќате на корисникот за 2000GB.

Основниот план
 • Мебел за складирање: 5 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Плус план
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Годишен план: 9.99 долари месечно (119.88 долари годишно)
План за семејство
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Годишен план: 16.99 долари месечно (203.88 долари годишно)
Професионален план
 • Мебел за складирање: 3 TB (3,000 GB)
 • Месечен план: 19.99 долари месечно по корисник
 • Годишен план: 16.58 долари месечно по корисник (198.96 долари годишно)
стандард план
 • Мебел за складирање: 5 TB (5,000 GB)
 • Месечен план: 15 долари месечно по 3+ корисници
 • Годишен план: 12.50 долари месечно по 3+ корисници (150 долари годишно)
Напреден план
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Месечен план: 25 долари месечно по 3+ корисници
 • Годишен план: 20 долари месечно по 3+ корисници (240 долари годишно)
План за претпријатија
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Месечен план: Контактирајте со продажбата за цени

Крајна Линија

Dropbox се смета за провајдер кој го претвори складирањето во облак во мејнстрим феномен. На пазарот е веќе неколку години; оттука, други провајдери ги копираа повеќето од неговите карактеристики и идеи. Неговата главна сила е да нуди карактеристики кои се лесни за употреба. Значи, ако барате услуга за складирање која има одлични карактеристики за соработка и силна интеграција, тогаш Dropbox е вашата идеална услуга.

Дознај повеќе за Dropbox и неговите услуги кои би можеле да ви користат.

6. NordLocker (Безбеден и се-во-едно VPN и менаџер за лозинки)

нордиски брави

Начин на чување: 500 GB - 2 ТБ

Бесплатно складирање: 3GB

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: Планот од 500 GB е 2.99 УСД/месечно

Брзо резиме: NordLocker „е решение за шифрирање на целиот диск што им нуди на корисниците целосна контрола врз нивните податоци. Ова значи дека тие можат да вчитуваат и растоваруваат датотеки исто како и со конвенционалните хард дискови, но без никакви проблеми со дешифрирање/шифрирање.

Веб-страница: www.nordlocker.com

Можеби веќе сте запознаени со компанијата зад која стои НордЛокер, но не нужно за складирање облак. Овој давател на услуги започна како не повеќе од алатка за шифрирање.

карактеристики:

 • Енкрипција и безбедност што не може да се пробие
 • Едноставно споделување засновано на покани
 • Неограничен број на уреди
 • 24 / 7 поддршка

Сепак, компанијата зад добро познат NordVPN одлучи во 2019 година да се прошири во бизнисот за личен облак складирање.

Од очигледни причини, ова го става NordLocker на предниот дел од пакетот ако енкрипцијата од крај до крај е ваш приоритет.

Компанијата е толку уверена во својата безбедност што спонзорираше хакерски предизвик во 2020 година и ниту еден од натпреварувачите не можеше успешно да се пробие.

nordlocker безбедност

Настрана безбедноста, најголемите продажни места на NordLocker се чини дека се фокусирани на леснотијата на користење и чистиот, јасен интерфејс.

Сепак, неговите планови се релативно скапи, опциите за плаќање се поограничени и му недостасуваат некои од карактеристиките на поголемите имиња во играта за складирање облак.

И технички, NordLocker е само страната за шифрирање на складирањето облак и затоа треба да се спари со друг провајдер за целосно искуство за складирање.

Добрите

 • Одлично шифрирање од крај до крај
 • Шифрирањето е моментално, автоматско и неограничено
 • Нема ограничувања за типот или големината на датотеката
 • Интуитивен, лесен за користење интерфејс
 • Бесплатниот план од 3 GB го ужива истото ниво на шифрирање

Конс

 • Не прифаќа PayPal
 • Недостига автентикација со два фактори
 • Се нуди многу помалку складирање во споредба со неговите конкуренти
 • Поскапи од споредливите опции

Планови за цени

Иако помалку импресивните 3 GB простор за складирање на бесплатниот план на NordLocker не се собираат покрај другите провајдери, фактот што корисниците на бесплатните планови имаат пристап до сите истите врвни безбедносни и шифрирани карактеристики како платените корисници се прилично привлечни.

Платениот план, NordLocker Premium, во основа додава повеќе простор.

Лични планови
Бесплатен план од 3 GB$0
Личен план од 500 GB$ 2.99 / месец
План за личен плус 2 ТБ$ 6.99 / месец (најдобра зделка)
Деловни планови
Деловен план од 500 GB$ 7.99 / месец
План Business Plus 2 TB$ 19.99 / месец

Крајна Линија

Nordlocker е многу безбедна услуга за складирање облак што доаѓа со извонреден кориснички интерфејс. Сепак, можете да го користите само на десктоп оперативни системи, а неговите планови не се со голем капацитет.

Дознајте повеќе за NordLocker и како неговите услуги за складирање облак може да ви користат.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на NordLocker овде

7. Google Вози (Најдобра опција за почетници)

google вози

Начин на чување: До 30TB

Бесплатно складирање: 15GB

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 100 GB за 1.99 долари месечно (19.99 долари годишно)

Брзо резиме: Google Drive е услуга за складирање обезбедена од Google Inc. што им овозможува на корисниците да складираат датотеки и подоцна да пристапуваат до нив од веб-прелистувач или од Google Возете клиентска апликација која работи на Microsoft Windows, macOS, Linux, Android или iOS.

Веб-страница: www.google.com/drive/

Ако сакате давател на услуги во облак кој е лесен и познат, не можете да погрешите Google Возење.

карактеристики:

 • Целосна интеграција со импресивни опции во G Suite
 • Целосен опсег на опции за поддршка
 • Широки опции за интеграција на трета страна
 • Двофакторска автентикација

Надвор од малите, но лојални следбеници на Bing, речиси сите се запознаени со веселите основни бои на G Suite, Googleширока колекција на алатки и апликации за продуктивност.

Значи скокање во интуитивното Google Функционалноста на погонот е непречена транзиција. Всушност, повеќето Google се обезбедуваат иматели на сметки а Google Вози сметка стандардно.

Можностите за соработка со овој давател на облак услуги се одлични и Google добро се интегрира со многу услуги од трети страни.

google вози

Со дарежлив бесплатен план од 15 GB, обичниот корисник можеби никогаш нема да види причина да оди подалеку од тоа.

Што се однесува до основите, како на пр syncИНГ и споделување датотеки, Google Drive има многу да понуди, но ако корисниците сакаат понапредни опции во тие категории, Google можеби не е најдобриот производ.

Корисниците исто така имаат многу грижи за Googleлошата евиденција на приватноста.

Добрите

 • Google познавање на производот
 • Лесен за користење распоред и интерфејс
 • Експанзивни способности за соработка
 • Дарежлив бесплатен план

Конс

 • Карактеристиките се основни
 • загриженост околу приватноста

Планови за цени

Сите иматели на сметки на Gmail стандардно добиваат Бесплатно складирање од 15 GB без да мора да прави ништо. Ако вашите потреби се поголеми од тоа, Google Подигнете ги цените за дополнителни пакети врз основа на големината на складирањето. Пакетите се достапни за 100GB, 200GB, 2TB, 10TBи 20 ТБ.

План од 15 GB
 • Мебел за складирање: 15 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
План од 100 GB
 • Мебел за складирање: 100 GB
 • Месечен план: $ 1.99 месечно
 • Годишен план: 1.67 долари месечно (19.99 долари годишно)
План од 200 GB
 • Мебел за складирање: 200 GB
 • Месечен план: $ 2.99 месечно
 • Годишен план: 2.50 долари месечно (29.99 долари годишно)
План од 2 ТБ
 • Мебел за складирање: 2,000 GB (2 ТБ)
 • Месечен план: $ 9.99 месечно
 • Годишен план: 8.33 долари месечно (99.99 долари годишно)
План од 10 ТБ
 • Мебел за складирање: 10,000 GB (10 ТБ)
 • Месечен план: $ 49.99 месечно
План од 20 ТБ
 • Мебел за складирање: 20,000 GB (20 ТБ)
 • Месечен план: $ 99.99 месечно
План од 5 ТБ
 • Мебел за складирање: 5,000 GB (5 ТБ)
 • Месечен план: $ 24.99 месечно
План од 30 ТБ
 • Мебел за складирање: 30,000 GB (30 ТБ)
 • Месечен план: $ 149.99 месечно

Крајна Линија

Google Drive е една од најсигурните облак платформи. Бевме особено импресионирани од неговите можности за соработка. Неговата оригинална интеграција со G Suite и функциите за споделување датотеки не се ништо друго. Затоа, ако ви треба едноставна услуга за складирање облак со одлични карактеристики за соработка, треба да се регистрирате за a Google сметка за пристап Google Возење.

Дознај повеќе за Google Вози и како неговите облак услуги можат да ви користат. 

8. Box.com (Најдобро неограничено складирање облак за бизниси во 2024 година)

кутија

Начин на чување: 10 GB до неограничено складирање

Бесплатно складирање: 10GB

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: неограничен GB простор од 15 $/месец

Брзо резиме: Облак складирање на Box.com има Основни и Про нивоа. Двата планови нудат многу простор за складирање, но планот Premium ви дава дополнителни функции, како што се напредни алатки за управување со датотеки, складирање за мултимедијални датотеки како видеа и музика, корпоративни безбедносни политики за да се спречат грешките во резервната копија да влијаат на вашиот бизнис, автоматски известувања по е-пошта по ново прикачувања на датотеки и многу повеќе.

Веб-страница: www.box.com

Допаѓа Dropbox, Box.com е еден од најраните играчи во оваа област, и всушност, двата провајдери споделуваат многу исти карактеристики.

карактеристики:

 • Инстант интеграција со Google Работен простор, Slack и Office 365
 • Апликациите за земање белешки и управување со задачи доаѓаат како стандард
 • Способности за директна соработка
 • Прегледи на датотеки
 • Двофакторска автентикација

Но она што Box навистина се издвојува е во неговото одлични деловни понуди. Box нуди долга листа на интеграции на апликации од трета страна, вклучувајќи некои од најпопуларните апликации за продуктивност и управување со задачи, како Salesforce, Trelloи Асана.

Исто така, овозможува беспрекорна тимска соработка. Некои може да тврдат дека деловните планови на Бокс, и неговите планови воопшто, работат на скапата страна.

Сепак, понудите за деловни планови како заштита на податоци и неограничен простор за складирање тешко се надминуваат. Кутијата дури им нуди на бизнисите сопствено брендирање. Од друга страна, Box нуди само просечни функции за приватност. 

Добрите

 • Неограничен GB простор
 • Широки опции за интеграција
 • За заштита на податоците
 • Солидни деловни планови
 • Во согласност со GDPR, како и HIPAA

Конс

 • Висока цена
 • Поголеми ограничувања во личните планови

Планови за цени

Box нуди бесплатен план со простор за складирање од 10 GB, но му недостигаат повеќето од карактеристиките за деловна продуктивност што го издвојуваат овој давател на складирање.

Постојат 5 категории на платени планови: Стартер, Личен про, Бизнис, Бизнис Плус и Претпријатие. Почетниот план, слично на бесплатниот план, нуди неколку од одличните функции, но нуди повеќе простор за складирање од бесплатниот план.

ПланЦена Складирање/Корисници/Функции
ИндивидуалнислободенНа еден корисник му нуди 10 GB простор за складирање и безбедно споделување датотеки. Можете да испратите до 250 MB во еден пренос на датотека
Личен Про$ 10 / месец кога се плаќа годишно.Достапно е складирање до 100 GB за еден корисник. Ова е индивидуален план кој нуди 5 GB пренос на податоци и десет достапни верзии на датотеки
Стартер за бизнис$ 5 / месец кога се плаќа годишно. Може да се обидете пред да купите, со бесплатен пробен период.Овој план е идеален за помали тимови кои нудат простор за складирање до 100 GB за три до десет корисници. Исто така, има ограничување за испраќање датотеки од 2 GB што ви овозможува да го префрлите она што ви треба. 
Бизнис$ 15 / месец кога се наплаќа годишно. Може да се обидете пред да купите, со бесплатен пробен период.Овој план ви дава неограничено складирање во облак и соработка низ целата организација, како и ограничување за поставување датотеки од 5 GB. Имате и неограничени е-потписи со овој план. 
Бизнис Плус$ 25 / месец кога се плаќа годишно. Може да се обидете пред да купите, со бесплатен пробен период.Со овој план, добивате неограничен простор и неограничени надворешни соработници, идеални за проширување на вашиот бизнис. Добивате и ограничување за испраќање датотеки од 15 GB и интеграција со десет апликации за претпријатија. 
Претпријатие$ 35 / месец кога се наплаќа годишно. Може да се обидете пред да купите, со бесплатен пробен период.Овој план ви дава неограничен простор и корисници со напредно управување со содржината и заштита на податоците. Исто така, ви дава пристап до преку 1500 други интеграции на апликации за претпријатија. Вашето ограничување на датотеката за прикачување ќе биде 50 GB.
Ентерпрајз ПлусТреба директно да контактирате со Box за понуда.Ова е нов прилагоден пакет за да одговара на вашите деловни потреби. 

Крајна Линија

Бокс сака да и служи на деловната заедница. Сепак, поединците можат да најдат и нешто што им одговара. Корисниците уживаат во одлични алатки за соработка, автоматизација и усогласеност на податоците и пристап до неколку API. За бизниси кои се заинтересирани за неограничен простор за складирање, креирајте сметка на Box за да започнете да уживате во придобивките!

Дознајте повеќе за Box и како неговите услуги за складирање облак може да ви користат.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Box.com овде

9. Мајкрософт OneDrive (Најдобро за корисници на MS Office и бекап на Windows)

Microsoft onedrive

Начин на чување: 5 GB до неограничено

Бесплатно складирање: 5GB

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: Неограничен простор за 10 долари месечно по корисник (120 долари годишно)

Брзо резиме: Мајкрософт OneDrive е датотеката за складирање облак достапна бесплатно за сите корисници на Windows. Можете да складирате неограничени датотеки и да пристапувате до нив од кој било уред со интернет конекција. OneDrive стандардно им дава 5 GB простор на новите корисници, што можете да го зголемите до 100 GB со упатување пријатели.

Веб-страница: www.microsoft.com/microsoft-365/onedrive/online-cloud-storage

Доколку престојувате во sync со вашиот проток на Microsoft е висок приоритет за вас, Microsoft OneDrive нема да ве изневери.

карактеристики:

 • Целосна интеграција со Microsoft Office 365, Windows, SharePoint и други производи на Microsoft
 • Соработка во реално време
 • Опција за автоматска резервна копија
 • Обезбеден личен трезор

И покрај тоа што нуди облак складирање подоцна од другите провајдери, Microsoft OneDrive брзо стана популарен едноставно со тоа што беше стандарден провајдер за повеќето корисници на компјутери.

Мајкрософт OneDrive нуди многу привлечни карактеристики, како што е лесната соработка. И благодарение на беспрекорната интеграција со производите на Microsoft, на корисниците на компјутери оваа опција ќе им биде многу интуитивна.

Сепак, главната жалба овде е за корисниците на Windows, и другите корисници на ОС може да бидат презадоволни со овој производ.

Добрите

 • Лесен и интуитивен интерфејс, особено за корисниците на Microsoft Office
 • Широки можности за соработка
 • Дарежлив бесплатен план
 • Лесно се инсталира ако веќе не е стандардно инсталиран
 • Брза датотека syncИНГ

Конс

 • Силно пристрасен кон корисниците на Windows
 • Некои грижи за приватноста
 • Ограничена поддршка за клиенти

Планови за цени

OneDrive нуди основен бесплатен план со простор за складирање до 5 GB, но оние што бараат да имаат корист од целиот спектар на функции можат да изберат една од седумте дополнителни платени планови дизајнирани да опслужуваат поединци, семејства или бизниси на различни нивоа.

Основни 5 GB
 • Мебел за складирање: 5 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Microsoft 365 Basic
 • Мебел за складирање: 100 GB
 • Месечен план: $ 1.99 месечно
Мајкрософт 365 личен
 • Мебел за складирање: 1,000 GB (1 ТБ)
 • Годишен план: 6.99 долари месечно по корисник (69.99 долари годишно)
Мајкрософт 365 семејство
 • Мебел за складирање: 6 ТБ
 • Годишен план: 9.99 долари месечно по корисник (99.99 долари годишно)
OneDrive Бизнис план 1
 • Мебел за складирање: 1,000 GB (1 ТБ)
 • Годишен план: 5 долари месечно по корисник (60 долари годишно)
OneDrive Бизнис план 2
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Годишен план: 10 долари месечно по корисник (120 долари годишно)
Основен деловен план на Microsoft 365
 • Мебел за складирање: 1,000 GB (1 ТБ)
 • Годишен план: 7.20 УСД месечно по корисник (6.00 УСД/месечно со годишна претплата)
Мајкрософт 365 деловен стандард
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Годишен план: 15.00 долари месечно по корисник (12.50 долари со годишна претплата)

Крајна Линија

Без сомнение, Microsoft OneCloud е добро прилагоден за корисниците на Windows и оние кои редовно користат пакет на Microsoft 365. Затоа, ако примарно ги користите производите на Microsoft, тогаш оваа алатка ќе ја најдете многу ефикасна. Услугата созрева со текот на годините и може да ви помогне да направите резервна копија од вашите датотеки и sync нив по потреба. Ако ви одговараат овие придобивки, создади корисничка сметка денес за да започнете.

Дознај повеќе за OneDrive и како неговите услуги за складирање облак може да ви користат.

10.Backblaze (Најдобро неограничено складирање во облак и резервна копија)

назадувам

Начин на чување: Неограничено бекап и складирање на облак

Бесплатно складирање: 15-дена бесплатен пробен период

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: Неограничен простор за 5 долари месечно по уред (60 долари годишно)

Брзо резиме: Backblaze обезбедува резервна копија и складирање за вашиот компјутер. Тие чуваат верзии на вашите датотеки во нивните центри за податоци во облак и обезбедуваат безбеден онлајн пристап до вашите податоци преку веб-апликација, мобилна апликација или Cloud Access. Backblaze нуди неограничена онлајн резервна копија и складирање со почеток од 5 долари месечно, без потреба од договор.

Веб-страница: www.backblaze.com

Некои провајдери за складирање облак сакаат да понудат широк спектар на функции, но не се специјализирани за ниту една. Не Backblaze.

Карактеристики

 • Ги чува претходните верзии на датотеки до 30 дена.
 • Корисниците можат да наследат резервни состојби од претходните компјутери.
 • Веб-клиентот на услугата ви овозможува да го лоцирате вашиот компјутер во случај да го изгубите.
 • Рационализирана, лесна за употреба резервна копија
 • Неограничени деловни резервни копии
 • Двофакторска автентикација

Backblaze.com, од друга страна, зазема поинаков пристап и претпочита да го ограничи опсегот на понудени функции додека се фокусира на две главни продажни точки.

Прво, Backblaze е решението за складирање на облак, доколку леснотијата на правење резервни копии на датотеките на вашиот компјутер е приоритет. Уште повеќе, овој производ се однесува на „неограничено“ – неограничена резервна копија и неограничен простор за складирање по разумни цени.

Сепак, додека се истакнува во овие области, Backblaze прескокнува многу други функции, а неможноста за приспособување остава некои корисници да се мачат со нефлексибилноста.

Добрите

 • Неограничена облак резервна копија
 • Разумна цена
 • Брзи брзини на прикачување
 • Без ограничувања на големината на датотеката

Конс

 • Основни операции со ограничено прилагодување
 • Само еден компјутер по лиценца
 • Нема резервна копија заснована на слики
 • Нема мобилен бекап

Планови за цени

За разлика од многу други планови на оваа листа, Backblaze не нуди бесплатен план, но нуди бесплатен пробен период од 15 дена. Освен тоа, резервната копија е неограничена и цените на планот се разликуваат само врз основа на должината на времето посветено.

Бесплатен пробен период на Backblaze
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • 15-дена бесплатен пробен период
Backblaze неограничен план
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Месечен план: 7 $ месечно по уред
 • Годишен план: 70 долари/годишно (или 130 долари на секои две години)
B2 Cloud Storage 1TB
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: 1 TB (1,000 GB)
 • Месечен план: $ 5 месечно
B2 Cloud Storage 10TB
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Месечен план: $ 50 месечно

Крајна Линија

Backblaze е широко користена услуга поради неговата едноставност и разумна цена. Ми се допадна и тоа што нема ограничувања за датотеки и не го ограничува количеството податоци што корисниците ги испраќаат до облакот. Ако барате резервно решение за поставете и заборави за да ги заштитите вашите податоци во случај на катастрофа, тогаш креирајте ја вашата сметка на Backblaze и почнете да уживате во неговите неспоредливи услуги.

Дознајте повеќе за Backblaze и како неговите услуги за складирање облак може да ви користат. 

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Backblaze B2 овде

11.iDrive (Најдобра резервна копија на облак + опција за складирање облак)

Возам

Начин на чување: Од 10 GB до неограничена облак резервна копија и складирање

Бесплатно складирање: 5GB

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: од 2.95 долари/годишно

Брзо резиме: IDrive е една од најдобрите услуги за резервна копија на облак на пазарот, која нуди многу функции за резервна копија за ниска цена. iDrive ви дава опција да креирате приватен клуч за шифрирање, што го прави услуга за резервна копија на облак со нула знаење.

Веб-страница: idrive.com

карактеристики:

 • Направете резервна копија на неограничени уреди локално или во облакот
 • Компатибилни со Windows и Mac
 • мобилни апликации за iOS и Android
 • Споделување датотеки и sync карактеристики
 • Верзија на датотеки до 30 верзии

Резервната копија во облак и складирањето во облак не се исти работи, а често корисниците имаат голема потреба од двете. IDrive е најдобар во својата класа за понуда на пакети кои ефикасно ги комбинираат овие две потреби. Уште подобро, тоа го прави евтино додека нуди еден тон функции што ве ставаат во поголема контрола врз вашето искуство.

Нејзините Функција за снимки им обезбедува на корисниците историска временска рамка на активност и можност за враќање во која било точка. Лесен е за користење, па дури и дозволува неограничени уреди. Сепак, времето на прикачување е релативно бавно, и покрај добрите цени, разновидноста на плановите може да остави нешто да се посака.

Добрите

 • Уникатната комбинација на резервна копија на облак и пакет за складирање облак
 • Тони карактеристики, вклучувајќи sync и одлично споделување на датотеки, како и Snapshots за обновување
 • Неограничени уреди
 • Лесен за користење
 • Евтини цени

Конс

 • Бавни брзини
 • Нема месечен план

Планови за цени

IDrive нуди некои од најконкурентните цени во оваа област. Има бесплатен план до 5 GB. Има и две платени лични опции на 5 и 10 ТБ. Надвор од нив, постои широк спектар на опции за деловни планови кои се разликуваат главно според големината на просторот за складирање.

idrive ценовни планови
ПланМебел за складирањеКориснициУреди
Основни10 GB простор за складирање - Не е потребна кредитна картичкаКорисник на 1
IDrive Personal5 ТБКорисник на 1Неограничени уреди
10 ТБКорисник на 1Неограничени уреди
Тимот на IDrive5 ТБ5 корисници5 уреди
10 ТБ10 корисници10 уреди
25 ТБ25 корисници25 уреди
50 ТБ50 корисници50 уреди
IDrive Business250 GBНеограничени кориснициНеограничени уреди
1.25 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
2.5 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
5 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
12.5 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
25 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
50 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди

Исто така, вреди да се напомене дека оние кои се веќе со друг обезбедувач на складирање облак и се придружуваат на IDrive можат да заштедат до 90% во првата година.

Дознај повеќе за IВозење облак услуги за резервна копија и складирање. 

… или прочитајте ги моите детални Преглед на IDrive овде

Најлошото складирање во облак (чисто страшно и оптоварено со проблеми со приватноста и безбедноста)

Има многу услуги за складирање облак таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им верувате на вашите податоци. За жал, не сите од нив се создадени еднакви. Некои од нив се сосема ужасни и зафатени со приватност и безбедносни прашања, и треба да ги избегнувате по секоја цена. Еве две од најлошите услуги за складирање облак таму:

1. JustCloud

justcloud

Во споредба со неговите конкуренти за складирање облак, Цените на JustCloud се едноставно смешни. Нема друг провајдер за складирање облак кој толку нема карактеристики додека поседува доволно храброст наплаќајте 10 долари месечно за таква основна услуга тоа не функционира ни половина од времето.

JustCloud продава едноставна услуга за складирање облак што ви овозможува да направите резервна копија од вашите датотеки на облакот и sync нив помеѓу повеќе уреди. Тоа е тоа. Секоја друга услуга за складирање облак има нешто што ја разликува од своите конкуренти, но JustCloud нуди само складирање и syncИНГ.

Една добра работа за JustCloud е тоа што доаѓа со апликации за скоро сите оперативни системи вклучувајќи ги Windows, MacOS, Android и iOS.

на JustCloud sync за вашиот компјутер е само страшно. Не е компатибилен со архитектурата на папката на вашиот оперативен систем. За разлика од другите облак складирање и sync решенија, со JustCloud, ќе потрошите многу време за поправање syncпрашања. Со други провајдери, само треба да ги инсталирате нивните sync апликација еднаш, а потоа никогаш повеќе не треба да ја допирате.

Друга работа што ја мразев кај апликацијата JustCloud беше тоа што таа нема можност директно да поставува папки. Значи, треба да креирате папка во JustCloud's страшен интерфејс а потоа поставете ги датотеките еден по еден. И ако има десетици папки со уште десетици внатре што сакате да ги поставите, гледате да потрошите најмалку половина час само за создавање папки и рачно поставување датотеки.

Ако мислите дека JustCloud можеби вреди да се проба, само Google нивното име и ќе видите Илјадници лоши критики со 1-ѕвезда излепени низ целиот интернет. Некои рецензенти ќе ви кажат како нивните датотеки се оштетени, други ќе ви кажат колку е лоша поддршката, а повеќето само се жалат на неверојатно скапите цени.

Има стотици прегледи на JustCloud кои се жалат на тоа колку грешки има оваа услуга. Оваа апликација има толку многу грешки што би помислиле дека е кодирана од дете од училиште, а не од тим софтверски инженери во регистрирана компанија.

Видете, не велам дека не постои случај каде што JustCloud би можел да го направи сечењето, но нема ништо што можам да замислам за себе.

Ги пробав и тестирав скоро сите популарни услуги за складирање облак и бесплатно и платено. Некои од нив беа навистина лоши. Но, сè уште нема шанси да се сликам себеси како користам JustCloud. Едноставно не ги нуди сите функции што ми се потребни во услугата за складирање облак за да биде остварлива опција за мене. Не само тоа, цената е премногу скапа во споредба со други слични услуги.

2. FlipDrive

flipdrive

Плановите за цени на FlipDrive можеби не се најскапите, но тие се таму. Тие нудат само 1 ТБ складирање за 10 долари месечно. Нивните конкуренти нудат двојно повеќе простор и десетици корисни функции за оваа цена.

Ако погледнете малку наоколу, лесно можете да најдете услуга за складирање облак што има повеќе функции, подобра безбедност, подобра поддршка за клиентите, има апликации за сите ваши уреди и е изградена со професионалци на ум. И не треба да барате далеку!

Сакам да навивам за аутсајдерот. Секогаш препорачувам алатки изградени од помали тимови и стартапи. Но, мислам дека не можам никому да го препорачам FlipDrive. Нема ништо што го прави да се истакнува. Освен, се разбира, сите карактеристики што недостасуваат.

Како прво, нема десктоп апликација за macOS уреди. Ако сте на macOS, можете да прикачувате и преземате датотеки на FlipDrive користејќи ја веб-апликацијата, но нема автоматска датотека syncза тебе!

Друга причина зошто не ми се допаѓа FlipDrive е бидејќи нема верзии на датотеки. Ова е прилично важно за мене професионално и е нешто што го прекинува договорот. Ако направите промена на датотека и ја поставите новата верзија на FlipDrive, нема начин да се вратите на последната верзија.

Други даватели на облак складирање нудат верзии на датотеки бесплатно. Можете да направите промени во вашите датотеки и потоа да се вратите на старата верзија ако не сте задоволни со промените. Тоа е како поништување и повторување за датотеки. Но, FlipDrive не го нуди ни во платените планови.

Друга пречка е безбедноста. Мислам дека FlipDrive воопшто не се грижи за безбедноста. Без оглед на услугата за складирање облак што ќе ја изберете, проверете дали има автентикација со 2 фактори; и овозможете го! Ги штити хакерите од пристап до вашата сметка.

Со 2FA, дури и ако хакер некако добие пристап до вашата лозинка, тој не може да се најави на вашата сметка без еднократната лозинка што е испратена до вашиот уред поврзан со 2FA (најверојатно вашиот телефон). FlipDrive нема ни автентикација со 2 фактори. Исто така, не нуди приватност со нула знаење, што е вообичаено со повеќето други услуги за складирање облак.

Препорачувам услуги за складирање облак врз основа на нивната најдобра употреба. На пример, ако водите онлајн бизнис, ви препорачувам да одите Dropbox or Google Вози или нешто слично со најдобрите функции за споделување тим во класата.

Ако сте некој кој длабоко се грижи за приватноста, ќе сакате да се обратите за услуга која има шифрирање од крај до крај, како на пр. Sync.com or Ицедрив. Но, не можам да замислам ниту еден случај за употреба во реалниот свет каде што би го препорачал FlipDrive. Ако сакате страшна (речиси непостоечка) корисничка поддршка, без верзии на датотеки и кориснички интерфејси со грешки, тогаш би можел да ви препорачам FlipDrive.

Ако размислувате да го пробате FlipDrive, Ви препорачувам да пробате некоја друга услуга за складирање облак. Тоа е поскапо од повеќето од нивните конкуренти, додека не нуди речиси ниту една од карактеристиките што ги нудат нивните конкуренти. По ѓаволите е кабриолет и нема апликација за macOS.

Ако се занимавате со приватност и безбедност, нема да најдете тука. Исто така, поддршката е страшна бидејќи речиси и да ја нема. Пред да направите грешка да купите премиум план, само пробајте го нивниот бесплатен план за да видите колку е страшно.

Што е облак складирање?

Потеклото на овој вид складирање генерално се припишува на работата на Џозеф Карл Робнет Ликлидер во 1960-тите. Меѓутоа, во контекстот во кој генерално го користиме денес, најраната верзија на веб-базиран облак веројатно би била AT&T's PersonaLink Services во 1994 година. 

Дали некогаш сте погледнале низ вашиот дом и сте помислиле: „Леле, имам премногу работи. Посакувам да имам една од оние чанти на Мери Попинс за сето тоа да исчезне во воздух додека не ми треба повторно!“ Па, складирањето во облак е еквивалент на податоци на чантата на Мери Попинс. Наместо да складирате датотеки и податоци локално на хард диск, со складирање во облак, можете сето тоа да го чувате на оддалечена локација и да пристапувате од каде било.

што е складирање во облак

Можеби сè уште се прашувате: „Која е разликата помеѓу складирање во облак и резервна копија во облак? Важно е да се разбере дека ова се две многу различни работи, иако поврзани. Иако и двете се случуваат во „облакот“, тој виртуелен простор за складирање на сите ваши важни датотеки, тие имаат различни функции.

Складирање во облак е кога складирате податоци (датотеки, документи, фотографии, видеа и син на) во облакот, преку повеќе сервери, наместо на физички уред.

Со складирање во облак, буквално складирате датотеки. Тие се чуваат од далечина додека не ви требаат, а потоа можете да им пристапите кога и да ви требаат со поврзување на кој било уред поврзан на интернет до кој има пристап вашиот провајдер за складирање.

Со резервната копија во облак, од друга страна, барате поголема заштита за итни случаи. Резервната копија во облак зема дупликати од вашите важни датотеки и ги складира така што ако нешто се случи да предизвика да ги изгубите оригиналните датотеки, сè нема да биде изгубено.

Карактеристики за складирање во облак што треба да ги барате

Кога барате такви услуги, може да биде тешко да знаете што ви треба. Има неколку клучни карактеристики што треба да ги барате при изборот на простор за складирање. Кое од овие е најважно ќе се разликува во зависност од личните потреби.

Безбедност и приватност

Идејата за бесплатно складирање на облак може да биде застрашувачко за некои кога размислуваат за приватност. Помислата дека вашите лични и потенцијално чувствителни документи се чуваат на некое оддалечено место достапно од секаде може да направи многу луѓе да се чувствуваат непријатно.

нулта шифрирање на знаење

Поради оваа причина, фокусот на безбедносните карактеристики може да биде важен. Некои клучни карактеристики што може да ги понудат различни провајдери:

 • Енкрипција AES-256: Напредниот стандард за шифрирање (AES) е еден од најчесто користените и најбезбедните алгоритми за шифрирање достапни денес. Почнувајќи од денес, не постои изводлив напад против AES.
 • Шифрирање со нула знаење: тоа значи дека вашиот обезбедувач на решенија за складирање облак не знае ништо за тоа што е во содржината сте складирале.
 • Енкрипција од крај до крај: со оваа карактеристика, во суштина ги блокирате прислушувачите. За време на споделувањето датотеки, само испраќачот и примачот имаат познавање или пристап до податоците. Дури и облак услугата е блокирана од информациите.
 • Шифрирање од страна на клиентот: ова во основа значи дека вашите податоци ќе останат шифрирани и безбеден во секое време за време на трансферот. Со многу услуги за шифрирање, давателот може само да гарантира дека вашите податоци се заштитени на крајот на преносот. Од страната на клиентот се погрижува да остане безбеден до крај додека примачот не го добие.

Идеално, Локацијата на компанијата за складирање облак треба да биде во Европа или Канада (каде на пример Sync, pCloud, и Icedrive се базирани) кои имаат построги закони за приватност кои се попогодни за потрошувачите во споредба со на пример САД (Dropbox, Google, Мајкрософт и Амазон се под јурисдикција на САД).

Простор за складирање

Друга многу важна карактеристика при разгледување е колку простор ќе можете да користите. Очигледно, повеќе простор за пониска цена е идеален. За лично складирање во облак, можеби нема да ви требаат највисоките и најскапите понуди, но ако потребите за складирање во облак се поврзани со бизнисот, може да биде важно повеќе простор за складирање или дури и неограничен простор за складирање. Просторот за складирање се мери во GB (гигабајти) или TB (терабајти).

Забрза

Кога сте зафатени, последното нешто што ви треба е технологијата да ја успори вашата продуктивност. Кога ги разгледувате опциите за складирање облак, може да дадете приоритет на брзината. Кога размислуваме за брзината и, гледаме два фактори: syncбрзината и брзината со која материјалите се поставуваат и преземаат. Сепак, уште една работа што треба да се земе предвид е дека побезбедното складирање со додадени слоеви на безбедност може да биде малку побавно поради шифрирањето.

Верзија на датотеки

Ако некогаш ви бил прекинат интернетот додека работите на документ, а сепак сте биле во можност да ги вратите претходните верзии на документот, сте доживеале верзии на датотеки. Верзијата на датотеки се однесува на складирање на повеќе верзии на документ низ времето.

Споделување и соработка

Иако можеби е нешто помалку важно во личните потреби, ако барате деловни решенија за складирање облак, можноста за лесно споделување датотеки и непречена соработка со други корисници може да биде од суштинско значење. Во овој случај, ќе сакате да ги земете предвид функциите како што се апликациите од трети страни кои може да се интегрираат и дали корисниците можат истовремено да гледаат или уредуваат документ.

Цена

Се подразбира дека никој не сака да троши многу пари непотребно. Различните решенија за складирање на облак ќе понудат различни карактеристики, а тоа може да го отежне споредувањето на опциите на едноставна основа на цени во крајна линија. Во овој случај, размислете кои функции ви се најважни, пронајдете го решението што ги нуди оние по најдобра цена и обидете се да избегнете да плаќате премиум цени за други функции што можеби нема да ви требаат.

Подршка на купувачот

Не може да се избегне фактот дека технологијата не секогаш работи толку непречено како што би сакале. Во тие околности, сакаме да се чувствуваме поддржани и да знаеме дека лесно можеме да се поврземе со некого за да ги решиме нашите проблеми. Складирањето облак со најдобра цена со најмногу функции можеби нема да вреди ако не можете да контактирате со лице кое ќе ви помогне кога ќе се појават проблеми.

Видови складирање облак

Додека истражувате, може да наидете на различни видови и да бидете љубопитни за тоа кој ви треба. Можеби сте слушнале за јавни, приватни и хибридни опции за складирање облак.

видови на складирање облак

За огромното мнозинство, ова е директен одговор. Повеќето луѓе ќе користат опции за јавно складирање. Решенијата споменати погоре се добри примери за складирање на јавен облак. Во јавните опции, давателот ја поседува и управува со целата инфраструктура на облакот и корисниците едноставно ги ангажираат услугите.

Во приватно складирање облак, бизнис со исклучително големи потреби за складирање или можеби исклучително чувствителни безбедносни потреби може да избере да има систем за складирање изграден исклучиво за сопствена употреба.

Очигледно, ова е многу надвор од опсегот на приватен корисник или дури и на просечниот бизнис бидејќи нешто од ваква природа би барало кадар обучен да управува со системот.

Слично на тоа, опцијата за хибридно складирање е токму онака како што имплицира името: мешавина од двете. Во овој случај, бизнисот може да има своја облак инфраструктура, но може да користи и некои аспекти на јавен давател како поддршка.

Бизнис наспроти лична употреба

При изборот на вашиот безбедно складирање во облак провајдер, важно е да размислите дали ќе ја користите услугата за лични или деловни потреби. Не само што овие ќе влијаат на одлуките околу големината на складиштето, туку и на безбедносните потреби и на типовите на функции што ви се потребни. Бизнисот може да даде приоритет на функциите за соработка, додека личната сметка може да најде поголема употреба за складирање видеа и слики.

Најдобро складирање во облак за фотографии

Ако вашите потреби за складирање облак вклучуваат многу датотеки што го надминуваат основниот тип на документ, особено ако имате значителна количина фотографии или видеа за складирање, внимавајте да забележите кои провајдери соодветно ги поддржуваат типовите на датотеки со слики. Не сите провајдери се создадени еднакви во овој поглед!

Бесплатно наспроти платено складирање облак

Сите сакаме да го слушаме зборот „бесплатно“! Повеќето облак складирање провајдерите вклучуваат одредено ниво на основна сметка која е бесплатна за корисниците. Давателите се разликуваат во зависност од вклучените големини и карактеристики на овие сметки. Меѓутоа, ако вашите потреби за складирање се многу основни, вреди да се даде приоритет на провајдер со солидна бесплатна понуда. Од друга страна, ако има високо ниво на важност или ви треба дополнителна безбедност за вашето складирање, платените сметки вредат за додадениот квалитет.

Речник за складирање во облак

Без разлика дали сте почетник кој штотуку започнувате со складирање во облак или некој што сака да го подигне своето знаење, овој речник е вашиот главен извор за јасни и концизни дефиниции.

 • Шифрирање од крај до крај: Метод на безбедна комуникација што спречува трети лица да пристапат до податоците додека се пренесуваат од еден крај на друг систем.
  • Пример: кога испраќате порака на Сигнал, таа е шифрирана на вашиот уред и се дешифрира само на уредот на примачот, спречувајќи ги другите, вклучително и Сигнал, да ја гледаат неговата содржина.
 • Нулта-знаење: Безбедносен модел каде што давателот на услугата нема познавање за податоците што ги складирате на нивните сервери.
  • Пример: Кога користите услуга за складирање облак со нула знаење како SpiderOak, дури и давателите на услуги не можат да пристапат или дешифрираат вашите податоци; само вие го имате клучот за тоа.
 • GB (гигабајт): Единица за складирање на дигитални информации еднаква на приближно една милијарда бајти. Најчесто се користи за мерење на капацитетот за складирање.
  • Пример: паметен телефон може да има внатрешен капацитет за складирање од 64 GB, способен да содржи илјадници фотографии, песни или неколку часа видео.
 • ТБ (терабајт): Единица за дигитално складирање што е приближно еден трилион бајти или 1,000 гигабајти. Често се користи за мерење на големи капацитети за складирање.
  • Пример: Надворешен хард диск со простор од 1 TB може да собере околу 250,000 песни, 200,000 фотографии или околу 500 часа HD видео.
 • Споделување на датотеки: Процес на давање пристап на други корисници до дигитални датотеки или папки.
  • Пример: Споделување папка преку Google Возете со членовите на вашиот тим за да можат да ги прегледуваат и уредуваат документите внатре.
 • датотека SyncИНГ (Syncхронизација): Автоматско ажурирање на датотеките на повеќе уреди за да се обезбеди конзистентност.
  • Пример: уредување извештај на вашиот лаптоп и тие промени автоматски се рефлектираат во истата датотека на вашиот таблет преку Dropbox.
 • Резервна копија на податоците: Создавање копија од податоците што треба да се обноват во случај да се изгубат или оштетат оригиналните податоци.
  • Пример: Користење на Time Machine на Apple за редовно правење резервни копии на целиот Mac, за да можете да го вратите системот во претходната состојба доколку е потребно.
 • Вертификација на датотеки: чување на повеќе верзии на документ, овозможувајќи им на корисниците да ги прегледуваат или обновуваат постарите верзии.
  • Пример: Мајкрософт OneDrive зачувување на секоја верзија на документ додека правите промени, овозможувајќи ви да се вратите на претходната верзија доколку е потребно.
 • 2FA (автентикација со два фактори): Дополнителен безбедносен процес кој бара два различни методи за автентикација за да се потврди идентитетот на корисникот.
  • Пример: Пристапување до вашата онлајн банкарска сметка, каде што ја внесувате вашата лозинка (прв фактор), а потоа код испратен до вашиот телефон (втор фактор).
 • AES шифрирање (Напреден стандард за шифрирање): Широко користен алгоритам за обезбедување на електронски податоци. Ги шифрира податоците во фиксни блокови.
  • Пример: Кога складирате датотеки во облак услуга како Tresorit, таа користи AES шифрирање за да ги обезбеди вашите датотеки, што ги прави нечитливи за никого без клучот за дешифрирање.
 • Енкрипција со TwoFish: Симетрична шифра на блок клучеви позната по својата брзина и соодветност и за хардверски и за софтверски имплементации. Тоа е флексибилен метод за шифрирање.
  • Пример: Програма за шифрирање датотеки што нуди TwoFish како опција за шифрирање на вашите лични датотеки пред да ги поставите на облак-сервер.
 • Усогласеност со GDPR (Општа регулатива за заштита на податоци): Се однесува на придржување кон збир на прописи дизајнирани да ги заштитат личните податоци и приватноста во Европската унија и Европската економска област.
  • Пример: Услуга за складирање облак, како што е Box, ги ажурира своите политики и безбедносни мерки за да обезбеди усогласеност со GDPR, заштитувајќи ги личните податоци на своите клиенти во ЕУ.
 • Споделување врски: Процес на создавање врска што им овозможува на другите да прегледуваат или преземаат датотека или папка од складирањето во облак.
  • Пример: генерирање врска што може да се сподели во Dropbox за видео датотека, која потоа ја испраќате на пријател, дозволувајќи му директно да го преземе видеото.
 • Историја на датотеки и обновување: Функција во многу услуги за складирање облак што води евиденција за верзии и промени на датотеки, овозможувајќи им на корисниците да ги обноват постарите верзии или избришаните датотеки.
  • Пример: Google Возете одржувајќи историја на сите промени направени на документот 30 дена, што ви дава можност да ја вратите претходната верзија доколку е потребно.

Одете овде за повеќе термини на речник за складирање облак.

Целосна табела за споредба

слободен
Мебел за складирање
Цена
Од
Нула-
знаење
ЕнкрипцијаМебел за складирање
Од
2FAMS Office/
Google
Интеграција
Sync.com5GB$ 8 / месецДаAES 256-битен200GBДаНе
pCloud10GB$ 49.99 / годинаДаAES 256-битен500GBДаНе
Dropbox2GB$ 9.99 / месецНеAES 256-битен2TBДаДа
НордЛокер3GB$ 2.99 / месецДаAES 256-битен500GBДаНе
Ицедрив10GB$ 6 / месецДаТвофиш1 ТБДаНе
кутија10GB$ 5 / месецНеAES 256-битен100GBДаДа
Google Вози15GB$ 1.99 / месецНеAES 256-битен100GBДаДа
Амазон диск5GB$ 19.99 / годинаНеНе100GBДаНе
НазадНе$ 7 / месецНеAES 256-битеннеограниченДаНе
Возам5GB$ 2.95 / годинаДаAES 256-битен5TBДаНе
Мајкрософт OneDrive5GB1.99 $ / месечноНеAES 256-битен100GBДаДа

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Јасно е дека облакот е местото каде што е акцијата овие денови… или барем, сите наши записи од акцијата! Се надеваме дека сега се чувствувате подобро опремени да се вклучите со овој динамичен и суштински ресурс. Ако сè уште имате прашања во врска со услугите за складирање облак и како да го изберете најдобриот обезбедувач на складирање облак во 2024 година, контактирајте и поврзете се со нас денес!

НАЈДОБРИ СЕКУПО
  • Употреба на повеќе уреди
  • Највисоко „Крипто“ шифрирање
  • Обезбедете ги локациите на серверот
  • Верзија на датотеки
  • Бесплатно складирање
  • На бесплатниот план му недостасуваат некои главни карактеристики
  • pCloud Crypto е платен додаток
  • добар pCloud алтернативи за разгледување
  • Неограничен трансфер на податоци
  • одличен syncing и резервна копија на датотеки
  • Алатки за соработка со повеќе корисници
  • Здравствена заштита во согласност со HIPAA
  • Се наплаќа годишно, без месечни опции
  • Крипто безбедносни карактеристики
  • Зачудувачки интерфејс
  • Добро бесплатно складирање
  • Евтино доживотно складирање во облак
  • Функцијата за виртуелен диск е достапна само за Windows
НАЈДОБРИ СЕКУПО
 • Употреба на повеќе уреди
 • Највисоко „Крипто“ шифрирање
 • Обезбедете ги локациите на серверот
 • Верзија на датотеки
 • Бесплатно складирање
 • На бесплатниот план му недостасуваат некои главни карактеристики
 • pCloud Crypto е платен додаток
 • добар pCloud алтернативи за разгледување
 • Неограничен трансфер на податоци
 • одличен syncing и резервна копија на датотеки
 • Алатки за соработка со повеќе корисници
 • Здравствена заштита во согласност со HIPAA
 • Се наплаќа годишно, без месечни опции
 • Крипто безбедносни карактеристики
 • Зачудувачки интерфејс
 • Добро бесплатно складирање
 • Евтино доживотно складирање во облак
 • Функцијата за виртуелен диск е достапна само за Windows

Како го тестираме складирањето во облак: нашата методологија

Во овој технолошки свет, изборот на вистинското складирање во облак не е само следење на трендовите; се работи за наоѓање на она што навистина функционира за вас. Еве ја нашата практична, без бесмислена методологија за прегледување на услугите за складирање облак:

Регистрирање сами

 • Искуство од прва рака: Ние создаваме свои сметки, поминувајќи низ истиот процес каков што би сакале да ги разберете поставувањето на секоја услуга и пријатноста за почетници.

Тестирање на перформанси: The Nitty-Gritty

 • Брзини на прикачување/симнување: Ги тестираме во различни услови за да ги оцениме перформансите во реалниот свет.
 • Брзини на споделување датотеки: Проценуваме колку брзо и ефикасно секоја услуга споделува датотеки меѓу корисниците, што често се занемарува, но клучен аспект.
 • Ракување со различни типови датотеки: Ние поставуваме и преземаме различни типови и големини на датотеки за да ја измериме разновидноста на услугата.

Поддршка на клиентите: Интеракција во реалниот свет

 • Одговор и ефективност на тестирањето: Ние се занимаваме со поддршка на клиентите, поставувајќи реални проблеми за да ги оцениме нивните способности за решавање проблеми и времето потребно за да добиеме одговор.

Безбедност: Навлегуваме подлабоко

 • Шифрирање и заштита на податоци: Ја испитуваме нивната употреба на шифрирање, фокусирајќи се на опциите на клиентската страна за подобрена безбедност.
 • Политики за приватност: Нашата анализа вклучува преглед на нивните практики за приватност, особено во врска со евиденцијата на податоците.
 • Опции за обновување податоци: Ние тестираме колку се ефективни нивните функции за обновување во случај на губење податоци.

Анализа на трошоци: вредност за парите

 • Структура на цени: Ги споредуваме трошоците со понудените функции, оценувајќи ги и месечните и годишните планови.
 • Доживотни зделки за складирање во облак: Ние конкретно ја бараме и проценуваме вредноста на опциите за доживотно складирање, значаен фактор за долгорочно планирање.
 • Оценување на бесплатното складирање: Ги истражуваме одржливоста и ограничувањата на понудите за бесплатно складирање, разбирајќи ја нивната улога во севкупната понуда за вредност.

Функција Deep-Dive: Откривање на додатоци

 • Единствени карактеристики: Бараме функции што ја издвојуваат секоја услуга, фокусирајќи се на функционалноста и корисничките придобивки.
 • Компатибилност и интеграција: Колку добро услугата се интегрира со различни платформи и екосистеми?
 • Истражување на опциите за бесплатно складирање: Ние го оценуваме квалитетот и ограничувањата на нивните понуди за бесплатно складирање.

Корисничко искуство: Практична употребливост

 • Интерфејс и навигација: Навлегуваме во тоа колку се интуитивни и кориснички нивните интерфејси.
 • Пристапност на уредот: Ние тестираме на различни уреди за да ја процениме пристапноста и функционалноста.

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Референци

Список на услуги за складирање облак што ги тестиравме и прегледавме:

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...