Дали треба да бидете домаќини со Cloudways? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Облак хостинг стана сè попопуларно решение за бизниси и поединци, нудејќи приспособливост, доверливост и безбедност за веб-страниците. Еве, ние внимателно го разгледаме Облаци – еден од водечките облак домаќини за WordPress веднаш. Во овој преглед на Cloudways за 2024 година, ќе ги истражиме неговите јаки и слаби страни и како се спротивставува на другите управувани даватели на хостинг облак.

Главни преземања:

Cloudways нуди лесна за употреба платформа за хостирање на облак со бесплатен пробен период од 3 дена и цени што се плаќаат како што можете без заклучени договори.

Тие користат облак инфраструктура како DigitalOcean, Vultr, Linode, AWS или GCE и нудат неколку функции како бесплатна миграција на страницата, автоматизирани резервни копии, SSL сертификат и посветена IP адреса.

Cloudways можеби не се соодветни за тотални почетници бидејќи нивните конфигурации и поставки може да бидат премногу сложени. Дополнително, нема хостирање за е-пошта и тие го користат нивниот сопствен контролен панел наместо cPanel/Plesk.

Резиме на преглед на Cloudways (TL;DR)
Рејтинг
Цени
Од 11 долари месечно
Видови на хостирање
Успеа хостинг на облак
Брзина и перформанси
NVMe SSD, сервери Nginx/Apache, кеширање на Varnish/Memcached, PHP8, HTTP/2, поддршка Redis, Cloudflare Enterprise
WordPress
1-клик неограничено WordPress инсталации и локации за поставување, претходно инсталирана WP-CLI и Git интеграција
Сервери
DigitalOcean, Vultr, Linode, веб-услуги на Amazon (AWS), Google Облак платформа (GCP)
Безбедност
Бесплатен SSL (Ајде да шифрираме). Заштитни ѕидови на ниво на ОС кои ги штитат сите сервери
контролен панел
Cloudways панел (комерцијален)
Бенефиции
Бесплатна услуга за миграција на страницата, бесплатни автоматизирани бекап, SSL сертификат, бесплатен CDN и посветена IP адреса
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Во приватна сопственост (Малта)
Тековен договор
Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Дали барате управувана WordPress домаќин кој не само што е брз, безбеден и многу сигурен, туку е и достапен?

Тоа понекогаш може да изгледа како невозможен подвиг, особено кога штотуку почнувате и не знаете како да ги отстраните лошите таканаречени управувани провајдери на хостинг од добрите.

Сега, не можам да ви кажам за секој сигурен, брз и достапен WordPress хостинг провајдер на пазарот денес. Но, она што можам да го направам е да истакнам еден од најдобрите: а тоа е Cloudways.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Cloudways. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

Cloudways Pros

 • Бесплатен пробен период од 3 дена
 • DigitalOcean, Vultr, Linode, веб сервис на Амазон (AWS) или Google Компјутерски мотор (GCE) облак инфраструктура
 • NVMe SSD, сервери Nginx/Apache, кеширање на Varnish/Memcached, PHP8, HTTP/2, поддршка Redis, Cloudflare Enterprise
 • 1-клик неограничено WordPress инсталации и локации за поставување, претходно инсталирана WP-CLI и Git интеграција
 • Бесплатна услуга за миграција на страницата, бесплатни автоматски бекап, SSL сертификат, Cloudways CDN и посветена IP адреса
 • Плаќаат-како-и-оди цени без заклучени договори
 • Одговорен и пријателски тим за поддршка достапен 24/7
 • Брзо вчитување Vultr сервери со висока фреквенција

Конс за облаци

 • Облак хостинг, така што нема хостирање на е-пошта.
 • Соодветна контролна табла, така што нема cPanel/Plesk.
 • Конфигурациите и поставките не се погодни за почетници за веб-хостинг (не треба да бидете развивач, но вкупните почетници можеби ќе сакаат да се држат настрана).

Не сум единствениот кој е импресиониран од Cloudways:

осврти на cloudways 2024 година
Премногу позитивни оценки од корисниците на Твитер

За Cloudways

Овде во овој преглед на Cloudways (апдејт во 2024 година) ќе ги разгледам најважните карактеристики што ги нудат, направи мојот сопствен тест за брзина од нив, и ќе ве прошета низ сите добрите и лошите страни, за да ви помогне да одлучите дали да го направите тоа регистрирајте се со Cloudways.com е вистинската работа што треба да ја направите.

Дајте ми 10 минути од вашето време и кога ќе завршите со читање, ќе знаете дали ова е вистинската (или погрешна) услуга за хостирање за вас.

Поставете да го поедноставите вашето искуство со веб-хостинг, Облаци има за цел да им даде моќ на поединците, тимовите и бизнисите од сите големини да им овозможат на посетителите на нивните сајтови најлесното можно корисничко искуство.

Да не зборуваме, оваа единствена компанија нуди Веб хостинг базиран на облак платформа-како-услуга (PaaS)., што го издвојува дури и од многу други даватели на хостинг кои нудат различни решенија за хостирање.

Плановите доаѓаат со а фантастичен сет на функции, поддршка на која можете да се потпрете и цени што можете да си ги дозволите.

Перформансите се во сржта на сè што прават. Тие го дизајнираа својот технолошки куп за да го извлечат максимумот од секој долар што ќе го вложите. Тие комбинираат NGINX, Varnish, Memcached и Apache за да обезбедат најбрзо искуство без да се загрози компатибилноста на кодот.

Тоа значи дека нивните инфраструктурата е оптимизирана за брзина, перформанси и безбедност, и ќе видите дека ова е едно од најдобар давател на хостинг базиран на облак опции наоколу.

И не сум единствениот што вели дека Cloudways е најдобар…

Бидејќи Cloudways е многу популарен меѓу вистинските корисници. WordPress хостинг е затворен Фејсбук група со над 9,000 членови исклучиво посветени на WordPress хостинг

cloudways Фејсбук прегледи
Вистинските корисници на WordPress хостинг група на Фејсбук ги сакам!

Секоја година од членовите се бара да гласаат за својот фаворит WordPress веб-домаќин. Како што можете да видите, тие биле гласаше за #2 WordPress домаќин веќе две години по ред.

Значи, ајде да погледнеме подетално и да видиме што ви нуди Cloudways.

Перформанси, брзина и сигурност

Во овој дел ќе дознаете…

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо се вчитува сајтот хостиран на Cloudways. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница Облаци настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционира кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡ Резултати од тестот за брзина и перформанси на Cloudways

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

КомпанијаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
SiteGroundФранкфурт: 35.37 ms
Амстердам: 29.89 ms
Лондон: 37.36 ms
Њујорк: 114.43 ms
Далас: 149.43 ms
Сан Франциско: 165.32 ms
Сингапур: 320.74 ms
Сиднеј: 293.26 ms
Токио: 242.35 ms
Бангалор: 408.99 ms
179.71 ms3 ms1.9 ги0.02
KinstaФранкфурт: 355.87 ms
Амстердам: 341.14 ms
Лондон: 360.02 ms
Њујорк: 165.1 ms
Далас: 161.1 ms
Сан Франциско: 68.69 ms
Сингапур: 652.65 ms
Сиднеј: 574.76 ms
Токио: 544.06 ms
Бангалор: 765.07 ms
358.85 ms3 ms1.8 ги0.01
ОблациФранкфурт: 318.88 ms
Амстердам: 311.41 ms
Лондон: 284.65 ms
Њујорк: 65.05 ms
Далас: 152.07 ms
Сан Франциско: 254.82 ms
Сингапур: 295.66 ms
Сиднеј: 275.36 ms
Токио: 566.18 ms
Бангалор: 327.4 ms
285.15 ms4 ms2.1 ги0.16
A2 ХостингФранкфурт: 786.16 ms
Амстердам: 803.76 ms
Лондон: 38.47 ms
Њујорк: 41.45 ms
Далас: 436.61 ms
Сан Франциско: 800.62 ms
Сингапур: 720.68 ms
Сиднеј: 27.32 ms
Токио: 57.39 ms
Бангалор: 118 ms
373.05 ms2 ms2 ги0.03
WP EngineФранкфурт: 49.67 ms
Амстердам: 1.16 с
Лондон: 1.82 с
Њујорк: 45.21 ms
Далас: 832.16 ms
Сан Франциско: 45.25 ms
Сингапур: 1.7 с
Сиднеј: 62.72 ms
Токио: 1.81 с
Бангалор: 118 ms
765.20 ms6 ms2.3 ги0.04
Rocket.netФранкфурт: 29.15 ms
Амстердам: 159.11 ms
Лондон: 35.97 ms
Њујорк: 46.61 ms
Далас: 34.66 ms
Сан Франциско: 111.4 ms
Сингапур: 292.6 ms
Сиднеј: 318.68 ms
Токио: 27.46 ms
Бангалор: 47.87 ms
110.35 ms3 ms1 ги0.2
WPX хостингФранкфурт: 11.98 ms
Амстердам: 15.6 ms
Лондон: 21.09 ms
Њујорк: 584.19 ms
Далас: 86.78 ms
Сан Франциско: 767.05 ms
Сингапур: 23.17 ms
Сиднеј: 16.34 ms
Токио: 8.95 ms
Бангалор: 66.01 ms
161.12 ms2 ms2.8 ги0.2

 1. Време до првиот бајт (TTFB): TTFB го мери времето од кога клиентот прави HTTP барање до примањето на првиот бајт на страницата од серверот. Пониските вредности на TTFB се пожелни бидејќи тие укажуваат на побрзо време на одговор на серверот. На различни глобални локации, TTFB на Cloudways се движи од 65.05 ms во Њујорк до 566.18 ms во Токио, со просечен TTFB од 285.15 ms. Овие бројки се малку повисоки од оптималните, што сугерира дека на серверите на Cloudways може да им треба подолго време за да почнат да одговараат на барањата во споредба со другите услуги со врвни перформанси.
 2. Одложување на првиот влез (FID): FID го мери времето потребно за да одговори на страницата кога корисникот првпат ќе комуницира со неа. Пониските вредности се подобри бидејќи укажуваат на побрза интерактивност. Cloudways постигнува 4 ms во FID, демонстрирајќи брзо време на одговор на интеракциите со корисниците.
 3. Најголема содржина со боја (LCP): LCP го означува времето потребно за да се вчита и да стане видлив најголемиот елемент со содржина на страницата. Се претпочитаат пониски вредности, што сигнализира побрзо време на вчитување на страницата. LCP на Cloudways изнесува 2.1 секунди, што сугерира малку побавно време на вчитување за најзначајната содржина на страницата во споредба со оптималните вредности.
 4. Кумулативна промена на распоредот (CLS): CLS ја мери нестабилноста на содржината на страницата додека се вчитува. Пониските вредности се подобри бидејќи обезбедуваат стабилно визуелно искуство. Cloudways објавува оценка CLS од 0.16, што се смета за добро и означува стабилна страница за вчитување, со минимално поместување на елементите за време на вчитувањето.

Cloudways претставува мешана торба кога станува збор за перформансите. Иако резултатите од FID и CLS се многу добри, што укажува на брза интерактивност на страницата и стабилно вчитување на страници, неговите TTFB и LCP метрика не ги исполнуваат стандардите за веб-хостинг со високи перформанси. Малку повисоките просечни TTFB и LCP сугерираат простор за подобрување во времето на одговор на серверот и брзината на вчитување на содржината на главната страница.

⚡Резултати од тестот за влијание на оптоварување на Cloudways

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

КомпанијаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
SiteGround116 ms347 ms50 барања/сек
Kinsta127 ms620 ms46 барања/сек
Облаци29 ms264 ms50 барања/сек
A2 Хостинг23 ms2103 ms50 барања/сек
WP Engine33 ms1119 ms50 барања/сек
Rocket.net17 ms236 ms50 барања/сек
WPX хостинг34 ms124 ms50 барања/сек

 1. Просечно време на одговор: Ова одразува колку брзо серверот може да одговори на барање во просек. Пониските вредности означуваат побрзо време на одговор. Cloudways снима просечно време на одговор од 29 ms, што е доста импресивно и сугерира дека нивните сервери можат брзо да одговорат на барањата.
 2. Највисоко време на оптоварување: Ова е максималното време што му е потребно на серверот да одговори на барање. Пониски вредности се пожелни бидејќи сугерираат дека серверот може да одржува брзина дури и при услови на големо оптоварување. Cloudways работи добро во овој аспект, со највисоко време на оптоварување од 264 ms, покажувајќи ја неговата способност да одржува разумни времиња на одговор дури и за време на највисоко оптоварување.
 3. Просечно време на барање: Ова го претставува бројот на барања во секунда со кои серверот може да се справи. Повисоките вредности се подобри бидејќи покажуваат дека серверот може да се справи со поголем обем на сообраќај. Cloudways известува за просечно време на барање од 50 барања во секунда, покажувајќи ја неговата силна способност за ефикасно управување со голем обем на сообраќај.

Cloudways обезбедува импресивни перформанси низ овие метрики. Неговото ниско просечно време на одговор и највисоко време на оптоварување укажуваат на брзи и еластични перформанси на серверот дури и при големи оптоварувања на сообраќајот. Во меѓувреме, неговото високо просечно време на барање покажува силен капацитет за ракување со истовремени барања. Овие резултати колективно сугерираат дека Cloudways обезбедува сигурна и ефикасна услуга за веб-хостинг.

Карактеристики (доброто)

Cloudways сериозно го сфаќа веб-хостингот и се стреми да им го даде на клиентите најдоброто кога станува збор за 3 S на веб хостинг; Брзина, безбедност и поддршка.

Плановите исто така доаѓаат преполни со суштински и корисни карактеристики што секој, со кој било тип на веб-локација и кое било ниво на вештина може да го користи.

1. Брзи и безбедни Cloud сервери

Cloudways нема свои сервери, така што првото нешто што треба да направите откако ќе се регистрирате е да изберете давател на услуги во облак што ќе го користите за хостирање на вашите WordPress или веб-страница на WooCommerce.

cloudways сервери

Има пет добавувачи на инфраструктура на облак сервери да изберете од:

 • Дигитален океан (започнува од $11/месец – 8* глобални центри за избор)
 • Линоде (започнува од 12 $/месец – 11* глобални центри (податоци) за избор)
 • Vultr (започнува од $11/месец – 19* глобални центри за избор)
 • Google Компјутерски мотор / Google Облак (започнува од $33.30/месец – 18* глобални центри за избор)
 • Веб-услуги на Амазон / AWS (започнува од 36.51 $/месец – 20* глобални центри (податоци) за избор)

Локации на центрите за податоци на DigitalOcean:

Њујорк, Соединетите Американски Држави; Сан Франциско, САД; Торонто, Канада; Лондон, Обединето Кралство; Франкфурт, Германија; Амстердам, Холандија; Сингапур; Бангалор, Индија

Линод / Акамаи центри за податоци

САД - Њуарк, Далас, Атланта и Фримонт; Сингапур; ОК – Лондон; Германија – Франкфурт; Канада – Торонто; Австралија – Сиднеј; Јапонија – Токио; Индија - Мумбаи

Локации на центарот за податоци Vultr:

Атланта, Чикаго, Далас, Лос Анџелес, Мајами, Њу Џерси, Сиетл, Силиконската долина, САД; Сингапур; Амстердам, Холандија; Токио, Јапонија; Лондон, Обединето Кралство; Париз, Франција; Франкфурт, Германија; Торонто, Канада; Сиднеј, Австралија

Локации на Amazon AWS:

Колумбос, Охајо; Областа на заливот Сан Франциско во Северна Калифорнија; Каунти Лоудун, округот Принц Вилијам и округот Ферфакс во Северна Вирџинија; Монтреал, Канада; Калгари, Канада; и Сао Паоло, Бразил; Франкфурт, Германија; Даблин, Ирска; Лондон, Обединето Кралство; Милано, Италија; Париз, Франција; Мадрид, Шпанија; Стокхолм, Шведска; и Цирих, Швајцарија; Окленд, Нов Зеланд; Хонг Конг, САР; Хајдерабад, Индија; Џакарта, Индонезија; Мелбурн, Австралија; Мумбаи, Индија; Осака, Јапонија; Сеул, Јужна Кореја; Сингапур; Сиднеј, Австралија; Токио, Јапонија; Пекинг, Кина; и Чангша (Нингксија), Кина; Кејп Таун, Јужна Африка; Манама, Бахреин; Тел Авив, Израел; и Дубаи, Обединетите Арапски Емирати

Google Локации на серверот во облак:

Советот Блафс, Ајова; Moncks Corner, Јужна Каролина; Ешбурн, Вирџинија; Колумбос, Охајо; Далас, Тексас; Далес, Орегон; Лос Анџелес, Калифорнија; Солт Лејк Сити, Јута; и Лас Вегас, Невада; Монтреал (Квебек), Канада; Торонто (Онтарио), Канада; Сао Паоло (Осаско), Бразил; Сантијаго, Чиле; и Керетаро, Мексико; Варшава, Полска; Хамина, Финска; Мадрид, Шпанија; Сент Гислајн, Белгија; Лондон, Обединето Кралство; Франкфурт, Германија; Емсхавен, Холандија; Цирих, Швајцарија; Милано, Италија; Париз, Франција; Берлин (вклучувајќи го и Бранденбург), Германија; и Торино, Италија; Каунти Чангхуа, Тајван; Хонг Конг, САР; Токио, Јапонија; Осака, Јапонија; Сеул, Јужна Кореја; Мумбаи, Индија; Делхи, Индија; Јуронг Вест, Сингапур; Џакарта, Индонезија; Сиднеј, Австралија; Мелбурн, Австралија; Окленд, Нов Зеланд; Куала Лумпур, Малезија; и Бангкок, Тајланд; Тел Авив, Израел (ме-запад1); Кејп Таун, Јужна Африка; Дамам, Саудиска Арабија; и Доха, Катар

Кој е најдобриот сервер Cloudways да се избере?

Тоа зависи од она што го барате. Дали сте по најниската можна цена? или се работи за карактеристики за брзина и перформанси или безбедносни карактеристики?

Кој е најевтиниот сервер Cloudways?

Најевтиниот сервер за WordPress сајтови е Дигитален океан (стандард – започнува од 11 долари/месец. Ова е најекономичниот сервер што го нуди Cloudways и е најдобриот избор за почетници и помали WordPress сајтови.

Кој е најбрзиот сервер Cloudways?

Најдобриот Coudways сервер за брзина е или DigitalOcean Premium Droplets, Vultr High Frequency, AWS или Google Облак.

Најевтината опција за брзина и перформанси е Cloudways Vultr со висока фреквенција сервери.

Серверите Vultr HF доаѓаат со побрза обработка на процесорот, брзина на меморија и складирање NVMe. Главните придобивки се:

 • Процесори од 3.8 GHz – најновата генерација на процесори на Интел напојувани од Intel Skylake
 • Меморија со ниска латентност
 • Складирање NVMe – NVMe е следната генерација на SSD со поголема брзина на читање/запишување.

Еве како да поставите сервер со висока фреквенција Vultr на Cloudways:

Поставен сервер со висока фреквенција на vultr
 1. Изберете ја апликацијата што сакате да ја инсталирате (т.е. најновата WordPress Верзија)
 2. Дајте име на апликацијата
 3. Дајте му име на серверот
 4. (опционално) Додајте ја апликацијата во проект (добро за кога имате повеќе сервери и апликации)
 5. Изберете го давателот на серверот (т.е. VULTR)
 6. Изберете го типот на серверот (т.е. висока фреквенција)
 7. Изберете ја големината на серверот (изберете 2 GB, но секогаш можете да го зголемите/намалите вашиот сервер подоцна).
 8. Изберете локација на серверот
 9. Кликнете Стартувај сега и вашиот сервер ќе се креира

Ако веќе не сте на Cloudways, можете да побарате бесплатна миграција.

Затоа што Cloudways нуди бесплатна миграција ако се преселите од друг домаќин.

Кој е најбезбедниот сервер Cloudways?

Најдобрите сервери за безбедност и приспособливост се AWS и Google Облак. Овие се за веб-локации кои се критични за мисијата кои никогаш не можат да се намалат и да гарантираат време на работа, перформанси и безбедност - но негативната страна е што треба да платите за пропусниот опсег, што брзо се собира.

2. Уникатно решение за хостирање во облак

Cloudways нуди само хостирање базирано на облак за сопственици на веб-страници.

карактеристики на хостинг во облак

Значи, како ова се разликува од другите, потрадиционални решенија за хостирање?

 • Повеќе копии од содржината на вашата страница се зачувани на повеќе сервери, така што ако главниот сервер се прекине, копии од други сервери скокаат, минимизирајќи го времето на прекин.
 • Лесно мигрирајте ја вашата страница до различни сервери во различни центри за податоци доколку е потребно.
 • Искуство побрзо време на вчитување благодарение на поставувањето на повеќе сервери и врвните CDN услуги како што се Додаток Cloudflare Enterprise, давајќи ги вашите приоритетни IP-адреси и рутирање, ублажување на DDoS и WAF, оптимизација на слики и мобилни уреди, поддршка за HTTP/3 и многу повеќе.
 • Уживајте повеќе безбедна средина бидејќи секој сервер работи заедно и независно еден од друг.
 • Искористете ги предностите на а посветени ресурси околина, така што вашиот сајт никогаш не е под влијание на други.
 • Лесно измерете ја вашата страница, додавајќи повеќе ресурси доколку е потребно ако забележите скок во сообраќајот или раст на продажбата.
 • Облак хостинг е pay-as-you-go така што плаќате само за она што ви треба и го користите.

Иако оваа опција за хостирање е различна од многу планови за даватели на хостинг достапни денес, бидете сигурни дека можете да ја користите со која било популарна систем за управување со содржини (CMS) како што се WordPress, Joomla, Magento и Drupal со само неколку кликања.

 • 24/7/365 Експертска поддршка за сите планови
 • Управувани резервни копии на барање
 • 1-Кликнете Бесплатна инсталација на SSL
 • Посветени заштитни ѕидови
 • Редовен оперативен систем и управување со закрпи
 • Неограничена инсталација на апликација
 • 60+ глобални центри за податоци
 • Стартувајте 10+ апликации со 1-клик
 • Повеќе бази на податоци
 • Повеќе PHP верзии
 • Подготвени сервери за PHP 8.1
 • Cloudflare Enterprise CDN
 • Оптимизиран стек со напреден кеш
 • Вграден во WordPress и Magento Cache
 • Претходно конфигуриран PHP-FPM
 • Беспрекорно вертикално скалирање
 • Складирање NVMe SSD
 • Посветена средина
 • Области за поставување и URL-адреси
 • Контролна табла за управување со сметки
 • Лесно управување со DNS
 • Вграден MySQL менаџер
 • 1-Кликнете на Клонирање на серверот
 • 1-Кликнете на Напредно управување со серверот
 • 1-Кликнете SafeUpdates за WordPress
 • Следење на сервери и апликации (15+ метрика)
 • Сервери за автоматско исцелување
 • CloudwaysBot (паметен асистент базиран на вештачка интелигенција кој испраќа увиди за перформансите во реално време за да помогне во оптимизирањето на серверите и апликациите)

3. Изведба со голема брзина

Cloudways' серверите блескаат брзо за да знаете дека содржината на вашата страница се доставува до посетителите што е можно побрзо, без разлика колку сообраќај се посетува одеднаш.

Но, тоа не е се. Cloudways нуди цела низа карактеристики поврзани со брзината:

 • Посветени ресурси. Сите сервери имаат одредена количина ресурси благодарение на посветеното опкружување во кое седат. Тоа значи дека вашата страница никогаш не е изложена на ризик поради дополнителните ресурси на друга локација, а перформансите на вашата страница никогаш не се жртвуваат.
 • Бесплатно кеширање WordPress приклучок. Cloudways го обезбедува својот ексклузивен приклучок за кеширање, Breeze, на сите клиенти бесплатно. Сите планови доаѓаат и со вградени напредни кешови (Memcached, Varnish, Nginx и Redis), како и Кеш на цела страница.
 • Поддршка на Redis. Овозможувањето на Redis и помага на базата на податоци на вашата страница да работи подобро од кога било. Измешано со Apache, Nginx и Varnish, никогаш не треба да се грижите за перформансите на вашата страница.
 • Сервери подготвени за PHP. Серверите во Cloudways се подготвени за PHP 8, што е најбрзата PHP верзија досега.
 • Услуга за мрежа за испорака на содржина (CDN). Примање премиум CDN услуги така што серверите што го опфаќаат светот може да ја доставуваат содржината на вашата страница до посетителите на страницата врз основа на нивната географска локација.
 • Сервери за автоматско исцелување. Ако вашиот сервер се прекине, Cloudways веднаш влегува со автоматско само-заздравување за да се минимизира времето на застој.

Како што можете да видите, брзината и перформансите никогаш не треба да бидат проблем Cloudways хостинг.

Сајтовите кои бавно се вчитуваат веројатно нема да имаат добри резултати. Студија од Google откри дека доцнењето од една секунда во времето на вчитување на страницата за мобилни телефони може да влијае на стапките на конверзија до 20 проценти.

Создадов тест-страница хостирана на Cloudways за следење на времето на работа и времето на одговор на серверот:

следење на брзината и времето на работа на облаците

Горенаведената слика од екранот ги прикажува само изминатите 30 дена, можете да ги видите историските податоци за времето на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

Значи.. Колку е брз Cloudways WordPress хостинг?

Овде ќе ги проверам перформансите на CloudWays со тестирање на брзината на оваа веб-локација (хостирано на SiteGround) наспроти точно клонирана копија од него (но хостирана на Cloudways).

Тоа е:

 • Прво, ќе го тестирам времето на вчитување на оваа веб-локација кај мојот тековен веб-домаќин (што е SiteGround).
 • Следно, ќе ја тестирам истата веб-локација (клонирана копија од неа *), но хостирана на Cloudways **.

* Користење на приклучок за миграција, извоз на целата страница и хостирање на Cloudways
** Користење на DigitalOcean на планот DO1GB на CloudWays (11$/месечен)

Со правење на овој тест ќе добиете разбирање за тоа како брзо вчитување на страница хостирана на Cloudways навистина е.

Еве како мојата почетна страница (на оваа страница – хостирана на SiteGround) настапува на Pingdom:

Главна страница siteground

Мојата почетна страница се вчитува за 1.24 секунди. Тоа е всушност навистина брзо во споредба со многу други домаќини - затоа што SiteGround не е бавен домаќин во никој случај.

Прашањето е дали ќе се вчита побрзо Облаци? Ајде да дознаеме…

облаци брзина тест pingdom

О, да, ќе биде! На Cloudways, истата почетна страница се вчитува само 435 милисекунди, тоа е близу 1 секунда (точно 0.85 секунди) побрзо!

Што е со блог-страница, кажете ја оваа страница за преглед? Еве колку брзо се вчитува SiteGround:

перформанси на брзина

Оваа страница за преглед се вчитува само 1.1 секунди, повторно SiteGround обезбедува голема брзина! А што е со Cloudways?

брзо време на вчитување

Се вчитува само 798 милисекунди, многу помалку од една секунда, и повторно многу побрзо!

Па што да се направи од сето ова?

Па, едно е сигурно, ако оваа веб-страница беше хостирана на Cloudways наместо вклучено SiteGround тогаш ќе се вчита многу побрзо. (забелешка за себе: преместете ја оваа страница на Cloudways pronto!)

4. Управувана безбедност

Преземајќи проактивен пристап кон безбедноста на локацијата, можете да им верувате на вашите чувствителни податоци на Cloudways благодарение на нивните вградени безбедносни карактеристики:

 • Заштитни ѕидови на ниво на ОС кои ги штитат сите сервери
 • Рутински закрпи и надградби на фирмверот
 • Инсталирајте бесплатен SSL сертификат со 1 клик
 • Двофакторна автентикација за вашата сметка на Cloudways
 • Способност за ставање на белата листа на IP

Како дополнителен бонус, само во случај нешто да се случи со вашата веб-страница, Cloudways нуди бесплатни автоматски бекап на податоци и слики од серверот.

Со 1-клик обновување опција, ако вашиот сајт не паѓа, времето на застој е минимално.

Ако вашиот сајт има некаков прекин (не е поврзано со закажано одржување, одржување во итни случаи или како што тие го нарекуваат „Настани на виша сила“), ќе бидете компензирани од Cloudways.

Тие кредити ќе важат за трошоците за услугата за следниот месец.

5. Ѕвездената поддршка за корисници

Кога станува збор за избор на хостинг провајдер, поддршката треба да биде приоритет. Секој тип на бизнис во денешно време целосно зависи од веб-хостингот да работи непречено. Но, може да има моменти кога работите не функционираат толку добро.

На крајот на краиштата, ако некогаш ви треба помош, мора да бидете во можност да стапите во контакт со оние кои се одговорни за одржување на податоците на вашата страница.

Ако треба да стапите во контакт со некој за поддршка, можете да разговарате со член на тимот за успех на клиентите преку разговор во живо или поднесете билет преку системот за билети и управувајте со напредокот на вашето барање.

И ако сакаш, можеш „Барај повик“ и разговарајте со поддршката на Cloudways преку телефон за време на работното време.

Можете исто така да контактирате со активната заедница на членови на Cloudways за да споделите знаења, искуства и вештини. И, се разбира, можете да поставувате прашања и вие!

На крајот, искористете ги предностите на обемна база на знаење, комплетирани со написи за Започнување, Управување со сервери и Управување со апликации.

cloudways база на знаење

Да не зборуваме, читајте написи за вашата сметка, наплата, услуги за е-пошта, додатоци и многу повеќе.

6. Тимска соработка

Можеби изгледа чудно, но Cloudways нуди пакет од функции и алатки дизајнирани да да ви помогне вам и на вашиот тим да соработувате и да успеете.

Ова е особено корисно за програмери или агенции кои управуваат со повеќе веб-локации одеднаш на многу сервери.

На пример, автоматско распоредување на Git, неограничени области за поставување и безбеден SSH и SPTP пристап дозволете да започнете проекти и да ги направите совршени пред да започнете во живо.

Покрај тоа, доделете задачи на членовите на тимот, префрлете ги серверите на други, клонирајте апликации и сервери и користете го Cloudways Приклучок WP Migrator лесно да се движите WordPress сајтови од други даватели на хостинг до Cloudways.

7. Следење на веб-страница

Уживајте во деноноќно следење на вашата веб-страница за да знаете дека сè е на вистинскиот пат во секое време. Серверот на кој се зачувани вашите податоци е следен 24/7/365.

Плус, можете да видите над 16 различни метрики директно од вашата Cloudways конзола.

мониторинг на серверот

Добивајте ажурирања во реално време преку е-пошта или текст од CloudwaysBot, паметен асистент кој ги следи перформансите на вашата страница во секое време. Со информациите испратени од ботот со вештачка интелигенција, можете да ги оптимизирате вашите сервери и апликации.

Плус, можете да ја интегрирате вашата платформа со вашата е-пошта, Slack, HipChat, и други апликации од трети страни.

На крајот, искористете ги предностите на Интеграција на New Relic за да можете да ги решите проблемите што го заглавуваат вашиот напредок и да ги поправите што е можно поскоро.

Карактеристики (Не толку добро)

Cloudways е без сомнение уникатен, доверлив и облак домаќин со високи перформанси. Тоа, рече, тоа е недостасуваат неколку важни карактеристики.

1. Нема регистрација на домен

Облаци не им нуди на клиентите регистрација на домен, бесплатно или со наплата. Тоа значи дека пред да се регистрирате за да ги користите нивните услуги за хостирање, треба да обезбедите име на домен преку продавач од трета страна.

Дополнително на тоа, посочувањето на името на вашиот домен до давателот на хостинг по поставувањето може да биде тешко, особено за почетниците сопственици на веб-страници.

Поради ова, многу луѓе можат да изберат да одат на друго место за нивните потреби за хостирање. На крајот на краиштата, оставањето за да регистрирате име на домен и да се вратите за да се регистрирате за хостирање и да ја насочите вашата новосоздадена URL-адреса на вашиот давател на хостинг може да биде преголема мака, освен ако не е целосно поставено да користите Cloudways.

Ова е особено точно кога толку многу конкурентни провајдери на хостинг нудат бесплатна регистрација на име на домен и помагаат при насочување на вашиот домен кон вашиот домаќин.

2. Нема cPanel или Plesk

Cloudways е компанија со платформа како услуга, така што е традиционален заеднички хостинг CPanel и Plesk контролните табли едноставно ги нема.

Има посебна конзола достапна за управување со апликации хостирани на серверот. Но, за оние кои не се навикнати на оваа значајна разлика, може да имате проблеми.

Да не зборуваме, cPanel и Plesk се многу посеопфатни, овозможувајќи ви да управувате со сè што е поврзано со хостирањето од една пригодна контролна табла.

Иако на конзолата Cloudways само треба малку да се навикне, може да биде застрашувачко за оние што се префрлаат од друга платформа за хостирање.

3. Нема хостинг за е-пошта

Плановите на Cloudways не доаѓајте со интегрирана е-пошта сметки како што прават многу реномирани хостинг провајдери. (Сепак, повеќето WordPress домаќини како Rocket.net WP Engine or Kinsta, не доаѓајте со хостинг за е-пошта).

Наместо тоа, тие сакаат луѓето да плаќаат по сметка на е-пошта, што може да се покаже скапо ако водите голем бизнис, имате значителен тим и ви требаат многу сметки за е-пошта за да ги одржувате работите во тек.

Тие нудат услуги за е-пошта како а посебен платен додаток. За сметки за е-пошта (поштенски сандачиња), можете да ги користите нивните Додаток за е-пошта Rackspace (цената започнува од 1 $/месец по адреса на е-пошта) и за појдовни/трансакциски е-пораки, можете да го користите нивниот прилагоден SMTP додаток.

Планови и цени

Cloudways доаѓа со многу успеа-до-домаќин планови кои ќе работат за секого без разлика на големината, сложеноста или буџетот на локацијата.

планови за хостирање на cloudways

За почеток, тие имаат 5 даватели на инфраструктура да изберете, а цените на вашиот план ќе се разликуваат во зависност од тоа кој давател на инфраструктура ќе изберете да го користите:

 1. DigitalOcean: Плановите се движат од $ 11 / месец до $ 88 / месец, RAM од 1GB-8GB, процесори од 1 јадро до 4 јадра, складирање од 25GB до 160GB и пропусен опсег од 1TB до 5TB.
 2. Линода: Плановите се движат од $ 14 / месец до $ 90 / месец, RAM од 1GB-8GB, процесори од 1 јадро до 4 јадра, складирање од 20GB до 96GB и пропусен опсег од 1TB до 4TB.
 3. Vultr: Плановите се движат од $ 14 / месец до $ 99 / месец, RAM од 1GB-8GB, процесори од 1 јадро до 4 јадра, складирање од 25GB до 100GB и пропусен опсег од 1TB до 4TB.
 4. Веб-услуга на Амазон (AWS): Плановите се движат од $ 38.56 / месец до $ 285.21 / месец, RAM меморија од 3.75 GB-15 GB, vCPU од 1-4, складирање на 4 GB преку таблата и пропусен опсег 2 GB преку таблата.
 5. Google Облак платформа (GCE): Плановите се движат од $ 37.45 / месец до $ 241.62 / месец, RAM меморија од 3.75 GB-16 GB, vCPU од 1-4, складирање на 20 GB преку таблата и пропусен опсег 2 GB преку таблата.
 6. Ова се само прикажаните планови. Тие исто така нудат дополнителни планови, како и приспособени планови.
cloudways партнери
Облак инфраструктура и технолошки партнери што ги користат

Запомнете, овие планови се pay-as-you-go. Секогаш кога ќе треба да се зголеми (или скала назад надолу) можете, што значи колку повеќе пропусен опсег користите, толку повеќе плаќате.

Дополнително, сите планови за хостирање доаѓаат со стручна поддршка 24/7, неограничени инсталации на апликации, бесплатни SSL сертификати и бесплатни миграции на сајтови.

Можете да пробате кој било од достапните планови за хостирање бесплатно 3 дена. Оттука, вие едноставно плаќате додека одите и никогаш не сте врзани за каков било тип на договор.

Успеа WordPress хостинг

Вреди да се напомене дека Cloudways нуди целосно управуван хостинг за WordPress сајтови.

wordpress хостинг

Како што рече, тешко е да се одреди кои се разликите помеѓу типичните планови за хостирање на Cloudways и плановите за хостирање на WP. Всушност, нема индикации дека дури има разлика во цената.

Стигнав преку разговор во живо за да дознаете дали има разлика во карактеристиките или цената:

разговор за облаци 1
разговор за облаци 2

Ќе кажам дека одговорот беше многу брз на моето прашање. Сепак, јас сум малку збунет зошто тие го делат секој CMS на различни веб-страници - WordPress, Magento, PHP, Laravel, Drupal, Joomla, PrestaShop и Хостинг на WooCommerce – ако се е исто.

Ова ме натера да скролувам низ многу информации кои всушност беа сите повторувачки. Ова може да биде збунувачки за личност која се обидува да ги спореди плановите и да донесе конечна одлука.

И ако корисничкото искуство на нивната веб-страница е толку фрустрирачко, тие може да пропуштат многу можности да ги натераат луѓето да се регистрираат за нивните планови за хостирање бидејќи луѓето едноставно ја напуштаат својата страница пред да стигнат доволно далеку за да се регистрираат.

Споредете ги конкурентите на Cloudways

Еве, ги ставаме под микроскоп некои од најголемите конкуренти на Cloudway: Kinsta, Rocket.net, SiteGround, и WP Engine.

ОблациKinstaРакетна мрежаSiteGroundWP Engine
Забрза(Избор на даватели на облак)(GCP + LXD контејнери)(Cloudflare Enterprise CDN и кеширање)(Споделен и хостинг во облак)(Посветена околина)
Безбедност(Достапни се алатки, потребна е конфигурација на серверот)️ (Вградена безбедност на WP, автоматско отстранување на малициозен софтвер)(DDoS заштита на ниво на CDN)(Пристојни мерки, без автоматско отстранување на малициозен софтвер)(Добра безбедност, фокусирајте се на заеднички хостинг)
WordPress Фокус(Целосна контрола на серверот, бара техничка експертиза)(Сценирање со еден клик, автоматско ажурирање, карактеристики специфични за WP)(Лесен за користење, недостасуваат некои функции на WP)(Добра WP поддршка, општи карактеристики за хостирање)(Силна поддршка за WP, општи карактеристики на хостинг)
Поддршка(Корисна поддршка, не специфична за WP)(Експерти за WP 24/7, секогаш корисни)(Пријателски разговор во живо, добри времиња на одговор)(24/7 поддршка, не секогаш специјалисти за WP)(Добра поддршка, може да биде зафатен)
Повеќе информацииПреглед на кинстаПреглед на Rocket.netSiteGround прегледWP Engine преглед

Карактеристики на брзина:

 • Облаци: Ослободете го внатрешниот Усеин Болт на вашата страница. Изберете го вашиот сопствен провајдер на облак за коктел со прилагодена брзина - DigitalOcean, Linode, Vultr, Google Облак - опциите се бесконечни!
 • Кинста: Google Cloud Platform ја разгорува вашата страница како ракета, но возењето можеби не се совпаѓа со приспособливите ракетни засилувачи на Cloudways.
 • Rocket.net: Cloudflare Enterprise CDN и оптимизациите на ниво на сервер ја претвораат вашата страница во суперсоничен млаз, оставајќи ја конкуренцијата во својата прашина.
 • SiteGround: Добри брзини за заеднички хостинг, но подгответе се за повремениот сообраќаен метеж кога работите ќе бидат зафатени.
 • WP Engine: Слично на брзината на Kinsta, но ограничувањата за споделени хостинг можат да дејствуваат како семафори, забавувајќи ги локациите со голем проток.

Безбедносни карактеристики:

 • Облаци: Алатки има, но изградбата на своја тврдина бара техничко знаење. Размислете за ров и подвижен мост сам.
 • Кинста: Автоматското отстранување на малициозен софтвер, безбедносната инфраструктура на GCP и штитовите специфични за WP ги блокираат работите построго од Форт Нокс. Размислете за ласерски мрежи и високотехнолошки банкарски трезори.
 • Rocket.net: Вграденото скенирање на малициозен софтвер, заштитата од DDoS и ажурирањата на автоматско WP ја трансформираат вашата страница во средновековен замок со ласерски одбранбени куќишта.
 • SiteGround: Пристојната одбрана, но слабостите на заедничкиот хостинг оставаат задни врати за потенцијалните натрапници. Размислете за утврдена дрвена порта со будни чувари.
 • WP Engine: Слично на безбедносниот фокус на Kinsta, но се применуваат ограничувања за заеднички хостинг, што ги прави пониските нивоа малку поранливи. Размислете за чувана станбена зграда со различни нивоа на безбедност.

WordPress карактеристики:

 • Облаци: Целосната контрола на серверот ви овозможува да ја прилагодите секоја поставка, но бара a WordPress волшебнички допир. Размислете за алатникот „Направете сами“ за волшебникот кој знае за технологија.
 • Кинста: Изграден за WordPress од основата, со поставување со еден клик, автоматско ажурирање и изобилство на маѓепсници специфични за WP. Помислете на а WordPress самовила кума ти ја исполнува секоја желба.
 • Rocket.net: Лесниот интерфејс, поставувањето со еден клик и вградените алатки за оптимизација на WP го прават управувањето со вашата страница лесно. Помислете на а WordPress шепот со магично стапче.
 • SiteGround: Добрата поддршка и карактеристики на WP, но ограничувањата за споделени хостинг можат да предизвикаат магии за изведба што тргнуваат наопаку. Размислете за корисно WordPress библиотекар, но со ограничени ресурси.
 • WP Engine: Силен WP фокус, но недостасуваат некои функции во споредба со Kinsta, а ограничувањата за споделени хостинг важат за пониски нивоа. Размислете за пријателски WordPress бариста, но не и готвач со ѕвезда на Мишелин.

Карактеристики за поддршка:

 • Облаци: Корисен тим, но не секогаш течно го зборува јазикот на WordPress. Размислете за џин за техничка поддршка на кој можеби ќе му требаат свитоци за обука за WP.
 • Кинста: 24/7 WP стручна поддршка која оди повеќе за да ги реши вашите проблеми. Мисли дека самиот Гандалф ти одговара WordPress гатанки.
 • Rocket.net: Пријателска и информирана поддршка за разговор во живо достапна 24/7. Помислете на корисен бард кој ве пее WordPress серенади.
 • SiteGround: Добар тим за поддршка, но времето на одговор може да варира и експертизата на WP може да биде ограничена. Размислете за пријателска понуда на селски старешина WordPress совети.
 • WP Engine: Добра поддршка за WP, но може да биде зафатена за време на врвот. Размислете за популарна WordPress гуру со долга низа ученици.

Вредност за пари:

 • Облаци: Флексибилни цени врз основа на давателот на облак и користените ресурси. Размислете за платена како што сакате WordPress шведска маса со различни трошоци.
 • Кинста: Премиум цената ја одразува нејзината GCP инфраструктура со високи перформанси и посветениот фокус на WP. Помислете на Мишелин ѕвезда WordPress ресторан, вреден перча за остроумните непца.
 • Rocket.net: Малку поскапо од некои конкуренти, но го оправдува со врвна брзина, безбедност и леснотија на користење. Размислете за премија WordPress пакет за сериозни креатори.
 • SiteGround: Достапни планови за заеднички хостинг, но перформансите и карактеристиките може да бидат ограничени. Размислете за пријатна WordPress кафуле со пристојна вредност за случајни корисници.
 • WP Engine: Слично на цените на Kinsta, но споделени ограничувања за хостирање на пониските нивоа.

✨ TL; DR

 • Облаци: За волшебниците кои се запознаени со технологијата кои бараат крајна контрола и приспособлива брзина, Cloudways е вашиот маѓепсан еликсир. Само подготви свој напивка за конфигурација на серверот.
 • Кинста: За оние кои сакаат високи перформанси Google Облак палата со посветени WordPress магија и стручно водство, Кинста е твојата кума самовила. Бидете подготвени да платите за кралското лекување.
 • Rocket.net: Ако голема брзина, врвна безбедност и лесен за користење интерфејс се вашите желби, Rocket.net е вашиот џин во WordPress светилка. Неговата премиум цена може да бара малку размена.
 • SiteGround: Свесен за буџетот WordPress витезите можат да најдат пристоен заеднички хостинг замок во SiteGround, но бидете подготвени за потенцијални сопнување на перформансите и ограничени маѓепсувања.
 • WP Engine: За оние кои бараат познато WordPress рај со добра поддршка и перформанси, WP Engine нуди удобна куќа, но пониските нивоа може да се чувствуваат тесно во споредба со премиум опциите.

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Дали ви препорачуваме Cloudways? Да.

Облаци WordPress хостинг
Од 11 долари месечно

Облаци манагирани WordPress хостингот е познат по своите високи перформанси, нудејќи платформа прифатлива за корисниците со голема контрола врз елементите на хостинг како што се изборот на сервер, локацијата на центарот за податоци и давателот на облак. Тоа поедноставува WordPress инсталации и ја зголемува брзината на страницата со функции како инсталирање на повеќе страници, поставување на WooCommerce, CloudwaysCDN и додатокот Breeze. Брзината и безбедноста се силни, вклучително и кеширање на Cloudflare Enterprise, SSL сертификати, „Заштита на ботови“ и SafeUpdates за безбедно тестирање WordPress промени.

Затоа што на крајот, Cloudways е сигурна и прифатлива опција за хостирање на облак за се ` WordPress сопственик на веб-страница, без оглед на нивото на вештина или типот на страницата.

Поради нејзината платформа базирана на облак, можете да искусите извонредни брзи брзини, оптимални перформанси на локацијата и врвна безбедност.

Сето ова е дизајнирано да им овозможи на посетителите на вашата страница најдоброто можно корисничко искуство и да ги чува податоците на вашиот сајт безбедни од злонамерни активности.

Како што рече, разликите на Cloudways на почетокот може да ги комплицираат работите за почетниците сопственици на веб-страници. Ете го нема традиционален cPanel или Plesk, нема начин да регистрирате име на домен со Cloudways, и нема хостинг за е-пошта функција.

Ова ја зголемува вкупната цена на хостинг и го прави започнувањето поинволвирано од другите споредливи хостинг провајдери на пазарот денес.

Ако одлучите да одите со нив, измерете ги добрите и лошите страни пред да се пријавите. Или, искористете го бесплатното 3-дневен пробен период за да бидете сигурни дека ги имаат карактеристиките што ви се потребни за да го зголемите вашиот бизнис и да управувате со вашата сметка за хостирање.

Оттаму, одвојте време да ја прочитате документацијата и да се запознаете со платформата Cloudways за да не пропуштите некои од функциите што доаѓаат со ова уникатно решение за хостирање.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Cloudways постојано ги ажурира и ги проширува своите функции за хостирање. Ажурирањата подолу ја покажуваат посветеноста на Cloudway за обезбедување иновативни и кориснички решенија за WordPress хостинг, нагласувајќи ги перформансите, безбедноста и ефикасноста (последно проверено во јуни 2024 година).

 • Премиум сервери DigitalOcean: Cloudways ги претстави DigitalOcean Premium Servers со 32 GB, подобрувајќи го нивното искуство за хостирање во облак. Оваа надградба претставува значително подобрување во нивната инфраструктура, нудејќи повисоки перформанси и доверливост.
 • Додатоци на лак: Откривање на уред: Cloudways ја подобри својата технологија за кеширање Varnish со можности за откривање уреди. Ова ажурирање го оптимизира кеширањето со тоа што го приспособува на различни уреди, подобрувајќи го времето на вчитување и севкупните перформанси на страницата.
 • Водич за подесување на перформансите на PHP-FPM: Cloudways објави детален водич за PHP-FPM Performance Tuning, покажувајќи ја нивната посветеност на брзината и ефикасноста. Овој водич е вреден ресурс за корисниците кои сакаат да го оптимизираат својот технолошки куп за подобри перформанси.
 • Ново WordPress Скенер за ранливост: Како одговор на критичниот безбедносен пропуст во Elementor Pro, Cloudways претстави нов WordPress Скенер за ранливост. Оваа алатка помага во идентификување и ублажување на потенцијалните безбедносни ризици во WordPress сајтови.
 • Cloudways Cron Optimizer за WordPress: Препознавајќи ги предизвиците поставени од Cron Jobs, Cloudways лансираше Cron Optimizer за WordPress. Оваа алатка го поедноставува и подобрува управувањето со Cron Jobs, подобрувајќи ја функционалноста на веб-локациите.
 • Cloudways Autoscale за WordPress: Новата функција Cloudways Autoscale за WordPress нуди флексибилни решенија за хостирање. Тоа им овозможува на корисниците да го изберат својот давател на инфраструктура, обезбедувајќи приспособливост и приспособливост на променливите барања на веб-локациите.
 • Полесно управување со имиња на домени: Cloudways го поедностави управувањето со имињата на доменот на нивната платформа, усогласувајќи се со нивната мисија да ја направи облак технологијата достапна и лесна за користење за веб-професионалци и мали и средни претпријатија.
 • PHP 8.1 Достапност: Cloudways работеше на обезбедување непречена интеграција на PHP 8.1 на нивните сервери, фокусирајќи се на обезбедување на најнова технологија за подобрени перформанси.
 • Предизвик за забрзување на WooCommerce: Cloudways беше домаќин на најголемиот Hackathon настан, WooCommerce Speed ​​Up Challenge, славејќи ја оптимизацијата на брзината во е-трговијата.

Преглед на Cloudways: нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

Облаци

Клиентите размислуваат

вреди секој денар

Јануари 1, 2024

Секако, постојат поевтини опции за хостирање таму, но за мене, Cloudways вреди секој денар. Тоа ми даде брзина, сигурност и мир на умот што ми треба да се фокусирам на она што навистина е важно: да го растем мојот WordPress страница и правење одлична содржина. Ако барате провајдер за хостирање кој ја отстранува болката од управувањето со вашиот WordPress сајт, не гледајте подалеку од Cloudways!

Аватар за Тара Р
Тара Р.

Разочарувачко искуство за хостирање со Cloudways

Април 28, 2023

За жал, моето искуство со Cloudways беше разочарувачко. Додека интерфејсот на нивната платформа е лесен за користење, наидов на повеќе проблеми со перформансите на серверот и времето на прекин, што негативно влијаеше на корисничкото искуство на мојата веб-страница. Дополнително, нивната поддршка за корисници не беше корисна, честопати одземаа денови за да одговорат и не целосно да ги решат моите проблеми. Генерално, не го препорачувам Cloudways како сигурно решение за хостирање.

Аватар за Сара Ли
Сара Ли

Солидно искуство за хостирање со Cloudways

Март 28, 2023

Го користам Cloudways веќе неколку месеци, и генерално, имав добро искуство со нивната платформа. Нивниот интерфејс е интуитивен и лесен за навигација, а перформансите на серверот се стабилни. Морав само еднаш да контактирам со поддршката и тие можеа веднаш да го решат мојот проблем. Сепак, посакувам цените да бидат потранспарентни, бидејќи ми беше тешко да ја проценам точно мојата месечна сметка. Како и да е, би го препорачал Cloudways на другите.

Аватар за Макс Чен
Макс Чен

Фантастично искуство за хостирање со Cloudways

Февруари 28, 2023

Го користам Cloudways повеќе од една година и сум целосно импресиониран од нивната платформа. Поставувањето беше лесно, а интерфејсот е лесен за користење. Ценам колку брзо тимот за поддршка реагира и ги решава сите проблеми што можеби ги имам. Нивните перформанси на серверот се врвни и никогаш не сум доживеал значителен прекин. Плус, автоматските резервни копии и лесното скалирање го направија управувањето со мојата веб-страница лесно. Севкупно, јас силно го препорачувам Cloudways на сите кои бараат сигурни и ефикасни хостинг услуги.

Аватар за Оливија Смит
Оливија Смит

Премногу алчен

Декември 14, 2022

Една од најпогрешните компании досега, таа е само споделени ресурси ако не користите google облак или амазон, премногу скап, поддршката е мех, и е многу поскапа од нормалниот хостинг, без многу бенефиции, исто така, туркање додатоци за било што.

Аватар за Ден Дан
Ден Дан

Навистина благодарен

Октомври 10, 2022

Само сакам да му се заблагодарам на тимот на Cloudways за вашата многу корисна поддршка за мене во текот на моето патување. Страдав лошо од многу даватели на хостинг PHP, но конечно, ја добив мојата дестинација од Cloudways и Domainracer. Премногу се мачев, па навистина сум благодарен што ги најдов моите најдобри опции доживувајќи го вашето хостирање.

Аватар за Неха Читале
Неха Читале

достават преглед

Прегледајте ги ажурирањата

 • 16/06/2023 – Ажурирано со анализа на перформансите и влијанието на оптоварувањето
 • 21/03/2023 – Ажурирано со нови функции и планови
 • 02 – Ажуриран е планот за цени
 • 10/12/2021 – Мало ажурирање
 • 05/05/2021 – Лансира DigitalOcean Premium Droplets со побрзи процесори и NVMe SSD
 • 01 – Ажурирање на цените на Cloudways

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...