Избор на вистинската услуга за VPN: Споредено со NordVPN наспроти ExpressVPN

in Споредби, VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Како и вие, јас изгубив број за тоа колку VPN постојат во моментов. Фактот што многу од нив нудат слични карактеристики, планови и придобивки го прави изборот на вистинскиот VPN уште потежок. Ако треба да изберете помеѓу NordVPN наспроти ExpressVPN, оваа статија ќе ви заштеди многу време (а можеби и пари).

Победник
 
4.8
4.6
Од 3.99 УСД / месечно
Од 6.67 УСД / месечно

🖥️ Сервери: 5500+ сервери во 60 земји

📖 Нема политика за дневници: Нема дневници (ревидирани)

🔒 VPN протоколи: OpenVPN, IKEv2/IPsec, WireGuard (NordLynx)

🍿 Услуги за стриминг: Netflix, Hulu, BBC iPlayer, Disney+, + многу други

🖥️ Платформи: Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Chrome, Firefox

📥 Врски: 6 на неограничени уреди

💁🏻 Поддршка: Е-пошта, разговор во живо 24/7, база на знаење, ЧПП

🖥️ Сервери: 3000+ сервери во 94 земји

📖 Нема политика за дневници: Нема дневници (ревидирани)

🔒 VPN протоколи: Lightway, OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPsec

🍿 Услуги за стриминг: Netflix, Disney+, Hulu, BBC iPlayer + многу повеќе

🖥️ Платформи: Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Chrome, Firefox

📥 Врски: 5 на неограничени уреди

💁🏻 Поддршка: 24/7 разговор во живо, е-пошта, база на знаење, ЧПП

Победник
4.8
Од 3.99 УСД / месечно

🖥️ Сервери: 5500+ сервери во 60 земји

📖 Нема политика за дневници: Нема дневници (ревидирани)

🔒 VPN протоколи: OpenVPN, IKEv2/IPsec, WireGuard (NordLynx)

🍿 Услуги за стриминг: Netflix, Hulu, BBC iPlayer, Disney+, + многу други

🖥️ Платформи: Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Chrome, Firefox

📥 Врски: 6 на неограничени уреди

💁🏻 Поддршка: Е-пошта, разговор во живо 24/7, база на знаење, ЧПП

4.6
Од 6.67 УСД / месечно

🖥️ Сервери: 3000+ сервери во 94 земји

📖 Нема политика за дневници: Нема дневници (ревидирани)

🔒 VPN протоколи: Lightway, OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPsec

🍿 Услуги за стриминг: Netflix, Disney+, Hulu, BBC iPlayer + многу повеќе

🖥️ Платформи: Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Chrome, Firefox

📥 Врски: 5 на неограничени уреди

💁🏻 Поддршка: 24/7 разговор во живо, е-пошта, база на знаење, ЧПП

ExpressVPN е побрз и нуди попријатно интернет искуство од NordVPN. Сепак, NordVPN обезбедува подобра безбедност, приватност и цени.

Значи, ако ви треба VPN од висока класа за вашиот стриминг и игри, пријавете се и пробајте ја услугата ExpressVPN.

Ако сакате максимална безбедност и приватност, со поприфатливи планови за претплата, пријавете се и пробајте го NordVPN.

Главни преземања:

NordVPN и ExpressVPN се и високо оценети даватели на VPN, со споредливи ценовни планови и разновидни функции за да се обезбеди приватност и безбедност на корисниците.

NordVPN е побрз и побогат VPN провајдер од ExpressVPN. NordVPN е подобар во стриминг и торентирање од ExpressVPN.

Додека NordVPN е победник во споредбата, ExpressVPN сè уште е сигурна и добро ценета VPN услуга, со завршени ревизии од KPMG и Cure53 и купон достапен за три месеци бесплатно.

Главни карактеристики - брзина, локации на сервер и повеќе

Немате време да го прочитате сето тоа? Еве брзо резиме што ќе ви помогне да донесете одлука веднаш:

NordVPNExpressVPN
ЗабрзаПреземање: 38mbps – 45mbps
Поставување: 5mbps – 6mbps
Пинг: 5ms – 40ms
Преземање: 54mbps – 65mbps
Поставување: 4mbps – 6mbps
Пинг: 7ms – 70ms
СтабилностстабилнаМалку помалку стабилен
КомпатибилностАпликации за: Windows, Linux, macOS, iOS, Android

Екстензии за: Chrome, Edge, Firefox
Апликации за: Windows, Linux, macOS, iOS, Android, рутери, Chromebook, Амазон пожар

Екстензии за: Chrome, Edge, Firefox

Ограничени услуги за:
● паметни телевизори (Apple, Android, Chromecast, Firestick, Roku)
● конзоли за игри (PlayStation, Xbox, Nintendo)
поврзувањеМакс. од 6 уредиМакс. од 5 уреди
Капи на податоцинеограниченнеограничен
Број на локации60 земји94 земји
Кориснички интерфејсЛесен за користењеЕкстремно лесен за употреба

Откако поминав време со NordVPN и ExpressVPN, забележав како функционираат нивните клучни карактеристики.

NordVPN

Nordvpn карактеристики

Забрза

Бидејќи брзината на интернет на секој уред е побавна со активна VPN конекција отколку без, можете само да се надевате дека вашата избрана VPN нема да го уништи вашето искуство со прелистување.

Значи, тестирав NordVPN за брзина. За среќа, забележав мал пад само кога се поврзав на серверот VPN. За да бидам сигурен, извршив повеќе тестови користејќи различни сервери, локации и протоколи. Еве ги резултатите:

●  Брзина на преземање: 38mbps – 45mbps

●  Брзина на прикачување: 5mbps – 6mbps

●  Брзина на пинг: 5ms – 40ms

Брзината на преземање е голема работа за мене и за повеќето страствени интернет корисници, затоа, ми беше задоволство да видам дека NordVPN ми дозволи да играјте игри со висока класа и проследувајте видеа во 4k речиси без никакви проблеми. Ниту брзината на прикачување не беше лоша.

Иако не поседувам многу IoT уреди, открив дека брзината на преземање и испраќање на NordVPN е повеќе од погоден за управување со IoT уреди во паметен дом.

Од искуство знам дека кога се работи за пинг, колку пониско, толку подобро. И сè под 50 ms е одлично. Во текот на моите тестови со NordVPN, мојот пинг никогаш не отиде повисок од 40 ms.

Стабилност

Стабилноста во VPN покажува колку добро услугата ги одржува врските на еден или повеќе уреди без паѓање. Таа, исто така ја претставува способноста на VPN да ја одржува својата најголема брзина во текот на сесијата.

Направив малку истражување пред да се обидам NordVPN, само за да се видат потенцијалните проблеми со кои се соочуваат корисниците. Стабилноста беше едно од главните прашања, очигледно. Сепак, моите тестови покажаа дека програмерите ги поправија проблемите што ја мачат стабилноста на нивниот софтвер.

Имаше неколку падови во брзината овде-онде, но ништо премногу сериозно, и уживав во стабилна врска секој пат кога го користев софтверот на кој било од моите уреди.

Компатибилност

NordVPN има апликации што работеа со мојот iOS (App Store), Android (Google Play Store) и macOS уреди. Од веб-страницата на компанијата, можете да најдете апликации компатибилни со Windows и Linux.

Nordvpn уреди

За прелистувачите, NordVPN моментално обезбедува екстензии за Chrome, Firefox и Edge. Со сите овие поддржани уреди, верувам дека услугата има добра компатибилност со вообичаените гаџети, но не оди на дополнителна милја како ExpressVPN.

Генерално, и двете VPN нудат апликации за различни оперативни системи и имаат и екстензии на прелистувачот. NordVPN исто така ја има предноста што нуди пристап до серверите за RAM меморија, кои се уште побезбедни од обичните сервери, а тоа ги направи временските ознаки за поврзување и брзината на серверот значително побрзи.

поврзување

Секогаш велам дека платените VPN опции не треба да ограничуваат колку уреди можат да користат претплатниците на нивните сметки. За жал, реалноста е дека многу провајдери на VPN го прават тоа. NordVPN е еден од нив и им дозволува само на претплатниците поврзете најмногу 6 уреди по сметка.

Капи на податоци

Се разбира, исто така верувам дека претплатниците кои плаќаат не треба да имаат ограничување на тоа колку податоци можат да потрошат под заштита на нивните VPN. За среќа, мнозинството VPN се согласуваат со мене, вклучително и NordVPN. Има нема ограничувања за податоци на вашата сметка за време на периодот на претплата.

Серверски локации

Имањето VPN со заматени сервери на десетици локации ви дава пристап до содржина што инаку би била недостапна за вас. Бројот на сервери по локација, исто така, влијае на брзината, стабилноста и корисничкото искуство.

Број на сервери на NordVPN е импресивен, со над 5,000 сервери во повеќе од 50 земји, вклучително и бројни локации во САД.

nordvpn сервери

NordVPN има 3200+ VPN сервери во 65+ земји, што е прилично пристојно.

Интерфејс

Апликациите и екстензии се добро дизајнирани и се чини дека сè е на свое место. Иако сум технолошки такт, редовните корисници на софтвер не треба да имаат проблеми како што е NordVPN лесен за употреба.

ExpressVPN

изрази vpn карактеристики

Забрза

NordVPN изгради репутација дека е еден од најбрзите во индустријата. Оттука, бев пријатно изненаден кога го открив тоа ExpressVPN оди од пети до пети со него во овој аспект, дури и го надминува.

Еве го резимето на податоците што ги добив од моите тестови за брзина на ExpressVPN:

●  Брзина на преземање: 54mbps – 65mbps

●  Брзина на прикачување: 4mbps – 6mbps

●  Пинг: 7ms – 70ms

Најдобриот дел од овие резултати е брзината на преземање. Јас беспрекорно ги играше најпребирливите онлајн игри и стримуваше 4k видеа.

Сепак, не работеше премногу добро кога се обидов да го користам за пренос во живо. Не бев премногу изненаден бидејќи брзината на поставување е помала од препорачани 10 mpps.

Што се однесува до пинг, ExpressVPN може да направи многу подобро да ја намали горната граница на нивниот тековен опсег.

Брз совет: Ако сакате да стигнете до најдобра брзина на ExpressVPN, стартувајте го протоколот Lightway VPN. Ќе ми се заблагодариш подоцна.

Стабилност

По неколкудневно тестирање, сфатив дека ExpressVPN е малку помалку стабилна од NordVPN. Брзината речиси не се менуваше, но врската со VPN-серверот падна неколку пати, особено кога го ставив мојот лаптоп во режим на мирување.

Компатибилност

Откако направив некое истражување на веб-страницата ExpressVPN, открив дека нивните апликации се преземаат на широк спектар на системи. Постои апликација ExpressVPN за Windows, Linux, macOS, iOS и Android. Исто така, тие имаат софтвер кој можете да го инсталирате директно на вашиот рутер, Chromebook и Amazon Fire.

expressvpn уреди

Да се ​​има посветен фирмвер за мојот рутер беше здив на свеж воздух. Не морав да поминам низ комплицирано поставување за да го поврзам мојот рутер со ExpressVPN.

Ја пробав опцијата MediaStreamer на мојот паметен ТВ со Android. Со него, можев да ја отклучам содржината на Netflix на мојот паметен телевизор дури и без да се поврзам директно со VPN. За жал, ова го зголеми бројот на поврзани уреди на мојата сметка.

Можете исто така да користите MediaStreamer на вашите конзоли за игри.

поврзување

Ако бев изнервиран во NordVPN за ограничување на сметките на максимум 6 уреди, ExpressVPN не помогна во работите. Услугата дозволува само a максимум 5 уреди по сметка.

Капи на податоци

Има нема ограничувања за податоци со ExpressVPN. Можете да користите неограничен пропусен опсег и податоци на која било претплата.

Серверски локации

ExpressVPN има 3000+ VPN сервери во 94 земји. Иако сум видел VPN на поголема серверска мрежа, многу малку нудат дури 94 земји за избор – дури ни NordVPN.

Генерално, и двата провајдери на VPN имаат сервери на повеќе локации ширум светот, давајќи им на корисниците многу опции за пристап до содржината и заштита на нивната онлајн активност.

Сепак, ExpressVPN има некои уникатни карактеристики на серверот, како што е список на сервери што го прикажува тековниот број на корисници поврзани на секој сервер, обезбедувајќи корисни информации за корисниците кои бараат најбрзи брзини на поврзување.

Сè на сè, и NordVPN и ExpressVPN нудат солидни опции за своите корисници во однос на брзината на серверот и поврзувањето.

Интерфејс

Интерфејсот беше спектакуларно едноставен. Секој може да се движи низ него. Ги најдов скоро сите апликации ExpressVPN исклучително лесен за употреба.

🏆 Победник е: ExpressVPN

Со поголема брзина, повеќе локации, подобра компатибилност и полесен интерфејс, ExpressVPN удира NordVPN цврсто во овој круг.

Безбедност и приватност – Шифрирање на VPN сервери, политики за индустријата на VPN и повеќе

Кога станува збор за карактеристиките и протоколите на VPN, и NordVPN и ExpressVPN нудат различни напредни опции за да обезбедат максимална безбедност за нивните корисници. Функциите на NordVPN вклучуваат функција за поделено тунелирање и прекинувач за убивање, како и разновидни протоколи за тунелирање и P2P сервери за побрзо и поефикасно споделување датотеки.

 NordVPNExpressVPN
Технологија за шифрирањеAES стандард - Двојно шифрирање

Протоколи: IKEv2/IPsec, OpenVPN, NordLynx
AES стандард – Мешање сообраќај

Протоколи: Lightway, OpenVPN, L2TP/IPsec и IKEv2
Политика без најавитеСкоро 100%не 100% – го евидентира следново: 

Лични податоци: адреса на е-пошта, информации за плаќање и историја на нарачки

Анонимни податоци: Користени верзии на апликации, користени локации на серверот, датуми на поврзување, количина на искористени податоци, извештаи за падови и дијагностика за поврзување 
IP маскирањеДаДа
убие прекинувачСистемски и селективенНа ниво на системот
Блокатор на рекламиСамо прелистувачиНикој
Заштита од малициозен софтверВеб-страници и датотекиНикој

ExpressVPN нуди слично робусни безбедносни карактеристики, како што е вграден прекинувач за убивање и заштита од истекување на DNS, како и паметен DNS за лесен пристап до содржини од различни региони. Дополнително, и двата провајдери на VPN нудат високи стандарди за шифрирање и безбедни серверски мрежи за да ја одржат онлајн активноста приватна и безбедна.

expressvpn приватни dns

Генерално, NordVPN и ExpressVPN се јасно посветени на чувањето на податоците на нивните корисници безбедни и безбедни.

Безбедноста и приватноста во VPN се исто толку важни како и секоја друга придобивка. Луѓето како мене преземаат такви апликации за да се чувствуваат посигурни во врска со нивните податоци и интернет конекција.

NordVPN

Nordvpn Шифрирање и безбедност

Технологија за шифрирање

Пред да откријам детали за Енкрипција на NordVPN, да ја видиме основната карта за шифрирање VPN:

● Ја поврзувате вашата VPN

● Софтверот создава шифриран тунел

● Вашите податоци минуваат низ овој тунел

● Само вашите VPN сервери можат да имаат смисла за шифрирањето и ниедна друга страна (дури и вашиот давател на интернет услуги)

NordVPN има AES 256-битен стандардна технологија за шифрирање, што е највисоко ниво на безбедност на интернет. Тоа е, исто така, шифрирање од воено одделение. Тие го направија ова чекор понатаму нудејќи функција наречена Double VPN. Го пренасочува вашиот сообраќај до втор специјализиран сервер пред да го испрати до неговата оригинална дестинација. Оттука, серверот NordVPN ви дава двојно повеќе од шифрирањето.

Мал проблем:

Опцијата Double VPN ми беше автоматски достапна само на апликацијата Android. За iOS, морав да се префрлам на протоколот OpenVPN за да го видам.

Политика без најавите

Со VPN, политиките за без дневници се незгодни. Тие велат дека не водат дневници со лични податоци, но тоа е полесно да се каже отколку да се направи. Обично, внимателното читање на нивните политики за приватност ќе открие дека тие навистина евидентираат некои од вашите податоци.

Невозможно е директно да ги тестираме политиките за без најавување, а VPN платформите го знаат тоа. Искрените редовно поднесуваат ревизии за безбедност и приватност на трети лица.

Направив длабоко истражување во NordVPN и открив дека нивното речиси 100% тврдење без логирање има одредена вистина за тоа. Тие се компанија со седиште во Панама и како такви, ги немаат истите строги закони за задржување податоци како другите VPN (како што е ExpressVPN на Британскиот Девствени Остров).

nordvpn нема дневник

Исто така, тие поднесоа две ревизии од PricewaterhouseCoopers AG (PwC) - и двете излегуваат поволни.

Значи, мојата пресуда е дека тие навистина НЕ најавувајте кориснички информации освен е-пошта и корисничко име.

IP маскирање

Маскирањето на IP е основна карактеристика на VPN на која треба да имате право кога плаќате. NordVPN ја крие вистинската IP адреса за сите поврзани корисници.

убие прекинувач

Во случај да не знаете, тоа е опција за VPN што ја прекинува активноста на интернет кога вашата VPN врска ќе се прекине. Оваа функција ги спречува вашите уреди да имаат ризични моменти на ранливост.

NordVPN има прекинувач за убивање што ги нуди и двете системски и селективен опции. Изборот на прекинувачот низ целиот систем ќе го исклучи целиот уред и неговите апликации од интернет пристапот.

Но, со изборот, можете да изберете кои апликации ќе имаат пристап до интернет кога вашиот уред ќе ја изгуби врската со VPN. Селективниот прекинувач ми помогна да ја задржам апликацијата за мобилна банка да работи, дури и кога ја изгубив врската.

Заштита од закани

Функцијата за заштита од закани на NordVPN е блокатор на реклами и малициозен софтвер. Го пробав на моите прелистувачи и не добив реклами додека беше вклучен, што беше освежувачка промена за мене.

За да ја тестирам неговата заштита од малициозен софтвер, намерно посетив некои необични страници и се обидов да ја преземам нивната содржина (да, го направив ова за тебе, но не го препорачувам). Заштитата од закани започна со клучно предупредување и двата пати.

ExpressVPN

Expressvpn Шифрирање и безбедност

Технологија за шифрирање

ExpressVPN исто така има AES 256-битна стандардна технологија за шифрирање. Како дополнителен слој на безбедност, тие го мешаат вашиот сообраќај со оној на другите корисници во нивните специјализирани сервери дури и давателите на VPN не можат да кажат кои податоци се ваши.

Политика без најавите

expressvpn нема дневник

Со седиште на Британските Девствени Острови, ExpressVPN вели дека не чуваат дневници со чувствителни информации за корисниците. Направив малку копање за да видам дали нивните тврдења се вистинити. Излегува дека тие се прилично отворени за тоа што се најавуваат во нивната политика за приватност.

Тие чуваат:

● Лични податоци: е-пошта, информации за плаќање и историја на нарачки

● Анонимни податоци: користени верзии на апликации, користени локации на серверот, датуми на поврзување, количина на искористени податоци, извештаи за падови и дијагностика за поврзување

Според Techradar, ExpressVPN неодамна беше подложен на ревизија од PwC. Значи, можете да им верувате на нивните тврдења.

IP маскирање

ExpressVPN помогне да скријте ја IP адресата на сите претплатници кога се поврзани.

Expressvpn маскирање на IP

убие прекинувач

Услугата нуди Заклучување на мрежата, што е а прекинувач за убивање на целиот систем. Неколку пати кога ми трепереше VPN конекцијата, не можев да пристапам на интернет додека не се вклучи.

Блокатор на реклами и заштита од малициозен софтвер

ExpressVPN нема блокатор на реклами. Се обидов да најдам еден во нивниот софтвер, но не можев. Исто така, тие немаат функција за заштита од малициозен софтвер.

🏆 Победник е: NordVPN

NordVPN е јасен победник во овој круг, благодарение на нивната политика за речиси 100% без дневници, селективен прекинувач за убивање и блокатори на реклами/малициозен софтвер.

Планови и цени

 NordVPNExpressVPN
Бесплатни планНеНе
Времетраење на претплататаЕден месец, една година, две годиниЕден месец, шест месеци, една година
Најевтин план$ 3.99 / месец$ 6.67 / месец
Најскап месечен план$ 12.99 / месец$ 12.95 / месец
Најдобра зделка$107.73 за две години (51% заштеда)99.84 долари за ЕДНА година (заштедете 35%)
Најдобри попусти15% студент, чирак, попусти од 18 до 26 години12-месечен платен план + 3 бесплатни месеци
Поврат на средства30 денови30 денови

Следно, ќе ве известам колку потрошив и за ExpressVPN и за NordVPN.

NordVPN

Nordvpn цени

Имаат три планови за цените:

 • 1 месец по 12.99 долари/месец
 • 12 месеци по 4.59 долари/месечно
 • 24 месеци по 3.99 долари/месечно

Избрав да заштедете 51% со купување на 24-месечниот план. NordVPN има и 30-дневна гаранција за враќање на парите.

За попусти најдов само еден. Тоа беше попуст од 15% строго за студенти, чираци и млади од 18 до 26 години.

ExpressVPN

цените на expressvpn

Услугата нуди и три планови за цените:

 • 1 месец по 12.95 долари/месец
 • 12 месеци по 6.67 долари/месечно
 • 24 месеци по 8.32 долари/месечно

Јас би го одбрал 12-месечен план директно од нивната страница за цени за да заштедите 35%. Но, за среќа, прво проверив за попусти…

Моето пребарување откри една понуда за попуст. Тие понудија купон што ми даде дополнителни 3 бесплатни месеци кога го купив 12-месечниот план. Тоа беше ограничена понуда, но можете да ја проверите Страна за купони ExpressVPN да видам дали е сеуште вклучено.

🏆 Победник е: NordVPN

И покрај купонот, ExpressVPN е многу поскап од NordVPN. Оттука, NordVPN победи во кругот за достапност.

NordVPN наспроти ExpressVPN: Поддршка за корисници

 NordVPNExpressVPN
разговор во живоИнформацииИнформации
Е-поштаИнформацииИнформации
телефон за поддршкаНикојНикој
Често поставувани прашањаИнформацииИнформации
УпатстваИнформацииИнформации
Квалитет на тимот за поддршкадобародличен

Ќе го пренесам моето лично искуство со објектите за поддршка на двете VPN, заедно со искуството на другите.

NordVPN

нордвпн поддршка

на NordVPN понуди на сајтови 24/7 поддршка за разговор во живо и помош за е-пошта, што ми беше многу корисно при навигацијата на моите поставки на рутерот. Агентите во живо реагираа во рок од 30 минути и 24 часа соодветно.

Сепак, не можам да го земам моето искуство како типично. Така, отидов кај Trustpilot за да ги видам најновите прегледи за услуги за клиенти и поддршка на NordVPN. Од 20 прегледи, најдов 5 лоши, 1 просечна и 14 одлични. Од ова, можам да кажам дека генерално, NordVPN поддршката на корисниците е добра, но не и одлична.

Најдов и неколку корисни ЧПП и упатства на страницата, но нема телефонска поддршка.

ExpressVPN

поддршка за expressvpn

на ExpressVPN понудена и веб-страница 24/7 поддршка за разговор во живо и помош за е-пошта, и нивните агенти имаа приближно исто време на одговор како и NordVPN. Сајтот исто така имаше Секции за ЧПП и упатства за VPN, но нема телефонска поддршка.

Кога ги проверив нивните прегледи за поддршка на корисници на Trustpilot, открив нешто фасцинантно. Од 20 критики, 19 беа одлични, а 1 беше просечна - ниту една лоша рецензија. Може да се каже дека нуди ExpressVPN одлична корисничка поддршка.

🏆 Победник е: ExpressVPN

Од јавните чувства, тие очигледно имаат подобар тим за поддршка.

Бесплатни и додатоци

 NordVPNExpressVPN
Сплит тунелирањеДаДа
Поврзани уредиРутерАпликација за рутер и MediaStreamer
Платформи за стриминг што се отклучуваат20+ услуги, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+ и Hulu20+ услуги, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+ и Hulu
Посветен ИПДа (платена опција)Не

Ова се врвни VPN услуги, така што е сосема фер тие да доаѓаат со некои дополнителни поволности. Еве како се претставија во овој аспект.

NordVPN

Понекогаш ви требаат одредени апликации (на пр. банкарски апликации, апликации за работниот простор итн.) за да функционираат без заштита на VPN, дури и кога сте поврзани. Ова е местото каде Сплит тунелирање влегува во игра. NordVPN нуди поделено тунелирање за секој уред.

Услугата исто така ги отклучува услугите за стриминг. Јас го користев на 20+ платформи, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+ и Hulu.

Исто така јас го поврзав VPN со мојот рутер користејќи го ова Објава на NordVPN. Можев да ја користам мојата Playstation со VPN благодарение на оваа функција.

NordVPN исто така нуди дополнителна услуга наречена Посветен ИП, кој ви дава своја IP адреса во која било земја. Ако вашата работна локација ви дозволува да користите само одредена IP адреса, тогаш треба да ја испробате. Иако чини дополнителни 70 долари/годишно за да се добие, ми се допаѓа што таква опција е достапна за претплатниците на кои им е потребна.

ExpressVPN

ExpressVPN исто така, нуди Сплит тунелирање. Го пробав 20+ страници за стриминг, вклучувајќи Netflix, Amazon Prime, Disney+ и Hulu. Сите тие работеа беспрекорно.

Можете да ја поврзете уреди преку апликацијата за рутер или MediaStreamer. И двете се лесни за поставување, но апликацијата беше многу подобра бидејќи ми го дозволи тоа поврзете неограничен број уреди на VPN на мојот рутер и заобиколете 5 макс. правило.

🏆 Победник е: NordVPN

Сплит тунелирањето е убаво, но имањето посветена IP адреса може да биде бесценето во вистинската ситуација. Оттука, NordVPN нуди подобар додаток.

Сè уште сте збунети? можете да ја проверите нашата Нордппн Алтернатива Expressvpn водичи за да изберете подобра опција.

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Иако и двете VPN се фантастични, за доброто на дебатата ExpressVPN vs NordVPN, треба да знаете што е подобро. Па, NordVPN е подобар VPN Според мое мислење. Тој го надминува ExpressVPN во однос на безбедноста и приватноста.

NordVPN - Земете ја водечката VPN во светот сега
Од 3.99 УСД / месечно

NordVPN ви обезбедува приватност, безбедност, слобода и брзина што ја заслужувате на интернет. Ослободете го вашиот потенцијал за прелистување, торентирање и стриминг со неспоредлив пристап до светот на содржини, без разлика каде се наоѓате.

Подеднакво важни се достапните планови што ги нуди NordVPN бидејќи ExpressVPN е многу поскап (скоро 100 долари годишно). Сепак, не можам да негирам дека ExpressVPN има незаменливи перформанси.

ExpressVPN - Супериорен VPN што само функционира!
Од 6.67 УСД / месечно

со ExpressVPN, вие не само што се пријавувате за услуга; ја прифаќате слободата на бесплатниот интернет онака како што требаше да биде. Пристапете до веб без граници, каде што можете да проследувате, преземате, торентувате и прелистувате со молскавична брзина, додека останувате анонимни и ја обезбедувате вашата онлајн приватност.

Ако барате евтин и високо безбеден VPN со одлични карактеристики за изведба, обидете се со NordVPN. И ако не ви пречи цената затоа што ви треба VPN кој е идеален за игри и стриминг, треба да го пробате ExpressVPN.

Двете услуги нудат 30-дневни гаранции за враќање на парите, така што нема што да изгубите!

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

ExpressVPN и NordVPN постојано ажурирање на нивниот VPN со дополнителни, подобри и побезбедни функции за да им помогне на корисниците да ја задржат својата онлајн приватност и безбедноста на интернет. Еве некои од најновите подобрувања (од јуни 2024 година):

Ажурирања на ExpressVPN

 • Функција за блокирање реклами: ExpressVPN сега нуди блокатор на реклами за да го намали бројот на наметливи реклами за прикажување при прелистување. Оваа функција не само што ги намалува досадните реклами, туку и го подобрува времето на вчитување на страниците и заштедува податоци. За подобрена заштита, се препорачува да го користите ова заедно со Управникот за закани, кој исто така ги блокира тракерите од огласувачите.
 • Блокатор на страници за возрасни: Додадена е нова функција која ќе им помогне на корисниците да го контролираат пристапот до експлицитна содржина. Овој блокатор на сајтови за возрасни е дел од пакетот за напредна заштита, кој користи блок листи со отворен код кои редовно се ажурираат за да бидат во тек со новите закани.
 • Проширена серверска мрежа во 105 земји: ExpressVPN ги зголеми локациите на своите сервери од 94 на 105 земји, нудејќи им на корисниците повеќе IP адреси и опции за сервери. Новите локации вклучуваат Бермуди, Кајмански Острови, Куба и други, сите опремени со модерни сервери од 10 Gbps за брзи, сигурни врски.
 • Зголемување на симултаните врски: Корисниците сега можат да поврзат до осум уреди истовремено на една претплата, зголемена од претходната граница од пет. Ова е одговор на зголемениот број на поврзани уреди по корисник.
 • Автоматски ажурирања на апликации: Десктоп апликациите на ExpressVPN сега имаат автоматски ажурирања, обезбедувајќи корисниците секогаш да ги имаат најновите функции и безбедносни подобрувања без да имаат потреба од рачни ажурирања.
 • Лансирање на ExpressVPN Aircove: Во септември минатата година, ExpressVPN го претстави Aircove, првиот светски рутер Wi-Fi 6 со вграден VPN, означувајќи го нивниот влез во хардверските производи.
 • Апликација Apple TV и подобрена апликација Android TV: ExpressVPN лансираше нова апликација за Apple TV и го подобри искуството со апликацијата Android TV. Овие апликации вклучуваат функции како темниот режим, најавување со QR код и пристап до сервери во 105 земји.
 • Вграден управувач со лозинки – клучеви: ExpressVPN има интегрирано целосно опремен менаџер за лозинки наречен Keys во нивната VPN услуга. Ги генерира, складира и автоматски ги пополнува лозинките низ уредите, вклучително и прелистувачите. Keys исто така нуди рејтинг на Password Health и следење на прекршување на податоците.
 • Побрзи брзини со сервери од 10 Gbps: Воведувањето на нови сервери од 10 Gbps значи повеќе пропусен опсег, што овозможува помал метеж и потенцијално поголема брзина на преземање. Раните тестови покажуваат значителни подобрувања во брзината за некои корисници.

Ажурирања на NordVPN

 • Meshnet за беспрекорно споделување датотеки: NordVPN ја подобри својата функција Meshnet, правејќи пренос на датотеки помеѓу уреди како мобилни телефони и лаптопи беспрекорни и безбедни. Оваа функција обезбедува висококвалитетни трансфери без сервери од трети страни и со шифрирање од крај до крај. NordVPN, исто така, планира да воведе врски од кернел-до-кернел за уште побрзи брзини на пренос од врсници.
 • Посветеност на отворен код: NordVPN ја прифаќа заедницата со отворен код со тоа што прави значајни компоненти на својот софтвер со отворен код. Ова ги вклучува Libtelio, нивната основна мрежна библиотека, Libdrop за споделување датотеки преку Meshnet и целата апликација Linux. Овој потег кон транспарентност и придонес во заедницата означува значаен чекор за NordVPN.
 • Meshnet сега бесплатно: Во големо ажурирање, NordVPN го направи Meshnet бесплатна функција. Ова им овозможува на корисниците да споделуваат датотеки, сервери за домаќини и да насочуваат сообраќај без да имаат потреба од претплата за VPN. Бесплатната верзија поддржува поврзување до 10 лични уреди и до 50 надворешни уреди.
 • NordVPN за tvOS: NordVPN воведе апликација за tvOS, што го олеснува обезбедувањето врски на Apple TV. Оваа апликација поддржува tvOS 17 и нуди безбеден пренос и заштита на активностите преку Интернет.
 • Функција за откривање ранливост на апликацијата: Во соработка со Заштита од закани, NordVPN сега вклучува функција која ги открива пропустите на софтверот на компјутерите со Windows. Оваа алатка ги известува корисниците за безбедносни пропусти во програмите, со што се подобрува севкупната сајбер безбедност.
 • Водич за заштита од закани: Заштитата од закани на NordVPN е напредна алатка која нуди повеќе од само услуги на VPN. Ги блокира тракерите, рекламите и злонамерните сајтови и ги проверува преземањата за малициозен софтвер. Оваа функција е достапна бесплатно со претплата на NordVPN или како посебен производ.
 • Различни VPN протоколи: NordVPN продолжува да користи три различни безбедносни протоколи – OpenVPN, NordLynx и IKEv2/IPsec. Овие протоколи обезбедуваат безбеден и ефикасен пренос на податоци до VPN серверите.

Како ги разгледуваме VPN-ите: нашата методологија

Во нашата мисија да ги најдеме и препорачаме најдобрите VPN услуги, следиме детален и ригорозен процес на преглед. Еве на што се фокусираме за да обезбедиме најсигурни и релевантни сознанија:

 1. Карактеристики и уникатни квалитети: Ги истражуваме карактеристиките на секоја VPN, прашувајќи: Што нуди давателот? Што го издвојува од другите, како што се сопственички протоколи за шифрирање или блокирање на реклами и малициозен софтвер?
 2. Деблокирање и глобален досег: Ја проценуваме способноста на VPN да ги одблокира страниците и услугите за стриминг и да го истражи неговото глобално присуство прашувајќи: Во колку земји работи давателот? Колку сервери има?
 3. Поддршка на платформата и корисничко искуство: Ги испитуваме поддржаните платформи и леснотијата на процесот на пријавување и поставување. Прашањата вклучуваат: Кои платформи поддржува VPN? Колку е едноставно корисничкото искуство од почеток до крај?
 4. Метрика на перформанси: Брзината е клучна за стриминг и торентирање. Ја проверуваме брзината на поврзување, испраќање и преземање и ги охрабруваме корисниците да ги потврдат на нашата страница за тестирање брзина на VPN.
 5. Безбедноста и приватноста: Навлегуваме во политиката за техничка безбедност и приватност на секоја VPN. Прашањата вклучуваат: Кои протоколи за шифрирање се користат и колку се безбедни? Можете ли да верувате во политиката за приватност на давателот?
 6. Евалуација за поддршка на клиентите: Разбирањето на квалитетот на услугите на клиентите е од клучно значење. Прашуваме: Колку е одговорен и информиран тимот за поддршка на клиентите? Дали тие навистина помагаат или само ја поттикнуваат продажбата?
 7. Цени, тестови и вредност за парите: Ги разгледуваме трошоците, достапните опции за плаќање, бесплатните планови/проби и гаранциите за враќање на парите. Прашуваме: Дали VPN вреди неговата цена во споредба со она што е достапно на пазарот?
 8. ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ: Ги разгледуваме и опциите за самопослужување за корисниците, како што се базите на знаење и водичите за поставување, како и леснотијата на откажување.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

Ако сте заинтересирани за повеќе алтернативи, проверете:

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Нејтан Хаус

Нејтан Хаус

Нејтан има извонредни 25 години во индустријата за сајбер безбедност и придонесува со своето огромно знаење за Website Rating како стручен писател кој придонесува. Неговиот фокус опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи сајбер безбедност, VPN, менаџери со лозинки и решенија за антивируси и антималвер, нудејќи им на читателите стручни увиди во овие суштински области на дигиталната безбедност.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...