Дали треба да користите NordVPN за онлајн заштита? Преглед на карактеристики, брзини и трошоци

in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

NordVPN е еден од апсолутно најдобрите VPN на пазарот кога станува збор за безбедност, приватност, брзина… и вредност за парите. Доаѓа полн со одлични карактеристики за безбедност и приватност на интернет. Во овој преглед на NordVPN од 2024 година, детално ќе ја разгледаме секоја функција, па продолжете да читате!

Резиме на преглед на NordVPN (TL;DR)
Рејтинг
Цени
Од 3.99 долари месечно
Бесплатен план или пробен период?
Не (но политика за рефундирање од 30 дена „не поставувани прашања“)
Сервери
5300+ сервери во 59 земји
Политика за евиденција
Политика за нулти дневници
Со седиште во (јурисдикција)
Панама
Протоколи / Енкриптоин
NordLynx, OpenVPN, IKEv2. Шифрирање AES-256
Торентирање
Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P
Стриминг
Пренесувајте Netflix US, Hulu, HBO, BBC iPlayer, Disney+, Amazon Prime и повеќе
Поддршка
24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите
Карактеристики
Приватен DNS, двојно шифрирање податоци и поддршка за кромид, блокирач на реклами и малициозен софтвер, Kill-switch
Тековен договор
Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Главни преземања:

NordVPN обезбедува силни безбедносни и приватност карактеристики, вклучително и минимално евидентирање на податоци, силно шифрирање и политика без дневници што го прави идеален за корисници кои се свесни за безбедноста.

NordVPN е со седиште во Панама, која не е дел од каква било коалиција за надзор и не може да биде принудена да предава информации на владите или бизнисите.

Додека NordVPN има атрактивен и кориснички интерфејс, може да има некои негативни страни, како што се статични IP адреси, дополнителни програми што треба рачно да се инсталираат повторно и проблеми со надградбите на софтверот на уредите на Apple. Дополнително, конфигурирањето и поставувањето OpenVPN на вашиот сопствен рутер може да биде предизвик за некои корисници.

A VPN или виртуелна приватна мрежа, им овозможува на корисниците да се поврзат на некоја друга мрежа преку Интернет на безбеден начин.

VPN може да се користат за пристап до веб-локации заклучени во регионот, заштита на вашите активности на прелистување на отворен Wi-Fi од јавен преглед и многу повеќе.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за NordVPN. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Сепак, со изобилство на VPN од кои можете да изберете, како можете да го најдете најдобриот? Во ова Преглед на NordVPN, ќе дознаете дали е вистинската VPN за вас.

почетната страница на nordvpn

Добрите и лошите страни

Покрај главните карактеристики, ајде да погледнеме и некои од добрите и лошите страни.

NordVPN Добрите

 • Минимална евиденција на податоци: NordVPN го евидентира само минималниот минимум информации, вклучително и е-пошта, детали за плаќање и контакти за поддршка на клиентите.
 • Се наоѓа во Панама: NordVPN е со седиште во Панама. Така, тој не е дел од коалициите за надзор „Пет очи“, „Девет очи“ или „14 очи“, и затоа не може да биде принуден да предава информации на владите и бизнисите.
 • Силни стандарди за шифрирање: NordVPN користи златен стандард за шифрирање
 • Без политика за евиденција: Политиката за без лог го прави идеален за корисници кои се свесни за безбедноста. Корисничкиот интерфејс е фантастичен и е драматично подобрен.
 • Премиум дизајн: Апликациите на NordVPN за Windows, Mac, апликација за Android, апликација за iOS и Linux имаат врвен изглед и брзо се поврзуваат.
 • Шест истовремени врски: NordVPN може да обезбеди до 6 уреди одеднаш, повеќе од повеќето VPN.
 • Работи беспрекорно со Netflix и Torrenting

Недостатоци на NordVPN

 • Статични IP адреси: Интересно, нашата IP адреса остана иста за секој пат кога се поврзавме со NordVPN, додека тие користат споделени IP-адреси, ова беше интересно да се види
 • Дополнителни софтвери: NordVPN инсталира специфични дополнителни програми кои мора рачно да се инсталираат повторно. Откако ќе се исклучите од NordVPN, нивниот софтвер може физички да ја уништи вашата мрежна врска.
 • Проблем со инсталацијата на iOS: Со недели, надградбите на софтверот на уредите на Apple може да не успеат со грешката „не можам да се преземам“. Не сме сигурни дали ова се повторува или не, но нешто за што треба да се знае.
 • Конфигурирање и поставување OpenVPN на своја рутер не е лесен за користење.

Планови и цени

Месечно6 Месеци1 Година2 Години
$ 12.99 месечно$ 6.69 месечно$ 4.59 месечно$ 3.99 месечно

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци посетете го NordVPN сега

Сепак, бевме толку воодушевени од карактеристиките на NordVPN што никогаш не размислувавме. Ако мислевме поинаку, едноставно ќе контактиравме со поддршката за корисници за да започнеме со тоа процес на откажување.

NordVPN ни обезбеди три алтернативи, кои се движат од еден месец до две години, со опсег на лизгачки такси. Опцијата од месец до месец со мала посветеност е 12.99 $ секој месец. 

Добивате три месеци бесплатно ако се пријавите две години, и овој план чини само 89.04 УСД однапред или 3.99 УСД месечно. Месечната цена на едногодишниот план е 4.59 УСД. Тоа е добра цена и со оглед на разновидноста на услугите, ние би биле спремни да се придружиме на подолг период.

начини за плаќање

Не ни е грижа дали VPN поддржува плаќање со чек, кредитна картичка, па дури и банкарска сметка, но импресионирани сме што, покрај криптовалутите, NordVPN прифаќа плаќања во готовина во некои области. Може да плаќате готовина во Fry's Electronics или Micro Center ако живеете во Соединетите Американски Држави.

Фирмата прифаќа три типа на криптовалути: Bitcoin, Ethereum и Ripple. Овие два начини на плаќање се значајни бидејќи не можат да се следат. На крајот на краиштата, барате VPN за да ја заштитите вашата приватност, нели?

Карактеристики на standout

Пристоен провајдер на VPN ќе ви понуди безбеден, шифриран тунел преку кој можете да испраќате и примате веб-податоци. Никој не може да погледне низ тунелот и да пристапи до вашите онлајн информации.

Затоа, милиони луѓе ширум светот се потпираат на NordVPN, лесен за користење VPN софтвер за Windows, Android, iOS и Mac. Ве заштитува од прислушување реклами, бескрупулозните актери и инвазивните даватели на интернет услуги кога сте онлајн.

Nordvpn карактеристики

Значи, ако сакате да се чувствувате безбедно кога користите јавен Wi-Fi, NordVPN е еден од најдобри VPNs да се користи. Заштитете ја вашата онлајн врска и чувајте ја историјата на прелистувачот во тајност додека приватен пристапувате до личните податоци или деловните датотеки. Подолу наведов некои од карактеристиките на NordVPN:

 • Одлична политика за шифрирање и логирање
 • 24 / 7 за поддршка на корисниците
 • Многу додатоци
 • Bitcoin плаќања
 • Пристап до содржина и стриминг
 • Дозволено е споделување P2P
 • VPN сервери низ целиот свет
 • Енкрипција од следната генерација
 • Строга политика без дневници
 • Заштита од закани
 • Мешнет
 • Темен веб-монитор
 • DoubleVPN
 • Автоматски прекинувач за убивање
 • Заштита од истекување на DNS
 • Кромид преку VPN
 • Поддршка за стриминг
 • SmartPlay
 • Брзина на молња
 • Обезбедете до 6 уреди истовремено
 • Посветена IP адреса
 • VPN апликации за различни уреди
 • Екстензии на прокси на прелистувач
 • 24 / 7 поддршка на корисниците

Со воведот надвор од патот, ајде да погледнеме во сето тоа NordVPN има да понуди.

Брзина и перформанси

Кога ќе ја посетите веб-страницата на NordVPN, веднаш ќе се соочите со фалење дека тоа е „Најбрзиот VPN на планетата.“ Јасно е дека NordVPN чувствува дека се покажа добро во рака. И, како што се испостави, тоа тврдење е точно.

Не само што NordVPN е брз, туку и поради неодамна лансираниот Протоколот NordLynx, тие се навистина најбрзиот VPN на пазарот. Бевме воодушевени од брзините на NordVPN на неговите странски сервери. Во нашиот тест за брзина, брзината на прикачување и брзината на преземање речиси и да не се намалија без разлика каде бевме поврзани.

Nordvpn тест за брзина
Не поврзан режим
Поврзан режим

Брзините на преземање на NordVPN се горливи брзо и постојано така насекаде. Не постои ниту еден тестиран сервер кој значително заостанува зад другите.

Брзините на прикачување се одлични и исто толку стабилни. Наодите ги ставаат врвните перформанси на протоколот NordLynx на NordVPN на целосно прикажување и тоа е исклучително извонредно.

Без оглед на тоа дали повеќе се грижите за преземањата или поставувањата, ова е, без сомнение, VPN компанија која треба да биде на врвот на вашата листа.

Nordvpn брзина пред
нордвпн брзина после

Стабилност – Дали треба да очекувам пад на VPN конекцијата?

Кога ги оценувате VPN-овите, важно е да ја земете предвид брзината, како и стабилноста и конзистентноста на таа брзина, за да се осигурате дека нема значителна загуба на брзината и дека имате одлично онлајн искуство. Шансите за неуспех на врската се мали ако користите NordVPN.

Ја тестиравме стабилноста на NordVPN на неколку сервери и не забележавме загуби во врската, иако некои клиенти претходно го доживеаја овој проблем, кој сега е поправен.

Тестови за истекување

За време на нашето тестирање, отидовме и да видиме дали имаат протекување на IP или DNS. За среќа, ниту еден од нив не се случи.

тестот за истекување е положен

Дополнително, го тестиравме прекинувачот за убивање и тоа исто така работеше совршено. И двете од овие се важни бидејќи не сакате вашиот идентитет случајно да проникне.

Поддржани уреди

Имавме задоволство да го тестираме NordVPN на компјутер со Windows, телефон со iOS и таблет со Android. Среќни сме што можеме да кажеме дека на сите се покажа беспрекорно.

Nordvpn уреди

Сè на сè, NordVPN ги поддржува сите главни оперативни системи за десктоп (Windows, macOS, Linux) и за мобилни (Android и iOS). Дополнително, има приклучок за прелистувачите Chrome и Firefox. 

За жал, нема поддршка за Microsoft Edge, но мислиме дека можеме да го превидиме тоа. И на крај, има низа опции за рачно поставување за безжични рутери, уреди NAS и други платформи.

Симултани врски – Мулти-платформа заштита од закани

Апликацијата на NordVPN доаѓа со вградена заштита од закани од малициозен софтвер, тракери и реклами, како и заштита на датотеки од злонамерни преземања.

Корисникот може поврзете до 6 сметки под една претплата на NordVPN. Покрај тоа, програмата VPN е достапна за различни платформи, вклучувајќи Mac и други уреди на Apple, Windows и Android.

nordvpn повеќе уреди

Ова им овозможува на клиентите да имаат корист од заштитата на NordVPN без оглед на уредот што го користат.

Стриминг и торентирање

NordVPN е фантастична опција ако сакате да користите VPN за безбедно торентирање. Тие не само што обезбедуваат сервери специфични за P2P, туку ги имаат и алатките што ви се потребни за анонимно и безбедно торентирање. Меѓу другото, ова вклучува секогаш важен прекинувач за убивање. Сепак, ние ќе го покриеме ова подетално подоцна.

Кога станува збор за стриминг, NordVPN исто така се истакнува. Тие имаат огромен опсег на можности за деблокирање. Сè, од Netflix до Hulu, и многу повеќе.

Амазон премиер видеоАнтена 3Apple tv +
БиБиСи iPlayerbeIN SportsКанал +
ПСКанал 4Crackle
Crunchyroll6playОткривање +
Дизни +ДР ТВДСтв
ESPNFacebookfuboTV
Франс ТВГлобоплејGmail
GoogleHBO (Max, Now & Go)Hotstar
HuluInstagramIPTV
KodiЛокалНетфликс (САД, Велика Британија)
Сега телевизијаОРФ ТВПаун
PinterestПрозибенРаиПлеј
Ракутен ВикиShowtimeНебото Оди
SkypeПрашкаSnapchat
SpotifySVT PlayTF1
ТратотTwitterWhatsApp
ВикипедијаVuduYouTube
Zattoo

Како што споменавме, тие имаат големи брзини така што не треба да се грижите за баферирање или нешто слично.

Серверски локации

со 5312 сервери во 60 земји, NordVPN има една од најголемите серверски мрежи од која било VPN компанија. Само Приватен интернет пристап има повеќе сервери од ова. Значи, тоа е победа за NordVPN.

NordVPN, исто така, обезбедува одлична географска разновидност. NordVPN ве покрива освен ако не се обидувате да се поврзете со мала островска земја во средината на океанот.

Нивните сервери се првенствено во Европа и Америка, меѓутоа, можете да ги најдете сите низ целиот свет.

nordvpn сервери

24/7 Поддршка на клиентите

NordVPN имаше различни опции за услуги на клиентите, вклучително и опција за разговор во живо достапна 24 часа на ден, помош за е-пошта и база на податоци што може да се пребарува. NordVPN нуди a 30-дневен враќање на парите уверување; отидовме на нивната веб-страница за ЧПП и самите ја разгледавме нивната политика за приватност.

Единственото нешто што им недостигаше во поддршката за корисници беше телефонскиот број, кој не е неопходен, но би било убаво. Генерално, NordVPN обезбедува убава мешавина на ресурси.

нордвпн поддршка

Безбедност и приватност

Кога станува збор за VPN, безбедноста и приватноста се најважни. Меѓутоа, кога ќе се поврзете на NordVPN, овие податоци и веб-локациите што ги пребарувате и ставките што ги преземате се сокриени.

Ајде да ги погледнеме сите мерки што ги презема NordVPN за да ве задржи безбедни и приватни на дивиот запад на Интернет.

Поддржани протоколи

OpenVPN, IKEv2/IPSec и WireGuard се меѓу протоколите VPN поддржани од NordVPN. , секој со свој сет на предности и недостатоци. Општо земено, ние би препорачале придржување до OpenVPN.

OpenVPN е робустен и сигурен дел од код со отворен код за воспоставување робусна и скалабилна врска на VPN. Овој систем е исто така доста флексибилен бидејќи може да работи и со TCP и UDP порти. NordVPN вработува Шифрирање AES-256-GCM со 4096-битен DH клуч за заштита на корисничките информации.

Сега се користат апликациите на NordVPN OpenVPN како стандарден протокол, а фирмата го поттикнува на клиентите кои се свесни за безбедноста. Употребата на моќни криптографски методи и клучеви во IKEv2/IPSec ја подобрува безбедноста и приватноста.

Тие спроведуваат IKeV2/ IPSec користејќи енкрипција на следната генерација (NGE). AES-256-GCM за шифрирање, SHA2-384 за интегритет и PFS (Perfect Forward Secrecy) со користење на 3072-битен Дифи Хелман.

WireGuard клучот е најновиот VPN протокол. Тоа е производ на долготрајна и ригорозна академска процедура. Таа има за цел да ја заштити понатамошната приватност на клиентите и игра најсовремена криптографија. Овој протокол е побрз од OpenVPN и IPSec, но беше критикуван поради недостатокот на заштита на приватноста, поради што NordVPN го разви својот нов Технологијата NordLynx.

нордлинкс ги комбинира брзите брзини на WireGuard со комерцијалната технологија за двојно превод на мрежна адреса (NAT) на NordVPN за дополнително да ја заштити приватноста на клиентите. Сепак, бидејќи е од затворен извор, би биле претпазливи при користењето.

Земја на јурисдикција

NordVPN е со седиште во Панама и работи таму (бизнисот има и операции во странство), каде што ниту една регулатива не бара компанијата да чува податоци за одреден временски период. Доколку се издаде, корпорацијата тврди дека ќе се придржува само на судска наредба или покана овластена од панамски судија.

Без дневници

nordvpn нема дневник

NordVPN гарантира а строга политика без дневници за своите услуги. Според корисничкиот договор на NordVPN, временските ознаки за поврзување, информациите за активност, искористениот пропусен опсег, адресите на сообраќајот и податоците за прелистување не се запишуваат. Наместо тоа, NordVPN ги зачувува вашето последно внесено име и време, но само 15 минути по исклучувањето од VPN.

CyberSec Adblocker

NordVPN CyberSec е врвно технолошко решение што ја зајакнува вашата безбедност и приватност. Ве заштитува од онлајн ризици со блокирање на веб-локации за кои е познато дека имаат малициозен софтвер или шеми за фишинг.

Покрај тоа, на NordVPN CyberSec – блокатор на реклами функцијата го елиминира досадното трепкачко рекламирање, овозможувајќи ви да прелистувате побрзо. Апликациите NordVPN за Windows, iOS, macOS и Linux обезбедуваат целосна CyberSec функционалност. Можете да го вклучите ова од делот за поставки на софтверот и апликациите.

За жал, CyberSec не ги блокира рекламите во апликациите поради правилата на продавницата на Apple и Android. Сепак, продолжува да ве штити од посета на опасни веб-локации.

Кромид преку VPN

Кромид преку VPN е карактеристична карактеристика што ги комбинира придобивките од TOR и VPN. Ги шифрира вашите податоци и го крие вашиот идентитет со рутирање преку мрежата на кромид.

Волонтери од целиот свет управуваат со серверите TOR. Иако е фантастична алатка за приватност, таа има неколку недостатоци. TOR сообраќајот може лесно да се идентификува од интернет провајдерите, мрежните администратори и владите, а исто така е прилично бавен.

Можеби не сакате вашите податоци да бидат во рацете на случаен поединец на половина пат низ светот, дури и ако се шифрирани. Со функционалноста Onion Over VPN на NordVPN, можете да уживате во сите придобивки од мрежата Onion без да мора да преземате Tor, да ги прикажувате вашите постапки или да ја ставите вашата доверба во анонимни сервери.

Пред да се пренесе преку мрежата Onion, сообраќајот ќе оди преку редовното шифрирање и пренасочување на NordVPN. Како резултат на тоа, ниту еден кодош не може да ги следи вашите активности и ниту еден Onion сервер не може да открие кој сте.

убие прекинувач

на убиј го прекинувачот ќе ја исклучи сета онлајн активност на вашите уреди ако врската со VPN падне дури и за секунда, осигурувајќи дека ниту една од вашите лични информации никогаш не е изложена на интернет.

NordVPN, како и сите VPN компании, се потпира на сервери за да обезбеди сигурна врска преку вашиот компјутер и Интернет. Кога користите прокси-сервер, вашата IP адреса се заменува со серверот на кој сте поврзани. Прекинувачот за убивање е исто така вклучен со NordVPN.

Кога ќе ја изгубите вашата VPN конекција, прекинувачот за убивање се користи за да се запрат програмите или да се прекине врската со Интернет. Иако неуспешните врски се невообичаени, тие може да ја откријат вашата IP адреса и локација при торентирање. Прекинувачот за убивање ќе го исклучи вашиот BitTorrent клиент штом ќе се изгуби врската.

Двојна VPN

Ако сте загрижени за вашата онлајн приватност и безбедност на податоците, NordVPN е единствен Двојна VPN функционалноста би можела добро да одговара за вас.

Наместо еднаш да ги шифрира и тунелира вашите податоци, Double VPN го прави тоа двапати, пренесувајќи го вашето барање преку два сервери и шифрирајќи го со различни клучеви на секој. Бидејќи информациите се пренесуваат преку два сервери по ваш избор, нивното следење до неговиот извор е речиси невозможно.

двојно vpn

Заматени сервери

За да избегне забрана и филтрирање на VPN, NordVPN користи опфатени сервери. Информациите што ги пренесуваме кога се поврзуваме со VPN се обезбедени. Тоа значи дека никој не може да види што правиме на интернет, како на пример кои веб-локации или услуги ги користиме или кои податоци ги преземаме.

Како резултат на тоа, употребата на VPN е високо регулирана или забранета во многу региони на глобално ниво, вклучувајќи ги Кина и Блискиот Исток. Користејќи го еден, ги спречуваме интернет провајдерите и владите да ја следат нашата интернет активност и да ги ограничуваме информациите до кои имаме пристап.

Бидејќи VPN-врската е маскирана како обичен интернет сообраќај, замаглувањето на серверот му овозможува да ги заобиколи сите цензори или ограничувања што се обидуваат да го запрат.

Невидливост на LAN

NordVPN има поставка да ве направи невидливо на LAN (локални мрежи). Ова ги менува вашите мрежни поставки така што вашиот уред не може да биде откриен од други корисници кои ја користат мрежата. Ова е особено корисно на јавни места.

Мешнет

Meshnet е функција која ви овозможува да се поврзете со други уреди директно преку шифрирани приватни тунели.

мрежа

Meshnet се напојува со NordLynx – соодветна технологија изградена околу WireGuard и подобрена со решенија за приватност. Оваа основа обезбедува врвна безбедност за сите врски помеѓу уредите преку Meshnet.

мрежа
 • Приватни и безбедни врски од точка до точка
 • Не е потребна конфигурација
 • Поддржува насочување на сообраќајот

Бенефиции

NordVPN обезбедува неколку дополнителни услугишто можете да ги купите.

Норд премин

почетната страница на nordpass

Норд премин е менаџер на лозинки на NordVPN. Тоа е пристоен производ со многу карактеристики. Сепак, во моментов би препорачале да се придржувате до посветен менаџер за лозинки. Овие може да бидат поскапи, меѓутоа, нивните развојни тимови се фокусирани само на развивање одличен менаџер за лозинки.

NordPass е вклучен во Целосен план (не е во плановите Стандард и Плус) 

НордЛокер

НордЛокер е шифрирана платформа за складирање облак која обезбедува функција за заштита од закани за вашите датотеки и документи. NordLocker не е облак инфраструктура; затоа, вашите датотеки никогаш не се зачувани таму.

почетната страница на nordlocker

Наместо тоа, ви овозможува безбедно да ги зачувате каде и да одберете - облак, компјутер, надворешен хард диск или флеш-уред. Ја губите контролата врз датотеката кога ја префрлате на веб. Поголемиот дел од давателите на облак им дозволуваат на нивните компјутери да ги гледаат и обработуваат вашите податоци.

Тоа значи дека никогаш нема да знаете дали вашите податоци се прочитани без ваша дозвола или споделени со трети страни. Но, постои начин да се избегне ова: шифрирање од крај до крај.

Можете да ја задржите контролата врз вашите податоци со шифрирање со помош на NordLocker пред да ги поставите на облакот. Може да се опуштите знаејќи дека вашите шифрирани податоци се безбедни и здрави на облакот.

NordLocker е вклучен во Целосен план (не е во плановите Стандард и Плус) 

NordLayer

NordLayer е услуга за виртуелна приватна мрежа (VPN) понудена од NordVPN. Тој е дизајниран да обезбеди безбеден и брз пристап до интернет, користејќи комерцијална технологија и широката серверска мрежа на NordVPN.

почетната страница на Nordlayer

NordLayer е специјално приспособен да ги задоволи потребите на бизнисите, обезбедувајќи напредни безбедносни карактеристики како мрежно поврзување со нула доверба, шифрирана сегментација на сообраќајот и управување со пристап до идентитетот.

Дополнително, NordLayer нуди беспрекорна интеграција со другите услуги на NordVPN, како што се NordPass и NordLocker, обезбедувајќи им на бизнисите безбедносно решение сè-во-едно.

Во Соединетите Држави и повеќето демократски земји, како што е Европа, користењето VPN е целосно легално. Тоа не значи дека ако користите VPN за да извршите незаконски дејствија, не го прекршувате законот - сè уште го прекршувате законот.

Додека VPN се дозволени во Соединетите држави, помалку демократските земји како Кина, Русија, Северна Кореја и Куба ја регулираат, па дури и забрануваат употребата на VPN.

Апликации и екстензии

Значи, со сите важни карактеристики на NordVPN надвор од патот, ајде да погледнеме колку е лесно да се користи. Лично, мислам дека е слично како да користите било кој VPN услуга. Има неколку разлики, но како и сите врвни провајдери на VPN, тие го одржуваат едноставно.

Едно нешто што нè наруши е тоа што за автентикација тие секогаш бараат од вас да се најавите на нивната веб-локација, а потоа тоа пренесува токен на апликацијата или софтверот. Ова изгледа како непотребен чекор и иако не сме експерти за безбедност, исто така се чувствува како слаба точка во нивниот систем.

На работната површина

На работната површина користењето на NordVPN е исто како и секој VPN. Можете лесно да се поврзете на сервер по ваш избор или брзо да се поврзете на специјализиран сервер (за P2P и кромид).

Со пристап до поставките можете да ги промените и пристапите до сите ставки што ги споменавме во текот на овој преглед. Нешто разочарувачки, не можете да го промените протоколот што го користи вашата VPN конекција.

Сепак, во целина, апликацијата е убаво составена, рационализирана и лесна за користење на просечниот Џо.

десктоп

На мобилен

Преку своите иновативни и кориснички апликации, апликациите NordVPN ги штитат и уредите со Android и iOS.

Карактеристиките на апликацијата се многу слични на нивните десктоп колеги. Сепак, тие ви дозволуваат да го изберете протоколот што е плус.

Една интересна карактеристика е тоа што можете да ги поставите гласовните команди на Siri за да управувате со вашата VPN конекција. Искрено, мислам дека ова е повеќе трик отколку што било друго, но сепак е интересно да се види.

Севкупно беспрекорно искуство и на мобилен телефон.

мобилни

Екстензија на прелистувач NordVPN

Клиентите може да преземаат и користат екстензија за веб-прелистувачите Firefox и Chrome од веб-локацијата на компанијата. Иако некој може да тврди дека на потрошувачите не им треба додаток на прелистувачот ако NordVPN е поставен и работи на нивниот компјутер, има моменти кога корисниците претпочитаат додаток.

екстензија на прелистувачот nordvpn

Според страницата на профилот на екстензијата на веб-страницата на Mozilla, NordVPN е компатибилен со Firefox 42 или понова верзија. Тој е компатибилен наназад со тековните стабилни верзии на веб-прелистувачот и треба да работи правилно и со Firefox ESR.

Корисниците на Chrome можат да го преземат и инсталираат Хром верзија на наставката, која е компатибилна со сите поддржани верзии на прелистувачот.

Слична е на мобилната апликација и работи беспрекорно. Можете дури и да поставите ако сакате веб-локациите да го заобиколат прокси.

продолжување на прелистувачот

Споредете ги конкурентите на NordVPN

Овде, разгледуваме како NordVPN, истакнат играч на пазарот на VPN, се спротивставува на своите клучни конкуренти: ExpressVPN, Приватен пристап до Интернет (PIA), CyberGhost, Surfshark и Atlas VPN.

Nord VPNЕкспрес VPNАИПСајбер ДухСурфање ајкулаАтлас VPN
Серверски локации60 +94 +70 +90 +65 +30 +
Симултани уреди65107неограниченнеограничен
Стандард за шифрирањеAES-256AES-256AES-256AES-256AES-256AES-256
Политика без дневнициДаДаДаДаДаДа
Специјални сервериДаНеНеДаНеНе
цена опсегСрединатаВисокоНискоСрединатаНискоНиско

1. ExpressVPN

 • Карактеристики на standout: ExpressVPN е познат по своите неверојатни брзини и широк опсег на локации на сервери (94 земји). Тој нуди врвна безбедност со шифрирање AES-256 и поддржува протоколи OpenVPN, IKEv2 и Lightway.
 • Зошто да се регистрирате?: Идеален за оние кои им даваат приоритет на брзината и глобалниот пристап до содржината. Совршен за пренос и големи преземања.
 • Дознајте повеќе за ExpressVPN овде.

2. Приватен пристап до Интернет (ПИА)

 • Карактеристики на standout: PIA се издвојува со своите високо приспособливи поставки и огромната мрежа на сервери. Нуди робусно шифрирање и докажана политика без дневници.
 • Зошто да се регистрирате?: Најдобро за корисници кои претпочитаат персонализирано искуство со VPN и дополнителни функции за приватност.
 • Дознајте повеќе за Приватен интернет пристап овде.

3. Сајбер-дух

 • Карактеристики на standout: CyberGhost е лесен за корисниците и нуди посветени сервери за стриминг и торентирање. Има силно присуство во Европа и цврсти политики за приватност.
 • Зошто да се регистрирате?: Одлично за почетници и корисници кои сакаат едноставно, ефикасно искуство со стриминг.
 • Дознајте повеќе за CyberGhost овде.

4. Surfshark

 • Карактеристики на standout: Уникатната продажна точка на Surfshark е неговата неограничена поддршка за уреди. Исто така, нуди функции како CleanWeb (блокирање реклами) и Whitelister (поделено тунелирање).
 • Зошто да се регистрирате?: Идеален за семејства или поединци со повеќе уреди; нуди одличен баланс помеѓу функционалноста и цената.
 • Дознајте повеќе за Surfshark овде.

5. Atlas VPN

 • Карактеристики на standout: Atlas VPN е понов, но остави белег со својот кориснички интерфејс и пристапните цени. Вклучува SafeBrowse и монитор за прекршување на податоци.
 • Зошто да се регистрирате?: Најдобро за корисници кои се свесни за буџетот кои бараат едноставно, лесно за користење VPN решение.
 • Дознајте повеќе за Атлас VPN овде.

Секоја VPN услуга има свои уникатни предности:

 • NordVPN: Добро заокружен избор со рамнотежа на безбедност, брзина и карактеристики.
 • ExpressVPN: Најдобро за брз глобален пристап и пренос.
 • АИП: Нуди најприспособливо искуство со силни карактеристики за приватност.
 • CyberGhost: Пријателски за корисникот, одличен за стриминг и торентирање.
 • Surfshark: Совршен за оние со многу уреди, обезбедувајќи одличен баланс на функции и цена.
 • Атлас VPN: Буџетска, јасна опција за случајни корисници.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

NordVPN нуди одлична вредност за својата цена, комбинирајќи робусни безбедносни карактеристики со огромна серверска мрежа. Неговата врвна безбедност гарантира дека вашите онлајн активности се чуваат приватни и безбедни. Со голем број сервери на глобално ниво, NordVPN обезбедува лесни и брзи врски, што го прави сигурен избор и за стриминг и за општо прелистување.

NordVPN - Земете ја водечката VPN во светот сега
Од 3.99 УСД / месечно

NordVPN ви обезбедува приватност, безбедност, слобода и брзина што ја заслужувате на интернет. Ослободете го вашиот потенцијал за прелистување, торентирање и стриминг со неспоредлив пристап до светот на содржини, без разлика каде се наоѓате.

Корисничкиот интерфејс е јасен, добро им служи на оние кои не се особено технолошки такт. Компатибилен е со широк спектар на уреди, зголемувајќи ја неговата разновидност. NordVPN е особено ефикасен во отклучувањето на гео-ограничената содржина, овозможувајќи ви да пристапите до различни емисии и филмови од различни земји.

Една од клучните предности на NordVPN е нејзината строга политика за без логови, давајќи приоритет на приватноста на корисниците пред сè друго. Во случај да ви треба помош, нивната корисничка поддршка е позната по тоа што е одговорна и корисна.

NordVPN се издвојува како исплатливо VPN решение, нудејќи спој на безбедност, брзина и леснотија на користење што го прави паметен избор за секој што сака да ја подобри својата онлајн приватност и пристап.

Ако не сте задоволни, можете да побарате враќање на средствата во текот на првиот месец. Да се ​​разгледа NordVPN да биде врвна VPN со џек на сите занаети.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

NordVPN постојано го ажурира својот VPN со подобри и побезбедни функции за да им помогне на корисниците да ја задржат својата онлајн приватност и безбедноста на интернет. Еве некои од најновите подобрувања (од јуни 2024 година):

 • Meshnet за беспрекорно споделување датотеки: NordVPN ја подобри својата функција Meshnet, правејќи пренос на датотеки помеѓу уреди како мобилни телефони и лаптопи беспрекорни и безбедни. Оваа функција обезбедува висококвалитетни трансфери без сервери од трети страни и со шифрирање од крај до крај. NordVPN, исто така, планира да воведе врски од кернел-до-кернел за уште побрзи брзини на пренос од врсници.
 • Посветеност на отворен код: NordVPN ја прифаќа заедницата со отворен код со тоа што прави значајни компоненти на својот софтвер со отворен код. Ова ги вклучува Libtelio, нивната основна мрежна библиотека, Libdrop за споделување датотеки преку Meshnet и целата апликација Linux. Овој потег кон транспарентност и придонес во заедницата означува значаен чекор за NordVPN.
 • Meshnet сега бесплатно: Во големо ажурирање, NordVPN го направи Meshnet бесплатна функција. Ова им овозможува на корисниците да споделуваат датотеки, сервери за домаќини и да насочуваат сообраќај без да имаат потреба од претплата за VPN. Бесплатната верзија поддржува поврзување до 10 лични уреди и до 50 надворешни уреди.
 • NordVPN за tvOS: NordVPN воведе апликација за tvOS, што го олеснува обезбедувањето врски на Apple TV. Оваа апликација поддржува tvOS 17 и нуди безбеден пренос и заштита на активностите преку Интернет.
 • Функција за откривање ранливост на апликацијата: Во соработка со Заштита од закани, NordVPN сега вклучува функција која ги открива пропустите на софтверот на компјутерите со Windows. Оваа алатка ги известува корисниците за безбедносни пропусти во програмите, со што се подобрува севкупната сајбер безбедност.
 • Водич за заштита од закани: Заштитата од закани на NordVPN е напредна алатка која нуди повеќе од само услуги на VPN. Ги блокира тракерите, рекламите и злонамерните сајтови и ги проверува преземањата за малициозен софтвер. Оваа функција е достапна бесплатно со претплата на NordVPN или како посебен производ.
 • Различни VPN протоколи: NordVPN продолжува да користи три различни безбедносни протоколи – OpenVPN, NordLynx и IKEv2/IPsec. Овие протоколи обезбедуваат безбеден и ефикасен пренос на податоци до VPN серверите.

Преглед на NordVPN: Нашата методологија

Во нашата мисија да ги најдеме и препорачаме најдобрите VPN услуги, следиме детален и ригорозен процес на преглед. Еве на што се фокусираме за да обезбедиме најсигурни и релевантни сознанија:

 1. Карактеристики и уникатни квалитети: Ги истражуваме карактеристиките на секоја VPN, прашувајќи: Што нуди давателот? Што го издвојува од другите, како што се сопственички протоколи за шифрирање или блокирање на реклами и малициозен софтвер?
 2. Деблокирање и глобален досег: Ја проценуваме способноста на VPN да ги одблокира страниците и услугите за стриминг и да го истражи неговото глобално присуство прашувајќи: Во колку земји работи давателот? Колку сервери има?
 3. Поддршка на платформата и корисничко искуство: Ги испитуваме поддржаните платформи и леснотијата на процесот на пријавување и поставување. Прашањата вклучуваат: Кои платформи поддржува VPN? Колку е едноставно корисничкото искуство од почеток до крај?
 4. Метрика на перформанси: Брзината е клучна за стриминг и торентирање. Ја проверуваме брзината на поврзување, испраќање и преземање и ги охрабруваме корисниците да ги потврдат на нашата страница за тестирање брзина на VPN.
 5. Безбедноста и приватноста: Навлегуваме во политиката за техничка безбедност и приватност на секоја VPN. Прашањата вклучуваат: Кои протоколи за шифрирање се користат и колку се безбедни? Можете ли да верувате во политиката за приватност на давателот?
 6. Евалуација за поддршка на клиентите: Разбирањето на квалитетот на услугите на клиентите е од клучно значење. Прашуваме: Колку е одговорен и информиран тимот за поддршка на клиентите? Дали тие навистина помагаат или само ја поттикнуваат продажбата?
 7. Цени, тестови и вредност за парите: Ги разгледуваме трошоците, достапните опции за плаќање, бесплатните планови/проби и гаранциите за враќање на парите. Прашуваме: Дали VPN вреди неговата цена во споредба со она што е достапно на пазарот?
 8. ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ: Ги разгледуваме и опциите за самопослужување за корисниците, како што се базите на знаење и водичите за поставување, како и леснотијата на откажување.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

Што

NordVPN

Клиентите размислуваат

Дефинитивно би го препорачал NordVPN!

Јануари 3, 2024

Искрено сум импресиониран од неговата севкупна изведба. Брзините на поврзувањето се брзи, што го прави стриминг содржината ветре. Јас особено го ценам безбедносниот аспект; знаејќи дека моите активности на интернет се шифрирани ми дава голем мир на умот. Интерфејсот е лесен за користење, што беше голем плус за мене бидејќи не сум многу технолошки такт. Способноста лесно да се заобиколат гео-ограничувањата е уште еден белег, бидејќи ми овозможува пристап до поширок опсег на услуги за стриминг. Дефинитивно би го препорачал NordVPN.

Аватар за Мистер Мајами
Господине Мајами

Разочаран од брзината

Април 28, 2023

Имав големи надежи за NordVPN, но за жал, бев прилично разочаран од брзината. Иако апликацијата е лесна за користење, а безбедносните карактеристики се импресивни, открив дека мојата брзина на интернет беше значително побавна кога бев поврзан со нивните сервери. Ова го отежна преносот на видеа или играњето игри онлајн. Имав проблем и со поврзување со некои сервери, што беше фрустрирачко. Севкупно, мислам дека NordVPN има многу потенцијал, но проблемите со брзината беа неуспешни за мене.

Аватар за Рејчел Ли
Рејчел Ли

Одлична услуга, но малку скапа

Март 28, 2023

Генерално, мислам дека NordVPN е одлична услуга. Апликацијата е прифатлива за корисниците и го ценам високото ниво на безбедност и приватност што ги обезбедува. Никогаш не сум имал никакви проблеми со поврзувањето со нивните сервери, а брзината е добра во најголем дел. Сепак, мислам дека тоа е малку на скапа страна, особено ако сакате да се пријавите за долгорочен план. Кога би можеле малку да ги намалат цените, би им дал полни пет ѕвездички.

Аватар за Мајк Џонсон
Мајк Џонсон

Одлична VPN услуга

Февруари 28, 2023

Го користам NordVPN повеќе од една година и тоа беше одлично искуство. Апликацијата е лесна за користење и поставување, и никогаш не сум имал проблеми со поврзувањето со нивните сервери. Го користев и на мојот компјутер и на мојот телефон и работи беспрекорно на двете платформи. Брзината е добра и никогаш не сум доживеал забележителни забавувања. Се чувствувам многу посигурно на интернет со NordVPN и топло го препорачувам на секој што бара сигурна VPN услуга.

Аватар за Емили Смит
Емили Смит

Најдобар стриминг

Може 11, 2022

Стримингот на Netflix преку Норд е исто толку брз како и некористењето VPN. Не можете да ја разликувате разликата. Единствено што не ми се допаѓа е тоа што понекогаш станува бавно затоа што немаат многу сервери. Но, сепак е најдобриот проклето VPN на пазарот и е најбрз. Силно се препорачува!

Аватар за Герберн
Герберн

Гледање странски филмови

Април 3, 2022

Сакам да гледам странски филмови и ми треба VPN за да ги гледам во мојата земја на сајтови како Нетфликс. Пробав уште 3 VPN услуги. Норд е единствениот што не резултира со задоцнување кога пренесувате филмови.

Аватар за Аоеде
Аоеде

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Нејтан Хаус

Нејтан Хаус

Нејтан има извонредни 25 години во индустријата за сајбер безбедност и придонесува со своето огромно знаење за Website Rating како стручен писател кој придонесува. Неговиот фокус опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи сајбер безбедност, VPN, менаџери со лозинки и решенија за антивируси и антималвер, нудејќи им на читателите стручни увиди во овие суштински области на дигиталната безбедност.

категории VPN
Почетна » VPN » Дали треба да користите NordVPN за онлајн заштита? Преглед на карактеристики, брзини и трошоци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...