Дали треба да бидете домаќини со SiteGround? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

SiteGround е еден од најпопуларните и највисоко оценети даватели на веб-хостинг таму. Во оваа 2024 г SiteGround преглед, покриваме SiteGroundкарактеристиките, опциите за поддршка, перформансите и цените - ви помагаат да одлучите дали ова е вистинскиот веб-домаќин за вас.

Главни преземања:

SiteGround е високо оценет веб-хостинг провајдер во WordPress заедница која нуди низа опции за хостирање, вклучително и Shared, WordPress, WooCommerce и Cloud хостинг.

SiteGround е познат по брзото време на вчитување, одличните безбедносни карактеристики и извонредната поддршка на клиентите. Има одлично време на работа, Google Облак инфраструктура, бесплатна SSL безбедност и прилагоден заштитен ѕид за веб-апликации.

SiteGround е преполна со брзина, перформанси и безбедносни карактеристики, 30-дневна гаранција за враќање на парите и деноноќна стручна поддршка. Сепак, неговите цени за обновување може да бидат високи, а неговиот основен план има ограничени карактеристики.

SiteGround Резиме на преглед (TL;DR)
Цена
Од 2.99 долари месечно
Видови на хостирање
Споделени, WordPress, WooCommerce, Cloud, Препродавач
Брзина и перформанси
Ултрабрзо кеширање PHP, HTTP/2 и NGINX + SuperCacher. SiteGround CDN 2.0. Бесплатен SSH и SFTP пристап
WordPress
Успеа WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталација со 1 клик. Официјално препорачано од WordPress. Организации
Сервери
Google Облак платформа (GCP)
Безбедност
Бесплатен SSL (Ајде да шифрираме). Приклучок SG Security. Паметен WAF заштитен ѕид. ВИ анти-бот. Откривање на малициозен софтвер од скенер на сајтови. Гео-дистрибуирани бекап
контролен панел
Алатки за локација (комерцијално)
Бенефиции
Бекап на барање. Станирање + Git. Бело-етикетирање. Интеграција на WooCommerce
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Во приватна сопственост (Софија, Бугарија)
Центри за податоци
Ајова, САД; Лондон, Велика Британија; Франкфурт, Германија; Емсхавен, Холандија; Сингапур; и Сиднеј, Австралија
Тековен договор
Добијте до 83% ПОПУСТ SiteGroundпланови

Професионалниот веб-хостинг е задолжителен за секој претприемач, сопственик на мал бизнис и голема компанија бидејќи ги подобрува перформансите на страницата, го зголемува рангирањето на пребарувачите и обезбедува одлична услуга за клиентите.

со SiteGround, ќе го добиете сето ова и многу повеќе. Прочитај го ова SiteGround преглед на веб хостинг за да дознаете зошто овој веб-домаќин е задолжен за 2.8 милиони домени и дали треба да купите некој од неговите планови.

TL; ДР SiteGround е еден од најдобрите веб хостинг компании и платформи во светот во моментов благодарение на неговите високо време на работа на серверот, импресивни времиња на вчитување, неограничен пропусен опсег, бесплатен панел за управување со домен лесен за корисниците и безбедност од врвна класа што ја обезбедува. Плус, постојат повеќе одлични опции за хостирање од кои можете да изберете и SiteGround Сопствениците на хостинг сметки имаат пристап до неверојатна услуга за клиенти со висока оценка, деноноќно за да го искористат максимумот од нивниот пакет.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе SiteGround. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Ако немате време да го прочитате ова SiteGround преглед на хостинг, само погледнете го овој краток видео преглед што го составив за вас:

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Висока сигурност и време на работа - Со просечното време на работа од 99.99%, SiteGround се гордее со тоа што е еден од најсигурните веб-домаќини на пазарот. Ова значи дека вашата веб-страница ќе биде достапна за вашите постоечки и потенцијални клиенти практично цело време за да не изгубите ниту еден долар од купувањата.
 • Одлично време на вчитување на страницата — Брзината на веб-страницата (времето што посетителите треба да чекаат да се вчита страницата) е исклучително важна кога барате веб-домаќин. За среќа, SiteGround донесе супериорна брзина на локацијата благодарение на неговата Google Облак инфраструктура.
 • Врвна безбедност - SiteGround проактивно ја заштитува вашата веб-локација од хакери и злонамерен код со помош на прилагоден заштитен ѕид за веб-апликации (WAF), уникатен анти-бот систем управуван од вештачка интелигенција и, се разбира, бесплатна SSL безбедност. Ќе дознаете повеќе за SiteGroundе моќни безбедносни мерки подолу.
 • Успеа WordPress Сервис - SiteGround добро е свесен за фактот дека WordPress е најкористениот систем за управување со содржини. Токму затоа ти даваат гратис WordPress инсталација, автоматизирани ажурирања, оптимизација на перформансите, сеопфатен безбедносен приклучок и експерт WordPress поддршка во сите нејзини планови.
 • Бесплатен градител на веб-страници - SiteGround ја вклучува бесплатната верзија на развивачот на веб-страници за влечење и пушти Weebly во сите негови планови. Оваа алатка за градење веб-страници ви дава можност да креирате неверојатна страница без да треба да напишете ниту една линија код. Сè што треба да направите е да ја изберете содржината или елементот за дизајн што сакате да го додадете на вашата веб-локација и потоа да го повлечете и пуштите на своето место. Ако не сакате да започнете од нула, можете да изберете тема што одговара на мобилниот телефон и да одите оттаму.
 • 24/7 Одлична услуга за клиенти - Како SiteGround клиент, имате право да побарате стручна помош од SiteGround тим за поддршка SiteGroundАгентите на 's одговараат и брзо ги решаваат проблемите, поради што имаат ѕвездени оценки.
 • 30-дневна гаранција за враќање на парите - сите SiteGround плановите за заеднички хостинг се поддржани со 30-дневна гаранција за враќање на парите. Ова значи дека можете да ја тестирате платформата без ризик еден месец. Ако сфатите SiteGround не е најдобриот избор за хостирање за вас во првите 30 дена од вашето регистрирање, ќе можете да ја откажете услугата и да добиете целосна наплата (ова ги вклучува само трошоците за хостирање).

Конс

 • Високи цени за обновување - Како што ќе видите подолу, SiteGround го продава својот заеднички хостинг по пристапни, намалени цени, но тие важат само за првиот мандат. Ако одлучите да ги обновите вашите хостинг услуги, SiteGround ќе ви ја наплати целата сума. Ова значи дека ќе треба да имате убав буџет за користење SiteGroundвеб хостинг услуги подолго од една година.
 • Ограничен основен план - SiteGroundЗаедничкиот хостинг пакет на StartUp е токму тоа - план со кој ќе започнете да го градите вашето онлајн присуство. Погоден е за проекти од 1 локација кои можат да успеат со само 10 GB веб-простор. Ако сакате да хостирате повеќе веб-локации од една сметка, имајте пристап до побрзо SiteGround сервери и да можете да барате резервни копии на вашите сајтови, ќе треба да купите план од повисоко ниво.
 • Ограничен простор на дискот во сите заеднички планови за хостирање — Друг значаен недостаток на SiteGroundЗаедничките планови за веб-домаќин е ограничен простор за складирање. Дури и највисокиот пакет има ограничување за складирање - 40 GB. Ова значи дека ќе треба да се надградите на облак хостинг ако вашата веб-страница расте надвор од ова ограничување.

Поради нивната посветеност на времето на работа, брзината, безбедноста и поддршката - навистина е супериорен веб-домаќин во моментов! И не сум единствениот што ги ❤️.

Нивната технологија за брзина е главната работа што луѓето најмногу ја сакаат. SiteGround исто така добива позитивни повратни информации и оценки на Twitter:

siteground осврти на Твитер

Во оваа 2024 г. SiteGround преглед, ги разгледувам најважните карактеристики на SiteGround, какви се нивните ценовни планови и прошетајте ги добрите и лошите страни (бидејќи тие не се 100% совршени) да ви помогне да одлучите пред вас пријавете се со SiteGround.

Кога ќе завршите со читање на ова, ќе знаете дали е вистинската (или погрешна) услуга за веб хостинг што треба да ја користите.

Клучни карактеристики

Суштински карактеристики на веб хостинг:

 • Месечни посетители (StartUp: 10,000, GrowBig: 100,000, GoGeek: 400,000)
 • Дарежлив веб-простор (StartUp: 10GB, GrowBig: 20GB, GoGeek: 40GB)
 • Хостирани веб-страници (StartUp: 1 сајт, GrowBig: неограничени сајтови, GoGeek: неограничени сајтови)
 • Посветени ресурси на серверот (StartUp: нормално, GrowBig: +2x пати, GoGeek: +4x пати)
 • Неизмерен пренос на податоци
 • Бесплатен Повлечете и спуштете го Weebly Sitebuilder
 • Бесплатна инсталација CMS (WordPress, Џумла, Друпал итн.)
 • Бесплатни сметки за е-пошта
 • Бесплатен мигратор за е-пошта
 • Неограничено MySQL DB
 • Неограничени под и паркирани домени
 • Алатки за пријателска локација
 • 30 дена назад
 • Натпревар од 100% обновлива енергија

Карактеристики на изведба:

 • Сервери на четири континенти
 • SSD чување
 • Прилагодено поставување на серверот
 • Бесплатен CDN со секоја сметка
 • Сервери со овозможен HTTP/2
 • Приклучок за кеширање SuperCacher
 • 30% побрз PHP (само на плановите на GrowBig и GoGeek)

Безбедносни карактеристики:

 • Вишок на енергија
 • Хардверски вишок
 • Стабилност базирана на LXC
 • Единствена изолација на сметката
 • Најбрзото следење на серверот
 • Анти-хак системи и помош
 • Проактивни ажурирања и закрпи
 • заштита од спам
 • Автоматизирана дневна резервна копија
 • Напредна резервна копија на барање (само на плановите на GrowBig и GoGeek)

Карактеристики на е-трговија:

 • Инсталирајте бесплатна кошничка
 • Бесплатно Ајде да ги криптираме SSL сертификатите

Карактеристики на агенција и веб-дизајнер:

 • Испратете ја страницата до клиентот
 • Може да се додадат соработници
 • Бела етикета за хостирање и управување со клиенти (само на планот GoGeek)
 • Бесплатен приватен DNS (само на планот GoGeek)

Карактеристики за развој на веб:

 • Управувана PHP верзија (7.4)
 • Прилагодени PHP верзии 8.1, 8.0, 7.4 и 7.3
 • Бесплатен SSH и SFTP пристап
 • Бази на податоци MySQL и PostgreSQL
 • FTP сметки
 • Станирање (само на плановите на GrowBig и GoGeek)
 • Претходно инсталиран Git (само на планот GoGeek)

Карактеристики за поддршка:

 • 24/7 Неверојатно брза поддршка
 • Ние помагаме преку телефон, разговор и билети
 • Напредна приоритетна поддршка (само на планот GoGeek)

SiteGround Брзина, перформанси и сигурност

Во овој дел, ќе дознаете..

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо е хостирана страница SiteGround носивост. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница SiteGround настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како SiteGround врши кога се соочува со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡SiteGround Резултати од тестот за брзина и перформанси

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

КомпанијаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
SiteGroundФранкфурт: 35.37 ms
Амстердам: 29.89 ms
Лондон: 37.36 ms
Њујорк: 114.43 ms
Далас: 149.43 ms
Сан Франциско: 165.32 ms
Сингапур: 320.74 ms
Сиднеј: 293.26 ms
Токио: 242.35 ms
Бангалор: 408.99 ms
179.71 ms3 ms1.9 ги0.02
KinstaФранкфурт: 355.87 ms
Амстердам: 341.14 ms
Лондон: 360.02 ms
Њујорк: 165.1 ms
Далас: 161.1 ms
Сан Франциско: 68.69 ms
Сингапур: 652.65 ms
Сиднеј: 574.76 ms
Токио: 544.06 ms
Бангалор: 765.07 ms
358.85 ms3 ms1.8 ги0.01
ОблациФранкфурт: 318.88 ms
Амстердам: 311.41 ms
Лондон: 284.65 ms
Њујорк: 65.05 ms
Далас: 152.07 ms
Сан Франциско: 254.82 ms
Сингапур: 295.66 ms
Сиднеј: 275.36 ms
Токио: 566.18 ms
Бангалор: 327.4 ms
285.15 ms4 ms2.1 ги0.16
A2 ХостингФранкфурт: 786.16 ms
Амстердам: 803.76 ms
Лондон: 38.47 ms
Њујорк: 41.45 ms
Далас: 436.61 ms
Сан Франциско: 800.62 ms
Сингапур: 720.68 ms
Сиднеј: 27.32 ms
Токио: 57.39 ms
Бангалор: 118 ms
373.05 ms2 ms2 ги0.03
WP EngineФранкфурт: 49.67 ms
Амстердам: 1.16 с
Лондон: 1.82 с
Њујорк: 45.21 ms
Далас: 832.16 ms
Сан Франциско: 45.25 ms
Сингапур: 1.7 с
Сиднеј: 62.72 ms
Токио: 1.81 с
Бангалор: 118 ms
765.20 ms6 ms2.3 ги0.04
Rocket.netФранкфурт: 29.15 ms
Амстердам: 159.11 ms
Лондон: 35.97 ms
Њујорк: 46.61 ms
Далас: 34.66 ms
Сан Франциско: 111.4 ms
Сингапур: 292.6 ms
Сиднеј: 318.68 ms
Токио: 27.46 ms
Бангалор: 47.87 ms
110.35 ms3 ms1 ги0.2
WPX хостингФранкфурт: 11.98 ms
Амстердам: 15.6 ms
Лондон: 21.09 ms
Њујорк: 584.19 ms
Далас: 86.78 ms
Сан Франциско: 767.05 ms
Сингапур: 23.17 ms
Сиднеј: 16.34 ms
Токио: 8.95 ms
Бангалор: 66.01 ms
161.12 ms2 ms2.8 ги0.2

 1. Време до првиот бајт (TTFB): Ова го мери времето потребно за прелистувачот на корисникот да го прими првиот бајт од содржината на страницата од серверот. Нискиот TTFB е показател за поодговорен и побрз сервер. Просечниот TTFB за SiteGround е обезбедено како 179.71 ms. Гледајќи ги податоците според локацијата, SiteGround се чини дека најдобро функционира во Амстердам со TTFB од 29.89 ms и најлошо во Бангалор со TTFB од 408.99 ms. Разликата сугерира дека перформансите на SiteGroundСерверите на варираат во зависност од нивната географска локација, најверојатно поради фактори како растојанието и мрежната инфраструктура.
 2. Одложување на првиот влез (FID): оваа метрика го мери времето од кога корисникот првпат комуницира со страница (како кликнување на врска) до кога прелистувачот може да започне со обработка на ракувачи со настани како одговор на интеракцијата. ФИД за SiteGround е 3 ms, што е доста добро, бидејќи сугерира дека страницата брзо реагира на интеракциите со корисниците.
 3. Најголема содржина со боја (LCP): оваа метрика го мери времето потребно за целосно прикажување на најголемиот (обично најзначаен) елемент на содржината во приказот. LCP од 1.9 секунди покажува дека корисниците не треба да чекаат долго за да ја видат главната содржина на страниците хостирани од SiteGround. Ова е добар резултат бидејќи е под 2.5 секунди препорачани од Google за добро корисничко искуство.
 4. Кумулативна промена на распоредот (CLS): Ова мери колку неочекувано поместување на распоредот на видливите елементи се случува на страницата. Понискиот резултат е подобар, со резултат помал од 0.1 кој се смета за добар. SiteGroundCLS е 0.02, што покажува дека корисниците веројатно нема да доживеат немирни промени во распоредот на страницата. Ова е исто така добар резултат.

SiteGround добро функционира во сите анализирани метрики. Сепак, се чини дека постои нееднаквост во TTFB врз основа на локацијата на серверите, при што серверите поблиску до корисниците (како Амстердам за европските корисници) обезбедуваат подобри времиња на одговор.

⚡SiteGround Резултати од тестот за влијание на оптоварување

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

КомпанијаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
SiteGround116 ms347 ms50 барања/сек
Kinsta127 ms620 ms46 барања/сек
Облаци29 ms264 ms50 барања/сек
A2 Хостинг23 ms2103 ms50 барања/сек
WP Engine33 ms1119 ms50 барања/сек
Rocket.net17 ms236 ms50 барања/сек
WPX хостинг34 ms124 ms50 барања/сек

 1. Просечно време на одговор: Ова е просечното време што му е потребно на серверот да одговори на барање од прелистувачот на корисникот. SiteGroundПросечното време на одговор е 116 ms. Општо земено, пониското време на одговор значи дека серверот е побрз и поефикасен во справувањето со барањата.
 2. Највисоко време на оптоварување: Ова го мери максималното време кое е потребно за една страница целосно да ја вчита целата нејзина содржина. SiteGroundНајвисокото време на вчитување е 347 ms. Ова е најдолго време кое корисникот би го очекувал да чека да се вчита страницата, што е прилично ниско и сугерира дека страниците хостирани од SiteGround се добро оптимизирани и ефикасни.
 3. Просечно време на барање: Ова се однесува на просечната стапка со која серверот може да се справи со барањата. За SiteGround, тоа е 50 барања во секунда (барања/и). Тоа значи дека во просек, SiteGroundСерверите на може да се справат со 50 истовремени барања секоја секунда. Повисоката вредност овде е подобра бидејќи тоа значи дека серверот може да се справи со повеќе истовремени корисници без забавување.

SiteGround функционира добро во сите три метрики. Неговото време на одговор е брзо, ефикасно се справува со времето на вчитување на страницата и може да прими добар број истовремени барања, што укажува на робусни перформанси на серверот. Треба да обезбеди добро корисничко искуство бидејќи серверот реагира навремено, максималното време на вчитување на страницата е мало и може да се справи со значителен број барања во секунда.

SiteGround сериозно ја сфаќа брзината на страницата. И нивните стручни програмери секогаш работат на нова технологија за да помогнат во подобрувањето на времето на вчитување на страницата – и тоа покажува.

Еве ги специфичните технологии SiteGround користат за да гарантираат брзо време на вчитување на веб-локациите и апликациите на нивните клиенти:

 • SiteGroundинфраструктурата на е напојувана од Google Облак со SSD-упорно складирање и ултра брза мрежа.
 • Дискови со цврста состојба (SSD) се до илјада пати побрзи од обичните возења. Сите бази на податоци и сајтови хостирани од SiteGround користете SSD-дискови за складирање.
 • Технологија на веб-сервер NGINX помага да се забрза времето на вчитување на статична содржина на вашата веб-локација. Сите страници на клиентите на SG ги добиваат придобивките од технологијата на веб-серверот NGINX.
 • Веб кеширање игра клучна улога во вчитувањето на динамична содржина од вашата веб-страница. Тие имаат изградено свој механизам за кеширање, SuperCacher, кој се потпира на обратен прокси NGINX. Резултатот е побрзо вчитување на динамична содржина и подобра оптимизација на брзината на веб-страницата.
 • слободен Мрежа за испорака на содржини (CDN) HTTP/2 и PHP7 овозможените сервери помагаат да се забрза времето на вчитување низ целиот свет со тоа што ја прави вашата содржина подостапна.
 • Ултрабрз PHP е прилагодено поставување на PHP што го намалува TTFB (време до првиот бајт) и го прави целокупното користење на ресурсите поефикасно и гарантира до 30% побрзо вчитување на веб-локации хостирани SiteGround.

Брзо чување на SSD

SitegroundРаботат плановите за заеднички хостинг и облак хостинг SSD дискови.

SSD-дисковите (дискови со цврста состојба) се понови, посигурни и побрзи уреди за складирање од традиционалните HDD (хард-дискови) - тие читаат до 10 пати побрзо и пишуваат до 20 пати побрзо отколку хард дискови.

siteground контролна табла во областа на клиентот

За разлика од нивните колеги на хард диск, SSD-дискови не содржи никакви подвижни делови складирајте податоци на инстантно достапни мемориски чипови. Ова е причината зошто тие работат поефикасно и се поотпорни на физички удар.

Што значи ова за вашата веб-страница хостирана на SiteGround сервери? Тоа значи дека вашата страница брзо се вчитува.

слободен SiteGround ЦДН 2.0

SiteGroundCDN 2.0 е загарантирана да ја зголеми брзината на вашата веб-страница. Во просек, може да очекувате зголемување од 20% во брзината на вчитување, а за некои специфични глобални региони, тој број може дури и да се удвои! Ова е овозможено со искористување на можностите на Anycast рутирање и Google локации на работ на мрежата. Уживајте во ова беспрекорно, брзо искуство!

siteground Cdn

CDN (се залага за cнастрана dелиберија network) е група на сервери лоцирани низ целиот свет или распространети низ регион со една примарна цел: да испорача содржина на корисници на различни географски локации со голема брзина.

Овие edge сервери го прават тоа со привремено складирање или кеширање на веб-содржини и испраќање на кешираната содржина до посетителите од најблискиот центар за податоци до нив.

Покрај подобрувањето на времето на вчитување на страницата, CDN-овите исто така овозможуваат глобален досег, балансираат оптоварувањата на мрежниот сообраќај, ги намалуваат трошоците за пропусниот опсег со минимизирање на патувањата до и од локацијата на изворниот сервер и обезбедуваат DoS (одбивање на услуга) и DDoS (дистрибуирано одбивање на-на- сервис) заштита.

SiteGround CDN верзијата 2.0 користи најсовремена технологија за рутирање anycast да ја искористат моќта на Google Внатрешна мрежа на облак инфраструктура. Ова ефективно значи додавање 176 нови рабови на серверот укажува на мрежата CDN, осигурувајќи дека глобалните локации се секогаш поблиску до посетителите на вашата веб-локација.

Технички сè уште можете да користите Cloudflare, но оваа функција прави веб-локации да бидат хостирани SiteGround серверите и користењето на нивното вчитување CDN многу побрзо, подобрувајќи ги одредниците за брзина на веб-локациите, корисничкото искуство, оптимизацијата и деловните цели.

SuperCacher технологија

siteground суперкечер

SiteGroundединствен SuperCacher технологија ја зголемува брзината на веб-локацијата со кеширање на динамични страници и резултати од прашања во базата на податоци. Оваа ефективна алатка за кеширање вклучува 3 различни решенија за кеширање: NGINX Direct Delivery, Dynamic Cache и Memcached. Секој од нив е клучен дел од сложувалката.

на NGINX директна испорака опцијата ги кешира вашите статични ресурси на веб-локација (CSS-датотеки, JavaScript-датотеки, слики итн.) и ги складира во RAM-от на серверот. Ова значи дека вашите посетители ќе ја добиваат вашата статична веб-содржина директно од RAM меморијата на вашиот сервер наместо од хард дискот, што е многу побрзо решение.

Како што сугерира името, Динамичен кеш решението ја кешира динамичната содржина на веб-локацијата - HTML излезот на вашата веб-апликација - и ја опслужува директно од RAM меморијата. Ова е неверојатен слој на кеширање, особено за WordPress веб-сајтови.

Последно, но не и најмалку важно, на Зачуван Услугата е наменета за веб-локации кои работат на база на податоци. Ги подобрува перформансите на страницата со забрзување на повиците на базата на податоци, повиците на API и прикажувањето на страниците. Фејсбук, Јутјуб и Википедија се само некои од многуте страници што ги користат предностите на овој систем за кеширање.

Моќни безбедносни карактеристики

siteground безбедност

За да ја заштитите вашата веб-страница од сајбер-напади, SiteGround Ви овозможува да инсталирајте бесплатен SSL сертификат автоматски ја ажурира вашата верзија на PHP. Овој реномиран хостинг провајдер исто така автоматски управува WordPress надградби и за софтверот и за приклучоците.

siteground додаток за безбедност

Има и ефикасен безбедносен приклучок SiteGround развиена и одржувана исклучиво за WordPress сајтови. Овој приклучок спречува повеќе опасни сценарија, вклучувајќи компромитиран најава, протекување податоци и напади со брутална сила.

на SiteGround Безбедносен приклучок вклучува голем број на внимателно развиени безбедносни алатки како што се:

 • Прилагодено URL за најава;
 • Ограничен пристап за најавување;
 • 2FA;
 • Оневозможи заеднички кориснички имиња;
 • Ограничени обиди за најава;
 • Напредна XSS заштита; и
 • Принудете го ресетирањето на лозинката како акција по хакирањето.

Покрај тоа, SiteGround ја изолира вашата веб-страница така што нема да биде загрозено во случај некој од вашите IP соседи да бидат нападнати. Веб-домаќинот исто така ви овозможува да користите Автентикација од 2 фактори за дополнителна безбедност.

SG скенер на сајтови

За дополнителна безбедност, на SG скенер на сајтови (напојувано од Sucuri) е услуга за откривање и следење на малициозен софтвер за рано предупредување и е платен додаток. Ја скенира целата ваша веб-локација и ги открива сите пропусти и ви испраќа предупредувања преку е-пошта.

SiteGround Услуга за резервна копија

siteground бекап

Создавањето резервни копии на веб-страници на редовна основа е а многу важен слој на заштита на веб-страницата, поради што решив да му посветам посебен дел SiteGroundрезервната услуга на.

SiteGroundфункцијата за резервна копија е составен дел од SiteGround's систем и не го врши трето лице. Компанијата за веб хостинг автоматски зачувува дневни бекап на вашиот сајт и складира до 30 примероци (7 копии за планови за хостирање облак).

Плус, SiteGround им овозможува на сите сопственици на заеднички хостинг пакети да вратете бекап бесплатно со само неколку кликања. Можете да изберете да ги вратите сите датотеки и бази на податоци од одреден ден, да ги вратите само датотеките, да ги вратите само базите на податоци или да ги вратите е-поштата.

Еден од моите омилени делови од SiteGroundрезервното решение на е опција на барање. Со него, можете да инсталирате WordPress и онолку додатоци колку што сакате и туркајте ги кодовите или ажурирањата на системот без да се грижите дека ќе изгубите важни податоци во случај нешто да тргне наопаку.

За жал, резервните копии на барање се вклучени само во плановите GrowBig и GoGeek (има ограничување од 5 копии на веб-страници истовремено). Ако го купите пакетот на почетно ниво, ќе можете нарачајте единечни резервни копии за 29.95 долари по примерок

резервни копии на барање

Кога мигрирате веб-локации и пренесувате имиња на домени, честопати треба да најдете и замените вредности и низи од текст.

Одлична карактеристика е WordPress Пребарување и замена која се наоѓа во WordPress поставки во контролната табла.

wordpress барај и замени

Најдобра поддршка за клиенти

техничка поддршка на клиентите

SiteGroundТимот за поддршка на клиентите обезбедува деноноќна помош. Можете да допрете до Siteground агенти за поддршка преку е-пошта, телефонска поддршка, поддршка за разговор или разговор во живо.

Плус, SiteGround има многу поддршка на содржината во форма на упатства и бесплатни е-книги на неговата страница за да ви помогне да ги разберете основите на веб хостинг и да го искористите максимумот од вашето SiteGround план.

твит на клиентот

Ако сте нови за веб-хостинг и градење веб-страници, но не сакате да ангажирате професионалец кој ќе се грижи за вашето онлајн присуство, SiteGround"S Започнување со WordPress, алатки за е-пошта маркетинг, SuperCacher, и Cloudflare & SiteGround CDN упатствата ќе ви ги обезбедат сите потребни информации.

Во случај да не можете да го најдете одговорот што го барате во делот за упатства, можете да го користите Алатка за пребарување управувана од вештачка интелигенција со најавување на вашиот Област За Клиент а потоа пристап до Мени за помош.

За да ја добиете алатката за поддршка за самопослужување SiteGroundИмате над 4,500 ажурирани статии и брзо најдете го најрелевантниот одговор на вашето прашање, треба да напишете клучен збор или прашање во лентата за пребарување. Да, тоа е Дека лесно!

SiteGround сега нуди и инстант асистент со вештачка интелигенција. Изграден на врвот на ChatGPT, оваа вештачка интелигенција е обучена да одговара SiteGround прашања на клиентите.

siteground тој поддршка

Непречено и без ризик трансфер на веб-страница

siteground wordpress приклучок за мигратор

Како WordPress домаќин, SiteGround го прави неверојатно лесно да го пренесете вашиот WordPress сајт до а SiteGround хостинг сметка.

Сè што треба да направите е да го инсталирате слободен WordPress Приклучок за мигратор, генерирајте токен за трансфер од вашиот SiteGround сметка, залепете ја во вашата SiteGround Алатка за мигратор и кликнете на „Иницирај трансфер“.

Ако сакате сами да се спасите од преместувањето на вашата веб-страница на оваа платформа, можете вработи SiteGroundТимот на експерти за рачна миграција на сајтови да ги префрлите сите ваши датотеки и бази на податоци.

Оваа услуга е достапна за сите корисници, не само WordPress оние. Сепак, тоа обично трае до 5 работни дена и не е бесплатно; чини 30 долари по локација.

SiteGround Оптимизатор за WordPress Веб-страници

siteground приклучок за оптимизатор

SiteGround има развиено робустен WordPress наречен додаток за оптимизација на страницата SiteGround SG Оптимизатор.

Оваа алатка има повеќе од милион активни инсталации во моментот и користи голем број техники за оптимизација за да ги подобри перформансите на вашата веб-страница, вклучувајќи:

 • 3 слоја на кеширање (NGINX Директна испорака што не е WordPress-специфичен, динамичен кеш и мемкеширан);
 • Закажано одржување на базата на податоци (оптимизација на базата на податоци за табелите MyISAM, бришење на сите автоматски креирани објави и WordPress нацрти на страници, бришење на сите објави и страници во ѓубрето, бришење на сите коментари означени како спам, итн.);
 • Бротли и GZIP компресија за намален мрежен сообраќај и побрзо време на вчитување на локацијата;
 • Оптимизација на слики тоа не го расипува квалитетот на сликите; и
 • Тестирање на брзина напојува со Google Брзина на страница.

SiteGround воведе неколку неверојатни промени во SiteGround Приклучок за оптимизатор.

Настрана од корисничкиот дизајн и структура, SiteGroundтимот на 'додаде 'ПРЕПОРАЧАНА' означете ги карактеристиките секој WordPress Сопственикот на веб-локацијата може да има корист без да се мешаат некои други поставки.

SiteGround има обезбедено и интеграција за својата технологија за компресија на слики и WebP генерирање слики.

Ако сакате рачно да ја оптимизирате и дотерувате вашата веб-страница, тогаш SiteGround Приклучокот за оптимизатор ви дава низа опции за тоа.

на Оптимизација на предниот дел поставките во SG Optimizer ви овозможуваат минимизирање и оптимизирање на CSS, JavaScript и HTML. Можете исто така да ги оптимизирате веб-фонтовите и однапред да ги вчитате фонтовите.

на животната средина поставките ви дозволуваат да присилите HTTPS и да поправите небезбедна содржина, да оптимизирате WordPress HeartBEat и направете претходно преземање DNS.

на Кеширање поставките ви дозволуваат да изберете и оптимизирате типови на кеширање.

Успеа WordPress хостинг

SiteGround е совршен веб-домаќин за WordPress-напојувани сајтови. WordPress може да се инсталира и конфигурира од контролната табла.

инсталирање wordpress

SiteGround е целосно управуван WordPress домаќин, што значи дека ќе го задржат вашиот WordPress страницата е безбедна и автоматски ажурирана.

WordPress функции вклучуваат:

 • Бесплатен приклучок за миграција
 • Приклучок за оптимизација на брзина
 • Автоматско ажурирање на скрипти
 • Лесни за поставување области за поставување
 • 1-клик WordPress инсталација

Тест за брзина и време на работа

Во последните неколку месеци имам ги следеше и анализираше времето на работа, брзината и севкупните перформанси на мојот тест сајт хостиран на SiteGround. Ком.

Бидејќи освен времето на вчитување на страницата, важно е и вашата веб-страница да е „горе“ и достапна за вашите посетители. Следам време на работа за SiteGround да се види колку често доживуваат прекини.

siteground монитор за брзина и време на работа

Горенаведената слика од екранот ги прикажува само изминатите 30 дена, на кои можете да ги видите историските податоци за времето на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа

SiteGround Конс

Ниту еден веб-домаќин не е совршен, и SiteGround не е исклучок. Има неколку негативни страни што треба да ги земете предвид пред да донесете одлука да го користите SG како ваш веб-хостинг провајдер.

Ограничено складирање

Првата негативна работа што морам да ја кажам е дека имаат прилично ниски ограничувања на количината на податоци што можете да ги складирате на вашата страница.

Несомнено има добри причини за овие ограничувања. Колку повеќе клиенти складираат податоци на нивните заеднички сервери за хостирање, толку е поголема веројатноста дека ќе доживеат бавно време на вчитување.

Сепак, луѓето кои имаат сајтови со тешки слики/видео може да имаат проблем со нивните ограничувања за складирање. Тие се движат од 10 GB на најниските до 40 GB на највисоките. Тоа може да биде доволно за повеќето веб-локации базирани на текст.

Единственото решение за овој конкретен проблем е најдобро да погодите за тоа колку простор ќе ви треба за да ја одржувате вашата страница, а потоа погледнете и видете дали еден од плановите може да ги задоволи вашите потреби за складирање.

 • Почни: 10 GB складирање (во ред за повеќето не-CMS / не-WordPress напојувани сајтови)
 • GrowBig: 20 GB складирање (во ред за WordPress / Joomla / Друпал управувани сајтови)
 • GoGeek: 40 GB складирање (во ред и за е-трговија, како и WordPress / Joomla / Друпал управувани сајтови)

Прекумерна употреба на ресурси

Имаат нешто што го нарекуваат а месечен надоместок од „процесорски секунди по сметка“. Во основа, ова ограничува колку ресурси е дозволено да користи вашата страница месечно. Потенцијалниот проблем овде е ако редовно ја надминувате оваа граница, тогаш тие може да ја стават вашата страница на чекање до следниот месец кога ќе се ресетира вашиот месечен надоместок.

користење на ресурси

Тие ги наведуваат месечните ограничувања на ресурсите во деталите за нивниот план:

 • StartUp: Погоден за ~ 10,000 посети месечно
 • GrowBig: Погоден за ~ 100,000 посети месечно
 • GoGeek: Погоден за ~ 400,000 посети месечно

Сепак, треба да знаете дека замрзнување прекумерна употреба може да се случи под ограничувањето од 400 илјади посети на пакетот GoGeek. Значи, ако вашата веб-страница привлекува значителен сообраќај, да речеме повеќе од 100,000 месечни посетители, тогаш дури и GoGeek можеби нема да ви одговара.

Јас би рекол дека ако добивате илјадници посетители на вашата страница дневно, тогаш треба целосно да се држите подалеку од заедничкиот хостинг, бидејќи ви е подобро со SiteGroundплан за хостирање на облак (доаѓа со многу повеќе ресурси, и се разбира е поскап).

Повеќето веб-домаќини наметнуваат ограничувања на бројот на месечни посетители што ви се дозволени, но ќе мора да ги прочитате условите за користење со ситно печатење за да го знаете ова.

Сметам дека е искрен и транспарентен SiteGround однапред да им кажат на своите корисници за ова. Ова е уште една работа што според мое мислење го издвојува SG милји од другите веб хостинг компании!

Планови за веб хостинг

SiteGround нуди широк спектар на планови за веб хостинг. Без разлика дали имате мал блог, деловна веб-локација, онлајн продавница или комплексна платформа за е-трговија - SiteGround хостинг плановите може да ја одржуваат вашата веб-страница во функција и да работи.

Прочитајте за да се запознаете со SiteGround's хостинг пакети и дознајте кој е идеален за вас. (Алтернативно, проверете го мојот посветен SiteGround Статија за ценовниот план.)

План за цениЦена
Слободен планНе
Планови за веб хостинг/
План за стартување $ 2.99 / месец * (попуст од 14.99 $/месечно)
GrowBig план (бестселер) $ 4.99 / месец* (попуст од 24.99 $/месечно)
План GoGeek$ 7.99 / месец* (попуст од 39.99 $/месечно)
WordPress планови за хостирање/
План за стартување $ 2.99 / месец * (попуст од 14.99 $/месечно)
План GrowBig (најпопуларен) $ 4.99 / месец* (попуст од 24.99 $/месечно)
План GoGeek $ 7.99 / месец* (попуст од 39.99 $/месечно)
Планови за хостирање на WooCommerce/
План за стартување $ 2.99 / месец * (попуст од 14.99 $/месечно)
GrowBig план (бестселер)$ 4.99 / месец*(попуст од 24.99 $/месечно)
План GoGeek$ 7.99 / месец* (попуст од 39.99 $/месечно)
Планови за хостирање на препродавачи/
GrowBig план $ 4.99 / месец * (попуст од 24.99 $/месечно)
План GoGeek$ 7.99 / месец * (попуст од 39.99 $/месечно)
План за облакОд 100 УСД / месечно
Планови за хостирање во облак/
План за почеток на скок$ 100 / месец
Бизнис план$ 200 / месец
Бизнис плус план$ 300 / месец
План за супер моќ$ 400 / месец
*Оваа цена важи само за годишни претплати. Плус, откако ќе истече вашата почетна услуга за веб-хостинг, ќе можете да ја продолжите со плаќање на редовните трошоци за обновување.

SiteGround Почни

SiteGround"S Почни веб хостинг пакет започнува од $ 2.99 / месец. Доаѓа со бројни основни работи за веб-хостинг, вклучувајќи:

 • Бесплатен SSL сертификат;
 • Бесплатен CDN;
 • Бесплатна професионална е-пошта;
 • Дневна резервна копија;
 • Неограничен сообраќај;
 • SuperCacher технологија;
 • Успеа WordPress хостинг услуга;
 • Моќна безбедност; и
 • Неограничени бази на податоци.

Планот за веб-хостинг на StartUp ви овозможува да додавате соработници на вашата веб-страница за да можете заедно да ја градите и одржувате.

За жал, овој план ви овозможува да хостирате само една локација и ви обезбедува 10 GB веб-простор. Затоа е совршен за WordPress почетни сајтови, лични веб-локации, портфолија, целни страници и едноставни блогови.

Проверете го мојот преглед на StartUp планот овде.

SiteGround GrowBig

Како што сугерира неговото име, на GrowBig Планот за веб хостинг е идеален за зголемување на вашето онлајн присуство. Од $ 4.99 / месец ќе добиете:

 • Веб хостинг за неограничени веб-страници;
 • Неограничен сообраќај;
 • 20 GB простор за складирање;
 • Бесплатен SSL сертификат;
 • SiteGround ЦДН;
 • Бесплатна сопствена е-пошта поврзана со домен;
 • Дневна резервна копија;
 • Заштитен ѕид на веб апликации (WAF) и SiteGroundAI анти-бот систем за зголемена безбедност;
 • Бесплатна инсталација на количка за купување WooCommerce;
 • слободен WordPress инсталација;
 • SuperCacher технологија; и
 • Способност да додадете соработници на вашата страница.

SiteGroundВеб хостинг пакетот GrowBig ви овозможува да креирате до 5 резервни копии на барање на вашата веб-локација и доаѓа со 30% побрз PHP.

Плус, тој е поддржан со 30-дневна гаранција за враќање на парите, што значи дека можете да го користите еден месец и да добиете целосна наплата ако не сте задоволни со услугите. Лошата страна е што оваа гаранција ги исклучува таксите за регистрација на нови домени

GrowBig е планот со кој ви препорачувам да се регистрирате. Вие може да биде домаќин на повеќе веб-страници и добивате PREMIUM SiteGround ресурси (што резултира со побрзо вчитување веб-локација) од пакетот StartUp.

Проверете го мојот преглед на планот GrowBig овде.

SiteGround GoGeek

Ако сакате да бидете во можност да хостирате неограничени веб-локации и да имате пристап до приоритетната поддршка за корисници обезбедена од SiteGroundнајискусните експерти за техничка поддршка (гикови!), а потоа GoGeek е SiteGround планот за веб хостинг може да биде токму она што го барате.

Од $ 7.99 / месец, ќе добиете сè во пакетот GrowBig и:

 • 40 GB веб-простор;
 • Алатка за поставување на сцена и интеграција на Git;
 • Способност да им дадете на вашите клиенти пристап до веб-локациите што ги создавате за нив; и
 • Повеќе ресурси на серверот од кој било друг заеднички план за хостирање (повеќе симултани врски, поголемо време на извршување на процесот, повеќе секунди на процесорот итн.).

Пакетот GoGeek е наменет за веб-локации со многу тргувани или интензивни ресурси. Тоа доаѓа со GEEKY карактеристики и (4x побрзи) сервери отколку плановите за хостирање на StartUp.

Проверете го мојот преглед на планот GoGeek овде.

Споредба на StartUp vs GrowBig vs GoGeek

Кој план треба да го добиете? Тоа е она што овој дел има за цел да ви помогне да дознаете…

Главната разлика меѓу плановите е тоа што со Почни можете да хостирате само 1 веб-локација.

GrowBig доаѓа со повеќе ресурси (= побрзо вчитување на веб-локација), добивате и приоритетна поддршка, 30 дневни бекап (наместо само 1 со StartUp) и динамично кеширање (наместо само статичко кеширање со StartUp).

GoGeek планот доаѓа со 4 пати повеќе ресурси и можете да креирате локација за поставување. Добивате и премиум услуги за бекап и обновување на веб-локациите.

Сакате да знаете кои се клучните разлики помеѓу пакетите за хостирање StartUp, GrowBig и GoGeek?

Еве споредба на StartUp наспроти GrowBig, и GrowBig наспроти GoGeek

SiteGroundПлановите на StartUp, GrowBig и GoGeek се со разумни цени, но поскапите планови вклучуваат подобри способности на серверот.

SiteGround Преглед на StartUp vs GrowBig

Сите SiteGroundхостинг плановите се со разумни цени, но План за стартување е најевтиниот понуден план. Ова е план на почетно ниво и доаѓа со најмалку ресурси и карактеристики.

Пакетот StartUp мислам дека е најдобро погоден за оние кои треба да имаат само една веб-локација, како што е веб-локација или блог за лична или мала бизнис.

Една клучна разлика помеѓу плановите StartUp и GrowBig е тоа што сте со претходниот план дозволено е да биде домаќин на само една веб-страница (со пакетот GrowBig можете да хостирате неограничени веб-страници).

Ако имате намера да стартувате повеќе веб-локации хостирани на вашата сметка за хостирање, планот за сметката за стартување треба да биде не-не.

Спротивно на тоа, на GrowBig план е подобро прилагоден за сопственици на веб-страници на мали бизниси и блогери кои користат WordPress затоа што добивате 2x повеќе ресурси и многу понапредни функции во споредба со StartUp планот.

GrowBig ви дозволува хостирајте повеќе веб-страници, користење на Суперкачер статичко, динамично кеширање и технологија за кеширање Memcached (StartUp нуди само статични), и добивате бесплатен SSL сертификат со џокер.

Друга карактеристика што му недостасува на StartUp е функционалноста за резервна копија и враќање. Пакетот GrowBig доаѓа со основни услуги за резервна копија и обновување

Друга клучна разлика е што со StartUp планот добивате само стандардна поддршка, во споредба со GrowBig премиум поддршка.

Значи, ако мислите дека ќе ви треба малку држење од нивниот пријателски, брз и информиран тим за поддршка, тогаш треба да се одлучите за пакетот GrowBig.

Треба да размислите за изборот на GrowBig ако:
 • Сакате да хостирате повеќе од една веб-локација на вашата хостинг сметка
 • Сакате 2 пати повеќе ресурси (т.е. веб-локација што се вчитува побрзо)
 • Сакате 30 дневни бекап наместо една дневна резервна копија што ја добивате со StartUp
 • Сакате премиум поддршка наместо стандардната поддршка што доаѓа со StartUp
 • Сакате 20 GB веб простор наместо 10 GB што доаѓа со StartUp
 • Сакате пристап до нивната основна услуга за резервна копија и обновување
 • Сакате статичко, динамично и Memcached кеширање наместо само статичко кеширање што доаѓа со StartUp
 • Сакате бесплатен SSL сертификат со џокер за првата година
 • Сакате 30% побрзо извршување на PHP

SiteGround Преглед на GrowBig наспроти GoGeek

Една клучна разлика помеѓу GrowBig и GoGeek е дополнителните карактеристики на серверот што доаѓаат само со второто.

GoGeek доаѓа со 4x повеќе ресурси на серверот и помалку корисници кои ги споделуваат ресурсите на серверот. Ова значи дека добивате веб-локација што брзо се вчитува кога ќе се одлучите за пакетот GoGeek.

Друга разлика помеѓу плановите се дополнителните „геки“ карактеристики што ги добивате само со План GoGeek. Една таква карактеристика е средини за поставување на локацијата, што ви овозможува да ја копирате вашата страница во живо или да тестирате нов код и дизајни пред да ги објавите промените на вашата страница во живо.

Добивате и бесплатен приватен DNS. Друга карактеристика е Git, кој доаѓа претходно инсталиран и ви овозможува да креирате складишта на вашата веб-страница.

Конечно, GoGeek доаѓа со нивните Премиум услуги за бекап и обновување на веб-страниците да помогне да се заштити вашата веб-страница.

Треба да размислите за изборот на пакетот GoGeek ако:
 • Сакате 4 пати повеќе ресурси (т.е. веб-локација за брзо вчитување) и помалку корисници кои го споделуваат серверот
 • Сакате средини за поставување за да ја копирате вашата страница во живо или да тестирате нов код и дизајн пред да ги објавите промените на вашата страница во живо
 • Сакате 40 GB веб-меморија наместо 20 GB што доаѓа со GrowBig
 • Сакате претходно инсталиран Git за да можете да креирате складишта на вашата веб-страница
 • Сакате бела ознака и да им дадете на клиентите пристап до областа за клиенти на Алатките за локација
 • Сакате напредна приоритетна поддршка од тим експерти
 • Сакате нивна премиум услуга за резервна копија и обновување, наместо основната услуга што доаѓа со GrowBig

Кој хостинг план е најдобар за вас?

Сега знаете што SiteGround нудат заеднички планови и сега се надеваме дека сте во подобра позиција да го изберете најдобриот заеднички хостинг план за вашите потреби. Запомнете дека секогаш можете да го надградите на повисок план подоцна.

Врз основа на моето искуство, еве ја мојата препорака за вас:

 • Ви препорачувам да се регистрирате со План за стартување ако имате намера да извршите едноставна статична или HTML страница
 • Ви препорачувам да се регистрирате со GrowBig план (ова е планот што го користам) ако имате намера да извршите a WordPress, Joomla или која било локација напојувана со CMS
 • Ви препорачувам да се регистрирате со План GoGeek сајт за е-трговија или ако ви треба WordPress/Joomla staging и Git

SiteGround WordPressПланови за хостирање , WooCommerce, препродавачи и Cloud VPS

SiteGround WordPress хостинг

siteground wordpress хостинг

Кога станува збор за хостинг WordPress веб-страници, SiteGround нуди 3 планови: StartUp, GrowBig и GoGeek. SiteGroundуспеа WordPress хостинг е брз, безбеден и изненадувачки едноставен за користење. Се препорачува од WordPress.org, WooCommerce и Yoast.

на Пакет за стартување ти дава право да биде домаќин на еден WordPress веб-страница и доаѓа со бесплатен WordPress инсталација. Овој план исто така ви овозможува да инсталирате SiteGround"S WordPress Бесплатен додаток Migrator.

Од само $ 2.99 / месец, вашиот WordPress апликацијата ќе биде ажурирана, ќе имате бесплатен SSL и HTTPS, бесплатна мрежа за испорака на содржина, бесплатни адреси за е-пошта поврзани со домен, како и дневни автоматски резервни копии.

Ако треба да биде домаќин на повеќе од еден WordPress сајт, на GrowBig план можеби е идеален за вас.

Оваа WordPress трошоците за хостинг план од $ 4.99 / месец, и доаѓа со бесплатен создавач на веб-локации, 24/7 поддршка за корисници, бесплатни сметки за е-пошта, неограничен сообраќај и бесплатни дневни бекап и копии на веб-локации.

Со GrowBig пакетот, ќе можете да ги искористите предностите SiteGroundе сè-во-едно WordPress безбедносен приклучок и додадете соработници на вашата сметка.

Пакетот GoGeek трошоците од $ 7.99 / месец и ви овозможува да хостирате повеќе WordPress веб-сајтови.

Покрај сите основни и премиум карактеристики со кои доаѓа неговиот претходник, овој план вклучува и напредна приоритетна грижа за клиентите, создавање Git Repo со еден клик и највисок степен на карактеристики за изведба на серверот за одлична брзина на страницата.

SiteGround WooCommerce Хостинг

хокомерц хостинг

SiteGroundхостинг пакети на WooCommerce облак хостинг пакетите се дизајнирани да ви помогнат лансирајте онлајн продавница супер брзо. Сите доаѓаат со претходно инсталиран WooCommerce да ви заштеди малку време и да ви даде шанса веднаш да започнете со поставување на вашите производи.

SiteGroundПакетите за облак хостинг на виртуелните приватни сервери немаат никакви ограничувања во однос на видовите производи или услуги што можете да ги продавате преку Интернет. Овие можат да бидат и физички и дигитални добра, пакети на производи и содржини само за членови.

SiteGroundФункциите за хостирање на е-трговија на WooCommerce паметно кеширање и подобрувања на перформансите како што се CSS и HTML минификации, автоматско оптимизирање на сликата, мрзливо вчитување на сликата, и GZIP компресија

Покрај тоа, SiteGround им овозможува на своите клиенти на планот за хостирање WooCommerce да ја зголемат брзината на нивната страница со поставување на оптимална верзија на PHP и користејќи ги препорачаните поставки за HTTPS.

Друга прекрасна карактеристика на SiteGroundХостингот на WooCommerce е алатка за поставување со еден клик. Вклучен е во пакетите GrowBig и GoGeek и ви овозможува да ја изградите вашата онлајн продавница во безбедно опкружување со инкорпорирање на промени и ажурирања во точна работна копија на вашата веб-локација.

Откако ќе бидете сигурни дека новите промени нема негативно да влијаат на вашата веб-страница во живо, можете да ги туркате во живо со еден клик.

SiteGround Препродавач Хостинг

препродавач на хостинг

SiteGround нуди одличен хостинг за препродавач.како ваши посветени хостинг планови. Можете да изберете од 3 пакети: GrowBig, GoGeek и Cloud.

на План за препродавач на GrowBig е солидна опција ако сакате да започнете да продавате услуги за веб-хостинг на поединци, бизниси и организации на кои не им треба многу простор за складирање.

Пакетот доаѓа со бесплатно WordPress Инсталација на CMS и автоматско ажурирање, бесплатни SSL сертификати, бесплатен CDN, системот SuperCacher, практична алатка за поставување WordPress сајтови и подобрена безбедност. Од само $ 4.99 / месец, ќе можете да хостирате неограничен број веб-локации и да ги користите автоматските дневни бекап и услугите за резервна копија на барање.

Плановите за препродавачи на GoGeek и Cloud се прилично ажурирање од претходната понуда. На План GoGeek вклучува сè во пакетот GrowBig плус можност да им дадете на вашите клиенти пристап со бела етикета до Алатки за сајтови дел од веб-локациите што ги креирате за нив и уживајте во приоритетна техничка поддршка. Ќе го добиете сето ова за само $ 7.99 / месец.

на Облак пакет е крајната SiteGround план за препродавач бидејќи ги вклучува сите карактеристики во зделките GrowBig и GoGeek плус можност за приспособување на пристапот на вашите клиенти до Алатки за сајтови дел од веб-локацијата и изградете сопствени пакети за хостирање за секоја веб-локација што ја креирате (наведете го просторот на дискот, сообраќајот на веб-страницата, бројот на бази на податоци и други важни ресурси).

Ќе уживате во сета оваа слобода и флексибилност за минимум $ 100 месечно

Планови за хостирање во облак

облак хостинг

Ако ви треба облак хостинг пакет кој може да го поддржи вашиот онлајн раст, ќе ви биде мило да го научите тоа SiteGround нуди 4 различни опции: Скокни Почеток, Бизнис, Бизнис Плус, и Супер моќност. Секој од овие планови вклучува Автоматски скалабилни CPU и RAM опција и бесплатна посветена IP адреса за зголемена безбедност на локацијата.

на План за облак на Jump Start е најевтиниот начин да ја доведете вашата деловна веб-страница на следното ниво, доколку ги надмина другите заеднички хостинг пакети. на $ 100 месечно, ќе имаш 8 GB RAM меморија 40 GB SSD простор ви стои на располагањел. Дополнително, овој пакет ви овозможува да изберете од повеќе PHP верзии и доаѓа со MySQL и PostgreSQL, серверот за пошта Exim и заштитен ѕид на табелите на ip.

SiteGround"S Деловен облак пакет трошоци $ 200 месечно и вклучува 8 јадра на процесорот, 12 GB RAM меморија, и 80 GB простор за складирање на SSD. Високиот број на јадра на процесорот го прави овој план идеален за веб-локации кои се потпираат на скрипти како PHP или користат бази на податоци. Колку повеќе јадра на процесорот на вашата сметка за хостирање, толку се подобри перформансите на вашата страница.

на План за облак Business Plus ти дава право на 12 јадра на процесорот, 16GB на RAM меморија, и 120 GB SSD простор. За $ 300 месечно, ќе уживате и во деноноќна VIP поддршка на корисниците и ќе имате пристап до SiteGround"S WordPress инсценација и Git алатки.

Конечно, Пакет Super Power е најбогатото и, како резултат на тоа, најскапото решение за хостирање облак SiteGround понуди. Чини $ 400 месечно и вклучува моќни софтверски функции и ексклузивни услуги како директен SSH пристап до вашиот siteground облак сметка, напредна приоритетна поддршка обезбедена од SiteGroundагенти со највисоко рангирање и можност за поставување на најсоодветната PHP верзија за вашата веб-страница.

Споредба SiteGround Натпреварувачи

Како сопственик или развивач на веб-локација, од суштинско значење е да изберете компанија за хостирање која нуди сигурни услуги со високи перформанси по прифатлива цена. Со толку многу опции достапни на пазарот, може да биде предизвик да се направи вистинскиот избор.

Затоа го создадов овој дел за да ви помогнам да споредите SiteGround со некои од неговите најблиските конкуренти и пронајдете го најдобриот хостинг провајдер за вашите потреби:

Хостинг провајдерКлучни јакиидеален за
BluehostПријателски за корисникот, одлично за WordPress, и прифатливаПочетници, WordPress корисници, мали бизниси
HostGatorБуџетско, сигурно време на работа, лесно поставувањеМали бизниси, почетници
DreamHostСилна приватност, робусни перформанси, WordPress-фокусиранСајтови фокусирани на приватност, WordPress корисници
WP EngineПремиум WordPress хостинг, одлична поддршка, зголемена безбедностПрофесионална WordPress корисници, бизниси
ОблациФлексибилен облак хостинг, скалабилни, напредни функцииТехнолошки такт корисници, бизниси кои се зголемуваат
 1. Bluehost е уште еден веб-хостинг провајдер кој е популарен меѓу WordPress корисници. Додека и двете SiteGround Bluehost нудат слични карактеристики како што се управувани WordPress хостинг, бесплатен SSL и 24/7 корисничка поддршка, SiteGround е познат по побрзото време на вчитување, подобри безбедносни мерки и посигурно време на работа. Прочитај ми SiteGround vs Bluehost споредба овде.
 2. HostGator е уште еден веб-хостинг провајдер кој нуди споделени, VPS и посветени хостинг планови. Додека HostGator исто така нуди слични карактеристики како што се бесплатен SSL и 24/7 поддршка за корисници, SiteGround е познат по своите супериорни времиња на вчитување, подобри безбедносни мерки и посигурно време на работа. Прочитај ми SiteGround споредба со HostGator овде.
 3. DreamHost е веб-хостинг провајдер кој нуди споделени, VPS и посветени хостинг планови. Додека и двете SiteGround и DreamHost нудат слични карактеристики како што се управувани WordPress хостинг, бесплатен SSL и 24/7 корисничка поддршка, SiteGround е познат по побрзото време на вчитување, подобри безбедносни мерки и посигурно време на работа. Прочитај ми SiteGround споредба со DreamHost овде.
 4. WP Engine е управувано WordPress хостинг провајдер кој се фокусира на обезбедување решенија за хостирање на ниво на претпријатие за висок сообраќај WordPress веб-страници. Нивните планови за хостирање доаѓаат со различни функции, вклучувајќи напредна безбедност, алатки за оптимизација на страницата, автоматски резервни копии и мрежа за испорака на содржина (CDN). Имаат и тим од WordPress експерти кои обезбедуваат 24/7 корисничка поддршка и можат да помогнат во миграцијата и оптимизацијата на веб-страниците. WP Engine е познат по својата доверливост, брзи брзини на вчитување и одлични безбедносни мерки, што го прави популарен избор за бизниси и организации кои бараат робустен WordPress хостинг решение. Прочитај ми SiteGround vs WP Engine споредба овде.
 5. Облаци е управувана платформа за хостирање облак која нуди решенија за хостирање за различни системи за управување со содржина (CMS), вклучувајќи WordPress, Magento, Drupal, Joomla и други. Тие обезбедуваат планови за хостирање на неколку даватели на облак инфраструктура, вклучувајќи ги веб-услугите на Амазон (AWS), Google Облак, DigitalOcean, Vultr и Linode. Cloudways се издвојува по својот кориснички интерфејс, автоматизираните резервни копии и функциите за клонирање на веб-локации, како и неговата флексибилност во овозможувањето на корисниците да ги зголемат или намалат своите ресурси за хостирање врз основа на нивните потреби. Дополнително, Cloudways нуди 24/7 корисничка поддршка и низа напредни функции, вклучувајќи кеширање на ниво на сервер и посветени заштитни ѕидови, што го прави сигурен избор за бизниси од сите големини. Прочитај ми SiteGround споредба со Cloudways овде.

Генерално, SiteGround се издвојува од своите конкуренти поради супериорното време на вчитување, подобрите безбедносни мерки и посигурното време на работа.

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Па .. дали ги препорачуваме? Да - топло препорачуваме SiteGround како вашата следна компанија за веб хостинг.

SiteGround: Најдобар веб-домаќин за 2024 година
Од 2.99 долари месечно

SiteGround се издвојува во индустријата за веб хостинг - тие не се само за хостирање на вашата веб-страница, туку и за подобрување на перформансите, безбедноста и управувањето на вашата страница. SiteGroundхостинг пакетот комбинира напредна технологија и карактеристики погодни за корисникот, осигурувајќи дека вашата веб-страница работи најдобро. Добијте премија изведба на веб-локација со ултрабрз PHP, оптимизирано поставување db, вграден кеширање и повеќе! Крајниот хостинг пакет со бесплатна е-пошта, SSL, CDN, резервни копии, автоматско ажурирање на WP и многу повеќе.

Со своето импресивно време на работа на серверот, неверојатниот тим за поддршка на клиентите, доверливи и пријателски експерти за грижа за клиентите и флексибилен опсег на планови, тоа е безбедно да се каже SiteGround е една од најдобрите споделени хостинг компании во моментов.

Без разлика дали водите професионален блог, имате онлајн продавница или барате солидна опција за хостирање за вашата голема корпоративна страница, SiteGround ве покрие.

Кој треба да избере SiteGround? Ова е идеален избор за многу различни корисници, вклучувајќи сопственици на веб-страници за е-трговија, мали агенции, веб-развивачи, поединци кои управуваат со лични веб-страници, локални и регионални мали бизниси и хобисти. Тоа е многу разновидно решение за хостирање со силен фокус на брзината, безбедноста и поддршката (трите клучни S на веб хостинг).

Се надевам дека го најдовте овој експертски едиторијал SiteGround прегледот е корисен!

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

SiteGround постојано ги подобрува своите услуги за хостирање со поголеми брзини, подобра безбедност, интерфејс лесен за корисникот, подобрена поддршка за корисници и еколошки иницијативи. Еве само некои од неодамнешните подобрувања (последно проверено во јуни 2024 година):

 • Бесплатно име на домен: Од јануари 2024 година, SiteGround сега им нуди на своите клиенти бесплатна регистрација на домен за првата година.
 • Напредни карактеристики на маркетинг е-пошта: SiteGround значително ја зголеми својата игра во арената за е-пошта маркетинг. Воведувањето на AI Email Writer се издвојува како менувач на играта, овозможувајќи им на корисниците да креираат привлечни е-пошта без напор. Функцијата е дизајнирана да помогне во генерирањето висококвалитетна содржина на е-пошта, рационализирајќи го процесот на креирање е-пошта. Дополнително, новата функција за распоред овозможува подобро планирање и тајминг на е-пошта кампањи, обезбедувајќи оптимален ангажман. Овие алатки се дел од SiteGroundна пошироката стратегија за подобрување на способностите за дигитален маркетинг за своите корисници.
 • Засилена безбедност со режимот „Под напад“.: Како одговор на зголемената софистицираност на HTTP нападите, SiteGround ја зајакна својата CDN (мрежа за испорака на содржина) со режимот „Под напад“. Овој режим обезбедува дополнителен слој на безбедност, заштитувајќи ги веб-страниците од сложени сајбер закани. Тоа е проактивна мерка која обезбедува интегритет на веб-страницата и непречена услуга, дури и под принуда.
 • Алатка за маркетинг преку е-пошта со генерирање на водечките услуги за WordPress: SiteGround има интегрирано приклучок за генерирање на олово со својата алатка за маркетинг преку е-пошта, специјално прилагодена за WordPress корисници. Оваа интеграција е значаен чекор кон зајакнување на сопствениците на веб-локации да фаќаат повеќе потенцијални клиенти директно преку нивните WordPress сајтови. Го поедноставува процесот на претворање на посетителите на веб-локациите во потенцијални клиенти, зголемувајќи ја севкупната ефективност на маркетинг кампањите за е-пошта.
 • Ран пристап до PHP 8.3 (бета 3): Покажувајќи ја својата посветеност да остане во првите редови на технологијата, SiteGround сега нуди PHP 8.3 (бета 3) за тестирање на своите сервери. Оваа можност им овозможува на програмерите и технолошките ентузијасти да експериментираат со најновите функции на PHP, обезбедувајќи вредни повратни информации и увид пред неговото официјално објавување. Тоа е покана да се биде дел од еволуирачкиот PHP пејзаж, обезбедувајќи го тоа SiteGround корисниците се секогаш пред кривата.
 • SiteGround Лансирање на алатката за маркетинг преку е-пошта: Лансирањето на SiteGround Алатката за е-пошта маркетинг означува значајна пресвртница во нивните услуги. Оваа алатка е дизајнирана да го поттикне растот на бизнисот преку овозможување ефективна комуникација со клиентите и потенцијалните клиенти. Неговиот кориснички интерфејс и моќните карактеристики го прават неопходна алатка за бизнисите кои сакаат да ги подобрат своите напори за дигитален маркетинг.
 • Имплементација на SRS за доверливо препраќање е-пошта: SiteGround ја имплементираше Шемата за препишување на испраќачот (SRS) за да ја подобри веродостојноста на препраќањето е-пошта. SRS ги решава прашањата поврзани со проверките на SPF (Sender Policy Framework), осигурувајќи дека препратените е-пошта не се погрешно класифицирани како спам. Ова ажурирање е од клучно значење за одржување на интегритетот и доставливоста на препратените е-пораки.
 • Проширување со центарот за податоци на Париз и CDN Point: Да се ​​грижи за нејзината растечка глобална база на клиенти, SiteGround додаде нов центар за податоци во Париз, Франција и дополнителна CDN точка. Ова проширување не само што го подобрува квалитетот на услугата и брзините за европските корисници, туку и означува SiteGroundпосветеноста на глобалниот дофат и оптимизација на перформансите.
 • Стартување на SiteGroundПрилагодено CDN: Во значителен развој, SiteGround лансираше свој сопствен CDN. Овој CDN е прилагоден да работи беспрекорно SiteGroundхостинг опкружување, нудејќи подобрени времиња на вчитување и подобрени перформанси на веб-страницата. Ова прилагодено решение означува SiteGroundпосветеноста на обезбедувањето холистичко и интегрирано искуство за веб-хостинг.

Разгледување SiteGround: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините како SiteGround, нашата проценка се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

SiteGround

Клиентите размислуваат

Бев со нив со години, повторно се обновив денес и имав одлична интеракција додека го правев тоа

Може 15, 2024

Никогаш немав никакви проблеми со Siteground, и јас сум со нив со години. Мојата омилена работа кај нив е нивната корисничка поддршка која ме импресионира повторно и повторно. Само што ја обновив услугата денес и имав уште една одлична интеракција со нив. Иако не го добив тоа што го сакав, верувам дека двете страни направија одредени отстапки, па конечно, двете страни победија.

Аватар за Алекс
Алекс

За неколку секунди ќе ја поправам мојата грешка!

Април 18, 2024

Навистина се трудам да бидам на време со обновувањата и случајно го обновив мојот хостинг двапати за две недели. Веднаш на помош ми дојде Петар Г. Какво одлично ниво на услуги за клиентите! Ти благодарам Петар!

Аватар за Т. Марфи
Т. Марфи

не ни сонувај за хостирање wordpress на друго место

Април 10, 2024

Јас сум домаќин на околу 2 дузина сајтови сега со siteground, откако ќе започнете со само 1. Ветувам дека ќе наидете на проблеми ако направите нешто софистицирано – не е виновен С.Г. wordpress е голем и софистициран. (но вреди!) И, исто така, ветувам дека персоналот за поддршка на SG а) *секогаш* ќе одговори на вашето барање за разговор во рок од 1 минута и б) *секогаш* ќе биде најдобар во поддршката за корисници. Не ни помислувајте на тоа, само направете го тоа (и не, не ми плаќаат…!)

Аватар за LY Pratt
ЛИ Прат

Исклучителна поддршка во живо со неспоредлива експертиза во алатките и процесите

Април 9, 2024

Според моето искуство со SiteGround, истакнатата карактеристика е нивната жива човечка поддршка. Тимот не е само добро упатен во нивните алатки и процеси; тие покажуваат исклучително ниво на стручност што не сум го сретнал на друго место. Секоја интеракција што сум ја имал се карактеризира со точни и прецизни корисни информации, кои доволно зборуваат за нивната обука и длабочината на знаењето.

Способноста на персоналот за поддршка брзо да ги разбере и да ги реши моите проблеми, обезбедувајќи приспособени решенија, а не само генерички совети, беше неверојатно импресивна. Без разлика дали станува збор за сложен технички предизвик или едноставно барање, одговорите секогаш биле на место, одразувајќи го длабокото разбирање на нивната инфраструктура и вклучените технички нијанси.

Она што навистина поставува SiteGround освен евидентен акцент што тие го ставаат на извонредноста на услугите на клиентите. Умешноста на тимот за поддршка во живо гарантира дека секоја интеракција не е само за решавање на проблем, туку и за подобрување на моето целокупно искуство со платформата. Нивната заложба за доставување точни, корисни информации без одлагање демонстрира пристап на прво место на клиентите што е редок во индустријата.

SiteGroundЧовечката поддршка на 's не само што ги исполни, туку и ги надмина моите очекувања, воспоставувајќи нов репер за она што јас го сметам за врвна услуга во доменот на веб хостинг. Посветеноста и умешноста на нивниот тим имаа значително влијание врз моето задоволство и доверба во нивните услуги.

Аватар за Крис Ленци
Крис Ленци

Поддршката е неспоредлива! (IMHO)

Март 18, 2024

Од префрлањето на SiteGround Пред неколку години, животот беше значително повеќе без стрес. И тоа во голем дел се должи на нивниот активен и внимателен (и речиси моментално одговорен) тим за поддршка. Не морам често да им се јавувам, но кога го правам тоа, обично е критично. И секогаш го оставам разговорот за поддршка со чувство на благодарност бидејќи тие прават да се поправаат проблемите изгледаат толку лесно.

Другиот аспект е колку е едноставно да се добие помош, да се научи и да се решаваат проблеми без да се користи директна поддршка. Нивната база на податоци за центарот за помош, статии и упатства се фантастични!

Надвор од сето тоа, корисничкото искуство е само задоволство. Јас сум вистински фан-бој. 🙂

Аватар за Јордан
Јордан

SiteGround - Најдобро време, планови и поддршка!

Март 15, 2024

Само што имав чуден проблем со мојот SSL. КАКО СЕКОГАШ – поддршката кај SiteGround беше во можност да го идентификува проблемот и да ме врати во бизнисот. Ти благодарам Николај! Ја сакам оваа компанија и силно ги повикувам сите што имаат потреба од веб-страница за хостирање да ги погледнат!

Аватар за Шери Бредфорд
Шери Бредфорд

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Оваа зделка не бара рачно да внесувате купонски код, тој ќе се активира веднаш.
0
дена
0
часа
0
минути
0
секунди
Оваа зделка не бара рачно да внесувате купонски код, тој ќе се активира веднаш.
0
дена
0
часа
0
минути
0
секунди
Споделете на...