Како да креирате веб-страница за е-трговија со Divi

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Диви е популарна WordPress градител на теми и визуелни страници развиен од Elegant Themes кој е познат по својата флексибилност и леснотија на користење. Тоа е одличен избор за креирање веб-страница за е-трговија, бидејќи нуди различни функции, опции за прилагодување и прекрасни распореди. Во овој блог пост, ќе објаснам како да креирате веб-страница за е-трговија со Divi.

со Divi, можете лесно и без никакво искуство со кодирање да креирате веб-страници за е-трговија со професионален изглед.

Добијте 10% денес
Диви - Најпопуларниот WordPress Тема во светот

Диви од ElegantThemes е број 1 WordPress градител на теми и визуелни страници за креирање прекрасни веб-страници без претходно знаење за кодирање. Неверојатно е лесен за користење и ќе ја отворите секоја веб-страница за кратко време. Divi е целосно приспособлив и нуди пристап до стотици претходно направени сајтови, распореди и приклучоци. Добијте 30-дневна гаранција за враќање на парите за сите купувања.

Добијте 10% попуст ДЕНЕС $89 80 долари годишно или долари249 224 $ животен векКако да креирате веб-страница за е-трговија со Divi?

 1. Поставете го вашиот WordPress сајт

Првиот чекор е да го поставите вашиот WordPress сајт. Ова вклучува избор на име на домен, провајдер на веб-хостинг и инсталирање WordPress.

 • Изберете име на домен. Името на вашиот домен е адресата на вашата веб-страница на Интернет. Тоа треба да биде нешто што е лесно за паметење и релевантно за вашиот бизнис.
 • Изберете веб-хостинг провајдер. Веб хостинг провајдер е компанија која ги чува датотеките на вашата веб-страница на своите сервери. Постојат многу различни провајдери на веб-хостинг од кои можете да изберете, па не заборавајте да ги споредите цените и карактеристиките пред да донесете одлука.
 • Инсталирајте WordPress. Откако ќе изберете име на домен и провајдер на веб-хостинг, можете да инсталирате WordPress. WordPress е бесплатен и слободен систем за управување со содржина (CMS) кој го олеснува креирањето и управувањето со веб-локација.
 1. Направете го вашиот каталог на производи

Откако ќе инсталирате WordPress, можете да започнете да го креирате вашиот каталог на производи. Ова вклучува додавање производи во вашата продавница на WooCommerce, поставување категории и ознаки на производи и додавање слики и описи на производи.

 • Додадете производи во вашата продавница на WooCommerce. Можете да додавате производи во вашата продавница на WooCommerce со одење до WooCommerce > Производи > Додај производ.
 • Поставете категории на производи и ознаки. Категориите и ознаките на производи им помагаат на клиентите да ги најдат вашите производи. Можете да поставите категории на производи со одење во WooCommerce > Производи > Категории. Можете да поставите ознаки на производи со одење во WooCommerce > Производи > Тагови.
 • Додадете слики и описи на производи. Сликите и описите на производите се од суштинско значење за да им се помогне на клиентите да донесат информирани одлуки за купување. Погрижете се да додадете висококвалитетни слики на производите и јасни и концизни описи на производите.

3. Дизајнирајте ја вашата продавница

Диви Builder е моќна алатка која ви овозможува да ја дизајнирате вашата продавница токму онака како што сакате. Можете да го користите Divi builder за да креирате сопствени страници за производи, страници за количка и страници за наплата.

 • Користете го градителот Divi за да ги дизајнирате страниците на вашите производи. Страниците на вашите производи се најважните страници во вашата продавница, бидејќи тие се местото каде што клиентите ќе го поминуваат поголемиот дел од своето време. Не заборавајте да го користите Divi builder за да креирате страници со производи кои се визуелно привлечни и лесни за навигација.
 • Користете го градителот Divi за да ја дизајнирате страницата за количка. Страницата за кошничка е местото каде што клиентите ќе додадат производи во нивната кошничка и ќе продолжат со наплатата. Не заборавајте да го користите Divi builder за да креирате страница за количка што е јасна и концизна.
 • Користете го градителот Divi за да ја дизајнирате вашата страница за наплата. Страницата за наплата е местото каде што клиентите ќе ги внесат своите информации за плаќање и ќе ги завршат своите купувања. Не заборавајте да го користите Divi builder за да креирате страница за наплата што е безбедна и лесна за употреба.

4. Конфигурирајте ги поставките за WooCommerce

Постојат голем број на поставки на WooCommerce што ќе треба да ги конфигурирате. Овие поставки ги вклучуваат вашите начини на испорака и плаќање, даноци и политика за враќање.

 • Конфигурирајте ги вашите начини на испорака и плаќање. Ќе треба да ги конфигурирате вашите начини на испорака и плаќање за клиентите лесно да ги купуваат вашите производи.
 • Конфигурирајте ги вашите даноци. Ќе треба да ги конфигурирате даноците така што на клиентите ќе им се наплати точниот износ на данок.
 • Конфигурирајте ја вашата политика за враќање. Ќе треба да ја конфигурирате вашата политика за враќање за клиентите да знаат што да прават ако не се задоволни со нивното купување.

5. Промовирајте ја вашата продавница

Откако ќе ја креирате вашата веб-страница за е-трговија, треба да ја промовирате за да можат луѓето да ја најдат. Постојат голем број начини за промовирање на вашата продавница, вклучувајќи:

 • Оптимизирајте ја вашата продавница за пребарувачи. Ова ќе помогне вашата продавница да се појавува повисоко во резултатите од пребарувањето, што ќе доведе до поголем сообраќај.
 • Водете маркетинг кампањи. Можете да водите маркетинг кампањи за да ја промовирате вашата продавница преку социјалните медиуми, маркетинг преку е-пошта и други канали.
 • Создадете следбеник на социјалните мрежи. Градењето следење на социјалните мрежи ќе ви помогне да се поврзете со потенцијалните клиенти и да ја промовирате вашата продавница.

Што е Диви?

изградете ја вашата веб-страница со Divi

Divi е премија WordPress градител на теми и визуелни страници развиен од Elegant Themes. Тоа е моќна алатка која ви овозможува да креирате сопствени WordPress веб-страници без искуство со кодирање. Divi доаѓа со библиотека со претходно направени распореди, модули и шаблони што можете да ги користите за да ја направите вашата веб-страница. Можете исто така да го користите Divi builder за да креирате сопствени распореди од нула.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за ElegantThemes/Divi. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Divi е одличен избор за креирање веб-страници за е-трговија. Вклучува голем број функции кои се специјално дизајнирани за е-трговија, како што се вградена количка, различни начини на плаќање и пресметки за испорака и данок. Divi доаѓа и со голем број прекрасни претходно направени дизајни за е-трговија кои можете да ги користите како почетна точка за вашата продавница.

Тука се и некои дополнителни придобивки на Divi за создавање веб-страница за е-трговија:

 • флексибилност: Divi е многу флексибилна тема, така што можете лесно да ја приспособите за да одговара на вашите специфични потреби. Можете да ги промените боите, фонтовите и распоредот на вашата продавница за да одговараат на вашиот бренд.
 • Леснотија на користење: Divi е многу лесен за користење, дури и ако немате никакво искуство со кодирање. Градителот Divi го олеснува креирањето сопствени страници и распореди со само неколку кликања.
 • Моќни карактеристики: Divi вклучува голем број моќни функции кои можат да ви помогнат да ја подобрите вашата продавница за е-трговија, како што се:
  • Вградена количка
  • Различни начини на плаќање
  • Превоз и пресметка на данок
  • Менаџер за политика за враќање
  • Систем за корисничка сметка
 • Прекрасни дизајни: Divi доаѓа со библиотека со прекрасни однапред изработени дизајни кои можете да ги користите како почетна точка за вашата продавница. Овие дизајни се погодни за мобилни телефони и реагираат, така што ќе изгледаат одлично на секој уред.
 • За целосна листа на карактеристики, проверете го нашиот преглед на Диви

Зошто да користите Divi за да изградите веб-страница за е-трговија?

Divi е одличен избор за креирање веб-страница за е-трговија. Тоа е моќна и лесна за употреба тема која доаѓа со голем број функции кои можат да ви помогнат да ја подобрите вашата продавница. Ако барате одлична тема за вашата веб-страница за е-трговија, топло го препорачувам Divi.

Тука се и некои дополнителни придобивки од користењето на Divi за е-трговија:

 • SEO-пријателски: Divi е изграден со оптимизација на ум, така што вашата продавница ќе има поголема веројатност да се рангира добро во пребарувачите.
 • Скалабилни: Divi може да се зголеми за да ги задоволи потребите на секој бизнис, од мали стартапи до големи претпријатија.
 • Поддршка заедница: Постои голема и активна заедница на корисници на Divi кои секогаш се подготвени да си помогнат едни со други.

Еве неколку од најпопуларните Divi теми кои се добро прилагодени за веб-страниците за е-трговија:

 • Поделба: Темата Divi е одличен сеопфатен избор за веб-страниците за е-трговија. Тој е многу приспособлив и доаѓа со широк спектар на функции, вклучително и вградена количка, различни начини на плаќање и пресметки за испорака и данок.
 • Диви е-трговија: Темата за е-трговија Divi е детска тема на Divi која е специјално дизајнирана за веб-локации за е-трговија. Вклучува голем број функции кои се посебно корисни за е-трговија, како што се филтрирање и сортирање на производи, прегледи на производи и функција за список на желби.
 • RoyalCommerce: Темата RoyalCommerce е детска тема Divi која е дизајнирана за веб-локации за е-трговија со висока класа. Вклучува голем број функции кои се дизајнирани да создадат луксузно и професионално искуство за купување, како што се лизгач со целосна ширина, мега мени и галерија на производи.
 • Лукс: Темата Luxe е детска тема Divi која е дизајнирана за веб-страници за е-трговија за мода и начин на живот. Вклучува голем број функции кои се посебно корисни за овие типови продавници, како што се рингишпил на производи, страница за изглед и дел за блог.
 • Fleur: Темата Fleur е детска тема Divi која е дизајнирана за веб-страници за е-трговија фокусирани на жени. Вклучува голем број функции кои се посебно корисни за овие типови продавници, како што се список со желби за производи, дел за блог и формулар за регистрација на билтен.

Имајќи ги предвид сите нешта, многу ве охрабрувам да пробате Divi ако барате моќна и лесна за употреба тема за вашата веб-страница за е-трговија. Ти можеш Пробајте го Divi бесплатно 30 дена.

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...