Дали треба да бидете домаќини со Bluehost? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Bluehost е популарен веб-хостинг провајдер кој нуди решенија за хостирање за веб-страници од сите видови и големини. Во оваа 2024 г Bluehost преглед, ги разгледуваме нивните карактеристики на веб-хостинг, цените, добрите и лошите страни и ви помагаме да одредите дали тоа е вистинскиот избор за потребите на вашата веб-страница.

Bluehost Резиме на преглед (TL;DR)
Цена од
Од 2.95 долари месечно
Видови на хостирање
Споделени, WordPress, VPS, Посветен
Брзина и перформанси
PHP8, HTTP/2, NGINX+ кеширање. Бесплатен CDN. Бесплатни бекап
WordPress
Успеа WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталација со 1 клик. Градител на онлајн продавница. Официјално препорачано од WordPress. Организации
Сервери
Брзи SSD-дискови на сите планови за хостирање
Безбедност
Бесплатен SSL (Ајде да шифрираме). Заштитен ѕид. SiteLock Security. Скенирање на малициозен софтвер
контролен панел
BlueRock cPanel
Бенефиции
Бесплатно име на домен за 1 година. 150 долари Google Кредити за реклами. Прилагодени WP теми
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Newfold Digital Inc. (поранешен EIG)
Тековен договор
Добијте до 75% попуст на хостинг

Главни преземања:

Bluehost нуди различни планови за хостирање, вклучувајќи споделени, VPS, посветени и WooCommerce хостинг, што го прави добар избор за голем број сопственици на веб-страници. Тие исто така имаат а WordPress-специфична опција за хостирање.

BluehostФункциите за влечење и спуштање на веб-локаторот на веб-локацијата им олеснуваат на почетниците да креираат веб-локација. Тие исто така нудат 24/7 поддршка за клиентите за разговор во живо, безбедносни карактеристики и опции за резервна копија.

Некои негативни страни вклучуваат агресивни тактики за зголемување на продажбата и без договор за ниво на услуга во функција. Дополнително, нивната бесплатна услуга за миграција на страницата не е вклучена во сите планови, а цените за обновување може значително да се зголемат по првата година.

Ако напишеш веб хостинг во пребарувач како Google, едно од првите имиња што ќе излезе е Bluehost, без сомнение. Причината за ова е Bluehost има многу пазарни удели, бидејќи е дел од големата корпорација наречена Newfold Digital Inc. (порано Endurance International Group или EIG), која поседува многу други различни веб-хостинг услуги и провајдери (како што се HostGator и iPage).

Очигледно, тие имаат многу пари да вложат во маркетингот. Покрај тоа, тие се исто така одобрено од WordPress. Но, дали ова значи дека е навистина добро? Дали е толку добар како што велат многу критики таму? Па, во оваа 2024 година Bluehost преглед, ќе се обидам да одговорам на тоа прашање и да ја средам дебатата еднаш засекогаш!

Bluehost не е совршен, но ова е еден од најдобрите веб-домаќини за WordPress почетници, нудејќи автоматски WordPress инсталација и градител на веб-локации, солидни перформанси и безбедносни карактеристики и бесплатно име на домен.

Ако немате време да го прочитате ова BluehostПреглед на .com, погледнете го ова кратко видео што го составив за вас:

Како и со кој било друг хостинг провајдер таму, Bluehost исто така има свој сет на добрите и лошите страни. Ајде да погледнеме што точно се овие.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе Bluehost. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Ефтино е - Bluehost нуди некои од најевтините планови за хостирање, особено за оние кои првпат започнуваат веб-страница. Тековната цена за Основниот споделен план е $ 2.95 / месец, се плаќа годишно. 
 • Лесна интеграција со WordPress – на крајот на краиштата, тоа е официјално препорачаниот веб-хостинг провајдер од Wordpress.org. Нивниот интерфејс на контролната табла се фокусира на градење и управување WordPress блогови и веб-страници. Плус, нивниот процес на инсталација со 1 клик го прави проклето лесен за инсталирање WordPress на вашиот Bluehost сметка. 
 • WordPress градител на веб-страници – Од неодамна, Bluehost го дизајнираше својот градител на веб-страници што можете да го користите за да го креирате вашиот WordPress сајт од нула. Градителот на Smart AI ќе се погрижи да биде оптимизиран за кој било уред. на Bluehost Градителот на веб-страници е навистина лесен за употреба – имате стотици шаблони од кои можете да изберете и да ги уредувате овие шаблони во реално време, со нула знаење за кодирање.
 • Бесплатни опции за безбедност - Bluehost обезбедува бесплатен SSL (слој на безбедни приклучоци) сертификат и бесплатен CDN за секоја веб-локација што ја хостираат за вас. SSL сертификатите ви овозможуваат да ги олесните безбедните трансакции во е-трговија и да ги одржувате безбедни чувствителните податоци. CDN ви овозможува да блокирате малициозен софтвер што може да ја нападне вашата страница и да ја подобри севкупната безбедност на страницата.
 • Бесплатно име на домен за првата година – без оглед на вашиот план, ќе добиете бесплатен домен кој чини до 17.99 долари (вклучувајќи домени како .com, .net, .org, .blog).
 • 24/7 достапна корисничка поддршка – покрај ова, можете да најдете и ресурси за поддршка во нивната база на знаење – работи како ЧПП и решенија за вообичаени проблеми, написи и водичи за различни BlueHost опции и процеси, инструкции како да се користи платформата за хостирање и видеа на YouTube.

Конс

 • Без SLA гаранција - За разлика од другите веб-хостинг провајдери таму, Bluehost не нуди SLA (Договор за ниво на услуга) што во основа не гарантира застој.
 • Агресивен пораст - Bluehost има прилично агресивен процес на надпродажба за време на пријавувањето, по обновувањето на вашиот договор, а местата за надпродажба се всушност вградени во системот, а тоа може да биде досадно за многу корисници. 
 • Нема облак хостинг - Bluehost не нуди облак хостинг. Облак хостинг ви овозможува да ги искористите оперативните ресурси за вашата страница од повеќе сервери, инаку мора да ги сноси ограничувањата на физичките сервери.
 • Миграцијата на страницата не е бесплатна - додека повеќето веб-хостинг провајдери таму ќе понудат да ја преместат вашата страница бесплатно, Bluehost ќе премести до 5 веб-локации и 20 сметки за е-пошта за 149.99 долари, што е прилично скапо.

Bluehost.com е а евтина и пријателска компанија за веб-хостинг за почетници за кога ја започнувате вашата прва веб-страница, но луѓето имаат тенденција или да ги сакаат или да ги мразат.

bluehost осврти на Твитер
Мешана вреќа со оценки на Твитер

Пред да скокнам во прегледот на веб-хостинг, еве брзо резиме.

За нас Bluehost

 • Bluehost е основана во 2003 by Мет Хитон а неговото седиште е во Прово, Јута
 • Bluehost обезбедува бесплатно име на домен за една година, бесплатни SSL сертификати, бесплатен CDN и бесплатни сметки за е-пошта со секој план.
 • Bluehost партнери со WordPress и нудат лесна инсталација, автоматски ажурирања и стручна поддршка за WordPress веб-сајтови.
 • Bluehost Исто така поддржува други популарни платформи како што се Joomla, Drupal, Magento, PrestaShop и многу повеќе.
 • Bluehost нуди кориснички контролен панел наречен cPanel, каде што можете да управувате со поставките на вашата веб-локација, датотеките, базите на податоци, домените, сметките за е-пошта, безбедносните опции и многу повеќе.
 • Bluehost обезбедува маркетинг алатки и ресурси да ви помогне да креирате и да ги развивате вашите веб-страници, како што е градител на веб-страници (Weebly), маркетинг алатки (Google Кредити за реклами), алатки за оптимизација (Ранг математика), аналитички алатки (Google анализатор), и повеќе.
 • Bluehost нуди систем за кеширање базиран на сервер наречен Кеш за издржливост што ја подобрува брзината на вашата веб-локација со кеширање на статични датотеки на серверот.
 • Bluehost нуди и други функции за подобрување на перформансите како што се Складирање SSD, поддршка PHP 7.4+, поддршка за протокол HTTP/2, NGINX технологија на веб сервер (за WordPress Професионални корисници) и динамично кеширање (за WordPress професионални корисници).
 • Bluehost ја обезбедува безбедноста на вашата веб-страница со функции како што се HTTPS (Ајде да шифрираме), CDN (Cloudflare), заштита од спам (SpamAssassin), скенирање на малициозен софтвер (SiteLock), резервни копии (CodeGuard), заштита на заштитен ѕид (Cloudflare WAF).
 • Bluehost има Тим за поддршка на клиентите 24/7 што може да ви помогне преку телефонски повик или разговор во живо. Можете исто така да пристапите до нивниот онлајн центар за помош, каде што можете да најдете написи, водичи, видеа, упатства и ЧПП.

Клучни карактеристики

Следни се Bluehostклучните карактеристики на! Ајде да ги погледнеме нивните најважни пакети за веб хостинг, карактеристиките за брзина и перформанси, нивните нови WordPress градител на сајтови и многу повеќе!

Хостинг Создаден за WordPress

Bluehost е совршен за хостирање WordPress блогови и веб-локации бидејќи е Блурок платформа е WordPress-фокусирана контролна табла која нуди интегрирано искуство со WordPress сајтови.

инсталирање WordPress е ветре, можете или да поминете низ 1-клик автоматски WordPress инсталација процес, или можеш се добие WordPress инсталиран на поставена сметка кога ќе се регистрирате.

Bluerock испорачува WordPress страници 2-3 пати побрзо од претходниот технички куп, и доаѓа со вграден Кеширање на страници NGINX. Секој WordPress- веб-локацијата со напојување ќе има корист од најновите безбедносни и перформанси карактеристики како што се:

 • Бесплатно SSL сертификат
 • PHP7
 • WordPress постановка
 • Неограничено складирање на SSD
 • NGINX кеширање
 • Бесплатно Cloudflare CDN
 • HTTP / 2
 • контролен панел cPanel

инсталирање WordPress не може да биде полесно!

Кога ќе се регистрирате со Bluehost ќе ве прашаат дали сакате се добие WordPress инсталиран (исто така можете да инсталирате WordPress во подоцнежна фаза.

инсталира wordpress

Bluehost користи ан подобрен cPanel табла, во неа можете да пристапите до менаџерот на датотеки и да ги конфигурирате адресите за е-пошта, FTP/SFTP сметките, базите на податоци и многу повеќе.

Внатре во контролната табла, можете конфигурирате Bluehost сервери и оптимизирање на перформансите и безбедносните поставки за вашите веб-страници. Можете исто така да пристапите до вашите маркетинг алатки (пристапете до вашиот бесплатен кредит од 100 долари Google и Bing Ads) и креирајте резервни копии на корисници и веб-страници.

Во вашиот WordPress контролната табла, можете да ги приспособите поставките за WordPress автоматско ажурирање, коментирање, ревизии на содржината и секако, поставки за кеширање.

Кеширање е технологија која ја зголемува брзината на вашиот  . Можете да изберете помеѓу различни нивоа на кеширање, а кешот можете да го измиете со притискање на копче

Bluehost нуди систем за кеширање базиран на сервер наречен Кеш за издржливост што го забрзува вчитувањето на вашата веб-локација со кеширање на статични датотеки на серверот. Ова може драматично да го подобри времето на вчитување на вашата веб-страница, особено ако имате многу статична содржина. Bluehost нуди три различни нивоа на кеширање, секое со свои предности:

 • Ниво 0: Нема кеширање. Ова е погодно за веб-локации кои треба често да се ажурираат или имаат динамична содржина што често се менува.
 • Ниво 1: Основно кеширање. Ова е погодно за веб-локации со статична содржина, но потребна е и одредена флексибилност за ажурирања или промени.
 • Ниво 2: Подобрено кеширање. Ова е погодно за веб-локации кои имаат претежно статична содржина и не им требаат чести ажурирања или промени.

BluehostКешот за издржливост се разликува од кеширачките системи на другите веб-домаќини бидејќи не бара никакви приклучоци или конфигурација на вашиот WordPress контролна табла. Можете лесно да го вклучите или исклучите од вашиот Bluehost панел за сметки.

Можете исто така да креирајте копии за инсценирање од вашиот WordPress сајтови. Ова е одлично за кога сакате да ја клонирате вашата веб-страница во живо и да ја користите за да ги тестирате промените во дизајнот или развојот пред да ги направите во живо.

Брзина, перформанси и сигурност

Во овој дел, ќе дознаете..

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо е хостирана страница Bluehost носивост. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница Bluehost настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како Bluehost врши кога се соочува со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡Bluehost Резултати од тестот за брзина и перформанси

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

КомпанијаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
GreenGeeksФранкфурт 352.9 ms
Амстердам 345.37 ms
Лондон 311.27 ms
Њујорк 97.33 ms
Сан Франциско 207.06 ms
Сингапур 750.37 ms
Сиднеј 715.15 ms
397.05 ms3 ms2.3 ги0.43
BluehostФранкфурт 59.65 ms
Амстердам 93.09 ms
Лондон 64.35 ms
Њујорк 32.89 ms
Сан Франциско 39.81 ms
Сингапур 68.39 ms
Сиднеј 156.1 ms
Бангалор 74.24 ms
73.57 ms3 ms2.8 ги0.06
HostGatorФранкфурт 66.9 ms
Амстердам 62.82 ms
Лондон 59.84 ms
Њујорк 74.84 ms
Сан Франциско 64.91 ms
Сингапур 61.33 ms
Сиднеј 108.08 ms
71.24 ms3 ms2.2 ги0.04
HostingerФранкфурт 467.72 ms
Амстердам 56.32 ms
Лондон 59.29 ms
Њујорк 75.15 ms
Сан Франциско 104.07 ms
Сингапур 54.24 ms
Сиднеј 195.05 ms
Бангалор 90.59 ms
137.80 ms8 ms2.6 ги0.01

 1. Време до првиот бајт (TTFB): Ова го мери времетраењето од клиентот што бара HTTP до првиот бајт на страницата што го прима прелистувачот на клиентот. Тоа е важно внимание при веб перформансите бидејќи може да влијае на тоа колку брзо веб-локацијата може да започне да се вчитува во прелистувачот на корисникот. Понискиот TTFB значи побрзо време на вчитување на веб-локациите. Просечниот TTFB за Bluehost на различни локации е 73.57 ms.
 2. Задоцнување на првото внесување (FID): FID го мери времето од кога корисникот за прв пат комуницира со страницата (на пр., кога кликнува на врска, допира копче или користи приспособена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот може да одговори на таа интеракција . Во овој случај, BluehostFID е 3 ms, што е многу добро бидејќи обично се препорачува да се задржи овој број под 100 ms.
 3. Најголема содржина со боја (LCP): Оваа метрика го пријавува времето на прикажување на најголемата слика или текстуален блок видлив во рамките на приказот. Тоа е важна метрика за корисничко искуство бидејќи ни кажува кога главната содржина на веб-страницата завршила со прикажување на екранот. За Bluehost, LCP е 2.8 секунди, што е во добриот опсег (помалку од 2.5 секунди се сметаат за добри, а помеѓу 2.5 и 4 секунди треба да се подобри).
 4. Кумулативна промена на распоредот (CLS): CLS го мери збирот на сите поединечни резултати за промена на распоредот за секое неочекувано поместување на распоредот што се случува во текот на целиот животен век на страницата. Тоа е мерка за тоа колку содржината на веб-страницата скока наоколу додека се вчитува. Понискиот CLS е подобар, бидејќи тоа значи дека страницата е постабилна. Bluehost има CLS од 0.06, што се смета за добро бидејќи се препорачува да се задржи под 0.1.

Изведбата на Bluehost е солидна за овие различни показатели за перформанси, при што сите вредности спаѓаат во прифатливиот или добар опсег.

⚡Bluehost Резултати од тестот за влијание на оптоварување

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

КомпанијаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
GreenGeeks58 ms258 ms41 барања/сек
Bluehost17 ms133 ms43 барања/сек
HostGator14 ms85 ms43 барања/сек
Hostinger22 ms357 ms42 барања/сек

 1. Просечно време на одговор: Ова е просечното време кое му е потребно на серверот да одговори на барање од прелистувачот на корисникот. Ја вклучува мрежната латентност помеѓу корисничкиот прелистувач и серверот, а исто така и времето потребно на серверот да го обработи барањето и да започне со испраќање на одговорот. За Bluehost, просечното време на одговор е 17 милисекунди (ms), што е добро.
 2. Највисоко време на вчитување: Ова е максималното време што му требаше на серверот да одговори на барање за време на периодот на тестирање. Ова може да се гледа како најлошото сценарио и може да биде засегнато од привремени проблеми како големо оптоварување на серверот. За Bluehost, највисокото време на вчитување е 133 ms. Иако ова е повисоко од просечното време на одговор, сепак е доста добро. Важно е да се земе предвид дека во некои случаи, едно големо време на вчитување може да доведе до лошо корисничко искуство доколку се случи во погрешно време.
 3. Просечно време на барање: Оваа мерка може да биде малку збунувачка, но во контекст на вашите податоци, се чини дека се однесува на бројот на барања обработени од серверот во секунда. За Bluehost, просечното време на барање е 43 барања во секунда (барања/и). Спротивно на другите две метрики, повисоките бројки се всушност подобри за оваа, бидејќи тоа значи дека серверот може да се справи со повеќе барања во исто време.

Изведбата на Bluehost е силна врз основа на овие метрика. Брзо реагира на барањата во просек, времето на одговор во најлош случај е исто така релативно мало и може да се справи со голем број барања во секунда.

Интеграција на Cloudflare CDN

bluehost интеграција на cloudflare

Секој сака да има брзи времиња на вчитување на страници, особено ако се занимавате со онлајн бизнис на мало.

Cloudflare е CDN (мрежа за испорака/дистрибуција на содржина), која ја користи моќта на географски дисперзирана мрежа од центри за податоци и прокси-сервери за да ја максимизира безбедноста и перформансите за вашата страница и да го подобри вашето целокупно искуство со домаќинот. 

Во основа, мрежата на CloudFlare ја игра улогата на a огромна VPN мрежа, дозволувајќи им на вашиот сајт да работи преку интернет конекција која е безбедна и шифрирана. 

Добрата вест е дека Bluehost обезбедува Интеграција на Cloudflare. Оваа огромна мрежа на сервери ширум светот лесно ќе ги складира кешираните верзии на вашата страница, така што кога посетителот ќе оди на вашата страница, прелистувачот што тој го користи за пристап до содржината на страницата го прима од мрежата CDN што е најблиску до него.

Како резултат на тоа, вашата страница има многу побрзо време на вчитување, бидејќи е потребно многу помалку за податоците да пристигнат до нивната дестинација.

Cloudflare е интегриран бесплатно на сите Bluehost сметки, без разлика на планот. Сè што треба да направите е да креирате сметка на Cloudflare и да овозможите интеграција во контролната табла. 

Тоа е ценовниот план на Cloudflare Basic. Може да го користите и Premium планот, кој се доплаќа. 

Двата планови се оптимизирани за мобилни телефони, нудат 24/7 корисничка поддршка и се компатибилни со SSL. Тие исто така вклучуваат:

 • Глобален CDN
 • Глобално стриминг на HD содржини
 • Прочистување на рабовите на барање

Планот Premium дополнително нуди:

 • Ограничување на стапката (ова во основа ви овозможува да го обликувате и блокирате сообраќајот што доаѓа на вашата страница, врз основа на бројот на барања во секунда)
 • Заштитен ид за веб-апликација
 • Компресија на веб-код (автоматско минификување)
 • Полски (ова се однесува на автоматска оптимизација на сликата, која ви овозможува да ги отстраните излишните податоци во сликите, како и да ги рекомпресирате, за да се вчитуваат побрзо во прелистувачите на посетителите)
 • Argo Smart Routing (алгоритми кои ја избираат најбрзата достапна рута за податоците на вашиот сајт за да ги достават до бараната дестинација).

Силно време на работа

Освен времето на вчитување на страницата, важно е и вашата веб-страница да е „горе“ и достапна за вашите посетители. Го надгледувам времето на работа за тест-страница хостирана за да се види колку често тие доживуваат прекини.

bluehost следење на брзината и времето на работа

Горенаведената слика од екранот ги прикажува само изминатите 30 дена, на кои можете да ги видите историските податоци за времето на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

WonderSuite – Градител на веб-страници сè-во-едно

bluehost wordpress градител на веб-страници

Како што споменав порано, Bluehost е многу непречено интегриран со WordPress. Без оглед на твоето Bluehost план, можете да го искористите WonderSuite WordPress градител на страници за создавање одговорни, убави веб-страници.

И не го кажувам само ова. На Паметна АИ го прави навистина лесно да се создаде сајт од нула, страница што ќе изгледа добро на кој било уред. Можете да изберете од готови шаблони за брз почеток и можете да го уредувате изгледот во реално време без потреба од кодирање.

bluehost градител на веб-страници

Кога ќе се најавите, имате опција да ја креирате и уредувате вашата страница или директно од WordPress, или од Bluehost градител на веб-страници за WordPress, што е навистина едноставен градител кој е способен за многу работи. 

Можете да користите повеќе од 100 бесплатни фотографии и да прикачувате сопствени слики, видеа или музика без никакви ограничувања. BluehostBuilder-от исто така ви овозможува да избирате од нивната низа фонтови или да прикачувате ваши ако сметате дека тие се посоодветни.

Ако сакате малку повеќе да се занимавате со прилагодување, можете да внесете сопствена сопствена CSS со управување со CSS од контролната табла на градителот.

Bluehostновиот WonderSuite на градители на веб-страници започнува од 2.95 $/месечно и можете да изградите професионална веб-локација користејќи карактеристики како што се:

 1. WonderStart: Оваа алатка го поедноставува процесот на поставување. Корисниците одговараат на неколку прашања, а нивната страница почнува да се обликува со забрзано поставување, побрзо објавување и постојани опции за персонализација.
 2. WonderTheme: Корисниците можат лесно да го изберат стилот на нивната веб-страница. WonderTheme генерира примери на веб-страници врз основа на претпочитаните фонтови и бои на корисникот, овозможувајќи им да ја изберат својата омилена тема.
 3. WonderBlocks: Оваа функција овозможува прилагодување на претходно направени теми и веб-страници. Нуди лесно WordPress уредување на блокови, опции за висококвалитетен дизајн и лесен пристап за креирање веб.
 4. WordPress Администраторско подрачје за градител на веб-страници: оваа интуитивна контролна табла нуди чекор-по-чекор насоки, персонализирани алатки за брзо креирање и едноставен кориснички интерфејс.
 5. Брза обработка на плаќање: Обезбедена е интеграција на различни начини на плаќање како PayPal, Stripe и Venmo за подобрување на функционалноста на е-трговија.
 6. Подобрување на SEO со Yoast: Yoast, водечки приклучок за оптимизација за WordPress, е достапен директно од контролната табла, овозможувајќи им на корисниците да ја оптимизираат содржината и клучните зборови на нивната локација за подобро рангирање на пребарувачите.
 7. WonderCart: Оваа функција овозможува промоција на WordPress чувајте ги производите директно во процесот на наплата, нудејќи опции како „Купи едно, добиј едно бесплатно“ и „Често купувано заедно“.
 8. Подобрувања на перформансите: Bluehost нуди напредно кеширање за брзина, ажурирани PHP и MySQL за брзо време до прв бајт (TTFB), бесплатен CDN за глобална испорака на содржина и автоматско ажурирање со бесплатен SSL за безбедност.
 9. Планови за хостирање: WonderSuite е вклучен во сите хостинг планови, кои се приспособени на различни потреби – од основни веб-локации до страници со голема посетеност кои бараат напредно складирање, безбедност и резервни копии.
 10. Кориснички за сите нивоа: BluehostПлановите се дизајнирани и за почетници и за професионалци, со безбедни, автоматизирани WordPress инсталации и ажурирања, персонализирани волшебници за вградување и алатки за создавање содржини напојувани со вештачка интелигенција.

24 / 7 за поддршка на корисниците

подршка на купувачот

Како и повеќето веб-хостинг провајдери таму, Bluehost исто така нуди корисничка поддршка која е достапна 24/7. Нивните подршка на купувачот може да се стигне преку Bluehost Поддршка за разговор во живо, поддршка за е-пошта, телефонска поддршка и поддршка за билети на барање. 

Без оглед на каналот што ќе одберете да го побарате Bluehost поддршка, ќе ве сретнат експерти во соодветните области за кои ви е потребна помош. 

Bluehost исто така нуди и огромна база на знаење што можете да го користите кога ви треба помош за одреден проблем. Можете да го ставите клучниот збор на вашиот проблем во лентата за пребарување и ќе добиете резултати со најблиското совпаѓање.

За да ви дадеме пример, го напишавме клучниот збор „миграција на страницата“ во лентата за пребарување и еве што излезе:

база на знаење

Исто така постои и Bluehost ресурсен центар што содржи многу ресурси како што се видео упатства, статии и водичи чекор-по-чекор (вклучувајќи WordPress поддршка за хостирање).

Од кого можете да контактирате BluehostТимот на?

Со цел да се олеснат работите за клиентите, Bluehost го подели својот тим за поддршка во три главни категории:

 • Тим за техничка поддршка - како што можете да видите од името, овој тим е одговорен за различни видови прашања или прашања во врска со вашата веб-страница, имиња на домени, хостинг итн. Во основа, сè што има врска со техничката страна на нивните производи
 • Тимот за продажба – одговорен за повеќе општи информации за Bluehost's производи и ангажирање со потенцијални, нови или редовни клиенти на Bluehost. 
 • Тим за управување со сметки – овој тим се занимава со прашања поврзани со условите за користење, проверките на сметката и, што е многу важно – наплатата и рефундирањето.

Безбедност и резервна копија

bluehost безбедност

Bluehost ви дава многу солидна безбедносна заштита за целиот ваш сајт. Тие нудат Црни листи на IP адреси, директориуми заштитени со лозинка, филтри за сметки за е-пошта и пристап до кориснички сметки за управување со приватни клучеви и дигитални сертификати

Bluehost исто така, нуди SSH (безбеден пристап до школка), што значи дека администраторите и веб-програмерите можат безбедно да пристапат до конфигурациските датотеки. Можете да изберете помеѓу три алатки против спам: Apache SpamAssassinСпам чекан,   Експерти за спам. Тие исто така нудат заштита на жешка врска. 

Ако сте спремни да платите за да ја подобрите безбедноста на вашата страница, уште повеќе, можете да изберете и помеѓу низа висококвалитетни платени додатоци, како на пр. SiteLock, кој е дизајниран да спречи напади од хакери и CodeGuard , кој нуди повеќе опции за резервна копија. 

SiteLock ја скенира вашата страница за вируси и малициозен софтвер на дневна основа. Исто така, врши мрежен мониторинг на серверите на компанијата 24/7. 

Дополнително, можете да ги искористите предностите на системот за автентикација со два фактори што тие го нудат, така што дури и ако доживеете хакерски напад и тие ја дознаат вашата лозинка, тие сè уште нема да можат да добијат автоматски пристап до вашата Bluehost сметка.

Одлична работа за Bluehost е тоа што доаѓа и со Интеграција на Cloudflare, кој е еден вид CDN (бесплатен за употреба), кој има за цел да заштити од кражба на идентитет и DDoS напади меѓу другите. Исто така, служи за подобрување на перформансите и брзината на вашиот сајт, особено за времето на вчитување. 

Во основа, CloudFlare ќе ги подобри безбедносните карактеристики на вашата постоечка страница и перформансите на вашата постоечка страница, така што дефинитивно треба да размислите да ја користите.

Зборував повеќе за Cloudflare CDN веќе во делот Брзина и перформанси, за да можете да дознаете повеќе за тоа како тоа влијае на перформансите на вашата страница таму.

BluehostРезервни опции на

bluehost бекап

Bluehost нуди бесплатен бекап на нивните клиенти со бесплатни автоматски бекап кои се ажурираат на дневна, неделна и месечна основа.

Проблемот е што тие навистина не гарантираат успех на која било од овие резервни копии. Што значи тоа?

Тоа значи дека може да чува нецелосни резервни копии - на пример, ако вашите датотеки од директориумите на FTP случајно се избришат, можеби нема да ги вратите сите ваши датотеки. Тоа исто така значи дека нема да можете да пристапите до која било постара верзија на вашиот сајт доколку ви треба, бидејќи Bluehost автоматски ги препишува.

Наместо тоа, Bluehost препорачува да креирате сопствена резервна опција и да управувате со неа внатре. Можете лесно да го направите ова со добивање на резервен додаток, како на пр Резервна копија на Jetpack, кој ќе врши дневни и во реално време бекап за дополнителни трошоци.

Bluehost Конс

Ниту една веб-хостинг компанија не е совршена, секогаш има негативни и Bluehost не е исклучок. Еве ги најголемите негативности.

Нема Uptime SLA

Тие не нудат гаранција за време на работа. Кога избирате хостинг провајдер, сакате време на работа од што е можно поблиску до 100%. Тие не ви дава гаранција, но нивниот договор за време на работа на мрежа/сервер вели дека „повеќето проблеми се решаваат за приближно 15 минути“.

Тие просечно работат од 99.94%. Овој прекин од 05% значи дека во текот на цела година вашиот сајт е неактивен за 4.4 часа. Севкупно Bluehost uptime е доверливо, но повторно, нема гаранција дека вашиот сајт ќе работи и ќе работи поголемиот дел од времето.

Агресивни тактики за зголемување на продажбата

Нивните практики за зголемување на продажбата се дизајнирани да ве натераат да ги купите. Со други зборови, ќе има досадни скокачки прозорци и предупредувања кои се обидуваат да ве убедат да купите повеќе.

На пример, тие треба да изберат надпродажби пред да се одјавите и да завршите со пријавувањето со нив. Исто така, има додатоци за инсталирање што ќе треба да ги купите, кои вообичаено се вклучени со други хостинг провајдери како вградени функции.

Бесплатната миграција на страницата не е вклучена

Ако сакате да смените веб-домаќини, имајте на ум тие нудат миграции на сајтови, Сепак за одредена такса.

bluehost миграција на веб-страница

Тие ќе префрлат до 5 сајтови и 20 сметки за е-пошта за не толку прифатлива цена $149.99. Споредувајќи го ова со други врвни провајдери на хостинг, ова е рипување бидејќи повеќето воопшто не наплаќаат ништо за мигрирање на вашата страница.

Но, ако сакате да мигрирате а WordPress сајт до Bluehost, тогаш ова е БЕСПЛАТНО! Bluehost ни нудиме бесплатни миграции на веб-страници за веб-локации на WordPress во првите 30 дена по пријавувањето.

Bluehost Планови за цени

Bluehost има многу планови за цени, во зависност од тоа каков вид на хостинг пакет и сервер и услуга сакате да користите, па понекогаш може да стане збунувачки.

Но, без грижи, ќе се обидам да разјаснам сè овде и да ви покажам што нуди секој план.

ПланЦени
Бесплатно хостирањеНе
Заеднички хостинг планови 
Основни2.95 $/месец* (попуст од 9.99 $)
Choice Plus (се препорачува)5.45 $/месец* (попуст од 18.99 $)
на13.95 $/месец* (попуст од 28.99 $)
Планови за онлајн продавница
Онлајн Продавница9.95 $/месец* (попуст од 24.95 $)
Онлајн продавница + пазар12.95 $/месец* (попуст од 39.95 $)
Посветен планови за хостирање
стандард79.99 $/месец** (попуст од 119.99 $)
Подобрена99.99 $/месец** (попуст од 159.99 $)
Премиум119.99 $/месец** (попуст од 209.99 $)
VPS хостинг планови
стандард18.99 $/месец** (попуст од 29.99 $)
Подобрена 29.99 $/месец** (попуст од 59.99 $)
Крајната59.99 $/месец** (попуст од 119.99 $)
WordPress планови за хостирање
Основни2.95 $/месец* (попуст од 9.99 $)
Повеќе5.45 $/месец* (попуст од 13.99 $)
Избери Плус5.45 $/месец* (попуст од 18.99 $)
на 13.95 $/месец* (попуст од 28.99 $)
Успеа WordPress планови за хостирање
Се изгради9.95 $/месец** (попуст од 19.95 $)
Расте14.95 $/месец** (попуст од 24.95 $) 
Скала27.95 $/месец** (попуст од 37.95 $)
Планови за хостирање на WooCommerce
стандард15.95 $/месец* (попуст од 24.95 $)
Премиум24.95 $/месец* (попуст од 39.95 $)
Планови за градење веб-страници со вклучен хостинг
Основни2.95 $/месец* (попуст од 10.99 $)
на9.95 $/месец* (попуст од 14.99 $)
Онлајн Продавница24.95 $/месец* (попуст од 39.95 $)
Планови за хостирање на препродавачи***
суштински$ 25.99 / месец 
Напредно$ 30.99 / месец
на$ 40.99 / месец
Крајната$ 60.99 / месец
*Прикажаните цени се Bluehostвоведни стапки на. Промотивната цена е само за првиот термин и се обновува по редовна цена.

Планови за заеднички хостинг

bluehost дели хостинг

Заедничкиот хостинг ви овозможува да споделувате сервери со други веб-локации. Тоа значи дека повеќе веб-локации, од различни сопственици, можат да ги користат ресурсите на еден физички сервер. 

Заедничкиот хостинг е причината зошто Bluehost нуди некои од најевтините планови за цени таму. Кој треба да ја користи оваа опција? Луѓе кои не очекуваат премногу сообраќај на нивната страница.

Тоа е затоа што ако една од другите веб-локации што го користат истиот сервер како вашиот доживее зголемен сообраќај, и вашата страница ќе го почувствува тоа. Перформансите на вашата страница ќе бидат засегнати и ќе доживеете побавно време на вчитување на страницата. 

Сепак, Bluehost нуди „заштита на ресурси“ во сите нивни заеднички планови за хостирање, што е наменето да ги заштити перформансите на вашата страница на споделениот сервер без оглед на зголемениот сообраќај на другите хостирани веб-страници.

Bluehost нуди три заеднички планови. На Основни еден моментално започнува во $ 2.95 / месец, а најскапиот е на at $ 13.95 / месец

BluehostЗаедничките хостинг планови на се едни од најевтините на пазарот. 

на Основни план за цени чини само 2.95 долари месечно (со тековниот попуст), и доаѓа со основни работи како што се: 

 • 1 слободен WordPress
 • 10 GB SSD меморија
 • Прилагодено WordPress теми
 • 24 / 7 поддршка на корисниците
 • WordPress интеграција
 • Шаблони управувани со вештачка интелигенција
 • BluehostЛесна за употреба алатка за градење веб-страници
 • Бесплатен домен за 1 година
 • Бесплатен CDN (Cloudflare)
 • Бесплатен SSL сертификат (Ајде да шифрираме)

Ако сакате да се фокусирате на безбедноста на локацијата и да имате повеќе функции за приватност, тогаш одете на тоа Избери Плус план. Тој нуди ан неограничено број на веб-страници, Како и неограничено складирање. Покрај истите основни карактеристики како што се WordPress интеграција, 24/7 корисничка поддршка, бесплатен SSL сертификат, бесплатен домен за една година итн., исто така нуди бесплатен Office 365 за 30 дена. Вклучува и бесплатен домен приватност   бесплатна автоматска резервна копија за 1 година.

Последната опција во споделениот хостинг е на план, кој додава повеќе моќ и оптимизација на вашите сајтови. Покрај надградбите од планот Choice Plus, вклучува и бесплатна посветена IP адреса, автоматизирани бекап, оптимизирани ресурси на процесорот и премија, позитивен SSL сертификат

Сите заеднички планови вклучуваат: 

 • Интеграција на Cloudflare CDN – DNS, WAF и DDoS заштита
 • Менаџер со домен – можете да купувате, управувате, ажурирате и пренесувате домени. 
 • SSL сертификати – безбедни онлајн трансакции и заштита на чувствителни податоци.
 • Заштита на ресурсите – перформансите на вашата страница остануваат непроменети на споделен сервер.
 • Лесно креирање на веб-страници - a WordPress градител на веб-страници кој е лесен за користење 
 • Google Рекламни кредити - Google Рекламите се совпаѓаат со кредит со вредност до 150 долари на првата кампања (важи само за нова Google Клиенти за реклами кои се со седиште во САД)
 • Google Мојот бизнис – ако имате локален мал бизнис, можете да го наведете на интернет, да го ставите работното време и локацијата и навистина брзо да се поврзете со клиентите во вашата област.

Bluehost Основна наспроти Избор Плус наспроти Про споредување

Значи, кои се разликите помеѓу пакетите за хостирање Basic, Choice Plus и Pro? Еве споредба на Основни наспроти Избор плус план, и Избор Плус против Про план.

Bluehost Преглед на основен наспроти избор плус

Нивните Основен план е нивниот најевтин план, така што доаѓа со најмалку ресурси и карактеристики. Главната разлика помеѓу планот Basic и Choice Plus е тоа што вие сте со основниот заеднички хостинг пакет дозволено е да биде домаќин на само една веб-страница, но со План Choice Plus можете да хостирајте неограничени веб-страници. Ако имате намера да водите повеќе веб-локации, тогаш треба да го изберете планот Плус.

Друга главна разлика помеѓу овие два планови е количината на веб-простор што ви е дозволено да го складирате на серверот. Основниот план доаѓа само со 10 GB веб-простор, додека планот Plus доаѓа со простор за складирање на SSD 40 GB. 10 GB е сè уште доста простор и треба да биде доволно во повеќето случаи, но ако складирате многу резервни копии, слики и видеа, тогаш може брзо да се собере.

Конечно број на сметки за е-пошта и количина на складирање на е-пошта на Основниот план е доста ограничен. Можеби не е толку многу бројот на е-пошта колку што повеќето корисници никогаш не користат повеќе од 5 е-пошта, но имањето само 100 MB простор за е-пошта е прилично мал и може брзо да останете без простор. Овој план исто така вклучува бесплатен домен приватност   бесплатна автоматска резервна копија за 1 година. 

Треба да размислите за изборот на планот Choice Plus ако:
 • Сакате да хостирате неограничени веб-страници на вашата хостинг сметка
 • Сакате простор од 40 GB SSD наместо 10 GB што доаѓа со основниот план
 • Ви требаат неограничени сметки за е-пошта со неограничен простор за складирање е-пошта
 • Сакате SpamExperts, што е алатка за заштита од спам
 • Сакате бесплатна приватност на Whois (позната и како приватност на името) за вашиот домен
 • Сакате бесплатен SiteBackup Pro, кој е услуга за резервна копија и обновување на нивната веб-страница.

Bluehost Избор Плус наспроти Про Преглед

Постојат неколку разлики помеѓу Choice Plus и Профи хостинг план за кои вреди да се знае. Првиот, и важен ако имате намера да извршите интензивна или повеќе ресурси WordPress-Хостирана веб-страница е на која ќе бидат хостирани страниците на планот Pro сервери со високи перформанси со оптимизирани ресурси на процесорот.

Серверите со високи перформанси на планот Pro имаат 80% помалку сметки по сервер што овозможуваат користење на повеќе ресурси по сметка (повеќе користење на процесорот, користење на диск, пропусен опсег). Нуди поголема брзина и поголема моќност со помалку корисници распределени на истиот сервер.

Про планот исто така ви дава посветена IP адреса и приватен (не споделен) SSL сертификат

bluehost про план

Треба да размислите за избор на Про план ако:

 • Сакате сервери со високи перформанси (т.е. веб-локација со брзо вчитување) и помалку корисници кои ги споделуваат ресурсите на серверот
 • Сакате бесплатна посветена IP и приватен (не-заеднички) SSL сертификат

Кој заеднички хостинг план е најдобар за вас?

Нивната нова Bluerock платформа е WordPress-фокусирана контролна табла која нуди интегрирано искуство со WordPress веб-сајтови.

Bluerock испорачува WordPress страници 2-3 пати побрзо од претходниот технички куп. Секој сајт хостиран на Bluehost.com ќе има корист од најновите безбедносни и перформанси карактеристики како што се:

 • Бесплатно Ајде да шифрираме
 • Кеширање PHP7, HTTP/2 и NGINX
 • WordPress сценски средини
 • SSD-дискови со цврста состојба
 • Бесплатно Cloudflare CDN
 • Бесплатно име на домен за прва година

Сега знаете какви планови имаат да понудат и сте во подобра позиција да го изберете најдобриот пакет за веб-домаќин за вашите потреби. Запомнете дека секогаш можете да надградите на повисок план ако ви требаат повеќе ресурси и функции.

Врз основа на моето искуство, еве ја мојата препорака за вас:

 • Препорачувам да се регистрирате со Основен план ако имате намера да водите основна единствена веб-страница.
 • Препорачувам да се регистрирате со План Choice Plus ако имате намера да водите а WordPress или друга CMS-страница, и сакате безбедност и спречување на спам карактеристики (проверете ги моите преглед на планот Choice Plus).
 • Препорачувам да се регистрирате со Про план ако имате намера да управувате со сајт за е-трговија или а WordPress сајт, и сакаат а посветена IP адреса плус безбедност и спречување на спам карактеристики.

Посветен хостинг планови

посветен хостинг план

Наменскиот хостинг планови ви дава можност да ги искористите ресурсите на цел сервер, со што ќе ја направите вашата страница помоќна и оптимизирана и ќе ви даде поголема контрола врз услугите за кои плаќате.

стандард планот започнува од 79.99 долари месечно (со тековниот попуст), платен на 36-месечна основа. Наменскиот хостинг план не е достапен за годишни плаќања. 

Стандардниот план ги нуди следниве карактеристики:

 • Процесор - 2.3 GHz
 • Процесор - 4 јадра
 • Процесор – 4 нишки
 • Процесор - 3 MB кеш
 • 4 GB RAM меморија
 • Меморија од 2 x 500 GB RAID ниво 1 
 • 5 TB мрежен пропусен опсег 
 • 1 домен бесплатно
 • 3 посветени IP адреси 
 • cPanel и WHM со root пристап

Другите два плана, Enhanced и Premium, ги имаат истите елементи, но нудат повеќе простор за складирање и поголема моќност за подобри перформанси и поголем сообраќај. 

Сите посветени планови вклучуваат: 

 • Управување со повеќе сервери – ова ви овозможува да додадете повеќе VPS, но и повеќе посветени или споделени веб-хостинг услуги на вашата сопствена сметка; можете да управувате со сите нив од едно место;

 • Неуправувани сервери – ако навистина знаете за серверите и за тоа како тие функционираат, можете да добиете директен пристап и контрола над сè што е поврзано со серверите кои Bluehost користи за напојување на вашите сајтови, вклучувајќи го оперативниот систем и софтверот на серверот Apache;

 • Подобрен cPanel – на овој начин, можете лесно да управувате со сите функции на вашиот сајт од едно место, вклучувајќи домени, е-пошта, повеќе веб-локации итн.; 

 • Бесплатен .com домен за 1 година – ова важи за сите планови за веб хостинг. Можете да го регистрирате вашиот домен бесплатно првата година од вашиот план, по што за вашето обновување се наплаќаат трошоци според пазарната цена;

 • Екстремна брзина - Bluehost тврди дека секој од нивните посветени веб-сервери е „прилагодено со користење на најновата технологија со отворен код“, што го прави пофлексибилен кога станува збор за идните надградби на перформансите;

 • Надградби на просторот за складирање – овие ви даваат можност да го зголемите достапното складирање на вашиот сервер кога сакате, без да мора да користите помош од администраторите на серверот;

 • Слободен SSL – ја обезбедува врската со вашата страница, ги заштитува личните податоци и овозможува безбедни трансакции во е-трговија;

 • Брзо обезбедување - Bluehost има тим од специјалисти за ИТ кои прилагодено го градат и го заградуваат вашиот сервер, обезбедувајќи вашиот сервер да се поврзе на мрежата во рок од 24-72 часа;

 • Пристап до root – ако сте напреден корисник на сервер, Bluehost ви обезбедува целосен root пристап за да можете да правите сопствени инсталации и други интервенции на вашите посветени серверски сметки;

 • RAID складирање – Конфигурацијата за складирање RAID1 им дава дополнителна сигурност и заштита на вашите податоци;

 • 24/7 посветена поддршка - Bluehost има обучено ИТ експерти да се справат со какви било прашања што може да се појават на вашиот посветен хостинг сервер. 

VPS хостинг планови

VPS хостинг

Плановите на виртуелниот приватен сервер (VPS). се нешто поевтини од посветените, почнувајќи од стандардниот месечен план од 18.99 долари, со тековниот попуст (се плаќа на 36-месечен рок, како што е со сите планови за виртуелен приватен сервер). 

на стандард планот ги содржи следните карактеристики: 

 • 2 јадра
 • 30 GB SSD меморија
 • 2 GB RAM меморија
 • 1 ТБ пропусен опсег
 • 1 IP адреса
 • cPanel/WHM

Другите два плана, Enhanced и Ultimate, исто така ги имаат истите елементи, но нудат поголема моќност, складирање. и можности за изведба за попребирливи локации. Значи, имате 60 и 120 GB складирање на SSD соодветно, како и 4 и 8 GB RAM, 2 и 3 TB пропусен опсег. 

Сите планови за VPS вклучуваат:

 • Управување со повеќе сервери – Сите VPS и посветени клиенти за хостирање имаат можност да додадат повеќе споделени, посветени или VPS хостинг услуги на едно место и да управуваат со нив од една сметка;

 • Контрола на пристапот – можност за креирање лозинки за области со специфичен пристап, како што се администрација на серверот, информации за сопственост и главна лозинка за сè;

 • Пристап до root – можност да креирате колку сакате FTP сметки за да можете да преземате, прикачувате или менувате датотеки на вашиот VPS како што сакате; 

 • Домаќин на неограничени домени и веб-страници – можете да го користите капацитетот на VPS за да ги организирате вашите повеќе домени и сајтови и да хостирате колку сакате; 

 • Посветена моќ – Ресурсите на серверот на VPS се само ваши и ваши, а секој план доаѓа со свој процесор, RAM и складирање;

 • Една контролна табла – едноставната, лесна за употреба контролна табла ви ги дава сите алатки за управување со веб-локации и аналитика на едно место; 

 • Неограничен пропусен опсег – се додека вашиот сајт(и) е во согласност со Bluehost"S Политика за прифатлива употреба, нема ограничување на сообраќајот до вашите VPS-страници; 

 • 24/7 VPS поддршка – како и со другите хостинг пакети, Bluehost обезбедува 24/7 експертска поддршка и за VPS плановите;

 • Цврсти државни погони (SSD) – сите виртуелни приватни сервери имаат SSD-дискови со високи перформанси, што значително ги подобрува перформансите.

Планови за хостирање на WooCommerce

хокомерц хостинг

Има два Bluehost Планови на WooCommerce - стандард   Премиум. Стандардниот план е 12.95 долари месечно со тековниот попуст и може да се плати само на 36-месечна основа. 

Главните карактеристики на Стандардниот план се: 

 • Онлајн продавница (веб-страница + блог) – прочитајте ја мојата рецензија за Bluehostплан на онлајн продавницата
 • Алатки за маркетинг по е-пошта
 • Неограничени производи
 • Инсталиран WooCommerce 
 • Инсталиран Jetpack 
 • Инсталирана тема на предниот дел на продавницата 
 • Осврти на производи од клиенти
 • Анализа на сообраќајот на веб-страниците
 • Техничка поддршка 24 / 7
 • Обработка на плаќање (инсталирање со еден клик)
 • Рачно креирање нарачка
 • Кодови за попуст
 • Основна резервна копија од CodeGuard Backup Basic, бесплатна првата година
 • Бесплатен Office 365 за 30 дена

Премиум планот вклучува премиум верзија на додатокот Jetpack, управување со локални и државни даноци, прилагодување на производот, претплати, онлајн резервации и закажување состаноци, Google Верификација на мојот бизнис, и неизмерен пропусен опсег за да можете да имате онолку сообраќај колку што сакате без бавно време на вчитување.

Планот Premium исто така има заштита на доменот на приватност за побезбедна деловна страница за е-трговија - можете да бидете сигурни дека нема да мора да се справувате со кражба на идентитет, спам, малициозен софтвер или какви било несакани или неовластени промени на вашата веб-страница. 

Сите планови на WooCommerce вклучуваат: 

 • Бесплатен SSL;
 • Способност да ја направите вашата продавница за е-трговија што е можно посигурна со помош на автоматски шифрирани трансакции и податоци за посетителите; 
 • Повеќе слоеви за кеширање;
 • Оптимизација на страницата и брзо време на вчитување на страниците; 
 • Статистика и следење на локацијата;
 • Следење на однесувањето и трендовите на клиентите за да можете да ја зголемите продажбата и да го оптимизирате вашето продажно искуство како што ви одговара; 
 • Бесплатен едногодишен домен;

30-дневна гаранција за враќање на парите на сите хостинг пакети

BluehostПромотивните или попустните цени на 's важат само за првиот мандат, по што плановите се обновуваат по нивните редовни тарифи - што значи, тие стануваат поскапи. 

Bluehost дава 30-дневна гаранција за враќање на парите на сите негови хостинг услуги. Доколку не сте задоволни со нешто од нив и сакате да ги откажете вашите планови во тој 30-дневен период на купување, ќе добиете целосна рефундација. 

Сепак, имајте на ум дека рефундирањето не се однесува на повеќето додатоци што можеби сте ги купиле во периодот од 30 дена. 

По 30 дена од купувањето, нема да можете да ги вратите парите доколку откажете Bluehostвеб хостинг услуги.

iPage сега е дел од Bluehost

Ова партнерство е важен настан и за компаниите и за нивните клиенти, а ние сакаме да ви ги обезбедиме сите потребни детали за тоа што значи тоа и за новите и за постоечките корисници.

ipage е сега bluehost

Што треба да знаат новите клиенти

Ако размислувате да поставите веб-страница, работите станаа интересни. iPage и BluehostПартнерството на iPage значи дека сега можете да го користите лесен градител на сајтови на iPage и Bluehostфлексибилни опции за хостирање. Во основа, тоа е добра вест ако барате квалитетен хостинг без да се скршите.

Поблизок поглед на партнерството

И iPage и Bluehost извесен период се тешки напаѓачи во играта на домаќините. Овој тим-ап е за да ви даде повеќе - повеќе функции, подобра услуга и еден куп нови поволности, особено ако се обидувате да развиете бизнис онлајн.

разбирање BluehostУлогата на

За оние кои можеби не знаат, Bluehost е сестринска компанија на iPage и тие се навистина добри во она што го прават - особено во веб хостинг. Тие нудат сè, од основен хостинг до целосни работи - размислете за маркетинг алатки, безбедност и услуги за е-пошта. Плус, тие го имаат овој кул комплет алатки наречен WonderSuite, кој е одличен за градење WordPress сајтови, без разлика дали сте почетник или професионалец. И ако „направи сам“ не е ваша работа, тие имаат луѓе кои можат да ја изградат вашата страница за вас.

За постојните клиенти на iPage

Ако сте биле со iPage некое време, не грижете се - нема многу промени за вас. Вашата веб-страница, најавување и систем за поддршка остануваат исти. Можете да продолжите да ја правите вашата работа исто како и секогаш.

Можеби сте забележале дека iPage.com сега ве испраќа на Bluehost. Само внимателно, вашите детали за најавување се сè уште исти. Ако имате проблеми или сте завршиле на а Bluehost страница, само вратете се на iPage.com и притиснете „Login“ во горниот десен агол. Ако сè уште сте заглавени, iPage.com/help е местото каде што ќе најдете помош.

Споредба Bluehost Натпреварувачи

Кога истражувате веб-хостинг компании, треба да земете предвид карактеристики како што се време на работа, брзина, безбедност, корисничка поддршка, цени и пријателство за корисниците. Еве некои од најдобрите Bluehost конкуренти на пазарот веднаш:

Хостинг провајдерКлучни јакиидеален за
SiteGroundВисококвалитетна корисничка поддршка, сигурно време на работа, силни безбедносни карактеристикиЕ-трговија, мали агенции, веб програмери, лични сајтови
HostingerПрифатлива цена, кориснички интерфејсКорисници кои се свесни за буџетот, почетници
HostGatorДобро време на работа, лесен за користење градител на сајтови, буџетскиМали бизниси, почетници
DreamHostСилна политика за приватност, робусни перформансиБизнисите се фокусираа на приватноста и сигурноста
InMotion хостингОдлична поддршка, сигурни перформанси, бесплатна миграција на страницатаБизниси, технолошки такт корисници
A2 ХостингБрзи брзини на серверот, карактеристики погодни за програмериПрограмери, средни бизниси
 1. SiteGround: Bluehost SiteGround нудат слични хостинг планови и карактеристики, но SiteGround е познат по својата одлична корисничка поддршка и сервери со високи перформанси. Деталната споредба би можела да се фокусира на фактори како што се времето на работа, брзината, безбедноста, поддршката за клиентите, цените и пријателството кон корисниците. SiteGround има подобра брзина и безбедносни карактеристики од Bluehost, Како што се Google Инфраструктура на Cloud Platform. Прочитај ми Bluehost vs SiteGround споредба овде.

 2. Hostinger: Hostinger е веб-хостинг провајдер кој нуди достапни решенија за хостирање за поединци и бизниси. Со над 29 милиони корисници ширум светот, Hostinger е познат по своите ниски цени, лесна за употреба платформа и одличната поддршка за клиентите. Hostinger нуди широк спектар на услуги за хостирање, вклучувајќи заеднички хостинг, VPS хостинг, облак хостинг и WordPress хостинг. Нивните заеднички планови за хостирање започнуваат со само 2.99 долари месечно, што го прави еден од најприфатливите даватели на хостинг на пазарот. Иако Hostinger можеби ги нема сите напредни функции што ги нудат некои други хостинг провајдери, тој е одличен избор за оние со мал буџет или штотуку го започнуваат своето онлајн присуство. Прочитај ми Bluehost споредба со Хостингер овде.

 3. HostGator: HostGator е уште еден популарен веб-хостинг провајдер кој нуди слични планови и карактеристики на Bluehost. Деталната споредба би можела да се фокусира на области како што се времето на работа, брзината, поддршката за корисници, цените, пријателството кон корисниците и дополнителни функции како што се создавачи на веб-страници и регистрација на домен. Прочитај ми Bluehost споредба со HostGator овде.

 4. DreamHost: DreamHost е познат по својот фокус на перформансите и безбедноста и нуди низа планови за хостирање кои одговараат на различни потреби. Продлабочената споредба може да се фокусира на области како што се времето на работа, брзината, безбедноста, поддршката за клиентите, цените и функциите како што се создавачи на веб-страници, регистрација на домен и хостирање на е-пошта. Прочитај ми Bluehost споредба со DreamHost овде.

 5. InMotion хостинг: InMotion Hosting е провајдер на веб-хостинг кој е познат по својот фокус на брзина и сигурност. Продлабочената споредба би можела да се фокусира на фактори како што се времето на работа, брзината, поддршката за клиентите, цените, пријателството кон корисниците и дополнителни функции како што се создавачи на веб-страници, регистрација на домен и хостирање на е-пошта. Прочитај ми Bluehost Споредба со InMotion хостинг овде.

 6. A2 Хостинг: A2 Hosting е уште еден популарен веб-хостинг провајдер кој е познат по своите брзи Turbo NVMe сервери и карактеристики погодни за развивачите. Продлабочената споредба би можела да се фокусира на области како што се времето на работа, брзината, поддршката за клиентите, цените, корисникот и дополнителни функции како што се создавачи на веб-страници, регистрација на домен и хостирање на е-пошта. Прочитај ми Bluehost Споредба со хостинг А2 овде.

 • Bluehost е најдобро за почетници бидејќи нуди едноставен и лесен начин за креирање и управување со вашата веб-страница.
 • SiteGround е најдобро за напредни корисници бидејќи нуди повеќе функции и алатки за оптимизирање на вашата веб-страница за брзина, перформанси, безбедност и дизајн.
 • Hostinger е најдобар за корисници кои се свесни за цена бидејќи нуди најевтини цени.

Прашања и Одговори

Овде ќе ги најдете одговорите на некои од најчестите прашања што ги поставуваат луѓето.

Нашата пресуда ⭐

Дали ви препорачуваме Bluehost?

Bluehost: Брз, безбеден и пријателски хостинг за почетници
Од 2.95 долари месечно

Напојувајќи над 2 милиони сајтови на Интернет, Bluehost нуди врвен веб хостинг за WordPress сајтови. Подесени за WordPress, ти добиваш WordPress-центрични контролни табли и алатки заедно со инсталација со 1 клик, БЕСПЛАТНО име на домен, е-пошта, градител на веб-страници со вештачка интелигенција + многу повеќе. Без разлика дали започнувате блог, водите бизнис веб-локација или поставувате онлајн продавница, Bluehost's WordPress-фокусираниот хостинг ги обезбедува алатките и ресурсите што ви се потребни за да успеете онлајн.

Bluehost е еден од најдобрите услуги за веб хостинг што треба да се обидете ако штотуку почнувате со вашата страница. Тоа е затоа што е навистина лесен за користење, има интуитивен интерфејс, убав, едноставен, но сепак високо функционален градител на веб-локации, добра поддршка за корисници и прилично ефтин

Всушност, тој е еден од најевтините таму. Исто така, една од нејзините најголеми предности е тоа што има одлична интеграција со WordPress.

Конечно, Bluehost е препорачано од WordPress како претпочитан веб-домаќин. Сето ова значи дека со, добивате прилично добра вредност за вашите пари.

Не би размислувал двапати да се регистрирам за еден од нивните основни ценовни планови, ако умирав да ја отворам таа веб-страница од соништата и сакам добар провајдер, но имам ограничени финансиски средства. Јас велам - оди по тоа!

Кој треба да избере Bluehost? Тоа е особено добро прилагодено за почетници, оние што создаваат нов WordPress веб-страница, претприемачи и мали бизниси. Со оглед на неговата разновидност, Bluehost може да се грижи за речиси секоја употреба, што го прави солиден избор за речиси секого.

Се надевам дека го најдовте овој експертски едиторијал Bluehost прегледот е корисен!

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Bluehost постојано ги подобрува своите услуги за хостирање со поголеми брзини, подобра безбедност и подобрена поддршка за клиентите. Еве само некои од неодамнешните подобрувања (последно проверено во јуни 2024 година):

 • iPage сега е партнер Bluehost! Оваа соработка обединува два гиганти во индустријата за веб хостинг, комбинирајќи ги нивните силни страни за да ви понудат неспоредлива услуга.
 • Стартување на Bluehost Професионална услуга за е-пошта. Ова ново решение и Google Работниот простор е дизајниран да ги подигне вашите деловни комуникации на нови височини, да го подобри имиџот на вашиот бренд и да ја зголеми довербата на клиентите. 
 • слободен WordPress Приклучок за миграција за се ` WordPress корисникот може да се преземе директно кај клиентот Bluehost cPanel или WordPress административна контролна табла без цена.
 • Ново Bluehost контролен панел што ви овозможува да управувате со вашите Bluehost сервери и хостинг услуги. Корисниците може да ги користат и новиот Управник со сметки и стариот контролен панел Bluerock. Откријте кои се разликите овде.
 • Стартување на Bluehost WonderSuite, кој се состои од: 
  • WonderStart: Прилагодено за корисникот и персонализирано искуство со вградување што го забрзува процесот на креирање веб-локација.
  • WonderTheme: Разноврсна WordPress тема развиена од YITH што им овозможува на корисниците ефективно да ги прикажат своите веб-локации.
  • WonderBlocks: Сеопфатна библиотека на блок-шеми и шаблони на страници збогатена со слики и предложен текст.
  • WonderHelp: Упатство за работа со погон на вештачка интелигенција што ги придружува корисниците низ целиот свет WordPress патување за градење локација.
  • WonderCart: Функција за е-трговија дизајнирана да ги зајакне претприемачите и да ја максимизира продажбата на интернет. 
 • Сега нуди напредни PHP 8.2 за подобрени перформанси.
 • Спроведување на LSPHP управувач за забрзување на обработката на PHP скрипти, подобрувајќи ги перформансите на веб-страницата преку оптимизирање на извршувањето на PHP. 
 • Овозможена OPCache PHP екстензија која складира прекомпајлиран бајтекод на скрипта во меморијата, намалувајќи ја повторената компилација и резултира со побрзо извршување на PHP.

Разгледување Bluehost: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

Bluehost

Клиентите размислуваат

Многу добро, но не и совршено

Јануари 3, 2024

Bluehost е добра почетна платформа за цената, особено со бесплатниот домен и маркетинг кредити. CPanel е познат и лесен, а нивната страница се вчитува пристојно кога не е во најголем сообраќај. Ако сте со мал буџет и штотуку почнувате, Bluehost можеби е во ред, но за сериозни локации или долгорочен раст, би истражил други опции.

Аватар за Мери Рид
Мери Рид

Разочарувачко искуство со Bluehost

Април 28, 2023

Имав големи надежи за Bluehost врз основа на прегледите што ги прочитав на интернет, но за жал, моето искуство со нив беше разочарувачко. Нивното време на работа не е толку сигурно како што се рекламира, мојата веб-страница доживеа неколку случаи на застој. Нивната поддршка за корисници е погодена или промашена - понекогаш тие реагираат и помагаат, други пати тие не реагираат или воопшто не помагаат. Нивниот кориснички интерфејс не е интуитивен и може да биде збунувачки за користење, особено за почетници. Генерално, не би препорачал Bluehost на други.

Аватар за Емили Џонсон
Емили sonонсон

Одлична услуга за хостирање, но со одреден простор за подобрување

Март 28, 2023

Сум бил со користење Bluehost веќе околу една година и во целина сум задоволен од нивната услуга. Нивното време на работа е одлично, мојата веб-страница никогаш не доживеала некој поголем прекин. Корисничкиот интерфејс е лесен за користење, а градителот на веб-страницата е доста моќен. Нивната поддршка за корисници е корисна, иако понекогаш е потребно подолго од очекуваното за да се добие одговор. Единствената област каде што мислам дека тие би можеле да се подобрат е нивната цена. Додека нивните воведни стапки се доста конкурентни, стапките за обновување се малку стрмни. Освен тоа, јас би препорачал Bluehost за секој кој има потреба од доверлив веб-хостинг провајдер.

Аватар за Џон Смит
Џон Смит

Bluehost ги надмина моите очекувања

Февруари 28, 2023

Сум бил со користење Bluehost веќе неколку години и не можев да бидам позадоволен од нивната услуга. Нивната корисничка поддршка е врвна, секогаш одговора и корисна секогаш кога имам прашања или проблеми. Нивното време на работа е доверливо, мојата веб-страница никогаш не доживеала значителен прекин. Корисничкиот интерфејс е интуитивен, што ми го олеснува управувањето со мојата веб-страница и сметката за хостирање. Топло препорачувам Bluehost за секој кој има потреба од доверлив веб-хостинг провајдер.

Аватар за Сара Ли
Сара Ли

По една година, двојно зголемена цена, тешко се обновува, нема подобрувања.

Август 2, 2022

Многу ниска функционалност за е-пошта (без апликација за телефон) и срамно мала количина на складирање податоци. Исклучително тежок процес за обновување, со цени кои диво ескалираат, со додатоци за додатоци на некој како мене, без диплома по ИТ, не разбира. Добра и корисна помош за 24-часовен разговор, но би било подобро да се направат нивните цени транспарентни и производите полесно да се разберат. За жал, конкурентите се полоши. Не е добар репер.

Аватар за Арон С
Арон С

Досега добро

Април 8, 2022

Слушнав многу добри работи за Bluehost. Така, кога ја започнав мојата прва страница, продолжив и го купив нивниот 3-годишен план за да го добијам големиот попуст што го нудат. Го сакам лесниот интерфејс и брзата брзина на веб-страницата. Уживам и во супербрзата поддршка. Поминаа 2 години откако ги донесов одлуките и ни малку не се каам.

Аватар за Њујорк Ник
Њујорк Ник

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...