Како да започнете блог во 2023 година (чекор-по-чекор водич за почетници)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Сакате да знаете како да започнете блог во 2023 година? Добро. Дојдовте на вистинското место. Овде ќе ве прошетам низ процесот чекор-по-чекор за да ви помогнам да започнете блогирање; од изборот на име на домен и веб хостинг, инсталирање WordPress, и лансирање на вашиот блог за да ви покаже како да ги зголемите вашите следбеници!

Започнување блог ⇣ може да ви го промени животот.

Тоа може да ви помогне да ја напуштите вашата дневна работа и да работите кога сакате од каде и да сакате и на што сакате.

И тоа е само почеток на долгата листа на придобивки што може да ги понуди блогирањето.

Тоа може да ви помогне да остварите спореден приход или дури и да ја замените вашата работа со полно работно време.

И за одржување и одржување на блогот не е потребно многу време или пари.

како да започнете блог

Мојата одлука да започнам со блогирање дојде од желбата да заработам дополнителни пари на страната на мојата дневна работа. Немав поим што да правам, но решив само да започнам, да го гризам куршумот и да научам како да започнам блог со WordPress и само добивај објавување. Си помислив, што имам да изгубам?

чуруликам

Кликнете овде за да скокнете директно на Чекор 1 и започнете сега

За разлика од кога почнав, денес е полесно од кога било да се отвори блог затоа што порано беше мака да се разбере како да се инсталира и постави WordPress, конфигурирајте веб хостинг, имиња на домени и така натаму.

🛑 Но, тука е проблемот:

Започнување на блог сепак може да биде тешко ако немаш идеја, знаеш што треба да правиш.

Има толку многу работи што треба да се научат, вклучувајќи веб Хостирање, WordPress, регистрација на домен, И многу повеќе.

Всушност, повеќето луѓе се преоптоваруваат само во првите неколку чекори и се откажуваат од целиот сон.

Кога започнував, ми требаше повеќе од еден месец да го изградам мојот прв блог.

Но, благодарение на денешната технологија не треба да се грижите за ниту еден од техничките детали за креирање блог. Бидејќи за помалку од 10 долари месечно може да го инсталирате, конфигурирате и да го подготвите вашиот блог!

И ако потрошите 45 секунди токму сега и регистрирајте се за бесплатно име на домен и хостирање на блог со Bluehost за да го поставите целиот блог и да биде подготвен за работа, тогаш ќе можете да преземете акција на секој чекор на патот на ова упатство.

За да ви помогнам да избегнете десетици часови влечење за коса и фрустрација, го создадов овој едноставен чекор-по-чекор водич кој ќе ви помогне да го започнете вашиот блог.

Опфаќа сè, од избор на име до создавање содржина до правење пари.

Ако ова е прв пат да започнувате блог, задолжително означете ја оваа страница (бидејќи е долга и полна со информации) и вратете се на неа подоцна или кога и да заглавите.

Затоа што овде ќе ве научам сè што треба да знаете (информации што би сакал да ги имав кога почнав) кога станува збор за учење како да започнете блог од нула.

📗 Преземете ја оваа епска објава на блог со повеќе од 30,000 зборови како е-книга

Сега, земете длабок здив, опуштете се и ајде да започнеме…

📗 Преземете ја оваа епска објава на блог со повеќе од 30,000 зборови како е-книга

Пред да се фрлам во овој водич, мислам дека е важно да се осврнам на едно од најчестите прашања што ги добивам, а тоа е:

колку чини да се отвори блог?

Трошоци за започнување и водење на вашиот блог

Повеќето луѓе погрешно претпоставуваат дека ќе ги чини илјадници долари за да основаат блог.

Но, не можеа да згрешат повеќе.

Трошоците за блогирање растат само кога вашиот блог расте.

Започнувањето блог не мора да чини повеќе од 100 долари.

Но, сè се сведува на фактори како што се вашето ниво на искуство и колку голема публика има вашиот блог.

Ако штотуку почнувате, вашиот блог нема да има публика, освен ако не сте славна личност во вашата индустрија.

За повеќето луѓе кои штотуку почнуваат, трошокот може да се подели на следниов начин:

  • Име на домен: $ 15 / година
  • Веб Хостирање: ~ 10 долари месечно
  • WordPress тема: ~ 50 долари (еднократно)
Ако не знаете што значат овие поими, не грижете се. Сè за нив ќе научите во следните делови од овој водич.

Како што можете да видите во горната анализа, не чини повеќе од 100 долари за да започнете блог.

Во зависност од вашите потреби и барања, може да чини над 1,000 долари. На пример, ако сакате да ангажирате веб-дизајнер да направи сопствен дизајн за вашиот блог, тоа ќе ве чини најмалку 500 долари.

Слично на тоа, ако сакате да ангажирате некого (како што е хонорарен уредник или писател) да ви помогне да ги пишувате објавите на вашиот блог, тоа ќе ги зголеми вашите тековни трошоци.

Ако штотуку почнувате и сте загрижени за вашиот буџет, тој не мора да ве чини повеќе од 100 долари.

Се сеќавам, ова е само цената за стартување за вашиот блог.

Штом вашиот блог ќе биде отворен и работи, ќе ве чини помалку од 15 долари месечно за да продолжите да работи. Тоа е како 3 шолји кафе ☕ месечно. Сигурен сум дека можете да соберете волја за да се откажете од тоа.

Сега, нешто што треба да запомните е дека трошоците за водење на вашиот блог ќе се зголемуваат како што се зголемува големината на публиката на вашиот блог.

Еве една груба проценка што треба да се има на ум:

  • До 10,000 читатели: ~ 15 долари месечно
  • 10,001 – 25,000 читатели: 15-40 долари месечно
  • 25,001 – 50,000 читатели: 50-80 долари месечно

Работните трошоци на вашиот блог ќе се зголемуваат со големината на вашата публика.

Но, оваа зголемена цена не треба да ве загрижува бидејќи износот на пари што го заработувате од вашиот блог исто така ќе се зголеми со големината на вашата публика.

Како што ветив во воведот, во овој водич ќе научам и како можете да заработите пари од вашиот блог.

Резиме – Како да започнете успешен блог и да заработите пари во 2023 година

Сега кога знаете како да започнете блог, веројатно имате многу прашања во вашиот ум за тоа како ќе го проширите вашиот блог и ќе го претворите во бизнис или дали треба да напишете книга или да креирате онлајн курс.

🛑 СТОП!

Сепак, не треба да се грижите за овие работи.

Во моментов, се што сакам да се грижите е да го поставите вашиот блог Bluehost. Со.

П.С Зделки за црн петок / сајбер понеделник.

Направете сè чекор по еден и ќе бидете успешен блогер за кратко време.

Засега, обележете го 📑 овој блог пост и вратете се на него секогаш кога ќе треба повторно да ги разгледате основите на блогирањето. И не заборавајте да ја споделите оваа објава со вашите пријатели. Блогирањето е подобро кога и вашите пријатели се во него. 😄

БОНУС: Како да започнете блог [Инфографик]

Еве инфографик што сумира како да започнете блог (се отвора во нов прозорец). Можете да го споделите инфографикот на вашата страница користејќи го кодот за вградување наведен во полето под сликата.

како да започнете блог - инфографик

Често поставувани прашања за тоа како да направите блог

Постојано добивам е-пошта од читатели како тебе и постојано ми се поставуваат истите прашања.

Подолу се обидувам да одговорам колку што можам повеќе од нив.

Што е блог?

Терминот „блог“ првпат беше измислен во 1997 година од Џон Баргер кога ја нарече својата веб-страница Robot Wisdom „веб блог“.

Блогот е многу сличен на веб-локацијата. Јас би рекол дека блогот е тип на веб-локација, а главната разлика помеѓу веб-локација и блог е тоа што содржината на блогот (или објавите на блогот) се прикажуваат во обратен хронолошки редослед (прво се појавуваат понови содржини).

Друга разлика е што блоговите обично се ажурираат почесто (еднаш дневно, еднаш неделно, еднаш месечно), додека содржината на веб-локацијата е повеќе „статична“.

Дали луѓето сè уште читаат блогови во 2023 година?

Да, луѓето сè уште читаат блогови. Апсолутно! Според истражувањето спроведено од Истражувачкиот центар Пју во 2020 година, приближно 67% од возрасните во САД изјавиле дека читаат блог барем повремено.

Блоговите можат да бидат вреден извор на лични информации и забава. Тие можат да служат за различни цели, како што се споделување лични мисли и искуства, обезбедување вести и информации за одредена тема или промовирање на бизнис или производ.

Дали треба да бидам компјутерски гениј за да научам како да започнам блог во 2023 година?

Повеќето луѓе се плашат дека започнувањето блог бара специјализирано знаење и бара многу напорна работа.

Ако сакате да започнете блог во 2002 година, ќе треба да ангажирате веб-развивач или да знаете како да пишувате код. Но, тоа веќе не е така.

Отворањето блог стана толку лесно што тоа може да го направи и 10-годишно дете. На WordPress, Софтверот за систем за управување со содржина (CMS) што го користевте за да го креирате вашиот блог, е еден од најлесните таму. Тој е дизајниран да го користат почетници.

Учење како да се користи WordPress е лесно како да научите како да објавувате слика на Инстаграм.

Додуша, колку повеќе време инвестирате во оваа алатка, толку повеќе опции ќе имате за тоа како сакате да изгледаат вашиот блог и содржина. Но, дури и ако само што почнувате, можете да ги научите јажињата за само неколку минути.

Одвојте 45 секунди токму сега и регистрирајте се за бесплатно име на домен и хостирање на блог со Bluehost за да добиете свој блог целосно поставен и подготвен за работа

Ако сакате само да пишувате блог постови, тогаш нема од што да се плашите.

И во иднина, ако некогаш сакате да направите повеќе, навистина е лесно да додадете повеќе функционалност WordPress. Треба само да инсталирате приклучоци.

Со кој веб-домаќин треба да одам кога креирам блог?

Постојат стотици веб-домаќини на Интернет. Некои се премиум, а други чинат помалку од пакет гума за џвакање. Проблемот со повеќето веб-домаќини е што тие не го нудат она што го ветуваат.

Што значи тоа?

Повеќето заеднички провајдери на хостинг кои велат дека нудат неограничен пропусен опсег ставаат невидливо ограничување на бројот на луѓе кои можат да ја посетат вашата веб-страница. Ако премногу луѓе ја посетат вашата веб-страница за краток временски период, домаќинот ќе ја суспендира вашата сметка. И тоа е само еден од триковите што ги користат веб-домаќините за да ве измамат да платите една година однапред.


Ако сакате најдобри услуги и доверливост, оди со Bluehost. Тие се најдоверливи и еден од најсигурните веб-домаќини на Интернет. Тие се домаќини на веб-страници на некои многу големи, популарни блогери.

Најдоброто нешто за Bluehost е тоа што неговиот тим за поддршка е еден од најдобрите во индустријата. Значи, ако вашата веб-страница некогаш се расипе, можете да контактирате со тимот за поддршка на клиентите во секое време од денот и да добиете помош од експерт.

Друга голема работа за Bluehost е нивната услуга Blue Flash, можете да започнете со блогирање за неколку минути без никакво техничко знаење. Сè што треба да направите е да пополните неколку полиња со формулари и да кликнете на неколку копчиња за да го инсталирате и конфигурирате вашиот блог за помалку од 5 минути.

Секако дека има добри алтернативи на Bluehost. Еден е SiteGround (мојот преглед овде). Проверете го мојот SiteGround vs Bluehost споредба.

Дали треба да ангажирам маркетинг експерт за да помогне во развојот на мојот блог?

Аууу, успори!

Повеќето почетници прават грешка да брзаат и се обидуваат да направат сè одеднаш.
Ако ова е вашиот прв блог, ви препорачувам да го третирате како проект за споредно хоби додека не почнете да гледате одредена влечна сила.

Не вреди да се трошат илјадници долари месечно на маркетинг ако сè уште не сте сфатиле како ќе заработите пари или ако можете дури и да заработите пари во нишата на вашиот блог.

Дали VPS хостинг е подобар од споделен хостинг?

Да, VPS е подобар, но кога штотуку почнувате, Препорачувам да одите со заедничка хостинг компанија како Bluehost.

A Виртуелен приватен сервер (VPS) ви нуди виртуелизиран полу-посветен сервер за вашата веб-страница. Тоа е како да добиете мало парче поголема пита. Заедничкиот хостинг ви нуди мал дел од парче пита. А посветен сервер е како купување цела пита.

Колку е поголем дел од колачот што го поседувате, толку повеќе посетители може да поднесе вашата веб-страница. Кога штотуку почнувате, ќе добивате помалку од неколку илјади посетители месечно, и како таков заедничкиот хостинг ќе биде се што ви треба. Но, како што расте вашата публика, вашата веб-страница ќе бара повеќе ресурси на серверот (поголем дел од колачот што VPS го нуди.)

Дали навистина треба редовно да правам резервна копија на мојата веб-страница?

Сте слушнале за Марфиевиот закон нели? Тоа е „сè што може да тргне наопаку, ќе тргне наопаку“.

Ако направите промена во дизајнот на вашата веб-страница и случајно скршите нешто што ве заклучува надвор од системот, како ќе го поправите? Ќе се изненадите ако знаете колку пати ова им се случува на блогерите.

Или уште полошо, што ќе направите ако вашата веб-страница биде хакирана? Целата содржина што сте ја создале со часови ќе ја нема. Ова е местото каде што редовните резервни копии доаѓаат во рака.

Ја скршивте вашата веб-страница обидувајќи се да ги приспособите поставките за боја? Само вратете ја вашата страница на постара резервна копија.

Ако ги сакате моите препораки за резервни приклучоци, проверете го делот за препорачаните приклучоци.

Како да станам блогер и да добијам плата?

Суровата реалност е дека повеќето блогери не заработуваат приход што го менува животот од нивните блогови. Но, тоа е можно, верувајте ми.

Треба да се случат три работи за да станете блогер и да добиете плата.

Име, треба да креирате блог (duh!).

Второ, треба да го монетизирате вашиот блог, некои од најдобрите начини да се платите за блогирање се преку партнерски маркетинг, прикажување реклами и продажба на сопствени физички или дигитални производи.

Трето и последно (и исто така најтешко), треба да привлечете посетители/сообраќај на вашиот блог. На вашиот блог му треба сообраќај и посетителите на вашиот блог треба да кликнат на реклами, да се регистрираат преку партнерски врски, да ги купуваат вашите производи - затоа што на тој начин вашиот блог ќе заработи пари, а вие како блогер ќе бидете платени.

Колку пари можам реално да заработам од мојот блог?

Износот на пари што можете да го заработите со вашиот блог е практично неограничен. Има блогери како Рамит Сети кој заработува милиони долари за една недела секој пат кога ќе започнат нов онлајн курс.

Потоа, има автори како Тим Ферис, кои ја кршат мрежата кога ги објавуваат своите книги користејќи блогирање.

Но, јас не сум гениј како Рамит Сети или Тим Ферисвелиш ти.

Сега, се разбира, овие може да се наречат оддалечени, но заработувањето илјадници долари во приход од блог е доста вообичаено во заедницата за блогирање.

Иако нема да го заработите вашиот прв милион во првата година на блогирање, можете да го претворите вашиот блог во бизнис кога ќе почне да добива одредена привлечност и штом вашиот блог ќе почне да расте, вашиот приход ќе расте со него.

Количината на пари што можете да ја заработите од вашиот блог зависи од тоа колку сте добри во маркетингот и колку време инвестирате во него.

Дали треба да започнам бесплатен блог на платформи како Wix, Weebly, Blogger или Squarespace?

Кога започнувате блог, може да размислите да започнете бесплатен блог на платформа како Wix или Squarespace. Има многу платформи за блогирање на Интернет кои ви овозможуваат бесплатно да започнете блог.

Бесплатните платформи за блогирање се добри места за тестирање на работите, но ако вашата цел е да генерирате приход од блогирањето или евентуално да изградите бизнис околу вашиот блог, тогаш ви препорачувам да ги избегнувате бесплатните платформи за блогови.

Наместо тоа, оди со компанија како Bluehost. Тие ќе го инсталираат вашиот блог, ќе го конфигурираат и сè ќе биде подготвено за работа.

Еве некои од причините зошто препорачувам против тоа:

Нема прилагодување или тешко се прилагодува: Повеќето бесплатни платформи нудат малку или никакви опции за прилагодување. Тие го заклучуваат зад платежниот ѕид. Ако сакате да приспособите повеќе од само името на вашиот блог, треба да платите.

Нема поддршка: Платформите за блогирање нема да понудат многу (ако има) поддршка ако вашата веб-страница се прекине. Повеќето од вас бараат да ја надградите вашата сметка ако сакате пристап до поддршката.

Тие ставаат реклами на вашиот блог: Не е реткост бесплатните платформи за блогирање да ставаат реклами на вашиот блог. За да ги отстраните овие реклами, ќе мора да ја надградите вашата сметка.

Повеќето бараат надградба ако сакате да заработите пари: Ако сакате да заработите пари блогирајќи на бесплатни платформи, треба да почнете да плаќате пред да ви дозволат да поставите свои реклами на веб-страницата.

Префрлувањето на друга платформа, подоцна, ќе чини многу пари: Штом вашиот блог ќе почне да добива на сила, ќе сакате да додадете повеќе функционалност на него или едноставно да имате поголема контрола врз вашиот сајт. Кога преместувате веб-локација од бесплатна платформа во WordPress на заеднички хост, може да ве чини многу пари бидејќи ќе мора да ангажирате програмер за да го направите тоа.

Бесплатна блог платформа може да го избрише вашиот блог и целата негова содржина во секое време: Платформата што не ја поседувате ви нуди практично никаква контрола врз податоците на вашата веб-локација. Доколку несвесно прекршите некој од нивните услови, тие можат да ја укинат вашата сметка и да ги избришат вашите податоци кога сакаат без претходна најава.

Недостаток на контрола: Ако некогаш сакате да го проширите вашиот веб-страница и можеби додадете е-трговија компонента на него, нема да можете на бесплатна платформа. Но со WordPress, лесно е како да кликнете на неколку копчиња за да инсталирате додаток.

Колку време ќе ми треба пред да почнам да гледам пари од мојот блог?

Блогирањето е тешка работа и одзема многу време. Ако сакате вашиот блог да биде успешен, ќе мора да работите напорно на него барем неколку месеци. Штом вашиот блог ќе почне да добива на сила, тој расте како снежна топка која оди надолу.

Колку брзо вашиот блог ќе почне да добива на сила зависи од тоа колку сте добри во маркетинг и промовирање на вашиот блог. Ако сте искусен продавач, можете да почнете да заработувате пари од вашиот блог во првата недела. Но, ако штотуку почнувате, може да ви бидат потребни повеќе од неколку месеци за да почнете да заработувате пари од вашиот блог.

Тоа зависи и од тоа како ќе одберете да заработите пари од вашиот блог. Ако одлучите да изградите информативен производ, тогаш прво ќе треба да изградите публика, а потоа ќе треба да вложите време и напор за вистинско креирање на информативниот производ.

Дури и ако одлучите да го нарачате создавањето на вашиот информативен производ на a freelancer, сепак ќе треба да почекате додека информативниот производ не биде подготвен за продажба.

Од друга страна, ако одлучите да заработите пари преку реклами, ќе мора да почекате додека вашата веб-страница не биде одобрена од страна на Рекламна мрежа како AdSense. Повеќето рекламни мрежи одбиваат мали веб-локации кои не добиваат многу сообраќај.

Значи, прво ќе треба да работите на вашиот блог пред да можете да аплицирате на рекламна мрежа за да заработите пари. Ако ве отфрлат неколку рекламни мрежи, не се чувствувајте лошо поради тоа. Тоа им се случува на сите блогери.

Што ако не можам да одлучам за што да блогирам?

Ако не можете да одлучите за што да блогирате, само почнете да блогирате за вашиот личен живот и вашите животни искуства. Многу успешни професионални блогери започнаа на овој начин и сега нивните блогови се успешни бизниси.

Блогирањето може да биде одличен начин да научите нешто ново или да ги подобрите вашите постоечки вештини. Ако сте веб-дизајнер и блогирате за трикови или упатства за веб дизајн, тогаш ќе можете да научите нови работи и да ја подобрите вашата вештина уште побрзо. И ако го правите тоа правилно, можеби дури и ќе изградите публика за вашиот блог.

Дури и ако вашиот прв блог не успее, ќе научите како да креирате блог и ќе треба да знаете за да го направите вашиот следен блог успешен. Подобро е да не успеете и да научите отколку да не започнете воопшто.

слободен WordPress тема наспроти премиум тема, за што да се обратам?

Кога штотуку почнувате, користењето бесплатна тема на вашиот блог звучи како добра идеја, но најголемиот проблем со користењето бесплатни теми е тоа што ако и кога се префрлите на нова (премиум) тема во иднина, ќе ги изгубите сите приспособување и може да го наруши начинот на кој функционираат работите на вашата веб-страница.

јас сакам Теми на СтудиоПрес. Бидејќи нивните теми се безбедни, брзо се вчитуваат и се погодни за оптимизација. Демо-инсталаторот на Plus StudioPress со еден клик ќе ви го олесни животот многу, бидејќи автоматски ќе ги инсталира сите приклучоци што се користат на демо-страницата и ќе ја ажурира содржината за да одговара на демото на темата.

Еве ги најголемите разлики помеѓу бесплатната и премиум темата:

Бесплатна тема:

Поддршка: Бесплатните теми обично се развиваат од поединечни автори кои немаат време да одговорат на прашања за поддршка во текот на целиот ден и како такви, повеќето од нив воопшто избегнуваат да одговараат на прашања за поддршка.

Опции за прилагодување: Повеќето бесплатни теми се развиваат набрзина и не нудат многу (ако има) опции за прилагодување.

Безбедност: Авторите на бесплатни теми не можат да си дозволат да трошат време опширно тестирајќи го квалитетот на нивните теми. И како такви, нивните теми можеби не се толку безбедни како врвните теми купени од доверливи студиа за теми.

Премиум тема:

Поддршка: Кога купувате врвна тема од познато студио за теми, добивате поддршка директно од тимот што ја создал темата. Повеќето тематски студија нудат најмалку 1 година бесплатна поддршка со нивните врвни теми.

Опции за прилагодување: Премиум темите доаѓаат со стотици опции кои ќе ви помогнат да ги приспособите речиси сите аспекти на дизајнот на вашата страница. Повеќето премиум теми доаѓаат во комплет со премиум приклучоци за градење страници кои ви дозволуваат да го приспособите дизајнот на вашата веб-страница со кликнување на неколку копчиња.

Безбедност: Популарните студија за теми ги ангажираат најдобрите кодери што можат и инвестираат во тестирање на нивните теми за безбедносни дупки. Тие исто така се обидуваат да ги поправат безбедносните грешки веднаш штом ќе ги најдат.

Препорачувам да започнете со премиум тема бидејќи кога одите со премиум тема, можете да бидете сигурни дека ако нешто се расипе, можете да контактирате со тимот за поддршка во секое време.

Колку време пред да започне бесплатниот сообраќај за оптимизација?

Од колку сообраќај можете да добиете Google или кој било друг пребарувач зависи од многу фактори кои се надвор од ваша контрола.

Google во основа е збир на компјутерски алгоритми кои одлучуваат која веб-локација треба да се прикаже во првите 10 резултати. Бидејќи постојат стотици алгоритми што го сочинуваат Google и одлучете го рангирањето на вашата веб-страница, тешко е да се погоди од кога вашата веб-страница ќе почне да добива сообраќај Google.

Ако штотуку почнувате, веројатно ќе бидат потребни најмалку неколку месеци пред да видите сообраќај од пребарувачите. На повеќето веб-локации им требаат најмалку 6 месеци пред да се појават каде било Google резултати од пребарување.

Овој ефект е наречен ефект на Sandbox од експерти за оптимизација. Но, тоа не значи дека на вашата веб-страница ќе бидат потребни 6 месеци за да започне да добива сообраќај. Некои веб-локации почнуваат да добиваат сообраќај во вториот месец.

Ќе зависи и од тоа колку линкови има вашата веб-страница. Ако вашата веб-страница нема линкови, тогаш Google ќе го рангира пониско од другите веб-локации.

Кога веб-локацијата се поврзува со вашиот блог, таа делува како сигнал за доверба Google. Тоа е еквивалент на кажувањето на веб-страницата Google дека може да и се верува на вашата веб-страница.

Како да го натерате вашиот домен да работи со Bluehost?

Дали избравте нов домен кога сте се пријавиле со Bluehost? Ако е така, тогаш проверете го вашето сандаче за е-пошта за да ја пронајдете е-поштата за активирање на доменот. Кликнете на копчето во е-поштата за да го завршите процесот на активирање.

Дали избравте да користите постоечки домен? Одете до местото каде што е регистриран доменот (на пр. GoDaddy или Namecheap) и ажурирајте ги серверите за имиња за доменот на:

Сервер за име 1: ns1.bluehost. Со
Сервер за име 2: ns2.bluehost. Со

Ако не сте сигурни како да го направите тоа, обратете се кај Bluehost и нека ви кажат како да го направите ова.

Дали избравте да го добиете вашиот домен подоцна кога се регистриравте Bluehost? Тогаш вашата сметка беше кредитирана за износот на бесплатно име на домен.Кога ќе бидете подготвени да го добиете вашето име на домен, едноставно најавете се на вашиот Bluehost сметка и одете во делот „Домени“ и побарајте го доменот што го сакате.

На наплатата, салдото ќе биде 0 $ бидејќи бесплатниот кредит е автоматски применет.

Кога доменот е регистриран, тој ќе биде наведен во делот „Домени“ во вашата сметка.

Во десниот страничен панел на страницата под табулаторот со наслов „Главна“ скролувајте до „тип на cPanel“ и кликнете „Додели“.

Вашиот блог сега ќе се ажурира за да користи ново име на домен. Сепак, имајте предвид дека овој процес може да потрае до 4 часа.

Како да се најавите на WordPress откако ќе се одјавите?

За да стигнете до вашата WordPress страница за најавување на блогот, внесете го вашето име на домен (или привремено име на домен) + wp-admin во вашиот веб-прелистувач.

На пример, кажете дека вашето име на домен е wordpressblog.org тогаш ќе напишеш https://wordpressblog.org/wp-admin/да стигнам до вашиот WordPress страница за најава.

wordpress детали за најава

Ако не се сеќавате на вашата WordPress корисничко име и лозинка за најава, деталите за најава се во е-поштата за добредојде што ви беше испратена откако ќе го поставите вашиот блог. Алтернативно, можете исто така да се најавите на WordPress со тоа што прво ќе се најавите на вашиот Bluehost сметка.

Како да започнете со тоа WordPress ако си почетник?

Сметам дека YouTube е одличен извор за учење WordPress. BluehostYouTube канал е преполн со одлични видео упатства наменети за комплетни почетници.Добра алтернатива е WP101. Нивниот лесен за следење WordPress видео упатствата им помогнаа на повеќе од два милиони почетници да научат како да користат WordPress.

Ако заглавите или имате какви било прашања за мене за тоа како да започнете блог во 2023 година, само контактирајте ме и јас лично ќе одговорам на вашата е-пошта.

Овој пост содржи придружни врски. За повеќе информации прочитајте го моето обелоденување овде

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.

ПРЕЗЕМИ ЈА МОЈАТА БЕСПЛАТНА ЕКНИГА од 30,000 ЗБОРОВИ ЗА „КАКО ДА ЗАПОЧНЕТЕ БЛОГ“
Придружете се на 1000+ други блогери почетници и претплатете се на мојот БИЛТЕН за моите ажурирања преку е-пошта и добијте го мојот БЕСПЛАТЕН водич од 30,000 зборови за започнување успешен блог.
КАКО ДА ЗАПОЧНЕТЕ БЛОГ
(ДА ЗАРАБОТИТЕ ПАРИ ИЛИ САМО ЗА ЗАБАВА)
ПРЕЗЕМИ ЈА МОЈАТА БЕСПЛАТНА ЕКНИГА од 30,000 ЗБОРОВИ ЗА „КАКО ДА ЗАПОЧНЕТЕ БЛОГ“
Придружете се на 1000+ други блогери почетници и претплатете се на мојот БИЛТЕН за моите ажурирања преку е-пошта и добијте го мојот БЕСПЛАТЕН водич од 30,000 зборови за започнување успешен блог.