Дали треба да го обезбедите вашиот интернет со ExpressVPN? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

ExpressVPN е еден од најбрзите, најбезбедните и најдобрите VPN наоколу, единствениот недостаток на ExpressVPN е тоа што чини повеќе од повеќето негови конкуренти. Во овој преглед на ExpressVPN од 2024 година, ќе ги опфатам сите детали и ќе ви кажам дали нивните карактеристики ја надминуваат премиум цената!

Резиме на преглед на ExpressVPN (TL;DR)
Рејтинг
Цени
Од 6.67 долари месечно
Бесплатен план или пробен период?
Не (но политика за рефундирање од 30 дена „не поставувани прашања“)
Сервери
3000+ сервери во 94 земји
Политика за евиденција
Политика за нулти дневници
Со седиште во (јурисдикција)
Британски Девствени Острови
Протоколи / Енкриптоин
OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPsec, Lightway. Шифрирање AES-256
Торентирање
Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P
Стриминг
Пренесувајте Netflix, Hulu, Disney+, BBC iPlayer, Amazon Prime Video, HBO Go и повеќе
Поддршка
24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите
Карактеристики
Приватен DNS, Kill-switch, Split-tunneling, Lightway протокол, неограничени уреди
Тековен договор
Добијте 49% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Главни преземања:

ExpressVPN нуди одлична вредност за парите поради неговите импресивни карактеристики и способности, вклучувајќи брзи брзини за стриминг и торентирање, огромна мрежа на сервери VPN и врвна VPN технологија и хардвер.

ExpressVPN обезбедува безбедна и сигурна услуга со низа домашни апликации и работи добро на локации како што се Кина, ОАЕ и Иран, и може да ги одблокира регионалните веб-локации и услугите за стриминг како Netflix, Amazon Prime Video и Hulu.

Додека ExpressVPN е малку поскап од повеќето провајдери на VPN, тој нуди 30-дневна гаранција за враќање на парите, а малите дневници што се чуваат за следење на перформансите може да бидат загриженост за некои корисници. Дополнително, прашањето за јурисдикцијата на Британските Девствени Острови и деловните операции во Хонг Конг може да бидат потенцијални прашања во иднина.

Google покажува над четири милиони резултати за терминот за пребарување „Експресен преглед на VPN“. Значи, јасно е дека податоците таму се во изобилство.

она што ја прави овој преглед различно?

Едноставно е. Всушност, поминав време користејќи го производот и правејќи длабинско истражување. Повеќето други сајтови само копираат информации од други страници или од самиот VPN.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за ExpressVPN. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Значи, ајде да погледнеме набрзина во тоа што го прави ExpressVPN одличен пред да се нурнеме во вистинската густина на тоа.

преглед на expressvpn

Добрите и лошите страни

Добрите страни на ExpressVPN

 • Одлична вредност за парите - вреди повисока цена
 • Супер брзи брзини за стриминг и торентирање
 • Огромна VPN серверска мрежа, над 3,000 сервери на 94 локации
 • Најдобра VPN технологија и хардвер на пазарот
 • Брзо и сигурно Lightway VPN протокол (сега со отворен код)
 • 256-битни AES w/ Совршено шифрирање на тајност за напред
 • Воздушен рутер со вграден VPN што ги штити сите гаџети на вашиот дом
 • Мајчин апликации за Windows, Mac, Android, iOS, Linux и рутери
 • Работи во Кина, ОАЕ и Иран деблокира веб-локации заклучени во регионот и услуги за стриминг како Netflix, Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Hulu + повеќе
 • 24/7 поддршка за разговор во живо 30-дневно пари гаранција за враќање на

Конс на ExpressVPN

 • Поскапо од поголемиот дел од натпреварот VPN
 • Британски Девствени Острови Надлежноста може да биде проблем подолу (+ огласите за работа откриваат дека најверојатно деловните операции се водат од Хонг Конг)
 • Задржува ситни трупци за следење на перформансите

Планови и цени

Кога станува збор за цени, ExpressVPN обезбедува едноставен директен избор. Имате избор од три различни опции за претплата на ExpressVPN. Секој план го нуди истиот предлог, но варира во временскиот период. 

Колку подолго се регистрирате, толку поголем попуст добивате.

Месечно6 Месеци1 Година
$ 12.95 месечно$ 9.99 месечно$ 6.67 месечно

1 месец е 12.95 долари/месечно, 6 месеци е 9.99 долари/месечно и едногодишната претплата достигнува 6.67 долари месечно. Како таков, ExpressVPN е еден од поскапите VPN провајдери. Иако како и за сите работи, го добивате она за што плаќате – а со ExpressVPN добивате светски позната услуга.

Добијте 49% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци Посетете го ExpressVPN сега

Она што е навистина интересно е тоа што ExpressVPN е со оваа цена најмалку 5 години! Но, еј, доследноста е клучна тие велат.

Како и кај повеќето дигитални услуги, постои 30-дневна гаранција за враќање на парите, така што лесно е да се откаже ако сте несреќни. Ова нема ограничувања, па ако не сте задоволни од услугата од која било причина. За да го започнете ова, само стапете во контакт со нивниот тим за поддршка или преку е-пошта или разговор во живо.

Дополнително, ако сакате да го добиете малку поевтино, секогаш можете да ги чекате големите празници како што се црниот петок или Ден на приватност на податоците.

Кога станува збор за плаќање за ExpressVPN, имате низа опции. Секако, повеќето кредитни и дебитни картички се прифаќаат како и PayPal. 

Покрај ова, има и поретки опции како што се WebMoney, UnionPay, Giropay и неколку други. Се разбира, за поединци кои се навистина ориентирани кон приватноста, поддржано е плаќањето со крипто и биткоин.

Клучни карактеристики

Генерално, ExpressVPN не е најкарактеристичен провајдер. Сепак, неговите карактеристики ќе одговараат на 99% од сите што бараат VPN.

 • Со седиште на Британските Девствени Острови
 • Само VPN да користи сервери само за RAM за целосно елиминирање на ризиците од евиденција
 • Екстремно лесен за употреба
 • Достапно е Сплит тунелирање
 • Kill Switch за да ви помогне да го прекинете интернетот ако се прекине врската VPN
 • Најдобар потенцијал за деблокирање на стриминг

Најосновната VPN услуга ќе се состои од еден сервер за поврзување, со користење на еден уред со помош на одреден оперативен систем и користење на најосновното шифрирање. Се разбира, никој не би платил сериозни пари за таква услуга.

Среќно, ExpressVPN е полн со функции. Иако не е најкарактеристичен, карактеристиките што ги има ќе им угодат на 99% од населението.

Значи, ајде да ги погледнеме сите карактеристики што го сочинуваат ExpressVPN.

 • Пристапете до локациите на серверите во 94 земји.
 • Гледајте, слушајте и проследувајте содржини од цензурирани и блокирани веб-локации од каде било.
 • Маскирање на IP адреса.
 • Користете Tor за да ја прелистувате нашата скриена страница .onion.
 • Апликации за Windows, Mac, iOS, Android, Linux, рутери, конзоли за игри и паметни телевизори.
 • 24-часовна поддршка за разговор во живо.
 • ВПП поделен тунел.
 • Технологија на TrustedServer.
 • Прекинувач за убивање за заклучување на мрежата.
 • Вграден менаџер за лозинки „Клучеви ExpressVPN“.
 • Приватен ДНС
 • Шифрирање AES-256.
 • Нема дневници за активност или поврзување.
 • Менаџерот за закани блокира следечи на реклами и други малициозни трети страни.
 • Lightway VPN протокол.
 • Заобиколете го пригушувањето на интернет провајдерот.
 • Користете на 5 уреди истовремено.
 • Неограничен опсег на ширина.
 • ExpressVPN прифаќа кредитни картички, PayPal, Bitcoin и други форми на онлајн плаќање.
 • VPN за рутери, паметни телевизори, конзоли за игри и IoT уреди.

Брзина и перформанси

Кога станува збор за користење на VPN, брзината е најважна. Нема корист да имате приватна врска кога брзината на интернетот е побавна од полжав на кетамин. 

Да, тоа звучи безобразно, но за жал, тоа е вистина. Постојат бројни провајдери на VPN каде просечната брзина е толку голема што не можете ни да ги вчитате Google, а камоли да пренесувате каква било содржина.

За среќа, ExpressVPN не спаѓа во оваа категорија. Како еден од најстарите VPN на пазарот, нивниот просек брзините се исклучителни.

Се разбира, употребата варира во зависност од случајот на употреба. Сепак, никогаш не сме имале никакви проблеми со брзината на преземање, а за волја на вистината честопати ќе заборавиме дека ExpressVPN дури и работи. Можете да видите неколку слики од нашиот тест за брзина подолу. Спроведовме тестови повеќе пати во неколку дена и резултатите беа секогаш слични.

expressvpn брзина пред
Expressvpn брзина по

Дали ExpressVPN ја успорува брзината на Интернет?

Како и кај сите VPN, да ExpressVPN ја успорува вашата брзина на интернет. Сепак, од бројните тестови што ги направивме, тоа не е значителна сума.

Како и со брзината на преземање, брзината на прикачување исто така е засегната. И овде не забележавме некој сериозен ефект.

Функција за паметна локација

ExpressVPN на Функција за паметна локација е верен на своето име. Ќе го избере најдобриот сервер за да може да ви ги обезбеди најдобрите можни брзини и искуства. 

Освен ако не сакате да се поврзете со одредена земја, оваа одлика ќе се погрижи да сте приватни и безбедни на интернет, а сепак да имате најдобри перформанси.

Поддржани уреди

Кога станува збор за користење на VPN, важно е тој да ги поддржува сите ваши уреди. Нема многу корист за VPN што го штити вашиот компјутер, но не и вашиот мобилен телефон. Доволно интересно, до пред неколку години, официјалните VPN апликации беа креирани само од неколку компании.

поддржани уреди

Како и секој пристоен провајдер на VPN, ExpressVPN има апликации за сите главни оперативни системи; Windows, Mac, Android и iOS. Сепак, тоа не застанува тука.

За разлика од безброј конкуренти, има и Линукс апликација. За жал, тој е базиран на командна линија наместо на GUI, но сепак е многу повеќе од она што го нудат другите.

Згора на сето ова, ExpressVPN нуди упатства за поставување за цела низа уреди како што се Apple TV и уредите за стриминг Roku.

За дополнително олеснување на постојаната употреба на VPN, ExpressVPN овозможува пет симултани врски. Затоа, сите ваши уреди можат да бидат заштитени во исто време.

Апликација за рутер ExpressVPN

Вистинскиот шлаг на тортата е Апликација за рутер ExpressVPN. Накратко, можно е да го трепкате вашиот рутер со различен фирмвер што му помага да биде пофункционален или оптимизиран на еден или друг начин. Во овој случај, користење на VPN. 

Традиционално, за ова би се користел фирмверот Tomato или DD-WRT. Сепак, ExpressVPN разви сопствен фирмвер кој ви обезбедува неверојатни брзини.

Големата предност на користењето VPN на вашиот рутер е тоа што сите ваши уреди се автоматски поврзани. Ова значи дека тие се заштитени и ви дозволуваат да користите географски ограничени услуги, како што е Netflix, без да мора да поставите VPN за секој уред.

Стриминг – Дали ExpressVPN работи со BBC iPlayer, Netflix и други услуги?

Една од најголемите предности на користењето на VPN е тоа што ви овозможува пристап до географски блокирана содржина како што се Netflix, BBC iPlayer, Hulu и други.

Амазон премиер видеоАнтена 3Apple tv +
БиБиСи iPlayerbeIN SportsКанал +
ПСКанал 4Crackle
Crunchyroll6playОткривање +
Дизни +ДР ТВДСтв
ESPNFacebookfuboTV
Франс ТВГлобоплејGmail
GoogleHBO (Max, Now & Go)Hotstar
HuluInstagramIPTV
KodiЛокалНетфликс (САД, Велика Британија)
Сега телевизијаОРФ ТВПаун
PinterestПрозибенРаиПлеј
Ракутен ВикиShowtimeНебото Оди
SkypeПрашкаSnapchat
SpotifySVT PlayTF1
ТратотTwitterWhatsApp
ВикипедијаVuduYouTube
Zattoo

Почекај? Дали велите дека веќе имате пристап до Нетфликс?

Вие не!

Тоа е затоа што услугите за стриминг обезбедуваат различна содржина во зависност од тоа каде живеете. На пример, библиотеката на Нетфликс во САД е најголема. Сепак, сè уште има наслови кои се блокирани поради лиценцирање. 

Иако ако се поврзете со друга земја, велат од ОК, овој наслов може да се одблокира.

Торентирање

Друга важна употреба за VPN е да се заштитите додека торентувате. Во многу земји, торентите и другите P2P сообраќајот е намуртен дури и ако не правите ништо нелегално.

Бидејќи VPN помага да се прикрие вашиот идентитет, тоа е совршена алатка за користење за торентирање.

Повеќето провајдери на VPN имаат некакво ограничување за тоа на кои локации можете да торентирате или дали воопшто ви е дозволено да торентирате. ExpressVPN не е една од овие компании. Тоа дозволува неограничено торентирање на сите сервери на ExpressVPN.

Благодарение на неговите брзи брзини на преземање, исто така нема да имате никакви проблеми со тоа што треба да чекате со денови за преземање торент. На крајот на краиштата, веќе не се денови на Напстер.

Локации на VPN сервери

Да го ставиме со сопствените зборови на ExpressVPN што ги имаат 3000+ VPN сервери на 160 локации на сервери во 94 земји. 

Така навистина, ExpressVPN има VPN сервер за да го користите без разлика каде се наоѓате низ целиот свет. Истото важи и за ако сакате да изгледате дека сте во друга земја.

За попопуларни и поголеми земји како што се ОК и САД, постојат сервери поставени низ целата земја. Ова обезбедува брза и сигурна врска во секое време.

локации на серверот expressvpn

Ако сакате да се поврзете со одредена земја, препорачуваме да се проверите нивната целосна листа на сервери.

Виртуелни VPN сервери

Некои VPN компании се обидуваат да заштедат пари со користење на локации на виртуелни сервери. Накратко, виртуелен сервер е местото каде што IP покажува една земја, но вистинскиот сервер е во друга земја. Ова прашање е толку сериозно што имаше сериозни реакции за нив.

Тие отворено признаваат дека од целиот број на сервери ExpressVPN во светот, помалку од 3% се виртуелни. Серверите што ги користат се физички блиску до IP локацијата што ја обезбедуваат и оттука нивната цел со нив е да се оптимизира за брзина.

DNS сервери

Пред неколку години се сфати дека некои од вашите активности сè уште може да се следат со следење на вашите барања за DNS. Накратко, барањето DNS ја преведува URL-адресата на доменот на IP адресата за да можете да прегледате веб-локација. Ова се нарекува истекување на DNS.

За среќа, проблемите беа брзо решени и сега тестовите за истекување на DNS и заштитата од истекување на DNS се вообичаени практики во индустријата за VPN. За возврат, ExpressVPN исто така работи со свои DNS сервери така што нема апсолутно никакви шанси ова да се случи.

Дали ExpressVPN нуди VPN сервер со посветена IP адреса?

Иако користењето наменски IP адреси со VPN може да има свои придобивки, исто така има и бројни негативни страни. Покрај ова, тоа е ретко барана опција за да има VPN.

Од овие едноставни причини, ExpressVPN користи само споделени IP-адреси. Згора на ова, користи опсег на ротирачки IP адреси за да ви помогне да бидете уште побезбедни.

Подршка на купувачот

Кога користите било каков вид на производ, дигитален или физички, ќе очекувате ниво на поддршка. 

Традиционално, износот на поддршка треба да биде поврзан со цената на производот. Оттука Wish.com има многу мала поддршка, но Rolls Royce ќе направи речиси сè што ќе побараат нивните клиенти.

поддршка на

Бидејќи ExpressVPN е на поскапиот крај на спектарот за VPN, во право би очекувале врвна поддршка. Како таква, поддршката на ExpressVPN е токму тоа – врвни.

Основниот метод за поддршка за ExpressVPN е a 24/7 разговор за поддршка во живо систем. Целиот персонал за поддршка е пријателски расположен и информиран. Се обидовме да ги откриеме со повеќе прашања, но досега ништо не ги откри.

Ако прашањето стане премногу техничко, тогаш ќе бидете пренасочени до поддршката за е-пошта. Повторно, услугата за техничка поддршка е исклучително корисна, па дури и ќе стапат во контакт со техничкиот тим ако треба да одговорат на вашето прашање.

Покрај ова, тие имаат огромен опсег на страници за поддршка во формат на Вики. За многу од нив, тие вклучија дури и видеа заедно со пишани упатства за навистина да ви помогнат да ги решите проблемите.

Дополнителни функции

Заедно со сето горенаведено, ExpressVPN го нуди следново

Сплит тунелирање

Подели тунелирање е паметна карактеристика со која можете да дозволите некои апликации да користат VPN, а други да ја користат вашата стандардна врска. 

На пример, случај за вообичаена употреба може да биде тоа што сакате да ги заштитите сите ваши активности на интернет и торенти, но не сакате VPN да го забави вашето играње. Сплит тунелирањето ќе ви помогне да го постигнете токму тоа.

Клучеви ExpressVPN

ExpressVPN Keys е управувач со лозинки кој генерира, складира и автоматски пополнува неограничени лозинки низ вашите уреди, што вклучува екстензија на прелистувачот. Користи шифрирање со нула знаење за да се осигура дека само вие можете да пристапите до вашите зачувани податоци и тие се независни ревидирани за безбедност.

Управувач со лозинки на ExpressVPN Keys

Можете брзо да генерирате уникатни лозинки и еднократни лозинки за автентикација со два фактори, да складирате чувствителни информации во безбедни белешки и да ја процените јачината на вашата лозинка.

Клучевите ExpressVPN се вклучени бесплатно во сите планови на ExpressVPN и работи на iOS и Android, како и на прелистувачи поддржани од Chrome.

Воздушен рутер

ExpressVPN Aircove е Wi-Fi 6 рутер кој уникатно интегрира VPN заштита директно во рутерот. Ова значи дека сите уреди поврзани на мрежата, вклучително и оние што обично не можат да инсталираат VPN софтвер како паметни домашни апарати и конзоли за игри, се обезбедени.

Рутерот нуди и родителски контроли и напредни заштитни функции. Поддржува вообичаени поврзани уреди како паметни телевизори и гласовни асистенти, осигурувајќи дека се заштитени.

Сепак, важно е да се забележи дека е потребна активна претплата за ExpressVPN, која се продава одделно, за користење на функциите VPN. Без оваа претплата, рутерот сè уште ќе функционира нормално, но без придобивките од VPN.

Безбедност и приватност

Па сега доаѓаме до најважниот дел. ВПН е апсолутно вреден без цврсти протоколи за приватност и безбедност.

expressvpn безбедност

Протоколи и шифрирање

ExpressVPN поддржува четири протоколи  Lightway, L2TP, OpenVPN и IKEv2 (TCP или UDP протокол). Сега нема да навлегуваме во длабочината на добрите и лошите страни на секоја од нив бидејќи тоа е цела продлабочена статија сама по себе.

Накратко, овие четири протоколи се одличен избор за избор и ќе ви овозможат да поставите ExpressVPN на речиси секој уред што сакате.

Де факто стандардот за препорачаниот протокол за употреба беше OpenVPN со години. Ова се должи на неговата природа со отворен код и одличното ниво на безбедност (кога се користи со вистинската сила на клучот).

За OpenVPN, тие користат шифра AES-256-CBC со автентикација на податоци HMAC SHA-256 за каналот за податоци. 

Ова е заедно со шифрата AES-256-GCM со шифрирање со ракување RSA-384 и автентикација на податоците HMAC SHA-256 со совршена тајност нанапред што ја обезбедува размена на клучеви DH2048 Diffie-Hellman за контролниот канал. Генерално, тоа е одлична конфигурација.

Светлосен пат, е сличен на WireGuard, накратко, и двете се потенок, побрз и посигурен од OpenVPN. Она што е одлично е што го направи ExpressVPN Lightway Open Source

Накратко, ExpressVPN нуди убав опсег на протоколи и апсолутно фантастични стандарди за шифрирање.

Тестови за истекување

Голема слабост на VPN е протекувањето. Како што сугерира името, протекувањето се слаби точки каде што вашиот вистински идентитет (IP адреса) би можел да избега на отворено. 

Како и со многу работи во светот на VPN, протекувањето беше вообичаено до пред неколку години. Всушност, повторно, беше скандал кога беа откриени протекувања на webRTC и се покажа дека скоро сите VPN се ранливи на тоа.

Накратко, протекувањето се лоши.

Го тестиравме ExpressVPN за протекување на IP и не можевме да најдеме. Иако ова е смирувачко, тоа е исто така нешто што го очекуваме. Ако VPN покаже какви било знаци на истекување, тие веднаш влегуваат во нашата непослушна листа.

Некои страници за преглед споменаа мали протекувања на IPv6 webRTC, за жал, не можевме да го тестираме ова. Дополнително, ако го користите додатокот за прелистувач ExpressVPN или го оневозможите webRTC, ова веројатно ќе се реши.

Заштита на Kill Switch / VPN конекција

Покрај заштитата од истекување на DNS, ExpressVPN нуди а Заклучување на мрежата опција. Што е само нивното име за а убиј го прекинувачот

Expressvpn заклучување на мрежата

Како што сугерира името, прекинувачот за убиство ќе ја убие вашата интернет конекција ако вашата VPN врска престане. Ова помага да ве спречи несакано да користите интернет додека сте незаштитени.

Влези

Не е важно колку е силна шифрирањето на VPN, колку е паметно или колку е евтин ако води дневници. Особено дневници за користење.

За среќа, ExpressVPN целосно го разбира ова и запишува многу малку податоци. Податоците што тие ги евидентираат се како што следува:

 • Апликациите и верзиите на апликации се успешно активирани
 • Датуми (не времиња) кога сте поврзани на услугата VPN
 • Избор на локација на VPN сервер
 • Вкупен износ (во MB) на податоци пренесени дневно

Ова е апсолутно минимално и во никој случај не може да се користи за да се идентификува поединец. 

Додека некои би тврделе дека апсолутно никакви дневници не би биле најдоброто нешто во светот, ние разбираме дека овие податоци помагаат да се подобри услугата, па на крајот на денот, можеме да добиеме подобар производ.

Како и со кој било провајдер на VPN, мора да им верувате во нивниот збор бидејќи никогаш нема искрено да знаете што најавуваат.

Сепак, најголемата победа на ExpressVPN е неговата употреба на сервери само RAM. Ова значи дека нивните VPN сервери не користат хард дискови, па дури и да бидат нападнати, би било прилично невозможно да се добијат корисни информации од нив. 

Политика за приватност и Услови

Политиката за приватност и условите на ExpressVPN се во согласност со сè што разговаравме во овој преглед, како и со сè што тие споменуваат на нивната веб-страница. 

Како и со сечата, ќе мора да имате ниво на доверба за да верувате во сè што ќе каже компанијата. Поради нивното ниво на транспарентност, искреност и недостаток на претходни проблеми, ние сме среќни да му веруваме на ExpressVPN.

Локација и јурисдикција

Локацијата каде работи VPN е доста важен фактор. Тоа е затоа што во зависност од земјата во која е со седиште, владата може лесно да ги пофали сите свои податоци. 

Алтернативно, може да изврши притисок врз директорите и вработените да создадат задни врати. Најлошо од сè, владата може дури и да украде податоци само со следење на интернет сообраќајот на компанијата.

ExpressVPN е регистриран во BVI (Британски Девствени Острови) што е совршено место за приватност поради недостаток на регулативи и владин надзор. Се разбира, ова е чисто од правни (и веројатно финансиски причини). 

Додека теоретски, BVI е под јурисдикција на ОК, технички гледано работи како автономна држава. Иако, ако ОК има добра причина, веројатно би можеле повторно да добијат целосна контрола. 

Сепак, со добра причина, мислиме на нешто како многу читлива закана од нуклеарен напад - не на вашето секојдневно сценарио.

Вистинската операција е најверојатно со седиште во Хонг Конг судејќи со своите огласи за работа. Дополнително, најверојатно има канцеларии во Сингапур и Полска. Операција со седиште во Хонг Конг е малку застрашувачка мисла, и иако се смета за независна од Кина, времето ќе покаже дали ова ќе остане точно.

Накратко, ниту ExpressVPN не е со седиште или работи од земја со 5 или 14 очи. Иако седиштето во Хонг Конг нуди храна за размислување, тоа не е нешто за што сме премногу загрижени.

апликации

Апликацијата ExpressVPN обезбедува едноставно и едноставно искуство, без разлика на кој уред ја користите. Иако има мали разлики помеѓу уредите, тоа не е доволно суштинско за да се забележи значителна промена.

На работната површина

Користењето ExpressVPN на десктоп компјутер е лесно како пита. Откако ќе го инсталирате и активирате, веднаш ќе ве пречека екранот за поврзување. 

Со кликнување на иконата за плескавица ќе се појават поставките. Овие се лесни за навигација и со корисни совети, можете да поставите сè како што сакате. 

За волја на вистината, опсегот на поставки не е широк. Сепак, ExpressVPN сака да го одржува едноставно. Ова е да се држи до нивното мото „ВПП што само функционира“.

десктоп стан

На мобилен

Како што беше дискутирано, можете исто така да преземете ExpressVPN за мобилен телефон. Овие имаат оценка 4.4 и 4.5 на апликацијата Android и iOS App Store соодветно. Иако рејтингот може да се лажира, ова е добар почетен знак.

Поставувањето на мобилен е малку потешко бидејќи треба да дозволите апликацијата да има дозвола за мрежните поставки и известувања. Значи, наместо поставување со 1 клик, тоа е поставување со 4 клик - нешто што нема да го забележите на долг рок.

На мобилните уреди, поставките се разликуваат малку. За жал, нема Напредни поставки. Ова најверојатно се должи на фактот дека има помала контрола достапна за мобилните апликации отколку за десктоп софтверот.

Сепак, добивате убави алатки за приватност и безбедност на мобилниот телефон. Имено, IP-проверка, два тестери за истекување и генератор на лозинки.

мобилен стан

Екстензии на прелистувачот ExpressVPN

Мобилниот приклучоци за прелистувач за Microsoft Edge, Chrome и Firefox се исто толку рационализирани. Функционалноста и употребливоста се некаде помеѓу мобилната апликација и десктоп софтверот.

продолжување на прелистувачот

Само запомнете дека кога го користите приклучокот за прелистувач само вашите активности за прелистување веб ќе бидат заштитени и ништо друго.

Споредете ги конкурентите на ExpressVPN

Во оваа анализа, ќе расчлениме пет истакнати конкуренти - NordVPN, Приватен пристап до Интернет (PIA), CyberGhost, Surfshark и Atlas VPN.

функцијаЕкспрес VPNNord VPNАИПСајбер ДухSurfsharkАтлас VPN
ЦенаВисокоУмеренаНискоУмеренаНискоМногу ниско
Серверска мрежаГолемиМасивниГолемиОгроменМедиуммали
БрзиниодличенМногу добарПристоендобардобарПристоен
БезбедностНајдоброодличендобардобардобарОсновни
КарактеристикиОграниченШирокоОсновниПакуванМногуНеколку
Леснотија на користењеЛесноЛесноЛесноМногу лесноЛесноЛесно
Политика за евиденцијаБез дневнициБез дневнициБез дневнициБез дневнициБез дневнициБез дневници

NordVPN: Ветеранот на купот, NordVPN може да се пофали со експанзивна серверска мрежа, робусни безбедносни протоколи (вклучувајќи двојно шифрирање и замаглување) и сеопфатен пакет за заштита од закани. Достапноста, особено со долгорочните претплати, е уште еден пердув во нејзината капа. Сепак, корисничкиот интерфејс понекогаш може да се чувствува тежок, а брзините, иако се почитувани, можеби не одговараат на молскавично брзите перформанси на ExpressVPN. Дознајте повеќе за NordVPN овде.

Приватен пристап до Интернет (ПИА): ПИА се залага за пристапност и транспарентност. Неговиот интерфејс е јасен, пристапот со отворен код им се допаѓа на ентузијастите за приватност, а неговата цена е многу конкурентна. Серверската мрежа е значителна, а брзините се соодветни за секојдневните задачи. Сепак, интерфејсот се чувствува застарен, а поддршката за клиентите не е нејзината најсилна облека. Дознајте повеќе за Приватен интернет пристап овде.

Сајбер дух: Пријателноста на корисниците владее со CyberGhost. Неговиот елегантен интерфејс, заедно со вградените функции како што се блокирање реклами и скенирање на малициозен софтвер, го прават лесно за навигација. Серверската мрежа е огромна, а брзините се генерално за пофалба. Сепак, постојат некои грижи во врска со нејзината политика за сеча и структурата на цените. Дознајте повеќе за CyberGhost овде.

сурф-ајкула: Оваа ѕвезда во подем нуди исклучителна вредност. Неограничените истовремени врски, интегрираниот блокатор на реклами и пристапот до целата мрежа се со мал дел од цената на некои конкуренти. Дополнително, нејзината локација на Британските Девствени Острови поволни за приватност е плус. Сепак, серверската мрежа сè уште се шири, а конзистентноста на брзината може да биде проблем. Дознајте повеќе за Surfshark овде.

Atlas VPN: Како релативно новодојденец, Atlas VPN сè уште ја наоѓа својата основа. Поседува ветувачки карактеристики како поддршка за WireGuard и кориснички интерфејс, сето тоа по буџетска цена. Сепак, серверската мрежа е ограничена, а политиката за евиденција нема транспарентност. Тоа е VPN со потенцијал, но потребно е дополнително префинетост. Дознајте повеќе за Атлас VPN овде.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

ExpressVPN е малку скап, но плаќате за квалитет. Навистина е добро да ги одржувате вашите онлајн работи приватни и безбедни, благодарение на силната безбедност. Има многу сервери низ целиот свет, така што можете лесно да се поврзете и обично е прилично брзо. Лесно е за користење, дури и ако не сте супер технолошки и работи на многу различни уреди.

Овој VPN е одличен за гледање емисии и филмови што се блокирани во вашата земја. Тие исто така не следат што правите на интернет, што е одлично за приватност. Плус, ако некогаш имате проблеми или прашања, нивната услуга за клиенти е навистина корисна.

ExpressVPN може да чини повеќе, но ви дава многу добри карактеристики и мир на умот кога сте онлајн.

ExpressVPN - Супериорен VPN што само функционира!
Од 6.67 УСД / месечно

со ExpressVPN, вие не само што се пријавувате за услуга; ја прифаќате слободата на бесплатниот интернет онака како што требаше да биде. Пристапете до веб без граници, каде што можете да проследувате, преземате, торентувате и прелистувате со молскавична брзина, додека останувате анонимни и ја обезбедувате вашата онлајн приватност.

Не двоумете се повеќе. Овозможете му на овој врвен VPN провајдер денес и никогаш нема да погледнеш назад.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

ExpressVPN постојано го ажурира својот VPN со подобри и посигурни функции за да им помогне на корисниците да ја задржат својата онлајн приватност и безбедност на интернет. Еве некои од најновите подобрувања (од јуни 2024 година):

 • Функција за блокирање реклами: ExpressVPN сега нуди блокатор на реклами за да го намали бројот на наметливи реклами за прикажување при прелистување. Оваа функција не само што ги намалува досадните реклами, туку и го подобрува времето на вчитување на страниците и заштедува податоци. За подобрена заштита, се препорачува да го користите ова заедно со Управникот за закани, кој исто така ги блокира тракерите од огласувачите.
 • Блокатор на страници за возрасни: Додадена е нова функција која ќе им помогне на корисниците да го контролираат пристапот до експлицитна содржина. Овој блокатор на сајтови за возрасни е дел од пакетот за напредна заштита, кој користи блок листи со отворен код кои редовно се ажурираат за да бидат во тек со новите закани.
 • Проширена серверска мрежа во 105 земји: ExpressVPN ги зголеми локациите на своите сервери од 94 на 105 земји, нудејќи им на корисниците повеќе IP адреси и опции за сервери. Новите локации вклучуваат Бермуди, Кајмански Острови, Куба и други, сите опремени со модерни сервери од 10 Gbps за брзи, сигурни врски.
 • Зголемување на симултаните врски: Корисниците сега можат да поврзат до осум уреди истовремено на една претплата, зголемена од претходната граница од пет. Ова е одговор на зголемениот број на поврзани уреди по корисник.
 • Автоматски ажурирања на апликации: Десктоп апликациите на ExpressVPN сега имаат автоматски ажурирања, обезбедувајќи корисниците секогаш да ги имаат најновите функции и безбедносни подобрувања без да имаат потреба од рачни ажурирања.
 • Лансирање на ExpressVPN Aircove: Во септември минатата година, ExpressVPN го претстави Aircove, првиот светски рутер Wi-Fi 6 со вграден VPN, означувајќи го нивниот влез во хардверските производи.
 • Апликација Apple TV и подобрена апликација Android TV: ExpressVPN лансираше нова апликација за Apple TV и го подобри искуството со апликацијата Android TV. Овие апликации вклучуваат функции како темниот режим, најавување со QR код и пристап до сервери во 105 земји.
 • Вграден управувач со лозинки – клучеви: ExpressVPN има интегрирано целосно опремен менаџер за лозинки наречен Keys во нивната VPN услуга. Ги генерира, складира и автоматски ги пополнува лозинките низ уредите, вклучително и прелистувачите. Keys исто така нуди рејтинг на Password Health и следење на прекршување на податоците.
 • Побрзи брзини со сервери од 10 Gbps: Воведувањето на нови сервери од 10 Gbps значи повеќе пропусен опсег, што овозможува помал метеж и потенцијално поголема брзина на преземање. Раните тестови покажуваат значителни подобрувања во брзината за некои корисници.

Преглед на ExpressVPN: Нашата методологија

Во нашата мисија да ги најдеме и препорачаме најдобрите VPN услуги, следиме детален и ригорозен процес на преглед. Еве на што се фокусираме за да обезбедиме најсигурни и релевантни сознанија:

 1. Карактеристики и уникатни квалитети: Ги истражуваме карактеристиките на секоја VPN, прашувајќи: Што нуди давателот? Што го издвојува од другите, како што се сопственички протоколи за шифрирање или блокирање на реклами и малициозен софтвер?
 2. Деблокирање и глобален досег: Ја проценуваме способноста на VPN да ги одблокира страниците и услугите за стриминг и да го истражи неговото глобално присуство прашувајќи: Во колку земји работи давателот? Колку сервери има?
 3. Поддршка на платформата и корисничко искуство: Ги испитуваме поддржаните платформи и леснотијата на процесот на пријавување и поставување. Прашањата вклучуваат: Кои платформи поддржува VPN? Колку е едноставно корисничкото искуство од почеток до крај?
 4. Метрика на перформанси: Брзината е клучна за стриминг и торентирање. Ја проверуваме брзината на поврзување, испраќање и преземање и ги охрабруваме корисниците да ги потврдат на нашата страница за тестирање брзина на VPN.
 5. Безбедноста и приватноста: Навлегуваме во политиката за техничка безбедност и приватност на секоја VPN. Прашањата вклучуваат: Кои протоколи за шифрирање се користат и колку се безбедни? Можете ли да верувате во политиката за приватност на давателот?
 6. Евалуација за поддршка на клиентите: Разбирањето на квалитетот на услугите на клиентите е од клучно значење. Прашуваме: Колку е одговорен и информиран тимот за поддршка на клиентите? Дали тие навистина помагаат или само ја поттикнуваат продажбата?
 7. Цени, тестови и вредност за парите: Ги разгледуваме трошоците, достапните опции за плаќање, бесплатните планови/проби и гаранциите за враќање на парите. Прашуваме: Дали VPN вреди неговата цена во споредба со она што е достапно на пазарот?
 8. ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ: Ги разгледуваме и опциите за самопослужување за корисниците, како што се базите на знаење и водичите за поставување, како и леснотијата на откажување.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

Што

ExpressVPN

Клиентите размислуваат

Импресивен VPN!

Јануари 1, 2024

Многу сум импресиониран од неговите перформанси и доверливост. Брзините на конекцијата се постојано брзи, што го олеснува преносот и прелистувањето без забележливо задоцнување. Она што навистина се издвојува за мене е силната безбедност и заштита на приватноста што ги нуди, особено со политиката за без дневници и робусното шифрирање. Корисничкиот интерфејс е интуитивен и лесен за навигација, што го прави одличен избор дури и за оние кои не се запознаени со технологијата

Аватар за Рене Б
Рене Б

Разочаран од брзината

Април 28, 2023

Решив да го пробам ExpressVPN откако ги прочитав сите позитивни критики, но за жал, моето искуство не беше одлично. Додека врската беше безбедна, брзината беше неверојатно бавна, и имав многу проблеми со пренос на видеа и преземање големи датотеки. Имав и некои технички проблеми со апликацијата што бараа од мене да контактирам со поддршката за корисници, што беше фрустрирачко искуство. Генерално, мислам дека ExpressVPN не вреди за цената, особено со оглед на проблемите со брзината.

Аватар за Емили Нгуен
Емили Нгуен

Одличен VPN, но малку скап

Март 28, 2023

Го користам ExpressVPN веќе неколку месеци и навистина сум задоволен од услугата. Врската е брза и сигурна, а корисничкиот интерфејс е лесен за користење. Го ценам и фактот што можам да пристапам до содржината што е блокирана во мојот регион. Сепак, цената е малку стрмна во споредба со другите VPN услуги на пазарот и би сакал да има достапни повеќе достапни опции за претплата.

Аватар за Џон Ли
Џон Ли

Фантастична VPN услуга!

Февруари 28, 2023

Користев ExpressVPN изминатата година и тоа беше фантастично искуство. Врската е брза и сигурна, и немав проблеми со баферирање или испуштени врски. Интерфејсот е лесен за користење и лесен за навигација, а тимот за поддршка на корисниците е секогаш достапен и корисен. Исто така, ми се допаѓа фактот што можам лесно да пристапам до гео-ограничени содржини од различни земји. Силно го препорачувам ExpressVPN на секој што бара сигурна и безбедна VPN услуга.

Аватар за Сара Смит
Сара Смит

Мој земи

Октомври 1, 2021

Слушнав за ExpressVPN како одличен, но сум под буџетски ограничувања. Претпочитам да ги имам основните карактеристики и едноставна услуга на други ниски VPN-ви, отколку да платам за овој кул, но скап избор.

Аватар за Сузан А
Сузан А

Дали ExpressVPN е премногу добар за да биде вистинит?

Септември 28, 2021

Неодамна го пробав ExpressVPN поради неговата цена. Само мислев дека е премногу добро за да биде вистина, но кога ја имав првата недела, можам да докажам дека се што е напишано за тоа е навистина точно. Можам да кажам дека ExpressVPN е навистина најдобриот VPN од сите. Ова функционира за сите во семејството и вашиот бизнис. Вашата безбедност и приватност се две од главните грижи овде, така што можете да бидете сигурни дека уживате да бидете онлајн додека се чувате себеси 100% заштитени.

Аватар за Паоло А
Паоло А

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Нејтан Хаус

Нејтан Хаус

Нејтан има извонредни 25 години во индустријата за сајбер безбедност и придонесува со своето огромно знаење за Website Rating како стручен писател кој придонесува. Неговиот фокус опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи сајбер безбедност, VPN, менаџери со лозинки и решенија за антивируси и антималвер, нудејќи им на читателите стручни увиди во овие суштински области на дигиталната безбедност.

категории VPN
Почетна » VPN » Дали треба да го обезбедите вашиот интернет со ExpressVPN? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...