Дали треба да користите Sync.com за неограничено складирање во облак? Преглед на карактеристики, безбедност и трошоци

in облак чување

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако ви треба услуга за складирање облак со фантастични поставки за безбедност и приватност, Sync.com може да биде онаа за вас. Тоа е лесна за употреба облак услуга која нуди шифрирање со нула знаење како стандард, дури и за бесплатни сопственици на сметки. Значи, да ги испитаме добрите и лошите страни, карактеристиките и плановите за цени во ова Sync.com преглед.

Sync Резиме на преглед (TL;DR)
Рејтинг
Цена од
Од 8 долари месечно
облак чување
5 GB - неограничено (5 GB бесплатен простор)
Јурисдикција
Канада
Енкрипција
TLS/SSL. AES-256. Шифрирање од страна на клиентот и приватност без логови со нула знаење. Двофакторна автентикација
е2ее
Да Шифрирање од крај до крај (E2EE)
поддршка на корисниците на
24/7 разговор во живо, поддршка на телефон и е-пошта
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
Поддржани платформи
Windows, Mac, Linux, iOS, Android
Карактеристики
Строга безбедност и приватност. Неограничени поставувања со големина на датотека. Историја и обновување на датотеки до 365 дена. Усогласеност со GDPR и HIPAA
Тековен договор
Добијте 2 TB безбедно складирање во облак од 8 $/месечно

Главни преземања:

Sync.com е лесно за користење и достапно решение за складирање облак, кое нуди бесплатно складирање од 5 GB и неограничено прикачување на датотеки.

Со неговото шифрирање со нула знаење и усогласеност со HIPAA, Sync.com обезбедува одлични стандарди за приватност и неограничени планови за складирање податоци.

Сепак, корисниците може да имаат бавно искуство syncсо шифрирање од крај до крај и ограничена интеграција на апликации од трета страна и нема достапни планови за доживотен пристап.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе Sync.com. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Лесно за користење безбедно решение за складирање облак.
 • Бесплатен простор (5 GB).
 • Неограничени поставувања на датотеки.
 • Шифрирана облак складирање (шифрирањето со нула знаење е стандардна безбедносна карактеристика).
 • Одлични стандарди за приватност (е Согласност со ХИПАА).
 • Неограничени планови за складирање податоци.
 • Достапно складирање датотеки.
 • Верзија на датотеки, враќање на избришани датотеки и споделување датотеки со споделени папки.
 • Поддржан Microsoft Office 365.
 • 99.9% или подобро време на работа SLA.

Конс

 • Забават syncкога користите шифрирање од крај до крај.
 • Ограничена интеграција на апликации од трети страни.
 • Нема планови за доживотен пристап.

Планови и цени

Кога станува збор за Sync.com цените, Sync.com е исклучително прифатлива. и можете да изберете да плаќате или месечно или годишно.

Бесплатни план

 • пренос на податоци: 5 GB
 • Мебел за складирање: 5 GB

Најдобро за: Корисници со многу минимални потреби за складирање или оние кои сакаат да се обидат Sync.comосновни карактеристики.

Соло основен план

 • пренос на податоци: неограничен
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Месечен план: $ 8/месечно

Најдобро за: Индивидуални корисници со умерени потреби за складирање на кои им треба многу простор за лична или професионална употреба.

Соло професионален план

 • пренос на податоци: неограничен
 • Мебел за складирање: 6 TB (6,000 GB)
 • Месечен план: $ 20/месечно

Најдобро за: Индивидуални професионалци или моќни корисници на кои им треба значителен простор за складирање на големи датотеки или обемни проекти.

Стандарден план на тимови

 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: 1 TB (10,000 GB)
 • Месечен план: 6 $/месечно по корисник

Најдобро за: Мали тимови или бизниси за кои е потребно опкружување за соработка со разумна количина на простор по член на тимот.

Тимови + неограничен план

 • пренос на податоци: неограничен
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Месечен план: 15 $/месечно по корисник

Најдобро за: Поголеми тимови или бизниси на кои им е потребен голем капацитет за складирање без ограничувања, заедно со алатки за соработка.

Syncбесплатен план на ви дава 5 GB податоци со можност да ги зголемите до 26 GB. Никогаш не истекува и секогаш ќе биде бесплатен. 

Ако ви требаат малку повеќе податоци, планот Solo Basic ви дава 2 ТБ податоци за $ 8 / месец. Но, дали овој план навистина вреди?

Имајќи предвид дека сметката од 2 TB Solo Basic чини само $ 8 / месец, 96 долари за годината, Чувствувам дека ова е многу подобра зделка.

Продолжувајќи нагоре, ја имаме личната сметка со сите ѕвона и свирки, Solo Professional. Оваа опција од 6 ТБ ќе ве врати назад $ 20 / месец, кој работи во 240 долари за годината

SyncБизнис плановите на има две утврдени цени. Стандардот на PRO Teams, кој му дава на секој корисник 1TB складирање, Е 60 долари годишно по корисник. Екипите на PRO Unlimited чини само 180 долари по корисник годишно (15 долари / месец).

sync com цени

Кој е најдобриот план за почеток?

 • Бесплатниот план е добра почетна точка за новите корисници или оние со основни потреби, што ви овозможува да ја тестирате услугата.
 • Основниот план на Pro Solo нуди добра рамнотежа помеѓу трошоците и капацитетот за поединечни корисници со позначајни потреби за складирање.

Кој план нуди најдобра вредност за парите?

 • Вредноста зависи од специфичните потреби за складирање и бројот на корисници. Основниот план на Pro Solo нуди добра количина на простор за релативно ниска месечна цена за индивидуалните корисници.
 • Стандардниот план на Pro Teams може да биде исплатлив за тимовите, особено ако секој член на тимот бара простор од 1 ТБ.

Ако сте заинтересирани за претплатата на Enterprise (не сум ја опфатил во ова Sync.com преглед), охрабрени сте да дадете Sync.com повик да разговараат за вашите барања. Sync може да го прилагоди овој план на вашите специфични потреби.

Сите претплати доаѓаат со a 30-дневно пари гаранција за враќање на, и имате опција да ги менувате плановите кога сакате. Нема скриени такси, и Sync прифаќа плаќања преку дебитна картичка, PayPal, кредитна картичка и BitCoin. Доколку сакате да го откажете вашиот Sync сметка во кој било момент, Sync нема да ви врати пари за неискористени услуги.

Клучни карактеристики

Карактеристики за складирање во облак:

 • Складирање (од 2 ТБ до неограничено складирање)
 • Неограничен трансфер на податоци
 • Споделување и соработка
 • Бекап во реално време и sync
 • Пристап од каде било (Windows, Mac, iOS или Android уред, или кој било веб-прелистувач)
 • 99.9% или подобро време на работа SLA

Карактеристики за безбедност и заштита на приватноста:

 • Енкрипција од крај до крај
 • SOC 2 Тип 1
 • Нема следење од трета страна
 • Усогласеност со ХИПАА
 • Почитување на БДП
 • Усогласеност со PIPEDA
 • Податоци зачувани во Канада
 • SOC-2 сертифицирани локации на центри за податоци со складирање SAS RAID

Карактеристики за поддршка:

 • 99.9% време на време
 • Водичи за помош
 • Приоритетна поддршка за е-пошта
 • Време на одговор на ВИП
 • Телефонска поддршка на работното време на барање

Карактеристики за заштита на податоци:

 • Историја на датотеки и обновување (преглед и обновување на претходните верзии на датотека, вклучувајќи ги и избришаните датотеки)
 • Премотување на сметката (закрепнете од откуп и несреќи со премотување на вашите датотеки на претходен датум или време)
 • Напредни контроли за споделување (Поставете пристап само за читање, датуми на истекување, ограничувања за преземање и известувања)
 • Ограничете ги преземањата (Поставете ги врските само за преглед (без преземање) кога споделувате формати на документи што може да се прегледуваат како што се PDF, Excel, Word и датотеки со слики)
 • Споделување заштитено со лозинка (без менаџер за лозинки)
 • Грануларни дозволи (Управување по корисник, дозволи за пристап по папка)
 • Бришење на далечинско споделување (далечински бришете датотеки кога го отповикувате пристапот до споделувањата, за да се одржи усогласеноста)
 • Далечинско заклучување на уредот
 • Двофакторна проверка (2FA)
 • Пренесете ја сопственоста на сметката

Карактеристики на администрацијата на тимот:

 • Дневници на активности (Следење на активноста на корисникот, датотеката и сметката)
 • Административна конзола со повеќе корисници
 • Администраторска сметка
 • Централизирана наплата
 • Управувајте со корисничките лозинки
 • Трансфер на сметки

Карактеристики на продуктивност:

 • Споделување линк
 • Тимски споделени папки
 • Обично брендирање
 • Барања за датотеки
 • Датотека коментари
 • Прегледи на документи (Преглед на формати на документи на Microsoft Office, PDF и формати на слики без преземање)
 • Поддржан Office 365 (потребна е лиценца за Microsoft Office 365)
 • Sync Сеф (архивирајте ги датотеките само во облакот, за да ослободите простор на вашите компјутери и уреди)
 • Sync CloudFiles бета
 • Десктоп апликации и интеграција
 • Мобилни апликации
 • Автоматско поставување камера
 • Офлајн пристап
 • Известувања (добивајте инстант известувања кога некој прегледал датотека)
 • Селективен sync

Леснотија на користење

Пријавување до Sync лесно е; се што ви треба е е-пошта и безбедна лозинка. Откако ќе заврши пријавувањето, подготвени сте да одите.

Можете да ја преземете десктоп апликацијата, што го олеснува sync датотеки. Има и мобилна апликација која ви овозможува автоматски да прикачувате фотографии и видеа од вашиот телефон.

sync.com Главна страница

Sync.com има и неколку интеграции кои исто така го олеснуваат користењето. Прво, инкорпорирањето на MS Office ви овозможува да уредувате и прегледувате датотеки Sync користејќи Word, PowerPoint и Excel.

Sync.com е исто така компатибилен со Slack, кој е апликација за пораки за деловна употреба. Оваа интеграција ви овозможува безбедно да ги споделите вашите Sync датотеки директно во Slack каналите и преку пораки директно без префрлање помеѓу платформи.

Карактеристики за тимови

најновите Sync Pro Teams+ Неограничен план воведува неколку напредни функции за подобрување на тимската соработка и безбедноста на податоците, задоволувајќи ги потребите и на малите бизниси и на големите организации. Главните карактеристики вклучуваат:

 • Уредувач на улоги со поддршка за повеќе администратори: Оваа алатка овозможува поделба на должностите и доделување различни нивоа на пристап низ групи, оддели и тимови. Тоа го олеснува ефикасното управување и спроведувањето на безбедносната политика.
 • Ограничете го споделувањето врски: Администраторите можат да го контролираат споделувањето на врски до чувствителни податоци, обезбедувајќи подобрена заштита на податоците.
 • Ограничи соработка со папки: Оваа функција ја ограничува соработката на одредени папки само на овластен персонал, нудејќи дополнителен слој на безбедност на податоците.
 • Спроведување на двофакторна автентикација (2FA): Задолжителната 2FA додава дополнителен слој на безбедност за пристап до податоците на компанијата, заштитувајќи се од неовластен пристап.
 • Ограничи чистење (трајно бришење датотека): Контролата над бришењето на датотеки спречува случајно или неовластено трајно отстранување на критичните податоци.
 • Скалабилно обезбедување на корисници: Планот поддржува лесно вклучување во скала со функции како што се прикачување CSV, автоматско обезбедување корисник и корисничка контролна табла во реално време, што го рационализира управувањето со корисниците додека се однесува на усогласеноста и управувањето.

Овие карактеристики колективно ја подобруваат контролата, приспособливоста и безбедноста на Syncрешенија за складирање во облак, што го прави стабилна платформа за тимови и организации.

Sync апликации

Sync.com е достапна како мобилна апликација или десктоп апликација, или можете да пристапите до вашата папка во веб-панелот.

Веб панел

Веб-панелот го олеснува пристапот до вашите датотеки и папки во повеќето веб-прелистувачи на кој било уред. Сите документи што ги додавате на вашата десктоп апликација или мобилна апликација ќе бидат видливи на панелот на веб-локацијата. Можете исто така да испраќате датотеки директно на панелот на веб-локацијата со едноставно влечење на страницата.

sync контролниот панел

Десктоп апликација

Инсталирањето на десктоп апликацијата е лесно. Кликнете на вашето корисничко име во горниот десен агол на панелот на веб-локацијата, а потоа изберете „Инсталирај апликации“. Откако ќе се инсталира апликацијата Desktop, таа автоматски создава a Sync папка. Sync работи како и секоја друга папка на вашиот компјутер, овозможувајќи ви да влечете, преместувате, копирате или зачувувате датотеки.

десктоп стан

Апликацијата за десктоп е достапна на Windows и Mac. За жал, Sync десктоп апликацијата сè уште не е достапна за Linux, така што има простор за подобрување. Sync.com го призна ова, наведувајќи дека апликацијата Линукс е на нашиот долгорочен патоказ.' 

На Mac, на Sync папката е достапна преку лентата со мени на Mac. Ако сте корисник на Windows како мене, можете да пристапите до него преку истражувач на датотеки или можете да добиете брз и лесен пристап до панелот на веб-локацијата од системската фиока.

Датотеките и папките во десктоп апликацијата не се заштитени со шифрирање со нула знаење. Ако треба да ги обезбедите датотеките овде, ќе треба да погледнете како да овозможите локална алатка за шифрирање на дискови.

Мобилен стан

Мобилната апликација е достапна на Android и iOS. Во мобилната апликација, можете да ги гледате вашите датотеки во формат на листа или мрежа. Оттука, можете да управувате со вашите споделени врски, да пристапувате до датотеки и папки и да управувате со вашиот Vault. 

Ако сакате да ги преместувате датотеките наоколу, ќе мора да го користите менито бидејќи не можете да влечете и пуштате. Иако процесот на поместување не е толку брз како можностите за влечење и спуштање на десктоп апликацијата, сепак е прилично јасен.

Мобилната апликација ви дава и опција да вклучите автоматско поставување. Автоматското поставување ви овозможува да sync сите ваши фотографии и видеа додека ги фотографирате.

Ако имате MS Office на вашиот телефон, можете исто така да ги уредувате вашите датотеки директно од Sync стан.

Управување со лозинка

Обично, серверите кои користат шифрирање со нула знаење ретко ви нудат начини за ресетирање на лозинката. Сепак, Sync.com обезбедува начини да се заобиколи ова прашање, што е одлично ако сте заборавни како мене.

Ресетирањето на лозинката е едноставно и може да се направи локално преку десктоп апликацијата. Бидејќи лозинката е ресетирана локално, безбедноста не е загрозена. 

управување со лозинка

Друг начин на кој можете да ја вратите лозинката е преку е-пошта. Сепак, овој метод ги намалува безбедносните мерки како кога оваа функција е овозможена или користена, Sync.com ќе има привремен пристап до вашите клучеви за шифрирање. Ова не значи Sync.com може да ја видите вашата лозинка, а функцијата може да се овозможи и оневозможи само сами.

Sync.com исто така ви овозможува да креирате совет за лозинка за да ви помогне да ја запомните лозинката. Ако некогаш ви треба совет, тој ви е испратен преку е-пошта.

Безбедност

Sync.com употреба шифрирање со нула знаење, што го прави исклучително безбедно место за складирање на вашите датотеки. Овој тип на шифрирање значи дека вашите датотеки и папки се складираат во облакот без никој да може да им пристапи.  

Како стандардна карактеристика се нуди шифрирање со нула знаење на сите претплатници со Sync.com. За разлика од услугите како што се pCloud кои го обезбедуваат како дополнителна дополнителна опрема што треба да ја купите.

Вашите датотеки и папки се исто така обезбедени со помош на AES (Advanced Encryption System) 256-битен за податоци во транзит и во мирување. Како додаток на TLS (безбедност на транспортниот слој) протокол за заштита на вашите податоци од хакери и хардверски дефекти.

Неколку други мали функции можат да помогнат да додадете дополнителни слоеви на безбедност на вашиот Sync сметка. Прво, тука е опција за поставување две-фактор за проверка за да спречите недоверливи уреди да пристапуваат до вашата сметка. Оваа безбедносна мерка ќе побара код или ќе ја извести вашата апликација за автентикатор доколку се направат обиди за најавување. 

sync безбедност 2фа

Со мобилната апликација, можете да поставите четирицифрена лозинка со пристап до поставките во главното мени. Ова може да биде одличен начин да го блокирате пристапот ако сте како мене и да дозволите вашите деца да играат на вашиот телефон. Исто така, нема да има потреба да се грижите за вашите датотеки ако вашиот телефон е изгубен или украден.

Заштита на податоци

Sync.com користи шифрирање со 0-знаење насекаде, и тоа е исто толку добро колку што ќе го добиете кога станува збор за приватноста. Апсолутно никој нема да може да ги прегледа вашите датотеки со ова ниво на шифрирање, дури ни персоналот Sync.com. Тоа е, освен ако не им го дадете клучот за дешифрирање на вашите датотеки.

Sync.com поставува десет принципи во својата политика на приватност. Расчленувањето го прави исклучително лесен за следење и разбирање. Во рамките на овие десет принципи, Sync разговара за одговорност, согласност, заштитни мерки и пристап, меѓу другото.

Овие принципи усогласете се со Заштита на лични информации и електронски документи Закон (PIPEDA). Покрај тоа, Sync ги вклучува барањата на Европските општи регулативи за заштита на податоци (GDPR).

Sync.com наведува дека тие не ги собираат, споделуваат или продаваат вашите податоци на трети страни, освен ако не се согласите или тие не се принудени да го сторат тоа со закон.

Споделување и соработка

Споделувањето е едноставно со Sync. Кликнете со десното копче на датотеката што сакате да ја споделите во десктоп апликацијата и врската автоматски ќе се копира на вашата таблата со исечоци. 

Допрете или кликнете на иконата од менито за елипса во веб-панелот и мобилната апликација, потоа „споделете како врска“. Ова ќе донесе менаџер за врски; тука, можете да ја отворите врската, да ја испратите врската директно до контакт или да ја копирате врската. Копирањето на врската е најразновидниот метод за споделување, бидејќи можете да ја испратите врската преку која било платформа базирана на текст.

споделување на датотеки

Во менаџерот за врски, ќе забележите јазиче за поставки за врска. Со кликнување на оваа картичка, можете да поставите лозинка и датум на истекување за вашата врска. Тоа исто така ви овозможува да поставете дозволи за преглед, овозможете преземање, оневозможете коментари и управувајте со дозволите за поставување

Имате дури и опција да примате известувања за е-пошта, кои ќе ве известат кога вашата врска е прегледана. Веб-панелот ќе ја евидентира и активноста за вашата споделена врска.

споделување на папки

Ако сте бесплатен сопственик на сметка, нема да добивате толку многу функции за споделување како претплатниците со платена сметка. Но, сепак можете да поставите лозинка со бесплатниот.

Можете исто така да овозможите подобрена приватност во поставките за врската, функција достапна за бесплатните сопственици на сметки и претплатници. Вашата врска ќе биде заштитени со користење на шифрирање од крај до крај со овозможување подобрена приватност, но може да го забави вашиот веб-прелистувач. Значи Sync.com ви дава опција да го оневозможите и да користите стандардно шифрирање за датотеки на кои не им е потребна безбедност од највисоко ниво. 

Тимско споделување

Можете да креирате тимски папки за споделување датотеки и папки со неколку членови на тимот. Кога споделувате со тим, можете да поставите лични дозволи за пристап, како што се само преглед или уредување за секој член на тимот. 

споделување на тимот

Дневниците на активности ве известуваат кога секое лице пристапува до папката и нивните дејства. Можете исто така да го отповикате пристапот и да ја исчистите папката од сметките на другите корисници кога и да е потребно.

Друг одличен додаток за бизниси е способност за интегрирање на Slack. Ако го поврзете Slack на вашиот Sync сметка, можете да ги споделувате вашите датотеки преку Slack канали и пораки. 

Користејќи ја командата '/sync' во полето за пораки, Slack ќе ви овозможи да се движите до датотеката што сакате да ја споделите од вашата Sync сметка. Откако ќе ја пронајдете саканата датотека, се што треба да направите е да кликнете на споделување, а Slack ќе ја испрати врската до вашиот споделен документ.

Прилагодено брендирање

Ако имате Sync PRO Solo Professional или сметка на PRO Teams Unlimited, ќе имате пристап до карактеристиката за прилагодено брендирање. Со кликнување на вашата адреса за е-пошта во горниот десен агол на веб-панелот, можете да внесете поставки и да уредувате сопствено брендирање.

сопствено брендирање

Откако ќе завршите со дизајнирање и уредување на вашето лого, тоа е подготвено за прикажување кога споделувате папки или барате датотеки со линкови овозможени за поставување. 

Можете да креирате врска овозможена за поставување со овозможување на дозволите за поставување во поставките за врска. Корисниците кои ќе ја добијат врската потоа ќе можат да поставуваат датотеки во папката.

прикачете овозможени врски

Ако сте дале пристап на повеќе луѓе, постои опција да ги скриете другите датотеки во папката. Ова дејство ги штити датотеките на другите членови на тимот бидејќи тие ќе бидат видливи само за вас и за лицето кое ја поседува датотеката. 

Секој може да прикачува датотеки на споделена врска; тие не мора да бидат а Sync клиентите. 

SyncИНГ

Вашите датотеки и папки се лесно syncед кога ќе се додаде во вашиот Sync папка на десктоп апликацијата. Исто така, постои опција за прикачување со помош на мобилната апликација или веб-панелот. 

Кога syncсо вашите податоци, можете заштедете простор на вашиот уред со користење на Sync Свод. Сите датотеки складирани во Vault остануваат во облакот, така што тие не заземаат простор на вашиот уред. Ќе разговарам за ова подетално подоцна.

Друг заштеда на простор е селективен Sync која е достапна на десктоп апликацијата. Датотеки во вашиот Sync папка се syncстандардно на вашиот десктоп. Ако го внесете вашиот Sync контролен панел, можете да го поништите изборот на која било папка што не ја сакате syncна вашиот уред.

датотека syncИНГ

Ова функционира само за уредот на кој ги менувате поставките. Доколку користите Sync на друг десктоп или лаптоп, ќе мора повторно да ги направите тие промени со тој уред.

Ограничувања на големината на датотеката

Sync.com Дефинитивно ќе ви се врати кога станува збор за испраќање големи датотеки. Има апсолутно нема ограничувања за големината на датотеките што можете да ги прикачите, под услов да не го надминувате просторот за складирање што го имате на вашата сметка.

Забрза

Sync има ограничувања на брзината. Максималната брзина на пренос на датотеки е 40 мегабити во секунда по нишка. 

Sync објаснува дека десктоп и мобилните апликации се со повеќе нишки, што значи дека повеќе датотеки ќе се префрлаат истовремено. Сепак, веб-апликацијата не е со повеќе нишки, па затоа е побрзо да се прикачат неколку датотеки или големи датотеки над 5 GB, користејќи десктоп или мобилна апликација.

Шифрирањето од крај до крај може да влијае и на брзината на пренос на поголеми датотеки бидејќи го додаваме времето потребно за шифрирање. Ги сакам безбедносните карактеристики и со задоволство ќе чекам неколку дополнителни секунди за ова ниво на шифрирање.

Вертификација на датотеки

Sync.com ви овозможува да ги прегледувате и превземате претходните верзии на датотеки на сите типови сметки. Значи, ако сте направиле неколку несакани промени на датотека или случајно сте ја избришале, нема потреба да се грижите.

sync верзија на датотеки

Претходно разгледавме pCloud кој нуди верзии на датотеки преку неговата функција за премотување. Rewind ја враќа целата ваша сметка на претходна временска точка за да можете да го вратите она што ви треба. 

Sync.com не нуди целосен ремонт на сметката, но ви го дозволува тоа поединечно обновување и враќање на датотеките. На некој начин, ова е одлично бидејќи ви овозможува да се фокусирате на една датотека или папка. Меѓутоа, ако треба да вратите неколку датотеки, тоа може да одземе многу време.

со Sync.comБесплатна сметка на, добивате 30 дена верзии на датотеки, додека сметките Solo Basic и Teams Standard нудат 180 дена. Потоа, тука се сметките Solo Professional, Teams Unlimited и Enterprise кои ви даваат цела година историја на датотеки и резервна копија на податоци. 

Sync.com планови

Sync обезбедува опции за складирање за поединци и бизниси. Без разлика дали се бесплатни или купени, сите планови доаѓаат со шифрирање од крај до крај и сеф.

Има четири опции за лична сметка; Бесплатно, Mini, PRO Solo Basic и PRO Solo Professional.

Лични планови

'Llе започнеме со Syncбесплатен план, кој доаѓа со 5 GB слободен простор. Вашата граница може да се зголеми за 1 GB за целосни стимулации поставени од Sync, како преземање на мобилната апликација и потврдување на вашата е-пошта. Ако 6 GB не е доволно, имате можност да го зголемите просторот за складирање за дополнителни 20 GB со поканување пријатели преку линк за упатување.

лични планови

SyncБесплатната сметка на 's доаѓа и со 5 GB пренос на податоци месечно и вклучува 30 дена историја на датотеки и обновување. Сепак, овој план ви дозволува само да споделите три безбедни врски и да креирате три споделени тимски папки. 

Ако ви треба малку повеќе простор, планот Mini нуди 200 GB простор, 200 GB пренос на податоци месечно и 60 дена историја на датотеки. Исто така, ви овозможува да споделите до 50 врски и 50 тимски папки.

Бесплатната услуга за клиенти и на сопствениците на сметки на мини план не им е приоритет, така што одговорите може да потраат малку подолго за овие сметки. За ова ќе разговараме малку подетално подоцна.

Ајде да преминеме на претплатата на Solo Basic, која ви дава 2 TB податоци и 180-дневна историја на датотеки. За споредба, сметката Solo Professional нуди 6TB, 365-дневна историја на датотеки и сопствено брендирање. Двете овие претплати овозможуваат неограничен пренос на податоци, споделени папки и врски.

Sync PRO Solo вклучува и интеграции на Microsoft Office 365. Вградувањето на Office 365 го олеснува уредувањето на какви било документи на Office во вашиот Sync складирање. Работи на десктоп, таблет и мобилни апликации. Меѓутоа, за да уредувате датотеки, ќе ви треба претплата за Office 365.

Деловни планови

Бизнисите имаат три опции за избор; PRO Teams Standard, PRO Teams Unlimited и Enterprise. Големината на вашата работна сила може да определи кој од овие планови ќе работи најдобро за вас.

Сметката PRO Team Standard му дава на секој член на тимот 1TB простор и 180 дена историја на датотеки. Преносот на податоци, споделените папки и врските се неограничени со оваа сметка. Сепак, немате пристап до сопственото брендирање. Бидејќи ова е деловна сметка, отсуството на оваа функција може да одврати некои луѓе.

PRO Teams Unlimited е токму тоа. Ги вклучува сите Sync.comкарактеристики, вклучително и сопствено брендирање, и му дава на секој корисник Sync неограничено складирање, пренос на податоци, споделени папки и врски. Со овој план, добивате и пристап до телефонска поддршка и до VIP времиња на одговор.

Претплатата на Enterprise е за бизниси со над 100 корисници и вклучува менаџер на сметка и опции за обука. Ова е приспособлив план, а цените и карактеристиките може да се разликуваат во зависност од тоа што сака компанијата. 

Сите деловни планови доаѓаат со администраторска сметка која автоматски се доделува на лицето што го купува планот. Може да ја префрлите администраторската сметка на друг корисник подоцна ако ви треба. Од оваа сметка, можете да управувате со сметките на членовите на тимот, дозволите, лозинките и фактурите. Можете исто така да го следите пристапот и користењето.

Администраторскиот панел се наоѓа под корисничкиот таб. Само администраторот има пристап до оваа картичка; од тука можете да додавате корисници на сметката. Кога ќе се додадат нови корисници, тие добиваат сопствена сметка и ингеренциите за најавување, така што тие ќе имаат пристап само до нивните сопствени датотеки или споделени.

Услуги на клиентите

Sync.com опциите за услуги на клиентите се малку тенки на теренот. Во моментов, единствениот начин на контакт за индивидуални корисници е a услуга за поддршка на пораки на панелот на веб-локацијата. А Sync претставник ќе одговори на пораките преку е-пошта.

Сметките на бесплатната и Мини планот не добиваат приоритетна поддршка за е-пошта. Затоа времето на одговор може да потрае подолго, што може да биде фрустрирачко ако очајно ви треба одговор. Сите други планови добиваат приоритетна поддршка за е-пошта, и со ова, треба да добиете одговор на е-пошта во рок од два работни часа.

Испитав SyncВремето на одговор е со користење на неприоритетна услуга, и добив одговор во рок од 24 часа, што е прилично добро. Sync.com е со седиште во Торонто, Канада, и ќе треба да ги земете предвид работните часови и временската зона на компанијата кога чекате одговор.

sync.com поддршка на

Ако сте сопственик на сметка на Teams Unlimited, Sync има неодамна воведе телефонска поддршка и ВИП одговор. Телефонската поддршка ви овозможува да закажете телефонски повик за сите прашања што ви требаат одговорени. Закажаните телефонски повици се одлични, особено ако имате напорен ден, бидејќи избегнувате да останете заглавени на чекање. 

Sync.com допрва треба да воведе опција за разговор во живо. Разговорите во живо се најбрзиот и најлесниот начин да стапите во контакт со компаниите, па ме изненадува тоа што Sync нема оваа карактеристика.

Sync има обемен онлајн центар за помош со детални пишани упатства за тоа како да управувате со вашата сметка. Исто така, одговара на често поставуваните прашања за Sync.

Бенефиции

Sync Свод

на Sync.com Vault е простор каде што можете да архивирате датотеки или папки. Датотеките зачувани во сефот не се автоматски syncхронизиран со вашите други апликации; наместо тоа, тие се архивирани во облакот. Архивирањето на вашите датотеки ви овозможува да креирате резервни копии без да заземате дополнителен простор на вашите други уреди.

sync свод

Лесно е да се префрлат датотеките и папките во Vault со едноставно влечење и пуштање, или можете рачно да ги прикачите. Откако вашите податоци ќе бидат поставени во сефот, безбедно е да ја избришете ставката од вашиот Sync папка. Можете исто така да копирате датотеки во Vault ако сакате да чувате резервна копија на друго место.

Споредба Sync.com Натпреварувачи

Изборот на вистинската услуга за складирање облак може да биде огромно со толку многу опции. За да ви помогнеме да го намалите, еве ние споредуваме Sync.com против Dropbox, Google Вози, pCloud, Ицедрив, и Internxt преку клучните карактеристики и потребите на корисниците:

функцијаSync.comDropboxpCloudGoogle ВозиИцедривInternxt
Мебел за складирање5 GB бесплатно, 500 GB - 10 ТБ се плаќа2 GB бесплатно, 2 ТБ – 32 ТБ се плаќа10 GB бесплатно, 500 GB - 2 ТБ се плаќа15 GB бесплатно, 100 GB - 2 ТБ се плаќа10 GB бесплатно, 150 GB - 5 ТБ се плаќа10 GB бесплатно, 20 GB - 2 ТБ се плаќа
БезбедностШифрирање со нула знаење, усогласеност со GDPRШифрирање AES-256, опционално шифрирање со нула знаењеШифрирање AES-256, опционално шифрирање со нула знаењеШифрирање AES-256Шифрирање од страна на клиентот, усогласеност со GDPRШифрирање AES-256, усогласеност со GDPR
Заштита на податоциБез следење податоци, без рекламиОграничено следење на податоци, насочени рекламиОграничено следење податоци (за корисници кои не се членки на ЕУ), без рекламиШироко следење податоци, персонализирани рекламиБез следење податоци, без рекламиБез следење податоци, без реклами
Sync & СподелувањеДатотека во реално време sync, прегледи на датотеки, безбедно споделување со истекување на врскатаСелективна датотека sync, прегледи на датотеки, соработка на документиСелективна датотека sync, прегледи на датотеки, безбедно споделување со истекување на врскатаДатотека во реално време sync, прегледи на датотеки, соработка на документиСелективна датотека sync, прегледи на датотеки, безбедно споделување со заштита со лозинкаСелективна датотека sync, прегледи на датотеки, безбедно споделување со истекување на врската
Карактеристики и интеграцииКонтрола на верзијата, заштита од откуп, обновување на датотекиСоздавање документи од хартија, интеграции на апликации од трети страниВграден медиа плеер, верзија на датотеки, интеграција на надворешен дискДокументи, листови, слајдови, интеграции на апликации од трети страниОрганизатор на фотографии, музички плеер, интеграции на апликации од трети страниБекап на датотеки, фото галерија, видео стриминг

Која услуга е најдобра за вас?

 • Sync.com: на корисници кои се свесни за приватноста кои даваат приоритет на шифрирањето со нула знаење и без следење на податоците. Нуди добар баланс на безбедност и карактеристики.
 • Dropbox: на познато и сигурно складирање со интуитивен интерфејс и робусни алатки за соработка. Идеален за поединци или мали тимови.
 • pCloud: За корисници кои бараат опции за доживотно складирање за еднократна такса.
 • Google Возење: на длабока интеграција со Google Работен простор и пристап до Документи, Листови, Слајдови. Бесплатното ниво од 15 GB го прави привлечен за случајните корисници.
 • Iceddrive: на буџетски настроени корисници барајќи интерфејс лесен за корисникот и солидна безбедност, но со помалку напредни функции.
 • Internxt: на децентрализирано складирање фокусирано на приватноста без единствена точка на неуспех и усогласеност со GDPR. Идеален за корисници чувствителни на безбедноста.

Изборот на најдоброто складирање во облак зависи од вашите индивидуални потреби и приоритети. Еве еден дефект:

 • Безбедност: Sync.com и Internxt блескаат со шифрирање со нула знаење и без следење податоци. Со pCloud тоа е платен додаток. Додека Dropbox Google Drive нуди добро шифрирање, ги следат и користат кориснички податоци за рекламирање. Icedrive обезбедува шифрирање од страна на клиентот, но нема опции за нула знаење.
 • Полиса за: Sync.com, Интеркст, pCloud, и Icedrive избегнуваат насочени реклами и следење податоци, држејќи ги вашите датотеки доверливи. Dropbox Google Drive собира кориснички податоци за маркетинг цели.
 • карактеристики: Google Вози и Dropbox нудат најобемни функции, вклучително и соработка со документи и интеграции од трета страна. Sync.com pCloud нудат добра рамнотежа, додека Icedrive и Internxt имаат помалку ѕвона и свирки.
 • цена: pCloud нуди доживотни планови, Internxt нуди најприфатливи планови по GB, додека Google Drive обезбедува дарежлив бесплатно ниво. Sync.com Dropbox седи во средниот опсег, со Icedrive кој нуди конкурентни цени за високи нивоа за складирање.

Табела за брза споредба:

функцијаНајдобро за..Најлошо за..
БезбедностSync.com, pCloud, InternxtDropbox, Google Вози
Заштита на податоциSync.com, pCloud, Internxt, IcedriveDropbox, Google Вози
КарактеристикиGoogle Вози, DropboxInternxt
ЦенаInternxt (високо складирање), Google Возење (слободен степен), pCloud (доживотни планови)Dropbox
Леснотија на користењеDropbox, АјсдрајвInternxt

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Sync.com е лесна за употреба услуга со пристојна големина бесплатно и неколку претплати со одлична вредност. Нивото на SyncБезбедноста на е неверојатна, како што нуди стандардно шифрирање со нула знаење, и можете да ги ресетирате лозинките без да ја загрозите безбедноста.

Sync.com облак чување
Од 8 долари месечно (бесплатен план од 5 GB)

Sync.com е премиум услуга за складирање облак што е лесна за употреба и достапна, доаѓа со одлична безбедност од воено ниво, шифрирање од страна на клиентот, приватност со нула знаење - одлична и споделување и карактеристики за соработка, а нејзините планови се многу достапни.

Сепак, Sync е подготвен да признае дека шифрирањето може да предизвика побавно поставување при преземање големи датотеки.

Опциите за поддршка се ограничени, но многу од нив SyncКарактеристиките на, како што се обемните верзии на датотеки и можностите за споделување, се импресивни. Додадените интеграции на Office 365 и Slack се одлични, иако би било убаво да видите повеќе апликации од трети страни.

Но, повторно, SyncПримарниот фокус на е да ги чувате вашите податоци безбедни, и вклучувањето повеќе апликации од трети страни може да ја загрози безбедноста.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Sync.com постојано ги подобрува и ажурира своите услуги за складирање во облак и резервна копија, ги проширува своите функции и нуди поконкурентни цени и специјализирани услуги за своите корисници. Еве ги најновите ажурирања (од јуни 2024 година):

 • Системски и организациски контроли (SOC) 2 Тип 1 Ревизија:
  • Sync успешно ја заврши ревизијата SOC 2 Type 1, засилувајќи ја својата посветеност на безбедноста и усогласеноста на податоците. Ова е особено клучно за организациите кои ракуваат со доверливи податоци за клиентите.
 • Нови функции во Sync Ослободување:
  • Pro Teams+ Неограничен план: Нов план кој нуди контроли за пристап засновани на улоги, спроведување на 2FA низ целата компанија, повеќекратни администратори, обезбедување корисници на CSV и повеќе, дизајниран за лесна приспособливост и контрола на податоците.
  • Споделување видео со дозволи само за преглед: Засилена безбедност за видео споделување вклучено Sync Про, дозволувајќи им на примателите да гледаат, но не и да преземаат видеа.
  • Мобилна ротација на слики: Корисниците сега можат да ротираат фотографии на мобилната апликација, со зачувана ротација низ уредите.
  • Отворете датотеки во нова картичка: Корисниците сега можат да отвораат датотеки или папки во нова картичка за поефикасно искуство.
 • Sync Pro Teams+ Неограничен план:
  • Проширување на планот на Pro Teams, нудејќи неограничен простор за складирање, апликации за повеќе платформи, безбедно споделување датотеки, Sync CloudFiles и поддршка за апликации од трета страна, вклучително и Microsoft Office.
 • Ажурирања на десктоп апликации:
  • Побрзо прикачување на датотеки, особено за големи медиумски датотеки.
  • Поставувања на Vault со повеќе нишки за побрза резервна копија на датотеки.
  • До 3 пати побрза обработка на големи структури на рекурзивни папки.
  • Намалена употреба на меморија и процесор, оптимизирање sync приказ на статус и севкупни перформанси на компјутерот.
 • Алатки за создавање во веб-панел и мобилни апликации:
  • Подобреното копче „Креирај“ им овозможува на корисниците да започнат нови проекти со создавање документи и датотеки веднаш.
  • Интеграција со Microsoft Office 365 за итно уредување на нови документи.
 • Интеграција на Microsoft Office:
  • Сеопфатна поддршка за сите верзии на Microsoft Office, што го олеснува лесното отворање и уредување на документи на различни уреди.
 • Засилени безбедносни совети:
  • Препораки за обезбедување Sync сметки, вклучително и користење силни лозинки, овозможување автентикација со два фактори (2FA) и други заштитни мерки.
 • Историја на верзии на датотека и карактеристики за обновување:
  • Верзија Историја: Чување копија од секоја зачувана верзија на документи до 365 дена за клиентите на Pro Solo и Pro Teams.
  • Избришано Обнова на датотека: Можност за враќање на избришаните датотеки и папки.
  • Услуга за премотување на сметката: Достапно за клиентите на Pro Plans за опоравување од значителни инциденти со загуба на податоци.

Разгледување Sync.com: Нашата методологија

Изборот на вистинското складирање во облак не е само следење на трендовите; се работи за наоѓање на она што навистина функционира за вас. Еве ја нашата практична, без бесмислена методологија за прегледување на услугите за складирање облак:

Регистрирање сами

 • Искуство од прва рака: Ние создаваме свои сметки, поминувајќи низ истиот процес каков што би сакале да ги разберете поставувањето на секоја услуга и пријатноста за почетници.

Тестирање на перформанси: The Nitty-Gritty

 • Брзини на прикачување/симнување: Ги тестираме во различни услови за да ги оцениме перформансите во реалниот свет.
 • Брзини на споделување датотеки: Проценуваме колку брзо и ефикасно секоја услуга споделува датотеки меѓу корисниците, што често се занемарува, но клучен аспект.
 • Ракување со различни типови датотеки: Ние поставуваме и преземаме различни типови и големини на датотеки за да ја измериме разновидноста на услугата.

Поддршка на клиентите: Интеракција во реалниот свет

 • Одговор и ефективност на тестирањето: Ние се занимаваме со поддршка на клиентите, поставувајќи реални проблеми за да ги оцениме нивните способности за решавање проблеми и времето потребно за да добиеме одговор.

Безбедност: Навлегуваме подлабоко

 • Шифрирање и заштита на податоци: Ја испитуваме нивната употреба на шифрирање, фокусирајќи се на опциите на клиентската страна за подобрена безбедност.
 • Политики за приватност: Нашата анализа вклучува преглед на нивните практики за приватност, особено во врска со евиденцијата на податоците.
 • Опции за обновување податоци: Ние тестираме колку се ефективни нивните функции за обновување во случај на губење податоци.

Анализа на трошоци: вредност за парите

 • Структура на цени: Ги споредуваме трошоците со понудените функции, оценувајќи ги и месечните и годишните планови.
 • Доживотни зделки за складирање во облак: Ние конкретно ја бараме и проценуваме вредноста на опциите за доживотно складирање, значаен фактор за долгорочно планирање.
 • Оценување на бесплатното складирање: Ги истражуваме одржливоста и ограничувањата на понудите за бесплатно складирање, разбирајќи ја нивната улога во севкупната понуда за вредност.

Функција Deep-Dive: Откривање на додатоци

 • Единствени карактеристики: Бараме функции што ја издвојуваат секоја услуга, фокусирајќи се на функционалноста и корисничките придобивки.
 • Компатибилност и интеграција: Колку добро услугата се интегрира со различни платформи и екосистеми?
 • Истражување на опциите за бесплатно складирање: Ние го оценуваме квалитетот и ограничувањата на нивните понуди за бесплатно складирање.

Корисничко искуство: Практична употребливост

 • Интерфејс и навигација: Навлегуваме во тоа колку се интуитивни и кориснички нивните интерфејси.
 • Пристапност на уредот: Ние тестираме на различни уреди за да ја процениме пристапноста и функционалноста.

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Што

Sync.com

Клиентите размислуваат

Многу импресиониран

Јануари 8, 2024

Sync.com импресионира со својот силен фокус на приватноста и безбедноста. Шифрирањето од крај до крај гарантира дека моите податоци се секогаш безбедни. На syncспособностите за користење се беспрекорни на сите уреди, што го прави сигурен избор за сите кои се сериозни во врска со безбедноста на податоците. Малку поскапо, но вреди за душевен мир.

Аватар за Џери Олдман
Џери Олдман

Разочарувачка услуга за клиенти

Април 28, 2023

Се пријавив за Sync.com поради нивната репутација за приватност и безбедност, но јас бев разочаран од нивната услуга за клиенти. Секогаш кога сум имал проблем, ми треба вечно време за да добијам одговор, па дури и тогаш, тимот за поддршка не беше многу корисен. Исто така, сметам дека корисничкиот интерфејс е малку збунувачки и не е толку интуитивен како другите услуги за складирање облак. Цената е разумна, но генерално, не би препорачал Sync.com поради нивната лоша услуга за клиентите.

Аватар за Ема Томпсон
Ема Томпсон

Добро, но потребни се повеќе функции

Март 28, 2023

Сум бил со користење Sync.com веќе неколку месеци, и генерално, задоволен сум со услугата. Многу е безбеден и лесен за користење, но би сакал да има повеќе функции, како што се интеграции со други апликации и подобри алатки за соработка. Цената е исто така малку на скапата страна во споредба со другите услуги за складирање облак. Сепак, ја ценам посветеноста на компанијата за приватност и безбедност, а нивната поддршка за корисници беше многу корисна кога имав прашања.

Аватар за Џон Смит
Џон Смит

Одлична услуга за складирање облак

Февруари 28, 2023

Сум бил со користење Sync.com веќе некое време, и јас сум многу задоволен со нивната услуга за складирање облак. Лесен е за користење и ги има сите функции што ми се потребни за безбедно складирање и споделување на моите датотеки. Најдобриот дел е шифрирањето од крај до крај, што ми дава мир на умот дека моите податоци се безбедни од љубопитните очи. Цената е исто така многу разумна, а нивната поддршка за корисници е одлична. Генерално, топло би препорачал Sync.com за секој кој бара сигурна и безбедна услуга за складирање облак.

Аватар за Сара Џонсон
Сара nsонсон

Одлично за тимови

Може 15, 2022

Тоа е одлично за тимови. Ние користиме Sync.com за нашиот тим и навистина ни е лесно да споделуваме датотеки меѓу себе, па дури и да имаме споделени папки што се synced помеѓу сите наши компјутери автоматски. Силно ја препорачувам оваа алатка за секој мал онлајн бизнис.

Аватар за цреша
Цреша

Евтини

Април 9, 2022

Сакам колку ефтино и безбедно Sync.com е, но има многу грешки кои нивниот тим треба да ги испегла. Веб-интерфејсот веќе долго време е забавен. Не сум се соочил со некои значителни грешки, но малку е досадно да плаќам за месечна услуга и да гледам грешки овде и таму што не се поправени. Корисничкиот интерфејс исто така изгледа малку застарен во поглед на дизајнот.

Аватар за Исак
Исак

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...