Споредени најдобри зделки за доживотно складирање во облак

in облак чување

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Дали барате најдобро доживотно складирање на облак, но не знаете од каде да започнете? Потоа, тука е преглед на сите најдобри доживотни планови за складирање облак кои се достапни во моментов!

на две најдобри услуги за складирање на облак за еднократно плаќање таму кои се доверливи, угледни и легитимни се:

 
 
Од 49.99 $/год. (доживотни планови од 199 $) (бесплатен план од 10 GB)
Од 59 $/год. (5-годишни планови од 189 $) (бесплатен план од 10 GB)

Обезбедете доживотни планови за складирање облак до 2 TB за никогаш повеќе да не се грижите за надградба на вашиот простор! Еднократна исплата - без месечни или годишни плаќања, без дополнителни трошоци!

Ексклузивни петгодишни планови за складирање облак до 10 TB. Без повторливи обврски за претплата или директни задолжувања, едно лесно плаќање за да го обезбедите вашето складирање во следните 5 години!

Од 49.99 $/год. (доживотни планови од 199 $) (бесплатен план од 10 GB)

Обезбедете доживотни планови за складирање облак до 2 TB за никогаш повеќе да не се грижите за надградба на вашиот простор! Еднократна исплата - без месечни или годишни плаќања, без дополнителни трошоци!

Од 59 $/год. (5-годишни планови од 189 $) (бесплатен план од 10 GB)

Ексклузивни петгодишни планови за складирање облак до 10 TB. Без повторливи обврски за претплата или директни задолжувања, едно лесно плаќање за да го обезбедите вашето складирање во следните 5 години!

pcloud и icedrive доживотно складирање на облак

Главни преземања:

pCloud и Icedrive нудат доживотни планови кои ви заштедуваат пари на долг рок, со pCloud фаворизиран за целокупните карактеристики и Icedrive за цена и приватност.

Бесплатни опции за складирање облак како Sync.com, Google Вози, и Dropbox обезбедуваат алтернативи, но немаат планови за доживотен пристап.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за доживотното складирање во облак. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Најдобри зделки за доживотно складирање во облак во 2024 година

1. pCloud (Најдобро севкупно и најдобро вредно складирање во облак во 2024 година)

pcloud

Начин на чување: 10 GB до неограничено складирање

Бесплатно складирање: 10 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 500 GB (еднаш 199 долари) или 2 ТБ (еднаш 399 долари)

Брзо резиме: pCloud е безбеден и лесен за користење обезбедувач на складирање со седиште во Швајцарија кој ви овозможува бесплатно складирање до 10 GB и нуди доживотни планови до 10 ТБ што ја прави неговата услуга поевтина на долг рок бидејќи нема да морате да се грижите за надоместоците за обновување.

Веб-страница: www.pcloud.com/lifetime

pCloud секогаш ќе биде врвен избор за безбедни услуги за складирање облак, особено за повеќе официјални, деловни и професионални.

pCloud Цени за доживотни планови

Иако pCloud е малку поскапо, вреди за цената за дополнителните слоеви на безбедност и брзото sync добиваш. Ова се индивидуалните планови:

 • Премиум: 500 GB складирање за 570 долари (сега 199 $)
 • PremiumPlus: 2 ТБ складирање за 1,140 долари (сега 399 $)
 • Обичај: 10 ТБ складирање за 6,000 долари (сега 1,190 $)

За понапредно складирање во облак, тие наплаќаат дополнителни трошоци. Можете да ги проверите нивните цени живот план за семејство   деловни планови на нивната веб-страница. Наплатата обично е по корисник на сметки во облак.

За овој следен дел, ќе елаборираме и објасниме повеќе за придобивките и недостатоците.

Придобивка # 1: безбедна и приватна: шифрирање со нула знаење и двофакторна автентикација

Ако се прашувате што шифрирање со нула знаење е, тоа е буквално она што имплицира името.

pCloud има нула знаење на датотеките и информациите во вашето складирање и лична сметка. Само ВИЕ и луѓето до кои обезбедувате пристап ќе знаете.

Лично, ја ценам оваа конкретна карактеристика, особено со напливот на проблеми со нарушување на приватноста од многу големи онлајн компании, добавувачи на сервери и платформи за социјални медиуми.

Иако не го велам тоа pCloud целосно го елиминира тоа, овие дополнителни мерки веќе прават голема разлика во безбедноста и приватноста.

pcloud интерфејс

Придобивка #2: Ефикасно: Брз и автоматски Sync

Се разбира, ако зборуваме за а облак складирање провајдер за професионална употреба, ни треба за да работи брзо и ефикасно за поголема продуктивност.

Како некој што понекогаш може да биде нетрпелив, го ценам провајдерот што овозможува брзо споделување, поставување и преземање датотеки. Ако сте како мене, и вие ќе уживате во оваа придобивка!

Придобивка #3: Практично и лесно за употреба

Една од најдобрите работи што ми се допаѓаат за овој план се многуте карактеристики што го прават лесен за користење   удобен за употреба.

Некои од нив се:

 • Интегриран видео и аудио плеер
 • Лесно и приспособливо споделување датотеки
 • Достапно на сите уреди
 • Има алатки за соработка за лесно споделување
 • Дозволува месечни планови
 • Компатибилен со уредите на Apple и Windows
 • pCloud резервната копија ви дава безбедна резервна копија во облак за компјутер и Mac

Придобивка # 4: За долгорочна употреба

Бидејќи е а животен план, можете да ги користите услугите pCloud понуди онолку долго колку што се во бизнис.

Ова е една од причините зошто и покрај цената, се смета за инвестиција, особено за деловни операции кои бараат безбеден простор за складирање.

Само недостаток: цени

За жал, не можете навистина да ја очекувате сета оваа добрина бесплатно. Основната доживотна претплата не е баш евтина.

И ако сакате подигнете ја вашата безбедност, има дополнителни трошоци.

на pCloud Енкрипција е дополнителни 480 долари (сега 125 долари). Но, ќе плаќате за повеќеслојна заштита шифрирање од страна на клиентот и дополнителни приватност со нула знаење.

Можете да дознаете повеќе за pCloud Енкрипција на нивната веб-страница.

Добрите

Иако услугите за складирање облак повеќе или помалку функционираат исто, има неколку работи од кои се издвојуваат pCloud тоа веројатно би успеало НА најдобра услуга за складирање облак за вас и вашите потреби.

 • Уверени сте во неговата безбедност и приватност
 • Ефикасно; најдобро за продуктивноста
 • Удобен и лесен за употреба
 • За долготрајна употреба

Конс

Но, се разбира, не можеме да ги игнорираме цените, особено ако ги споредите со другите на списокот.

 • Екстра шифрирање чини повеќе
 • Поскапо (но вреди за вредноста)

Посетете го pcloudвеб-страница .com за сите најнови зделки

… или прочитајте ги моите детални pCloud преглед

Силно препорачано
Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со pCloud

Безбеден, ефикасен и лесен за корисникот - pCloud го нуди најдоброто во складирањето облак. Денес, можете да заштедите 50% или повеќе на доживотни планови. Не ја пропуштајте оваа понуда со ограничено време за да го заштитите вашиот дигитален живот за помалку!

2. Icedrive (Најдобри буџетски планови за животно складирање облак)

погон на мраз

Начин на чување: 10 GB до 10TB

Бесплатно складирање: 10 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 150 GB (189 долари еднаш), 3 ТБ (еднаш 399 долари), 10 ТБ (еднаш 999 долари)

Брзо резиме: Icedrive нуди некои навистина извонредни карактеристики, висока безбедност и конкурентни цени, но не успева во одделот за соработка и во недостатокот на поддршка. Ослободете се од маката за повторливи плаќања со доживотни пакети

Веб-страница: www.icedrive.net/lifetime-plans

Сепак, морам да признаам дека pCloud може да биде малку скапо.

Ако сте со буџет и навистина не ви требаат сите карактеристики што pCloud понуди, Icedrive сè уште може да ви ги понуди основните поволности што ви се потребни и од кои сакате pCloud – од услугата за складирање облак до безбедносните шифрирања.

Една очигледна разлика е тоа Icedrive не е толку флексибилен во споделувањето датотеки – што може да биде важна потреба за поголемите бизниси и компании.

Но, ако барате складирање во облак за лично складирање облак или употреба во мали групи, тогаш сте за уживање!

Искрено, придобивките од pCloud и Icedrive се на исто ниво еден со друг. Има само некои придобивки и недостатоци кои би биле покорисни/штетни за одредени околности!

Цени за доживотни планови на Icedrive

Icedrive ви овозможува да изберете помеѓу месечно, годишно,   доживотни претплати.

Ажурирање: Icedrive престана да нуди доживотни („99 години“) планови; тие сега нудат ексклузивни петгодишни планови без повторливи обврски за претплата или директни задолжувања, едно лесно плаќање.

Секој од нив (освен за месечната претплата) доаѓа со 3 опции за складирање облак. Бидејќи зборуваме за доживотни претплати овде, ќе ги наведам пакетите според плановите за живот.

 • Лајт: 150 GB простор за складирање; беше 198 долари, но сега е $189
 • Про III: 3 ТБ простор за складирање; беше 749 долари, но сега е $399
 • Pro X: 10 ТБ простор за складирање; беше 1,499 долари, но сега е $999

Вие исто така може да се добие 10 GB простор бесплатно со едноставно креирање на сметка! За лична употреба, ова е веќе победа. Прочитајте повеќе за нивните планови овде.

За овој следен дел, ќе елаборираме и објасниме повеќе за придобивките и недостатоците.

Придобивки # 1 и # 2: евтини, нема потреба од дополнително плаќање за безбедност; Дарежливи карактеристики на Icedrive

Ќе ги спојам овие две бидејќи одат рака под рака.

Icedrive е генерално подарежлив со своите карактеристики и тие навистина не наплаќаат високо за видот на услугата што ја добивате.

Ако треба да платите за дополнително шифрирање pCloud, Icedrive веќе ви го предава преку тие планови - верувајќи во тоа „Приватноста е вродено човеково право“.

Не знам за вас, но тоа многу ми се допаѓа!

И ако сте незадоволен со нивните услуги, можете вратете си ги парите во првите 2 недели или 14 дена на набавка.

Придобивка бр. 3: Безбедноста е сè уште навистина добра.

Ако се упатите кон страницата за шифрирање на нивните  , веднаш ќе ги видите безбедносните мерки што ги имаат вградено, како што се:

 • Енкрипција со две риби
 • Енкрипција од страна на клиентот
 • Шифрирање со нула знаење

Да, сите овие се на врвот на 256-битна шифрирање на AES. Благодарам, Ајсдрајв!

Исто така има и Функција за истек на време за споделување, што ви овозможува да поставите a времетраењето за датотеките што сте ги споделиле. Откако ќе истече, веќе не е достапен за други. Тоа е како професионален Snapchat!

Но, настрана шегувањето, тоа е важна карактеристика да се има за повеќе доверливи датотеки дека не сакате да им ги предадете на луѓето засекогаш.

Придобивка бр. 4: Работи како хард диск.

Ако сте навикнати на хард дискот или USB интерфејсот, ќе уживате во целокупниот изглед и интеграција на Icedrive.

Го преземате на вашиот компјутерски уред и работи како да е дел од вашиот оперативен систем. Нема потреба да одите на веб-локација за да се најавите секој пат!

погон на мраз

Дури и за верзијата на мобилната апликација, таа работи како шарм. Како да вашите датотеки се на вашите телефони - и за IOS и за Android.

Недостаток # 1: Нема блок-ниво Sync

Иако ова е повеќе напредна технолошка грижа, сепак мислам дека вреди да се спомене.

Блок-ниво Sync во основа е карактеристика на облак што ви овозможува да уредувајте само одредени делови од датотеката. Значи, ако треба да направите некои мали уредувања, вие не мора да ја менувате целата датотека.

За жал за Icedrive, оваа опција не е на располагање.

Но, ако не сте технолошки корисник или навистина не ви пречат надградбите, навистина не можете да ја забележите големата разлика.

Недостаток #2: Не за продуктивност (Помалку алатки за соработка)

Како што споменавме, тоа е посоодветно за лично складирање на облак а не за голема продуктивност или работна средина.

Опциите за соработка се помалку, споделување на датотеки не е толку брзо, а ги има нема линкови за прикачување. Како што рековме претходно - интерфејсот е повеќе интегриран-во-вашиот-оперативен-систем тип.

Ицедрив може да биде покорисна за ладилно складирање исто така (игра на зборови малку наменет).

Колку и да го сакам Icedrive за лична или мала употреба, би морал да бидам искрен и да кажам дека ако го користите за работа и бизнис од големи размери, pCloud ќе биде подобар избор.

Недостаток # 3: Нема поддршка за разговор за решавање проблеми

Ова можеби не е основна карактеристика што влијае на функционалноста на Icedrive како складиште во облак само по себе, но тоа е фактор што треба да се земе предвид.

Што ако наидете на некои технички проблеми надвор од ваша контрола и треба да вратите некои важни датотеки, нели? На кого ќе му пријдеш за некои облак складирање решение?

Иако е малку веројатно да се случи (веројатно зошто не нашле потреба да направат таков), би било поубаво да има систем за поддршка за разговор, не мислите?

Добрите

Еве некои од придобивките од кои се разликува Icedrive pCloud.

 • Нема дополнително плаќање за шифрирање од страна на клиентот
 • Icedrive е многу дарежлив со карактеристики.
 • Можете да го поставите времето на датотеките што сте ги споделиле
 • Безбедноста е исто така добра
 • Работи како хард диск
 • гаранција за враќање на парите
 • Компатибилен со уредите на Apple и Windows

Конс

Иако јас лично мислам дека Icedrive работи добро, можеби ќе треба да ги земете предвид и овие:

 • Нема блок-ниво sync
 • Не за продуктивност или работа
 • Помалку алатки за соработка
 • Нема поддршка за разговор за решавање проблеми

Посетете го Веб-страница Icedrive.com за сите најнови зделки

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Icedrive

Обезбедете го вашиот дигитален живот денес со Icedrive

Добијте складирање во облак од највисоко ниво со силна безбедност, дарежливи карактеристики и кориснички интерфејс на хард диск. Откријте ги различните планови на Icedrive, прилагодени за лична употреба и мали групи.

3. Internxt (новодојденец за складирање облак „Доживотно“ во 2024 година)

internxt облак складирање

Начин на чување: 10 GB до 20TB

Бесплатно складирање: 10 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 2 ТБ (еднаш 599 долари), 5 ТБ 1,099 долари (еднаш) или 10 ТБ (1,599 долари еднаш)

Брзо резиме: Internxt е услуга за складирање облак што нуди доживотни планови, користејќи децентрализирана технологија за дополнителна безбедност и доверливост. Со прикачувања и преземања со голема брзина и интерфејс лесен за користење, Internxt е одлична опција за оние кои бараат долгорочно, безбедно решение за складирање.

Веб-страница: www.internxt.com

Internxt е новодојдена услуга за складирање на облак која нуди дарежливи планови за складирање доживотно.

Internxt е новодојдена услуга за складирање на облак која нуди дарежливи планови за складирање доживотно. Иако е основана во 2020 година, веќе гради лојални следбеници. Компанијата се пофали над милион корисници ширум светот и повеќе од 30 награди и признанија во областа.

Кога станува збор за карактеристиките за соработка и продуктивност, Internxt дефинитивно не е најблескавата опција на пазарот. Сепак, она што им недостига во одредени карактеристики го надополнуваат со силна посветеност за чување на вашите податоци безбедни.

Ако барате провајдер за складирање облак кој сериозно ги сфаќа приватноста и безбедноста, Internxt е врвен конкурент.

Internxt користи децентрализирана технологија, што значи дека датотеките се чуваат на повеќе сервери низ целиот свет, што го прави побезбеден и помалку ранлив на хакирање или загуба на податоци.

Цени за доживотни планови на Internxt

Internxt ви овозможува да изберете помеѓу месечно, годишно,   доживотни претплати.

Бидејќи зборуваме за доживотен пристап за складирање облак овде, ќе ги наведам пакетите според плановите за живот.

 • 2 ТБ: 2 ТБ доживотен пристап за складирање е $599
 • 5 ТБ: 5 ТБ простор за складирање е $1,099
 • 10 ТБ: 10 ТБ простор за складирање е $1,599

Вие исто така може да се добие 10 GB простор бесплатно со едноставно креирање на сметка! За лична употреба, ова е веќе голема победа. Прочитајте повеќе за нивните планови овде.

Добрите и лошите страни на Internxt

Добрите

 • Лесен за користење, добро дизајниран и лесен интерфејс
 • Добра поддршка за клиентите
 • Планови со разумна цена, особено Индивидуален план од 2 ТБ
 • Децентрализирана технологија за дополнителна безбедност
 • Прикачувања и преземања со голема брзина
 • Лесен за користење интерфејс
 • Доживотни планови за еднократна исплата од 599 долари

Конс

 • Недостигаат карактеристики за соработка и продуктивност
 • Ограничено на одредени типови датотеки
 • Нема верзии на датотеки
 • Ограничена интеграција на апликации од трети страни

Ако барате безбедно, долгорочно решение за складирање облак, пробајте го Internxt. Пријавете се за доживотен план за складирање денес и искусете ја безбедноста и доверливоста на децентрализираната технологија.

Посетете ја веб-страницата Internxt.com за сите најнови зделки

… или прочитајте ги моите детални Internxt преглед

Добијте 25% попуст користејќи WSR25
Internxt Cloud Storage
Од 5.49 УСД / месечно

Складирање во облак со одлични функции за безбедност и приватност за сите ваши датотеки и фотографии. Доживотни планови за еднократна исплата од 599 долари. Користете WSR25 на наплата и добијте 25% попуст на сите планови.

Други услуги за складирање во облак [Без доживотни зделки]

Но, не се разочарувајте!

Ако ги извадиме животните планови од равенката, постојат МНОГУ од опциите за складирање облак таму кои функционираат исто така.

Најдобриот дел е што некои од нив обезбедуваат неограничено складирање на облак бесплатно!

Sync.com

sync

 • Слободен план: 5 GB бесплатен простор
 • Мебел за складирање: 5 GB - неограничено
 • Тековен договор: Добијте 2 TB безбедно складирање во облак од 8 $/месечно
 • Веб-страница: www.sync.com

Ова лесно може да биде дел од нашите топ 2 најдобри провајдери за складирање облак на нашата листа, ако не поради недостигот на доживотна претплата.

Но, ако барате услуга за облак што е совршена за сметководство, легално,   здравствени бизниси, оди за Sync.com.

Кога зборуваме за безбедност, јас сум подготвен да ја полагам мојата целосна доверба Sync.com затоа што (ако можам да го користам зборот) тие се поетичкиот избор.

Повеќе од фенси интерфејс, тие се за цел да ве заштитат – што го прави безбеден за правните практики за приватност.

Еве ги нивните достапни и прифатливи пакети за цени (забележете дека сите дозволуваат неограничени акции и трансфер):

 • Стандард за бизнис професионални тимови: 1 TB простор по корисник за 2-100 корисници по 8 $/месец (кога се плаќа годишно)
 • Business Pro Teams Plus: Меморија од 4 ТБ по корисник за 2-100 корисници по 6 долари/месечно (кога се плаќа годишно)
 • Business Pro тимови напредни: 10 ТБ простор за складирање по корисник за корисници од 2 до 100o со 15 долари/месечно (кога се плаќа годишно)
 • Слободен: Ќе добиете и 5 GB слободен простор при пријавувањето!

Добрите

Еве брз преглед на придобивките од кои ќе ги добиете Sync.com:

 • 100% HIPAA согласност
 • Вие имате контрола - истекување на пристапот, дозвола за споделување итн.
 • Автоматски syncИНГ
 • 24/7 внатрешна поддршка и услуги на клиентите
 • Не дозволува интеграции од трета страна (безбедно)
 • Датотеките се заштитени со лозинка
 • Прочитај ми Sync.com преглед

Конс

 • Не дозволува интеграции од трети страни (не толку достапни за споделување)
 • Нема доживотна претплата (штета, навистина!)

Решенија за резервна копија и складирање на IDrive Cloud

Возам

 • Слободен план: 10 GB бесплатен простор
 • Мебел за складирање: 10 GB - 50 TB
 • Тековен договор: Добијте 5 TB резервна копија на облак за 7.95 $ (50% попуст)
 • Веб-страница: idrive.com

IDrive обезбедува план со 5 GB бесплатен облак складирање. Нема улов или ништо; навистина ви е да ги искусите нивните облак услуги пред да одлучите да ги надградите!

Но, имајте предвид дека IDrive е резерви а не баш складирање во облак. Има тенка линија помеѓу овие две.

Во основа, IDrive е место за складирање на вашите резервни копии, но тоа не е вашето вистинско и главно складирање. Дали тоа е про или против, сега зависи од вас и вашите потреби.

Добрите

Еве брз преглед на придобивките што ќе ги добиете од IDrive:

 • Достапно (цената се зголемува како што одите)
 • Практично компатибилен за сите уреди (Windows PC, Mac десктоп апликација, мобилна апликација, таблет, итн.)
 • Автоматска резервна копија на облак
 • далечинско управување
 • Бизнис план, личен план и тимски план се достапни
 • Обезбедете со 256-битна AES шифрирање
 • Прочитај ми Преглед на IDrive

Конс

 • Не е точно складирање во облак (ако тоа е она што го барате)
 • Бавно преземање/поставување
 • Без месечен и доживотен план (само годишно)
 • Нема неограничени бекап

DropBox

dropbox

 • Слободен план: 2 GB бесплатен простор
 • Мебел за складирање: 2 GB - 3 TB
 • Тековен договор: Добијте простор за облак од 2 TB од само 9.99 $/месечно
 • Веб-страница: www.dropbox. Со

Веројатно сте запознаени со DropBox бидејќи порано беше еден од најпознати провајдери за складирање облак.

Како на пример кога вашата датотека е преголема, е-поштата обично сугерира користење DropBox да ги достави. Тоа е една од убавините на облак складирање!

Ако навистина не ви треба детален провајдер за складирање облак, DropBox е всушност добро решение за складирање облак, особено за syncing папки и ако само ви треба брзината.

Добрите

Еве брз преглед на придобивките од кои ќе ги добиете DropBox:

 • Доверлив и долгогодишен на пазарот
 • Многу опции за соработка (е-пошта, Canvas, Slack, итн.) значат полесно споделување датотеки
 • Достапно за складирање од 16 ТБ
 • Нуди бесплатен план со 2 GB слободен простор

Конс

 • Не е најбезбедно за складирање (без напредни шифрирања, автентикација со два фактори или нешто слично)
 • Само за краткорочна и лична употреба
 • Нема доживотно трајно складирање во облак
 • Дознајте што е најдобро Dropbox алтернативи се

Google Вози

google вози

 • Слободен план: 15 GB бесплатен простор
 • Мебел за складирање: 15 GB - 30 TB
 • Тековен договор: Добијте простор од 100 GB од 1.99 долари месечно
 • Веб-страница: возење.google. Со

Додека имате Google е-пошта (GMails), сигурно сте користеле Google Диск (GDrive) за споделување и складирање датотеки барем еднаш.

Бидејќи скоро сите досега имаат Gmail, тоа е исто така најпристапниот простор за складирање облак тоа е лесно за корисниците и лесно за споделување.

Но, пристапноста има и недостаток, а тоа е недостаток на приватност.

Можеби ќе го препознаете основното Google Возете повеќе со неговиот бесплатен простор, но исто така има Работен простор, кој е веќе платен и е сличен на другите бизнис планови.

Добрите

Еве брз преглед на придобивките од кои ќе ги добиете Google Возење:

 • Достапно - скоро сите користат или се запознаени со GDrive
 • Доаѓа со бесплатен план со 15 GB бесплатен простор и без ограничувања
 • Лесен за користење и лесен за користење
 • Работи на кој било компјутер уред и мобилни апликации подеднакво
 • Google екосистем

Конс

 • Не е најбезбедно во однос на датотеките (без лозинки, автентикација, шифрирање)
 • Не е најбезбедно во однос на личните информации и податоци
 • Откријте што е најдобро Google Возете алтернативи се

Мајкрософт OneDrive

Microsoft onedrive

 • Слободен план: 5 GB бесплатен простор
 • Мебел за складирање: 100 GB - неограничено
 • Тековен договор: Добијте простор од 100 GB од 1.99 долари месечно
 • Веб-страница: onedrive.live.com

OneDrive, познат и како Apple's iCloud пандан, најдобро е за Корисници на Windows и PC. Достапно е и ви овозможува да се надградите од индивидуален во семеен и деловен план.

Една сличност OneDrive има со други планови на списокот, исто така, доаѓа со бесплатен план со 5 GB слободен простор за складирање.

Добрите

Еве брз преглед на придобивките од кои ќе ги добиете OneDrive:

 • Поврзан со оперативниот систем Виндоус и Мајкрософт
 • Тие нудат различни деловни планови: Business 1, Business 2, 365 Business Basic, 365 Standard.
 • Бизнис 1 година: 1 ТБ простор за складирање за 5 долари месечно (се плаќа годишно)
 • Бизнис 2 година: Неограничен простор за складирање облак со безбедност за 10 долари месечно (се плаќа годишно)
 • 365 Business Basic: 1 ТБ простор за складирање со апликациите на Microsoft Office Essentials за 6 долари месечно
 • 365 Стандард: 1 ТБ простор за складирање со сите апликации и алатки на Microsoft Office за 15 долари месечно

Конс

iCloud

Ова е најзгодната опција за корисниците на Apple, особено ако веќе сте во рамките на екосистемот на Apple.

Можете лесно да пристапите до вашите датотеки преку различни уреди на Apple сè додека сте најавени на истиот Apple ID. Доаѓа и со семејни планови добри за 6 корисници по домаќинство.

Дури и ако не сте го искористиле вистинскиот план, веќе ќе имате пристап до 5 GB бесплатен простор на вашиот Apple уред.

Добрите

Еве брз преглед на придобивките што ќе ги добиете:

 • Повеќе опции за складирање облак (50GB, 200GB и 2TB)
 • Многу погодно за уредите на Apple
 • Може да се користи и како резервна копија на облак
 • Доволно безбеден

Конс

Речник за складирање во облак

Без разлика дали сте почетник кој штотуку започнувате со складирање во облак или некој што сака да го подигне своето знаење, овој речник е вашиот главен извор за јасни и концизни дефиниции.

 • Шифрирање од крај до крај: Метод на безбедна комуникација што спречува трети лица да пристапат до податоците додека се пренесуваат од еден крај на друг систем.
  • Пример: кога испраќате порака на Сигнал, таа е шифрирана на вашиот уред и се дешифрира само на уредот на примачот, спречувајќи ги другите, вклучително и Сигнал, да ја гледаат неговата содржина.
 • Нулта-знаење: Безбедносен модел каде што давателот на услугата нема познавање за податоците што ги складирате на нивните сервери.
  • Пример: Кога користите услуга за складирање облак со нула знаење како SpiderOak, дури и давателите на услуги не можат да пристапат или дешифрираат вашите податоци; само вие го имате клучот за тоа.
 • GB (гигабајт): Единица за складирање на дигитални информации еднаква на приближно една милијарда бајти. Најчесто се користи за мерење на капацитетот за складирање.
  • Пример: паметен телефон може да има внатрешен капацитет за складирање од 64 GB, способен да содржи илјадници фотографии, песни или неколку часа видео.
 • ТБ (терабајт): Единица за дигитално складирање што е приближно еден трилион бајти или 1,000 гигабајти. Често се користи за мерење на големи капацитети за складирање.
  • Пример: Надворешен хард диск со простор од 1 TB може да собере околу 250,000 песни, 200,000 фотографии или околу 500 часа HD видео.
 • Споделување на датотеки: Процес на давање пристап на други корисници до дигитални датотеки или папки.
  • Пример: Споделување папка преку Google Возете со членовите на вашиот тим за да можат да ги прегледуваат и уредуваат документите внатре.
 • датотека SyncИНГ (Syncхронизација): Автоматско ажурирање на датотеките на повеќе уреди за да се обезбеди конзистентност.
  • Пример: уредување извештај на вашиот лаптоп и тие промени автоматски се рефлектираат во истата датотека на вашиот таблет преку Dropbox.
 • Резервна копија на податоците: Создавање копија од податоците што треба да се обноват во случај да се изгубат или оштетат оригиналните податоци.
  • Пример: Користење на Time Machine на Apple за редовно правење резервни копии на целиот Mac, за да можете да го вратите системот во претходната состојба доколку е потребно.
 • Вертификација на датотеки: чување на повеќе верзии на документ, овозможувајќи им на корисниците да ги прегледуваат или обновуваат постарите верзии.
  • Пример: Мајкрософт OneDrive зачувување на секоја верзија на документ додека правите промени, овозможувајќи ви да се вратите на претходната верзија доколку е потребно.
 • 2FA (автентикација со два фактори): Дополнителен безбедносен процес кој бара два различни методи за автентикација за да се потврди идентитетот на корисникот.
  • Пример: Пристапување до вашата онлајн банкарска сметка, каде што ја внесувате вашата лозинка (прв фактор), а потоа код испратен до вашиот телефон (втор фактор).
 • AES шифрирање (Напреден стандард за шифрирање): Широко користен алгоритам за обезбедување на електронски податоци. Ги шифрира податоците во фиксни блокови.
  • Пример: Кога складирате датотеки во облак услуга како Tresorit, таа користи AES шифрирање за да ги обезбеди вашите датотеки, што ги прави нечитливи за никого без клучот за дешифрирање.
 • Енкрипција со TwoFish: Симетрична шифра на блок клучеви позната по својата брзина и соодветност и за хардверски и за софтверски имплементации. Тоа е флексибилен метод за шифрирање.
  • Пример: Програма за шифрирање датотеки што нуди TwoFish како опција за шифрирање на вашите лични датотеки пред да ги поставите на облак-сервер.
 • Усогласеност со GDPR (Општа регулатива за заштита на податоци): Се однесува на придржување кон збир на прописи дизајнирани да ги заштитат личните податоци и приватноста во Европската унија и Европската економска област.
  • Пример: Услуга за складирање облак, како што е Box, ги ажурира своите политики и безбедносни мерки за да обезбеди усогласеност со GDPR, заштитувајќи ги личните податоци на своите клиенти во ЕУ.
 • Споделување врски: Процес на создавање врска што им овозможува на другите да прегледуваат или преземаат датотека или папка од складирањето во облак.
  • Пример: генерирање врска што може да се сподели во Dropbox за видео датотека, која потоа ја испраќате на пријател, дозволувајќи му директно да го преземе видеото.
 • Историја на датотеки и обновување: Функција во многу услуги за складирање облак што води евиденција за верзии и промени на датотеки, овозможувајќи им на корисниците да ги обноват постарите верзии или избришаните датотеки.
  • Пример: Google Возете одржувајќи историја на сите промени направени на документот 30 дена, што ви дава можност да ја вратите претходната верзија доколку е потребно.

Одете овде за повеќе термини на речник за складирање облак.

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Значи, тука го имате за најдобро доживотно складирање на облак.

Знам дека веројатно е разочарувачки што имате само 2 да изберете, но за жал, нема многу доживотни добавувачи за складирање облак кои всушност се добар од датумот.

Најдобра целокупна и најдобра вредност: pCloud

Со две од нашите награди, ова е онаа за потребите за складирање датотеки на вашиот бизнис и продуктивност. Се гордее со своето брзо и исполнето со функции складирање во облак со напредно шифрирање за добри мрежни дискови.

Единствениот недостаток е скапа цена и дополнителни трошоци за шифрирање. Но, ако го гледате како деловна инвестиција за доживотно складирање, би рекол дека вреди.

Најдобар буџет: Ицедрив

Доаѓајќи како втор близок, Icedrive може да ви обезбеди и безбедност и приватност ти треба без дополнително полнење. Тоа е многу поевтино од pCloud, но сепак ги дава услугите што би ги очекувале од компанија за складирање облак.

Професионален бонус што вреди да се спомене е бесплатен план на 10TB складирање при креирање на сметка. Вие едноставно нема да имате шифрирање од страна на клиентот, но за бесплатен план? 10 ТБ е веќе ОДЛИЧНА зделка.

Најголемиот недостаток што го има што ја сврте вагата кон pCloud е аспектот на продуктивноста. pCloud многу го надминува Icedrive во однос на продуктивноста.

TL; ДР

Значи, да се сумира сето тоа, тука се врвните даватели на складирање облак.

Следни се нашите вицешампиони. Тие работат добро и имаат прифатлива цена за она што се. Тие едноставно немаат доживотни планови за складирање облак.

 • Возам (Најдобра резервна копија во облак)
 • DropBox (Најпоставена услуга за складирање во облак)
 • Google Вози (Најпристапно складиште во облак)
 • OneDrive (Најдобра услуга за складирање во облак за корисник на Windows)

Значи, дали го најдовте најдоброто складирање во облак за вас?

Се надевам дека овој преглед беше корисен во вашето пребарување за најдобро доживотно складирање на облак за вас.

Барем сега, знам дека сте подготвени да се збогувате со хард дискови и хард копии!

Како што видовте, има многу работи што треба да се разгледаат. Она што работи за другите можеби нема да работи за вас - и обратно.

Тоа е ве охрабрувам да ги процените вашите сопствени потреби и околности, за да можете да го изберете најдоброто складирање во облак приспособено да ви одговара.

Како го разгледуваме складирањето во облак: нашата методологија

Изборот на вистинското складирање во облак не е само следење на трендовите; се работи за наоѓање на она што навистина функционира за вас. Еве ја нашата практична, без бесмислена методологија за прегледување на услугите за складирање облак:

Регистрирање сами

 • Искуство од прва рака: Ние создаваме свои сметки, поминувајќи низ истиот процес каков што би сакале да ги разберете поставувањето на секоја услуга и пријатноста за почетници.

Тестирање на перформанси: The Nitty-Gritty

 • Брзини на прикачување/симнување: Ги тестираме во различни услови за да ги оцениме перформансите во реалниот свет.
 • Брзини на споделување датотеки: Проценуваме колку брзо и ефикасно секоја услуга споделува датотеки меѓу корисниците, што често се занемарува, но клучен аспект.
 • Ракување со различни типови датотеки: Ние поставуваме и преземаме различни типови и големини на датотеки за да ја измериме разновидноста на услугата.

Поддршка на клиентите: Интеракција во реалниот свет

 • Одговор и ефективност на тестирањето: Ние се занимаваме со поддршка на клиентите, поставувајќи реални проблеми за да ги оцениме нивните способности за решавање проблеми и времето потребно за да добиеме одговор.

Безбедност: Навлегуваме подлабоко

 • Шифрирање и заштита на податоци: Ја испитуваме нивната употреба на шифрирање, фокусирајќи се на опциите на клиентската страна за подобрена безбедност.
 • Политики за приватност: Нашата анализа вклучува преглед на нивните практики за приватност, особено во врска со евиденцијата на податоците.
 • Опции за обновување податоци: Ние тестираме колку се ефективни нивните функции за обновување во случај на губење податоци.

Анализа на трошоци: вредност за парите

 • Структура на цени: Ги споредуваме трошоците со понудените функции, оценувајќи ги и месечните и годишните планови.
 • Доживотни зделки за складирање во облак: Ние конкретно ја бараме и проценуваме вредноста на опциите за доживотно складирање, значаен фактор за долгорочно планирање.
 • Оценување на бесплатното складирање: Ги истражуваме одржливоста и ограничувањата на понудите за бесплатно складирање, разбирајќи ја нивната улога во севкупната понуда за вредност.

Функција Deep-Dive: Откривање на додатоци

 • Единствени карактеристики: Бараме функции што ја издвојуваат секоја услуга, фокусирајќи се на функционалноста и корисничките придобивки.
 • Компатибилност и интеграција: Колку добро услугата се интегрира со различни платформи и екосистеми?
 • Истражување на опциите за бесплатно складирање: Ние го оценуваме квалитетот и ограничувањата на нивните понуди за бесплатно складирање.

Корисничко искуство: Практична употребливост

 • Интерфејс и навигација: Навлегуваме во тоа колку се интуитивни и кориснички нивните интерфејси.
 • Пристапност на уредот: Ние тестираме на различни уреди за да ја процениме пристапноста и функционалноста.

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Референци:

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Споделете на...