Избор на најдобар веб-домаќин: SiteGround наспроти Bluehost Во споредба

in Споредби, Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Од SiteGround Bluehost се две од најпопуларните веб-хостинг компании во светот, големи се шансите дека тие се на врвот на вашата листа за разгледување. Но, со кој треба да одите? Прочитај го моето SiteGround vs Bluehost споредба за да дознаете.

🤜 Глава-до-глава Bluehost наспроти SiteGround споредба 🤛. И двете се две тешки тегови во индустријата за веб хостинг и оваа споредба има за цел да утврди која е најдобро од двајцата.

КарактеристикиSiteGroundBluehost
SiteGround"S перформансите се навистина импресивни, доаѓаат со многу функции за хостирање и одлична поддршка за клиентите. Но, тие се малку поскапи. Bluehost нуди неограничено складирање и пропусен опсег и пониски цени. Но, нивните перформанси и поддршка не се толку одлични.
Веб-страницаwww.siteground. Соwww.bluehost. Со
ЦенаОд 2.99 $ месечно (план за стартување)Од 2.95 $ месечно (Основен план)
Леснотија на користење⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Прилагодена контролна табла, 1 клик WordPress инсталација, лесно креирање на резервни копии, е-пошта⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 cPanel, автоматски WordPress инсталација, лесно креирање на е-пошта, бекап
Бесплатно име на домен⭐⭐⭐⭐ Не е вклучено⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Бесплатен домен за една година
Хостинг Карактеристики⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇Бесплатни дневни бекап и обновување, бесплатен CDN, складирање на SSD со високи перформанси, неограничени сметки за е-пошта и бесплатен SSL⭐⭐⭐⭐ Неограничен простор на дискот и пренос, бесплатен CDN, складирање на SSD со високи перформанси, дневни резервни копии, неограничени е-пошта и бесплатен SSL
Забрза⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇Google Cloud Platform (GCP), SuperCacher, SG Optimiser, HTTP/2⭐⭐⭐⭐NGINX+, вграден кеширање, HTTP/2
Uptime⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇Одлична историја на време на работа⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇Одлична историја на време на работа
Веб-миграција⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Бесплатно WordPress приклучок за миграција. Прилагодена миграција на страницата од 30 долари⭐⭐⭐⭐Бесплатно WordPress миграција. Комплетната услуга за пренос на веб-локација е 149.99 УСД
поддршка на корисниците на⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Телефон, е-пошта и разговор во живо⭐⭐⭐⭐ Телефон, е-пошта и разговор во живо
Посетете SiteGround. СоПосетете Bluehost. Со

Главни преземања:

SiteGround е подобра опција за малите бизниси и нуди подобри перформанси, додека Bluehost е посоодветен за поголеми веб-локации и има повеќе опции за хостирање.

Двете SiteGround Bluehost нудат 24/7 поддршка преку разговор во живо, но SiteGroundПоддршката е поекспертна, поефикасна и покорисна според прегледите на клиентите.

SiteGroundцената на е повисока од Bluehost's, но тие нудат повеќе перформанси и безбедносни карактеристики и подобро време на работа. Bluehost нуди поевтини цени и повеќе буџетски хостинг планови.

Главната разлика помеѓу SiteGround Bluehost Дали е тоа SiteGround функционира подобро, но Bluehost е поевтин. Еве ја крајната линија:

 • Генерално, SiteGround е подобро од Bluehost, но избирајќи помеѓу SiteGround Bluehost ќе се сведе на две работи.
 • SiteGround е најдобрата опција кога се работи за перформанси и брзина.
  • Затоа што SiteGround обезбедува водечки перформанси и брзина во индустријата (Google Сервери на Cloud Platform, SSD, NGINX, вграден кеширање, CDN, HTTP/2, PHP7) и со планови кои почнуваат од 2.99 $/месечно.
 • Bluehost е најдобрата опција кога станува збор за цената и градење веб-страница
  • Затоа што Bluehost е поевтино плановите започнуваат од 2.95 УСД/месечно и вклучуваат Бесплатно име на домен, и дојдете со градител на веб-страници погодни за почетници.

Ако немате време да го прочитате ова SiteGround наспроти Bluehost Преглед на споредба за 2024 година, само погледнете го ова кратко видео што го составив за вас:

Иако и двата веб-домаќини обезбедуваат одлично време на работа на серверот и солидна безбедност на веб-страницата, SiteGround удира Bluehost со својата натпросечна брзина на страницата, тим за поддршка на клиенти со врвна оцена и напредни функции како технологијата SuperCacher и опцијата за интеграција на Git.

Сепак ...

Ако ова беше а (Google) натпревар за популарност, тогаш ова Bluehost наспроти SiteGround споредбата би завршила многу брзо; бидејќи Bluehost многу повеќе се бара на Google од SiteGround.

Исто така, алатките за истражување на клучни зборови, како што е KWFinder, го откриваат тоа Bluehost има над 300 илјади месечни пребарувања Google, речиси двојно во споредба со SiteGround.

SiteGround Bluehost Google обем на пребарување
SiteGround наспроти Bluehost on https://kwfinder.com#a5a178bac285f736e200e5b2e

Но, побарувачката за пребарување е, се разбира, далеку од сè кога станува збор за наоѓање на најдобар веб-домаќин.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе SiteGround Bluehost. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Во оваа статија, ќе ги тестирам и споредам подолу:

 • Клучни карактеристики
 • Брзина и време на работа
 • Безбедност и приватност
 • Подршка на купувачот

и се разбира:

 • Планови за цени

и за секој дел ќе биде прогласен „победник“.

Клучни карактеристики

Функција за хостирањеSiteGroundBluehost
Видови на хостинг услугиЗаеднички хостирање на веб-страници, WordPress хостинг, хостинг на WooCommerce, облак и хостинг за препродавачиЗаеднички хостирање на веб-страници, WordPress хостинг, хостинг WooCommerce, VPS хостинг и посветен веб хостинг
Бесплатно сопствено име на доменНеДа (само за првата година)
Под и паркирани домениДа (неограничено во сите заеднички планови за хостирање)Да (неограничено во сите заеднички планови за хостирање освен пакетот на почетно ниво)
Бесплатна е-пошта поврзана со доменДа (неограничени сметки за е-пошта во сите планови за хостирање)Да (бесплатни деловни адреси на е-пошта на вашиот сопствен домен во сите хостинг планови)
Бесплатен CDN (мрежа за испорака на содржина)ДаДа
Ограничување на веб-просторотДаНе (освен во пакетот на почетно ниво)
Ограничување на опсег/пренос на податоциНеНе
слободен WordPress инсталацијаДаДа
Слободен веб-сајт градителДа (креатор на веб-страници на Weebly)Да (Bluehost градител на веб-страници)
Опција за додавање повеќе кориснициДаДа (за WordPress само сајтови)
Веб-страницаwww.siteground. Соwww.bluehost. Со

SiteGround Карактеристики

SiteGround вклучува многу корисни функции во пакетите за хостирање, но најзначајните се следните шест:

 • Поддржано од Google Облак инфраструктура
 • SiteGroundтехнологијата на SuperCacher;
 • Бесплатна CDN услуга;
 • SiteGround"S WordPress Приклучок за мигратор;
 • SiteGround"S WordPress приклучок за оптимизација на страницата (SiteGround Оптимизатор);
 • WordPress алатка за постановка; и
 • Бесплатен градител на веб-страници на Weebly.

Ајде да видиме што секоја од овие карактеристики носи на маса.

SiteGround Услуги на SuperCacher

суперкечер

SiteGround"S SuperCacher технологија е исклучително вредна карактеристика за хостирање. Неговата главна цел е да ја зголеми брзината на вашата страница со кеширање на резултатите од барањата на базата на податоци и динамичните страници.

Услугите на SuperCacher имаат 3 нивоа на кеширање: NGINX директна испорака, динамички кеш и мемкеш. На NGINX директна испорака решението го подобрува времето на вчитување на вашата веб-локација со кеширање на повеќето статични веб-содржини (слики, датотеки JavaScript, CSS-датотеки и други ресурси) и складирање во RAM меморијата на серверот. Ова значи SiteGround ќе ги сервира овие статични ресурси на веб-локациите на вашите посетители директно преку RAM меморијата на вашиот сервер, со што ќе се постигне побрзо време на вчитување.

на Динамичен кеш слојот е механизам за кеширање на цела страница за нестатички ресурси на веб-локации. Го зајакнува и TTFB на вашите веб-страници (време до првиот бајт) и брзината на вчитување на вашата страница. Ако трчате а WordPress-напојувана веб-страница, ова ниво на кеширање е задолжително.

Конечно, Зачуван системот е дизајниран да ја подобри врската помеѓу вашата апликација и нејзината база на податоци. Го забрзува вчитувањето на динамичните содржини како што се контролните табли, заднините и страниците за наплата. Овие типови на динамични ресурси на веб-локации не можат да се опслужуваат со механизмот за динамичка кеш.

Слободен CDN

слободен siteground Cdn

сите SiteGround плановите доаѓаат со а бесплатна CDN услуга. CDN (мрежа за испорака на содржина) го зачувува денот кога сообраќајот на вашата веб-страница е составен од географски дисперзирани посетители. Оваа алатка ја зголемува брзината на вашиот сајт со кеширање на вашата веб-содржина и дистрибуција на повеќе центри за податоци низ целиот свет, така што секој од вашите посетители ја прима вашата содржина од серверот најблиску до нив.

SiteGroundCDN 2.0 на гарантирано ќе ја зголеми брзината на вашата веб-страница. Во просек, може да очекувате зголемување од 20% во брзината на вчитување и за некои специфични глобални региони, тој број може дури и да се удвои! Ова е овозможено со искористување на можностите на Anycast рутирање и Google локации на работ на мрежата. Уживајте во ова беспрекорно, брзо искуство!

WordPress Приклучок Migrator

Ако сакате да го пренесете вашиот WordPress-напојувана веб-страница на SiteGround, можете да ги искористите SiteGroundе бесплатно WordPress приклучок за мигратор. Процесот е релативно едноставен: треба да генерирате токен за миграција од вашиот SiteGround сметка, инсталирајте го SiteGround Приклучок Migrator на вашиот WordPress страница, залепете го токенот во приклучокот и следете ги упатствата.

Bluehost, од друга страна, не обезбедува бесплатно решение за миграција на страницата. Може да префрли до 5 сајтови и 20 сметки за е-пошта за 149.99 долари, што на некои корисници може да им се чини прилично скапо.

wordpress мигратор

SiteGround Приклучок за оптимизатор

siteground оптимизатор

Како WordPress домаќин, SiteGround има многу да понуди. На SiteGround Приклучок за оптимизатор е без сомнение една од најмоќните алатки на веб-домаќинот за WordPress корисници. Овој приклучок е развиен и редовно се подобрува за да ви помогне да ја подобрите брзината и перформансите на вашата страница. Користи повеќе техники за оптимизација, но две од најважните се закажано одржување на базата на податоци и компресија на сликата.

на закажано одржување на базата на податоци функцијата ги оптимизира табелите MyISAM, ги брише сите автоматски креирани објави и нацрти на страници, ги брише сите коментари означени како спам, итн.

на компресија на слика функцијата ја менува големината на вашите слики за да го намали просторот на дискот што го заземаат и на тој начин да го забрза нивното време на вчитување. Оваа техника користи алгоритам за промена на големината што не ги менува димензиите на вашата слика или драстично го намалува квалитетот на вашиот медиум. Го сакам тоа што има опција за преглед што ви овозможува да изберете ниво на компресија и да го видите ефектот на сликата.

WordPress Алатка за инсценирање

алатка за инсценирање

Ако сакате да имплементирате големи промени и ажурирања во вашиот WordPress сајт, на WordPress алатка за инсценирање ќе ви овозможи да го направите без ризик. Вие нема да мора да бидете 'каубојски кодер(направете промени во живата средина) бидејќи ќе можете да креирате точна работна копија од вашата веб-локација. Потоа, ќе можете да тестирате нови приклучоци и/или да воведете промени во вашиот веб дизајн пред да ги распоредите во живо со еден клик. Така ќе избегнете скапи грешки.

на WordPress Функционалноста за поставување ви овозможува да управувате со вашите копии за поставување на неколку различни начини, вклучително и извршување на целосно или прилагодено распоредување, уништувајќи ги, и реплицирајќи ги. Уште повеќе, оваа алатка доаѓа со опција за заштитете ги копиите на вашата веб-страница за развој со лозинка.

Бесплатен Weebly Site Builder

siteground weebly градител

Секој сопственик на сметка може да го инсталира бесплатна верзија на SiteGround градител на веб-страници, Weebly. ова повлечи и пушти Алатката за градење веб-страници е едноставна и лесна за употреба. Тоа ви овозможува да го оживеете концептот на вашата професионална веб-страница со додавање разновидни содржини и елементи на дизајнот на вашиот сајт, вклучувајќи наслови, текстуални делови, слики, галерии, слајдови, формулари за контакт и билтен, икони за социјални мрежи и копчиња. Можете исто така да подобрување на структурата на вашите веб-страници со помош на разделувачи и разделувачи.

Ако сакате да заштедите малку време, можете да изберете еден од Weebly's Теми кои одговараат на мобилниот телефон и користете го како почетна точка. Има многу дизајни на веб-страници од кои можете да изберете, што значи дека не треба да биде тешко да се најде таков што одговара на вашиот стил.

Градителот на веб-страницата Weebly има премиум одлики исто така. Некои од најпопуларните се центарот за апликации, напредната функција за статистика на страницата, функционалноста за пребарување на страницата и, се разбира, онлајн продавницата. За да пристапите до овие и многу други, ќе треба надградете го вашиот план на Weebly преку вашиот SiteGround табла.

siteground градител на веб-страници

Можете да го активирате бесплатниот пакет Weebly додека ја градите вашата веб-локација или во подоцнежна фаза.

Bluehost Карактеристики

Bluehost овластува повеќе од 2 милиони веб-страници ширум светот во моментот. Широко користената хостинг платформа ги привлекува своите клиенти со повеќе одлични карактеристики, вклучувајќи:

 • одличен WordPress интеграција;
 • Пријателски за почетници повлечи и пушти WordPress сајт градител;
 • 1-годишна бесплатна регистрација на домен;
 • Бесплатна интеграција на Cloudflare CDN;
 • Автоматски алатки за маркетинг; и
 • VPS и посветени веб-хостинг услуги.

Ајде да видиме како можете да имате корист од секоја од овие карактеристики.

одличен WordPress Интеграција

bluehost wordpress интеграција

Bluehost is препорачано од WordPress самиот себе. Ова не е изненадување бидејќи американскиот хостинг провајдер ви дозволува да го инсталирате популарниот CMS (систем за управување со содржина) на вашата сметка со еден клик.

Настрана од ова, Bluehost"S успеа WordPress хостинг вклучува повеќеслојно кеширање за подобрена брзина на страницата, автоматска приспособливост да се справи со сообраќајните бранови, напредна аналитика на веб-страница, и централизирана контрола на социјалните медиуми. Со својот управуван WordPress планови, Bluehost го направи WordPress платформа целосно непотребна. Плус, овие пакети доаѓаат со a сцена за опкружување дневни закажани бекап.

WordPress Изведувач на страници

bluehost градител на веб-страници

Bluehost"S WordPress градител на веб-страници ви овозможува да изберете од 300+ обрасци за дизајн и брзо и лесно изградете страница со професионален изглед. Исто така постои и еден библиотека со слики со стотици претходно вчитани слики можеш да користиш. Ако не можете да го најдете тоа што го барате, создавачот на страницата ви овозможува да прикачувате сопствени слики, видеа и музика без ограничувања за складирање.

Покрај тоа, WordPress Алатката за градење веб-страници ви дава можност да прикачете фонтови во случај Bluehostпакетот не ги вклучува вашите омилени. Ви дозволува и градителот управувајте со вашите CSS правила директно преку неговата контролна табла.

1-годишна бесплатна регистрација на домен

За разлика од SiteGround, Bluehost вклучува а бесплатна регистрација на нов домен или трансфер на домен за една година. Ова е неверојатен бонус бидејќи вашето име на домен е вашата онлајн адреса и затоа е исклучително важно. Сепак, има еден услов: цената на доменот не треба да надминува 17.99 долари.

Навистина ми се допаѓа фактот дека Bluehost нема да ви го одземе името на доменот ако сфатите дека давателот на услугата не е вистинскиот за вас по патот. Откако ќе поминат 60 дена по периодот на регистрација, ќе можете да го префрлите вашиот домен на друг регистратор.

Бесплатна Cloudflare CDN интеграција

bluehost интеграција на cloudflare

Исто како и неговиот конкурент, Bluehost вклучува а бесплатна услуга Cloudflare CDN во сите негови хостинг планови. Со основен Cloudflare CDN пакет на место, содржината на вашата веб-локација ќе се складира во повеќе од 200 центри за податоци на глобално ниво, така што кога некој ќе ја посети вашата страница, ќе ја прима вашата содржина од сервер кој е физички најблиску до него. Ова, се разбира, ќе ја зголеми брзината на вашата страница бидејќи податоците ќе стигнат до својата дестинација многу побрзо.

Ако сакате да го искористите максимумот од услугата CDN на Cloudflare, можете да ја купите премиум план. Тоа доаѓа со ограничување на стапката (функција која ви овозможува да го обликувате и блокирате сообраќајот на вашата веб-страница врз основа на бројот на барања во секунда), WAF (заштитен ѕид на веб апликации), и Паметно рутирање на Argo (алгоритми кои ја избираат најбрзата достапна рута за пренос на податоците на вашата веб-локација до потребната дестинација).

Без оглед на тоа кој Cloudflare CDN пакет ќе го изберете, ќе добиете деноноќна грижа за клиентите, глобален пренос на HD содржина, и прочистување на работ на барање.

Автоматски маркетинг алатки

автоматизирани алатки за маркетинг

Bluehost има развиено Збир на алатки за оптимизација што го поедноставува целиот процес на оптимизација на пребарувачот и ви помага да го подобрите рангирањето на вашиот пребарувач. Со Bluehost's SEO алатки, ќе можете да видите преглед на вашите перформанси на оптимизација и откријте ги проблемите што го попречуваат вашиот успех на оптимизација. Ќе добиете и листа на предложени клучни зборови за стратешки насочување и оптимизирање на вашата веб-содржина со.

на Bluehost Оптимизација на алатки, исто така, вклучува чекор по чекор водство конкурентна интелигенција (второто ви покажува како вашите ривали се споредуваат со вас кога станува збор за рангирањето на пребарувачите, популарноста на врските и социјалните медиуми).

За жал, Bluehost не ги нуди овие алатки бесплатно. Има два планови можете да изберете од Start и Grow. На План за започнување се создава со нови веб-страници и бизниси на ум и вклучува 10 клучни зборови, неделно скенирање на рангирање, 2 извештаи на конкурентите, чекор-по-чекор план за оптимизација и месечни извештаи за напредок.

на Расте пакет, од друга страна, е идеален за сопственици на сајтови кои сакаат да започнат со рангирање за повеќе клучни зборови. Доаѓа со 20 клучни зборови, дневно скенирање на рангирање, 4 извештаи од конкуренти, проактивни предупредувања, чекор-по-чекор план за оптимизација и листа со приоритети за подобрување.

Уште еден одличен дел од Bluehostпакетот на маркетинг алатки на е слободен Google Мој бизнис интеграција. Со внимателно изграден GMB профил, вашите сегашни и потенцијални клиенти ќе можат да стапат во контакт со вас низ Google Пребарување и Google Мапи преку повикување, испраќање пораки или оставање критики.

Последно, но не и најмалку важно, Bluehost вклучува а специјални Google Понуда на реклами во сите негови заеднички хостинг пакети. Ако живеете во САД и сте нов огласувач, ќе можете да започнете да се рекламирате на популарниот пребарувач со Промотивен кредит од 150 долари.

VPS и посветени хостинг услуги

bluehost VPS хостинг

Bluehostпланови за хостирање на VPS (виртуелен приватен сервер). се создадени за да ве опремат со потребните ресурси и алатки за изградба на веб-страници со високи перформанси. Тие доаѓаат со целосно посветени ресурси на серверот (твојот Bluehost сметката секогаш ќе ја има поставената количина на простор за складирање, RAM и процесор за кои сте платиле), импресивна сурова пресметковна моќ, и целосен root пристап да имплементирате промени во конфигурацијата во вашата хостинг околина.

BluehostVPS хостинг карактеристики a едноставна и интуитивна контролна табла што ви овозможува да управувате со вашите сајтови и да ги анализирате вашите перформанси на едно место. Дополнително, Bluehost не го ограничува обемот на сообраќај вашите веб-локации напојувани со VPS добиваат сè додека вие се придржувате до него Политика за прифатлива употреба.

bluehost посветен хостинг

Bluehost"S посветен веб хостинг го обезбедува крајна веб-хостинг средина бидејќи не го споделувате вашиот посветен сервер со никого. Ова значи вашиот ресурсите се загарантирани и твојот перформансите на страницата се стабилни и предвидливи. Ако вашата веб-страница добива огромни количини на сообраќај, шансите се целосно изолиран и посветен сервер е токму она што ви треба.

За да дознаете повеќе Bluehostпосветени хостинг планови и цени, ве молиме прочитајте ги Bluehost Планови за цени секција подолу.

🏆 А победникот е…

SiteGround! За разлика од Bluehost, бугарската платформа за хостирање не нуди VPS и посветени веб-хостинг услуги, туку е непречена, безбедна и бесплатна WordPress приклучок за пренос на локација, развиен од експерти, внатрешен систем за кеширање и напредни функционалности како WordPress алатката за поставување на сцена и функцијата за интеграција на Git го прават супериорен избор овде.

Време на работа и брзина

Време на работа и брзинаSiteGroundBluehost
Гаранција за време на работа на серверотДа (99.99%)Да (99.98%)
Просечна брзина на локацијата1.3s2.3s
Google Увид PageSpeed97/10092/100

SiteGround Време на работа и брзина

SiteGround е една од најсигурните платформи за хостирање на веб-локации во моментов благодарение на високото време на работа на серверот и натпросечната брзина на страницата. SiteGround им обезбедува на своите клиенти а 99.99% uptime guarantee, што е практично случај со Bluehost исто така (има 99.98% гаранција за време на работа).

Ова значи вашиот SiteGround- веб-локацијата со напојување ќе работи практично 24/7, што е многу важно, особено за онлајн продавниците (без пропуштени нарачки).

siteground забрза

SiteGround не разочарува ниту кога станува збор за брзината на страницата. Сум тестирал SiteGroundБрзината на мојот тест сајт е хостирана кај нив и неговото просечно време на вчитување е 1.3 секунди.

Bluehost Време на работа и брзина

Како што споменав погоре, BluehostПросечното време на работа на серверот е малку полошо од SiteGroundе - 99.98%. Сепак, тоа е сепак извонреден резултат бидејќи значи дека вашиот Bluehost- Веб-страницата со напојување ќе биде исклучена само околу 1:45 минути во текот на целата година.

bluehost забрза

За жал, Bluehost (кога ќе се спореди со SiteGround) разочарува на брзината на страницата. За мојот тест сајт хостиран на Bluehost, тестирањето на брзината даде просечно време на вчитување од 2.3s.

🏆 А победникот е…

SiteGround! Бројките не лажат - SiteGroundЗаедничкиот веб-хостинг е и посигурен и побрз од Bluehost's. Bluehost треба значително да ја зголеми својата игра за да има шанса во оваа арена.

Безбедност и приватност

Безбедносна карактеристикаSiteGroundBluehost
Бесплатен SSL-безбедностДа (вклучено во сите планови за хостирање)Да (вклучено во сите планови за хостирање)
Автоматско ажурирање на PHPДаНе
Автоматски WordPress надградбиДаДа
Решение за резервна копија на веб-страница во куќатаДа (обезбедено од SiteGround самиот)Да (услуга за резервна копија на веб-страница обезбедена од CodeGuard)
Други безбедносни мерки и алаткиЕдинствена изолација на сметка, внатрешен систем за следење на серверот, заштита од спам, проактивни ажурирања и закрпи и SiteGround Безбедносен приклучок за WordPress веб-сајтовиЦрни листи на IP адреси, директориуми заштитени со лозинка, SiteLock за заштита од сајбер напади и SpamExperts за дојдовно сандаче без спам

SiteGround Безбедност и приватност

SiteGround осигурува дека вашата веб-страница е безбедна од сајбер-напади и злонамерен код со помош на a прилагоден заштитен ѕид за веб-апликации, На уникатен анти-бот систем управуван од вештачка интелигенција, и бесплатна SSL безбедност без оглед на вашиот хостинг пакет. Покрај ова, SiteGround автоматски ја ажурира вашата верзија на PHP, WordPress основен софтвер, а твојот WordPress додатоци.

siteground безбедност

Нивните импресивно брз систем за следење на серверот го проверува SiteGround статус на серверот на секои 0.5 секунди за да спречите потенцијални проблеми, да откриете тековни проблеми и да поправите некои од нив автоматски. Што повеќе, SiteGround има тим од безбедносни експерти кои ги следат серверите 24/7.

Уште еден моќен слој на безбедност SiteGround обезбедува е единствена изолација на сметката. Ова значи дека сите сметки на SiteGroundЗаедничките сервери на се изолирани едни од други, што ги спречува ранливите хостинг сметки да влијаат на остатокот од сметките хостирани на истата машина. Ова го прави SiteGroundЗаедничкиот веб-хостинг е безбеден како посветен веб-хостинг.

Конечно, SiteGround има внатрешна услуга за резервна копија на веб-страница. Провајдерот на хостинг автоматски создава дневни резервни копии на вашата веб-страница и складира до 30 примероци. Ако направите грешка или се премислите за неодамнешното ажурирање на веб-локацијата што сте го имплементирале, можете да ги вратите сите датотеки и бази на податоци од даден ден со само неколку кликања без дополнителни трошоци.

Исто така има и опција за резервна копија на барање вклучени во Пакети GrowBig и GoGeek.

Bluehost Безбедност и приватност

Кога станува збор за безбедноста и приватноста, Bluehost има многу да понуди. Освен бесплатни SSL сертификати, Bluehost обезбедува Црните листи на IP адреси, филтри за е-пошта и кориснички сметки, директориуми заштитени со лозинка, и SSH (Secure Shell) пристап што овозможува безбеден пренос на датотеки и безбедно далечинско најавување преку интернет.

bluehost SiteLock

Bluehost исто така ви дава можност да ја подобрите безбедноста на вашиот сајт со различни додатоци како што се SiteLock Спам експерти. SiteLock ќе ја заштити вашата веб-страница од сајбер напади со помош на автоматско откривање и отстранување на малициозен софтвер. Оваа апликација работи секојдневно скенирање на малициозен софтвер (континуирано ако го купите најскапиот пакет) и Google следење на црната листа. Настрана од ограничен бесплатен план, исто така има 3 платени пакети SiteLock: суштински, Спречи, и Спречете го плус.

Спам експерти е софистициран филтер за е-пошта што ја скенира вашата дојдовна е-пошта до откривање на спам, вируси, и други напади поврзани со е-пошта за да можете да се фокусирате на важни задачи без да морате да пребарувате низ вашето сандаче за соодветните е-пораки. Тоа го прави со Прецизност од 99.98% и е изграден на избегнувајте лажни позитиви. Овој додаток е пред нападите со постојано подобрување на собирањето и анализите на податоци. Bluehost ја вклучува алатката SpamExperts во сите нејзини заеднички планови за веб-хостинг, освен онаа на почетно ниво.

Кога станува збор за бекап на веб-локации, Bluehost пропаѓа. За разлика од својот конкурент, Bluehost не вклучува автоматизирани резервни копии во сите нејзини заеднички пакети за хостирање. Само Плановите Choice Plus и Pro дојде со Автоматска услуга за резервна копија на веб-локации напојувана од CodeGuard, но ако го купите пакетот Choice Plus, ќе можете да ја користите алатката само во текот на првата година од договорот. Да, можете да купите резервен план за Jetpack или CodeGuard, но тоа ќе ги зголеми вкупните трошоци за хостирање.

🏆 А победникот е…

SiteGround! Иако Bluehost вклучува повеќе ефективни безбедносни мерки во плановите за хостирање, SiteGround го нуди целиот пакет. Bluehost треба да им обезбеди на сите свои заеднички корисници на веб-хостинг бесплатно решение за резервна копија за да може навистина да се натпреварува SiteGround на овој фронт.

Планови и цени

плановиSiteGroundBluehost
Бесплатна пробаНе (но можете да ги искористите SiteGround30-дневна гаранција за враќање на парите за сите заеднички планови за веб-хостинг)Не (но можете да ги искористите Bluehost30-дневна гаранција за враќање на парите за сите планови за хостирање)
Слободен планНе (но можете да добиете бесплатен хостинг ако некому му испратите уникатна врска за упатување и тој се регистрира за SiteGround сметка што ја користи)Не
Заеднички планови за веб хостинг3 (StartUp, GrowBig и GoGeek)4 (Основни, Плус, Избор Плус и Про)
WordPress планови за хостирање3 (StartUp, GrowBig и GoGeek)4 (Basic, Plus, Choice Plus и Pro) + 3 успеа WordPress хостинг пакети (изградба, растење и размер)
Планови за хостирање на WooCommerce3 (StartUp, GrowBig и GoGeek)2 (стандарден и премиум)
Планови за хостирање во облак4 (Jump Start, Business, Business Plus и Super Power)Никој
VPS хостинг плановиНикој4 (Стандардно, подобрено, премиум и крајно)
Посветен планови за хостирањеНикој3 (стандарден, подобрен и премиум)
Планови за хостирање на препродавачи3 (GrowBig, GoGeek и Cloud)Никој (Bluehost препорачува ResellerClub)
Повеќе циклуси на наплатаДа (1 месец, 12 месеци, 24 месеци и 36 месеци)Да (1 месец*, 12 месеци и 36 месеци)
Најниска месечна претплата2.99 $/месец** (планови за хостирање на StartUp)2.95 $/месец*** (Основни планови за хостирање)
Највисока месечна претплата$380 (план за облак Super Power)209.99 $**** (премиум посветен план)
Попусти и купониНикој (но има специјални цени за заеднички план за веб хостинг за први нарачки)Никој (но има специјални воведни понуди)
*Оваа опција е достапна за BluehostСамо плановите за хостирање на WooCommerce.
**Оваа цена важи само за првата годишна претплата.
***Оваа цена важи само за првата годишна претплата.
****Оваа цена важи само за првата тригодишна претплата.

SiteGround Планови за цени

Од SiteGround продава многу хостинг услуги и планови, решив да се фокусирам само на неговиот облак и споделени пакети за хостинг овде. Ако сакате да се запознаете со сите SiteGroundхостинг пакети, ве молиме проверете го мојот SiteGround преглед.

Планови за заеднички хостинг

siteground споделени планови за хостирање
Споделени карактеристики на хостинг

SiteGround нуди 3 споделени хостинг планови: Почни, GrowBig, и GoGeek. Секој од овие снопови доаѓа со бесплатен создавач на веб-локации со влечење и пушти (Вибли), а бесплатна инсталација на CMS (WordPress, Joomla!, Drupal, итн.), и an неограничен број на бесплатни сметки за е-пошта на вашиот сопствен домен. Уште повеќе, сите овие пакети се карактеризираат SiteGround"S интуитивни алатки за сајтови за лесно управување со веб-страницата.

Кога станува збор за перформанси и брзина на страницата, секој SiteGround Сопственикот на споделен план за веб хостинг може промена на нивниот центар за податоци да го подобрат времето на вчитување на нивните страници (колку што е поблиску вашиот центар за податоци до вашите посетители, толку побрзо ќе се вчита вашата страница). Дополнително, секој од овие планови користи супер-брз SSD складирање и вклучува бесплатен CDN.

За жал, ниту еден од SiteGroundЗаедничките хостинг пакети доаѓаат со бесплатен сопствен домен. Ова е една од најголемите слабости на бугарскиот веб-домаќин, особено ако се земе предвид дека повеќето негови ривали, вклучително и Bluehost, вклучете го овој бесплатен во нивните снопови.

План за стартување

на $ 2.99 / месец во текот на првата година (SiteGround ќе ви ја наплати редовната цена за сите последователни обновувања), на План за стартување Ви овозможува да хостирајте една веб-страница И употреба 10GB простор на дискот. Преносот на податоци е немерен.

GrowBig план

Ако ви треба повеќе веб простор и/или сакате да хостирате повеќе страници, на GrowBig план може да ги штиклира сите ваши полиња. За 7.99 $/месечно за првата година, овој хостинг пакет ви го обезбедува 20 GB простор за складирање, хостирање за неограничен број веб-страници, и SiteGround"S премиум ресурси на серверот.

План GoGeek

Последно, но не и најмалку важно, на План GoGeek Ви овозможува да хостирајте неограничени веб-страници, ви дава право на 40 GB веб простор, и доаѓа со SiteGround"S geeky серверски ресурси. Плус, овој пакет вклучува интеграција со Git за да можете да креирате, пристапувате, преземате и уредувате складишта на вашата страница. За 4.99 $/месечно во текот на првата година, пакетот GoGeek исто така ви дава можност да дајте им на вашите клиенти пристап до вашата сметка и ви дава право на приоритетна грижа за клиентите обезбедени од SiteGroundвисоки агенти за поддршка.

Планови за хостирање во облак

siteground облак хостинг
Карактеристики на хостинг во облак

Ако водите сложена веб-локација со големи количини на месечен сообраќај, ќе ви биде мило да го научите тоа SiteGround има 4 облак планови: Скокни Почеток, Бизнис, Бизнис Плус, и Супер моќност. Секој од овие пакети е создаден за да ви помогне да ја максимизирате брзината и перформансите на вашата веб-локација.

Сите четири од SiteGroundоблак хостинг пакетите доаѓаат со a бесплатна CDN услуга да го забрзате времето на вчитување на вашата страница кога имате посетители од различни делови на светот. Во прилог на ова, секој SiteGround облак план вклучува a бесплатна посветена IP адреса како слој на заштита од тоа вашиот сајт да заврши на таканаречената црна листа на IP.

Како SiteGround Сопственик на план за хостинг во облак, имате право на автоматизирајте дневни бекап на веб-страниците за зголемена безбедност. SiteGround задржува до 7 копии од вашата облак сметка и ви нуди можност да побарајте 5 дополнителни бекап бесплатно. Овие се чуваат една недела. Во случај овие дејства да не изгледаат доволно безбедни, можете да прашате SiteGround за складирање на вашите резервни копии во центар за податоци лоциран во различен град, држава, па дури и земја.

SiteGroundоблак хостинг пакети ви даваат директен SSH (Secure Shell или Secure Socket Shell) пристап на вашата сметка и дојдете со SFTP (Безбеден протокол за пренос на датотеки) за да можете да пристапувате, префрлате и управувате со вашите датотеки на безбеден начин.

SiteGround"S Алатки за соработка се уште една исклучително корисна функција за хостирање на облак. Секој од плановите за облак ви дозволува додадете соработници на која било од вашите веб-локации, со што ќе им се даде пристап до Алатките за локацијата на соодветната локација. Функцијата Алатки за соработка исто така ви овозможува испраќајте готови веб-локации од вашата сметка во облак на друга SiteGround корисникот. Очигледно, оваа опција е создадена имајќи ги предвид програмерите и дизајнерите.

Мојата лична омилена функција за хостирање облак е SiteGround"S функционалност за автоматско скалирање. Оваа опција ви овозможува да го поставите вашиот облак сервер автоматски да се зголемува кога користите 75% од процесорот или RAM меморијата вклучени во вашиот план. Можете да изберете го бројот на јадра на процесорот и количината на GB RAM меморија SiteGround треба да се додаде на вашата сметка кога ќе го достигнете дефинираниот праг. За да не завршите да платите огромна сума пари, SiteGround Ви овозможува да поставете месечна капа како добро.

План за почеток на скок

на План за старт на скок is SiteGroundпакет за хостирање облак на влезно ниво. Чини $ 100 месечно и вклучува 4 јадра на процесорот, 8GB на RAM меморија, 40 GB простор за складирање на SSD, и 5 ТБ пренос на податоци. Овој пакет исто така се одликува со заштитен ѕид iptables (заштитен ѕид од командната линија што користи синџири на политики или синџири на правила за да дозволи или блокира сообраќај) и серверот за пошта Exim.

Бизнис План

на Бизнис план, Како SiteGround го промовира, е направен за да го оптимизира вашето искуство во облакот. За $ 200 месечно, ќе имаш 8 јадра на процесорот, 12GB на RAM меморија, 80 GB SSD простор, и 5 ТБ пренос на податоци ви стои на располагање. Исто така, ќе можете да изберете од голем број верзии на PHP за да можете да ја поставите вистинската за вашата страница.

Бизнис плус план

на Пакет Business Plus трошоци $ 300 месечно и доаѓа со 16GB на RAM меморија, 120 GB простор за складирање на податоци SSD, 5 ТБ пренос на податоци, и 12 јадра на процесорот. Големиот број на јадра на процесорот што ги вклучува овој план го прави совршен за веб-локации кои користат бази на податоци или се потпираат на PHP скрипти.

План за супер енергија

на Super Power пакет е врвното решение за хостирање облак што го продава бугарската веб-хостинг компанија. За $ 400 месечно, ќе добиете 16 јадра на процесорот, 20 GB RAM меморија, 160 GB простор за складирање на SSD, и 5 ТБ пренос на податоци. Дополнително, планот Super Power ви дава право на деноноќна VIP поддршка за корисници, 7 резервни копии на веб-локации од последните 7 дена, кеширање, автоматизирано WordPress надградби, WordPress стајинг, интеграција на Git и филтрирање на спам по е-пошта.

Bluehost Планови за цени

Bluehost има богата понуда на услуги за хостирање веб-страници, исто така. Затоа ќе ве запознаам само со заедничките и посветени планови за веб-хостинг на давателот на хостинг. Ако сакате да го истражите остатокот од Bluehostе хостинг пакети, ве молам прочитај го мојот Bluehost преглед.

Планови за заеднички хостинг

bluehost дели хостинг
Споделени карактеристики на хостинг

Како што можете да видите од скриншот погоре, Bluehost продава 4 споделени хостинг пакети: Основни, Избери Плус, Онлајн Продавница, и на. Без разлика кој план ќе го изберете, ќе имате пристап до Bluehost"S почетнички-пријателски WordPress сајт градител менаџер на домен. Првиот ви овозможува да креирате убави веб-локации без да знаете како да кодирате, додека вториот ви овозможува да купувате, ажурирате, пренесувате и управувате со вашите домени на едно место.

Како Bluehost заеднички корисник на хостинг, исто така ќе добиете бесплатна SSL безбедност. Уште повеќе, секој од BluehostЗаедничките хостинг пакети вклучуваат заштита на ресурсите да ги задржите перформансите на вашата веб-локација непроменети дури и ако други сајтови се хостирани на споделениот сервер.

Bluehost вклучува Google Огласи Google Мој бизнис интеграција во сите нејзини заеднички пакети за хостирање. Тој им дава на своите клиенти за заеднички хостинг со седиште во САД a Google Рекламите се совпаѓаат со кредит со вредност до $150. Овој кредит можете да го користите само на вашиот прва кампања.

на Google Интеграцијата на My Business е корисна за оние од вас кои сакаат зајакнете го вашето локално рангирање на оптимизација. Оваа функција ви овозможува да го наведете вашиот бизнис онлајн и да им дадете на вашите моментални и потенцијални клиенти важни информации како вашата локација, работно време, телефонски број и, се разбира, веб-локација.

Основниот план

на Основен план трошоци $ 2.95 / месец ако купите а годишна претплата, но оваа цена важи за само првата фактура (Bluehost ќе ви ја наплати редовната стапка ако одлучите да го обновите планот). Вклучува хостирање за една веб-страница, 10 GB простор за складирање на SSD, бесплатен CDN, и една бесплатна регистрација на домен за една година. Ова е BluehostЕдинствениот заеднички хостинг пакет што не доаѓа со неограничено складирање.

План за онлајн продавница

Ако сакате да хостирате и да стартувате повеќе веб-страници од една Bluehost сметка, Плус план може да биде добро решение за вас. За $ 9.95 / месец за првиот годишен договор, ќе добиете 100 GB SSD меморија, индивидуализира WordPress теми, 24 / 7 поддршка на корисниците, и една бесплатна Microsoft 365 Email Essentials лиценца за 30 дена.

Избор плус план

Претходните два планови доаѓаат со одлични карактеристики, но тие не успеваат кога станува збор за приватноста и безбедноста. Затоа Bluehost препорачува на Пакет Choice Plus. За 5.45 долари/месечно, ако купите еден годишна претплата (имајте на ум дека овој план автоматски ќе се обнови по својата редовна цена), ќе добиете хостирање за неограничени веб-страници, 40 GB SSD меморија, На бесплатен домен цела година, бесплатен CDN, и едно бесплатно Microsoft 365 Mailbox за 30 дена. Ќе добиете и вие бесплатен домен приватност за да го заштитите вашето домашно поштенско сандаче од несакани контакти и спам. И на крај, ќе имате право на а бесплатна автоматизирана услуга за резервна копија на веб-страниците за првата година од договорот.

про план

на Про пакет is BluehostКрајниот заеднички план за хостирање бидејќи вклучува сè во пакетот Choice Plus и понудите оптимизирани ресурси на процесорот за да се обезбеди поголема процесорска моќ и брзина. Во прилог на ова, Про планот вклучува Автоматизирана услуга за резервна копија на страницата на CodeGuard за целиот мандат, На бесплатна посветена IP адреса, И позитивен SSL сертификат. За да ги добиете сите овие основни и напредни функции за хостирање, ќе треба да платите $ 13.95 / месец со купување на 12-месечна претплата. Ако одлучите да го обновите овој план откако ќе заврши првиот мандат, Bluehost ќе ви ја наплати редовната годишна цена - од 28.99 долари.

Посветен хостинг планови

bluehost посветен хостинг
Посветени карактеристики на хостинг

За жал, Bluehost не нуди услуги за хостирање на облак. Сепак, неговиот посветен хостинг е моќно решение за хостирање за оние кои сакаат да го зголемат своето онлајн присуство со поголема флексибилност, брзина и контрола. Bluehost продава 3 посветени планови за хостирање на веб-страници: стандард, Подобрена, и Премиум.

Како Bluehost посветен сопственик на план за хостирање на веб-страници, ќе имате слобода да конфигурирајте го вашиот посветен сервер како што сакате без да се грижите за активностите на другите корисници на хостинг бидејќи нема да го споделувате вашиот сервер со никого.

Секој од Bluehostпосветените пакети за хостирање на веб-страници се одликуваат со ан подобрен контролен панел за сметката на cPanel што ви овозможува да управувате со сите ваши веб-локации, домени, е-пошта и ресурси од една централна контролна табла. Дополнително, овие планови вклучуваат една година бесплатна регистрација на домен, бесплатна SSL безбедност, Складирање RAID за дополнителна безбедност, и забрзана грижа за клиентите обезбедени од Bluehostпосветени хостинг агенти.

Еден од моите омилени Bluehost посветен веб хостинг карактеристики е целосна WHM (менаџер за веб хостинг) со root пристап. Ова значи дека можете:

 • Креирајте, бришете и суспендирајте ги вашите сметки на cPanel;
 • Изведете ресетирање на лозинката;
 • Пристапете до DNS зоните на сите ваши домени;
 • Конфигурирајте ги вашите сопствени барања за поддршка на клиентите;
 • Проверете ги информациите и статусот на вашиот сервер;
 • Инсталирајте SSL сертификати;
 • Рестартирајте ги услугите (HTTP, пошта, SSH, итн.);
 • Доделете IP адреси и извршете голем број други дејства.
стандард план

на Стандарден план трошоци $ 79.99 месечно ако купите а 3-годишен договор. Тоа ви обезбедува со 4 јадра на процесорот, 4GB на RAM меморија, 2 x 500 GB простор за складирање RAID Ниво 1, и 5 ТБ мрежен пропусен опсег. Плус, стандардниот пакет посветен хостинг доаѓа со еден бесплатен домен за првата година 3 посветени IP адреси.

Подобрен план

на $ 99.99 месечно за првиот 36-месечен мандат, Зајакнат план ќе ви обезбеди повеќе складирање и процесорска моќ. Тоа доаѓа со 2 x 1,000 GB простор за складирање RAID Ниво 1, 4 јадра на процесорот, 8 нишки на процесорот, 8 GB RAM меморија, и 10 ТБ мрежен пропусен опсег. Подобрениот пакет исто така вклучува една бесплатна регистрација на домен за првата година 4 посветени IP адреси.

Премиум план

Последно, но не и најмалку важно, на Премиум план е изграден за поддршка на најкомплексните и најсовремените веб-страници. За $ 119.99 месечно ако купите а 3-годишна претплата, ќе имаш 4 јадра на процесорот, 8 нишки на процесорот, 16GB на RAM меморија, 2 x 1,000 GB простор за складирање RAID Ниво 1, и 15 ТБ мрежен пропусен опсег да се работи со. Плус, ќе добиете еден бесплатен домен за првите 12 месеци 5 посветени IP адреси.

🏆 А победникот е…

Bluehost! Американскиот веб-домаќин победи во оваа рунда благодарение на 1-годишната бесплатна сопствена регистрација на домен вклучена во сите негови планови, неограничениот пропусен опсег, неограничениот простор за складирање во повеќето негови пакети и супериорните воведни цени. SiteGround ќе мора да уфрли уште неколку гратис за да победи Bluehost во оваа арена.

поддршка на корисниците на

Вид на поддршка на клиентитеSiteGroundBluehost
Разговор во живоДаДа
Телефон за поддршкаДаДа
билетиДаДа
Статии и упатстваДаДа

SiteGround поддршка на корисниците на

Како SiteGround сопственик на сметка, имате право на деноноќна грижа за клиентите. Можете да допрете до SiteGround"S брз и пријателски тим за поддршка на клиентите преку телефон, е-маил (поднесете билет за поддршка), или разговор во живо. Во прилог на ова, SiteGround има повеќе од 4,500 ажурирани статии што може да ви помогне да започнете и да го искористите максимумот од вашиот хостинг пакет. Исто така има како-да упатства бесплатни книги on SiteGroundвеб-страница на, што ја прави одлична за почетници.

Bluehost поддршка на корисниците на

Без оглед на вашиот хостинг пакет, можете да контактирате Bluehostтим за поддршка на преку разговор во живо, телефон или е-пошта секогаш кога ви треба помош. Плус, Bluehost има голем база на знаење што може да ви помогне да разберете и да поминете низ различни чекори за поставување, конфигурација и решавање проблеми. Последно, но не и најмалку важно, Bluehost има ресурсен центар исполнети со водичи, написи и видеа кои можат да ви помогнат да ја подигнете вашата веб-страница и вашето целокупно онлајн присуство на следното ниво.

🏆 А победникот е…

Тоа е вратоврска! Двата веб-домаќини обезбедуваат исти канали за комуникација и имаат огромна база на ресурси за знаење што можат да ви помогнат да ги разберете и да ги искористите сите функции вклучени во вашиот план. Сепак, BluehostТимот за поддршка може да изнервира некои од вас бидејќи тие имаат тенденција да се залагаат за зголемување на продажбата.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Bluehost   SiteGround постојано ги ажурираат и подобруваат своите услуги за хостирање, како што се додавање повеќе функции, додавање нови центри за податоци и локации за CDN и обезбедување подобри услуги. 

Со оглед на неодамнешните подобрувања направени од двајцата SiteGround Bluehost, еве една ажурирана споредба која влијае на овие достигнувања:

SiteGround:

 • Нови функции: Воведување на AI Email Writer, Email Scheduling и приклучок за генерирање на олово за WordPress.
 • Подобрувања на безбедноста: Режимот „Под напад“ е во SiteGround CDN за блокирање на софистицирани HTTP напади.
 • Ажурирања за развој: Достапност на PHP 8.3 (Бета 3) за тестирање и имплементација на Шемата за препишување на испраќачот (SRS) за посигурно препраќање е-пошта.
 • Проширување на инфраструктурата: Лансирање на нов центар за податоци во Париз (Франција) и сопствен CDN.
 • Маркетинг алатки: Воведувањето на SiteGround Алатка за е-пошта маркетинг за раст на бизнисот.

Bluehost:

 • Професионална услуга за е-пошта: Стартување на Bluehost Професионална е-пошта и интеграција со Google Работен простор за подобрување на деловните комуникации.
 • Алатки за миграција и управување: слободен WordPress Приклучок за миграција и нов контролен панел за управување со сервер и хостинг.
 • Карактеристики на WonderSuite: Вклучува WonderStart, WonderTheme, WonderBlocks, WonderHelp и WonderCart за подобрено креирање веб-страници и искуство во е-трговија.
 • Надградби на перформансите: Нуди напреден PHP 8.2 и имплементација на LSPHP handler и OPCache за побрзо извршување на PHP и перформанси на веб-локациите.

Bluehost се фокусираше на подобрување на неговата функционалност за е-трговија, корисничко искуство со WonderSuite и надградби на перформансите, SiteGround ја нагласи безбедноста, подобрувањата на маркетингот преку е-пошта и растот на инфраструктурата.

🏆 А победникот е…

Тоа е вратоврска…. затоа што и двете направија значителни чекори, но изборот помеѓу нив зависи од вашите специфични потреби и приоритети, како што е фокусирањето на е-трговија (Bluehost) наспроти напредните алатки за маркетинг преку е-пошта и безбедност (SiteGround).

Прашања и Одговори

Нашата пресуда

Значи, кој е подобар, SiteGround or Bluehost?

Тоа зависи од вашите потреби. Bluehost Подобро е за почетници бидејќи обезбедува подобри и попријатни алатки за градење веб-страници, додека SiteGround Подобро е за бизниси бидејќи обезбедува подобри перформанси и безбедност.

Генерално, SiteGround е прилично фантастичен веб-домаќин за луѓе кои ја креираат својата прва веб-страница. SiteGroundТехничките карактеристики и фокусот на брзината, времето на работа, безбедноста и подобрата поддршка ги прават број 1 за хостинг избор во моментов.

Во оваа локација на теренот vs Bluehost (2024 ажурирање) споредба од глава до глава, кога се одлучува што е подобро Bluehost or SiteGround, SiteGround излегува како јасен победник. Имав одлично искуство со SiteGround и ви препорачувам да ги користите ако сакате брз доверлив провајдер за веб-хостинг.

SiteGround ја зема круната благодарение на неговата висока доверливост и брзина, внатрешен систем за кеширање, неверојатно решение за резервна копија и брза поддршка на клиентите.

Сепак, Bluehost можеби е посоодветна за вас ако сте со буџет, ви треба многу простор за складирање и не ви пречи да работите со побавни веб-локации.

Како проценивме Bluehost наспроти SiteGround

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Споделете на...