Дали треба да бидете домаќини со GreenGeeks? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

GreenGeeks е водечки еколошки веб-хостинг провајдер познат по својата посветеност на одржливост и врвни хостинг услуги. Во овој преглед на GreenGeeks, ќе ги разгледаме карактеристиките и перформансите на овој давател на хостинг за да ви помогнеме да разберете дали тоа е вистинскиот избор за вашата веб-страница. Од нејзините иницијативи за зелена енергија до неговото сигурно време на работа и брзи брзини на вчитување, ќе научите сè што треба да знаете за GreenGeeks.

Резиме на преглед на GreenGeeks (TL;DR)
Рејтинг
Цена од
Од 2.95 долари месечно
Видови на хостирање
Споделени, WordPress, VPS, препродавач
Брзина и перформанси
LiteSpeed, кеширање LSCache, MariaDB, HTTP/2, PHP8
WordPress
Успеа WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик
Сервери
Складирање во цврста состојба RAID-10 (SSD)
Безбедност
Бесплатен SSL (Ајде да шифрираме). Прилагоден заштитен ѕид против DDoS напади
контролен панел
cPanel
Бенефиции
Бесплатно име на домен за 1 година. Бесплатна услуга за миграција на веб-страница
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Во приватна сопственост (Лос Анџелес, Калифорнија)
Тековен договор
Добијте 70% ПОПУСТ на сите планови на GreenGeeks

Главни преземања:

GreenGeeks е еколошки хостинг провајдер кој се обидува да ја надомести потрошувачката на електрична енергија на серверот и има локации на сервери на три континенти.

Добивате неограничен опсег на податоци и складирање, како и бесплатно име на домен и лесно WordPress постави. Ова го прави идеален хостинг провајдер за корисници кои сакаат да започнат со веб-хостинг и WordPress.

Иако GreenGeeks има одлични перформанси и нуди значително намалени долгорочни планови, му недостасуваат напредни функции, опции за управување со тимот и бесплатни резервни копии. Заднината, исто така, може да биде попријатна за корисниците.

Но, со сите достапни опции, комплетирани со различни карактеристики и цени, изборот на вистинскиот и одличен веб-домаќин за вашите потреби може да биде тешко, во најмала рака.

ГринГикс хостинг има многу одлични работи за нив, во однос на брзина, карактеристики и прифатлива цена. ова Преглед на GreenGeeks ви дава детален поглед на оваа еколошки одговорна компанија.

Ако немате време да ја прочитате оваа рецензија, само погледнете го ова кратко видео што го составив за вас:

GreenGeeks е еден од најуникатните даватели на хостинг таму. Тоа е # 1 зелен веб-домаќин кој нуди одржлив веб-хостинг вклучувајќи регистрација на домен (бесплатно) и миграција на страницата, како и сите карактеристики што мора да ги имате кога станува збор за брзина, безбедност, поддршка на клиентите и доверливост.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за GreenGeeks. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

Добрите страни на GreenGeeks

 • 30-дневно пари гаранција за враќање на
 • Бесплатно име на домен и неограничен простор на дискот и пренос на податоци
 • Бесплатна услуга за миграција на страницата
 • Ноќни автоматски бекап на податоци
 • LiteSpeed ​​сервери кои користат кеширање LSCache
 • Брзи сервери (со користење на SSD, HTTP3 / QUIC, PHP 8, вграден кеширање + повеќе)
 • Бесплатен SSL сертификат и Cloudflare CDN

Конс на GreenGeeks

 • Трошоците за поставување и доменот не се враќаат
 • Нема телефонска онлајн поддршка 24/7
 • Нему му недостасуваат напредни функции и опции за управување со тимот, а заднината може да биде попријатна за корисниците

За GreenGeeks

 • GreenGeeks е основана во 2008 од Треј Гарднер, а неговото седиште е во Агура Хилс, Калифорнија.
 • Тој е водечки светски еколошки провајдер за веб-хостинг.
 • Тие нудат низа типови на хостинг; споделен хостинг, WordPress хостинг, VPS хостинг и хостинг за препродавач.
 • Сите планови доаѓаат со а бесплатно име на домен за една година.
 • Бесплатен трансфер на веб-страница, специјалистите ќе ја мигрираат вашата веб-страница потполно бесплатно.
 • слободен SSD дискови со неограничен простор се вклучени во сите заеднички планови за хостирање.
 • Серверите се напојуваат од Вградена технологија за кеширање LiteSpeed ​​и MariaDB, PHP8, HTTP3 / QUIC и PowerCacher
 • Сите пакети доаѓаат со бесплатно Ајде да го криптираме SSL сертификатот Cloudflare CDN.
 • Тие нудат а 30-дневно пари гаранција за враќање на на сите зделки за веб-хостинг на наследникот.
 • Официјален веб-сајт: www.greengeeks.com

Основана во 2008 година од Треј Гарднер (кој случајно има искуство со работа со неколку хостинг компании како iPage, Lunarpages и Hostpapa), GreenGeeks има за цел не само да обезбеди ѕвездени услуги за хостирање на сопствениците на бизниси на веб-страници како вас, туку да го направи тоа во еколошки начин исто така.

Но, ние ќе влеземе во тоа наскоро.

Во моментов, се што треба да знаете е дека ќе погледнеме сè што има да понуди GreenGeeks (доброто и не толку доброто), така што кога ќе дојде време да донесете одлука за хостирање, да ги имате сите факти.

Значи, ајде да се нурнеме во овој преглед на GreenGeeks (ажуриран во 2024 година).

Карактеристики (доброто)

Тие имаат солидна репутација за обезбедување исклучителна веб-хостинг услуга на сопствениците на веб-страници од секаков вид.

1. Солидна брзина, перформанси и сигурност

Во овој дел, ќе дознаете..

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо се вчитува сајтот хостиран на GreenGeeks. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница GreenGeeks настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционира GreenGeeks кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡ Резултати од тестот за брзина и перформанси на GreenGeeks

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

КомпанијаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
GreenGeeksФранкфурт 352.9 ms
Амстердам 345.37 ms
Лондон 311.27 ms
Њујорк 97.33 ms
Сан Франциско 207.06 ms
Сингапур 750.37 ms
Сиднеј 715.15 ms
397.05 ms3 ms2.3 ги0.43
BluehostФранкфурт 59.65 ms
Амстердам 93.09 ms
Лондон 64.35 ms
Њујорк 32.89 ms
Сан Франциско 39.81 ms
Сингапур 68.39 ms
Сиднеј 156.1 ms
Бангалор 74.24 ms
73.57 ms3 ms2.8 ги0.06
HostGatorФранкфурт 66.9 ms
Амстердам 62.82 ms
Лондон 59.84 ms
Њујорк 74.84 ms
Сан Франциско 64.91 ms
Сингапур 61.33 ms
Сиднеј 108.08 ms
71.24 ms3 ms2.2 ги0.04
HostingerФранкфурт 467.72 ms
Амстердам 56.32 ms
Лондон 59.29 ms
Њујорк 75.15 ms
Сан Франциско 104.07 ms
Сингапур 54.24 ms
Сиднеј 195.05 ms
Бангалор 90.59 ms
137.80 ms8 ms2.6 ги0.01

Просечното време до првиот бајт (TTFB) за GreenGeeks е 397.05 ms. Ова е повисоко од она што генерално се смета за добро (200 ms). TTFB варира според локацијата, со најбрзо време на одговор во Њујорк (97.33 ms) и најбавно во Сингапур (750.37 ms) и Сиднеј (715.15 ms). Овие одложувања се должат на фактори како што се географското растојание и локацијата на серверот.

Првото доцнење на внесување (FID) за GreenGeeks е 3 ms, што е многу добро. Ова покажува дека страницата многу реагира на интеракциите на корисниците, како што се кликовите или допирите.

Најголемата содржина со боја (LCP) за GreenGeeks е 2.3 секунди. Ова е малку под прагот од 2.5 секунди препорачан од Google, што покажува дека страницата добро ја врши работата за брзо вчитување на најголемиот елемент со содржина на страницата. Ова помага да се создаде добра согледана брзина на оптоварување за корисникот.

Кумулативната промена на распоредот (CLS) за GreenGeeks е 0.43, што е повисоко од идеалниот резултат помал од 0.1. Ова сугерира дека изгледот на страниците може неочекувано да се смени додека се вчитуваат, што потенцијално ќе доведе до помалку мазно корисничко искуство.

GreenGeeks има солидни FID и LCP резултати, неговиот просечен TTFB и особено неговиот CLS може да се подобри за да се обезбеди побрзо, понепречено корисничко искуство насекаде. Поточно, високиот TTFB на некои локации потенцијално може да се реши со локално кеширање или CDN решенија, а високиот CLS може да укаже на потреба за подобро оптимизирање на стабилноста на изгледот на веб-локацијата.

⚡Резултати од тестот за влијание на вчитување на GreenGeeks

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

КомпанијаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
GreenGeeks58 ms258 ms41 барања/сек
Bluehost17 ms133 ms43 барања/сек
HostGator14 ms85 ms43 барања/сек
Hostinger22 ms357 ms42 барања/сек

Просечно време на одговор е критична метрика која покажува колку брзо серверот во просек одговара на барање. За GreenGeeks, ова е 58 ms што покажува дека серверот на GreenGeeks е доста одговорен на барањата.

Највисоко време на оптоварување означува најдолго време на серверот за да одговори на барање во текот на тест периодот. Пониската вредност е подобра бидејќи сугерира дека серверот може да одржува разумни времиња на одговор дури и при големо оптоварување. Највисокото време на вчитување на GreenGeeks е 258 ms. Ова сугерира дека GreenGeeks може прилично добро да се справи со големите сообраќајни оптоварувања додека одржува пристојно време на одговор.

Просечно време на барање го претставува просечниот број на барања што може да ги исполни серверот во секунда. Повисоките вредности се подобри бидејќи покажуваат дека серверот може да се справи со повеќе барања во дадено време. Просечното време на барање на GreenGeeks е 41 req/s, што значи дека може да обработи 41 барање во секунда во просек, што покажува дека GreenGeeks може ефективно да се справи со голем обем на барања.

GreenGeeks покажува робусни перформанси во тестовите за влијание на оптоварувањето. Нуди добри времиња на одговор, ефикасно се справува со големи оптоварувања и управува со значителен број барања во секунда, што укажува на тоа дека може ефикасно да управува со голем обем на сообраќај.

2. Еколошки „зелен“ хостинг

Една од истакнатите карактеристики на GreenGeeks е фактот дека тие се еколошки свесна компанија. Дали знаевте дека до 2020 година, индустријата за хостирање ќе ја надмине индустријата за авиокомпании во загадувањето на животната средина?

Во моментот кога ќе слетате на нивната веб-страница, GreenGeeks се навлегува во фактот дека вашата компанија за хостирање треба да биде зелено.

Тие потоа продолжуваат да објаснуваат како го прават својот дел за да го намалат нивниот јаглероден отпечаток.

Признати како EPA Green Power Partner, тие тврдат дека се најеколошкиот хостинг провајдер што постои денес.

Партнерство на GreenGeeks EPA

Не сте сигурни што значи тоа?

Погледнете што прави GreenGeeks за да ви помогне да станете еколошки сопственик на веб-страница:

 • Тие купуваат кредити за енергија од ветер за да ја компензираат енергијата што нивните сервери ја користат од електричната мрежа. Всушност, тие купуваат 3 пати поголема количина на енергија што ја користат нивните центри за податоци. Сакате да дознаете повеќе за кредитите за обновлива енергија? Погледнете тука и имајте одговор на сите ваши прашања.
 • Тие користат енергетски ефикасен хардвер за да ги хостираат податоците на локацијата. Серверите се сместени во центри за податоци дизајнирани да бидат пријателски настроени кон зелената енергија
 • Тие заменуваат над 615,000 KWH/годишно благодарение на нивните еколошки свесни, лојални клиенти
 • Тие обезбедуваат зелени значки за сертификација за веб-администраторите да додадат на нивната веб-локација, за да помогнат во ширењето на свеста за нивната посветеност на зелената енергија.
зелени значки на веб-страници
Зелени значки за сертификација на веб-страници

Како што можете да видите, да се биде дел од тимот на GreenGeeks значи дека и вие го правите својот дел за да го направите светот подобро место за живеење.

Еве што имаат да кажат за тоа…

Што е Зелен хостинг и зошто е толку важен за вас?

Важно е да зачуваме колку што можеме повеќе од нашата животна средина. Мораме да ја земеме предвид сопствената благосостојба и благосостојбата на идните генерации. Хостинг серверите ширум светот се напојуваат со фосилни горива. Само еден поединечен веб-хостинг сервер произведува 1,390 фунти CO2 годишно.

GreenGeeks е горд што на нашите клиенти им обезбедува зелен хостинг напојуван од обновлива енергија; до 300%. Тие помагаат да се создаде три пати поголема количина на енергија што ја трошиме преку работа со еколошки фондации и купување на кредити за енергија од ветер што ќе се вратат во електричната мрежа. Секој аспект од нашата хостинг платформа и бизнис е изграден да биде енергетски ефикасен што е можно повеќе.

Мич Килер – Партнерски односи на GreenGeeks

3. Најнови технологии за брзина

Колку побрзо се вчитува вашата веб-страница за посетителите на страницата, толку подобро. На крајот на краиштата, повеќето посетители на страницата ќе ја напуштат вашата веб-страница ако не успее да се вчита внатре 2 секунди или помалку. И, иако има многу работи што можете да ги направите за самостојно да ја оптимизирате брзината и перформансите на вашата веб-страница, знаејќи дека вашиот веб-домаќин помага е голем бонус.

Сајтовите кои бавно се вчитуваат веројатно нема да имаат добри резултати. Студија од Google откриле дека доцнењето од една секунда во времето на вчитување на мобилните страници може да влијае на стапките на конверзија до 20%.

Брзината е толку важна карактеристика, па ги прашав за тоа…

На секој сопственик на страницата му е потребна локација за брзо вчитување, каков е брзинскиот „оџак“ на GreenGeeks?

Кога ќе се регистрирате кај нив, ќе бидете обезбедени на хостинг сервер со најновото и најефикасно можно поставување на енергија.

Многу експерти од индустријата за хостирање високо ги оценија нашите вкупни перформанси и брзина на хостинг. Во однос на хардверот, секој сервер е поставен да користи SSD хард дискови конфигурирани во редундантна низа за складирање RAID-10. Ние испорачуваме приспособена внатрешна технологија за кеширање и бевме едни од првите што го усвоија PHP 7; донесување на нашите клиенти и веб-сервери и бази на податоци (LiteSpeed ​​и MariaDB). LiteSpeed ​​и MariaDB овозможуваат брз пристап за читање/запишување податоци, овозможувајќи ни да опслужуваме страници до 50 пати побрзо.
Мич Килер – Партнерски односи на GreenGeeks

GreenGeeks инвестира во целата најнова технологија за брзина за да обезбеди вашите веб-страници да се вчитуваат со молскавична брзина:

 • SSD хард дискови. Датотеките и базите на податоци на вашата страница се зачувани на SSD хард дискови, кои се побрзи од HDD (хард дискови).
 • Брзи сервери. Кога посетителот на страницата ќе кликне на вашата веб-локација, серверите на веб и бази на податоци доставуваат содржина до 50 пати побрзо.
 • Вградено кеширање. Тие користат приспособена, вградена технологија за кеширање.
 • ЦДН услуги. Користете ги бесплатните CDN-услуги, овозможени од CloudFlare, за кеширање на вашата содржина и брзо доставување до посетителите на страницата.
 • HTTP / 3. За побрзо вчитување на страници во прелистувачот, се користи HTTP/3, што ја подобрува комуникацијата клиент-сервер.
 • PHP 8. Како еден од првите што обезбеди поддршка за PHP 8, тие се погрижуваат да ги искористите најновите технологии и на вашата веб-страница.

Брзината и перформансите на вашата веб-локација се најважни за корисничкото искуство и вашата способност да се етаблирате како авторитет во вашата индустрија.

Сметка

Не е лошо.. но чекај ќе биде подобро.

GreenGeeks веќе користи вградено кеширање, така што нема поставки за дотерување за тоа, но постои начин да се оптимизираат работите дополнително со компресирање на одредени типови на датотеки MIME.

Во контролната табла на cPanel, пронајдете го делот за софтвер.

софтвер за контролен панел на cpanel

Во поставката Optimize Website, можете да ги оптимизирате перформансите на вашата веб-локација со дотерување на начинот на кој Apache се справува со барањата. Компресирајте го текст/html текст/обичен и текст/xml Типови MIME и кликнете на поставката за ажурирање.

greengeeks ја оптимизираат брзината

Со тоа, времето на вчитување на мојата локација за тестирање значително се подобри, од 0.9 секунди до 0.6 секунди. Тоа е подобрување за 0.3 секунди!

За да ги забрзам работите, уште повеќе, отидов и инсталирав бесплатен WordPress повикан приклучок Autoptimize и едноставно ги овозможив стандардните поставки.

автоптимизирај приклучок

Тоа уште повеќе ги подобри времињата на вчитување, бидејќи ја намали вкупната големина на страницата на само 242kb и го намали бројот на барања на 10.

Сè на сè, мое мислење е дека сајтовите хостирани на GreenGeeks се вчитуваат прилично брзо, а јас ви покажав две едноставни техники како да ги забрзате работите уште повеќе.

4. Сигурна и доверлива серверска инфраструктура

Кога станува збор за хостирање на веб-страници, потребна ви е моќ, брзина и безбедност. Затоа GreenGeeks го изгради целиот свој систем користејќи сигурна инфраструктура напојувана со 300% чист ветер и соларни кредити, најпопуларната форма на обновлива енергија.

Тие имаат 5 локации на центри за податоци од кои можете да изберете со седиште во Чикаго (САД), Феникс (САД), Торонто (CA), Монтреал (CA) и Амстердам (NL).

Со избирање на вашиот центар за податоци, вие осигурувате дека вашата целна публика ја прима содржината на вашата страница што е можно побрзо.

Покрај тоа, можете да очекувате карактеристики на центарот за податоци како што се:

 • Напојувањето на мрежата со два града се напојува со резервна копија од батеријата
 • Автоматски прекинувач за пренос и дизел генератор на лице место
 • Автоматски контроли на температурата и климата низ целиот објект
 • 24/7 персонал, комплет со техничари и инженери во центарот за податоци
 • Биометриски и безбедносни системи за клучна картичка
 • FM 200 серверски безбедни системи за гаснење пожар

Да не зборуваме, GreenGeeks има пристап до повеќето големи провајдери на пропусен опсег и нивната опрема е целосно излишна. И, се разбира, серверите се економични.

5. Безбедност и време на работа

Знаењето дека податоците на страницата се безбедни е една од најголемите грижи на луѓето кога станува збор за избор на домаќин на веб-страница. Тоа, и знаејќи дека нивната веб-страница ќе биде отворена и работи во секое време.

Како одговор на овие грижи, тие даваат се од себе кога станува збор за времето на работа и безбедноста.

 • Вишок на хардвер и моќност
 • Технологија базирана на контејнер
 • Изолација на хостинг сметка
 • Проактивно следење на серверот
 • Безбедносно скенирање во реално време
 • Автоматски ажурирања на апликации
 • Подобрена заштита од СПАМ
 • Ноќна резервна копија на податоци

За почеток, тие користат пристап заснован на контејнери кога станува збор за нивните решенија за хостирање. Со други зборови, вашите ресурси се содржани така што ниту еден друг сопственик на веб-локација не може негативно да влијае на вашите со скок во сообраќајот, зголемена побарувачка за ресурси или прекршување на безбедноста.

Следно, за да се осигура дека вашата страница е секогаш ажурирана, GreenGeeks автоматски го ажурира WordPress, Joomla или други јадра на системот за управување со содржина, така што вашиот сајт никогаш не станува ранлив на безбедносни закани. Дополнително на ова, сите клиенти добиваат ноќни резервни копии на нивните веб-локации.

За да се бори против малициозниот софтвер и сомнителните активности на вашата веб-локација, GreenGeeks на секој клиент му дава сопствен датотечен систем за безбедна визуелизација (vFS). На тој начин ниту една друга сметка не може да пристапи до вашата и да предизвика безбедносни проблеми. Дополнително на тоа, доколку се најде нешто сомнително, веднаш се изолира за да се спречи понатамошно оштетување.

Дополнително, имате можност да ја користите вградената заштита од спам што ја обезбедува GreenGeeks за да го намалите бројот на обиди за спам на вашата веб-страница.

И на крај, тие ги следат нивните сервери, така што сите проблеми се идентификуваат пред да влијаат на клиентите и нивните веб-локации. Ова помага да се одржи нивното импресивно 99.9% работно време.

6. Гаранции за услуги и поддршка за корисници

Зелени гикови нуди голем број гаранции на клиентите.

Провери го:

 • 99% uptime guarantee
 • 100% задоволство (а ако не сте, можете да ја активирате нивната 30-дневна гаранција за враќање на парите)
 • Техничка поддршка за корисници преку е-пошта 24/7
 • Телефонска поддршка и поддршка за онлајн разговор
 • Ги прифаќа сите главни кредитни картички

Во обид да се соберат некои статистики за време на работа за да ви покажат колку се сериозни во врска со нивната гаранција за време на работа, Посегнав до тимот за поддршка на клиентите за разговор во живо и добив моментален одговор на моето првично прашање.

Кога претставникот за услуги на клиентите не можеше да ми помогне, тој веднаш ме упати кај друг член на тимот што можеше, кој потоа ми одговори преку е-пошта.

За жал, тие ги немаат информациите што ги побарав. Така, иако тие ветуваат дека веб-локациите ќе имаат 99.9% работно време, не постои начин да се знае дека е вистина без да се спроведе личен експеримент.

Иако добив брзи одговори за техничка поддршка, малку сум разочаран што GreenGeeks нема податоци за да ги поддржи своите тврдења. Наместо тоа, треба да се потпрам на нивната писмена е-пошта:

Моето прашање: Се прашувам дали ја имате вашата историја во функција. Пишувам преглед и сакам да ја спомнам гаранцијата за време на работа од 99.9%. Најдов други рецензенти кои спроведоа сопствено истражување и го следеа GreenGeeks на Pingdom ... но се прашувам дали имате своја листа на месечни проценти на работа.

Одговор на GreenGeeks: GreenGeeks ја одржува нашата 99.9% гаранција за време на работа на серверот секој месец од годината, со тоа што осигурува дека имаме посветен тим од техничари за сервер кои ги следат, ажурираат и одржуваат нашите системи 24/7, со цел да обезбедиме таква гаранција. За жал, во овој момент немаме достапна графикон како оној што сте го побарале.

Претпоставувам дека ќе треба да бидеш судија дали тоа ти е доволно или не.

Создадов тест-страница хостирана на GreenGeeks за следење на времето на работа и времето на одговор на серверот:

следење на брзината и времето на работа

Горенаведената слика од екранот ги прикажува само изминатите 30 дена, можете да ги видите историските податоци за времето на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

База на знаење

GreenGeeks исто така има обемна база на знаење, лесен пристап до е-пошта, разговор во живо и телефонска поддршка, и специфични упатства за веб-страници дизајниран да ви помогне со работи како што се поставување сметки за е-пошта, работа со WordPress, па дури и поставување продавница за е-трговија.

7. Можности за е-трговија

Сите планови за хостирање, вклучително и споделеното хостирање, доаѓаат со многу функции за е-трговија, што е одлично ако водите онлајн продавница.

За почеток, ќе добиете бесплатен Let's Encrypt Wildcard SSL сертификат за да ги уверите клиентите дека нивните лични и финансиски информации се 100% безбедни. И ако знаете нешто за SSL сертификатите, ќе знаете дека оние со Wildcard се одлични бидејќи можат да се користат за неограничени поддомени на име на домен.

Следно, ако ви треба а количка за купување на вашата е-трговија страница, можете да инсталирате една користејќи го софтверот за инсталирање со еден клик.

И на крај, можете да бидете сигурни дека серверите на GreenGeeks се усогласени со PCI, што дополнително ги обезбедува податоците на вашата страница.

8. Ексклузивен бесплатен градител на веб-страници

Со нивниот заеднички хостинг, имате пристап до вградениот Градител на веб-страници на GreenGeeks за да го олесните создавањето на страницата.

Со оваа алатка, ги добивате следниве карактеристики:

 • 100 претходно дизајнирани шаблони кои ќе ви помогнат да започнете
 • Теми погодни за мобилни и одговорни
 • Повлечете и испуштете технологија што бара нема кодирање на веб-страница вештини
 • SEO оптимизација
 • 24/7 посветена поддршка преку телефон, е-пошта или разговор во живо

Оваа алатка за градење страници лесно се активира откако ќе се регистрирате за услугите за домаќини на GreenGeeks.

Карактеристики (Не толку добро)

Секогаш има лоши страни за сè, дури и добри работи како услугите на GreenGeeks. И, за да знаете сè, составивме неколку недостатоци за користење на GreenGeeks како домаќин на вашата веб-страница.

1. Лажни ценовни поени

Не може да се негира дека ефтин споделен хостинг е лесно да се сретне. Сепак, евтиниот хостинг не е секогаш достапен од висококвалитетни хостинг компании. Запомнете, го добивате она за што плаќате.

На прв поглед, се чини дека доверливиот GreenGeeks навистина нуди ефтин хостирање на веб-страници. И, врз основа на претходно споменатите предности за користење на GreenGeeks, би изгледало премногу добро за да биде вистина.

И технички, тоа е.

По понатамошна истрага, дознав дека единствениот начин на кој можете да го добиете навидум неверојатниот 2.95 долари месечно хостинг од GreenGeeks е ако се согласите да платите за три години услуга по таа цена.

Ако сакате да платите за услуга во вредност од една година, ќе плаќате 5.95 долари месечно.

И, ако сте нов во GreenGeeks и сакате да плаќате месечно додека не бидете сигурни дека тие се компанијата за вас, ќе плаќате неверојатни 9.95 долари месечно!

Планови и цени на GreenGeeks

Да не зборуваме, ако сакате да плаќате од месец во месец за да започнете, исто така не се откажува таксата за поставување, што ќе ве чини уште 15 долари.

2. Рефундирањето не вклучува такси за поставување и домен

Според политиката на GreenGeeks за гаранција за враќање пари од 30 дена, можете да добиете целосна наплата ако не сте задоволни, без прашања.

Сепак, нема да ви биде вратена таксата за поставување, таксата за регистрација на домен (дури и ако кога се регистриравте беше бесплатно), или такси за трансфер.

Иако одбивањето на надоместоците за име на домен може да изгледа разумно (бидејќи можете да го задржите името на доменот кога ќе заминете), не се чини фер да им се наплаќаат надоместоците за поставување и трансфер на луѓето доколку на крајот не се задоволни со услугите за веб-хостинг на GreenGeeks што се обезбедуваат.

Особено ако GreenGeeks ќе понуди гаранција за враќање на парите без прашања.

Планови и цени

GreenGeeks нуди неколку хостинг планови засновани на вашите индивидуални потреби. Тоа, рече, ќе погледнеме Цените на GreenGeek за споделени и WordPress хостинг планови (не нивните VPS планови и посветен хостинг), така што имате добра идеја што да очекувате кога ќе се регистрирате за да ја користите нивната услуга за хостирање.

Планови за заеднички хостинг

Пејзажот за заеднички хостинг е значително променет. Многу луѓе во минатото само сакаа хостирањето на веб-страниците да има беспрекорно време на работа по евтина цена. Ги имате вашите мали, средни и големи планови, пуштете го cPanel на сервер и завршивте. Денес, клиентите сакаат беспрекорен работен тек, брзина, време на работа и приспособливост, склопени во убав пакет.

Со текот на времето - GreenGeeks го оптимизираше План за хостирање на Ecosite Starter да ги има сите карактеристики што ги сакаат 99.9% од хостинг клиентите. Затоа тие им обезбедуваат на клиентите директен пат да се пријават за тоа од веб-страницата.

Заеднички хостинг GreenGeeks

Наместо скап хостинг план со дополнителни функции, просечниот Џо на улица не знае ништо за тоа - тие се обидоа да ги намалат маснотиите и да им донесат на клиентите пооптимизирано искуство за хостирање.

Нивната визија како давател на хостинг е да им овозможат на своите клиенти да се фокусираат на распоредување, управување и развој на нивните веб-страници без да се грижат за основната технологија.

Платформата за хостирање треба само да работи.

Нивната скалабилна функција за хостирање беше воведена претходно оваа година и им овозможува на клиентите лесно да додаваат компјутерски ресурси како што се процесорот, RAM и I/O на начин кој се плаќа како што треба - елиминирајќи ја потребата од надградба на виртуелен приватен сервер.

Со плановите на GreenGeeks, добивате функции како што се:

 • Неограничени бази на податоци на MySQL
 • Неограничени под и паркирани домени
 • Лесна за употреба контролна табла на cPanel
 • Softaculous вклучува инсталирање на 250+ скрипти со еден клик
 • Скалибилни ресурси
 • Способност да ја изберете локацијата на вашиот центар за податоци
 • Решение за кеширање на PowerCacher
 • Бесплатна интеграција во ЦДН
 • Карактеристики за е-трговија како SSL сертификат и инсталирање на количка
 • Бесплатни SSH и безбедни FTP сметки
 • Поддршка за Perl и Python

Дополнително, ќе добиете домен бесплатно при поставувањето, бесплатна миграција на страницата и пристап до ексклузивниот создавач на страници за влечење и спуштање на GreenGeeks за лесно креирање страница.

Заедничкиот план за цени започнува со 2.95 долари месечно (запомнете, само ако платите три години однапред). Во спротивно, овој план ќе ве чини 9.95 долари месечно.

Тие исто така нудат Ecosite Pro и Ecosite Premium како опции за надградба за хостирање клиенти на кои им требаат сервери со подобри перформанси со помалку клиенти по сервер, Redis и зголемен процесор, меморија и ресурси.

WordPress Планови за хостирање

GreenGeeks исто така има WordPress хостинг, иако заштедите за неколку функции, се чини дека е исто како и заедничкиот хостинг план.

GreenGeeks WordPress хостинг

Всушност, единствената разлика што можам да ја забележам е фактот што GreenGeeks го нуди она што тие го нарекуваат „БЕСПЛАТНО WordPress Засилена безбедност.” Сепак, не е јасно што вклучува таа подобрена безбедност, така што не можам да коментирам дали тоа е корист или не.

Сè друго, вклучително и со еден клик WordPress инсталирај, доаѓа со заедничкиот хостинг план. Покрај тоа, ценовните поени се исти, што повторно го прави нејасно кои се всушност разликите.

Споредете ги конкурентите на GreenGeeks

Овде, ќе го споредиме GreenGeeks со SiteGround, Bluehost, Hostinger, HostGator и A2 хостинг, гледајќи ги нивните истакнати карактеристики и зошто би можеле да изберете една од друга.

функцијаGreenGeeksSiteGroundBluehostHostingerHostGatorA2 Хостинг
ЦенаУмеренаВисокоНискоМногу нискоУмеренаВисоко
перформансидобародличендобардобардобародличен
Uptimeодличенодличендобардобардобародличен
поддршка на корисниците надобародличендобарОграниченЗабаватПросек
WordPress КарактеристикидобарНајдобродобарОграничендобардобар
Еко-пријателскиДаДаНеНеНеНе

GreenGeeks: GreenGeeks ги освојува срцата (и планетата) со своите посветеност на обновливите извори на енергија. Тие тројно одговараат на вашата потрошувачка на енергија со енергијата на ветерот, правејќи ја вашата веб-страница зелена од темел. Но, не се работи само за животната средина. GreenGeeks може да се пофали неверојатно брзо складирање на SSD, бесплатни SSL сертификати и контролен панел лесен за корисникот. Плус, нивните Поддршка за разговор 24/7 секогаш е тука за да подаде рака (или линија од код).

SiteGround: SiteGround е WordPress централа, понуда вграден кеширање, автоматски ажурирања и средини за поставување. Нивните успеа WordPress хостинг е сон за блогерите и бизнисите, со што го симнувате техничкото чудо од вашата чинија. Сепак, SiteGroundсподелените планови за хостирање може да бидат малку поскапи од GreenGeeks, а нивните не-WordPress карактеристиките не се толку цврсти. Прочитајте го нашиот преглед на SiteGround.

Bluehost: Bluehost е домаќинство име, понуда достапни планови за заеднички хостинг кои се совршени за почетници. Нивните контролен панел cPanel е познат и лесен за употреба, а нивните бесплатни маркетинг кредити може да ви помогне да ја забележите вашата страница. Сепак, BluehostВремето на работа може да биде малку нејасно, а нивната поддршка за корисници понекогаш може да се чувствува безлична. Прочитајте го нашиот преглед на Bluehost.

Хостингер: Хостингер е крал кој одговара на буџетот, со заеднички планови за хостирање кои започнуваат со смешно ниска цена. Тие нудат неизмерен пропусен опсег и складирање, што ги прави идеални за веб-локации со мал сообраќај. Сепак, нивните поддршката на клиентите е ограничена, и нивните перформансите може да бидат неконзистентни. Прочитајте го нашиот преглед на Hostinger.

HostGator: HostGator е приклучок за сите занаети, кој нуди широк спектар на услуги за хостирање, од заеднички хостинг до посветени сервери. Тие имаат моќни сервери, доверливо време на работа и кориснички интерфејс. Сепак, нивните поддршката на клиентите може да биде бавна, а нивната цена може да биде збунувачка. Прочитајте го нашиот преглед на HostGator.

А2 хостинг: А2 хостинг е за брзина. Тие користат комерцијална технологија за кеширање и складирање на SSD да испорача молскавично брзо време на вчитување. Тие исто така нудат успеа WordPress хостинг и околина погодна за програмери. Сепак, цените на A2 Hosting може да бидат повисоки од GreenGeeks и нивните поддршката на клиентите може да биде помалку одговорна. Прочитајте го нашиот преглед за А2 хостинг.

TL; ДР: Изборот на вистинскиот домаќин е како да го изберете вашиот совршен суперхерој на веб-страница. GreenGeeks е еколошки свесен шампион, SiteGround е WordPress свиркање, Bluehost е пријател на почетниците, Hostinger е буџетско чудо, HostGator е скалабилниот швајцарски армиски нож, а A2 Hosting е демонот за брзина.

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Дали го препорачуваме GreenGeeks? Да, затоа што GreenGeeks е еден од најдобрите и најевтините веб-домаќини таму. Тие нудат различни функции, имаат одлична поддршка и уверуваат дека вашата веб-страница и податоците за посетителите на страницата се безбедни и безбедни.

GreenGeeks: Брз, безбеден и еколошки хостинг
Од 2.95 долари месечно

GreenGeeks веб-хостинг е препознаен по својата посветеност на еко-пријателски хостинг, обезбедувајќи брза, безбедна и WordPress-оптимизирани услуги. Нивните планови вклучуваат бесплатно име на домен, миграции на веб-страници, складирање на SSD и технологија LiteSpeed. Корисниците имаат корист од експертската поддршка на GreenGeeks 24/7 и оптимизациите на перформансите напојувани со вештачка интелигенција, обезбедувајќи непречено и одговорно веб искуство. Платформата е позната по својот еколошки одговорен пристап, компензирајќи ја трипати својата потрошувачка на енергија со кредити за енергија од ветер и партнерство со организации за садење дрвја за секоја нова хостинг сметка.

Да не зборуваме, ако сте некој што сака да биде еколошки свесен, GreenGeeks зема за право да биде одржлив зелен веб-хостинг провајдер. Што е одлично!

Сепак, има некои работи што треба да се разгледаат пред да се регистрирате со нив. Имајте предвид дека цените не се онакви какви што изгледаат, дека нивните гаранции тешко се потврдуваат и дека ако се предомислите откако ќе се пријавите, сепак ќе изгубите прилично голема сума пари.

Значи, ако ова звучи како давател на хостинг што сакате да го проверите, не заборавајте да го проверете ја веб-страницата на GreenGeeks, и се што имаат да понудат, за да се уверат дека ви ги обезбедуваат услугите за хостирање што навистина ви се потребни по цена што навистина сакате да ја платите.

Кој треба да го изберете GreenGeeks? GreenGeeks е идеален за еколошки свесни поединци и бизниси кои бараат еколошки решенија за веб хостинг. Тоа е врвен избор за оние кои даваат приоритет на одржливоста, бидејќи GreenGeeks користи обновлива енергија за да ги напојува своите услуги за хостирање. Дополнително, тој нуди робусни перформанси, што го прави погоден за веб-локации со мали и средни големини, вклучувајќи блогови, онлајн продавници и деловни сајтови. Корисниците кои ја ценат силната корисничка поддршка, интерфејсите што се лесни за употреба и сигурното време на работа, исто така, ќе им се допадне на GreenGeeks.

Се надевам дека ви беше корисен овој експертски уреднички преглед на GreenGeeks за хостирање!

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

GreenGeeks, лидер во еколошки веб хостинг, активно ги ажурира и подобрува своите услуги. Овие ажурирања се дизајнирани да ги подобрат перформансите, безбедноста и корисничкото искуство. Еве резиме на клучните ажурирања (последно проверено во јуни 2024 година):

 • Стартување на Глобална услуга за DNS Anycast:
  • Воведување на нова глобална платформа Anycast DNS, која ветува побрзо време на вчитување на страниците и зголемена доверливост.
 • Проширување со центарот за податоци во Сингапур:
  • Отворање на нов центар за податоци во Сингапур, подобрување на услугата за азиско-пацифичките клиенти.
 • Надградба на MariaDB:
  • Надградба на MariaDB од верзија 10.3 на 10.5 на Shared и Reseller платформи за подобрени перформанси на базата на податоци.
 • Ажурирање на VPS платформата:
  • Распоредување на AlmaLinux 8 на Управуваната VPS платформа, со што се подобруваат перформансите и стабилноста на серверот.
 • Подобрувања на контролната табла:
  • Ажурирања на контролната табла на GreenGeeks, вклучително и подобрени WordPress и алатки за програмери, за подобрено корисничко искуство.
 • Redis е достапен на Ecosite премиум плановите:
  • Нуди Redis на плановите за хостирање на EcoSite Premium, подобрување на перформансите на кеширањето и базата на податоци.
 • Еколошки иницијативи со засадено едно дрво:
  • Партнерство со едно дрво засадено, зајакнување на посветеноста на GreenGeeks за еколошка одржливост.
 • Поддршка за PHP 8:
  • Воведување на поддршка за PHP 8, вклучувајќи подобрувања и JIT компајлер, за подобри перформанси.
 • Проширување на VPS хостинг во Канада и Европа:
  • Лансирање на VPS хостинг услуги во канадски и европски центри за податоци.
 • Нов бесплатен градител на веб-страници:
  • Лансирање на нов, корисник-пријателски градител на веб-локации компатибилен со различни CMS платформи.

Преглед на GreenGeeks: нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

GreenGeeks

Клиентите размислуваат

Разочарувачко искуство со GreenGeeks

Април 28, 2023

Се пријавив за хостинг на GreenGeeks, но за жал, моето искуство беше разочарувачко. Процесот на поставување на веб-локацијата не беше толку мазен како што се надевав, и имаше неколку технички проблеми за кои требаше време да се решат. Дополнително, доживеав чести прекини, а брзината на веб-страницата е побавна отколку што очекував. Тимот за поддршка на клиентите реагираше, но целокупното искуство беше фрустрирачко. Размислувам да се префрлам на друг хостинг провајдер.

Аватар за Џенифер Смит
Џенифер Смит

Добро искуство, но простор за подобрување

Март 28, 2023

Го користам GreenGeeks веќе неколку месеци и генерално сум задоволен од нивните услуги. Алатките за градење веб-локации се лесни за употреба, а тимот за поддршка на клиентите е корисен. Сепак, имаше неколку пати кога мојата веб-страница имаше прекини, а одговорот од тимот за поддршка не беше толку брз како што би сакал. Дополнително, би сакал да има повеќе опции за прилагодување достапни за градителот на веб-страницата. Сепак, јас сепак би го препорачал GreenGeeks на другите.

Аватар за Дејвид Ким
Дејвид Ким

Одлично искуство за хостирање со GreenGeeks

Февруари 28, 2023

Јас сум клиент на GreenGeeks повеќе од една година и сум исклучително задоволен од нивните услуги. Процесот на поставување на веб-локацијата беше лесен и нивниот тим за поддршка на клиентите брзо ми помогна со какви било прашања што ги имав. Брзината на веб-локацијата и времето на работа се постојано високи и ценам дека GreenGeeks е еколошки свесен давател на хостинг. Севкупно, силно го препорачувам GreenGeeks на секој што бара сигурно и еколошко решение за веб-хостинг.

Аватар за Сара Џонсон
Сара nsонсон

Лош капацитет за хостирање на е-пошта

Септември 3, 2022

Јас сум нивен клиент повеќе од 10 години. Тие најавуваат „неограничен“ капацитет за е-пошта за да привлечат клиенти и по неколку години почнуваат да ве вознемируваат со прекршување на TOS. Глупаво е што, тие треба да ги отстраниме мејловите постари од 30 дена! Ова е навистина смешно. Решивме да се преселиме во друга хостинг компанија, иако жалиме затоа што имаат навистина добра услуга за клиентите. Но, како компанија, ни треба флексибилност во капацитетот за складирање е-пошта до најмалку 6 месеци, за да можеме да пристапиме до е-пошта од повеќе уреди

Аватар за Diaaeldeen
Дијаелдин

Многу добар веб-домаќин

Април 22, 2022

Откако слушнав за зелените иницијативи на Greengeeks и слушнав дека нивното хостирање е брзо и безбедно, решив да се пријавам кај нив. Тие беа супер сигурни и никогаш немало прекини.

Аватар за Т Грин
Т Грин

Сака зелен хостинг

Април 18, 2022

GreenGeeks се грижи за животната средина. Тоа на прво место ме привлече кон нивната услуга. Поддршката ми помогна да ги решам сите мои проблеми, но понекогаш може да биде малку бавна. Можам да гарантирам за нивната услуга за хостирање VPS. Го пробав и е побрз од она што го нудат другите веб-домаќини за истата цена.

Аватар за Стеф
Штеф

достават преглед

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Почетна » Веб хостинг » Дали треба да бидете домаќини со GreenGeeks? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...