Дали треба да го користите основниот план на Shopify за создавање страница за е-трговија?

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Работите не стануваат многу поголеми од Shopify. Иако не е така на најголемата платформа за е-трговија наоколу (тој наслов оди во WooCommerce), таа сигурно има своја кога станува збор за карактеристиките и вредноста што ги добивате за цената. Затоа, овој пат создадов обемен преглед на Основниот план на Shopify.

Овие денови е тешко да се издвоите. Постои проценета 12-24 милиони продавници за е-трговија таму, и бидејќи Амазон презема 37% од уделот на пазарот, мора да правиш нешто навистина различни за да се истакне.

Ова е причината зошто ти треба Купува

Јас сум голем обожавател на Shopify. Во мојот преглед на Shopify, Ги опфатив сите клучни карактеристики и добрите и лошите страни на овој софтвер за е-трговија водечки во индустријата. Еве, ќе зумирам на нивниот Основен план (од 29 долари/месечно).

Не само што Shopify обезбедува светски водечки алатки за продажба на вашите производи, но добивате и неверојатен опсег на опции за прилагодување и интеграции на апликации. Со Shopify, имате се што ви треба за да бидете забележани.

Основниот план на Shopify е, добро, најосновниот од неговите три водечки планови. Но како основно е точно? И дали ќе биде доволно да изгради успешна продавница?

TL;DR: Планот на Shopify Basic нуди непобедлива вредност бидејќи ви дава целосен пристап до алатките и карактеристиките на платформата за многу разумна месечна цена. Совршено е и за почетници продавачи и за искусни професионалци.

Сепак, оние со многу ограничен буџет може да го претпочитаат планот за почеток на Shopify бидејќи тоа чини само 5 УСД/месечно.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Shopify. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Кој е Основниот план?

Преглед на основен план на shopify

Shopify е една од најголемите светски платформи за водење бизнис со е-трговија и постои од 2006 година. Компанијата настана затоа што една компанија за сноуборд не можеше да најде платформа за е-трговија која одговара на нивните барања, па наместо да се откаже, решија да создадат свои.

Од тогаш, Shopify се прошири експоненцијално и сега има а 19% удел на глобалниот пазар и може да се пофали со приходи од над 4.6 милијарди долари. Со други зборови, Shopify е масивни.

Shopify успеа да се етаблира како главен играч бидејќи всушност слуша што сакаат неговите клиенти. А тоа значи креирање планови кои ќе одговараат на потребите на сопствениците на бизниси за е-трговија.

Shopify е моќна платформа за е-трговија Дека им овозможува на бизнисите да создадат беспрекорно искуство за купување преку Интернет. Без разлика дали сте воспоставен бизнис за е-трговија или штотуку почнувате, Shopify ви овозможува лесно да ја изградите вашата онлајн продавница. Со карактеристики како приспособливи теми, вграден портал за плаќање и врвна безбедност, Shopify обезбедува сè што ви треба за да водите успешен бизнис за е-трговија. Ако веќе имате постоечка веб-локација, Shopify го олеснува интегрирањето на вашата продавница со вашата тековна страница.

Нивните Функционалноста за е-трговија е врвна, овозможувајќи ви лесно да управувате со вашиот инвентар, да ја следите продажбата и многу повеќе. Цврстиот Градителот за е-трговија го прави лесно создавањето на онлајн продавница, дури и за оние со мало или никакво искуство. Со Shopify, бизнисите низ безброј индустрии можат да ја искористат моќта на платформата за е-трговија која дава вистински резултати.

Платформата има голем број на достапни планови, но најпопуларниот е Основниот план. Верувале или не, ова не е најевтиниот или, навистина, најосновниот план на Shopify. Таа титула оди во Shopify's План за стартување. 

Сепак, ако сакате целосно да ја користите платформата и сите нејзини карактеристики, Основниот план е местото каде што ќе ги добиете по најприфатлива цена.

Цените на основниот план

shopify планови за цени

Основниот план на Shopify е достапен преку месечна или годишна претплата:

 • Месечно: 39 долари или;
 • Годишен: 29 $/месец (наплатувана годишно)

Плаќањето годишно ви заштедува 25% во споредба со плаќањето месечно.

Можете исто така да пробајте ја платформата бесплатно три дена, и по истекот на овој временски период, може да платите 1 долар и да ја користите платформата уште три месеци пред да платите целосна стапка на претплата.

Бидејќи можете да ја испробате платформата повеќе од три месеци за речиси ништо, вие не добивајте гаранција за враќање на парите.

Подготвени сте да го дадете пакетот Shopify Basic? Пријавете се сега бесплатно.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Целосна употреба на платформата и функциите за прифатлива цена
 • Продавајте неограничени производи и имате до 1,000 локации за залихи
 • Интегрирајте се со илјадници апликации за вистинско приспособено искуство
 • Добивате стабилна, брза и безбедна платформа на која ќе го развивате вашиот бизнис

Конс

 • Продажбите за трансакции се повисоки од другите планови
 • Интегрирањето со апликации од трети страни може да предизвика дополнителни трошоци

Карактеристики на прв поглед

Карактеристики на основниот план на Shopify на прв поглед

Има добра причина зошто Shopify е најдобар. Само погледнете го овој сплет од функции што ги добивате за претплата за вашата основна претплата:

 • Бесплатен тридневен пробен период и три месеци за 1 долар
 • Неограничени производи
 • Основно известување и аналитика
 • Две сметки за персоналот
 • До 1,000 локации за залихи
 • Систем за продажни места „Сè-во-едно“.
 • Лесна и интуитивна контролна табла
 • Систем за наплата и плаќање од светска класа
 • Управување со залихи и нарачки
 • Алатки за автоматизација
 • Бесплатни (и платени) шаблони за Shopify
 • Алатка за прилагодување со влечење и пушти
 • Беспрекорна интеграција на апликации
 • Влезно сандаче за е-пошта
 • Кутија за разговор со клиенти
 • 24 / 7 поддршка на корисниците

Зошто да го изберете основниот план?

Освен што Shopify е а светски лидер во решенија за е-трговија (иако тоа треба да биде доволно за да ве убеди), еве што чувствувам дека се издвојува за платформата.

Теми и прилагоден Градител на сајтови

Теми и прилагоден Градител на сајтови

Ова е веројатно највозбудливиот аспект од создавањето на вашата прва продавница на Shopify. Можете да изберете тема и целосно приспособете го изгледот така што вашата продавница е единствена за вашите производи и бренд.

Купувајте теми во суштина се шаблони за вашата веб-страница за е-трговија и да ви даде основа врз која ќе ја изградите вашата продавница. Shopify обезбедува 11 теми бесплатноили можете да се одлучите да попрскате на една од многуте платени теми.

Карактеристики на градител на продавници на shopify

Откако ќе ја изберете вашата тема, можете да продолжите и да ја искористите софистицирана алатка за уредување влечење и пушти, и ти велам, тоа навистина е ветре за користење.

Создадов Shopify сајтови во минатото и отсекогаш бев издуван од ттој огромен број на опции за прилагодување на располагање. Оние со нула знаење за кодирање можат исто така да здивнат затоа што апсолутно ништо тука е потребно - сето тоа е направено за вас.

Вие дури и не мора да излезете со свои слики. Shopify има библиотека со тони прекрасни слики што можете да ги користите за вашата продавница, заедно со широк избор на елементи за дизајн, фонтови, анимации и многу повеќе.

Креативците ќе се изгубат во сите опции и оди во градот. На некреативците ќе им олесни тоа е толку лесно создадете продавница со прекрасен изглед.

Неограничени производи насекаде

Неограничени производи насекаде

Едно нешто што ме нервира е границите што ги поставуваат платформите на она што можете да го направите. И обично, треба да платите повеќе за да добиете зголемувања до тие граници. Тоа е досадни.

Shopify ве ослободува од оваа мака бидејќи ви овозможува да поставите неограничени огласи за производи и да продавате според вашата содржина. Да, тоа се неограничени производи дури и на Основниот план, за да не треба да се грижите дали ќе морате да се надоградувате откако ќе се впуштите во замав на нештата.

Исто така, можете да продавате на секого, каде било во светот, без разлика дали лично или онлајн. Shopify ви овозможува да имате до неверојатни 1,000 локации за залихи. Значи, ако сакате магацин во Варшава, складиште во Дурбан или продавница во Сиетл, можете да го имате сето тоа.

Ако не можете да се справите со залихите, но сепак сакате да продавате, Shopify е целосно оптимизиран за dropshipping и печатење на барање.

Во суштина, што и да сакате да правите, можете да го направите на а речиси неограничена основа.

Поврзете се со деловни апликации

Поврзете се со деловни апликации

Сега, кога реков дека Shopify е голем, мислев на тоа. Толку многу што има директни интеграции за над 8,000 апликации, вклучувајќи:

 • социјалните медиуми
 • Откажете ја испораката и печатете по барање
 • Исполнување на нарачки и испорака
 • Алатки за маркетинг, конверзија и оптимизација
 • Управување со продавницата, како што се помош за клиенти, разговор, програми за лојалност и многу повеќе
 • Дополнителни карактеристики на дизајнот

Всушност, ако не можете да го најдете она што го сакате на платформата Shopify, Можам да гарантирам дека ќе има апликација за неа во продавницата за апликации Shopify.

Оваа го носи аспектот на прилагодување на следното ниво и ви ја обезбедува секоја алатка што некогаш би можеле да ја посакате придвижете го вашиот бизнис напред на беспрекорен начин.

Систем за наплата од светска класа

Систем за наплата од светска класа

Исплатата на Shopify е непобедлива. Заштедувајќи ви од проблемите да се поврзете со трети лица даватели на плаќања (иако можете да го направите и ова), платформата ви овозможува директно да земате плаќања.

Алатката Shop Pay е четири пати побрза од стандардните алатки за наплата благодарение на природата на „еден допир“ на завршување на трансакцијата, која обезбедува до a 91% повисока стапка на конверзија за мобилни и купувачи базирани на е-пошта.

Искористете ги софистицираните можности за интеграција на Shopify и вклучете uпсели, нарачајте испакнатини, купони, донации и многу повеќе. Зголемете го квалитетот на списоците со контакти со вашите клиенти со инкорпорирање на дополнително собирање податоци и користете ја алатката за уредување за да приспособете ја наплатата за да одговара на вашиот бренд.

Додајте флексибилни опции за испорака, однапред нарачки, претплати, експресни наплати и повеќе во комбинација, и имате еден од најдобрите и најсеопфатните системи за наплата во светот. Тоа е навистина моќни работи.

Алатки за автоматизација

Алатки за автоматизација

Автоматизација е насекаде, без разлика каде гледате. Значи, логично е што Shopify ја прифати оваа технологија.

Ниту тоа не е толку комплицирано како што мислите. Користете Градежни блокови без код за создавање автоматизирани работни текови за управување со залихи, лојалност и задржување, исполнување, спречување измами и многу повеќе. Вие исто така добивате шаблони за вообичаено користени текови на автоматизација, па се што треба да направите е да го приклучите и да притиснете „оди“.

Автоматизацијата одзема голем број администратори од вашите раце и ви го враќа времето назад кои можете да ги потрошите за развој на вашиот бизнис.

Еве мал факт за Shopify за вас; за време на црниот петок, платформата настапи 562 милиони автоматизирани работни текови, и повеќе една милијарда одлуки на Shopify се автоматизирани месечно.

Автоматизација е корисно и е витална алатка за да ви помогне да го зголемите вашиот бизнис.

За Shopify

План за цени на Shopify

Постои низа планови на Shopify кои одговараат на потребите на бизнисите од сите големини. Основниот план на Shopify е совршен за оние што штотуку почнуваат, обезбедувајќи се што е потребно за стартување на онлајн продавница, вклучувајќи приспособливи шаблони и вграден портал за плаќање.

Алтернативно, нивните Плановите на Shopify Advanced и Shopify Starter нудат дополнителни функции како понапредно известување и пониски такси за трансакции. Плановите за цени на Shopify се дизајнирани да ги задоволат потребите на бизнисите во која било индустрија, со цени што се конкурентни и достапни. Главниот

Плановите за цени на Shopify ги вклучуваат нивните основни планови за Shopify, напредни Shopify и почетни планови на Shopify, од кои сите нудат уникатни комплети функции за да одговараат на различни деловни потреби. Додека ги има некои дополнителни трошоци за Shopify што треба да се земат предвид, како што се таксите за трансакции и таксите за Shopify, тие обично се минимални и неутрализирани со придобивките обезбедени од платформата за е-трговија на Shopify.

Општи карактеристики на Shopify

Една од основните причини за популарноста на Shopify е импресивниот опсег на функции на платформата. За трговците на мало со локации од тули и малтер, Купувајте ПОС е одлична опција која ви овозможува беспрекорно да управувате со продажбата преку Интернет и лично. Дополнително, нивните Цената на ПОС е многу конкурентна и доаѓа со широк спектар на хардверски опции за да одговараат на различни буџети и потреби.

Напредните планови на Shopify и Plus им нудат на бизнисите од сите димензии широк спектар на функции, вклучувајќи подобрени алатки за известување и канали за продажба, како и пристап до разни апликации и екстензии на Shopify. Бизнисите кои сакаат да го приспособат дизајнот на нивната страница можат да ја искористат продавницата за теми на Shopify, која нуди разновидна палета на шаблони за избор или може да се приспособат за да создадат уникатно чувство.

Покрај тоа, Shopify обезбедува функции како шифри за попуст и наплата на напуштена количка што го олеснува прелистувањето на потенцијалните клиенти во клиенти кои плаќаат, што резултира со попрофитабилен бизнис за е-трговија.

Обемната листа на функции на Shopify им помага на бизнисите да ги постигнат своите цели, без разлика дали сакаат да ги оптимизираат конверзиите, да ги зголемат приходите или и двете.

Shopify плаќања и трансакции

Карактеристиките за плаќање и трансакции на Shopify се една од клучните предности на платформата. Shopify Payments, вградениот портал за плаќање на Shopify, нуди лесен начин за бизнисите да прифаќаат плаќања со кредитна картичка, без да мора да работат со трета страна давател на портал за плаќање.

Користете Shopify Payments за да избегнете досадни такси за трансакции што другите портали за плаќање можат да ги наплатат.

таксите за трансакција на Shopify, кои се наплаќаат за секоја продажба, исто така се разумно во споредба со другите платформи за е-трговија, а нејзината цена по трансакција гарантира дека бизнисите плаќаат во зависност од бројот на трансакции што ги прават.

Иако се вклучени такси за обработка на кредитни картички, Транспарентната структура на цените на Shopify гарантира дека бизнисите знаат точно што плаќаат, без скриени надоместоци или изненадувачки трошоци.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Основниот план на Shopify е навистина едношалтерски систем за секој што размислува да започне бизнис со е-трговија. Неговите алатки и карактеристики се незаменливи, а тоа го прави леснотијата на користење погодна за почетници, а сепак обезбедува повеќе од доволно за искусни експерти. Планот е исто така многу прифатлив; чини 29 долари/месечно (се плаќа годишно).

Shopify бесплатен пробен период од 1$/месец
Од 29 долари месечно

Започнете да ги продавате вашите производи преку Интернет денес со водечката светска платформа за е-трговија се-во-едно SaaS која ви овозможува да започнете, да растете и да управувате со вашата онлајн продавница.

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

Меѓутоа, ако сте со ограничен буџет и сте нервозни да започнете со е-трговија, вие може да го најде Почетен план посоодветен. Добивате ограничени функции, но тоа само чини 5 долари/месечно, што го прави одлична опција со низок ризик.

Тоа, рече, ако сакате платформа со сите ѕвона и свирки за е-трговија на кои можете да тресете стап, вие апсолутно не може да тргне наопаку со основниот план на Shopify.

Дали направив доволно за да те убедам да се фрлиш? Пријавете се сега.

Како ги разгледуваме градители на веб-страници: нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ахсан Зафер

Ахсан е писател во Website Rating кој опфаќа широк спектар на теми од модерната технологија. Неговите написи истражуваат во SaaS, дигитален маркетинг, оптимизација, сајбер безбедност и новите технологии, нудејќи им на читателите сеопфатни увиди и ажурирања за овие полиња кои брзо се развиваат.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...