Избор на вистинската алатка за градење веб-страници: Споредено Wix наспроти Squarespace

in Споредби, Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Изборот на градител на веб-страници за лична или деловна употреба е изненадувачки тешка задача во денешно време. Има толку многу одлични платформи за градење веб-страници достапни на пазарот и се чини дека сите тие нудат планови полни со карактеристики. Тоа не е изненадување Wix и Squarespace се на врвот на таа листа.

КарактеристикиWixSquarespace
РезимеWix е совршен за почетници бидејќи е лесен за користење и доаѓа со тони шаблони и апликации. Squarespace, од друга страна, доаѓа со подобри опции за дизајн. Јас лично го препорачувам Squarespace преку Wix, но нема да бидете разочарани со ниту еден – затоа што и двете се одлични создавачи на веб-страници и имаат сличност со цените. Најголемата разлика е уредникот, и ако претпочитате структуриран или неструктуриран визуелен уредувач за влечење и спуштање.
Веб-страницаwix.comwww.squarespace.com
Главни карактеристикиЦена: Од 16 долари месечно
Уредник: Неструктурирано влечење и спуштање. Елементите може да се влечат и испуштаат каде било на страницата.
Теми/шаблони: 500 +
Бесплатен домен и SSL: Да
Слободен план: Да
Цена: Од 16 долари месечно (користете код ВЕБСИТЕРАЊЕ за да добиете 10% попуст)
Уредник: Структурно влечење и спуштање. Елементите се влечат и испуштаат на страницата во фиксна структура.
Теми/шаблони: 80 +
Бесплатен домен и SSL: Да
Слободен план: Не (само бесплатен пробен период)
Леснотија на користење⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇⭐⭐⭐⭐
Дизајн и распоред⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇
Апликации и додатоци⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇⭐⭐⭐⭐⭐
Оптимизација и маркетинг⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇
E-commerce⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇
Блогирање⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇
Вредност за пари⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇⭐⭐⭐⭐
Посетете WixПосетете го квадратот простор

Главни преземања:

Squarespace има почист дизајн и нуди подобри шаблони, додека Wix има повеќе опции за прилагодување.

Двете платформи нудат карактеристики за е-трговија, но Squarespace е подобар за продажба на производи, додека Wix е подобар за продажба на услуги.

Squarespace е поскап, но нуди подобра корисничка поддршка, додека Wix е поевтин и има поширок опсег на функции.

TL; ДР: Главната разлика помеѓу Wix и Squarespace е тоа Wix нуди бесплатен план и платени планови почнувајќи од 16 $ / месец. Squarespace нема бесплатен план, а платените планови започнуваат од 16 $/месец.

И Wix и Squarespace се популарни создавачи на страници, но се чини дека луѓето го претпочитаат првото. Прочитај го моето Споредба на Wix наспроти Squarespace да дознаете зошто.

Иако и двајцата создавачи на веб-локации нудат многу пари за вашиот долар, Wix е без сомнение побогата и поразноврсна опција во споредба со Squarespace. Wix им обезбедува на своите корисници импресивна колекција на внимателно дизајнирани шаблони за веб-страници, лесен за користење уредувач на страници и тони бесплатни и платени алатки за дополнителна функционалност. Повеќе, Wix има бесплатен засекогаш план кој им е корисен за оние кои не сакаат да се посветат на платен план без претходно добро да ја истражат платформата.

Клучни карактеристики

функцијаWixSquarespace
Голема колекција на шаблони за дизајн на веб-странициДа (500+ дизајни)Да (80+ дизајни)
Лесен за употреба уредувач на веб-странициДа (Уредник на веб-страница на Wix)Не (комплексен интерфејс за уредување)
Вградени карактеристики на оптимизацијаДа (Уредувач на Robots.txt, Рендерирање од страна на серверот, масовни пренасочувања 301, прилагодени мета-ознаки, оптимизација на слики, паметно кеширање, Google Конзола за пребарување и Google Моја бизнис интеграција)Да (автоматско генерирање карта на сајтот.xml, чисти URL-адреси, автоматски пренасочувања, забрзани мобилни страници, автоматизирани ознаки за наслови, вградени мета-ознаки)
Е-мејл маркетингДа (бесплатна и претходно инсталирана верзија; повеќе функции во премиум плановите за Ascend на Wix)Да (дел од сите планови на Squarespace како бесплатна, но ограничена верзија; повеќе придобивки во четирите планови за е-пошта кампањи)
Пазар на апликацииДа (250+ апликации)Да (28 приклучоци и екстензии)
Создавач на логоДа (вклучено во премиум плановите)Да (бесплатно, но основно)
Анализа на веб-страницаДа (вклучено во одредени премиум планови)Да (вклучено во сите премиум планови)
мобилен станДа (Апликација за сопственик на Wix и Spaces од Wix)Да (апликација Squarespace)
URLwix.comwww.squarespace.com

Клучни карактеристики на Wix

Ако веќе сте ја прочитале мојата Преглед на Wix тогаш знаете дека Wix им обезбедува на своите корисници изобилство корисни функции и алатки, вклучувајќи:

 • Голема библиотека со модерни шаблони за веб-страници;
 • Интуитивен уредник;
 • Wix ADI (Вештачки дизајн интелигенција);
 • Wix App Market;
 • Вградени алатки за оптимизација;
 • Маркетинг преку е-пошта Wix; и
 • Производител на лого
шаблони за веб-страници wix

Секој корисник на Wix може да избере 500+ шаблони за веб-страници направени од дизајнери (Squarespace има повеќе од 100). Популарниот градител на веб-страници ви овозможува да ги намалите вашите избори и брзо да го пронајдете вистинскиот образец со избирање на една од неговите 5 главни категории.

Така, на пример, ако вашата цел е да креирајте веб-страница за вашата организација за права на животните, можете да лебдите над категоријата Заедница и да изберете Непрофитна. Можете да го прегледате шаблонот што ви се допаѓа или веднаш да го направите ваш.

wix уредник

на Уредник Wix е навистина едноставен и лесен за употреба. Сè што треба да направите за да додадете содржина или елементи за дизајн на страницата на вашата веб-локација е да кликнете на '+' икона, пронајдете го она што го барате, изберете го и повлечете го и пуштете го каде и да ви одговара. Тука не можете да направите грешка.

Од друга страна, Squarespace има структуриран уредник што не ви дозволува да поставите содржини и елементи на дизајн каде што сакате. За работите да бидат полоши, Squarespace во моментов нема функција за автоматско зачувување. Ова значи дека треба рачно да ги зачувате сите ваши промени, што е доста досадно, а да не зборуваме и непрактично.

Една од моите омилени работи за уредувачот на веб-страница Wix е опцијата да ја дозволам генерира мали парчиња текст за тебе. Сè што треба да направите е да го изберете типот на вашата веб-локација (онлајн продавница, целна страница за е-книга со рецепти, блог за љубители на животни итн.) и да изберете тема (Добредојдовте, Проширено за, Цитат). Еве ги идеите за текст што ги добив „продавница за опрема за пешачење“:

идеи за текст на уредувачот wix
идеи за текст

Прилично импресивно, нели?

на Wix ADI е една од најголемите предности на градител на веб-страници. Понекогаш, луѓето сакаат да влезат онлајн што е можно поскоро, но не можат да си дозволат да ангажираат професионални веб-програмери за да ги градат и лансираат нивните сајтови. Ова е кога влегува ADI на Wix.

Оваа одлика те спасува од мака да ја прелистувате библиотеката со шаблони за веб-локации на Wix, да изберете еден од стотиците неверојатни дизајни и да го прилагодите на вашите специфични потреби. Треба само да дадете неколку брзи одговори и да изберете неколку функции за да му помогнете на ADI да ја заврши својата работа.

пазар за апликации wix

на Wix App Market е исполнета со одлични бесплатни и платени апликации и алатки кои можат да ви помогнат да ја направите вашата веб-локација пофункционална и попријатна за корисниците. Продавницата наведува повеќе од 250 моќни веб-апликации, така што има по нешто за секој тип на веб-локација. Ајде внимателно да ги погледнеме најчесто користените и високо рангирани апликации:

 • Popify Продажба на pop-up и наплата на количка (помага за зголемување на продажбата и ја зголемува довербата во вашата онлајн продавница со прикажување на неодамнешните набавки);
 • Бум настани Календар (ги прикажува вашите настани и ви дозволува да продавате билети);
 • Weglot Преведи (ја преведува вашата веб-страница на повеќе јазици);
 • Едноставен партнер (ја следи продажбата по партнер/инфлуенсер);
 • Живо Разговор во живо (ви овозможува да ги поврзете сите ваши канали за комуникација и да се вклучите со посетителите на вашата страница во реално време);
 • Оценки со печат од PoCo (собира и прикажува прегледи користејќи Stamped.io);
 • Социјален тек (ги прикажува Instagram, Facebook и други објави на социјалните медиуми); и
 • ВЕБ-СТАТ (Ви обезбедува кориснички извештаи за начините на кои вашите посетители комуницираат со вашата страница - време на последната посета, упатувач, гео-локација, користена опрема и време поминато на секоја страница).
wix SEO алатки

Секоја веб-локација во Wix доаѓа со робустен пакет алатки за оптимизација. Градителот на страницата ви помага да ја подобрите играта за оптимизација со нејзината оптимизирана инфраструктура на локацијата што одговара на потребите на роботите на пребарувачите.

Исто така создава чисти URL-адреси со приспособливи голтки, ја создава и одржува вашата XML мапа на сајтот, и ги компресира вашите слики да го подобрите вчитувањето. Уште повеќе, можете да го користите AMP (забрзани мобилни страници) со Wix Blog за да го зголемите времето на вчитување на објавата на вашиот блог и да го подобрите вашето искуство на мобилни корисници.

Wix исто така ви го дава слобода и флексибилност за да ги менувате вашите URL slugs, мета-тагови (наслови, описи и отворени ознаки за графикони), канонски ознаки, датотеки robots.txt и структурирани податоци.

Покрај тоа, можете да креирајте постојани 301 пренасочувања за стари URL-адреси со флексибилен Управник за пренасочување на URL на Wix. Конечно, можете да го потврдите вашето име на домен и да ја додадете вашата карта на сајтот Google Барај Конзола директно од контролната табла на Wix.

wix маркетинг е-пошта

на Маркетинг преку е-пошта Wix функцијата ви овозможува да ја вклучите вашата целна публика, да испраќате деловни ажурирања или да споделувате објави на блог со убави и ефективни кампањи за е-пошта.

Уредникот за е-пошта на Wix е интуитивен и лесен за користење, што значи дека нема да имате проблеми да си играте со различни позадини, бои, фонтови и други елементи на дизајн додека не создадете совршена комбинација. Wix дури има Помошник за е-пошта што ве води низ сите клучни фази од процесот на креирање кампања за е-пошта.

е-мејл маркетинг

Оние од вас со зафатен распоред може да ги одржуваат вашите клиенти во тек со искористување на предностите опција за автоматизација на е-пошта. Откако ќе се испратат е-пораките, можете да ја следите стапката на испорака, стапката на отворање и кликовите со интегрирана напредна аналитика на податоци.

Важно е да се напомене дека оваа функција е дел од пакетот алатки за маркетинг и управување со клиенти на Wix именуван Wix Ascend.

Ако маркетингот преку е-пошта е клучен дел од вашата стратегија за маркетинг на содржина, веројатно ќе треба да го надградите вашиот план на Ascend на Основен, Професионален или Неограничен, бидејќи бесплатниот и претходно инсталиран пакет ви дава ограничен пристап до маркетинг преку е-пошта на Wix и други деловни алатки .

производител на лого wix

За разлика од бесплатната алатка за правење лого на Squarespace, на Создавач на лого Wix е доста импресивен. Се напојува со вештачка интелигенција (вештачка интелигенција) и потребни се само неколку едноставни одговори за идентитетот на вашиот бренд и преференциите за стил за да дизајнира професионално лого за вас. Можете, се разбира, да го прилагодите дизајнот на логото по ваш вкус.

Процесот на дизајнирање на логото на Squarespace е исклучително основен и, искрено, застарен. Бара од вас да го пополните името на вашиот бизнис, да додадете ознака и да изберете симбол. Ако ви треба уште една причина да не ја користите оваа онлајн алатка, логото на Squarespace нуди помалку фонтови отколку што се достапни на веб-локациите на Squarespace.

Клучни карактеристики на квадратен простор

Ако веќе сте ја прочитале мојата Преглед на Squarespace тогаш знаете дека Squarespace заведува сопственици на мали бизниси и уметници со голем број одлични карактеристики, вклучувајќи:

 • Широка колекција на зачудувачки шаблони за веб-страници;
 • Карактеристики на блогирање;
 • Вградени карактеристики на оптимизација;
 • Squarespace Analytics;
 • Е-пошта кампањи; и
 • Закажување на квадратен простор
шаблони на квадратен простор

Ако прашате познавач на изработка на веб-локации што му се допаѓа најмногу кај Squarespace, шансите се големи дека ќе кажат дека тоа е прекрасни шаблони за веб-страници. Само еден поглед на почетната страница на Squarespace е сè што е потребно за да се сфати дека е одличен и тотално неизненадувачки одговор.

Ако треба да го изберам победникот само врз основа на понудата на шаблонот на веб-страницата, Squarespace веднаш ќе ја преземе круната. Но, за жал за Squarespace, споредбите не функционираат така.

блогирање Squarespace

Squarespace е добро познат по своите врвни карактеристики за блогирање исто така. Squarespace е прекрасна платформа за блогирање благодарение на функционалност со повеќе автори, функција за распоред на блог постови, и богата способност за коментирање (можете да овозможите коментирање преку Squarespace или Disqus).

карактеристики на блогирање

Дополнително, Squarespace ви нуди можност да креирајте блог за домаќин на вашиот подкаст. Благодарение на вградениот RSS feed, можете да ги објавувате вашите епизоди на објава на Apple Podcasts и други популарни услуги за подкаст. Имајте на ум дека Squarespace поддржува само аудио подкасти.

Конечно, Squarespace ви овозможува да креирате и стартувате неограничен број на блогови на вашата веб-страница. Ова е местото каде што неговиот ривал паѓа -Wix не поддржува да имате повеќе од еден блог на вашата страница.

Squarespace SEO

SEO (оптимизација на пребарувачот) е клучен дел од силно присуство на интернет и Squarespace го знае тоа. Секоја веб-страница на Squarespace доаѓа со моќни алатки за оптимизација, Вклучувајќи:

 • Наслови и описи на страници за оптимизација (тие се стандардно поставени, но може да се менуваат);
 • Вградени мета-ознаки;
 • Автоматско генерирање мапа.xml за SEO-пријателски индексирање;
 • Статични URL-адреси на страница и ставки за собирање за лесно индексирање;
 • Вградена мобилна оптимизација;
 • Автоматски пренасочувања кон еден примарен доменИ
 • Google Мој бизнис интеграција за локален успех на оптимизација.
аналитика на квадратен простор

Како сопственик на сметка на Squarespace, ќе имате пристап до Squarespace's аналитички панели. Ова е местото каде што ќе треба да отидете за да дознаете како вашите посетители се однесуваат додека сте на вашата страница.

Настрана од вашиот вкупни посети на веб-страници, единствени посетители, и прегледи на страници, исто така ќе имате шанса да следете ги просеците на вашата страница (време поминато на страница, стапка на отскокнување и стапка на излез) за да се оцени севкупната изведба на содржината на вашата страница.

Уште повеќе, Squarespace ви го дозволува тоа потврдете ја вашата веб-страница со Google Барај Конзола и погледнете го врвни клучни зборови за пребарување кои водат органски сообраќај кон вашата веб-страница. Можете да ги користите овие информации за дополнително да ја оптимизирате содржината на вашата страница.

Последно, но не и најмалку важно, ако сте купиле еден од плановите за трговија на Squarespace, ќе можете да ги следите перформансите на секој од вашите производи преку анализа на обемот на нарачката, приходите и конверзијата по производ. Исто така, ќе имате шанса да ја проучите вашата продажна инка и да видите колку од вашите посети се претвораат во купувања.

Squarespace е-мејл маркетинг

Квадратниот простор Е-пошта кампањи е многу корисна маркетинг алатка. Се одликува со а голем избор на убави и мобилни распореди за е-пошта и едноставен уредник што ви овозможува да додавате текст, слики, објави на блогови, производи и копчиња, како и да го менувате фонтот, големината на фонтот и позадината.

Алатката за е-пошта на Squarespace е вклучена во сите планови на Squarespace како а бесплатна, но ограничена верзија. Меѓутоа, ако е-пошта маркетингот го зазема централното место во вашата маркетинг стратегија, размислете за купување на една од Squarespace четири платени планови за е-пошта кампањи:

 • Стартер — ви овозможува да испраќате 3 кампањи и 500 е-пошта месечно (цена: 5 долари месечно со годишна претплата); 
 • Основни — ви овозможува да испраќате 5 кампањи и 5,000 е-пошта месечно + автоматизирање на е-пошта (трошок: 10 долари месечно со годишен договор);
 • на — ви овозможува да испраќате 20 кампањи и 50,000 е-пошта месечно + автоматизирање на е-пошта (цена: 24 долари месечно со годишна претплата); и
 • Max — ви овозможува да испраќате неограничени кампањи и 250,000 е-пошта месечно + автоматизирање на е-пошта (цена: 48 долари месечно со годишен договор).
распоред на квадратен простор

на Закажување на квадратен простор алатката беше претставена неодамна. Овој нов додаток на Squarespace им помага на сопствениците на мали бизниси и давателите на услуги да ја промовираат нивната достапност, да останат организирани и да заштедат време. Асистентот за закажување Squarespace работи 24/7, што значи дека вашите клиенти можат да видат кога сте достапни и да резервираат состанок или час кога сакаат.

Една од најдобрите работи за оваа функција е можноста за sync со Google Календар, iCloud, и Outlook Exchange за да можете да добивате известувања кога ќе се резервира нов термин. Ми се допаѓаат и автоматските и приспособливи потврди за состаноци, потсетници и следења.

За жал, нема бесплатна верзија на алатката Squarespace Scheduling. Сепак, постои а 14-дена бесплатен пробен период што е одлична можност да се запознаете со функцијата и да видите дали е паметна инвестиција за вашиот бизнис.

🏆 Победникот е…

Wix од долг истрел! Популарниот создавач на веб-страници им обезбедува на своите корисници плејада суперкорисни функции и апликации кои го прават процесот на градење веб-страници неверојатно пријатен и забавен. Wix ви дава можност лесно и брзо да ја оживеете идејата за вашата веб-страница. Истото не може да се каже и за Squarespace затоа што на неговиот уредник треба малку да се навикне, особено ако сте нови за онлајн-креаторите на веб-страници.

Бесплатните проби се достапни и за Wix и за Squarespace. Пробајте го Wix бесплатно пробајте го Squarespace бесплатно. Започнете со изградба на вашата веб-страница уште денес!

Безбедност и приватност

Безбедносна карактеристикаWixSquarespace
SSL сертификатДаДа
Усогласеност со PCI-DSSДаДа
DDoS заштитаДаДа
TLS 1.2ДаДа
Следење на безбедноста на веб-страницатаДа (24/7)Да (24/7)
Верификација со два чекориДаДа

Безбедност и приватност на Wix

Кога зборуваме за безбедност и приватност, важно е да знаете дека Wix ги има имплементирано сите потребни физички, електронски и процедурални мерки. За почеток, сите веб-локации на Wix доаѓаат со бесплатна SSL безбедност. Слојот за безбедни приклучоци (SSL) е задолжителен бидејќи ги заштитува онлајн трансакциите и обезбедува чувствителни информации за клиентите, како што се броевите на кредитните картички.

Wix е исто така PCI DSS (Стандарди за безбедност на податоци за индустријата за платежни картички) согласност. Оваа потврда е задолжителна за сите трговци кои прифаќаат и обработуваат платежни картички. Згора на ова, Wix's професионалците за веб-безбедност редовно ги следат системите на создавачите на веб-локации за потенцијални пропусти и напади, како и истражување и имплементација на услуги од трети страни за зголемена заштита на приватноста на посетителите и корисниците.

Безбедност и приватност на Squarespace

Исто како и неговиот конкурент, Squarespace ја обезбедува безбедноста и приватноста на секој од своите корисници со a бесплатен SSL сертификат со 2048-битни клучеви препорачани од индустријата и SHA-2 потписи. Квадратен простор одржува редовна усогласеност со PCI-DSS исто така, што е одлична вест за сите што сакаат да постават и да водат онлајн продавница со овој градител на страницата. Плус, Squarespace користи TLS (Transport Layer Security) верзија 1.2 за сите HTTPS врски за да ја зачува вашата сметка безбедна.

Ако вашето мото е „подобро безбедно отколку извини“, Squarespace ви дозволува да додадете уште еден слој на безбедност на вашата сметка со две-фактор за проверка (2FA). Оваа опција може да ја овозможите преку апликација за автентикација (префериран метод) или преку SMS (полесно за поставување и користење, но помалку безбеден).

🏆 Победникот е…

Тоа е вратоврска! Како што можете да видите од горната табела за споредба, и двата производители на веб-страници обезбедуваат одлична безбедност и заштита од малициозен софтвер, несакани грешки и злонамерен сообраќај (DDoS заштита). Ова значи дека не можете да изберете едно или друго само врз основа на овие информации.

Бесплатните проби се достапни и за Wix и за Squarespace. Пробајте го Wix бесплатно пробајте го Squarespace бесплатно. Започнете со изградба на вашата веб-страница уште денес!

Планови и цени

WixSquarespace
Бесплатна пробаДа (14 дена + целосна наплата)Да (14 дена + целосна наплата)
Слободен планДа (ограничени функции + без приспособено име на домен)Не (мора да купите премиум план откако ќе истече бесплатниот пробен период за да продолжите да ја користите платформата)
Планови за веб-странициДа (Поврзете домен, Комбо, Неограничено и ВИП)Да (лични и деловни)
Планови за е-трговијаДа (Business Basic, Business Unlimited и Business VIP)Да (основна трговија и напредна трговија)
Повеќе циклуси на наплатаДа (месечно, годишно и двегодишно)Да (месечно и годишно)
Најниска месечна претплата$ 16 / месец$ 16 / месец
Највисока месечна претплата$ 45 / месец$ 49 / месец
Попусти и купони10% ПОПУСТ на кој било од годишните премиум планови на Wix (освен Connect Domain и Combo) само за првата година10% пониски (шифра WEBSITERATING) веб-локација или домен на кој било план на Squarespace само за првото купување

Планови за цени на Wix

Освен нејзиниот бесплатен засекогаш план, нуди Wix 7 премиум планови како добро. 4 од нив се планови за веб-страници, додека другиот 3 се создадени имајќи ги предвид бизнисите и онлајн продавниците. Ајде внимателно да го разгледаме секој од нив.

Не е изненадувачки, слободен план е доста ограничен и прикажува Wix реклами. Плус, неговиот пропусен опсег и простор за складирање се скромни (по 500 MB) и не ви дозволува да поврзете домен на вашата страница.

Значи, да, не е адекватен за долгорочна употреба, но дава одлична шанса да се запознаете со платформата додека не бидете 100% сигурни дека е вистинската алатка за вас. Види Плановите за цени на Wix:

План за цени на WixЦена
Слободен план0 $ - СЕКОГАШ!
Планови за веб-страници/
Комбо план23 $/месечно ($ 16 / месец кога се плаќа годишно)
Неограничен план29 $/месечно ($ 22 / месец кога се плаќа годишно)
Про план34 $/месечно ($ 27 / месец кога се плаќа годишно)
ВИП план49 $/месечно ($ 45 / месец кога се плаќа годишно)
Бизнис и е-трговија планови/
Бизнис Основен план34 $/месечно (27 $ / месечно кога се плаќа годишно)
Бизнис неограничен план38 $/месечно (32 $ / месечно кога се плаќа годишно)
Бизнис ВИП план64 $/месечно (59 $ / месечно кога се плаќа годишно)

на Поврзете план за домен не се разликува многу од својот претходник. Неговата најголема предност е можноста за поврзување на сопствен домен име на вашата веб-страница. Ако ви треба едноставна целна страница и не ви пречи присуството на Wix реклами, тогаш овој пакет може да биде идеален за вас. Имајте предвид дека овој план не е достапен во сите земји.

на Комбо план е планот за цени со најнизок ранг што не вклучува реклами за Wix. Доаѓа со бесплатен ваучер за уникатен домен за 12 месеци (со годишна претплата), 2 GB пропусен опсег, 3 GB простор за складирање и 30 видео минути. Сето ова го прави совршен за целни страници и мали блогови. Овој план чини 16 УСД/месечно со годишна претплата.

на Неограничен план е најшироко користен план за веб-локација. Freelancerи претприемачите го сакаат затоа што ви овозможува да изградите локација без реклами, да ја користите апликацијата Site Booster за да го подобрите рангирањето на вашиот SERP (страници со резултати од пребарувачот) и да уживате во приоритетната грижа за клиентите. Ако купите годишна претплата, ќе плаќате 22 долари месечно.

на ВИП планот е најскапиот пакет за веб-страници на Wix. За да ги добиете сите потребни алатки за да изградите професионална веб-страница, ќе треба да плаќате 27 долари месечно. Ќе имате бесплатен приспособен домен за 12 месеци, неограничен опсег, 35 GB простор за складирање, бесплатен SSL сертификат, 5 видео часа и приоритетна корисничка поддршка. ВИП планот исто така ви овозможува да дизајнирате едно лого со целосни комерцијални права.

За 45 долари/месечно со годишна претплата, Wix's BusinessBasic планот е најевтиниот Wix план за онлајн продавници. Покрај бесплатниот приспособен домен за 12 месеци (само за избрани екстензии) и приоритетната поддршка на клиентите, овој план ви овозможува и отстранување на рекламите на Wix, прифаќање безбедни онлајн плаќања и управување со вашите трансакции директно преку контролната табла на Wix.

Вклучува и сметки на клиенти и брзо плаќање. Пакетот Business Basic е најдобар за мали и средни локални бизниси.

на Бизнис Неограничен планот вклучува сè во планот Business Basic Premium и 35 GB простор за складирање, 10 видео часа и автоматско пресметување на данокот на промет за сто трансакции на месечна основа.

Ако сакате да започнете да ги продавате вашите производи на меѓународно ниво и да нудите претплати, овој пакет може да биде совршен за вас бидејќи ви дава можност да ги прикажете вашите цени во повеќе валути и да продавате претплати за производи.

Последно, но не и најмалку важно, на Бизнис ВИП планот ве опремува со моќни карактеристики и алатки за е-трговија. Со овој пакет, ќе имате можност да прикажете производи и колекции колку што сакате, да понудите производи за претплата, да ги понудите вашите производи на Instagram и Facebook и да ги отстраните рекламите Wix од вашата веб-локација.

Исто така, ќе добивате автоматски пресметани извештаи за данок на промет за петстотини трансакции на месечна основа, како и добивате ваучери за Wix и купони за премиум апликации.

Планови за цени на Squarespace

Squarespace нуди многу поедноставни планови за цени од Wix. Она што го гледате е она што го добивате. Можете да изберете од 4 премиум планови: 2 веб-локации и 2 трговски.

Разочарувачки, градителот на страницата нема план за бесплатен засекогаш, но делумно го надополнува тоа со својот 14-дневен бесплатен пробен период. Цврсто верувам дека 2 недели се доволно време да се запознаете со платформата и да одлучите дали таа одговара на вашите потреби.

Ајде да се нурнеме во секоја од Плановите за цени на Squarespace.

План за цени на SquarespaceМесечна ценаГодишна цена
План бесплатен засекогашНеНе
Планови за веб-страници/
Личен план$ 23 / месец$ 16 / месец (заштедете 30%)
Бизнис план$ 33 / месец$ 23 / месец (заштедете 30%)
Комерцијални планови/
Основен план за е-трговија$ 36 / месец$ 27 / месец (заштедете 25%)
Напреден план за е-трговија$ 65 / месец$ 49 / месец (заштедете 24%)

на Лична планот е многу поскап од најосновниот план на Wix, но има многу причини зошто. За разлика од планот за поврзување домен на Wix, персоналниот план на Squarespace доаѓа со бесплатно приспособено име на домен за цела година, како и неограничен опсег и простор за складирање.

Дополнително, овој пакет вклучува бесплатна безбедност на SSL, вградени функции за оптимизација, основни метрики на веб-локации и оптимизација на мобилната страница. Сето ова ќе го добиете за 16 долари/месечно ако купите годишен договор.

на Бизнис планот е одличен за уметници и музичари чија цел е да создадат онлајн продавница за нивните занаети и производи. За 23 долари/месечно (годишна претплата), ќе добиете бесплатен професионален Gmail и Google Корисник/инбокс на Workspace цела година и да може да поканите неограничен број соработници на вашата веб-страница на Squarespace. Исто така, ќе имате можност да продадете неограничен број производи со 3% провизија за трансакција и да добиете до 100 долари Google Кредит за реклами.

Квадратни простори Основна трговија планот е преполн со деловни и продажни карактеристики. Вклучува сè во Business пакетот плус многу додатоци. Со овој план, ќе имате пристап до софистицирана аналитика за е-трговија, ќе можете да испраќате локално и регионално, да продавате лично со мобилната апликација Squarespace и да ги означите вашите производи во објавите на Инстаграм.

Вашите клиенти ќе имаат можност да креираат сметки за брзо плаќање и нема да имате такси за трансакции. Сето ова за само 27 долари месечно!

на Напредна трговија планот е идеален за компании кои сакаат да освојат пазарни удели од нивната конкуренција со помош на моќен маркетинг пакет и големи онлајн продавници кои примаат и обработуваат огромна количина на нарачки на дневна/неделна основа.

Освен сите карактеристики во пакетот Basic Commerce, овој план вклучува и наплата на напуштена количка, автоматско пресметување на стапката на FedEx, USPS и UPS во реално време и напредни попусти.

🏆 Победникот е…

Квадратен простор! Иако и двајцата создавачи на веб-страници нудат одлична веб-страница и деловни/комерцијални планови, Squarespace ја добива оваа битка бидејќи неговите планови се многу побогати и полесни за разбирање (што ви заштедува многу време и на крајот пари). Ако еден ден Wix одлучи да вклучи бесплатен домен и бесплатна професионална сметка на Gmail во сите или повеќето од своите премиум планови, работите може да станат интересни во оваа арена. Но, дотогаш, Squarespace ќе остане непобедлив.

Бесплатните проби се достапни и за Wix и за Squarespace. Пробајте го Wix бесплатно пробајте го Squarespace бесплатно. Започнете со изградба на вашата веб-страница уште денес!

поддршка на корисниците на

Вид на поддршка за кориснициWixSquarespace
Разговор во живоНеДа
Е-поштаДаДа
ТелефонДаНе
социјалните медиумиN / AДа (Твитер)
Статии и ЧППДаДа

Поддршка за корисници на Wix

Wix вклучува деноноќна грижа за клиентите во сите нејзини платени планови (бесплатниот план доаѓа со неприоритетна поддршка за корисници). Дополнително, тука е и Центар за помош на Wix кој е навистина лесен за употреба. Сè што треба да направите за да го најдете одговорот што го барате е да пополните клучен збор или фраза во лентата за пребарување и да изберете статија од резултатите.

Исто така има 46 категории на главни статии можете да пребарувате, вклучувајќи:

 • COVID-19 и вашата страница;
 • Домени;
 • Наплата;
 • Поштенски сандачиња;
 • Ascend by Wix;
 • Уредникот Wix;
 • Мобилен уредник;
 • Изведба и технички прашања;
 • SEO;
 • Маркетинг алатки;
 • Wix Analytics;
 • Wix продавници; и
 • Прифаќање плаќања.

Wix, исто така, им овозможува на своите клиенти да бараат повратен повик кога се најавени од компјутер. Обезбедува веб-страницата градител телефонска поддршка на повеќе јазици, вклучувајќи германски, француски, италијански, шпански, хебрејски, руски, јапонски и, се разбира, англиски. Плус, Wix обезбедува корејска поддршка за поднесените билети.

Wix до неодамна не нудеше поддршка за разговор. Во моментот, Поддршката за разговор во живо е достапна само на одредени локации, но можеш гласајте за оваа функција и дозволете им на луѓето во Wix да знаат дека оваа форма на грижа за клиентите е задолжителна.

Поддршка за корисници на Squarespace

Секој корисник на Squarespace може да се согласи со тоа Тимот за услуги на клиентите на Squarespace е исклучителен. Добитник е дури и на две награди Стив (една за Оддел за услуги на клиентите на годината во категоријата Компјутерски услуги и една за директор за услуги на клиентите на годината за директор за грижа за корисници).

Squarespace ја обезбедува грижата за клиентите исклучиво преку Интернет разговор во живо, неверојатно брзо систем за билети по е-пошта, длабински написи (Центарот за помош на Squarespace) и форум управуван од заедницата наречена Squarespace Answers.

За жал, Squarespace не нуди телефонска поддршка. Сега, знам дека сопствениците на бизниси и претприемачите кои се запознаени со технологијата можат да ја добијат потребната помош преку разговор во живо (брзи инструкции, screenshot-и, итн.), но почетниците може да се чувствуваат многу поудобно кога го слушаат гласот на експертот кога се обидуваат да ги решат проблемите поврзани со нивната веб-локација.

🏆 Победникот е…

Уште еднаш е нерешено! Иако тимот за поддршка на корисници на Squarespace е награден за неговата извонредна работа, ниту тој на Wix не треба да се потцени. Како што можете да видите, Wix ги слуша своите клиенти и почна да нуди разговор во живо на голем број локации. Можеби Squarespace треба да го стори истото и да воведе телефонска поддршка што е можно поскоро.

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Иако никој не може да остане рамнодушен на неговите модерни шаблони за веб-локации, Squarespace го нема она што е потребно за да го победи Wix, барем не во моментов. Wix можеби е поскапата платформа, но е и попријателска за почетници и побогата со карактеристики.

Создадете неверојатна веб-страница лесно со Wix

Искусете го совршениот спој на едноставност и моќ со Wix. Без разлика дали сте почетник или искусен професионалец, Wix нуди интуитивна алатка за уредување со влечење и пушти, приспособливи карактеристики и силни можности за е-трговија. Преобразете ги вашите идеи во прекрасна веб-локација со Wix.

Во моментов, Wix се грижи за поголем број поединци, претприемачи и компании благодарение на неговата разновидност и импресивната продавница за апликации. На крајот на краиштата, бројките не лажат – Wix има 200 милиони корисници, додека Squarespace има само околу 3.8 милиони претплатници.

Бесплатните проби се достапни и за Wix и за Squarespace. Пробајте го Wix бесплатно пробајте го Squarespace бесплатно. Започнете со изградба на вашата веб-страница уште денес!

Како ги разгледуваме градители на веб-страници: нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Мохит Ганград

Мохит е Управен уредник во Website Rating, каде што ја користи својата експертиза во дигиталните платформи и алтернативните работни начини на живот. Неговата работа првенствено се врти околу теми како што се градители на веб-страници, WordPress, и дигиталниот номадски начин на живот, обезбедувајќи им на читателите проникливи и практични насоки во овие области.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...