Научете како да креирате веб-страница бесплатно?

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Креирањето веб-локација бесплатно е одличен начин да започнете онлајн. Без разлика дали сте сопственик на мал бизнис, а freelancer, или само некој кој сака да ги сподели вашите мисли и идеи со светот, имањето веб-локација може да ви помогне да допрете до поширока публика.

Но, што ако немате искуство со кодирање или многу пари за трошење? Тука влегуваат бесплатните создавачи на веб-локации. Овие алатки го олеснуваат создавањето веб-локација со професионален изглед без претходно знаење.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за создавање бесплатна веб-локација. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Еве ја мојата листа на најдобри бесплатни создавачи на веб-страници ⇣ токму сега што ви дозволува да креирате бесплатна веб-локација. Затоа што навистина нема потреба да се плашите околу поставувањето и стартувањето на вашата прва веб-страница на Интернет.

Особено кога можете да креирате веб-страница бесплатно во 2024 година:

 • Најдобар бесплатен градител на веб-страници: Wix. Најлесната алатка за да креирате бесплатна веб-локација што е можно побрзо и страница што брзо се вчитува и оптимизирана за пребарувачите, но на бесплатни планови, се прикажуваат реклами.
 • Најлесен бесплатен Градител на сајтови: Site123. Бесплатниот градител на веб-страници ви овозможува да креирате зачудувачки и професионален сајт кој не бара веб дизајн или вештини за кодирање, но не доаѓа со функционалност за влечење и спуштање.
 • Најдобар бесплатен градител на онлајн продавница: Плоштад онлајн. Изградете ја вашата целосно функционална онлајн продавница или страница за онлајн нарачки во ресторанот, лесно, брзо и 100% бесплатно со Square Online.
 • Најдобро платена опција: Squarespace. Неспорната најдобра и најлесна за употреба визуелна алатка за влечење и спуштање за изградба на веб-страница во 2024 година. Сепак, Squarespace не нуди никакви бесплатни планови (но можете да заштедите 10% попуст на вашата прва претплата со користење на кодот ВЕБСИТЕРАЊЕ)

Во овој блог пост, ќе ви покажам како да креирате бесплатна веб-локација користејќи градител на веб-страници. Исто така, ќе ви дадам неколку совети за дизајнирање и приспособување на вашата веб-страница и нејзино промовирање штом ќе биде во живо.

Еве што ќе научите:

Сега, ајде да ги погледнеме најдобрите создавачи на веб-страници кои ви дозволуваат да креирате сопствена веб-страница бесплатно.

Најдобри создавачи на веб-страници кои ви дозволуваат да креирате веб-страница бесплатно

Еве една брза споредба на топ 5 потполно бесплатни создавачи на веб-страници за креирање на вашата веб-страница:

WixSite123Плоштад онлајнЗемете одговорНеверојатно
Слободен планДаДаДаДаДа
Платени плановиДа (од 16 $/месец)Да (од 12.80 $/месец)Да (од 29 $/месец)Да (13.24 $/месец)Да (од 6 $/месец)
Подготвен за е-трговијаДа (само на платени планови)Да (само на платени планови)Да (на бесплатни и платени планови)Да (само на платени планови)Да (на бесплатни и платени планови)
Повлечи и пуштиДаДаДаДаДа
АИ алаткиДаДаДаДаДа
Шаблони800 +100 +50 +100 +100 +
 

1 Wix

почетната страница на wix
 • Веб-страница: www.wix.com
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Да од $16/месец
 • Е-трговија подготвено: Да (само на платен план)
 • Веб дизајн пријателски за мобилни телефони: Да
 • Drag and drop: Да

Wix лесно е еден од најпознат од сите бесплатни создавачи на веб-локации со влечење и спуштање а тоа е веројатно затоа што користеле некои големи холивудски филмски ѕвезди за да ви кажат колку се добри.

Во моментов, Wix напојува околу 110 милиони веб-локации и онлајн продавници, така што само тоа треба да ви каже нешто. Пријавувањето на Wix е лесно и треба да започнете да работи за околу 2 минути.

Откако ќе се регистрирате, ќе ви бидат претставени неколку шаблони специфични за индустријата за избор и ова е веројатно една од нивните најголеми предности, професионалниот изглед на шаблоните. Без разлика дали сте фотограф или пекар, ќе има нешто што ќе одговара на сите.

Во овој момент, важно е да се спомене дека бесплатните шаблони можеби нема да ве импресионираат многу и тука можеби ќе треба да размислите за платена надградба. Друга работа што Wix ја прави добро е тоа што сите нивни страници се целосно одговорни.

wix шаблони

Ова значи дека веб-локацијата автоматски ќе се приспособи на кој било уред на кој се гледа, па може да биде мобилен телефон или таблет. Ова е многу силна карактеристика бидејќи е услов од Google а бројот на мобилни корисници рапидно се зголемува од година во година.

Платените опции започнуваат од само 16 $/месечно. Платените планови вклучуваат поврзување на приспособено име на домен, отстранување реклами, зголемување на просторот, ВИП поддршка и водење кампањи за е-пошта.

Скролувајте надолу за да научите како да креирате бесплатна веб-страница со Wix. Кои се добрите и лошите страни на користењето на Wix?

Добрите

Конс

 • Рекламите може да бидат нападни
 • Бесплатните шаблони изгледаат малку застарени
 • Основниот план не ги отстранува рекламите
 • Податоците не може да се извезат
 • Не можете да отворите онлајн продавница на бесплатниот план

Резиме

 • Градителот на веб-локации Wix е полн со функции кои ќе ви помогнат да изградите веб-страница
 • Бесплатната верзија на Wix ви овозможува да изградите веб-локација со добар изглед бесплатно на поддомен означен со Wix
 • Од само 16 долари/месечно, можете да се ослободите од рекламите и да добиете сопствено име на домен. Прочитај го моето детален преглед на Wix овде.

2 Site123

site123
 • Веб-страница: www.site123.com
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Да од $12.80/месец
 • Е-трговија подготвено: Да (само на платен план)
 • Мобилен дизајн: Да
 • Drag and drop: Не

Site123 е наменета за оние кои сакаат брзо да започнат и да работат и е одлична за сопственици на бизниси кои сакаат да поставуваат страници за е-трговија, блогови и целни страници.

Она што го прави Site123 различен е тоа што тој целосно ја отстранува зградата со влечење и пушти што го користат повеќето други производители на веб-страници. За некои ова ќе биде или фантастично или чекор наназад.

За да започнете, можете да изберете тема и неколку различни опции за веб дизајн. Иако темите не се највозбудливите, добивате многу повеќе опции за прилагодување од другите создавачи на веб-страници. Потоа можете да испратите содржина и страницата ќе биде генерирана за вас. Како и кај сите создавачи на веб-страници, бесплатната опција е ограничена, особено околу е-трговијата. Дознајте повеќе во нашите детални Преглед на сајтот 123.

Премиум планот започнува во $ 12.80 / месец и доаѓа со бесплатен домен за 1 година (или можете да го користите вашиот сопствен домен) и го отстранува брендирањето SITE123.

Кои се добрите и лошите страни на користењето на Site123?

Добрите

 • Гајба повеќејазични сајтови
 • Сајтови за е-трговија со професионален изглед
 • Оптимизација Пријателски сајтови
 • Целосна поддршка на веб-страницата
 • Лесен за користење

Конс

 • Без влечење и пуштање
 • Збунувачка структура на цените
 • Нема пристап до кодот на страницата
 • Не можете да објавите онлајн продавница на бесплатниот план

Резиме

 • Градител на веб-страници за почетници
 • Без влечење и спуштање, наместо тоа, ги има однапред подготвени сите елементи на веб-страницата
 • Бесплатната сметка на Site123 е прилично ограничена

3. Плоштад на Интернет

квадрат онлајн
 • Веб-страница: www.squareup.com
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Да од 29 долари месечно
 • Подготвена е-трговија: Да (на бесплатни и платени планови)
 • Мобилен дизајн: Да
 • Drag and drop: Не

Square е популарна платформа за плаќање што ви го олеснува наплатувањето на вашите клиенти онлајн и офлајн. Неодамна излегоа со нов производ наречен Square Online. Тоа ви овозможува да креирате онлајн продавница на самата платформа Square.

Square Online има многу различни шаблони за сите видови онлајн и офлајн бизниси. Без разлика дали сте ресторан, камион за храна или бренд за е-трговија, сè што треба да направите е да изберете образец и да ги пополните деталите.

Плоштад онлајн нуди прекрасни, мобилни оптимизирани шаблони за малопродажба, ресторани и услужни бизниси:

Можете да ги прилагодите сите аспекти на вашата онлајн продавница вклучувајќи фонтови, ширини, бои, итн. Сите нивни теми ви дозволуваат да прикажете дел од истакнати производи.

Ако се занимавате со ресторански бизнис, Square Online нуди десетици функции што ќе го направат водењето на вашиот ресторан како торта. Работи непречено заедно со Square Payments платформа и Square POS.

плоштад онлајн бесплатна продавница градител

Ако се занимавате со малопродажба, можете да управувате со вашиот бизнис онлајн и офлајн од една контролна табла. Исто така, нуди функции што ви дозволуваат да управувате со подигнување и враќање во продавницата онлајн.

Најдобриот дел е што ви овозможува да управувате со нарачките за сите ваши физички локации на едно место. Исто така, им овозможува на вашите клиенти да одлучат од која една од вашите физички продавници би сакале да подигнат артикли.

Исто така ви овозможува да продаваат на сајтовите на социјалните медиуми како Фејсбук и Инстаграм. Можете да означите ставки од вашата продавница во вашите објави на Инстаграм што ќе ги одведат вашите следбеници директно на страницата на производот:

Доаѓа и со некои карактеристики што ќе го олеснат водење на онлајн бизнис како на пр печатење на етикети и пресметка на стапката на испорака. Тој нуди дури и премиум попусти за испорака. Исто така, се интегрира со давателите на испорака за да ви помогне да управувате со вашите нарачки директно од вашата контролна табла.

Square Online има десетици апликации од трети страни на нивниот пазар за апликации што можете да го поврзете со вашата продавница за да додадете нова функционалност. На пример, можете да додадете социјален доказ на вашата веб-страница за да ја зголемите продажбата користејќи ја популарната алатка за е-трговија Fomo.

Или искористете ја моќта на маркетингот по е-пошта за да го удвоите вашиот бизнис преку интегрирање MailChimp во вашата онлајн продавница.

Бидејќи е изграден на врвот на платформата за плаќања Square, овој градител не бара од вас да интегрирате портал за плаќање. Можете само да ја користите вашата сметка за плаќања на Square.

Најдобриот дел за Square Online е тоа што нуди бесплатен план за да ви помогне да започнете. Сакавте да ја отворите вашата продавница и да видите дали луѓето се заинтересирани за вашите производи? Можете да го направите за неколку минути.

Бесплатниот план дозволува неограничени производи и нуди алатки за подигање, испорака и испорака. Но, тоа не ви дозволува да користите сопствено име на домен. Исто така, прикажува реклами за платформата Square.

ЦЕЛ за 29 долари месечно, може да ги отстраните плоштадите реклами, да користите приспособен домен и да добиете бесплатно име на домен за 1 година. Ако сакате да дозволите плаќања со PayPal, ќе ви треба план за изведба. Доаѓа со функции како што се прегледи на производи, напуштање на количката и напредно известување.

Планот Premium, кој е $ 72 месечно нуди ниски такси по трансакција, намалени стапки за испорака и испорака во реално време.

Добрите

 • Бесплатно име на домен за 1 година на сите платени планови.
 • Една од најлесните платформи за градење веб-страници на пазарот. Можете да го научите за неколку минути.
 • Прекрасни шаблони за веб-страници кои ќе ви помогнат да се истакнете. Шаблони за речиси сите видови бизниси.
 • Нуди бесплатен план за тестирање на водите.
 • Сите теми се одговорни и оптимизирани за мобилни телефони, што значи дека сите ваши клиенти ќе имаат одлично искуство без разлика кој уред го користат.
 • Планот Premium од 72 долари месечно нуди намалена стапка за обработка на трансакции.
 • Алатки за оптимизација за да го направите вашиот сајт Google-пријателски.

Конс

 • Бесплатниот план не дозволува сопствени имиња на домени. Вие сте ограничени на поддомен.
 • Планот Плус од 29 долари месечно не нуди многу повеќе од сопствен домен и нема реклами во споредба со бесплатниот план.
 • Прегледите на производите се достапни само ако плаќате дополнително месечно.

Резиме

 • на најдобар бесплатен градител на веб-страници за е-трговија во моментов.
 • Лесен градител на веб-страници што секој може да го користи за да изгради веб-страница за помалку од еден час.
 • Многу шаблони за секој тип на бизнис што ќе го направат вашиот бренд да се истакне.
 • Десетици функции за управување со вашиот ресторан или вашиот малопродажен бизнис.

4 GetResponse

почетната страница на getresponse
 • Веб-страница: www.getresponse.com
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Да од $13.24/месец
 • Подготвена е-трговија: Да (само на а платен план)
 • Веб дизајн пријателски за мобилни телефони: Да
 • Drag and drop: Да

GetResponse е компанија која нуди алатки за е-пошта маркетинг, креирање страници и алатки за автоматизација на маркетингот.

Еден од нивните производи е градител на веб-страници што им овозможува на корисниците да креираат и прилагодат сопствени веб-локации без потреба од вештини за кодирање или дизајн. Градителот на веб-страницата е достапен како дел од платените планови на GetResponse, но тие исто така нудат а бесплатна верзија на градител на веб-страница со ограничени карактеристики.

Кои се добрите и лошите страни на користењето на GetResponse?

Добрите

 • Уредувач за влечење и спуштање за лесно додавање и распоредување елементи на вашата веб-локација
 • 100-тини приспособливи шаблони за избор
 • Способност да се креираат и приспособат форми за да се доловат потенцијални клиенти

Конс

 • Бесплатната верзија на градител на веб-локации дозволува само основно прилагодување на вашата веб-страница
 • Ви дава само 500 mb простор за складирање
 • Не можете да отворите онлајн продавница на бесплатниот план

Резиме

 • GetResponse може да биде добра опција за мали бизниси или поединци кои сакаат да создадат едноставно присуство на интернет.
 • Прочитајте повеќе во мојот преглед на GetResponse овде.

5. Weebly

weebly
 • Веб-страница: www.weebly.com
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Да од 10 долари месечно
 • Подготвена е-трговија: Да (само на платен план)
 • Веб дизајн пријателски за мобилни телефони: Да
 • Drag and drop: Да

Weebly постои многу долго време и е исклучително популарна опција ако сакате само бесплатно без намера да користите какви било надградби. Weebly во моментов е домаќин на околу 40 милиони веб-страници.

Кога првпат ќе започнете со Weebly, веднаш забележувате колку е сè лесно. Повлекувањето и пуштањето е многу интуитивно и лесно за корисниците. Бесплатниот градител на веб-страници на Weebly е одлична опција за апсолутни почетници. Колоните може да се преместуваат и менуваат големината заедно со повеќето други елементи.

Друга голема работа што навистина ми се допаѓа кај Weebly е тоа што кога уредувате еден елемент, останатите ќе исчезнат, ова е навистина уредно и одличен начин да се ограничат одвлекувањата.

weebly шаблони

Планот за цени е многу едноставен и со основната опција од 10 долари, рекламите ќе бидат отстранети. На мојот тест со Weebly, изградив веб-страница од 100 страници со која се справи многу добро. Користејќи Wix, не би бил толку сигурен во градењето поголеми локации. Ако вие или некој од вашиот тим имате искуство и го знае кодот, Weebly лесно ви дозволува да го уредувате кодирањето. Ова е одлична вест за напредните корисници.

Исто така, постои апликација каде што можете дури и да интегрирате состаноци во вашата веб-страница. Исто како Wix, Weebly нуди многу широк спектар на професионални теми и сметам дека тоа е многу комплетен пакет, со добра вредност за парите ако ги изберете надградбите.

Како што беше споменато претходно, основниот план започнува од 10 долари. За бесплатниот план, ќе бидете на поддоменот Weebly и ќе имате мала реклама во подножјето на вашата страница.

Кои се добрите и лошите страни на користењето на Weebly?

Добрите

 • Ненаметливи реклами
 • Поедноставена цена
 • Многу пријателски за почетници
 • Професионални теми
 • Може да се користи HTML кодирање
 • Целосно одговорен
 • Добра платформа за е-трговија

Конс

 • Не може целосно да се приспособат боите на темите
 • Преместувањето на вашата страница може да биде тешко
 • Нема резервна копија на страницата
 • Не можете да отворите онлајн продавница на бесплатниот план

Резиме

 • Weebly е еден од најлесните за користење создавачи на веб-страници
 • Можете да ја задржите вашата бесплатна сметка колку што сакате

6. Неверојатно

неверојатно
 • Веб-страница: www.strikingly.com
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Да од $6/месец
 • Е-трговија подготвено: Да (на бесплатни и платени планови)
 • Мобилен дизајн: Да
 • Drag and drop: Да

За разлика од Wix и Weebly, големи се шансите дека никогаш не сте слушнале Неверојатно. Главна продажна точка на Strikingly се смелите, убави модерни сајтови на една страница. Тоа е затоа што главната продажна точка и карактеристика на Strikingly се неговата веб-страница на една страница.

Веб-страница на една страница е страница каде што корисникот ќе се движи низ различни делови додека слетува на почетната страница, тип на дизајн кој станува многу популарен овие денови.

Бидејќи главната карактеристика се страниците на една страница, впечатливо може да одземе многу од алатките и копчињата што ги бараат другите производители на веб-страници. Ова, се разбира, го прави многу лесен за користење.

Има некои добри опции за шаблони, иако не се целосно на исто ниво со Wix или Weebly. Она што го прави добро за да го надомести ова, е да ви претстави шаблони кои се сосема добри за да излезете директно од портата. Нема многу чепкање што треба да се направи.

впечатливо градител на веб-страници

За да ја изградите вашата страница, едноставно ќе ги преместите деловите што ви се потребни од лево кон десно. Можете исто така да додавате апликации, иако повторно понудата не е на исто ниво како и другите создавачи на веб-страници.

Едно нешто што треба да се забележи во врска со впечатливо е дека бесплатната опција е ограничена во она што можете да го направите. Во велејќи дека, на надградби од 6 на 16 долари обезбедуваат сериозна вредност за парите. Корисниците исто така можат да одат професионално една година бесплатно, само со поврзување на профил на LinkedIn и syncвоспоставување на некои контакти. Ова ќе ви заштеди 16 долари.

Кои се добрите и лошите страни на користењето Strikingly?

Добрите

 • Веб-страници со професионален изглед надвор од кутијата
 • Теми оптимизирани за мобилни телефони
 • Одлична вредност за парите
 • Изградба на веб-страница без код или потребни дизајнерски вештини
 • Дарежлива програма за награди

Конс

 • Бесплатната опција е малку ограничена
 • Мал број теми што можете да ги користите
 • Бесплатните планови не ви дозволуваат да направите онлајн продавница

Резиме

 • Еден од најдобрите создавачи на веб-страници на една страница
 • Идеален избор ако сакате да започнете онлајн портфолио, визит-картичка или веб-страница за онлајн продавница со еден производ
 • Можете да го задржите бесплатниот план засекогаш

7. Ucraft

украх
 • Веб-страница: www.ucraft.com
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Да од 10 долари месечно
 • Подготвена е-трговија: Да (само на платен план)
 • Мобилен дизајн: Да
 • Drag and drop: Да

на Ucraft градител на веб-страници е врз основа на блокови. Сложувате блокови еден врз друг и на крајот ќе имате комплетна веб-страница.

Иако има само 35 блокови што не е многу за да се издвои вашата веб-страница, тие се целосно приспособливи. Секој блок содржи елементи што можете да ги додадете или отстраните, и тука можете да бидете креативни. Можете дури и да креирате сопствени блокови од нула.

интеграции на веб-страници на ucraft

Што се однесува до е-трговијата, ова е една од најсилните карактеристики на Ucraft бидејќи има свој мотор за е-трговија. Иако, ако сакате да станете и да трчате во најбрзо можно време, Ucraft можеби не е за вас.

Премиум плановите на Ucraft започнуваат само $ 10 месечно отстранување на водениот жиг на Ucraft. Кои се добрите и лошите страни на користењето на Ucraft?

Добрите

 • Високо приспособлив градител на веб-страници
 • Силни карактеристики на е-трговија
 • Одлична поддршка на клиентите преку разговор во живо

Конс

 • Нема резервни копии на страницата
 • Не може да ги вратите вашите уредувања
 • Бесплатниот план не ви дозволува да креирате онлајн продавница
 • Не е погоден за поголеми посложени локации

Резиме

 • Лесен и едноставен интерфејс
 • Добро дизајнирани и добро конструирани шаблони
 • Вградената платформа за е-трговија ќе започне да се продава преку Интернет

8. лендер

Ландер
 • Веб-страница: www.landerapp.com
 • Слободен план: Да (но само за 14 дена)
 • Платен план: Да од 16 долари месечно
 • Е-трговија подготвено: Да (само на платен план)
 • Мобилен дизајн: Да
 • Drag and drop: Да

Ландер е целосно опремен градител на целни страници. Ако не сте запознаени со концептот на целни страници или не сте сигурни дали ви е потребна, тие се многу едноставни страници на една страница дизајнирани да зафаќаат потенцијални клиенти или да го убедат посетителот да преземе акција.

Таквите страници по својата природа ќе имаат многу помалку содржина од обична веб-локација, при што некои од нив прикажуваат само еден повик за акција.

Лендер прави зграда слетување страници неверојатно едноставни со интерфејс без неред. Можете да интегрирате портали за плаќање и да вршите тестирање за поделба на A/B, што е суштинска карактеристика за секој градител на целни страници. Во понуда се и аналитика и целосно следење.

Една кул карактеристика е Динамички текст. Ова овозможува барањето за пребарување на корисникот да се вметне автоматски во целната веб-страница како дел од кампањата за плаќање по клик.

Иако има 14-дневен бесплатен пробен период, Lander може да стане многу скап, бидејќи плановите се засноваат на бројот на посетители што ги добива вашата страница. Лендер е основниот план започнува од 16 долари месечно.

Кои се добрите и лошите страни на користењето на Lander?

Добрите

 • Сплит тестирање
 • Шаблони со висока конверзија
 • Лесен за користење
 • Вграден систем за известување
 • Мобилни одговорни шаблони
 • Интеграција на фан-страници на Фејсбук

Конс

 • Бесплатна опција е само за 14 дена
 • Скапи планови
 • Бесплатниот план не ви дозволува да креирате онлајн продавница

Резиме

 • Над 100 готови шаблони за целни страници
 • Лесниот за употреба визуелен уредник го прави супер лесно дизајнирањето на целна страница
 • Вградени способности за сплит тестирање и систем за известување

9. Jimdo

џимдо
 • Веб-страница: www.jimdo.com
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Да од $9/месец
 • Подготвена е-трговија: Да (само на платен план)
 • Мобилен дизајн: Да
 • Drag and drop: Да

Jimdo главно е насочено кон оние кои главно сакаат да градат продавници за е-трговија и нивната главна идеја е леснотијата на секој чекор од патот. Во моментов, има околу 20 милиони сајтови на Џимдо, а околу 200,000 од нив се онлајн продавници.

Со Џимдо можеш да бидеш воведување и продажба на производи во рок од неколку минути. Онаму каде што работите би можеле да се подобрат се шаблоните. Иако ги има многу, потребна е поголема флексибилност со нив.

Цената е речиси соодветна за e-commerce веб-страница градител, иако би рекол дека ако нема да ги користите функциите за е-трговија, би се препорачал друг градител на веб-страници со поевтини планови. Плановите за цени започнуваат од $ 9 / месец.

Кои се добрите и лошите страни на користењето на Jimdo?

Добрите

 • Најбрзиот начин да се активира продавницата за е-трговија
 • Многу прифатлива цена
 • Пристап до кодот
 • Силни елементи на оптимизација

Конс

 • Шаблоните се чувствуваат малку застарени
 • Платниот систем можеби не е најдобар за продавачите во САД
 • Бесплатниот план не ви дозволува да креирате онлајн продавница

Резиме

 • Ветува дека вашата веб-страница ќе биде отворена за 3 минути
 • Прилагодете го вашиот дизајн и уредете ја вашата веб-страница во секое време, без потреба од кодирање - не мора да бидете веб-развивач

10. Картичка

Кард
 • Веб-страница: www.carrd.co
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Да од 9 долари годишно
 • Подготвена е-трговија: Не
 • Мобилен дизајн: Да
 • Drag and drop: Да

Кард е релативно нов градител на веб-локации штотуку лансиран во 2016 година. Исто така е уште еден градител на една страница исто како Ucraft и ако сакате наједноставниот најлесен градител на веб-страници, Кард најверојатно ќе биде тој.

Севкупно има 54 шаблони, од кои 14 се само за про-корисници. Шаблоните не се групирани по индустрија, туку по тип, како во портфолиото, целната страница и профилот. Севкупно, уредникот на шаблоните изгледа многу елегантно и инспиративно.

Ја составувате вашата веб-страница користејќи елементи и сè изгледа многу природно. Некои од елементите вклучуваат тајмери, форми и галерии.
Како и обично, бесплатната опција ќе ве ограничи на поддомен, но онаму каде што Carrd навистина се издвојува се платените надградби, можете да одите професионално за само 9 долари годишно.

Carrd Pro е само 9 долари годишно и ви овозможува да користите сопствени имиња на домени и го отстранува брендирањето. Кои се добрите и лошите страни на користењето на Carrd?

Добрите

 • Многу лесен за користење и едноставен за користење
 • Екстремно евтини надградби
 • Веб-страници со професионален изглед
 • 54 одговорни шаблони за избор

Конс

 • Ново на пазарот
 • Само е-пошта поддршка
 • Ограничено на сајтови на една страница
 • Не можете да креирате онлајн продавница

Резиме

 • Создадете бесплатни, целосно одговорни страници на една страница за речиси сè
 • 100% бесплатно и профи планот е само 19 долари годишно

11. страници на Зохо

zoho
 • Веб-страница: www.zoho.com/sites
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Да од 5 долари месечно
 • Подготвена е-трговија: Не
 • Мобилен дизајн: Да
 • Drag and drop: Да

Да, има малку убаво име, но како е како градител на веб-страници? Севкупно Zoho е многу компетентен градител на веб-страници. Започнувањето е прилично брзо и започнувате со вообичаеното влечење и спуштање на елементите.

Додека го користевте drag and drop заедно со прилагодувањето на страницата, целото искуство не се чувствуваше толку полирано како другите бесплатни создавачи на веб-страници.
Има голем избор на теми од кои може да изберете, при што некои од нив изгледаат многу професионално, додека други изгледаат како да се од 1980-тите. Иако нудат 97 шаблони, не сите од нив реагираат.

Со оглед на тоа што Zoho е прилично голема софтверска корпорација која обезбедува SaaS и CRM, некои од карактеристиките на страницата, како што е создавачот на форми, се извонредни. Цените за ZoHo започнуваат од 5 долари месечно. Месечниот план обезбедува е-трговија планирајте, сепак, тоа е многу ограничено бидејќи можете да понудите само 25 производи за продажба.

Кои се добрите и лошите страни на користењето на Zoho Sites?

Добрите

 • Импресивен сет на функции
 • Пристап до HTML и CSS
 • Вградени алатки за оптимизација и статистика за сообраќај

Конс

 • Не сите теми се целосно одговорни за мобилни телефони
 • Некои теми се чувствуваат застарени
 • Мобилниот уредник може да се чувствува малку непријатно
  Не можете да креирате онлајн продавница

Резиме

 • Основна бесплатна алатка за градење веб-страници со бесплатен веб хостинг што ја завршува работата
 • Заменете се помеѓу шаблони кога сакате без да ја изгубите вашата содржина

12. Google Мојот бизнис

google
 • Веб-страница: www.google.com/бизнис/како-тоа-работи/веб-страница/
 • Слободен план: Да
 • Платен план: Не
 • Подготвена е-трговија: Не
 • Мобилен дизајн: Да
 • Drag and drop: Да

Како можам да направам сопствена веб-страница на Google бесплатно? Google Мојот бизнис е одговорот.

Google Мојот бизнис е бесплатен градител на веб-страници што ви овозможува да креирате едноставна веб-страница бесплатно за неколку минути. Googleградител на веб-страница е потполно бесплатна, а страницата што ја создавате е лесна за правење и уредување и од вашиот десктоп компјутер и од мобилен телефон.

Не мора да имате физички излог за да го изградите вашиот сајт со Google Мој бизнис, ако имате бизнис во областа на услуги или домашен бизнис со или без адреса, можете да ги наведете вашите податоци за да се појават на Google.

Кои се добрите и лошите страни на користењето Google Изградувач на веб-страници на My Business за бесплатно креирање веб-страница Google?

Добрите

 • Бесплатен веб хостинг и можете да го поврзете сопственото име на домен
 • Без реклами или брендирање
 • Респонзивни шаблони
 • Рекламите Експрес се подготвени да го поттикнат сообраќајот

Конс

 • Ограничени опции, не се идеални за поголеми или посложени локации
 • Основни шаблони и дизајни
 • Не можете да отворите онлајн продавница

Резиме

 • Google Мојот бизнис или Google Сајтовите се совршени за мали бизниси на кои не им треба многу содржина на нивната веб-локација
 • Ослободени од реклами или брендирање, а можете да користите сопствено бесплатно име на домен
 • Е 100% бесплатен градител на веб-страници од Google Мојот бизнис

13. Изградувач на веб-страници на Hostinger (порано познат како Zyro)

Почетна страница за градител на веб-страници на хостингер
 • Веб-страница: www.hostinger.com
 • Слободен план: Веќе не, но нуди бесплатна 30-дневна гаранција за враќање на парите
 • Платен план: Да од $2.99/месец
 • е-трговија подготвени: Да (само на платен план)
 • Мобилен дизајн: Да
 • Drag and drop: Да

Градител на веб-страници на Hostinger, лесно решение за вашите проекти за веб-градење. Иако е релативно нов во бизнисот, Hostinger веќе се прослави со тоа што е иновативен и едноставен начин да се изгради веб-страница со одличен изглед со релативно лесно.

Тоа е платформа за градење веб-локации која се фокусира на тоа да им понуди на своите корисници мазен и чист интерфејс, пакувајќи алатки лесни за употреба и за прилагодување и дизајнирање на вашата деловна или лична веб-локација.

Не се потребни вештини за кодирање или дизајн, градителот ќе ја заврши сета напорна работа за вас. Hostinger нуди алатки засновани на вештачка интелигенција, од генерирање содржина до предвидување на однесувањето на посетителите на вашата страница. Ова е многу очигледно уште од самиот почеток кога ја отворате платформата – сè е претставено на чист и разбирлив начин.

Започнувањето со градител на веб-страници на Hostinger е лесно. Прво, изберете тема од нивната огромна библиотека со шаблони и изберете ја онаа што најмногу ви се истакнува. Потоа можете да приспособите сè, од слики, текст и други елементи на веб-локацијата, плус можете да користите алатки за вештачка интелигенција за да генерирате дизајни, содржина и копчиња за повик за акција.

Исто така, ќе добиете бесплатен SSL сертификат и можност да избирате од преку еден милион фотографии од Unsplash директно во градителот. Ако некогаш наидете на неволја, нивниот тим за поддршка на корисници 24/7 ќе биде подготвен да одговори на секое прашање што може да го имате.

Сепак, постојат опции за надградба на вашата сметка за повеќе простор за складирање и можност за поврзување на сопствената регистрација на домен. Отклучување на платените опции Google Одлики за интеграција на аналитика и Фејсбук пиксели меѓу другите добрите.

Ова е еден од најдобрите евтини создавачи на веб-страници, но кои се добрите и лошите страни на користењето на Hostinger?

Добрите

 • Едноставен за употреба и интуитивен кориснички интерфејс, што му овозможува на некој да изгради веб-локација за неколку часа
 • Најевтин градител на веб-страници во 2024 година
 • Шаблони погодни за оптимизација и карактеристики за дизајн на веб-локации, обезбедувајќи поголема брзина на вчитување на веб-страниците во споредба со другите создавачи на веб-страници
 • Маркетинг карактеристики управувани од вештачка интелигенција, како што се Градител на лого, генератор на слогани и генератор на деловни имиња
 • AI Writer и AI Heatmap алатки за понатамошна оптимизација на содржината
 • 24/7 корисничка поддршка и 99.9% гаранција за време на работа
 • Интеграција на е-пошта, испраќање билтени и автоматизирани е-пошта

Конс

 • Нивните Содржина на вештачка интелигенција писателот моментално најдобро функционира само за англиски јазик
 • Во споредба со конкуренцијата, некои од карактеристиките се прилично основни и ограничени.

Резиме

 • Интуитивни и лесни за користење алатки, опции за некој кој штотуку почнува или за веб-администратор на кој му е потребна надградба од претходната платформа.
 • Можеби нема некои алатки што се гледаат кај другите конкуренти, но тимот зад Hostinger постојано работи на нови подобрувања и изданија на функции. Проверете го мојот Градител на веб-страници на Хостингер (Zyro) преглед овде.

Дали овие градители на веб-страници навистина се бесплатни?

На една од главните точки на блог пост. Може ли навистина да изградам веб-страница бесплатно? Па, да. Работи вака. Технички да, можете да креирате бесплатна веб-локација, но ќе има ограничувања на веб-страницата во однос на веб-развој и веб дизајн.

Некои од ограничувањата на веб-локациите со кои може да се соочите ако ја изберете опцијата „само бесплатно“, ќе има реклами или брендирање на вашата страница. За вашата веб-страница да изгледа попрофесионално, вообичаено ќе треба да платите за некои надградби за да ги отстраните рекламите или брендирањето.

Wix реклами и брендирање
Пример за реклами и брендирање на Wix

Исто така, за бесплатната опција, обично ќе треба да користите под-домен, за разлика од сопствените имиња на домени. На пример, на Weebly, името на доменот на вашата бесплатна веб-локација ќе биде нешто weebly.com/MikesGarage наместо да користите сопствено име на домен како MikesGarage.com. Со други зборови, ќе мора да добиете премиум план за да можете да го користите вашето сопствено име на домен.

 • Вашето име на домен на бесплатен план на страницата: https://mikesgarage.jimdo.com or https://www.jimdo.com/mikesgarage
 • Вашето име на домен на премиум план: https://www.mikesgarage.com (некои градители даваат дури и бесплатен домен за една година)

Исто така, обично ќе бидете ограничени во однос на број на страници што можете да ги додадете на вашата страница, како и на која било Градител на е-трговија опциите ќе бидат основни.

Накратко, „Го добивате она за што плаќате“ Вистина е овде и ако сте сериозни во врска со вашиот сајт и бизнис, некои од премиум надградбите може многу добро да вредат дополнителни трошоци. Нема многу бизниси кои можат да се отворат за само неколку долари месечно.

Од друга страна, користењето на бесплатен градител на веб-страници е одличен начин за тестирање на градител на веб-локации и да се почувствува како сето тоа функционира пред да одлучите кој е вистинскиот за вас.

Причини да имате веб-страница

Има толку многу причини да се изгради веб-локација, без разлика дали тоа е за лична употреба или за вашиот мал бизнис. Ајде да погледнеме некои од овие причини малку подетално;

1. Кредибилитет

Ова е веројатно единствената причина да започнете нова веб-страница. Без оглед на вашите вистински ингеренции, луѓето ќе ве гледаат како експерт штом ќе имате изработена веб-локација која ќе ве претставува.

Кога го имав мојот прв онлајн бизнис, секогаш ги прашував клиентите зошто ме избираат мене. Одговорот секогаш беше ист, „затоа што имавте веб-страница“.

2. Прикажете ги вашите таленти (или услуги)

Без разлика дали имате мал или голем бизнис или дури и ако сте бенд од еден човек, веб-страницата ви дава излог. Потенцијалните клиенти или работодавци можат веднаш да видат што имате да понудите.

Некои од најголемите бизнисмени на нашето време сите имаа веб-страници, Џеф Безос од Амазон и Шон Паркер во Spotify.

3. Ниска бариера за влез

Буквално можете да отворите бизнис во вашата спална соба и да привлечете клиенти за неколку минути, дури и со мал буџет. Тоа е еднакво поле за игра за секого, без оглед на вашата положба на социјалните мрежи или образование.

Запомнете, Марк Цукерберг го основа Фејсбук, џогерот на социјалните мрежи, во неговата соба во студентскиот дом.

Само во случај да ви треба нешто поубедливо, ајде да погледнеме некои Интернет факти (од овој пост). Во Северна Америка во 2018 година, 88.1% од луѓето користеле Интернет, следен од 80.23% во Европа. Дали сте го знаеле тоа Google обработува над 40,000 барања за пребарување секоја секунда? Тоа е многу луѓе кои потенцијално ја бараат вашата веб-страница.

Што е Градител на веб-страница и зошто да се користи?

Градителот на веб-страници е веројатно најлесниот и најбрзиот начин да се отстрани веб-страницата за неколку минути. Во едноставни термини, тоа е парче софтвер што ви овозможува да изградите веб-страница или блог без никакво кодирање. Бидејќи нема вклучено кодирање, едноставно ќе користите елементи за влечење и спуштање, заедно со некои шаблони.

Друга бесплатна (ish) алтернатива за градење веб-страница е да се користи Wordpress. Со и изгради а WordPress веб-страница. Тоа е многу флексибилен систем за управување со содржина (CMS), но има поостра крива на учење во споредба со создавачите на веб-страници. WordPress.com ви овозможува лесно да креирате бесплатна веб-локација или да изградите блог. Види го мојот WordPress споредба со Wix да дознаете кој CMS е најдобар за блогирање.

градител на веб-страници наспроти wordpress
Главните добрите и лошите страни на градител на веб-страници наспроти. WordPress

Додека WordPress.org е со отворен код и бесплатен, заедно со илјадници додатоци и теми, WordPress бара да се регистрирате со a веб хостинг компанија (плановите за хостирање не се бесплатни).

Креаторите на веб-страници обично доаѓаат во два вида, онлајн и офлајн. Иако ќе се фокусираме само на едниот тип кој е онлајн, мислам дека е важно сепак да се спомене другиот.

1. Офлајн Градител на веб-страници

Креатори на веб-страници „Офлајн“. доаѓаат во форма на софтвер. RapidWeaver за Mac е тип на офлајн градител на веб-страници. Обично ќе го преземете софтверот на вашиот компјутер и ќе почнете да работите на вашата веб-страница.

Една од предностите на офлајн софтверот е тоа што можете да работите на вашиот сајт насекаде, бидејќи не е потребна интернет конекција.

Најголемиот недостаток е тоа што ќе треба да ја поставите целата страница на веб-хостинг сметка, што може да биде технички предизвик. Порано користев офлајн градител на веб-страници Serif кој сега е прекинат, и мислам дека процесот на прикачување е доволна причина да не се користи офлајн градител на веб-страници.

2. Онлајн Градител на веб-страници

Со онлајн градител на веб-страници (оние што ги опфатив овде погоре), бесплатниот градител на веб-локации со кој одите ќе биде домаќин на сè што е онлајн во облакот. Ако треба да работите од друг компјутер, само треба да се најавите со деталите за вашата сметка и подготвени сте да одите.

Ќе добиете сè што ви треба и нема потреба да прикачувате ништо никаде или да поставите веб-хостинг, тоа е најлесното сеопфатно решение. Единственото нешто што навистина ви треба е веб прелистувач како Google Хром, интернет конекција и малку имагинација и слободно време за да ја стартувате вашата бесплатна веб-локација или онлајн продавница.

Како да креирате бесплатна веб-страница со Wix

Добро, го направивте целото ваше истражување, знаете што сакате и сега решивте да користите бесплатен сајт градител како Wix да креира веб-страница бесплатно.

Зошто Викс?

Wix е лесна за употреба платформа што ви помага да ја креирате вашата веб-локација со влечење и отпуштање на елементи како што се текстуални полиња, слики, итн. Тоа им олеснува на сите да управуваат со сопствената страница без разлика на нивото на вештина.

За разлика од другите создавачи на веб-страници, не се потребни комплицирани алатки за дизајнирање или поставување, лесно е да се разбере и најдобриот дел е што е бесплатен.

Создадете неверојатна веб-страница лесно со Wix

Искусете го совршениот спој на едноставност и моќ со Wix. Без разлика дали сте почетник или искусен професионалец, Wix нуди интуитивна алатка за уредување со влечење и пушти, приспособливи карактеристики и силни можности за е-трговија. Преобразете ги вашите идеи во прекрасна веб-локација со Wix.

Чекор 1 – Регистрирајте се за сметка на Wix.com

Регистрирање за сметка на Wix е едноставно и лесно, се што треба да направите е да пополните неколку полиња со информации за себе и да изберете име за најавување и лозинка. Ќе можете да пристапите до вашата сметка под вашата е-пошта/најава или Facebook ако ја изберете таа опција.

wix пријавете се

Втората опција е да се регистрирате користејќи ја вашата сметка на Facebook, ова ќе ви овозможи да останете најавени и да го одржувате времето поминато на Wix многу побрзо. Нема да ви одземе толку време како првиот чекор, но можеби е малку потешко бидејќи ФБ бара многу информации, но сепак не е тешко.

Чекор 2 - Изберете шаблон Wix

Првото нешто што ќе го видите кога ќе се најавите е Галеријата на шаблони. Оттука можете да започнете да го избирате шаблонот за вашата страница со кликнување на која било од темите што ви се допаѓаат.

изберете шаблон wix

Веднаш штом ќе кликнете на која било од нив, ќе ве однесе на следниот екран каде што има преглед на темата, заедно со нејзините карактеристики и опис.

Чекор 3 - Приспособете го вашиот шаблон (со помош на влечење и пушти)

Откако ќе го изберете вашиот шаблон, започнувањето е уште поедноставно од тоа бидејќи сè што треба да направите е да започнете да ја прилагодувате вашата страница со влечење и пуштање различни елементи на страницата.

приспособете го шаблонот wix

Wix им олеснува на сите да управуваат со сопствената страница без разлика на нивното ниво на вештина. За разлика од другите услуги, не се потребни комплицирани алатки за дизајнирање или поставување, лесно е да се разбере и најдобриот дел е што е бесплатен.

Сè може да се уредува и прилагоди:

 • Фонтови и бои
 • Текст, наслови и содржина
 • Навигациски елементи, менија и навигација
 • Медиуми, слики и видеа

Повлечете и испуштете ја вашата содржина на страницата и променете ја големината по ваш вкус. Ќе видите дека целата содржина на темата е поделена во различни категории кои се лесно препознатливи.

Чекор 3 - Објавете ја вашата веб-страница

Откако ќе завршите со прилагодување на вашиот сајт и дизајнирање по ваш вкус, останува само да одвоите малку време за да ги пополните бараните информации како на која адреса сакате да се најде веб-локацијата или која страница треба да се види прва (почетна страница) .

Едноставно следете ги упатствата и откако ќе завршите, слободно прикачете слики или видеа. Ако сакате да додадете повеќе содржина, кликнете на горната стрелка која ќе ве одведе до следниот чекор за креирање на вашата веб-страница.

објави бесплатна веб-страница за Wix

Веднаш штом ќе ја објавите вашата страница или дури и ако таа сè уште е во режим на нацрт, луѓето можат да ја најдат вашата веб-локација со едноставно внесување на www.yourwebsite.com (ве молиме имајте предвид дека ова ќе се промени кога ќе нарачате сопствен домен). Ако изберете да добиете приспособен домен, ова е местото каде што ќе ја поврзете вашата страница.

Проверете го овој Целосно упатство за почетници да ви помогне да го креирате вашиот прв бесплатен професионална веб-страница на Wix:

Најдобриот дел од изборот на Wix е тоа што ви овозможува да правите промени или да ја ажурирате вашата содржина секогаш кога сакате без никакви дополнителни трошоци.

Чекорите наведени погоре ви даваат поедноставен водич за тоа како да направите веб-локација бесплатно во 2024 година со Wix.

Овој водич ви дава подетален пристап.

Одговорени вообичаени прашања

Како да креирате веб-страница бесплатно?

Прво, регистрирајте се со бесплатен градител на веб-страници (препорачувам Wix). Потоа, приспособете ги шаблоните за веб-дизајн и страници. Следно, креирајте ги вашите страници и слики со содржина. Конечно, објавете ја вашата веб-страница на Интернет и одете во живо. Навистина не е покомплицирано од тоа.

Кои алатки за градење веб-страници можам да ги користам за да создадам веб-страница бесплатно во 2024 година?

Wix е една од најдобрите алатки за градење веб-страници што можете да ги користите за да креирате веб-страница бесплатно. Wix нуди два различни начини за креирање на вашата веб-страница: Wix ADI, што значи вештачка интелигенција за дизајн и Wix Editor. Со Wix ADI, можете да одговорите на неколку прашања и да дозволите алатката да ја создаде вашата веб-страница за вас.

Од друга страна, уредникот Wix ви овозможува да ја креирате вашата веб-страница од нула или да користите претходно направен шаблон со функција за влечење и спуштање. Покрај тоа, Wix исто така им обезбедува на корисниците Системи за управување со содржина, или CMS, што го олеснува управувањето со содржината на веб-локацијата, додавањето нови страници и правењето промени кога и да е потребно.

Значи, без разлика дали сте професионален веб-дизајнер или почетник, Wix е одлична алатка за градење веб-страници што треба да се користи при креирањето на вашата веб-страница бесплатно.

Може ли да користам сопствено име на домен со бесплатен градител на веб-страници?

Со бесплатниот план на компанијата за изработка на веб-страници, обично треба да користите под-домен, треба да се регистрирате за платен план за да користите сопствено име на домен.

Кој бесплатен градител на веб-страници е најлесен за користење?

Градителот на веб-локации на Wix користи лесен за употреба и интуитивен веб-дизајн со влечење и спуштање што го олеснува создавањето бесплатна веб-локација без никакво знаење за кодирање.

Дали Wix е навистина бесплатен?

Да и не. Да, можете да креирате веб-локација на Wix целосно бесплатно, меѓутоа, ако сакате да креирате онлајн продавница и да можете да користите сопствено професионално име на домен, тогаш треба да се регистрирате за премиум план.

Како да креирате веб-страница бесплатно со WordPress?

WordPress е многу популарен CMS (и напојува повеќе од една третина од сите веб-локации на интернет). WordPress доаѓа во две верзии, и двете се бесплатни. wordpress.com е хостирана верзија и wordpress.org е само-хостирана верзија (што значи дека ќе ви треба веб-хостинг за да го стартувате). WordPress и Wix се главните алатки за градење веб-страници во моментов, дознајте како тие се споредуваат овде.

Кои се важните чекори од процесот на креирање веб-страница за создавање бесплатна веб-страница?

Процесот на креирање веб-страница за изградба на бесплатна веб-локација вклучува низа важни чекори. Прво, треба да изберете почетна точка, која може да биде користење на претходно направен шаблон или почнување од нула. Следно, ќе треба да ги дизајнирате вашите веб-страници, што ќе вклучува избор на теми за дизајн, бои и фонтови што одговараат на вашиот бренд или лични преференци.

Исто така, важно е да запомните дека дизајнот на вашата веб-локација треба да биде лесен за користење и да реагира, така што посетителите можат лесно да се движат на десктоп и мобилни уреди. Можете да користите демо содржина, слики и текст за вашата веб-локација ако немате своја содржина за користење.

И на крај, не заборавајте редовно да ја тестирате, уредувате и прегледате вашата веб-локација за да бидете сигурни дека сè работи без проблеми пред да ја објавите онлајн. Следејќи ги овие чекори за креирање веб-локации, можете бесплатно да креирате веб-локација која ќе изгледа професионално, ќе биде пријателска за корисниците и ќе привлекува посетители на вашата веб-страница.

Колку ќе чини да се создаде веб-страница и да се регистрира име на домен?

Создавањето веб-локација и регистрирањето име на домен понекогаш може да има висока цена, но сепак можете да креирате веб-локација бесплатно со користење на градител на веб-страници што нуди бесплатен план.

Меѓутоа, ако сакате да користите приспособено име на домен, ќе треба да се регистрирате и купите од регистратор на домен, што може да чини од неколку долари до стотици долари годишно во зависност од името на доменот и регистраторот.

Некои производители на веб-страници нудат услуги за регистрација на домен и хостирање со платен план, што може да ви заштеди пари на долг рок. Меѓутоа, ако буџетот е ограничен, изборот на градител на веб-локации со бесплатен поддомен е одлична алтернатива за правење веб-локација бесплатно без трошоци за сопствено име на домен.

Што можам да направам за да ги подобрам перформансите на мојата бесплатна веб-локација?

Перформансите на вашата бесплатна веб-локација зависи од неколку фактори, вклучувајќи ја количината на медиумите и содржината на вашата веб-локација, големината на датотеките и создавачот на веб-локацијата што го користите.

Едно нешто што можете да направите за да ги подобрите перформансите на веб-локациите е да ги оптимизирате сликите и видеата со нивно компресирање и намалување на големината на нивната датотека додека го одржувате нивниот квалитет. Осигурете се дека дизајнот на вашата веб-локација е чист и јасен и изберете соодветен градител на веб-локации што може да се справи со сообраќајот на вашата веб-страница.

Исто така, неопходно е да обезбедите посебен формулар за контакт на вашата веб-локација за да им овозможите на посетителите лесно да ве контактираат или да бараат прашања за вашите производи или услуги. И на крај, ако градите бизнис веб-локација, проверете дали има брзо време на вчитување, бидејќи бавната веб-локација може да влијае на корисничкото искуство и да му наштети на вашиот деловен потенцијал.

Нашата пресуда

Добра работа, успеавте преку овој водич за тоа како да изградите веб-страница бесплатно во 2024 година.

Ги намалив најдобрите создавачи на веб-страници таму во моментов за бесплатно создавање веб-страница. Како што ќе видите, има многу да изберете, сепак, за кое и да се одлучите ќе се сведе на она што ви е поважно.

Дали сакате целосна продавница за е-трговија или ваш приоритет е да поставите веб-страница и да работи за неколку минути за да покажете потенцијален клиент? Можеби цената е главен двигател, или само ви треба едноставна страница на една страница која обезбедува професионална слика. Како и да е, сигурен сум дека постои една погоре што е соодветна за вас.

Создадете неверојатна веб-страница лесно со Wix

Искусете го совршениот спој на едноставност и моќ со Wix. Без разлика дали сте почетник или искусен професионалец, Wix нуди интуитивна алатка за уредување со влечење и пушти, приспособливи карактеристики и силни можности за е-трговија. Преобразете ги вашите идеи во прекрасна веб-локација со Wix.

Веднаш Градител на сајтови на Wix е најдобрата бесплатна алатка за градење страници со многу позитивни критики од корисниците и топло ја препорачувам да направи веб-локација без трошоци.

Како ги разгледуваме градители на веб-страници: нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...