Врвни услуги за маркетинг преку е-пошта за бизниси од сите големини

in Блог

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Е-мејл маркетинг е еден од најефикасните канали за дигитален маркетинг што го користат бизнисите ширум светот. Всушност, тој продолжува да генерира импресивни бројки за рентабилност за оние кои го користат правилно. Со најновите достигнувања во софтверот за е-пошта маркетинг, создавањето на успешна кампања за е-пошта што конвертира стана полесно од кога било досега. Еве некои од најдобри услуги за е-пошта маркетинг ⇣ што може да му помогне на вашиот бизнис да расте во 2024 година.

Главни преземања:

Brevo (порано Sendinblue) е најдобриот софтвер за е-пошта маркетинг сè-во-едно во 2024 година, погоден за бизниси од сите големини и буџети.

Најдобриот софтвер за маркетинг преку е-пошта за бизниси во 2024 година зависи од специфичните потреби како што се достапноста, леснотијата на користење и напредните опции за автоматизација на маркетингот.

При изборот на услугата за маркетинг на е-пошта во 2024 година, од клучно значење е да се прегледаат најдобрите практики, како што се темите, тестирањето A/B, шаблони, опции за персонализација, автоматизација, интеграции и известување и аналитика. Дополнително, клучните карактеристики што треба да ги барате се A/B и тестирање поделено, уредувач на е-пошта со влечење и спуштање, портал за статистика/аналитика и предупредувања за активирање спам.

Брзо резиме:

 1. Брево (поранешен Sendinblue) – Севкупно најдобар сè-во-едно софтвер за е-пошта маркетинг во 2024 година ⇣
 2. Постојана Контакт – Најдобра опција за маркетинг на е-пошта за мал бизнис ⇣
 3. GetResponse – Најдобар софтвер за автоматизација на е-пошта ⇣

Различни алатки имаат тенденција да се фокусираат на различни аспекти од маркетинг процесот, но опциите што ги наведов подолу споделуваат една работа: тие работат и работат постојано.

Главните карактеристики на кои внимавам вклучуваат A/B и сплит тестирање, едноставен уредувач на е-пошта со влечење и спуштање, некоја форма на портал за статистика/аналитика и потенцијални предупредувања за активирање спам.

Поминав часови анализирајќи ги сите врвни опции на пазарот за да ви ја донесам листата подолу. Некои луѓе нема да се согласат со мене, но искрено верувам дека ова се првите десет најдобри услуги за е-пошта маркетинг во 2024 година.

Најдобар софтвер за е-пошта маркетинг за мали бизниси во 2024 година

Со толку многу услуги за маркетинг на е-пошта таму, може да биде тешко да се знае која да се избере. Еве ги најдобрите опции за вас во моментов:

1. Brevo (порано Sendinblue – севкупно најдобар софтвер за е-пошта маркетинг)

Брево (поранешен Sendinblue)
 • Веб-страница: https://www.brevo.com
 • Најниска цена: Од $ 25 / месец
 • Одличен сеопфатен е-мејл маркетинг
 • Изградувач на шаблони со влечење и пушти
 • Моќен CRM центар
 • Интелигентни функции за испраќање базирани на машинско учење

Brevo е нашата број еден маркетинг алатка за е-пошта, и со добра причина.

Заедно со моќни карактеристики за е-пошта маркетинг, платформата, исто така, може да се пофали со СМС маркетинг, пристоен градител на слетување, мајчин портал за управување со CRM, трансакциска е-пошта и многу повеќе.

На страната на маркетингот преку е-пошта на равенката, ќе имате корист одличен уредувач за влечење и спуштање.

Започнете со дизајн од библиотеката со шаблони Brevo или креирајте сопствен распоред од нула. Додајте своја сопствена содржина, изберете мејлинг листа и притиснете го копчето за испраќање.

Комбинирајте го ова со СМС рекламирање, целни страници и моќниот CRM центар за победничка стратегија.

Добрите страни на Brevo:

 • Одлична библиотека со шаблони за е-пошта
 • Импресивен бесплатен засекогаш план
 • Кориснички центар за управување
 • Една од најдобрите бесплатни услуги за маркетинг преку е-пошта во 2024 година

Недостатоци на Brevo:

 • Не е достапна мобилна апликација
 • Прилагодувањето на е-поштата е малку ограничено
 • Ограничени интеграции со апликации од трети страни

Планови и цени на Brevo:

Брево се пофали еден бесплатен засекогаш и три платени планови. Сите четири опции доаѓаат со неограничено складирање на контакти.

Со бесплатниот план, ќе бидете ограничени на испраќање максимум 300 е-пошта дневно.

Надградба на Почетниот план започнува од 25 УСД/месечно за 20,000 е-пошта месечно, со додавање на A/B тестирање и напредна статистика.

A Бизнис планот започнува од $ 65 / месец за 20,000 е-пораки, а сопствените решенија на ниво на претпријатие се достапни за поголемите бизниси.

Дополнително, постои план на Enterprise кој има прилагодена цена според вашите персонализирани карактеристики.

2. Постојан контакт (Најдобра услуга за мали бизниси)

Почетна страница за постојан контакт
 • Веб-страница: https://www.constantcontact.com
 • Најниска цена: Од $ 12 / месец
 • Напреден градител на е-пошта со влечење и пушти
 • Одличен избор на елементи за е-пошта, вклучувајќи формулари и анкети
 • Моќна аналитика која ќе ви помогне да ја измерите ефективноста на кампањата
 • Увоз на список со контакти од различни платформи

Ако барате напредно решение за е-пошта маркетинг за да помогне во развојот на вашиот мал бизнис, Постојаниот контакт може да биде вашата најдобра опција.

Едно нешто што го сакам во него е тоа одличен аналитички портал, што го прави супер лесно да се анализира ефективноста на вашите кампањи, тестирајќи различни пристапи за максимизирање на вашата рентабилност.

Достапните напредни функции исто така се истакнуваат над толпата, со значајни споменувања, вклучувајќи анкети и анкети компатибилни со е-пошта, моќен создавач на страници (слетување) и одлично прилагодување со влечење и спуштање.

Добрите страни на постојан контакт:

 • Одличен аналитички портал
 • Вградени алатки за управување со настани
 • Интуитивен UX/UI

Недостатоци на постојан контакт:

 • Подпросечна вредност за парите
 • Донекаде ограничени карактеристики на автоматизација
 • Основни алатки за управување со списоци

Планови и цени за постојан контакт:

Едно нешто што се издвојува кај овој софтвер е неговиот одличен 60-дена бесплатен пробен период.

Неколку други компании нудат толку долго пробно, и ви дава многу време да сфатите дали е вистинската платформа за вашите потреби. Главната работа што треба да се забележи овде е дека ќе бидете ограничени на 100 контакти.

Основниот план започнува во $ 12 / месец за претплата за е-пошта и $ 45 / месец за понапредни План за е-пошта плус, со зголемување на цените според бројот на контакти што ги имате.

Прилагодени Pro решенија се исто така достапни на барање.

3. GetResponse (најдобар софтвер со опции за автоматизација на е-пошта)

почетната страница на getresponse
 • Веб-страница: https://www.getresponse.com
 • Најниска цена: Од $ 13.24 / месец
 • Маркетинг преку е-пошта и бројни други алатки
 • Моќен работен тек и маркетинг автоматизација
 • Водечка испорака
 • Импресивен креатор на целна страница

Ако се обидувате да најдете платформа за маркетинг на е-пошта што се фокусира на напредна маркетинг автоматизација, многу би сакал препорачуваме внимателно да го погледнете GetResponse.

За еден, неговите карактеристики за е-пошта маркетинг се одлични.

Со пакет шаблони за е-пошта, алатки за дизајн погодни за почетници, вградена библиотека со фотографии и над 99% испорачливост, има навистина многу што да се допадне овде.

Но, тоа не е сè.

Претплатата на GetResponse ќе ви овозможи и пристап до низа инка за конверзија, целна страница и алатки за создавање вебинари,

како и веб-притисни известувања, атрактивни формулари за пријавување и одлични алатки за автоматизација.

Добрите страни на GetResponse:

 • Лидер во маркетинг автоматизација
 • Одлични дополнителни алатки
 • Дарежливи попусти за 12 или 24-месечни претплати

Недостатоци на GetResponse:

 • Автоматизацијата е достапна само со врвни планови
 • Уредникот за влечење и спуштање може да биде подобар
 • Ограничена поддршка за клиенти

GetResponse планови и цени:

GetResponse нуди a 30-дена бесплатен пробен период на сите планови.

на $ 13.24 / месец, меѓу другото ќе добиете пристап до маркетинг преку е-пошта, целна страница и алатки за автоматски одговор.

$ 41.30 / месец додава ограничен градител за автоматизација, продажни инки и алатки за вебинари.

Или, плати $ 83.30 / месец за да добиете пристап до неограничена автоматизација на работниот тек, веб-притисни известувања и многу повеќе.

Попустите се достапни со едногодишна (-18%) и двегодишна (-30%) претплата, а прилагодените планови се достапни на барање.

Проверете го нашиот преглед GetResponse за да дознаете повеќе

4. ActiveCampaign (Најдобри напредни функции за автоматизација на маркетингот)

почетната страница на активна кампања

ActiveCampaign доаѓа опремен со пакет на моќни алатки дизајнирани да се грижат за различни маркетинг и продажни потреби. Тој нуди а целосно опремено решение за е-пошта маркетинг што ви овозможува да користите приспособливи шаблони, динамична содржина и функции за сегментација за ефективно да ја достигнете целната публика. Платформата гарантира дека можете беспрекорно да ги автоматизирате продажните активности, интегрирајќи се CRM функционалност, бодување на олово и други функции за автоматизација за поддршка на вашите напори за продажба. Компонентата CRM на ActiveCampaign ви овозможува да управувате со контактите, да го следите однесувањето на клиентите и ефикасно да затворате зделки.

Покрај овие основни понуди, ActiveCampaign исто така може да се пофали маркетинг автоматизација способности кои активираат персонализирани е-пораки врз основа на однесувањето на корисникот, автоматизираат следење и ви дозволуваат да заштедите време со рационализирана автоматизација на работниот тек. Неговата функција за пораки гарантира дека можете да ангажирате клиенти користејќи различни канали, вклучувајќи СМС, пораки на страницата и приспособена публика на Facebook.

Добрите страни на ActiveCampaign

 1. Автоматизација на високо ниво: Робусните карактеристики за автоматизација на ActiveCampaign го прават исклучителен избор за напредни потреби за маркетинг автоматизација.
 2. ЦЕР интеграција: Интегрирањето на CRM директно во платформата ја елиминира потребата од друго софтверско решение.
 3. Леснотија на користење: Корисничкиот интерфејс е интуитивен, што им олеснува на почетниците и напредните корисници да се движат и да ги користат сите функции.
 4. Способности за сегментирање: Карактеристиките за сегментација ви овозможуваат фино да ги насочите и персонализирате вашите кампањи.

Конс на ActiveCampaign

 1. Ограничен Градител на целни страници: Градителот на целните страници, иако е функционален, не е толку моќен или флексибилен како оние што се наоѓаат во некои други маркетинг алатки.
 2. Потенцијално огромно за почетници: Низата карактеристики и сложените способности за автоматизација може да бидат огромни за оние кои се нови во дигиталниот маркетинг.
 3. Скапо за малите бизниси: Напредните функции имаат цена, која може да биде пречка за малите бизниси или стартапите.

Цени за ActiveCampaign

 1. Повеќе: 39 $/месец – Вклучува CRM и дополнителни функции за автоматизација.
 2. Професионална: 61 $/месец – Напредни функции за поголеми бизниси.
 3. Претпријатие: Прилагодени цени – Сите карактеристики, плус сопствена стратегија и поддршка.

ActiveCampaign нуди сеопфатен пакет на маркетинг автоматизација, е-пошта маркетинг, автоматизација на продажба и CRM алатки кои се преполни со функции за да им помогнат на бизнисите да растат и да успеат. Тоа е особено силен избор за средни до големи бизниси и оние со напредни потреби за автоматизација. Сепак, цените и сложеноста може да бидат пречка за почетници и мали бизниси.

Подготвени сте да ги насочите вашите напори за маркетинг и продажба? Пробајте ја ActiveCampaign денес и надополнете го растот на вашиот бизнис. Со својот 14-дневен бесплатен пробен период, можете да ги истражувате сите негови карактеристики без никаква обврска. Проверете го нашиот детален преглед на ActiveCampaign за повеќе детали.

5. MailerLite (Најдобра бесплатна алатка за маркетинг преку е-пошта)

почетната страница на mailerlite
 • Веб-страница: https://www.mailerlite.com
 • Најниска цена: Од $ 9 / месец
 • Одлична опција бесплатно засекогаш
 • Одлични алатки со премиум претплата
 • Вградени алатки за креирање целна страница
 • Голем опсег на интуитивни дополнителни функции

Ако барате моќен бесплатен софтвер за маркетинг на е-пошта, MailerLite можеби е вашиот најдобар избор.

Бесплатниот засекогаш план доаѓа со дарежливи ограничувања за испраќање претплатници и е-пошта, заедно со доволно алатки за да вреди да се користи.

Забележителни пропусти вклучуваат шаблони за билтен, автоматско повторно испраќање, прилагоден HTML уредник и тестирање за поделба на A/B. Ќе треба да се надградите на платен план за да пристапите до овие функции.

Добрите страни на MailerLite:

 • UX/UI за почетници
 • Моќен бесплатен засекогаш план
 • Дарежливи ограничувања за испраќање контакти и е-пошта

Недостатоци на MailerLite:

 • Просечни стапки на испорака
 • Алатките за известување би можеле да бидат подобри
 • Некои алатки за уредување не секогаш работат добро

Планови и цени на MailerLite:

MailerLite користи структура на цени базирана на претплатници, со бесплатен засекогаш план и низа премиум опции.

Бесплатниот план поддржува 1-1000 претплатници и до 12,000 е-пошта месечно но нема некои напредни функции.

За повеќе претплатници и за отклучување на споменатите функции, очекувајте да платите што било од $ 9 / месец до илјадници месечно за премиум план.

Достапни се и разни додатоци, вклучително и градител на веб-страници за $ 10 месечно и посветени IP адреси за 50 долари месечно.

Проверете го нашиот преглед на Mailerlite за да дознаете повеќе

6. Mailchimp (Најдобра опција за маркетинг преку е-пошта freemium)

почетната страница на mailchimp
 • Веб-страница: https://mailchimp.com
 • Најниска цена: Од $ 13 / месец
 • Популарна опција со голема репутација
 • Одлична контролна табла за CRM
 • Одлична опција за брендиран е-пошта маркетинг
 • Content Studio за прилагодување на медиумите

Ако знаете нешто за е-пошта маркетинг, веројатно сте слушнале за Mailchimp.

Тоа е популарна опција за WordPress и корисници на Shopify, и доаѓа со одличен бесплатен засекогаш план.

Заедно со сите очекувани функции за е-пошта маркетинг, ќе имате пристап и до a моќен CRM центар, напредна аналитика, маркетинг автоматизација, и разни други алатки.

Две работи што ми се издвојуваат се платформата одлични шаблони и уредник за е-пошта погодни за почетници,

кои се дизајнирани да ви помогнат да составите атрактивни пораки со минимален труд.

Добрите страни на Mailchimp:

 • Одлична опција за Shopify и WordPress корисници
 • Импресивно метричко следење на перформансите
 • Пристоен бесплатен засекогаш план

Недостатоци на Mailchimp:

 • UI може да биде малку незгоден
 • Просечната вредност за парите
 • Ограничувачки ограничувања на договорот

Планови и цени на Mailchimp:

Постојат различни опции за претплата, вклучително и одлична опција бесплатно засекогаш кој поддржува до 2000 контакти.

Цените започнуваат од $ 13 / месец за план за суштинско значење, кој вклучува 500 контакти и 5000 месечни праќања на е-пошта.

Очекувајте да платите повеќе за повисок план или ако ви требаат повеќе контакти.

7. HubSpot е-пошта маркетинг (најдобра сè-во-едно алатка за е-пошта маркетинг)

почетната страница на hubspot
 • Веб-страница: https://www.hubspot.com/products/marketing/email
 • Најниска цена: Од $ 18 / месец
 • Одлична маркетинг алатка сè-во-едно
 • Одлични алатки за оптимизација на е-пошта
 • Импресивни карактеристики за персонализација и автоматизација
 • Пристојна опција бесплатно засекогаш

Не се согласуваат сите со мене, но јас сакам Алатки за е-пошта маркетинг на HubSpot поради моќта и разновидноста што ја носат на масата.

Заедно со пристапот до речиси секоја одлика за маркетинг на е-пошта што некогаш би можеле да ви требаат, HubSpot нуди пакет на други маркетинг карактеристики кои можете да ги користите за да ги надополните вашите кампањи за е-пошта.

Она што навистина се издвојува за мене се одличните алатки за персонализација и автоматизација на платформата.

Со овие, можете креирајте високо персонализирани е-пошта дизајнирани да ја подобрат вашата стапка на конверзија.

Искористете ги моќните алатки за оптимизација, вклучително и A/B тестирање и напредната статистика за ангажирање и користете го порталот за аналитика за да донесувате информирани маркетинг одлуки.

Добрите страни за маркетинг по е-пошта на HubSpot:

 • Моќни алатки за маркетинг сè-во-едно
 • Напреден CRM портал
 • Одлични карактеристики за персонализација

Недостатоци за е-пошта маркетинг на HubSpot:

 • Многу скапо
 • Автоматизацијата е достапна само со врвни планови
 • Премногу напреден за многу корисници

Маркетинг планови и цени за е-пошта на HubSpot:

Едно нешто што ми се допаѓа кај HubSpot е неговото одличен бесплатен засекогаш план.

Иако е малку ограничен, тој вклучува пакет алатки за е-пошта, заедно со контролна табла за известување, портал за управување со реклами и многу повеќе.

Платените планови започнуваат во $ 18 / месец за до 1000 контакти, но очекувајте да платите значително повеќе за напредни функции или повеќе контакти.

На пример, ќе треба да плаќате најмалку 800 долари месечно за да ја отклучите маркетинг автоматизацијата и паметната содржина, што е само премногу во моите очи.

8. AWeber (Најдобра опција за почетници)

aweber почетната страница
 • Веб-страница: https://www.aweber.com
 • Најниска цена: Од $ 12.50 / месец
 • Одличен градител на е-пошта напојуван со вештачка интелигенција
 • Сè што ви треба за вашите стратегии за е-пошта маркетинг
 • Импресивен избор на шаблони за е-пошта
 • Интерфејсот за уредување е-пошта со влечење и пушти

AWeber е нашиот избор број еден за почетници и со добра причина.

Сè што прави е направено за да ви ги олесни работите, и навистина има многу што да се допадне овде.

И со интелигентен дизајнер на е-пошта напојуван со вештачка интелигенција, импресивна библиотека со шаблони, целосна поддршка за целните страници и градител за влечење и пушти, не гледам зошто не би го сакале и вам.

Добрите страни на AWeber:

 • Одличен дизајнер со вештачка интелигенција
 • Многу пријателски за почетници
 • Едноставно, но моќно

Недостатоци на AWeber:

 • Не е најевтината достапна опција
 • Шаблоните може да бидат малку благи

Планови и цени на AWeber:

Бесплатен засекогаш план на AWeber поддржува до 500 претплатници, но му недостигаат напредни функции како што е тестот за поделба на A/B.

За да ги отклучите функциите што недостасуваат, ќе треба плати барем $ 12.50 / месец за годишна Плус претплата.

Очекувајте да платите повеќе за повеќе претплатници и со плаќања од месец до месец.

9. Klaviyo (Најдобро за е-пошта маркетинг за е-трговија)

почетната страница на klaviyo
 • Веб-страница: https://www.klaviyo.com
 • Најниска цена: Од $ 20 / месец
 • Е-пошта маркетинг дизајниран за е-трговија
 • Искористете ги вашите напори да продавате повеќе производи
 • Интеграции со бројни платформи
 • Одлични алатки за сегментација

Клавијо нуди широк спектар на алатки за е-пошта маркетинг дизајнирани специјално за е-трговија, и рапидно расте и станува омилен меѓу сопствениците на онлајн продавници ширум светот.

Има две работи што навистина ми се издвојуваат овде.

За еден, Го сакам бројот на длабоки интеграции што ги нуди Klaviyo.

Ако користите Shopify, BigCommerce или која било од другите големи платформи за е-трговија, ќе ви биде исклучително лесно да започнете.

Другото издвојување се карактеристиките за сегментација на платформата, кои ви дозволуваат да испраќате конкретни е-пошта до строго дефинираните групи на претплатници.

Добрите страни на Клавијо:

 • Одлични интеграции со еден клик
 • Моќно следење на статистиката за е-трговија
 • Одлични алатки за сегментација

Недостатоци на Klaviyo:

 • Нема мајчин градител на целни страници
 • Нема апликации за iOS или Android

Планови и цени на Klaviyo:

Klaviyo нуди бесплатен засекогаш план кој поддржува до 250 контакти и 500 праќања на е-пошта месечно.

Премиум плановите само за е-пошта започнуваат од 20 долари месечно, со цена на е-пошта плус СМС пакети $ 45 месечно.

10. Zoho кампањи (најдобра прифатлива опција)

кампањи зохо
 • Веб-страница: https://www.zoho.com/campaigns
 • Најниска цена: Од $ 3 / месец
 • Достапна, но моќна платформа за е-пошта маркетинг
 • Поддржано од моќта на екосистемот Зохо
 • Карактеристики за автоматско управување со базата на податоци
 • Импресивни алатки за сегментација на списокот

Ако сакате да ја искористите моќта на врвниот софтвер за е-пошта маркетинг, но немате дарежлив буџет, би Силно препорачуваме Zoho кампањи.

Иако е евтина, оваа платформа доаѓа со се што ви треба за да креирате високо приспособени стратегии за маркетинг на е-пошта.

И уште повеќе, тоа е поддржано од моќта на екосистемот Зохо, кој вклучува разни други алатки за маркетинг и продуктивност.

Добрите страни на Zoho Campaigns:

 • Одлична безбедност низ одборот
 • Исклучително прифатлива опција
 • Пристојни алатки за автоматизација

Лошите страни на Zoho кампањите:

 • Основен веб интерфејс
 • Недостасуваат напредни функции

Кампањи и цени на Zoho:

Zoho Campaigns се достапни бесплатно за најмногу 2000 претплатници, или можете да изберете од различни опции за претплата.

Цените започнуваат од 3 УСД/месечно за план базиран на е-пошта, 4.50 УСД/месечно за претплатнички план или 6 УСД за 250 кредити за плаќање по е-пошта.

Достапно е бесплатно демо, заедно со врвни сопствени решенија за напредни корисници.

11. SendGrid (Најдобро за трансакциски е-пошта)

почетната страница на sendgrid
 • Веб-страница: https://sendgrid.com
 • Најниска цена: Од $ 19.95 / месец
 • Одличен избор за трансакциски е-пошта за е-трговија
 • Достапно API за интегрирање на е-пошта со вашата веб-страница
 • Пристојни карактеристики за оптимизација на кампањата
 • Импресивни алатки за сегментација за рационализирано управување со списоци

Би препорачал внимателно да го погледнете SendGrid ако ви треба платформа за е-пошта маркетинг што е лесно да се интегрира со вашата веб-страница или онлајн продавница.

Со своите моќни API алатки, SendGrid ви овозможува да ја поврзете нејзината платформа за е-пошта со вашата веб-страница, што го прави одличен избор за работи како што се испраќање трансакциски и други е-пошта за е-трговија.

Исто така има различни напредни маркетинг карактеристики достапни, заедно со дарежливи планови кои се со многу конкурентни цени.

Предности на SendGrid:

 • Моќни алатки за API за е-пошта
 • Одлични алатки за анализа
 • Уредник за е-пошта за почетници

Недостатоци на SendGrid:

 • Ограничени алатки за сегментација
 • Автоматските одговори се просечни во најдобар случај

Планови и цени на SendGrid:

SendGrid нуди избор на опции за цени. Нејзините планови за е-пошта маркетинг вклучуваат a бесплатна засекогаш поддршка на планот до 2000 контакти платени опции почнувајќи од 15 $/месечно.

Алтернативно, на Плановите за API за е-пошта започнуваат од 19.95 долари месечно, со бесплатен план кој поддржува до 100 е-пораки дневно.

Зошто е важен маркетингот по е-пошта

Дигиталниот свет е минливо место, но е-пошта маркетингот е нешто што виси со години. И со добра причина.

Маркетингот по е-пошта е важен затоа што:

 • Има одличен рентабилност. Точните бројки варираат, но извештаите покажуваат дека маркетингот преку е-пошта има ROI од околу 4200%. Или кажано поинаку, за секој 1 долар што ќе го потрошите, се генерираат 42 долари приход.
 • Има повеќе 5.6 милијарди активни сметки за е-пошта. Тоа е речиси еден за секој човек во светот.
 • Луѓето читаат и комуницираат со е-пошта. Статистиката за е-пошта маркетинг од Constant Contact наведува дека просечната стапка на отворена е-пошта е 16.97 проценти, со стапка на кликање од 10.29 проценти.
 • Беше евтино. Ако работите сами, маркетингот преку е-пошта е исклучително достапен начин да генерирате приходи или да стекнете нови клиенти.
 • Ги поттикнува луѓето да преземат акција. Кога луѓето отвораат е-пошта, преземањето акција е автоматски одговор. Особено ако вашата содржина е интересна и релевантна.

Има многу други причини зошто е важен маркетингот преку е-пошта, но сигурен сум дека до сега ја добивате сликата.

Што е платформа за маркетинг на е-пошта?

Во едноставни термини, платформа за е-пошта маркетинг е програма дизајнирана да ви помогне да креирате, оптимизирате и управувате со е-пошта маркетинг кампањи.

Повеќето платформи доаѓаат со некоја форма на градител на е-пошта, различни алатки за анализа и известување и интеграции кои ќе ви помогнат да го изградите вашиот каталог за пошта.

Згора на ова, можеби ќе имате пристап до претходно изградени шаблони за е-пошта, дизајн и тестирање на спам, функции за управување со контакти, градител на страници (слетување) и многу повеќе.

Што треба да направи алатката за е-пошта маркетинг?

Има бројни работи што треба да ги барате при изборот на алатка за маркетинг преку е-пошта.

Според наше мислење, тоа е исклучително важно да се чувајте го следново пред вашиот ум.

Кориснички интерфејс

Ова треба да биде сосема само-објасниво, но важно е да изберете алатка за маркетинг преку е-пошта со кориснички, интуитивен интерфејс.

Нема смисла да користите нешто што ви е збунувачки - само ќе си ги отежнувате работите.

Шаблони

Една особено важна работа на која обрнувам внимание е големината и квалитетот на библиотеката со шаблони за е-пошта на алатката.

Ако немате многу дизајнерски вештини, засновањето на вашите е-пошта на претходно изградени шаблони е одличен начин да се осигурате дека тие се интересни и привлечни.

Сегментација

Повеќето платформи за е-пошта маркетинг доаѓаат со некој вид алатки за сегментација на списокот со контакти, што во основа ви дозволува да креирате подлисти што можете да ги користите за да ви помогне да ги насочите вашите кампањи.

Персонализација

Висококвалитетните алатки за е-пошта маркетинг треба да вклучуваат некакви карактеристики за персонализација.

Ова во суштина значи дека е-пораките се наменети за индивидуални претплатници, со додадена или отстранета содржина врз основа на информациите што ги имате за нив.

Автоматизација и интеграции

Со автоматизација на е-пошта маркетинг, можете поставете пораки што ќе се испраќаат како одговор на конкретни дејства и/или правила.

Примери за ова вклучуваат работи како што се потврди за претплата, трансакциски пораки, потврди за нарачка/испорака и многу повеќе.

А / Б тестирање

Со алатките за тестирање на е-пошта/кампања, ќе можете пробајте различни дизајни, содржина, време за испраќање и повеќе за да ја оптимизирате ефективноста на вашите маркетинг напори.

Известување и анализа

Според моите очи, ова е уште една работа на која треба да обрнете посебно внимание, како алатките за известување и аналитика со висок квалитет ќе ви помогнат да донесувате информирани одлуки за вашите маркетинг кампањи за е-пошта.

Целосна табела за споредба

Цени одГраница за претплатници за бесплатен планАнкета ГрадителИзведувач на страници за слетување
Брево (поранешен Sendinblue) ⇣$ 25 / месецнеограниченНеДа
Постојан контакт ⇣$ 12 / месец100ДаДа
GetResponse ⇣$ 13.24 / месецБез бесплатен планДаДа
Mailchimp ⇣$ 13 / месец2000ДаДа
MailerLite ⇣$ 9 / месец1000ДаДа
HubSpot е-пошта маркетинг ⇣$ 18 / месецнеограниченДаДа
Авебер ⇣$ 12.50 / месец500НеДа
Клавијо ⇣$ 20 / месец250НеНе
Zoho кампањи ⇣$ 3 / месец2000НеДа
SendGrid ⇣$ 19.95 / месец2000НеНе

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Има безброј платформи за маркетинг на е-пошта таму, но Најдов огромни разлики помеѓу најдоброто и најлошото.

Напредните опции, вклучувајќи ги и оние што ги наведов овде, генерално вклучуваат пакет на моќни функции дизајнирани да ви помогнат да ја максимизирате ефективноста на вашите маркетинг кампањи.

На врвот на нашата листа седи Брево (поранешен Sendinblue), што е одлична сеопфатна опција.

Брево: Маркетинг платформа се-во-едно

Изградете подобри односи со клиентите со Брево - се-во-едно маркетинг платформа на која и веруваат над 180,000 бизниси ширум светот. Карактеристиките вклучуваат кампањи за е-пошта напојувани со вештачка интелигенција, напредна автоматизација, целни страници, СМС пораки и многу повеќе.

Постојана Контакт е одличен избор за мали бизнис корисници, GetResponse обезбедува водечки алатки за автоматизација на е-пошта и Klaviyo е омилената платформа специфична за е-трговија.

Ако сте со густ буџет, можеби ќе сакате да размислите MailChimp or Mailerlite's бесплатен план. Или, трошете неколку долари месечно на премиум опција од Кампањи за Зохо.

AWeber е одличен избор за почетници, HubSpot е-пошта маркетинг е најдобро за напредни корисници, и SendGrid's API за е-пошта е одличен избор за автоматизирани трансакциски е-пошта.

На крајот на краиштата, мислам дека не можете да погрешите со ниту една од десетте опции на оваа листа.

Размислете за вашите цели, идентификувајте го вашиот буџет и одлучете која од најдобрите платформи за е-пошта маркетинг најдобро одговара на вашите потреби.

Искористете ги предностите на бесплатните проби и бесплатниот засекогаш план ако ви треба повеќе време за да одлучите, а пред сè, не избрзувајте со изборот - или на крајот може да трошите пари на нешто што не работи за вас.

Како ги разгледуваме алатките за е-пошта маркетинг: нашата методологија

Изборот на вистинската услуга за маркетинг преку е-пошта е повеќе од само избор на алатка за испраќање е-пошта. Станува збор за изнаоѓање решение кое ќе ја подобри вашата маркетинг стратегија, ќе ја рационализира комуникацијата и ќе го поттикне ангажманот. Еве како ги оценуваме и прегледуваме алатките за маркетинг преку е-пошта за да се осигураме дека ги добивате само најдобрите информации пред да донесете одлука:

 1. Интерфејс лесен за корисници: Им даваме приоритет на алатките кои нудат уредувач за влечење и спуштање. Оваа функција е од клучно значење за создавање уникатни шаблони за е-пошта без напор, елиминирајќи ја потребата од големо знаење за кодирање.
 2. Разновидност во типовите на кампањи: Клучна е можноста за поддршка на различни формати на е-пошта. Без разлика дали се работи за стандардни билтени, способности за тестирање A/B или поставување автоодговори, разновидноста е значаен фактор во нашата евалуација.
 3. Напредна маркетинг автоматизација: Од основните автоодговори до посложени функции како насочени кампањи и означување на контакти, проценуваме колку добро алатката може да ги автоматизира и прилагоди вашите напори за маркетинг на е-пошта.
 4. Ефикасна интеграција на формуларот за регистрација: Алатката за маркетинг на е-пошта од највисоко ниво треба да овозможи лесна интеграција на формуларите за пријавување на вашата веб-локација или посветените целни страници, поедноставувајќи го процесот на зголемување на вашата листа на претплатници.
 5. Автономија во управувањето со претплати: Бараме алатки кои ги овластуваат корисниците со самоуправувани процеси за вклучување и откажување, намалувајќи ја потребата за рачен надзор и подобрувајќи го корисничкото искуство.
 6. Беспрекорни интеграции: Способноста за беспрекорно поврзување со други основни платформи – како што се вашиот блог, страницата за е-трговија, CRM или алатките за аналитика – е критичен аспект што го испитуваме.
 7. Испорака на е-пошта: Одлична алатка е онаа што гарантира дека вашите е-пошта навистина допираат до вашата публика. Ја проценуваме ефективноста на секоја алатка во заобиколувањето на филтрите за спам и обезбедувањето високи стапки на испорака.
 8. Сеопфатни опции за поддршка: Ние веруваме во алатки кои нудат силна поддршка преку различни канали, било да е тоа детална база на знаење, е-пошта, разговор во живо или телефонска поддршка, за да ви помогнат секогаш кога е потребно.
 9. Длабоко известување: Разбирањето на влијанието на вашите кампањи за е-пошта е од витално значење. Навлегуваме во видот на податоци и аналитика што ги обезбедува секоја алатка, фокусирајќи се на длабочината и корисноста на понудените увиди.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ахсан Зафер

Ахсан е писател во Website Rating кој опфаќа широк спектар на теми од модерната технологија. Неговите написи истражуваат во SaaS, дигитален маркетинг, оптимизација, сајбер безбедност и новите технологии, нудејќи им на читателите сеопфатни увиди и ажурирања за овие полиња кои брзо се развиваат.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...