Топ алтернативи за Dropbox за безбедно и сигурно складирање во облак

in облак чување, Споредби

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Обезбедувачите на складирање во облак како Dropbox ни олесни не само да правиме резервни копии на нашите работни и лични датотеки, туку и да ги споделуваме и да соработуваме со други. Иако Dropbox е добро, всушност навистина добро, има подобро платени слободен Dropbox алтернативи ⇣ таму нуди побезбедно складирање во облак и споделување датотеки.

Има и подобри Dropbox услуги на конкурентите таму.

 • Најдобро во целина Dropbox конкурент: pCloud ⇣ pCloud е мојот омилен провајдер за складирање облак, главно поради неговите евтини цени, одличните безбедносни карактеристики како што се шифрирање од страна на клиентот и приватност со нула знаење и прифатливи еднократни трошоци за доживотни претплати.
 • Прв вицешампион: Sync.com ⇣ Sync е мојот избор број два бидејќи е лесен за користење, доаѓа со одлична безбедност, споделување и функции за соработка и е достапен.
 • Второ второпласирана: Iceddrive ⇣ Icedrive е мојот избор број три поради неговите одлични карактеристики како што се алгоритам за шифрирање Twofish, шифрирање од страна на клиентот, приватност со нула знаење, интуитивен дизајн на интерфејс и конкурентни цени.
 • Најдобра бесплатна алтернатива за Dropbox: Google Возете ⇣ Google Drive е најдобрата бесплатна алтернатива за Dropbox. Го сакам бесплатниот простор од 15 GB и интеграцијата со Google Документи, Google Листови и апликации од трети страни, но неговата безбедност и датотека sync може да биде подобро.

со повеќе од 600 милиони корисници во светот, Dropbox е, без сомнение, еден од најпопуларните даватели на складирање облак. Но ги има многу Dropbox конкуренти таму кои обезбедуваат подобра безбедност и карактеристики по поприфатливи цени.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе Dropbox. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Додека Dropbox има робусни безбедносни карактеристики како шифрирање на податоци и двофакторна автентикација, некои корисници можеби ќе сакаат поголема контрола врз нивните податоци. Избор на различна услуга за складирање облак со дополнителни безбедносни карактеристики, како шифрирање од крај до крај или политика за нула знаење, може да биде подобра опција.

А многу Dropbox Корисниците се жалат на просечните безбедносни карактеристики:

dropbox лоши безбедносни прегледи на Твитер

Зошто треба да изберете друг провајдер за складирање облак? Одговорот е едноставен. Dropbox има многу недостатоци:

 1. Загриженост за приватноста на податоците: Dropbox може да пристапи до вашите податоци, што претставува потенцијален ризик за вашата приватност и доверливост.
 2. Ограничен бесплатен простор: Со Dropbox, корисниците на бесплатна сметка се ограничени на скудни 2 GB простор, што често е недоволно за растечките дигитални потреби.
 3. Безбедносни проблеми: Dropbox е хакиран ДВАПАТИ, прво во 2012 година кога беа откриени мејловите и лозинките на преку 68 милиони корисници, а потоа во 2022 година кога станаа жртва на фишинг напад.
 4. Прескапи планови за цени: DropboxПлановите за претплата се релативно скапи, нудејќи помала вредност од многу други алтернативи за складирање облак.

Топ алтернативи за Dropbox во 2024

Еве го мојот преглед на најдобрите Dropbox алтернативи кои доаѓаат со подобра приватност и шифрирање за складирање и споделување датотеки во облакот.

Еве ги 13-те најдобри страници за хостирање и споделување датотеки како Dropbox веднаш:

ПровајдерЈурисдикцијаШифрирање од страна на клиентотСлободно чувањеЦени
pCloud 🏆ШвајцаријаДаДа - 10 GBОд 4.99 долари месечно (200 долари за доживотен план)
Sync.com 🏆КанадаДаДа - 5 GBОд 5 долари месечно
Google ВозиСоединети ДржавиНеДа - 15 GBОд 1.99 долари месечно
Iceddrive 🏆Обединето КралствоДаДа - 10 GBОд 4.99 долари месечно (99 долари за доживотен план)
Интернкс 🏆ШпанијаДаДа - 10 GBОд 1.15 УСД / месечно
NordLocker 🏆ПанамаДаДа - 3 GBОд 3.99 долари месечно
Box.com 🏆Соединети ДржавиДаДа - 10 GBОд 10 долари месечно
Backblaze B2Соединети ДржавиДаНеОд 5 долари месечно
Амазон дискСоединети ДржавиНеДа - 5 GBОд 19.99 долари годишно
Мајкрософт OneDriveСоединети ДржавиНеДа - 5 GBОд 69.99 долари годишно
Tresorit 🏆ШвајцаријаДаДа - 5 GBОд 10.50 долари месечно
SpiderOakСоединети ДржавиДаНеОд 6 долари месечно
ИДрајв 🏆Соединети ДржавиДаДа - 5 GBОд 59 долари годишно

На крајот од оваа листа, вклучив два од најлошите провајдери за складирање облак во моментов кои силно препорачувам никогаш да не ги користите.

1. pCloud (Најдобра вредност за парите Dropbox алтернатива)

 • Веб-страница: https://www.pcloud.com/
 • Една од најевтините алтернативи за Dropbox
 • pCloud Крипто шифрирање од страна на клиентот со приватност со нула знаење како дополнителна платена услуга
 • Бесплатен план за Forever што доаѓа со до 10 GB бесплатен простор
 • Премиум плановите започнуваат од 4.99 УСД месечно за годишни претплати
 • Доживотни планови (плати еднаш!) од 200 долари
 • Деловни планови за неограничен простор од 19.98 долари месечно по корисник
pcloud

pCloud е еден од најевтините опции за складирање облак на пазарот. Нуди до 10 GB бесплатен простор кога ќе се регистрирате. За жал, не целиот овој простор е отклучен. За да ги имате на располагање сите 10 GB простор за облак, ќе мора да го следите pCloudупатство за почетници.

pcloud карактеристики

pCloud карактеристики

 • Како швајцарска компанија, pCloud нуди Швајцарска заштита на податоци со својот шифрирање од страна на клиентот приватност со нула знаење. Функционалноста за шифрирање од страна на клиентот ги штити вашите датотеки од каков било неовластен пристап бидејќи шифрирањето се случува пред вашите податоци да бидат поставени од вашиот уред на pCloudсерверите на. Функцијата за приватност со нула знаење, од друга страна, не му дозволува на давателот на услугата да ги прегледува вашите клучеви за шифрирање бидејќи тие се достапни само на нивниот создавач, а тоа сте вие.
 • pCloud има апликации за мобилни уреди (Андроид и iOS) и апликации за десктоп (Windows, Linux и Mac). Плус, има pCloudвеб-платформа на достапни преку кој било од најшироко користените веб-прелистувачи.
 • pCloud доаѓа со повеќе функции за да се олесни соработката без разлика дали се вашите соработници pCloud корисници или не. На „Покани во папка“ опцијата ви овозможува да споделувате приватни папки со други pCloud корисници со три различни нивоа на пристап (Преглед, уредување и управување). Потоа, тука е „Споделени врски“ функција која ви овозможува да споделувате големи датотеки со вашите пријатели и семејството, дури и ако тие не се дел од нив pCloud корисничка база. На „Барања за податотеки“ опција е создадена за примање датотеки директно на вашиот pCloud сметка. Конечно, на „Јавна папка“ функцијата ви овозможува да креирате директни врски до датотеки и папки.
 • pCloud нуди 10 GB простор на дискот бесплатно.
 • pCloud is многу поевтино отколку повеќето услуги за складирање на облак датотеки и документи.
 • pCloud Крипто (платен додаток) вклучува уникатно шифрирање од страна на клиентот со приватност со нула знаење и повеќеслојна заштита.
 • pCloud Резерва обезбедува безбедна резервна копија на облак за компјутер и Mac.
pcloud табла

Добрите и лошите страни на облакот

Позитивни:

 • Основни pCloud сметката доаѓа со до 10 GB бесплатен облак складирање
 • Неверојатни еднократни плаќања за доживотни планови
 • Употреба на повеќе уреди
 • Безбедносни мерки од прва класа (заштита на каналот TLS/SSL; 256-битна AES шифрирање за сите датотеки; 5 копии од вашите датотеки на различни сервери)
 • Повеќе опции за споделување датотеки

Конс:

 • pCloud Крипто (шифрирање од страна на клиентот + приватност со нула знаење + повеќеслојна заштита) чини дополнително

pCloud планови за цените

на Бесплатниот план за Форевер нуди простор за складирање до 10 GB. pCloud"S Премиум планови почнувајте од 4.99 долари месечно за годишни претплати. Провајдерот за складирање облак вклучува 500 GB простор на дискот во своите Premium пакети и дозволува 500 GB пропусен опсег за пренос на податоци за споделување.

Исто така има Пакети Premium Plus кои доаѓаат со простор за складирање облак од 2 TB.

За разлика од повеќето други даватели на складирање облак, pCloud исто така нуди и доживотен план за само 200 долари. Тоа е еднократна цена и добивате 500 GB простор за складирање засекогаш.

Бесплатен план од 10 GB
 • пренос на податоци: 3 GB
 • Мебел за складирање: 10 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Премиум план од 500 GB
 • пренос на податоци: 500 GB
 • Мебел за складирање: 500 GB
 • Цена месечно: $ 4.99
 • Цена годишно: $ 49.99
 • Доживотна цена: 200 долари (еднократно плаќање)
План за Premium Plus 2TB
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Цена месечно: $ 9.99
 • Цена годишно: $ 99.99
 • Доживотна цена: 400 долари (еднократно плаќање)
Прилагоден план од 10 ТБ
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Мебел за складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Доживотна цена: 1,200 долари (еднократно плаќање)
Семеен план од 2 ТБ
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Мебел за складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Корисници:-1 5
 • Доживотна цена: 600 долари (еднократно плаќање)
Семеен план од 10 ТБ
 • пренос на податоци: 10 TB (10,000 GB)
 • Мебел за складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Корисници:-1 5
 • Доживотна цена: 1,500 долари (еднократно плаќање)
Бизнис план за неограничено складирање
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Корисници: 3 +
 • Цена месечно: 9.99 долари по корисник
 • Цена годишно: 7.99 долари по корисник
 • Вклучува pCloud шифрирање, 180 дена верзии на датотеки, контрола на пристап + повеќе
Business Pro неограничен план за складирање
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Мебел за складирање: Неограничено
 • Корисници: 3 +
 • Цена месечно: 19.98 долари по корисник
 • Цена годишно: 15.98 долари по корисник
 • Вклучува приоритетна поддршка, pCloud шифрирање, 180 дена верзии на датотеки, контрола на пристап + повеќе

Зошто pCloud е подобра алтернатива за Dropbox

pCloud е една од најдобрите опции ако барате услуга за облак за да направите резервна копија на сите ваши датотеки. Тоа е многу подобро и побезбеден отколку Dropbox плус поедноставно е за користење. pCloud е исто така број 1 најевтината алтернатива на Dropbox заради својата доживотен договор за складирање облак.

Дознај повеќе за pCloud … или прочитајте ги моите детални pCloud преглед

2. Sync.com (Најдобро безбеден и шифриран Dropbox алтернатива)

 • Веб-страница: https://www.sync.com/
 • Поевтино од Dropbox и доаѓа со понапредни функции
 • Нуди силно нулта знаење од крај до крај, што го прави најдобро шифрирана Dropbox алтернатива
 • Бесплатниот план за Forever вклучува 5 GB безбедно складирање во облак; Премиум плановите започнуваат од 5 $/месец (60$/година) по корисник
sync.com

Sync.com е колаборативна услуга за складирање облак со седиште во Канада која има за цел да им поевтини на луѓето да ги складираат своите датотеки на облакот. Нејзиниот бесплатен план нуди 5 GB безбедно складирање и основни опции за соработка.

sync карактеристики

Тој нуди бесплатни апликации за Windows, macOS, iOS, Android и веб, Па можете да sync и пристапете до вашите датотеки од сите ваши уреди. Дополнително, сите Sync плановите доаѓаат со а заклучување на далечинскиот уред функција што можете да ја користите за да ги оневозможите изгубените или украдените уреди што се најавени на вашиот Sync сметка. Ова значително ја зголемува вашата безбедност и приватност.

Sync.com карактеристики

 • Sync.com им обезбедува на сите свои корисници приватност со нула знаење end-to-end енкрипција.
 • Приватноста со нула знаење значи дека компанијата не ги чита вашите податоци. Тоа исто така значи дека вашите податоци се зачувани во шифриран сеф и потоа се зачувуваат Syncсерверите на.
 • Шифрирањето од крај до крај ги штити вашите датотеки од неовластен пристап во облак додека сте во транзит и во мирување.
 • Sync сметки не доаѓајте со следење од трета страна. Ова значи Sync не ги собира, продава или споделува вашите лични информации или податоци за користење на апликацијата со никого.
 • Sync.com нуди 5 GB безбеден простор за складирање облак на својот бесплатен план.
 • Sync.com нуди резервна копија во реално време, лесно обновување на датотеки, и безбедна датотека sync за сите ваши уреди.
 • Sync.com има апликации за Windows, macOS, iOS, Android и веб.
 • Еден од SyncНајкорисните безбедносни карактеристики се заклучување на далечинскиот уред опција. Тоа ви помага да ја зачувате вашата сметка безбедна со брзо оневозможување на изгубени или украдени уреди.
sync табла

Sync.com добрите и лошите страни

Позитивни:

 • сите Sync плановите доаѓаат со силно шифрирање од крај до крај, вграден SOC (Системски и организациски контроли) 2 усогласеност од тип 1, историја на датотеки и обновување, резервна копија во реално време и sync, и напредни контроли за споделување
 • Нема следење од трета страна (вие сте единствениот сопственик на вашите лични податоци)
 • Неограничено споделување датотеки и папки преку безбедни врски
 • Офлајн пристап и 99.9% време на работа
 • Одлична интеграција со Microsoft Office 365
 • Поевтино од Dropbox

Конс:

 • Нема доживотни планови за складирање облак

Sync.com планови за цените

Sync.com"S бесплатниот план нуди 5 GB безбедно складирање во облак но доаѓа со ограничување за пренос на податоци. Sync.comПлатените планови на тимовите започнуваат од 60 долари годишно по корисник и нудат неограничен пренос на податоци заедно со моќни безбедносни и приватност карактеристики.

Личен бесплатен план
5 GB чување
Пренос од 5 GB
Основно споделување (до 20 преземања дневно по врска)
Засекогаш слободен
Соло основен план
Складирање на 2 ТБ
Неограничен пренос на податоци
$ 8 / месец (96 долари годишно)
Соло професионален план
Складирање на 6 ТБ
Неограничен пренос на податоци
Прилагодено брендирање
$ 20 / месец (240 долари годишно)
24 долари се фактурираат месечно
Стандарден план на тимови
Складирање од 1 ТБ по корисник
Неограничен пренос на податоци
Администраторска сметка
5 долари / корисник / месец (60 $ по корисник се наплаќа годишно)
Тимови неограничен план
Неограничен број на чување
Неограничен пренос на податоци
Прилагодено брендирање
Администраторска сметка
телефон за поддршка
15 долари / корисник / месец (180 $ по корисник се наплаќа годишно)

Зошто Sync.com е подобро од Dropbox

Sync.com е многу поевтина опција и е најдобра Dropbox алтернатива за бизниси и организации. Дури и на својот бесплатен план, Sync нуди 5 GB безбедно складирање на облак, додека Dropbox нуди само 2 GB слободен простор за складирање.

Дознај повеќе за Sync … или прочитајте ги моите детални Sync.com преглед

3. Google Возете (најдобро бесплатно Dropbox алтернатива)

 • Веб-страница: https://www.google.com/drive/
 • Најдобра бесплатна алтернатива за Dropbox
 • 15 GB бесплатен простор; Премиум плановите започнуваат од 1.99 УСД месечно или 19.99 УСД годишно
google вози

Google Вози е бесплатна услуга за складирање облак што е дел од Google пакет на апликации. Доаѓа со 15 GB слободен простор за складирање и ви овозможува да направите резервна копија на сите ваши слики и видеа со малку понизок квалитет, без да ги сметате за бесплатно складирање на вашата сметка.

Google Возење е една од најдобрите опции за корисници кои само сакаат да направат резервна копија на нивните лични и работни датотеки.

Google Карактеристики на возење

 • Google Погонот совршено се интегрира со Google Docs, Google Листови, и Google Слајдови. Овие се сите апликации од облак кои промовираат тимска работа.
 • Google Возете понуди 15 GB во бесплатни услуги за складирање. Сите Google сметките доаѓаат со 15 GB бесплатен облак складирање.
 • Како Google сопственик на сметка, можеш Поставете ги сите ваши слики и видеа бесплатно Google слики со „Штедач на простор“ поставување (сепак, квалитетот на вашиот медиум ќе биде малку намален).
 • Google Диск има апликации за сите ваши уреди, вклучувајќи Android, iOS и Mac.
google возењето е најдобро бесплатно dropbox алтернатива

Google Вози добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Шифриран и безбеден пристап до вашата содржина
 • Вашите датотеки не се користат за персонализација на реклами
 • Интеграција со Docs, Sheets, Slides, Microsoft Office, Slack, Salesforce, DocuSign, Autodesk и други апликации и алатки
 • Доаѓа со GoogleТехнологијата за вештачка интелигенција и пребарување што ви помага да наоѓате датотеки до 50% побрзо
 • Нуди 15 GB бесплатен облак складирање

Конс:

 • Ниту еден од платените планови не доаѓа со неограничен простор
 • Нема доживотни планови за складирање облак

Google Водете ценовни планови

на слободен план вклучува 15 GB простор за складирање облак. Покрај тоа, Google Drive не ги брои сликите и видеата во користењето на вашиот простор ако правите резервна копија на верзија со низок квалитет.

на Основен план трошоци $ 1.99 месечно и понуди 100 GB меморија. на Стандарден план доаѓа со 200 GB простор за складирање облак и трошоците $ 2.99 месечно. Конечно, Премиум план става 2TB складирање ви стои на располагање за $ 9.99 месечно.

Зошто Google Возењето е добра алтернатива за Dropbox

Google Возењето е добра алтернатива што се интегрира со бројни популарни алатки и доаѓа со бесплатен пристап до Googleпакет на канцелариски апликации, вклучувајќи Google Документи, Google Листови, и Google Слајдови.

4. Ицедрив

 • Веб-страница: https://www.icedrive.net/
 • Дарежливи 10 GB бесплатен облак складирање
 • Енкрипција на следната генерација на Twofish
 • Евтини месечни, годишни и доживотни планови
почетната страница на icedrive

Ицедрив е основана во 2019 година. И покрај тоа што е релативно нов на пазарот, Icedrive веќе остави неверојатен прв впечаток. Доаѓа со одлични карактеристики како што се алгоритам за шифрирање Twofish отпорен на куршуми, шифрирање од страна на клиентот, приватност со нула знаење, интуитивен дизајн на интерфејс и конкурентни цени.

карактеристики на icedrive

Една од најдобрите карактеристики на Icedrive е нејзината револуционерен софтвер за монтирање на погон. Ова го прави вашиот облак складирање се чувствуваат како а физички хард диск, каде што бр syncИНГ е потребно ниту пак се троши пропусен опсег.

Монтирањето на виртуелниот диск е едноставно. Прво, треба да го преземете и инсталирате софтверот за десктоп (на Windows, Mac или Linux). Потоа, можете да пристапите и да управувате со вашиот простор за складирање облак како да е физички тврд диск или USB стик директно во вашиот оперативен систем.

Карактеристики на Icedrive

 • Icedrive вклучува шифрирање од страна на клиентот, нула знаење во сите свои премиум планови. Ова значи дека сите ваши податоци се шифрираат на уредот на клиентот пред да стигнат до облакот на Icedrive. Делот со нула знаење е гаранција дека вие сте единствениот кој може да ги прегледува и дешифрира вашите датотеки.
 • Ајсдрајв иновативен десктоп софтвер за монтирање на погон го спојува вашето складирање во облак со вашиот физички хард диск. Ова ви овозможува да ги отворате, уредувате, прикачувате и бришете датотеките директно во вашиот оперативен систем.
 • Icedrive има интелигентен систем за кеширање што ја забрзува апликацијата без да користи многу простор.
 • Icedrive го користи Алгоритам за шифрирање Twofish, што е побезбедно од AES/Rijndael. Овој алгоритам е едно од најбрзите решенија за шифрирање имплементирани во моментов. Користи симетрично шифрирање, што значи дека еден клуч се користи и за шифрирање и за дешифрирање на податоците.
icedrive табла

Icedrive добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Дарежливи 10 GB бесплатен облак складирање
 • Силно шифрирање од страна на клиентот, со нула знаење
 • Дарежлив пропусен опсег за непрекинати услуги за складирање облак
 • Употреба на лозинка за контролиран пристап до споделени датотеки
 • Чисти и кориснички апликации за веб, десктоп и лаптоп, како и мобилни и таблет апликации

Конс:

 • Нема шифрирање од страна на клиентот на бесплатниот план

Планови за цени на Icedrive

Icedrive нуди дарежлив бесплатен план од 10 GB и три премиум планови; Лајт, Про и Про+.

Бесплатни план
10 GB складирање
Дневно ограничување на пропусниот опсег од 3 GB
БЕСПЛАТНО
Лајт план
150 GB складирање
Ограничување на пропусниот опсег од 250 GB
Шифрирање од страна на клиентот
19.99 $ годишно
99 $ животен век (еднократно плаќање)
про план
Складирање од 1 ТБ
Ограничување на пропусниот опсег од 2 ТБ
Шифрирање од страна на клиентот
$ 4.99 месечно
49.99 $ годишно
229 $ животен век (еднократно плаќање)
Про + План
Складирање од 5 ТБ
Ограничување на пропусниот опсег од 8 ТБ
Шифрирање од страна на клиентот
$ 17.99 месечно
179.99 $ годишно
599 $ животен век (еднократно плаќање)

Зошто треба да користите Icedrive наместо Dropbox

Ако силно шифрирање и приватност со нула знаење се задолжителни функции за складирање облак за вас, силно ве советувам да размислите за изборот на Icedrive наместо Dropbox.

Дознајте повеќе за Icedrive… или прочитајте ги моите детални Преглед на Icedrive

5. Internxt

 • Веб-страница: https://internxt.com/
 • Поевтино од Dropbox и доаѓа стандардно со шифрирање од крај до крај со нула знаење
 • Целосно отворен код, без пристап од прва или трета страна до датотеки или податоци
 • Бесплатниот план вклучува 10 GB премиум безбедно складирање на облак, платените планови започнуваат од 1.15 $ / месец (11.25 $ / година)
почетната страница на интернкст

Internxt е целосно шифрирана услуга за складирање облак со отворен код дизајнирани да ги одржуваат вашите податоци безбедни и здрави, далеку од дофат на хакери и собирачи на податоци.

Модерна, етичка и посигурна облак алтернатива на услугите на Big Tech како Dropbox.

Исклучително безбедни и приватни, сите датотеки поставени во облакот на Internxt се шифрирани од крај до крај и расфрлани низ огромна децентрализирана мрежа. 

internxt безбедно складирање на облак

Карактеристики на Internxt

 • Нема неовластен пристап до вашите информации. Апсолутно нема пристап од прва или трета страна до корисничките податоци.
 • Сите податоци поставени, складирани и споделени се шифрирана од крај до крај преку протоколот за шифрирање AES-256 од воено одделение. 
 • Децентрализиран и изграден на блокчејн, облак-услугата на Internxt ги фрагментира и расфрла податоците низ огромната peer-to-peer мрежа. 
 • Internxt услуги се 100% со отворен код. Целиот изворен код на компанијата е јавно објавен на Git-Hub и може независно да се проверува.
 • Генерираните врски за споделување му овозможуваат на корисникот да ограничете го бројот на споделени датотеки.
 • Лесно се поставува и функција за автоматска резервна копија
 • Интернекст е компатибилен со сите уреди и оперативни системи.
 • Супер прифатлива по GB а корисниците исто така добиваат вклучен пристап до Интернкст Фотографии и Испрати.
 • Брзи брзини на пренесување нема ограничувања за поставување или преземање.

Добрите и лошите страни на Internxt

Позитивни:

 • Нема неовластен пристап до вашите информации
 • 100% отворен код и транспарентен
 • Сите податоци поставени, складирани и споделени се шифрирани од крај до крај
 • Способност да се ограничи бројот на пати може да се сподели датотеката
 • Вклучен пристап до Интернкст Фотографии без дополнителни трошоци
 • Бесплатен премиум план од 10 GB

Конс:

 • Млада услуга, без некои карактеристики на квалитетот на животот

Планови за цени на Internxt

Internxt нуди a бесплатен план од 10 GB, план од 20 GB за 1.15 УСД/месец, план од 200 GB за 5.15 долари/месец и план од 2 ТБ за 11.50 долари/месечно.

Сите планови на Internxt (вклучувајќи го и бесплатниот план) ги имаат сите овозможени функции, без пригушување! Достапни се и годишни и деловни планови.

Бесплатен план од 10 GB
10 GB бесплатни засекогаш
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
БЕСПЛАТНО засекогаш
Индивидуален план од 20 GB
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
$ 1.15/месечно ($ 11.25/годишно)
Индивидуален план од 200 GB
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
$ 5.15/месечно ($ 44.15/годишно)
Индивидуален план од 2 ТБ
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
$ 11.50/месечно ($ 113.70/годишно)
Бизнис 200 GB/корисник
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
4.75 $/корисник/месец (44.15 $/корисник/година)
Бизнис 2TB/корисник
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
10.55 $/корисник/месец (113.65 $/корисник/година)
Бизнис 200TB/корисник
30-дневно пари гаранција за враќање на
Крај-до-крај шифрирана датотека/складирање фотографии и споделување од кој било уред
Целосен пристап до сите услуги на Internxt
100.10 $/корисник/месец (1,188.50 $/корисник/година)

Зошто Internxt е подобра алтернатива за Dropbox

Internxt е етички здрава и тешка за шифрирање алтернатива на услугите на BigTech.

Дизајнирана за Web3 и изградена со користење на блокчејн технологија, прогресивната и децентрализирана услуга на Internxt го става правото на корисниците на приватност на прво и основно.

Транспарентен и со отворен код, Internxt е многу доверлива замена за Dropbox.

Дознајте повеќе за Internxt овде… или прочитајте ги моите детални Internxt преглед

6. NordLocker

 • Веб-страница: https://www.nordlocker.com/
 • Услуга за складирање во облак од креаторите NordVPN
 • Добијте 3 GB простор за облак бесплатно
 • Неограничено шифрирање од крај до крај
почетната страница на nordlocker

НордЛокер е шифрирана услуга за складирање облак од крај до крај достапна за уреди со Windows, macOS, Android и iOS. NordLocker е развиен од Nord Security, компанијата зад NordVPN, NordPass и NordLayer.

карактеристики на nordlocker

NordLocker има строга политика на нула знаење и се напојува со најсовремена енкрипција. За да обезбеди врвна безбедност на податоците, NordLocker ги користи најдоверливите алгоритми за шифрирање и софистицирани шифри во светот.

Тие вклучуваат Argon2, ECC (криптографија со елипсовидна крива), пакет со шифри XChaCha20-Poly1305, XSalsa20-Poly1305 MAC (код за автентикација на пораки), AES-GCM за шифрирање на содржината на датотеки и EME шифрирање со широк блок за шифрирање на имињата на датотеките.

Карактеристики на NordLocker

 • НордЛокер syncги вашите датотеки преку приватен облак, така што тие се достапни од каде било. Благодарение на крос-платформата sync функција, вашиот облак шкафче податоци ќе биде syncна сите ваши уреди кога ќе се најавите на вашата сметка на NordLocker.
 • НордЛокер автоматски ги шифрира и прави резервни копии на податоците од вашиот облак за заклучување. Ова значи дека ќе можете лесно да ги вратите датотеките во случај да го оштетите или изгубите уредот.
 • NordLocker користи некои од најдоверливите алгоритми за шифрирање и најсовремени шифри (ECC, XChaCha20-Poly1305, XSalsa20-Poly1305 MAC, AES256, Argon2 и други).
 • NordLocker's строга политика за нула знаење (или без дневници). значи дека ниту еден вработен во NordLocker (или кое било друго лице за тоа прашање) нема пристап до вашите шифрирани датотеки.
нордлокер табла

Добрите и лошите страни на NordLocker

Позитивни:

 • Сите корисници на NordLocker добиваат шифрирана 3 GB простор за складирање облак бесплатно
 • Можете да додавате датотеки и во локални и во облак шкафчиња
 • Автоматско крос-платформа syncхронизација и резервна копија на содржината во облакот
 • Можете да ги отворате вашите датотеки и да работите на вашите документи директно од вашите шкафчиња (не е потребно дешифрирање)
 • 30-дневно пари гаранција за враќање на

Конс:

 • Нема доживотни планови за складирање облак

Планови за цени на NordLocker

на бесплатниот план нуди 3 GB безбеден простор за складирање облак. NordLocker исто така продава два премиум пакети: 500GB 2TB.

на Цената на планот од 500 GB започнува од 3.19 долари месечно за првата годишна претплата и ви дава право на приоритетна поддршка 24/7. Ако не сакате да се обврзете цела година, можете да купите а месечна претплата за 7.99 долари.

на Цената на пакетот од 2 ТБ започнува од 7.99 долари месечно за првата годишна претплата. Можете исто така да купите а месечна претплата за 19.99 долари.

NordLocker vs Dropbox:

Изберете NordLocker ако се грижите за најсовремената шифрирање што ги штити датотеките што ги складирате локално или во облакот. NordLocker ги користи најнапредните алгоритми и шифри за шифрирање: Argon2, AES256, ECC (со XChaCha20 и Poly1305).

Дознајте повеќе за NordLocker… или прочитајте ги моите детални Преглед на NordLocker

7. Box.com

 • Веб-страница: https://www.box.com/
 • Најдобар провајдер за складирање облак за соработка и тимска работа
 • Бесплатен индивидуален план нуди до 10 GB простор за облак; платените планови започнуваат од 5 долари по корисник месечно
кутија.com

кутија е услуга за складирање облак наменета за бизниси и тимови за соработка. Тој нуди бројни алатки и функции кои можат да ви помогнат подобрете го вашиот работен тек и лесно соработувајте со вашите соиграчи, клиенти, партнери и продавачи. Направен е да го поедностави начинот на кој работите.

Карактеристики на Box.com

 • Понуди на кутии до 10 GB простор за складирање облак на бесплатниот план. Овој пакет е создаден за безбедно складирање и споделување датотеки за лична употреба. Доаѓа со ограничување за поставување датотеки од 250 MB и стандардна поддршка за корисници.
 • Кутија ви овозможува да безбедно поврзете ја вашата содржина преку повеќе од 1,500 апликации. Некои од врвните интеграции на апликации што ги нуди Box вклучуваат Microsoft Office 365, IBM, Google Workspace, Salesforce, AT&T, Okta, Adobe и Slack.
 • Кутија има софистицирани безбедносни контроли, интелигентно откривање закани, и целосно управување со информации во место за да ја одржувате вашата содржина безбедна. Дополнително, Box користи AES 256-битна шифрирање на датотеки во мирување и во транзит, и нуди опција за клучеви за шифрирање управувани од корисникот.
 • Може да го симнете Погон на кутија да работите со вашите датотеки Box директно од вашата работна површина. Карактеристики на Box Drive крос-платформска компатибилност, што значи дека ќе имате флексибилен пристап до вашата содржина. Последно, но не и најмалку важно, Box Drive ви дозволува отворете ги и уредувајте ги вашите датотеки додека сте офлајн.
 • Box има апликации за Android и iOS кои ви дозволуваат да управувате и да ја споделувате вашата содржина преку кој било мобилен уред.
кутија контролна табла

Добрите и лошите страни на кутијата

Позитивни:

 • Моќна безбедност со заштита на податоци од крај до крај, грануларни кориснички дозволи со 7 улоги за споделување, автентикација со два фактори (2FA) и за внатрешни и за надворешни корисници и повеќеслоен воден печат за спречување на истекување податоци
 • Едно место за уредување, прегледување и споделување датотеки + доделување задачи
 • 1,500+ интеграции на деловни апликации (Microsoft Office 365, Google Работен простор, Slack, Zoom и многу други)
 • Алатки за автоматизација на работниот тек (претходно изградени шаблони за одделенски работни текови, прилагодени конфигурирани шаблони и интуитивен без код градител на работниот тек)

Конс:

 • Нема доживотни планови за складирање облак

Планови за цени во кутии

Кутија бесплатниот индивидуален план нуди простор за складирање до 10 GB и доаѓа со ограничување за поставување датотеки од 250 MB. Само кутии понуди еден платен план за поединци, која вклучува до 100 GB простор за облак за 10 долари месечно. Дополнително, Бокс се продава 5 деловни пакети: Стартер за бизнис, Бизнис, Бизнис Плус, Претпријатие, и Ентерпрајз Плус.

Индивидуален план
еден корисник
Складирање до 10 GB
Ограничување за поставување датотеки од 250 MB
БЕСПЛАТНО
Личен про план
еден корисник
Складирање до 100 GB
Ограничување за поставување датотеки од 5 GB
Месечна претплата: 14 долари/месечно
Годишна претплата: $10/месец
Бизнис почетен план
минимум 3 корисници
Складирање до 100 GB
Ограничување за поставување датотеки од 2 GB
Месечна претплата: $7 корисник/месец
Годишна претплата: 5 $/корисник/месец
Бизнис План
минимум 3 корисници
Неограничен број на чување
Ограничување за поставување датотеки од 5 GB
Месечна претплата: $20/корисник/месец
Годишна претплата: 15 $/корисник/месец
Бизнис плус план
минимум 3 корисници
Неограничен број на чување
Ограничување за поставување датотеки од 15 GB
Месечна претплата: $33/корисник/месец
Годишна претплата: 25 $/корисник/месец
План за претпријатија
минимум 3 корисници
Неограничен број на чување
Ограничување за поставување датотеки од 50 GB
Месечна претплата: $47/корисник/месец
Годишна претплата: 35 $/корисник/месец

Зошто Бокс е добра алтернатива за Dropbox

Box.com е еден од најдобрите провајдери за складирање облак за бизниси и тимови за соработка. Тој нуди многу повеќе алатки за соработка и безбедносни карактеристики отколку Dropbox.

Дознајте повеќе за Box.com… или прочитајте ги моите детални Преглед на Box.com

8.Backblaze

 • Веб-страница: https://www.backblaze.com/
 • Подостапно од Dropbox + неограничен простор за складирање облак за Mac и компјутери
 • 15-дневен бесплатен пробен период; Премиум плановите започнуваат од 7 долари по компјутер месечно
назадувам

Назад е водечка компанија за резервна копија на компјутери и складирање облак со седиште во Сан Матео, Калифорнија. Со милиони гигабајти складирање податоци под негово управување, Backblaze е еден од најдобрите Dropbox алтернативи на пазарот. Дури и на бесплатен пробен период, Backblaze ви нуди неограничено складирање податоци за да направите резервна копија на вашиот компјутер.

Поставувањето и користењето на Backblaze е неверојатно лесно; мојата сметка беше отворена и работи за кратко време. Процесот на резервна копија започнува и се случува автоматски, а вие не мора да избирате датотеки поединечно бидејќи Backblaze стандардно прави резервна копија на сите ваши податоци. Вашата алатка за резервна копија Backblaze работи во заднина и брзо ги прикачува вашите податоци на облакот.

Ако некогаш ги изгубите датотеките или го оштетите компјутерот, но не сакате да ги преземете вашите податоци од веб-локацијата, може да имате USB хард диск (до 8 ТБ за 189 долари) или USB флеш драјв (256 GB за 99 долари) со сите ваши податоци FedExed за вас. Плус, можете да го вратите погонот во рок од 30 дена и да добиете целосна рефундација. 🙂

Карактеристики на Backblaze

 • Назад ги шифрира вашите податоци пред да го пренесете преку SSL (слој за безбедни приклучоци) и да го складирате во облакот. Што повеќе, можете да користите приватен клуч за шифрирање за да бидете сигурни дека само тој клуч може да ги дешифрира вашите резервни копии во облакот.
 • Backblaze имплементира голем број на моќни безбедносни мерки за да се спречи неовластен пристап до сметката, Вклучувајќи ги и единствено најавување (ДЗС) преку Google Работен простор или Microsoft Office 365 и две-фактор за проверка (2FA) преку SMS или ToTP (временска лозинка за еднократна лозинка) за автентикатор. Овие опции се достапни за сите корисници на Backblaze.
 • Backblaze ви овозможува да ја тестирате неговата услуга со неа 15-дена бесплатен пробен период. Функциите за бесплатен пробен период автоматски бекап надвор од локацијата на вашите компјутерски датотеки, неограничено складирање и задржување, и пристап до вашите резервни податоци преку веб, мобилни уреди или по пошта.
 • Backblaze има Апликации за iOS и Android, што значи дека можете да пристапите до вашите датотеки и на вашите мобилни уреди.
 • Како корисник на Backblaze, можете вратете ги вашите датотеки by преземање на нив бесплатно од веб, да ви бидат испорачани на флеш или надворешен диск (99 долари и 189 долари соодветно), или да ги зачувате на вашиот телефон преку мобилната апликација на Backblaze.
 • Backblaze вклучува десетици партнерски интеграции во неговиот план за складирање во облак B2 за да одговара на потребите на вашиот работен тек. Некои од најпопуларните се Cloudflare, Couchdrop, Dropshare, Duplicacy, eMAM, Facebook, GoodSync, и JetStream.

Backblaze планови

Backblaze нуди три планови: Лична резервна копија, Бизнис резервна копија, и B2 Облачно складирање. на План за лична резервна копија е совршен за поединци и вклучува неограничено складирање само 7 долари по компјутер месечно. Ако не сакате веднаш да се посветите на овој план, можете да ги искористите предностите 15-дена бесплатен пробен период.

на Бизнис резервен план е идеален за бизниси, трошоци 70 долари по компјутер годишно, и има 15-дневна бесплатна евалуација. Потоа, тука е План B2 Cloud Storage што чини 0.005 $/GB/месец за складирање податоци $0.01/GB за преземање датотека. B2 Cloud Storage обезбедува 10 GB бесплатен простор.

Зошто Backblaze е добра алтернатива за Dropbox

Ако барате одлично решение за резервна копија на компјутер и складирање облак, сигурен сум дека ќе паднете со глава до петици за Backblaze. Backblaze е поевтин од Dropbox, нуди неограничен простор и нема ограничувања во сообраќајот. Згора на тоа, Backblaze обезбедува повеќе стандардни погодни за почетници отколку Dropbox. Неговата услуга е исто така посигурна, што го прави Backblaze неверојатна алтернатива Dropbox.

Дознајте повеќе за Backblaze.com… или прочитај го мојот детален преглед на Backblaze B2

9. Амазон драјв

 • Веб-страница: www.amazon.com/clouddrive (потребна е регистрација)
 • Поевтино од Dropbox + повеќе планови за да одговараат на поголемите потреби за складирање
 • Бесплатен план за сите клиенти на Amazon Prime; премиум плановите започнуваат од 1.99 УСД месечно (19.99 УСД годишно)
Амазон возење

Амазон диск е апликација за складирање облак управувана од џинот за е-трговија Амазон. Нуди безбедни бекап на датотеки, практично споделување датотеки и преглед на датотеки, складирање во облак и отпечатоци фотографии на барање преку услугата Amazon Prints. Тоа е одлично решение за складирање облак доколку сакате да ги зачувате сите ваши убави спомени.

Сè што ви треба за да уживате во неспоредливото складирање во облак е сметка на Амазон. Секогаш кога ќе се појави потреба, можете лесно да пристапите до вашите фотографии, видеа и датотеки на широк опсег на уреди, вклучувајќи го вашиот компјутер и мобилен телефон. Amazon Drive нуди одлична постава на планови кои се движат од 100GB до 30TB, што значи дека има многу опции за задоволување на вашите потреби за складирање.

Карактеристики на Amazon Drive

 • на слободен план ви обезбедува 5 GB простор за облак. Сè што треба да направите за да пристапите до бесплатниот простор за складирање облак е да креирате сметка на Амазон. Дополнително, сите членови на Amazon Prime добиваат неограничено складирање фотографии со целосна резолуција.
 • Има Апликации за iOS и Android, што значи дека можете да пристапите до вашите датотеки во движење. Има и а десктоп стан.
 • Amazon Drive е создаден за складирање на датотеки, споделување на датотеки, и преглед на датотека. тоа поддржува повеќе заеднички типови датотеки, Вклучувајќи ги и PDF, Docx, ZIP, JPEG, PNG, MP4, И други.
 • Amazon Drive и Amazon Photos се поврзани. На Апликацијата за десктоп Amazon Photos се користи за двете услуги за складирање облак.
 • Вашата сметка доаѓа со a Интеграција на Fire TV, за да можете да гледате слајдови од вашите фотографии на вашиот телевизор.
 • Можете да ја креирајте сопствени фото албуми и спомени со Amazon Photos.

Добрите и лошите страни на Amazon Drive

Позитивни:

 • Лесно поставување
 • 5 GB бесплатно складирање во облак
 • Можност за поставување цели папки
 • Автоматски и закажани бекап (можете да го уредувате распоредот во секое време)
 • Неограничено складирање фотографии со членство на Amazon Prime
 • Повеќе опции за споделување, вклучително и преку линкови, е-пошта, Фејсбук и Твитер

Конс:

 • Нема доживотни планови за складирање облак
 • Ниту еден од премиум плановите не доаѓа со неограничен простор

Планови за цени на Amazon Drive

Ако 5 GB простор за складирање облак што доаѓа со слободен план не е доволно за вас, можете да ја надградите вашата сметка на кој било од премиум плановите. Amazon Drive има 13 платени планови. на најосновниот доаѓа со 100 GB простор за складирање облак и само трошоци 19.99 $ годишно.

на најголемиот пакет доаѓа со 30 ТБ простор за складирање облак и ќе ве врати назад околу 1,800 долари годишно. За да добиете најмногу за ваш долар, препорачувам да одите со 59.99 $/годишен план што нуди 1 ТБ простор за складирање.

Зошто Amazon Drive е добра алтернатива за Dropbox

За почеток, Amazon Drive нуди повеќе планови отколку Dropbox, што значи дека имате поголема слобода да изберете решение за складирање кое е совршено за вашите потреби. Второ, Amazon Drive е поевтин и поразновиден од Dropbox, нудејќи ви подобар начин за складирање и пристап до вашите датотеки. Трето, прилично е едноставен и лесен за поставување, плус добивате 5 GB слободен простор за складирање на вашите фотографии.

10. Мајкрософт OneDrive

 • Веб-страница: https://onedrive.live.com/
 • Одлична бесплатна алтернатива за Dropbox
 • Бесплатниот план доаѓа со 5 GB простор за облак; премиум плановите започнуваат од 1.99 долари месечно
Microsoft onedrive

OneDrive е лесно за користење решение за складирање облак понудено од Microsoft. Нејзиниот бесплатен план доаѓа со 5 GB простор за складирање. Најдобриот дел за Мајкрософт OneDrive е дека ако користите и Microsoft Office, можете да добиете 1 ТБ складирање на облак и бесплатна претплата на Microsoft Office (Outlook, Word, Excel и PowerPoint за Windows или Mac) само за 69.99 $ годишно со Личен план на Microsoft 365.

OneDrive карактеристики

 • Како Мајкрософт OneDrive корисник, можеш складирајте чувствителни датотеки (дигитални копии од вашиот пасош, возачка дозвола и други важни документи) in OneDrive Личен трезор. Можете да пристап до вашиот личен сеф преку веб-, вашиот мобилни уреди, или директно од File Explorer на вашиот Windows 10 компјутер. OneDrive Личниот трезор е обезбеден со голем број на методи за проверка на идентитетот автоматски се заклучува по краток период на неактивност.
 • Мајкрософт OneDrive спроведува неколку сеопфатни безбедносни мерки, вклучувајќи шифрирање датотеки, скенирање вируси, следење на сомнителни активности и заштита од откупни софтвери (вклучени во Microsoft 365 Personal и Family претплати).
 • Можете да добиете бесплатна претплата на Microsoft Office на неколку од платените планови. Апликациите на Office вклучени во Microsoft 365 лични и семејни пакети се Word, Excel, PowerPoint и Outlook (ако имате компјутер, ќе добиете и Access и Publisher).
 • Мајкрософт OneDrive има апликации за безбедно складирање на датотеки во облак, управување со датотеки и споделување датотеки сите ваши уреди.
 • Имаат сопственици на лични и семејни планови на Microsoft 365 офлајн пристап до цели папки на нивните мобилни уреди.

Мајкрософт OneDrive добрите и лошите страни

Позитивни:

 • 5 GB бесплатен облак складирање за фотографии и датотеки
 • Можност за пристап до сите ваши фотографии, датотеки и документи преку кој било уред
 • Лесно споделување датотеки со семејството и пријателите
 • Опција за работа со други на Office датотеки и документи во реално време
 • Опција за автоматска резервна копија на фотографиите на телефонот
 • Напредно sync технологија

Конс:

 • Бесплатниот план не вклучува откривање и обновување на откупни софтвери, обновување датотеки или врски за споделување заштитени со лозинка
 • Нема доживотни планови за складирање облак

Мајкрософт OneDrive планови за цените

Мајкрософт OneDrive премиум плановите започнуваат од 1.99 долари месечноНа Најосновното OneDrive платен план се нарекува OneDrive Самостоен. Создаден е за домашна употреба и понуди 100 GB простор за складирање облак. Има уште две платени OneDrive домашни планови: Мајкрософт 365 личен (1 ТБ складирање на облак за 69.99 долари годишно) и Microsoft 365 Family (6 TB простор за складирање облак за 99.99 $/годишно; до 6 корисници). И двете нудат бесплатна претплата за апликациите на Microsoft Office.

Мајкрософт исто така продава 4 OneDrive деловни планови: OneDrive за бизнис 1 (1 ТБ по корисник за 5 $/корисник/месечно со годишни претплати), OneDrive за бизнис 2 (неограничено индивидуално складирање на облак за претплати на 5 или повеќе корисници; чини 10 долари/корисник/месечно со годишни претплати), Microsoft 365 Business Basic (1 ТБ по корисник + Word, Excel и PowerPoint за 5 $/корисник/месец со годишни претплати), и Мајкрософт 365 деловен стандард (1 ТБ по корисник + Outlook, Word, Excel, PowerPoint, OneNote и Microsoft Teams за 12.50 $/корисник/месец со годишни претплати).

Претплатниците на Microsoft 365 исто така имаат можност да купат дополнителни 200 GB простор за складирање за 1.99 долари месечно.

Зошто Мајкрософт OneDrive е подобро од Dropbox

За почеток, Microsoft OneDrive нуди 5 GB бесплатен облак складирање. Dropbox, од друга страна, нуди само 2 GB простор на својот бесплатен план. Плус, неколку од OneDrive платените планови кои доаѓаат со бесплатна претплата на Microsoft Office: Word, Excel, PowerPoint, Outlook итн.

11. Тресорит

 • Веб-страница: https://tresorit.com/
 • Најсигурна и приватна алтернатива за Dropbox
 • Шифрирање од крај до крај на датотека syncвнесување и споделување
 • Бесплатниот план доаѓа со 3 GB шифрирана облак складирање; Платените планови започнуваат од 10.42 долари месечно (500 GB)
tresorit

Tresorit ја продава својата услуга како ан „ултра-безбедно“ место за складирање и споделување датотеки на интернет. Целните клиенти на Tresorit се бизниси и тимови за соработка, но нуди планови и за поединци. Неговата услуга ја користи САП, Дојче Телеком ИТ решенија, Д-орбита, Ерсте банка, и други големи брендови од целиот свет.

Карактеристики на Tresorit

 • Tresorit е швајцарска платформа за соработка со содржини што се применува шифрирање со нула знаење. Ова значи дека сите ваши датотеки, лозинки, клучеви и други чувствителни материјали секогаш се пренесуваат во шифрирана, нечитлива форма. Никој освен вас не може да пристапи или да ги гледа вашите податоци.
 • Tresorit е во согласност со GDPR, HIPAA, CCPA, TISAX, FINRA и ITAR. Нејзините Усогласеност со GDPR (Општа регулатива за заштита на податоци). значи дека давателот на складирање облак имплементира силни мерки за заштита на податоците, вклучувајќи шифрирање од крај до крај и нивоа на грануларни дозволи. Tresorit е исто така Во согласност со HIPAA (HIPAA е кратенка за Закон за преносливост и отчетност на здравственото осигурување), што значи дека е одлично решение за складирање облак за здравствените работници и организациите кои управуваат со медицинските досиеја.
 • Тресорит има апликации за Linux, Windows, Mac, iOS, и Андроид уреди. Ова значи дека можете да пристапите до вашите датотеки и да останете продуктивни каде и да сте.

Tresorit добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Шифрирано од крај до крај, складирање облак со нула знаење
 • Безбедно споделување датотеки внатре и надвор од вашиот бизнис/организација со шифрирани врски
 • 24/7 мониторинг и физичко обезбедување
 • Достапно на сите уреди и на сите веб-прелистувачи
 • Интерфејс што е лесен за корисниците
 • Два фактори за проверка (2FA)
 • Достапно на повеќе јазици
 • 14-дена бесплатен пробен период

Конс:

 • Нема доживотни планови за складирање облак

Планови за цени на Tresorit

на Тресорит слободен план вклучува 3 GB шифрирана облак складирање и ви овозможува да споделувајте датотеки со големина до 250 MB со други луѓе. Tresorit продава 2 индивидуални планови 3 деловни пакети.

Основен план Tresorit
до 2 уреди
3GB чување
500 MB максимална големина на датотека
БЕСПЛАТНО
Премиум план
до 5 уреди
500GB чување
5 GB максимална големина на датотека
Месечна претплата: 12.50 долари/месечно
Годишна претплата: $10.42/месец
Соло план
до 10 уреди
2,500GB чување
10 GB максимална големина на датотека
Месечна претплата: 30 долари/месечно
Годишна претплата: $24/месец
Бизнис стандарден план
започнува од 3 корисници
Меморија од 1 ТБ по корисник
5 GB максимална големина на датотека
Месечна претплата: $14/корисник/месец
Годишна претплата: 18 $/корисник/месец
Бизнис плус план
започнува од 3 корисници
Меморија од 2 ТБ по корисник
15 GB максимална големина на датотека
Месечна претплата: $24/корисник/месец
Годишна претплата: 19.17 $/корисник/месец
План за претпријатија
започнува од 50 корисници
Скалибилно шифрирано складирање
20 GB максимална големина на датотека
Месечна претплата: $30/корисник/месец
Годишна претплата: 24 $/корисник/месец

Зошто Tresorit е добра алтернатива за Dropbox Деловни планови

Tresorit не е најдобрата опција за поединци. Ако сакате само да зачувате неколку датотеки или да направите резервна копија на вашите семејни фотографии, Dropbox може да биде подобро решение. Но, ако го сакате најдоброто што можете да го добиете во безбедноста и приватноста, Tresorit е без сомнение супериорен избор овде.

12. Пајак -даб

 • Веб-страница: https://spideroak.com/
 • Дарежлив бесплатен пробен период од 21 дена, но без бесплатен план
 • Платените планови започнуваат од 6 УСД месечно
пајакот

SpiderOak е компанија која измислува и продава врвни и безбедни производи за комуникација и соработка за тимови и бизниси. One Backup е, се разбира, дел од тоа портфолио. Иако услугата One Backup е направена за бизниси, може да ја користат и поединци. Најдобриот дел за SpiderOak One Backup (и другите SpiderOak апликации за тоа прашање) е тоа што е изградени имајќи ја предвид приватноста и безбедноста.

Карактеристики на SpiderOak

 • SpiderOak One Backup користи end-to-end енкрипција да ги заштитите вашите датотеки пред да го напуштат вашиот уред. Со One Backup, вашите податоци се шифрираат додека сте во транзит до серверите на SpiderOak и во мирување.
 • Бекап на SpiderOak One Сподели соба е создаден за да ви обезбеди безбеден начин за споделување датотеки со вашите соработници, соиграчи, партнери, пријатели или семејство преку веб-интерфејс. Можете да го направите ова со создавање привремени, самоуништувачки врски со една датотека.
 • Бекап на SpiderOak One прави резервна копија на вашите датотеки да ве заштити од губење на податоци и откуп.
 • SpiderOak One Backup има десктоп стан но нема мобилни апликации

SpiderOak One добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Секоја сметка доаѓа со безбедна резервна копија на датотеки, sync, и споделување датотеки
 • Опција за враќање на вашите податоци во нивната претходна состојба на малициозен софтвер (обновување од точка-во време)
 • Целосна поддршка за Windows, Mac и Linux
 • 21-дена бесплатен пробен период

Конс:

 • Без бесплатен план
 • Мобилните апликации во моментов се недостапни

Планови за цени на SpiderOak

За разлика од некои од другите услуги за складирање облак на оваа листа, SpiderOak One Backup не нуди никакви бесплатни планови. Но, One Backup нуди a 21-дена бесплатен пробен период.

Дополнително, One Backup се продава 4 премиум планови: 150GB, 400GB, 2TB, и 5TB. на почетен план вклучува 150 GB простор за складирање облак за 6 долари месечно. на Пакетот од 400 GB чини 11 долари месечно, Пакетот од 2 ТБ чини 14 долари месечно, И Планот од 5 ТБ чини 29 долари месечно.

Зошто SpiderOak е добар Dropbox конкурент

SpiderOak.com нуди многу напредни функции и безбедносни придобивки што Dropbox недостига. Ова го прави супериорен избор овде.

13.iDrive

 • Веб-страница: https://www.idrive.com/
 • Најдобро складирање облак за претпријатија
 • Бесплатниот план вклучува 5 GB простор за облак; платените планови започнуваат од 59.62 долари за првата година
Возам

Возам нуди десетици решенија за складирање облак за да се задоволат потребите на претпријатија, препродавачи, професионалци, и бизниси. на IDrive слободен план доаѓа со 5 GB простор за складирање облак.

Карактеристики на IDrive

 • IDrive ви дозволува направете резервна копија на неограничени компјутери, Mac, iPhone, iPad и уреди со Android во една сметка.
 • IDrive користи воено одделение 256-битна шифрирање на AES кога ги префрлате и складирате вашите датотеки. Корисничкиот клуч за шифрирање не е зачуван на серверите на IDrive за да се обезбеди високо ниво на безбедност и приватност.
 • IDrive нуди датотека во реално време sync на сите ваши уреди (ваши sync складирањето не влијае на вашата резервна копија).
 • IDrive има апликации за iOS, Android, Linux, Mac и Windows.
 • IDrive ви дозволува споделете повеќе датотеки безбедно преку е-пошта. Можете да постави лозинка за да избегнете каков било неовластен пристап, и можете дајте некому дозвола за „може да уредува“. за да можат да работат на одредена датотека и потоа да ја подигнат на вашата сметка на IDrive.
 • IDrive Express ви овозможува да префрлите големи количини на податоци на вашата IDrive сметка за помалку од една недела преку физичко складирање пратка. Оваа опција не бара никаков пропусен опсег.

IDrive добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Бекап на повеќе уреди
 • Инкрементални и компресирани резервни копии за намалена употреба на мрежен опсег
 • Вистинско архивирање на датотеки (ништо не се брише од вашата онлајн сметка освен ако не извршите чистење на архивата или рачно бришете датотеки)
 • IDrive чува до 30 стари верзии на сите ваши резервни датотеки
 • Можност за пребарување и обновување датотеки преку кој било веб-прелистувач или од десктоп апликацијата
 • Активност, статус на резервна копија и извештаи за споделување

Конс:

 • Нема опции за месечна исплата

IDrive ценовни планови

на слободен план нуди 5 GB простор за складирање облак. на IDrive платени планови започнете во 59.62 долари годишно за првата година. Се нарекува планот за премиум на влезно ниво IDrive Personal. Тој нуди 5 ТБ простор за складирање и може да се користи од едно лице.

IDrive продава два други премиум планови исто така: Тимот на IDrive IDrive Business. И двете од овие пакети доаѓаат во многу различни верзии. На основен IDrive Team план нуди Меморија од 5 ТБ за 5 компјутери и 5 корисници за 74.62 долари годишно за првата година.

на основен IDrive Business пакет вклучува 250 GB облак складирање за неограничени корисници, компјутери и сервери за 74.62 долари годишно за првата година.

Зошто IDrive е подобар од Dropbox

на Возам бесплатниот план нуди простор за складирање 5 GB, додека неговиот премиум план од почетниот степен нуди простор за складирање од 5 ТБ за само 59.62 долари за првата година.

Без разлика дали треба да соработувате со вашиот уредник за книгата што ја пишувате или треба брзо да испратите документ на преглед до вашиот шеф, алатките за управување со датотеки и документи базирани на облак ви овозможуваат да го направите тоа само со добра интернет конекција.

Дури и ако поголемиот дел од работата ја вршите офлајн, сепак треба да правите резервна копија на вашите датотеки на услуга за складирање облак како IDrive за да спречите губење на важни податоци.

Дознајте повеќе за IDrive… или прочитајте ги моите детални Преглед на IDrive

Најлошото складирање во облак (чисто страшно и оптоварено со проблеми со приватноста и безбедноста)

Има многу услуги за складирање облак таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им верувате на вашите податоци. За жал, не сите од нив се создадени еднакви. Некои од нив се сосема ужасни и зафатени со приватност и безбедносни прашања, и треба да ги избегнувате по секоја цена. Еве две од најлошите услуги за складирање облак таму:

1. JustCloud

justcloud

Во споредба со неговите конкуренти за складирање облак, Цените на JustCloud се едноставно смешни. Нема друг провајдер за складирање облак кој толку нема карактеристики додека поседува доволно храброст наплаќајте 10 долари месечно за таква основна услуга тоа не функционира ни половина од времето.

JustCloud продава едноставна услуга за складирање облак што ви овозможува да направите резервна копија од вашите датотеки на облакот и sync нив помеѓу повеќе уреди. Тоа е тоа. Секоја друга услуга за складирање облак има нешто што ја разликува од своите конкуренти, но JustCloud нуди само складирање и syncИНГ.

Една добра работа за JustCloud е тоа што доаѓа со апликации за скоро сите оперативни системи вклучувајќи ги Windows, MacOS, Android и iOS.

на JustCloud sync за вашиот компјутер е само страшно. Не е компатибилен со архитектурата на папката на вашиот оперативен систем. За разлика од другите облак складирање и sync решенија, со JustCloud, ќе потрошите многу време за поправање syncпрашања. Со други провајдери, само треба да ги инсталирате нивните sync апликација еднаш, а потоа никогаш повеќе не треба да ја допирате.

Друга работа што ја мразев кај апликацијата JustCloud беше тоа што таа нема можност директно да поставува папки. Значи, треба да креирате папка во JustCloud's страшен интерфејс а потоа поставете ги датотеките еден по еден. И ако има десетици папки со уште десетици внатре што сакате да ги поставите, гледате да потрошите најмалку половина час само за создавање папки и рачно поставување датотеки.

Ако мислите дека JustCloud можеби вреди да се проба, само Google нивното име и ќе видите Илјадници лоши критики со 1-ѕвезда излепени низ целиот интернет. Некои рецензенти ќе ви кажат како нивните датотеки се оштетени, други ќе ви кажат колку е лоша поддршката, а повеќето само се жалат на неверојатно скапите цени.

Има стотици прегледи на JustCloud кои се жалат на тоа колку грешки има оваа услуга. Оваа апликација има толку многу грешки што би помислиле дека е кодирана од дете од училиште, а не од тим софтверски инженери во регистрирана компанија.

Видете, не велам дека не постои случај каде што JustCloud би можел да го направи сечењето, но нема ништо што можам да замислам за себе.

Ги пробав и тестирав скоро сите популарни услуги за складирање облак и бесплатно и платено. Некои од нив беа навистина лоши. Но, сè уште нема шанси да се сликам себеси како користам JustCloud. Едноставно не ги нуди сите функции што ми се потребни во услугата за складирање облак за да биде остварлива опција за мене. Не само тоа, цената е премногу скапа во споредба со други слични услуги.

2. FlipDrive

flipdrive

Плановите за цени на FlipDrive можеби не се најскапите, но тие се таму. Тие нудат само 1 ТБ складирање за 10 долари месечно. Нивните конкуренти нудат двојно повеќе простор и десетици корисни функции за оваа цена.

Ако погледнете малку наоколу, лесно можете да најдете услуга за складирање облак што има повеќе функции, подобра безбедност, подобра поддршка за клиентите, има апликации за сите ваши уреди и е изградена со професионалци на ум. И не треба да барате далеку!

Сакам да навивам за аутсајдерот. Секогаш препорачувам алатки изградени од помали тимови и стартапи. Но, мислам дека не можам никому да го препорачам FlipDrive. Нема ништо што го прави да се истакнува. Освен, се разбира, сите карактеристики што недостасуваат.

Како прво, нема десктоп апликација за macOS уреди. Ако сте на macOS, можете да прикачувате и преземате датотеки на FlipDrive користејќи ја веб-апликацијата, но нема автоматска датотека syncза тебе!

Друга причина зошто не ми се допаѓа FlipDrive е бидејќи нема верзии на датотеки. Ова е прилично важно за мене професионално и е нешто што го прекинува договорот. Ако направите промена на датотека и ја поставите новата верзија на FlipDrive, нема начин да се вратите на последната верзија.

Други даватели на облак складирање нудат верзии на датотеки бесплатно. Можете да направите промени во вашите датотеки и потоа да се вратите на старата верзија ако не сте задоволни со промените. Тоа е како поништување и повторување за датотеки. Но, FlipDrive не го нуди ни во платените планови.

Друга пречка е безбедноста. Мислам дека FlipDrive воопшто не се грижи за безбедноста. Без оглед на услугата за складирање облак што ќе ја изберете, проверете дали има автентикација со 2 фактори; и овозможете го! Ги штити хакерите од пристап до вашата сметка.

Со 2FA, дури и ако хакер некако добие пристап до вашата лозинка, тој не може да се најави на вашата сметка без еднократната лозинка што е испратена до вашиот уред поврзан со 2FA (најверојатно вашиот телефон). FlipDrive нема ни автентикација со 2 фактори. Исто така, не нуди приватност со нула знаење, што е вообичаено со повеќето други услуги за складирање облак.

Препорачувам услуги за складирање облак врз основа на нивната најдобра употреба. На пример, ако водите онлајн бизнис, ви препорачувам да одите Dropbox or Google Вози или нешто слично со најдобрите функции за споделување тим во класата.

Ако сте некој кој длабоко се грижи за приватноста, ќе сакате да се обратите за услуга која има шифрирање од крај до крај, како на пр. Sync.com or Ицедрив. Но, не можам да замислам ниту еден случај за употреба во реалниот свет каде што би го препорачал FlipDrive. Ако сакате страшна (речиси непостоечка) корисничка поддршка, без верзии на датотеки и кориснички интерфејси со грешки, тогаш би можел да ви препорачам FlipDrive.

Ако размислувате да го пробате FlipDrive, Ви препорачувам да пробате некоја друга услуга за складирање облак. Тоа е поскапо од повеќето од нивните конкуренти, додека не нуди речиси ниту една од карактеристиките што ги нудат нивните конкуренти. По ѓаволите е кабриолет и нема апликација за macOS.

Ако се занимавате со приватност и безбедност, нема да најдете тука. Исто така, поддршката е страшна бидејќи речиси и да ја нема. Пред да направите грешка да купите премиум план, само пробајте го нивниот бесплатен план за да видите колку е страшно.

Ако барате алтернативи за Dropbox, има многу достапни опции и конкуренти кои нудат низа клучни карактеристики за да одговараат на вашите потреби. Многу од овие алтернативи обезбедуваат онлајн складирање за вашите датотеки, вклучувајќи фотографии и видеа, со различни ограничувања за складирање од кои можете да изберете. Некои, исто така, нудат облак сервери и проект менаџери за да ви помогнат да работите заедно.

Приватноста на податоците е голема грижа, па затоа е важно да барате провајдери кои нудат безбедни кориснички сметки и резервен простор. За корисниците на претпријатијата, услугите за заклучување на уредот може да бидат вредна алатка за чување на вашите податоци безбедни. Споделувањето видео и канцелариските апликации се исто така вообичаени карактеристики, како и поддршка за различни медиумски датотеки.

Опциите за цени може да варираат, во зависност од вашите потреби и нивото на услуга што ја барате. Структурата на папката е исто така важна сметка при изборот на давател на онлајн складирање, како што е нивото на cloud computing и cloud решенијата што ги нудат. Конечно, не заборавајте да ги земете предвид достапните безбедносни опции, вклучувајќи шифрирање и двофакторна автентикација, за да се осигурате дека вашите податоци се безбедни и безбедни.

Што е Dropbox?

најдобро dropbox алтернативи

Dropbox започна како платформа која им овозможи на корисниците да направете резервна копија на нивните датотеки онлајн и пристапете до нив од сите нивни уреди. Но, сега стана многу повеќе од тоа. Тоа ви овозможува да работат во соработка со други и бидете сигурни вашата работа е секогаш достапна за вас, без разлика каде одите или каков уред користите.

Dropboxуслугите на се користени од тимови, freelancerи поединци ширум светот и им веруваат многу големи брендови. DropboxУслугата на е достапна на сите платформи, вклучително и десктоп и мобилни, што ви овозможува пристап до вашите датотеки на кој било уред од каде било во светот со интернет конекција.

Dropbox карактеристики и планови

Dropbox нуди различни планови за различни случаи на употреба. Некои планови нудат повеќе функции од другите. Ако сте некој кому му треба само место за резервна копија на вашите датотеки, ќе ви биде мило да го научите тоа Dropbox нуди бесплатен план што доаѓа со простор за складирање од 2 GB syncна повеќе уреди.

DropboxЦените на се разликуваат во зависност од тоа колку простор ви треба и колку уреди имате. 

 • План плус – 9.99 УСД / месец
 • Семеен план – 16.99 долари / месец
 • Професионален план – 16.58 долари / месец
 • Стандарден план – 12.50 долари / корисник / месец
 • Напреден план – 20 долари / корисник / месец

Ако сте професионалец, ќе сакате да одите Dropbox"S Плус план кој вклучува до 2TB складирање, sync преку неограничени уреди, 30-дневно обновување на датотеки и многу повеќе за само $ 9.99 месечно. Dropbox исто така нуди планови за тимови кои доаѓаат со многу дополнителни функции како што се едно најавување, нивоа на администраторски улоги и телефонска поддршка за време на работното време.

Dropbox Бизнис започнува во $ 12.50 по корисник месечно и е насочена кон компании и претпријатија. На Dropbox Планот на Business Standard нуди повеќе простор (5TB) и доаѓа со напредна соработка и тимски карактеристики.

Dropbox нуди и алатки како што се Dropbox Хартија за да ви помогне лесно да работите со други луѓе онлајн на важни документи.

Dropbox добрите и лошите страни

на најдобриот дел за користење Dropbox е едноставноста што е својствено за сите негови услуги и алатки. За разлика од многу други даватели на складирање облак на пазарот, Dropbox верува во одржување на работите едноставни и правење сè лесно достапно. Дури и ако не сте добри со компјутери, можете лесно да ги научите јажињата за неколку секунди. Да, толку е лесно.

Dropbox нуди апликација за речиси сите уреди, вклучително и Андроид, Windows, Mac, и iOS, што го олеснува пристапот и sync датотеки на сите ваши уреди.

Иако Dropbox обезбедува многу функции, неговата услуга не е погодна за сите случаи на употреба. На пример, Dropbox нуди само 2 GB простор на својата бесплатна сметка, додека некои други услуги на оваа листа нудат дури 15 GB простор за облак бесплатно.

Иако Dropbox нуди лесна соработка со Dropbox Хартиена алатка, нема толку многу функции и опции за соработка како другите провајдери на оваа листа.

Dropbox доаѓа со „основна“ безбедност, како што е 256-битна AES шифрирање за податоци во мирување и 128-битна AES шифрирање за податоци во транзит, како и автентикација со два фактори.

Но Dropbox"S најголемиот недостаток сè уште е нејзино безбедност. Да бидам поконкретен, неговиот центар за податоци е во САД (која е основачка членка на таканаречената мрежа „Пет очи“. на разузнавачките агенции). Плус, не користи шифрирање од крај до крај и нема приватност со нула знаење.

Како да шифрирате Dropbox и да го направи безбеден?

Како што споменав погоре, Dropbox НЕ доаѓа со шифрирање од крај до крај.

Сепак, постои решение, а тоа е да се искористи Боккриптор (апликација од трета страна) која ги шифрира вашите чувствителни датотеки и папки во Dropbox.

Што прави Boxcryptor?

Тоа шифрира Dropbox. Боккриптор ги шифрира вашите датотеки (сите ваши датотеки или избор на датотеки) локално на вашиот уред пред да бидат поставени на Dropbox. Boxcryptor го додава безбедносниот слој што недостасува Dropbox не обезбедува.

Како да се префрлите од Dropbox до Google Вози, Sync.com, и pCloud?

Премин од Dropbox на други услуги за складирање облак како Google Вози, Sync.comили pCloud вклучува неколку, но лесни чекори. Прво, ќе треба да ги преземете вашите податоци од Dropbox, потоа прикачете го на новата платформа. Еве детални чекори за секоја услуга:

1. Google Возење:

 • Започнете со преземање на вашите датотеки од Dropbox:
  • Оди на Dropbox веб-страница и најавете се.
  • Изберете ги датотеките или папките што сакате да ги преземете.
  • Кликнете на „Преземи“.
 • Следно, поставете ги вашите датотеки на Google Возење:
  • Оди до Google Возете и најавете се.
  • Кликнете на „Ново“ и потоа „Поставување датотека“ или „Поставување на папка“.
  • Одете до местото каде што сте го зачувале преземеното Dropbox датотеки и изберете ги.
  • Кликнете на „Отвори“ и вашите датотеки ќе почнат да се поставуваат.

2. Sync.com:

 • Следете ги чекорите погоре за да ги преземете вашите датотеки од Dropbox.
 • За да ги поставите вашите датотеки на Sync.com:
  • Оди на Sync.com веб-страница и најавете се.
  • Кликнете на копчето „Подигни“.
  • Изберете „Подигни датотеки“ или „Поднеси папка“.
  • Изберете го преземеното Dropbox додадени фајлови.
  • Кликнете на „Отвори“ за да започне процесот на поставување.

3. pCloud:

 • Преземете ја вашата Dropbox датотеки како што е објаснето погоре.
 • За да ги поставите вашите датотеки на pCloud:
  • Оди на pCloud веб-страница и најавете се.
  • Кликнете на копчето „+“ во горниот десен агол.
  • Изберете „Постави датотеки“ или „Папка за испраќање“.
  • Одете до преземените Dropbox датотеки и изберете ги.
  • Кликнете на „Отвори“ за да започне процесот на поставување.

Запомнете проверете ги границите за складирање на вашата нова облак услуга за да се осигурате дека може да ги смести сите ваши податоци. Да се ​​разгледа префрлање датотеки на парчиња ако имате голема количина на податоци за пренос. Можеби ќе сакате да го задржите вашиот Dropbox сметка додека не потврдите дека сè е успешно префрлено на новата услуга.

Исто така, ако вашите датотеки се организирани во одредени папки, запомнете да ја одржувате оваа структура кога поставувате во вашата нова облак складирање за да ги одржувате вашите датотеки организирани.

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Dropbox, со високата цена и ограниченото бесплатно складирање, Според мое мислење, повеќе не е најдобрата опција за складирање во облак.

Значи, што можете да користите наместо Dropbox? Ако само барате слободен простор за да направите резервна копија на вашите лични датотеки, препорачувам Google Вози. Доаѓа со 15 GB слободен простор и ви овозможува бесплатно да споделувате датотеки и да правите резервни копии на верзии со послаб квалитет на вашите слики, без тоа да се смета за вашата квота за складирање.

на Dropbox конкурент верувам дека е најдобар е pCloud. Тоа е безбедно и лесно за користење складирање во облак што ви дава до 10 GB бесплатен простор и понуди прифатливи доживотни планови за до 2 ТБ.

pCloud облак чување
Од 49.99 $/год. (доживотни планови од 199 $) (бесплатен план од 10 GB)

pCloud е една од најдобрите услуги за складирање облак поради ниските цени, одличните безбедносни карактеристики како што се шифрирање од страна на клиентот и приватноста со нула знаење и МНОГУ прифатливи доживотни планови.

Ако барате складирање во облак за вашите работни датотеки или вашиот бизнис и сакате да имате пристап до функциите за соработка, ви препорачувам да отидете со Sync.com бидејќи неговата услуга е изградена за заедничка тимска работа. Ова е вашето најдобро, најбезбедно и шифрирано Dropbox алтернатива.

Sync.com облак чување
Од 8 долари месечно (бесплатен план од 5 GB)

Sync.com е премиум услуга за складирање облак што е лесна за употреба и достапна, доаѓа со одлична безбедност од воено ниво, шифрирање од страна на клиентот, приватност со нула знаење - одлична и споделување и карактеристики за соработка, а нејзините планови се многу достапни.

Сите овие Dropbox конкурентите доаѓаат со апликации за речиси сите уреди и платформи, вклучително Windows, Mac, iOS и Android, за да можете лесно sync и пристапете до вашите резервни датотеки од каде било на кој било уред што го поседувате.

Како го тестираме складирањето во облак: нашата методологија

Изборот на вистинското складирање во облак не е само следење на трендовите; се работи за наоѓање на она што навистина функционира за вас. Еве ја нашата практична, без бесмислена методологија за прегледување на услугите за складирање облак:

Регистрирање сами

 • Искуство од прва рака: Ние создаваме свои сметки, поминувајќи низ истиот процес каков што би сакале да ги разберете поставувањето на секоја услуга и пријатноста за почетници.

Тестирање на перформанси: The Nitty-Gritty

 • Брзини на прикачување/симнување: Ги тестираме во различни услови за да ги оцениме перформансите во реалниот свет.
 • Брзини на споделување датотеки: Проценуваме колку брзо и ефикасно секоја услуга споделува датотеки меѓу корисниците, што често се занемарува, но клучен аспект.
 • Ракување со различни типови датотеки: Ние поставуваме и преземаме различни типови и големини на датотеки за да ја измериме разновидноста на услугата.

Поддршка на клиентите: Интеракција во реалниот свет

 • Одговор и ефективност на тестирањето: Ние се занимаваме со поддршка на клиентите, поставувајќи реални проблеми за да ги оцениме нивните способности за решавање проблеми и времето потребно за да добиеме одговор.

Безбедност: Навлегуваме подлабоко

 • Шифрирање и заштита на податоци: Ја испитуваме нивната употреба на шифрирање, фокусирајќи се на опциите на клиентската страна за подобрена безбедност.
 • Политики за приватност: Нашата анализа вклучува преглед на нивните практики за приватност, особено во врска со евиденцијата на податоците.
 • Опции за обновување податоци: Ние тестираме колку се ефективни нивните функции за обновување во случај на губење податоци.

Анализа на трошоци: вредност за парите

 • Структура на цени: Ги споредуваме трошоците со понудените функции, оценувајќи ги и месечните и годишните планови.
 • Доживотни зделки за складирање во облак: Ние конкретно ја бараме и проценуваме вредноста на опциите за доживотно складирање, значаен фактор за долгорочно планирање.
 • Оценување на бесплатното складирање: Ги истражуваме одржливоста и ограничувањата на понудите за бесплатно складирање, разбирајќи ја нивната улога во севкупната понуда за вредност.

Функција Deep-Dive: Откривање на додатоци

 • Единствени карактеристики: Бараме функции што ја издвојуваат секоја услуга, фокусирајќи се на функционалноста и корисничките придобивки.
 • Компатибилност и интеграција: Колку добро услугата се интегрира со различни платформи и екосистеми?
 • Истражување на опциите за бесплатно складирање: Ние го оценуваме квалитетот и ограничувањата на нивните понуди за бесплатно складирање.

Корисничко искуство: Практична употребливост

 • Интерфејс и навигација: Навлегуваме во тоа колку се интуитивни и кориснички нивните интерфејси.
 • Пристапност на уредот: Ние тестираме на различни уреди за да ја процениме пристапноста и функционалноста.

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...