Врвни градење на целни страници за повисоки конверзии

in Блог

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Со најдобри градители на целни страници, стана исклучително лесно да се креираат атрактивни целни страници за да се надополнат вашите маркетинг кампањи. Со цел да се претворат води во конверзии, апсолутно мора да имате висококвалитетна целна страница. Тука влегуваат градителите на целни страници ⇣ – за претворање на потенцијални клиенти во продажба.

Од 13.24 долари месечно

Изградете целни страници со висока конверзија со леснотија

ДЕЛ

Изградете целни страници со висока конверзија со леснотија

Од 13.24 долари месечно

За да се конвертира целната страница, таа треба да биде привлечна, функционална, донекаде оригинална и дизајнирана да поттикнува понатамошни активности од секој што ја гледа. И со создавачите на страници како оние што ги наведов подолу, постигнувањето на ова никогаш не било полесно.

Главни преземања:

Креаторите на целните страници се основни алатки за оптимизирање на маркетинг кампањите и поттикнување конверзии.

Најдобрите создавачи на целни страници вклучуваат функционалност за влечење и спуштање, тестирање за поделба на A/B, алатки за оптимизација на оптимизација и функции за автоматизација на маркетинг преку е-пошта, меѓу многу други.

Изборот на вистинскиот создавач на целни страници бара внимателно разгледување на функциите како што се опциите за прилагодување, поддршката за корисници и целокупното корисничко искуство, заедно со плановите за цени и сите дополнителни функции или интеграции.

Брзо резиме:

 1. GetResponse – Севкупно најдобар сè-во-едно градител на целни страници во 2024 година ⇣
 2. Водачи – Најевтин градител на целни страници ⇣
 3. ClickFunnels – Најдобро за маркетинг и продажни инки ⇣
 4. Брево (поранешен Sendinblue) – Најдобра опција за интеграција на е-пошта маркетинг ⇣
 5. Divi - Најдобро WordPress градител на целни страници ⇣

Не ме сфаќајте погрешно - ќе биде потребно уште многу работа ако сакате да успеете во конкурентниот дигитален простор. Но, користејќи вистинските алатки се секако добро место за почеток.

Најдобри создавачи на целни страници во 2024 година (за претворање на потенцијални клиенти во продажба)

Еве споредба на топ 10 најдобри градители во моментов:

1. GetResponse (најдобар сè-во-едно градител на целни страници)

почетната страница на getresponse
 • Веб-страница: www.getresponse.com
 • Разновидна опција со алатки за маркетинг и целни страници
 • Комплетна автоматизација на маркетинг инка
 • Решение со многу конкурентни цени
 • Одлични интеграции за е-трговија

GetResponse е моќен платформа за автоматизација на маркетингот кој се фокусира на маркетинг преку е-пошта, инки за конверзија и создавање на целна страница.

Има исклучително конкурентна цена и нуди пакет на одлични карактеристики.

Покрај тоа, Алатките на GetResponse се многу разновидни, овозможувајќи ви да ги приспособите за да ги задоволат вашите потреби.

Или, едноставно додадете своја сопствена содржина во една од готовите инки што доаѓа со платформата и користете го ова како основа на вашата кампања.

на динамичен градител на целни страници е исто така одличен, овозможувајќи ви да ја изградите и прилагодите вашата страница да изгледа и да дејствува токму онака како што сакате.

Добрите страни на GetResponse:

 • Дизајниран да ви помогне да ја зголемите вашата листа со контакти
 • Одлични однапред изградени продажни инки
 • Моќни алатки за промоција на вебинари

Недостатоци на GetResponse:

 • Може да биде малку збунувачки за почеток
 • На конструкторот за влечење и спуштање му недостасува мала флексибилност на дизајнот
 • Решенијата на ниво на претпријатие може да станат скапи

GetResponse планови и цени:

Има три основни опции за претплата кои се движат од 15.58 до 97.58 долари плус месечно.

Основните планови поддржуваат до 1000 контакти, но ќе треба да платите повеќе за поголеми големини на списоци.

A 30-дена бесплатен пробен период е достапен со сите планови, а попустите се достапни со 12-месечни (-18%) и 24-месечни (-30%) претплати.

Дознајте повеќе во мојот детален Преглед на GetResponse.

2. Instapage (најлесен за користење градител на целни страници)

почетната страница на instapage
 • Веб-страница: www.instapage.com
 • Моќни алатки за мапирање на кампањи
 • Интегрирани карактеристики за соработка
 • Напредни решенија за врвни корисници
 • Многу погодно за почетници за почетници

Instapage is мојот врвен избор за создавање на целна страница за почетници.

Се одликува со интуитивен, многу атрактивен кориснички интерфејс, одлична контролна табла за управување и низа напредни функции кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од вашите целни страници.

Забележителни алатки ги вклучуваат уникатните AdMap, кој е дизајниран да ви помогне визуелизирајте ги вашите маркетинг кампањи и поврзете ги рекламите или рекламните сетови со целните страници.

И покрај тоа што е еден од најлесните создавачи на страници за користење, тој останува моќна опција за корисниците на ниво на претпријатие.

Добрите страни на Instapage:

 • Директен, лесен за употреба градител на целни страници
 • Одличен избор на шаблони
 • Импресивни брзини на оптоварување низ таблата

Недостатоци на Instapage:

 • Може да биде премногу скапо за некои корисници
 • Мобилната реакција не е секогаш совршена
 • Некои функции се достапни само со сопствени планови

Планови и цени на Instapage:

За жал, Instapage е еден од поскапите градители на целни страници што сум ги користел.

Цените започнуваат од 199 долари месечно за годишна претплата (299 долари со месечни плаќања), што е многу повеќе отколку што многу луѓе ќе се чувствуваат удобно да плаќаат.

Достапен е бесплатен пробен период од 14 дена, заедно со сопствени планови дизајнирани за корисници на ниво на претпријатие.

3. Leadpages (најдобар најевтин градител на целни страници)

почетната страница на водечките страници
 • Веб-страница: www.leadpages.com
 • Поддршка за неограничени целни страници
 • Повеќе од 200 атрактивни шаблони
 • Одлични брзини на вчитување на страницата
 • Голем опсег на интеграции на страници

Ако барате висококвалитетен градител на целни страници што нема да ве чини рака и нога, топло би препорачал Водачи.

Тој нуди избор на импресивни алатки кои ќе ви помогнат оптимизирајте ги вашите маркетинг стратегии, вклучувајќи неограничена конверзија и сообраќај.

Со интуитивниот градител за влечење/спуштање, можете изгради неограничен број на целни страници.

Искористува повеќе од 200 шаблони кои одговараат на мобилниот телефон, разновидни елементи на страницата и уредување без код и искористете го максимумот од вашето време и напор.

Добрите страници:

 • Планови со многу конкурентни цени
 • Одлични шаблони за почеток
 • Одлична опција за почетници

Недостатоци на водечки страници:

 • Флексибилноста на дизајнот е малку ограничена
 • Некои функции бараат напредна претплата
 • Ограничена поддршка за продажна инка
 • Прочитајте ја мојата листа на најдобри алтернативи за водечки страници за да дознаете повеќе.

Планови и цени за водечки страници:

Понуди на водечки страници три различни опции за претплата, заедно со 14-дневен бесплатен пробен период и значителни попусти со годишни плаќања.

Цените започнуваат од 37 долари месечно со стандарден план (49 долари месечно со месечни плаќања), што се зголемува на 74 долари месечно за претплата за PRO.

4. ClickFunnels (Најдобро за маркетинг инки)

почетната страница на clickfunnels
 • Веб-страница: www.clickfunnels.com
 • Моќен создавач на целни страници од типот на влечење/спуштање
 • Одлична алатка за креирање целосни маркетинг инки
 • Голем избор на шаблони за почеток
 • Вградени алатки за зголемување на конверзиите и оптимизирање на продажбата

Во минатото, не беше лесно да се изградат целосни маркетинг инки. Но, ова се промени со ClickFunnels, Што е веројатно најдобрата комплетна алатка за создавање маркетинг инка што сум ја користел.

Доаѓа со моќен влечете и спуштете тип градител на целни страници, заедно со пакет други напредни алатки.

Згора на се, ClickFunnels може да се пофали со одлична контролна табла за управување, овозможувајќи ви да оптимизирате сè, од стратегии за маркетинг преку е-пошта до целосни продажни инки, перформанси на целната страница и многу повеќе.

Исто така постои и целосна поддршка за е-трговија, вклучувајќи ги и алатките за зголемување на продажбата кои ќе ви помогнат да ја максимизирате продажбата.

Добрите страни на ClickFunnels:

 • Одлична приспособливост во понудата
 • Интуитивен градител за влечење/спуштање
 • Избор на шаблони за почеток

Недостатоци на ClickFunnels:

 • Доста скапо во споредба со некои конкуренти
 • Бесплатен пробен период е достапен само со детали за кредитна картичка
 • Недостасуваат различни напредни функции
 • Проверете ја мојата листа на најдобрите алтернативи на ClickFunnels

Планови и цени на ClickFunnels:

ClickFunnels нуди три различни опции за претплата, Со цени кои се движат од 127 до 208 долари месечно.

Основниот план поддржува создавање до 20 инки и 100 страници.

Надградбата до план за професија отклучува до 100 инки, додека претплатата на Funnel Hacker нуди неограничени инки и додава пакет напредни функции.

Дознајте повеќе во мојот детален Преглед на ClickFunnels.

5. Brevo (порано Sendinblue – најдобар градител на страници за интеграција на е-пошта маркетинг)

почетната страница на brevo
 • Веб-страница: www.brevo.com
 • Одлични интеграции со е-пошта, СМС и маркетинг на социјалните медиуми
 • Статистика во реално време за сите целни страници
 • Достапни се повеќе од 60 шаблони за целни страници
 • Високо насочени целни страници за оптимални конверзии

Брево (поранешен Sendinblue) Градителот на целни страници е целосно интегриран со својата платформа за маркетинг преку е-пошта, што го прави одлична опција за оние на кои им треба целосен маркетинг пакет.

Ти дозволува креирајте сопствени целни страници насочени кон одредени посетители, подобрувајќи ги стапките на конверзија и правејќи го вашиот бизнис поуспешен.

Една од моите омилени работи за Брево е како лесен за користење на неговиот градител на целни страници.

Започнете од нула или со еден од десетиците атрактивни шаблони, додајте своја содржина, наведете цели и испратете ги вашите страници во живо.

Ако е потребно, креирајте едноставни инки со последователни страници и поврзете ги вашите целни страници директно со вашите кампањи за е-пошта.

Добрите страни на Brevo:

 • Одлична услуга за клиентите
 • Одличен избор за комплетни маркетинг кампањи
 • Импресивен бесплатен план

Недостатоци на Brevo:

 • Малку незгоден градител на страници
 • Вклучувањето може да биде фрустрирачко
 • Многу ограничени интеграции од трети страни

Планови и цени на Brevo:

Брево (поранешен Sendinblue) нуди атрактивен бесплатен засекогаш план, но ова всушност не вклучува пристап до создавачот на целната страница.

Почетниот план започнува од 25 УСД/месечно, но ќе ви треба претплата за бизнис (од 65 $/месец) за да можете да додавате целни страници.

Прилагодени решенија се достапни и за корисници на ниво на претпријатие на кои им требаат понапредни решенија.

Проверете го мојот преглед на Brevo (поранешен Sendinblue) овде.

6. Диви (најдобро WordPress градител на целни страници)

divi почетната страница
 • Веб-страница: www.elegantthemes.com/divi/
 • Многу попријателска опција за почетници од стандардната WordPress уредник
 • Она што го гледате е она што го добивате за градител на целни страници
 • Способност за прилагодување на кодот доколку е потребно
 • Моќни дизајнерски елементи за оптимизирање на креирањето целна страница

Јас сум голем обожавател на WordPress, и алатки како Диви градител на страници се одлични кога станува збор за рационализација на секојдневните работни текови.

Всушност, би отишол дотаму што би го кажал тоа Divi е број еден создавач на целни страници за WordPress веб-сајтови.

За почеток, Divi е дизајниран како замена за стандардот WordPress уредник.

Таа користи а WYSIWYG (она што го гледате е она што го добивате) градител на целни страници, може да се пофали со пакет напредни алатки и е дизајниран за почетници.

Диви добрите:

 • Достапни се над 880 претходно дизајнирани распореди
 • Одлични опции за доживотна претплата
 • WYSIWYG градежен интерфејс
 • Проверете го мојот преглед на Divi за повеќе функции

Недостатоци на Divi:

 • Достапно само за WordPress
 • Нема опции за месечна исплата
 • Донекаде ограничени маркетинг интеграции

Диви планови и цени:

Диви нуди а ограничена демо верзија што можете да ги искористите за да добиете чувство за платформата.

Достапни се две премиум опции за претплата, а годишниот план од 89 долари е најевтин избор. Алтернативно, купете доживотна лиценца за само 249 долари.

Сите купувања вклучуваат пристап до остатокот од екосистемот Elegant Themes и доаѓаат со 30-дневна гаранција за враќање на парите.

За повеќе информации прочитајте го мојот детален преглед на DIVI

7. Целни страници HubSpot (најдобра опција за freemium)

почетната страница на hubspot
 • Веб-страница: www.hubspot.com/landing-pages
 • Одлична библиотека со шаблони со целосно функционални дизајни
 • Персонализирани целни страници за одредена публика
 • Поддржано од моќта на екосистемот HubSpot
 • Напредна аналитика која ќе ви помогне да ги оптимизирате маркетинг кампањите

Hubspot е се-во-едно маркетинг платформа дизајниран да ви помогне да ги максимизирате перформансите на вашата веб-страница.

Нејзините бесплатен градител на целни страници е одлична опција за оние со мал буџет, а библиотека со шаблони што одговара на мобилниот телефон обезбедува одлично место за почеток.

Една од работите Ми се допаѓаат HubSpot Целните страници е нивната едноставност.

Изберете од пакетот докажани шаблони, додајте своја сопствена содржина и префрлете ги вашите целни страници онлајн за не повеќе од неколку минути. Интегрирајте се со вашата постоечка маркетинг платформа и гледајте како расте популарноста на вашата страница.

Добрите страни за целни страници HubSpot:

 • Одличен бесплатен градител на целни страници
 • Поддржано од целиот екосистем HubSpot
 • Пријателски за почетници и лесен за употреба

Недостатоци на HubSpot целни страници:

 • Некои алатки за дизајн се малку ограничени
 • Планот за премиум е потребен за пристап до некои функции
 • Стандардните работни текови можат да бидат збунувачки

Планови и цени за целни страници на HubSpot:

HubSpot нуди избор на бесплатни маркетинг алатки, вклучително и создавач на целни страници и целосна компатибилност на маркетингот со е-пошта.

Платените претплати започнуваат од 45 долари месечно, но очекувајте да платите повеќе за пристап до напредните функции или ако имате голема мејлинг листа.

8. Отскокнување (Опција за најдобри напредни функции)

отскокнување на почетната страница
 • Веб-страница: www.unbounce.com
 • Одличен избор за напредни корисници
 • Дизајни на целните страници оптимизирани за да ги зголемат конверзиите
 • Посветени целни страници фокусирани на конкретни цели
 • Целосна компатибилност со Javascript и CSS код

Unbounce нуди едноставен, но напреден градител на целни страници кој е дизајниран за оние на кои им треба висококвалитетно решение.

Може да се пофали со импресивен пакет на шаблони кои реагираат, моќен градител за влечење/спуштање и бројни интеграции, има многу што да се допадне овде.

Згора на ова, Unbounce доаѓа со напредни функции за поискусни корисници.

Прилагодете го секој аспект од вашите страници со целосен пристап до кодот, објавувајте во вашиот сопствен домен и искористете ги бесплатните слики од галеријата за медиуми Unsplash.

Добрите страни за отскокнување:

 • Многу интуитивен градител на целни страници
 • Одлични интеграции со платформи од трети страни
 • Голем избор на шаблони напојувани со вештачка интелигенција

Недостатоци на отскокнување:

 • Ќе биде премногу скапо за некои корисници, проверете го најдобри алтернативи за Unbounce
 • Стрмната крива на учење за почетници
 • Напредните функции бараат претплата од висока класа

Планови за отскокнување и цени:

A 14-дена бесплатен пробен период е достапна за тестирање на сите планови за Unbounce, но премиум претплатите може да станат малку скапи.

Цените започнуваат од 79 долари месечно за план за стартување, но ова вклучува само до 500 конверзии и еден поврзан домен.

Цените се зголемуваат до 192 долари за најскапиот план за забрзување, но достапни се сопствени решенија за оние на кои им требаат понапредни алатки.

Токму сега можете заклучете со попуст од 20%. е достапен со годишни претплати (или првите три месеци).

9. Simvoly (Најдобар изработувач на целни страници со влечење и спуштање)

почетната страница на simvoly
 • Веб-страница: www.simvoly.com
 • Огромен опсег на алатки за напредни корисници
 • Прекрасен создавач на целни страници со влечење и спушти
 • Целосна компатибилност за градење инка
 • Повеќе од 200 шаблони за целни страници за различни намени

Символи обезбедува избор на алатки дизајнирани да им помогнат на луѓето да креираат веб-страници, маркетинг инки и онлајн продавници.

на влечете и спуштете тип градител на целни страници е одлична опција за почетници, но сè уште има многу напредни алатки за поискусните корисници.

Згора на се, Simvoly нуди комплетни маркетинг пакети да ви помогне да ги максимизирате перформансите на вашите целни страници.

Искористете ги предностите на создавачот на инка, алатките за бело етикетирање, контролната табла на CRM и многу повеќе.

Добрите страни на Символи:

 • Моќен градител за влечење и пушти
 • Целосна компатибилност на маркетинг инка
 • Способност за интегрирање со онлајн продавница

Недостатоци на Simvoly:

 • Нема алатки за е-пошта маркетинг
 • Некои напредни карактеристики се отсутни

Планови и цени на Символи:

Символи е одлична опција за оние со мал буџет.

Достапни се четири планови, со цени почнувајќи од само 12 долари месечно за годишна Лична претплата (18 долари со месечни плаќања).

Плановите од повисоко ниво чинат 29, 59 и 149 долари месечно, соодветно. 14-дневен бесплатен пробен период е достапен со сите планови.

10. Elementor (Најдобра бесплатна опција)

почетна страница на елементорите
 • Веб-страница: www.elementor.com
 • Одличен избор на алатки за уредување е достапен преку развивачот на влечење и пушти
 • Достапни се и празни платна и претходно изградени шаблони
 • Напреден создавач на скокачки прозорци за додавање функционалност на целната страница
 • Интеграции со различни платформи од трети страни

Исто како Диви, Елементор е целна страница (и градител на веб-страници) за WordPress сајтови.

Ако барате А. слободен WordPress градител на целни страници, Силно би препорачал тестирање Elementor.

Обезбедува решенија за создавање сè-во-едно целни страници за корисници од сите нивоа на вештини, со визуелен дизајн интерфејс и бројни други атрактивни карактеристики.

Згора на ова, постојат бројни алатки за рационализирајте го искуството за креирање целна страница.

Искористете ги предностите на уредувачот за влечење и спуштање, градител на скокачки прозорци и повеќе од 100 атрактивни теми за брзо градење страници.

Предности на Elementor:

 • Одличен бесплатен план
 • Разновидни алатки за сите нивоа на вештини
 • Бесплатни додатоци и теми

Недостатоци на Elementor:

 • Потребно е познавање на веб хостинг и WordPress
 • Некои функции бараат премиум претплата
 • Бројни додатоци доаѓаат од трети лица корисници
 • Има добри Елементор алтернативи таму

Планови и цени на Elementor:

Elementor's бесплатен засекогаш план е мојот избор број еден за оние кои бараат бесплатен градител на целни страници.

Плановите на Elementor Pro се движат од 59 до 999 долари годишно. 30-дневна гаранција за враќање на парите е достапна со сите премиум планови.

Почесни спомнувања (Најдобри бесплатни создавачи на целни страници)

1. Google Веб-страници

Google Веб-страници е бесплатна и многу основна алатка која може да се користи за изградба на едноставни целни страници. Можете да користите сопствен домен за страница објавена на нова Google Веб-страници.

google почетната страница на страниците

Ако само треба брзо да соберете нешто, како идеја за нов производ, повлечете страници или генерирате потенцијални клиенти со интегрирање Google Форми, Тогаш Google Сајтовите е тешко да се поминат.

2. GrooveFunnel

GrooveFunnels е дел од Groove.co, кој е пакет од 17+ апликации за дигитален маркетинг создадени за претворање на потенцијални клиенти во продажба.

Почетна страница на groovfunnels

Оваа алатка ви овозможува да изградите едноставни, но моќни целни страници и продажни инки. Прочитајте го моето во длабочина преглед на GrooveFunnels овде.

3 Wix

Wix е популарна алатка за креирање веб-локации која исто така може да се користи за создавање неверојатни страници за целни и водени од конверзија.

Со Wix, можете бесплатно изгради целосно функционална целна страница. Галеријата со шаблони Wix содржи десетици шаблони за целни страници кои се целосно приспособливи и подготвени за употреба.

wix целни страници

Главниот недостаток на користењето на бесплатниот план на Wix за креирање целна страница е тоа што не можете да користите приспособено име на домен.

Кои се градителите на целни страници?

Накратко, тие се дизајнирани да им помагаат на луѓето изградете целосно функционални, конвертирање на целни страници.

Во нивните најосновни, овие може да се сметаат за едноставни веб-локации на една страница кои имаат за цел да ги поттикнат корисниците кон одредена акција или акции.

најдобри градители на целни страници

на најдобрите создавачи на целни страници се интегрирани со разни други маркетинг алатки.

Повеќето градежници вклучуваат пакет напредни алатки, како што е интерфејс за уредување со влечење и спуштање, голема библиотека со шаблони и функции за подобрување на стапката на конверзија на вашите маркетинг кампањи.

Некои опции се достапни како дел од поголем маркетинг пакет.

Лично, претпочитам опции кои се директно поврзани со маркетинг преку е-пошта и алатки за градење инка – бидејќи е многу полесно да управувате со вашите кампањи од удобноста на една централна контролна табла.

Придобивки од Градителите на целни страници

Кога се добро изградени, веб-локациите се одлични. Сепак, тие обично не се претвораат толку добро како што може да очекувате, а огромен процент од луѓе ја напуштаат вашата страница без да преземат никакви мерки.

Со добро дизајнирана целна страница, можете собирајте информации како што се адресите на е-пошта на луѓето или мобилните броеви, овозможувајќи ви да останете во контакт со маркетинг понудите. Други придобивки вклучуваат:

 • Одржување на посетителите фокусирани. Бидејќи целните страници обично имаат една тема и јасна цел, тие нудат одличен начин да ги задржите посетителите заинтересирани за она што го нудите.
 • Подобрување на стапките на конверзија. Со правилното поставување, целните страници ќе ви помогнат да ги подобрите вашите стапки на конверзија (CRO или оптимизација на стапката на конверзија). Ова, пак, ќе го подобри вашиот деловен успех и ќе ви помогне да го зголемите вашето онлајн присуство.
 • Оптимизирање на маркетинг кампањи. Со целна целна страница, треба да бидете во можност да ги оптимизирате перформансите на вашите кампањи за е-пошта или социјалните медиуми и да ја подобрите ефикасноста на рекламирањето.

Што да барате во градител на целни страници?

Има неколку клучни карактеристики за кои сакам да внимавам. Некои од најважните вклучуваат:

 • А со полно библиотека на шаблони со дизајни кои реагираат на мобилни уреди.
 • Интеграции од трета страна да ви помогне да ги поврзете другите ваши сметки и да ги насочите работните текови.
 • Некој вид на аналитичка платформа да ви помогне да ги следите вашите кампањи.
 • Целосна А / Б тестирање да ви помогне да ги изберете најдобрите дизајни.
 • Способноста за додавање сопствен код ако имате знаење за тоа.

Колку чини Градител на целна страница?

Цената на просечниот градител на целни страници може да се движи од потполно бесплатно до илјадници долари месечно.

Се разбира, можете да очекувате да платите повеќе за понапредни функции, и генерално вреди да се обратите за поскапа опција доколку вашиот буџет го дозволува тоа.

На пример, почетните цени за GetResponse, мојот број еден градител на целни страници, се движат од 15 до 99 долари месечно.

Достапни се поскапи сопствени планови, а има и бројни бесплатни опции за оние со значителни буџетски ограничувања.

Добрите и лошите страни на градителите на целни страници

Градителите на целни страници се дизајнирани специјално за создавање целосно функционални целни страници.

Нивните добрите вклучуваат способност да креирајте целосно функционални страници за кратко време, интеграции со маркетинг платформи од трети страни и атрактивни библиотеки со шаблони.

Очекувајте да имате корист од одлично време на вчитување, пристојни услуги за поддршка (општо) и аналитика во реално време.

Сепак, градителите на целни страници сигурно имаат и свои недостатоци. Тие имаат тенденција да бидат прилично скапи, со тековна претплата.

Приспособувањето може да биде малку ограничено, глобалните алатки за уредување имаат тенденција да отсуствуваат и тие можат да имаат многу стрмна крива на учење.

Целосна табела за споредба

Цени одПробенВграден е-мејл маркетингSинтеграција на социјалните медиумиВградено A/B тестирање
GetResponse ⇣$ 12 / месец30 денаДаДаДа
InstaPage ⇣$ 199 / месец14 денаНеДаДа
Водечки страници ⇣$ 37 / месец14 денаНеДаДа
ClickFunnels ⇣$ 127 / месец14 денаНеДаДа
Брево (поранешен Sendinblue) ⇣$ 25 / месецБесплатно засекогаш достапноДаДаДа
Диви ⇣$ 89 / година30 денаНеНеДа
Целни страници HubSpot ⇣$ 45 / месецБесплатно-засекогаш достапноДаДаДа
Отскокнување ⇣$ 79 / месец14 денаДаДаДа
Символи ⇣$ 12 / месец14 денаНеДаДа
Елементор ⇣$ 59 / годинаБесплатно засекогаш достапноНеНеНе

Прашања и Одговори

Што е целна страница?

Целна страница е веб-страница или веб-локација на една страница што е дизајнирана да ги долови информациите на посетителите и да ви помогне да направите продажба или да извршите некоја друга цел. Неговата цел е да ги претвори потенцијалните клиенти во продажба.

Што е градител на целни страници?

Градителот на целни страници е онлајн алатка која е дизајнирана да ви помогне да составите целосно функционални, атрактивни страници за да ги оптимизирате конверзиите и да привлечете повеќе посетители на веб-локациите.

Кои се предностите на градителите на целни страници?

Рационализиран интерфејс за креирање страници, интеграции со маркетинг платформи од трети страни и алатки за оптимизација на конверзија кои ќе помогнат да се максимизираат перформансите на вашата кампања.

Кои се лошите страни на градителите на целни страници?

Нешто ограничено прилагодување (во многу случаи), висока крива на учење, ограничени глобални алатки за уредување и високи цени за напредните функции.

Која е разликата помеѓу градител на страници наспроти градител на инка?

градител на страници е алатка која го олеснува користењето со влечење/спуштање за создавање веб-страници, страници за продажба, страници за преземање, страници за благодарност итн. за да ги продавате вашите производи или услуги.

градител на инка е алатка која ви овозможува да поврзете неколку продажни страници за да ги однесете клиентите низ продажна инка.

Повеќето создавачи на инки се создавачи на страници (на пример ClickFunnels) но не сите создавачи на страници се создавачи на инка (на пример Leadpages).

Погледнете го мојот ClickFunnels vs Leadpages директна споредба овде.

Кои алатки за целна страница нудат функционалност за влечење/спуштање за да се изградат визуелно привлечни страници?

Способноста да се креираат атрактивни страници брзо и лесно е задолжителна за секоја алатка за целна страница. За среќа, многу креатори на целни страници се достапни денес, нудејќи низа опции за прилагодување за широк опсег на индустрии.

Овие алатки им овозможуваат на корисниците да влечат и испуштаат однапред дизајнирани елементи на нивната страница, обезбедувајќи брз и интуитивен начин за градење визуелно привлечни целни страници. Корисниците можат да изберат од многуте вклучени шаблони или да креираат свои сопствени дизајни.

Дополнително, други корисни функции на најпопуларните создавачи на целни страници вклучуваат инки за целни страници, варијанти на целни страници и можност за извршување на тестирање за поделба на A/B. Класичните градители нудат традиционален пристап за градење на целни страници, но овие алатки обично бараат одредено знаење за кодирање. Генерално, нема недостиг од опции кога станува збор за алатките за целна страница!

Како можат градителите на целни страници да помогнат во подобрувањето на стапките на конверзија и перформансите на кампањата?

Најдобрите градители им нудат на корисниците низа алатки за оптимизирање на нивните кампањи и подобрување на стапките на конверзија. На пример, многу алатки нудат функции за влечење/спуштање што им овозможуваат на корисниците брзо да креираат страници за нивните кампањи.

Дополнително, алатките за аналитика како што се Google Аналитиката и топлинските мапи нудат можност за следење на однесувањето на корисниците и идентификување области на кои треба да се фокусирате во идните кампањи. Сплит тестирањето е уште една важна алатка која може да покаже кој дизајн и избор на копирање функционираат добро и кои аспекти на кампањата треба да се подобрат. Тајмерите за одбројување исто така можат да создадат чувство на итност и да ги убедат корисниците да преземат акција побрзо.

Со користење на менаџер на ознаки, корисниците можат лесно да ги интегрираат овие алатки во нивната целна страница и да ги следат перформансите на кампањата во реално време. Кога се користат во комбинација со овие различни функции, контролните табли за аналитика на целната страница може да ги оптимизираат перформансите на кампањата и да помогнат да се постигне максимална рентабилност.

Дали создавачите на целни страници можат да помогнат во оптимизацијата на пребарувачите?

Апсолутно. Најдобрите опции вклучуваат алатки за оптимизација на оптимизација кои помагаат да се подобри рангирањето на страниците и да се привлече повеќе сообраќај кон веб-локацијата. Ваквите алатки нудат функции како AMP страници кои помагаат да се намали времето на вчитување, еден од главните фактори кои Google гледа кога ги рангира страниците.

Други алатки за оптимизација за оптимизирање на мета описи и клучни зборови може да им помогнат на пребарувачите подобро да ја разберат содржината на целните страници. Со вистинската комбинација на алатки за создавање на целни страници и практики за оптимизација, целните страници може да се оптимизираат за да се рангираат повисоко на страниците со резултати од пребарувачот, помагајќи да се зголеми сообраќајот и да се зголеми рентабилноста на маркетингот.

Со обезбедување дека алатките за оптимизација се вклучени во сите создавачи на целни страници што се разгледуваат, корисниците можат да ги подобрат своите шанси за успешно зајакнување на рангирањето на оптимизација на нивните целни страници.

Дали создавачите на целни страници можат да помогнат во напорите за маркетинг, вкрстена продажба и таргетирање конкретна публика?

Да, тие можат да бидат ефективна алатка за задоволување на широк опсег на маркетинг потреби. Со вистинскиот сет на функции и функционалности, како што се создавачи на скокачки прозорци, корисниците можат да создадат можности за вкрстена и надпродажба за да помогнат во максимизирање на приходите.

Добар маркетинг центар може да ги обезбеди потребните алатки за да може лесно да се креираат кампањи приспособени на конкретни случаи на употреба, обезбедувајќи персонализирано искуство за секој поединечен корисник. Земајќи ги предвид овие фактори, создавачите на целни страници се ефикасен начин за допирање и ангажирање на целната публика, особено кога се комбинираат со солидна маркетинг стратегија.

Како и со кој било аспект од дигиталниот маркетинг, важно е да се изберат вистинските алатки за работата и да се користат стратешки за успешно да се постигнат маркетинг целите.

Дали е-пошта маркетингот може да се интегрира со градителите на целни страници за максимална ефикасност?

Апсолутно. Алатки за маркетинг по е-пошта се суштински дел од секоја кампања за дигитален маркетинг, а нивното интегрирање може да биде исклучително ефикасен начин за зголемување на конверзиите. Повеќето создавачи на страници нудат можност за лесно интегрирање со различни платформи за е-пошта, како што се Mailchimp, Constant Contact или ConvertKit, така што корисниците можат лесно да креираат списоци со е-пошта и да дизајнираат насочени кампањи.

Со шаблони за е-пошта и моќен градител за е-пошта вклучени во повеќето платформи, маркетерите лесно можат да креираат е-пошта што ги надополнуваат нивните целни страници и компјутерски автоматизирани кампањи. Најновите алатки за автоматизација на е-пошта маркетинг на пазарот може да помогнат во рационализирање на она што често може да биде многу време процес на собирање на потенцијални клиенти и комуникација со клиентите.

Со интегрирање на е-пошта маркетингот во нивните вкупни напори за дигитален маркетинг, корисниците можат да ја максимизираат ефективноста на нивните кампањи и ангажманот со нивната целна публика.

Дали има некои дополнителни функции или функции што треба да се бараат при оценување на градителите на целни страници надвор од стандардните функции?

Да, едно од барањата на градителот на целни страници со врвен квалитет е вклучување на дополнителни елементи кои можат да ги подигнат веб-содржините и дизајнот на следното ниво. Оптимизирањето на мобилните страници е неопходно, бидејќи сообраќајот на мобилните телефони одамна го надмина сообраќајот на работната површина, па оттука и неговата важност во веб дизајнот.

Скокачките прозорци се исто така моќна алатка која може брзо да ги привлече посетителите и да помогне во поттикнувањето конверзии. Доброто корисничко искуство гарантира дека посетителите се ефикасно ангажирани со веб-страницата/страницата за одличен впечаток. Изградбата на веб-локации со кориснички сегменти значи нијансирано и сеопфатно разбирање на однесувањето на публиката.

Мултимедијалната содржина, исто така, станува сè поважна во маркетинг кампањите бидејќи е откриено дека го зголемува ангажманот и стапката на кликнување. Решенијата за цени, почетните цени и интеграциите на порталот за плаќање се други важни карактеристики на кои треба да внимавате.

Карактеристиките за персонализација и способноста за беспрекорно интегрирање на алатките или користење на работниот тек рамо до рамо, заштедуваат време и ја зголемуваат продуктивноста, заедно со контактните формулари и ефективни создавачи на форми. Креаторите на целните страници кои нудат основни карактеристики како што се лесно користење, однапред изработени шаблони и поголеми опции за прилагодување, а сето тоа додека да се даде приоритет на корисничкото искуство би било корисно за донесување информирана одлука.

Дополнителните функции како што се интеграцијата со градителот на инка на Расел Брунсон може да доведат до создавање поробусни кампањи, а поддршката од маркетинг агенциите може да им помогне на корисниците да ги развијат своите кампањи и да го зголемат онлајн присуството на нивниот бренд. Конечно, цената на Unbounce е само еден пример за ценовните планови на различни создавачи на целни страници и не треба да биде единственото внимание при оценувањето на заслугите на која било дадена платформа.

Нашата пресуда ⭐

Иако постојат бројни создавачи на целни страници на пазарот, тие не се сите еднакви.

Некои опции се многу помоќни од другите, додека другите се исклучително привлечни поради нивните маркетинг или интеграции на апликации од трети страни.

GetResponse: Се-во-едно платформа за автоматизација на маркетингот
Од 13.24 УСД / месечно

Создадете кампањи за е-пошта и продажни инки кои се конвертираат со GetResponse. Автоматизирајте ја целата ваша маркетинг инка од една платформа и уживајте во низа функции, вклучително и маркетинг преку е-пошта, градител на целни страници, пишување вештачка интелигенција и градител на продажни инка. 

Ако барате солидна сеопфатна опција, топло ви препорачувам да дадете GetResponse Одете.

Instapage е многу лесен за употреба, ClickFunnels е мојот врвен избор за маркетинг инки, и Brevo/Sendinblue доаѓа со целосно интегрирана платформа за е-пошта маркетинг.

Divi Elementor се одлични опции за WordPress корисници, Символи може да се пофали со моќен влечење и пушти градител, и Водачи е пристоен избор за оние со мал буџет.

Инаку, Unbounce може да се пофали со пакет напредни функции - додека Hubspot Целните страници се поддржани од моќта на екосистемот HubSpot.

Сепак, на крајот на денот, секоја опција на оваа листа вреди да се разгледа.

Како ги оценуваме градителите на целни страници: нашата методологија

Кога се нурнуваме во тестирање на градителите на целни страници, не само што ја прелистуваме површината. Ги валкаме рацете, го истражуваме секое ќоше и пукнатина за да разбереме како овие алатки можат навистина да влијаат на крајната линија на бизнисот. Нашата методологија не се однесува само на штиклирање полиња; се работи за искусување на алатката исто како што тоа би го направил вистинскиот корисник.

Број на први впечатоци: Нашата евалуација започнува со процесот на пријавување. Дали е лесно како неделно утро или се чувствува како понеделник наутро? Бараме едноставност и јасност. Комплицираниот почеток може да биде големо исклучување и сакаме да знаеме дали овие градители го разбираат тоа.

Изградба на инка: Откако сите ќе се поставиме и ќе влеземе, време е да ги засукаме ракавите и да почнеме да градиме. Колку е интуитивен интерфејсот? Може ли почетник да се движи во него толку непречено како професионалец? Ние градиме инки од нула, обрнувајќи големо внимание на разновидноста на шаблони и опции за прилагодување. Бараме флексибилност и креативност, но и ефикасност – бидејќи во светот на продажбата, времето е навистина пари.

Интеграции и компатибилност: Во денешниот меѓусебно поврзан дигитален свет, производителот на продажна инка треба да биде тимски играч. Ние тестираме интеграции со популарни CRM-и, алатки за е-пошта маркетинг, процесори за плаќање и многу повеќе. Беспрекорната интеграција може да биде фактор за создавање или прекин во употребливоста на градител на инка.

Изведба под притисок: Што е инка со одличен изглед ако не работи? Ги ставивме овие градители на ригорозни тестирања. Времето на вчитување, мобилната реакција и целокупната стабилност се под нашиот микроскоп. Ние, исто така, истражуваме во аналитиката - колку добро овие алатки можат да го следат однесувањето на корисниците, стапките на конверзија и другите критични метрики?

Поддршка и ресурси: Дури и најинтуитивните алатки можат да ве остават со прашања. Ја оценуваме обезбедената поддршка: Дали има корисни водичи, одговорна услуга за клиенти и форуми во заедницата? Поставуваме прашања, бараме решенија и проценуваме колку брзо и ефикасно реагира тимот за поддршка.

Цена наспроти вредност: На крајот, ги оценуваме ценовните структури. Ги мериме карактеристиките наспроти трошоците, барајќи вредност за парите. Не станува збор само за најевтината опција; се работи за тоа што добивате за вашата инвестиција.

За повеќе информации за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ахсан Зафер

Ахсан е писател во Website Rating кој опфаќа широк спектар на теми од модерната технологија. Неговите написи истражуваат во SaaS, дигитален маркетинг, оптимизација, сајбер безбедност и новите технологии, нудејќи им на читателите сеопфатни увиди и ажурирања за овие полиња кои брзо се развиваат.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...