Дали треба да ја изградите вашата продавница со Shopify? Преглед на карактеристики, теми и цени за е-трговија

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Shopify е најпопуларната платформа за е-трговија на планетата. Овој се-во-едно софтвер за е-трговија овластува над 1 милион трговци и генерира повеќе Продажба од 100 милијарди долари. Овој преглед на Shopify за 2024 година ги покрива работите на овој многу популарен градител на онлајн продавници

Преглед на Shopify (Резиме)

🛈 За

Shopify ви овозможува да започнете, да растете и да управувате со вашата онлајн продавница. Започнете да ги продавате вашите производи онлајн денес со водечката светска платформа за е-трговија се-во-едно SaaS.

💰 Цена

Постојат четири Shopify планови: Shopify Basic чини 29 УСД/месечно, главниот план на Shopify чини 79 УСД/месечно, Напредниот план на Shopify чини 299 УСД/месечно. Исто така, постои и Shopify Starter план кој чини 5 $ / месец. Конечно, тука е Shopify Plus (претпријатие е-трговија и започнува со $2,000 месечно). (Споредете ги плановите на Shopify овде.)

😍 Добрите

Целосно хостирана и се-во-едно платформа што значи дека не треба да се грижите за техничките работи. Огромен (бесплатен и платен) пазар на апликации и сопствени теми. Враќање на напуштена количка, над 100 портали за плаќање, едноставен за користење излог, SKU и управување со залихи, вградено оптимизација, маркетинг, аналитика и известување, флексибилни стапки за испорака и автоматски даноци. Одлична поддршка на клиентите, документација за самопомош и заедница. Продавајте преку повеќе канали, и дигитални и физички производи (интегриран ПОС). Сите карактеристики.

😩 Недостатоци

Вградениот процесор за плаќање на Shopify ви дозволува да продавате само од одредени земји и мора да плаќате такси за трансакции ако користите портали за плаќање од трети страни. Трошоците за користење на апликациите може брзо да се зголемат. Хостирањето за е-пошта не е вклучено. Почетниот план доаѓа со ограничени функции на Shopify.

Пресудата

„Shopify е најдобрата целосно хостирана е-трговија на пазарот денес. Цените на Shopify е разумен и доаѓа со стотици вградени функции и илјадници апликации. Shopify ви дава сè што ви треба за да започнете да продавате, преку вашата онлајн продавница, социјалните канали или вашата физичка продавница преку нивните интегрирани POS.

 

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Shopify. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Главни преземања:

Shopify е идеален за поголеми продавници и располага со моќен уредувач на заднина и систем за залихи за приспособливост.

Платформата е лесна за употреба, нуди уредувач за влечење и спуштање, приспособливи теми и широк опсег на продажни функции за да им помогне на бизнисите да ги зголемат приходите.

Shopify нуди извонредна функционалност за дизајн, над 3,000 апликации, широки опции за плаќање и 24/7 корисничка поддршка, но има високи такси за трансакции и може да биде поскапо со потребата од дополнителни апликации.

shopify преглед

Напојување на повеќе од 1 милион онлајн бизниси Годишен приход на Shopify надмина 6 милијарди долари во 2023 година, што е зголемено за 26% во однос на 2022 година. И во овој преглед на Shopify од 2024 година, ќе разгледаме зошто едно неодамнешно истражување покажува дека 88 проценти од неговите корисници препорачуваат Shopify.

Кои се тие 12 проценти кои не се поврзале со страницата? Што ја прави оваа платформа толку широко користена и диво истакната во сферата на е-трговија? Дали е доволно пристапен за новодојденец, дизајниран за искусни технолошки професионалци или паѓа некаде на средина?

На крајот, треба да можете да одговорите на сите тие прашања и многу повеќе. Бидејќи мојата цел не е само да дадам детален преглед на Shopify: се надевам дека ќе ви помогнам да одлучите дали оваа платформа за е-трговија е соодветна конкретно за вас.

Дознајте зошто бизнисите од 1M+ го користат моќниот и лесен за употреба градител на веб-страници за е-трговија на Shopify. Започнете го вашиот бесплатен пробен период сега!

Зошто овој преглед на Shopify?

Убавиот дел за оваа рецензија на Shopify.com е тоа што е напишана од некој што започнал бизнис од нула на Shopify пред неколку години и оттогаш стана страствен корисник.

Сепак, не ми е туѓо широк спектар на други алатки за е-трговија, вклучително и BigCommerce, 3dcart, Wix, Squarespace, WooCommerceи Магенто. Подоцна, ќе споредиме како Shopify се издвојува во споредба со оние главни конкуренти, како и што точно продавал овој рецензент на тие веб-страници.

Секогаш постои можност вашиот бизнис подобро да се вклопи во различна опција на платформата за е-трговија. Но, веројатно сте тука затоа што сте слушнале секакви (веројатно одлични) работи за Shopify и размислувате дали треба да го пробате. Значи, ајде да тргнеме од патот едно од поочигледните прашања:

За што можам да користам Shopify?

Тоа е целосно хостиран сè-во-едно градител на веб-страници за е-трговија, па тоа прашање треба да биде очигледно, нели? Но, вистината е дека секогаш можете само да отворите продавница за Etsy или, по ѓаволите, зошто да не направите само профил на eBay и да ги продадете вашите производи таму? Затоа што барате робусна платформа во која можете да го сместите целиот ваш бизнис, и тука доаѓа Shopify.

shopify прегледан

Додека ги разгледувате прегледите на Shopify, ќе видите широк спектар на валидни мислења, но тие доаѓаат од само широк опсег на луѓе. Тие имаат различни цели, ниши, индустрии, искуства, списокот продолжува. Меѓутоа, ако користите Shopify, правите (многу општо) една или повеќе од четирите работи:

Започнување на бренд од квадрат
Продажба преку Интернет
Продажба во продавница
Маркетинг на вашиот бренд

Ајде да ја разгледаме секоја од овие пет области и да видиме како платформата Shopify го прави нивното полесно, подобро или - во најмала рака - различно.

Планови и цени

Плановите за цени на shopify за 2024 година

Shopify нуди неколку опции за цени во зависност од големината и потребите на вашиот бизнис за е-трговија.

 • на Shopify Стартер планот е 5 долари/месец и ви овозможува да додавате е-трговија на платформи за социјални медиуми, канали за пораки или постоечка веб-локација. Доаѓа со а 5% провизија за трансакција кога користите Shopify Payments.
 • Основни Shopify планот е најевтиниот план за изградба на сопствена продавница, по цена од 29 долари/месец и ги вклучува сите неопходни работи за нова онлајн продавница. Има а 2% провизија за трансакција освен ако не користите Shopify Payments.
 • На Shopify планот е 79 УСД/месечно и е идеален за растечки бизниси, нудејќи функции како создавање на картичка за подарок. Доаѓа со а 1% провизија за трансакција освен ако користите Shopify Payments.
 • Напредно Shopify има цена од 299 долари/месечно и е наменета за големи бизниси кои сакаат да се зголемат. Вклучува напредни извештаи и пресметани цени за испорака од трета страна, со a 0.5% провизија за трансакција освен ако користите Shopify Payments.

За големи бизниси на ниво на претпријатие со големи буџети, постои Shopify Plus, кој бара од вас да побарате сопствена понуда бидејќи нема одредена цена (но почнува од 2,000 долари).

Пробајте го Shopify бесплатно со нивниот тридневен пробен период, не се потребни детали за плаќање. Сè што ви треба е е-пошта за да го тестирате. Ако ви се допаѓа, можете добијте три месеци за само 1 долар месечно.

Shopify бесплатен пробен период од 1$/месец
Од 29 долари месечно

Започнете да ги продавате вашите производи преку Интернет денес со водечката светска платформа за е-трговија се-во-едно SaaS која ви овозможува да започнете, да растете и да управувате со вашата онлајн продавница.

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

Започнување бизнис на Shopify

Имате идеја за бизнис и барате место за почеток. Или, земате твојата страна гужва и преместување на платформа како Shopify каде што може да расте. Ако е така, тогаш Shopify е само создаден за вас.

За разлика од платформите како WordPress, што е прилично сложено, па дури и Squarespace, што е дефинитивно пристапно, но доста ограничено, Shopify е изграден за купување. Можеш ли да кажеш од името? И, згора на тоа, тој е изграден за луѓе кои не сакаат да изградат сè од нула.

Што значи тоа за вас? Па, ако веќе сте а WordPress експерт, зошто воопшто да размислите за Shopify? Добро искористете ја таа експертиза! И понатаму во овој преглед, ќе навлеземе во тоа како можете да го интегрирате со вашата постоечка веб-локација.

контролната табла на shopify

Силен ресурс за стартапи

Во овој преглед, ќе ги разгледаме сите причини зошто се чини дека оваа страница има сè. И ако веќе не сте запознаени со огромниот број маркетинг алатки кои ви се достапни на интернет, најверојатно ќе откриете плејада на патишта по кои можете да одите за да ги постигнете вашите деловни цели и пошироко.

Shopify прави одлична работа за да ви даде слобода да го задржите едноставно и да градите од таму. Не можете да имате ништо повеќе од веб-страница што продава еден производ. Може да имате страница на Shopify што ја засрамува страницата што ја читате. Можностите се бескрајни бидејќи така е изградено.

google трендови

Создавање бренд од нула на Shopify

Ќе се забавувате многу со првите неколку чекори од започнување бизнис со Shopify. Можете дури и да започнете пред да смислите име, со a Генератор на деловни имиња што е бесплатно достапен, нема потреба да отворате сметка. Веројатно нема да најдете таков што ќе ја погоди главата, но ќе добиете тони идеи.

Shopify исто така има фантастична алатка за градење лого што можете да го користите за да креирате нешто од нула или да започнете од шаблон. Слушнав за многу луѓе кои подготвуваат нешто со едноставната платформа за графички дизајн Canva. Но, ако планирате да го сместите вашиот бизнис целосно на Shopify, можете и овде да креирате лого.

Единственото нешто поважно од името и логото е да одлучите што продавате. И бидејќи треба создадете унифициран изглед преку вашата продавница и низ сите канали за рекламирање, прво ќе сакате да го направите ова.

Како Shopify помага да се изгради онлајн присуство

Откако ќе ги заклучите сите основи, сакате да го продадете вашиот производ. И затоа што GoogleАлгоритмот за оптимизација сè уште не може веднаш да ја препознае вашата големина, треба да го откриете вашето име таму.

Shopify има смешен број на апликации за маркетинг и вградени алатки за оптимизација да ви помогне да го забележите вашиот бренд. Препорачувам да одите со најдобро рецензираните, најпопуларните апликации, но слободно прелистувајте. Можеби само ќе откриете нова опција која ќе ве стави напред едноставно затоа што не го правите она што го прават сите други.

Директно преку вашата сметка на Shopify, можете брзо и лесно:

Добијте приспособена URL адреса или увезете ја што веќе ја поседувате.
Прелистувајте и бесплатни и платени слики на акции.
Создадете целосно уникатна продавница.

Поставување продавница во Shopify

табла

Можете да отворите продавница, без разлика дали имате попис на производи или не. Всушност, бизнис моделот dropshipping е еден од најпопуларните патишта за следење на Shopify. Можете да ги изберете производите што сакате да ги продавате преку нивното партнерство со dropshipping компанијата Oberlo.

Клиентот ви ја плаќа малопродажната цена, вие ги земате тие пари и ги купувате на големо, а испратникот го врши целото пакување и испорака директно до клиентот. Бум, профит.

Но без разлика дали продавате свои предмети или користите Shopify за dropshipping, можете да ја изберете темата за вашата продавница врз основа на различни шаблони (некои бесплатни теми, повеќето се платени теми за Shopify). Ќе ги приспособите вашите производи според содржината на вашата душа, вклучувајќи додавање описи (Shopify има апликации и за тоа). И додадете што друго сакате, како страница „За нас“, ЧПП и така натаму.

Тогаш добро си да одиш. Мислам дека, сето тоа, би можеле да отворите функционална продавница за помалку од еден ден, без шега!

Дознајте зошто бизнисите од 1M+ го користат моќниот и лесен за употреба градител на веб-страници за е-трговија на Shopify. Започнете го вашиот бесплатен пробен период сега!

Дизајни и шаблони

Како бизнис за е-трговија, имањето веб-локација што е брза, одговорна и визуелно привлечна може да направи огромна разлика во привлекувањето и задржувањето на клиентите. Shopify е една од најпопуларните платформи што се користат за градење онлајн продавници и со разновидни достапни шаблони, може да биде тешко да се одлучи која е совршено погодна за вашиот бизнис.

Овде прикажувам некои од најдобрите шаблони на Shopify да ви помогне да донесете информирана одлука и, на крајот, да создадете успешна продавница за е-трговија.

Дали некогаш сте се запрашале дали онлајн продавницата е изградена на Shopify? Понекогаш, лесно е да се каже дали страницата користи Shopify, додека други пати можеби не е толку очигледно. Еве водич за тоа како да дознаете од веб-локација и дизајнот што ви се допаѓа користи Shopify.

Дали треба да го направите бесплатниот пробен период на Shopify?

Секогаш препорачувам да започнете со бесплатен пробен период, дури и ако знаете дека ќе станете платен корисник. Како прво, можете да имате само една продавница на Shopify во исто време, па ако на почетокот стигнете далеку и одлучите дека сакате само да започнете од нула, избришете сè и започнете од почеток без да се чувствувате како да сте потрошиле пари.

Додека го пишував овој преглед, Shopify нудеше 90-дневен бесплатен пробен период, што е неверојатно. Но, тоа е во маката на романската пандемија на коронавирус, па секако е привремено. Сепак, вреди да се искористи каква и да е понудата за бесплатен пробен период, дури и ако е стандардна 14-дена бесплатен пробен период.

Shopify Capital е кредитна програма за квалификувани бизниси, што е уште една потенцијална авенија за стартапи кои бараат некои основни пари за да се удрат со рекламирање и пошироко. Можеби вреди да се погледне.

Дали треба да бидете лиценциран бизнис за да започнете продавница за Shopify?

подесувања

Технички: не. Не мора да сте лиценциран бизнис за да отворите сопствена продавница за Shopify. Само ќе треба да плаќате даноци за кој било приход со поднесување даноци за самовработување, за кои се потребни квартални плаќања.

Сепак, силно препорачувам да отворите лиценциран бизнис што е можно поскоро, по можност пред да го продадете вашиот прв производ. Сакате да бидете заштитени од лична одговорност, а тоа има свои даночни предности, особено важно ако сте вработени на друго место и продавницата на Shopify е странична метеж.

Видови онлајн продавници на Shopify

shopify типови на продавници

Видот на онлајн продавницата што ја отворате на Shopify е прилично ограничен на вашата имагинација. Дали продавате инфрацрвени сауни? Тогаш можеби ќе те прегледам наскоро! Дали доставувате отпечатоци или облека по нарачка? Дали продавате храна или пијалок? Додатоци или занаети? Книги, стрипови, романи, осветлени магови?

Ова е искрен преглед на Shopify.com, па да бидеме искрени овде: ова е профитна компанија, што значи дека сакаат што повеќе клиенти. Тоа значи дека нивната платформа е дизајнирана да го приспособи секој тип на бизнис што може да се замисли (се додека тоа може да се направи онлајн).

Карактеристики на е-трговија

Ве предупредувам токму сега: времето бега кога ќе почнете да ја градите вашата продавница. Тие се грижат дека е смешно лесно да се приспособи, а на крајот може да се занесете и да сфатите дека поминале осум часа и сè што сте направиле е да си играте со бојата на позадината. Тоа не е лоша работа, тоа е всушност доказ за пристапноста и леснотијата на користење.

Тешко е да се победи онлајн продавницата Shopify

shopify теми - платена и бесплатна тема

Буквално. Тешко е толку лесно создадете таква убава веб-страница – ако воопшто е возможно. Но, ако имате на ум хиперспецифична визија за вашата продавница, можете да ја изградите од нула или да приспособите шаблон на Shopify со уредување директно во HTML заднината. Најдоброто од двата света!

Кога имате постоечки слики од вашите производи, се што треба да направите е да ги повлечете и испуштите датотеките директно на страницата. Можете да креирате галерии, слајдови или статични слики. Можете да ставите текст каде што сакате. Можете да прелистувате десетици теми и да си играте со нив.

Додека Squarespace и Wix имаат повеќе шаблони, карактеристиките за е-трговија на Shopify го победи Wix и Squarespace во мојата книга, а шаблоните нема да бидат доволно добра продажна точка за да се компензира за тоа. (Прочитајте ја мојата споредба на Squarespace наспроти Wix.)

Преглед на кошничката за купување Shopify

Неверојатно, можете да прифатите над сто форми на плаќања на Shopify ако живеете во САД (не можам да потврдам на други локации). Ова ги вклучува сите главни кредитни картички и е-паричници, како и криптовалути и пошироко.

Понатаму, тие ќе пресметаат сè врз основа на локалните даноци и валута на купувачот. Значи, ако сте меѓународен продавач, знаете дека вашата наплата ќе биде преведена за да се смести каде и да се наоѓа купувачот, вклучувајќи ја и нивната локална валута.

Ако веќе не сте погодиле, можете однапред да ги поставите цените за испорака или Shopify автоматски да ја пресмета испораката, иако тоа бара Напредно Shopify план. Меѓутоа, ако имате различни артикли, веројатно е вредно за надградба, дури и ако тоа е само за пресметки за автоматска испорака. Не сакате да се наплаќате за тоа!

бродски зони

Безбедност на количката

Shopify исто така гарантира највисоко ниво на Стандард за безбедност на податоци на индустријата за платежни картички (PCI DSS), што значи дека нивните безбедносни мерки се проверуваат повеќе од повеќето компании. Тие користат најсовремена шифрирање за сите информации да бидат безбедни и безбедни. И тие платија над 850,000 долари на хакерите со бела капа во текот на годините за пријавување на грешки кои сите се поправени.

Всушност, Shopify ќе плати дури 50,000 УСД за идентификување на специфични безбедносни проблеми, со што поттикот за пријавување ранливости ќе биде конкурентен со нивно искористување.

Pci усогласеност

Кога ќе отворите онлајн продавница на Shopify, вашиот сајт ќе го стори тоа автоматски има 256-битна SSL шифрирање, што влева целосна доверба во вашата продавница за посетителите дека нивните податоци за плаќање се безбедни. Бидејќи нема да има малку до никакви докази дека вашата страница е хостирана од Shopify, ова е одличен начин да се гарантира безбедност конкретно за вашиот бренд.

Како да управувате со продавницата Shopify

Ја сакам мобилната апликација Shopify, но навлегувам во повеќе детали за тоа неколку делови подолу во овој преглед. (Спојлер: Можете да направите речиси сè од мобилен уред.)

Сепак, тоа е робусната контролна табла, без разлика дали е десктоп или мобилна верзија, тоа навистина ме воодушевува. Тие ги покриваат сите потенцијални основи и тоа е зависно следење на вашиот раст, продажба, посетители, следење нарачки и многу повеќе. Тоа е презентација на податоци одозгора надолу, но кристално чиста, за која не можам да кажам доволно добри работи.

известување

Како се споредува контролната табла на Shopify со нејзините конкуренти? Секој софтвер за е-трговија има интерактивна компонента на контролната табла, но ниеден не е толку чист и сè на едно место како верзијата Shopify. За помалку технолошките луѓе, тоа е речиси совршено.

Колку конкретно можете да го организирате вашиот инвентар?

Shopify ви овозможува да додадете онолку паѓачки списоци колку што ви треба за вашите производи, иако најверојатно ќе треба да преземете апликација ако имате повеќе од една или две.

На пример, ако продавате маичка што доаѓа во различни бои и различни големини, клиентот ќе има два паѓачки листа, еден за боја и еден за големина, а сликата на производот може дури и да се промени кога ќе го направите тоа.

управување со инвентар

Дали е ова единствено за Shopify? Не, можете да го направите истото на (претпоставувам) сите платформи за е-трговија, вклучувајќи ги и сите оние во кои имам искуство, од Magento до WooCommerce. Но, сепак е важно да се спомене.

Можете исто така да ја наведете секоја ставка одделно по боја, дизајн, големина и што и да е случајот во зависност од вашата индустрија. Ова може да биде и одлична стратегија за оптимизација, бидејќи секоја страница на производ е сопствена можност да се препознае по алгоритмите на пребарувачот.

Колку е моќен Shopify како веб-домаќин?

Можностите на веб-домаќинот на Shopify се сосема импресивни. Ти добиваш неограничен пропусен опсег, иако тоа би требало да биде стандардно бидејќи во спротивно растот на вашиот бизнис би бил закочен. Shopify исто така автоматски ги ажурира вашите веб-способности, нема потреба да ја симнете вашата страница и да ги натерате вашите клиенти да чекаат за ажурирање. Тоа е одличен начин да ги изгубите!

Но, она што може да биде мојата омилена компонента на нивниот веб-хостинг е неограниченото препраќање на е-пошта со име на домен, што може да биде неверојатно корисно. На тој начин, креирате различни е-пошта за различни оддели и ја насочувате комуникацијата со клиентите. На крајот на краиштата, не сакате вашите барања за сопствен дизајн да одат до вашиот оддел за ИТ.

доверлив веб хостинг за е-трговија

Иако е веројатно мудро за масивните компании да инвестираат во поконкретен серверски простор, повеќето сопственици на продавници никогаш нема да имаат проблем со пропусниот опсег додека го користат Shopify како нивен веб-домаќин.

Преглед на податоци од Shopify Sales

Веќе продолжив со контролната табла на Shopify, каде што можете да ги најдете повеќето податоци што ги барате одеднаш. Но, можете да добиете многу повеќе во длабочина со податоците собрани од вашата тековна продажба. Shopify е дизајниран да биде робустен или минимален колку што сакате да биде.

Најочигледните точки на податоци се кои производи се движат, а кои остануваат на „полиците“, така да се каже. Google Анализата е директно компатибилна и со поставувањето на вашата продавница, така што ќе ги имате на располагање сите тие сознанија. Можете да ги повлечете сите ваши извештаи за сообраќај и упатување брзо и детално колку што сакате, и да ги извезете во различни типови датотеки, како на пр. Ексел и PDF.

Можеби нема да ви требаат сите точки за податоци, но ако некогаш ангажирате експерт, тој треба да побара сето тоа за да ви даде најдобра шанса да конвертирате повеќе клиенти.

Дали апликацијата Shopify е подобра од останатите?

Почетна страница на продавницата за апликации shopify

Не е тешко веднаш да се каже дека Shopify е дизајниран за секој човек, што значи дека хипер-интуитивната навигација и исклучително лесното управување се клучните точки за продажба. Така, правењето едноставна мобилна апликација која ви овозможува да правите практично сè од вашиот телефон доаѓа со територијата.

Shopify ја нуди најдобрата мобилна апликација за продавница за е-трговија на пазарот. Период, крај на приказната! Дали ги пробав сите? Мора да се признае, не. Но, пробав многу, и ова е далеку мојот омилен софтвер за е-трговија во однос на навигацијата, пристапноста и функциите што ги обезбедува Shopify.

Ќе можете да испраќате е-пошта и да ги повикувате клиентите, да управувате со залихите и да ја прегледате вашата контролна табла додека сте во движење. Тоа не само што е исклучително погодно, туку се чувствува од суштинско значење за денешниот свет.

Омилен дел од Shopify е поддршката за корисници

Тимот за грижа за корисници во Shopify е страстен и подготвен да оди над и подалеку. За мене, тоа е огромна продажна точка. Не можам да ви кажам колку пати сум ја извадил косата со други тимови за поддршка на клиентите. И секој што ќе направи да се чувствувам така никогаш нема да се случи, добива златна ѕвезда.

поддршка за купување

Сепак, 24-7-365 поддршка преку разговор во живо, онлајн форма, поддршка за е-пошта, и телефонска поддршка не се единствени за Shopify, ниту пак исклучителната услуга за клиентите. Сите веб-страници за е-трговија посветени на помагање на малите бизниси да напредуваат, погрижете се да имаат одлични претставници на повик.

Но, сепак, Shopify оди чекор понапред од повеќето со други карактеристики што ќе ви помогнат да достигнете нови височини како претприемач. Покрај стандардниот центар за помош на ЧПП, тие имаат навистина корисни и често фасцинантни форумски дискусии каде што најдов безброј совети и увиди.

Преглед за управување со продавница од тули и малтер со Shopify

shopify продажба

Shopify е платформа за е-трговија што можете да ја користите и за вашиот физички излог. Ова е неверојатен ресурс за бизниси кои продаваат и онлајн и во продавница, бидејќи ќе сакате рационализиран систем за управување што ќе ги земе предвид сите продажби и операции.

Некои производи може да се продаваат подобро во продавницата отколку на интернет. Вашиот вкупен приход е како правилно ги распределувате средствата. И вашата продавница не може да функционира до највисоките нивоа на продуктивност и организација без вистинскиот систем за продажни места (POS).

Но, ако имате посебен POS за вашата продавница што бара од вас да ги прикачите или (многу полошо) рачно да ги внесувате податоците, сигурно ќе се појави човечка грешка. Тоа што вашата онлајн продавница и операциите во продавницата работат преку истата платформа е неверојатно корисно.

Квалитет на хардверот на Shopify

Колку и да е елегантен и убав хард дискот на системот Shopify POS, тие се извонредно издржливи, што значи дека ќе работат добро и во двете бутик модни продажни места и зафатени ресторани - и секаков вид на малопродажба и бизнис со храна помеѓу.

Хардверот е главно групиран во три категории, иако првата опфаќа сè што ќе ви треба за да поставите систем за продажни места во продавницата. Комплетот за малопродажба има држач за iPad, читач на картички и сите потребни додатоци. Секој се продава и посебно.

SHOPIFY ХАРДВЕР

Исто така, сето тоа е дизајнирано да биде што повеќе разноврсно. Вашиот персонал може да ги носи iPad-ите со себе за да ги сервисира клиентите, а истото важи и за читачот на картички. Можете дури и да го земете вашиот хардвер POS со себе надвор од продавницата за да вршите испораки, проценки, инсталации итн.

ПоС системот Shopify е еден од најробусните на пазарот

Иако системот на продажни места е лесен за учење и употреба, тие нудат видеа за обука за вие и вашиот персонал да станете експерти на Shopify POS заедно – и сите нови вработени да можат брзо да се вклучат.

Понатаму, многуте додатоци на Shopify можат да ги олеснат навистина прекрасните карактеристики и за вашиот POS. Можете да резервирате состаноци, часови и семинари додека автоматски закажувате и следите присуство. Можете да продавате по производ, по тежина или по време. Можете брзо да ги менувате цените, да ги правите производите недостапни и да извршувате промоции и попусти. Можностите се навистина бескрајни.

Така, иако ќе разгледам неколку од моите омилени компоненти, овие во никој случај не се комплетна листа на начини на кои можете да го користите овој POS во ваша корист и во корист на вашата компанија.

shopify поз

Неверојатна флексибилност за плаќање

на давачките за кредитни карти се возбудливо ниски, иако стануваат пониски колку што е поголем вашиот систем POS пакет. Некако посакувам да беше стандардна ниска стапка, но сепак е многу конкурентна. Исто така, не ви се наплаќа дополнително за враќање и замена, што Треба да да биде стандард за целата индустрија.

Можете исто така да наплатите повеќе од една кредитна картичка и да ги поделите плаќањата. Клиентот кој сака да го направи тоа ќе биде многу обесхрабрен ако не можете да го присвоите. Без разлика дали четири лица сакаат да поделат чек или едно лице сака да наплати дел од него, а остатокот да го плати во готово, Shopify се грижи дека е лесно да се направи сето тоа.

Во основа, вие ги контролирате вашите плаќања на Shopify. Ако луѓето плаќаат со дигитални поени, картички за подароци, шифри за купони за попуст или билети за фестивали, вие ја прифаќате таа форма на валута и ја снимате во вашиот POS како да е некој друг начин на плаќање.

shopify pos бизнис

Карактеристики за следење и управување што ја менуваат играта

Ова не е толку голема придобивка од Shopify POS-от, колку што е причината зошто инвестирате во решение за POS воопшто. Нема подобар начин да ги следите сите ваши купувања и залихи. Персоналот може да влегува и излегува со користење на ПОС. Можете да менувате касиери преку системот во лет, за да знаете секогаш кој ракувал со готовина, кога и во која фиока.

Сите податоци исто така можат да бидат syncед на вашите QuickBooks (или друга сметководствена платформа) сметка за да следите сè за даноците. И можеш ограничете што може и што не може да прави одреден персонал. На пример, можеби не сакате да им дозволите на вработените сами да компонираат ставки или да додаваат попусти.

Повторно, кое било ниво на контрола или моќ за следење што сакате да го имате врз вашиот бизнис, Shopify POS (и, искрено, сите POS системи кои вредат нивната сол) може да го оствари тоа.

известување

Алатки за градење односи со клиентите

Алатките со кои се соочуваат клиентите на Shopify POS нудат навистина возбудливи работи. Се чини дека се повеќе бизниси им дозволуваат на своите клиенти да нарачуваат директно од екранот. Но, можете да одите без хартија и сепак да прифаќате совети со превртување на iPad наоколу за да се соочите со клиентот откако ќе ја земете неговата нарачка.

Тие можат да ги испратат нивните сметки директно на нивната е-пошта и можат да се пријават за награди со обезбедување на нивните информации за контакт.

На ваша страна, можете лесно да пребарувате производи и да видите дали нешто има или нема залиха. Можете да креирате профили на клиенти, кои можат да соберат исклучително корисни податоци и информации за достапност. Можете дури и да ја интегрирате вашата сопствена програма за награди за лојалност директно преку Shopify POS, без потреба да одите со трета страна.

Комбинирање на онлајн продавница на Shopify со локација за малопродажба

Кога работите и лично и онлајн, ви треба сè што е поврзано на една платформа. Придобивките далеку ги надминуваат сите дополнителни трошоци, ви ветувам. Зголемувањето на продуктивноста - и беспрекорната врска што обезбедува незаменлив душевен мир - е практично бесценета. Ќе можете да го гледате целиот ваш бизнис и сите негови аспекти, а не да го третирате како две одделни компании.

Еден од најамбициозните начини да се погледне Shopify POS во комбинација со онлајн продажбата е потенцијално елиминирање на излогот или отворање друга локација. Со тоа што ќе ги разгледате вашите книги поединечно наместо да направите чекор назад и гледајќи ги сите нив во реално време може да ви помогне континуирано да ја оптимизирате и преоценувате иднината на вашиот бизнис. Толку вредно.

Како да продавате дигитални производи

Нема да имате излог за вашите дигитални производи, но исто така нема да мора да управувате со ограничен залиха. Па зошто да продавате на Shopify?

Па, затоа што е супер скалабилен и богат со функции. Ако преместувате дигитални производи со темпо што бара од вас да продавате директно од вашата страница, наместо од продавач од трета страна веб-страници како Etsy и Амазон, тогаш Shopify е одличен избор.

Меѓутоа, ако има повеќе смисла финансиски едноставно да се плаќа дел од секоја продажба на продавач на трета страна, наместо месечните надоместоци на Shopify, тоа е подобрата рута.

Едноставно кажано: ти може продавајте дигитални производи на Shopify, исто како физички предмети. Но, би бил изненаден ако има толку многу смисла ако не продавате и физички производи или услуги.

Алатки за маркетинг

маркетинг алатки

Оптимизирањето на вашата маркетинг стратегија со повлекување податоци од неколку различни извори може да стане збунувачки, а конфузијата води до превиди. Добро е што Shopify ви овозможува да правите сè на едно место.

Вашиот градител на онлајн продавницата Shopify е местото каде што можете постојано да го надградувате вашиот бренд. Тоа значи пишување и објавување блог постови кои и помагаат на вашата публика и ја подобруваат вашата Google рангирање за пребарување. Тоа значи целосна интеграција со е-пошта маркетингот и маркетингот на социјалните медиуми, каде што можете да го наведете клиентот од кликнување на вашата реклама до купување на производот без да го напуштите Facebook или Instagram.

Тоа значи идентификување каде се наоѓа вашата моментална публика, постојано привлекување нови клиенти и активно градење на нови понуди за проширување на вашиот потенцијален базен на клиенти.

Shopify ве покрива на сите фронтови.

Погледнете го ова видео за совети за маркетинг користејќи Shopify:

Алатки за блог и оптимизација

shopify SEO и блогирање

Можете да ја изгради блог директно на вашата онлајн продавница на Shopify, за вашите клиенти да можат да ги имаат вашите увиди над сите ваши производи, сите на едно место.

Препорачувам да ангажирате блогер во вашата ниша за да ја подготвите содржината. Вреди да се инвестира за првично да имате робустен блог, а потоа да објавувате нешто ново секоја недела – додека ја промовирате постојната содржина на вашите канали на социјалните медиуми.

Можете да ги користите алатките за оптимизација на Shopify за да ги дознаете најдобрите стратегии, но големи се шансите дека ќе сакате да нарачате дел од пишувањето на содржината. Тоа може да биде голем одлив на енергија, а вие имате бизнис за водење.

Не заборавајте дека можете да ги користите и алатките за оптимизација на Shopify за да го оптимизирате секој дел од вашата веб-страница за е-трговија, од почетната страница до категориите на производи до секоја страница на производи. И колку подобро оптимизирате за пребарувачите, толку повеќе органски сообраќај ќе добивате, што дополнително го подобрува SEO.

продавница за апликации за оптимизација

Дали треба да верувате а Google Паметна кампања за купување?

Интеграцијата на Shopify со Google Паметно купување е прекрасно ако сакате да седите назад и да ги гледате потенцијалните клиенти како влегуваат. За оние кои не се запознаени со Google Реклами и само сакам да се тркалаат веднаш, велам оди по тоа. Но, тоа не треба да биде вашата долгорочна стратегија за дигитален маркетинг.

google паметно купување

Ова може да биде мојата единствена голема поплака за Shopify: тие прават Google Паметното купување звучи како стандардно или како бесмислено. Овде е работата: тоа е супер ограничувачко, што значи дека нема да имате таква контрола што ќе треба на експерт за ППЦ и менаџер за дигитални реклами за да ја вршат својата работа правилно.

Еве што МОЖЕТЕ НЕ направете ако користите Google Паметно купување наместо да управувате со вашите Google Самите рекламни кампањи:

 • Исклучете конкретни термини за пребарување користејќи негативни клучни зборови.
 • Исклучете одредени рекламни мрежи.
 • Исклучете специфични уреди.
 • Контролирајте го таргетирањето локација надвор од поставувањето на земјата. Ако имате локален излог, тоа е прилично неуспех.
 • Вршете редовно прилагодување на понудата.
 • НАЈЛОШО ОД СЕ: Нема да имате Грануларно известување, што значи дека нема да знаете дали вашиот сообраќај главно доаѓа од одреден извор како што се рекламите на YouTube или Gmail.

Сепак, некои од ограничувањата се она што луѓето го користат Google Побарајте Smart Shopping. Рекламите ќе бидат автоматски распоредени врз основа, а таргетирањето на вашата публика исто така ќе биде автоматизирано. Тоа значи дека можете да седите назад и да верувате Google да ја донесат вистинската публика за вас.

Shopify дава 100 долари за прв пат Google Корисници на реклами

Условот е дека треба да потрошите најмалку 25 долари на нова сметка. Исто така, кредитот од 100 долари ќе важи само за Google Шопинг кампањи. Сепак, тоа може да се претвори во многу трошење за реклами во зависност од нивото на конкуренција на вашата ниша. Ако немате а Google Сметка за реклами сè уште, нема апсолутно никаква причина да не искористи.

google реклами кредит од 100 долари

Што е комплет? Преглед на виртуелниот асистент на Shopify

Она што најмногу ме импресионираше кај Kit е колку тој е подобрен со текот на времето. Но, дури и рано, Kit беше многу корисна (и бесплатна!) апликација која често ја користам. Овој „виртуелен асистент“ всушност може да пишува реклами на социјалните мрежи за вас. Секогаш сакам да влезам и да ги допирам, понекогаш дури и препишувајќи ги целосно, но тоа е супер практично.

Kit е исто така одлична апликација за потсетување за следење на е-пошта, бидејќи списокот со задачи може брзо да се преполни ако не е автоматизиран. Откако ќе ги допрете првичните приспособени е-пораки, може да испрати секакви паметни автоматизирани пораки за да се одржи ангажманот на клиентите. Го сакам тоа.

Тука е како изгледа

продавница комплет crm и асистент

Можете исто така да го користите Kit за да ги правите работите автоматски во други апликации, особено во маркетиншката ниша. Исто така, го користам Kit за сметководствени работи и собирање идеи за потенцијални патишта за нови производи. Дали ви треба? Не. Дали е одлично да се има и бесплатно? Да и да.

Како да продавате услуги

Додека Shopify е потенцијално одличен избор за продажба на дигитални производи, тој навистина не е направен за продажба на услуги. Ако продавате мебел направен по нарачка или нешто во таа насока, тогаш сè уште продавате производ. По услуги, зборуваме за графички дизајн, кодирање, сметководство, пишување итн. Постојат платформи кои се многу покорисни за давател на услуги.

Сепак, Shopify има апликации дизајнирани за продажба на услуги, тоа само би било во тандем со продажба на вашите производи. Исто така, ова е само мое лично мислење - но бидејќи тие малку се грижат за веб-продавниците на изведувачите, не би бил изненаден ако се согласат со мене.

Дали се корисни бесплатните апликации на Shopify?

Како прво, Kit the virtual асистент е бесплатен, така што да, бесплатните апликации се корисни. Знам дека ги има 3600 и не очекувам да ги поминеш сите. Но, топло препорачувам да си играте со лентата за пребарување и само да видите што имаат да понудат. Со повеќе од илјада бесплатни апликации за избор, се обложувам дека ќе бидете изненадени од некои од алатките достапни бесплатно.

Силно препорачувам редовно да го посетувате Почетна страница на продавницата за апликации Shopify. Под секциите Избори за персонал и трендови, можете да откриете нешто интересно и уникатно што можеби не сте го разгледувале. Можете исто така да ги организирате работите според вашите цели, како што е продажба на производи.

магазин продавница за апликации

Дали вредат платените Shopify апликации?

Да не го игнорирам прашањето, но ако нешто вреди, вреди. Секако препорачувам да ги проверите прегледите, но многу од апликациите во продавницата Shopify ви дозволуваат да ги испробате со 14-дневен бесплатен пробен период. Потоа можете да се запрашате: „Дали би платил за ова? Ако одговорот е да, тогаш вреди.

Во некои случаи, Вие би можеле да треба да инвестираат во платени апликации за правилно функционирање на вашата онлајн продавница. Затоа вашето лично искуство ќе биде најважниот преглед што ќе го разгледате. Ако не е толку исплатливо да го водите вашиот бизнис со својот целосен потенцијал, дури и на почетокот, тогаш можеби ќе сакате да размислите за алтернативен софтвер за е-трговија.

Сепак, пред да го направите тоа, контактирајте со поддршката за корисници на Shopify за да видите дали тие ќе намалат некои цени за да ве примат. Тоа не може да боли да прашам! Исто така, треба внимателно да ги прочитате прегледите на апликацијата Shopify бидејќи многу од нив ќе ги истакнат недостатоците и ќе ви заштедат време да ги испробате! 

shopify платени апликации

Партнери на Shopify и развивачи на апликации

Shopify нуди широк спектар на други можности освен да биде платформа за онлајн продавници. Можете исто така да станете партнер на Shopify, кој вклучува луѓе кои градат продавници за други луѓе, ги обезбедуваат вашите услуги на бизниси на кои им е потребна и развиваат апликации Shopify. Тоа може да биде одличен дополнителен извор на приходи - или кариера со полно работно време.

shopify партнери

Академијата Shopify

shopify академија

Најпрво, Курсевите на Shopify Academy се бесплатни. Тоа не е област која се продава повеќе, ова е место кое е навистина бесплатен извор на супер вредни информации.

Да бидеме реални: Shopify сака да продолжите да ги плаќате вашите претплати и трошоци за апликации, и колку повеќе клиенти ги купуваат вашите производи, толку повеќе се платени преку (малите и разумни, но сепак постоечките) такси за обработка.

Тоа не е шут за нивниот тим - тие треба да заработат пари како и другите од нас. Ова е повеќе за да се вратиме дома што Shopify Academy е фантастично место за добивање информации од колегите претприемачи за стратегиите што функционираат за нив. Ако веќе ја слушате целата работа подкасти и читајќи ги сите успешни книги што можете да ги добиете, можете да ги додадете и курсевите на Shopify Academy на вашиот репертоар.

Можете ли да додадете Shopify на постоечките страници?

Апсолутно можеш. Можете да ја користите вашата сметка на Shopify (вклучувајќи го и Shopify Starter, порано наречена Shopify Lite) за да продавате производи на продавницата на вашата веб-локација без да ја префрлите целата ваша содржина во посебна онлајн продавница на Shopify. Shopify го олеснува едноставното додадете копче „КУПИ СЕГА“. на вашиот постоечки сајт и почнете да продавате што сакате.

Мора да отворите сметка на Shopify, но не е како да ве однесе до цела посебна страница на Shopify - целиот процес се прави директно на вашата веб-страница, што е прилично прекрасно ако ме прашате мене.

shopify копче за купување

Дали треба да ангажирате експерт за Shopify?

„Експерт за Shopify“ не мора да значи дека некој што е извонреден градител на веб-страници за е-трговија. Насловот опфаќа широк спектар на професионалци во огромен број специјалитети.

Можете да одите со искусен експерт со тони искуство или новодојденец кој ги нуди своите услуги по намалена цена. Слободно купувајте наоколу - пазарот е зрел со неверојатен талент што може многу да ви ја олесни работата.

Повторно, постојат експерти кои можат само да ја изградат целата ваша онлајн продавница од нула за вас, да ве натераат сите да продавате производи, да ги вратите почетните трошоци и да започнете профитабилен нов бизнис. Дел од нивниот терен треба да биде тоа што долгорочно си плаќаат за себе.

shopify експерти

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Shopify бесплатен пробен период од 1$/месец
Од 29 долари месечно

Започнете да ги продавате вашите производи преку Интернет денес со водечката светска платформа за е-трговија се-во-едно SaaS која ви овозможува да започнете, да растете и да управувате со вашата онлајн продавница.

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

Shopify се издвојува како врвен избор за градител на веб-страници за е-трговија. Тоа е високо скалабилна платформа, погодна и за почетници и за етаблирани бизниси. Експанзивната продавница за апликации, разновидните опции за цени и сеопфатниот сет на функции го прават робусно решение за различни потреби за онлајн продажба.

Сепак, важно е да се забележи дека потпирањето на дополнителни апликации за дополнителни функционалности ќе ги зголеми вкупните трошоци. Ова е меч со две острици, бидејќи иако може да ги зголеми трошоците, обезбедува и флексибилност за прилагодување и проширување на вашата продавница според вашите уникатни деловни барања.

Кој треба да избере Shopify?

 • Бизниси од која било големина, особено оние со обемен залихи или планови за значителен раст.
 • Продавачи кои бараат сеопфатно решение за е-трговија кое поддржува широк спектар на продажни карактеристики.
 • Корисници на кои им е удобно да користат апликации и да инвестираат малку повеќе за да ги подобрат можностите на нивната продавница.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Shopify постојано ја подобрува својата платформа за е-трговија со повеќе функции. Еве само некои од најновите подобрувања (последно проверено во јуни 2024 година):

 • Подобрувања на протокот на Shopify:
  • Подобрено корисничко искуство за задачи за прелистување и пребарување.
  • Известувања за грешки во работниот тек.
  • Можност за објавување и сокривање производи на кој било продажен канал.
  • Нови претплати, бришење задачи и дејство за излез од евиденција.
  • Нови предизвикувачи за статусот на залиха на варијанта на производот.
  • Подобрено пребарување на шаблони со помош на природен јазик.
 • Ажурирања за наплата и плаќање:
  • Избор помеѓу наплата на една и три страници за сите трговци.
  • Shop Pay се пренасочува на страницата по купувањето на доменот на трговецот.
  • Исплатата на една страница сега е стандардно Shopify Checkout.
  • Проширливост за трговците Плус на страниците за статус на благодарност и нарачка.
 • Инвентар и управување со производи:
  • Обележете го инвентарот како недостапен (Безбедносен залиха, Оштетен, Контрола на квалитет итн.).
  • Способност за промена на статусот на производот.
  • Приспособливи колони за залихи приказ и распоред.
  • Поддршка за пакети на производи во API на Storefront.
 • ВИ и алатки за машинско учење:
  • Поддршка за метаобјекти во поставките за текст на темата.
  • AI Heatmap алатка за оптимизација на веб-страниците.
 • Алатки за е-трговија и бизнис-до-бизнис (B2B).:
  • Продажба на дигитални производи за B2B клиенти.
  • Формулар за барање сметка за големопродажба за стекнување нови клиенти на големо.
 • Маркетинг и интеракција со клиентите:
  • Известувања по е-пошта во Формуларите на Shopify.
  • Копче за виџети за разговор на Shopify Inbox што може да се уредува.
  • Подобрено откривање спам во Shopify Inbox.
 • Кориснички интерфејс и подобрувања на искуството:
  • Нови визуелни филтри за излози (боја и слика).
  • Додатоци за опсег и избирање поставки за влез.
  • Нови филтри за пребарување на App Store.
  • Филтри за цени и категории во Колективно пребарување на производи на Shopify.
 • Дополнителни функции и услуги:
  • Интеграција со даночната платформа Shopify.
  • Воведување на Shopify кредит за деловни купувања.
  • Ажурирања на Hydrogen вклучувајќи Remix 2.0 и клиент за API за сметка на клиенти.

Преглед на Shopify: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Што

Shopify

Клиентите размислуваат

Shopify: менувач на игри за мојот онлајн бизнис

Декември 29, 2023

Го користев Shopify за мојата онлајн продавница и тоа беше неверојатно искуство. Платформата е прифатлива за корисникот, што го прави процесот на поставување брз дури и за некој со минимални технолошки вештини како мене. Опсегот на достапни функции и интеграции ги рационализираше моите деловни операции, дозволувајќи ми да се фокусирам повеќе на развојот на мојот бизнис, а помалку на техничките работи.

Она што навистина ме импресионира е приспособливоста на Shopify. Како што расте мојот бизнис, Shopify беспрекорно ги задоволува растечките потреби, од управување со залихи до ангажирање на клиентите. Тимот за поддршка е секогаш тука да помогне, обезбедувајќи брзи и ефективни решенија секогаш кога е потребно. Shopify навистина беше витален дел од мојот деловен успех и топло го препорачувам на секој што сака да започне или да ја зголеми својата онлајн продавница.

Аватар за Амит Р
Амит Р

Неверојатно

Може 21, 2022

Shopify е одличен за мали и големи бизниси. И навистина е лесно да ги зголемите вашите операции со Shopify. Сакате да додадете нова функција на вашата веб-страница? Веројатно постои апликација што го прави тоа во продавницата за апликации Shopify. И не е важно колку сообраќај добивате, вашиот сајт не се намалува, па дури и не успорува.

Аватар за Ли ХК
Ли ХК

Подобро од вукомерц

Април 12, 2022

Мојата страница порано работеше на WooCommerce и беше кошмар. На секои два дена нешто ќе пукне без причина. Откако ја преселив мојата продавница во Shopify, таа работи непречено. Сè уште не сум имал лош ден. Единственото нешто што не ми се допаѓа е тоа што Shopify не нуди влечење и пушти градител за уредување на вашата веб-страница.

Аватар за Бјорн
Бјорн

Неверојатни

Март 2, 2022

Shopify е најдоброто нешто што му се случило на просторот за е-трговија. Културата и тимот на оваа компанија се навистина посветени на градење на најдобриот производ и прават се што можат за да ви помогнат да се натпреварувате со гиганти како Amazon. Кога започнувате онлајн продавница со Shopify, не треба да се грижите за ништо. Добивате десетици шаблони од кои можете да изберете и можете да купите премиум шаблони ако не можете да најдете таков што одговара на вашиот бренд. Тие дури нудат и портал за плаќање што е вграден токму во нивната услуга. Shopify е најдобрата платформа за е-трговија.

Аватар за Габи
Габи

Неверојатни

Февруари 3, 2022

Shopify е најдоброто нешто што му се случило на просторот за е-трговија. Културата и тимот на оваа компанија се навистина посветени на градење на најдобриот производ и прават се што можат за да ви помогнат да се натпреварувате со гиганти како Amazon. Кога започнувате онлајн продавница со Shopify, не треба да се грижите за ништо. Добивате десетици шаблони од кои можете да изберете и можете да купите премиум шаблони ако не можете да најдете таков што одговара на вашиот бренд. Тие дури нудат и портал за плаќање што е вграден токму во нивната услуга. Shopify е најдобрата платформа за е-трговија.

Аватар за Габи
Габи

Скапи

Октомври 6, 2021

Shopify можеби е конечното решение за е-трговија и блогирање за вашиот бизнис, но тоа е премногу скапо за мене. Воопшто не е буџетски, затоа барам други алтернативи.

Аватар за Yna C
Ина Ц

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ахсан Зафер

Ахсан е писател во Website Rating кој опфаќа широк спектар на теми од модерната технологија. Неговите написи истражуваат во SaaS, дигитален маркетинг, оптимизација, сајбер безбедност и новите технологии, нудејќи им на читателите сеопфатни увиди и ажурирања за овие полиња кои брзо се развиваат.

Почетна » Градежни веб-страници » Дали треба да ја изградите вашата продавница со Shopify? Преглед на карактеристики, теми и цени за е-трговија

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...