Дали треба да хостирате со HostGator? Преглед на карактеристики, цени и перформанси

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

HostGator е една од најголемите и најстарите компании за веб хостинг во индустријата. Во овој преглед на HostGator за 2024 година, ќе го разгледаме популарниот давател на веб-хостинг за да видиме дали вредат нивните ниски цени и карактеристики. Дали HostGator навистина е добра опција за вашата веб-страница? Ајде да дознаеме.

Резиме на преглед на HostGator (TL;DR)
Цени
Од 3.75 долари месечно
Видови на хостирање
Споделени, WordPress, VPS, посветен, препродавач
Перформанси и брзина
HTTP/2, кеширање NGINX. Cloudflare CDN, зголемени перформанси (3 vCPU)
WordPress
Успеа WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик
Сервери
Брзи SSD-дискови на сите планови за хостирање
Безбедност
Бесплатен SSL (Ајде да шифрираме). SiteLock. Прилагоден заштитен ѕид против DDoS напади. Бесплатни бекап
контролен панел
cPanel
Бенефиции
Бесплатен 1-годишен домен. Бесплатен градител на веб-страници. Бесплатен трансфер на веб-страница
Поврат на средства
45-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Newfold Digital Inc. (поранешен EIG)
Тековен договор
Добијте 70% ПОПУСТ за плановите на HostGator

Главни преземања:

HostGator нуди флексибилни и евтини планови за хостирање со неограничен пропусен опсег и складирање, што го прави популарен избор за сопствениците на веб-страници.

HostGator нуди флексибилни планови кои доаѓаат со низа функции, вклучително и лесно WordPress поставување, и бесплатен градител на веб-страници и 24/7 поддршка за корисници.

Опциите за надпродажба на HostGator и несигурната поддршка, исто така, можат да бидат фрустрирачки за корисниците, со долго време на чекање како вообичаен проблем кога се обидувате да пристапите до поддршката.

HostGator е еден од најстарите веб-хостинг провајдери на пазарот. Исто така е еден од најевтините. Основана во 2002 година, таа е дел од матичната компанија Newfold Digital (порано Endurance International Group или EIG), која е специјализирана за веб хостинг и поседува Bluehost, Како и. 

Слободно може да се каже дека HostGator е еден од најпопуларните даватели на веб-хостинг таму бидејќи има повеќе од 2 милиони веб-страници ширум светот. Како што е кажано, вие сте овде денес затоа што сакате да видите дали тоа одговара на возбудата. 

Па, јас сум тука за да можеме да го сфатиме тоа заедно и да видиме дали HostGator е навистина добар. Ако немате време да го прочитате овој преглед на веб-хостинг на HostGator, само погледнете го ова кратко видео што го составив за вас:

Добрите и лошите страни се добар вовед во давателот на хостинг бидејќи ни помагаат да видиме што ги издвојува од другите такви услуги на пазарот.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за HostGator. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Многу, многу евтино - Тоа е точно. Кога станува збор за основните, заеднички планови, тоа е дури и поевтино од Bluehost, кој е исто така популарен поради тоа што е прилично достапен. На пример, со сегашниот попуст од 60%, најосновниот план за заеднички сервер за хостирање на HostGator започнува во $ 3.75 / месец! Се разбира, цената за обновување би била според вообичаената цена на хостинг планот (без никаков попуст).
 • Бесплатно име на домен - За една година кога ќе се регистрирате за 12, 24 или 36-месечен HostGator Shared, WordPress, или план за хостирање во Облак.
 • Бесплатни трансфери на сајтови – HostGator нуди мигрирање на страница што можеби веќе ја имате бесплатно. Можеби мислите дека сите провајдери на хостинг го имаат ова правило, но размислете повторно - Bluehost наплаќа 149.99 долари за миграција на страницата.
 • Лесно WordPress инсталации – HostGator е добро интегриран со WordPress, па ако сакате да хостирате WP-страница со нив, тие ќе ви го олеснат тоа супер. На Градител на веб-страници на HostGator е исто така одличен. Или, можете само да го изберете WordPress хостинг план, и ќе имате WP веќе автоматски инсталирано на вашата хостинг сметка. Воопшто нема мака!
 • Лесни инсталации со еден клик – ова подразбира лесна интеграција на апликациите; со инсталација со еден клик, можете да имате која било апликација што ја сакате на вашата табла за хостирање на HostGator за неколку минути.
 • Неизмерен пропусен опсег и простор на дискот – Неизмерениот пропусен опсег на HostGator значи дека нема да ви се наплаќа се додека користите простор на дискот и пропусниот опсег што одговара на потребите на вашата страница (ова се однесува на веб-страниците за лични или мали бизниси). Сето ова треба да биде во согласност со нивните Услови за користење. Ако користите повеќе пропусен опсег и простор на дискот од она што одговара на политиките за користење на HostGator, ќе добиете е-пошта од нив, барајќи од вас да го намалите користењето на истиот. Но, ова е обично прилично ретко.
 • 99.9% uptime guarantee – HostGator обезбедува гаранција за 99.9% uptime за вашата страница, без оглед на тоа кој хостинг план ќе го изберете, што е прилично добро кога ќе размислите како ниту еден од давателите на хостинг не може да гарантира совршено 100% uptime 24/7.
 • Бесплатно SSL сертификат - Доаѓа и со секој хостинг пакет. Сертификатот SSL го прави вашиот сајт многу посигурен со шифрирање на комуникацијата што тече помеѓу серверот каде што е хостиран вашиот сајт и посетителите што го проверуваат или внесуваат лични податоци во него. Тие ја означуваат вашата страница, што значи дека секој посетител ќе може да го види добро познатиот симбол „безбедна локација“ на катанец на самиот лев агол од лентата за адреси. Исто така, користи 2048-битни потписи, 256-битна шифрирање на податоците за клиентите и 99.9% препознавање на прелистувачот.
 • 45-дневно пари гаранција за враќање на – Додека повеќето хостинг провајдери нудат 30-дневна гаранција за враќање на парите, HostGator нуди прилично дарежлив грејс период од 45 дена во кој можете да ги испробате нивните услуги по купувањето и да видите дали ви се допаѓаат или не.
 • Флексибилни опции за наплата – кога станува збор за плаќање за вашиот хостинг, HostGator обезбедува шест различни платежни циклуси – можете да изберете помеѓу 1, 3, 6, 12, 24 и 36 месеци. Сепак, наплатата за 1, 2 и 3 месеци е значително поскапа од другите циклуси.
 • Опција за хостирање на Windows - многу од провајдери на веб хостинг таму се потпираат на оперативниот систем Линукс. Сепак, HostGator нуди и планови за хостирање на Windows за оние од вас кои имаат веб-локации кои бараат специфични апликации и технологии за Windows како што се NET, ASP, MSSQL (Microsoft SQL Server) и Microsoft Access.

Конс

 • Функцијата за бесплатен домен за една година не е валидна за сите хостинг планови – За разлика од Bluehost, HostGator дава бесплатен домен само за една година на Shared, WordPress, или планови за хостирање во Облак. За сите други хостинг планови, како VPS и посветени, ќе мора да добиете домен за дополнителен надомест.
 • Агресивен пораст – Newfold Digital (поранешен EIG) е познат по тоа што се залага за агресивни опции за зголемување на продажбата, особено за услуги како автоматизирани резервни копии и напредни опции за функционалност. Затоа, погрижете се да ги отштиклирате функциите што не ви се потребни ако не сакате да се најдете случајно дека плаќате за нешто дополнително. И не грижете се, ако сфатите дека ви требаат во одреден момент, секогаш можете да ги додадете подоцна. 
 • Ограничени опции за резервна копија – HostGator дава бесплатни автоматски дневни бекап, но освен тоа, бесплатните опции за резервна копија се прилично ограничени, освен ако не плаќате за додатоци. 
 • Висока месечна цена – кога ќе ги споредите месечните цени на Hostgator и цените на годишниот план, има огромна разлика. За заедничкиот хостинг план, најосновната опција за наплата е 2.75 УСД со сегашниот попуст од 60% платен на 36-месечна претплата, но ако изберете да плаќате на месечна основа, на секои три месеци или на секои шест месеци, ќе ве чини неверојатни 10.95 долари месечно - само за најосновниот план!

Во оваа 2024 г. Преглед на HostGator, Ќе разгледам внимателно некои од добрите и лошите страни за кои треба да знаете пред да одлучите да се регистрирате.

осврти на hostgator на Твитер
На Твитер има мешани критики од корисници

Карактеристики на standout

Солидна брзина, перформанси и сигурност

Во овој дел, ќе дознаете..

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо се вчитува страницата хостирана на HostGator. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница HostGator настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционира HostGator кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡ Резултати од тестот за брзина и перформанси на HostGator

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

КомпанијаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
GreenGeeksФранкфурт 352.9 ms
Амстердам 345.37 ms
Лондон 311.27 ms
Њујорк 97.33 ms
Сан Франциско 207.06 ms
Сингапур 750.37 ms
Сиднеј 715.15 ms
397.05 ms3 ms2.3 ги0.43
BluehostФранкфурт 59.65 ms
Амстердам 93.09 ms
Лондон 64.35 ms
Њујорк 32.89 ms
Сан Франциско 39.81 ms
Сингапур 68.39 ms
Сиднеј 156.1 ms
Бангалор 74.24 ms
73.57 ms3 ms2.8 ги0.06
HostGatorФранкфурт 66.9 ms
Амстердам 62.82 ms
Лондон 59.84 ms
Њујорк 74.84 ms
Сан Франциско 64.91 ms
Сингапур 61.33 ms
Сиднеј 108.08 ms
71.24 ms3 ms2.2 ги0.04
HostingerФранкфурт 467.72 ms
Амстердам 56.32 ms
Лондон 59.29 ms
Њујорк 75.15 ms
Сан Франциско 104.07 ms
Сингапур 54.24 ms
Сиднеј 195.05 ms
Бангалор 90.59 ms
137.80 ms8 ms2.6 ги0.01

ДомаќинGator TTFB значително варира во зависност од локацијата на серверот, со најдобро време на одговор во Лондон (59.84 ms) и најлошо во Сиднеј (108.08 ms). Просечниот TTFB е 71.24 ms, што укажува на генерално добри перформанси низ целиот свет, иако има простор за подобрување, особено во Сиднеј.

FID е 3 ms, што укажува на одлични перформанси бидејќи е многу ниско. Ова сугерира дека корисниците можат да очекуваат брзо обработување на нивните интеракции со веб-страницата.

LCP е 2.2 секунди, што е прифатливо, иако стремежот за резултат под 2 секунди би обезбедил уште подобро корисничко искуство. Ова значи дека може да потрае малку подолго за корисниците да ја видат најголемата содржина на веб-страницата.

CLS е 0.04, што е силен резултат, што укажува на минимална промена на распоредот и обезбедува стабилно искуство за корисниците. Google препорачува CLS резултат помал од 0.1, така што HostGator е добро во овој опсег.

HostGator има солидни индикатори за перформанси. Има некои разлики во TTFB врз основа на локацијата на серверот и може да има подобрувања на LCP. Сепак, резултатите на FID и CLS укажуваат на добро корисничко искуство во целина.

⚡Резултати од тестот за влијание на вчитување на HostGator

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

КомпанијаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
GreenGeeks58 ms258 ms41 барања/сек
Bluehost17 ms133 ms43 барања/сек
HostGator14 ms85 ms43 барања/сек
Hostinger22 ms357 ms42 барања/сек

Просечното време на одговор на HostGator е 14 ms, што е одлично, што покажува дека серверот генерално одговара на барањата многу брзо.

Највисокото време на вчитување е 85 ms, исто така импресивна бројка. Ова сугерира дека дури и при големо оптоварување со сообраќај, серверите HostGator можат да одговорат на барања за помалку од десетина од секундата.

Просечното време на барање е 43 барања во секунда, што е мерка за пропусната моќ наместо брзината. Ова укажува на тоа Серверите на HostGator можат да се справат со голем број истовремени барања, што го прави погоден за веб-локации кои очекуваат да искусат периоди на голем сообраќај.

HostGator покажува силни перформанси и во времето на одговор и во справувањето со големи оптоварувања на сообраќајот. Ова сугерира дека е добро прилагоден за хостирање веб-страници со променливи или високи нивоа на сообраќај, бидејќи може брзо да одговори на барањата и да управува со голем број барања истовремено.

Солидно време на работа

Тие ветуваат а 99.9% uptime guarantee, што е одлична вест за секој сопственик на веб-страница. Сепак, важно е да се има на ум дека ова е стандард и ништо помалку генерално не се толерира.

Брзината на страницата е важна, но исто така е важно вашата веб-страница да е „нагоре“ и достапна за вашите посетители. Го следам времето на работа за тест WordPress сајт хостиран на HostGator да се види колку често доживуваат прекини.

Сајтовите кои полека се вчитуваат веројатно нема да се издигнат на врвот во која било ниша. Студија од Google откриле дека доцнењето од една секунда во времето на вчитување на мобилните страници може да влијае на стапките на конверзија до 20%.

Горенаведената слика од екранот ги прикажува само изминатите 30 дена, на кои можете да ги видите историските податоци за времето на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

Додавајќи на тоа, HostGator е подготвен да ги компензира своите клиенти со едномесечен кредит ако во кое било време серверот не ја достигне гаранцијата за време на работа од 99.9%.

Безбедност и резервна копија

HostGator е опремен со сопствен заштитен ѕид кој има за цел да ги заштити веб-страниците на своите клиенти од DDoS напади. HostGator исто така нуди SSL на сите планови на Hostgator и тие исто така имаат бесплатен SSH пристап (но треба да биде овозможен во контролната табла). 

ssl сертификати

Можете лесно да добиете дополнителна безбедност преку апликацијата SiteLock која вклучува автоматски дневни и континуирани скенирање на малициозен софтвер и отстранување на малициозен софтвер, основно CDN, скенирање на базата на податоци, блокирање на автоматски напади на ботови и многу повеќе работи, во зависност од тоа кој план ќе го изберете (тие започнуваат во 5.99 долари месечно). 

hostgator sitelock

SiteLock е платен додаток кој скенира за малициозен софтвер и спречува вашата страница да биде ставена на црната листа. SiteLock на HostGator започнува од 5.99 долари месечно.

Во моментов, ЦДН на Cloudflare е бесплатен само за заедничкиот хостинг Бизнис план што го обезбедува HostGator. Cloudflare CDN е добра идеја да се има бидејќи не само што обезбедува дополнителна заштита за вашата страница од разни хакерски напади и малициозен софтвер, туку и дава сериозен поттик на вашата страница.

интеграција на hostgator cloudflare

Ако сте го купиле и регистрирале вашиот домен со HostGator, можете автоматски да овозможите Cloudflare. Ако сте купиле домен со друг провајдер, ќе треба да бидете сигурни дека доменот користи сервери за имиња HostGator.

Што е со резервните копии?

HostGator нуди бесплатна услуга за резервна копија за сите нивни планови што работи еднаш неделно, а денот се избира по случаен избор. Секоја следна резервна копија ја брише претходната, што значи дека нема да имате претходна резервна копија на вашата страница. Според HostGator, условите на нивните политики за резервна копија зависи од тоа каков вид на хостинг план користите во моментот.

Сепак, треба да имате на ум дека овие бесплатни резервни копии се сметаат за еден вид учтивост и тие не треба да служат како единствена гаранција за резервниот систем на вашата страница. На HostGator му е јасно дека клиентот е одговорен за содржината на нивната веб-локација и нивните резервни копии и дека треба да направат дополнителни резервни копии доколку сакаат дополнителна заштита за нивниот сајт. 

HostGator CodeGuard

Ова значи дека ако водите посериозна и сложена страница, со многу податоци и особено деловни информации, дефинитивно треба сериозно да размислите за апликација од трета страна за резервна копија, како што е CodeGuard, која официјално ја препорачува HostGator.

hostgator codeguard

CodeGuard нуди дневни автоматизирани резервни копии, неограничени бази на податоци и датотеки, резервни копии на барање и дневно следење на веб-локациите, како и простор за складирање од 1-10 GB, во зависност од тоа кој од трите планови ќе го изберете. Најосновниот започнува од 3.75 долари/месечно. 

Сето ова значи дека ако се одлучите да ги користите бесплатните безбедносни карактеристики што ги обезбедува HostGator, ќе останете со многу основна низа опции. Истото важи и за функциите за резервна копија. Ако штотуку почнувате со вашата страница и имате намера да ја одржувате прилично лесна и ниска на почетокот, тогаш не ви требаат сите овие додатоци.

Но, ако сакате да започнете онлајн бизнис и вашиот сајт се наполни со податоци и информации за клиентите, тогаш дефинитивно би препорачал да добиете помош од трета страна за дополнителна заштита.

Градител на веб-страници на HostGator

градител на веб-страници на hostgator

HostGator вклучува сопствен градител на веб-страници бесплатно во сите планови. Градителот на HostGator е многу корисна алатка за поседување, особено ако сте нови креирање и водење на веб-локација

Тоа е градител што го прави искуството за креирање веб-локација исклучително лесно преку неговото интуитивно поставување, интерфејсот со влечење и спушти, стотици однапред изградени шаблони и цели страници, како и со едноставни, но и разновидни опции за прилагодување.

Сликата погоре е слика од екранот од тест-страница што ја создадовме за да видиме што може да направи овој вграден градител.

Некои дополнителни функции што можете да ги најдете во градител на страницата HostGator се вградување на HD видео, отстранување на брендирање, лесна интеграција на социјалните медиуми, Google Анализа, портал за плаќање PayPal, кодови за купони, алатки за оптимизација за подобри резултати од пребарувачот, како и управување со залихи и количка за е-трговија.

Шаблони за градење веб-страници на hostgator

Можете исто така да го купите производителот на веб-страници на HostGator поединечно, а со тоа, добијте ги и услугите за веб-хостинг на HostGator (што и да работи најдобро за вас). Инаку, како што реков претходно, градителот на веб-страницата доаѓа бесплатно со сите хостинг планови на HostGator.

Заштедете за најосновниот пакет за заеднички хостинг, кој ги ограничува домените на 1, HostGator нуди неограничено сè (добро - видете подолу) друго што е многу, бидејќи нивните планови се толку евтини, за почеток.

(Речиси) неограничен пропусен опсег и неограничен простор на дискот

Неограничениот пропусен опсег и неограничениот простор на дискот значат дека можете да пренесувате и складирате онолку податоци колку што ви треба. „Неомерено“ овозможува навидум неограничен раст на вашата веб-страница додека користите прифатлив заеднички план за хостирање.

hostgator неограничен пропусен опсег и простор на дискот

Имањето неизмерен пропусен опсег значи дека можете да преместите неограничено количество податоци помеѓу вашиот сервер за домаќин, посетителите на вашата страница и интернетот. Ова е одлично за да се обезбеди брзина и перформанси на вашата веб-страница, особено на заеднички план.

Добивате и неограничени бази на податоци, што значи дека можете да имате исто толку WordPress инсталации како што сакате. Ова е добро за оние кои имаат многу клиенти и сакаат да ги тестираат промените на веб-страниците пред да ги туркаат во живо.

Сепак, треба да знаете дека „Неограниченото“ хостирање е мит и барем HostGator е транспарентен за ограничувањето на нивната употреба на ресурси. Тие нудат „неограничено сè“, сè додека вие:

 • Не користете повеќе од 25% од централната процесорска единица на серверот (CPU)
 • Не извршувајте повеќе од 25 истовремени процеси во cPanel
 • Немајте повеќе од 25 истовремени MySQL конекции
 • Не креирајте повеќе од 100.000 датотеки во cPanel
 • Не проверувајте повеќе од 30 пораки на час
 • Не испраќајте повеќе од 500 пораки на час

Сепак, не постои ограничување за:

 • Пропусен опсег што го користите
 • Сметки за е-пошта што ги создавате

Барем HostGator е отворен и транспарентен за тоа (повеќето други евтини веб-хостинг компании не се!).

Бесплатен трансфер на страницата и инсталирање со еден клик WordPress

Мигрирањето на веб-страниците од еден домаќин на друг е обично норма за повеќето компании за веб-хостинг, меѓутоа, повеќето компании обезбедуваат само бесплатни трансфери на веб-страници за WordPress сајтови.

Не HostGator. Тие го прават преносот на кој било тип на сајт од друг домаќин на нив едноставно и бесплатно. Едноставно пријавете се за планот сакате да го користите, а останатото нека го направи HostGator.

Во зависност од тоа за кој тип на хостинг сметка се регистрирате, бројот на бесплатни миграции што тие ги нудат варира:

Тип на хостингСлободна страница миграцијаБесплатна миграција на cPanelБесплатна рачна миграција
Заеднички / Cloud хостинг1 страница1 страница1 страница
Оптимизиран WP хостинг (стартер)1 блогНе се достапниНе се достапни
Оптимизиран WP хостинг (стандарден)2 блоговиНе се достапниНе се достапни
Оптимизиран WP хостинг (бизнис)3 блоговиНе е достапноНе се достапни
Препродавач Хостинг30 сајтови30 сајтови30 сајтови
VPS хостингНеограничени сајтовиНеограничени сајтови0 – 90 локации
Посветен хостинг (вредност, моќ и претпријатие)Неограничени сајтовиНеограничени сајтови100 сајтови

Дополнително на тоа, ако сте нов сопственик на веб-локација, а HostGator е првото хостинг решение што некогаш сте го користеле, бидете сигурни дека инсталирањето на претпочитаниот CMS (Систем за управување со содржина) како WordPress е лесно како кликнување на неколку копчиња за време на пријавувањето.

инсталација на hostgator wordpress

Користејќи ја нивната алатка за инсталирање со 1 клик, можете лесно да ја поставите вашата веб-страница без да се грижите дека имате техничко знаење.

Вашиот инсталиран WordPress страницата доаѓа со претходно инсталирани приклучоци како Jetpack, OptinMonster и WPForms – како и алатки за изведба на HostGator како вграден кеширање.

hostgator кеширање

Поддршка за клиент Hostgator

hostgator разговор во живо

Постојат два главни начини на кои можете да стигнете до услугата за корисници на HostGator. Едната е преку опцијата за разговор во живо во која можете да се претставите како нов клиент или постоечки клиент и да го објасните вашиот проблем подетално со избирање тема, збир на понудени описи за проблемот, а потоа пополнување мало поле со специфичните детали за вашето прашање или проблем. 

Другата главна опција за услуги на клиентите на Hostgator е со повикување на тимот за поддршка директно на бројот (866) 96-GATOR. И двете од овие опции може да се постигнат 24/7, 365 дена во годината. 

Исто така, ќе можете да најдете дополнителни информации и одговори на различни прашања за услугите на HostGator преку нивната огромна база на знаење. Знаење на HostGator базата содржи 19 категории (со свои подкатегории) кои вклучуваат хостинг услуги, политики, градител на веб-страници, cPanel, датотеки, алатки за дизајн, оптимизација, програми за партнерство и многу повеќе. 

Ако имате какви било прашања, можете да ги запишете во прозорецот за пребарување на врвот на страницата со база на знаење. Ние напишавме „Како да се овозможи SSL сертификат“ и еве што излезе:

база на знаење

Како што можете да видите, постојат голем број одговори на ова прашање што базата ги чува во својата архива. Некои од дадените одговори се поконкретни, а некои помалку, но сите тие се некако поврзани со целниот збор во прашањето поврзано со „сертификатот SSL“. Ова во основа функционира како дел за ЧПП. 

Постои уште еден вид база на знаење што ја составил HostGator, а тоа е блогот HostGator. Има пет категории: 

 • HostGator Happenings
 • Маркетинг совети и трикови
 • Стартување и мал бизнис
 • infographics
 • Совети за веб хостинг

Овој блог работи како огромна мрежа на ресурси, продлабочени статии и разни совети за тоа како да управувате и да ја проширите вашата страница и како да го оптимизирате вашето искуство со хостинг.

Конс на HostGator

Како и со секоја веб-хостинг услуга таму, ќе има некои недостатоци за користење на такво евтино, веб-хостинг решение. Еве ги најголемите негативности.

Ограничени карактеристики

Иако севкупните обезбедени карактеристики се прилично стандардни, а бесплатниот домен, бесплатниот пренос на веб-страници и неограниченото сè се убави, вистината е дека HostGator не им нуди на корисниците на заеднички хостинг многу стандардни функции.

Функциите што треба да бидат стандардни и што повеќето други веб-домаќини ги вклучуваат во нивните пакети бесплатно, не се со HostGator:

 • Автоматските бекап на веб-страниците се платен додаток (CodeGuard)
 • Безбедноста на веб-локацијата, како што е заштитата од малициозен софтвер е платен додаток (SiteLock)

Иако севкупните обезбедени карактеристики се прилично стандардни, а бесплатниот домен, бесплатниот пренос на веб-страници и неограниченото сè се убави, вистината е дека HostGator не им нуди на корисниците на заеднички хостинг многу стандардни функции.

Функциите што треба да бидат стандардни и што повеќето други веб-домаќини ги вклучуваат во нивните пакети бесплатно, не се со HostGator:

 • Автоматските бекап на веб-страниците се платен додаток (CodeGuard)
 • Безбедноста на веб-локацијата, како што е заштитата од малициозен софтвер е платен додаток (SiteLock)

е дел од Newfold Digital (поранешен EIG)

Повторно, нема да се обидам да ве поколебам во секој случај кога станува збор за угледот на Newfold Digital. Сепак, повеќето луѓе кои ги разгледуваат хостинг компаниите ќе речат дека хостинг компанија која е дел од ова ризикува да има лоша репутација.

Тоа е затоа што ако одите со хостинг компанијата А (тоа е дел од Newfold Digital и не сте го знаеле) и имаат лошо искуство, и се преселуваат во компанија домаќин Б (исто така дел од Newfold Digital и не сте го знаеле), кој ќе каже дека вашето искуство ќе се подобри?

Само имајте во предвид дека HostGator е дел од оваа група на компании и дека начинот на кој ги води работите веројатно ќе се спушти во тоа како HostGator се справува со работите.

Споредете ги конкурентите на HostGator

При изборот на услуга за веб хостинг, важно е да се споредат достапните опции. Еве поглед на тоа како HostGator се спротивставува на своите конкуренти: SiteGround, хостингер, Bluehost, BigScoots и HostArmada.

функцијаHostGatorSiteGroundHostingerBluehostBigScootsДомаќинАрмада
Пријателство за корисницитеДобро за почетнициДобро за почетници и технолошки тактИсклучително лесен за користењеДобро за почетнициПрофесионален, бизнис фокусиранИновативен, лесен за користење
ЦениДостапенСреден опсегМногу прифатливаДостапенПремиумДостапен
перформансиСигурен со Cloudflare CDNПрилагодено CDN, напредни функцииДобри перформансиНапредна PHP поддршкаУправувани со високи перформансиИновативна технологија, сигурна
ПоддршкаДобра поддршка за клиентитеодлична поддршкаСилна поддршкаСилна поддршкаПерсонализирана премиум поддршкаДобра поддршка
Посебни карактеристикиГрадител на веб-страници на GatorПишувач на е-пошта со вештачка интелигенција, прилагоден CDNБуџетски плановиПодобрувања на е-трговијаУправувани услуги за хостирањеНајсовремени решенија за хостирање

SiteGround

 • Сличности: Сигурен хостинг со силна поддршка на клиентите.
 • Разлики: SiteGround нуди напредни функции како што се AI Email Writer и прилагоден CDN, што повеќе им служи на корисниците на е-трговија и технологија.
 • Дознајте повеќе во нашата SiteGround преглед тука.

Hostinger

 • Сличности: И двете се буџетски и кориснички, идеални за почетници.
 • Разлики: Hostinger е познат по екстремно достапните планови, што го прави посоодветен за корисници со тесни буџети.
 • Дознајте повеќе во нашата Преглед на хостингер овде.

Bluehost

 • Сличности: И двете нудат лесно WordPress интеграција и се погодни за почетници.
 • Разлики: Bluehost се фокусира на подобрувања во е-трговија и напредни карактеристики за изведба како поддршка за PHP 8.2.
 • Дознајте повеќе во нашата Bluehost преглед тука.

BigScoots

 • Сличности: И двете обезбедуваат сигурни услуги за хостирање со силни записи за време на работа.
 • Разлики: BigScoots е познат по својата персонализирана поддршка и премиум управувани хостинг услуги, насочени кон повеќе професионални и деловни корисници.
 • Дознајте повеќе во нашата Преглед на BigScoots овде.

ДомаќинАрмада

 • Сличности: Достапни и сигурни решенија за хостирање со добра корисничка поддршка.
 • Разлики: HostArmada е релативно нов со фокус на иновативни технологии и услуги, привлечен за корисниците кои бараат врвни решенија за хостирање.
 • Дознајте повеќе во нашата ДомаќинАрмада преглед овде.

Планови за хостирање на HostGator

HostGator нуди различни планови за хостирање. Сè на сè, можете да најдете осум опции за хостирање со различни распореди на такси:

 • Муабет со хостинг – ова е најевтиниот хостинг план на HostGator, почнувајќи од само $ 3.75 / месец, со тековниот попуст, платен на а 36-месечна основа. Овој тип на хостинг е токму она што го сугерира името - вашата веб-страница споделува сервер и ресурси потребни за неговото работење други слично мали веб-локации од различни сопственици на сајтови. Не е лошо кога штотуку почнувате, ако вашиот сајт не бара премногу енергија и ако не очекувате преголем сообраќај.

Цени од само 3.75 УСД/месечно направи HostGator еден од најевтините веб-домаќини во индустријата.

 • облак хостинг – како што сугерира името, облак хостинг ги користи ресурсите на облак технологијата. Ова значи дека, за разлика од другите типови на хостинг, кои користат еден сервер, облак хостинг користи a мрежа на поврзани виртуелни облак сервери кои ја хостираат веб-локацијата или апликацијата за која станува збор. Ова значи дека вашата страница ќе може да ги користи ресурсите на повеќе Hostgator сервери. Облак хостинг се препорачува за веб-локации и онлајн бизниси на кои им треба брзо време на вчитување, во секое време, дури и ако имаат чести бранови во сообраќајот, како оние што доаѓаат од промоции, тековни понуди или продажби. Накратко, облак хостинг обезбедува поголема приспособливост, флексибилност и доверливост. Со тековниот попуст, HostGator ги обезбедува најевтините трошоци за план за хостирање на облак $ 4.95 месечно, платено на 36 месеци.
 • VPS хостинг – VPS значи виртуелен приватен сервер, кој во основа ги опишува посветените ресурси кои се само за вашата страница на одреден сервер. Ова значи дека физички гледано, вашиот сајт сè уште е на споделен сервер (познато како хардвер на серверот), но ресурсите што му се потребни на вашата страница се само ваши и само ваши (како што е моќта на процесорот или RAM меморијата, на пример). VPS е најдобрата опција за сопствениците на веб-локации кои сакаат поголема контрола врз нивните ресурси за хостирање и околината за хостирање. Исто така, ако доживеете раст на сообраќајот или треба да управувате со повеќе веб-страници и ви требаат потребни ресурси за да управувате со нив на ефективен начин, а исто така не сакате да плаќате дополнителни пари, тогаш треба да размислите да се регистрирате за VPS план. VPS хостинг плановите започнуваат во $ 19.95 месечно, се плаќа на секои 36 месеци.
 • Посветен хостинг – посветеното хостирање оди подалеку од VPS хостинг. Со овој хостинг план, добивате сервер само за вас. Ќе можете да ги користите сите негови ресурси и да напојувате повеќе веб-страници, без да треба да споделувате простор и ресурси со други корисници. Посветен хостинг е добра идеја кога ќе забележите дека ви снемува простор или кога ќе забележите дека вашата страница се вчитува побавно од вообичаено. Ако вашата публика порасна со текот на времето, а имате повеќе сообраќај, повеќе барања за страницата, и генерално ви треба повеќе простор и сакате побрза веб-страница, како и целосна контрола на вашиот сервер, можеби ќе сакате да размислите за добивање на посветен хостинг на серверот план. Со тековниот попуст, наменските планови започнуваат во $ 89.98 месечно, се плаќа на секои 36 месеци.
 • WordPress хостинг – како што сугерира името, овој хостинг план е специјално наменет напојување WordPress сајтови. Тоа значи дека има повеќе функции кои се поврзани со WP и го олеснува поставувањето на страницата WP и поефикасно, во споредба со другите планови за хостирање. Се препорачува за луѓе кои конкретно сакаат да креираат и водат а WordPress веб-страница. Овој хостинг план започнува во $ 5.95 месечно (се плаќа на 36-месечна претплата), со тековниот попуст.
 • Препродавач на хостинг – исто така наречен „хостинг на белата етикета“, ви овозможува нудете хостинг услуги како самите да сте вистинска хостинг компанија. Можете да ги понудите вашите услуги на клиентите без да се мачите да создадете компанија за хостирање од нула. Тоа значи дека не треба да се занимавате со одржување на серверот и софтверот или да се справувате со какви било проблеми со времето на работа. Овој тип на хостинг ви овозможува да заработите пари од обезбедување на услуги за хостирање на други, иако тие всушност се олеснети од HostGator. Најдобро е за агенции или freelancerкои им нудат на своите клиенти услуги поврзани со веб дизајн и веб развој, како и други услуги поврзани со бизнисот. Тоа им овозможува да го промовираат својот бренд и да добиваат приход од нивните клиенти, како и да ги комбинираат опциите за хостирање со други услуги што би можеле да ги понудат. HostGator обезбедува софтвер за управување со клиенти и наплата наречен WHMCS кој е вклучен, бесплатно, во сите нивни планови за препродавачи. Плановите започнуваат во $ 19.95 месечно, за 36 месеци, со тековниот попуст. 
 • Windows хостинг – голем дел од хостинг серверите „hostgator“ таму работат на оперативниот систем Линукс, кој е досега најпопуларниот, но некои работат и на Windows. Тоа е затоа што постојат одредени апликации кои можат да работат само на Windows сервери, како и специфични технологии поврзани со Windows кои се можни само со овој вид на хостирање. На пример, развивачите на ASP.NET не можат да работат на кој било друг тип на софтвер за хостирање. Плановите за хостирање на Windows започнуваат во $ 4.76 месечно, со тековниот попуст, се плаќа на 36 месеци.
 • Хостирање на веб апликации – Хостирањето на апликации ви овозможува да ги хостирате и стартувате вашите апликации на облак или обичен сервер што го нуди HostGator. Ова значи дека вашата апликација може да се пристапи од интернет, така што не треба да се презема, а вашите клиенти и корисници можат да комуницираат со веб-базиран кориснички интерфејс. Услугите за хостирање на HostGator работат на повеќе оперативни системи и системи за управување со податоци како што се Linux, MySQL, Apache и PHP, што ги прави компатибилни со многу други софтвери и постоечки апликации. Со тековниот попуст, стартниот план за планот за хостирање на веб-апликации е прилично евтин, само што доаѓа $ 2.75 / месец, се плаќа на секои 36 месеци.

Ќе научам подетално за клучните карактеристики на секој од овие планови во делот Планови за цени во следниот дел од овој напис.

Планови и цени

Како што споменав претходно, HostGator нуди осум видови на услуги за хостирање. Прво, би сакал да ви дадам преглед на сите нивни планови за хостирање, а потоа, ќе навлезам и во повеќе детали за секоја од клучните карактеристики на типовите на хостинг услуги што ги нудат.

ПланЦени
Слободен планНе
Заеднички хостинг планови 
План за шрафирање$ 3.75 / месец* (со сегашниот попуст од 60%)
План за бебиња$ 4.50 / месец* (со сегашниот попуст од 65%)
Бизнис план$ 6.25 / месец* (со сегашниот попуст од 65%)
Планови за хостирање во облак 
Облак што се отвора4.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 45%)
Бебешки облак6.57 долари месечно* (со сегашниот попуст од 45%)
Деловен облак9.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 45%)
VPS хостинг планови 
Snappy 2000 година19.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 75%)
Snappy 4000 година29.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 75%)
Snappy 8000 година39.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 75%)
Посветен планови за хостирање 
Сервер за вредност89.98 долари месечно* (со сегашниот попуст од 52%)
Сервер за напојување119.89 долари месечно* (со сегашниот попуст од 52%)
Enterprise Server139.99 долари месечно* (со сегашниот попуст од 52%)
WordPress планови за хостирање 
План за почетници5.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 40%)
стандард план7.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 50%)
Бизнис План9.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 57%)
Планови за хостирање на препродавачи 
Алуминиумски план19.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 43%)
Бакар план24.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 49%)
Сребрен план24.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 64%)
Планови за хостирање на Windows 
Личен план4.76 долари месечно* (со сегашниот попуст од 20%)
План за претпријатија14.36 долари месечно* (со сегашниот попуст од 20%)
Планови за хостирање на веб апликации 
Hatchling план2.75 $/месец* (со сегашниот попуст од 60%)
Бебе план3.50 долари месечно* (со сегашниот попуст од 65%)
Бизнис План5.25 долари месечно* (со сегашниот попуст од 65%)

* Овие цени се однесуваат на 36-месечен план. Плановите се обновуваат според нивните редовни стапки. 

45-дневна гаранција за враќање на парите

Кога станува збор за гаранциите за враќање пари, HostGator е подарежлив од многу други хостинг провајдери таму. 

Ако се регистрирате за еден од плановите за хостирање на HostGator, ќе можете да добиете целосен поврат на парите во првиот 45 денови ако не сте задоволни со планот што сте го избрале и платиле. 

Треба да имате на ум дека оваа гаранција за враќање на парите се однесува на основните хостинг услуги што ги нуди HostGator. Тоа не се однесува на какви било такси за поставување или такси за регистрација на домен, или за какви било други такси што се однесуваат на дополнителни услуги што можеби сте ги купиле или користеле од HostGator. 

Откако ќе помине прозорецот од 45 дена, повеќе нема да можете да добивате рефундирање на парите. 

Планови за заеднички хостинг

заеднички хостинг hostgator

Како што можете да видите, заедничките планови за хостирање на HostGator дефинитивно се меѓу нив најевтините заеднички планови Можеш да најдеш. 

Почнувајќи од само $ 3.75 / месец со сегашниот попуст од 60%, основниот заеднички хостинг план на Hostgator (наречен Hatchling план) нуди неограничено складирањенеизмерен пропусен опсег, И тоа:

 • Единствена веб-страница 
 • Бесплатно SSL сертификат 
 • Бесплатен домен 
 • Со еден клик WordPress инсталација 
 • слободен WordPress/cPanel пренос на веб-страница 

Планот за Бебе, што е малку поскапо, доаѓа во $ 4.50 / месец, и е прилично сличен на планот Хечлинг. Главната разлика е во тоа што наместо единствена веб-страница, овој план ви овозможува да хостирате неограничен број веб-страници.

Деловниот споделен план нуди дополнителни поволности, како што се:

 • Бесплатни алатки за оптимизација 
 • Бесплатна посветена IP адреса 
 • Бесплатна надградба на Позитивен SSL 

Сите планови во рамките на планот за споделен хостинг нудат неизмерена пропусност, што значи дека не треба да се грижите за повремени скокови во сообраќајот (иако ако тие постојано се случуваат премногу често, HostGator веројатно ќе ве контактира и ќе ве замоли да добиете поголем план) .

Исто така, ќе можете да добиете домен и да го регистрирате бесплатно. Сертификатот SSL, исто така, доаѓа со сите планови, што ја прави вашата страница безбедна и доверлива. И последно, но не и најмалку важно се кликнувањето со еден клик WordPress инсталација, што ја прави интеграцијата на WP уште полесна.

HostGator вклучува бесплатни сметки за е-пошта со протоколите POP3 и SMTP. Исто така, нуди 25 мејлинг листи за сите планови, пристап до веб-пошта и заштита од спам со помош на SpamAssassin. 

Планови за хостирање во облак

hostgator облак хостинг

Доколку сакате да ги користите ресурсите на неколку облак сервери, треба да се одлучите за плановите за облак хостинг на HostGator.

Тие се исто така прилично евтини и почнуваат од $ 4.95 месечно (се плаќа на секои 36 месеци), со сегашниот попуст од 45%. 

Основниот, Hatchling облак хостинг план нуди:

 • Еден домен 
 • Бесплатно SSL сертификат 
 • Бесплатен домен 
 • 2 GB меморија
 • Процесор со 2 јадра

Планот за облак за бебиња е сличен на планот Хечлинг, но е надграден. Ги нуди основите како што се SSL и домен, но нуди и хостирање за неограничен број домени, како и 4 GB меморија и моќност на процесорот со 4 јадра. 

Премиум планот во понудите за облак хостинг на HostGator, познат како Бизнис планот за облак, исто така нуди неограничен број домени, бесплатен домен и SSL, но дополнително нуди бесплатна надградба на Позитивен SSL, бесплатна посветена IP и бесплатни алатки за оптимизација. Неговите облак сервери можат да обезбедат 6 GB меморија и 6 основни ресурси за напојување на процесорот за вашата страница.

Плановите на облак-серверот имаат интегрирана опција за кеширање, што значи дека вашата страница секогаш ќе има оптимална конфигурација за кеширање што го прави да се вчитува прилично брзо. Ќе можете да ги контролирате перформансите на вашиот сајт и да имате јасен преглед на сите метрики што ви се потребни за успехот на вашиот сајт преку нивната интуитивна контролна табла. 

Лесното управување со ресурсите и целосната контрола врз ресурсите ви овозможуваат да ги зголемите и подобрите ресурсите што ви се потребни за беспрекорно да работи на вашата страница, така што не треба да се грижите ако, на пример, имате зголемен сообраќај. Исто така, ако се појави друг неочекуван проблем, ќе можете да го решите во реално време.

Планот за хостирање на облак, исто така, вклучува и автоматизирано откажување. Ова значи дека ако еден од серверите на кој се хостира вашиот сајт преку мрежата на облак доживее хардверски проблем, перформансите и достапноста на вашата страница нема да страдаат: автоматизираниот фајловер овозможува автоматско пренесување на друг целосно функционален сервер.

Плановите за хостирање на облак нудат неограничени сметки за е-пошта со SMTP и POP3 протоколи, стандард на 25 мејлинг листи, спречување на спам со SpamAssassin, пристап до е-пошта преку телефон преку IMAP, како и неограничени псевдоними за е-пошта, неограничено испраќање пошта и неограничени автоодговори. Ова е одличен хостинг за е-пошта Hostgator што можете да го земете во предвид за вашиот бизнис.

VPS хостинг планови

hostgator vps

Плановите за хостирање VPS на HostGator ви даваат целосен root пристап до ресурсите на серверот и многу посветени ресурси. 

Основниот план, наречен Snappy 2000, започнува во $ 19.95 месечно се плаќа на секои 36 месеци со тековниот неверојатни 75% попуст и вклучува: 

 • 2GB RAM меморија 
 • Процесор со 2 јадра 
 • 120 GB SSD 

Сите планови вклучуваат неизмерен пропусен опсег   2 посветени IP адреси

Вториот, план Snappy 4000 ја има истата моќност на процесорот со 2 јадра, но ја нуди 4 GB RAM меморија меморија и 120 GB SSD меморија. 

Најпремиум планот од оваа група, Snappy 8000 вклучува надградба на моќноста на процесорот со 4-јадрен процесор, Како и 8 GB RAM меморија меморија и 240 GB SSD меморија. 

Овие планови нудат целосен root пристап до ресурсите на виртуелниот приватен сервер, за да можете сами да управувате со CMS (Системите за управување со содржина) доколку сакате, како и да вметнете сопствен код. 

Овој хостинг вклучува и напредна функционалност што значи дека ќе можете да креирате неограничен број адреси за е-пошта, како и неограничени домени, FTP сметки, бази на податоци и многу повеќе. 

VPS хостингот на HostGator користи хардвер од докажани лидери во индустријата како што се AMD и Intel, што значи дека вашата страница ќе ги користи само најдобрите и најбрзите. 

Исто така, ќе можете да користите целосен пакет VPS алатки, како што се шаблони за сајтови, алатки за развој на сајтови, инсталатор на скрипти и други. 

И ако се прашувате за резервните копии на страницата, плановите за VPS на HostGator нудат неделни резервни копии надвор од локацијата на податоците на вашата страница. 

Планови за хостирање на посветен сервер

посветен хостинг

Ако ви треба моќ на посветен сервер, HostGator ве покрива. Најевтиниот план од оваа категорија е План за сервер за вредност доаѓа во $ 89.98 месечно (се плаќа на секои 36 месеци), со тековен попуст од 52%. 

Овој план нуди: 

 • Процесор со 4 јадра/8 нишки
 • 8 GB RAM меморија 
 • 1 TB HDD

Сите планови нудат неизмерен пропусен опсег, процесорот Intel Xeon-D и можност за избор помеѓу сервери со Linux или Windows OS.

Вториот план, наречен план за Power Server, вклучува процесор со 8 јадра/16 нишки, како и 16 GB RAM и 2 TB HDD/512 GB SSD меморија. 

Најдобриот и најскапиот план во оваа категорија е планот на Enterprise Server кој доаѓа од 139.99 $ месечно со сегашниот попуст од 52%. Го има истиот процесор со 8 јадра/16 нишки како и планот на Power Server, но нуди 30 GB RAM и 1 TB SSD меморија. 

Наменските планови за хостирање на HostGator ви овозможуваат целосна контрола на серверот, што значи дека ќе ја имате на располагање целата низа системски ресурси.

Исто така, ќе можете да избирате помеѓу HDD (простор) и SDD (брзински) хард дискови, во зависност од тоа што му треба на вашата страница.

Наменските планови за хостирање ви даваат DDoS заштита за да не се обработувате премногу за вашиот сајт и вашите ресурси, доколку се случи напад на вашиот сервер.

Вклучените Заштитен ѕид базиран на IP е таму за да го одржува вашиот сервер безбеден и да обезбеди оптимални перформанси, што и да се случи.

Можете исто така да изберете помеѓу cPanel и WHM на Linux или Plesk и WebMatrix на серверот Windows. 

Сите посветени сервери на HostGator се хостирани на локација во САД, центар за податоци Tier 3. Исто така, HostGator нуди мрежна гаранција дека вашата страница секогаш ќе биде онлајн. 

WordPress Планови за хостирање

Hostgator wordpress хостинг

Ако сте се определиле да имате локација WordPress, најдобро е да земете еден од HostGator WordPress пакети на хостинг план. 

Најевтиниот, наречен Почетен план, започнува во $ 5.95 месечно, со сегашниот попуст од 40%, се плаќа на 36 месеци. 

Вклучува една локација, 100 илјади посети месечно и резервна копија на податоци од 1 GB. Остатокот од плановите само ги удвојува или тројно истите клучни карактеристики како првиот план. Значи, вториот, Стартер план, вклучува две локации, 200 илјади посети месечно и резервни копии во вредност од 2 GB. И третиот, Бизнис хостинг планот, кој чини 9.95 долари месечно со сегашниот попуст од 57%, нуди хостирање на три локации, 500 илјади посети месечно и резервна копија на податоци во вредност од 3 GB. 

Сите планови за хостирање на WP вклучуваат домен (за една година), SSL и бесплатна е-пошта со најмногу 25 мејлинг листи.

Препродавач на хостинг планови

препродавач на хостинг

Ако сакате да им понудите хостинг услуги на вашите клиенти, но не ја сакате маката што доаѓа со создавање на компанија за хостирање од нула, тогаш зошто да не добиете еден од плановите за хостирање за препродавачи на HostGator?

на Алуминиумски план, најевтиниот во оваа категорија, доаѓа во $ 19.95 месечно со сегашниот попуст од 43%, и секако, се плаќа на секои 36 месеци. Тој нуди 60 GB простор на дискот   600 GB пропусен опсег.

Вториот план наречен Copper plan нуди 90 GB простор на дискот и 900 GB пропусен опсег, а третиот план наречен Сребрен план нуди 140 GB простор на дискот   1400 GB пропусен опсег

Сите планови вклучуваат неограничени веб-страници и SSL. 

Оваа категорија на хостинг доаѓа и со бесплатен софтвер за наплата (наречен WHMCS или Платформа за наплата и автоматизација на веб хостинг), кој веќе е автоматски инсталиран во кој било план што ќе го изберете. 

Исто така, ќе добиете целосна флексибилност кога станува збор за начините на плаќање, распределбата на ресурсите и сите други услуги што сакате да ги обезбедите за вашите клиенти што ви паѓаат на ум. 

Планови за хостирање на Windows

hostgator windows хостинг

И ако навистина треба да работите на сервер со Windows, HostGator ве покрива. Овде можете да изберете помеѓу два планови – Личниот план, кој доаѓа $ 4.76 месечно (со тековен попуст од 20%), а планот Enterprise, доаѓа на $ 14.36 месечно (исто така со попуст од 20%), платено на 36 месеци. 

Личниот план нуди регистрација на еден домен; неизмерен простор на дискот, неизмерен пропусен опсег и безбедносен сертификат SSL доаѓаат во двата планови. Планот на Enterprise овозможува регистрација на пет домени и доаѓа со бесплатна посветена IP адреса.

Планот за хостирање на Windows на HostGator нуди мноштво моќни администраторски алатки како што се менаџер на датотеки, закажани задачи, безбедни директориуми и многу повеќе. Исто така, нуди програмски карактеристики како што се ASP и ASP.NET 2.0 (3.5, 4.0 и 4.7), како и PHP, SSICurl, GD Library, MVC 5.0 и AJAX.

Како и со повеќето од неговите планови за хостирање, HostGator тука исто така нуди инсталации со еден клик на важни апликации како што се WordPress и други скрипти со отворен код. 

Контролниот панел Plesk, натоварен со функции, е вклучен во плановите за хостирање на Windows. Ќе го олесни создавањето веб-локации и поставување апликации, меѓу другото. 

Една од најголемите работи за плановите за хостирање на Windows е колку сте слободни да управувате со серверот и да го изградите како што сакате. Добивате неограничен број поддомени, FTP и сметки за е-пошта, Microsoft SQL и MySQL и бази на податоци за Access.

Прашања и Одговори

Во овој дел, ќе се обидеме да одговориме на некои од најчесто поставуваните прашања за HostGator, неговите карактеристики и неговите услуги.

Нашата пресуда ⭐

Дали HostGator е добар? Да, HostGator е добро решение ако сакате веб-хостинг провајдер кој е евтин, лесен за управување, има пристојна брзина, и нуди време на работа од 99.99%. Таа е една од најпопуларните хостинг компании.

Добијте неограничено сè со HostGator

Добијте неограничен пропусен опсег, простор на дискот, сметки за е-пошта и повеќе со достапните планови на HostGator. Плус, уживајте во 24/7 поддршка и бесплатна миграција на страницата.

Тоа е добар провајдер ако штотуку почнувате со една локација или сакате да управувате со повеќе мали локации, за кои можете да ги изберете нивните основни заеднички планови, особено ако вашиот буџет е тесен. 

Тоа се рече, ако сакате малку поголема брзина, зголемена безбедност и повеќе функции; ако вашиот сајт расте и има потреба од повеќе ресурси за да функционира подобро, но сè уште сте со мал буџет, нивните планови за облак се добра опција за кога треба да се надградите.  

И, исто така, ако сте конкретно заинтересирани да креирате страница во WordPress, можете да изберете еден од нивните посебни WordPress-управувај ги хостинг плановите и добиј сè што ви треба за вашата WP-страница на едно место. 

HostGator нуди цела разновидност на атрактивни функции, како што е нивниот лесен за употреба градител на веб-локации, едноставен cPanel и QuickInstall алатка која ви овозможува да ги инсталирате вашите омилени апликации на вашата страница во рок од неколку минути. 

Ова значи дека HostGator дефинитивно нуди добра вредност за вашите пари, особено со некои од нивните поевтини планови.

Се разбира, ова не значи дека HostGator има сè што барате. Но, затоа има толку многу други веб-домаќини на пазарот! Ова само значи дека ќе треба да го направите вашиот фер дел од истражувањето и да видите кои се најважните карактеристики за вашиот сајт и оние што мислите дека се апсолутно неопходни за да се развие и прошири вашиот бизнис. 

Ако мислите дека HostGator е способен да го направи тоа, ви препорачувам да не размислувате двапати и да се обидете! На крајот на краиштата, постои тој 45-дневен грејс период на кој можете да се вратите.

Кој треба да избере Host Gator? Неговиот кориснички интерфејс, вклучувајќи едноставен контролен панел и градител на веб-локации, го прави идеален за почетници и сопственици на мали бизниси кои сакаат да воспостават онлајн присуство без технички сложености.

Се надевам дека ви беше корисен овој експертски уреднички преглед на HostGator за хостирање!

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

HostGator постојано ги подобрува своите услуги за хостирање со дополнителни функции. HostGator неодамна воведе неколку ажурирања и подобрувања на своите услуги и производи за хостирање (последно проверено во јуни 2024 година):

 • Полесен портал за клиенти: Тие го редизајнираа нивниот портал за клиенти за да ви го олеснат управувањето со вашата сметка. Сега, можете брзо да ги промените деталите за контакт или како сакате да се справите со вашата наплата.
 • Побрзо вчитување на веб-страницата: HostGator се здружи со Cloudflare CDN, што значи дека вашата веб-страница може да се вчитува побрзо за посетителите ширум светот. Тоа е затоа што Cloudflare има сервери на глобално ниво кои чуваат копија од вашата страница, така што брзо се вчитува без разлика од каде некој пристапува до неа.
 • на вебсајт Builder: Gator Website Builder од HostGator користи вештачка интелигенција за да им помогне на корисниците да креираат веб-страници, што го прави процесот поедноставен, особено за оние со ограничени технички вештини. Оваа алатка овозможува лесно поставување на блогови или продавници за е-трговија како дел од страницата.
 • Кориснички интерфејс и искуство: HostGator го користи популарниот cPanel за својот контролен панел, познат по неговата леснотија на користење, што го прави добар избор и за почетници и за искусни корисници. Корисничкиот интерфејс е интуитивен, ги поедноставува задачите како што се управување со датотеки, бази на податоци и сметки за е-пошта.
 • Безбедносни карактеристики: Хостинг услугите на HostGator вклучуваат различни безбедносни карактеристики како што се бесплатни SSL сертификати, автоматски резервни копии, скенирање и отстранување на малициозен софтвер и DDoS заштита. Овие карактеристики ја подобруваат безбедноста и доверливоста на веб-локациите хостирани на нивната платформа.

Преглед на HostGator: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашето тестирање и евалуација се засноваат на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

HostGator

Клиентите размислуваат

Евтин хостинг кој само функционира!

Декември 28, 2023

Веб хостинг кој само функционира! Нема ѕвона и свирчиња, но мојот сајт е онлајн без никакви прекини или драми (прекрстени прсти). Сакам да го препорачам HostGator!

Аватар за Лука Б
Лука Б

Неверојатен Hostgator

Може 20, 2022

HostGator е неверојатен !! Нивната поддршка е 6 ѕвезди според мене. Секој пат кога сум имал проблем и сум го повикал тимот за поддршка секогаш се трудел да помогне. Јас сум многу задоволен од нивната услуга. Само што го надградив на нивниот бизнис план, а мојата веб-страница сега е молскавична. Ако го барате најдоброто, дефинитивно ставете го Hostgator на тест, нема да бидете разочарани!

Аватар за Филипс
Филипс

Поевтино од SiteGround но ..

Април 23, 2022

Порано бев а Siteground клиент. Единствената причина што ја преселив мојата веб-страница во Hostgator беше евтината цена. Во тоа време јас плаќав Siteground околу 10 долари месечно. И Hostgator беше само половина од цената. Тогаш не знаев дека ја удвојуваат цената по твојата прва година. Слушнав мешани критики за Hostgator, но никогаш не размислував премногу за тоа. Почнувајќи од сега, мојот сајт работи добро, но одвреме-навреме се забавува без причина, а поддршката за корисници едноставно е непријатна. Јас плаќам многу помалку од Siteground засега, но ќе ја преместам мојата страница назад во Siteground кога ќе ја удвојат нивната цена на крајот од мојот сегашен план.

Аватар за Рави
Рави

Цената не е транспарентна

Март 16, 2022

Hostgator нуди лесна контролна табла и cPanel за управување со вашата веб-страница. Како веб-развивач, cPanel ми ја олеснува работата 10 пати. Исто така е навистина лесно да се научат клиентите како да го користат. Тоа се добрите работи за Hostgator! Лошиот дел е што сајтовите на моите клиенти се забавија откако ги префрлив во Hostgator од VPS и единствениот начин да се подобри брзината е да се продолжи со надградба. Постојано ми фрлаат нови надградби в лице. Тоа е нешто што навистина не ми се допаѓа. Нивната цена не е однапред. Тие ве цицаат со нивните 3-годишни евтини планови и потоа постојано бараат од вас да се надградите.

Аватар за програмер Том Ф
Програмерите Том Ф

Добро за wordpress

Февруари 19, 2022

Ја започнав мојата WordPress блог со Hostgator пред неколку години. Оттогаш се одвива непречено пловидба. Имав неколку проблеми тука и таму кога започнав, но поддршката на Hostgator беше брза да ми помогне да ги решам.. Силно се препорачува!

Аватар за Шеа - Белфаст
Шеа - Белфаст

Стартап продавач

Октомври 7, 2021

Го сакам влезниот план на HostGator како freelancer и стартап продавач. Иако мојот план може да има ограничени карактеристики, ова ми помогна да ги постигнам моите цели досега.

Аватар за Фиби В
Фиби В

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...