Дали треба да користите приватен пристап до Интернет? Преглед на брзини, сервери и трошоци на PIA

in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Приватен интернет пристап (ПИА) е популарна и достапна VPN услуга и за поединци и за сопственици на мали бизниси. Во овој преглед за приватен пристап до интернет од 2024 година, ќе ги разгледаме неговите карактеристики, брзина, добрите и лошите страни и цените за да ви помогнеме да одлучите дали ова е VPN со кој треба да се регистрирате.

Резиме на преглед на VPN за приватен пристап до интернет (TL;DR)
Рејтинг
Цени
Од 2.19 долари месечно
Бесплатен план или пробен период?
Нема бесплатен план, туку 30-дневна гаранција за враќање на парите
Сервери
30,000 брзи и безбедни VPN сервери низ 84 земји
Политика за евиденција
Строга политика без дневници
Со седиште во (јурисдикција)
Соединети Држави
Протоколи / Енкриптоин
Протоколи WireGuard и OpenVPN, шифрирање AES-128 (GCM) и AES-256 (GCM). Прокси-сервери Shadowsocks и SOCKS5
Торентирање
Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P
Стриминг
Пренесувајте Netflix US, Hulu, Amazon Prime Video, Disney+, Youtube и многу повеќе
Поддршка
24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите
Карактеристики
Kill-switch за десктоп и мобилни уреди, вграден блокатор на реклами, антивирусен додаток, истовремена врска до 10 уреди и повеќе
Тековен договор
Добијте 83% ПОПУСТ + Добијте 3 месеци БЕСПЛАТНО!

Главни преземања:

Приватен пристап до Интернет (PIA) е еден од најевтините VPN провајдери на пазарот во 2024 година, почнувајќи од 2.19 $ месечно.

PIA има одлични апликации за iOS и Android и може да поддржува до 10 истовремени конекции.

И покрај тоа што PIA има политика за приватност на нелогирање, таа е со седиште во САД и не била подложена на независна безбедносна ревизија од трета страна.

Приватен пристап до Интернет VPN (исто така познат како PIA) е основан во 2009 година и тие изградија репутација како сигурен, безбеден VPN провајдер. Тие можат да се пофалат со преку 15 милиони задоволни клиенти ширум светот, а лесно е да се разбере зошто.

Има многу да се сака за PIA, од неговите неверојатно евтини цени до неговиот импресивен број на сервери и апликации погодни за корисниците.

Приватен пристап до Интернет PIA VPN Преглед 2024 година

PIA доаѓа со неколку уникатни карактеристики што го издвојуваат од конкуренцијата, но има неколку области каде што не е исто така. Во овој преглед за приватен пристап до Интернет, длабински го истражувам PIA VPN, за да можете да одлучите дали тоа е вистинскиот VPN за вас.

Посетете ја веб-страницата на VPN за приватен пристап до Интернет за да дознаете повеќе и да се претплатите со 30-дневна гаранција за враќање на парите.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Приватен пристап до Интернет. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

PIA VPN добрите

 • Еден од најевтините VPN со цени почнувајќи од 2.19 $ месечно
 • Одлични апликации за уреди со iOS и Android
 • Може да поддржува до 10 конекции истовремено
 • Пристојни перформанси во тестовите за брзина
 • Многу локации на сервери (30k+ VPN сервери за избор)
 • Интуитивен, лесен дизајн на апликации
 • Нема политика за приватност за евиденција
 • Протоколи WireGuard и OpenVPN, шифрирање AES-128 (GCM) и AES-256 (GCM). Прокси-сервери Shadowsocks и SOCKS5
 • Доаѓа со сигурен прекинувач за убивање за сите клиенти
 • 24/7 поддршка и неограничени истовремени врски исто така. Не станува многу подобро од тоа!
 • Добро во деблокирање на страници за стриминг. Можев да пристапам до Netflix (вклучувајќи ги и САД), Amazon Prime Video, Hulu, HBO Max и повеќе

PIA VPN Конс

 • Со седиште во САД (т.е. членка на земјата со 5 очи), така што постои загриженост за приватноста
 • Не е спроведена независна безбедносна ревизија од трета страна
 • Без бесплатен план
 • Не можев да го одблокирам BBC iPlayer

TL; ДР

PIA е добар и евтин VPN провајдер, но може да направи со некои подобрувања. Позитивната страна, тоа е VPN што доаѓа со a огромна мрежа на VPN сервери, добри брзини за стриминг и торентирање, И силен акцент на безбедноста и приватноста. Сепак, тоа е неуспех да се деблокираат некои услуги за стриминг бавни брзини на локациите на серверите на долги растојанија се големи неуспеси.

Планови и цени

ПИА нуди три различни опции за плаќање, од кои сите се пристојни цени. Корисниците можат да се одлучат за плаќајте месечно (11.99 УСД/месец), плати 6 месеци (3.33 УСД/месец, се наплаќа како еднократна цена од 45 долари), или плати за 2-годишен + 2-месечен план (2.19 $/месец, се наплаќа како еднократна цена од 57 долари).

ПланЦенаподатоци
Месечно$ 11.99 / месецДоаѓа со неограничено торентирање, посветена IP, поддршка 24/7, напредно разделување тунелирање и блокирање реклами и малициозен софтвер.
6 Месеци3.33 $/месец (вкупно 45 $)Доаѓа со неограничено торентирање, посветена IP, поддршка 24/7, напредно разделување тунелирање и блокирање реклами и малициозен софтвер.
2 години + 2 месеци2.19 $/месец (вкупно 56.94 $)Доаѓа со неограничено торентирање, посветена IP, 24/7 поддршка за корисници, напредно разделување тунелирање и блокирање реклами и малициозен софтвер.

2-годишниот + 2-месечен план е дефинитивно најдобрата вредност за вашите пари. Ако пријавувањето за 2-годишна обврска ве прави нервозни, имате среќа: сите планови за плаќање на PIA доаѓаат со 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Со други зборови, можете да го испробате и да видите дали е соодветно за вас, без ризик да изгубите пари ако се предомислите. Ако наидете на какви било проблеми со вашата VPN или сметка, можете да контактирате со поддршката на PIA 24/7.

Брзина и перформанси

ПИА добива мешани критики кога станува збор за брзината. И покрај тоа што има импресивен број на сервери низ 84 земји, Приватниот пристап до Интернет не е најбрзиот VPN на пазарот. Со тоа, тоа е далеку од најбавно.

Приватниот VPN пристап до Интернет доаѓа со конекции од 10 GBPS (или 10 милијарди бити во секунда) и неограничен пропусен опсег. 

Брзините на преземање и испраќање се прилично пристојни на серверите блиску до местото каде што сте физички лоцирани, но за жал, моите тестови открија дека брзините значително паѓаат на долги растојанија. На OpenVPN UDP протокол е исто така значително побрз од TCP и побрз од WireGuard.

ПротоколПросечни брзини
WireGuard25.12 Mbps
OpenVPNTCP14.65 Mbps
OpenVPN UDP27.17 Mbps
Просечни брзини на преземање на 10 различни, по случаен избор, локации

Општо правило со приватен пристап до Интернет VPN е тоа ќе добиете поголема брзина на поврзување ако се поврзете на сервер поблиску до вашата физичка локација

Ова не е проблем за многу луѓе, но може да биде прекршок за секој кој сака да користи VPN за да се поврзе од одредена (далечна) земја.

Исто така, вреди да се напомене дека Private Internet Access VPN се покажа подобро при тестовите за брзина на Windows отколку на Mac, што значи ако барате VPN за вашиот Mac компјутер, можеби е подобро да се погледне на друго место.

Безбедност и приватност

Обезбедување на ПВР

Приватниот интернет пристап VPN дава добри резултати во целина за безбедност и приватност, но има одредени грижи, особено во однос на приватноста.

PIA користи два високо безбедни протоколи, OpenVPN и WireGuard, за шифрирање на целиот интернет сообраќај. Со OpenVPN, можете да го изберете протоколот за шифрирање што сакате да го користите.

Ако не изберете, стандардниот протокол е AES-128 (CBS). Иако имате неколку избори, веројатно најдобриот и најсигурниот е AES-256. 

пиа vpn протоколи

PIA исто така користи сопствен DNS сервер за дополнителен слој на заштита од протекување податоци, но можете да го промените ова на свој DNS ако сакате.

Покрај функциите базирани на апликации, може да пристапите до повеќе безбедносни карактеристики ако ја инсталирате екстензијата за Chrome на PIA, вклучувајќи ја и можноста за блокирање реклами, колачиња од трета страна и следење од трета страна.

Приватниот пристап до Интернет ги поседува и сите негови сервери, што значи дека никогаш нема да морате да се грижите дека трета страна со договор има пристап до вашите податоци. 

Иако поголемиот дел од ова звучи прекрасно, има неколку потенцијални недостатоци за приватноста. ПИА е со седиште во САД, кои се соработнички член на меѓународните сојузи за надзор.

Ова значи дека компаниите со седиште во САД теоретски би можеле да бидат законски обврзани да ги предадат информациите и личните податоци на нивните клиенти. Ова е природно причина за загриженост за многу корисници.

Главната цел на секоја VPN услуга е да ја заштити вашата приватност и да го задржи скриениот вашиот онлајн идентитет – но ако имате истекување на DNS, вашите лични податоци лесно може да бидат изложени.

Добрата вест е дека во моите тестови (видете подолу, поврзан сум со американскиот сервер Лас Вегас), PIA не ја открива мојата вистинска IP адреса додека сум поврзан со својата VPN услуга.

тест за истекување на пиа dns

Прикажаната локација на DNS е иста како онаа во апликацијата VPN. Бидејќи DNS адресата и локацијата на мојот вистински интернет провајдер не се прикажани, тоа значи дека нема протекување на DNS.

Матичната компанија на PIA, Kape Technologies (која исто така поседува ExpressVPN CyberGhost), исто така крева некои веѓи, како тоа е обвинето во минатото ширење на малициозен софтвер преку неговиот софтвер.

Сепак, ПИА тврди дека е провајдер без дневници, што значи дека тие не водат никаква евиденција за податоците на нивните корисници. Во извештајот за транспарентност на нивната веб-страница, ПИА известува дека тие ги негирале судските наредби, поканите и налозите за барање дневници.

Генерално, тоа е безбедно да се каже ПИА одржува висок стандард на транспарентност и приватност што треба да ги задоволи сите освен најпараноичните корисници на VPN.

Стриминг и торентирање

Приватен пристап до Интернет е пристоен VPN за проследување содржина од американските библиотеки на популарни услуги за стриминг. 

Иако не успева да отклучи одредени стриминг страници (како што е BBC iPlayer – што не можев да го одблокирам), PIA успешно отклучува многу од главните услуги за стриминг, вклучувајќи Netflix, Hulu, Disney+, Amazon Prime Video и Youtube. 

Амазон премиер видеоАнтена 3Apple tv +
YouTubebeIN SportsКанал +
ПСКанал 4Crackle
Crunchyroll6playОткривање +
Дизни +ДР ТВДСтв
ESPNFacebookfuboTV
Франс ТВГлобоплејGmail
GoogleHBO (Max, Now & Go)Hotstar
HuluInstagramIPTV
KodiЛокалНетфликс (САД, Велика Британија)
Сега телевизијаОРФ ТВПаун
PinterestПрозибенРаиПлеј
Ракутен ВикиShowtimeНебото Оди
SkypeПрашкаSnapchat
SpotifySVT PlayTF1
ТратотTwitterWhatsApp
ВикипедијаVudu
Zattoo

За овие платформи за стриминг со седиште во САД, времињата на вчитување се разумно брзи, а преносот е генерално мазен и непрекинат. Меѓутоа, ако се обидувате да пристапите до библиотеките за стриминг од други земји освен САД, можеби ќе ви биде подобро со NordVPN.

За торентирање, PIA VPN е постојано сигурен и изненадувачки брз. Има неограничен пропусен опсег и поддржува P2P, како и torrenting.

ПИА користи WireGuard, VPN протокол со отворен код кој работи на само 4,000 линии код (за разлика од просекот од 100,000 за повеќето протоколи), што значи добивате подобра брзина, посилна стабилност на врската и посигурна врска во целина.

мулти хоп

PIA нуди и опционален дополнителен слој на заштита наречен Shadowsocks (протокол за шифрирање со отворен код популарен во Кина) кој го пренасочува вашиот веб сообраќај. Најдобро од се, сите сервери на PIA поддржуваат torrenting, за да не треба да се грижите за поврзување со вистинскиот сервер.

Клучни карактеристики

приватни сервери за преглед на пристап до интернет

Приватниот пристап до Интернет е целокупна солидна VPN со голем број одлични карактеристики. Има сериозно импресивни 30,000 сервери дистрибуирани низ 84 земји, што го прави еден од најбогатите VPN провајдери на пазарот.

пиа сервери

Мал број од овие сервери се виртуелни (обично поради законските ограничувања на VPN серверите во одредени земји), но повеќето се физички.

PIA доаѓа со апликации за Mac, Windows и Linux, како и со повеќето мобилни уреди, паметни телевизори, па дури и конзоли за игри. Нивните апликации се доволно јасни и интуитивни за почетниците лесно да ги користат. 

екстензија пиа хром

Покрај апликациите, PIA исто така има екстензии за популарни веб прелистувачи како што се Chrome и Firefox. Екстензиите се лесни за инсталирање и управување, а корисниците можат да ја изберат нивната локација и да го вклучат и исклучуваат VPN на ист начин како што можат со апликациите.

Ајде да погледнеме во некои од другите клучни карактеристики што ги нуди PIA VPN.

Посветена IP адреса (платен додаток)

посветена IP адреса

Една од одличните бонус карактеристики на Приватен Интернет пристап VPN е тоа корисниците имаат можност да се регистрираат за Посветена IP адреса. Ова е платен додаток кој чини 5 долари повеќе месечно, но можеби вреди за цената

Оваа функција ви помага да избегнете означување на безбедни локации. Исто така, ја прави помала веројатноста дека ќе наидете на оние досадни проверки на CAPTCHA.

Оваа IP адреса е само ваша и ваша и ги штити вашите преноси на податоци со уште повисоко ниво на шифрирање. Во моментов, PIA нуди само IP адреси во САД, Канада, Австралија, Германија, Сингапур и ОК. Тие може да ги прошират своите опции за локација во иднина, но во моментов, списокот е прилично ограничен.

добијте посветена IP адреса

Можете да нарачате посветена IP адреса од апликацијата PIA (која започнува од 5.25 $/месечно).

Антивирус (платен додаток)

пиа антивирус

Друг платен додаток во кој вреди да се инвестира е антивирусната заштита на Private Internet Access. Доаѓа со импресивен број на функции за одржување на вашата интернет конекција што е можно побезбедна.

Користи антивирусна заштита постојано ажурирана база на податоци за познати вируси базирана на облак да се идентификуваат заканите кога ќе се појават. Можете да контролирате кои податоци се испраќаат во облакот, така што вашата приватност е секогаш во ваши раце. Можете исто така да поставите измами со вируси да се спроведуваат во одредено време или да извршите брзо скенирање во секое време. 

Web Shield, блокатор на реклами базиран на DNS на PIA, е уште една одлична карактеристика што доаѓа со Антивирусен систем.

Доаѓа и со уникатна функција „мотор за превенција“ која ги бара и ги закрпи сите дупки во постоечкиот антивирусен софтвер на вашиот компјутер.

Кога ќе се откријат малициозни датотеки, тие веднаш се изолираат и се чуваат во „карантин“, каде што не можат да направат никаква штета. Потоа можете да изберете дали трајно да ги избришете или да ги држите во карантин.

Антивирусниот систем на ПИА исто така ќе обезбеди редовни, детални безбедносни извештаи, за да можете да следите што се случува.

Вградено блокирање реклами

вградено блокирање реклами

Ако не сакате да плаќате дополнителни пари за целосната антивирусна програма, PIA сè уште ве покрива: сите нивни планови доаѓаат со вграден блокатор на реклами, наречен MACE. 

MACE брзо и ефикасно блокира реклами, како и злонамерни веб-локации и спречува вашата IP адреса да биде фатена од IP-следачите.

Покрај заштитата на вашите податоци и приватни информации, оваа функција има неколку неочекувани придобивки. Траењето на батеријата на вашиот уред ќе трае подолго без рекламите и тракерите да ги трошат ресурсите на вашиот систем, а исто така ќе заштедите мобилни податоци и ќе добивате побрзи резултати од прелистувачите без вчитувањето на рекламите да ве забави.

Политика без дневници

политика без дневници

PIA VPN е строг провајдер без дневници. Ова значи дека тие не ја следат интернет активноста на нивните клиенти или не водат евиденција за какви било податоци или приватни информации.

Сепак, тие do ги собираат корисничките имиња, IP-адресите и користењето податоци на нивните клиенти, иако овие информации автоматски се бришат веднаш штом ќе се одјавите од апликацијата.

PIA исто така ја евидентира вашата адреса за е-пошта, територијата на потекло, поштенскиот код и некои (но не сите) информации за вашата кредитна картичка, но сето ова е прилично стандардно за индустријата VPN.

Бидејќи ПИА е со седиште во Соединетите Држави, постојат разумни грижи за надзорот. САД се членка на меѓународен договор за надзор познат како Алијансата Пет очи, кој ги вклучува и ОК, Канада, Австралија и Нов Зеланд.

Во суштина, овие пет земји се согласуваат да собираат огромни количини на податоци за надзор и да ги споделат меѓу себе, а секој комуникациски или интернет бизнис што работи во овие земји, исто така, може да биде предмет на овој договор.

Да се ​​биде строг провајдер без дневници е паметен начин за PIA да ги заобиколи сите владини барања за податоците на корисниците, а потенцијалните клиенти можат да бидат сигурни дека PIA (барем според нивната веб-страница) сериозно ја сфаќа нивната посветеност на приватноста.

Сплит тунелирање

Сплит тунелирање

Сплит тунелирањето е уникатна VPN функција во која можете да изберете одредени апликации за нивниот интернет сообраќај да се одвива преку VPN додека другите апликации се оставаат отворени. 

Со други зборови, со функцијата за поделено тунелирање, можете да имате веб-сообраќај од Chrome насочен преку шифрираните тунели на вашиот VPN, а истовремено да имате сообраќај од Firefox незаштитен со вашиот VPN. 

Под јазичето Мрежа во апликацијата PIA, можете да најдете повеќе поставки за поделено тунелирање. Можете да поставите сопствени правила и за апликации и за веб-локации, што значи дека можете да изберете да вклучите или исклучите прелистувачи, апликации, игри и во основа која било апликација овозможена на Интернет. 

Ова е многу попогодна опција отколку да мора да го вклучите и исклучите вашиот VPN за да користите одредени апликации или да вршите одредени активности (како онлајн банкарство) на интернет.

убие прекинувач

PIA VPN доаѓа со функција за прекинувач за убивање што автоматски ја исклучува вашата интернет конекција ако вашиот VPN падне. Ова ја заштитува вашата вистинска IP адреса и податоци од изложување додека прелистувате и ги чува безбедни додека VPN не се врати и работи повторно.

напреден прекинувач за убивање

Функцијата kill switch стана прилично стандардна кај повеќето VPN провајдери, но PIA го води понатаму и вклучува прекинувач за убивање во апликацијата за мобилни уреди. Ова е необична карактеристика, но онаа што е а огромен корист за секој кој редовно проследува содржина или пристапува до чувствителни информации од нивниот мобилен уред.

Пристап до 10 уреди

Со PIA, корисниците можат да поврзат до 10 посебни уреди со една претплата и да стартуваат Private Internet Access VPN на сите нив истовремено, нешто што го прави одличен VPN за семејства или домови со голем број уреди.

Овие уреди може да бидат мешавина од компјутери, мобилни уреди, рутери – или кои било други уреди со овозможен интернет што сакате да ги заштитите со VPN.

Ако сакате да поврзете повеќе од 10 уреди, Препорачува службата за помош на ПИА барајќи ја конфигурацијата на рутерот за вашиот дом. На овој начин, сите уреди зад рутерот ќе се бројат како еден уред, наместо како повеќе.

Бесплатна лиценца за бокскриптор

слободен boxcryptor лиценца

Друга одлична понуда што доаѓа бесплатно со PIA VPN сметка е бесплатна лиценца за Boxcryptor за една година. Boxcryptor е врвна алатка за шифрирање облак што е компатибилна со повеќето од главните даватели на складирање облак, вклучувајќи Dropbox, OneDrive, и Google Возење. Доволно е лесен за користење за оние кои се помалку познавачи на технологијата, а сепак одржува високи стандарди на безбедност.

Може да пристапите до вашата едногодишна бесплатна сметка на Boxcryptor откако ќе се најавите за претплата на PIA VPN. Едноставно, бидете во потрага по е-пошта од PIA со наслов „Побарувајте ја вашата БЕСПЛАТНА 1-годишна претплата за Boxcryptor“. Оваа е-пошта можеби изгледа малку како спам, но всушност содржи копче на кое треба да кликнете за да го побарате вашиот клуч и да пристапите до вашата сметка на Boxcryptor.

поддршка на корисниците на

Понуди за приватен пристап до Интернет 24/7 поддршка на клиентите преку разговор во живо или билет. Нивните агенти за услуги на клиентите се љубезни и корисни, а нивната веб-страница исто така нуди база на знаење и форум на заедницата да им помогне на корисниците да ги решат проблемите пред да побараат стручна помош.

пиа поддршка

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

Приватниот пристап до Интернет е солидна VPN со легална репутација и многу одлични карактеристики.

Приватен пристап до Интернет: Вашиот приватен тунел до Интернет
Од 2.19 долари месечно

Приватен интернет пристап (ПИА) е сеопфатна VPN услуга позната по својата мрежа со голема брзина со сервери од 10 Gbps и неограничен пропусен опсег, поддржувајќи непречено стриминг, игри и споделување P2P. Безбедносните карактеристики вклучуваат напредни протоколи како WireGuard®, напреден прекинувач за убивање, PIA MACE за блокирање реклами, тракери и малициозен софтвер и опции како мулти-хоп и замаглување за подобрена приватност. Услугата нуди заштита од истекување на DNS, препраќање порти и посветени IP додатоци за подобрени перформанси и безбедност.

Тој е особено одличен за торентирање и се користи за општа безбедност и заштита на приватноста, а може да се користи и за стриминг содржина од повеќето платформи/локации за стриминг.

PIA е добар и евтин VPN провајдер, но може да направи со некои подобрувања. Позитивната страна, тоа е VPN што доаѓа со a огромна VPN серверска мрежа, добри брзини за стриминг и торентирање, И силен акцент на безбедноста и приватноста. Сепак, тоа е неуспех да се деблокираат некои услуги за стриминг бавни брзини на локациите на серверите на долги растојанија се големи неуспеси.

Ако сте подготвени сами да го пробате PIA VPN, можете проверете ја нивната веб-страница овде и пријавете се без ризик 30 дена.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Приватниот интернет пристап постојано го ажурира својот VPN со подобри и посигурни функции за да им помогне на корисниците да ја задржат својата онлајн приватност и безбедност на интернет. Еве некои од најновите подобрувања (од јуни 2024 година):

 • Дополнување на гео-лоцирани региони: ПИА ја прошири својата мрежа со додавање на 30 геолоцирани региони. Овие региони користат IP адреси регистрирани во целната земја, овозможувајќи им на корисниците безбедно и приватно геолокација. Овие региони ќе бидат означени со икона за глобус во списокот со сервери и може да се исклучат од списокот преку поставките. Поважно, тие нема да бидат избрани во функцијата за автоматско поврзување, одржувајќи ја посветеноста на PIA за транспарентност.
 • Стартување на мрежата од следната генерација: PIA ја лансираше својата мрежа од следна генерација на зацврстени VPN сервери, излегувајќи од бета фаза. Овие сервери се дизајнирани да понудат подобрена безбедност и перформанси, задоволувајќи ја зголемената побарувачка за квалитетни VPN услуги. Една клучна карактеристика е имплементацијата на мрежни картички од 10 Gbps, заменувајќи ги претходните картички од 1Gbps, за да понуди подобра брзина, безбедност и приватност.
 • Засилени безбедносни мерки: NextGen VPN серверите работат на шифриран оперативен систем, со критични услуги изолирани и распоредени со помош на RAMDisks, со што се обезбедува губење на чувствителните информации при губење на енергија. Дополнителните безбедносни мерки вклучуваат подобрена заштита од човек во средината (MITM) и блокиран пристап до USB-портата.
 • Функција посветена на IP адреса: Одговарајќи на барањата на корисниците, PIA воведе посебна функција за IP адреса. Оваа одлика се придржува до строгата политика на PIA за забрана на евиденција со користење на токен систем за да понуди посветени IP адреси без да ги поврзува со VPN сметки.
 • Кампања 50 сервери во 50 држави: PIA го прошири своето присуство на сервер во сите 50 американски држави, обезбедувајќи физички или виртуелни локации на сервери низ целата земја. Оваа експанзија е дел од нивната заложба да им помогнат на корисниците да ја заштитат својата приватност и пригоден пристап до онлајн услугите.
 • Транспарентност и апликации со отворен код: ПИА ја нагласува довербата и транспарентноста во своето работење. Нивните апликации се со отворен код и тие се вклучуваат во различни иницијативи за транспарентност. Се спроведуваат редовни ревизии за да се обезбеди дека мерките за заштита на податоците ги исполнуваат високите стандарди.
 • GoogleПроценка на безбедноста на мобилните апликации: Андроид апликацијата на PIA неодамна беше подложена GoogleПроценка за безбедност на мобилни апликации (MASA), потврдувајќи дека апликацијата е безбедна и се придржува до добри безбедносни стандарди.
 • Privacy Pass Initiative: ПИА ја воведе иницијативата Privacy Pass за поддршка на дигиталните права. Оваа програма обезбедува бесплатни претплати за VPN за новинари, непрофитни организации и невладини организации кои работат во области со висок ризик, нагласувајќи ја посветеноста на ПИА за онлајн приватност и дигитална слобода.

Преглед на PIA VPN: нашата методологија

Во нашата мисија да ги најдеме и препорачаме најдобрите VPN услуги, следиме детален и ригорозен процес на преглед на PIA VPN. Еве на што се фокусираме за да обезбедиме најсигурни и релевантни увиди:

 1. Карактеристики и уникатни квалитети: Ги истражуваме карактеристиките на секоја VPN, прашувајќи: Што нуди давателот? Што го издвојува од другите, како што се сопственички протоколи за шифрирање или блокирање на реклами и малициозен софтвер?
 2. Деблокирање и глобален досег: Ја проценуваме способноста на VPN да ги одблокира страниците и услугите за стриминг и да го истражи неговото глобално присуство прашувајќи: Во колку земји работи давателот? Колку сервери има?
 3. Поддршка на платформата и корисничко искуство: Ги испитуваме поддржаните платформи и леснотијата на процесот на пријавување и поставување. Прашањата вклучуваат: Кои платформи поддржува VPN? Колку е едноставно корисничкото искуство од почеток до крај?
 4. Метрика на перформанси: Брзината е клучна за стриминг и торентирање. Ја проверуваме брзината на поврзување, испраќање и преземање и ги охрабруваме корисниците да ги потврдат на нашата страница за тестирање брзина на VPN.
 5. Безбедноста и приватноста: Навлегуваме во политиката за техничка безбедност и приватност на секоја VPN. Прашањата вклучуваат: Кои протоколи за шифрирање се користат и колку се безбедни? Можете ли да верувате во политиката за приватност на давателот?
 6. Евалуација за поддршка на клиентите: Разбирањето на квалитетот на услугите на клиентите е од клучно значење. Прашуваме: Колку е одговорен и информиран тимот за поддршка на клиентите? Дали тие навистина помагаат или само ја поттикнуваат продажбата?
 7. Цени, тестови и вредност за парите: Ги разгледуваме трошоците, достапните опции за плаќање, бесплатните планови/проби и гаранциите за враќање на парите. Прашуваме: Дали VPN вреди неговата цена во споредба со она што е достапно на пазарот?
 8. ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ: Ги разгледуваме и опциите за самопослужување за корисниците, како што се базите на знаење и водичите за поставување, како и леснотијата на откажување.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

Што

Приватен интернет пристап

Клиентите размислуваат

PIA: My Digital Ninja, Deblocking Netflix и My Peace of Mind

Јануари 4, 2024

(5 ѕвезди, дух!)

Се сеќавате на големата блокада на Нетфликс од 23-та година? Да, тоа беа темни времиња. Мојот вечерен ритуал на уживање К-драми се претвори во пикселирана пустелија на разочарување. Но, тогаш ПИА навлезе како дигитален нинџа, пресечејќи ги гео-ограничувањата со својот самурајски меч за шифрирање. БУМ! Одеднаш, се вратив во Сеул, а улиците треперат од неонски и кимчи чорби.

Сепак, PIA не е само витез на Нетфликс. Тоа е мојот ангел чувар на интернет, кој ја чува мојата историја на прелистување скриена како тајната на нинџи. Нема морничави трагачи, нема владино кодошење, само јас и мојата мачка се кикотиме на видеата со мачки во целосна анонимност. Интерфејсот може да биде мал лавиринт за почетниците во технологијата, но еј, за тоа е поддршката за корисници, а тие момци се волшебници со тастатура.

Значи, ако ви е здодевно од интернет Големиот брат да ви дише низ врат или едноставно сакате да го отклучите светот од вашиот кауч, проверете ја PIA. Достапно е, доверливо и ги чува вашите навики за прелистување во тајност како денот на перење алишта на нинџи.

(П.С. Имаат дури и сервери во Исланд! Зборувајте за заладување на вашето онлајн стапало.)

Аватар за задоволен сајбер граѓанин со опсесија на VPN
Задоволен сајбер-граѓанин со опсесија со VPN

Разочарувачко искуство

Април 28, 2023

Имав големи надежи за приватен пристап до Интернет, но за жал, услугата беше разочарување. Иако VPN работи, не е толку брз или сигурен како што се надевав. Имам искусни проблеми со поврзувањето и морав да го рестартирам VPN неколку пати за да работи. Дополнително, поддршката за корисници не реагираше кога се обидов да контактирам со прашања или грижи. Ќе барам друга VPN услуга.

Аватар за Емили Нгуен
Емили Нгуен

Добар VPN, но на моменти бавен

Март 28, 2023

Користам приватен пристап до Интернет веќе неколку месеци и генерално, задоволен сум од услугата. VPN работи добро поголемиот дел од времето и обезбедува добри карактеристики за безбедност и приватност. Сепак, забележав дека врската понекогаш може да биде бавна, особено кога се обидувам да стримувам видео содржина. Тоа не е прекин на договор, но може да биде фрустрирачки. Севкупно, на другите би им препорачал Приватен пристап до Интернет.

Аватар за Дејвид Ли
Дејвид Ли

Одлична VPN услуга

Февруари 28, 2023

Користам приватен пристап до Интернет повеќе од една година и не можев да бидам посреќен со услугата. Лесен е за користење и обезбедува одлични карактеристики за безбедност и приватност. Особено ја ценам можноста да избирам од различни локации на сервери, што ми овозможи пристап до содржината што претходно беше блокирана во мојата област. Силно препорачувам приватен пристап до Интернет на секој што има потреба од сигурен VPN.

Аватар за Сара Џонсон
Сара nsонсон

Велики

Август 10, 2022

PIA е одличен VPN. Сите функции се одлични и работат беспрекорно. Купив претплата за 3 години. Јас сум многу задоволна. Досега користев четири vpn апликации и за мене PIA е најдобра. Поврзувањето со серверите е молскавично брзо. Изгледот на апликацијата е модерен, прегледан и интересен. PIA е со седиште во САД, но во однос на приватноста, таа е безбедна VPN бидејќи тоа го докажа во пракса во судските постапки кога не можеше да обезбеди никакви информации за своите корисници на суд бидејќи не управува со нив. Поддршката на клиентите преку разговор е моментална и многу ефикасна. Мислам дека PIA VPN заслужува 4 од можни 5 ѕвезди. Ви благодарам.

Аватар за Лењин
Лењин

Еден куп крадци

Може 6, 2022

Тие се еден куп измамници. Го пробав нивниот VPN, не ми се допаднаа нивните опции, платени во Биткоин (тоа беше грешка). Побара рефундирање, ме замолија да потврдам куп информации 3 дена по ред, сега ме игнорираат... НЕ сум импресиониран. Многу неетичка компанија. Веројатно никогаш нема да ми се вратат парите.

Аватар за Џејди
Џејди

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Нејтан Хаус

Нејтан Хаус

Нејтан има извонредни 25 години во индустријата за сајбер безбедност и придонесува со своето огромно знаење за Website Rating како стручен писател кој придонесува. Неговиот фокус опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи сајбер безбедност, VPN, менаџери со лозинки и решенија за антивируси и антималвер, нудејќи им на читателите стручни увиди во овие суштински области на дигиталната безбедност.

категории VPN
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...