Дали треба да користите Icedrive за складирање во облак? Преглед на карактеристики, перформанси и трошоци

in облак чување

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако сте на пазарот за сигурно и достапно решение за складирање облак, можеби ќе ве интересира да дознаете повеќе за тоа Ицедрив. Оваа платформа нуди сигурни и лесни за користење опции за складирање за лична и деловна употреба, со многу функции и планови за цени кои одговараат на различни потреби. Во ова Преглед на Icedrive, ќе ги разгледаме подетално добрите и лошите страни, клучните карактеристики и вкупната вредност на платформата за да ви помогнеме да одлучите дали е вистинскиот избор за вас.

Од 59 долари/год. (5-годишни планови од 189 долари)

Добијте 800 долари од доживотен план од 10 ТБ

Резиме на преглед на Icedrive (TL;DR)
Рејтинг
Цена од
Од 59 долари/год. (5-годишни планови од 189 долари)
облак чување
10 GB – 10 TB (10 GB бесплатен простор)
Јурисдикција
Обединето Кралство
Енкрипција
Twofish (побезбедно од AES-256) шифрирање од страна на клиентот и приватност без нулта логирање. Двофакторна автентикација
е2ее
Да Шифрирање од крај до крај (E2EE)
поддршка на корисниците на
24/7 поддршка за е-пошта
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
Поддржани платформи
Windows, Mac, Linux, iOS, Android
Карактеристики
Виртуелен хард диск (меморија во облак споена со физичка HD). Верзија на датотеки. Поддршка WebDAV. Во согласност со GDPR. Пристап заснован на дозволи на споделувања на папки
Тековен договор
Добијте 800 долари од доживотен план од 10 ТБ

Главни преземања:

Icedrive нуди неколку предности, вклучувајќи бесплатно складирање во облак, шифрирање со нула знаење од страна на клиентот, неограничено верзии на датотеки и прифатливи 5-годишни планови.

Недостатоците на Icedrive вклучуваат ограничена поддршка за корисници, ограничени опции за споделување и недостаток на интеграции од трети страни.

Севкупно, Icedrive е добра опција за оние кои бараат безбедно и достапно складирање во облак, но можеби не е најдобро одговара за оние кои бараат широки опции за споделување или интеграции од трета страна.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за IceDrive. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

Icedrive добрите

 • 10 GB бесплатно складирање на облак.
 • Шифрирање со нула знаење од страна на клиентот.
 • Алгоритам за шифрирање Twofish (симетрична шифра на блокови на клучеви со големина на блок од 128 бита и големини на клучеви до 256 бита).
 • Неограничено верзии на датотеки.
 • Силна политика за приватност и без најавите.
 • Повлечете и испуштете го прикачувањето.
 • Прекрасен кориснички интерфејс.
 • Револуционерен софтвер за монтирање погон.
 • Достапни еднократни 5-годишни доживотни планови.

Конс на Icedrive

 • Ограничена поддршка на клиентите.
 • Ограничени опции за споделување.
 • Нема интеграции од трета страна.
ДЕЛ

Добијте 800 долари од доживотен план од 10 ТБ

Од 59 долари/год. (5-годишни планови од 189 долари)

Планови и цени

Icedrive има три опции за платен план; Pro I, Pro III и Pro X. Претплатите се достапни месечно, годишно или пет години.

месечни планови

Тие имаат неодамна ги прекинаа своите планови за живот на Icedrive; тие сега се во текот на пет години, така што сè уште можете да се регистрирате за без повторлива обврска за претплата или директно задолжување, само едно лесно плаќање во текот на пет години.

Бесплатни план

 • Мебел за складирање: 10 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО

Најдобро за: Корисници со минимални потреби за складирање, ги тестираат функциите.

Про јас планирам

 • Мебел за складирање: 1 TB (1,000 GB)
 • Месечен план: $ 6 / месец
 • Годишен план: $ 59 / година
 • 5-годишен „доживотен“ план: $189 (еднократно плаќање)

Најдобро за: Корисници со умерени потреби за складирање. Добар баланс на цена и складирање.

Про III план

 • Мебел за складирање: 3 TB (3,000 GB)
 • Месечен план: $ 12/месечно
 • Годишен план: $ 120 / година
 • 5 години „живот“ план: $399 (еднократно плаќање)

Најдобро за: Корисници на кои им треба значителен капацитет за складирање за лична или професионална употреба.

Про X план

 • Мебел за складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Месечен план: $ 30/месечно
 • Годишен план: $ 299 / година
 • 5 години „живот“ план: $999 (еднократно плаќање)

Најдобро за: Тешки корисници или бизниси со големи барања за складирање, како фотографии и видеа.

Pro I plan е одлична опција за корисници на кои не им треба значителен простор, но им треба повеќе од бесплатниот план. Но, со 59 долари/годишно, ова е одлична цена во споредба со планот Mini со слична големина што го нуди Sync.com

ДЕЛ

Добијте 800 долари од доживотен план од 10 ТБ

Од 59 долари/год. (5-годишни планови од 189 долари)

Кој е најдобриот план за почеток?

 • Ако сте нови во Icedrive и не сте сигурни за вашите долгорочни потреби, почнувајќи од Бесплатни план е паметен. Тоа ви овозможува да ја тестирате услугата без никакви финансиски обврски.
 • Ако знаете дека ви требаат повеќе од 10 GB, на Про јас планирам е добра почетна точка. Тој нуди значителна количина на складирање по разумна цена.

Кој план е најдобра вредност за парите?

 • на 5-годишни „доживотни“ планови нудат најдобра вредност во однос на трошоците месечно. Сепак, тие бараат еднократна однапред исплата, што е значително повисоко од месечните или годишните плаќања.
 • На пример, 5-годишната опција на Pro I Plan се распаѓа на приближно 3.15 долари месечно, што е поевтино од месечниот (6$) или дури и годишниот план (4.92$/месец).

Зошто петгодишниот план „доживотен“ е паметен избор?

 • Долгорочни заштеди: Месечните трошоци се значително пониски во текот на 5-годишниот период во споредба со месечните или годишните планови.
 • Погодност: Еднократното плаќање ја елиминира потребата да се грижите за месечно или годишно обновување.
 • Цена заклучување: Заштитува од потенцијални идни зголемувања на цените.

Запомнете, дека 5-годишната посветеност бара доверба од вас и за вашите идни потреби за складирање и за континуираната услуга и доверливост на Icedrive. Ако вашите потреби за складирање најверојатно ќе се променат или ако претпочитате флексибилност, посоодветни се пократкорочните планови.

животните планови на lcedrive се сменија во петгодишни планови за пакет како еднократна исплата што рачно ќе се обнови по 5 години. Постојните носители на доживотен план секако ќе го задржат својот доживотен статус.

петгодишни животни планови

Нема скриени такси, а плановите можете да ги платите преку сите главни кредитни картички и дебитни картички. Достапни се и плаќања со биткоин, но само за доживотни планови за складирање облак

Ако не ви се допаѓа услугата, има 30-дневна гаранција за враќање на парите, но јас би препорачал прво да го пробате бесплатниот план. Ако ја откажете претплатата по истекот на периодот од 30 дена, Icedrive нема да ви ги рефундира неискористените услуги.

Клучни карактеристики

Во овој преглед на Icedrive, ќе дознаете повеќе за клучните карактеристики на Icedrive и како оваа безбедна услуга за складирање облак може да ви користи.

Шифрирање од страна на клиентот

Заштитете ги вашите информации со нашиот непробоен метод за шифрирање од страна на клиентот, со нула знаење.

Енкрипција со две риби

Препознаен од експерти како посигурна алтернатива на шифрирањето AES/Rijndael.

Огромно складирање

Огромниот капацитет на складирање до 10 терабајти гарантира дека никогаш нема да останете без простор. Треба уште повеќе?

Обилен пропусен опсег

Обилна пропусност за да се гарантираат непрекинати услуги, без оглед на фреквенцијата на користење на складиштето во облак.

Лозинка за заштита на

Управувајте со пристапот до вашите споделени документи преку мерки заштитени со лозинка.

Контрола на времетраење на споделување

Погрижете се вашите датотеки да се споделуваат само за однапред дефинирана временска рамка.

Леснотија на користење

Пријавување на Icedrive не е ракетна наука; се што бара е е-пошта, лозинка и полно име. Многу други даватели на складирање облак дозволуваат пријавување преку Facebook или Google, но тоа не е можно со Icedrive.

регистрација

Корисничкиот интерфејс е добро дизајниран со чист, полиран изглед. Има некои одлични естетски карактеристики, како што е способноста за да ја прилагодите бојата на иконата на папката.

Кодирањето во боја е одличен начин за организирање папки и одличен за оние кои сакаат малку да го мешаат. Исто така, можам да го сменам мојот аватар, што ја прави мојата контролна табла повеќе лична.

кодирање во боја

Icedrive е достапен преку повеќето големи прелистувачи, но тие го советуваат тоа Google Chrome најдобро функционира со нивниот производ.

Апликации на Icedrive

Постојат неколку начини да се користи Icedrive, вклучувајќи го и веб-апликација, десктоп апликација и мобилна апликација. Icedrive е компатибилен со Windows, Linux и Mac, а мобилната апликација е достапна и на двете Андроид апликација и Apple iOS (iPhone и iPad).

Веб-апликација

Веб-апликацијата е едноставна за користење, а има и опција за преглед на листа или голема икона. Го претпочитам второто бидејќи големите прегледи на сликички се пријатни за око. 

Со десен клик на која било датотека или папка, се појавува мени долж горниот дел. Можам да управувам или да ја прилагодам мојата датотека со избирање на една од опциите. Поставувањето датотеки на мојот Icedrive е лесно - само ги влечам и пуштам во веб-апликацијата.

Алтернативно, можам да прикачам со десен клик на празно место на мојата контролна табла и ќе се појави опцијата за поставување.

веб-апликација icedrive

Апликација за работна површина

Апликацијата за десктоп е пренослива апликација која не бара инсталација. Лесно е да се користи и изгледа и функционира горе-долу на ист начин како и веб-апликацијата. 

Кога ја преземав апликацијата за десктоп, таа ми ја понуди опција за инсталирање виртуелен диск на мојот лаптоп. Виртуелниот диск практично се монтира, делувајќи како вистински хард диск без да зафаќа простор на мојот компјутер. 

icedrive виртуелен диск

Виртуелниот диск е достапен само на Windows и користи интерфејс за истражувач на датотеки на Windows. Тоа ми овозможува да управувам со моите датотеки складирани во облакот, на ист начин како што управувам со датотеките на мојот лаптоп.

Датотеките што ги зачував на Icedrive може да се уредуваат со помош на апликации од трети страни како што е Microsoft Office директно од виртуелниот диск.

мобилна апликација

Мобилната апликација е исто толку елегантна како и веб-интерфејсот, а обоените папки прават да изгледа одлично. Едноставно е за користење и ако го допрам менито на страната на датотеката, ќе се појават опциите за таа конкретна ставка.

мобилна апликација icedrive

Icedrive функција за автоматско поставување ми дозволува да ги подигнам моите медиумски датотеки веднаш. Можам да изберам дали автоматски да поставувам фотографии, видеа или и двете.

Платените корисници имаат опција да испраќаат датотеки во шифрираната папка бидејќи тие автоматски се прикачуваат. Исто така, можам да направам резервна копија на сите мои датотеки, аудио клипови, слики и видеа во мобилната апликација.

Управување со лозинка

Со пристап до поставките на мојата сметка на веб-апликацијата, можам лесно да управувам и да ја менувам лозинката. 

управување со лозинка

Ако ја заборавам лозинката, можам да кликнам на врската „заборавена лозинка“ на страницата за најавување на Icedrive. Ова отвора дијалог прозорец што ме поттикнува да ја внесам мојата адреса за е-пошта. Кога го направив ова, Icedrive ми испрати е-пошта врска за ресетирање лозинка до страница каде што можам да внесам нова лозинка.

Кога користите шифрирање со нула знаење, Icedrive ја нагласува важноста од користење на незаборавна лозинка. Само лицето кое ја знае лозинката може да пристапи до шифрираните податоци - ако се заборави, Icedrive не може да ги врати шифрираните податоци.

ДЕЛ

Добијте 800 долари од доживотен план од 10 ТБ

Од 59 долари/год. (5-годишни планови од 189 долари)

Icedrive Security

Icedrive ги обезбедува сите податоци за клиентите со користење TLS/SSL протокол што гарантира дека сите датотеки се безбедни за време на транспортот. Меѓутоа, кога датотеката ќе ја достигне својата дестинација на Icedrive, тие стандардно се чуваат во нешифрирана состојба. Бесплатните корисници ќе мора да се надополнат за да добијат пристап до папката за шифрирање.

icedrive безбедност

Шифрирање со нула знаење

Премиум безбедносните карактеристики во Icedrive се одлични и нудат нулта-знаење, шифрирање од страна на клиентот. 

Моите податоци се шифрирани пред и за време на транзитот, со што е помала веројатноста информациите да бидат пресретнати од трети страни. Само примачот ќе може да ја дешифрира датотеката користејќи го клучот за шифрирање. Ниту персоналот во Icedrive нема да има пристап до моите податоци.

Icedrive ми дозволува да изберам кои датотеки и папки сакам да ги криптирам и можам да оставам ставки што не се чувствителни во нормална состојба. Можеби размислувате, зошто да не криптирате сè? Па, може да биде побрзо да се пристапи до датотеките што не се шифрирани. Значи, ако не е потребно, или ви треба чест пристап, нема потреба.

Шифрирањето од страна на клиентот со нула знаење е дополнителен слој на безбедност што е достапен само за платени претплатници. Icedrive користи 256-битен алгоритам за шифрирање Twofish наместо стандардното AES шифрирање. 

Twofish е симетрична блок шифра што значи дека користи еден клуч за шифрирање и дешифрирање, и тој е непрекинат до денес. Icedrive тврди дека Twofish е многу побезбеден од алгоритмот AES. Сепак, се вели дека е побавен и помалку ефикасен од протоколот AES.

Погледнете го ова видео за да видите како функционираат симетричните блок шифри.

Двофакторска автентикација

Icedrive нуди и двофакторна автентикација (2FA). користење Google Authenticator или FIDO Universal 2nd Factor (U2F) безбедносен клуч.

Можете да купите U2F клучеви во форма на USB, NFC уред или паметна/лизгачка картичка. Тие се веројатно најбезбедниот 2FA метод на располагање. Ако клучот U2F е физички безбеден, нема начин дигитално да се пресретнат или пренасочат какви било информации. 

Исто така, постои опција за поставување двофакторна автентикација преку СМС, што е многу погодно. Сепак, оваа функција е само за премиум корисници.

Заклучување со игла

Можам да создадам а четирицифрено заклучување со пинови во мобилната апликација дека Icedrive бара од мене да влезам за пристап до складиштето во облак. Ако некој ми го отклучи мобилниот, сепак ќе мора да го знае пин-кодот за да пристапи до моите датотеки. Поставувањето на заклучувањето на пиновите е лесно - внесете незаборавна четирицифрена шифра и повторно внесете ја за да потврдите.

заклучување со пински код

Бев загрижен дека оваа функција не ми ја побара лозинката за Icedrive кога го креирав мојот пин-код. Автоматски бев логиран на мојот телефон. Затоа, немаше начин Icedrive да потврди дека јас го создадов кодот. 

Енкрипција со две риби

Енкрипцијата со две риби е ан алтернатива на почесто користената AES шифрирање, нудејќи подобрени безбедносни карактеристики како што е поголема должина на клучот (256-битни) што го отежнува нападот со брутална сила или други напади.

icedrive twofish

Имплементација на енкрипција на Twofish од Icedrive осигурува дека корисничките податоци остануваат заштитени и за време на преносот и за складирањето на датотеки. Со спојување на овој алгоритам со други безбедносни карактеристики, како што се одликата за заклучување на пинови и автентикација со два фактори, Icedrive може да се погрижи корисничките податоци да останат што е можно побезбедни и заштитени.

Енкрипција од страна на клиентот

Icedrive користи шифрирање од страна на клиентот за да обезбеди безбедност на податоците за своите корисници. Процесот на шифрирање се одвива на страната на клиентот, односно на уредот на корисникот, и овој процес осигурува дека никој не може да пристапи до податоците на корисниците, освен ако го има клучот за шифрирање.

Заштита на податоци

Серверите на Icedrive се лоциран во ОК, Германија и САД. Сепак, не ја добивате опцијата да ја изберете локацијата на вашиот сервер Icedrive кога ќе се регистрирате. 

Бидејќи Icedrive е компанија со седиште во Велика Британија, мора да биде во согласност со Општите регулативи за заштита на податоци (GDPR).

Нивната политика за приватност е кратка, слатка и директно на поентата. Избегнува користење аналитика од трета страна и ми дозволува да изберам како Icedrive ќе контактира со мене. 

Сепак, политиката за приватност на Android предупредува дека Icedrive користи колачиња за да обезбеди услуги што ќе го подобрат моето целокупно искуство. Ова вклучува запомнување на јазични параметри и претпочитани погледи.

Што се однесува до личните податоци што ги има зачувано Icedrive – можам да побарам да ги видам во секое време. Исто така, можам да побарам да се избришат сите најавени податоци што се поврзани со мојата сметка. 

Ако планирам да ја избришам мојата сметка, Icedrive ќе ги избрише сите мои податоци од нивните сервери. 

Споделување и соработка

Споделувањето врски е лесно; со десен клик на датотеката се појавува две опции за споделување преку е-пошта или пристап до јавна врска. Кога ќе кликнам на „опции за споделување“, се отвора скокачко поле и можам да ја напишам е-поштата на примачот и да додадам порака што ќе му ја испратам. 

споделување на icedrive

Ако кликнам на „јавни врски“, можам да генерирам врска за пристап што можам да ја копирам и испратам до примачот преку кој било начин на комуникација. За врски може да се креираат и лозинки за пристап и датуми на истекување. Сепак, овие опции се само за платени претплатници.

Icedrive исто така ми дава опција да барам датотеки, што им овозможува на луѓето да поставуваат содржина во одредена папка. Со десен клик на која било папка во мојот Icedrive, можам да побарам датотеките да се испратат таму.

Секогаш кога креирам врска за барање датотека, треба да поставам датум на истекување, што може да биде до 180 дена од моментот на поставување.

Истекот на датотеката icedrive

Несреќното нешто во врска со опциите за споделување на Icedrive е што јас сум не може да постави дозволи. Ова значи дека не можам да дозволам некој друг да ги уредува моите датотеки или да ги поставува само за прегледување. Друга карактеристика што недостасува е можноста за поставување ограничувања за преземање.

SyncИНГ

Ајсдрајв syncФункцијата не е онаму каде што сјае. Нема посебен Icedrive sync папка, и кога ставката е внатре sync, се појавува на контролната табла како редовна ставка. 

Sync папките се достапни со многу други даватели на складирање облак. Сметам дека имајќи а sync папката е поудобна и полесна за употреба. 

Icedrive не поддржува блок-ниво sync. Ниво на блок sync овозможува побрзи прикачувања бидејќи само треба sync блокот на податоци што е променет. Сепак, не е можно да се користи блок-ниво sync со шифрирање од страна на клиентот, а за мене енкрипцијата е поважна.

Icedrive користи селективно sync пар помеѓу локалната папка зачувана на мојот компјутер и оддалечената папка на облакот. Постојат три начини на кои можам sync моите датотеки и папки помеѓу овие две дестинации:

 1. Двонасочна: Кога уредувам или менувам нешто на далечинскиот или локалната папка, тоа ќе се рефлектира локално и далечински.
 2. Еднонасочен до локално: Сите промени што ги правам од далечина се рефлектираат во мојата локална папка.
 3. Еднонасочен до облакот: Сите промени што ги правам во мојата локална папка се рефлектираат во облакот.
погон на мраз syncИНГ

Забрза

За да ги проверам брзините на пренос на Icedrive, извршив едноставен тест на мојата основна домашна Wi-Fi конекција користејќи папка со слики од 40.7 MB. Го користев speedtest.net за да ги дознаам моите брзини на поврзување пред да започнам со секое поставување или преземање.

На почетокот на првиот процес на прикачување, имав брзина на прикачување од 0.93 Mbps. Почетното поставување траеше 5 минути и 51 секунда за да се заврши. Вториот тест го завршив со истата папка и брзина на прикачување од 1.05 Mbps. Овој пат моето поставување траеше 5 минути и 17 секунди.

Кога ја преземав папката со слики за прв пат, брзината на преземање ми беше 15.32 Mbps и ми требаа 28 секунди за да се заврши. На вториот тест, Icedrive го заврши преземањето за 32 секунди. Во оваа прилика, мојата брзина на преземање беше 10.75 Mbps. 

Брзината со која Icedrive може да прикачува и презема зависи од интернет-врската. Исто така, морам да земам предвид дека брзините на поврзувањето може да варираат во текот на тестот. Имајќи ги предвид овие фактори, Icedrive успеа добро време на прикачување и преземање, особено затоа што брзините ми беа мали.

ДЕЛ

Добијте 800 долари од доживотен план од 10 ТБ

Од 59 долари/год. (5-годишни планови од 189 долари)

Ред за пренос на датотеки

Редот за пренос на датотеки ми овозможува да видам што се поставува на мојот Icedrive. Преносот на датотеки може да се остави да работи во заднина, а во долниот десен агол ќе се појави икона за поставување. Иконата го прикажува процентот на прикачување и со еден брз клик, можам да ја видам редицата. 

Редот се појавува како приказ на листа на ставките во папката. Го прикажува статусот на секој пренос на датотеки поединечно, а исто така покажува и часовник за одбројување под списокот.

icedrive пренос на датотеки

Преглед на датотека

Достапни се прегледи на датотеки и можам брзо да ги прелистувам како слајдови откако ќе го отворам еден. 

Сепак, датотеките во шифрираната папка Icedrive нема да генерираат сликички, а прегледите се ограничени. Сликичките и прегледите не се достапни за шифрирани податоци бидејќи серверите на Icedrive не можат да ги читаат.

Можноста за прегледување шифрирани датотеки на веб-апликацијата е достапна, но датотеката мора да се преземе и дешифрира пред да се прикаже.

Icedrive изјави дека имаат за цел да имплементираат повеќе функции за преглед како што напредува технологијата. 

Вертификација на датотеки

Верзијата на датотеки ви овозможува да ги вратите, прегледате и преземате избришаните датотеки и датотеките што се променети. Верзијата на датотеката е неограничена на Icedrive, складирање на моите датотеки на неодредено време. Ова значи дека можам да ги вратам моите датотеки на претходната верзија или да ги повратам без разлика колку одамна се сменети или избришани. 

Верзија на датотека icedrive

Другите провајдери имаат ограничувања на оваа функција, така што нема да ме изненади ако Icedrive на крајот го следи примерот. Претходно, највисокото ограничување за верзии на датотеки што сум го видел е 360 дена со премиум планови од висок степен.

Верзијата на датотеки е достапна само на веб и десктоп апликацијата. Враќањето на ставките на претходната верзија треба да се направи на база на датотека по датотека. Нема функција која дозволува масовно обновување или ми дозволува да вратам цела папка во претходната верзија. Сепак, можам да повратам цели избришани папки од ѓубрето.

Волшебник за резервни копии

Волшебникот за резервна копија на облакот е карактеристика на мобилната апликација. Тоа ми дозволува да ги изберам типовите на податоци што сакам да ги направам резервна копија; опциите вклучуваат слики и видеа, документи и аудио датотеки. Исто така, нуди да ги организирам моите датотеки откако автоматски ќе се направи резервна копија.

резервна копија на податоците

Волшебникот за резервна копија не е ист како функцијата за автоматско поставување. Работи независно; Морам повторно да го скенирам мојот уред секој пат кога треба да направам резервна копија на нешто ново. 

Функцијата за автоматско поставување само ми дава опција sync фотографии и видеа – додека волшебникот за резервни копии нуди да направи резервна копија на моите документи и аудио датотеки покрај сликите и видеата. 

Бесплатен наспроти премиум план

icedrive цени

Бесплатни план

на бесплатен план нуди 10 GB простор за складирање и месечна граница на пропусниот опсег од 25 GB. Нема стимулации да заработите повеќе простор како со Sync.com. Но, она што ми се допаѓа за бесплатниот лимит за складирање на Icedrive од 10 GB е тоа што не започнувате со пониска граница и продолжувате да напредувате преку стимулации како што правите со многу други даватели на складирање облак.

Планот за бесплатен простор за складирање доаѓа со стандардна безбедност TLS/SSL за заштита на податоците во транзит бидејќи шифрирањето е достапно само за премиум корисници. Сепак, слушнав гласини дека Icedrive можеби ќе ја прошири својата услуга за шифрирање на бесплатни корисници во блиска иднина. 

Премиум планови

Ајсдрајв Премиум опциите ви даваат дополнителна безбедност бидејќи сите користат шифрирање од страна на клиентот, со нула знаење. Ќе добиете и пристап до напредни функции за споделување, како што се поставување тајми и лозинки за врски

на Планот Lite ви дава 150 GB простор за облак простор и 250 GB пропусен опсег месечно. Ако ова не е доволно, на Про планот нуди простор за складирање од 1 ТБ со месечен ограничување на пропусниот опсег од 2 ТБ. Највисокото ниво на Icedrive е Про+ план со 5 ТБ простор за облак и 8 ТБ месечен додаток за пропусниот опсег.  

Бесплатните и премиум плановите на Icedrive се за лична употреба и немаат капацитети за повеќе корисници и бизниси. 

поддршка на корисниците на

Капацитетите за поддршка на клиентите на Icedrive се ограничени и тој има само еден начин клиентите да стапат во контакт, преку отворање билет. Ете го нема опција за разговор во живо. Кога конечно најдов телефонски број, тој ме советуваше дека клиентите треба да стапат во контакт со отворање на билет за поддршка.

icedrive корисничка поддршка

Icedrive наведува дека имаат за цел да одговорат на сите прашања во рок од 24-48 часа. Контактирав со Icedrive двапати и успеав да добијам одговор на околу 19 часа во двата наврати. Сепак, многу клиенти ја немаа истата среќа, а некои не добија одговор.  

Позитивната работа за билетот за поддршка е што сите мои билети се најавени на едно место на мојот Icedrive. Бев известен за одговорот преку мојата е-пошта, но мора да се логирам за да го видам. Го најдов ова корисно затоа што не морам да одам во лов преку моите е-пошта ако некогаш треба да се повикам на билетот.

Постои центар за поддршка на клиенти што вклучува одговори на најчесто поставуваните прашања. Сепак, не ми беше толку информативно како pCloudе или SyncЦентрите за поддршка на. Му недостигаа многу информации, како што се детали за споделување папки и начинот на користење sync пар.  

Бенефиции

Media Player

Icedrive има вграден медиа плеер што ми овозможува лесно пристап до мојата музика без да вклучува апликација од трета страна. Медиа плеерот работи и со видео датотеки. 

icedrive медиа плеер

Сепак, не е толку разноврсна како pCloudе музички плеер и нема функции како што се мешање содржина и вртење плејлисти. Морам рачно да се движам низ моите медиуми, па затоа е предизвик да го користам во движење. Кога го користам медиа плеерот, единствената опција што ја имам е да ја сменам брзината на репродукција.

WebDAV

WebDAV (Веб-базирано дистрибуирано авторирање и верзии) е шифриран TLS-сервер достапен за користење на сите платени планови преку Icedrive. Тоа ми дозволува заеднички уредувајте и управувајте со датотеките од мојот облак со членовите на тимот на оддалечен сервер.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Icedrive обезбедува лесен за употреба интерфејс кој е дизајниран со љубов, давајќи му неверојатно елегантен изглед. Веднаш нуди а 10 GB бесплатен, без прашања, а плановите на Premium се неверојатна вредност за парите.

Icedrive Cloud Storage
Од 59 $/год. (5-годишни планови од 189 $) (бесплатен план од 10 GB)

Ицедрив доаѓа со одлични карактеристики како што се алгоритам за шифрирање Twofish, шифрирање од страна на клиентот, приватност со нула знаење, интуитивен дизајн на интерфејс и конкурентни цени вклучуваат доживотни планови за складирање облак.

If силна безбедност и приватност се на врвот на вашата листа што мора да имате, тогаш Icedrive е одлична опција. 

Главните изневерувања се корисничка поддршка и споделување опции, кои се ограничени, но Icedrive е сè уште бебе и брзо расте.

Icedrive има некои веќе импресивни карактеристики како на пр неограничена верзија на датотеки, виртуелен диск и поддршка за WebDAV, и се чини дека ќе додаваат повеќе.

Icedrive редовни објави на социјалните мрежи за подобрувањата што доаѓаат, и ова се чувствува како почеток на нешто одлично.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Icedrive постојано ги подобрува и ажурира своите услуги за складирање облак и резервна копија, ги проширува своите функции и нуди поконкурентни цени и специјализирани услуги за своите корисници. Еве ги најновите ажурирања (од јули 2024 година):

 • Поддршка на прилозите за билети:
  • Icedrive додаде можност за корисниците да прикачуваат датотеки на билети за поддршка. Оваа функција ја подобрува способноста на корисникот поефективно да ги комуницира проблемите со обезбедување релевантни слики од екранот, документи или други датотеки директно до тимот за поддршка.
 • Подобрен тек на разговори за билети за поддршка:
  • Текот на разговори во билетите за поддршка е подобрен за подобра јасност и ефикасност. Ова подобрување веројатно ќе резултира со побрзи резолуции и попрецизна комуникација помеѓу корисниците и тимот за поддршка.
 • Нов дизајн на страница за најавување:
  • Страницата за најавување претрпе редизајн, потенцијално нудејќи попријателски интерфејс и подобро целокупно корисничко искуство.
 • Воведување на 5-годишни планови:
  • Icedrive воведе опции за долгорочна претплата со 5-годишни планови. Ова им овозможува на корисниците повеќе избори за времетраењето на претплатата, можеби ќе им служи на оние кои претпочитаат долгорочни обврски со потенцијални заштеди на трошоците.
 • Нов тек на наплата со дополнителни начини на плаќање, вклучително и Кларна:
  • Процесот на наплата е ажуриран за да вклучи повеќе опции за плаќање, како што е Klarna. Овој додаток ја прави услугата подостапна за поширок опсег на корисници со приспособување на различни параметри за плаќање.
 • Темно режим:
  • Темниот режим е додаден во веб-апликацијата, усогласувајќи се со поставките за ОС на корисникот. Оваа функција ги задоволува преференциите на корисниците за потемниот интерфејс, кој може да биде полесен за очите и енергетски поефикасен, особено во услови на слаба осветленост.
 • Нов метод за преземање на повеќе датотеки:
  • Воведен е нов метод за преземање повеќе датотеки. Ова ажурирање веројатно го прави процесот на преземање повеќе ставки поефикасен и попријатен за корисниците.
 • Портал за управување со претплата:
  • Имплементиран е посветен портал за управување со претплати. Оваа функција им овозможува на корисниците лесно да ги прегледуваат, управуваат и менуваат нивните планови за претплата, обезбедувајќи поголема контрола и флексибилност врз поставките на нивната сметка.
 • Дозволени коментари на страниците со јавна врска:
  • Корисниците сега можат да оставаат коментари на страниците со јавни врски. Оваа функција ја подобрува соработката и интеракцијата, овозможувајќи додавање повратни информации или белешки во споделените датотеки.

Преглед на Icedrive: нашата методологија

Изборот на вистинското складирање во облак не е само следење на трендовите; се работи за наоѓање на она што навистина функционира за вас. Еве ја нашата практична, без бесмислена методологија за прегледување на услугите за складирање облак:

Регистрирање сами

 • Искуство од прва рака: Ние создаваме свои сметки, поминувајќи низ истиот процес каков што би сакале да ги разберете поставувањето на секоја услуга и пријатноста за почетници.

Тестирање на перформанси: The Nitty-Gritty

 • Брзини на прикачување/симнување: Ги тестираме во различни услови за да ги оцениме перформансите во реалниот свет.
 • Брзини на споделување датотеки: Проценуваме колку брзо и ефикасно секоја услуга споделува датотеки меѓу корисниците, што често се занемарува, но клучен аспект.
 • Ракување со различни типови датотеки: Ние поставуваме и преземаме различни типови и големини на датотеки за да ја измериме разновидноста на услугата.

Поддршка на клиентите: Интеракција во реалниот свет

 • Одговор и ефективност на тестирањето: Ние се занимаваме со поддршка на клиентите, поставувајќи реални проблеми за да ги оцениме нивните способности за решавање проблеми и времето потребно за да добиеме одговор.

Безбедност: Навлегуваме подлабоко

 • Шифрирање и заштита на податоци: Ја испитуваме нивната употреба на шифрирање, фокусирајќи се на опциите на клиентската страна за подобрена безбедност.
 • Политики за приватност: Нашата анализа вклучува преглед на нивните практики за приватност, особено во врска со евиденцијата на податоците.
 • Опции за обновување податоци: Ние тестираме колку се ефективни нивните функции за обновување во случај на губење податоци.

Анализа на трошоци: вредност за парите

 • Структура на цени: Ги споредуваме трошоците со понудените функции, оценувајќи ги и месечните и годишните планови.
 • Доживотни зделки за складирање во облак: Ние конкретно ја бараме и проценуваме вредноста на опциите за доживотно складирање, значаен фактор за долгорочно планирање.
 • Оценување на бесплатното складирање: Ги истражуваме одржливоста и ограничувањата на понудите за бесплатно складирање, разбирајќи ја нивната улога во севкупната понуда за вредност.

Функција Deep-Dive: Откривање на додатоци

 • Единствени карактеристики: Бараме функции што ја издвојуваат секоја услуга, фокусирајќи се на функционалноста и корисничките придобивки.
 • Компатибилност и интеграција: Колку добро услугата се интегрира со различни платформи и екосистеми?
 • Истражување на опциите за бесплатно складирање: Ние го оценуваме квалитетот и ограничувањата на нивните понуди за бесплатно складирање.

Корисничко искуство: Практична употребливост

 • Интерфејс и навигација: Навлегуваме во тоа колку се интуитивни и кориснички нивните интерфејси.
 • Пристапност на уредот: Ние тестираме на различни уреди за да ја процениме пристапноста и функционалноста.

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

ДЕЛ

Добијте 800 долари од доживотен план од 10 ТБ

Од 59 долари/год. (5-годишни планови од 189 долари)

Што

Ицедрив

Клиентите размислуваат

Складирање во облак што само работи

Јануари 7, 2024

Icedrive нуди чист и едноставен интерфејс што го прави складирањето на облак ветер. Неговите силни страни се дарежливиот простор за складирање и јасната структура на цените. Како и да е, недостасува некои напредни карактеристики, но за основните потреби за складирање, тоа е одлична, достапна опција

Аватар за Норман
Норман

Лоша услуга за клиенти и ограничени карактеристики

Април 28, 2023

Се пријавив за услугата на Icedrive со големи надежи, но за жал, моето искуство беше доста разочарувачко. Нивниот тим за услуги на клиенти бавно реагира и не е многу корисен кога го прават тоа. Дополнително, функциите вклучени во нивната услуга се доста ограничени во споредба со некои од нивните конкуренти. Имав неколку проблеми со syncing датотеки, кои не се решени на мое задоволство. Генерално, не би го препорачал Icedrive на други.

Аватар за анонимен
анонимни

Разочарувачко искуство за услуги на клиентите

Април 5, 2023

Се пријавив за Icedrive со големи надежи, но за жал, моето искуство беше помалку од задоволително. Интерфејсот е пристоен, но имав проблеми со датотеката syncвнесување и прикачување што тимот за поддршка не можеше да го реши. Најлошиот дел е услугата за корисници - морав да чекам со денови за одговор на моите билети за поддршка, а претставниците со кои разговарав не ми помогнаа. Разочаран сум од моето искуство и ќе барам поинакво решение за складирање облак.

Аватар за Лиза Ј
Лиза Ј

Одлични карактеристики, но повремени грешки

Март 28, 2023

Icedrive го користам веќе околу една година и во целина сум доста задоволен од нивната услуга. Функциите, како што се автоматска резервна копија и верзии на датотеки, се одлични, а цената е разумна. Сепак, имам искусни неколку грешки со платформата, како што се повремени бавни времиња на вчитување и тешкотии syncing датотеки. Сепак, нивниот тим за поддршка на клиентите е секогаш достапен и корисен во решавањето на какви било прашања. Севкупно, би го препорачал Icedrive на секој што бара сигурна услуга за складирање облак.

Аватар за Сара Браун
Сара Браун

Одлично складирање во облак, може да користи повеќе функции

Март 27, 2023

Го користам Icedrive неколку месеци и тоа беше одлично искуство во целина. Интерфејсот е лесен за користење и на sync функцијата работи беспрекорно. Резервната опција исто така ме спаси од многу проблеми. Сепак, посакувам да има повеќе достапни функции, како што е вграден уредувач на документи или алатки за соработка. Сепак, Icedrive е солиден избор за секој кој бара едноставно и сигурно решение за складирање облак.

Аватар за Џони Смит
Они Смит

Неверојатно искуство за складирање во облак

Февруари 28, 2023

Го користам Icedrive повеќе од една година и морам да кажам дека сум воодушевен од неговите карактеристики и перформанси. Го сакам чистиот и едноставен интерфејс што ми овозможува лесно да поставувам, споделувам и sync моите датотеки на сите мои уреди. Опциите за шифрирање ми даваат мир на умот дека моите податоци се безбедни, а цената е многу разумна. Силно го препорачувам Icedrive на секој што бара сигурно и лесно за користење решение за складирање облак.

Аватар за Сара Ли
Сара Ли

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Почетна » облак чување » Дали треба да користите Icedrive за складирање во облак? Преглед на карактеристики, перформанси и трошоци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...