Дали треба да ја изградите вашата страница со Wix? Преглед на функции, теми и трошоци без код

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако сте размислувале да изградите веб-страница за вашиот бизнис или блогирање и сте почнале да ги истражувате вашите опции, големи се шансите да наидовте на Wix. Прочитајте ја нашата 2024 година Преглед на Wix за да дознаете што е толку посебно за оваа алатка и каде отпаѓа.

Викс е една од најпопуларните платформи за градење веб-страници во светот и фактот дека постои а бесплатен план за Wix е само една од многуте причини зошто треба да отидете и да се пријавите за тоа денес!

Резиме на преглед на Wix (TL;DR)
Рејтинг
Цена од
Од 16 долари месечно
Бесплатен план и пробен период
Бесплатен план: Да (целосно приспособлив според дизајнот, но без приспособено име на домен). Бесплатен пробен период: Да (14 дена со целосна рефундација)
Тип на градител на веб-страници
Онлајн – базиран на облак
Леснотија на користење
Повлечете и спуштете го уредувачот во живо
Опции за прилагодување
Голема библиотека со професионално дизајнирани и уредливи шаблони (можете да менувате текст, бои, слики и други елементи)
Респонзивни шаблони
Да (500+ шаблони кои одговараат на мобилниот телефон)
Веб хостинг
Да (целосно хостирани вклучени во сите планови)
Бесплатно име на домен
Да, но само за една година и со избрани годишни премиум планови
Подршка на купувачот
Да (преку ЧПП, телефон, е-пошта и детални написи)
Вградени карактеристики на оптимизација
Да (шеми за оптимизација за вашите главни страници и објави на блогови; прилагодени мета-ознаки; менаџер за пренасочување на URL-то; оптимизација на слики; Google Мој бизнис интеграција; итн.)
Апликации и екстензии
Повеќе од 600 апликации и екстензии за инсталирање
Тековен договор
Пробајте го Wix БЕСПЛАТНО. Не е потребна кредитна картичка

Главни преземања:

Wix нуди кориснички уредник за влечење и спуштање кој не бара никакви вештини за кодирање. Со повеќе од 500 шаблони, корисниците можат брзо да ја дизајнираат својата веб-локација и да ја прилагодат по нивен вкус.

Wix нуди бесплатен хостинг, SSL сертификати и оптимизација за мобилни оптимизација, што го прави рентабилна опција за малите бизниси и поединци.

Иако Wix нуди бесплатен план, тој доаѓа со ограничувања како што се ограничено складирање, пропусен опсег и прикажување на реклами за Wix. Исто така, мигрирањето од Wix на друг CMS може да биде предизвик.

Во текот на последните седум години, корисничката база на Wix се зголеми од 50 милиони до 200 милиони. Тоа е директен резултат на градителот на страницата корисник, интуитивна технологија и постојано подобрување.

времеплов на компанијата

Бидејќи префрламе огромни делови од нашиот секојдневен живот во областа на интернетот, присуството на интернет е минималниот минимум за практично секој бизнис и бренд. Сепак, не секој претприемач е искусен кодер или може да си дозволи да ангажира професионален тим за развој на веб, што е каде што влегува Wix.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Wix. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

Добрите Wix

 • Лесен за користење - За да започнете, можете да изберете шаблон што ви се допаѓа и да започнете да го прилагодувате по ваш вкус со помош на уредувачот за влечење и спуштање. Сè што треба да направите за да додадете дизајнерски елемент на вашата страница е да го повлечете и пуштите каде што ви одговара. Нема потреба да се грижите за кодирање воопшто!
 • Широк избор на шаблони за веб-страници - Wix им овозможува на своите корисници пристап до повеќе од 500 професионално дизајнирани и целосно уредливи шаблони. Можете да ги прелистувате главните категории на Wix (Бизнис и услуги, Store, Криејтив, заедница, и Блог) или побарајте одредени шаблони со внесување клучни зборови во „Пребарај ги сите шаблони…“ бар.
 • Брз дизајн на веб-страница со Wix ADI - Во 2016 година, Wix ја лансираше својата интелигенција за вештачки дизајн (ADI). Едноставно кажано, ова е алатка која гради цела веб-локација врз основа на вашите одговори и преференции, со што ќе ви заштеди мака да смислите концепт на веб-локација и да го извршите.
 • Бесплатни и платени апликации за дополнителна функционалност - Wix има неверојатен пазар и со бесплатни и со платени апликации што може да ја направат вашата страница попријателска и достапна за корисниците. Во зависност од типот на вашата веб-локација, Wix ќе избере неколку опции за вас, но исто така можете да ги истражувате сите апликации преку лентата за пребарување, како и главните категории (Маркетинг, Продавајте онлајн, Услуги и настани, Медиуми и содржина, Дизајн елементи, и Порака).
 • Бесплатен SSL за сите планови - SSL сертификатите се задолжителни за сите бизниси и организации бидејќи слојот за безбедни приклучоци (SSL) ги штити онлајн трансакциите и ги обезбедува информациите за клиентите.
 • Бесплатен хостинг за сите планови – Wix им овозможува на своите корисници брз, безбеден и сигурен хостинг без дополнителни трошоци. Wix ги хостира сите страници на глобално ниво мрежа за испорака на содржини (CDN), што значи дека посетителите на вашата страница се насочени кон сервер најблиску до нив, што доведува до кратки времиња на вчитување на страницата. Вие не треба да инсталирате ништо; вашиот бесплатен веб-хостинг ќе се постави автоматски во моментот кога ќе ја објавите вашата веб-страница.
 • Оптимизација на оптимизација за мобилни страници - Многу freelancers, претприемачите, менаџерите со содржини и сопствениците на мали бизниси ја превидуваат важноста на оптимизација за мобилни телефони. Но, денес е апсолутна задолжителна мобилна верзија на вашиот сајт погодна за оптимизација и Wix го знае тоа. Затоа овој градител на веб-страници на wix има мобилен уредник. Тоа ви овозможува да ги подобрите перформансите и времето на вчитување на вашата мобилна веб-локација со криење одредени елементи на дизајнот и додавање на оние само за мобилни телефони, промена на големината на текстот на мобилниот, преуредување на деловите на вашата страница и користење на Оптимизатор на распоред на страници.

Wix Cons

 • Бесплатниот план е ограничен - Бесплатниот план на Wix е прилично ограничен. Обезбедува до 500 MB простор за складирање и иста количина MB за пропусниот опсег (ограничениот пропусен опсег може негативно да влијае на брзината и пристапноста на вашата страница).
 • Бесплатниот план не вклучува прилагодено име на домен - Бесплатниот пакет доаѓа со доделен URL во следниов формат: accountname.wixsite.com/siteaddress. За да се ослободите од поддоменот Wix и да го поврзете вашето единствено име на домен со вашата веб-страница Wix, мора да купите еден од премиум плановите на Wix.
 • Бесплатни и поврзете планови за домени Прикажи Wix реклами - Друг досаден детал за бесплатниот план е прикажувањето на Wix реклами на секоја страница. Покрај ова, фавиконот Wix се појавува во URL-то. Ова е случај и со планот Connect Domain.
 • Премиум план опфаќа само една локација - Можете да ја креирајте повеќе страници под една Wix сметка, но секој сајт ќе мора да има свој премиум план ако сакате да го поврзете со уникатно име на домен.
 • Мигрирањето од Wix е комплицирано - Ако некогаш одлучите да ја преместите вашата страница од Wix на друг систем за управување со содржина (WordPress, на пример) поради неговите ограничувања, веројатно ќе треба да се консултирате и/или да ангажирате експерт за да ја завршите работата. Тоа е затоа што Wix е затворена платформа и ќе треба да ја пренесете содржината од вашата веб-локација со увоз на Wix RSS feed (резиме на ажурирања од вашата страница).

TL; ДР И покрај нејзините недостатоци, Wix е одличен градител на веб-страници за почетници. Благодарение на својот интуитивен интерфејс и повеќекратните бесплатни и платени алатки, оваа платформа ви овозможува да ја оживеете (и одржувате) визијата на вашата веб-локација без да пишувате ниту една линија код.

Клучни карактеристики

Голема библиотека со шаблони за веб-страници

wix шаблони
Видете ја мојата колекција на рачно избрани шаблони на Wix овде

Како корисник на Wix, имате пристап до повеќе од 800 прекрасни професионално дизајнирани шаблони за веб-страници. Тие се поделени во 5 главни категории (Бизнис и услуги, Store, Криејтив, заедница, и Блог) за задоволување на специфични потреби.

Можете да откриете поткатегории со едноставно лебдење над примарната категорија која го опфаќа типот на веб-локација што сакате да ја отворите.

Ако имате навистина детална идеја дека ниту еден од постоечките шаблони на Wix не се совпаѓа, можете да изберете a празен шаблон и оставете ги вашите креативни сокови да течат.

Можете да почнете од нула и сами изберете ги сите елементи, стилови и детали.

Wix празен шаблон за стартер

Сепак, пристапот на празна страница може да одзема премногу време за веб-локации со повеќе страници и содржини, бидејќи ќе треба да ја дизајнирате секоја страница поединечно.

Уредувач на влечење и спуштање

wix уредник за влечење и пушти

Една од главните причини за зголемената популарност на Wix е, се разбира, нејзината уредувач за влечење и спуштање.

Откако ќе го изберете вистинскиот шаблон Wix за вашата онлајн продавница, блог, портфолио или технолошка компанија (можете да ги стесните вашите опции со пополнување на типот на веб-локација што сакате да ја изградите на самиот почеток), уредникот Wix ќе ви овозможи направете ги сите прилагодувања што ги сакате. Ти можеш:

 • Додај текст, слики, галерии, видеа и музика, ленти за социјални медиуми, формулари за контакт, Google Мапи, копче за разговор Wix и многу други елементи;
 • Избери тема во боја и уредување боите;
 • Промени позадини на страницата;
 • Внеси медиуми од вашите профили на социјалната платформа (Фејсбук и Инстаграм), вашите Google Фотографии или вашиот компјутер;
 • Додај апликации на вашата веб-локација за да ја направат пофункционална и попријатна за корисниците (повеќе за пазарот на апликации на Wix подолу).

Wix ADI (интелигенција за вештачки дизајн)

Wix ADI (интелигенција за вештачки дизајн)
ADI (Artificial Design Intelligence) е алатка за вештачка интелигенција на Wix за креирање веб дизајни

Викс АДИ е практично магично стапче за креирање професионална веб-страница. Буквално не треба да поместувате ниту еден елемент на дизајнот.

Се што треба да направите е одговори на неколку едноставни прашања направи неколку едноставни избори (функционери на лице место, тема, дизајн на почетна страница, итн.), а Wix ADI ќе дизајнира убава локација за вас за само неколку минути.

Ова е идеално за и почетници и технолошки такт сопственици на бизниси кои сакаат да заштедат време и да го изградат своето онлајн присуство што е можно поскоро.

Вградени алатки за оптимизација

wix SEO алатки

Wix не ја занемарува огромната важност на Оптимизација на оптимизација и SERP рангирање. Цврстиот сет на алатки за оптимизација што го обезбедува овој градител на веб-страници е доказ за тоа. Еве некои од најкорисните карактеристики за оптимизација со кои доаѓа секоја веб-страница на Wix:

 • Уредувач на Robots.txt - Бидејќи Wix автоматски создава датотека robots.txt за вашата веб-страница, оваа алатка за оптимизација ви овозможува да ја промените за подобро информирање Googleботови како да ја индексираат и индексираат вашата Wix страница.
 • SSR (Рендерирање од страна на серверот) — Пакетот Wix SEO вклучува и SSR. Ова значи дека серверот на Wix испраќа податоци директно до прелистувачот. Со други зборови, Wix генерира оптимизирана и посветена верзија на страниците на вашата веб-локација, која им помага на ботови полесно да лазат и индексираат вашата содржина (содржината може да се прикажува пред да се вчита страницата). SSR дава повеќекратни придобивки, вклучувајќи побрзо вчитување на страници, подобро корисничко искуство и повисок ранг на пребарувачите.
 • Масовно 301 пренасочувања — Управникот за пренасочување на URL-то ви овозможува да креирате постојани 301 пренасочувања за бројни URL-адреси. Едноставно поставете своја сопствена CSV-датотека и увезете максимум 500 URL-адреси. Не грижете се, Wix ќе ве извести преку порака за грешка ако сте направиле грешка при поставувањето на пренасочувањата или ако има јамка 301.
 • Прилагодени мета ознаки — Wix генерира наслови на страници, описи и отворени графикони (OG) погодни за оптимизација. Сепак, можете дополнително да ги оптимизирате вашите страници за Google и други пребарувачи со прилагодување и менување на вашите мета-ознаки.
 • Оптимизација на слика - Друга силна причина зошто Wix е совршен градител на страници за почетници е функцијата за оптимизација на сликата. Wix автоматски ја намалува големината на датотеката со слики без да го жртвува квалитетот за да одржува кратко време на вчитување на страницата и да обезбеди подобро корисничко искуство.
 • Паметно кеширање — За да го скрати времето на вчитување на вашата страница и да го подобри искуството за прелистување на вашите посетители, Wix автоматски кешира статични страници. Ова прави Wix еден од најбрзите создавачи на веб-страници на пазарот.
 • Google Интеграција на конзолата за пребарување — Оваа функција ви овозможува да ја потврдите сопственоста на доменот и да ја поднесете вашата карта на сајтот до GSC.
 • Google Моја бизнис интеграција - Имајќи а Google Мојот деловен профил е клучот за успехот на локалната оптимизација. Wix ви овозможува да го поставите и управувате вашиот профил користејќи ја вашата контролна табла Wix. Можете лесно да ги ажурирате информациите за вашата компанија, да читате и да одговарате на прегледите на клиентите и да го зголемите вашето присуство на веб.

Можете исто така да ја поврзете вашата веб-страница Wix со основните маркетинг алатки како што се Google анализатор, Google Огласи, Google Управувач со ознаки, Yandex Metrica, и Facebook Pixel & CAPI.

Брзината на страницата е многу важна за перформансите на SEO, корисничкото искуство и стапките на конверзија (корисниците очекуваат и бараат вашата веб-страница да се вчитува брзо!)

Wix се грижи за ова, бидејќи од јуни 2024 година, Wix е најбрзиот градител на веб-страници во индустријата.

Wix е најбрзиот градител на веб-страници
Податоци од извештајот Core Web Vitals

Wix App Market

Пазар на апликации Wix

Импресивните списоци на продавници за апликации на Wix повеќе од 600+ апликации, Вклучувајќи:

 • Форум Wix;
 • Викс разговор;
 • Галерија Wix Pro;
 • Засилувач на Wix Site;
 • Социјален тек;
 • 123 Изградувач на формулари;
 • Wix Stores (една од најдобрите карактеристики за е-трговија);
 • Резервации на Wix (само за премиум планови);
 • Прегледувач на настани;
 • Weglot Translate;
 • добие Google Реклами;
 • Планови за цени на Wix;
 • Споредба на платен план;
 • Копче PayPal;
 • Осврти на клиенти; и
 • Формуларник и плаќања.

Ајде внимателно да погледнеме четири од најпрактичните и најпрактични апликации на Wix: Wix Chat, Event Viewer, Wix Stores и Wix Bookings.

на Викс разговор апликацијата е бесплатна апликација за комуникација развиена од Wix. Ова онлајн бизнис решение ви дава можност да комуницирате со вашите посетители со тоа што добивате известувања секој пат кога некој ќе влезе во вашата страница.

Ова е исклучително корисна карактеристика бидејќи ви овозможува да изградите и да ги негувате вашите односи со клиентите што може да доведе до поголема продажба. Плус, можете да разговарате со вашите посетители и од вашиот компјутер и од вашиот телефон.

на Прегледувач на настани апликацијата е задолжителна ако сте организатор на настани. Тоа ви овозможува да sync на многу апликации за издавање билети и стриминг, вклучително и Ticket Tailor, Reg Fox, Eventbrite, Ticket Spice и Ovation Tix.

Но, мојата омилена работа за Прегледувачот на настани е тоа што ви овозможува да се интегрирате со Twitch и да ги емитувате вашите преноси во живо. Ако не сте сигурни дали оваа апликација одговара на вашите потреби, можете да ги искористите предностите на 15-дневниот бесплатен пробен период и да видите како оди.

на Продавници за Wix апликацијата ја користат повеќе од 7 милиони бизниси ширум светот. Тоа ви овозможува да поставите професионална онлајн продавница со сопствени страници за производи, да управувате со нарачки, испорака, исполнување и финансии, автоматски да го пресметувате данокот на промет, да го следите залихата, да им нудите прегледи во количката на вашите клиенти и да продавате на Facebook, Instagram, и преку други канали.

на Резервација на Wix апликацијата е одлично решение за компании и поединци кои нудат состаноци еден на еден, воведни повици, часови, работилници итн. Ви помага да управувате со распоредот, вработените, присуството и клиентите од кој било уред и ви дава можност да добивате безбедни онлајн плаќања за вашите услуги. Оваа апликација е достапна ширум светот за 17 долари месечно.

Контакти на страницата

контакти на страницата

Викс Контакти на страницата функцијата е пригоден начин за управувајте со сите контакти на вашата веб-локација. Со кликнување на „Контакти“ во „Ascend by Wix“ дел од вашата контролна табла, ќе можете да:

 • Види сите ваши контакти и нивните информации во посебна контакт картичка (адреса на е-пошта, телефонски број, производи или услуги што ги купиле и какви било посебни белешки),
 • филтри вашите контакти по етикети или претплатени статус, и
 • Расте вашата листа на контакти со увезување контакти (од сметка на Gmail или како CSV-датотека) или рачно додавање нови контакти.

Навистина ми се допаѓа фактот што кога некој ќе пополни формулар за контакт на вашата страница, ќе се претплати на вашиот билтен, ќе купи производ од вашата онлајн продавница или ќе има интеракција со вашата веб-страница на некој друг начин, тој автоматски се додава во вашата листа на контакти со информациите тие обезбедија.

Оваа алатка е корисна кога сакате да стапите во контакт со вашите сегашни и потенцијални клиенти преку моќен маркетинг кампања за е-пошта. Зборувајќи за…

Маркетинг преку е-пошта Wix

Алатки за маркетинг преку е-пошта Wix

на Алатката за маркетинг на е-пошта Wix е дел од Wix Ascend — вграден пакет алатки за маркетинг и управување со клиенти. Тоа е неверојатна карактеристика што му е потребна на секој бизнис бидејќи ви помага да креирате и испраќате ефективни е-мејл маркетинг кампањи да ја вклучите вашата целна публика и да го зголемите сообраќајот на веб-страницата.

Со испраќање на редовни ажурирања и соопштенија за специјални промоции, ќе ги потсетите вашите контакти дека сте тука и дека имате многу да понудите.

е-маил билтен

Алатката за маркетинг преку е-пошта Wix има ан интуитивен уредник што ви помага лесно да пишувате е-пораки за мобилни телефони.

Уште повеќе, оваа алатка ви овозможува да поставите автоматски кампањи за е-пошта и го следат нивниот успех во реално време, со помош на интегрирана алатка за анализа на податоци (стапка на испорака, стапка на отвореност и кликови).

Сепак, има улов. Секој премиум план за Wix доаѓа со претходно инсталиран ограничен план за Ascend. За да го искористите максимумот од маркетингот преку е-пошта Wix, ќе треба надградете го вашиот план за Ascend (не, плановите за Ascend и премиум плановите на Wix не се иста работа).

на Професионален план за искачување е најпопуларниот и е совршен за претприемачи и сопственици на бизниси кои сакаат да генерираат потенцијални клиенти со висока вредност преку е-пошта маркетинг. Овој план чини 24 долари месечно и вклучува:

 • Отстранување на брендирање на Ascend;
 • 20 маркетинг кампањи за е-пошта месечно;
 • До 50 илјади е-пошта месечно;
 • Распоред на кампањата;
 • URL-адреси на кампањата поврзани со вашето единствено име на домен.

Признавам дека е досаден фактот дека одликата за маркетинг на е-пошта Wix не е дел од премиум плановите за веб-локации на Wix. Сепак, Wix ви дава можност да го тестирате планот Ascend по ваш избор и да добиете целосна наплата во рок од 14 дена.

Производител на лого

Кога станува збор за стартапи, Wix е практично едношалтерски систем. Покрај изградбата на вашата веб-страница без мака со кодирање, Wix исто така ви овозможува да креирате професионално лого и на тој начин да развиете единствен идентитет на брендот.

на Производител на лого функцијата ви дава две опции: направете лого сами или ангажирајте експерт.

Ако изберете да ги тестирате вашите вештини за креирање лого, ќе започнете со додавање на името на вашиот бизнис или организација.

Бесплатниот создавач на лого на Wix

Откако ќе ја изберете вашата индустрија/ниша, одлучете како треба да изгледа и да се чувствува вашето лого (динамично, забавно, разиграно, модерно, безвременско, креативно, техничко, свежо, формално и/или хипстерско) и одговорете каде имате намера да го користите вашето лого (на вашата веб-страница, визит-картички, стока, итн.).

Wix's Logo Maker ќе дизајнира повеќе логоа за вас. Се разбира, можете да изберете еден и да го прилагодите. Еве еден од дизајните на логото Wix подготвен за мојата страница (со неколку мали промени од мене):

лого пример

Ова е одлична опција ако сте со мал буџет и не можете да си дозволите ангажира професионален веб дизајнер. Единствената досадна работа во врска со оваа функција е тоа што мора да купите премиум план за да можете да ја преземете и користите. Плус, плановите за лого на Wix важат само за едно лого.

Планови и цени

Како што истакна овој преглед на Wix, Wix е одлична платформа за градење веб-страници за почетници, но има и планови погодни за поискусните претприемачи и сопственици на бизниси. Види го мојот Страница за цени на Wix за длабинска споредба на секој план.

План за цени на WixЦена
Слободен план0 $ - СЕКОГАШ!
Планови за веб-страници/
Комбо план23 $/месечно ($ 16 / месец кога се плаќа годишно)
Неограничен план29 $/месечно ($ 22 / месец кога се плаќа годишно)
Про план34 $/месечно ($ 27 / месец кога се плаќа годишно)
ВИП план49 $/месечно ($ 45 / месец кога се плаќа годишно)
Бизнис и е-трговија планови/
Бизнис Основен план34 $/месечно (27 $ / месечно кога се плаќа годишно)
Бизнис неограничен план38 $/месечно (32 $ / месечно кога се плаќа годишно)
Бизнис ВИП план64 $/месечно (59 $ / месечно кога се плаќа годишно)

Бесплатни план

Бесплатен пакет на Wix е 100% бесплатен, но има многу ограничувања, па затоа препорачувам да го користите за краток период. Можете да го користите бесплатниот план на Wix за да се запознаете со основните карактеристики и алатки на најдобриот производител на веб-локации и да добиете идеја за тоа како можете да го курирате вашето присуство на веб со нив.

Откако ќе бидете сигурни дека оваа платформа е добро погодна за вас, треба да размислите за надградба на еден од премиум плановите на Wix.

Бесплатниот план вклучува:

 • 500 MB простор за складирање;
 • 500 MB пропусен опсег;
 • Доделена URL-адреса со поддомен Wix;
 • Wix реклами и Wix favicon во вашата URL адреса;
 • Неприоритетна поддршка за корисници.

Овој план е идеален за: секој што сака да го истражува и тестира Wix бесплатен веб градител пред да се префрлите на премиум план или да одите со друга платформа за градење веб-страници.

Поврзете план за домен

Ова е најосновниот платен план што го нуди Wix (но не е достапен на секоја локација). Чини само 4.50 долари месечно, но има многу недостатоци. Појавата на Wix реклами, ограничениот пропусен опсег (1 GB) и недостатокот на апликација за анализа на посетители се најзначајните.

Планот за домен за поврзување доаѓа со:

 • Опцијата за поврзување на единствено име на домен;
 • Бесплатен SSL сертификат кој заштитува чувствителни информации;
 • 500 MB простор за складирање;
 • Грижа за клиенти 24/7.

Овој план е идеален за: лична употреба, како и бизниси и организации кои штотуку влегуваат во онлајн светот и сè уште не одлучиле која е главната цел на нивната веб-страница.

Комбо план

Комбинираниот план на Wix е малку подобар од претходниот пакет. Ако планот за домен за поврзување одговара на вашите потреби, но прикажувањето на рекламите на Wix е нешто што ви овозможува да ги прекинете работите, тогаш ова е совршен избор за вас.

Од само $ 16 / месец ќе можете да ги отстраните рекламите Wix од вашата страница. Плус, ќе имате:

 • Бесплатен сопствен домен за една година (ако купите годишна претплата или повисока);
 • Бесплатен SSL сертификат;
 • 3 GB простор за складирање;
 • 30 видео минути;
 • Грижа за клиенти 24/7.

Овој план е идеален за: професионалци кои сакаат да го воспостават кредибилитетот на својот бренд со помош на уникатно име на домен, но не треба да додаваат многу содржина на страницата (а Целна страница, На едноставен блог, Итн.)

Неограничен план

Неограничениот план е убедливо најпопуларниот Wix пакет. Неговата достапност е само една од причините за ова. Од $ 22 / месец, ќе можете да:

 • Поврзете ја вашата Wix страница со единствено име на домен;
 • Добијте бесплатен ваучер за домен за 1 година (ако купите годишна претплата или повисока);
 • 10 GB веб простор за складирање;
 • $75 Google Кредит за реклами;
 • Отстранете ги рекламите Wix од вашата страница;
 • Прикажување и проследување видеа (1 час);
 • Рангирајте повисоко во резултатите од пребарувањето со помош на апликацијата Site Booster;
 • Пристап до апликацијата Visitor Analytics и апликацијата Календар за настани
 • Уживајте во 24/7 приоритетна корисничка поддршка.

Овој план е идеален за: претприемачи и freelancerкои сакаат да привлечат висококвалитетни клиенти/клиенти.

про план

Про планот на Wix е чекор понапред од претходниот план, што ви дава пристап до повеќе апликации. Од $ 45 / месец ќе добиете:

 • Бесплатен домен за една година (важи за избрани екстензии);
 • Неограничен пропусен опсег;
 • 20 GB простор на дискот;
 • 2 часа за прикажување и проследување на вашите видеа онлајн;
 • $75 Google Кредит за реклами;
 • Бесплатен SSL сертификат;
 • Рангирајте повисоко во резултатите од пребарувањето со помош на апликацијата Site Booster;
 • Пристап до апликацијата Visitor Analytics и апликацијата Календар за настани
 • Професионално лого со целосни комерцијални права и датотеки за споделување на социјалните медиуми;
 • Приоритетна грижа за клиентите.

Овој план најдобро одговара за: брендови кои се грижат за онлајн брендирањето, видеата и социјалните медиуми.

ВИП план

ВИП планот на Wix е врвен пакет за професионални сајтови. Од $ 45 / месец ќе имаш:

 • Бесплатен домен за една година (важи за избрани екстензии);
 • Неограничен пропусен опсег;
 • 35 GB простор за складирање;
 • 5 видео часа;
 • $75 Google Кредит за реклами;
 • Бесплатен SSL сертификат;
 • Рангирајте повисоко во резултатите од пребарувањето со помош на апликацијата Site Booster;
 • Пристап до апликацијата Visitor Analytics и апликацијата Календар за настани
 • Професионално лого со целосни комерцијални права и датотеки за споделување на социјалните медиуми;
 • Приоритетна грижа за клиентите.

Овој план е идеален за: професионалци и експерти кои сакаат да изградат исклучително веб присуство.

Основен бизнис план

Основниот бизнис план е задолжителен доколку сакате да поставите онлајн продавница и да прифаќате онлајн плаќања. Овој пакет чини 27 УСД месечно и вклучува:

 • 20 GB простор за складирање датотеки;
 • 5 видео часа;
 • Безбедни онлајн плаќања и практично управување со трансакциите преку контролната табла Wix;
 • Сметки на клиенти и брза наплата;
 • Бесплатен ваучер за домен за цела година (ако купите годишна претплата или повисока);
 • Отстранување на реклами на Wix;
 • $75 Google Кредит за реклами;
 • Грижа за клиенти 24/7.

Овој план е идеален за: мали и локални бизниси кои сакаат да добиваат сигурни онлајн плаќања.

Бизнис неограничен план

Бизнис неограничен план на Wix чини 32 долари месечно и вклучува:

 • Бесплатен ваучер за домен за цела година (ако купите годишна претплата или повисока);
 • 35 GB простор за складирање датотеки;
 • $75 Google пребарување рекламирање кредит
 • 10 видео часа;
 • Отстранување на реклами на Wix;
 • Неограничен пропусен опсег;
 • 10 видео часа;
 • Приказ на локална валута;
 • Автоматска пресметка на данок на промет за 100 трансакции месечно;
 • Автоматски потсетници за е-пошта до клиентите кои ги напуштиле своите колички за купување; 
 • 24/7 поддршка на клиенти.

Овој план е идеален за: претприемачи и сопственици на бизниси кои сакаат да го прошират своето работење/да ја развијат својата компанија.

Бизнис ВИП план

Бизнис ВИП планот е најбогат План за е-трговија на градител на веб-страници нуди. За 59 УСД месечно, ќе можете да:

 • 50 GB простор за складирање датотеки;
 • $75 Google пребарување рекламирање кредит
 • Неограничени часови за прикажување и проследување на вашите видеа онлајн;
 • Прикажи неограничен број производи и колекции;
 • Прифатете безбедни онлајн плаќања;
 • Продавајте претплати и собирајте повторливи плаќања;
 • Продавајте на Facebook и Instagram;
 • Автоматизирајте ја пресметката на данокот на промет за 500 трансакции месечно;
 • Отстранете ги рекламите Wix од вашата страница;
 • Имајте неограничен опсег и неограничени часови на видео;
 • Уживајте во приоритетната грижа за клиентите.

Овој план е идеален за: големи онлајн продавници и бизниси кои сакаат да ги опремат своите веб-локации со корисни апликации и алатки за неверојатно искуство со брендот на лице место.

Споредете ги конкурентите на Wix

Еве споредбена табела на Wix и неговите конкуренти, вклучувајќи ги Squarespace, Shopify, Webflow, Site123 и Duda:

функцијаWixSquarespaceShopifyWebflowSite123Дуда
Неограничени производиДаДа (на специфични планови)ДаДостапни се планови за е-трговијаОграниченДа (на специфични планови)
Бесплатен домен1 година1 годинаНеНе1 година (со премиум планови)1 година
Мебел за складирање2GBНеограничено (со ограничувања)неограниченЗависи од планот500 MB - 270 GBЗависи од планот
Видео стримингДо 30 минутиНеограничено (со ограничувања)Зависи од апликации од трети страниЗависи од апликации од трети страниОсновно со бесплатен планЗависи од планот
Шаблони800 +100 +Ограничено, но приспособливо100 +Основни и функционални100 +
идеален заПовеќе опции за дизајн шаблониЕстетски, фокусиран на уметникотФокусирана е-трговијаПрилагодливи веб дизајниЕдноставни, јасни сајтовиПовеќејазични сајтови

 1. Squarespace: Squarespace е познат по своите естетски пријатни и уметнички управувани шаблони. Идеален е за креативци и сопственици на мали бизниси кои ја ценат естетиката на дизајнот. Платформата нуди неограничено складирање и видео стриминг на специфични планови, но нејзината разновидност на шаблони е помала во споредба со Wix. Прочитајте го нашиот преглед на Squarespace овде.
 2. Shopify: Shopify е силен конкурент за бизниси фокусирани на е-трговија. Нејзината платформа е специјално прилагодена за онлајн продавници и нуди сеопфатни алатки и можности за е-трговија. Иако има повисока почетна цена, обезбедува неограничени производи и складирање, што го прави погоден за растечки онлајн бизниси. Прочитајте го нашиот преглед на Squarespace овде.
 3. Webflow: Webflow е добра опција за корисници кои сакаат приспособливи веб дизајни и се подготвени да истражуваат во повеќе технички аспекти на градењето веб-страници. Нуди мешавина на флексибилност на дизајнот и можности за е-трговија, но неговата разновидност на шаблони и можностите за видео стриминг зависат од апликациите од трети страни. Прочитајте го нашиот преглед на Webflow овде.
 4. Site123: Сајтот123 е познат по својата едноставност и леснотија на користење, што го прави погоден за почетници или за оние кои треба брзо да постават едноставна страница. Нуди основна функционалност со ограничени шаблони, што го прави помалку разноврсна опција во споредба со другите, но добра почетна точка за едноставни проекти. Прочитајте го нашиот преглед на Site123 овде.
 5. Дуда: Дуда е особено погоден за креирање повеќејазични страници и често се користи од професионалци и агенции за веб дизајн. Обезбедува добар опсег на шаблони и функции прилагодени за професионална употреба, но неговиот фокус е помалку на индивидуални сопственици на мали бизниси или хобисти. Прочитајте го нашиот преглед на Дуда овде.

Одговорени вообичаени прашања

Нашата пресуда ⭐

wix осврти 2024 година

Викс владее врвно во „креатори на веб-страници за почетници“ категорија. И покрај нејзините ограничувања, Бесплатен градител на веб-страници на Wix е фантастичен избор за оние кои штотуку влегуваат во светот на интернет и не сакаат да го знаат првото нешто за кодирањето.

Со својата импресивна колекција на шаблони за дизајн, кориснички интерфејс и богат пазар на апликации, Wix го прави создавањето професионални веб-страници лесна и пријатна задача.

Кој треба да избере Wix? Најпогоден е за мали до средни бизниси или поединци со ограничен буџет и минимални технички вештини кои бараат сеопфатна платформа за е-трговија. Тој нуди лесен за користење интерфејс и разновидни приспособливи шаблони, што го прави практичен избор за оние кои сакаат да создадат професионална онлајн продавница без големо искуство за развој на веб.

Се надевам дека ви беше корисен овој експертски уреднички преглед на Wix!

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Wix постојано ги подобрува своите карактеристики и функционалност со повеќе интеграции, подобра безбедност и подобрена поддршка за клиентите. Еве само некои од неодамнешните подобрувања (последно проверено во јуни 2024 година):

 • Интеграција после плаќање: Корисниците сега можат да понудат опција „купи сега, плати подоцна“ преку Afterpay, достапна преку Wix Payments. Оваа функција им овозможува на клиентите да плаќаат на рати додека бизнисите добиваат целосно плаќање однапред, сето тоа може да се управува преку контролната табла Wix.
 • Adobe Express за дигитални креации: Wix го интегрираше Adobe Express во својот Менаџер за медиуми, обезбедувајќи пристап до напредни дизајнерски карактеристики за уредување медиумски елементи на веб-локации.
 • Google Платете за брзо плаќање: За да се намалат напуштените колички, Wix сега вклучува Google Плаќајте како опција за наплата, овозможувајќи побрзи процеси на плаќање за онлајн купувачите.
 • Допрете за да платите на Android: Овој додаток на решенијата за продажно место (POS) на Wix им овозможува на корисниците да прифаќаат плаќања со помош на паметен телефон или таблет со Android, со што се подобруваат можностите за мобилно плаќање.
 • Помошник за оптимизација на ниво на страница: Wix воведе алатка за оптимизација која обезбедува ревизии, дејства и препораки за подобрување на перформансите на пребарувањето на страницата и целокупното здравје на SEO.
 • Допрете за да платите на iPhone: Wix овозможи бесконтактни плаќања преку iPhone. Корисниците можат да ја преземат апликацијата Wix Owner и да прифаќаат различни видови бесконтактни плаќања без дополнителен хардвер.
 • Wix Video Maker Овозможено од Vimeo: оваа функција им овозможува на корисниците да создаваат неограничени бесплатни видеа за бизнис промоција, нудејќи различни шаблони и опции за прилагодување, вклучувајќи музика и преклопувања.
 • Побрзо пребарување на податоци со индексирање: Wix го ажурираше својот процес на пребарување на податоци, овозможувајќи побрзо барање и спречување на создавање дупликат податоци со додавање индекси во збирките.

Преглед на Wix: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Што

Wix

Клиентите размислуваат

Љубов Викс!

Декември 29, 2023

Го користев Wix за мојата веб-страница за мал бизнис изминатата година и навистина сум импресиониран од неговиот кориснички интерфејс и флексибилност. Разновидноста на шаблони ми овозможи да создадам страница што вистински го одразува мојот бренд без да ми треба позадина во веб дизајнот. Функцијата за влечење и спуштање го направи неверојатно лесно приспособувањето на страниците по мој вкус. Исто така, поддршката за корисници беше корисна секогаш кога имав прашања. Цената е разумна, особено со оглед на опсегот на карактеристики и леснотијата на интегрирање на е-трговија. Силно го препорачувам Wix на секој што сака да создаде веб-локација со професионален изглед без сложеност или високи трошоци кои често се поврзуваат со веб-развојот.

Аватар за Троја од NV
Троја од NV

Направено за почетници

Може 5, 2022

Wix е одличен за почетни сајтови, но не е доволно за да се изгради онлајн бизнис. Можеби е доволно за малите бизниси кои само сакаат да фрлат нешто и да заборават на тоа. Но, сметам дека по 2 години, го надминав Wix и ќе треба да ја преместам мојата содржина на a WordPress сајт. Сепак, тоа е одлично за почетници и мали бизниси.

Аватар за Мигел О
Мигел О

Љубов Викс

Април 19, 2022

Ми се допаѓа колку лесно Wix прави самостојно градење веб-страници со професионален изглед. Ја започнав мојата страница користејќи претходно направен шаблон што го најдов на Wix. Сè што требаше да направам е да ги сменам текстот и сликите. Сега изгледа подобро од страницата што ја доби мојот пријател од a freelancer откако потроши повеќе од илјада долари.

Аватар за Тими
Timmy

Лесен градител на сајтови

Јануари 3, 2022

Wix е најлесниот начин самостојно да изградите веб-страница. Пробав и други создавачи на веб-страници, но повеќето од нив имаа премногу напредни функции што не ми требаа. Wix нуди бесплатен домен и сè друго што ви е потребно за да водите онлајн бизнис.

Аватар за Господ М
Господ М

Wix е малку скап

Октомври 4, 2021

Wix е популарен, но она што не ми се допаѓа е тоа што планот започнува од 10 долари. За некој што започнува бизнис од нула, ова не е паметен потег. Иако карактеристиките се кул, повеќе би сакал да одам на алтернативи со ниски цени отколку оваа.

Аватар за Франц М
Франц М

Wix е само фер

Септември 29, 2021

Почетната цена што ја нуди Wix е само фер за карактеристиките и бесплатните што ќе ги добиете. Ако сакате да добиете подобра услуга, тогаш Wix е вистинската за вас., Сепак, ако не сте спремни да платите за Wix план, тогаш зависи од вас.

Аватар за Макс Браун
Макс Браун

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Мохит Ганград

Мохит е Управен уредник во Website Rating, каде што ја користи својата експертиза во дигиталните платформи и алтернативните работни начини на живот. Неговата работа првенствено се врти околу теми како што се градители на веб-страници, WordPress, и дигиталниот номадски начин на живот, обезбедувајќи им на читателите проникливи и практични насоки во овие области.

Споделете на...