Дали треба да користите NordLocker за складирање во облак? Преглед на безбедносни карактеристики и цени

in облак чување

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

НордЛокер е алатка за шифрирање, иако обезбедува и шифрирана облак складирање. Енкрипцијата е неограничена и бесплатна, што е шлаг на тортата, а фактот што шифрирањето на датотеката е бесплатно е црешата на врвот. Во ова Преглед на NordLocker, ќе ги испитам сите добрите, лошите страни и карактеристиките, како и неговите планови за цени.

Резиме на преглед на NordLocker (TL;DR)
Рејтинг
Цена од
Од 2.99 долари месечно
облак чување
500 GB – 2 TB (3 GB бесплатен простор)
Јурисдикција
Панама
Енкрипција
AES-256 шифрирање од крај до крај. Приватност со нула знаење без дневници. Двофакторна автентикација
е2ее
Шифрирање од крај до крај (E2EE)
поддршка на корисниците на
24/7 поддршка за е-пошта
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
Поддржани платформи
Windows, Mac, Linux, iOS, Android
Карактеристики
Лесно влечење и спуштање. Нема ограничувања за големината на датотеката. Неограничени уреди. Шифрирајте неограничени локални датотеки. Во согласност со GDPR и HIPAA
Тековен договор
Добијте до 53% ПОПУСТ за безбедно складирање во облак

Главни преземања:

NordLocker нуди бесплатно неограничено шифрирање, 3 GB бесплатно складирање во облак и шифрирана шкафче што е лесна за употреба на повеќе уреди без ограничувања за големината или типот на датотеката. Исто така е усогласен со GDPR и HIPAA и нуди 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Сепак, NordLocker има ограничен максимален капацитет за складирање од 2 TB, што е многу малку во споредба со другите даватели на складирање облак. Неговиот процес на регистрација е исто така комплициран и има ограничена услуга за клиенти.

NordLocker може да биде одлична зделка за оние кои бараат се-во-едно складирање на облак, VPN и решение за управување со лозинки, но можеби не е најдобриот избор за оние со големи потреби за складирање или на кои им е потребна широка корисничка поддршка.

Добрите и лошите страни на NordLocker

Добрите

 • Бесплатно неограничено шифрирање.
 • 3 GB бесплатно складирање облак (500 GB е 2.99 долари / месец).
 • Лесен за користење шифрирана шкафче за датотеки.
 • Може да се користи на повеќе уреди.
 • Нема ограничувања за шифрирана датотека.
 • Нема ограничувања за големината или типот на датотеката.
 • Во согласност со GDPR и HIPAA.
 • 30-дневна гаранција за враќање на парите.
 • Одлична понуда за складирање во облак се-во-едно, VPN и управувач со лозинки.

Конс

 • Максимум 2 ТБ (многу мал простор за складирање облак во споредба со другите).
 • Комплицирано пријавување.
 • Ограничена услуга за клиенти.

Планови и цени

Бесплатниот план на NordLocker вклучува 3 GB простор за складирање облак, и тоа е бесплатно за цел живот. Единственото нешто што се разликува помеѓу слободен план е контакт за услуги на клиентите и простор за складирање.

Лични планови
Бесплатен план од 3 GB$0
Личен план од 500 GB$ 2.99 / месец
План за личен плус 2 ТБ$ 6.99 / месец (најдобра зделка)
Деловни планови
Деловен план од 500 GB$ 7.99 / месец
План Business Plus 2 TB$ 19.99 / месец

Лични планови

Nordlocker лични планови

Личен план од 500 GB е достапен за месечни или годишни набавки. Едномесечен план е 2.99 УСД/месечно.

Во моментов, можете да заштедите 60 проценти на првата година и да платите само 38.88 долари ако ја изберете годишната претплата. Овие цени не вклучуваат ДДВ што се додава на наплатата.

на Лична плус претплата од 2 ТБ е исто така достапен месечно или годишно, и има договори што треба да се направат ако плаќате годишно. Овој план е 6.99 УСД/месечно и во моментов има попуст од 60 проценти за првата година од годишното плаќање, што го прави 83.88 долари. 

Деловни планови

Понуда на деловни планови на NordLocker напредни решенија за безбедно складирање и споделување датотеки за бизниси од сите големини. Со централизирано управување со податоци, тимовите можат да соработуваат и да комуницираат беспрекорно додека одржуваат целосна контрола на нивните податоци.

Деловни планови на NordLocker доаѓаат со низа функции, Вклучувајќи ги и напредни алатки за шифрирање на датотеки, централизирано управување со податоци, тимски пристап управување со, шифрирање од страна на клиентот, детални дневници за пристап, Како и ревизорска трага.

Nordlocker деловни планови

Дополнително, бизнисите можат да избираат од сопствен план за цени врз основа на нивните специфични потреби, а услугата обезбедува поддршка 24/7. Генерално, бизнисите можат да се потпрат на деловните планови на NordLocker за да ги обезбедат своите чувствителни податоци со најсовремени алатки за шифрирање и напредни безбедносни карактеристики.

Ако ви треба повеќе простор за складирање облак, NordLocker ве повикува да стапите во контакт со нив.

NordLocker е скап кога сметате дека сите планови вклучуваат неограничено шифрирање, а она за што плаќате се чини дека е складирање во облак. 

Знам дека Nord се продава како алатка за шифрирање, но некои провајдери ќе ги понудат истите услуги. На пример, Sync.com нуди шифрирање од крај до крај и 2 ТБ складирање облак за иста цена како и планот на NordLockers 500 GB. Значи, ако барате повеќе простор за складирање, можеби вреди да купувате наоколу.

Клучни карактеристики

Леснотија на користење

Кога креирав сметка на NordLocker, лесно бев збунет од процесот на регистрација. За почеток, отидов на веб-страницата на NordLocker и избрав „Креирај сметка на Норд“, потоа Норд ја побара мојата е-пошта. Требаше да ја активирам мојата сметка користејќи код за потврда што Норд ми го испрати преку е-пошта.

креирајте сметка на норд

Меѓутоа, штом се активирав, брзо сфатив дека сум создал сметка на Nord, а не на NordLocker. Така, морав да кликнам на јазичето Nordlocker во менито долу на левата страна и да ја одберам мојата претпочитана сметка. 

Ова ме поттикна да ја преземам десктоп апликацијата NordLocker и ме замоли да создадам Master Password.

преземете nordlocker

Овој процес изгледаше долготраен и непотребен. Сепак, можам да видам како Nord Account го поедноставува најавувањето за корисници со различни претплати на Nord.

Норд сметка

Сметката на Норд е веб-услуга за сите претплати на Норд колективно. Тоа е платформа создадена минатата година, која ги обедини и поедностави процесите за пријавување и најавување. Не можам да пристапам до моите датотеки од овде, но можам да управувам со мојата сметка. Ако користите повеќе услуги на Nord, мора да ги користите истите ингеренции за да се најавите. 

Nordlocker услуги

Со сметката на Nord, можам да управувам со повеќе услуги на Nord, како на пр NordVPN (услуга за VPN) NordPass (управувач со лозинки) од едно место. Откако ќе се најавите на сметката Nord, можете да пристапите до вашите претплати, историја на наплата и безбедносни извештаи. Ова го прави многу лесни за управување и навигација со повеќе сметки.

Апликации на NordLocker

NordLocker е достапен како веб и десктоп апликација, поддржувајќи оперативни системи Windows и Mac. Но, не успева да обезбеди поддршка за Линукс иако другите услуги на Норд поддржуваат Линукс. Сепак, неодамна го објави долгоочекуваниот мобилен стан што бара трпение бидејќи некои корисници пријавуваат грешки во системот.

Web App

Се борев да ја најдам веб-апликацијата за NordLocker иако центарот за помош разговараше веб пристап

Барав онлајн безуспешно. За лоцирање на веб апликација, морав да контактирам со NordLocker, кој ми ја испрати врската. Ми падна чудно што нема врска до веб-апликацијата од мојата сметка на Nord. Нешто едноставно како ова ќе го направи работниот тек многу полесен.

Во веб-апликацијата можам да гледам само облак шкафчиња. Локалните шкафчиња се ограничени на мојот локален диск и може да се гледаат само во десктоп апликацијата.

Веб-апликацијата има а добро дизајниран интерфејс, и лесно се користи со едноставни функции. јас можам бришете, преименувате, поставувајте, преземајте и прегледувајте датотеки и папки.  

Моите датотеки и папки се стандардно организирани по азбучен ред, но можам да го сменам ова за да ги организирам по големина, тип или датум. Можам и да изберам да ја сменам големината на иконата, што го олеснува прегледувањето на сликичките.

Нордлокер облак складирање

Датотеките и папките може да се прикачат во шкафчиња со помош на функцијата влечење и спуштање. Кога се обидов да подигнам папка, преносот постојано не успеваше. Меѓутоа, кога ја подигнав секоја датотека од папката поединечно, преносот беше успешен. Не сум сигурен дали ова прашање ќе продолжи или дали тоа беше само проблем со таа функција во тоа време.

За време на трансферот, можам да ја проширам листата за трансфери во долниот десен агол. Ова ми дозволува погледнете го статусот на датотеките додека се поставуваат.

прикачувајте шифрирани датотеки

Десктоп апликација

Десктоп интерфејсот NordLocker има чист изглед кој има сличност со Windows File Explorer. Има мени од левата страна и лента со адреси што ја покажува патеката на датотеката на врвот. 

Пред да започнам со шифрирање на која било од моите датотеки, требаше да создадам шкафче за нив. Создавањето шкафче е едноставно. Сè што требаше да направам е да кликнам на симболот „додај“ на страната на „Мои шкафчиња“ во менито. Потоа му дадов име на мојот шкафче и ми беше дадена опција да го зачувам во облакот или во мојот локален диск.

веб-апликација Nordlocker

Можам да ги споделам моите локални шкафчиња од десктоп апликацијата, а исто така е лесни за уредување датотеки складирани во нив. Кога отворам датотека, таа е веднаш подготвена за уредување, исто како што би било кога користев File Explorer. Датотеките во шкафче за облак треба да се преземат пред да можам да ги уредувам.

на функција за влечење и спуштање го олеснува поставувањето датотеки во Lockers. Пред поставувањето, NordLocker ме прашува дали сакам да направам шифрирана копија од мојата датотека или да го шифрирам и преместувам оригиналот. Во секој случај, шифрирањето е моментално.  

десктоп стан

Повторно, како на веб-апликацијата, датотеките се организирани по азбучен ред. Можам да го сменам ова ако претпочитам друг метод на организација. 

Можам да ја користам лентата за пребарување во горниот десен агол за брзо лоцирање на датотеки. Сепак, морам да бидам во правилната шкафче за да ја користам оваа функција. Не можам да ја користам оваа можност за да барам шкафчиња или датотеки во различен шкафче од оној во кој сум.

Мобилен стан

Мобилната апликација беше објавена на Андроид и iOS во септември 2021 година. Некои корисници пријавуваат проблем со апликацијата што не ја прифаќа нивната основна лозинка, иако таа работи на други апликации. Поради тоа што апликацијата е во почетна фаза, треба да се очекуваат грешки и наскоро треба да се испеглаат.

Немав такви проблеми при најавувањето со Android и успеав веднаш да пристапам до мојата сметка. 

мобилна апликација Nordlocker

Во моментов, апликацијата NordLocker ми дава пристап до моите датотеки и не ја вклучува функцијата за споделување. Сепак, NordLocker изјави дека „ова е само почеток“. Оваа изјава сугерира дека тие планираат поголеми и подобри работи за иднината на NordLocker во мобилниот свет.

Управување со лозинка

Кога ги создадов моите акредитиви за најавување, исто така ми беше побарано да создадам силна „главна“ лозинка за NordLocker. Потоа автоматски се креираше клуч за враќање за мојата сметка. Ќе ми треба клучот за враќање за да ги повратам моите датотеки ако некогаш ја заборавам главната лозинка.

главната лозинка на nordlocker

Иако е можно да останам најавен на NordLocker, сепак морам повторно да ги внесам моите главни лозинки за да ја отклучам мојата сметка. 

По краток период на неактивност, ќе ми побара да ја вратам главната лозинка. Исто така, открив дека освежувањето на страницата во мобилната апликација предизвикува таа повторно да ја побара оваа лозинка.

Лозинките лесно се забораваат, а нивното запишување некаде не е секогаш безбедно. Постои услуга за управување со лозинка понудена од Nord наречена NordPass. NordPass ми дозволува да ги складирам сите мои акредитиви на еден простор и ги заштитува користејќи врвна шифрирање.

Безбедност

Силно обезбедување на Нордлокер штити се што ставам во моите шкафчиња. Моите датотеки се чуваат безбедни со користење шифрирање со нула знаење; дури и членовите на тимот на NordLocker не можат да пристапат до моите податоци.

NordLocker користи шифрирање на податоци од крај до крај со користење на алгоритми за хаширање на лозинки AES-256, ECC (со XChaCha20, EdDSA и Poly1305) и Argon2.

Датотечни системи

NordLocker имплементира датотечни системи кои обезбедуваат дополнителна ефикасност на работниот тек. Во зависност од оперативниот систем што го користите, тие се разликуваат по име, но ја даваат истата услуга.

nordlocker безбедност

За Mac, NordLocker користи GoCryptFS, кој шифрира податоци на база датотека по датотека. Ова значи дека нема потреба повторно да го криптирам целиот шкаф секој пат кога додавам нови датотеки. За компјутер, се користи NordLockerFS, алтернатива на GoCryptFS што ја врши истата работа.

GoCryptFS и NordLockerFS исто така ми дозволуваат уредувајте директно шифрирани датотеки. На пример, ако отворам документ Word од мојата сметка на NordLocker, Nord ќе ги зачува сите промени во шифрирана состојба.

Шифрирање со нула знаење

Многу услуги со нула знаење се потпираат на AES-256 за да ја завршат целата работа. NordLocker не користи само AES-256; исто така фрла цел товар на други напредни шифри и алгоритми во мешавината. Оваа комбинација вклучува блок шифри како што се ECC, XChaCha20-Poly1305 и AES-GCM. 

nordlocker нула знаење добрите и лошите страни

Ништо не треба рачно шифрирање, така што нема потреба да се грижите за целиот технолошки жаргон. Но, ако ве интересира, еве го.

Елиптична криптографија (ECC) е асиметричен алгоритам кој ви доделува јавен клуч и приватен клуч. Моите датотеки се шифрирани со јавниот клуч, но може да се дешифрира само со мојот приватен клуч

NordLocker наведува дека „ECC е поотпорен на ранливости и го нуди истото ниво на безбедност како и најчесто користениот RSA“. ECC е исто така попријателски за корисниците за оние кои користат постари уреди.

Шифрирањето не застанува тука. Приватните клучеви се шифрирани со XChaCha20-Poly1305 шифра, која овозможува шифрирање и автентикација со еден удар. Секој Шкафче има и свој клуч. Секој пат кога создавам нов шкафче, автоматски се генерира клуч со Либнатриум. Потоа се шифрира со XSalsa20-Poly1305 MAC користејќи го мојот приватен клуч.

Конечно, содржината на датотеката е шифрирана со користење AES-GCM и имиња на датотеки со EME шифрирање со широк блок.

Главна лозинка

Како што споменав претходно, кога ја креирав мојата сметка на NordLocker, од мене беше побарано да создадам главна лозинка. Изведена лозинка се добива од мојата главна лозинка и сол со примена Аргон2ид. Оваа изведена лозинка потоа се користи за шифрирање и дешифрирање на мојот приватен клуч.

Треба да ја запомнам оваа лозинка бидејќи NordLocker не ја складира. Меѓутоа, ако го изгубам, можам да го повратам користејќи го клучот за враќање што ми беше даден кога првпат ја создадов мојата сметка. Забележете го клучот за враќање, бидејќи ќе го видите само еднаш.

Мултифакторна автентикација

NordLocker нуди дополнително да ја заштити мојата сметка со тоа што ќе ми го даде опција за активирање мулти-фактор за проверка (МНР). Можам да го активирам MFA преку веб-апликацијата и можам да користам апликации за автентикација како на пр Google Authenticator, Duo или Authy

nordlocker безбедност

NordLocker исто така ме снабдува со десет шифри за еднократна употреба кога ќе го активирам МНР. Овие може да се користат ако треба да пристапам до мојата сметка, но немам пристап до апликацијата за автентикација.

Натпревар за баунти на NordLocker

NordLocker е толку уверен дека нивниот производ не може да се хакира, што тие истрчаа натпревар за награди. Натпреварот вклучуваше нудење награда од 10,000 долари за секој што може да отвори еден од нивните шкафчиња.

Натпреварот за награди NordLocker траеше 350 дена и беше симнат 732 пати. Никој не се огласи да ја бара добивката, така што можеме да претпоставиме дека никој не ја скршил. Сепак, не знаеме кој го преземал шкафчето и дали воопшто се обидел да го отвори. Исто така, не сме свесни за нивните хакерски способности, па можеби тоа не е најсигурниот безбедносен тест.

Заштита на податоци

Колективно, Норд е GDPR CCPA Во согласност со Законот за приватност на потрошувачите во Калифорнија, и нивните политика на приватност е краток, сладок и многу проѕирен. 

Норд има дополнителен дел во рамките на нејзината политика за приватност што се однесува на корисниците на NordLocker.

NordLocker е услуга со нула знаење, нема пристап до моите датотеки, и дава приоритет на приватноста. Само моите јавни клучеви се достапни со NordLocker.

NordLocker поставува колачиња кога користам функции на социјалните медиуми, како што се допаѓање на содржината на NordLocker на Facebook. Ова им помага да обезбедат содржина што повеќе ми одговара. Колачињата може да се оневозможат во некои веб-прелистувачи користејќи ја функцијата „не-да-следи“.

Анонимизираните информации што ги собира NordLocker вклучуваат дијагностика на апликации, статистика за користење на апликации и информации за уредот. Овој тип на информации се собираат за да се следи, развива и анализира користењето на услугите и не е причина за загриженост. NordLocker исто така ја собира мојата историја на промени на датотеки, што ми овозможува да го видам статусот на мојата датотека. 

Личните податоци се чуваат на неодредено време, освен ако не побарам од Норд да ги избрише. NordLocker исто така ќе ги избрише личните податоци ако сметката со која е поврзана е деактивирана.

Споделување и соработка

NordLocker ми дозволува споделам каков било тип на датотека со онолку луѓе колку што сакам. Сепак, не можам да споделам шкафче зачувано на облакот NordLocker освен ако не го конвертирам во Локален шкафче. 

Nordlocker споделување датотеки

Исто така, не можам да споделувам поединечни датотеки и папки во шкафче; Морам да го споделам целото шкафче. Неверојатната работа е што нема ограничување на бројот на шкафчиња што можам да ги направам. Значи, ако треба да споделам индивидуална датотека, таа може да има свој шкафче, нема проблем. 

За да споделам шкафче, треба да му дадам дозвола за пристап на примачот пред да го испратам. Ако се обидам да ја споделам датотеката пред да се дозволи пристап, примачот ќе ги добие податоците во шифрирана форма. Можам да дадам дозволи за пристап со избирање на шкафчето што сакам да го споделам и кликнување на „Сподели шкафче“. Ова отвора дијалог прозорец и можам да додадам корисници.

Nordlocker споделување на датотеки

Можам да споделувам шкафчиња директно преку Dropbox or Google Возење. Имам и опција да го прикажам мојот Локер во Windows File Explorer. Ако го прикажам во File Explorer, можам да го споделам шкафчето како што сакам. Ова значи дека би можел да го копирам физички или да го испратам со други методи на пренос.

Сепак, примачот мора да биде корисник на NordLocker за да може да ја гледа содржината. Ова е единствениот начин на кој NordLocker може да даде дозвола.

SyncИНГ

Шкафовите што се зачувани во облакот NordLocker ќе бидат syncхронизиран автоматски помеѓу уредите. Имам опција да sync моите шкафчиња за облак само за облак или облакот и локалното возење. 

Можам да прегледајте ги моите шкафчиња за облак на кој било уред каде било во светот преку веб-прелистувач. Сепак, локалните шкафчиња се видливи само на уредот што се складирани со помош на десктоп апликацијата. Ако треба да ги гледам од кое било друго место, ќе треба да ги конвертирам во шкафче за облак. Конвертирањето им овозможува на sync функцијата да работи, иако тоа ќе ме спречи да споделувам.

Бесплатен наспроти премиум план

Бесплатен план на NordLocker е одлично решение за корисници на кои не им треба огромно количество простор за складирање. Вклучува 3 GB складирање во облак и неограничено шифрирање од крај до крај. Ова значи дека сè уште можете да ги шифрирате локалните датотеки откако ќе го искористите ограничувањето од 3 GB. 

Меѓутоа, со бесплатниот план нема приоритетна поддршка.

Плановите за премиум на Нордлокер се достапен во 500GB и 2TB капацитети за складирање облак. Двата планови нудат неограничено шифрирање од крај до крај и поддршка 24/7. Единствената разлика помеѓу двете претплати е капацитетот за складирање. 

Бенефиции

Автоматска резервна копија

НордЛокер автоматски прави резервна копија на сите датотеки складирани во облакот NordLocker. За жал, не може автоматски да се направи резервна копија од локалните шкафчиња и ако нешто се случи со мојот уред, ќе ги изгубам моите локални датотеки. 

nordlocker резервна копија

Шкафовите за облак се шифрирани на мојот компјутер и поставени на облакот. Секогаш кога ќе направам какви било промени во моите датотеки, тие автоматски се зацрнуваат во облакот.

Ако мојот уред некогаш се изгуби, украде или оштети, Автоматската резервна копија ќе ги заштити моите датотеки. Реставрацијата ќе започне кога следно ќе се логирам од нов компјутер, а апликацијата ќе ги преземе сите податоци од облакот што ги изгубив.

поддршка на корисниците на

Центарот за помош на NordLockers не носи огромна количина на информации и она што е достапно е многу кратко.

центар за помош на nordlocker

Примарниот метод за контакт со услуги на клиентите на NordLocker е со поднесување барање. Поднесувањето барање создава билет на кој треба да се одговори во рок од 24 часа преку е-пошта

Кога поднесов барање преку бесплатна сметка на NordLocker, добив одговор за помалку од три часа. Тоа е она што јас го нарекувам одлична услуга без приоритет, иако одговорот секогаш ќе зависи од тоа колку е зафатен Nordlocker.

Ако сте на Premium план, ви е дадено 24/7 приоритетна поддршка. Приоритетната поддршка е сè уште кореспонденцијата преку е-пошта и едноставно значи дека сте пред бесплатните корисници во редот за е-пошта. 

Ако ви треба моментален одговор, можете да го пробате онлајн разговорот. Првично, ова е бот, но од впишувајќи „жива личност“ во разговорот, ќе ве доведе до вистински асистент

Се обидов да ја користам оваа можност и побарав врска до веб-апликацијата NordLocker. Агентот за поддршка на клиенти беше љубезен, но тој не можеше да одговори на моето прашање и сепак создаде тикет за поддршка за мене. Што значеше дека морав да чекам одговор на е-пошта.

Ова ме тера да се запрашам дали тимот за разговор во живо е доволно добро информиран за производот. Дали вреди да се води разговор во живо ако асистентите не можат да понудат инстантна поддршка? Особено што моето прашање не беше техничко и имаше едноставен одговор.

Останати услуги

Покрај NordLocker, има два други производи достапни од Nord кои ја подобруваат безбедноста и приватноста. Нивниот оригинален производ е NordVPN (провајдер на VPN), а има и NordPass за заштита на вашите лозинки.

VPN е кратенка за Виртуелна приватна мрежа. NordVPN ви овозможува да уживате во брза и стабилна врска од каде било во светот со тоа што ви дава пристап до 5100+ сервери. NordVPN ја шифрира вашата интернет конекција и ја прикрива вашата IP адреса. Во моментов, тој е достапен за 3.99 долари со 3-годишна претплата. 

nordvpn

NordPass Premium ги одржува сите ваши лозинки организирани и безбедно складирани. Со NordPass, можете да пристапите до моите лозинки од каде било во светот. Годишната претплата за NordPass започнува од 1.79 долари месечно.

Нордпас

Претплатите автоматски се обновуваат, а сите понуди од првата година нема да важат во моментот на обновување.

Доколку сте незадоволни од некој од производите, Норд нуди 30-дневна гаранција за враќање на парите

Плановите може да се купат со помош на кредитни/дебитни картички, Google Плати, Amazon Pay, UnionPay, Alipay и крипто валути. За жал, не успева да го вклучи PayPal во оваа обемна листа.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

NordLocker е лесна за употреба алатка за шифрирање со директно споделување и syncкарактеристики. Безбедноста е неповторлива, а неограниченото локално шифрирање се нуди целосно бесплатно. 

NordLocker Cloud Storage

Искусете ја врвната безбедност со најсовремените шифри на NordLocker и шифрирањето со нула знаење. Уживајте во автоматскиот syncинг, резервна копија и лесно споделување датотеки со дозволи. Започнете со бесплатен план од 3 GB или истражете повеќе опции за складирање почнувајќи од 2.99 $/месец/корисник.

Меѓутоа, кога станува збор за капацитетот на облак складирање, тој се бори да се натпреварува со провајдери како што се pCloud Sync.com. Овие услуги исто така нудат шифрирање со нула знаење, како и планови за справување со многу повеќе складирање во облак.

Велејќи дека NordLocker е во почетна фаза, очекувам дека плановите за складирање со поголем капацитет ќе почнат да се развиваат во иднина.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Nord's NordLocker постојано ги подобрува и ажурира своите услуги за складирање облак и резервна копија, ги проширува своите функции и нуди поконкурентни цени и специјализирани услуги за своите корисници. Еве ги најновите ажурирања (од јуни 2024 година):

 • Главната лозинка станува NordLocker Key:
  • NordLocker ја преименуваше „Master Password“ во „NordLocker Key“. Оваа промена има за цел да го подобри корисничкото искуство со тоа што ќе ја направи терминологијата појасна и поинтуитивна. Функционалноста останува иста, а корисниците не треба да ги менуваат постоечките лозинки.
 • Инстант шифрирање фотографии за корисници на Android:
  • Воведена е значајна карактеристика за корисниците на Android наречена Instant Photo Encryption. Тоа им овозможува на корисниците да фотографираат директно во апликацијата NordLocker и веднаш да ги шифрираат. Оваа функција ја осигурува безбедноста на личните и деловните фотографии, правејќи ги достапни само за овластени корисници.
 • Лансирање на NordLocker за бизнис:
  • NordLocker ги прошири своите услуги за да ги задоволи деловните потреби со лансирањето на NordLocker за бизнис. Оваа услуга е дизајнирана за организациите да управуваат и да ги обезбедуваат своите датотеки со функции како неограничено локално шифрирање, безбедна резервна копија, заштита од откуп, автентикација со повеќе фактори, дистрибуција на корисничка лиценца и управување со пристап.
 • Воведување на Администраторскиот панел за деловни корисници:
  • Администраторскиот панел е нова функција за деловни сметки, која им овозможува на администраторите да управуваат со складирањето во облак и корисниците. Нуди функционалности како поканување вработени, следење на употребата на складиштето, дистрибуција на лиценци и организирање групи на корисници.
 • Мобилно шифрирање и веб пристап:
  • NordLocker ја нагласува важноста на шифрирањето на мобилните уреди и воведува веб пристап, овозможувајќи им на корисниците пристап до нивните шифрирани датотеки од кој било веб-прелистувач. Оваа функција е прилагодлива на мобилни уреди, зголемувајќи ја безбедноста на датотеките на паметните телефони.
 • Опции за најавување од трета страна:
  • NordLocker воведува опции за најавување од трета страна, дозволувајќи им на корисниците да се логираат на нивната сметка на Nord користејќи Google ингеренциите. Оваа функција додава практичност и подобрена безбедност, бидејќи користи привремени безбедносни токени од Google.
 • Функција за заштеда на простор:
  • Новата функција Space Saver им овозможува на корисниците да преземаат датотеки во шифрираната облак складирање на NordLocker и да ги преземаат само кога е потребно. Ова помага да се заштеди простор на уредот на корисникот додека податоците се безбедни и достапни.
 • Безбедно складирање во облак:
  • NordLocker најавува безбедно складирање облак со шифрирање од крај до крај, осигурувајќи дека датотеките на корисниците се заштитени од неовластен пристап, малициозен софтвер и изложеност. Оваа функција ја нагласува приватноста и безбедноста во облакот.

Преглед на NordLocker: Нашата методологија

Изборот на вистинското складирање во облак не е само следење на трендовите; се работи за наоѓање на она што навистина функционира за вас. Еве ја нашата практична, без бесмислена методологија за прегледување на услугите за складирање облак:

Регистрирање сами

 • Искуство од прва рака: Ние создаваме свои сметки, поминувајќи низ истиот процес каков што би сакале да ги разберете поставувањето на секоја услуга и пријатноста за почетници.

Тестирање на перформанси: The Nitty-Gritty

 • Брзини на прикачување/симнување: Ги тестираме во различни услови за да ги оцениме перформансите во реалниот свет.
 • Брзини на споделување датотеки: Проценуваме колку брзо и ефикасно секоја услуга споделува датотеки меѓу корисниците, што често се занемарува, но клучен аспект.
 • Ракување со различни типови датотеки: Ние поставуваме и преземаме различни типови и големини на датотеки за да ја измериме разновидноста на услугата.

Поддршка на клиентите: Интеракција во реалниот свет

 • Одговор и ефективност на тестирањето: Ние се занимаваме со поддршка на клиентите, поставувајќи реални проблеми за да ги оцениме нивните способности за решавање проблеми и времето потребно за да добиеме одговор.

Безбедност: Навлегуваме подлабоко

 • Шифрирање и заштита на податоци: Ја испитуваме нивната употреба на шифрирање, фокусирајќи се на опциите на клиентската страна за подобрена безбедност.
 • Политики за приватност: Нашата анализа вклучува преглед на нивните практики за приватност, особено во врска со евиденцијата на податоците.
 • Опции за обновување податоци: Ние тестираме колку се ефективни нивните функции за обновување во случај на губење податоци.

Анализа на трошоци: вредност за парите

 • Структура на цени: Ги споредуваме трошоците со понудените функции, оценувајќи ги и месечните и годишните планови.
 • Доживотни зделки за складирање во облак: Ние конкретно ја бараме и проценуваме вредноста на опциите за доживотно складирање, значаен фактор за долгорочно планирање.
 • Оценување на бесплатното складирање: Ги истражуваме одржливоста и ограничувањата на понудите за бесплатно складирање, разбирајќи ја нивната улога во севкупната понуда за вредност.

Функција Deep-Dive: Откривање на додатоци

 • Единствени карактеристики: Бараме функции што ја издвојуваат секоја услуга, фокусирајќи се на функционалноста и корисничките придобивки.
 • Компатибилност и интеграција: Колку добро услугата се интегрира со различни платформи и екосистеми?
 • Истражување на опциите за бесплатно складирање: Ние го оценуваме квалитетот и ограничувањата на нивните понуди за бесплатно складирање.

Корисничко искуство: Практична употребливост

 • Интерфејс и навигација: Навлегуваме во тоа колку се интуитивни и кориснички нивните интерфејси.
 • Пристапност на уредот: Ние тестираме на различни уреди за да ја процениме пристапноста и функционалноста.

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Што

НордЛокер

Клиентите размислуваат

Го сакам мојот сè-во-едно складирање vpn+облак

Јануари 4, 2024

NordLocker, кој доаѓа од креаторите на NordVPN, се истакнува во безбедноста. Супер е лесен за користење и обезбедува високо ниво на шифрирање за вашите датотеки. Одлично е за чувствителни податоци, иако просторот за складирање може да биде подобар. Идеален за оние кои имаат приоритет на безбедноста пред просторот

Аватар за Хари
Хари

Најдоброто нешто за NordLocker е тоа што е бесплатно!

Ноември 15, 2021

Едноставниот интерфејс на NordLockers го олеснува правењето резервна копија на моите датотеки. Исто така, има опција да ги шифрира моите датотеки со шифрирање од воена класа за да ги зачува безбедно. Може да ја поставите апликацијата автоматски да прави резервна копија од вашите датотеки или можете рачно да правите резервна копија кога сакате. Најдоброто нешто за NordLocker е тоа што е бесплатно!

Аватар за Томас
Томас

Ми помага да направам резервна копија од моите датотеки и папки

Ноември 12, 2021

NordLocker е безбеден софтвер за резервна копија на датотеки што ми помага да направам резервна копија од моите датотеки и папки. Има едноставен интерфејс, па дури и почетник корисник како мене може да направи резервна копија на своите податоци. Софтверот е компатибилен со Windows 7, Windows 8 и Windows 10. Исто така, не бара никаква инсталација за да може да се користи на кој било компјутер. Најдобриот дел за овој софтвер е тоа што е бесплатен! Најлошиот дел во тоа е комплицираното поставување

Аватар за Lovisa SWE
Ловиса SWE

Неверојатен договор

Ноември 9, 2021

Не сум слушнал за оваа компанија порано. Штотуку се пријавив и не сум сигурен дека знаете, но се случува луд договор - 2 Tb за 7.99 $ месечно!!

Аватар за Кит О'Ши
Кит О'Ши

достават преглед

Референци

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Почетна » облак чување » Дали треба да користите NordLocker за складирање во облак? Преглед на безбедносни карактеристики и цени

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...