Шаблони Squarespace (бесплатни дизајни кои ќе ви помогнат да добиете инспирација)

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Squarespace е една од најдобрите компании за градење и хостирање веб-страници во моментот. Squarespace им нуди на корисниците огромен опсег на зачудувачки шаблони во речиси секоја индустрија за креирање на нивните веб-страници.

Squarespace е директна и лесна за употреба платформа за секој кој сака да создаде лична или деловна веб-страница. 

Во моментов ги има над 200 бесплатни шаблони понудени од Squarespace. Ги собрав нашите топ 12 омилени за различни типови на веб-локации и се надеваме дека ќе можете да го изберете вашиот избор меѓу нив. 

TL;DR: Познат како еден од најодличните создавачи на веб-страници, Squarespace го користат приближно 3 милиони корисници на глобално ниво. Во оваа статија, собравме 12 уникатни шаблони на Squarespace за различни типови на веб-локации. Се надеваме дека ќе се мотивирате да започнете со прилагодување на вашата веб-страница во Squarespace со еден од шаблоните во оваа статија.

Основана во 2003 година во Балтимор, Squarespace е една од најдобрите платформи за градење веб-страници, која ја користат приближно 3 милиони корисници ширум светот. Тоа е еден од најдобрите создавачи на веб-страници во светот, го препорачувам и Го разгледав Squarespace овде.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Squarespace. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Најдобри шаблони за Squarespace 2024 година

Squarespace е одлична за креирање веб-страници за бизниси, веб-страници за портфолио, онлајн продавници, веб-страници за блогови и други видови веб-страници. Еве ја мојата колекција од најдобрите шаблони за Squarespace:

1. Риволи

Шаблон Rivoli Squarespace
 • Име на шаблон: Риволи
 • Совршен за: Блогери за храна, начин на живот и патувања 
 • Цена: слободен

Првиот образец на нашата листа е Риволи, одличен избор за дизајн за блогери за храна и патувања кои сакаат да создадат своја веб-страница и да го споделат своето искуство од патувањето и јадењето.

Дизајнот е прилично стилски, а корисничкиот интерфејс е едноставен, така што корисниците нема да треба да трошат многу време за учење како да се движат на оваа веб-локација. Ќе забележите две главни категории во горниот лев агол - Блог и За. Откако ќе започнете со лизгање, ќе ги видите и секциите Храна и патување. 

Откако ќе скролувате надолу на почетната страница, ќе забележите дека бојата на позадината се менува од бела во цврста грчка нијанса на сина боја, уникатен детал што совршено се вклопува со овој некомплициран дизајн. 

2. Какао

Шаблон Cacao Squarespace
 • Име на шаблон: Какао
 • Совршен за: Компании за производство на чоколади од мала големина, мали или локални онлајн продавници
 • Цена: слободен

Ако барате шаблон за онлајн продавница и се во задебелени бои и впечатливи слики, шаблонот Какао може да биде совршен избор за вашиот онлајн бизнис! 

Најдоброто нешто за овој шаблон се сликите на цел екран што се користат како позадина на веб-локацијата. 

Бојата е смела и соодносот на контраст помеѓу производите испушта елеганција и стил. Има четири главни категории во горниот десен агол - шипки, подароци, за и помош и мал елемент на количката горниот центар.

Исто така, додека ја прелистувате почетната страница, ќе забележите дека има копче Додај во кошничка. Откако ќе кликнете на него, избраниот производ ќе биде ставен во вашата кошничка. 

Иако овој шаблон е создаден експлицитно за мали бизниси за производство на чоколада со онлајн продавница, можете лесно да го измените за вашиот бренд.

3. Барбоса

Шаблон за Барбоса
 • Име на шаблон: Барбоса 
 • Совршен за: Хотели, B&B и куќи за гости 
 • Цена: слободен

Шаблонот Барбоса има а елегантен и минималистички дизајн на интерфејс, што го прави одлично решение за модерни и стилски хотели или куќи за гости. Бидејќи Барбоса има толку модерен и некомплициран дизајн, може да биде и одлична опција за бизниси со недвижнини. 

Скролувајќи надолу по почетната страница, бојата на позадината останува иста и ќе забележите неколку мазни анимации. Исто како и со повеќето шаблони на Squarespace, ако сакате да ја промените бојата на заднината, можете лесно да го направите тоа откако ќе започнете да го прилагодувате шаблонот. 

Четири категории се во горниот десен агол: Фотографии, Удобности, За и Контакт. Откако ќе кликнете на категоријата Контакт, ќе видите основни информации за контакт и карта што може да ви помогне да ја пронајдете точната локација на местото.

4. Крозби

Шаблон за Крозби
 • Име на шаблон: Крозби 
 • Совршен за: Локални брендови од мала големина, концептуални продавници 
 • Цена: слободен

Без сомнение, Крозби е еден од најпрефинетите шаблони на нашата листа. Има толку чист и елегантен дизајн што ќе ве закачи веднаш! 

Крозби е совршена опција за секој што сака да најде образец за мали локални брендови или концепт бизниси кои сакаат да го прошират својот бизнис и да создадат онлајн продавница.

Како што можете да видите, сликите што се користат за демото на шаблоните се од продавница за растенија и саксии и сите се на цел екран преку целиот шаблон на веб-локацијата. 

Логото е поставено во горниот лев агол, проследено со четири категории во центарот, како и социјалните медиуми и елементите на количката во горниот десен агол. 

Една од првите работи што ќе ги забележите откако ќе влезете во почетната страница е сивиот правоаголник „Купи сега“. Откако ќе кликнете на него, ќе бидете пренасочени на онлајн продавница за да ги разгледате сите производи. 

5. Нолан

Нолан квадратна тема
 • Име на шаблон: Нолан
 • Совршен за: Агенции за дигитални производи, маркетинг агенции 
 • Цена: слободен

Нолан е дефинитивно еден од најдобрите бесплатни шаблони на Squarespace во моментов. Неговата тема е црно-бела, а дизајнот, заедно со неговата класична типографија и висококвалитетни слики, е елегантен и чист.

Бидејќи неговиот дизајн е минималистички и секој дизајнерски елемент е совршено позициониран, Нолан е совршен шаблон за агенција за дигитални производи или за маркетинг агенција. Логото на макетата е лево, додека фонтот е лесно читлив. 

Почетната страница има црна позадина и четири главни категории во горниот десен агол: Нашата работа, Нашите услуги, Компанија и Контакт. 

Категоријата „Наша работа“ наликува на креативно портфолио. Во исто време, почетната страница е исполнета со неодамнешни избрани дела што служи како „најачка“ за потенцијалните клиенти за да можат да се запознаат со претходните проекти на агенцијата. 

6. Bailard

Тема Bailard Squarespace
 • Име на шаблон: Bailard 
 • Совршен за: Непрофитни, добротворни организации, колективи, здруженија итн. 
 • Цена: слободен

Bailard е уште една врвна тема од Squarespace, создадена со непрофитни организации и колективи на ум. Тоа е прилично лесна веб-страница за навигација и нема многу категории, така што посетителите можат да најдат сè прилично брзо. 

Дизајнот е едноставен и стилски, а првиот дел од почетната страница е слика со целосна ширина со длабоки бои. Ќе го видите логото во горниот лев агол и четири секции во горниот десен агол: За, Вести, Читај ме и Преземи акција. 

Откако ќе кликнете на Преземи акција, ќе бидете пренасочени на страница каде што можете да донирате и да придонесете за организацијата или да ѝ се придружите доколку сакате да учествувате. 

Уште повеќе, кога ќе кликнете на Вести, ќе бидете пренасочени на страница на блог, така што овој шаблон е совршен за бизниси кои можат добро да го користат просторот за блогирање. 

7. Гледано

Се гледа шаблонот Squarespace
 • Име на шаблон: Гледа 
 • Совршен за: Мали брендови, мали онлајн модни продавници
 • Цена: слободен

Ако барате шаблон за онлајн модна продавница, треба да го проверите Seen. Тој е минималистички, елегантен и исклучително лесен за навигација - има само три главни делови во горниот лев агол - Купувајте, За и Контакт. 

Мора да споменеме дека овој шаблон е совршен избор за мал бренд кој нема премногу парчиња за продажба, бидејќи нема подкатегории под Shop. Под него можете да ги видите сите производи. Сепак, ова може да се прилагоди за да одговара на вашите преференции. 

Покрај тоа што е совршен образец за онлајн продавница, Seen може да биде и одличен избор за други видови онлајн продавници, како што се локални книжарници, козметика, шминка итн. 

8. Вестер

вестер тема
 • Име на шаблон: Вестер
 • Совршен за: Писатели, блогери за животни стилови и патувања
 • Цена: слободен

Вестер е совршен шаблон за Squarespace за писатели или блогери за патувања минималистички и непретенциозни стилови. Неговата бела позадина и типографијата се класичен сериф фонт со атмосфера од 50-тите

Исто така, ни се допаѓа како Вестер е испишан во горниот центар со истото старомодно лого.

Друга работа што е доста корисна за Vester е опцијата за филтрирање што ќе ја забележите во заглавието на веб-страницата во горниот лев агол. Може да видите различни подкатегории кога ќе го движите курсорот над делот Категории. Исто така, можете да изберете колку статии сакате да објавите на почетната страница. 

9. Порамни и проток

Порамни и проток
 • Име на шаблон: Порамни и проток 
 • Совршен за: Студија за јога или пилатес
 • Цена: слободен

Порамни и проток е дефинитивно еден од нашите омилени шаблони. Палетите на бои се прилично смирувачки и во хармонија една со друга, а целокупниот дизајн е многу течен и без многу задебелени елементи или типографија. Тој е елегантен, минималистички и совршен избор за студиа за јога или пилатес. 

Скролувајќи надолу на почетната страница, ќе забележите многу суптилни анимации на слики од лево и десно. Бојата на позадината се менува додека се движите надолу, преминувајќи од сива во бела со повторувачка шема. 

Овој шаблон има шест секции во горниот десен агол: Часови, Наставници, Обука, Весник, Најавете се и Регистрирајте се, што ќе ги забележите веднаш поради црниот правоаголник што се издвојува од другите елементи на веб-локацијата. 

10. Брауер

Невеста
 • Име на шаблон: Невеста
 • Совршен за: Блогери за рецепти и храна 
 • Цена: слободен

Блогерите за храна сакаат да ги комбинираат своите написи со одлични фотографии, а Brower ви овозможува да ги покажете вашите вештини за готвење и фотографирање истовремено!

Овој директен шаблон со чист изглед е совршено решение за сите кои се страстни за споделување рецепти додека работите се едноставни. Позадината е многу нежна розова нијанса и можете да ја приспособите или да ја промените ако сакате да одите со нешто понеутрално. 

Врвниот центар има три главни категории: Блог, За и Контакт. Кога ќе кликнете на Блог, ќе бидете пренасочени до целата архива на статии за рецепти. Можете исто така да ги споделите најновите рецепти на почетната страница. 

11. Сухама

Сухама
 • Име на шаблон: Сухама 
 • Совршен за: бизниси од едно лице, писатели, freelancers, уметници, портфолија
 • Цена: слободен

Да претпоставиме дека поседувате а бизнис за едно лице, или сте уметник кој би сакал да создаде некомплицирано портфолио, а вие сте во минималистички, но смели дизајни на интерфејс. Во тој случај, можеби ќе сакате да го погледнете шаблонот Сухама

Сухама е супер лесен за навигација и можете да го приспособите да остане веб-локација на една страница или да додадете неколку други страници ако сакате да споделите повеќе материјали. Ако не, можете да ги задржите работите кратки и слатки и да ги додадете сите информации на почетната страница.

Големината на фонтот е прилично голема, така што не можете да пропуштите ништо што е напишано на почетната страница. Има храбар контраст помеѓу белите букви и цврстата портокалова позадина. Ако не ви се допаѓаат впечатливите контрасти, можете лесно да ги приспособите и да ги менувате боите. 

12. Талва

Талва
 • Име на шаблон: Талва
 • Совршен за: уметнички портфолија, бизниси за едно лице 
 • Цена: слободен

Последниот образец на нашата листа е Талва - уште еден минималистички и многу чист шаблон што можете да го користите за да креирате уметничко портфолио или покажете го вашиот бизнис за едно лице.

Почетната страница во основа е исполнета со различни слики со целосна ширина што можете да ги зумирате ако сакате подобро да проверите некои детали. За разлика од претходниот шаблон, Сухама, Талва има три секции - Блог, За страница и страница за контакт. 

Како што можете да видите од сликата, лесно е да се движите низ овој шаблон бидејќи нема многу категории или дополнителни елементи што може да ви го одвлечат вниманието. 

Резиме – Кои се најдобрите шаблони и дизајни на Squarespace за 2024 година?

Се надеваме дека нашата статија ви помогна да го најдете токму она што го барате. Сега се што ви преостанува е да направите бидете креативни и започнете го вашето патување со Squarespace. Ако ова е вашата прва средба со Squarespace, можеби ќе сакате и вие дознајте повеќе за плановите за цени и бесплатниот пробен период Понуди на Squarespace.

Ако сте заинтересирани да ги запознаете другите карактеристики на Squarespace, можете да ги прочитате нашите преглед и запознајте се со градителот на веб-страницата.

Исто така, има многу различни создавачи на веб-страници таму, и не треба да биде изненадување ако претпочитате да користите друг. Ако сакате да се запознаете со платформи слични на Squarespace, ние исто така сме разгледа девет други платформи за градење веб-страници, затоа погрижете се да ги проверите.

Исто така, откако ќе започнете да ја развивате вашата веб-страница, не заборавајте дека:

 • Squarespace е лесен за употреба и е погодна за почетници
 • Помалку е повеќе. Не претерувајте со деталите за дизајнот; одржувајте ја вашата веб-страница чиста и минимална. 
 • Обидете се да го задржите дизајнот на вашата веб-страница чист и јасен, но не заборавајте да додадете малку боја ако е можно.
 • Веб-страници со неколку убави анимации нивните посетители уживаат многу, затоа размислете да ги имате на вашата веб-страница.
 • Визуелниот дизајн е важен многу, но вашата веб-страница исто така треба да биде информативна за посетителите. Затоа, не ги разочарувајте кога станува збор за текстуалната содржина.
 • Прелистајте ги сите шаблони на Squarespace овде.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...