Дали треба да ги обезбедите вашите лозинки со Dashlane? Преглед на карактеристики, безбедност и цени

in Менаџери за лозинки

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Со многу возбудливи функции за безбедност и приватност, како што се темна веб-мониторинг, шифрирање со нула знаење и сопствен VPN, Dashlane прави чекори во светот на менаџерите со лозинки - дознајте за што се работи за возбуда во овој преглед на Dashlane за 2024 година.

Резиме на преглед на Dashlane (TL;DR)
Рејтинг
Цена
Од 4.99 долари месечно
Бесплатни план
Да (но еден уред и максимум 50 лозинки)
Енкрипција
Шифрирање AES-256 битна
Биометриски најава
Face ID, Pixel Face Unlock, Touch ID на iOS и macOS, Android и Windows читачи за отпечатоци
2fa/mfa
Да
Пополнување на формулари
Да
Темно следење на веб
Да
Поддржани платформи
Windows macOS, Android, iOS, Linux
Ревизија на лозинка
Да
Клучни карактеристики
Шифрирано складирање на датотеки со нула знаење. Автоматско менување на лозинката. Неограничен VPN. Набљудување на темната мрежа. Споделување лозинка. Ревизија на јачината на лозинката
Тековен договор
Добијте 3 бесплатни месеци Dashlane Premium

Заборавањето на моите силни лозинки се случува постојано – кога ги заменувам уредите, се префрлам помеѓу работните и личните сметки или едноставно затоа што заборавам да одберам „Запомни ме“.

Како и да е, на крајот губам дел од времето на ресетирање на моите лозинки, или повообичаено отколку што би сакал да признаам, само да се откажам од бес. Се обидов да користам менаџери за лозинки претходно, но не успеав. Процесот секогаш се чувствуваше незгоден, имаше премногу лозинки за внесување, а тие едноставно не се држат.

Така е додека не открив Dashlane, а потоа конечно ја разбрав привлечноста на добрата апликација за управување со лозинки.

Фејсбук. Gmail. Dropbox. Твитер. Онлајн банкарство. Надвор од мојата глава, ова се само неколку веб-страници што ги посетувам секојдневно. Без разлика дали е за работа, забава или социјален ангажман, јас сум на Интернет. И колку повеќе време поминувам овде, толку повеќе лозинки морам да запомнам и животот ми станува пофрустрирачки.

Добрите и лошите страни

Dashlane добрите

 • Темно следење на веб

Dashlane континуирано ја скенира темната мрежа и ве држи во тек за прекршување на податоците каде што вашата адреса на е-пошта можеби била компромитирана.

 • Функционалност со повеќе уреди

Во своите платени верзии, Dashlane syncлозинки и податоци на сите ваши избрани уреди.

 • VPN

Dashlane е единствениот менаџер за лозинки чија премиум верзија има вградена сопствена VPN услуга!

 • Проверка на здравјето на лозинката

Услугата за ревизија на лозинка на Dashlane е една од најдобрите што ќе ги најдете. Тој е многу прецизен и навистина доста сеопфатен.

 • Распространета функционалност

Не само што Dashlane е достапен за Mac, Windows, Android и iOS, туку доаѓа и на 12 различни јазици.

Дашлејн Конс

 • Ограничена бесплатна верзија

Се разбира, бесплатната верзија на апликацијата ќе има помалку функции од нејзините платени верзии. Но, обично можете да најдете подобри функции во бесплатната верзија на многу други менаџери за лозинки.

 • Нееднаква пристапност низ платформите

Не сите десктоп функции на Dashlane се подеднакво достапни на нивните веб и мобилни апликации... но тие велат дека работат на тоа.

Клучни карактеристики

Кога првпат се појави Dashlane, не се издвојуваше баш. Можете лесно да го превидите во корист на други повеќе популарни менаџери за лозинки, како LastPass и Bitwarden. Во последниве години, сепак, тоа се промени.

Постојат голем број функции што ги обезбедува Dashlane како дел од својот премиум план што нема да ги добиете со многу други слични апликации, како што се бесплатен VPN и следење на темната веб-страница. Ајде да видиме како изгледаат главните функции на веб-апликацијата, која исто така инсталира екстензија во вашиот прелистувач.

За да користите Dashlane на вашиот компјутер, посетете dashlane.com/addweb и следете ги инструкциите на екранот.

Пополнување на формулари

Една од најзгодните карактеристики што ги обезбедува Dashlane е Пополнување на формулари. Ви овозможува да ги зачувате сите ваши лични податоци за лична карта, како и информации за плаќање, така што Dashlane може да ги пополни за вас кога ви треба. Заштедени се толку многу време и стрес!

Ќе го најдете менито за акција Dashlane на левата страна на екранот во веб-апликацијата. Изгледа вака:

Оттука, можете да започнете со внесување на вашите информации за автоматско пополнување на формуларот.

Лични податоци и складирање на лична карта

Dashlane ви овозможува да складирате различни лични информации што често ќе треба да ги внесувате на различни веб-локации.

Можете исто така да ги чувате вашите лични карти, пасоши, број за социјално осигурување итн., за да не мора да се оптоварувате со носењето на физичките копии:

Сега, иако сум сосема задоволен со услугата за складирање информации досега, посакувам да има опција да додадам некои сопствени полиња на моите постоечки информации.

Исплата Информации

Друга услуга за автоматско пополнување обезбедена од Dashlane е за вашите информации за плаќање. Можете да додавате банкарски сметки и дебитни/кредитни картички со цел да го направите вашето следно плаќање преку Интернет брзо и брзо.

Безбедни белешки

Мисли, планови, тајни, соништа - сите ние имаме работи што сакаме да ги запишеме само за нашите очи. Може да користите дневник или апликација за преносни компјутери на вашиот телефон, или можете да ги складирате во безбедните белешки на Dashlane, каде што ќе имате постојан пристап.

Безбедносните белешки, според мое мислење, се одлично дополнување, но посакувам да бидат достапни и во Dashlane Free.

Темно следење на веб

За жал, прекршувањето на податоците е честа појава на Интернет. Имајќи го тоа на ум, Dashlane вклучи услуга за следење на темната веб-страница, каде што темната мрежа се скенира за вашата адреса за е-пошта. Потоа, ако се најде некој од вашите протечени податоци, Dashlane веднаш ве известува.

Функцијата за следење на темната веб-страница на Dashlane го прави следново:

 • Ви овозможува да следите до 5 адреси на е-пошта
 • Работи 24/7 надзор со избраните адреси на е-пошта
 • Ве известува веднаш во случај на прекршување на податоците

Ја испробав услугата за следење на темната веб-страница и дознав дека мојата адреса на е-пошта е компромитирана на 8 различни платформи:

Со оглед на тоа што со години не сум користел 7 од 8 од овие услуги, бев прилично шокиран. Кликнав на копчето „Прикажи детали“ што се појави покрај една од веб-локациите, bitly.com (како што можете да видите погоре), и еве што најдов:

Сега, иако ова е доста импресивно, се прашував што ја прави услугата за следење на темната веб-страница на Dashlane различна од оние како Bitwarden и RememBear, кои ја користат бесплатната база на податоци за Дали сум бил засеан.

Тоа го научив Dashlane ги складира сите информации за сите бази на податоци на нивните сопствени сервери. Тоа веднаш ми ги прави многу подоверливи за мене.

Да се ​​биде во мрак за она што се случува во поголемиот дел од темната мрежа обично е благослов. Значи, добро е да знам дека некој е на моја страна.

Леснотија на користење

Корисничкото искуство што го обезбедува Dashlane е несомнено едно од најдобрите. Одејќи на нивната веб-страница, бев пречекан со минималистички, но динамичен дизајн.

Процесот е рационализиран со интерфејс кој е чист, ненаместен и навистина доста лесен за користење. Го сакам овој вид на беспрекорен дизајн за безбедносни апликации како овие - тие ме прават да се чувствувам уверено.

Пријавување на Dashlane

Создавањето сметка на Dashlane е некомплицирано. Но, на ист начин како што всушност ќе треба да ја преземете апликацијата на вашиот телефон за да направите сметка, ќе мора да ја инсталирате веб-апликацијата (и придружната екстензија на прелистувачот) ако користите компјутер за да го направите тоа .

После тоа, сепак, тоа е супер лесно. Започнете со внесување на вашата адреса за е-пошта, вака:

карактеристики на dashlane

Главна лозинка

Следно, време е да ја креирате главната лозинка. Додека пишувате, над полето за текст ќе се појави метар кој ја оценува јачината на вашата лозинка. Ако Дашлејн не го смета за доволно силен, нема да биде прифатен.

Еве пример за прилично пристојна лозинка:

Како што можете да видите, користев наизменични букви, како и серија од 8 броеви. Таква лозинка е многу потешко за хакер да пробие.

Важно: Dashlane не ја складира вашата Главна лозинка. Затоа, запишете го некаде на безбедно или означете го во вашиот мозок!

Забелешка: Ви препорачуваме да ја креирате вашата сметка на мобилен уред бидејќи ви дава опција да ја овозможите функцијата за биометриско отклучување бета. Ова го користи вашиот отпечаток од прст или препознавање лице за да ви овозможи пристап до апликацијата. Исто така, многу го олеснува ресетирањето на главната лозинка - доколку ја заборавите.

Се разбира, секогаш можете да поставите биометриска брава и подоцна.

Белешка за наставката за веб-апликација/прелистувач

Користењето Dashlane е прилично лесно и на мобилни и на веб. Нема да ви биде тешко да ги следите упатствата или да ги лоцирате вашите работи.

Сепак, имајќи предвид дека тие се во процес на укинување на нивната десктоп апликација и целосно префрлање на нивната веб-апликација, ќе мора да ја преземете екстензијата на нивниот прелистувач (која е за среќа достапна за сите главни прелистувачи: Chrome, Edge, Firefox, Safari, и Opera) со цел да се инсталира Dashlane.

Екстензијата на прелистувачот, пак, доаѓа со она што се нарекува „веб апликација“. Сепак, сè уште не се достапни сите функции и на веб-апликацијата и на мобилната апликација, така што на тоа треба да внимавате.

Исто така, не можев да ја најдам врската за преземање за десктоп апликацијата толку лесно како што ја најдов наставката на прелистувачот Dashlane. И, бидејќи апликацијата за десктоп се укинува, преземањето и онака би било бесмислено - особено ако се земе предвид дека многу функции ќе потрае некое време за да се појават на други платформи.

Управување со лозинка

Со тоа што е надвор од патот, можеме да дојдеме до важниот дел: додавање на вашите лозинки во Dashlane Password Manager.

Додавање / увоз на лозинки

Лозинките на Dashlane се прилично лесни за додавање. На веб-апликацијата, започнете со повлекување на делот „Лозинки“ од менито на левата страна на екранот. Кликнете на „Додај лозинки“ за да започнете.

Ќе ве поздрават некои веб-локации кои најчесто се користат на Интернет. Можете да изберете една од овие веб-локации за да ја внесете вашата лозинка. Почнав со Фејсбук. Потоа ми беше побарано да го направам следново:

 • Отворете ја веб-страницата. Забелешка: Ако сте најавени, одјавете се (само еднаш).
 • Најавете се со внесување на вашата е-пошта и лозинка.
 • Кликнете Зачувај кога Dashlane ќе понуди да ги зачува информациите за најавување.

Ги следев нивните упатства. Како што се најавив повторно на Фејсбук, Дашлејн ме поттикна да ја зачувам лозинката што штотуку ја внесов:

Кликнав „Зачувај“ и тоа беше тоа. Успешно ја внесов мојата прва лозинка во Dashlane. Можев повторно да пристапам до оваа лозинка од Dashlane Password Manager „Vault“ во екстензијата на прелистувачот:

Генератор на лозинка

Генераторот на лозинки е еден од главните показатели за перформансите на менаџерот за лозинки. Решив да го тестирам генераторот на лозинки на Dashlane со ресетирање на лозинката за мојата сметка на Microsoft.com. Откако бев таму, автоматски бев поттикнат од Dashlane да изберам силна лозинка генерирана од нив.

Можете исто така да пристапите до генератор на лозинки на Dashlane од екстензијата на прелистувачот:

Генераторот на лозинки Dashlane стандардно создава лозинки со 12 знаци. Сепак, имате можност да ја прилагодите лозинката целосно според вашите потреби. Од вас зависи дали сакате да вклучите букви, цифри, симболи и слични знаци, а исто така и колку знаци сакате да биде должината на лозинката. 

Сега, можеби изгледа како проблем што треба да ја запаметите и запомните која било сложена безбедна лозинка што Dashlane ја нашла за да ја користите. И нема да лажам, посакувам да има опција за генерирање силни лозинки кои се полесни за читање/запомнување, што е нешто што многу други менаџери за лозинки можат да го направат.

Но, повторно, користите менаџер за лозинки, така што не мора да ги запомните вашите лозинки на прво место! Значи, на крајот на краиштата, има совршена смисла да користите која било лозинка што ви е предложена ако сакате да бидете безбедни.

Сè додека се сеќавате на вашата главна лозинка и ја имате инсталирано апликацијата на сите ваши уреди, треба да бидете подготвени да одите. И Dashlane несомнено прави некои многу силни лозинки.

Друга работа што треба да ја цените за генератор на лозинки е тоа што ќе можете да ја видите претходно генерираната историја на лозинки.

Значи, во случај да сте користеле една од генерираните лозинки на Dashlane за да направите сметка некаде, но да ви е исклучено автоматското зачувување, имате опција рачно да ја копирате и залепите лозинката во вашиот сеф за лозинки Dashlane. 

Автоматско пополнување лозинки

Откако ќе му дадете една од вашите лозинки на Dashlane, тој автоматски ќе ја внесе лозинката за вас на соодветната веб-локација, така што нема да морате. Го тестирав со обид да се логирам на мојот Dropbox сметка. Откако ја внесов мојата адреса за е-пошта, Дашлејн го направи остатокот за мене:

Навистина е лесно како тоа.

Ревизија на лозинка

Сега доаѓаме до функцијата Password Health на Dashlane, која е нивната услуга за ревизија на лозинка. Оваа функција секогаш ги скенира вашите зачувани лозинки со цел да идентификува повторно употребени, компромитирани или слаби лозинки. Врз основа на здравјето на вашите лозинки, ќе ви биде доделен безбедносен резултат за лозинка.

За среќа, сите 4 мои внесени лозинки Дашлејн ги сметаше за здрави. Сепак, како што можете да видите, лозинките се категоризираат според нивното здравје во следните делови:

 • Компромитирани лозинки
 • Слаби лозинки
 • Повторно употребени лозинки
 • Исклучено

Функцијата за ревизија на безбедноста на лозинката е онаа што ќе ја сретнете во различни најдобри менаџери за лозинки, како што се 1Password и LastPass. Во таа смисла, ова не е особено уникатна карактеристика.

Сепак, Dashlane прави навистина добра работа во мерењето на здравјето на вашата лозинка и осигурувајќи дека ќе излезете од навиката да користите слаби лозинки.

Промена на лозинка

Разменувачот на лозинка на Dashlane ви овозможува лесно да ја промените лозинката на сметката. Ќе го најдете менувачот на лозинка во делот „Лозинки“ на веб-апликацијата на левото мени.

Проблемот со кој се соочив овде со менувачот на лозинка Dashlane е тоа што не можев да ја сменам лозинката од Tumblr.com од апликацијата. Соодветно на тоа, морав сам да ја посетам веб-страницата за да ја сменам мојата лозинка, која Dashlane потоа ја обврза на нејзината меморија.

Тоа беше донекаде фрустрирачки бидејќи имав впечаток дека тоа може да го направи менувачот на лозинка автоматски, со минимален придонес од мене. Сепак, се испостави дека тоа е карактеристика што, уште еднаш, ќе ја најдете само во апликацијата за десктоп.

Споделување и соработка

Еве како Dashlane ви дозволува да споделувате и да соработувате со вашите колеги и сакани.

Безбедно споделување лозинка

Како и сите најдобри менаџери со лозинки, Dashlane ви дава опција да споделувате лозинки (или кои било други информации што може да се споделуваат што сте ги зачувале на нивните сервери) со избрани поединци. Значи, да речеме дека вашето момче сака пристап до вашиот Netflix. Можете само да ја споделите лозинката со него директно од веб-апликацијата.

Ја тестирав функцијата со деталите за мојата сметка на tumblr.com и ги споделив со себе во друга лажна сметка. Отпрвин, добив барање да изберам од една од сметките што ги зачував на Dashlane:

Откако ја избрав соодветната сметка, ми беше дадена опција да споделам ограничени права или целосни права на споделените содржини:

Ако одберете ограничени права, вашиот избран примач ќе има пристап само до вашата споделена лозинка со тоа што ќе може да ја користи, но нема да ја гледа.

Бидете внимателни со целосни права бидејќи вашиот избран примач ќе ги добие истите права што ги имате вие. Ова значи дека тие не само што можат да гледаат и споделуваат лозинки, туку можат да го користат, уредуваат, споделуваат, па дури и да го отповикаат вашиот пристап. Дај!

Пристап за итни случаи

Функцијата за итен пристап на Dashlane ви овозможува да споделите некои или сите ваши зачувани лозинки (и безбедни белешки) со еден контакт на кого му верувате. Ова се прави со внесување на адресата на е-пошта на избраниот контакт и им се испраќа покана.

Доколку прифатат и изберат да бидат ваш контакт за итни случаи, ќе им биде дозволен пристап до избраните предмети за итни случаи или веднаш или по завршувањето на периодот на чекање. Од тебе зависи.

Периодот на чекање може да се постави од веднаш до 60 дена. Ќе добиете известување од Dashlane ако избраниот контакт за итни случаи побара пристап до вашите споделени податоци. 

Сега, еве што е Дашлејн нема дозволете вашиот контакт за итни случаи да пристапи:

 • Лични информации
 • Информации за исплата
 • Лични карти

Ова може да изгледа како неуспех ако сте навикнати да користите услуги како LastPass, каде што контактите за итни случаи имаат пристап до целиот ваш трезор. И во многу случаи, тоа е. Сепак, за разлика од LastPass, Dashlane не ќе ви овозможи да изберете што точно сакате да споделите. Така, претпоставувам дека добивате некои, а некои губите.

Уште еднаш, открив дека оваа функција е недостапна на веб-апликацијата и може да се пристапи само на десктоп-апликацијата. Во оваа фаза, почнав да се чувствувам малку фрустриран од бројот на функции до кои не можев да пристапам освен ако не ја користев апликацијата за мобилни или десктоп.

Тоа е затоа што со користење на десктоп апликацијата, каде што оваа и други функции се достапно, повеќе не е опција бидејќи одлучија да ја прекинат поддршката за тоа.

Сè што е кажано, вреди да се напомене дека оваа функција е онаа што вообичаено нема да ја најдете кај другите менаџери за лозинки.

Безбедноста и приватноста

Важно е да знаете какви мерки се преземени од избраниот менаџер за лозинки за обезбедување и заштита на вашите податоци. Еве ги безбедносните мерки и сертификати со кои се ангажирани службите на Dashlane.

Енкрипција AES-256

Како и многу други напредни менаџери за лозинки, Dashlane ги шифрира сите податоци во вашиот свод за лозинки користејќи 256-битна AES (Advanced Encryption Standard) шифрирање, што е метод за шифрирање од воена класа. Се користи и во банките ширум светот и е одобрен од американската Агенција за национална безбедност (НСА).

Затоа, не е изненадување што оваа енкрипција никогаш не била пробиена. Експертите велат дека со сегашната технологија, на шифрирањето AES-256 ќе бидат потребни милијарди години за да се пробие. Затоа, не грижете се - вие сте во добри раце.

Шифрирање од крај до крај (E2EE)

Понатаму, Дашлејн има и а политика на нула знаење (што можеби го знаете по името на шифрирање од крај до крај), што значи дека сите податоци складирани локално на вашиот уред се исто така шифрирани.

Со други зборови, вашите информации не се зачувани на серверите на Dashlane. Ниту еден персонал на Dashlane не може да пристапи или прегледува кој било од податоците што сте ги зачувале. Не сите менаџери со лозинки ја имаат воспоставено оваа безбедносна мерка.

Двофакторна автентикација (2FA)

Двофакторна автентикација (2FA) е една од најчесто користените безбедносни мерки на Интернет и ќе ја најдете во речиси сите менаџери за лозинки. Потребно е да поминете низ две одделни нивоа на безбедносни проверки пред да можете да пристапите до вашата сметка. Во Dashlane, имате две опции за 2FA за да изберете од:

Можете да користите апликација за автентикатор како на пр Google Authenticator или Authy. Алтернативно, имате опција да изберете безбедносен клуч U2F во врска со уред за автентикација како што е YubiKey.

Се соочив со некои пречки кога се обидов да овозможам 2FA. Прво, не можев да пристапам до функцијата на веб-апликацијата. Ова беше голем неуспех за мене бидејќи главно ја користев веб-апликацијата за сите мои операции, а не апликацијата за десктоп Dashlane.

Меѓутоа, кога се префрлив на мојата апликација Android Dashlane, можев да го поминам процесот.

Dashlane, исто така, ќе ви обезбеди резервни шифри од 2FA кои ќе ви овозможат пристап до вашиот свод за лозинки дури и ако го изгубите пристапот до вашата апликација за автентикатор. Овие кодови ќе бидат споделени со вас веднаш штом ќе овозможите 2FA; алтернативно, ќе ја добиете шифрата на вашиот мобилен телефон како текстуална порака доколку ја имате поставено.

Биометриски најава

Иако сè уште е во бета режим, една импресивна безбедносна карактеристика на Dashlane е неговото биометриско најавување. И за среќа, оваа функција може да се пристапи не само на iOS и Андроид, но Windows и Mac како добро.

Како што можете да замислите, користењето биометриско најавување е многу поудобно и, се разбира, е значително побрзо отколку да морате да ги внесувате вашите ингеренциите за најавување секој пат.

За жал, Dashlane планира да ја прекине поддршката за биометриско најавување за Mac и Windows. Моралот на оваа конкретна приказна - а можеби и секоја друга приказна за менаџерот на лозинки - е никогаш да не ја заборавите главната лозинка. Освен тоа, секогаш можете да ја користите биометриската функција на вашиот телефон.

Усогласеност со GDPR и CCPA

Општата регулатива за заштита на податоците (GDPR) е збир на правила дизајнирани од Европската Унија за да им се даде на жителите поголема контрола врз нивните лични податоци.

Законот за заштита на приватноста на потрошувачите во Калифорнија (CCPA) е сличен збир на правила што се применуваат за жителите на Калифорнија. Овие упатства не само што им даваат на корисниците права на лични податоци, туку и ја поддржуваат правната рамка за истите.

Dashlane е усогласен и со GDPR и со CCPA. Уште повеќе причина, мислам, да им верувам на моите податоци.

Вашите податоци зачувани во Dashlane

Можеби се прашувате, ако сите информации што сте ги споделиле со Dashlane се недостапни за нив, што складираат?

Тоа е прилично лесно. Вашата адреса за е-пошта, се разбира, е регистрирана во Dashlane. Така се и вашите информации за наплата ако сте платен корисник. И, конечно, сите пораки што се разменуваат помеѓу вас и поддршката за корисници на Dashlane се исто така зачувани за следење на перформансите.

На таа белешка, информациите за тоа како ја користите веб-апликацијата и мобилната апликација на Dashlane, исто така, ќе бидат складирани од нив со цел, уште еднаш, да ги следат и подобрат перформансите. Сфатете го тоа како автоматски фидбек. 

Сега, иако вашите шифрирани податоци може да транзитираат или да бидат поддржани на серверите на Dashlane, тие никогаш нема да можат да пристапат до нив поради мерките за шифрирање што ги разгледавме погоре.

Бенефиции

Од сите одлични карактеристики што ги нуди Dashlane, VPN можеби најмногу се издвојува, едноставно затоа што е единствениот менаџер за лозинки што го нуди. Еве што има да понуди.

Dashlane VPN (виртуелна приватна мрежа)

Во случај да не знаете што е VPN, тоа значи Виртуелна приватна мрежа. Како што сугерира името, VPN ја заштитува вашата интернет активност со маскирање на вашата IP адреса, спречување на секое следење на вашата активност и генерално сокривање што и да правите на Интернет (ние не судиме, вие правите вие).

Можеби најпопуларно, користењето VPN е најлесниот начин да добиете пристап до содржината што е блокирана на вашата специфична географска локација.

Ако веќе сте запознаени со VPN, дефинитивно ќе сте слушнале за Hotspot Shield. Па, VPN на Dashlane се напојува со Hotspot Shield! Овој давател на VPN користи 256-битна AES шифрирање, така што уште еднаш, вашите податоци и активност се целосно безбедни.

Уште повеќе, Dashlane строго ја следи политиката според која тие не следат или складираат некоја од вашите активности.

Но, можеби најимпресивното нешто во врска со VPN-то на Dashlane е тоа што нема ограничување за тоа колку податоци можете да користите. Повеќето VPN кои доаѓаат бесплатно со други производи, или бесплатната верзија на платена VPN, имаат ограничувања за користење, на пр., месечен додаток од 500 MB на Tunnelbear.

Како што рече, VPN на Dashlane не е магично решение за проблемите со VPN. Ако се обидете да користите услуги за стриминг како Netflix и Disney+ со VPN, најверојатно ќе ве фатат и ќе ви биде забрането да ја користите услугата.

Плус, нема прекинувач за убиство во VPN на Dashlane, што значи дека нема да можете да ја исклучите вашата интернет конекција ако се открие вашиот VPN.

Сепак, за општо прелистување, игри, а исто така и торентирање, ќе уживате во голема брзина додека користите VPN на Dashlane.

Бесплатен наспроти премиум план

функцијаБесплатни планПремиум план
Безбедно складирање на лозинкаСкладирање до 50 лозинкиНеограничено складирање на лозинка
Темно следење на вебНеДа
Персонализирани безбедносни предупредувањаДаДа
VPNНеДа
Безбедни белешкиНеДа
Шифрирана меморија за датотеки (1 GB)НеДа
Лозинка здравјеДаДа
Генератор на лозинкаДаДа
Автоматско пополнување на формулари и плаќањеДаДа
Автоматски менувач на лозинкаНеДа
Уреди1 уредНеограничени уреди
Споделете ја лозинкатаДо 5 сметкиНеограничени сметки

Планови за цени

Кога ќе се регистрирате за Dashlane, нема да ја користите нивната бесплатна верзија. Наместо тоа, автоматски ќе се вклучите во нивниот премиум пробен период, кој трае 30 дена.

После тоа, имате можност да го купите премиум планот за месечна претплата или да се префрлите на друг план. Другите менаџери со лозинки обично прво ги земаат вашите информации за плаќање, но тоа не е случај со Dashlane.

Dashlane нуди 3 различни планови за сметки: Essentials, Premium и Family. Секој од нив има различна цена и доаѓа со различни карактеристики. Ајде да го погледнеме секој по ред за да можете да одлучите дали ова е најдобриот менаџер за лозинки за вас.

ПланЦенаКлучни карактеристики
слободен$ 0 месечно1 уред: Складирање до 50 лозинки, генератор на безбедни лозинки, автоматско пополнување за плаќања и формулари, безбедносни предупредувања, 2FA (со апликации за автентикатор), споделување лозинки до 5 сметки, пристап за итни случаи.
Најважен$ 2.49 месечно2 уреди: функции за управување со лозинки, безбедно споделување, безбедни белешки, автоматско менување на лозинката.
Премиум$ 3.99 месечноНеограничени уреди: функции за управување со лозинки, напредни безбедносни опции и алатки, VPN со неограничен опсег, напредни 2FA, безбедно складирање на датотеки од 1 GB.
Семејство$ 5.99 месечноШест посебни сметки со Premium функции, управувани според еден план.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Откако го користев менаџерот за лозинки Dashlane, го разбирам нивното тврдење дека тие „го олеснуваат Интернетот“. Dashlane е ефикасен, лесен за користење и останува чекор пред мене. Плус, тие имаат врвна поддршка за корисници.

Сметам дека нееднаквата достапност на функциите на платформите е ограничувачка. До некои функции може да се пристапи само на мобилната или десктоп апликацијата Dashlane. А имајќи предвид дека апликацијата за десктоп се исфрла од употреба, преземањето на таа апликација е бесмислено.

Dashlane Password Manager

Dashlane Лозинка менаџер ги штити бизнисите и луѓето со лесни за употреба, моќни функции. Бесплатната верзија на Dashlane е интуитивна и функционална, но можете да ја користите само на еден уред. Планот за премиум е разумен на 59.99 $ годишно (или 4.99 $ месечно) и овозможува неограничено складирање на лозинка преку неограничен број на уреди.

Така, Dashlane тврди дека работат на тоа да ги направат сите функции подеднакво достапни на сите платформи. После тоа, тие лесно можеа да ги победат повеќето водечки менаџери за лозинки. Повелете и дајте му шанса на пробната верзија на Dashlane - верувајте ми, нема да зажалите.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Dashlane е посветена на подобрување на вашиот дигитален живот со континуирани надградби и најсовремени функции и обезбедување исклучително управување со лозинка и безбедност на корисниците. Еве некои од најновите ажурирања (од јуни 2024 година):

 • Лиценци за веб-страница на ниво на компанијата: Dashlane воведува програма за лиценца за локација, поедноставувајќи го управувањето со лиценците за ИТ администраторите и поддржувајќи го организацискиот раст без мака за следење на местата.
 • Најава без лозинка на мобилен телефон: Dashlane станува првиот менаџер за акредитиви кој нуди најавување без лозинка, елиминирајќи ја главната лозинка на уредите со iOS и Android.
 • Доверливо ДЗС и обезбедување: Оваа функција им овозможува на компаниите беспрекорно да го интегрираат Dashlane со нивната ИТ инфраструктура, рационализирајќи ја автентикацијата и обезбедувањето на корисниците.
 • Засилена безбедност со ДЗС и Управувач со акредитиви: Комбинирање на Single Sign-On (SSO) со менаџер за акредитиви, Dashlane ја подобрува безбедноста и го поедноставува пристапот на вработените.
 • Интеграција на CLI способност: Функцијата за интерфејс на командната линија (CLI) им користи на ИТ администраторите, корисниците и програмерите, подобрувајќи ја корисноста на Dashlane како управувач со лозинки.
 • Промени во Dashlane Free: Dashlane Free ќе го ограничи складирањето лозинки на 25 лозинки по уред.
 • Создавање и складирање на лозинка на Android и iOS: Со најновите ажурирања на Android и iOS, Dashlane сега поддржува создавање и управување со лозинка на двете платформи.
 • Известувања за фишинг во веб-продолжување: Dashlane воведува проактивни предупредувања за фишинг во својата веб-екстензија, прво за менаџерите со лозинки.
 • Клуч за враќање за безбедност на сметката: Dashlane нуди безбедна и јасна опција за враќање на сметката за корисниците кои се најавуваат со главната лозинка.
 • Најава без лозинка за сметки на Dashlane: Dashlane најавува нов метод за најавување без лозинка, отстранувајќи ја потребата од Master Password.
 • Автоматско пополнување подобрувања: Неодамнешните ажурирања го прават зачувувањето и ажурирањето на лозинките поефикасно директно од менито Автоматско пополнување.
 • 2FA Поедноставување: Подобрувањата на автентикацијата со два фактори (2FA) го олеснуваат имплементирањето и користењето, како за ИТ администраторите, така и за вработените.
 • Проширена покриеност за лични планови: Надградбите на личните планови нудат повеќе заштита и функции, проширувајќи ги придобивките на најблиските на корисниците.
 • Почетен план на Dashlane за бизниси: Новиот Стартер план ги нуди основните карактеристики на Dashlane до 10 вработени по рамна цена.
 • Технолошка интеграција на ДЗС: Dashlane ја зајакнува сајбер безбедноста со интеграцијата на технологијата на ДЗС, нудејќи увид во тоа како функционира ДЗС и нејзината имплементација.

Како ги тестираме менаџерите со лозинки: нашата методологија

Кога ги тестираме менаџерите за лозинки, започнуваме од самиот почеток, исто како и секој корисник.

Првиот чекор е купување на план. Овој процес е од клучно значење бидејќи ни дава прв поглед на опциите за плаќање, леснотијата на трансакцијата и какви било скриени трошоци или неочекувани продажби што може да демнат.

Следно, го преземаме менаџерот за лозинки. Овде, обрнуваме внимание на практични детали како што се големината на датотеката за преземање и просторот за складирање што го бара на нашите системи. Овие аспекти можат да бидат прилично значајни за ефикасноста на софтверот и корисникот.

Следува фазата на инсталација и поставување. Го инсталираме менаџерот за лозинки на различни системи и прелистувачи за темелно да ја процениме неговата компатибилност и леснотија на користење. Критичен дел од овој процес е оценувањето на креирањето на главната лозинка - тоа е од суштинско значење за безбедноста на податоците на корисникот.

Безбедноста и шифрирањето се во срцето на нашата методологија за тестирање. Ги испитуваме стандардите за шифрирање што ги користи менаџерот за лозинки, неговите протоколи за шифрирање, архитектурата со нула знаење и робусноста на неговите опции за автентикација со два или повеќе фактори. Исто така, ја проценуваме достапноста и ефективноста на опциите за враќање на сметката.

Ние ригорозно тестирајте ги основните карактеристики како складирање лозинка, можности за автоматско пополнување и автоматско зачувување, генерирање лозинка и функција за споделувањес. Овие се фундаментални за секојдневната употреба на менаџерот за лозинки и треба да работат беспрекорно.

Дополнителни функции се исто така ставени на тест. Гледаме работи како темна веб-мониторинг, безбедносни ревизии, шифрирано складирање датотеки, автоматски менувачи на лозинки и интегрирани VPN. Нашата цел е да утврдиме дали овие карактеристики навистина додаваат вредност и ја подобруваат безбедноста или продуктивноста.

Цените се клучен фактор во нашите прегледи. Ги анализираме трошоците за секој пакет, мерејќи ги со понудените карактеристики и споредувајќи ги со конкурентите. Ги разгледуваме и сите достапни попусти или специјални зделки.

Конечно, ги оценуваме политиките за поддршка на клиентите и враќање на средствата. Го тестираме секој достапен канал за поддршка и бараме рефундирање за да видиме колку компаниите реагираат и помагаат. Ова ни дава увид во целокупната доверливост и квалитетот на услугите на клиентите на менаџерот за лозинки.

Преку овој сеопфатен пристап, имаме за цел да обезбедиме јасна и темелна евалуација на секој управувач со лозинки, нудејќи сознанија кои им помагаат на корисниците како вас да донесат информирана одлука.

За повеќе информации за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Што

Dashlane

Клиентите размислуваат

Повеќе од само менаџер за лозинки

Јануари 7, 2024

Dashlane е повеќе од само менаџер за лозинки; тоа е тврдина за дигитални идентитети. Елиминацијата на Master Password на мобилните уреди најавува нова ера на управување со лозинка, спојувајќи ги највисоките безбедносни стандарди со неспоредлива леснотија на користење. Додавањето на интеграции на алијас за е-пошта и воведувањето на директен систем за клучеви за обновување дополнително ја зголемуваат неговата привлечност. Мешавината на безбедноста на Dashlane, иновативните функции, како што е следењето на темната веб-страница и чистиот интерфејс лесен за корисникот, го прави непроценлив придружник за сите кои се сериозни во врска со заштитата на своето онлајн присуство.

Аватар за Германецот Даво
Даво Германецот

Најдобро за биз

Може 26, 2022

Првпат користев Dashlane на работа кога ја започнав мојата сегашна работа. Можеби нема толку многу интересни функции како LastPass, но добро ја завршува работата. Автоматското пополнување е многу подобро од LastPass. Единствениот проблем што го имав е тоа што личниот план нуди само 1 GB шифрирана складирање на датотеки. Имам многу документи што сакам безбедно да ги складирам и да можам да им пристапам насекаде. Засега, имам доволно простор, но ако продолжам да поставувам повеќе документи, ќе ми снема простор за неколку месеци…

Аватар за Рошан
Рошан

Љубов dashlane

Април 19, 2022

Dashlane работи беспрекорно на сите мои уреди. Имам семејна претплата и никогаш не сум слушнал некој во моето семејство да се жали за Дашлејн. Ако сакате да го заштитите вашето семејство и себе си, потребни ви се силни лозинки. Dashlane го олеснува генерирањето, складирањето и управувањето со силни лозинки. Единствено што не ми се допаѓа е што наплаќаат многу повеќе за семејни сметки.

Аватар за Берглио
Берглио

Најдобра апликација за лозинка

Март 5, 2022

Покрај тоа колку е лесно Dashlane управувањето со лозинките, ми се допаѓа фактот што Dashlane автоматски ги зачувува адресите и деталите за кредитната картичка. Морам редовно да ја пополнувам мојата адреса и десетици други детали во мојата работа. Некогаш беше мачна обидот за автоматско пополнување со функциите за автоматско пополнување на Chrome. Секогаш ќе ги погреши повеќето полиња. Dashlane ми дозволува да ги пополнам сите овие детали со само еден клик и речиси никогаш не е погрешно.

Аватар за Куки
Kouki

Не најдобро, но не и лошо…

Септември 28, 2021

Dashlane има сопствен VPN и бесплатна верзија. Ова не е најевтиниот ниту најскапиот менаџер за лозинки. Цената е фер, но едноставно не ми се допаѓа системот и неговата корисничка поддршка. Тоа е се.

Аватар за Џими А
Џими А

Бесплатна верзија

Септември 27, 2021

Да започнам сопствен бизнис додека сум студент е навистина таков сон. Решив да ја користам бесплатната верзија бидејќи сè уште немам доволно заштеди. Сепак, бесплатната верзија е ограничена на максимум 50 лозинки. Сè уште размислувам дали треба да добијам платен план или не, но засега, барам бесплатна верзија со повеќе бесплати.

Аватар за Јасмин Ц
Јасмин Ц

достават преглед

Референци

 1. Дашлејн – Планови https://www.dashlane.com/plans
 2. Дашлејн – Не можам да се логирам на мојот профил https://support.dashlane.com/hc/en-us/articles/202698981-I-can-t-log-in-to-my-Dashlane-account-I-may-have-forgotten-my-Master-Password
 3. Вовед во функцијата за итни случаи https://support.dashlane.com/hc/en-us/articles/360008918919-Introduction-to-the-Emergency-feature
 4. Dashlane – ЧПП за следење на Dark Web https://support.dashlane.com/hc/en-us/articles/360000230240-Dark-Web-Monitoring-FAQ
 5. Dashlane – Карактеристики https://www.dashlane.com/features

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Шимон Братвејт

Шимон Братвејт

Шимон е искусен професионалец за сајбер-безбедност и објавен автор на „Закон за сајбер безбедност: Заштитете се себеси и вашите клиенти“, и писател на Website Rating, првенствено се фокусира на теми поврзани со складирање во облак и решенија за резервни копии. Дополнително, неговата експертиза се протега на области како што се VPN и менаџери со лозинки, каде што нуди вредни сознанија и темелно истражување за да ги води читателите низ овие важни алатки за сајбер безбедност.

Почетна » Менаџери за лозинки » Дали треба да ги обезбедите вашите лозинки со Dashlane? Преглед на карактеристики, безбедност и цени

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...