Врвни производители на веб-страници за прекрасни веб-страници и профитабилни продавници

in Блог

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Изградбата на вашата прва веб-страница или онлајн продавница може да изгледа како застрашувачка задача. Има толку многу работи за одлучување. Треба да изберете добро име на домен, веб-домаќин и CMS софтвер, а потоа треба да научите како да управувате со сè. Но, постои полесен начин, и тука доаѓаат градителите на веб-страници ⇣

Главни преземања:

Градителите на веб-страници како Wix, Squarespace и Shopify се прифатливи за корисниците и економични за малите бизниси и поединци. Сепак, ова може да дојде на сметка на ограничените опции за прилагодување.

Изработувачите на веб-локации нудат претходно направени шаблони кои лесно може да се приспособат, но можеби нема да ја понудат целата напредна функционалност што може да му треба на корисникот, како што е интеграција со апликации од трети страни.

Иако создавачите на веб-страници нудат лесен начин за креирање веб-локација, тие можеби нема да дадат целосна сопственост на страницата и може да ја ограничат способноста на корисникот да ја премести страницата на друга платформа или домаќин.

Изработувачите на веб-страници се едноставни алатки базирани на интернет кои ви дозволуваат да ја изградите вашата веб-страница или онлајн продавница за неколку минути без да пишувате никаков код.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за најдобрите создавачи на веб-страници. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Иако повеќето создавачи на веб-локации се лесни за учење и преполни со карактеристики, не сите од нив се еднакви. Пред да одлучите со кој да одите, ајде да споредиме најдобрите градители на веб-страници на пазарот во моментов:

Најдобри создавачи на веб-страници: Нашата потесна листа

 • Wix
 • Од 16 долари месечно
  • Идеален за мали бизниси.
  • Не е потребно кодирање, над 900 шаблони и функционалност за влечење и спуштање.
  • Нуди вграден оптимизација, аналитика, е-трговија и интеграција на социјалните медиуми.
  • Недостатоци: ограничено складирање и помали брзини на вчитување.
  • Цените се движат од бесплатен план до ВИП план од 45 долари/месец.
 • Од 16 долари месечно
  • Познат по своите зачудувачки шаблони и вградените можности за оптимизација.
  • Нуди над 100 шаблони, маркетинг преку е-пошта и AMP форматирање.
  • Конс: Ограничени можности за е-трговија и помалку додатоци.
  • Идеален за фотографи или дизајнери на кои им е потребна визуелно тешка локација.
  • Цена: од 16 до 23 долари месечно.
 • Од 29 долари месечно
  • Најдобро за е-трговија, продажба на физички или дигитални производи.
  • Напојува 19% од топ 1 милион веб-страници за е-трговија.
  • Нуди следење на залихите, метрика на перформанси и претплати за плаќање на клиентите.
  • Конс: такси за трансакции и ограничени опции за шаблон.
  • Цена: од 29 до 299 долари месечно.


 • Од 2.99 долари месечно
  • Најприфатливо, почнувајќи од 2.99 $/месечно.
  • Идеален за лични веб-страници и мали бизниси.
  • Нуди повеќејазични функции и алатки за вештачка интелигенција.
  • Конс: Ограничено блогирање и без функционалност во областа на членовите.
 • Од 14 долари месечно
  • Најмоќен градител, погоден за веб-локации развиени по нарачка.
  • Нуди над 1500 шаблони и широко прилагодување.
  • Конс: стрмна крива на учење и месечни ограничувања на бесплатниот план.
  • Цена: Бесплатно до 36 $ / месец кога се плаќа годишно.
Wix
Од 16 долари месечно
 • Идеален за мали бизниси.
 • Не е потребно кодирање, над 900 шаблони и функционалност за влечење и спуштање.
 • Нуди вграден оптимизација, аналитика, е-трговија и интеграција на социјалните медиуми.
 • Недостатоци: ограничено складирање и помали брзини на вчитување.
 • Цените се движат од бесплатен план до ВИП план од 45 долари/месец.
Од 16 долари месечно
 • Познат по своите зачудувачки шаблони и вградените можности за оптимизација.
 • Нуди над 100 шаблони, маркетинг преку е-пошта и AMP форматирање.
 • Конс: Ограничени можности за е-трговија и помалку додатоци.
 • Идеален за фотографи или дизајнери на кои им е потребна визуелно тешка локација.
 • Цена: од 16 до 23 долари месечно.
Од 29 долари месечно
 • Најдобро за е-трговија, продажба на физички или дигитални производи.
 • Напојува 19% од топ 1 милион веб-страници за е-трговија.
 • Нуди следење на залихите, метрика на перформанси и претплати за плаќање на клиентите.
 • Конс: такси за трансакции и ограничени опции за шаблон.
 • Цена: од 29 до 299 долари месечно.


Од 2.99 долари месечно
 • Најприфатливо, почнувајќи од 2.99 $/месечно.
 • Идеален за лични веб-страници и мали бизниси.
 • Нуди повеќејазични функции и алатки за вештачка интелигенција.
 • Конс: Ограничено блогирање и без функционалност во областа на членовите.
Од 14 долари месечно
 • Најмоќен градител, погоден за веб-локации развиени по нарачка.
 • Нуди над 1500 шаблони и широко прилагодување.
 • Конс: стрмна крива на учење и месечни ограничувања на бесплатниот план.
 • Цена: Бесплатно до 36 $ / месец кога се плаќа годишно.

Врвни изработувачи на веб-страници: Целосна листа

Со толку многу производители на веб-страници наоколу, може да биде вистински предизвик да се најде градител кој нуди правилен баланс на функции и цена. Еве ја мојата листа на најдобри веб-билдери во моментов.

На крајот од оваа листа, вклучив и три од најлошите создавачи на веб-страници во 2024 година, силно препорачувам да се држите подалеку од нив!

1. Wix (Севкупно најдобар градител на веб-страници во 2024 година)

Wix

Карактеристики

 • # 1 влечење и пушти градител на веб-страници за мал бизнис во 2024 година
 • Бесплатно име на домен за првата година.
 • Продавајте билети за вашите настани директно на вашата веб-страница.
 • Управувајте со вашите нарачки за хотели и ресторани преку Интернет.
 • Продавајте претплати на вашата содржина.
Започнете со WIX (планови од 16 $/месец)

Планови за цени

Поврзете го доменот*КомбонеограниченВИПУЈП
Отстрани ги рекламитеНеДаДаДаДа
Прифати плаќањаНеНеНеДаДа
Онлајн продажбаНеНеДаДаДа
Бесплатен домен за прва годинаНеДаДаДаДа
Мебел за складирање500 MB2 GB5 GB50 GB100 GB
Пропусен опсег1 GB2 GBнеограниченнеограниченнеограничен
Видео часаНе се вклучени30 минути1 час2 часа5 часа
Онлајн резервацииНе се вклучениНе се вклучениНе се вклучениНе се вклучениНе се вклучени
Цена$ 5 / месец$ 16 / месец$ 22 / месец$ 27 / месец$ 45 / месец
Планот за поврзување домен не е достапен во секоја земја

Добрите

 • Најпопуларниот градител на веб-страници на пазарот
 • Нуди се што ви треба за да изградите и управувате со онлајн продавница.
 • Бесплатниот план ви овозможува да ја тестирате услугата пред да ја купите.
 • Над 800 шаблони направени од дизајнери за избор.
 • Вградениот портал за плаќање ви овозможува да започнете да плаќате веднаш.

Конс

 • Откако ќе изберете шаблон, тешко е да се смените во друг.
 • Ако сакате да прифаќате плаќања, треба да започнете со планот од 27 долари/месец.

Wix е мојот омилен градител на веб-страници. Тоа е сè-во-едно градител на веб-локации што може да ви помогне да преземете кој било бизнис онлајн. Без разлика дали сакате да отворите онлајн продавница или да започнете да примате нарачки за вашиот ресторан преку Интернет, Wix го олеснува тоа со неколку кликања.

Нивните едноставен уредник ADI (Artificial Design Intelligence). ви овозможува да дизајнирате секаков вид веб-локација што сакате и да додавате функции со само неколку кликања. Она што го прави Wix одличен е тоа што доаѓа со специјални вградени функции за ресторани и деловни бизниси за да можете да направите целосно професионална веб-локација и да започнете да заработувате пари уште од првиот ден.

wix карактеристики

Најдобриот дел за Wix е тоа што тие нудат а вграден портал за плаќање можете да го користите за да започнете да прифаќате плаќања. Со Wix, не мора да креирате сметка на PayPal или Stripe само за да започнете да земате плаќања, иако можете да ги интегрирате во вашата веб-страница.

wix шаблони

Дизајнирањето на веб-локација може да биде тешко. Од каде воопшто почнуваш? Има толку многу опции за избор и работи што треба да ги направите. Wix го олеснува активирањето и функционирањето на вашата страница со тоа што нуди над 800 различни шаблони можете да изберете од.

Исто така, го олеснува прилагодувањето на вашата веб-страница користејќи ја едноставен уредувач за влечење и спуштање. Сакате да отворите страница за портфолио? Само изберете го шаблонот, пополнете ги деталите, приспособете го дизајнот и Voila! Вашата веб-страница е во живо.

Посетете Wix.com

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Wix

2. Squarespace (најдобар градител на веб-страници)

почетна страница на Squarespace

Карактеристики

 • Сè што ви треба за лансирање, растење и управување со онлајн продавница.
 • Стотици наградени шаблони за речиси секаков вид бизнис.
 • Еден од најлесните уредници на веб-страници на пазарот.
 • Продавајте се, вклучувајќи физички производи, услуги, дигитални производи и членства.
Започнете со Squarespace (планови од 16 $/месец)

(користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ)

Планови за цени

ЛичнаБизнисОсновна трговијаНапредна трговија
Бесплатен домен за прва годинаВклучениВклучениВклучениВклучени
Пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Мебел за складирањенеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Соработници2неограниченнеограниченнеограничен
Премиум интеграции и блоковиНе се вклучениВклучениВклучениВклучени
e-commerceНе се вклучениВклучениВклучениВклучени
Трансакција таксиN / A3%0%0%
ПРЕТПЛАТИНе се вклучениНе се вклучениНе се вклучениВклучени
Точка на продажбаНе се вклучениНе се вклучениВклучениВклучени
Напредна аналитика за е-трговијаНе се вклучениНе се вклучениВклучениВклучени
Цена$ 16 / месец$ 23 / месец$ 27 / месец$ 49 / месец

Добрите

 • Наградувани шаблони кои изгледаат многу подобро од повеќето други производители на веб-страници.
 • Интеграции за PayPal, Stripe, Apple Pay и AfterPay.
 • Автоматизирајте го вашето поднесување данок на промет со интеграцијата на TaxJar.
 • Алатки за е-пошта маркетинг и оптимизација за развој на вашиот бизнис.
 • Бесплатно име на домен за првата година.

Конс

 • Можете да почнете да продавате само со бизнис планот од 23 долари/месец.

Squarespace е еден од најлесните создавачи на веб-страници. Тоа доаѓа со стотици наградувани шаблони можете да ја уредувате и стартувате вашата веб-страница во рок од неколку минути.

шаблони на квадратен простор

Нивниот каталог има шаблон за речиси секој тип на бизнис, вклучувајќи настани, членства, онлајн продавници и блогови. Нивната платформа нуди многу начини да заработите пари со вашата веб-страница. Ти можеш продаваат услуги или производи. Можете дури и да создадете област за членство за вашата публика каде што може да плати за да добие пристап до вашата премиум содржина.

карактеристики на квадратен простор

Squarespace доаѓа со вградени алатки за е-пошта маркетинг да ви помогне да го развиете вашиот бизнис. Можете да испраќате автоматизирани е-пошта за да ги задржите вашите претплатници ангажирани, да промовирате нов производ или да им испраќате купони за попуст на вашите клиенти.

Посетете го Squarespace.com

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Squarespace

3. Shopify (Најдобро за создавање продавници за е-трговија)

продавница

Карактеристики

 • Најлесен градител на веб-страници за е-трговија.
 • Една од најмоќните платформи за е-трговија.
 • Вградени маркетинг алатки кои ќе ви помогнат да го развиете вашиот бизнис.
 • Започнете да продавате офлајн користејќи го Shopify POS системот.
Започнете со Shopify (планови од 5 $/месец)

Планови за цени

Shopify СтартерОсновни ShopifyShopifyНапредно Shopify
Неограничени производиНеВклучениВклучениВклучени
Кодови за попустНеВклучениВклучениВклучени
Обнова на напуштена количкаНеВклучениВклучениВклучени
Сметки за вработените12515
локации1До 4До 5До 8
Професионални извештаиОсновно известувањеОсновно известувањеВклучениВклучени
Провизија за онлајн трансакција5%2.9% + 30 ¢ УСД2.6% + 30 ¢ УСД2.4% + 30 ¢ УСД
Попуст за испоракаНеДо 77%До 88%До 88%
24 / 7 за поддршка на корисницитеВклучениВклучениВклучениВклучени
Цена$ 5 / месец$ 29 / месец$ 79 / месец$ 299 / месец

Добрите

 • Доаѓа со вградени алатки за е-пошта маркетинг.
 • Управувајте со сè, од плаќања, нарачки и испорака од една платформа.
 • Вградениот портал за плаќање го олеснува започнувањето на плаќањата.
 • 24/7 поддршка за корисници за да ви помогне кога ќе заглавите.
 • Управувајте со вашата продавница каде и да одите користејќи ја мобилната апликација.
 • #1 бесплатен пробен градител на веб-страници за е-трговија на пазарот

Конс

 • Shopify Starter (5$/месец) е нивниот најевтин план за влез, но недостасуваат функции како што се поддршка за прилагоден домен, наплата на напуштена количка, кодови за попуст, картички за подароци и целосен модул за наплата.
 • Може да биде малку скапо ако штотуку почнувате.
 • Алатката за дизајнер на веб-страници на Shopify не е толку напредна како другите алатки на оваа листа.

Shopify ви овозможува да изградите скалабилни онлајн продавници што може да се справи со се, од десет до стотици илјади клиенти.

Тие се доверливи од илјадници мали и големи бизниси ширум светот. Ако сте сериозни за отворање онлајн продавница, Shopify е најдобриот избор. Нивната платформа е многу скалабилна и ѝ веруваат многу големи брендови.

теми за продажба

Доаѓа и уредникот на веб-страницата на Shopify 100+ професионални шаблони. Нивниот каталог има шаблони за речиси секаков вид бизнис. Можете да ги приспособите сите аспекти на дизајнот на вашата веб-локација користејќи ги едноставните поставки во алатката за уредување теми на Shopify.

Можете дури и да ги уредувате CSS и HTML на темата на вашата веб-локација. И ако сакате да создадете нешто прилагодено, можете да изградите своја сопствена тема користејќи го јазикот за течни шаблони.

Она што го одвојува Shopify од другите создавачи на веб-локации на оваа листа е тоа што тој е специјализиран за веб-страници за е-трговија и може да ви помогне изгради полноправна онлајн продавница со лесно управување со залихите подготвени да се натпреваруваат со познатите брендови на вашата индустрија.

shopify градител на веб-страници

Најдобриот дел е што Shopify доаѓа со a вграден портал за плаќање што ви олеснува веднаш да почнете да земате плаќања. Shopify ви овозможува да продавате насекаде онлајн, па дури и офлајн користејќи ги нивните ПОС-систем. Ако сакате да започнете да земате плаќања за вашиот бизнис офлајн, можете да ја добиете нивната ПОС машина за дополнителен надомест.

Посетете го Shopify.com за повеќе информации + најнови зделки

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Shopify

4. Webflow (Најдобро за веб дизајнери и професионалци)

веб-проток

Карактеристики

 • Напредни алатки кои ви дозволуваат да ја дизајнирате вашата веб-страница на кој било начин што сакате.
 • Се користи од професионални дизајнери во големи компании како што се Zendesk и Dell.
 • Десетици бесплатни шаблони направени од дизајнери.
Започнете со Webflow (планови од 14 $/месец)

Планови за цени

СтартерОсновниCMSБизнис
страници со врски2100100100
Месечни посети1,000250,000250,000300,000
Предмети за колекција5002,00010,000
Пропусен опсег CDN1 GB50 GB200 GB400 GB
Карактеристики на е-трговијаНе се вклучениНе се вклучениНе се вклучениНе се вклучени
Складирајте артиклиНе е применливоНе е применливоНе е применливоНе е применливо
Прилагодено плаќањеНе е применливоНе е применливоНе е применливоНе е применливо
Прилагодена кошничкаНе е применливоНе е применливоНе е применливоНе е применливо
Провизија за трансакцијаНе е применливоНе е применливоНе е применливоНе е применливо
Ценаслободен$ 14 / месец$ 23 / месец$ 39 / месец

Добрите

 • Огромен избор на бесплатни и премиум шаблони за избор.
 • Бесплатен план за тестирање на алатката пред да купите премиум претплата.
 • Лесни CMS функции за лесно креирање и управување со содржина на вашата веб-локација.

Конс

 • Функциите за е-трговија се достапни само на плановите за е-трговија кои започнуваат од 39 $/месец.

Webflow ви дава целосна слобода над дизајнот на вашата веб-страница. За разлика од другите алатки на оваа листа, можеби не е најлесно за почеток, но е најнапредно.

уредувач на веб тек

Наместо да креирате дизајн во Photoshop и да го конвертирате во HTML, можете да ја креирате вашата веб-страница директно во Webflow со неговите напредни алатки кои ви даваат целосна слобода на веб дизајн над секој пиксел.

Приспособете сè, вклучувајќи ги маргините и додатоците на поединечните елементи, распоредот на вашата веб-локација и секој најмал детал.

шаблони за веб -тек

Веб тек доаѓа со десетици бесплатни слатки шаблони за веб-страници можете веднаш да започнете со уредување. И ако не можете да најдете нешто што одговара на вашиот вкус, купувате премиум шаблон од продавницата за теми Webflow. Има шаблон достапен за секој тип на бизнис.

Webflow не е ограничен само на градител на веб-страници. Исто така, може да ви помогне да започнете да продавате онлајн. Доаѓа со сите карактеристики за е-трговија што ви се потребни. Тоа ти дозволува продаваат и дигитални и физички производи. Можете да прифаќате плаќања на вашата веб-локација користејќи ги интеграциите на Webflow за Stripe, PayPal, Apple Pay и Google Плати

Webflow нуди две различни нивоа на цени: планови за веб-страница и планови за е-трговија. Првото е одлично за секој кој сака да започне блог, или лична веб-страница или некој кој не е заинтересиран да продава онлајн. Последново е за луѓе кои сакаат да почнат да продаваат онлајн.

Посетете го Webflow.com за повеќе информации

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Webflow

5. Градител на веб-страници на Hostinger

градител на веб-страници на хостингер

Карактеристики

 • Градител на веб-страници на Hostinger (претходно наречен Zyro)
 • Најевтиниот градител на веб-страници на пазарот.
 • Управувајте со вашите нарачки и инвентар од една контролна табла.
 • Бесплатно име на домен за една година.
 • Додајте разговор во живо со месинџер на вашата веб-страница.
 • Продадете ги вашите производи на Амазон.
Започнете со Hostinger (планови од 1.99 $ / месец)

Планови за цени

План за веб-страницаБизнис план
Пропусен опсегнеограниченнеограничен
Мебел за складирањенеограниченнеограничен
Бесплатен домен за прва годинаВклучениВклучени
ПроизводиНе е применливоДо 500
Обнова на напуштена количкаНе е применливоВклучени
Производ ФилтриНе е применливоВклучени
Се продава на AmazonНе е применливоНе е применливо
Цена$ 1.99 / месец$ 2.99 / месец

Добрите

 • Започнете да продавате онлајн за неколку минути.
 • Десетици шаблони изработени од веб-дизајнер за да помогнат вашата веб-страница да се истакне.
 • Лесен за учење, влечење и пушти уредник на веб-локации.

Конс

 • Планот за веб-страница не вклучува никакви производи.

Градител на веб-страници на Hostinger (порано Zyro) е еден од најлесните и најевтините создавачи на веб-страници на пазарот. Доаѓа со десетици Шаблони за веб-страници направени од дизајнер за секоја индустрија што може да се замисли. Тоа ви овозможува да ги уредувате сите аспекти на дизајнот со едноставен интерфејс за влечење и спуштање.

шаблони за хостингер

Ако сакате да се отвори онлајн продавница, Hostinger е одлично место за почеток. Лесен е за користење и ви овозможува да управувате со сите ваши нарачки и инвентар од едно место. Доаѓа со алатки за автоматизирање на сè, од испорака и испорака до поднесување даноци.

карактеристики на градител на веб-страници на хостингер

Доаѓа и со други основни карактеристики за е-трговија како што се купони за попуст, повеќе опции за плаќање и аналитика. Тоа дури ви овозможува да продавате купони за подароци за вашата веб-страница.

Посетете го Hostinger.com за повеќе информации + најнови зделки

… или прочитајте ги моите детални Преглед на градител на веб-страница на Hostinger

6. Сајт123 (Најдобро за градење повеќејазични веб-страници)

site123

Карактеристики

 • Еден од наједноставните и најлесните создавачи на веб-страници.
 • Најевтина цена на пазарот.
 • Десетици шаблони за избор.
Започнете со Site123 (планови од 12.80 $/месец)

Планови за цени

Слободен план Премиум план
Мебел за складирање250 MB10 GB чување
Пропусен опсег250 MB5 GB пропусен опсег
Бесплатен домен за прва годинаN / AВклучени
Сајт123 Лебдечка ознака на вашата веб-страницаДаОтстранет
ДоменПоддоменПоврзете го вашиот домен
e-commerceНе се вклучениВклучени
Цена$ 0 / месец$ 12.80 / месец

Добрите

 • Еден од најевтините создавачи на веб-страници.
 • Започнете да продавате онлајн и управувајте со нарачките од една платформа.
 • 24/7 поддршка на клиенти.
 • Лесен за употреба градител на веб-страници кој е лесен за учење.

Конс

 • Шаблоните не се толку добри како другите создавачи на веб-страници на оваа листа.
 • Градителот на веб-страницата не е толку добар како неговите конкуренти.

Site123 е еден од најевтините создавачи на веб-страници на оваа листа. Тоа ви овозможува да ја стартувате вашата онлајн продавница за само 12.80 долари месечно. Можеби не е најнапредниот уредувач на веб-страници, но е еден од најлесните. Доаѓа со а огромен избор на шаблони за избор.

карактеристики на сајтот123

Сајтот 123 е преполна со неверојатни маркетинг алатки да ви помогне да го развиете вашиот бизнис. Доаѓа со алатки за маркетинг преку е-пошта за да одржувате контакт со вашите клиенти и да ги промовирате вашите производи. Доаѓа и со вградени поштенски сандачиња за да можете да креирате адреси за е-пошта на вашето сопствено име на домен.

Функциите за е-трговија на Site123 ви дозволуваат да управувате со вашите нарачки и инвентар од едно место. Исто така, ви помага да управувате со превозот и даночните стапки.

Посетете го Site123.com за повеќе информации + најнови зделки

… или прочитајте ги моите детални Преглед на сајтот 123

7. Впечатливо (Најдобро за градење веб-страници на една страница)

неверојатно

Карактеристики

 • Еден од најлесните градители на веб-страници.
 • Започнете да продавате онлајн со поврзување на PayPal или Stripe.
 • Маркетинг алатки, вклучувајќи разговор во живо, билтени и формулари.
Започнете со впечатливо (планови од 6 $/месец)

Планови за цени

Слободен планОграничен планПро планВИП план
Прилагоден доменСамо поддоменот Strikingly.comПоврзете приспособен доменПоврзете приспособен доменПоврзете приспособен домен
Бесплатно име на домен со годишни цениНе се вклучениВклучениВклучениВклучени
Веб-страници5235
Мебел за складирање500 MB1 GB20 GB100 GB
Пропусен опсег5 GB50 GBнеограниченнеограничен
Производи1 по локација5 по локација300 по локацијанеограничен
ЧленствоНе се вклучениНе се вклучениВклучениВклучени
Повеќе нивоа на членствоНе се вклучениНе се вклучениНе се вклучениВклучени
поддршка на корисниците на24/724/724/7Приоритетна 24/7 поддршка
Цена$ 0 / месец$ 6 / месец$ 11.20 / месец$ 34.40 / месец

Добрите

 • Изграден за почетници. Лесно се учи и почнува да се користи.
 • 24/7 поддршка на клиенти.
 • Бесплатен план за тестирање на водите пред да влезете.
 • Одлично за градење веб-страници на една страница.
 • Десетици шаблони за избор.

Конс

 • Шаблоните не се толку добро дизајнирани како конкуренцијата.

Впечатливо започна како професионален градител на веб-страници на една страница за freelancers, фотографи и други креативци за да ја покажат својата работа. Сега, тоа е а целосно опремен градител на веб-страници што може да изгради речиси секаков вид веб-страница.

впечатливо шаблони

Без разлика дали сакате да започнете личен блог или да отворите онлајн продавница, сето тоа можете да го направите со карактеристиките за е-трговија на Strikingly. Тоа дури ви овозможува да креирате област за членство за вашата публика. Тоа ви овозможува да ја ставите вашата премија содржина зад ѕидот за плаќање.

Впечатливите ви дозволуваат креирајте веб-страници со една и повеќе страници. Доаѓа со десетици минимални шаблони за веб-страници за избор. Нивниот уредувач на веб-страници е лесен за учење и може да ви помогне да ја активирате вашата веб-страница за неколку минути.

8. Jimdo (Најдобар градител на веб-страници за вкупни почетници)

џимдо

Карактеристики

 • Десетици шаблони за избор.
 • Отворете ја вашата онлајн продавница денес користејќи го уредникот на веб-локацијата што е лесен за употреба.
 • Бесплатно име на домен за првата година.
Започнете со Jimdo (планови од 9 $/месец)

Планови за цени

ИграпочетокРастеБизнисВИП
Пропусен опсег2 GB10 GB20 GB20 GBнеограничен
Мебел за складирање500 MB5 GB15 GB15 GBнеограничен
Бесплатен доменПоддомен ЏимдоВклучениВклучениВклучениВклучени
Онлајн ПродавницаНе се вклучениНе се вклучениНе се вклучениВклучениВклучени
страници со врски5105050неограничен
Варијанти на производотНе е применливоНе е применливоНе е применливоВклучениВклучени
Распоред на производиНе е применливоНе е применливоНе е применливоВклучениВклучени
поддршка на корисниците наN / AВо рок од 1-2 работни денаВо рок од 4 часаВо рок од 4 часаВо рок од 1 час
Цена$ 0 / месец$ 9 / месец$ 14 / месец$ 18 / месец$ 24 / месец

Добрите

 • Производителот на логото Jimdo ви помага да направите лого за неколку секунди.
 • Управувајте со вашите нарачки во движење користејќи ја мобилната апликација Jimdo.
 • Не наплаќа дополнителен надоместок за трансакција над надоместокот за портал за плаќање.
 • Бесплатен план за тестирање и пробање на услугата пред да ја купите.

Конс

 • Шаблоните изгледаат многу основни.

Џимдо е градител на веб-страници, претежно познат по својата пријатност за почетници и карактеристики за е-трговија. Тоа ти дозволува изградете и стартувајте ја вашата онлајн продавница за неколку минути. Доаѓа со десетици одговорни шаблони од кои можете да изберете.

Џимдо онлајн продавница

Најдобриот дел за Jimdo е тоа што ви дава сè-во-едно платформа за управување со вашиот каталог и вашите нарачки. Можете да управувате со вашите нарачки и вашата продавница во движење користејќи ја мобилната апликација на Jimdo.

9. Google Мој бизнис (најдобар потполно бесплатен градител на веб-страници)

Карактеристики

 • Целосно бесплатно да ја стартувате вашата веб-страница.
 • Направете основна веб-страница за неколку минути.
 • Автоматски поврзан со Google Опис на мојот бизнис на картата.
google моја работа

Добрите

 • Тотално бесплатно.
 • Започнете со бесплатен поддомен.
 • Лесен начин клиентите да добијат повеќе информации за вашиот бизнис.

Конс

 • Може да создаде само основна веб-страница.
 • Нема карактеристики за е-трговија.

Google Мојот бизнис ви овозможува брзо да креирате бесплатна веб-страница за вашиот бизнис. Тоа ви овозможува да додадете галерија за прикажување слики поврзани со вашиот бизнис. Исто така, ви овозможува да креирате листа на вашите понуди за производи или услуги.

Google Мојот бизнис е потполно бесплатен. Единствениот трошок што може да го направите е тоа за име на домен ако сакате да користите сопствено име на домен за вашата бесплатна веб-страница.

Можете исто така да објавувате ажурирања на вашиот Google Веб-страница на мојот бизнис. Исто така, ви овозможува да креирате брза страница за контакт за да им дозволите на вашите клиенти да дојдат до вас.

Почитувани умови

Постојан контакт (најдобро за градилишта кои користат вештачка интелигенција)

постојан контакт градител на веб-страници
 • Направете професионална веб-страница бесплатно користејќи едноставен градител базиран на вештачка интелигенција.
 • Една од најдобрите платформи за е-пошта маркетинг на пазарот.
 • Направете онлајн продавница и промовирајте ги вашите производи користејќи ја моќта на маркетингот преку е-пошта.

Постојана Контакт е е-мејл маркетинг платформа која ја користат илјадници бизниси ширум светот. Нивните алатки ви помагаат да ја изградите и оптимизирате целата ваша инка на една платформа. Најдобриот дел од градењето на вашата страница со Constant Contact е тоа што ви дава пристап до нејзината моќна платформа за маркетинг преку е-пошта без да мора да управувате со повеќе контролни табли и алатки. Дознајте што е најдобри алтернативи за постојан контакт се.

Simvoly (Најдобро за градење инки)

simvoly градител на веб-страници
 • Се-во-едно решение за креирање и оптимизирање на вашата маркетинг инка.
 • Доаѓа со вградена е-трговија и CRM функционалност.
 • Едноставен градител за влечење и пушти за дизајнирање на вашата веб-страница и целни страници.

Символи ви овозможува да ја изградите вашата маркетинг инка од нула и без никакви алатки од трета страна. Доаѓа со алатки за оптимизација кои ви дозволуваат да ја оптимизирате вашата инка за да ја зголемите стапката на конверзија и приходите. Тоа ви овозможува лесно да ги поделите-тестирате вашите целни страници за да ги оптимизирате во машина за правење пари. Без разлика дали сакате да продадете курс, физички производ или услуга, можете лесно да го направите тоа со карактеристиките за е-трговија и CRM на Simvoly.

Посетете Simvoly.com за повеќе информации + најнови зделки

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Символи

Градител на веб-страници на Дуда (шаблони за градење веб-страници со најбрзо вчитување)

почетната страница на дуда
 • Уредувач со влечење и пушти: Уредникот за влечење и спуштање на Дуда го олеснува креирањето и прилагодувањето на вашата веб-страница без никакво знаење за кодирање.
 • Неограничен опсег и складирање: Можете да ја хостирате вашата веб-страница на серверите на Дуда без да се грижите за пропусниот опсег или ограничувањата за складирање.
 • Бесплатен SSL сертификат: Дуда вклучува бесплатен SSL сертификат со сите планови, кој го шифрира сообраќајот на вашата веб-страница и ја прави побезбедна.
 • 24/7 поддршка на клиенти: Дуда нуди 24/7 корисничка поддршка на повеќе јазици, за да можете да добиете помош секогаш кога ви е потребна.
 • Карактеристики на е-трговија: Карактеристиките за е-трговија на Дуда ја олеснуваат продажбата на производи или услуги преку Интернет.
 • Пријателски на мобилен: Веб-страниците на Дуда се одговорни, па изгледаат одлично на сите уреди.
 • Алатки за оптимизација: Дуда вклучува вградени алатки за оптимизација за да ви помогнат да ја оптимизирате вашата веб-страница за пребарувачите.

Дуда е одличен создавач на веб-страници што одговара на гигантите како WordPress и Wix за функционалност. Дефинитивно е попријателски за корисниците отколку WordPress, но почетниците може да се борат со некои алатки. 

Севкупно, нејзините ценовни планови се атрактивни со оглед на бројот на функции што ги добивате, и покрај неколку грешки, платформата работи исклучително добро.

Посетете го Duda.com за повеќе информации + најнови зделки

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Дуда

Градител на веб-страници на GoDaddy

godaddy градител на веб-страници
 • Бесплатно име на домен за првата година
 • Неограничен опсег и складирање
 • Бесплатно SSL сертификат
 • 250+ шаблони
 • Карактеристики за е-трговија и блогирање
 • Бесплатно 14-дневно судење

Изградете професионална веб-локација со GoDaddy Website Builder. Не се потребни вештини за кодирање. Изберете од над 250 шаблони, додајте своја сопствена содржина и стартувајте ја вашата веб-страница за неколку минути. Добијте бесплатно име на домен за првата година и уживајте во неограничен опсег и складирање. Плус, добијте бесплатен SSL сертификат за да ја одржите вашата веб-страница безбедна.

Пробајте го GoDaddy Website Builder денес бесплатно!

Еве некои од клучните карактеристики на GoDaddy Website Builder:

 • Бесплатно име на домен за првата година: Ова е одличен начин да заштедите пари на трошоците за хостирање на вашата веб-страница.
 • Неограничен опсег и складирање: Ова значи дека можете да бидете сигурни дека вашата веб-страница секогаш ќе работи и работи, без разлика колку сообраќај добива.
 • Бесплатен SSL сертификат: Ова го шифрира сообраќајот на вашата веб-локација, што ја прави побезбедна за вашите посетители.
 • 250+ шаблони: Има многу шаблони за избор, па можете да најдете еден што одговара на вашиот бренд и стил.
 • Карактеристики на е-трговија: Ако сакате да продавате производи или услуги преку Интернет, GoDaddy Website Builder ги има карактеристиките што ви се потребни.
 • Блогирање: Можете исто така да го користите GoDaddy Website Builder за да креирате блог за вашата веб-страница.
 • 24/7 поддршка на клиенти: Ако ви треба помош со вашата веб-локација, GoDaddy Website Builder има достапна 24/7 поддршка за корисници.

Генерално, GoDaddy Website Builder е одлична опција за бизниси од сите големини. Лесен е за користење, достапен и ги има сите карактеристики што ви се потребни за да креирате професионална веб-локација.

Посетете го GoDaddy.com за повеќе информации + најнови зделки

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Градителот на веб-страница на GoDaddy

Mailchimp (Најдобро за интегрирање на е-пошта маркетинг)

MailChimp
 • Едноставен градител на веб-страници за да ја стартувате вашата веб-страница бесплатно.
 • Еден од најдобрите е-мејл маркетинг алатки.
 • Еден од најлесните создавачи на веб-страници со десетици шаблони.

MailChimp е една од најголемите платформи за е-пошта маркетинг на пазарот. Тие се едни од најстарите и започнати како алатка за малите бизниси. Нивната главна цел е да им олеснат на малите бизниси да растат онлајн. Со Mailchimp, вие не само што можете да ја стартувате вашата веб-страница денес, туку и да добиете пристап до некои од најдобрите маркетинг алатки на Интернет.

Mailchimp можеби не е толку напреден или богат со карактеристики како другите создавачи на веб-страници на списокот, но го надополнува тоа во едноставност. Дознајте што е најдобри алтернативи за Mailchimp се.

Најлошите градители на веб-страници (не вредат вашето време или пари!)

Има многу создавачи на веб-страници таму. И, за жал, не сите од нив се создадени еднакви. Всушност, некои од нив се сосема страшни. Ако размислувате да користите градител на веб-страници за да ја креирате вашата веб-страница, ќе сакате да го избегнете следново:

1. DoodleKit

DoodleKit

DoodleKit е градител на веб-локации што ви го олеснува лансирањето на веб-локацијата за мал бизнис. Ако сте некој што не знае да кодира, овој градител може да ви помогне да ја изградите вашата веб-страница за помалку од еден час без да допрете ниту една линија код.

Ако барате градител на веб-страници за да ја изградите вашата прва веб-страница, еве совет: секој производител на веб-локации на кој му недостасуваат шаблони со професионален изглед и модерен дизајн, не е вреден за вашето време. DoodleKit ужасно не успева во овој поглед.

Нивните шаблони можеби изгледаа одлично пред една деценија. Но, во споредба со шаблоните што ги нудат другите, модерни производители на веб-страници, овие шаблони изгледаат како да се направени од 16-годишник кој штотуку почнал да учи веб дизајн.

DoodleKit може да биде корисен ако штотуку почнувате, но јас не би препорачал да купите премиум план. Овој создавач на веб-локации не е ажуриран долго време.

Прочитај повеќе

Тимот зад него можеби поправаше грешки и безбедносни проблеми, но се чини дека тие не додадоа нови функции долго време. Само погледнете ја нивната веб-страница. Сè уште зборува за основните карактеристики како што се поставување датотеки, статистика на веб-страници и галерии со слики.

Не само што нивните шаблони се супер-стари, туку дури и нивната копија на веб-страницата исто така изгледа стара со децении. DoodleKit е градител на веб-страници од ерата кога блоговите за лични дневници станаа популарни. Тие блогови сега изумреа, но DoodleKit сè уште не продолжи понатаму. Само погледнете ја нивната веб-страница и ќе видите на што мислам.

Ако сакате да изградите модерна веб-страница, Силно би препорачал да не одите со DoodleKit. Нивната сопствена веб-страница е заглавена во минатото. Тоа е навистина бавно и не се израмни со современите најдобри практики.

Најлошиот дел за DoodleKit е тоа што нивната цена започнува од 14 долари месечно. За 14 долари месечно, другите создавачи на веб-страници ќе ви овозможат да создадете целосна онлајн продавница што може да се натпреварува со гигантите. Ако сте погледнале некој од конкурентите на DoodleKit, тогаш не треба да ви кажам колку се скапи овие цени. Сега, тие имаат бесплатен план ако сакате да ги тестирате водите, но тој е сериозно ограничувачки. Дури и нема SSL безбедност, што значи дека нема HTTPS.

Ако барате многу подобар градител на веб-страници, има десетици други кои се поевтини од DoodleKit и нудат подобри шаблони. Тие исто така нудат бесплатно име на домен на нивните платени планови. Други создавачи на веб-страници, исто така, нудат десетици и десетици модерни функции што му недостигаат на DoodleKit. Тие се исто така многу полесни за учење.

2. Webs.com

Веб-страница

Webs.com (порано freewebs) е градител на веб-страници наменет за сопственици на мали бизниси. Тоа е се-во-едно решение за преземање на вашиот мал бизнис онлајн.

Webs.com стана популарен нудејќи бесплатен план. Нивниот бесплатен план порано беше навистина дарежлив. Сега, тоа е само пробен (иако без временско ограничување) план со многу ограничувања. Ви овозможува само да изградите до 5 страници. Повеќето функции се заклучени зад платените планови. Ако барате бесплатен градител на веб-страници за да изградите локација за хоби, постојат десетици производители на веб-страници на пазарот кои се бесплатни, дарежливи, и многу подобро од Webs.com.

Овој градител на веб-страници доаѓа со десетици шаблони што можете да ги користите за да ја изградите вашата веб-страница. Само изберете шаблон, приспособете го со интерфејс за влечење и пушти и подготвени сте да ја стартувате вашата страница! Иако процесот е лесен, дизајните се навистина застарени. Тие не се совпаѓаат со модерните шаблони што ги нудат други, помодерни, создавачи на веб-страници.

Прочитај повеќе

Најлошиот дел за Webs.com е тоа што изгледа така тие престанаа да го развиваат производот. И ако тие сè уште се развиваат, тоа се одвива со темпо на полжав. Речиси како компанијата што стои зад овој производ да се откажала од него. Овој градител на веб-страници е еден од најстарите и порано беше еден од најпопуларните.

Ако барате кориснички прегледи на Webs.com, ќе забележите дека првата страница од Google is исполнет со ужасни критики. Просечната оцена за Webs.com на интернет е помала од 2 ѕвезди. Повеќето прегледи се за тоа колку е страшна нивната услуга за поддршка на клиентите.

Ако ги оставиме сите лоши работи настрана, дизајнерскиот интерфејс е лесен за користење и лесен за учење. Ќе ви треба помалку од еден час да ги научите јажињата. Направено е за почетници.

Плановите на Webs.com започнуваат од 5.99 долари месечно. Нивниот основен план ви овозможува да изградите неограничен број страници на вашата веб-страница. Ги отклучува скоро сите карактеристики освен е-трговија. Ако сакате да започнете да продавате на вашата веб-страница, ќе треба да плаќате најмалку 12.99 долари месечно.

Ако сте некој со многу малку техничко знаење, овој создавач на веб-страници може да изгледа како најдобра опција. Но, тоа ќе изгледа само додека не проверите некои од нивните конкуренти. На пазарот има многу други создавачи на веб-страници кои не само што се поевтини, туку нудат многу повеќе функции.

Тие исто така нудат модерни шаблони за дизајн кои ќе помогнат вашата веб-страница да се истакне. Во моите години на градење веб-страници, видов многу производители на веб-страници кои доаѓаат и си одат. Webs.com порано беше еден од најдобрите во тоа време. Но, сега, нема шанси некому да го препорачам. Има премногу подобри алтернативи на пазарот.

3. Јола

Yola

Yola е градител на веб-страници што ви помага да креирате веб-страница со професионален изглед без никакво знаење за дизајн или кодирање.

Ако ја градите својата прва веб-страница, Yola би можела да биде добар избор. Тоа е едноставен создавач на веб-локации со влечење и спуштање што ви овозможува сами да ја дизајнирате вашата веб-страница без никакво програмско знаење. Процесот е едноставен: изберете еден од десетиците шаблони, приспособете го изгледот и чувството, додадете неколку страници и притиснете Објави. Оваа алатка е направена за почетници.

Цената на Јола е огромен прекршок за мене. Нивниот најосновен платен план е бронзениот план, кој изнесува само 5.91 долари месечно. Но, тоа не ги отстранува рекламите Yola од вашата веб-страница. Да, добро слушнавте! Ќе плаќате 5.91 УСД месечно за вашата веб-локација, но на неа ќе има реклама за градителот на веб-страницата Yola. Навистина не ја разбирам оваа деловна одлука… Ниту еден друг производител на веб-страници не ви наплаќа 6 долари месечно и прикажува реклама на вашата веб-страница.

Иако Yola може да биде одлична почетна точка, откако ќе започнете, наскоро ќе се најдете во потрага по понапреден градител на веб-страници. Yola има сè што ви треба за да започнете со изградба на вашата прва веб-страница. Но нема многу функции што ќе ви требаат кога вашата веб-страница ќе почне да добива одредена влечна сила.

Прочитај повеќе

Можете да интегрирате други алатки во вашата веб-локација за да ги додадете овие функции на вашата веб-страница, но тоа е премногу работа. Другите создавачи на веб-страници доаѓаат со вградени алатки за маркетинг на е-пошта, A/B тестирање, алатки за блогирање, напреден уредник и подобри шаблони. И овие алатки чинат исто колку и Јола.

Главната продажна точка на производителот на веб-локации е тоа што ви овозможува да изградите веб-страници со професионален изглед без да мора да ангажирате скап професионален дизајнер. Тие го прават тоа нудејќи ви стотици шаблони кои можете да ги приспособите. Шаблоните на Јола се навистина неинспирирани.

Сите изгледаат исто со некои ситни разлики, а ниту една не се истакнува. Не знам дали вработиле само една дизајнерка и ја замолиле да направи 100 дизајни за една недела или тоа е ограничување на самата алатка за градење веб-страници. Мислам дека можеби е второто.

Едно нешто што ми се допаѓа кај цените на Јола е тоа што дури и најосновниот бронзен план ви овозможува да креирате до 5 веб-страници. Ако сте некој кој сака да изгради многу веб-страници, поради некоја причина, Yola е одличен избор. Уредникот е лесен за учење и доаѓа со десетици шаблони. Значи, создавањето многу веб-страници треба да биде навистина лесно.

Ако сакате да пробате Yola, можете да го испробате нивниот бесплатен план, кој ви овозможува да изградите две веб-страници. Се разбира, овој план е наменет како пробен план, така што не дозволува користење на сопствено име на домен и прикажува реклама за Yola на вашата веб-страница. Одличен е за тестирање на водите, но му недостасуваат многу функции.

На Yola и недостасува навистина важна карактеристика што ја нудат сите други производители на веб-страници. Нема функција за блогирање. Ова значи дека не можете да креирате блог на вашата веб-страница. Ова едноставно ме збунува до неверување. Блогот е само збир на страници и оваа алатка ви овозможува да креирате страници, но нема функција за додавање блог на вашата веб-локација. 

Ако сакате брз и лесен начин да ја изградите и стартувате вашата веб-страница, Yola е добар избор. Но, ако сакате да изградите сериозен онлајн бизнис, има многу други создавачи на веб-страници кои нудат стотици важни карактеристики што ѝ недостигаат на Yola. Yola нуди едноставен градител на веб-страници. Други производители на веб-локации нудат се-во-едно решение за градење и развој на вашиот онлајн бизнис.

4.SeedProd

SeedProd

SeedProd е а WordPress Вклучи, Поврзи што ви помага да го прилагодите изгледот и чувството на вашата веб-локација. Тоа ви дава едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да го приспособите дизајнот на вашите страници. Доаѓа со над 200 шаблони од кои можете да изберете.

Изградувачите на страници како SeedProd ви дозволуваат да ја преземете контролата врз дизајнот на вашата веб-страница. Сакате да креирате различно подножје за вашата веб-страница? Можете лесно да го направите тоа со влечење и пуштање елементи на платното. Сакате сами да ја редизајнирате целата своја веб-страница? Можно е и тоа.

Најдобриот дел за создавачите на страници како SeedProd е тоа што тие се изградена за почетници. Дури и ако немате големо искуство во градење веб-страници, сепак можете да изградите веб-страници со професионален изглед без да допрете ниту една линија код.

Иако SeedProd изгледа одлично на прв поглед, има некои работи што треба да ги знаете пред да донесете одлука да го купите. Прво, во споредба со другите создавачи на страници, SeedProd има многу малку елементи (или блокови) што можете да ги користите при дизајнирање страници на вашата веб-страница. Други создавачи на страници имаат стотици од овие елементи, а нови се додаваат на секои неколку месеци.

SeedProd може да биде малку попријатен за почетници од другите создавачи на страници, но му недостигаат некои функции што можеби ќе ви бидат потребни ако сте искусен корисник. Дали е тоа недостаток со кој можете да живеете?

Прочитај повеќе

Друга работа што не ми се допадна кај SeedProd е тоа неговата бесплатна верзија е многу ограничена. Постојат бесплатни додатоци за градење страници за WordPress кои нудат десетици функции што ѝ недостигаат на бесплатната верзија на SeedProd. И иако SeedProd доаѓа со над 200 шаблони, не сите тие шаблони се толку одлични. Ако сте некој кој сака дизајнот на нивната веб-страница да се истакнува, погледнете ги алтернативите.

Цените на SeedProd за мене се огромен проблем. Нивната цена започнува од само 79.50 долари годишно за една локација, но на овој основен план му недостасуваат многу функции. Како прво, не поддржува интеграција со алатки за е-пошта маркетинг. Значи, не можете да го користите основниот план за да креирате целни страници за снимање на олово или да ја зголемите вашата листа на е-пошта. Ова е основна карактеристика што доаѓа бесплатно со многу други создавачи на страници. Исто така, добивате пристап само до некои од шаблоните во основниот план. Другите создавачи на страници не го ограничуваат пристапот на овој начин.

Има уште неколку работи што навистина не ми се допаѓаат во однос на цените на SeedProd. Нивните комплети за целосна веб-страница се заклучени зад планот Pro, кој изнесува 399 долари годишно. Комплет за целосна веб-страница ви овозможува целосно да го промените изгледот на вашата веб-страница.

На кој било друг план, можеби ќе треба да користите мешавина од многу различни стилови за различни страници или да дизајнирате свои шаблони. Ќе ви треба и овој план од 399 долари ако сакате да можете да ја уредувате целата ваша веб-страница, вклучувајќи го заглавието и подножјето. Уште еднаш, оваа функција доаѓа со сите други создавачи на веб-страници дури и во нивните бесплатни планови.

Ако сакате да можете да го користите со WooCommerce, ќе ви треба нивниот Elite план кој изнесува 599 долари месечно. Ќе треба да плаќате 599 долари годишно за да можете да креирате сопствени дизајни за страницата за наплата, страницата за количка, мрежите на производи и страниците за единечни производи. Другите создавачи на страници ги нудат овие карактеристики на скоро сите нивни планови, дури и на поевтините.

SeedProd е одличен ако сте направени од пари. Ако барате прифатлив приклучок за градење страници за WordPress, би ви препорачал да погледнете некои од конкурентите на SeedProd. Тие се поевтини, нудат подобри шаблони и не ги заклучуваат нивните најдобри карактеристики зад нивниот план со највисоки цени.

Што да барате при изборот на градител на веб-страница?

Најважното нешто што треба да го барате е леснотија на користење. Добрите создавачи на веб-страници го олеснуваат стартувањето на вашата веб-локација и управувањето со неа исто како што е кликнување на копчиња и уредување текст.

Друга работа што треба да барате е а каталог со големи теми. Изработувачи на веб-страници кои нудат многу шаблони како што се Wix и Squarespace ви дозволуваат да креирате речиси секаков тип на веб-локација. Тие имаат однапред изработени шаблони за речиси секаков тип на веб-страница што може да се замисли.

И ако не можете да го најдете совршениот шаблон, тие ви дозволуваат да изберете шаблон за почеток и да го прилагодите за да одговара на вашиот креативен стил.

Без разлика дали сте почетник или напреден, топло ви препорачуваме да одите со Wix или Squarespace. И двете ги нудат сите карактеристики што ви се потребни за да водите и да развиете успешен онлајн бизнис. Прочитај го моето Wix наспроти Squarespace прегледајте за да одлучите кој е најдобар за вас.

Конечно, ако сакате да започнете да продавате онлајн или во иднина, ќе сакате да барате градител на веб-страници што нуди Карактеристики на е-трговија како што се претплати, области за членство, онлајн издавање билети, итн. Ова ви овозможува да го проширите вашиот бизнис и да додавате нови текови на приходи во иднина без да менувате платформи.

Цената на градители на веб-страници - што е вклучено, а што не е вклучено?

За повеќето онлајн бизниси, градители на веб-страници вклучуваат сè ќе треба да започнете, управувате и да го зголемите вашиот бизнис. Меѓутоа, штом ќе почнете да добивате одредена влечна сила, ќе сакате да инвестирате во стратегии за обележување, како што е маркетинг преку е-пошта.

Повеќето создавачи на веб-страници не нудете вградени маркетинг алатки. И оние што прават, како што се Squarespace и Wix, наплаќаат дополнително за тоа.

Друг трошок што треба да се има на ум е цена за обновување на домен. Многу производители на веб-страници нудат бесплатно име на домен за првата година, а потоа ви наплаќаат стандардна стапка секоја наредна година после тоа.

Ако ова е вашиот прв пат да започнете онлајн бизнис, имајте на ум дека процесорите за плаќање наплаќаат мала надокнада за секоја трансакција. Треба да ја платите оваа такса, која обично е околу 2-3% по трансакција, дури и ако градител на вашата веб-страница е вашиот портал за плаќање.

Зошто треба да размислите WordPress (со користење на создавачи на страници како Elementor или Divi)

Иако создавачите на веб-страници можат да ви помогнат лансирајте и развијте го вашиот онлајн бизнис, Тие можеби не е погодна за секоја употреба. Ако сакате целосна контрола врз вашата веб-страница вклучувајќи го нејзиниот изглед, код и сервер, ќе треба сами да ја хостирате веб-страницата.

Самиот хостирање на вашата веб-страница, исто така, ви овозможува да додадете какви било карактеристики на неа што ги сакате. Со создавачите на веб-страници, вие сте ограничени на карактеристиките што тие ги нудат.

Ако изберете да одите по овој пат, ќе ви треба a Систем за управување со содржини како што се WordPress што ви овозможува да управувате со содржината на вашата веб-локација користејќи едноставна контролна табла.

Можеби ќе сакате да инвестирате и во добар градител на страници како што се Диви or Градител на страници на елементи. Тие работат многу слично како создавачите на веб-локации на оваа листа и можат да ви помогнат да ја прилагодите вашата веб-страница со едноставно влечење и пуштање.

Ако сте решиле да одите по овој пат и да бидете домаќини на своја WordPress веб-страница, ви предлагам да проверите Преглед на Elementor vs Divi. Тоа ќе ви помогне да одлучите кој од двата гиганти е најдобар за вашиот случај.

Речник за изработка на веб-страници

Навигацијата во светот на создавачите на веб-страници може да биде огромно, особено кога се соочуваме со технички жаргон и терминологија специфична за индустријата. За да ви помогнеме да правите информирани избори и да ги разберете нијансите на различните карактеристики и опции, составивме сеопфатен речник.

 1. Шаблон: Претходно дизајниран распоред што може да се користи како почетна точка за креирање веб-локација. Шаблоните се разликуваат по стил и често се приспособливи.
 2. Интерфејс за влечење и спуштање: Функција погодна за корисниците која им овозможува на корисниците да ја градат и приспособат својата веб-локација со едноставно влечење и пуштање елементи на страница.
 3. SEO (Search Engine Optimization): Практики кои се користат за подобрување на рангирањето на веб-локацијата на страниците со резултати од пребарувачот. Ова вклучува оптимизирање на содржина, наслови, ознаки и многу повеќе.
 4. CMS (систем за управување со содржини): Софтверска апликација која им овозможува на корисниците да креираат, уредуваат, управуваат и објавуваат содржина на веб-локација без потреба од кодирање.
 5. Функционалност на е-трговија: Карактеристики кои овозможуваат веб-локација да функционира како онлајн продавница, вклучувајќи листа на производи, количка за купување и можности за обработка на плаќања.
 6. Целосно Респонсивна: Дизајнерски пристап кој осигурува дека распоредот на веб-локацијата автоматски се прилагодува за да изгледа добро на сите уреди, без разлика дали се работи за десктоп, таблет или мобилен телефон.
 7. Име на домеин: Уникатната адреса на веб-локација на интернет, обично проследена со екстензии како .com, .org, .net итн.
 8. Веб хостинг: Услуга што им овозможува на поединци и организации да објавуваат веб-страница или веб-страница на Интернет, обезбедувајќи ги потребните технологии и услуги за прегледување на веб-локацијата.
 9. SSL сертификат (Secure Sockets Layer): Дигитален сертификат кој обезбедува безбедна, шифрирана комуникација помеѓу веб-локација и интернет прелистувач.
 10. Пропусен опсег: Количеството податоци што може да се пренесат преку интернет конекција во одредено време, важно за брзината на вчитување на веб-локацијата и управувањето со сообраќајот.
 11. анализатор: Алатки или платформи кои го следат и известуваат сообраќајот на веб-локацијата и однесувањето на корисниците, помагајќи им на сопствениците на сајтовите подобро да ја разберат својата публика.
 12. Приклучок/Додаток: Софтверска компонента која додава специфични карактеристики или функционалности на постоечки градител на веб-локации или CMS.
 13. API (интерфејс за програмирање на апликации): Збир на протоколи за градење и интегрирање на апликативен софтвер, кој може да се користи за додавање понапредни функционалности на веб-локација.
 14. Мобилна оптимизација: Процесот на прилагодување на содржината на вашата веб-локација за да се осигура дека посетителите кои пристапуваат на страницата од мобилни уреди имаат искуство оптимизирано за уредот.
 15. Прилагодена шифра: Можност за додавање или менување на HTML/CSS кодот на веб-локација за понапредно прилагодување надвор од она што се нуди преку стандардниот интерфејс за градење веб-страници.
 16. Изведувач на страници: Алатка или функција во градител на веб-локации што овозможува креирање и прилагодување на веб-страници.
 17. Целна страница: самостојна веб-страница, создадена специјално за маркетинг или рекламна кампања, каде што посетителот „слетува“ кога ќе кликне на врска во е-пошта или реклами од Google, YouTube, Facebook, Instagram, Twitter или слични места на интернет.
 18. CDN (Мрежа за испорака на содржина): Систем на дистрибуирани сервери кои доставуваат страници и друга веб-содржина на корисник врз основа на нивната географска локација, потеклото на веб-страницата и сервер за испорака на содржина.

Одете овде за повеќе услови за градење веб-страници.

Прашања и Одговори

Што е градител на веб-страница?

Креаторите на веб-страници се онлајн платформи кои ви дозволуваат да изградите веб-страница без никакво техничко знаење. Тие нудат едноставен интерфејс за влечење и спуштање кој ви помага да ја дизајнирате вашата веб-страница онака како што сакате.

Најголемата причина зошто луѓето користат создавачи на веб-страници е тоа што тие доаѓаат со каталог од стотици шаблони за секој тип на веб-локација. Ова ви овозможува да ја стартувате вашата веб-страница за неколку минути. Само изберете шаблон, приспособете го дизајнот и содржината, притиснете лансирање и тоа е тоа! Вашата веб-страница е во живо.

Дали вреди да се добие градител на веб-страници?

Ако никогаш претходно не сте создале или управувале веб-локација, може да има многу да преземете и научите. Создавањето веб-локација целосно самостојно може да биде застрашувачка задача со стрмна крива на учење. Да не зборуваме за количината на време и ресурси што може да бидат потребни за одржување на сопствена веб-страница. Тука влегуваат градителите на веб-страници.

Тие ви помагаат да ја изградите и управувате вашата веб-страница без никакво техничко знаење. Повеќето од нив доаѓаат со речиси сè што ви е потребно за да го преземете вашиот бизнис онлајн и да управувате со него. Тие ви помагаат да изградите речиси секаков вид веб-страница. Без разлика дали сакате да започнете блог или онлајн продавница, градител на веб-страници може да ви помогне да го направите сето тоа.

Кои се најдобрите создавачи на веб-страници за сопственици на мали бизниси?

Сопствениците на мали бизниси кои сакаат да создадат веб-локација честопати се обраќаат кон создавачите на веб-страници за нивната леснотија на користење и интуитивни интерфејси за влечење и спуштање. Популарни создавачи на веб-страници за мали бизниси вклучуваат Wix и Weebly, како и градител на веб-страници GoDaddy.

Овие пријателски создавачи на веб-страници нудат различни алатки за дизајн и шаблони за избор, дозволувајќи им на бизнисите да креираат сопствени дизајни и шаблони на страници. Со достапни и десктоп и мобилни верзии, бизнисите можат лесно да креираат и мобилна локација.

Дополнително, создавачите на веб-локации нудат приспособување на страницата и флексибилност на дизајнот, вклучувајќи опции за графички дизајн и фото галерии, како и можност за додавање приспособен код. На крајот на краиштата, најдобриот градител на веб-страници за мал бизнис ќе зависи од нивните специфични потреби и цели.

Кои дополнителни функции треба да ги барам при изборот на градител на веб-страници?

При изборот на градител на веб-локации, важно е да ги земете предвид вашите деловни потреби и карактеристиките што ви се најважни. Некои функции што треба да ги барате вклучуваат бесплатен пробен период или гаранција за враќање на парите, уредници за мобилни и сајтови и опции за прилагодување. Можеби ќе сакате да ги земете предвид функциите за блогирање, календар за настани и страница за членство. Некои производители на веб-страници нудат и вештачка интелигенција, слики на акции и пазар на апликации за да го подобрат корисничкото искуство.

Дополнително, важно е да барате добра поддршка за услуги на клиентите и кориснички алатки за анализа на сообраќајот и податоци за клиентите. Сепак, внимавајте на додатоците и потенцијалните реклами на вашата страница што може да доаѓаат со одредени планови. Од суштинско значење е да ги измерите добрите и лошите страни и да изберете производител на веб-страници што одговара на вашиот буџет и ги задоволува вашите специфични потреби.

Што треба да земам предвид при изборот на услуга за веб-хостинг за мојата веб-страница изградена со градител на веб-страници?

При изборот на веб-хостинг услуга за вашата веб-локација креирана со градител на веб-локации, има неколку клучни фактори што треба да ги имате на ум. Прво, треба да се осигурате дека услугата за веб-хостинг обезбедува доволно пропусен опсег и простор за складирање за да се приспособат на сообраќајот на вашата веб-локација и преносот на податоци.

Дополнително, можеби ќе сакате да проверите дали услугата за веб хостинг ви дозволува да користите прилагоден HTML код или други напредни функции. Исто така, важно е да се земат предвид опциите за плаќање со кредитна картичка на услугата за веб хостинг и процесот на регистрација на домен. И на крај, проверете дали ги проверувате премиум плановите што ги нуди услугата за хостирање за да одредите кој најдобро одговара на потребите на вашата веб-страница.

Дали е подобро да ја кодирате вашата сопствена веб-страница отколку да користите градител на веб-страници?

Ангажирањето веб-развивач за кодирање на прилагодена веб-локација може да потрае со месеци за да се заврши и може да чини илјадници долари. Исто така, бара редовно одржување што може да ве чини стотици долари секој месец во зависност од сложеноста на вашата веб-страница. Освен ако не сте подготвени да потрошите илјадници долари за изградба и одржување на веб-локација, не треба да се обидувате да изградите сопствена веб-страница.

Изградбата на вашата веб-страница со помош на градител на веб-страници може да биде многу поевтина алтернатива. Можете да изградите речиси секое време на веб-страница користејќи градител на веб-страници за дел од цената. Да не зборуваме, тие не бараат редовно одржување. За само 10 долари месечно, можете да ја активирате вашата страница и да работи.

Кои се клучните карактеристики што треба да ги барате во платформата за е-трговија?

При изборот на платформа за е-трговија, важно е да се земат предвид нејзините можности и карактеристики за е-трговија. Побарајте платформа за е-трговија која може да создаде веб-страница или локација за е-трговија која е оптимизирана за продажба преку Интернет. Исто така, треба да проверите дали нуди различни планови и опции за е-трговија што одговараат на вашите потреби.

Некои платформи доаѓаат со вградени алатки за е-трговија, како што се портали за плаќање, кои ја олеснуваат продажбата преку Интернет. Дополнително, платформата за е-трговија со робусна функционалност за е-трговија и опции за прилагодување може да ви помогне да креирате онлајн продавница со професионален изглед која е прилагодена на вашите деловни потреби.

Дали создавачите на веб-страници можат да помогнат со маркетинг и оптимизација?

Да, многу производители на веб-страници нудат алатки кои ќе помогнат да се подобри вашето онлајн присуство и да се зголеми сообраќајот кон вашата веб-страница. Некои од овие алатки вклучуваат алатки за оптимизација, интеграција на социјалните медиуми и алатки за аналитика како што се Google Анализа.

Дополнително, некои создавачи на веб-страници нудат алатки за е-трговија и маркетинг, како што се прегледи на производи, врски со партнери и маркетинг кампањи. Со овие карактеристики, сопствениците на веб-страниците можат да ги оптимизираат своите веб-локации за пребарувачите, да се вклучат со клиентите на социјалните медиуми и да ги следат перформансите на нивната веб-страница за да донесат информирани одлуки за маркетинг стратегии.

Кој градител на веб-страници е најдобар во 2024 година?

Мојот омилен градител на веб-страници е Wix бидејќи доаѓа со најмногу функции и е еден од најлесните за употреба. Тој нуди над 800 професионално дизајнирани шаблони што можете да ги уредувате со едноставен интерфејс за влечење и спуштање. И најдобриот дел е што можете да започнете да земате плаќања на вашата веб-страница од првиот ден бидејќи Wix нуди вграден портал за плаќање. Без разлика дали сакате да продавате услуги или производи, можете да го направите сето тоа со Wix.

Можете дури и да направите резервации за вашиот ресторан или настан преку Интернет. Можете исто така да го користите за да создадете премиум област за членство за вашата публика. Најдобриот дел е што можете да го достигнете нивниот тим за поддршка секогаш кога ќе заглавите и тие ќе ви помогнат.

Ако парите се загрижени, тогаш Hostinger Website Builder е одлична евтина алтернатива. Плановите започнуваат од 1.99 УСД/месечно и ви дозволуваат да креирате веб-локација или онлајн продавница со убав изглед, вклучени се бесплатен домен за годишните планови и бесплатен веб-хостинг.

Бесплатни градители на веб-страници наспроти платените градители на веб-страници?

Бесплатните создавачи на веб-страници се одлична почетна точка ако никогаш претходно не сте создале веб-страница. И топло ви препорачувам да го испробате бесплатниот план или бесплатната проба на кој било градител на веб-страници што ќе го изберете пред да платите. Креаторите на веб-страници вредат само ако сакате да се држите до една платформа долго време, бидејќи мигрирањето на вашата веб-страница од една платформа на друга може да биде огромна болка.

Никогаш не е лесно и често ја крши вашата веб-страница. Друга работа што треба да се има на ум е дека бесплатните создавачи на веб-страници прикажуваат реклами на вашата веб-страница додека не ја надградите вашата страница на премиум план. Бесплатните создавачи на веб-страници се добри за тестирање на водата, но ако сте сериозни, препорачувам да одите со премиум план на познат градител на веб-страници како што се Squarespace или Wix.

Нашата пресуда ⭐

 • Wix
 • Од 16 долари месечно
  • Идеален за мали бизниси.
  • Не е потребно кодирање, над 900 шаблони и функционалност за влечење и спуштање.
  • Нуди вграден оптимизација, аналитика, е-трговија и интеграција на социјалните медиуми.
  • Недостатоци: ограничено складирање и помали брзини на вчитување.
  • Цените се движат од бесплатен план до ВИП план од 45 долари/месец.
 • Од 16 долари месечно
  • Познат по своите зачудувачки шаблони и вградените можности за оптимизација.
  • Нуди над 100 шаблони, маркетинг преку е-пошта и AMP форматирање.
  • Конс: Ограничени можности за е-трговија и помалку додатоци.
  • Идеален за фотографи или дизајнери на кои им е потребна визуелно тешка локација.
  • Цена: од 16 до 23 долари месечно.
 • Од 29 долари месечно
  • Најдобро за е-трговија, продажба на физички или дигитални производи.
  • Напојува 19% од топ 1 милион веб-страници за е-трговија.
  • Нуди следење на залихите, метрика на перформанси и претплати за плаќање на клиентите.
  • Конс: такси за трансакции и ограничени опции за шаблон.
  • Цена: од 29 до 299 долари месечно.


 • Од 2.99 долари месечно
  • Најприфатливо, почнувајќи од 2.99 $/месечно.
  • Идеален за лични веб-страници и мали бизниси.
  • Нуди повеќејазични функции и алатки за вештачка интелигенција.
  • Конс: Ограничено блогирање и без функционалност во областа на членовите.
 • Од 14 долари месечно
  • Најмоќен градител, погоден за веб-локации развиени по нарачка.
  • Нуди над 1500 шаблони и широко прилагодување.
  • Конс: стрмна крива на учење и месечни ограничувања на бесплатниот план.
  • Цена: Бесплатно до 36 $ / месец кога се плаќа годишно.
Wix
Од 16 долари месечно
 • Идеален за мали бизниси.
 • Не е потребно кодирање, над 900 шаблони и функционалност за влечење и спуштање.
 • Нуди вграден оптимизација, аналитика, е-трговија и интеграција на социјалните медиуми.
 • Недостатоци: ограничено складирање и помали брзини на вчитување.
 • Цените се движат од бесплатен план до ВИП план од 45 долари/месец.
Од 16 долари месечно
 • Познат по своите зачудувачки шаблони и вградените можности за оптимизација.
 • Нуди над 100 шаблони, маркетинг преку е-пошта и AMP форматирање.
 • Конс: Ограничени можности за е-трговија и помалку додатоци.
 • Идеален за фотографи или дизајнери на кои им е потребна визуелно тешка локација.
 • Цена: од 16 до 23 долари месечно.
Од 29 долари месечно
 • Најдобро за е-трговија, продажба на физички или дигитални производи.
 • Напојува 19% од топ 1 милион веб-страници за е-трговија.
 • Нуди следење на залихите, метрика на перформанси и претплати за плаќање на клиентите.
 • Конс: такси за трансакции и ограничени опции за шаблон.
 • Цена: од 29 до 299 долари месечно.


Од 2.99 долари месечно
 • Најприфатливо, почнувајќи од 2.99 $/месечно.
 • Идеален за лични веб-страници и мали бизниси.
 • Нуди повеќејазични функции и алатки за вештачка интелигенција.
 • Конс: Ограничено блогирање и без функционалност во областа на членовите.
Од 14 долари месечно
 • Најмоќен градител, погоден за веб-локации развиени по нарачка.
 • Нуди над 1500 шаблони и широко прилагодување.
 • Конс: стрмна крива на учење и месечни ограничувања на бесплатниот план.
 • Цена: Бесплатно до 36 $ / месец кога се плаќа годишно.

Градителот на веб-локации може да ви помогне да ја активирате вашата веб-страница за неколку минути. Може да ви помогне да започнете со продажба на интернет со само неколку кликања.

Ако оваа листа ви изгледа огромна и можете да донесете одлука, Препорачувам да одите со Wix. Доаѓа со огромен каталог на претходно направени шаблони за секој тип на веб-локација што може да се замисли. Исто така е еден од најлесните од сите. А најдобриот дел е што доаѓа со се што ви треба за да започнете да продавате онлајн.

Ако сте свесни за буџетот, тогаш Hostinger е одлична евтина алтернатива. Тоа ви овозможува да креирате убава веб-локација или продавница за е-трговија, бесплатен домен за годишни планови и бесплатен веб-хостинг се вклучени.

Што чекаш? Започнете ја вашата веб-страница денес!

Како ги разгледуваме градители на веб-страници: нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Список на создавачи на веб-страници што ги тестиравме и прегледавме:

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Мохит Ганград

Мохит е Управен уредник во Website Rating, каде што ја користи својата експертиза во дигиталните платформи и алтернативните работни начини на живот. Неговата работа првенствено се врти околу теми како што се градители на веб-страници, WordPress, и дигиталниот номадски начин на живот, обезбедувајќи им на читателите проникливи и практични насоки во овие области.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...