Врвни алатки за изведба и следење на страницата

in Ресурси и алатки

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Еве колекција од некои од најдобрите алатки за изведба и следење на локацијата ⇣ што можете да започнете да го користите веднаш за да ги оптимизирате перформансите и безбедноста и да ја следите вашата страница за прекини.

Основачот на Амазон Џеф Безос еднаш рече „Никој не се буди мислејќи дека посакувам веб-локациите да бидат побавни“.

Интернет статистика откриле дека, ако на вашата веб-страница се потребни повеќе од 3 секунди за да се вчита, повеќето луѓе веднаш ќе заминат.

Секој пат кога некој ќе ја напушти вашата страница без да преземе ништо (т.е. купување, претплата итн.), вие губите пари.

Ако имате започна блог и не сакате да губите пари, треба да бидете сигурни дека вашиот сајт нуди одлично корисничко искуство. Тоа не само што ќе ја зголеми вашата стапка на конверзија, туку и ќе ви донесе повеќе сообраќај за оптимизација.

Едноставно кажано, колку е подобро корисничкото искуство на вашата страница, толку повеќе ќе го сакаат пребарувачите и повеќе луѓе ќе ви веруваат.

Список на бесплатни и платени алатки за изведба и следење на страницата

Алаткатипцена
Домаќин тракерАлатка за следење на време на работаБесплатно и платено
GTmetrixАлатка за брзина на страницатаслободен
Uptime RobotАлатка за следење на време на работаБесплатно и платено
JetpackАлатка за следење на време на работаБесплатно и платено
Google Увид во брзината на страницатаАлатка за брзина на страницатаслободен
Воспрекорни трендовиАлатка за нагоре/надолу на локацијатаслободен
Google Барај КонзолаАлатка за оптимизација, брзина и безбедностслободен
WP ракетаАлатка за оптимизација на брзинатаПлатени
SucuriМалициозен софтвер и безбедносен скенерБесплатно и платено
SSL лабораторииSSL безбедносна алаткаслободен
ShortPixelАлатка за оптимизација на сликиПлатени

Еве подолу, ќе ве одведам низ неколку алатки за следење и изведба на локацијата што јас самиот го користам и препорачувам секој сопственик на страницата да почне да го користи.

Host Tracker (алатка за следење на време на работа)

следење на домаќинот

Домаќин-Трекер е моќна алатка за деноноќно време на работа и следење на перформансите што ги проверува и открива проблемите на вашата страница и ќе ве предупреди во реално време ако/кога тоа се случи.

Бесплатниот план доаѓа со ограничен сет на функции, но сепак многу корисен за блогерите, овој план ви овозможува да извршувате 2 задачи во интервали од 30 минути за да го следите времето на работа и времето на одговор.

Личниот план чини само 3.25 УСД/годишно и овој план ви овозможува да извршувате 5 задачи во интервали од 10 минути и можете да го следите времето на работа, истекот на одговорот, задачите на базата на податоци, задачите на SNMP, HTTPS и многу повеќе.

GTmetrix (проверка на брзина на страницата)

gtmetrix

Ако сакате да ја подобрите брзината на вашата веб-страница, треба да знаете каде стоите. GTMetrix ви кажува не само колку е брза (или бавна) вашата веб-страница, туку ви кажува и како се споредува со другите веб-локации на Интернет.

Најдобриот дел за GTMetrix е тоа што ви нуди детална анализа за тоа што ја прави вашата веб-страница бавна. Точно, може да биде тешко да се разбере сè во извештајот ако не сте развивач, но тој барем ви дава идеја за тоа каде стоите.

Роботот за време на работа (алатка за следење на време на работа)

uptimerobot

Uptime Robot е бесплатна алатка која ви помага да ја следите вашата веб-страница. Едноставно ја проверува вашата веб-страница на секои неколку минути и ви испраќа е-пошта секогаш кога (ако некогаш) вашата веб-страница ќе се прекине. Кога вашата веб-локација ќе падне, губите пари секоја секунда што ќе остане долу. Со оваа алатка, вие ќе бидете првите што ќе дознаете ако вашата веб-страница е во прекин.

Нивниот бесплатен план нуди 50 бесплатни монитори за вашата веб-страница и ја проверува вашата страница на секои 5 минути, што е повеќе од доволно за повеќето бизниси. Но, ако сте сериозен сопственик на бизнис, можеби ќе сакате да го надградите за да го намалите интервалот за повторна проверка.

Jetpack (алатка за следење на време на работа)

jetpack

Jetpack е сè-во-едно приклучок за WordPress што нуди подобрување на перформансите и безбедноста на вашата веб-локација. Тоа го прави супер лесно да ги подобрите перформансите на вашата веб-локација и ви нуди еден тон метрики како статистика за сообраќајот на пребарувачот. Исто така, нуди мониторинг на време на работа. Откако ќе го овозможите, ако вашата веб-страница се прекине, ќе добиете е-пошта во еден момент.

И тоа не е ни половина од она што го прави овој приклучок. Иако бесплатната верзија на приклучокот нуди многу функционалности, можеби ќе сакате да се надградите на еден од нивните премиум планови за да уживате во дневните резервни копии, глобалната испорака на CDN и многу повеќе.

Премиум верзијата на овој приклучок ќе ви помогне да го подобрите корисничкото искуство на вашата веб-локација, да добиете повеќе претплатници и да ја подобрите безбедноста на вашата веб-локација.

Google Брзина на страницата (проверка на брзина на страницата)

google увид во брзината на страницата

Google Увид PageSpeed е бесплатна алатка која ви нуди увид во корисничкото искуство и перформансите на вашата веб-локација. Тоа ќе ви даде оценка на вашата веб-страница што ќе ви каже каде стои вашата веб-страница и исто така ќе ви каже како вашата веб-страница се споредува со другите веб-локации на Интернет.

Но, тоа не е се. Исто така, ќе ви понуди напредна анализа за тоа што ја повредува брзината на вашата веб-страница. Можете да проверите како се собира корисничкото искуство на вашата веб-локација и на мобилни и на десктоп уреди. Ќе ви понуди детален совет за тоа како можете да ја подобрите брзината на вашиот сајт со тактики како што е мрзливо вчитување слики надвор од екранот до елиминирање на ресурсите за блокирање рендери како JavaScript.

Нагорни трендови (проверка на достапноста на страницата нагоре/надолу)

нагорни трендови

Воспрекорни трендови е алатка за следење веб-локации што ја користат компании големи како SpaceX, Microsoft и Zendesk. Она што го разликува Uptrends од Uptime Robot е тоа што е многу понапредна алатка. Нуди напредни нивоа на мониторинг како мониторинг на DNS, следење на серверот за пошта, следење на веб-апликации, следење на перформансите на веб-страниците, следење на API и многу повеќе.

Ако сте многу инвестирани во подобрување на вашата стапка на конверзија и корисничко искуство, тогаш можеби ќе сакате да ја пробате оваа алатка со бесплатниот 30-дневен пробен период.

Нивото на детали што ги нуди оваа алатка е неверојатно. Ако ја користите нивната бесплатна проверка на времето на работа, ќе видите колку брзо се вчитува вашата веб-страница од десетици градови низ светот. За разлика од повеќето други алатки кои ја проверуваат вашата веб-страница само од една локација, оваа алатка ја проверува вашата веб-страница од десетици локации низ светот.

Со оваа алатка, можете да знаете сè од Паметен DNS Решете време за преземање време и прв бајт од повеќе од десетина локации одеднаш.

Google Конзола за пребарување (алатка за оптимизација, брзина и безбедност)

google конзола за пребарување

Ако сакате да победите во играта на SEO, потребни ви се вистинските алатки. Google Конзолата за пребарување и алатките за веб-администратори на Bing се основните работи што ви се потребни. Ако сакате да добиете точна проценка за тоа каде е вашата веб-страница во резултатите од пребарувањето, тогаш нема друга алатка подобра од овие две.

Google Барај Конзола ви овозможува да го контролирате сообраќајот на пребарувачот на вашата веб-страница. Со оваа алатка, можете внимателно да следите од кои клучни зборови вашата веб-страница добива сообраќај и на кои клучни зборови треба да работите.

Со оваа алатка, можете да следите дали вашите напори за оптимизација водат до раст на органскиот сообраќај на пребарувачот на вашата веб-страница. Ако не знаете каде стоите, не можете да се подобрите.

Иако Google Search Console ви дава податоци за тоа како функционира вашата веб-страница Google резултатите од пребарувањето, исто така ќе треба да знаете каде се наоѓа вашата веб-страница на Yahoo и Bing. Тоа е она што Бинг Webmaster Tools ќе ти каже.

WP Rocket (алатка за оптимизација на брзина)

wp ракета

WP ракета е еден од најпопуларните WordPress алатки за оптимизирање на перформансите. Познат е не само затоа што може да ја зголеми брзината на вашата веб-страница, туку и поради тоа колку е лесно да се постави.

Се што треба да направите е да го инсталирате приклучокот и... тоа е тоа. Дури и ако не ги приспособите поставките на овој приклучок, ќе видите огромен поттик во перформансите на вашата веб-локација. Главната придобивка на овој приклучок е системот за кеширање што го нуди. Едноставно кажано, масовно го намалува оптоварувањето на вашата веб-страница и го намалува обемот на работа потребна за прикажување страница.

Ако одлучите да добиете WP Rocket (или алтернатива), еве го мојот водич за како да инсталирате и конфигурирате WP Rocket.

Оваа алатка може да ви помогне да ја подобрите брзината на вашата веб-страница десет пати. Ако вашата веб-локација има ниски резултати на некоја од горенаведените алатки за тестирање на брзина, можеби ќе сакате да го пробате овој приклучок.

Sucuri (малвер и безбедносен скенер)

sucuri

Sucuri е безбедносна алатка од типот на претпријатие што помага да се следи и да се одржува вашата веб-локација без малициозен софтвер. Прелистувачи и социјалните мрежи не сакаат веб-локации што содржат малициозен софтвер. Ако вашата веб-страница се најде на нејзината црна листа, вашиот сообраќај значително ќе се намали.

Повеќето луѓе никогаш не дознаваат дали нивната веб-страница е опфатена со малициозен софтвер. Оваа алатка не само што ја следи вашата веб-страница за малициозен софтвер, туку и нивниот тим ја отстранува без дополнителни трошоци. Нивната платформа, исто така, дава зголемување на брзината на вашата веб-страница со опслужување на вашите страници и датотеки преку нивната CDN мрежа.

SSL Labs (SSL безбедносен скенер)

ssl лаборатории

SSL лаборатории нуди едноставни алатки за тестирање на SSL. Ако не користите SSL (HTTPS) на вашата веб-локација, тогаш ќе имате тешко време да добиете сообраќај од Google. Можете да добијте SSL сертификат за вашата веб-страница бесплатно со Let's Encrypt.

Но, ако SSL сертификатот на вашата веб-локација не е правилно инсталиран, тоа нема да ви донесе ништо добро. Оваа алатка ќе ви помогне да дознаете дали и зошто SSL конфигурацијата на вашата веб-локација е скршена.

ShortPixel (алатка за оптимизација на слики)

куси пиксели

Колку повеќе слики користите на вашите страници, толку побавно ќе стане вашата веб-страница. Ова е затоа што повеќето слики не се оптимизирани за веб. Ако сакате вашата веб-страница да се вчитува брзо, треба да бидете сигурни дека сите ваши слики се оптимизирани за веб.

Колку вашите слики се потешки по големина, толку повеќе време ќе му биде потребно на прелистувачот да ги преземе и прикаже. Оптимизирањето на сликите за веб едноставно значи нивно компресирање во датотеки со помала големина.

Најлесен начин да го направите тоа е со бесплатен приклучок како ShortPixel. Бесплатно е и ќе ги оптимизира сите слики на вашата веб-страница. Откако ќе го инсталирате и поставите овој приклучок, тој ќе помине низ сите слики што сте ги подигнале во минатото и ќе ги оптимизира за веб со нивно компресирање. Ова ќе ја намали големината на вашите датотеки.

Откако ќе се постави приклучокот, не треба да правите ништо за да ги оптимизирате новите слики што ги поставувате. Ќе ги оптимизира додека ги прикачувате на вашата веб-страница. Оваа алатка не само што ќе ја забрза вашата веб-страница, туку и ќе ви заштеди пропусен опсег и простор на дискот.

Брзо резиме

Кога посетителот ја напушта вашата веб-страница, ги губите тешко заработените пари дури и ако сте го добиле тој сообраќај бесплатно. Секогаш е вклучен опортунитетен трошок. И ако купувате сообраќај од реклами на Фејсбук или Google Реклами, тогаш буквално трошите пари секој пат кога некој ќе ја напушти вашата страница поради лошо корисничко искуство.

Алатките во оваа статија ќе ви помогнат да дознаете што го нарушува корисничкото искуство и перформансите на вашата страница и како да го поправите.

Ако сакате брзо зајакнување на корисничкото искуство, зголемете го вашето WordPress брзината на страницата и најбрзиот начин да го направите ова е со инсталирање на Приклучок за WP Rocket. Тоа ќе ја подобри брзината на вашата веб-страница најмалку десет пати со механизмите за кеширање.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Почетна » Ресурси и алатки » Врвни алатки за изведба и следење на страницата

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...