Најдобри онлајн ресурси за жени кои сакаат да научат да кодираат

in Ресурси и алатки

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Иако конечно почнуваме да гледаме мала промена, не може да се негира дека многу жени избегнуваат да влезат во индустриите STEM (наука, технологија, инженерство и математика). Еве јас ги составив најдобрите ресурси за жени кои сакаат да научат да кодираат.

Не ми верувате? Проверете ги овие зачудувачки статистички податоци за жените во технолошкиот свет:

И ова е само почеток.

Но, работата е во тоа што жените имаат тенденција да бидат подобри развивачи од мажите. А Студија од 2016 година на повеќе од 3 милиони барања за повлекување Github покажа дека Прифатени се 79% од барањата за повлекување на жените, со следење на мажите во 74.6% – но само кога не бил откриен полот.

Оваа студија продолжува да наведува дека родовата пристрасност постои во програмирањето со отворен код бидејќи кога полот можел да се идентификува на јавниот профил на корисникот, бројот на одбивања за жените значително се зголемил.

Иако не тврдам дека сум експерт за родова пристрасност, ниту барам да дадам листа на причини зошто жените не се толку распространети во светот на технологијата, велам дека постои дефинитивен дисбаланс. Впрочем, бројките не лажат.

Но, тоа може да се промени со давање жени повеќе можности да се приклучат на технолошкиот свет и успеваат како нивните машки колеги. Всушност, секоја жена која сака да научи како да кодира може во денешно време, сè додека знае каде да оди за да ги усоврши своите вештини.

Без разлика дали сте жена која сака да направи промена во кариерата или млада девојка која сака да научи неколку вештини за кодирање, ве покривам. Погледнете го ова неверојатно заокружување на ресурсите дизајниран да и помогне на жената да ги скрши бариерите и да влезе во технолошкиот свет со кој било капацитет што го сака.

Список на ресурси за жени кои сакаат да научат да кодираат

За да ви ги олесни работите. Го разделив секој ресурс во различни категории за да можете да го најдете токму она што го барате.

 

Обука на лице место

1. Академија за развивачи на Ада

академија за програмери на ada

Академијата за развивачи на Ada е напредна и високо селективна програма за обука лоцирана во Сиетл, Вашингтон, која се грижи за жени и различни родови луѓе кои сакаат да станат развивачи на софтвер.

Потпирајќи се на спонзори за да го финансираат интензивното искуство на стажирање во класата и индустријата (што значи дека школувањето е бесплатно), Ада ги учи жените Ruby, Rails, HTML, CSS, JavaScript, Git и Source Control.

2. Девојки кои кодираат

девојки кои кодираат

74% од младите девојки изразуваат интерес за СТЕМ полињата и компјутерските науки. А сепак, кога ќе дојде време да се одлучи што да студира и која кариера да избере, нешто се случува и многумина избираат поинаков пат. Girls Who Code беше дизајниран да го прекине тој циклус и да им даде на младите девојки вештини и самодоверба да продолжат со нивните технолошки кариери.

Тие нудат после училиште клубови за девојчиња уште од основно училиште, за да можат да почнат да ги учат основите и да се развиваат љубов кон кодирање. За девојчиња од средно и средно училиште, постојат специјализирани летни кампови кои учат кодирање и ги изложуваат девојките на потенцијални технолошки работи за кои можеби се заинтересирани.

3. Академија Хакбрајт

хакбрајт академија

Во обид да им помогне на жените да станат одлични програмери, Академијата Хакбрајт нуди 12-неделен забрзан курс за обука кој вклучува и традиционални предмети во класот и индивидуална работа на проекти за темелно разбирање на софтверското инженерство.

4. MotherCoders

матични кодери

MotherCoders е непрофитна организација дизајниран да им помогне на мајките да се пробијат во технолошкиот свет за да можат да воспостават солидни кариери за себе. Преку скратено работно време, 9-неделна програма за обука (комплетна со грижа за деца на лице место), MotherCoders има за цел да им помогне на оние кои се борат да пристапат до образовните програми повторно да влезат во работната сила, да ги унапредат своите кариери или да го забрзаат стартувањето.

5. Девојка ја развива

девојка го разви

Girl Develop Тоа е уште една непрофитна организација која опфаќа 62 града во Соединетите Држави која обезбедува пристапни начини за жените да учат веб и развој на софтвер. Со лични часови и поддршка од заедницата, Girl Develop It се надева дека ќе ги поттикне жените со самодоверба да градат свои веб и мобилни апликации.

Онлајн обука/курсеви

1. Умешноста

skillcrush

Во Skillcrush посетувате специфични онлајн часови врз основа на она што сакате да го научите. На пример, научете развој на веб, Напредно WordPress, веб дизајн, анализа на податоци, па дури и пишување копии за интернет.

Иако не се ограничени на само кодирање за жени (околу 25% од студентите се мажи), програмите за обука беа дизајнирани да им помогнат на жените да се пробијат во индустријата од нивните соништа.

2. Шини девојки

шини девојки

Rails Girls е онлајн ресурс за жени кои сакаат да научат повеќе за технологијата и како да ги градат своите идеи. Научете основно програмирање, скицирање и прототипирање. Плус, пристапете до онлајн веб-водичи, материјали и алатки кои ќе ви помогнат да ги исфрлите вашите идеи и информации за настани за да можете да запознаете истомисленици кои сакаат да се пробијат во технолошкиот свет.

Упатства

Наоѓањето упатства за кодирање на Интернет е едноставно како и брзото извршување Google пребарување. Тоа, рече, малку ви ги олеснив работите со споделување на неколку упатства со вас за да не мора сами да ја пребарувате мрежата:

1. Упатства за CSS

Дали барате неколку упатства кои ќе ви помогнат со вашите CSS вештини? Tripwire заокружи некои од најкорисните CSS упатства за да можете да работите на стајлингот и распоредот на вашите веб-страници. Секое упатство е специфично по природа, па само пронајдете го оној што одговара на вашите потреби и проверете го.

2. Упатства за освојување на кодот

Дознајте за најшироко користените јазици на веб-локации како што се HTML, CSS, JavaScript и PHP благодарение на прегледот на бесплатни упатства за кодови на Code Conquest. Иако не се дизајнирани да ви дадат целосна обука за која било тема, овие упатства може да ви помогнат да одлучите дали тој јазик е вистинскиот избор за вас.

3. CodeAcademy

Иако не е конкретно насочена кон жените, CodeAcademy е едно од најпопуларните места за учење како да се кодираат. Придружете се на милиони луѓе учење HTML, CSS, JavaScript, jQuery, PHP, Python и Ruby – сето тоа бесплатно.

4. Одмаздувачи на кодови

Code Avengers ги носи упатствата на следното ниво со тоа што ги прави интерактивни и забавни. Повторно, иако не е конкретно насочено кон жените, има многу да се научи како да се кодираат игри, апликации и веб-локации користејќи JavaScript, HTML и CSS. Достапно на повеќе јазици, ова упатство трае само 12 часа за да се заврши.

5. Кан академија

Академијата Кан им нуди на луѓето кои сакаат да научат како да кодираат чекор-по-чекор видео упатства за тоа како да програмираат цртежи, анимации и игри. Или, можеш научете како да креирате веб-страници користејќи HTML и CSS.

Slack Channels/Padcasts/Videos

Еве преглед на некои од најдобрите Slack канали, подкасти, и видеа за жени кои сакаат да научат како да кодираат.

1. Лабави канали за жени во светот на технологијата

Ако сте запознаени со алатката за комуникација Гасена и сакате да се поврзете со други жени во областа на технологијата, погледнете да се приклучите на кој било број од овие популарни Slack канали:

 • Womenените во технологијата: со преку 800 членови и добредојде на секого без разлика на нивото на вештина, можете да разговарате со други жени кои пишуваат код, софтвер за тестирање, графика за дизајнирање и многу повеќе.
 • #FemaleFounders: поврзете се со нови, воспоставени и аспиранти основачи на технолошки компании за да споделат идеи и да најдат решенија за проблемите. Учењето едни од други претприемачи го олеснува маневрирањето во незгодниот и понекогаш осамениот технолошки свет - особено како жена.
 • Жени техничари: Поделен во три тима: рана кариера, кариера на средно ниво и воспоставена кариера, овој Slack канал ќе ве поврзе со истомисленици, како и ќе ве информира за претстојните настани и ресурси за да ви помогне да напредувате во кариерата.

2. Подкасти за основач на жени

Проверете го овој преглед на некои од најдобрите подкасти за жени кои сакаат да ја скршат мувлата и да станат основачи на сопствени стартапи:

 • Startup School Radio од Y Combinator: учат од минатите основачи или инвеститори за работи како што се започнување, финансирање и зголемување на сопствената компанија.
 • Радио Girlboss: секој подкаст е интервју со успешна жена која оставила свој белег во светот на бизнисот. Дознајте како успеале и што научиле на патот.
 • Таа го направи тоа на свој начин со Аманда Болејн: слушнете за врвните жени претприемачи и како тие ги правеле работите на свој начин.
 • SheNomads: ако сакате да влезете во светот на технологијата, да работите од далечина и да патувате низ светот, ова е подкастот за вас.
 • Подкастот MADWomen од Women in Wireless: овој подкаст се фокусира на жените во мобилниот и дигиталниот свет. Дознајте за исклучителни женски лидери, дознајте што е потребно за да бидете успешни и поттикнете се да ја преземете контролата врз сопствениот живот и покрај шансите.

3. Видео плејлисти за жени кодери

Ако повеќе сакате да гледате видео содржини, наспроти пишаниот текст, проверете ја оваа листа на корисни видео плејлисти дизајнирани да ви помогнат со сите ваши потреби за кодирање:

 • CodePath: софтверското инженерство е индустрија која постојано се менува, што значи дека ако само што почнувате, може да биде тешко да се задржите. Најдете ментори, научете нови вештини и откријте проекти кои го прават усовршувањето на вашите вештини за кодирање полесно и позабавно.
 • WенитеКој код: оваа непрофитна плејлиста со видеа помага да се инспирираат жените да напредуваат во нивните технолошки кариери. Со над 50,000 членови во 20 земји (и со 3,000+ настани ширум светот), ова е местото каде што треба да бидете доколку ви треба малку самодоверба и многу знаење.
 • Кодирање русокоса: Креаторката зад Кодинг Блонд го започна овој канал на YouTube во време кога учеше да кодира и сметаше дека е застрашувачки благодарение на сите стереотипи.

Заедници

Има толку многу заедници ширум светот што ги поврзуваат жените во технолошкиот свет кои сакаат да учат од другите. Еве неколку од најдобрите за да започнете:

1. Фејсбук групи

Womenените во Техника

жени во технологија

Оваа Фејсбук група е за секој кој се идентификува како жена што сака да зборува за технологија. Таа има за цел да им покаже на луѓето дека можат да ги остварат своите соништа без разлика какви пречки ги чекаат, па дури и ве поврзува со нивниот подкаст Womenените во Техника.

Global Tech Women

глобални технолошки жени

Дознајте ги најновите случувања во технолошкиот свет и придружете се на разговорите со вашите сопствени приказни. Плус, дознајте за сите претстојни настани Global tech Women е хостинг за да можете да присуствувате и да ја унапредувате вашата технолошка кариера.

2. Твитер листи и разговори

Проверете фемпир за сеопфатна листа на жени ширум светот во технолошката индустрија што треба да ја следите. Покрај тоа, Жени во технички разговор е одличен извор за инспирација, споделување идеи и разговор.

Сака листа на хаштагови за Твитер или Инстаграм? Girl Knows Tech прави одлична работа на заокружување на најкористените хаштагови за жени во светот на технологијата.

Еве неколку од моите омилени:

 • #womenintech
 • #женскиосновачи
 • #женикој код
 • #кодцели
 • #womeninbiz

Се разбира, ова е само почеток. Но, наоѓањето други жени во технолошкиот свет да ве следат (и обратно) е најдобриот начин да изградите сопствена заедница на која можете да се потпрете за решавање проблеми, инспирација и споделување нови идеи.

3. Настани

Ако сакате да присуствувате на настани за да се поврзете со други од областа на технологијата, проверете ги овие следниот пат кога ќе сакате да одите на работно патување:

 • Прослава на Грејс Хопер: придружете се на најголемиот светски собир на жени технолози. Пријавете се како говорник или волонтер, или само присуствувајте и уживајте во атмосферата.
 • Родов самит: овој самит е посветен на откривање зошто постои родова пристрасност во светот на науката и технологијата и како да се надмине.
 • Тапија конференција: Целта на оваа конференција е да се промовира и слави различноста во компјутерите. Се обидува да препознае дека постои различност, да ги поврзе луѓето и да создаде заедници кои се протегаат надвор од конференцијата, да добива совети од водечките професионалци во индустријата и да се инспирира од успехот на другите.
 • Женски стартап предизвик: ако вашиот стартап има потреба од финансирање, посетете го предизвикот за женски стартап и изнесете ја вашата идеја за да видите дали некој е подготвен да го финансира она што вие имате да го понудите.

Последни мисли

На крајот, постојат многу ресурси достапни за жените кои сакаат да научат да кодираат. Од програми за обука во класа до онлајн курсеви, видео содржини и подкасти за настани и групи во заедницата, нема ништо што може да ве спречи да влезете во светот на технологијата и да ги остварите вашите соништа.

Не дозволувајте стереотипите и родовата пристрасност да ви го запрат животот. Преземете ја контролата, направете план и следете ги. На светот му требаат повеќе жени кодери.

Значи, ако имате желба и амбиција да влезете во технолошката индустрија, проверете ги овие ресурси и започнете веднаш. Ако ништо друго, може да инспирирате повеќе жени да следат.

За авторот

Линдзи Лидке

Линдзи Лидке

Линдзи е главен уредник во Website Rating, таа игра клучна улога во обликувањето на содржината на страницата. Таа води посветен тим од уредници и технички писатели, фокусирајќи се на области како што се продуктивност, онлајн учење и пишување со вештачка интелигенција. Нејзината експертиза обезбедува испорака на проникливи и авторитативни содржини во овие полиња кои се развиваат.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...