Наоѓање на вистинскиот веб-домаќин: SiteGround наспроти GoDaddy Споредено

in Споредби, Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Во денешнава SiteGround против GoDaddy компаративна објава, ние ви помагаме да го изберете подобриот домаќин за вашата веб-страница.

Секоја веб-страница има различни потреби, а секоја компанија за хостирање веб-страници блеска во различни области.

Плус, не е најлесниот процес да се избере најдобриот домаќин од огромен број таму.

Забележете дека има малку одвојување на врвните провајдери по номинална вредност, токму затоа пишувам написи како оваа SiteGround споредба со GoDaddy.

Не заборавајте дека изборот на вистинската услуга за хостирање на веб-локации од самиот почеток може да ве спаси од многу проблеми додека вашата веб-страница расте.

Со таа преамбула, дали има некои големи разлики меѓу SiteGround и GoDaddy? Која треба да ја изберете за вашата веб-страница?

Па, и двајцата се одлични даватели на хостинг, но тие се исто така сосема различни. Продолжете да читате за да дознаете повеќе за SiteGround наспроти GoDaddy, и зошто треба да изберете еден над друг.

SiteGround наспроти GoDaddy: Преглед

Што е SiteGround?

siteground vs godaddy споредба што е siteground

SiteGround е приватна веб-хостинг компанија основана во 2004 година од Иво Ценов.

 • Сите планови доаѓаат со целосно управуван хостинг.
 • Е официјален партнер на WordPress. Орг.
 • Бесплатните SSD-дискови се вклучени во сите заеднички планови за хостирање.
 • Серверите се напојуваат од Google Облак, PHP7, HTTP/2 и NGINX + кеширање
 • Сите клиенти добиваат бесплатен SSL сертификат (Ајде да шифрираме) и Cloudflare CDN.
 • Има 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Со текот на годините, таа стана популарна и овластува повеќе од 2 милиони веб-страници во моментов. SiteGround има над 500 посветени вработени кои работат од канцеларии распространети на глобално ниво.

Имаат голема репутација за обезбедување на ѕвездени хостинг за сите видови на веб-страници. Компанијата е брилијантен избор за почетници и професионалци кои бараат доверливо, сигурно и брзо хостирање на веб-страници.

SiteGround се издвојува затоа што неговиот тим разви внатрешни алатки и излезе со напредни технологии во областа на брзината на серверот, времето на работа и безбедноста.

Тие ви нудат различни решенија за хостирање, вклучувајќи заеднички хостинг, управуван WordPress хостинг, WooCommerce хостинг, студентски хостинг, претпријатие хостинг и облак хостинг.

WordPress.org официјално препорачува SiteGround благодарение на извонредните алатки што ги развија специјално за WordPress корисници.

siteground успеа wordpress алатки за хостирање

SiteGround ви нуди многу функции за хостирање, вклучувајќи неограничен сообраќај, бесплатен SSL сертификат, дневни резервни копии, бесплатна е-пошта, бесплатен CDN, неограничени бази на податоци, инсталатер со 1 клик за WordPress, Magento, Joomla, итн., кеширање со зголемување на брзината, бесплатни миграции на сајтови, 99.98% uptime, исклучителна поддршка, и списокот продолжува.

Нивните цени се разумни, но повисоки од повеќето конкуренти. Сепак, добивате голема вредност за вашите пари SiteGround.

Што е GoDaddy?

siteground vs godaddy што е godaddy

GoDaddy е најголемиот светски провајдер за хостирање на веб-страници и регистратор на домени. Компанијата има над 7,000 вработени кои опслужуваат над 19 милиони клиенти низ целиот свет. Тие се домаќини на над 78 милиони домени од оваа седница.

 • Бесплатна деловна е-пошта и име на домен за една година.
 • Секојдневно скенира малициозен софтвер со Sucuri.
 • Автоматски бекап со обновување со еден клик.
 • Интеграција надвор од кутијата со мрежа за испорака на содржина (CDN).
 • Линукс и Виндоус хостинг.
 • Автоматски WordPress основни ажурирања.

GoDaddy е јавно тргувана компанија која е основана од Боб Парсонс во 1997 година. Има седиште во Скотсдејл, Аризона и 14 канцеларии низ целиот свет.

Компанијата ви нуди над 40 производи за да ви помогне да се вклучите онлајн и да напредувате. Тие нудат заеднички хостинг, WordPress хостинг, VPS хостинг, посветени сервери, хостинг за препродавачи, е-пошта, веб-безбедност, решенија за е-трговија, маркетинг алатки, градители на веб-страници, регистрација на домен и многу повеќе.

Тоа е фантастичен хостинг сервис за лични блогови, агенции, мали бизниси и големи претпријатија. GoDaddy има многу планови совршени за сите потреби и буџети.

godaddy хостинг карактеристики

Откако ќе се регистрирате со GoDaddy, добивате бесплатен домен, бесплатен SSL сертификат, неизмерен пропусен опсег, инсталација со 1 клик на 125+ бесплатни апликации (WordPress, Joomla, Drupal, итн.), лесна за употреба контролна табла, 1 GB складирање на базата на податоци, 99.9% uptime, и многу повеќе.

И двата веб-домаќини нудат одлична поддршка и многу материјали за обука кои ќе ви помогнат да трчате на теренот.

За да дознаете повеќе, проверете ја следната споредба од глава до глава на SiteGround против Годади WordPress хостинг, каде што важните карактеристики како што се перформансите, цените, добрите и лошите страни - се прегледуваат за да ви помогнат да одлучите пред да се регистрирате со една од овие заеднички услуги за веб-хостинг.

Овде има јасен победник. SiteGround е подобар провајдер на веб-хостинг помеѓу двете, благодарение на нивните супериорни карактеристики, безбедност и брзина. Дознајте повеќе за GoDaddy vs SiteGround во следната табела за споредба:

Нинџа Колона 13Нинџа Колона 29

GoDaddy

SiteGround

За:GoDaddy неодамна беше во медиумите, особено во ТВ рекламите и печатените медиуми. Обезбедува имиња на домени, како и веб-хостинг кој е лесен за користење, заедно со планови со разумни цени и импресивни времиња на работа.SiteGround Познато е дека има планови со разумни цени за своите клиенти, заедно со придружните технички карактеристики и неверојатна поддршка за клиентите.
Основано во:19972004
Рејтинг на BBB:A+A
адреса:14455 N. Hayden Rd. #219 Скотсдејл, АЗ 85260SiteGround Канцеларија, 8 Рачо Петков Казанџиите, Софија 1776 година, Бугарија
Телефонски број:(480) 505-8877(866) 605-2484
И-мејл адреса:Не е наведено[заштитена по е-пошта]
Видови поддршка:Телефон, поддршка во живо, разговор, билет, обукаТелефон, поддршка во живо, разговор, билет
Центар за податоци / Локација на серверот:Феникс, АризонаЧикаго Илиноис, Амстердам Холандија, Сингапур и Лондон Велика Британија
Месечна цена:Од 4.99 долари месечноОд 6.99 долари месечно
Неограничен пренос на податоци:Да (освен на економски план)Да
Неограничено складирање податоци:Да (освен на економски план)Не (10 GB - 30 GB)
Неограничени е-пошта:Да (освен на економски план)Да
Домаќин на повеќе домени:Да (освен на економски план)Да (освен на планот за стартување)
Контролна табла / интерфејс за хостирање:cPanelcPanel
Гаранција за време на работа на серверот:99.90%99.90%
Гаранција за враќање на парите:30 денови30 денови
Достапен е посветен хостинг:ДаДа
Бонуси и додатоци:Алатка за управување со премиум DNS (само Ultimate Plan). Двојна процесорска моќ и меморија (само за краен план). DudaMobile автоматски ја конвертира вашата страница во мобилен (сите планови освен Economy). SSL сертификат (само Ultimate Plan). Забрзувач на веб-страница (само за краен план). SSL сертификат (само Ultimate Plan). Скенер за малициозен софтвер (само за краен план).Мрежа за испорака на содржина во CloudFlare (CDN). Бесплатни алатки за резервна копија и обновување (освен со план за стартување). Бесплатен приватен SSL сертификат за една година (освен со StartUp).
Добриот: Одлично време на работа: Ќе очекувате компанија како GoDaddy да има едно од најдобрите времиња на работа во индустријата, само со фактот дека тие се толку огромни. Но, допрва треба да слушнам поплака за времето на работа на GoDaddy. Uptime е една од оние работи што очекувате да ги испорача веб-хостинг компанија и GoDaddy го прави тоа со стил.
Линукс и Виндоус хостинг: GoDaddy е еден од ретките провајдери на хостинг кои ви даваат можност да одите на Windows наместо индустриски стандарден оперативен систем Линукс. Ако имате веб-страници на ASP.NET, ова е место за вас.
Одлична техничка поддршка: Одново и одново, веб-хостинг компаниите добиваат поплаки за нивната услуга за клиенти. Без разлика дали се работи за недостаток на знаење или огромни времиња на чекање, но GoDaddy со оваа магија извади зајак од својата капа. Тие имаат апсолутно најдобра услуга за клиентите.
Пријателски за корисниците: Поголемиот дел од GoDaddy е изграден околу идејата за поновите крајни клиенти. Сите нивни алатки се погодни за „новичок“. Лично го сакам нивниот cPanel кој треба да биде индустриски стандард во овој момент. Сè што ми треба е на дофат на раката и немам апсолутно никакви поплаки за нивниот UX.
Бесплатни премиум карактеристики: SiteGround вклучува напредни функции како автоматски дневни бекап, CloudFlare CDN и Ајде да ги криптираме SSL сертификатите со секој план.
Оптимизирани планови: SiteGround нуди хостинг пакети дизајнирани специјално за врвни перформанси на системи за управување со содржина како WordPress, Друпал и Џомла, или платформи за е-трговија како Magento, PrestaShop и WooCommerce.
Фантастична поддршка за корисници: SiteGround гарантира скоро моментално време на одговор на сите нејзини канали за поддршка на клиентите.
Гаранција за стабилно време на работа: SiteGround ви ветува 99.99% uptime.
SiteGround цените започнува од 6.99 $ месечно.
Лошата: Не е голема вредност: освен ако не го фатите GoDaddy на одлична промотивна зделка, ќе бидете малку вознемирени од цените што ги плаќате. Едноставно не го добивате истото ниво на перформанси со пакетите на услуги од пониска класа на GoDaddy. Но, ако ги фатите на промоција, победник победник пилешка вечера.
Недостасуваат карактеристики на онлајн продавницата: За мене, во денешно време, додатоците за е-трговија не треба да бидат непромислени. Треба да ги добиете сите ѕвона и свирки бидејќи веб хостинг компанијата обично зема дел од вашите пари во секој случај. За GoDaddy, тие го промашуваат бродот со карактеристики што недостасуваат и грешки што само ја напаѓаат вашата продавница од секој агол.
За повеќе опции, размислете овие GoDaddy алтернативи.
Ограничени ресурси: Некои од SiteGround плановите со пониски цени се оптоварени со ограничувања како што се ограничувањата на доменот или просторот за складирање.
Бавни миграции на веб-страници: Ако имате постоечка веб-локација, бројните поплаки од корисниците укажуваат дека треба да се подготвите за долг процес на пренос со SiteGround.
Нема хостинг на Windows: SiteGroundЗголемената брзина делумно се потпира на врвната технологија за контејнери на Linux, затоа не очекувајте хостинг базиран на Windows овде.
За повеќе опции, размислете овие SiteGround алтернативи.
Краток преглед на:Исто така достапна во оваа веб-хостинг услуга е одлична поддршка заедно со инсталирање на апликации со 1-клик и повеќе. Вреди да се напомене дека е лесно да се користи регистрацијата на име на домен заедно со хостинг. Корисниците не мора да се грижат дали нивните веб-локации се подготвени за мобилни уреди или да изберат помеѓу Linux и Windows. Корисниците исто така можат да пристапат до сметките на мобилната апликација Go Daddy, при што самите веб-локации се дотеруваат за да им се овозможи на корисниците лесно да пристапат до информациите за сметката. Ти можеш најдете ги алтернативите на GoDaddy овде.SiteGround (преглед) е совршена основна рамка за корисниците да ги хостираат нивните блогови или веб-страници. Карактеристиките се неверојатни како што се SSD-дискови за сите планови и подобрени брзи перформанси со NGINX, HTTP/2, PHP7 и бесплатен CDN. Повеќе функции вклучуваат бесплатен SSL сертификат и ажурирања на корисничка апликација. Комерцијалните и единствени безбедносни правила на заштитен ѕид им овозможуваат на корисниците да ги избегнат пропустите на системот. Има и бесплатен пренос на веб-страници и сервиси кои се поставени на три континенти. Исто така, постојат премиум карактеристики за WordPress заедно со високо одговорен разговор во живо.

Посетете го хостинг GoDaddy

Посетете SiteGround

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...