Избор на вистинско WordPress Домаќин: Cloudways vs. SiteGround Во споредба

in Споредби, Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ова од глава до глава Cloudways vs SiteGround споредбата за 2024 година ви дава преглед базиран на податоци за тоа како карактеристиките, перформансите, цените, добрите и лошите страни, итн., се собираат за да ви помогнат да изберете помеѓу овие две WordPress хостинг компании.

Ако сте тука и ја читате оваа статија, тогаш тоа е веројатно размислувате кој од хостинг гигантите да го изберете да биде домаќин на вашиот WordPress сајт.


SiteGround

Облаци
ЦенаОд 2.99 УСД / месечноОд 11 УСД / месечно
Видови на хостирањеСподелени, WordPress, WooCommerce, Cloud, Препродавач.Успеа WordPress & WooCommerce хостинг.
Брзина и перформансиУлтрабрзо кеширање PHP, PHP8, HTTP/2 и NGINX + SuperCacher.
SiteGround ЦДН.
SSD хостинг, сервери Nginx/Apache, кеширање на Varnish/Memcached, PHP8, HTTP/2, поддршка за Redis, додаток на Cloudflare Enterprise.
WordPressУспеа WordPress хостинг. Вградено кеширање. Лесно WordPress Инсталација со 1 клик. Официјално препорачано од WordPress. Орг.1-клик неограничено WordPress инсталации и локации за поставување, претходно инсталирана WP-CLI и Git интеграција. Вградено кеширање.
СервериGoogle Облак платформа (GCP).DigitalOcean, Vultr, Linode, веб-услуги на Amazon (AWS), Google Облак платформа (GCP).
БезбедностБесплатен SSL (Ајде да шифрираме). Заштитен ѕид. Приклучок за SG Security.Бесплатен SSL (Ајде да шифрираме). Заштитни ѕидови на ниво на ОС кои ги штитат сите сервери.
контролен панелАлатки за локација (комерцијални).Cloudways панел (комерцијален).
БенефицииБекап на барање. Станирање + Git. Бело-етикетирање.Бесплатна услуга за миграција на страницата, бесплатни автоматизирани бекап, SSL сертификат, бесплатен CDN и посветена IP адреса.
Поврат на средства30-дневна гаранција за враќање на парите.3-дневен бесплатен пробен период и 30-дневна гаранција за враќање на парите.
сопственикотВо приватна сопственост (Софија, Бугарија).Во приватна сопственост (Малта).
Центри за податоциАјова, САД; Лондон, Велика Британија; Франкфурт, Германија; Емсхавен, Холандија; Сингапур; и Сиднеј, Австралија.62 центри за податоци во 15 земји.
Тековен договор🔥 Добијте до 83% ПОПУСТ SiteGroundплановите на🔥 Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Разбирам, тешко е.

Секоја хостинг компанија може да се пофали блескава низа карактеристики и ветувања дека тие се поголеми, побрзи, подобри и посилни од нивните конкуренти. Но дали е ова всушност точно?

Кога ќе навлеземе во детали, овие највисоко оценети платформи се всушност прилично слични. Нивните карактеристики се добри, нивната услуга е пристојна, а безбедноста е цврста. Често, тоа се сведува на цената и она што го добивате за вашата претплата. 

Живееме во свет каде што ништо не поевтинува, па обезбедувањето одлична вредност никогаш не било поважно за хостинг платформи и нивните клиенти. И тука влегувам.

Одвоив време да јама Cloudways и SiteGround еден против друг за да се види кој им дава најголема вредност на своите претплатници. Прочитајте за да видите кој ќе излезе на врвот.

Главни преземања:

Cloudways работи на врвот на други даватели на инфраструктура како што се DigitalOcean, Linode, Vultr, AWS и Google Облак, овозможувајќи им на корисниците да го изберат својот претпочитан провајдер и план. SiteGround, од друга страна, користи Google Облак сервери за сите негови планови, кои нудат постојани перформанси и приспособливост, но со помала флексибилност во однос на изборот на основната инфраструктура.

SiteGround нуди кориснички интерфејс, што го прави добра опција за почетници. Вклучува управувани WordPress функции како автоматско ажурирање, бесплатни дневни бекап и средини за поставување. Cloudways, иако обезбедува платформа погодна за корисниците, повеќе се грижи за програмерите со напредни функции како што се интеграција на Git, поставување URL и поддршка за различни PHP верзии.

SiteGround користи традиционални фиксни нивоа на цени засновани на ресурси и карактеристики и вклучува бесплатен домен за првата година. Cloudways користи модел кој се плаќа, што значи дека ви се наплаќаат точните ресурси што ги користите, потенцијално обезбедувајќи поголема ефикасност на трошоците за флуктуирачките локации за сообраќај.

Цени и планови

Цените се важни. Иако наоѓањето евтин веб-хостинг провајдер е секогаш убаво, сепак треба да се осигурате дека ја постигнувате вистинската рамнотежа помеѓу цената и вредноста што ја добивате за вашите пари.

Планови за цени на Cloudways

планови за цени за облаци

Cloudways има на располагање пет мрежи на центри за податоци. Во суштина, вие избирате кој сакате да го користите и избирате план достапен за таа мрежа:

 • DigitalOcean: Од 11 до 99 долари месечно
 • ВУЛТР: 14-118 долари месечно
 • Линода: 14-105 долари месечно
 • AWS: 38.56-285.21 долари месечно
 • Google Облак: 37.45-241.62 долари месечно

Она што се разликува овде е тоа што Cloudways не ви дава можност да плаќате годишно. Наместо тоа, можете да изберете да плаќате час или месечно. Сите планови доаѓаат со а тридневен бесплатен пробен период, и поради ова, постои нема гаранција за враќање на парите.

Важно е да се напомене дека Cloudways има неколку дополнителни функции за дополнителна цена што очигледно влијае на тоа колку плаќате севкупно:

 • Cloudflare Enterprise CDN: 4.99 $/месец по домен
 • WordPress Безбедни ажурирања: $ 3 / месец

Посетете облак за повеќе информации и нивните најнови зделки… или проверете го мојот преглед на Cloudways овде.

SiteGround Планови за цени

siteground цените

SiteGround исто така го прави едноставно со три планови за избор:

 • Стартување: 2.99 УСД/месец
 • GrowBig: 4.99 $/месец
 • GoGeek: 7.99 долари месечно

SiteGround"S План GoGeek е нивниот најмоќен план. Со План за стартување, SiteGround ќе управува со една веб-страница, а со GrowBig и плановите на GoGeek, тие ќе управуваат со неограничени страници за вас.

Посетете SiteGround за повеќе информации и нивните најнови зделки… или проверете го мојот преглед на SiteGround овде.

🏆 Победникот е SiteGround

SiteGround има многу атрактивни воведни цени кои е тешко да се игнорираат, и додека тие се применуваат само за првата година, тие можат да направат разлика за оние кои штотуку почнуваат.

SiteGround и стандардните цени на Cloudways се слични ако споредиме лајк за слично, има една очигледна разлика. SiteGround вклучува сè во рамките на нивната цена на претплата, додека Cloudways има дополнителни трошоци.

Затоа, ако сакате едноставни цени без мака да размислувате за дополнителни трошоци, SiteGround ја зема победата.

Перформанси, брзина и сигурност

Сега, ајде да видиме како двете платформи се распоредени во однос на перформанси и брзина. На крајот на краиштата, сакате вашите хостирани сајтови да работат добро. Во спротивно, вашите посетители нема да траат долго ако имаат заостанат искуство.

Во овој дел ќе дознаете…

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо е хостирана страница на Cloudways и SiteGround носивост. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница Облаци и SiteGround настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционираат кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡Резултати од тестот за брзина и перформанси

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

компанијатаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
SiteGroundФранкфурт: 35.37 ms
Амстердам: 29.89 ms
Лондон: 37.36 ms
Њујорк: 114.43 ms
Далас: 149.43 ms
Сан Франциско: 165.32 ms
Сингапур: 320.74 ms
Сиднеј: 293.26 ms
Токио: 242.35 ms
Бангалор: 408.99 ms
179.71 ms3 ms1.9 ги0.02
KinstaФранкфурт: 355.87 ms
Амстердам: 341.14 ms
Лондон: 360.02 ms
Њујорк: 165.1 ms
Далас: 161.1 ms
Сан Франциско: 68.69 ms
Сингапур: 652.65 ms
Сиднеј: 574.76 ms
Токио: 544.06 ms
Бангалор: 765.07 ms
358.85 ms3 ms1.8 ги0.01
ОблациФранкфурт: 318.88 ms
Амстердам: 311.41 ms
Лондон: 284.65 ms
Њујорк: 65.05 ms
Далас: 152.07 ms
Сан Франциско: 254.82 ms
Сингапур: 295.66 ms
Сиднеј: 275.36 ms
Токио: 566.18 ms
Бангалор: 327.4 ms
285.15 ms4 ms2.1 ги0.16
A2 ХостингФранкфурт: 786.16 ms
Амстердам: 803.76 ms
Лондон: 38.47 ms
Њујорк: 41.45 ms
Далас: 436.61 ms
Сан Франциско: 800.62 ms
Сингапур: 720.68 ms
Сиднеј: 27.32 ms
Токио: 57.39 ms
Бангалор: 118 ms
373.05 ms2 ms2 ги0.03
WP EngineФранкфурт: 49.67 ms
Амстердам: 1.16 с
Лондон: 1.82 с
Њујорк: 45.21 ms
Далас: 832.16 ms
Сан Франциско: 45.25 ms
Сингапур: 1.7 с
Сиднеј: 62.72 ms
Токио: 1.81 с
Бангалор: 118 ms
765.20 ms6 ms2.3 ги0.04
Rocket.netФранкфурт: 29.15 ms
Амстердам: 159.11 ms
Лондон: 35.97 ms
Њујорк: 46.61 ms
Далас: 34.66 ms
Сан Франциско: 111.4 ms
Сингапур: 292.6 ms
Сиднеј: 318.68 ms
Токио: 27.46 ms
Бангалор: 47.87 ms
110.35 ms3 ms1 ги0.2
WPX хостингФранкфурт: 11.98 ms
Амстердам: 15.6 ms
Лондон: 21.09 ms
Њујорк: 584.19 ms
Далас: 86.78 ms
Сан Франциско: 767.05 ms
Сингапур: 23.17 ms
Сиднеј: 16.34 ms
Токио: 8.95 ms
Бангалор: 66.01 ms
161.12 ms2 ms2.8 ги0.2

SiteGround

 • Време до првиот бајт (TTFB): Просечниот TTFB е 179.71 ms. Најбрзиот TTFB се јавува при поврзување од Амстердам (29.89 ms), а најбавно е при поврзување од Бангалор (408.99 ms). TTFB може многу да влијае на брзината на страницата и SiteGround работи прилично добро на овој фронт, особено за Европа и Северна Америка.
 • Задоцнување на првиот влез (FID): FID е 3 ms, што е доста добро. Ова укажува на релативно брз одговор на интеракцијата со корисникот, што го подобрува корисничкото искуство.
 • Најголема содржина со боја (LCP): LCP е 1.9 секунди. Ова е исто така во рамките на прифатливиот опсег (под 2.5 секунди). Тоа сугерира дека времето потребно за прикажување на најголемиот елемент на содржината на корисникот е разумно брзо.
 • Кумулативна промена на распоредот (CLS): CLS е 0.02, што е одлично, бидејќи е далеку под препорачаниот максимум од 0.1. Ова укажува на многу минимални неочекувани поместувања на распоредот за време на процесот на вчитување, што придонесува за добро корисничко искуство.

Облаци

 • TTFB: Просечниот TTFB е значително поголем со 285.15 ms, со најбрза врска од Њујорк (65.05 ms) и најбавна од Токио (566.18 ms). Иако просечниот TTFB е побавен од SiteGround, Cloudways работи исклучително добро за корисниците во Њујорк.
 • FID: FID е 4 ms, што е исто така добро и укажува на релативно брз одговор на првата интеракција со корисникот.
 • ЗКП: ЗКП за Cloudways е малку повисок од SiteGroundе на 2.1 секунди, но сепак во прифатливиот опсег.
 • CLS: Оценката CLS е значително повисока на 0.16, што сугерира позначајни промени во распоредот за време на процесот на оптоварување. Ова потенцијално може да му наштети на корисничкото искуство.

Двете SiteGround и Cloudways нудат добри перформанси, но SiteGround ги надминува Cloudways во однос на TTFB, LCP и CLS. Исклучок е за корисниците во Њујорк, каде што Cloudways обезбедува супериорен TTFB. Cloudways треба да работи на намалување на нивните TTFB времиња на локации надвор од Њујорк, како и на намалување на нивниот CLS резултат за оптимално корисничко искуство.

⚡Резултати од тестот за влијание на вчитување

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

компанијатаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
SiteGround116 ms347 ms50 барања/сек
Kinsta127 ms620 ms46 барања/сек
Облаци29 ms264 ms50 барања/сек
A2 Хостинг23 ms2103 ms50 барања/сек
WP Engine33 ms1119 ms50 барања/сек
Rocket.net17 ms236 ms50 барања/сек
WPX хостинг34 ms124 ms50 барања/сек

Облаци

 • Просечно време на одговор: Cloudways работи исклучително добро, со просечно време на одговор од 29 ms. Ова покажува дека серверот брзо реагира на барањата, што е од корист за корисничкото искуство.
 • Највисоко време на вчитување: Највисокото време на вчитување за Cloudways е 264 ms. Иако оваа бројка е повисока од просечното време на одговор, тоа е важен показател за тоа како функционира серверот под стрес или густ сообраќај. Дадената вредност сугерира дека Cloudways одржува прилично брзо време на одговор дури и за време на периоди на големо оптоварување.
 • Просечно време на барање: Просечниот број на барања во секунда со кои може да се справи Cloudways е 50 req/s. Ова е робусна бројка, што укажува на способноста на серверот да се справи со голем број истовремени барања без забавување.

SiteGround

 • Просечно време на одговор: SiteGround има значително повисоко просечно време на одговор од 116 ms, што е речиси четири пати побавно од Cloudways. Ова сугерира дека корисниците може да доживеат побавно време на вчитување на страницата во споредба со Cloudways.
 • Највисоко време на вчитување: SiteGroundНајвисокото време на вчитување е исто така повисоко од Cloudways, кое доаѓа со 347 ms. Ова значи дека за време на периоди на голем сообраќај или стрес, корисниците може да доживеат уште побавно време на вчитување.
 • Просечно време на барање: како Cloudways, SiteGround исто така се справува во просек по 50 барања во секунда. Ова значи дека и покрај побавниот одговор и времето на вчитување, SiteGround може да управува со сличен број истовремени барања без компромис.

Додека и двете SiteGround и Cloudways демонстрираат слични капацитети за справување со истовремени барања, Cloudways ги надминува перформансите SiteGround во однос и на просечното време на одговор и на највисокото време на оптоварување. Затоа, се чини дека Cloudways обезбедува поефикасни и поодговорни перформанси на серверот, што доведува до подобро корисничко искуство, особено за време на периоди на големо оптоварување на серверот.

Карактеристики за изведба на Cloudways

Cloudways не е назад во врска со излегувањето напред и посочувањето како е подобро од другите платформи. Тоа го користи WP Engine и Kinsta за нејзината споредба, и морам да кажам, статистиката се импресивно.

Карактеристики за изведба на Cloudways

Но, бидејќи ние се бориме со Cloudways SiteGround, треба да погледнеме како овие статистики се распоредуваат помеѓу двете платформи. SiteGround се наоѓа веднаш над Kinsta во однос на границите на посетителите на планот, пропусниот опсег и складирањето. Значи, додека SiteGround е маргинално подобар од Kinsta, Cloudways сè уште го дува од водата со своите дарежливи граници.

cloudways облак партнери

Cloudways е поставен поинаку од другите провајдери. Повеќето платформи користат еден или два провајдери на IaaS, но Cloudways ви овозможува да изберете од пет:

 • Дигитален океан
 • ВУЛТР
 • Линоде
 • Google Областа платформа
 • AWS

Ова обезбедува мрежа на над Вкупно 65 центри за податоци, од кои 21 со седиште само во САД. Како функционира е да изберете која мрежа сакате да ја користите, а потоа да изберете план достапен за предметната мрежа. 

Сите мрежи имаат планови оптимизирани за различни намени, од мали индивидуални веб-локации до бизниси на ниво на претпријатие.

Кога станува збор за технологијата на која е изграден Cloudways, можеме да видиме дека платформата не е компромитирана во оваа област ниту една јота. И со име како „Thunderstack“, како можеме не бидете импресионирани?!

Што е тоа Thunderstack, точно? Тоа е голем куп технологија, совршено оптимизиран за да дава неверојатни брзини.

Прво, ги имате серверите. Cloudways користи NGINX – ова се веб-сервери од врвна класа кои се одговорни за напојување на преку 40% од веб-страниците во светот со голем сообраќај. И за WordPress веб-локации, добивате употреба на Apache HTTP сервери. 

Apache е постара технологија од NGINX, но тоа е подобро се справува со динамична содржина внатрешно и има модули за повеќекратна обработка кои обезбедуваат WP-локации со многу подобра безбедност и стабилност во целина.

Што се однесува до базите на податоци, Cloudways има достапни MySQL и MariaDB. На вас е да изберете кој сакате да го користите.

Исто така, во рамките на Thunderstack, имате одлична низа алатки за кеширање, така што никогаш не треба да се грижите за бавните брзини на вчитување страници или заостанување на страницата.

Varnish Cache е една таква достапна алатка која му овозможува на вашиот сајт да вчитајте до десет пати побрзо.

Потоа имате и употреба на Memcache. Оваа супер-дупер мала програма има a моќен капацитет за складирање податоци во меморијата. Ова функционира за да ублажување на оптоварувањето на базата на податоци, кои потоа ја забрзува вашата динамична веб-содржина. Значи, ако сакате непречено функционирање на анимации и интеракции на страницата, Memcache е ваш пријател.

Згора на сето тоа, Cloudways исто така користи PHP-FPM напреден софтвер за кеширање PHP. Овој импресивен софтвер има способност да зголемете ја брзината на вашата веб-страница до 300%. Како веќе да не беше доволно брз, оваа алатка навистина ја пука во стратосферата.

За да завршам, Cloudways го користи и Redis. Сите претплатници на Cloudways можат да изберат да го користат ова ако сакаат (не е вклучено стандардно). Redis е форма на складирање во меморијата што помага да се подобрат перформансите и брзината на веб-локацијата.

облаци грмотевици

Едно мало разочарување е тоа што Cloudflare Enterprise CDN не доаѓа како дел од стандардната цена за претплата. Ќе треба да платите дополнително за тоа лошо момче.

Тоа е дополнително 4.99 $/месец ПО домен, па што го прави вредно за трошоците?

Па, Cloudflare е на врвот кога станува збор за испорака ултра брзи и сигурни CDN. Тоа е услуга со нивоа на кеш што ја сервира содржината во двојно брзо време додека ги намалува трошоците за латентност и пропусност.

Cloudflare CDN исто така доаѓа со: 

 • Бротли компресија
 • Полски едноставна оптимизација на сликата
 • Мираж мобилна оптимизација
 • Бротли компресија, 
 • Бесплатен SSL со џокер
 • WAF на Cloudflare
 • Приоритетна поддршка за HTTP3
 • Приоритетна DDoS заштита

можете do добијте стандарден CDN со цената на вашата претплата, но ако го сакате кремот на културата, ќе треба да ги искашлате дополнителните долари за Cloudflare.

Мислам дека навлеговме во доволно детали овде (мислам, има а многу за покривање), па ајде да го заокружиме овој дел со брзо наведување останатите карактеристики за изведба пронајдени на Cloudways:

 • SSD дискови за складирање за 3 пати побрзи перформанси
 • Опкружување со посветен ресурси 
 • Автоматско исцелување управувани облак сервери
 • Сервери компатибилни со PHP 8

SiteGround Карактеристики на изведба

SiteGround е помалку фали од Cloudways, но сепак можете да најдете некои импресивни статистики на интернет. Според Hosting-Status, платформата претрпе нула прекини во текот на изминатите 90 дена. Ова значи дека го исполнува својот 99.9% време на работа SLA.

Една голема разлика помеѓу Cloudways и Siteground е бројот на достапни центри за податоци. SiteGround исклучиво го користи Google Облак платформа а последователно само има достапни десет центри за податоци.

Сепак, Google е квалитетен IaaS и користи UPS технологија од класа на претпријатие за непрекината мрежа и високо ниво на вишок за критичните компоненти.

siteground Cdn

Оваа технологија значи дека можете да уживате висока достапност, мала латентност и доверливост за сите ваши хостирани WordPress сајтови. Навистина, ова е доволно за повеќето луѓе, особено ако сте со седиште во САД или Европа, каде што се наоѓаат повеќето од овие центри за податоци.

SiteGround користи и CDN, но не мора да плаќате дополнително за тоа. Оваа функција е стандардна со која било претплата на која ќе изберете да се претплатите.

SiteGroundCDN 2.0 на гарантирано ќе ја зголеми брзината на вашата веб-страница. Во просек, може да очекувате зголемување од 20% во брзината на вчитување, а за некои специфични глобални региони, тој број може дури и да се удвои! Ова е овозможено со искористување на можностите на Anycast рутирање и Google локации на работ на мрежата. Уживајте во ова беспрекорно, брзо искуство!

Причината за ова е тоа податоците на локацијата се кеширани на најблиската локација на CDN, така што посетителите од далечните земји не мора да чекаат да се вчитаат нивните веб-страници. Ова на крајот на краиштата ја подобрува брзината за најмалку 20% и до 100% во некои од пооддалечените области на планетата.

ЦДН е исто така корисен за одржување на вашата страница безбедна бидејќи тоа е автоматски го открива и блокира секој злонамерен сообраќај. И ако сакате да го разберете типот на сообраќај што доаѓа до вас, CDN исто така обезбедува корисни статистики и анализи за да видите.

siteground суперкечер

Дали е птица? Дали е тоа авион? Не! Тоа е SuperCacher!

Уживам во чудните имиња што овие платформи им ги даваат на различни делови од технологијата. Но шегите на страна, SiteGroundКомерцијалниот софтвер на SuperCacher е сериозна работа. 

Овој моќен софтвер кешира резултати од страници од барања за базата на податоци и динамички страници со користење на три различни нивоа на кеширање:

 • NGINX директна испорака: Кешира статична содржина и складира во RAM меморијата на серверот
 • Динамичен кеш: Го зголемува времето до првиот бајт (TTFB) со кеширање на нестатички елементи на страницата
 • Мемкеширана: Ја подобрува врската со апликациите и базите на податоци и го забрзува динамичкото време на вчитување на содржината

Можете исто така да уживате SiteGroundприлагодена MySQL технологија. Ова лесно управува со тешките MySQL прашања овозможувајќи истовремено да се обработуваат голем број паралелни барања. Оваа одлика значително го намалува бројот на бавни барања за околу 10 -20 пати.

siteground оптимизатор

WordPress Сопствениците на веб-страниците исто така го користат SiteGround"S WordPress Приклучок за оптимизатор. Ова ви дозволува вклучете ја опцијата HTTPS, поставете ја оптималната верзија на PHP, и примени оптоварување со оптимизации на слики како на пр минимизирање и мрзеливо оптоварување. Сето ова придонесува за а подобро, побрзо и поефикасно WordPress сајт. Што не треба да се допаѓа?

Конечно, го заокружуваме овој импресивен сет на функции со уште неколку:

 • Најновата верзија на PHP, вклучувајќи 8.0 и 8.1
 • GZIP компресија
 • CSS и HTML минификации
 • Бротли компресија
 • Автоматски WordPress надградби

🏆 Победникот е SiteGround

Јас би рекол тоа двете платформи се собираат прилично рамномерно во однос на она што тие го обезбедуваат за брзина и перформанси. 

Во првиот сет на индикатори за успешност (TTFB, FID, LCP, CLS), SiteGround извонредно, покажувајќи супериорни перформанси со пониско просечно време до првиот бајт (TTFB), побрзо одложување на првиот влез (FID), побрзо најголема содржина со боја (LCP) и минимално кумулативно менување распоред (CLS). Овие метрики укажуваат на тоа SiteGround најверојатно ќе обезбеди понепречено корисничко искуство со побрзо вчитување, особено забележливо во стабилноста на страницата при вчитување и брзо прикажување на најголемиот елемент на содржината.

Меѓутоа, во резултатите од тестот за влијание на оптоварување (просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање), и SiteGround и Cloudways демонстрираа ист капацитет за справување со 50 барања во секунда. Сепак, SiteGround имаше побавен просечен одговор и повисоки времиња на вчитување од Cloudways.

Значи, ако фокусот е на првичните перформанси на вчитување на страницата, стабилност при вчитување на страницата и одговор на првата интеракција со корисникот, SiteGround е подобра опција. Исто така, вреди да се напомене дека SiteGroundTTFB е особено импресивен за корисниците кои се поврзуваат од Европа и Северна Америка.

Безбедносни карактеристики

Сега преминуваме на безбедноста. Злонамерните закани се секојдневна појава, така што платформите за хостирање треба да бидат на врвот на нивната игра - и технолошките одредби - за да ги задржат овие закани на заливот.

Безбедносни карактеристики на Cloudways

Безбедносни карактеристики на Cloudways

Очекувано, Cloudways доаѓа со високо ниво на безбедносни карактеристики за да задоволи речиси секаков вид на бизнис. Еве преглед на она што го добивате:

 • Cloudflare безбедност на ниво на претпријатие
 • Бесплатни SSL сертификати
 • Заштитен ид на веб апликации (WAF)
 • Ублажување на DDoS напад за помалку од три секунди
 • ограничување на стапката за најавувања на SSH и SFTP
 • Усогласеност на БДПР
 • Контрола за најавување на сомнителен уред
 • Автоматски бекап со обновување со 1 клик
 • Malcare (заштита од малициозни ботови, DoS и напади за најава со брутална сила) 
 • Безбедност на далечинска база на податоци
 • Изолација на апликацијата
 • Автентикација од 2 фактори
 • HTTPS протокол шифрирање од крај до крај
 • Откривање и поправање проблеми на Debian
 • BugCrowd Bug Bounty (набљудување на ранливост од групни извори)

Еве каде доаѓа другата дополнителна цена. WordPress корисниците нема да бидат среќни кога ќе научат дека треба да искашлаат три дополнителни долари по хостиран домен за да добијат пристап до дополнителни WordPress-специфични безбедносни карактеристики.

Еве што ви добиваат тие 3 долари/месечно:

 • Автоматските ажурирања 
 • Автоматски бекап
 • Автоматско тестирање и распоредување на ажурирања
 • Проверка на Core Web Vitals
 • Известувања за е-пошта

SiteGround Безбедносни карактеристики

siteground безбедносни карактеристики

SiteGround ги вклучува сите негови безбедносни карактеристики во рамките на својата цена, така што нема непријатни изненадувања за WordPress корисници. Еве што нуди за да ги задржите вашите сајтови безбедни:

 • DDOS заштита преку хардверски заштитен ѕид за филтрирање и софтверски заштитен ѕид
 • Следење и филтрирање не успеа обид за најавување
 • Бесплатен стандарден или Wildcard SSL сертификат за секоја локација на WP
 • Систем за рано откривање на малициозен софтвер Scanner на сајтови
 • 1-клик на поставување за тестирање пред да започнете во живо
 • Заштитен ѕид за паметни веб-апликации (WAF) плус континуирано крпење
 • Заштита против ботови со вештачка интелигенција за спречување на напади со брутална сила
 • Внатрешен систем за следење на серверот (врши проверка на секои 0.5 секунди и автоматски ги поправа проблемите
 • Автоматски географски дистрибуирани дневни бекап 
 • Зачувани копии во вредност од 30 дена
 • Зачувани се до пет дополнителни резервни копии на барање
 • слободен SiteGround WordPress додаток за безбедност (оптимизирајте ги правилата за стврднување на локацијата, автентикација со 2 фактори и дневник на активности)

🏆 Победникот е SiteGround

SiteGroundБезбедносните карактеристики на се исто толку силни и ефективни како Cloudways со една очигледна разлика. Не треба да плаќате дополнително за да се заситите WordPress заштита бидејќи додатокот е вклучен бесплатно.

Чувствувам дека секој тип на злонамерен напад тешко би можел да се пробие SiteGround's одбрани, и ако е така, имате дарежлив број на резервни копии на кои треба да се повикате, што значи дека нема да ги изгубите вашите скапоцени податоци за локацијата.

поддршка на корисниците на

Конечно, брзо ќе ја покријам поддршката. Тоа е област за која често наоѓам дека недостасува кај поевтините хостинг провајдери, така да видиме дали SiteGround и Cloudways се подобри.

Поддршка на Cloudways

Поддршка на Cloudways

Cloudways има три нивоа на помош на клиентите што претплатниците можат да ги искористат – за дополнителни трошоци.

Стандардното ниво на услуга е вклучено во сите планови за хостирање на облак и нивните трошоци за претплата. Ова те добива 24/7/365 поддршка за разговор во живо плус услуга за билети за е-пошта 24/7. Услугата исто така обезбедува а водена платформа и инфраструктурна поддршка, Плус проактивни бот предупредувања за перформанси. 

Според мене, ова е генерално доволна поддршка за да ги задоволи сите типови на корисници. Но, ако сакате да го надополните нивото на поддршка, можете да платите дополнително и да го добиете следново:

 • 100 долари/месечно: Подобро време на одговор и поддршка за прилагодување
 • 500 долари/месечно: Најдобри времиња на одговор, пристап до високи членови за поддршка, приватен Slack канал и телефонска поддршка

При тестирање на стандардната услуга, Чекав околу три минути за одговор што чувствувам дека е сосема во ред.

SiteGround Техничка поддршка

siteground техничка поддршка

SiteGround нуди неколку методи за добивање на член на тимот за поддршка. Можете да контактирате со поддршка преку:

 • 24/7 поддршка за разговор во живо
 • Телефонска услуга за работно време (достапното време и бројот варираат во зависност од локацијата
 • Услуга за издавање билети преку е-пошта за сложени прашања

Кога ја пробувате оваа услуга, Веднаш добив одговор од разговор во живо и чекав само околу една минута некој да одговори на мојот повик. 

🏆 Победникот е SiteGround

Да се ​​има способност да повикаш некого е исклучително вредно, особено затоа што некои прашања е тешко да се објаснат преку текст. Штета е што Cloudways не го нуди овој метод на комуникација.

исто така, SiteGroundВремето на одговор беше побрзо од Cloudways, и поради оваа причина ги прогласувам за победници.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Веројатно веќе сте погодиле кој управувал WordPress хостинг победник на оваа споредба е. Секако, тоа е SiteGround!

SiteGround: Најдобар веб-домаќин за 2024 година
Од 2.99 долари месечно

SiteGround се издвојува во индустријата за веб хостинг - тие не се само за хостирање на вашата веб-страница, туку и за подобрување на перформансите, безбедноста и управувањето на вашата страница. SiteGroundхостинг пакетот комбинира напредна технологија и карактеристики погодни за корисникот, осигурувајќи дека вашата веб-страница работи најдобро. Добијте премија изведба на веб-локација со ултрабрз PHP, оптимизирано поставување db, вграден кеширање и повеќе! Крајниот хостинг пакет со бесплатна е-пошта, SSL, CDN, резервни копии, автоматско ажурирање на WP и многу повеќе.

Долго време сум обожавател на нивните услуги за хостирање облак бидејќи верувам дека им нуди на своите клиенти исклучителна вредност и услуга што другите платформи едноставно не можат да ги победат. Ми се допаѓа што плаќате една цена и една цена само за да добиете пристап до сè што нуди платформата.

А да не заборавиме и на неговата многу импресивна брзина, перформанси и безбедносни карактеристики. Тие се таму горе со најдобрите од најдобрите.

Cloudways е сè уште пристоен, памет. И тој е еден од единствените провајдери што ви дава широк избор на мрежи на центри за податоци. Значи, ако ова е важно за вас, тогаш Cloudways ќе ви го испорача тоа што ви треба без проблем.

Ако ве чеша за да започнете SiteGround, кликнете овде за да се регистриратеили пробајте го Cloudways бесплатно by пријавување тука.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Облаци и SiteGround постојано ги ажурираат и градат своите WordPress карактеристики на хостинг. Еве подолу некои од најновите ажурирања (последно проверено мај 2024 година).

Ажурирања на производи на Cloudways

 • Премиум сервери DigitalOcean: Cloudways ги претстави DigitalOcean Premium Servers со 32 GB, подобрувајќи го нивното искуство за хостирање во облак. Оваа надградба претставува значително подобрување во нивната инфраструктура, нудејќи повисоки перформанси и доверливост.
 • Додатоци на лак: Откривање на уред: Cloudways ја подобри својата технологија за кеширање Varnish со можности за откривање уреди. Ова ажурирање го оптимизира кеширањето со тоа што го приспособува на различни уреди, подобрувајќи го времето на вчитување и севкупните перформанси на страницата.
 • Водич за подесување на перформансите на PHP-FPM: Cloudways објави детален водич за PHP-FPM Performance Tuning, покажувајќи ја нивната посветеност на брзината и ефикасноста. Овој водич е вреден ресурс за корисниците кои сакаат да го оптимизираат својот технолошки куп за подобри перформанси.
 • Нови WordPress Скенер за ранливост: Како одговор на критичниот безбедносен пропуст во Elementor Pro, Cloudways претстави нов WordPress Скенер за ранливост. Оваа алатка помага во идентификување и ублажување на потенцијалните безбедносни ризици во WordPress сајтови.
 • Cloudways Cron Optimizer за WordPress: Препознавајќи ги предизвиците поставени од Cron Jobs, Cloudways лансираше Cron Optimizer за WordPress. Оваа алатка го поедноставува и подобрува управувањето со Cron Jobs, подобрувајќи ја функционалноста на веб-локациите.
 • Cloudways Autoscale за WordPress: Новата функција Cloudways Autoscale за WordPress нуди флексибилни решенија за хостирање. Тоа им овозможува на корисниците да го изберат својот давател на инфраструктура, обезбедувајќи приспособливост и приспособливост на променливите барања на веб-локациите.
 • Полесно управување со имиња на домени: Cloudways го поедностави управувањето со имињата на доменот на нивната платформа, усогласувајќи се со нивната мисија да ја направи облак технологијата достапна и лесна за користење за веб-професионалци и мали и средни претпријатија.
 • PHP 8.1 Достапност: Cloudways работеше на обезбедување непречена интеграција на PHP 8.1 на нивните сервери, фокусирајќи се на обезбедување на најнова технологија за подобрени перформанси.
 • Предизвик за забрзување на WooCommerce: Cloudways беше домаќин на најголемиот Hackathon настан, WooCommerce Speed ​​Up Challenge, славејќи ја оптимизацијата на брзината во е-трговијата.

SiteGround надградби на производи

 • Напредни карактеристики на маркетинг е-пошта - SiteGround значително ја зголеми својата игра во арената за е-пошта маркетинг. Воведувањето на AI Email Writer се издвојува како менувач на играта, овозможувајќи им на корисниците да креираат привлечни е-пошта без напор. Функцијата е дизајнирана да помогне во генерирањето висококвалитетна содржина на е-пошта, рационализирајќи го процесот на креирање е-пошта. Дополнително, новата функција за распоред овозможува подобро планирање и тајминг на е-пошта кампањи, обезбедувајќи оптимален ангажман. Овие алатки се дел од SiteGroundна пошироката стратегија за подобрување на способностите за дигитален маркетинг за своите корисници.
 • Ран пристап до PHP 8.3 (бета 3) – Покажувајќи ја својата посветеност да остане во првите редови на технологијата, SiteGround сега нуди PHP 8.3 (бета 3) за тестирање на своите сервери. Оваа можност им овозможува на програмерите и технолошките ентузијасти да експериментираат со најновите функции на PHP, обезбедувајќи вредни повратни информации и увид пред неговото официјално објавување. Тоа е покана да се биде дел од еволуирачкиот PHP пејзаж, обезбедувајќи го тоа SiteGround корисниците се секогаш пред кривата.
 • SiteGround Лансирање на алатката за маркетинг преку е-пошта – Лансирањето на SiteGround Алатката за е-пошта маркетинг означува значајна пресвртница во нивните услуги. Оваа алатка е дизајнирана да го поттикне растот на бизнисот преку овозможување ефективна комуникација со клиентите и потенцијалните клиенти. Неговиот кориснички интерфејс и моќните карактеристики го прават неопходна алатка за бизнисите кои сакаат да ги подобрат своите напори за дигитален маркетинг.
 • Стартување на SiteGroundПрилагодено CDN – Во значителен развој, SiteGround лансираше свој сопствен CDN. Овој CDN е прилагоден да работи беспрекорно SiteGroundхостинг опкружување, нудејќи подобрени времиња на вчитување и подобрени перформанси на веб-страницата. Ова прилагодено решение означува SiteGroundпосветеноста на обезбедувањето холистичко и интегрирано искуство за веб-хостинг.

Како ги оценуваме веб-домаќините: нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад Реман

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Споделете на...