Топ алтернативи за SiteGround за блескава-брза брзина на веб-страницата

in Споредби, Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

SiteGround е висококвалитетен веб-хостинг провајдер со репутација дека е безбеден, брз и сигурен. Но, има добри SiteGround алтернативи ⇣ таму, кои вреди да се разгледаат, особено ако барате поекономична опција.

Од 11 долари месечно

Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот: WEBRATING

Брзо резиме:

 • Најдобро во целина SiteGround конкурент: Облаци ⇣ Овој облак домаќин е одлична опција за секој кој бара пристојна сеопфатна услуга поддржана од пакет напредни функции и конкурентни цени.
 • Најдобра евтина алтернатива за SiteGround: GreenGeeks ⇣ Го сакам GreenGeeks, и не само поради неговиот заеднички хостинг со многу конкурентни цени. Нејзината посветеност на еколошки хостинг, исто така, се издвојува како одлична.
 • Алтернатива за најдобри карактеристики: А2 хостинг ⇣ Овој провајдер доаѓа со една од најобемните списоци со функции што сум ги видел, заедно со одлични перформанси на брзината на серверот LiteSpeed ​​и пакет алатки за е-трговија.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе SiteGround. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

SiteGround е висококвалитетен провајдер со репутација дека е безбеден, брз и доверлив. Сепак, постојат бројни SiteGround алтернативи таму што вреди да се разгледаат, особено ако барате поекономична опција. Подолу, ние не само што ќе ви обезбедиме обемна Siteground преглед, но и ве запознава со најдобрите алтернативи кои за некои се дури и подобри од Siteground.

ДЕЛ

Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот: WEBRATING

Од 11 долари месечно

Врв SiteGround Алтернативи во 2024 година

на најдобро SiteGround конкуренти за повеќето луѓе вклучуваат GreenGeeks (најдобра буџетска алтернатива), A2 Хостинг (најдобра алтернатива за напредни функции), и Облаци (најдобра севкупна алтернатива):

1. Cloudways (бр. 1 најдобро SiteGround алтернатива)

cloudways
 • Веб-страница: https://www.cloudways.com/en/
 • Облак хостинг за почетници
 • Високо скалабилни за растечки проекти
 • Одличен опсег на напредни функции

Според мое професионално мислење, Облаци е, без сомнение, најдобар SiteGround алтернатива на која наидов. Речиси нема други конкуренти на Cloudways или подобра Cloudways алтернатива на сегашниот пазар. Тој нуди низа висококвалитетни, сигурни решенија за хостирање на облак преку различни даватели на центри за податоци.

карактеристики на облачните патишта

Згора на се, Cloudways е многу прифатлива, со неговите планови на основно ниво кои чинат малку повеќе од основниот заеднички хостинг што би чинел со други провајдери. Дизајниран е за оние на кои можеби ќе им треба скала во иднина, а вие само некогаш плати за ресурсите што ви се потребни.

Добрите страни на Cloudways:

 • Одлични перформанси во целиот одбор
 • Целосно скалабилни решенија за хостирање на облак
 • Високо непотребна облак инфраструктура за да се минимизира времето на застој
 • DigitalOcean, Vultr, Linode, Amazon Web Services (AWS) или Google Компјутерски мотор (GCE) облак инфраструктура
 • SSD хостинг, сервери Nginx/Apache, кеширање со лак/мемкеш, PHP7, HTTP/2, поддршка за Redis
 • 1-клик неограничено WordPress инсталации и локации за поставување, претходно инсталирана WP-CLI и Git интеграција
 • Бесплатна услуга за миграција на страницата, бесплатни автоматизирани бекап, SSL сертификат, CDN и посветена IP адреса
 • Плаќање-како-и-о цени без заклучени договори

Недостатоци на Cloudways:

 • Нема портал за регистрација на домен
 • Хостирањето за е-пошта не е достапно
 • Отсутни се контролните панели cPanel и Plesk

За повеќе добрите и лошите страни, проверете мојот преглед на Cloudways.

Планови за цени на Cloudways:

Cloudways нуди голем опсег на планови за хостирање облак преку партнерства со Digital Ocean, Linode, Vultr, AWS и Google Облак. Секој давател на центарот за податоци има различни трошоци, а достапна е и месечна и часовна наплата.

Дигитален океан

Од 11 $/месец или 0.0139 $/час

Линоде

Од 12 $/месец или 0.0167 $/час

Vultr

Од 11 $/месец или 0.0153 $/час

AWS

Од 36.51 $/месец или 0.0507 $/час

Google Облак

Од 33.18 $/месец или 0.0461 $/час

Зошто Cloudways е добра алтернатива за SiteGround:

Ако барате висококвалитетен, сигурен домаќин на кој можете да му верувате, Само не мислам дека можете да погледнете покрај Cloudways. Нејзината облак мрежа е одлична, обезбедувајќи многу непотребно хостирање низ одборот.

2. GreenGeeks (најдобра евтина алтернатива)

почетната страница на greengeeks
 • Веб-страница: https://www.greengeeks.com/
 • Одлична вредност за парите
 • Еко-пријателски хостинг провајдер
 • Опции за скоро сите корисници

Секогаш уживам кога една компанија се труди да оди малку над и подалеку, што е токму тоа GreenGeeks го прави тоа.

Со своите еколошки хостинг услуги, тоа е посветено на намалување на емисиите на стакленички и обезбедување одржлива услуга преку таблата.

Greengeeks веб хостинг

И уште повеќе, платформата GreenGeeks е дизајнирана за ефикасност, безбедност и перформанси. Вредноста за парите овде е одлична, и едноставно не можам да ја препорачам оваа алтернатива SiteGround доволно ако барате буџетска опција за хостирање.

Добрите страни на GreenGeeks:

 • Одлична вредност за парите
 • Фокусирајте се на еколошки хостинг
 • Одлични безбедносни карактеристики
 • Бесплатно име на домен
 • Неограничен простор на SSD и пренос на податоци
 • Бесплатна услуга за миграција на страницата
 • Ноќни автоматски бекап на податоци
 • Брзи сервери (LiteSpeed ​​користејќи SSD, HTTP/2, PHP7, вграден кеширање + повеќе)

Недостатоци на GreenGeeks:

 • Цените за обновување се малку високи
 • Услугите за поддршка би можеле да бидат подобри
 • Посветените сервери се скапи

За повеќе добрите и лошите страни, проверете мојот преглед на GreenGeeks.

Планови за цени на GreenGeeks:

Има опции за секого овде, со сè, од буџетски заеднички хостинг до врвни планови за посветен сервер. Цените почнуваат од $ 2.95 / месец, Што е таму горе со најевтиниот што сум го видел.

Забележете, сепак, дека ќе мора да платите повисоки цени при обновување.

Зошто GreenGeeks е добра алтернатива за SiteGround:

Ако барате сајтови како SiteGround кои се прифатливи за буџетот и обезбедуваат одлична вредност за парите, GreenGeeks треба да биде на врвот на вашата листа.

3. А2 хостинг (алтернатива за најдобри карактеристики)

a2hosting
 • Веб-страница: https://www.a2hosting.com/
 • Гаранција за враќање на парите во секое време
 • Брзина и перформанси водечка во индустријата
 • Одлична опција за онлајн продавници

Отворањето онлајн продавница може да биде тешко, но користењето на вистинскиот домаќин оди долг пат кон рационализирање на процесот. И според мое мислење, A2 Хостинг е овој домаќин.

со пакет на е-трговија карактеристики, вклучително и поставување со еден клик за голем број системи за управување со продавници, има многу да се допадне овде. Искористете ги придобивките од идентификацијата на инстант трговска сметка (во САД), трговските сметки на PayPal и изборот на низа SSL сертификати.

a2 карактеристики на хостинг

Добрите страни на хостинг А2:

 • Одлични перформанси
 • Високо скалабилни решенија
 • Импресивни карактеристики за е-трговија
 • LiteSpeed Турбо сервери – 20 пати побрзо вчитување страници
 • HTTP/2, PHP7, SSD и бесплатен CloudFlare CDN и HackScan
 • Бесплатни миграции на веб-локации и WordPress дојдете однапред инсталирани
 • Бесплатни автоматски дневни бекап и алатка за премотување на серверот
 • Претходно наместено за безбедност и бесплатен SSL со Let's Encrypt
 • А2 забрзувач на сајтови (TurboCache, OPcache/APC, Memcache)

Недостатоци на хостинг А2:

 • Нема бесплатни миграции на сајтови
 • Поддршката може да биде бавна
 • Поевтините планови се малку основни

За повеќе добрите и лошите страни, проверете мојот преглед на А2 хостинг.

Планови за цени на хостинг А2:

Постои избор на опции достапни за угостителство за практично сите корисници. Евтиниот споделен хостинг започнува од $ 2.99 / месец, но би препорачал да одите со управуван VPS план (од 39.99 $ месечно) ако сакате да изградите нова е-трговија чување.

Зошто А2 хостинг е добра алтернатива за SiteGround:

Според моето искуство, А2 хостинг е најдобрата алтернатива за оние кои градат онлајн продавница или на кои им требаат LiteSpeed ​​сервери. Со вклучените функции, ќе бидете пред конкуренцијата уште пред да започнете.

4. Kinsta (најдобра премија WordPress опција за хостирање)

kinsta почетната страница
 • Веб-страница: https://kinsta.com/
 • Разноврсна успеа WordPress хостинг
 • Опции за корисници од сите нивоа
 • Импресивно WordPress-специфични безбедносни карактеристики

Kinsta ќе мора да биде таму горе со мојот омилен SiteGround конкуренти. И покрај релативно високите цени, тој нуди некои од најдобрите вредност за парите што сум ги видел.

карактеристики на kinsta

Нејзините управувани WordPress хостинг решенијата ги покриваат сите основи. Ги има безброј WordPress-специфични безбедносни и перформанси карактеристики, а тимот на Kinsta ќе се грижи за секој аспект од техничкото управување на вашиот сервер.

Добрите на Kinsta:

 • Поддржан од моќта на Google Облак платформа
 • WordPress-специфични безбедносни карактеристики
 • Неограничени бесплатни миграции на сајтови од одредени конкуренти
 • Поддржано од Google Облак платформа (истата технологија што Google користи)
 • Брз и безбеден стек на сервери (PHP 7.4, HTTP/2, NGINX, MariaDB)
 • Бесплатни резервни копии и кеширање од страна на серверот (нема потреба од посебни приклучоци за кеширање)
 • Бесплатен SSL и CDN (интеграција на KeyCDN)
 • WordPress-центрична безбедност (откривање DDoS, хардверски огнени ѕидови + повеќе)
 • Неограничени бесплатни миграции на сајтови од WP Engine, Flywheel, Pantheon, Cloudways и DreamHost

Недостатоци на Kinsta:

 • Недостаток на хостирање на е-пошта
 • Поскапо од некои конкуренти
 • Телефонската услуга е отсутна

За повеќе добрите и лошите страни, проверете мојот преглед на Kinsta.

Планови за цени на Kinsta:

Kinsta само управувани понуди WordPress хостинг Достапни се десет планови, секој со различни ресурси на серверот и дозволени броеви на посетители. Цените започнуваат од 35 долари/месечно, а можете да добиете два месеци бесплатно ако платите цела година однапред.

Зошто Kinsta е добра алтернатива за SiteGround:

SiteGroundоблак хостинг е одличен, но доста генерички. Со Кинста, Ќе имаат се што ви треба за да изградите брз, безбеден WordPress без да има никакво техничко знаење.

5. DreamHost (најдобра опција за месечна исплата)

dreamhost
 • Веб-страница: https://www.dreamhost.com/
 • Водечка во индустријата 97-дневна гаранција за враќање на парите
 • Достапни опции за месечно плаќање
 • Моќно управувано WordPress опции за хостирање

DreamHost е популарен провајдер за хостирање на веб-страници кој нуди сè, од основен заеднички хостинг до врвни посветен сервер и опции за облак. Нејзините управувани WordPress хостинг е таму горе со најдоброто што сум го видел.

Dreamhost карактеристики

Згора на се, Безбедносните интеграции на DreamHost се издвојуваат како одлични. Вие исто така ќе имаат корист од импресивен 100% uptime guarantee, 24/7 поддршка и регистрации на домени со многу конкурентни цени.

Добрите страни на DreamHost:

 • Одлични перформанси на серверот (особено нивните Планови на DreamPress)
 • Многу додатоци, вклучувајќи регистрации на имиња на домени
 • Опција за плаќање месечно - без продолжување се зголемува
 • Дарежлива 97-дневна гаранција за враќање на парите
 • Бесплатен домен и приватност (на неограничен план)
 • Неограничен простор на дискот и пренос на податоци
 • Бесплатно складирање на SSD Брзи сервери (PHP7, SSD и вграден кеширање)

Минуси на DreamHost:

За повеќе добрите и лошите страни, проверете мојот преглед на DreamHost.

Планови за цени на DreamHost:

DreamHost нуди избор на опции за хостирање, покривајќи сè, од споделен хостинг од ниска класа до напредни облак сервери. Цените започнуваат од 2.59 долари месечно со тригодишна претплата на Shared Starter.

Зошто DreamHost е добра алтернатива за SiteGround:

Ако барате брзо, сигурно управувано WordPress хостинг, тешко е да се помине покрај DreamHost како еден од најдобрите SiteGround алтернативи.

6. Скала хостинг (најдобра опција за облак VPS)

скала хостинг

Скала Хостинг е далеку од најголемото име во светот на хостирањето веб-страници, но од ден на ден станува се попознато. Имам среќа да користам Scala веќе неколку години и ми се допадна секој момент од искуството.

карактеристики за хостирање на скала

Овде се издвојува онаа на Скала одлично управуван облак VPS. Поддржан од напредна безбедност и одлични перформанси, Не се сомневам дека ќе ви се допадне вредноста за парите што се нудат овде.

Добрите страни на Scala Hosting:

 • Одличен управуван облак VPS хостинг
 • Импресивен избор на напредни функции
 • Бесплатна миграција на страницата, домен, посветена IP адреса и многу повеќе
 • Целосно управување, вклучувајќи 24/7/365 поддршка и редовно одржување на серверот
 • Автоматски дневни бекап на оддалечен сервер
 • Безбедносна заштита SSShield, СWordpress Менаџер, контролен панел „сè-во-едно“ на Spanel
 • LiteSpeed, SSD дискови, бесплатен SSL и CDN

Лошите страни на хостинг Scala:

 • Ограничени локации на центарот за податоци
 • Складирањето SSD не е достапно со споделени планови
 • Нема посветени опции за хостирање

За повеќе добрите и лошите страни, проверете мојот преглед на хостинг Scala.

Планови за цени на хостинг Scala:

Скала понуди споделени, WordPress, препродавач и хостинг на облак VPS. Нејзините Управуваните Cloud VPS решенија започнуваат од само 29.95 УСД/месечно и се истакнуваат како едни од најдобрите што сум ги видел.

Зошто Scala Hosting е добра алтернатива за SiteGround:

Одете со Scala VPS ако бараш моќен управуван облак VPS хостинг кој нуди одлична вредност за парите. Со неговата одлична безбедност, целосно управувани услуги и силни перформанси, јас сум голем обожавател на овој провајдер.

7. Замаец (најдобар избор за хостирање на агенција)

замаец
 • Веб-страница: https://getflywheel.com/
 • Успеа WordPress хостинг наменет за креативци и агенции
 • Опции за сајтови од сите големини
 • Одлична 24/7 поддршка насекаде

На прв поглед, замаец се чини дека нуди некои од најмоќните управувани WordPress достапен хостинг. И кога копав подлабоко, не бев разочаран.

карактеристики на замаецот

Сè што прави оваа компанија, го прави со цел да ви го олесни животот. Вклучува пакет напредни алатки за помош рационализација на WordPress процес на креирање сајт, вклучувајќи целосна средина за поставување, можност за клонирање сајтови и демо-страници заштитени со лозинка кои можете да ги споделите со вашите клиенти.

Добрите страни на замаецот:

 • Одлична опција за напредни корисници
 • Поддршка за корисници водечка во индустријата
 • Оптоварувања од WordPress- специфични додатоци

Недостатоци на замаецот:

 • Цените се малку високи
 • Малку побавно од некои конкуренти
 • Не е најдобрата опција за почетници

Планови за цени на замаец:

Понуди на замаец четири успеа WordPress планови за хостирање, со цени почнувајќи од 13 долари месечно. Ќе добиете два месеци бесплатно ако платите една година однапред, и достапни се сопствени решенија за корисници на ниво на претпријатие.

Зошто Flywheel е добра алтернатива за SiteGround:

Замаецот е управуван WordPress хостинг е поддржан од пакет напредни функции дизајнирани да го насочат WordPress процес на креирање веб-страница. Навистина ми се допаѓаат некои од нештата што се нудат овде, вклучително и околината за поставување и алатката за клонирање сајтови.

8. Хостингер (најевтин SiteGround конкурент)

почетната страница на хостингер
 • Веб-страница: https://www.hostinger.com/
 • Одлични буџетски опции за хостирање (од 2.99 $ / месец)
 • Напредни функции по најниски цени
 • Голем опсег на безбедносни интеграции

Hostinger е еден од моите омилени сеопфатни веб-домаќини долго време и со добра причина.

Тој нуди некои од најдобар најевтин хостинг достапен додека сеуште го доставува висококвалитетна, сигурна услуга по што стана познат.

карактеристики на хостингер

Карактеристиките на Hostinger се премногу бројни за да се наведат овде, но го сакам буквално секој аспект од оваа компанија. На Домашниот контролен панел на Hostinger е многу погоден за почетници и лесен за навигација, неговиот фокус на безбедноста е импресивен, а опсегот на напредни функции навистина треба да се види за да се верува.

Добрите страни на хостингерот:

 • Инфраструктура на серверот LiteSpeed
 • Одлични безбедносни интеграции
 • Импресивни перформанси
 • Неограничен простор на SSD и пропусен опсег
 • Бесплатниот домен (освен на планот на почетно ниво)
 • Бесплатни дневни и неделни бекап на податоци
 • Бесплатен SSL сертификат и безбедност на Bitninja на сите планови
 • Солидно време на работа и супер-брзо време на одговор на серверот
 • 1-клик WordPress авто-инсталатор

Недостатоци на хостингерот:

 • Не е достапна телефонска поддршка
 • Бесплатен домен не е вклучен во некои планови
 • Ограничени опции од високата класа

За повеќе добрите и лошите страни, проверете мојот преглед на Hostinger.

Планови за цени на хостингер:

Хостингер нуди споделени, облак, VPS и WordPress хостинг. Неговиот заеднички хостинг се издвојува како одличен, со цени почнувајќи од само 2.99 УСД/месечно.

Зошто Hostinger е добра алтернатива до SiteGround:

Кога станува збор за вредноста за парите, едноставно не можете да го победите заедничкиот хостинг на Hostinger. Го користев во минатото и можам удобно да го препорачам на секого со мал буџет.

9. Bluehost (најдобра опција за почетници)

bluehost
 • Веб-страница: https://www.bluehost.com
 • Одлична опција за WordPress почетници
 • Евтин, сигурен и безбеден
 • Вклучен импресивен пакет WordPress карактеристики

Bluehost далеку е од мојот омилен домаќин (види го мојот Siteground vs Bluehost споредба за да дознаам зошто), но разбирам зошто тоа е најдобрата опција за некои корисници.

Со пристап ориентиран кон почетник, пакет на WordPress-специфични карактеристики и фокус на безбедност и доверливост, нема многу платформи кои подобро се грижат за веб-страницата што е хостирана новајлија.

bluehost карактеристики

Згора на се, Bluehost доаѓа со најважните работи што ќе ви требаат за да ја активирате вашата страница со најмала можна гужва. Размислете автоматски WordPress инсталира, целосен маркетинг пакет, а WordPress опкружување на сцената и многу повеќе.

Bluehost добрите:

 • Велики WordPress карактеристики за почетници
 • Одличен фокус на безбедноста
 • слободен WordPress сцена за опкружување
 • Слободен домен за една година
 • Бесплатни SSD-дискови на сите заеднички планови за хостирање
 • PHP7, HTTP/2, кеширање NGINX
 • Лесно WordPress Инсталација со 1 клик и официјално препорачана од WordPress. Организации
 • Бесплатно Ајде да шифрираме SSL сертификат и Cloudflare CDN

Bluehost минуси:

 • Нема бесплатни автоматски резервни копии
 • Напорното зголемување на продажбата може да стане фрустрирачко
 • Многу просечна поддршка на клиентите

За повеќе добрите и лошите страни, проверете мојот преглед на Bluehost.

Bluehost ценовни планови:

Bluehost нуди избор на споделени, VPS, WordPress, и посветени опции за хостирање на сервери, со цени кои започнуваат од само 2.95 долари/месечно.

Муабет со хостинг

Од $ 2.95 / месец

Основни WordPress хостинг

Од 2.95 УСД / месечно

Успеа WordPress хостинг

Од 19.95 УСД / месечно

VPS хостинг

Од 29.99 УСД / месечно

Посветен Сервер Хостинг

Од 89.98 УСД / месечно

Зошто Bluehost е добра алтернатива за SiteGround:

Ако барате домаќин кој е пријателски за почетници, поддржан со пристапни цени и фокусирање на WordPress создавање на сајт, Bluehost е еден од најдобрите алтернативи за SiteGround Сум видел.

Најлоши веб-домаќини (Останете настрана!)

Има многу веб-хостинг провајдери таму, и може да биде тешко да се знае кои да се избегнуваат. Затоа составивме листа на најлоши услуги за веб-хостинг во 2024 година, за да знаете од кои компании да се воздржите.

1. PowWeb

PowWeb

PowWeb е достапен веб-домаќин кој нуди лесен начин за лансирање на вашата прва веб-страница. На хартија, тие нудат сè што ви треба за да ја стартувате вашата прва страница: бесплатно име на домен, неограничен простор на дискот, инсталација со еден клик за WordPress, и контролен панел.

PowWeb нуди само еден веб-план за нивната веб-хостинг услуга. Ова може да ви изгледа добро ако ја градите својата прва веб-локација. На крајот на краиштата, тие нудат неограничен простор на дискот и немаат ограничувања за пропусниот опсег.

Но, има строги ограничувања за фер користење на ресурсите на серверот. Ова значи, ако вашата веб-страница одеднаш добие огромен наплив на сообраќај откако стана вирална на Reddit, PowWeb ќе ја затвори! Да, тоа се случува! Заеднички провајдери на веб-хостинг кои ве привлекуваат со евтини цени ја затвораат вашата веб-страница веднаш штом ќе добие мал пораст на сообраќајот. И кога тоа ќе се случи, со други веб-домаќини, можете едноставно да го надградите вашиот план, но со PowWeb, нема друг повисок план.

Прочитај повеќе

Јас би препорачал да одите со PowWeb само ако штотуку почнувате и ја градите својата прва веб-страница. Но, дури и ако е така, други веб-домаќини нудат прифатливи месечни планови. Со други веб-домаќини, можеби ќе треба да плаќате еден долар повеќе секој месец, но нема да мора да се регистрирате за годишен план и ќе добиете подобра услуга.

Една од единствените откупни карактеристики на овој веб-домаќин е неговата евтина цена, но за да ја добиете таа цена ќе треба однапред да платите 12 месеци или повеќе. Едно нешто што ми се допаѓа кај овој веб-домаќин е тоа што добивате неограничен простор на дискот, неограничени поштенски сандачиња (адреси за е-пошта) и без наводни ограничувања на пропусниот опсег.

Но, не е важно колку работи PowWeb прави правилно, има премногу лоши прегледи со 1 и 2 ѕвезди на интернет за тоа колку е страшна оваа услуга. Сите тие прегледи прават PowWeb да изгледа како хорор шоу!

Ако барате добар веб-домаќин, Силно би препорачал да барате на друго место. Зошто да не одите со веб-домаќин кој сè уште не живее во 2002 година? Не само што нејзината веб-страница изгледа античка, таа сè уште користи Flash на некои од своите страници. Прелистувачите ја откажаа поддршката за Flash пред неколку години.

Цената на PowWeb е поевтина од многу други веб-домаќини, но исто така не нуди толку многу како оние други веб-домаќини. Најпрво, Услугата на PowWeb не е скалабилна. Имаат само еден план. Други веб-домаќини имаат повеќе планови за да се осигураат дека можете да ја зголемите вашата веб-страница со само еден клик. Имаат и голема поддршка.

Веб-домаќините како SiteGround Bluehost се познати по нивната корисничка поддршка. Нивните тимови ви помагаат со сè и сешто кога вашата веб-страница ќе се расипе. Градам веб-страници во последните 10 години, и нема шанси некогаш да го препорачам PowWeb некому за каков било случај на употреба. Стој подалеку!

2. FatCow

FatCow

За прифатлива цена од 4.08 долари месечно, FatCow нуди неограничен простор на дискот, неограничен пропусен опсег, градител на веб-страници и неограничени адреси за е-пошта на името на вашиот домен. Сега, се разбира, постојат ограничувања за фер употреба. Но, оваа цена е достапна само ако одите на мандат подолг од 12 месеци.

Иако цената изгледа прифатлива на прв поглед, бидете свесни дека нивните цени за обновување се многу повисоки од цената за која се регистрирате. FatCow наплатува повеќе од двојно повисока цена за пријавување кога ќе го обновите вашиот план. Ако сакате да заштедите пари, би било добра идеја да одите на годишен план за да ја заклучите поевтината цена за пријавување за првата година.

Но, зошто би? FatCow можеби не е најлошиот веб-домаќин на пазарот, но тие исто така не се најдобри. За иста цена, можете да добиете веб-хостинг кој нуди уште подобра поддршка, побрзи брзини на серверот и поскалабилна услуга.

Прочитај повеќе

Едно нешто што не ми се допаѓа или не го разбирам за FatCow е тоа тие имаат само еден план. И иако овој план се чини дека е доволен за некој кој штотуку почнува, не изгледа како добра идеја за секој сериозен сопственик на бизнис.

Ниту еден сериозен сопственик на бизнис не би помислил дека планот што е погоден за локација за хоби е добра идеја за нивниот бизнис. Секој веб-домаќин што продава „неограничени“ планови лаже. Тие се кријат зад правен жаргон кој наметнува десетици и десетици ограничувања за тоа колку ресурси може да користи вашата веб-страница.

Значи, се поставува прашањето: за кого е наменет овој план или оваа услуга? Ако не е за сериозни сопственици на бизниси, тогаш дали е само за хобисти и луѓе што ја градат својата прва веб-страница? 

Една добра работа за FatCow е тоа тие ви нудат бесплатно име на домен за првата година. Корисничката поддршка можеби не е најдобрата достапна, но е подобра од некои од нивните конкуренти. Има и 30-дневна гаранција за враќање на парите во случај да одлучите дека ќе завршите со FatCow во првите 30 дена.

Друга добра работа за FatCow е тоа што тие нудат прифатлив план за WordPress веб-страници. Ако сте љубител на WordPress, можеби има нешто за вас во FatCow's WordPress планови. Тие се изградени на врвот на редовниот план, но со некои основни карактеристики кои би можеле да бидат корисни за а WordPress сајт. Исто како и редовниот план, добивате неограничен простор на дискот, пропусен опсег и адреси на е-пошта. Добивате и бесплатно име на домен за првата година.

Ако барате сигурен, скалабилен веб-домаќин за вашиот бизнис, Јас не би го препорачал FatCow освен ако не ми напишат чек од милион долари. Види, не велам дека се најлоши. Далеку од тоа! FatCow може да биде погоден за некои случаи на употреба, но ако сте сериозни во врска со развојот на вашиот бизнис на интернет, не можам да ви го препорачам овој веб-домаќин. Другите веб-домаќини може да чинат по еден или два долари секој месец, но нудат многу повеќе функции и се многу посоодветни ако водите „сериозен“ бизнис.

3. Нетфирми

Нет-фирми

Нет-фирми е заеднички веб-домаќин кој се грижи за малите бизниси. Тие порано беа гигант во индустријата и беа еден од највисоките веб-домаќини.

Ако ја погледнете нивната историја, Netfirms порано беше одличен веб-домаќин. Но, тие веќе не се она што беа. Тие беа купени од гигантска веб-хостинг компанија и сега нивната услуга веќе не изгледа конкурентна. И нивната цена е само срамота. Можете да најдете подобри услуги за веб хостинг за многу поевтини цени.

Ако сè уште верувате поради некоја причина дека Netfirms можеби вреди да се проба, само погледнете ги сите ужасни прегледи за нивната услуга на Интернет. Во согласност со десетици прегледи со 1 ѕвезда Сум префрлил, нивната поддршка е страшна, а услугата оди надолу од кога ја добија.

Прочитај повеќе

Повеќето рецензии на Netfirms што ќе ги прочитате почнуваат на ист начин. Тие фалат колку е добар Netfirms пред околу една деценија, а потоа продолжуваат да зборуваат за тоа како услугата сега е пожар во контејнер!

Ако ги погледнете понудите на Netfirms, ќе забележите дека тие се дизајнирани за почетници кои штотуку започнуваат со градење на нивната прва веб-страница. Но, дури и ако е така, постојат подобри веб-домаќини кои чинат помалку и нудат повеќе функции.

Една добра работа за плановите на Netfirms е колку се дарежливи сите тие. Добивате неограничено складирање, неограничен пропусен опсег и неограничени сметки за е-пошта. Добивате и бесплатно име на домен. Но, сите овие карактеристики се вообичаени кога станува збор за споделен хостинг. Речиси сите заеднички провајдери на веб-хостинг нудат „неограничени“ планови.

Освен нивните планови за заеднички веб-хостинг, Netfirms нуди и планови за Градител на веб-страници. Тој нуди едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да ја изградите вашата веб-страница. Но, нивниот основен стартен план ве ограничува на само 6 страници. Колку дарежлив! Шаблоните се исто така навистина застарени.

Ако барате лесен градител на веб-страници, Јас не би препорачал Netfirms. Многу производители на веб-страници на пазарот се многу помоќни и нудат многу повеќе функции. Некои од нив се и поевтини…

Ако сакате да инсталирате WordPress, тие нудат лесно решение со еден клик за негово инсталирање, но немаат никакви планови кои се оптимизирани и дизајнирани специјално за WordPress сајтови. Нивниот почетен план чини 4.95 долари месечно, но дозволува само една веб-страница. Нивните конкуренти дозволуваат неограничени веб-страници за истата цена.

Единствената причина што можам да ја замислам да ја хостувам мојата веб-страница со Netfirms е ако ме држат како заложник. Нивната цена не ми изгледа реална. Тој е застарен и е многу поголем во споредба со другите веб-домаќини. Не само тоа, нивните евтини цени се само воведни. Тоа значи дека ќе треба да платите многу повисоки цени за обновување по првиот мандат. Цените за обновување се двојно повисоки од воведните цени за пријавување. Стој подалеку!

Што е SiteGround?

SiteGround е брз, сигурен провајдер на веб-хостинг кој може да се пофали со одлични безбедносни карактеристики и пристојна вредност за парите. Сепак, тоа е малку скапо во споредба со некои други провајдери, особено за оние со тесен буџет.

siteground

Ако можеш да си дозволиш да платиш малку повеќе, мислам дека нема да се разочараш. За време на моето тестирање, истакнати карактеристики вклучуваа одлични брзини на серверот, бесплатни автоматски дневни резервни копии и фокусирање на управуваните WordPress хостинг

Навистина, нема многу домаќини на веб-страници што нудат подобра вредност за парите.

siteground карактеристики

Карактеристики и цени

SiteGround нуди пакет на различни хостинг планови, вклучувајќи споделени, управувани WordPressи облак хостинг. Тројцата плановите за заеднички хостинг започнуваат од 2.99 УСД/месечно за почетна претплата, но очекуваат цените да бидат значително повисоки при обновувањето.

siteground планови

Со поблиска проверка, ќе го сфатите тоа управуваниот WordPress хостингот е идентичен со споделениот хостинг. Цените исто така започнуваат од 2.99 $/месечно за почетна претплата и ќе имате пристап до пакет од WordPress- специфични карактеристики.

Моќниот облак хостинг започнува од 100 долари месечно, Но можете да го конфигурирате вашиот сопствен план па плаќате само за тоа што ви треба. Достапен е и хостинг за препродавачи, заедно со специјализирани решенија за WooCommerce и агенција.

Муабет со хостинг

Од 2.99 УСД / месечно

Успеа WordPress хостинг

Од 2.99 УСД / месечно
облак хостинг

Од 100.00 УСД / месечно

Посветен Сервер Хостинг

Од 79.99 УСД / месечно

Добрите и лошите страни

На крајот на денот, она што се истакнува SiteGround е тоа одличен пакет напредни функции. Сите опции за хостирање вклучуваат некоја форма на управувано WordPress услуга, и сите се поддржани со одлична гаранција за време на работа.

Згора на се, SiteGroundВчитувањето на страницата и времето на одговор на серверот се одлични. Сум видел многу малку домаќини кои нудат подобри перформанси, што е одлична вест за оние кои сакаат да изградат брза, одговорна веб-страница.

Исто така, ќе имате корист од голем број на премиум вклучувања за кои би требало да платите со многу други провајдери. На пример, бесплатни дневни резервни копии се достапни насекаде, можете да го изберете вашиот центар за податоци и ќе имате пристап до бесплатни WordPress миграциите и Cloudflare мрежа за испорака на содржини (CDN).

Во надолна линија, SiteGroundРелативно високите цени очигледно ќе оддалечат некои корисници. Исто така, ќе мора да поднесете ограничувања за складирање и посетители на споделените/WordPress планови. Освен ова, сепак, има малку што да не се допаѓа кај овој домаќин.

Проверете го мојот Преглед на планот за стартување, Преглед на планот на GrowBig, и Преглед на планот на GoGeek.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

За многу луѓе, креирање на нова веб-страница е нешто што е возбудливо и поедноставно од било кога. И ова е местото каде што веб-домаќините сакаат SiteGround дојди на забавата.

На најосновно ниво, веб-домаќин обезбедува хардвер и друга инфраструктура за складирање на датотеките на вашата веб-локација и доставување до вашите посетители. Но, тоа не е се.

Различни домаќини нудат многу различни карактеристики, перформанси и вредност за парите, и јас секогаш препорачувам да потрошите пристојно време за да го изберете вистинскиот провајдер за вашите потреби.

Во моите очи, SiteGround останува одлична опција за веб-хостинг, особено за оние кои се среќни да платат малку повеќе за дополнителни функции.

Но, тоа секако не е единствената опција што вреди да се разгледа.

Светот на хостирање на веб-страници е огромен и различни корисници ќе бидат подобро прилагодени на различни хостови.

Ако барате буџетски провајдер кој не го загрозува квалитетот за достапност, би препорачал да проверите или GreenGeeks or Hostinger.

Облаци е одлична сеопфатна опција, додека A2 Хостинг може да се пофали со список со карактеристики што може да се спореди со SiteGround's.

Специјализираните домаќини како што се Kinsta и Flywheel таргетираат одредени корисници, додека провајдерите како Scala Hosting, DreamHost и Bluehost се одлични сеопфатни опции.

На крајот на денот, има една јасна порака што сакам да ја пренесам овде:

"Не постои такво нешто како единствен најдобар хостинг провајдер за сечии потреби“

Секако, SiteGround ќе биде најдобрата опција за многу луѓе (вклучувајќи ме и мене во овој преглед на SiteGround. Со).

Сепак, Силно би препорачал да размислите за некои од сајтовите како SiteGround на оваа листа пред да се обврзете на одлука.

ДЕЛ

Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот: WEBRATING

Од 11 долари месечно

Како ги оценуваме веб-домаќините: нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

За авторот

Мет Алгрен

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

Тимот на WSR

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...