Is SiteGround Добро за комплетни почетници?

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Дали размислувате да отворите веб-страница со SiteGround? Веројатно сте го слушнале нивното име илјада пати ако барате доверлив веб-хостинг провајдер. Илјадници бизниси ширум светот им веруваат.

Од 2.99 долари месечно

Добијте до 80% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

НО е SiteGround добро за почетник? ДАЛИ ТИЕ го олеснуваат градењето, стартувањето и управувањето со вашата веб-страница?

Во оваа статија ќе одговорам на двете прашања.

Резиме: Is SiteGround добро за почетници?

SiteGround е супер лесно да се пријавете се со инсталира WordPress on, тие им даваат на корисниците ан лесен процес на вклучување И тие го заковаат три S на веб хостинг:

 • Забрза: Нивните сервери работат на премиум Google Облак платформа. Вашата веб-страница ќе се вчита супер брзо.
 • Безбедност: Siteground работи повеќе од една деценија и ги имаат во сила најдобрите безбедносни мерки во својата класа.
 • поддршка: Водечкиот тим за поддршка во индустријата ќе ви помогне да ги решите сите ваши проблеми со веб-хостинг за неколку минути.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе SiteGround. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Ајде да погледнеме што тие нудат подетално:

Се SiteGroundПонудите се добри за почетници?

SiteGround нуди многу различни производи за почетници, вклучително и Заеднички хостинг, WordPress Хостинг и WooCommerce хостинг.

Нивните понуди се многу скалабилни, што значи дека можете да продолжите да го зголемувате вашиот бизнис без да се грижите за техничкиот заден дел.

Сите овие производи се погодни за различни типови на веб-страници. Дозволете ми да ги разделам и да ви дадам едноставен преглед што е што и која понуда е најдобра за вас.

ДЕЛ

Добијте до 80% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

Од 2.99 долари месечно

Муабет со хостинг

Заеднички хостинг или веб хостинг е SiteGroundпроизвод на почетно ниво кој е дизајниран имајќи ги на ум почетниците.

Тоа е достапен пакет за веб хостинг кој вклучува сè што ви е потребно за лансирање и водење успешна веб-локација.

Нивните планови за заеднички хостинг се дизајнирани имајќи ги предвид почетниците. Погледнете колку е прифатлива нивната цена со цените Од 2.99 долари месечно.

siteground планови за веб хостинг

А што е различно SiteGround е дека нивните планови се многу дарежливи. Тие не ставаат многу ограничувања на нивните планови како што прават повеќето други веб-хостинг провајдери.

На пример, тие нудат бесплатна е-пошта на вашето име на домен. Повеќето веб-домаќини наплаќаат многу пари за оваа услуга. Добивате и бесплатен CDN и неограничен сообраќај.

WordPress хостинг

Ако ја започнувате вашата прва веб-страница, ова е производот што го препорачувам. WordPress е најдобриот CMS за почетници. Лесно е за учење и го прави навистина лесно да се води веб-локација. 

Можете да научите како да го користите во една вечер.

Најдобар дел за WordPress е тоа што го прави навистина лесно приспособувањето на вашата веб-страница. Можете да изберете од илјадници бесплатни шаблони достапни за WordPress:

wordpress

Можете исто така да инсталирај бесплатен приклучокда ја проширите функционалноста на вашата веб-страница. Без оглед на карактеристиките што сакате да ги додадете на вашата веб-страница, веројатно можете да најдете додаток за тоа:

додатоци

И ако не можете да најдете бесплатна тема или приклучок што ги задоволува вашите потреби, има илјадници премиум приклучоци на пазарот. 

Или можете да ангажирате а слободен WordPress инвеститорот за да додадете нови функции на вашата веб-локација.

SiteGroundе цената за WordPress е слична на нивната цена за заеднички хостинг…

Добивате се што ви треба за да водите a WordPress веб-страница за прифатлива цена од само 3.99 долари месечно.

WooCommerce Хостинг

Ако размислувате да отворите онлајн продавница, WooCommerce е еден од најдобрите избори. 

Тоа е приклучок за WordPress што ви овозможува да продавате физички и дигитални производи на вашата веб-страница. Причината зошто е толку популарен е тоа што работи на врвот на WordPress.

SiteGround го прави лесно лансирањето на веб-страница на WooCommerce. Кога ќе добиете хостинг на WooCommerce, ќе добиете претходно инсталирано WooCommerce WordPress.

WooCommerce го прави навистина лесно започнувањето со продажба на интернет и е преполно со сите функции што ви се потребни за да ја стартувате и управувате вашата онлајн продавница.

Најдобриот дел е тоа SiteGroundПлановите за хостирање на WooCommerce се многу прифатливи и ги следат истите цени како нивните WordPress хостинг планови…

siteground WooCommerce

И ги добивате сите карактеристики што би ги добиле во Заеднички хостинг или WordPress Хостинг. Добивате бесплатни адреси за е-пошта за вашата веб-страница. 

Добивате и бесплатна CDN услуга за да ја зголемите брзината на вашата веб-страница. И добивате бесплатни дневни бекап.

If SiteGroundЦените на ве збунуваат, проверете го нашиот преглед SiteGroundценовните планови на. Тоа ќе ви помогне да одлучите кој план е совршен за вашата деловна веб-страница.

Ако сте сериозни за изградба на онлајн бизнис, Препорачувам да одите на планот GoGeek. Дефинитивно вреди за цената со оглед на тоа колку карактеристики доаѓа.

SiteGround Карактеристики

WordPress

Сите планови доаѓаат однапред инсталирани WordPress. WordPress е најлесниот систем за управување со содржина за почетници. Можете да го научите за една вечер.

Најдобар дел за WordPress колку е тој растежлив. Можете да додадете какви било нови функции што ги сакате на вашата веб-страница со едноставно инсталирање на приклучок. 

Можете исто така да го промените изгледот и чувството на вашата веб-локација со инсталирање друга тема.

И ако сакате да додадете функции на вашата веб-страница што не се достапни како приклучоци, можете да ангажирате a freelancer да го направи тоа. 

Погледнете колку freelancers нудат различни услуги на Fiverr за WordPress:

fiverr wordpress свирки

Едноставна, лесна за употреба контролна табла

SiteGround нуди навистина едноставна контролна табла која е дизајнирана имајќи ги предвид почетниците. 

Повеќето други веб-домаќини нудат комплицирани панели за контролна табла за веб-хостинг за кои се потребни часови за учење.

Можете да земете SiteGroundКонтролниот панел за само неколку минути. Тие ја ставаат најважната алатка и карактеристики напред и центар…

siteground табла

Откако ќе ја стартувате вашата веб-страница со SiteGround, ќе можете да управувате со сè за вашата веб-страница од WordPress административна табла. 

Но ако треба да прикачувате нови датотеки директно на вашиот сервер или да направите промени во работата на серверот на вашата веб-локација, можете да го сторите тоа користејќи ја оваа лесна контролна табла.

Контролната табла ви прикажува и брза статистика за користењето на серверот на вашата веб-локација. Ова ви овозможува да знаете дали ги надминувате границите на вашиот тековен план и треба да го надградите.

Google Облачна инфраструктура

SiteGround работи на врвот на Google Облак платформа. 

Значи, можете да бидете сигурни дека вашата веб-страница ги добива истите безбедносни и инфраструктурни предности кои обично се резервирани само за претпријатијата.

siteground google облак

Google Серверите на Cloud ги надминуваат повеќето други облак платформи на пазарот, така што можете да бидете сигурни дека вашата веб-страница брзо ќе се вчита. 

Исто така, добивате дополнителна безбедност на вашата веб-страница беше домаќин на Googleсервери.

Наградувана поддршка

SiteGround е познат по своето неверојатно искуство за поддршка на клиентите, водечки во индустријата.

Можете да стапите во контакт со SiteGroundтим за поддршка за неколку минути и тие ќе ви помогнат да ги решите вашите проблеми. Можете да контактирате со нив 24/7.

siteground поддршка на

Со План GoGeek, добивате уште подобра поддршка. Вашите барања за поддршка како клиент на GoGeek имаат приоритет, што значи дека ќе можете да стапите во контакт со поддршката за корисници уште побрзо!

SiteGround Добрите и лошите страни за почетници

SiteGround можеби е еден од најдобрите веб-домаќини на пазарот, но тие не се најдобриот избор за сите видови бизниси.

Ова не е да се каже тоа SiteGround е лошо на кој било начин. За секој почетник, би го препорачал SiteGround во чукање на срцето!

Но, пред да ја донесете вашата конечна одлука, еве неколку добрите и лошите страни на SiteGround треба да имате на ум…

Добрите

 • Водечки во индустријата карактеристики за безбедност, брзина и перформанси, ќе добиете Google Сервери напојувани од облак, ултрабрз PHP, подобрена безбедност, сервер/клиент/динамично кеширање, резервни копии на барање + многу повеќе.
 • Неверојатна поддршка на клиентите: SiteGroundТимот за поддршка на клиентите е еден од најдобрите во индустријата. Нивните одговори се навистина брзи и тие се подготвени да ви помогнат со вашата веб-страница 24/7. Ако некогаш удриш во финтата, само удри ги и тие ќе ти помогнат.
 • Бесплатни е-пошта: Повеќето веб-хостинг компании наплаќаат многу пари ако сакате да креирате адреси за е-пошта на сопствено име на домен. SiteGround ви овозможува бесплатно да креирате онолку адреси за е-пошта колку што сакате.
 • Бесплатен CDN: SiteGroundCloud CDN ја прави вашата веб-страница побрза со кеширање и сервисирање на датотеките на вашата веб-локација од сервери на работ што се поблиску до вашите посетители. Ова може да ја зголеми брзината на вашата веб-страница.
 • Бесплатен приватен DNS: SiteGround ви овозможува да креирате сопствени сервери за имиња кои можете да ги користите со вашите имиња на домени управувани од SG.
 • 30-дневна гаранција за враќање на парите: Ако ова е ваш прв пат да започнете веб-локација, што повеќе би можеле да побарате? Во првите 30 дена, ако не сте задоволни, можете да си ги вратите парите!
 • Лесно WordPress Хостинг: SiteGround"S WordPress Плановите за хостирање го прават навистина лесно хостирањето и управувањето со WordPress веб-страница. Дури и нивните заеднички планови за хостирање доаѓаат со брз и безболен начин за инсталирање WordPress.

Конс

 • Само Linux сервери: Ако сакате сервери базирани на Windows, ќе мора да барате на друго место. Ако не ја знаете разликата, тогаш нема потреба да се грижите за тоа!
 • Нема cPanel: Ако сакате cPanel тогаш треба да побарате на друго место. SiteGround сега користи „Site Tools“ што е комерцијален контролен панел напојуван од Google Облак и NGINX. Ова исто така значи дека не можете да користите LiteSpeed on SiteGround.
 • Не е најевтината опција: SiteGround е најдобриот веб-домаќин за почетници, но тие не се најевтините. Ако сакате ефтино, ќе ја пропуштите неверојатната поддршка, сигурност и леснотија на користење SiteGround понуди. Проверете ја мојата листа на добри алтернативи за SiteGround.

Резиме: Дали SiteGround Добро за почетници?

Да, SiteGround е лесно еден од најдобрите веб-домаќини за почетници за користење во 2023 година.

Ако ја градите својата прва веб-страница, нема ништо подобро таму…

Најдобар дел за SiteGroundхостинг пакетите се во тоа што тие ви даваат брза и лесна опција за инсталирање WordPress. Само треба да проверите поле за избор кога ќе се регистрирате.

Тие ги прикачуваат трите S на веб хостинг:

 • Брзина: Нивните сервери работат на премиум Google Облак платформа. Вашата веб-страница ќе се вчита супер брзо.
 • Безбедност: Siteground е во бизнисот повеќе од една деценија и тие го имаат најдоброто во својата класа безбедносни мерки во место.
 • Поддршка: Водечкиот тим за поддршка во индустријата ќе помогне да се реши секој од вашите проблеми со веб-хостинг за неколку минути.

Како веб-развивач, им помогнав на моите клиенти да изградат и лансираат стотици веб-страници. SiteGround е мојот провајдер за веб-хостинг.

Ги препорачав и ги користев за скоро сите веб-страници на моите клиенти.

Ако сакате подлабок преглед, прочитајте го мојот детален SiteGround преглед на хостинг. И ако сте подготвени да се регистрирате, прочитајте го мојот водич за пријавување со SiteGround.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...