Како да инсталирам WordPress On SiteGround

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Во ова упатство ќе ви покажам колку е лесно да се инсталира WordPress на вашиот SiteGround хостинг сметка. Значи, ако веќе не сте, треба да отидете и да го проверите мојот водич како да се регистрирате со SiteGround.

Од 2.99 долари месечно

Добијте до 83% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

Па, како да инсталирате WordPress on SiteGround?

Постојат неколку можни начини како да се инсталира WordPress до SiteGround хостинг сметка, но тука ќе ве водам низ најлесниот и најбрзиот WordPress методи на инсталација.

Чекор 1 - Изберете го вашиот SiteGround План за хостирање

Првите нешта прво. Ти треба да изберете план. Одете и проверете го мојот чекор по чекор SiteGround водич за пријавување овде за тоа како да го направи тоа.

siteground планови

Ви препорачувам Почни со SiteGroundStartUp план на, бидејќи тоа е најевтиниот и најлесниот план за почеток (како и јас објаснето овде).

Чекор 2 - Создадете го вашиот WordPress Мапа

Следна, најавете се на вашиот SiteGround табла.

Во делот Дома, кликнете на „Сајт за поставување“ и ќе ви биде побарано да додадете нова веб-локација, од тука изберете „Започнете нова веб-страница".

siteground додадете нова веб-страница

Чекор 3 - Инсталирајте WordPress on SiteGround

Овде се претставени неколку опции; WordPress, WooCommerce (е-трговија со отворен код, Weebly и „друго“.

Ти сакаш да изберете WordPress како апликација, и креирајте најавување, адреса на е-пошта и лозинка, за вашиот WordPress сајт.

Важно е да се запомните информациите за најавување, затоа погрижете се да запишете сè и да ги чувате некаде безбедно и лесно достапно.

Исто така, ќе добијте е-пошта за потврда со сите информации.

 Ќе ви бидат потребни неколку минути WordPress-напојувана веб-локација да се инсталира и креира.

инсталирање

Чекор 4 - тоа е тоа! Успешно сте инсталирале WordPress!

Тоа е се! Сега одете на вашата веб-страница и проверете ја новоинсталираната WordPress софтверска апликација.

wordpress успешно инсталиран

Ако не изберете тема преку волшебникот за инсталација, ќе ја добиете стандардната основна WordPress темата е инсталирана за вас. Доколку веќе имате а WordPress тема сакате да го користите, тогаш не избирајте шаблон од овде.

Сега, колку беше лесно тоа!

Воила! WordPress сега е инсталиран на SiteGround

Во случај да сте ги следеле чекорите од ова упатство, сега ќе имате a WordPress веб-локација инсталирана и целосно поставена на вашиот SiteGround хостинг сметка.

Сега можете да се најавите на WordPress и почнете да уредувате теми, да поставувате приклучоци и да додавате содржина на вашата сосема нова WordPress веб-страница.

Ако не сте веќе, одете на SiteGround. Со и пријавете се веднаш (мојот водич за регистрација на хостинг е тука).

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...