Bluehost Преглед на планот Избор плус

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Барате доверливо и богато со карактеристики решение за веб-хостинг? Ова Bluehost Преглед на Избор Плус ве опфати. Во овој пост, ќе дадам длабинска анализа на овој популарен план, истакнувајќи ги неговите придобивки и недостатоци за да ви помогне да донесете информирана одлука.

Од 5.45 УСД / месечно

Добијте до 75% попуст на хостинг

Во мојот преглед на Bluehost, ги опфатив клучните карактеристики и добрите и лошите страни на оваа веб-хостинг услуга погодна за почетници. Овде ќе зумирам на нивниот план Избор плус.

Тоа е план кој е на повисокиот крај на скалата на цени и затоа нуди некои дополнителни добрини за кои може да биде заинтересиран посериозниот креатор на веб-локација. Но, и тоа е големо, но, Bluehost е познат по поскапувањата откако ќе истече прилично атрактивниот промотивен период. 

Дали овие дополнителни функции се доволни за да ве натераат да ги проголтате трошоците и продолжи со планот Choice Plus? Тоа е она што јас сум тука да дознаам.

ТЛ; ДР: на Bluehost Планот Choice Plus има добар опсег на функции и дарежливи ограничувања на планот. Сепак, корисниците можеби ќе сакаат на крајот да ги променат провајдерите бидејќи неговите стандардни стапки се скапи во споредба со конкурентите, а некои функции престануваат по 12 месеци.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе Bluehost. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

ДЕЛ

Добијте до 75% попуст на хостинг

Од 5.45 УСД / месечно

Што е Bluehost Избор плус план?

Што е Bluehost План Choice Plus

Bluehost е веб хостинг компанија која е специјализирана за неколку различни типови на веб хостинг. Тој е во сопственост на Newfold Digital Inc. (поранешен Endurance International Group) и првично е основан во 2003 година.

Платформата може да ви обезбеди хостинг решенија за онлајн продавници, WordPress, WooCommerce и стандарден споделен хостинг, заедно со VPS и посветен хостинг за големи организации и корпоративни веб-страници.

Планот Choice Plus е дел од опциите за заеднички хостинг и е план од повисоко ниво со премиум карактеристики.

Карактеристики на планот Choice Plus

bluehost избор плус карактеристики на планот

Надвор од Bluehost's четири заеднички хостинг планови, тоа Планот Choice Plus е втор најскап. Тоа исто така значи дека го има вториот најголем број функции и ограничувања. Еве ги на прв поглед:

 • Бесплатен домен за првата година
 • Домаќин на неограничен број на веб-страници
 • До 200 илјади посети месечно и простор во вредност од 40 GB
 • Бесплатна миграција и поставување на веб-страници
 • Алатки за оптимизација како Yoast SEO
 • Вклучен е-мејл маркетинг
 • Подобрена безбедност, вклучувајќи дневни бекап (само првата година) и приватност на доменот
 • Управување со повеќе локации
 • Автоматски безбедносни ажурирања
 • Анализа на перформанси
 • WordPress управување со приклучоци
 • Бесплатен SSL сертификат и овозможен Cloudflare CDN
 • Фактурирање на клиентот
 • 24/7 поддршка за разговор и телефонска поддршка за работно време (EST)
 • Пристап до премиум WordPress теми за веб-страници бесплатно
 • Бесплатен $ 100 Google кредити за реклами

Зошто да го изберете планот Избор плус?

bluehost карактеристики

Овде истакнав неколку работи кои ми се издвојуваат на планот Choice Plus.

Повеќе дарежливи граници

подарежливи ограничувања на Choice Plus

Бидејќи овде сме на план од повисоко ниво, логично е дека ограничувањата на планот би биле подарежливи. И тие сигурно скокаат од претходниот план.

На пример, планот Плус нуди ограничување на посетители од 50 илјади, додека Планот Choice Plus снима директно до 200 илјади посети без ништо помеѓу. Слично на тоа, количината на складирање на SSD е двојно се зголеми на 40 GB SSD складирање на Choice Plus.

Интересно, на перформансите на серверот остануваат стандардни – исто како и другите пониски планови. Не добивате „високи“ перформанси освен ако не отидете еден чекор понатаму и не се надградите на Про планот.

Подобрена безбедност

зголемена безбедност на Choice Plus

Сите Bluehost хостинг плановите нудат скенирање на малициозен софтвер како стандард, но на планот Choice Plus, имате неколку убави додатоци. 

Прво, добивате целосна приватност на доменот. Оваа ги заштитува вашите лични податоци во записите на Whois од прикажување на неовластени лица. Ова значи дека злобните поединци заинтересирани за кражба на идентитет нема да можат да го фатат и користат вашиот.

Исто така, добивате а Вклучена е дневна услуга за резервна копија на веб-страницата. Но еве го критичарот. тоа е само за првата година. После тоа, не е јасно колку често се случуваат овие резервни копии, како што не пишува. 

Како и да е, направив малку копање Bluehost's база на знаење, и се наведува тие прават резервни копии дневно, неделно или месечно. Така, некој би претпоставил дека ќе се намали на неделно или месечно по првата година.

ДЕЛ

Добијте до 75% попуст на хостинг

Од 5.45 УСД / месечно

Официјално поддржано од WordPress

одобрено од wordpress. Организации

WordPress – неприкосновен крал на веб-страниците – е а почитуван авторитет, па ако вели дека нешто е добро, тогаш тоа е мора да Биди добар.

Да се ​​поддржи од WordPress е признание кое вреди да се спомене, Bluehost е еден од избраните неколку провајдери на хостинг кои WordPress официјално препорачува.

Ова значи дека обезбедува а сигурен и стабилен хостинг сервис каде WordPress сајтовите можат среќно да седат и да работат непречено и со оптимални брзини. И кој не сака веб-страница со непречено работење?

Пристап до Pro Tools

професионални алатки по избор плус план

Еве каде станува добро. Планот Choice Plus ви дава пристап до голем број поволности што плановите од пониско ниво не ги нудат. 

Како прво, добивате управување со повеќе локации. Ова значи дека можете управувајте со сите ваши веб-локации од истата контролна табла без да мора да се одјавите од една работа за да користите друга. Супер погодно.

Второ, страницата ќе автоматски скенирајте и изведувајте ги достапните ажурирања. Ова осигурува дека вашите сајтови секогаш работат на најновите верзии на софтвер, што помага да се спречат проблеми и доцнење на страницата.

Трето, добивате пристап до поставување со еден клик. Ова ви овозможува да креирајте клон на вашата веб-страница, што ви овозможува да тестирате какви било промени или дополнувања без да ја оштетите оригиналната локација. Значи, ако успеете да инсталирате нешто непријатно, тоа нема да има никаков ефект врз вас. Едноставно ја бришете клонираната страница и продолжувате понатаму.

И на крај, можеш прегледајте ја анализата на перформансите на вашите сајтови да се види каде може дополнително да се оптимизираат, управувајте со вашите приклучоци од контролната табла и извршете и фактурирање на клиентот.

Сè на сè, ова се некои уредни алатки кои направи надградбата исплатлива.

Голема поддршка

bluehost поддршка за разговор во живо, телефонска поддршка и поддршка за е-пошта

Ништо не е поболно досадно од тоа да имате проблем и да не можете да дојдете до некого да го реши. За среќа, Bluehost има поддршка за разговор 24/7, за да можете да стапите во контакт секогаш кога е потребно. 

Се разбира, не можев да одолеам тестирајќи го. Во тоа време, бев во европска временска зона (знам... јас сум таков џет сетер!), и морав само да почекајте околу пет минути за одговор. 

Чувствував дека тоа беше прилично брзо чекање и исто така важно затоа што BluehostТелефонската услуга на е ограничена на канцелариски часови по EST (источно стандардно време), што го прави во голема мера незгодно за било каде надвор од Америка.

ДЕЛ

Добијте до 75% попуст на хостинг

Од 5.45 УСД / месечно

За кого е планот Избор плус?

кој е bluehost избор плус за

Би рекол дека планот Избор плус е добра опција за секој со ниски до средни потреби за хостирање, особено ако се WordPress сајтови. Bluehost е прилично некомплициран и лесен за употреба, што го прави идеален за хостирање новодојденци премногу.

Сепак, поголемите бизниси или агенции може да бидат разочарани од недостатокот на понудени функции, особено кога се во прашање дневните резервни копии.

Чувствувам дека секој што управува со повеќе од неколку веб-локации ќе биде фрустриран што мора на крајот да прави рачни резервни копии секој ден.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Дарежливи ограничувања на планот
 • Домаќин на неограничени веб-локации
 • WordPress хостинг со автоматско WordPress инсталација
 • Употреба на професионални алатки, вклучително и поставување
 • Бесплатен домен за првата година (може да се додаде заштита на приватноста на доменот)
 • Неограничени сметки за е-пошта
 • Пристап до Bluehost градител на веб-страници
 • Пристојно достапна корисничка поддршка
 • Поддржан од WordPress. Организации
 • Автоматски бекап
 • Bluehost контролен панел cPanel

Конс

 • Цената драстично се зголемува откако ќе заврши промотивниот период
 • Нема гаранција за време на работа
 • Дневните бекап се вклучени само за првата година
 • Нема посветена IP адреса

Планови и цени

Bluehost има две опции за договор за својот план Избор плус:

 • 12-месечен договор: Од $ 5.45 / месец платена годишно (најдобра зделка)
 • 36-месечен договор: Од 7.45 УСД/месечно платено годишно

Забелешка: на Bluehost ценовната страница наведува дека 12-месечен договор чини од 5.45 долари/месец, платен годишно. Сепак, скокачки прозорец се појавува кога ќе кликнете на страницата за плаќање, што ви дава подобра промотивна стапка од 4.95 УСД/месечно, заедно со бесплатна приватност на доменот.

Како што е вообичаено со давателите на хостинг (вклучувајќи го Bluehost хостинг планови), добивате ниска промотивна стапка за вашиот прв мандат. Кога ќе дојде до обновување на договорот, цената скока. In Bluehostслучајот, нормалната цена е 19.99 долари месечно.

Обидете се со доверба, како Bluehost обезбедува 30-дневно пари гаранција за враќање на со сите негови хостинг планови.

ДЕЛ

Добијте до 75% попуст на хостинг

Од 5.45 УСД / месечно

Прашања и Одговори

Што е Bluehost?

Bluehost е една од најпопуларните веб хостинг компании наоколу. Тој е во сопственост на Newfold Digital Inc. (поранешен Endurance International Group) и првично е основан во 2003 година.

Bluehost нуди различни типови на веб-хостинг пакети, вклучувајќи споделен хостинг, WordPress хостинг, WooCommerce хостинг, VPS хостинг и посветени сервери веб хостинг услуги.

Што е избор плус Bluehost?

Blue Host Choice Plus, a специфичен хостинг план обезбеден од Bluehost, вклучува неколку карактеристики и придобивки. Овој план нуди неограничени веб-локации, складирање на SSD и приватност на доменот.
Покрај тоа, Choice Plus обезбедува автоматизирани резервни копии, напредни безбедносни карактеристики и 30-дневна гаранција за враќање на парите. BluehostПланот на Choice Plus е дизајниран да ги задоволи потребите на корисниците кои бараат доверливо и сеопфатно решение за хостирање за нивните веб-локации или онлајн бизниси.

Is Bluehost Избор плус вреди?

Bluehost е сигурна и почитувана платформа, а нејзиниот план за хостирање Choice Plus има доволно функции за да ги исполни повеќето мали до средни потреби за хостирање.

Но, ова Bluehost планот за хостирање е скап надвор од неговиот промотивен период и може да ги поттикне луѓето да најдат поевтина опција на друго место. Планот Choice Plus најдобро одговара за WordPress корисници.

Bluehost Плус наспроти Избор плус: Која е разликата помеѓу Bluehost Основен наспроти Плус?

Главната разлика помеѓу Bluehost Основни и Bluehost Плус плановите за хостирање е тоа можете да хостирате повеќе веб-локации и добивате повеќе простор за складирање на SSD на веб хостингот Choice Plus Bluehost пакет.

на Bluehost Планот плус вклучува и функции за веб-хостинг како заштита од спам, приватност на доменот и CodeGuard Basic, што е резервно решение за вашата веб-страница. Овие функции не се достапни во Основниот план.

Is Bluehost поскапо од GoDaddy?

BluehostСтандардот на е поскап од GoDaddy, но само малку. Сепак, GoDaddy го ограничува бројот на веб-локации што можете да ги хостирате, додека Bluehost е неограничен.

Дали е Bluehost Основниот план е добар?

на Bluehost Основниот план (од 2.95 $/месец) е соодветен ако ти си комплетен почетник и само треба да биде домаќин на една веб-страница. Оние со воспоставени веб-страници и редовен сообраќај на страницата ќе го сметаат за премногу рестриктивен.

Дали добивам бесплатно име на домен со Bluehost?

Bluehost обезбедува бесплатен домен за првата година; после тоа, мора да платите за да продолжите да го користите. Сепак, можете слободно да купувате имиња на домени од друго место и да ги користите за ваше Bluehost сајтови.

Bluehost Избор Плус против Про: Која е разликата?

на План Choice Plus е познат по својата достапност и вредност, обезбедувајќи неограничени веб-страници, складирање и пропусен опсег, заедно со бесплатна приватност на доменот и автоматски резервни копии.
Од друга страна, Про план нуди дополнителни функции и ресурси, вклучително и посветена IP адреса, повисоко ниво на перформанси на серверот и напредни безбедносни опции. 

Нашата пресуда

Генерално, Не мислам дека Bluehost Планот Choice Plus е лоша опција. Тоа е познат доверлив сервис од робусна платформа и доверлив давател на хостинг. Вашата веб-страница ќе биде безбедна Bluehostсерверите на.

Сепак, мислам дека не е еден од најдобрите Bluehost споделени хостинг планови, бидејќи скокот од промотивната стапка на нејзината стандардна стапка е малку тешко да се проголта и непропорционално со цените на конкурентите, особено кога Мислам дека не добиваш ништо посебно за цената.

Се плашам дека додека тоа е одличен избор за време на промотивниот период, штом цената скокне, ќе скокате и на поевтина платформа.

Ако сте заинтересирани да се обидете Bluehost и да ја искористите неговата промотивна цена, треба веднаш да се пријавите (запомнете дека сте покриени со Bluehost30-дневна гаранција за враќање на парите).

ДЕЛ

Добијте до 75% попуст на хостинг

Од 5.45 УСД / месечно

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Bluehost constantly improves its hosting services with faster speeds, better security, and enhanced customer support. Here are just some of the recent improvements (last checked March 2024):

 • iPage сега е партнер Bluehost! Оваа соработка обединува два гиганти во индустријата за веб хостинг, комбинирајќи ги нивните силни страни за да ви понудат неспоредлива услуга.
 • Стартување на Bluehost Професионална услуга за е-пошта. Ова ново решение и Google Работниот простор е дизајниран да ги подигне вашите деловни комуникации на нови височини, да го подобри имиџот на вашиот бренд и да ја зголеми довербата на клиентите. 
 • слободен WordPress Приклучок за миграција за се ` WordPress корисникот може да се преземе директно кај клиентот Bluehost cPanel или WordPress административна контролна табла без цена.
 • Нови Bluehost контролен панел што ви овозможува да управувате со вашите Bluehost сервери и хостинг услуги. Корисниците може да ги користат и новиот Управник со сметки и стариот контролен панел Bluerock. Откријте кои се разликите овде.
 • Стартување на Bluehost WonderSuite, кој се состои од: 
  • WonderStart: Прилагодено за корисникот и персонализирано искуство со вградување што го забрзува процесот на креирање веб-локација.
  • WonderTheme: Разноврсна WordPress тема развиена од YITH што им овозможува на корисниците ефективно да ги прикажат своите веб-локации.
  • WonderBlocks: Сеопфатна библиотека на блок-шеми и шаблони на страници збогатена со слики и предложен текст.
  • WonderHelp: Упатство за работа со погон на вештачка интелигенција што ги придружува корисниците низ целиот свет WordPress патување за градење локација.
  • WonderCart: Функција за е-трговија дизајнирана да ги зајакне претприемачите и да ја максимизира продажбата на интернет. 
 • Сега нуди напредни PHP 8.2 за подобрени перформанси.
 • Спроведување на LSPHP управувач за забрзување на обработката на PHP скрипти, подобрувајќи ги перформансите на веб-страницата преку оптимизирање на извршувањето на PHP. 
 • Овозможена OPCache PHP екстензија која складира прекомпајлиран бајтекод на скрипта во меморијата, намалувајќи ја повторената компилација и резултира со побрзо извршување на PHP.

Разгледување Bluehost: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...