SiteGround Цени 2024 година (објаснети планови и цени)

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

SiteGround е веб хостинг компанија позната по исклучителна услуга и исклучително доверливи сервери. Тој нуди избор на опции за хостирање, вклучително и споделени, WordPress, облак и планови за препродавачи. Еве јас истражувам и објаснувам SiteGround планови за цените, и начини како можете да заштедите пари.

Од 2.99 долари месечно

Добијте до 83% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

SiteGround е една од услугите за веб хостинг таму (прочитајте го моето SiteGround преглед тука). Меѓутоа, на SiteGround структурата на цените се чини дека е прилично скапа на прв поглед.

SiteGround Резиме на цени

SiteGround нуди 6 различни типови на веб хостинг услуги.

 1. Заеднички веб хостинг ⇣: Од 2.99 УСД месечно до 7.99 УСД/месечно.
 2. WordPress хостинг ⇣: Од 2.99 УСД месечно до 7.99 УСД/месечно.
 3. Хостинг на WooCommerce: Од 2.99 УСД месечно до 7.99 УСД/месечно.
 4. Облак хостинг ⇣: $80 – $240 месечно.
 5. Препродавач на хостинг ⇣: $9.90 – $80 месечно.
 6. Претпријатие хостинг: $2,000+ месечно.
ДЕЛ

Добијте до 83% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

Од 2.99 долари месечно

Во оваа статија, ќе навлезам длабоко Sitegroundмоделот на претплата и ќе ви помогне да одредите дали Siteground е вистинската опција за вас.

Како што наскоро ќе видите, не е сè како што изгледа на површината. Всушност, открив некои прилично големи изненадувања што ќе ги споделам со вас подолу.

Колку многу SiteGround Цена?

На прв поглед, SiteGroundЦените на се чини дека се малку на високата страна. Постојат три заеднички планови за хостирање, кои чинат од 2.99 долари/месечно до 7.99 долари/месечно за вашиот првичен термин на претплата.

siteground Главна страница

Постои и избор на управувани WordPress, облак и опции за препродавач, заедно со управуваниот WooCommerce и приспособениот хостинг на претпријатија за оние со поспецифични потреби.

SiteGround Муабет со хостинг

siteground нова цена

На поевтиниот крај на SiteGround опсег на цени се три заеднички хостинг планови. Цените започнуваат од 2.99 долари месечно за почетна претплата, но ќе бидете принудени плаќаат многу повеќе со пократки планови и при обновување.

За почетниците, најевтиниот StartUp план ви овозможува да поврзете една веб-локација со 10 GB простор, неограничен сообраќај, бесплатен SSL сертификат и поддршка за приближно 10,000 месечни посети. Ова не е многу за цената од 2.99 долари/месечно, но работите се всушност многу полоши отколку што изгледаат.

Оваа цена е достапна само за почетна 12-месечна претплата. Првичните цени на претплатата се:

 • 19.99 долари за еден месец.
 • Од 2.99 долари месечно за 12 месеци.
 • 9.99 долари месечно за 24 месеци.
 • 10.49 долари месечно за 36 месеци.

И згора на ова, вашиот план ќе се обновува со 14.99 долари месечно – не е идеално ако користите заеднички хостинг во обид да заштедите пари.

Надградба од StartUp на GrowBig план (од 4.99 долари/месец, се обновува на 24.99 долари) ви овозможува да поврзете неограничени веб-локации со 20 GB простор и приближно 25,000 месечни посети. Исто така, ќе добиете пристап до опкружување за поставување, моќно кеширање и многу повеќе.

И конечно, на GoGeek план (од 7.99 долари месечно, се обновува со 39.99 долари месечно) додава дополнителни 20 GB простор за складирање и поддршка за до 100,000 месечни посети, заедно со приоритетна поддршка и висока распределба на ресурси.

ПочниGrowBigGoGeek
Дозволени веб-страници1неограниченнеограничен
Месечни посетители~ 10,000~ 25,000~ 100,000
Бесплатен доменНеДаДа
SSD чување10 GB20 GB40 GB
Ултрабрз PHPНеНеДа
Поддоменинеограниченнеограниченнеограничен
E-mail сметкинеограниченнеограниченнеограничен
Бази на податоцинеограниченнеограниченнеограничен
FTP сметкинеограниченнеограниченнеограничен
Слободен SSLАјде да шифрирамеАјде да шифрирамеАјде да шифрираме
SiteGround ЦДН 2.0ДаДаДа
Кеширање на SuperCacherСтатичниСтатични, динамични и мемкешираниСтатични, динамични и мемкеширани
Дневни бекап и обновувањеДаДа + резервни копии на барањеДа + резервни копии на барање
Површина за поставувањеНеДаДа
Git RepositoryНеНеДа
Додај соработнициНеДаДа
Поврат на средства30 денови30 денови30 денови
Приоритетна поддршкаНеНеДа
Месечна цена$ 2.99 / месец$ 4.99 / месец$ 7.99 / месец

На крајот на краиштата, SiteGroundЗаедничкиот хостинг е прилично скап, и навистина не додава доволно вредност за парите. Ако само барате евтин, висококвалитетен заеднички хостинг, би препорачал да барате на друго место.

SiteGround WordPress хостинг

Сега, една од работите што SiteGround ексел во се управува WordPress хостинг Всушност, неговите заеднички планови се всушност само управувани WordPress планови брендирани на поинаков начин.

Поради ова, SiteGround цени за WordPress хостинг се всушност идентични со неговите цени за заеднички хостинг.

 • Стартување од 2.99 УСД/месец, 14.99 УСД при обновување.
 • GrowBig од 4.99 долари/месец, 24.99 долари при обновување.
 • GoGeek од 7.99 $/месец, 39.99 $ при обновување.

И уште еднаш, ќе мора да купите 12-месечна претплата за да пристапите до огласените цени.

Сите три од SiteGround"S WordPress планови вклучуваат избор на функции за управување, вклучувајќи:

 • Бесплатно WordPress апликација за миграција на веб-страница.
 • Автоматски WordPress инсталација.
 • Редовно автоматски WordPress надградби.
 • A WordPress оптимизирана мрежа за испорака на содржина (CDN).

Згора на ова, поскапите планови GrowBig и GoGeek доаѓаат со избор на дополнителни алатки за понапредните корисници.

ПочниGrowBigGoGeek
Дозволени веб-страници1неограниченнеограничен
Месечни посетители~ 10,000~ 25,000~ 100,000
Бесплатен доменНеДаДа
SSD чување10 GB20 GB40 GB
Ултрабрз PHPНеНеДа
Успеа WordPressДаДаДа
слободен WordPress МиграцијаДаДаДа
Автоматски WordPress инсталацијаДаДаДа
Автоматски WordPress новостиДаДаДа
Слободен SSLАјде да шифрирамеАјде да шифрирамеАјде да шифрираме
SiteGround ЦДН 2.0ДаДаДа
Кеширање на SuperCacherСтатичниСтатични, динамички и мемкешираниСтатични, динамички и мемкеширани
Дневни бекап и обновувањеДаДа + резервни копии на барањеДа + резервни копии на барање
Површина за поставувањеНеДаДа
Git RepositoryНеНеДа
Додај соработнициНеДаДа
Поврат на средства30 денови30 денови30 денови
Приоритетна поддршкаНеНеДа
Месечна цена$ 2.99 / месец$ 4.99 / месец$ 7.99 / месец

SiteGround облак хостинг

Ако барате нешто понапредно, SiteGroundоблак хостинг е одлична опција. Иако е споредлив со традиционалните VPS и опциите за посветен сервер, тоа е повеќе сигурен и може да се пофали со подобри перформанси поради децентрализираната облачна природа на производот.

Има четири основа SiteGround планови за облак хостинг, со цени кои се движат од 80 до 240 долари месечно. Сепак, можете исто така да го конфигурирате вашиот хостинг да одговара на вашите потреби со избирање на бројот на јадра на процесорот и количината на меморија, складирање и пропусниот опсег што ви треба.

На најевтиниот крај на спектарот, планот за влез ќе ве чини 80 долари месечно. Со ова, ќе имате пристап до три јадра на процесорот, 6 GB меморија, 40 GB SSD складирање и 5 TB пропусен опсег. Секој следен план едноставно додава повеќе ресурси.

Едно нешто што вреди да се забележи овде е дека цените што ги гледате се цените што ги добивате. Нема посебни „воведни“ зделки и обновувања се обработуваат по огласената цена.

ВлегувањеБизнисБизнис ПлусСупер моќност
Процесорски јадра3 јадра4 јадра5 јадра9 јадра
SSD чување40 GB60 GB80 GB120 GB
Пренос на податоци5 ТБ5 ТБ5 ТБ5 ТБ
Процесорски јадра3 јадра4 јадра5 јадра9 јадра
RAM меморија6 GB8 GB10 GB12 GB
Целосно управуван облакДаДаДаДа
Бесплатен SSL и Premium CDNДаДаДаДа
SSH и SFTPДаДаДаДа
Посветена IP адресаДаДаДаДа
Бесплатен приватен DNSДаДаДаДа
Дневни бекап и обновувањеДаДаДаДа
24/7 VIP поддршкаДаДаДаДа
Месечни цени$80$120$160$240

SiteGround Препродавач Хостинг

Покрај неговите стандардни заеднички, WordPressи плановите за хостирање во облак, SiteGround нуди и избор на опции за препродавачи. Цените се движат од 9.99 до 80 долари месечно.

Сега, вреди да се напомене дека, уште еднаш, SiteGround има преобразено некои од своите планови овде. Двата најевтини планови за препродавачи се едноставно GrowBig и GoGeek заеднички/WordPress планови. И опциите за препродавач од високата класа се засноваат на конфигурирачки облак хостинг.

Навистина, единственото нешто што ги разликува плановите за препродавачи е тоа добивате избор на алатки кои ќе ви помогнат да управувате со повеќе веб-страници.

GrowBigGoGeekОблак
Веб-сајтовинеограниченнеограниченнеограничен
SSD чување20 GB40 GB40+ GB
Бело обележувањеНеДаДа
Ултрабрз PHPНеДаДа
Бесплатен приклучок WP MigratorДаДаДа
слободен WordPress инсталацијаДаДаДа
Автоматски WordPress новостиДаДаДа
Слободен SSLАјде да шифрирамеАјде да шифрирамеАјде да шифрираме
SiteGround ЦДН 2.0ДаДаДа
Кеширање на SuperCacherСтатични, динамички и мемкешираниСтатични, динамички и мемкешираниСтатични, динамички и мемкеширани
Дневни бекап и обновувањеДа + резервни копии на барањеДа + резервни копии на барањеДа + резервни копии на барање
Површина за поставувањеДаДаДа
WP-CLI и SSHДаДаДа
Додај соработнициДаДаДа
Поврат на средства30 денови30 денови30 денови
Приоритетна поддршкаНеДаДа
Месечна цена$ 9.99 / месец$ 14.99 / месец$ 80 / месец

Како можам да заштедам пари на мојот SiteGround Претплата?

Ако одлучите да користите SiteGround, можеби ќе сакате да потрошите малку време обидувајќи се да заштедите пари. Подолу, наведов некои од најдобрите начини да го направите ова.

Пријавете се за три години

Оние што користат SiteGroundе споделен или WordPress хостинг волја имаат корист од импресивни попусти со тригодишен план. Иако 12-месечните планови имаат најниски месечни цени, тие се обновуваат по целосна цена. Генерално, долгорочно можете да заштедите пари со пријавување три години од самиот почеток.

siteground вкупни трошоци за стартап план

Горенаведениот графикон покажува SiteGroundПлан за стартување на првиот рок (почетна воведна цена), наспроти вкупните трошоци на договорот.

Користете бесплатно WordPress Теми и приклучоци

Многу почетници веб-програмери трошат мало богатство на премиум WordPress теми и додатоци. Сепак, ова едноставно не е неопходно бидејќи постојат безброј бесплатни алтернативи кои, во повеќето ситуации, ќе ја завршат истата работа.

Како SiteGround Цените се споредуваат со конкуренцијата?

Генерално, SiteGround дава приоритет на квалитетна услуга пред најниските цени. Поради ова, тој е малку поскап од повеќето негови конкуренти.

На пример, неговиот најевтин план за заеднички хостинг чини 14.99 долари по воведниот период и не ви носи многу повеќе од Bluehostе најевтината опција, која доаѓа од 7.99 долари кога е полна цена.

Јас споредив SiteGround vs Bluehost овдеСепак, SiteGroundПлановите за веб хостинг се одлични. Тие се брзи, сигурни и нудат импресивна вредност за парите.

Ако барате сигурно решение без проблеми и сте подготвени да платите малку повеќе за дополнителни функции и одлична поддршка, SiteGround е добра опција. Ако барате најевтини цени, едноставно не е.

Прашања и Одговори

Колку чини SiteGround цена?

SiteGround е далеку од тоа да биде најевтиниот веб-домаќин достапни, со цени почнувајќи од 2.99 $/месечно (се обновуваат на 14.99 $). Сепак, тој нуди голема сигурност и перформанси што го прави вреди да се плаќа малку повисоки цени.

Што е најевтино SiteGround планирате во 2024 година?

Најевтиното SiteGround плановите се планот StartUp (од 2.99 $/месец), кој е достапен како споделен или WordPress хостинг и планот GrowBig (од 4.99 $/месец), кој е достапен како споделен, WordPress, или хостинг за препродавач.

И, конечно, третиот план кој е најмоќен и најбогат со карактеристики е планот GoGeek (од 7.99 $/месец). Можете да дознаете повеќе за SiteGroundПланот на GoGeek овде.

Со кои се најдобрите начини да заштедите пари SiteGround?

Постојат различни начини да заштедите пари со SiteGround, вклучително и со купување двогодишна или тригодишна претплата и користење бесплатна WordPress теми и додатоци при градење на вашата веб-страница.

Нашата пресуда

SiteGround не е најевтиниот провајдер на пазарот, но секако вреди да се размисли ако барате висококвалитетна, сигурна опција.

Ако сте по евтин споделен хостинг, вие сте на погрешно место. Но, ако сакате конкурентни цени WordPress или облак хостинг (кој е споредлив со традиционалните VPS и посветени сервери), SiteGround е одличен избор.

Во крајна линија: SiteGround е моќна опција за хостирање за оние кои се подготвени да платат малку повеќе за дополнителна удобност и сигурност.

ДЕЛ

Добијте до 83% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

Од 2.99 долари месечно

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

SiteGround постојано ги подобрува своите услуги за хостирање со поголеми брзини, подобра безбедност, интерфејс лесен за корисникот, подобрена поддршка за корисници и еколошки иницијативи. Еве само некои од неодамнешните подобрувања (последно проверено во февруари 2024 година):

 • Бесплатно име на домен: Од јануари 2024 година, SiteGround сега им нуди на своите клиенти бесплатна регистрација на домен за првата година.
 • Напредни карактеристики на маркетинг е-пошта: SiteGround значително ја зголеми својата игра во арената за е-пошта маркетинг. Воведувањето на AI Email Writer се издвојува како менувач на играта, овозможувајќи им на корисниците да креираат привлечни е-пошта без напор. Функцијата е дизајнирана да помогне во генерирањето висококвалитетна содржина на е-пошта, рационализирајќи го процесот на креирање е-пошта. Дополнително, новата функција за распоред овозможува подобро планирање и тајминг на е-пошта кампањи, обезбедувајќи оптимален ангажман. Овие алатки се дел од SiteGroundна пошироката стратегија за подобрување на способностите за дигитален маркетинг за своите корисници.
 • Засилена безбедност со режимот „Под напад“.: Како одговор на зголемената софистицираност на HTTP нападите, SiteGround ја зајакна својата CDN (мрежа за испорака на содржина) со режимот „Под напад“. Овој режим обезбедува дополнителен слој на безбедност, заштитувајќи ги веб-страниците од сложени сајбер закани. Тоа е проактивна мерка која обезбедува интегритет на веб-страницата и непречена услуга, дури и под принуда.
 • Алатка за маркетинг преку е-пошта со генерирање на водечките услуги за WordPress: SiteGround има интегрирано приклучок за генерирање на олово со својата алатка за маркетинг преку е-пошта, специјално прилагодена за WordPress корисници. Оваа интеграција е значаен чекор кон зајакнување на сопствениците на веб-локации да фаќаат повеќе потенцијални клиенти директно преку нивните WordPress сајтови. Го поедноставува процесот на претворање на посетителите на веб-локациите во потенцијални клиенти, зголемувајќи ја севкупната ефективност на маркетинг кампањите за е-пошта.
 • Ран пристап до PHP 8.3 (бета 3): Покажувајќи ја својата посветеност да остане во првите редови на технологијата, SiteGround сега нуди PHP 8.3 (бета 3) за тестирање на своите сервери. Оваа можност им овозможува на програмерите и технолошките ентузијасти да експериментираат со најновите функции на PHP, обезбедувајќи вредни повратни информации и увид пред неговото официјално објавување. Тоа е покана да се биде дел од еволуирачкиот PHP пејзаж, обезбедувајќи го тоа SiteGround корисниците се секогаш пред кривата.
 • SiteGround Лансирање на алатката за маркетинг преку е-пошта: Лансирањето на SiteGround Алатката за е-пошта маркетинг означува значајна пресвртница во нивните услуги. Оваа алатка е дизајнирана да го поттикне растот на бизнисот преку овозможување ефективна комуникација со клиентите и потенцијалните клиенти. Неговиот кориснички интерфејс и моќните карактеристики го прават неопходна алатка за бизнисите кои сакаат да ги подобрат своите напори за дигитален маркетинг.
 • Имплементација на SRS за доверливо препраќање е-пошта: SiteGround ја имплементираше Шемата за препишување на испраќачот (SRS) за да ја подобри веродостојноста на препраќањето е-пошта. SRS ги решава прашањата поврзани со проверките на SPF (Sender Policy Framework), осигурувајќи дека препратените е-пошта не се погрешно класифицирани како спам. Ова ажурирање е од клучно значење за одржување на интегритетот и доставливоста на препратените е-пораки.
 • Проширување со центарот за податоци на Париз и CDN Point: Да се ​​грижи за нејзината растечка глобална база на клиенти, SiteGround додаде нов центар за податоци во Париз, Франција и дополнителна CDN точка. Ова проширување не само што го подобрува квалитетот на услугата и брзините за европските корисници, туку и означува SiteGroundпосветеноста на глобалниот дофат и оптимизација на перформансите.
 • Стартување на SiteGroundПрилагодено CDN: Во значителен развој, SiteGround лансираше свој сопствен CDN. Овој CDN е прилагоден да работи беспрекорно SiteGroundхостинг опкружување, нудејќи подобрени времиња на вчитување и подобрени перформанси на веб-страницата. Ова прилагодено решение означува SiteGroundпосветеноста на обезбедувањето холистичко и интегрирано искуство за веб-хостинг.

Разгледување SiteGround: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините како SiteGround, нашата проценка се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Споделете на...