GetResponse Review (комплетна маркетинг платформа за вашиот бизнис)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

GetResponse е услуга за маркетинг преку е-пошта која им помага на бизнисите да успеат повеќе од 20 години. Нивниот пристап сè-во-едно нуди маркетинг преку е-пошта, целни страници, скокачки форми, инки, анкети и многу повеќе. Дознајте повеќе во овој преглед на Getresponse за да видите дали е соодветно за вас.

Бесплатно (500 контакти) - 13 $/месечно (1,000 контакти)

Започнете го вашиот бесплатен 30-дневен пробен период ДЕНЕС (Без барање CC)

Резиме за преглед на GetResponse (TL;DR)
Рејтинг
Оценето 5 од 5
осврти 2
Цена од
Од 13.30 долари месечно
Слободен план
Да (до 500 контакти)
Подршка на купувачот
Да (поддршка за е-пошта/ограничена телефонска поддршка само на одредени локации)
Изградувач на страници и градител на инка
Да
Целни страници
Да (Станиците за целни се вклучени во бесплатниот план)
маркетинг автоматизација
Да
Сегментација и персонализација
Да
Шаблони за е-пошта и билтен
Да
Известување и анализа
Да
Бенефиции
Алатки за е-трговија, инки за конверзија, маркетинг на социјалните медиуми, вебинари, е-пошта на напуштена количка, трансакциски е-пошта
Тековен договор
Пробајте кој било план бесплатно 30 дена. Не е потребна кредитна картичка.

Значи, каде блеска GetResponse, а каде не? Во овој преглед на GetResponse, длабоко ги истражувам неговите карактеристики и новите додатоци и истражувам дали вреди да се трошат претплата.

Добрите и лошите страни на GetResponse

Добрите

  • Достапен е целосно функционален бесплатен план, а платените планови започнуваат од само 13 $/месечно за 1,000 контакти (+ 30-дневен бесплатен пробен период - не е потребна кредитна картичка!)
  • Пристапот „сè-во-едно-за-се“ е одличен за малите бизниси со ограничен буџет за маркетинг
  • Интеграции со Запиер, Pabbly Connect, HubSpot, Gmail, Highrise, Shopify + многу повеќе
  • Сè-во-едно е-пошта маркетинг, веб-локација и градител на целни страници, хостирање на вебинари, маркетинг автоматизација и градител на инка за конверзија
  • Неограничени списоци/публика на контакти и неограничено испраќање е-пошта
  • Напредните функции за автоматизација на маркетингот (на плановите MAX2) вклучуваат поделено тестирање, претходно загреани IP адреси, трансакциски е-пошта, посветен менаџер за искуство со клиентите, прилагоден DKIM + повеќе

Конс

  • Шаблони за поделен тест не може да се менуваат и се ограничени само на теми и содржина
  • Телефонската поддршка е достапна само со планот MAX2
  • Поголемиот дел од интеграциите од трети страни треба да се извршуваат преку Zapier (т.е. е дополнителен трошок)
  • Прекрасен интерфејс и уредување со влечење и пушти при користење на целната страница и градител на веб-локации
ДЕЛ

Започнете го вашиот бесплатен 30-дневен пробен период ДЕНЕС (Без барање CC)

Бесплатно (500 контакти) - 13 $/месечно (1,000 контакти)

TL; ДР - GetResponse е решение за е-пошта маркетинг со многу повеќе од само маркетинг преку е-пошта. Можеби на прв поглед изгледа малку скапо, но со оглед на бројот на дополнителни функции и практичноста да се има целосен пакет алатки за маркетинг автоматизација и е-трговија во една платформа, тоа е зделка што може да вреди да се инвестира за вашата бизнис.

Проверете ја веб-страницата на GetResponse до пријавете се за бесплатен пробен период од 30 дена од сите нивни карактеристики и истражете дали е соодветно за вас.

Што е GetResponse?

getresponse преглед 2023 година

Основана во 1998 година со само 200 долари буџет за стартување, GetResponse порасна во изминатите две децении за да стане едно од најдобрите сè-во-едно онлајн маркетинг решенија на пазарот.

Тоа е исто така проширено надвор од само маркетинг преку е-пошта да им даде на своите клиенти импресивна низа на e-commerce, зграда на веб-страница, инки за продажба, и социјалните медиуми маркетинг карактеристики.

GetResponse е апликација дизајнирана да го направи маркетингот по е-пошта рационализиран и лесен. Според зборовите на компанијата, GetResponse е „моќна, поедноставена алатка за испраќање е-пошта, креирање страници и автоматизирање на вашиот маркетинг“.

Но, што точно можете да направите со GetResponse? И дали ја исполнува сопствената возбуда?

што е добивање одговор

Во овој преглед на GetResponse, детално истражувам што има да понуди GetResponse, неговите добрите и лошите страни, за кого е наменет и дали вреди за цената.

GetResponse планови и цени

планови за одговор и цени

GetResponse нуди две општи категории на планови: „За сите“ и „Средни и големи компании“. Бидејќи второто бара прилагодена понуда за цени, овде ќе се фокусирам на плановите „За секого“.

GetResponse нуди четири посебни планови на ова ниво:

ПланМесечен план12-месечен план (-18% попуст)24-месечен план (-30% попуст)
Слободен план$0$0$0
План за маркетинг преку е-пошта$ 19$ 15.58$ 13.30
План за автоматизација на маркетингот$ 59$ 48.38$ 41.30
Маркетинг план за е-трговија$ 119$ 97.58$ 83.30

Слободен: Ова е целосно функционален бесплатен засекогаш план што вклучува неограничени билтени, една целна страница, Градител на веб-страници (алатка за создавање на една веб-локација и пристап до функции како галерии, скокачки прозорци и формулари), формулари за регистрација и можност за поврзување на вашето приспособено име на домен.

Ова е фантастичен договор за помалите бизниси кои штотуку почнуваат, но има некои ограничувања.

Можете само да имате до 500 контакти, и нема автоматски одговор или функции за автоматизација вклучени во овој план. Дополнително, вашите билтени ќе доаѓаат со брендирање GetResponse.

Планот FOREVER-FREE на GetResponse ви овозможува да ја изградите вашата веб-страница, да започнете да генерирате потенцијални клиенти и да испраќате неограничени билтени! Дознајте повеќе тука

План за маркетинг преку е-пошта (19 долари/месец): Од 13.30 долари месечно, (30% попуст при плаќање 24 месеци однапред). Овој план ви дава неограничени целни страници, автоматски одговор, неограничен градител на веб-страници, распоред на е-пошта, алатки за вештачка интелигенција и основна сегментација.

План за автоматизација на маркетинг (59 $ / месец): Од 41.30 долари месечно, (30% попуст при плаќање 24 месеци однапред). Овој план ви ги добива сите карактеристики на претходните планови, плус функции за маркетинг и автоматизација, вебинари, тројца членови на тимот, бодирање и означување на контакти, пет продажни инки и напредна сегментација.

Маркетинг план за е-трговија (119 УСД/месец): Од 83.30 долари месечно, (30% попуст при плаќање 24 месеци однапред). Ги добивате сите горенаведени функции плус трансакциски е-пошта, неограничени автоматизации, платени вебинари, пет членови на тимот, функции за е-трговија, известувања за веб-притисоци и неограничени инки.

Покрај бесплатниот план, можете да ги испробате сите функции бесплатно 30 дена и види дали мислиш дека вреди да се инвестира. Ова е одлична понуда, имајќи предвид дека GetResponse е дефинитивно не евтин производ. 

Важно е да се забележи тоа овие месечни цени се всушност она што би го платиле ако одлучите да платите една рамна, годишна претплата. Со други зборови, ако го изберете најпопуларниот план, Маркетинг автоматизација, на годишен распоред за плаќање, однапред ќе платите 580.56 долари. 

Ова е попуст од 18% ако изберете да се регистрирате цела година. Ако сакате 30% намалена стапка, можете да се регистрирате за двегодишна обврска. 

Исто така, вреди да се спомене дека цените во сите планови се зголемуваат со бројот на контакти со е-пошта (ова не важи за бесплатниот план, кој ве ограничува на 500 контакти). Сите цени наведени погоре се за најмногу 1,000 контакти.

Ако изберете повеќе - да речеме, планот за автоматизација на маркетингот со 5,000 контакти - цената се зголемува до 77.90 долари месечно.

На повисоко ниво - на пример, ако сакате да имате до 100,000 контакти - можете да очекувате да плаќате помеѓу 440 и 600 долари секој месец.

ДЕЛ

Започнете го вашиот бесплатен 30-дневен пробен период ДЕНЕС (Без барање CC)

Бесплатно (500 контакти) - 13 $/месечно (1,000 контакти)

Клучни карактеристики на GetResponse

клучни карактеристики

Сега, кога ни се откачија парите, ајде да навлеземе во она што всушност го добивате кога ќе се регистрирате за планот GetResponse.

Во споредба со другите алатки за е-пошта маркетинг на пазарот (на пример MailChimp or Aweber), GetResponse нуди извонредно широк спектар на функции и додатоци, од кои многу навистина го издвојуваат од конкуренцијата. 

Но, кои карактеристики вредат за парите, а кои паѓаат во вода?

Маркетинг кампањи по е-пошта

Ова е она за што станува збор за GetResponse: ви дава алатки за да изградите и да управувате со маркетинг кампањи за е-пошта. Но, што точно се овие алатки и што можете да направите со нив?

Повлечете и спуштете го Градителот на е-пошта

GetResponse нуди 155 претходно дизајнирани шаблони од кои можете да изберете и потоа да ги приспособите со ваша содржина и логоа.

Ова е поограничен број шаблони од некои од конкурентите на GetResponse, но големата разновидност и внимателно дизајнираните детали ја прават веројатноста дека повеќето луѓе ќе можат да го најдат оној што им се допаѓа.

GetResponse имаше некои проблеми во минатото со нивниот е-пошта градител, кој беше тежок за уредување и имаше тенденција да се сруши неочекувано. Сепак, се чини дека тие го поправија сето тоа, како нивниот нов создавач на е-пошта со влечење и спуштање работи непречено и има многу помалку непријатна алатка за уредување.

Autoresponders

autoresponders

Автоматски одговор е тип на билтен што можете да го испраќате на вашата листа со контакти во редовни интервали. 

Шансите се ако некогаш сте направиле онлајн купување или сте се претплатиле на онлајн услуга, сте добиле автоматски одговор: еден пример е е-поштата за добредојде што веројатно сте ја добиле веднаш по купувањето.

Освен ако не се отпишете, оваа е-пошта за добредојде може да биде проследена една недела подоцна со друга е-пошта која ви нуди попуст или можеби само ќе ве информира за тековните продажби или нови производи. 

Автоматските одговори може да бидат многу ефикасен начин да се осигурате дека вашите клиенти ќе останат ангажирани со вашиот бренд и ќе ве сметаат за повеќе од еднократно купување.

Автоматските одговори се област каде што GetResponse навистина се издвојува од конкуренцијата. Нивните платени планови доаѓаат со некои од најдеталните и најприспособливи функции за автоодговор на пазарот.

GetResponse ви овозможува да испраќате автоодговори засновани на време (предзакажани) и засновани на акција (активирани од активностите на клиентот). Дејствата како што се кликнувања, родендени, промени во корисничките податоци, претплати или дури и отварања на е-пошта може да се постават како предизвикувачи за автоматски одговор.

Ова е сериозно корисна алатка за секој бизнис кој се обидува брзо да ја зголеми својата база на клиенти и дефинитивно е една од најдобрите карактеристики што ги нуди GetResponse.

Најдобро од сè, автоодговорите се вклучени во сите планови на GetResponse, вклучувајќи го и нивниот засекогаш бесплатен план.

Трансакциски е-пошта

Трансакциски е-пошта

Трансакциските е-пошта се платен додаток што го нуди GetResponse за да ви овозможи да користите е-пошта активирани со API или SMTP (Simple Mail Triggered Protocol) за да испраќате сметки или потсетници. 

Што значи ова е тоа може да испраќате сметки, потсетници, потврди за нарачки и испраќање автоматски за да ги задржите клиентите во тек. Кога ќе се купи производ, вашиот клиент ќе добие е-пошта за потврда, а вие ќе добиете извештај за анализа.

Можете да управувате со овие е-пораки, да добивате доверливи аналитики и да ги приспособувате кампањите врз основа на перформансите и повратните информации.

ДЕЛ

Започнете го вашиот бесплатен 30-дневен пробен период ДЕНЕС (Без барање CC)

Бесплатно (500 контакти) - 13 $/месечно (1,000 контакти)

Градител на инка

getresponse инки

Врз основа на неговите неодамнешни случувања, јасно е дека GetResponse има зацртано да стане повеќе од обична платформа за маркетинг преку е-пошта. 

Со алатки како што е неговиот градител на веб-страници (повеќе за тоа подоцна) и неговиот градител на инка, GetResponse се обидува да се претвори во софистицирана, сеопфатна алатка за управување со е-трговија.

Креирајте продажни инки

Продажната инка (или инка за конверзија) е сè-во-едно алатка која го поедноставува процесот на промовирање и продавање на вашите производи. Градителот на продажна инка е добар, но конкурентите како што се ClickFunnels сеуште има предност (засега)

Како што сугерира неговото име, продажната инка е визуелна алатка која е обликувана како инка која ви овозможува да видите статистика како што се колку уникатни посети има примено вашата веб-локација, колку купувања биле направени, колку кликови на линкови добиле вашите кампањи за е-пошта и многу повеќе.

Создадете оловни магнетни инки

оловни магнетни инки

Слично на тоа, инка за олово-магнет му помага на вашиот бизнис да идентификува нови потенцијални клиенти и да генерира нов бизнис. 

GetResponse го олеснува процесот: започнувате со поттик за регистрација (причина зошто потенцијалните клиенти треба да ви ја дадат својата адреса за е-пошта, т.е. во замена за посакуваната содржина).

Потоа ги испраќате на претходно дизајнирана целна страница и следите е-пошта што одговара на вашата ниша и содржина. 

Конечно, го промовирате вашиот водечки магнет преку насочени реклами на социјалните мрежи и ги користите аналитичките алатки на GetResponse за да внимавате на перформансите на вашата кампања во секоја фаза.

Наместо да зјапате во куп бројки и аналитики, продажната инка на GetResponse го олеснува разбирањето како функционираат вашата веб-страница и маркетинг кампањите. 

Маркетинг автоматизација

маркетинг автоматизација

Алатката за автоматизација на маркетингот на GetResponse е слична на автоматизираните одговори, но таа е понапредна опција за автоматско секвенционирање на е-пошта.

Со креаторот за маркетинг автоматизација на GetResponse, можете да користите алатка за уредување со влечење и спуштање за да креирате работен тек за автоматизација што му дава инструкции на GetResponse што да прави во одредени ситуации.

Со други зборови, можете да креирате визуелна табела која покажува која е-пошта треба да се испрати како одговор на кој активирач.

На пример, ако клиент нарача одреден производ, можете да ја користите алатката за автоматизација на маркетингот за да го означите ова како активирач што испраќа една специфична е-пошта. Купување различен производ може да биде придружено со различна е-пошта, итн.

Можете дури и да ги автоматизирате одговорите на одредени кликови, така што GetResponse ќе испрати одредена е-пошта врз основа на корисничкиот ангажман со конкретни понуди или врски.

Оваа алатка исто така ви овозможува да испраќате персонализирани е-пошта и насочени кампањи за е-пошта кои ви помагаат да останете незаборавни и релевантни за вашите клиенти.

Е-пошта на напуштена кошничка

GetResponse, исто така, ви овозможува да испраќате е-пошта на напуштени колички.

Ова значи дека ако клиентите ја посетат вашата веб-страница, додадат ставки во нивната кошничка, а потоа ја затворат веб-страницата или не го финализираат нивното купување во одреден временски период, можете да автоматизирате е-пошта за да им испратите потсетник дека заборавиле или „напуштиле “ нивната количка.

Можете дури и да го претворите ова во низа од е-пошта: на пример, првата може да биде потсетник, втората може да биде понуда од 15% попуст, итн.

Е-поштата на напуштени колички може да помогнат да се зголеми ангажманот на клиентите (или само да ги нервираат вашите потенцијални клиенти - има тенка линија помеѓу маркетингот и вознемирувањето).

Препораки за производи

Врз основа на историјата на купување на вашиот клиент, Маркетинг автоматизацијата на GetResponse ги анализира нивните вкусови и ви овозможува да испраќате автоматизирани е-пошта за препорачани производи.

Слично на тоа, можете да ја користите аналитиката на GetResponse за да ја следите и оценувате активноста на клиентите на вашата веб-локација и да ги користите овие податоци за испраќање високо насочени е-пораки.

Кога станува збор да знаете што прават вашите клиенти и да ги следите, GetResponse е една од најдобрите алатки на пазарот.

ДЕЛ

Започнете го вашиот бесплатен 30-дневен пробен период ДЕНЕС (Без барање CC)

Бесплатно (500 контакти) - 13 $/месечно (1,000 контакти)

Слободен веб-сајт градител

GetResponse бесплатен градител на веб-страници

Иако GetResponse започна како само алатка за маркетинг преку е-пошта, оттогаш таа се прошири за да биде многу повеќе. 

Една од нејзините понови карактеристики е нејзината Слободен веб-сајт градител, што ви овозможува да изградите веб-локација користејќи го интерфејсот GetResponse и или да купите име на домен од GetResponse или да го поврзете со вашиот сопствен домен.

Готови шаблони

готови шаблони

GetResponse ви овозможува да изберете од широк опсег од 120 шаблони. Шаблоните се естетски пријатни и доволно прифатливи за почетници, дури и ако опсегот на она што можете да го направите со нив е прилично ограничен.

Во моментов, можете да го користите градителот на веб-страниците на GetResponse за да направите основни, статични страници без многу напредна приспособливост или додадени функции.

Дополнително, сè уште нема овозможена функција за е-трговија Градител на веб-страници на GetResponse (навидум очигледен надзор за компанија која е специјализирана за маркетинг), но компанијата рече дека шаблоните за е-трговија се во фаза на работа.

Уредувач за влечење и спуштање

Откако ќе изберете шаблон, неговото дизајнирање е лесно со едноставната алатка за уредување влечење и спуштање на GetResponse. Повторно, не постои супер-широк опсег што всушност можете да го промените за овие шаблони, но можете да ги пополните вашите сопствени логоа, текстуални блокови, фотографии, палети на бои и други карактеристики на дизајнот.

АИ-напојувано

За да ја олесни изградбата на вашата веб-страница, GetResponse нуди Опција за градење веб-страници без код, напојувана со вештачка интелигенција. Оваа алатка ќе ја дизајнира вашата веб-страница за вас врз основа на вашите одговори на неколку прашања за вашиот бренд, вашите цели за правење веб-локација итн.

Ова е одлична опција за секој кој сака брзо и лесно да изгради едноставна веб-локација во стил на брошура.

Повторно, самата алатка не е ништо револуционерно, туку фактот дека можете да имате веб-страница напојувана со вештачка интелигенција во комплет со цената на вашата претплата за алатки за маркетинг преку е-пошта is прилично атрактивна понуда.

Известувања за веб-притисок

Известувања за веб-притисок

GetResponse исто така ви овозможува да креирате веб-притисни известувања.

Веб-притисни известување е известување што се појавува на десктоп или мобилен екран (обично во долниот десен агол) и може да функционира како потсетник или реклама за корисникот.

Со GetResponse, можете праќајте веб-притисни известувања до насочени прелистувачи за да рекламирате содржина, да понудите зделки и попусти или да ги поттикнете гледачите да се претплатат.

Можете дури и да додајте сопствено лого на вашите притисни известувања да им даде персонализиран, незаборавен допир.

Ова е одличен начин да се надмине вашата постоечка листа на е-пошта, да се прошири вашата публика и привлечете потенцијални клиенти на вашата веб-страница.

разговор во живо

разговор во живо

GetResponse неодамна додаде и функција за разговор во живо како дел од нивниот напор да биде посеопфатна, едношалтерска алатка за управување со е-трговија.

Иако е достапна само на планот Plus или повисока, оваа функција ви овозможува да додадете опција за разговор во живо на вашата веб-локација. 

Како кул дополнителен бонус, можете да додадете опција за разговор во живо GetResponse на веб-локацијата што ја создавате со нивната алатка Web Builder or на вашата веќе постоечка веб-страница.

Има малку крива на учење за да откриете како да ја овозможите оваа функција, но во суштина, она што го правите е додавање на парче код на вашата веб-страница преку скрипти кои овозможуваат скокачки прозорец за разговор во живо.

Оваа функција исто така ви овозможува да прикажете ги вашите часови за разговор и моменталниот статус на разговор на клиентите (бидејќи никој не може да биде онлајн 24 часа на ден), како и да обезбеди автоматски одговори за да им кажете на клиентите кога ќе се вратите поставете известувања за дојдовни разговори.

Ова е одличен додаток на растечкиот пакет на алатки за маркетинг и е-трговија на GetResponse, иако треба да се забележи дека додавањето опција за разговор во живо на вашата веб-страница може малку да го забави времето за вчитување.

ДЕЛ

Започнете го вашиот бесплатен 30-дневен пробен период ДЕНЕС (Без барање CC)

Бесплатно (500 контакти) - 13 $/месечно (1,000 контакти)

Бесплатен Градител на целни страници

GetResponse бесплатен Градител на целни страници

Ако не ви треба целосна веб-локација, но сепак сакате да имате место за насочување на кликови од вашите е-пошта, целната страница може да биде она што го барате. За среќа, GetResponse сега нуди бесплатна алатка за создавање на целни страници.

Можете да изберете од повеќе 200 шаблони и лесно уредувајте ги со алатката за уредување влечење и спуштање на GetResponse.

Сите шаблони за целните страници на GetResponse се мобилно-реагира (што значи дека ќе изгледаат одлично на речиси секој екран) и се категоризирани според конкретни деловни цели.

Иако нема многу простор за прилагодување, можете да преместувате, менувате големината, групирате и боите елементи на страницата, како и да вметнувате GIF и фотографии (или да изберете од Библиотека на GetResponse со бесплатни фотографии).

Со други зборови, можете да изградите функционална целна страница оптимизирана за оптимизација со минимален напор.

Веб-домаќин

хостирање на вебинари

GetResponse, исто така, се проширува во вебинарната игра со својата нова Алатка за создавање вебинари.

Бизнисите користат вебинари и како средство за заработка и за ангажирање на нови и постоечки клиенти, и можноста да ги обезбедите вашите е-пошта маркетинг кампањи и градител на вебинари од истата услуга е атрактивна опција за многумина.

Алатката за вебинар на GetResponse е лесна за употреба, со a опција за снимање со еден клик, функционалност за споделување екран и видео, и можноста за поставување презентации на PowerPoint на GetResponse со цел да ги користите за време на вебинари. 

Вашите клиенти нема да мора да преземаат дополнителен софтвер за да пристапат до вашите вебинари и можете да користите веќе креирани вебинари во продажна инка со функцијата „Вебинари на барање“ на GetResponse.

Webinar е достапен само со планот Plus и погоре, а бројот на учесници на кои можете да емитувате е ограничен на секој план (на пример, присуството на вебинар е ограничено на 100 учесници со планот Плус, но оди до 300 со Професионалниот план и 1,000 со Макс2 План).

Иако овие планови се дефинитивно на скапата страна, вреди да се запамети дека изградбата на вебинар со користење на различно решение исто така би чинела пари и не би ги вклучила сите други одлични карактеристики за маркетинг и е-трговија кои доаѓаат во комплет со Плановите на GetResponse.

Креирајте формулари за регистрација

Креирајте формулари за регистрација

Формуларите за регистрација се прилично стандардна алатка за маркетинг преку е-пошта, но сепак многу важна.

Создавач на платени реклами

Свесноста за брендот е сè, а социјалните медиуми станаа еден од основните начини на кои брендовите можат да се вклучат со нови клиенти и да ја зголемат нивната база.

Според тоа, GetResponse сега нуди алатка за создавање платени реклами што ви овозможува да градете насочени рекламни кампањи на некои од најголемите социјални мрежи.

Фејсбук реклами

креатор на реклами на Фејсбук

GetResponse ви овозможува да користете насочено рекламирање на Фејсбук да останете поврзани со вашата база на клиенти и да допрете и до нови потенцијални клиенти.

Користење на Facebook Pixel, можете да анализирате на што добро реагираат луѓето и соодветно направете ја вашата кампања. 

Друга уредна карактеристика е тоа GetResponse ви овозможува да поставите буџет за рекламирање по временски период- да речеме, 500 долари во текот на седум дена - и соодветно ќе ги прикажува вашите реклами без да ви дозволи да го надминете вашиот буџет.

Ова е особено одлична алатка бидејќи, како што знае секој сопственик на мал бизнис, буџетирањето е сè, и лесно е случајно да ги надминете вашите граници.

google креатор на реклами

GetResponse доаѓа и со a Google Изградувач на реклами вграден во вашата сметка. Google Рекламите е платформа за рекламирање со плаќање по клик што му помага на вашиот бренд да се поврзе со клиентите врз основа на нивните пребарувања за поврзани термини.

И, исто како и со функцијата за рекламирање на Фејсбук, можете да го поставите вашиот буџет и да плаќате само за успешни кликови и поднесување формулари – со други зборови, плаќате само кога вашата рекламна кампања работи.

Реклами на Instagram, Twitter, Pinterest

Создадете реклами на Instagram, Twitter, Pinterest

Ако сакате да изградите свест за брендот на други сајтови за социјални медиуми, GetResponse нуди a Создавач на социјални реклами алатка токму за таа цел. 

Ова е главно автоматизирана алатка, така што имате повеќе време да се фокусирате на други работи. Можете едноставно да прикачувате слики од вашите производи заедно со нивните имиња и цени, а GetResponse автоматски ќе создаде неколку различни објави од кои можете да изберете.

Како што реков претходно, GetResponse јасно се обидува да се претвори во едношалтерски систем за сите ваши потреби за е-трговија.

Иако некои од нивните алатки се сè уште малку едноставни, сепак има сериозно импресивен опсег на работи што можете да ги правите со вашата сметка на GetResponse, а нивната функција за создавање на социјални реклами е уште еден пример за ова.

ДЕЛ

Започнете го вашиот бесплатен 30-дневен пробен период ДЕНЕС (Без барање CC)

Бесплатно (500 контакти) - 13 $/месечно (1,000 контакти)

Интеграции од трета страна

со повеќе 100 интеграции од трети страни, GetResponse не разочарува на овој план. Ти можеш поврзете и интегрирајте го GetResponse со други алатки за е-трговија како Shopify WooCommerce, Како и WordPress.

GetResponse е исто така интегриран со мноштво од Google производи како Google Огласи Google анализатор.

Ако имате пристојно ниво на искуство за развој на веб, можете да го користите и програмскиот интерфејс за апликации (API) на GetResponse за да го поврзете GetResponse со друг софтвер.

Една од главните негативи со интеграциите од трети страни е што ќе ви треба Запир (алатка за автоматизација за поврзување на API помеѓу веб-локации и апликации).

Услуги на клиентите

Ако ви треба помош, GetResponse има сеопфатен опсег на опции за услуги на клиентите. Покрај нивните многубројни онлајн упатства бази на знаење, нудат тие 24/7 поддршка за разговор во живо поддршка за е-пошта.

За жал, иако порано нудеа телефонска поддршка, таа опција е отстранета. Можеби ова не е точно нешто што го нарушува договорот, но секако е разочарување за секој кој ја цени способноста да има вистински разговор со претставник за услуги на клиентите.

Најчесто поставувани прашања

Што е GetResponse?

GetResponse е полски маркетинг услуга за е-пошта која нуди различни функционалности по конкурентни цени за да им помогне на бизнисите да растат онлајн. Нивниот фокус е на едноставноста, а исто така обезбедуваат најдобри карактеристики во класата, како што се маркетинг автоматизација, градител на веб-страници, градител на целни страници, и градител на инка за конверзија.

Дали GetResponse е бесплатен?

GetResponse нуди бесплатен засекогаш план со вклучени многу (но дефинитивно не сите) негови карактеристики. Со бесплатниот засекогаш план, можете да имате листа за е-пошта до 500 контакти, да изградите една целна страница, да користите веб-страница (едноставна алатка за градење веб-страници на GetResponse), да користите формулари за регистрација и да ги поврзете вашите е-пошта/веб-страница со вашиот сопствен домен име. Оди овде и пријавете се за нивниот бесплатен 30-дневен пробен период

Колку чини GetResponse?

Ако вечно бесплатниот план е премногу ограничен за вас, GetResponse има четири платени планови. Цените започнуваат од 15.58 долари месечно и се зголемуваат во зависност од тоа колку карактеристики и контакти сакате. 

На највисокиот крај (за планот Max и Max2 на GetResponse со пристап до 100,000 контакти), ќе плаќате близу 600 долари месечно. Сепак, таа опција е неопходна само за бизниси и организации кои веќе значително се зголемија.

Дали GetResponse е најдобрата алатка за маркетинг автоматизација сè-во-едно?

На крајот на краиштата, „најдобрата“ алатка за маркетинг автоматизација за вас ќе зависи од специфичните потреби на вашиот бизнис или веб-локација. Сепак, Можам удобно да кажам дека GetResponse се рангира како најдобра алатка на пазарот за автоматизација на е-пошта маркетинг.

Иако автоматизацијата е достапна само со поскапи планови, пакетот на уникатни, високо приспособливи алатки за маркетинг автоматизација на GetResponse го прави добро исплатлив за цената.

Ако поради која било причина, не мислите дека GetResponse е вистинското место за вас, решенијата за маркетинг преку е-пошта како Синдинблу Постојана Контакт се исто така силни конкуренти (можете проверете ја мојата целосна листа на најдобриот софтвер за е-пошта маркетинг овде).

Резиме - Преглед на GetResponse 2023 година

Генерално, GetResponse успешно се претвори во повеќе од обична алатка за маркетинг преку е-пошта (иако сè уште добро функционира и во таа област). 

Со извонредни додадени карактеристики како што е веб-страница, целна страница, градители на вебинари, платени креатори на реклами кои ви овозможуваат лесно да дизајнирате рекламна содржина за некои од најголемите платформи за социјални медиуми наоколу, GetResponse се покажа како сериозен конкурент на полето на е-трговија.

Иако GetResponse имаше некои проблеми со пријателството кон корисниците во минатото, се чини дека тие денови се зад тоа, бидејќи тој редизајнираше многу од своите производи со повеќе интуитивни интерфејси и алатки за уредување кои се доволно едноставни за речиси секој да ги користи со прилично минимална крива на учење.

Ако сте подготвени да го пробате GetResponse, можете проверете ги нивните планови и пријавете се до пробајте ги сите функции бесплатно 30 дена, или само пријавете се за бесплатниот план и потоа надградувајте секогаш кога сте подготвени.

Со толку многу амбициозни производи кои се веќе во комплет со секој план (да не зборуваме за прилично пристоен бесплатен засекогаш план), дефинитивно ќе гледам за да видам што прави GetResponse во иднина.

ДЕЛ

Започнете го вашиот бесплатен 30-дневен пробен период ДЕНЕС (Без барање CC)

Бесплатно (500 контакти) - 13 $/месечно (1,000 контакти)

Кориснички Осврти

Одлична алатка за маркетинг преку е-пошта

Оценето 5 од 5
Февруари 28, 2023

Го користам GetResponse веќе неколку месеци и навистина сум импресиониран од платформата. Тој е лесен за корисниците, а уредникот за влечење и спуштање го олеснува создавањето убави и професионални е-пораки. Ги ценам и функциите за автоматизација, кои ми заштедуваат време и ми помагаат подобро да ја насочам мојата публика. Поддршката за корисници е фантастична и секогаш добивам брзи и корисни одговори на моите прашања. Генерално, силно го препорачувам GetResponse на секој што бара сигурна и ефикасна алатка за маркетинг преку е-пошта.

Аватар за Сара Ли
Сара Ли

спас за мене

Оценето 5 од 5
Јануари 6, 2023

GetResponse беше спас за мене. Порано трошев толку многу време за управување со моите е-пошта и за нивно испраќање, но сега само ја користам алатката за автоматизација и сè друго се прави автоматски. Тоа е одлично!

Аватар за Џеј
Jay

достават преглед

Референци

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.