Најдобрите алтернативи на WooCommerce

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Софтвер за е-трговија како WooCommerce го олеснува отворањето онлајн продавница. Не ме сфаќајте погрешно, WooCommerce е одличен избор бидејќи е бесплатен, со отворен код и многу проширлив, но има одлични Алтернативи на WooCommerce ⇣ таму треба да размислите за користење наместо тоа.

Од 29 долари месечно

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

Откако Амазон почна да продава повеќе од само книги, светот на е-трговијата експлодираше - и поголемиот дел од купувањето и продавањето што се случува во светот ќе се случи преку онлајн платформи и софтвер за е-трговија. како WooCommerce.

Брзо резиме:

 • Најдобро во целина: Shopify ⇣ е најдобрата се-во-едно веб-базирана платформа за е-трговија која доаѓа преполна со сите основни карактеристики за е-трговија што ви се потребни за да започнете успешна онлајн продавница.
 • Вицешампион, најдобар во целина: Голема трговија ⇣ е хостиран софтвер за е-трговија како Shopify. Она што го сакам кај Bigcommerce е WordPress интеграција, каде што можете да имате WordPress бидете предниот дел, а Bigcommerce на задниот дел.
 • Најдобра бесплатна алтернатива на WooCommerce: Ecwid ⇣ е количка за е-трговија која се интегрира со WordPress. Планот Forever-Free е одличен за трговците кои продаваат ограничен број производи.

Најдобрите алтернативи на WooCommerce во 2024 година

Еве ги најдобрите алтернативи на WooCommerce во моментов кои доаѓаат со подобри и или повеќе функции за изградба на онлајн продавница:

Платформа за е-трговија Shopify
4.5

Започнете да ги продавате вашите производи преку Интернет денес со водечката светска платформа за е-трговија се-во-едно SaaS која ви овозможува да започнете, да растете и да управувате со вашата онлајн продавница.

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

Цена: 💵 Постојат четири планови за Shopify: Shopify Basic чини 29 $/месечно, главниот план на Shopify чини 79 $/месец, планот Shopify Advanced чини 299 $/месечно. Исто така, постои и Shopify Starter план кој чини 5 $ / месец. Конечно, тука е Shopify Plus (претпријатие е-трговија и започнува со $2,000 месечно). (Споредете ги плановите на Shopify овде.)
Позитивни:
 • Целосно хостирана и се-во-едно платформа што значи дека не треба да се грижите за техничките работи. Огромен (бесплатен и платен) пазар на апликации и сопствени теми. Враќање на напуштена количка, над 100 портали за плаќање, едноставен за користење излог, SKU и управување со залихи, вградено оптимизација, маркетинг, аналитика и известување, флексибилни стапки за испорака и автоматски даноци. Одлична поддршка на клиентите, документација за самопомош и заедница. Продавајте преку повеќе канали, и дигитални и физички производи (интегриран ПОС). Сите карактеристики.
Конс:
 • Вградениот процесор за плаќање на Shopify ви дозволува да продавате само од одредени земји и мора да плаќате такси за трансакции ако користите портали за плаќање од трети страни. Трошоците за користење на апликациите може брзо да се зголемат. Хостирањето за е-пошта не е вклучено. Почетниот план доаѓа со ограничени функции на Shopify.
Пресуда: Shopify е најдобрата целосно хостирана платформа за е-трговија на пазарот денес.
Започнете го вашиот бесплатен пробен период на Shopify сега

1 Shopify

почетната страница на shopify

Што е Shopify?

Shopify беше лансирана во 2004 година. Таа е една од водечките платформи во моментов и една од првите остварливи алтернативи што корисниците ја земаат предвид кога ќе се префрлат од WooCommerce. Ако сакате леснотија на користење и за вас и за вашите клиенти, Shopify е одличен избор.

Дали знаевте дека над 1 милион бизниси во 175 земји направиле повеќе од 155 милијарди американски долари во продажба на Shopify

Shopify ви овозможува да изградите страница за е-трговија без да напишете ниту една линија код. Тие помагаат да управувате со сè за вашата онлајн продавница, вклучувајќи обработка на плаќања, генерирање фактури, управување со вашиот каталог и сè друго што ви е потребно за да водите успешна онлајн продавница.

shopify продажба

Главни карактеристики:

 • Прифаќање на 70 портали за плаќање, вклучувајќи кредитна картичка и PayPal.
 • Професионален систем за продажни места што функционира целосно онлајн.
 • Автоматска анализа на измама.
 • Прочитај ми Преглед на Shopify за повеќе функции.
 • Цената на Shopify започнува од 29 $ / месец

Позитивни:

 • Shopify е еден од најлесните начини за изградба на онлајн продавница за вашиот онлајн бизнис.
 • Shopify се грижи за заднинското техничко одржување за водење на онлајн продавница за вас.
 • Автоматска анализа на измама за трансакции што се означени.
 • 100+ професионални теми (и бесплатни и платени).
 • Способност да се наведат неограничен број производи и неограничен пропусен опсег.

Конс:

 • Плановите не се бесплатни, но вреди да се платат.
 • Shopify Lite (за мобилни) може да нема функции за разлика од целосната верзија.

Зошто да користите Shopify наместо WooCommerce?

Едноставно, Shopify е поевтин од WooCommerce на долг рок – но ова не треба да биде вашата единствена причина за менување платформи.

Shopify е исто така полесен за користење и нуди подобра корисничка поддршка која е достапна кога ви е потребна – и нуди повеќе решенија за плаќање од своите конкуренти за е-трговија со цел да ја направи продажбата преку Интернет полесен процес.

Во споредба со WooCommerce, Shopify обезбедува целосно хостирани решенија, има поддршка базирана на SLA и е независна од WordPress.

2 Wix

почетната страница на wix

Што е Wix?

Исто како и WordPress, Wix е платформа која е најдобро позната по тоа што им помага на луѓето да постават бесплатни веб-страници и блогови за нивните брендови и бизниси.

Тоа не само што ви помага да изградите веб-страници, туку е и добар начин за градење веб-страница за е-трговија.

Илјадници луѓе избираат Wix и тој стана една од најсилните алтернативи заедно со WooCommerce и Shopify, моментално напојувајќи милиони веб-страници низ целиот интернет.

Главни карактеристики:

 • Wix има бесплатен план и платени алтернативи за луѓе кои сакаат да постават веб-страница за е-трговија.
 • Wix Website Builder е лесен за користење, иако може да стане ограничувачки за поголемите веб-локации или понапредните корисници.
 • Wix ви овозможува да креирате веб-страници според шаблоните, што е одлично за корисниците кои сè уште се трудат да градат веб-страница.
 • Цената на Wix започнува од 16 $ / месец
wix дизајн

Позитивни:

 • Wix е многу лесен за користење ако никогаш не сте изградиле веб-страница или е-трговија складирајте пред.
 • 100 шаблони и изработувач на веб-локации со влечење и спуштање што е направено имајќи ги предвид почетниците. Wix веб-локации лесно се составуваат, но има недостаток на способност за кодирање за понапредните корисници кои веќе знаат што би сакале да изградат.
 • Купувањето и продавањето преку платформата за е-трговија Wix е лесно.

Конс:

 • Еден од првите недостатоци на платформата Wix е фактот дека сите веб-локации изградени на бесплатниот план се очигледно „Викс-страница“ со доменот Wix – освен ако не се платени.
 • Плаќањето за Wix е евтино во првите неколку месеци, но веројатно ќе стане скапо на долг рок.
 • Wix не е првенствено изграден со е-трговија на ум, е малку ограничен во овој простор.

Зошто да користите Wix наместо WooCommerce?

WooCommerce е партнер за е-трговија за WordPress: Ако вашата веб-страница е составена со WordPress, тогаш можеби ќе сакате да застанете на страната на WooCommerce – но ако имате страница Wix, тогаш можеби ќе сакате да наместо тоа, изберете Wix за вашата веб-страница за е-трговија.

Во споредба со WooCommerce, Wix е многу попријатен за почетници и полесен за користење кога започнувате онлајн продавница.

3. Биг-трговија

почетната страница на големата трговија

Што е Bigcommerce?

Голема трговија е решение за е-трговија за кое многу корисници можеби сè уште не слушнале, но тоа не прави да му недостасуваат ниту карактеристики ниту функционалност.

Bigcommerce стои сама по себе и е исто толку моќна како еквивалентите како што се Shopify - и Bigcommerce е одлично за потфати за е-трговија кои не сакаат нивната продажна платформа да има многу врева за неа.

шаблони за голема трговија

Главни карактеристики:

 • Bigcommerce се интегрира со WordPress и има предниот дел напојуван од WordPress и задниот дел од Bigcommerce.
 • Опцијата за интегрирање на вашата платформа за продажба на е-трговија со неколку различни опции на страницата, без разлика дали вашата главна страница е базирана WordPress, Wix или која било друга од опциите таму.
 • Софтвер за е-трговија кој е скалабилен и одговара на големите и малите деловни потфати.
 • Се случува Bigcommerce да поддржува неколку опции за плаќање, додека некои опции за е-трговија се ограничувачки (особено за меѓународни клиенти или клиенти).

Позитивни:

 • Bigcommerce нуди програма за обука за секој кој е нов во бизнисот со е-трговија и продажба.
 • Платформата Bigcommerce ви овозможува да ги пласирате вашите производи директно од платформата наместо да ви требаат други додатоци.
 • Поставувањето и дизајнот на продавницата се прилично лесни, дури и за почетници.

Конс:

 • Скапо, особено за поголеми онлајн продавници и долгорочни корисници.
 • Беше критикуван дека е тешко да се користи кога станува збор за специфични карактеристики како што е управувањето со залихите.
 • Bigcommerce претпочита ексклузивност: Или користете ги или целосно префрлете се!

Зошто да користите Bigcommerce наместо WooCommerce?

Ако користите WooCommerce во моментов, веројатно е дека ќе сакате префрлете се на Bigcommerce само затоа што е полесно: додека Bigcommerce доби критики дека е тешко да се движи, истото може да се каже и за WooCommerce.

Ако сакате лесна за користење платформа која не е кошмар за навигација, ниту една не би била најдобра: Изберете Shopify!

4. Еквид

ecwid почетната страница

Што е Ecwid?

Ecwid е една од понејасните опции за е-трговија (и можеби не е толку позната како Shopify или WooCommerce), но стана опција што може да ја задржи својата тежина во споредба со останатите.

ecwid продажба

Главни карактеристики:

 • Автоматизиран процес на продажба од почеток до крај со многу мала потреба да се меша надвор од поставувањето на вашите спецификации.
 • Мобилната пријателство е нешто што многу платформи за е-трговија не можат да го кажат за нивната продажна платформа.
 • Лесен попис без разлика колку артикли продавате преку него.
 • Можете лесно sync и продавајте преку вашата веб-страница, социјалните медиуми и пазари како Etsy и Амазон.

Позитивни:

 • Нивниот план „Бесплатно засекогаш“ е корисен за секој што сака да започне онлајн продавница.
 • Нивните алатки за продажба се лесни за употреба, но само штом ќе се справите со работите.
 • Управувањето со залихите е полесно преку Ecwid отколку преку компаративни платформи за е-трговија таму, како што е WooCommerce.

Конс:

 • Иако Ecwid е силен конкурент на WooCommerce за мејнстрим опциите за продажба, сепак доби многу критики за тоа што е потешко да се користи од платформите како Shopify.
 • Ecwid има план „Бесплатно засекогаш“, но ова е многу ограничувачко за напредните корисници кои сакаат да го контролираат секој аспект од процесот на продажба.
 • Пријавувањето со Ecwid е евтино, но штом сакате да извлечете повеќе од тоа, ќе платите и повеќе.

Зошто да користите Ecwid наместо WooCommerce?

Ако користите WooCommerce во моментов, тогаш дури и бесплатен план на Ecwid е подобра опција од платените опции за WooCommerce.

Во однос на контролата и функционалноста, опциите како Ecwid и Shopify се многу подобри од она на што сте навикнати ако сте традиционален корисник на WooCommerce.

5 WP e-commerce

WP е-трговија

Што е WP е-трговија?

WP е-трговија е една од најдобрите опции за е-трговија со кои можете да се регистрирате ако сте нов во бизнисот (или сакате да ја префрлите вашата опција за трговија од она што го имате сега).

Работи добро и за напредните корисници и за почетниците, но може да биде скапо ако сакате поголема функционалност.

Главни карактеристики:

 • WP e-Commerce е лесна за употреба кога станува збор за поставување на вашата платформа и продажба.
 • Додадените функции на WP e-Commerce вклучуваат опција за додавање кодови за купони и други корисни работи за вашите корисници.
 • Мобилните корисници можат да го пронајдат својот пат околу платформата без тоа да влијае на бројот на функции до кои имаат пристап.

Позитивни:

 • Една од најдобрите работи за WP e-Commerce е фактот дека е лесна за поставување и лесна за употреба, без разлика дали имате мала продавница или голема.
 • Додавањето корисни функции како што се купони за клиенти ја прави е-трговија на WP одлична.
 • Поддршката за корисници што ја нуди WP e-Commerce е пристојна, но за жал „пристојна“ е сè што можат да кажат.

Конс:

 • Ако размислувате да се префрлите од WooCommerce, тогаш е-трговијата е премногу слична за да вреди.
 • WP e-Commerce е лесна за употреба, но станува потешка за користење колку повеќе сакате да правите со неа: поголемите продавници значат повеќе напор.
 • WP e-commerce е опција што станува скапа ако изберете да ја израмните надвор од нивниот бесплатен план.
 • Дизајнот се чувствува прилично застарен и изгледа како да не е ажуриран подолго време.

Зошто да користите WP e-Commerce наместо WooCommerce?

WP е-трговија може да понуди полесна за навигација алтернатива на WooCommerce, но реалноста е дека сè уште е управувана и во сопственост на WordPress. Ова е несреќен факт што значи дека сте заглавени со истите недостатоци што ги мразевте ако сте корисник на WooCommerce!

6. Квадратна е-трговија

квадратна почетна страница

Што е плоштад?

Square е најдобро познат по својот POS терминал, но тие исто така работат и софтвер за е-трговија. Плоштад е одлична платформа за е-трговија за сите новодојденци во просторот за онлајн продажба. Нивната лесна за навигација платформа може да се интегрира во која било главна веб-локација во рок од само неколку минути - и лесно е да се продаваат работи користејќи ја главната платформа откако ќе започнете.

Главни карактеристики:

 • Бесплатен план што доаѓа со 500 MB простор и плаќања се врши исклучиво преку Square.
 • Бесплатни или платени планови за е-трговија кои се погодни за големи или мали продавници.
 • Опциите за продажба и купување погодни за мобилни телефони го прават ова вредно.
 • Надградените планови се достапни за корисници кои сакаат да го прошират својот дофат, мрежа и достапни функции.

Позитивни:

 • Square е лесен за користење, доаѓа со бесплатен план и е идеален за продавници за е-трговија со мал обем.
 • Една од главните предности на користењето на Square е фактот што платформата ве води низ првите чекори на поставување, додека многу други трговски платформи ве оставаат во темнина.
 • Може да се додадат многу корисни функции за клиентите, вклучувајќи попусти, специјални понуди и кодови за купони со само еден клик.
 • Неколку опции за плаќање се поддржани преку Square, вклучувајќи го и PayPal.

Конс:

 • Едноставно, Square не е најевтин и подобро ви е со алтернативи како Shopify ако имате буџет.
 • Понекогаш може да биде тешко да се движите Square за новодојденците да го користат.
 • Ограничени функции, прилагодување и опции за плаќање.
 • Техничката поддршка не е секогаш корисна како што треба.

Зошто да користите Square наместо WooCommerce?

Ако користите WooCommerce во моментов, размислете за префрлување на плоштадот: Во споредба со бесплатните опции, можеби сепак претпочитате да ја користите функционалноста на WooCommerce само затоа што добивате повеќе од тоа – но штом ќе почнете да зборувате за платените опции, Square станува светот подобар за парите.

7. Веб-проток

почетната страница на веб-протокот

Што е Webflow?

Webflow не постоеше толку долго како другите опции како WooCommerce и Shopify, но веќе зазеде прилично голем дел од вкупниот удел на пазарот. Со Webflow E-commerce, можете да ја изградите и дизајнирате вашата онлајн продавница и да го приспособите секој мал детал од вашата веб-страница, количката за купување и искуствата од наплатата.

карактеристики на веб-тек

Главни карактеристики:

 • Визуелниот градител на „без кодирање“ на Webflow ви овозможува да го приспособите секој мал детал од вашата веб-локација, количката за купување и искуството за наплата.
 • Опцијата да се наведат неограничено количество артикли за продажба преку пописот.
 • Купонски кодови и специјални понуди или попусти за клиентите, кои можете да ги додадете со само неколку кликања.
 • Бесплатни планови или платени планови во зависност од тоа што барате.

Позитивни:

 • Webflow ви дава целосна слобода на дизајнот, тоа е целосно приспособлива платформа за е-трговија.
 • Продажната платформа за Webflow е лесна за употреба.
 • Интеграцијата е лесна и беспрекорна, без разлика дали знаете HTML или не - и дали сте навикнати да тргувате со платформи за продажба или не.
 • Webflow поддржува неколку повеќе начини за плаќање од другите форми на платформи за продажба.
 • За повеќе карактеристики видете мојот преглед на Webflow овде.

Конс:

 • Webflow е првенствено изграден за веб дизајнери лансирање веб-страници, а подоцна беа додадени и можности за е-трговија.
 • Подобро е сами да ги откриете опциите наместо да се потпрете на поддршката за корисници или линијата за помош на Webflow за да ви помогне.
 • Webflow има сериозен недостаток на функции за парите што ги плаќате кога се префрлате на нивните платени опции.
 • Проверете ја оваа листа на алтернативи на Webflow.
 • Во моментов можете да користите само Stripe или PayPal како давател на плаќање и нема POS.
 • на Структура на цените на Webflow е малку збунувачки.

Зошто да користите Webflow наместо WooCommerce?

Кога го споредувате Webflow со WooCommerce, најверојатно ги споредувате двете како тековен корисник на WooCommerce. Едноставно петминутно тестирање на Софтвер за е-трговија на Webflow да го тестирате треба да биде доволно за да ви каже зошто Webflow е подобар и полесен за користење.

Најлошите градители на веб-страници (не вредат вашето време или пари!)

Има многу создавачи на веб-страници таму. И, за жал, не сите од нив се создадени еднакви. Всушност, некои од нив се сосема страшни. Ако размислувате да користите градител на веб-страници за да ја креирате вашата веб-страница, ќе сакате да го избегнете следново:

1. DoodleKit

DoodleKit

DoodleKit е градител на веб-локации што ви го олеснува лансирањето на веб-локацијата за мал бизнис. Ако сте некој што не знае да кодира, овој градител може да ви помогне да ја изградите вашата веб-страница за помалку од еден час без да допрете ниту една линија код.

Ако барате градител на веб-страници за да ја изградите вашата прва веб-страница, еве совет: секој производител на веб-локации на кој му недостасуваат шаблони со професионален изглед и модерен дизајн, не е вреден за вашето време. DoodleKit ужасно не успева во овој поглед.

Нивните шаблони можеби изгледаа одлично пред една деценија. Но, во споредба со шаблоните што ги нудат другите, модерни производители на веб-страници, овие шаблони изгледаат како да се направени од 16-годишник кој штотуку почнал да учи веб дизајн.

DoodleKit може да биде корисен ако штотуку почнувате, но јас не би препорачал да купите премиум план. Овој создавач на веб-локации не е ажуриран долго време.

Прочитај повеќе

Тимот зад него можеби поправаше грешки и безбедносни проблеми, но се чини дека тие не додадоа нови функции долго време. Само погледнете ја нивната веб-страница. Сè уште зборува за основните карактеристики како што се поставување датотеки, статистика на веб-страници и галерии со слики.

Не само што нивните шаблони се супер-стари, туку дури и нивната копија на веб-страницата исто така изгледа стара со децении. DoodleKit е градител на веб-страници од ерата кога блоговите за лични дневници станаа популарни. Тие блогови сега изумреа, но DoodleKit сè уште не продолжи понатаму. Само погледнете ја нивната веб-страница и ќе видите на што мислам.

Ако сакате да изградите модерна веб-страница, Силно би препорачал да не одите со DoodleKit. Нивната сопствена веб-страница е заглавена во минатото. Тоа е навистина бавно и не се израмни со современите најдобри практики.

Најлошиот дел за DoodleKit е тоа што нивната цена започнува од 14 долари месечно. За 14 долари месечно, другите создавачи на веб-страници ќе ви овозможат да создадете целосна онлајн продавница што може да се натпреварува со гигантите. Ако сте погледнале некој од конкурентите на DoodleKit, тогаш не треба да ви кажам колку се скапи овие цени. Сега, тие имаат бесплатен план ако сакате да ги тестирате водите, но тој е сериозно ограничувачки. Дури и нема SSL безбедност, што значи дека нема HTTPS.

Ако барате многу подобар градител на веб-страници, има десетици други кои се поевтини од DoodleKit и нудат подобри шаблони. Тие исто така нудат бесплатно име на домен на нивните платени планови. Други создавачи на веб-страници, исто така, нудат десетици и десетици модерни функции што му недостигаат на DoodleKit. Тие се исто така многу полесни за учење.

2. Webs.com

Веб-страница

Webs.com (порано freewebs) е градител на веб-страници наменет за сопственици на мали бизниси. Тоа е се-во-едно решение за преземање на вашиот мал бизнис онлајн.

Webs.com стана популарен нудејќи бесплатен план. Нивниот бесплатен план порано беше навистина дарежлив. Сега, тоа е само пробен (иако без временско ограничување) план со многу ограничувања. Ви овозможува само да изградите до 5 страници. Повеќето функции се заклучени зад платените планови. Ако барате бесплатен градител на веб-страници за да изградите локација за хоби, постојат десетици производители на веб-страници на пазарот кои се бесплатни, дарежливи, и многу подобро од Webs.com.

Овој градител на веб-страници доаѓа со десетици шаблони што можете да ги користите за да ја изградите вашата веб-страница. Само изберете шаблон, приспособете го со интерфејс за влечење и пушти и подготвени сте да ја стартувате вашата страница! Иако процесот е лесен, дизајните се навистина застарени. Тие не се совпаѓаат со модерните шаблони што ги нудат други, помодерни, создавачи на веб-страници.

Прочитај повеќе

Најлошиот дел за Webs.com е тоа што изгледа така тие престанаа да го развиваат производот. И ако тие сè уште се развиваат, тоа се одвива со темпо на полжав. Речиси како компанијата што стои зад овој производ да се откажала од него. Овој градител на веб-страници е еден од најстарите и порано беше еден од најпопуларните.

Ако барате кориснички прегледи на Webs.com, ќе забележите дека првата страница од Google is исполнет со ужасни критики. Просечната оцена за Webs.com на интернет е помала од 2 ѕвезди. Повеќето прегледи се за тоа колку е страшна нивната услуга за поддршка на клиентите.

Ако ги оставиме сите лоши работи настрана, дизајнерскиот интерфејс е лесен за користење и лесен за учење. Ќе ви треба помалку од еден час да ги научите јажињата. Направено е за почетници.

Плановите на Webs.com започнуваат од 5.99 долари месечно. Нивниот основен план ви овозможува да изградите неограничен број страници на вашата веб-страница. Ги отклучува скоро сите карактеристики освен е-трговија. Ако сакате да започнете да продавате на вашата веб-страница, ќе треба да плаќате најмалку 12.99 долари месечно.

Ако сте некој со многу малку техничко знаење, овој создавач на веб-страници може да изгледа како најдобра опција. Но, тоа ќе изгледа само додека не проверите некои од нивните конкуренти. На пазарот има многу други создавачи на веб-страници кои не само што се поевтини, туку нудат многу повеќе функции.

Тие исто така нудат модерни шаблони за дизајн кои ќе помогнат вашата веб-страница да се истакне. Во моите години на градење веб-страници, видов многу производители на веб-страници кои доаѓаат и си одат. Webs.com порано беше еден од најдобрите во тоа време. Но, сега, нема шанси некому да го препорачам. Има премногу подобри алтернативи на пазарот.

3. Јола

Yola

Yola е градител на веб-страници што ви помага да креирате веб-страница со професионален изглед без никакво знаење за дизајн или кодирање.

Ако ја градите својата прва веб-страница, Yola би можела да биде добар избор. Тоа е едноставен создавач на веб-локации со влечење и спуштање што ви овозможува сами да ја дизајнирате вашата веб-страница без никакво програмско знаење. Процесот е едноставен: изберете еден од десетиците шаблони, приспособете го изгледот и чувството, додадете неколку страници и притиснете Објави. Оваа алатка е направена за почетници.

Цената на Јола е огромен прекршок за мене. Нивниот најосновен платен план е бронзениот план, кој изнесува само 5.91 долари месечно. Но, тоа не ги отстранува рекламите Yola од вашата веб-страница. Да, добро слушнавте! Ќе плаќате 5.91 УСД месечно за вашата веб-локација, но на неа ќе има реклама за градителот на веб-страницата Yola. Навистина не ја разбирам оваа деловна одлука… Ниту еден друг производител на веб-страници не ви наплаќа 6 долари месечно и прикажува реклама на вашата веб-страница.

Иако Yola може да биде одлична почетна точка, откако ќе започнете, наскоро ќе се најдете во потрага по понапреден градител на веб-страници. Yola има сè што ви треба за да започнете со изградба на вашата прва веб-страница. Но нема многу функции што ќе ви требаат кога вашата веб-страница ќе почне да добива одредена влечна сила.

Прочитај повеќе

Можете да интегрирате други алатки во вашата веб-локација за да ги додадете овие функции на вашата веб-страница, но тоа е премногу работа. Другите создавачи на веб-страници доаѓаат со вградени алатки за маркетинг на е-пошта, A/B тестирање, алатки за блогирање, напреден уредник и подобри шаблони. И овие алатки чинат исто колку и Јола.

Главната продажна точка на производителот на веб-локации е тоа што ви овозможува да изградите веб-страници со професионален изглед без да мора да ангажирате скап професионален дизајнер. Тие го прават тоа нудејќи ви стотици шаблони кои можете да ги приспособите. Шаблоните на Јола се навистина неинспирирани.

Сите изгледаат исто со некои ситни разлики, а ниту една не се истакнува. Не знам дали вработиле само една дизајнерка и ја замолиле да направи 100 дизајни за една недела или тоа е ограничување на самата алатка за градење веб-страници. Мислам дека можеби е второто.

Едно нешто што ми се допаѓа кај цените на Јола е тоа што дури и најосновниот бронзен план ви овозможува да креирате до 5 веб-страници. Ако сте некој кој сака да изгради многу веб-страници, поради некоја причина, Yola е одличен избор. Уредникот е лесен за учење и доаѓа со десетици шаблони. Значи, создавањето многу веб-страници треба да биде навистина лесно.

Ако сакате да пробате Yola, можете да го испробате нивниот бесплатен план, кој ви овозможува да изградите две веб-страници. Се разбира, овој план е наменет како пробен план, така што не дозволува користење на сопствено име на домен и прикажува реклама за Yola на вашата веб-страница. Одличен е за тестирање на водите, но му недостасуваат многу функции.

На Yola и недостасува навистина важна карактеристика што ја нудат сите други производители на веб-страници. Нема функција за блогирање. Ова значи дека не можете да креирате блог на вашата веб-страница. Ова едноставно ме збунува до неверување. Блогот е само збир на страници и оваа алатка ви овозможува да креирате страници, но нема функција за додавање блог на вашата веб-локација. 

Ако сакате брз и лесен начин да ја изградите и стартувате вашата веб-страница, Yola е добар избор. Но, ако сакате да изградите сериозен онлајн бизнис, има многу други создавачи на веб-страници кои нудат стотици важни карактеристики што ѝ недостигаат на Yola. Yola нуди едноставен градител на веб-страници. Други производители на веб-локации нудат се-во-едно решение за градење и развој на вашиот онлајн бизнис.

4.SeedProd

SeedProd

SeedProd е а WordPress Вклучи, Поврзи што ви помага да го прилагодите изгледот и чувството на вашата веб-локација. Тоа ви дава едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да го приспособите дизајнот на вашите страници. Доаѓа со над 200 шаблони од кои можете да изберете.

Изградувачите на страници како SeedProd ви дозволуваат да ја преземете контролата врз дизајнот на вашата веб-страница. Сакате да креирате различно подножје за вашата веб-страница? Можете лесно да го направите тоа со влечење и пуштање елементи на платното. Сакате сами да ја редизајнирате целата своја веб-страница? Можно е и тоа.

Најдобриот дел за создавачите на страници како SeedProd е тоа што тие се изградена за почетници. Дури и ако немате големо искуство во градење веб-страници, сепак можете да изградите веб-страници со професионален изглед без да допрете ниту една линија код.

Иако SeedProd изгледа одлично на прв поглед, има некои работи што треба да ги знаете пред да донесете одлука да го купите. Прво, во споредба со другите создавачи на страници, SeedProd има многу малку елементи (или блокови) што можете да ги користите при дизајнирање страници на вашата веб-страница. Други создавачи на страници имаат стотици од овие елементи, а нови се додаваат на секои неколку месеци.

SeedProd може да биде малку попријатен за почетници од другите создавачи на страници, но му недостигаат некои функции што можеби ќе ви бидат потребни ако сте искусен корисник. Дали е тоа недостаток со кој можете да живеете?

Прочитај повеќе

Друга работа што не ми се допадна кај SeedProd е тоа неговата бесплатна верзија е многу ограничена. Постојат бесплатни додатоци за градење страници за WordPress кои нудат десетици функции што ѝ недостигаат на бесплатната верзија на SeedProd. И иако SeedProd доаѓа со над 200 шаблони, не сите тие шаблони се толку одлични. Ако сте некој кој сака дизајнот на нивната веб-страница да се истакнува, погледнете ги алтернативите.

Цените на SeedProd за мене се огромен проблем. Нивната цена започнува од само 79.50 долари годишно за една локација, но на овој основен план му недостасуваат многу функции. Како прво, не поддржува интеграција со алатки за е-пошта маркетинг. Значи, не можете да го користите основниот план за да креирате целни страници за снимање на олово или да ја зголемите вашата листа на е-пошта. Ова е основна карактеристика што доаѓа бесплатно со многу други создавачи на страници. Исто така, добивате пристап само до некои од шаблоните во основниот план. Другите создавачи на страници не го ограничуваат пристапот на овој начин.

Има уште неколку работи што навистина не ми се допаѓаат во однос на цените на SeedProd. Нивните комплети за целосна веб-страница се заклучени зад планот Pro, кој изнесува 399 долари годишно. Комплет за целосна веб-страница ви овозможува целосно да го промените изгледот на вашата веб-страница.

На кој било друг план, можеби ќе треба да користите мешавина од многу различни стилови за различни страници или да дизајнирате свои шаблони. Ќе ви треба и овој план од 399 долари ако сакате да можете да ја уредувате целата ваша веб-страница, вклучувајќи го заглавието и подножјето. Уште еднаш, оваа функција доаѓа со сите други создавачи на веб-страници дури и во нивните бесплатни планови.

Ако сакате да можете да го користите со WooCommerce, ќе ви треба нивниот Elite план кој изнесува 599 долари месечно. Ќе треба да плаќате 599 долари годишно за да можете да креирате сопствени дизајни за страницата за наплата, страницата за количка, мрежите на производи и страниците за единечни производи. Другите создавачи на страници ги нудат овие карактеристики на скоро сите нивни планови, дури и на поевтините.

SeedProd е одличен ако сте направени од пари. Ако барате прифатлив приклучок за градење страници за WordPress, би ви препорачал да погледнете некои од конкурентите на SeedProd. Тие се поевтини, нудат подобри шаблони и не ги заклучуваат нивните најдобри карактеристики зад нивниот план со највисоки цени.

Што е софтвер за е-трговија?

Софтверот за е-трговија дозволува секому да основа продавница и да започне со продажба: илјадници бизниси започнаа на овој начин, а многу успешни и етаблирани брендови ја зголемија стапката на успех со прифаќање на е-трговија покрај (или дури и наместо) тули. и-малтер деловни потфати.

WooCommerce секојдневно го користат стотици илјади продавачи. Тоа е најпопуларната софтверска платформа за е-трговија во моментов. Според Builtwith.com WooCommerce овластува неверојатни 26% од сите онлајн продавници на целиот Интернет.

статистика за користење на woocommerce
Извор: https://trends.builtwith.com/shop

Но, вистината за WooCommerce е дека иако многу луѓе продолжуваат да го користат, многу корисници сметаат дека им недостасуваат функции - и откриваат дека WooCommerce зема преголем дел од готовината за она што го нудат.

Ако користите WooCommerce неколку недели или месеци (или штотуку сте се пријавиле), можеби веќе сте откриле дека повеќето од лошите страни споменати погоре се вистинити.

Добрата вест е дека има многу алтернативи и конкуренти на WooCommerce таму.

Shopify прави една од најдобрите алтернативи до WooCommerce што можете да го најдете. Тој е и полесен и поевтин за користење од многу други софтвери за е-трговија (вклучувајќи го и самиот WooCommerce).

други алтернативите вклучуваат Wix, Bigcommerce и Ecwid.

Што е WooCommerce?

WooCommerce е комерцијален братучед на WordPress.

WooCommerce е WordPress приклучок за е-трговија кој лесно ги интегрира можностите за е-трговија со вашите постоечки WordPress сајт, тој е бесплатен, со отворен код и може да се прошири.

почетната страница на woocommerce

Работи од 2011 година и се нуди како лесен за користење приклучок за веб-локации за веб-локации што ви овозможува да поставите продавница за само неколку минути.

За идеја за тоа колку е популарен WooCommerce, Интернет статистика од 2024 година велат дека дури 26% од сите страници за е-трговија на Интернет биле управувани од WooCommerce.

карактеристики на woocommerce

Добрите и лошите страни на WooCommerce

Добрите страни на WooCommerce се дека е лесно да се регистрирате, лесно е да се користи и евтино да се започне - но штом ќе го користите WooCommerce неколку недели, веројатно е дека ќе започнете да барате алтернативи за WooCommerce екосистем.

доверба во вукомерс

Добрите WooCommerce вклучуваат:

 • Самиот WooCommerce е бесплатен приклучок (но има трошоците за користење на WooCommerce како што треба да платите за а услуга за веб-хостинг, обично, исто така, премиум тема и екстензии).
 • Тој е со отворен код што значи дека можностите за прилагодување се неограничени. Не е ни чудо што WooCommerce се нарекува себеси „најприспособлива платформа за е-трговија во светот“.
 • Илјадници извонредни, подготвени за е-трговија и одговорни за мобилни телефони WordPress теми постои за WooCommerce.
 • WooCommerce е одлична опција за технички квалификувани сопственици на продавници кои сакаат практичен пристап.

Лошите страни на WooCommerce се:

 • Недостаток на корисничка поддршка за клиентите и клиентите на кои им е потребна итна или итна помош.
 • WooCommerce станува скап со платените опции, а бесплатните опции се покажаа како премногу ограничувачки за корисниците.
 • Системот WooCommerce е лесен за користење и поставување, но станува потежок за навигација колку што вашиот трговски потфат или продавница станува поголем.
 • Загриженоста за безбедноста поттикна уште повеќе корисници да се префрлат на други платформи.
 • Дали е самодомаќин значи дека треба да се грижите за „кодот“, наспроти Shopify кој се грижи за техничко одржување на водење продавница за вас.

Прашања и Одговори

Кои се предностите на WooCommerce?

WooCommerce е приклучок за WordPress тоа е бесплатно, со отворен код и проширливо решение за е-трговија WordPress сопственици на сајтови. WooCommerce може да се прошири и прилагоди, што значи дека кодот и содржината може да се променат за да одговараат, модифицираат и целосно да ја приспособат вашата страница за е-трговија.

Кои се лошите страни на WooCommerce?

Ако најдете WordPress тешко да се користи, тогаш приклучокот WooCommerce не е најдобрата платформа за е-трговија за вас. Бидејќи со WooCommerce управувате со задниот дел и кодот, што значи дека управувате со веб-хостингот WordPress тема, и WordPress приклучоци.

Кои се најдобрите алтернативи на WooCommerce?

Најдобрите алтернативи на WooCommerce се Shopify и Bigcommerce. (Shopify е најдобрата и најлесната алатка за градење на вашата онлајн продавница. Bigcommerce е блиска секунда, плус се интегрира со WordPress.) Најдобрите бесплатни алтернативи на WooCommerce се Ecwid и Square Online.

Кои се најдобрите алтернативи на WooCommerce кога станува збор за приклучоците за е-трговија?

Постојат неколку достапни додатоци за е-трговија кои обезбедуваат низа функции за е-трговија и решенија за е-трговија. Некои од најдобрите алтернативи на WooCommerce на пазарот вклучуваат WP Easy Cart, Easy Digital Downloads и мноштво други додатоци за е-трговија. WP Easy Cart е позната по својата едноставност и леснотија на користење, што ја прави одлична алтернатива.

Со Easy Digital Downloads, ќе најдете пакет на функции дизајнирани за дигитална продажба на производи. Овие додатоци за е-трговија ги обезбедуваат сите потребни функционалности за водење на онлајн продавница, како и дополнителни функции кои можеби не се достапни во WooCommerce.

Значи, ако барате сигурна и ефикасна алтернатива на WooCommerce, не заборавајте да проверите некои од овие додатоци за е-трговија.

Кои се некои од алтернативите на WooCommerce кои нудат софтвер со отворен код, планови за цени и приспособливи карактеристики на производи за сајтови за членство?

Постојат неколку WooCommerce алтернативи достапни со софтвер со отворен код, персонализирани планови за цени и високо приспособливи карактеристики на производи кои работат исклучително добро за сајтовите за членство. Платформите како PrestaShop и OpenCart нудат високо скалабилни и приспособливи решенија за е-трговија, кои се совршени за е-трговија бизниси со сајтови за членство.

И OpenCart и PrestaShop се прифатливи за корисниците, платформи за е-трговија со отворен код кои обезбедуваат приспособливи карактеристики на производи за сајтови за членство. Значи, ако сакате да ја подигнете вашата страница за членство на следното ниво и барате сигурна алтернатива на WooCommerce, тогаш размислете за истражување на овие платформи за е-трговија со отворен код.

Кои се најдобрите алтернативи на WooCommerce кои нудат управување со продажбата и залихите со напредни функции како систем за управување со залихи, сметки на персоналот и приоритетна поддршка за корисници за управување со податоците за клиентите?

Една од силните страни на WooCommerce е неговиот систем за управување со залихи и алатките за продажба, но ако барате алтернатива на WooCommerce со понапредни функции, достапни се неколку опции.

Shopify, на пример, е популарна платформа за е-трговија која нуди низа функции, вклучувајќи сметки за персоналот, напредни шифри за попуст и 24/7 приоритетна поддршка на клиентите. Со моќен систем за залихи, тој е и одлична платформа за управување со залихи и алатки за продажба.

Слично на тоа, BigCommerce е сè-во-едно платформа за е-трговија со различни напредни функции како што е управување со клиенти, па дури можете да поставите свој приоритетен тим за поддршка на клиентите.

Други платформи како што се Square и Ecwid обезбедуваат системи за управување со залихи прифатливи и прифатливи за корисниците кои ги прават задачите за продажба и управување со залихи.

Значи, ако ви треба платформа за е-трговија со силен систем за управување со залихи и продажба, приспособливи податоци за клиентите и напредни функции како што се приоритетна поддршка и сметки за персоналот, тогаш не заборавајте да ги земете предвид овие алтернативи на WooCommerce.

Кои се некои од најдобрите алтернативи на WooCommerce кои нудат приспособливи можности за креирање содржина и маркетинг со функции како што се видео упатства, интеграции на социјалните медиуми и случаи на употреба кои овозможуваат лесно учење?

Wix е корисничка платформа за е-трговија која нуди приспособливи можности за создавање содржина и маркетинг со функции како видео упатства, интеграции на социјалните медиуми и случаи на употреба. Со Wix, можете лесно да креирате сопствена онлајн продавница и да добиете пристап до различни опции за прилагодување за да одговараат на единствените потреби на вашиот бизнис за е-трговија.

Shopify е подеднакво импресивен кога станува збор за создавање содржина и маркетинг, со функции кои ви дозволуваат да објавувате блогови, да се интегрирате со социјалните медиуми и да нудите персонализирани кампањи за е-пошта. Со кориснички интерфејс и лесна крива за учење, овие алтернативи на WooCommerce се одлични за оние кои бараат врвни карактеристики за создавање содржина и маркетинг.

Кои се некои од најдобрите алтернативи на WooCommerce кои нудат врвни функции за оптимизација, вклучувајќи приспособливи имиња на домени, премиум екстензии и моќни алатки за оптимизација?

Оптимизацијата на пребарувачот (SEO) е една од клучните компоненти на секој успешен бизнис во е-трговија и има неколку WooCommerce алтернативи кои можат да ви помогнат да ја постигнете. Градителите на веб-страници како што се Squarespace, Wix и Weebly, сите нудат висококвалитетни алатки за оптимизација за да ви помогнат да ја оптимизирате вашата веб-страница и да складирате за пребарувачи како Google.

Овие платформи за е-трговија, исто така, обезбедуваат приспособливи имиња на домени кои ви овозможуваат да создадете незаборавно и професионално присуство на интернет. Дополнително, тие нудат различни премиум екстензии кои доаѓаат со моќни функции како што се напредна аналитика, истражување на клучни зборови и мапирање на сајтови.

Со овие алтернативи на WooCommerce, можете да ја подигнете вашата игра со оптимизација на следното ниво и да ја направите вашата онлајн продавница пооткрилива за потенцијалните клиенти.

Нашата пресуда

WooCommerce е фантастична платформа за е-трговија, тој е најпопуларниот софтвер за е-трговија таму WooCommerce напојува неверојатни 26% од сите онлајн продавници на целиот интернет.

Но, постојат добри алтернативи на WooCommerce таму. Изборот на WooCommerce наспроти друг софтвер за е-трговија навистина ќе зависи од две работи; ако веќе имате веб-локација, или допрва треба да лансира еден, и колку производи имате намера да продадете.

 • Ако сè уште не сте ја започнале вашата онлајн продавница, тогаш Shopify е вашата апсолутно најдобра опција. Shopify е водечка се-во-едно веб-базирана е-трговија платформа која е преполна со сите основни карактеристики што ви се потребни за да започнете успешна онлајн продавница.
 • Ако немате веб-страница и имате намера да продадете само неколку производи онлајн, тогаш Wix е најпаметната опција. Wix е лесен за употреба drag-and-drop веб-градител што доаѓа и со одлични можности за е-трговија.
 • Ако веќе имаш WordPress страница и сакате да започнете онлајн продавница, тогаш Голема трговија е најдобрата алтернатива на WooCommerce бидејќи целосно се интегрира со WordPress (т.е. можете да користите WordPress како преден дел, како Bigcommerce како заден дел).
ДЕЛ

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

Од 29 долари месечно

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...