12 најдобри VPN услуги (и 2 што треба да ги избегнувате)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

До пред неколку години изборот на најдобра VPN услуга ⇣ беше релативно јасна. Имаше само три главни кандидати и тие речиси го понудија истото.

Денес, постојат стотици VPN услуги и секој VPN има свои предности и слабости. За среќа, тука сме да донесете одлука да ја изберете најдобрата VPN услуга за вас лесно.

Брзо резиме:

 1. ExpressVPN – Севкупно најдобра безбедност, брзина и хардверска VPN услуга во 2023 година ⇣
 2. АИП – Масивна VPN серверска мрежа, брзи брзини за стриминг и торентирање ⇣
 3. NordVPN - Евтина цена, силна безбедност и карактеристики на приватност за анонимно прелистување, стриминг и торентирање ⇣
 4. Сурфај Ајкула – Најдобра евтина VPN услуга без компромиси за брзината, безбедноста и приватноста ⇣

NordVPN е една од најдобрите VPN услуги на пазарот и ако сакате брзо да започнете, тогаш не двоумете се веднаш да се регистрирате. Ако не ви пречи да платите малку повеќе за дополнителна безбедност и брзина, тогаш ExpressVPN е Избор на VPN број 1.

Сепак, VPN е донекаде лична одлука, затоа прочитајте ги опциите за да видите дали некоја друга опција може подобро да ви одговара.

Најдобар VPN во 2023 година за приватност, стриминг и торентирање

Со стотици VPN услуги на пазарот, како да го најдете најдобриот VPN за користење? Ајде да ги погледнеме најдобрите виртуелни приватни мрежи за 2023 година.

На крајот од оваа листа, вклучив и две од најлошите VPN од кои ви препорачувам да се држите подалеку.

1. ExpressVPN (Непобедливи карактеристики за приватност и брзина)

expressvpn

цена: Од 8.32 долари месечно

Бесплатна проба: Не (но политика за рефундирање од 30 дена „не поставувани прашања“)

Сместен во: Британски Девствени Острови

Сервери: 3000+ сервери во 94 земји

Протоколи / шифрирање: OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPsec, Lightway. Шифрирање AES-256

Влези: Политика за нулти дневници

поддршка: 24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P

Стриминг: Пренесувајте Netflix, Hulu, Disney+, BBC iPlayer, Amazon Prime Video, HBO Go и повеќе

карактеристики: Приватен DNS, Kill-switch, Split-tunneling, Lightway протокол, неограничени уреди

Тековен договор: Добијте 49% ПОПУСТ + 3 месеци БЕСПЛАТНО

Веб-страница: www.expressvpn.com

ExpressVPN има мрежа која е заштитена со 4096-битна CA-базирана енкрипција, која се смета за најдобра во индустријата. Корисниците можат да изберат од над 145 VPN локации во 94 различни земји за оптимални перформанси.

Добрите страни на ExpressVPN

 • Многу брзи брзини на сите локации на серверот
 • Нема политика за логирање
 • Фантастична поддршка за корисници
 • Интерфејс лесен за корисници
 • Деблокирајте ги страниците за стриминг како што е Нетфликс

Конс на ExpressVPN

 • Малку поскапо
 • Ограничени поставки и конфигурации
 • Бавни брзини со протоколот OpenVPN

ExpressVPN е вистински приклучок за сите занаети, способен за деблокирање на сите видови материјали заклучени во регионот, заобиколување на Големиот заштитен ѕид на Кина и брзо преземање големи датотеки.

Expressvpn карактеристики

Кога станува збор за стриминг, тој ја надминува конкуренцијата. Им пркосам на секого за да откријам VPN што нуди пософистицирана безбедност, а истовремено е едноставен и лесен за користење.

Провери надвор од веб-страницата ExpressVPN за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

… или прочитај го мојот детален преглед на ExpressVPN

2. Приватен пристап до Интернет (масивна VPN мрежа и евтина цена)

приватен интернет пристап

цена: Од 2.03 долари месечно

Бесплатна проба: Нема бесплатен план, туку 30-дневна гаранција за враќање на парите

Сместен во: Соединети Држави

Сервери: 30,000 брзи и безбедни VPN сервери низ 84 земји

Протоколи / шифрирање: протоколи WireGuard и OpenVPN, шифрирање AES-128 (GCM) и AES-256 (GCM). Прокси-сервери Shadowsocks и SOCKS5

Влези: Строга политика без дневници

поддршка: 24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P

Стриминг: Пренесувајте Netflix US, Hulu, Amazon Prime Video, Disney+, Youtube и многу повеќе

карактеристики: Kill-switch за десктоп и мобилни уреди, вграден блокатор на реклами, антивирусен додаток, истовремена врска до 10 уреди и повеќе

Тековен договор: Добијте 2 години + 2 месеци бесплатно

Веб-страница: www.privateinternetaccess.com

Приватен интернет пристап (ПИА) е популарна VPN услуга која ви дава неограничен пристап до 10 уреди до повеќе од 30k+ VPN сервери ширум светот. Обезбедува брзи брзини за стриминг, торентирање и споделување датотеки.

ПИА добрите

 • Многу локации на сервери (30,000+ VPN сервери за избор)
 • Интуитивен, лесен дизајн на апликации
 • Нема политика за приватност за евиденција
 • Протоколи WireGuard и OpenVPN, шифрирање AES-128 (GCM) и AES-256 (GCM). Прокси-сервери Shadowsocks и SOCKS5
 • Доаѓа со сигурен прекинувач за убивање за сите клиенти
 • 24/7 корисничка поддршка и неограничени истовремени врски исто така. Не станува многу подобро од тоа!
 • Добро во деблокирање на страници за стриминг. Можев да пристапам до Netflix (вклучувајќи ги и САД), Amazon Prime Video, Hulu, HBO Max и повеќе

ПИА Конс

 • Со седиште во САД (што значи дека е членка на земја со 5 очи), така што има загриженост за приватноста
 • Не е спроведена независна безбедносна ревизија од трета страна
 • Без бесплатен план

PIA има 10+ години експертиза во индустријата за VPN, 15 милиони клиенти на глобално ниво и 24/7 поддршка за корисници во живо од вистински експерти

Тоа е добар и евтин VPN провајдер, но може да направи со некои подобрувања. Позитивната страна, тоа е VPN што доаѓа со a огромна VPN серверска мрежадобри брзини за стриминг и торентирање, И силен акцент на безбедноста и приватноста. Сепак, тоа е неуспех да се деблокираат некои услуги за стриминг   бавни брзини на локациите на серверите на долги растојанија се големи неуспеси.

Провери излезете од веб-страницата на PIA VPN за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

… или прочитај го мојот Преглед на VPN за приватен пристап до Интернет

3. NordVPN (вкупно најдобра VPN услуга во 2023 година)

nordvpn

цена: Од 3.29 долари месечно

Бесплатна проба: Не (но политика за рефундирање од 30 дена „не поставувани прашања“)

Сместен во: Панама

Сервери: 5300+ сервери во 59 земји

Протоколи / шифрирање: NordLynx, OpenVPN, IKEv2. Шифрирање AES-256

Влези: Политика за нулти дневници

поддршка: 24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P

Стриминг: Пренесувајте Netflix US, Hulu, HBO, BBC iPlayer, Disney+, Amazon Prime и повеќе

карактеристики: Приватен DNS, двојно шифрирање податоци и поддршка за кромид, блокирач на реклами и малициозен софтвер, Kill-switch

Тековен договор: Добијте 65% ПОПУСТ сега - побрзајте

Веб-страница: www.nordvpn.com

NordVPN's успехот главно произлегува од неговиот мрежен дизајн богат со карактеристики. NordVPN одговара на широк спектар на барања на потрошувачите, вклучително и можност за деблокирање на Netflix, пристап до BBC iPlayer, поддршка за Bitcoin, па дури и заштита од малициозен софтвер.

NordVPN Добрите

 • Прекинувачот за убивање го спречува компромисот за приватноста
 • Неверојатно брзи брзини на прикачување и преземање
 • 5000+ сервери во 60 земји
 • Премиум дизајн
 • Функција за двојна заштита на VPN

Недостатоци на NordVPN

 • Торентирањето е поддржано само на некои сервери
 • Статични IP адреси
 • Услугата за клиенти може да се подобри

Неограничената поддршка за торент на NordVPN е јасен плус, и има многу што да се допаѓаат и на фронтот на приватноста, со голем број паметни функции за да бидете безбедни и анонимни на интернет.

Брзините на преземање и испраќање се одлични, и ова е една од најбрзите VPN што некогаш сум ги тестирал. Да се ​​разгледа NordVPN да биде врвен приклучок на сите занаети vpn.

Nordvpn карактеристики

NordVPN е лидер на пазарот, со одлична ревизија без евиденција и глобално присуство низ серверите. Со достапна гаранција за враќање на парите од 30 дена, дефинитивно треба да им дадете шанса денес!

Провери излезете од веб-страницата NordVPN за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

… или прочитај го мојот детален преглед на NordVPN

4. Surfshark (најевтин VPN во 2023 година)

сурфајк

цена: Од 2.49 долари месечно

Бесплатна проба: 7-дневен бесплатен пробен период (вклучувајќи политика за рефундирање од 30 дена)

Сместен во: Британски Девствени Острови

Сервери: 3200+ сервери во 65 земји

Протоколи / шифрирање: IKEv2, OpenVPN, Shadowsocks, WireGuard. Шифрирање AES-256-GCM

Влези: Политика за нулти дневници

поддршка: 24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P

Стриминг: Пренесувајте Netflix, Disney+, Amazon Prime, BBC iPlayer, Hulu, Hotstar + повеќе

карактеристики: Поврзете неограничени уреди, Kill-switch, CleanWeb, Whitelister, Multihop + повеќе

Тековен договор: Добијте 82% ПОПУСТ - + 2 месеци БЕСПЛАТНО

Веб-страница: www.surfshark.com

Surfshark е уникатен VPN кој е преполн со функции, работи буквално насекаде и има една од најдобрите достапни почетни понуди. Мрежата вклучува околу 3,200 сервери распоредени во 63 земји.

Surfshark професионалци

 • Безбедна и приватна врска
 • Непречено проследување на гео-блокирана содржина
 • Безбеден пристап до рестриктивните земји
 • Неограничени истовремени врски
 • Поддршка за Shadowsocks
 • Одлична поддршка за клиентите

Surfshark Cons

 • Грижи за висок фокус на маркетингот и помалку на производот

Услугата нуди силна шифрирање AES-256-GCM, поддршка за WireGuard, OpenVPN и IKEv2 и Shadowsocks за да ви помогне да го заобиколите блокирањето на VPN. Ова е комбинирано со политика без дневници и прекинувач за убивање за да ве заштити ако вашата врска се прекине.

Надвор од тие основи, сепак, Surfshark навистина отиде над и подалеку во однос на карактеристиките.

карактеристики на сурф-ајкула

ГПС измама, блокирање на URL и реклами, мулти-хоп, широка поддршка за P2P, дополнителна технологија за лозинка која ве предупредува за протекување и режим „незабележлив за уредите“ што го крие вашиот уред од други уреди на истата мрежа се сите достапни функции.

Севкупно, има многу функции по екстремно ниска цена. Дефинитивно, VPN што треба да се обиде денес.

Провери излезете од веб-страницата на Surfshark за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на сурфарк

5. CyberGhost (најдобра VPN за торентирање)

киберхост

цена: Од 2.23 долари месечно

Бесплатна проба: 1-дневен бесплатен пробен период (не е потребна кредитна картичка за пробен период)

Сместен во: Романија

Сервери: 7200+ VPN сервери во 91 земја

Протоколи / шифрирање: OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPsec, WireGuard. Шифрирање AES-256

Влези: Политика за нулти дневници

поддршка: 24/7 разговор во живо и е-пошта. 45-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P

Стриминг: Пренесувајте Netflix, Disney+, Amazon Prime Video, Hulu, HBO Max/HBO Now + многу повеќе

карактеристики: Приватна заштита од истекување на DNS и IP, Kill-switch, посветени peer-to-peer (P2P) и сервери за игри., сервери „NoSpy“

Тековен договор: Добијте 84% ПОПУСТ + Добијте 3 месеци БЕСПЛАТНО!

Веб-страница: www.cyberghost.com

CyberGhost е мулти-платформа, се-во-едно VPN услуга. Програмата е компатибилна не само со компјутери со Windows и Mac, туку со компјутери со Linux, како и со паметни телефони со Android и iOS.

Добрите страни на CyberGhost

 • 1-дневен бесплатен пробен период (не е потребна кредитна картичка)
 • Строга политика на дневници
 • AES 256-битна шифрирање
 • Највисоки можни брзини на VPN
 • Автоматски прекинувач за убивање
 • Поддршка за повеќе платформи

Конс на CyberGhost

 • Може да биде скапо ако не се регистрирате подолг период
 • Не е добра опција за високо цензурирани земји

Нивните NoSpy сервери, според нив, се специјално наместени сервери на високобезбедно серверски објект во родната земја на CyberGhost, Романија. Заедно со ова, CyberGhost нуди малициозен софтвер и филтрирање реклами покрај безбедноста на VPN.

CyberGhost е солидна VPN услуга со високо прилагодлив Windows клиент кој има многу можности, а истовремено е едноставен за користење. 

карактеристики на cyberghost

Апликациите за паметни телефони се постандардни, но тука има уште многу да се цени, од деблокирање на Netflix и iPlayer до прифатливи тригодишни цени и одлична поддршка за разговор во живо.

Генерално, особено со нивните NoSpy сервери, Cyberghost е совршен за Torrenting.

Провери излезете од веб-страницата CyberGhost за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

… или прочитај го мојот CyberGhost преглед

6. Atlas VPN (најдобра бесплатна VPN)

атлас vpn

цена: Од 1.99 долари месечно

Бесплатна проба: Бесплатен VPN (без ограничувања на брзината, но е ограничен на 3 локации)

Сместен во: Делавер, Соединетите Американски Држави

Сервери: 750+ VPN сервери со голема брзина во 37 земји

Протоколи / шифрирање: WireGuard, IKEv2, L2TP/IPsec. Шифрирање AES-256 и ChaCha20-Poly1305

Влези: Нема политика за дневници

поддршка: 24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P (не е на бесплатен план)

Стриминг: Пренесувајте Netflix, Hulu, YouTube, Disney+ и повеќе

карактеристики: Неограничени уреди, неограничен пропусен опсег. Сервери за безбедна размена, тунелирање поделени и блокатор на реклами. Ултра брз пренос од 4k

Тековен договор: Добијте 82% ПОПУСТ Atlas VPN (од 1.99 $/месечен)

Веб-страница: www.atlasvpn.com

Атлас VPN е евтина VPN услуга која ви го дава најдоброто за ваш долар. Едноставен е за користење и доаѓа со сите задолжителни функции за брзина, безбедност и приватност.

Atlas VPN добрите

 • 100% бесплатен VPN
 • Одлична буџетска опција (еден од најевтините VPN во моментов)
 • Одлични карактеристики за безбедност и приватност (шифрирање AES-256 и ChaCha20-Poly1305)
 • Доаѓа со вградено блокирање реклами, сервери SafeSwap и сервери MultiHop+
 • Неограничени истовремени врски со онолку уреди колку што сакате

Конс на AtlasVPN

 • Мала VPN серверска мрежа
 • Понекогаш прекинувачот за убивање не работи 

Тоа е една од најприфатливите VPN услуги на пазарот. Тие нудат многу напредни функции за приватност и безбедност што ги надминуваат основните функции на VPN. На пример, WireGuard, SafeSwap сервери и Ad Tracker Blocker што блокира малициозен софтвер, тракери од трети страни и реклами.

атлас vpn карактеристики

Atlas VPN ги нуди сите основни карактеристики што корисниците можат да ги очекуваат од услугата VPN и многу повеќе. Со цел да се обезбеди приватност и безбедност на своите корисници, тие користат IPSec/IKEv2 и WireGuard® протоколи од светска класа, како и шифрирање AES-256.

Користењето на најсовремените протоколи како што е WireGuard, заедно со широк избор на сервери на 37 локации низ светот, им помага да обезбедат голема брзина за беспрекорно проследување, игри и целокупно искуство на прелистување.

Провери излезете од веб-страницата AtlasVPN за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

… или прочитај го мојот Преглед на Atlas VPN

7. IPVanish (најдобро за користење на неограничени уреди)

ipvanish

цена: Од 3.33 долари месечно

Бесплатна проба: Не (но политика за рефундирање од 30 дена без поставени прашања)

Сместен во: Соединетите Американски Држави (Пет очи - FVEY - сојуз)

Сервери: 1600+ сервери во 75+ земји

Протоколи / шифрирање: IKEv2, OpenVPN, L2TP/IPSec. 256-битна AES шифрирање

Влези: Политика за нулти дневници

поддршка: 24/7 телефон, разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P

Стриминг: Пренесувајте ги Netflix, Hulu, Amazon Prime итн.

карактеристики: Кил-прекинувач, разделување тунел, шеќерSync складирање, мешање на OpenVPN

Тековен договор: Ограничена понуда, заштедете 65% на годишниот план

Веб-страница: www.ipvanish.com

IPVanish VPN е можеби најголемата VPN услуга во светот. Mudhook Marketing, Inc. ја произведе VPN апликацијата, која е една од најстарите. На своите корисници им овозможува безбедни и приватни врски, како и врски со голема брзина за да можат да искусат отворен интернет.

IPVanish добрите

 • Кориснички апликации за сите ваши уреди
 • Нула сообраќајни дневници
 • Пристап до цензурирани апликации и веб-локации
 • Протоколите IKEv2, OpenVPN и L2TP/IPsec VPN
 • Заштитете ја секоја врска за да ракувате со лични податоци со непробивана безбедност
 • Обезбедете го секој уред што го поседувате без капачиња за поврзување

Конс на IPVanish

 • Недостаток на оптимизирани сервери.
 • Со седиште во САД, така што „Политиката за нулта евиденција“ е сомнителна
 • Само некои сервери работат со Netflix
 • Лажно рекламирање 24/7/365 Поддршка

Со 10 истовремени врски и голем број сервери, IPVanish VPN е одлична зделка. Сепак, сè е скриено зад сложениот дизајн, а фирмата би можела да користи потранспарентна политика за приватност.

ипванични карактеристики

IPVanish нуди сеопфатен сет на основни карактеристики, вклучувајќи прекинувач за убивање, силна шифрирање и компатибилност за различни VPN протоколи. Десктоп програмите, од друга страна, немаат функција за поделен тунел.

Генерално, IPVanish порано беше топ 3 VPN, меѓутоа, поради бавниот развој тие донекаде се лизнаа. И покрај ова, сепак е одлична VPN услуга и дефинитивно треба да ја тестирате дали сакате повеќе VPN конекции.

Провери надвор од веб-страницата IPVanish за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

8. PrivateVPN (најдобра опција за стриминг)

приватно впн

цена: Од 2.00 долари месечно

Бесплатна проба: 7-дневно пробно VPN (потребни се детали за кредитна картичка)

Сместен во: Шведска (сојуз на 14 очи)

Сервери: 100+ сервери во 63 земји

Протоколи / шифрирање: OpenVPN, PPTP, L2TP, IKEv2 и IPSec. 2048-битна шифрирање со AES-256

Влези: Нема политика за дневници

поддршка: 24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P

Стриминг: Пренесувајте Netflix, Amazon Prime, Disney+, BBC iPlayer и многу други

карактеристики: 6 симултани врски. Неограничен опсег и прекинувачи на сервер

Тековен договор: Пријавете се за 12 месеци + Добијте 12 ЕКСТРА месеци!

Веб-страница: www.privatevpn.com

PrivateVPN, лоциран во Шведска, е врвен давател на услуги VPN. Имајќи едноставен за користење интерфејс, тој обезбедува максимална анонимност, исклучително безбедни врски и молскавично брзи врски. 

Добрите страни на PrivateVPN

 • Деблокира Netflix и други сајтови и се смета за најдобар VPN за стриминг.
 • Највисоко ниво на безбедност - без разлика дали сте поврзани дома или на јавен Wi-Fi
 • Слобода од мониторинг и сеча; вашите лични податоци никогаш не се споделуваат со никого
 • Разговор во живо и поддршка за далечинско управување
 • OpenVPN 2048-битна шифрирање со AES-256

Конс на PrivateVPN

 • Мала мрежа на сервери
 • Kill switch е достапен само за Windows
 • Проблеми со перформансите особено со мобилните клиенти
 • Шведска е членка на "14 очи“ разузнавачки сојуз

Ви дава неограничена пропусност и отклучува гео-ограничен материјал на кој било безбеден сервер, заштитувајќи ве од владата и хакерите со шифрирање од воена класа.

PrivateVPN може да се пофали одлични карактеристики за безбедност и приватност, е едноставен за користење и нуди брзи брзини на пренос и торентирање. Безбедносните карактеристики вклучуваат 256-битна AES шифрирање, политика без дневници и копче за убиство, меѓу другото.

карактеристики privatevpn

Покрај ова, поддржан е и Torrenting и тие дури дозволуваат Тор преку VPN. Во целина, малку ограничена, но фантастична VPN услуга.

Провери излезете од веб-страницата на PrivateVPN за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

9. VyprVPN (Најдобра опција за безбедност)

vyprvpn

цена: Од 5 долари месечно

Бесплатна проба: Не (но политика за рефундирање од 30 дена без поставени прашања)

Сместен во: Швајцарија

Сервери: 700+ сервери во 70 земји

Протоколи / шифрирање: WireGuard, OpenVPN UDP, OpenVPN TCP, IKEv2, Chameleon. AES-256.

Влези: Нема политика за дневници

поддршка: 24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P (не е на бесплатен план)

Стриминг: Пренесувајте Netflix, Amazon Prime, Disney+, BBC iPlayer и многу други

карактеристики: Chameleon™ VPN протокол, заштита VyprDNS™, складирање на облак VyprVPN. Јавна заштита на Wi-Fi, Кил-прекинувач

Тековен договор: Заштедете 84% + добијте 12 месеци БЕСПЛАТНО

Веб-страница: www.vyprvpn.com

VyprVPN е брза, доверлива и безбедна VPN компанија со седиште во Швајцарија, земја со поволни закони за приватност кои ги штитат правата на корисниците на интернет во најголема можна мера. Целта на платформата е да обезбеди онлајн приватност за секого, секаде.

Добрите страни на VyprVPN

 • Обезбедува силни безбедносни карактеристики
 • Нуди 30-дневна гаранција за враќање на парите
 • Добри во деблокирање услуги и сајтови!
 • Торентирање
 • Нема протекување на DNS
 • Комерцијални DNS сервери
 • Сплит-тунелирање на macOS

Конс на VyprVPN

 • Релативно мала серверска мрежа
 • Бавно време на поврзување
 • Ограничена апликација за iOS

VyprVPN е едноставен за употреба услуга со кориснички интерфејс кој вградува многу функции во компактен пакет. Има неверојатен интерфејс кој се прилагодува на екранот на секој уред/оперативен систем без да влијае на големината или распоредот на елементите.

vyprvpn карактеристики

VyprVPN е исто така многу безбеден и едноставен за користење на кој било уред или оперативен систем. VyprVPN, исто така, нуди политика без дневници, замаглување и совршена тајност за напред, како дополнение на индустриски стандардни безбедносни карактеристики како 256-битна AES шифрирање, безбедни протоколи и прекинувач за убивање.

Провери излезете од веб-страницата VyprVPN за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

10. FastestVPN (најдобра опција за приватност)

fastestvpn

цена: Од 1.11 долари месечно

Бесплатна проба: Не (но политика за рефундирање од 15 дена без поставени прашања)

Сместен во: Кајмански Острови

Сервери: 350+ сервери во 40 земји

Протоколи / шифрирање: OpenVPN, IKEv2, IPSec, OpenConnect, L2TP. AES 256-битна шифрирање

Влези: Нема политика за дневници

поддршка: 24/7 поддршка за разговор во живо. 15-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P (не е на бесплатен план)

Стриминг: Пренесувајте Netflix, Amazon Prime, Disney+, HBO Max и многу други

карактеристики: Многу брзи брзини. 2 TB за складирање облак Internxt. Поврзете до 10 уреди. Убиј-прекинувач. Нема протекување на IP, DNS или WebRTC. 2 TB за складирање облак Internxt

Тековен договор: Бесплатно складирање облак од 2 ТБ Internxt + попуст до 90%.

Веб-страница: www.fastestvpn.com

Со сите можности вградени во најбрзиот VPN софтвер, можете да го контролирате и чувате вашиот прелистувач. Ги заобиколува ограничувањата и им овозможува на корисниците пристап до содржината на веб-локацијата со гео-ограничена од каде било на интернет, обезбедувајќи континуирано онлајн искуство. 

Добрите страни на FastestVPN

 • Солидна безбедност и приватност
 • Поддржува секаде-стриминг и P2P
 • Нема меѓународни сојузи за надзор или закони за задржување податоци
 • Торентирање: Ќе можете да торентувате датотеки под FastestVPN
 • Kill-switch: дури и ако вашиот VPN не успее, вашите податоци сепак ќе бидат заштитени

Недостатоци на FastestVPN

 • Само една точка за поврзување за Netflix
 • Потребно е долго време за да се поврзете со VPN сервери
 • Нема Сплит тунел

FastestVPN е една од нашите врвни препораки за приватност. Бидејќи седиштето на фирмата е на Кајманските Острови, нема шанси да бидат принудени да ги предадат информациите за клиентите на владата, а нејзината политика за евиденција го одржува само минималниот минимум на податоци за одржување на вашата сметка, исклучувајќи го вашиот онлајн сообраќај и активност. FastestVPN не е најбрзиот достапен VPN.

fastestvpn карактеристики

Меѓутоа, ако имате брза основна брзина на интернет, ќе ви биде корисно. Иако нејзината ограничена серверска мрежа ги ограничува вашите алтернативи, овој пропуст можеби нема да биде проблем во блиска иднина.

Можеби е помалку конкурентен од другите VPN услуги поради недостаток на бесплатен пробен период и многу ограничена гаранција за враќање на парите. Сепак, ова не е секогаш страшна работа.

Провери излезете од веб-страницата FastestVPN за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

11. Hotspot Shield (најдобри сервери во Кина и ОАЕ)

жариште штит

цена: Од 7.99 долари месечно

Бесплатна проба: 7-дневно пробно VPN (потребни се детали за кредитна картичка)

Сместен во: Соединетите Американски Држави (Пет очи - FVEY - сојуз)

Сервери: 3200+ сервери во 80+ земји

Протоколи / шифрирање: IKEv2/IPSec, Hydra. AES 256-битна шифрирање

Влези: Зачувани се некои дневници

поддршка: 24/7 техничка поддршка во живо. 45-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P (не е на бесплатен план)

Стриминг: Пренесувајте Netflix, Hulu, YouTube, Disney+ и повеќе

карактеристики: Патентиран Hydra протокол. Неограничен пропусен опсег. HD стриминг со неограничени податоци. Вклучува антивирус, менаџер на лозинки и блокирач на спам-повици

Тековен договор: HotSpot Shiled ограничена понуда - Заштедете до 40%

Веб-страница: www.hotspotshield.com

Жариште Шилд е премиум програма за VPN што е широко користена на iOS, Android, Mac OS X и Windows. За поотворен интернет, програмата им помага на корисниците дозволувајќи им пристап до регионален или гео-заклучен материјал.

Добрите лица на Hotspot Shield

 • Апликациите се без протекување на IP, DNS и WebRTC
 • Кориснички VPN апликации за популарни уреди
 • Еден од најбрзите VPN во светот
 • Совршена тајност со шифрирање AES-256 и прекинувач за убивање.
 • Политика за забрана на логирање
 • Ги деблокира ОАЕ, Кина, Иран, Турција, Пакистан, Бахреин

Hotspot Shield Конс

 • Бесплатната апликација споделува информации со огласувачите
 • Hotspot Shield има цена на премиум крајот на пазарот
 • Услугата Adblocker не е достапна.
 • Не е компатибилен со системи за игри

Жариште Шилд ви овозможува безбедно и анонимно да пребарувате на интернет, како и да ја промените локацијата на прелистување за да пристапите до материјалот што е блокиран во вашата област.

Hotspot Shield VPN изгледа прекрасно и има огромна мрежа на сервери што треба да се совпаднат, но начинот на кој го монетизира своето ниво на бесплатна претплата на мобилен го комплицира ветувањето за анонимност.

карактеристики на штитот на жариштето

Има компромиси со кој било производ, но Hotspot Shield има повеќе од нормата. Иако има добри резултати од тестот за брзина, не го вклучува WireGuard на најчестите платформи. Тоа е скапо, но има бесплатна опција. 

Иако опцијата за бесплатно членство е значителна, таа ги ограничува податоците и принудува рекламирање на бесплатните корисници на Android.

Провери од веб-страницата Hotspot Shield за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

12. ProtonVPN (втора најдобра бесплатна VPN во 2 година)

протонппн

цена: Од 4.99 долари месечно

Бесплатен план: Да (1 VPN конекција, пристап до блокирана содржина)

Сместен во: Швајцарија

Сервери: 1200+ сервери во 55 земји

Протоколи / шифрирање: IKEv2/IPSec и OpenVPN. AES-256 со 4096-битна RSA

Влези: Нема политика за дневници

поддршка: 24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите

Торентирање: Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P (не е на бесплатен план)

Стриминг: Пренесувајте Netflix, Disney+, Amazon Prime, BBC iPlayer, Hulu, Hotstar + повеќе

карактеристики: Вградена TOR поддршка, Kill-switch. Неограничен пропусен опсег. До 10 уреди. Филтрирање на DNS на Adblocker (NetShield).

Тековен договор: 33% ПОПУСТ со 2-годишен план - Заштедете 241 $

Веб-страница: www.protonvpn.com

ProtonVPN ги има најдобрите нивоа на бесплатно членство што сме ги сретнале, а неговите премиум нивоа ви овозможуваат пристап до различни функции за приватност за фер цена. 

Добрите страни на ProtonVPN

 • Силно шифрирање и протоколи
 • Торентирање
 • Без протекување и Политика за евиденција
 • Поддржува прелистувач Tor и P2P
 • Лесен за користење
 • Флексибилни, евтини планови

Конс на ProtonVPN

 • Нема поддршка за WireGuard
 • Склони кон блокови на VPN
 • Серверите понекогаш се бавни

Фактот дека ProtonVPN со седиште во Швајцарија им обезбедува непосредна предност за приватност во однос на конкуренцијата. Земјата има строги регулативи за приватност, независна од Соединетите Американски Држави и Европската Унија и не е дел од 5/9/14 Алијанса за следење на разузнавачките очи.

Во сите свои апликации за Android, iOS, Linux и Windows, ProtonVPN вели дека користи OpenVPN (UDP/TCP) и IKEv2, од кои сите се одлични и безбедни алтернативи. Само IKEv2 е поддржан од апликацијата macOS.

карактеристики на protonvpn

Како заклучок, силно би го предложил ProtonVPN. Тешко е да се најде бесплатен VPN кој не ја загрозува вашата приватност и нуди неограничен пропусен опсег, но нивната бесплатна верзија го обезбедува токму тоа.

Провери излезете од веб-страницата ProtonVPN за да видите повеќе за нивните услуги и нивните најнови зделки.

Најлошите VPN (кои треба да ги избегнувате)

Има многу VPN провајдери таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им се верува. За жал, има и многу лоши провајдери на VPN кои нудат услуги за подеднакво ниво, па дури и се вклучуваат во матни практики како што се евидентирање на кориснички податоци или нивно продавање на трети страни.

Ако барате реномиран провајдер на VPN, важно е да го направите вашето истражување и да бидете сигурни дека избирате сигурна услуга. За да ви помогнам, составив листа на најлошите VPN провајдери во 2023 година. Ова се компаниите кои треба да ги избегнувате по секоја цена:

1. Hola VPN

здраво впн

Здраво ВПН не е меѓу најпопуларните VPN софтвери на оваа листа. И има некои причини за тоа. Најпрво, бесплатната верзија на VPN всушност не е VPN. Тоа е peer-to-peer услуга која го насочува сообраќајот помеѓу своите корисници, а не серверите. Слушате ли како аларм се огласуваат во вашата глава во моментов? Ти би требало! Тоа е небезбедна услуга. Бидејќи кој било од тие врсници може да биде компромитиран и можеби ќе може да пристапи до вашите податоци.

Во свет каде што повеќето луѓе дури и не сакаат нивните податоци да се наоѓаат на веб-сервер, кој би сакал нивните податоци да се проследуваат низ повеќе корисници на „peer-to-peer“.

Сега, иако никогаш не би препорачал да ја користите бесплатната услуга на Hola VPN поради која било причина, не би било фер ако не зборувам за нивната врвна VPN услуга. Нивната премиум услуга е всушност VPN. Тоа не е услуга peer-to-peer како бесплатната верзија.

Иако нивната премиум услуга е всушност услуга VPN, јас не би препорачал да одите по неа поради многу причини. Ако купувате претплата за VPN од причини за приватност, тогаш не треба ни да размислувате за Hola. Ако ја погледнете нивната политика за приватност, ќе видите дека собираат многу кориснички податоци.

Ова ја исфрла приватноста базирана на VPN низ прозорецот. Ако сакате VPN од причини за приватност, има многу други провајдери кои имаат политика за нулта дневник. Некои дури и не бараат да се пријавите. Ако сакате да имате приватност, држете се настрана од Hola VPN.

Едно нешто што треба да се запамети за премиум верзијата на услугата е дека наликува на вистинска VPN услуга бидејќи има подобра шифрирање од бесплатната верзија, НО сепак се потпира на својата мрежа „peer-to-peer“ управувана од заедницата. Значи, сè уште не е исто како VPN.

Други VPN услуги како што е Nord имаат свои сервери. Hola ви овозможува да ја користите својата мрежа на врсници во заедницата без да придонесувате ништо. Не е исто како „вистинска“ VPN услуга. Само нешто што треба да се има на ум.

И ако мислите дека премиум услугата на Hola може да биде добра за гледање телевизиски емисии и филмови блокирани во регионот, размислете уште еднаш... Иако нивната услуга може со сигурност да ги одблокира веб-локациите и содржините блокирани во регионот, повеќето од нивните сервери се многу побавни од нивните конкуренти.

Значи, иако можеби ќе можете да одблокирате веб-локација, не би било забавно да се гледа поради тоа тампонирање. Има и други VPN услуги кои имаат речиси нула задоцнување, што значи дека нивните сервери се толку брзи што нема да ја забележите разликата во брзината кога ќе се поврзете со нив.

Ако барав VPN услуга, Не би ја допрел бесплатната услуга на Hola VPN со столб од десет метри. Тој е преполн со проблеми со приватноста и не е ни вистинска VPN услуга. Од друга страна, ако размислувате да ја купите премиум услугата, што е малку надградба, би препорачал прво да проверите некои од подобрите конкуренти на Hola. Не само што ќе најдете подобри цени туку и подобра и посигурна севкупна услуга.

2. Скриј го мојот задник

hidemyass vpn

HideMyAss порано беше една од најпопуларните VPN услуги. Тие порано спонзорираа некои навистина големи создавачи на содржини и беа сакани од интернетот. Но сега, не толку многу. Не слушате толку многу пофалби за нив како порано.

Нивниот пад од благодатта може да биде затоа што тие имале некои лоша историја кога станува збор за приватноста. Тие имаат историја на споделување кориснички податоци со владата, ова не е проблем со некои други даватели на VPN бидејќи тие воопшто не најавуваат никакви податоци за вас.

Ако се грижите за вашата приватност и затоа сте на пазарот за VPN, Hide My Ass веројатно не е за вас. Тие исто така се наоѓаат во ОК. Верувај ми, не сакате вашиот давател на услуги VPN да биде во ОК ако ја цените приватноста. Обединетото Кралство е една од многуте земји кои собираат податоци за масовниот надзор и ќе ги сподели со други земји доколку се праша за…

Ако не се грижите многу за приватноста и само сакате да проследувате содржини блокирани во регионот, има добри вести. Се чини дека Hide My Ass може да го заобиколи заклучувањето на регионот за некои сајтови одредено време. Работи понекогаш, но не и други пати без некоја очигледна причина. Ако барате VPN за стриминг, овој можеби не е најдобар.

Друга причина зошто Hide My Ass можеби не е најдобрата опција за стриминг е тоа што нивната брзината на серверот не е најбрза. Нивните сервери се брзи, но ако само малку погледнете наоколу, ќе најдете VPN услуги кои се многу побрзи.

Има неколку добри работи за „Скриј го мојот задник“. Една од нив е тоа што имаат апликации за речиси сите уреди, вклучително Linux, Android, iOS, Windows, macOS, итн. И можете да инсталирате и користите Hide My Ass на најмногу 5 уреди истовремено. Друга добра работа за оваа услуга е тоа што тие имаат повеќе од 1,100 сервери распространети низ целиот свет.

Иако има некои работи што ми се допаѓаат кај Hide My Ass, има многу работи што не ги сакам. Ако барате VPN за загриженост за приватноста, побарајте некаде на друго место. Тие имаат лоша историја кога станува збор за приватноста.

Нивната услуга исто така не е најбрза во индустријата. Не само што ќе се соочите со задоцнување при преносот, туку можеби нема да можете ни да ги одблокирате регионалните содржини што не се достапни во вашата земја.

Што е VPN? Како работи?

Ако веќе ја читате оваа статија, тогаш веројатно веќе знаете што е VPN. Затоа, поради оваа причина, овој дел ќе го одржиме исклучително краток.

VPN е кратенка за Виртуелна приватна мрежа. Тоа значи дека вашиот уред приватно се поврзува со сервер некаде низ светот. До пред неколку години, нивната главна употреба беше да им овозможат на вработените пристап до компјутерските системи на компанијата без да ризикуваат истекување на податоци.

што е VPN

Сепак, последниве години доведоа до појава на комерцијални VPN услуги. Нивната цел е сè уште да ги чуваат информациите приватни, но овој пат тоа се ваши сопствени податоци и информации. Ова се должи на зголеменото незадоволство од постојано следење и следење од страна на владите и компаниите.

Дополнително, тие ви дозволуваат да се појавите на различна локација од местото каде што сте навистина базирани. Придобивката од ова е што можете да пристапите до географски ограничена содржина. Повеќето луѓе ја користат оваа функција за да добијат пристап до поголем опсег на стриминг содржини.

Накратко, VPN ви обезбедува слој на приватност и пристап до географски блокирана содржина.

За што можам да користам VPN?

Кога станува збор за VPN услуги, има цела низа на намени. И покрај тоа што е релативно едноставна технологија, шифрираната врска и пристапот до серверите низ целиот свет може да обезбеди повеќекратна употреба.

Сепак, постојат три главни причини поради кои луѓето користат VPN.

Тек на глобално ниво

Поради авторски права и договорни причини, стриминг содржината значително се разликува по земја. На пример, Hulu е достапен само за граѓаните на САД, а BBC iPlayer е достапен само за Граѓани на ОК. Дополнително, библиотеките на Netflix значително се разликуваат помеѓу земјите.

Со VPN можете да пристапите до сите ваши омилени услуги за стриминг.

Амазон премиер видеоАнтена 3Apple tv +
БиБиСи iPlayerbeIN SportsКанал +
ПСКанал 4Crackle
Crunchyroll6playОткривање +
Дизни +ДР ТВДСтв
ESPNFacebookfuboTV
Франс ТВГлобоплејGmail
GoogleHBO (Max, Now & Go)Hotstar
HuluInstagramIPTV
KodiЛокалНетфликс (САД, Велика Британија)
Сега телевизијаОРФ ТВПаун
PinterestПрозибенРаиПлеј
Ракутен ВикиShowtimeНебото Оди
SkypeПрашкаSnapchat
SpotifySVT PlayTF1
ТратотTwitterWhatsApp
ВикипедијаVuduYouTube
Zattoo

Ова значи дека може да пропуштите огромен опсег на стриминг содржини. Додека граѓаните на нас имаат пристап до најголемите библиотеки за стриминг, дури и тие би можеле да пропуштат содржина.

Со менување на вашата локација користејќи VPN, може да изгледате дека сте во друга земја и оттука да пристапите до библиотеките за стриминг до нив.

Сепак, постојат два мали (но за среќа поправливи) проблеми со оваа теорија.

Некои услуги активно се обидуваат да блокираат VPN и прокси. Ова е за исполнување на нивните обврски. За среќа, VPN-овите имаат подобри мрежни инженери од овие услуги за стриминг. Затоа, секоја пристојна VPN услуга, вклучувајќи ги и оние на оваа листа, ќе може да ги надмине таквите ограничувања.

Второто прашање е дека повеќето услуги бараат локален начин на плаќање. Иако мислите дека се нешто тешко да се повтори, ќе бидете изненадени.

Заштитете ја вашата приватност

Со криење на вашата IP адреса и шифрирање на вашата врска, ќе добиете слој на приватност. Ова има многу придобивки, но на повеќето луѓе им се допаѓа фактот што им отежнува на владите и корпорациите да ве следат. Ова значи дека вашите активности ќе бидат поприватни и побезбедни.

Сепак, немојте ниту една секунда да мислите дека VPN ви обезбедуваат целосна приватност. Останувањето приватно онлајн е многу потешко и има многу повеќе чекори вклучени. Така, иако VPN не ви дава целосна приватност, тоа е чекор во вистинската насока.

Обезбедете ја вашата интернет конекција

Бидејќи VPN тунелот создава шифрирана врска помеѓу вас и серверот VPN, сè што е помеѓу е заштитено. Ова е корисно бидејќи помага да се заштити вашата интернет конекција и ги намалува шансите некој да ве хакира.

Надминете го локалното гео-блокирање

Провајдерите на VPN исто така можат да помогнат да се надминат локалните блокади.

Најчестото сценарио за ова е озлогласениот Голем огнен ѕид на Кина. Кинеската влада го блокира пристапот до многу содржини за своите граѓани. Ова е како да се обидете да ги пристрасните нивните ставови и да ги контролирате. Иако ова е најозлогласената, тие не се единствената земја што го прави тоа.

Дополнително, вашиот давател на интернет услуги може исто така да го блокира пристапот до некои содржини. На пример, во ОК многу од нив блокираат порно, а во други земји блокираат торентирање. Со поврзување со VPN сервер можете да ги надминете блокадите како оваа.

Карактеристики на VPN што мора да ги имате што треба да ги барате

VPN, како и многу онлајн услуги, не се создадени еднакви. Не би сакале ни тие да бидат бидејќи сите имаме различни потреби. Некои сакаат приватност преку можностите за стриминг, други брзина над локациите на серверот. Со оглед на тоа што случаите за употреба кај луѓето значително се разликуваат, одлично е што постои извонреден опсег од кој може да се избере.

Значи, кога станува збор за најдобрите VPN услуги, тука се карактеристиките на кои треба да внимавате.

Како што рековме, случаите на употреба ќе варираат. Затоа, можеби ќе најдете некои од овие поважни од другите.

Брзина и перформанси

Без оглед на тоа за што сакате да користите VPN услуга, брзината е важна за секого. Бавното поврзување нема да ви дозволи да пренесувате, торентирате или всушност да користите интернет на кој било можен корисен начин.

Затоа, брзината е најважна. За среќа, сите најдобри VPN услуги што ги наведовме погоре имаат големи брзини.

Сепак, имајте на ум дека брзините на VPN се разликуваат од многу фактори. Како на пр., каде сте базирани, каде се поврзувате, вашиот уред, стандардот за шифрирање итн. Затоа, ако постигнувате лоши брзини, можеби не мора да бидат виновни VPN-овите и ќе добиете лоша врска со други VPN исто така.

Ако поголемата брзина е вашиот главен приоритет, тогаш можете да извршите тестови за брзина користејќи алатки како што се TestMy.Net SpeedTest.Net.

Цена

Во идеален свет, VPN-овите би биле бесплатни поради позитивните придобивки што ги обезбедуваат за населението. Сепак, бесплатните VPN ретко се добри - повеќе за ова подоцна.

За да ја направите вашата одлука уште потешка Цените на VPN се движат од 2 до 20 долари месечно и нагоре. Да се ​​претпостави дека услугата од 2 долари ќе ви го обезбеди истото ниво на услуга како и 20 долари е срамота. Сепак, да се претпостави дека услугата од 20 долари месечно е автоматски одлична е исто така срамота.

Веројатно ќе го сфатите тоа со 8.32 долари месечно ExpressVPN е еден од поскапите VPN на оваа листа на најдобри VPN услуги. Сепак, сè уште е рангирана на второто место. Тоа е затоа што, според мене, цената е многу мал фактор. 

Секако на 2.49 долари Surfshark е поевтино, но пијте помалку пива или кафиња во текот на месецот и сте на истото место. Дополнително, кај повеќето VPN, тоа е точно она што го велат - го добивате она за што плаќате.

Со повеќето VPN, годишниот план ќе излезе најевтин во споредба со месечен план. Сепак, некои нудат двегодишни, па дури и тригодишни планови. Препорачуваме да ги избегнувате бидејќи технологијата и компаниите се развиваат толку брзо што никогаш нема да знаете каква ќе биде ситуацијата за три години од сега.

За среќа, сите VPN нудат и гаранција за враќање пари од 14 или 30 дена или бесплатен пробен период за да ги испробате. На овој начин можете да тестирате различни услуги и да одлучите која најмногу ви одговара.

Поддржани протоколи и безбедност

Кога станува збор за VPN, безбедноста може да биде исклучително важна. Се разбира, ако го користите само за пристап до гео-ограничена содржина и стриминг, тогаш ова ќе ви биде помалку значајно. За сите останати, важно е да ги проверите безбедносните детали на вашата избрана VPN услуга.

Најпопуларните VPN протоколи се:

ПротоколЗабрзаШифрирање и безбедностСтабилностСтримингP2P споделување на датотеки
OpenVPNБрзодобардобардобардобар
PPTPБрзосиромашнитеМедиумдобардобар
IPsecМедиумдобардобардобардобар
L2TP / IPSecМедиумМедиумдобардобардобар
IKEv2 / IPSecБрзодобардобардобардобар
SSTPМедиумдобарМедиумМедиумдобар
WireGuardБрзодобарсиромашнитеМедиумМедиум
Мекиот етерБрзодобардобарМедиумМедиум

OpenVPN е најпопуларниот VPN протокол. Има и други, како што е ExpressVPN Светлосен пат (кои ги имаат со отворен код).

Најголем и најважен фактор се стандардите за шифрирање. Накратко, нивото на шифрирање одредува колку би било тешко за компјутерот да ги пресмета вистинските податоци што ги испраќате. 

За жал, некои компании ги ставаат трошоците пред клиентот и ќе го продадат секое старо ѓубре. За ваша среќа, ја тестиравме секоја од VPN услугите на оваа листа и сите тие имаат одлични стандарди за шифрирање.

Високото ниво на шифрирање стандардно не гарантира одлична безбедност. Компанијата VPN, исто така, треба да има ажурирана заштита од истекување. Бидејќи VPN-врската е изградена од повеќе слоеви, постојат повеќе можности за вашата вистинска IP адреса да се појави. 

Главните виновници се Протекуваат DNS и webRTC. Разбирливо е дека вашата вистинска IP адреса протекува не е добро за безбедноста. За среќа, сите главни VPN услуги ги спречуваат овие. Сепак, бидете внимателни ако користите IPv6 бидејќи тоа е помалку широко поддржано.

Покрај безбедносните стандарди за шифрирање и заштитата од истекување, исто така е важно да се види кои други безбедносни карактеристики ги има VPN. На пример, прекинувачи за убивање, VPN со повеќе скокови и поддршка за Tor. Можете да прочитате повеќе за нив на нашата страница, а во нашите детални прегледи, покриваме какви дополнителни безбедносни карактеристики има секој VPN.

Влези

Една од причините зошто толку многу луѓе користат VPN е да ја заштитат нивната употреба на интернет од несакано внимание. Без разлика дали се работи за влади, интернет провајдери или само компании, секој има причина. Со сета искреност, се намуртивме на изреката „ако немаш што да криеш, тогаш зошто да користиш“.

Значи, јасно е дека ако VPN чува логови, тогаш ќе ја порази целата цел. За среќа, повеќето VPN компании водат само дневници за поврзување за да помогнат во подобрувањето на оваа услуга.

Заштита на податоци

Покрај логирањето, на компаниите со VPN им давате пристап до вашето име, банкарски податоци, па дури и адреса. Затоа е важно тие да ги третираат со почит. Секогаш проверувајте ги политиките и условите за приватност на компанијата за да видите како тие ракуваат со податоците. Ова може да открие многу за една компанија.

Поддржани уреди

Ако користите VPN за приватност, тогаш важно е тој секогаш да биде поврзан. Како што дискутиравме погоре, има голем број безбедносни карактеристики кои можат да помогнат во ова.

Сепак, огромен број безбедносни карактеристики нема да ви помогнат ако VPN работи само на вашиот компјутер.

Затоа, важно е VPN што ќе го изберете да може да работи на вашиот сет на уреди. За среќа, сите најдобри VPN услуги што ги избравме имаат поддршка за сите главни уреди и оперативни системи. Ова го вклучува Linux, а не само Windows, Mac, Android и iOS. Во повеќето случаи, не само упатства за поставување, туку и домашни апликации.

Дополнително, сите од нив ви овозможуваат да поврзете најмалку три уреди во исто време. Ова осигурува дека можете да ги поврзете компјутерот, телефонот и таблетот во исто време. Некои дури дозволуваат да се користат неограничени уреди во исто време, што ако сте дрски може да значи заштита на сите ваши пријатели и семејството со една сметка.  

Стриминг и торентирање

Како што беше дискутирано претходно, двете најпопуларни употреби за VPN се безбедното торентирање и одблокиран пренос. Јасно е дека тогаш би сакале најдобрите VPN услуги да можат да го обезбедат ова за вас.

Накратко, сите VPN на оваа листа ќе ви овозможат безбедно и безбедно торентирање. Некои имаат ограничувања за тоа кои локации ви е дозволено да ги користите за ова, па имајте го тоа на ум.

Дополнително, нивото до кое тие го одблокираат стриминг исто така варира не само според давателот, туку и според датумот. Затоа, ако има посветен канал или услуга што сакате да ја одблокирате, разговарајте со поддршката за корисници на услугите VPN пред да се регистрирате кај нив.

Бенефиции

Друга работа на која треба да внимавате кога станува збор за изборот на вашата VPN услуга се дополнителните додатоци што ги нудат. На пример, некои сега почнаа да нудат менаџери за лозинки, складирање во облак и слично.

Иако ова е одлично, не дозволувајте ова да биде вашиот одлучувачки фактор.

поддршка на корисниците на

И на крај, вреди да се погледнат системите за поддршка на услугата VPN. Треба да го земете предвид видот на поддршката што ја нудат, како и временската рамка во која ја нудат. Да имате поддршка за е-пошта што ќе одговори на вашите прашања за 3-5 дена не е баш идеално.

За среќа, повеќето VPN услуги имаат поддршка за разговор во живо 24/7. Оние кои немаат, имаат услуга за поддршка на е-пошта обично одговараат навремено. Искрено, за време на годините на тестирање на VPN, можеме да се потсетиме само на неколку пати кога разговорот во живо беше навистина неопходен.

Некои компании имаат дури и форуми на заедницата и Вики за да ви помогнат со проблемите. Овие се одлични бидејќи често ќе најдете совети и трикови за помош, како и одговори на вообичаени проблеми.

Како ги тестираме услугите на VPN

За жал, има огромен број на сајтови за споредба на VPN кои не тестираат никакви VPN услуги и едноставно ги враќаат информациите од целата веб-страница. Уште полошо, слушнавме за некои кои никогаш не користеле VPN услуга!

Сметаме дека е само фер и праведно да ја тестираме секоја услуга VPN што ја наведовме. Затоа, нема да најдете ниту еден на нашата страница што не сме го тестирале и детално разгледале.

Нашето тестирање е релативно едноставно, но во исто време и исклучително интензивно време. Ние детално ги разгледуваме сите карактеристики споменати погоре и каде што е можно, не само што го прифаќаме зборот на давателот на VPN, туку и самите го тестираме. За да добиете подобра слика за тоа колку длабински одиме со нашите критики, погледнете една од нашите рецензии.

Бесплатни VPN услуги

Во свет каде што сите цврсто ги држат своите паричници, бесплатните VPN-ви се зголемија. За жал, како што вели поговорката, не можете да добиете нешто за ништо. Ова важи за вистинити VPN. Сепак, бесплатните VPN услуги може да се поделат во две категории; „измама“ и маркетинг.

Да почнеме со бесплатни VPN за маркетинг бидејќи тоа е значително полесна тема за дискусија. Многу VPN од висок профил, вклучително и некои од оваа листа, имаат бесплатен VPN. Целта на ова е да привлече клиенти и долгорочно да ги претвори во платени корисници.

За да се ограничи нивната цена на овие, и да се има шанса да се направи профит од тоа, тие имаат ограничувања. Всушност, повеќето од нив ви дозволуваат да ги користите само за ограничена количина на пренос на податоци. Затоа, овие можат да бидат одлични ако ви треба VPN само за одредена задача, но дефинитивно не на долг рок.

Другата категорија на бесплатни VPN е „измама“. Ние користиме наводници бидејќи не сите од нив се измами во најстроги термини. Сепак, 99% од бесплатните VPN во оваа категорија ќе обезбедат услуга подпар и ќе ги украдат вашите податоци. Уште полошо, некои може дури и да стават малициозен софтвер на вашиот уред.

Познат пример за лош бесплатен VPN е Здраво. Hola ви обезбедува неограничена бесплатна VPN услуга. Она што многу луѓе не го сфатија е дека за возврат целина ги продаваат вашите податоци и ја користат вашата интернет конекција за обратна VPN. За среќа, оттогаш многу луѓе сфатија дека бесплатните VPN, генерално, не вредат.

Кој е најдобриот бесплатен VPN?

Ако сте тесни за пари, но навистина ви треба VPN, тогаш би ви препорачал ProtonVPN. Овозможува неограничена употреба, но има пригушување на брзината. Ова е совршено по тоа што значи дека секој што има потреба може да ја користи оваа услуга, но не може да се злоупотребува со торентирање и стриминг.

Бесплатен план на ProtonVPN нуди:

 • 23 сервери во 3 земји
 • 1 VPN конекција
 • Средна брзина
 • Строга политика без дневници
 • Пристапете до блокирана содржина

Најчесто поставувани прашања

Еве неколку често поставувани прашања кога станува збор за користење на VPN и најдобрите VPN услуги.

Ако имам VPN до мојата канцеларија, дали ми треба VPN услуга?

Деловните и комерцијалните VPN работат на истите принципи. Сепак, првото нема да ви даде никаква заштита, деблокирање на стриминг или анонимност. Всушност, вашата компанија веројатно ќе ве отпушти ако ги користите нивните сервери за торентирање или гледање Netflix.

Дали VPN-ите се легални?

Во повеќето земји, VPN се 100% легални. Сепак, има потесен список на земји каде што не е. Земјите се Белорусија, Кина, Иран, Ирак, Оман, Русија, Турција, Уганда, ОАЕ и Венецуела.

Можете ли да им верувате на VPN компаниите?

Ние сме 99% сигурни дека можете да им верувате на VPN компаниите на оваа листа. За жал, секогаш ќе има слој на параноја и на вас е да одлучите дали верувате во она што го кажува една VPN компанија. Бидејќи сите од оваа листа се обидуваат да бидат искрени и транспарентни, сакаме да веруваме дека тие се доверливи.

Кој VPN е најдобар?

ExpressVPN и NordVPN се двата водечки провајдери за избор помеѓу. NordVPN е една од најдобрите VPN услуги на пазарот и ако сакате брзо да започнете, тогаш не двоумете се веднаш да се регистрирате. ExpressVPN е изборот за вас доколку не ви пречи да платите малку повеќе за дополнителни функции и подобра функционалност.

Кој VPN е најбрз?

Од нашето тестирање, NordVPN е најбрзиот VPN. Сепак, сите VPN на оваа листа се исклучително брзи. Вашите резултати ќе се разликуваат според низа фактори, но 100% сме сигурни дека нема да бидете разочарани од ниту еден од овие VPN.

Може ли да изградам сопствен VPN?

Да, можно е да се изгради сопствен VPN. Сепак, неговата употреба би била различна од комерцијалните VPN услуги. Тоа е затоа што нема да има анонимност или пристап низ целиот свет.

Резиме

Па еве го имате. Најдобрите VPN услуги „накратко“.

Се надеваме дека сега имате јасна слика за тоа што е VPN, како функционира и големите придобивки што ги претставуваат.

Дополнително, нашиот огромен избор на најдобри VPN услуги со нивните описи треба да ви овозможи да го изберете совршениот VPN за вас.

Пријавете се на ExpressVPN, најдобрата VPN услуга, денес и истовремено добијте пристап до содржини од целиот свет и обезбедете ја вашата интернет конекција. Со ExpressVPN немате што да изгубите!

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.