SiteGround Преглед на GoGeek (Дали овој план вреди или оди со GrowBig?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

SiteGround е еден од најдобрите веб-домаќини за почетници. Всушност, ние самите секогаш го препорачуваме за почетници! Ако гледате во SiteGroundна цените, можеби се прашувате дали треба да одите со најголемиот план; GoGeek.

GoGeek започнува од 7.99 долари месечно

4x повеќе ресурси на серверот, брзина и приоритетна поддршка

Или можеби размислувате да го надградите вашиот тековен план GrowBig на GoGeek…

Јас сум голем обожавател of SiteGround. Во моето SiteGround преглед, Ги опфатив сите клучни карактеристики и добрите и лошите страни на оваа премиум услуга за веб-хостинг. Еве, ќе го зумрам нивниот план на GoGeek (7.99 долари / месец).

Ако не сте сигурни за SiteGroundпланот на GoGeek, потоа прочитајте... Затоа што во оваа статија ќе ги расчистам сите ваши сомнежи за планот на GoGeek. До крајот, ќе знаете дали вреди или не да ги потрошите вашите пари.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе SiteGround. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

SiteGround Преглед на планот на GoGeek

Што е вклучено во планот GoGeek?

Цената за SiteGroundСподелени планови за веб хостинг и WordPress Плановите за хостирање се исти. 

Единствената разлика помеѓу двете е тоа WordPress доаѓа хостинг претходно инсталиран со WordPress. Значи, овој преглед на планот GoGeek се однесува и на споделениот веб-хостинг и WordPress Хостинг

Планот GoGeek доаѓа со се што ви треба за да водите успешен онлајн бизнис. 

Без разлика дали добивате илјада посетители месечно или десет илјади посетители дневно, овој план може да се справи со тоа без да се потите!

ДЕЛ

4x повеќе ресурси на серверот, брзина и приоритетна поддршка

GoGeek започнува од 7.99 долари месечно

На прв поглед, еве што е вклучено во планот на GoGeek:

siteground цени на планот на gogeek 2023 година

Ако не сте сигурни кој план е најдобар за вас, проверете го мојот преглед на сите SiteGroundплановите и цените на каде што детално ги разгледувам.

Сега, ајде да зборуваме за сите добрини што доаѓаат спакувани со планот GoGeek…

неограничен број на веб-страниците

Планот GoGeek ви овозможува да хостирате неограничен број веб-страници на една сметка. Овој план е одличен ако самите хостирате многу веб-страници на клиенти. 

За евтина цена од 7.99 УСД/месечно, можете да хостирате онолку веб-страници за клиенти колку што сакате.

Ако сте freelancer, можете да им наплаќате на вашите клиенти мала месечна претплата и да ги хостирате сите нивни веб-локации на едно место. 

Размислете колку пари можете да заработувате секој месец хостирајќи ги веб-страниците на вашите клиенти за нив!

siteground Gogeek веб хостинг

Дури и ако не работите со клиентска работа, тоа е одлично за секој сопственик на бизнис. Ако сте како мене, сакате да поставите веб-локација наскоро пред да започнете да работите на нова идеја, тогаш овој план може да ви заштеди стотици долари секоја година. 

Вдомете онолку веб-страници колку што сакате во една единствена сметка!

40 GB простор на дискот

40 GB простор на дискот се доволни за речиси секаков вид веб-локација. Толку простор е доволен за домаќин на подкаст, видео курс или слики од целиот ваш каталог на производи.

Ако вашата веб-страница е полна со слики, овој план е совршен за вас. Веројатно нема да ви треба повеќе простор во следните 2-3 години дури и ако прикачувате нови слики секој ден.

Станирање + Git

SiteGround Staging Tools ви дозволува да креирате развојни копии од вашите веб-локации со само неколку кликања.

гогек инсценирање и гит

Развојната средина ве спасува од себе! Тоа ви овозможува да направите промени на вашата веб-страница во средина за тестирање. Вашите посетители не можат да ја видат оваа верзија на вашата страница.

И штом ќе завршите со додавање нови функции или тестирање, можете да ја распоредите оваа нова верзија на вашата страница со само неколку кликања.

Веб хостинг со бела етикета

SiteGround ви овозможува да им дадете пристап на вашите клиенти користејќи многу едноставен интерфејс:

gogeek бела етикета

Сè што треба да направите е да ги внесете нивното име и е-пошта, и SiteGround ќе им испрати покана. Најдобриот дел е што можете да изберете улога за вашиот клиент. 

Ова ви овозможува да ја ограничите количината на контрола што вашиот клиент ја има врз веб-локацијата.

Кога ја хостирате страницата на вашиот клиент на SiteGround, можете да им дадете пристап до контролната табла за веб хостинг и да ја замените SiteGroundлогото на со твоето.

siteground алатки на сајтот

Или може да немате лого воопшто како на горната слика од екранот.

Ова ви овозможува да им наплаќате дополнително секој месец за хостирање и управување со нивната веб-страница.

Приоритетна поддршка

SiteGround е познат по своето неверојатно искуство за поддршка на клиентите, водечки во индустријата.

Можете да стапите во контакт со SiteGroundтим за поддршка за неколку минути и тие ќе ви помогнат да ги решите вашите проблеми. Можете да контактирате со нив 24/7.

siteground поддршка на

Со планот GoGeek, добивате уште подобра поддршка. Вашите барања за поддршка како клиент на GoGeek имаат приоритет, што значи дека ќе можете да стапите во контакт со поддршката за корисници уште побрзо!

Разликата помеѓу планот GrowBig и GoGeek

Повеќе ресурси на серверот

Кога одите на планот GoGeek, добивате повеќе ресурси на серверот (т.е. подобри перформанси на веб-локацијата и побрзо време на вчитување) отколку на GrowBig и Планови за стартување.

 • Секунди на процесорот / програма и скрипта Извршувања: 4000/час, 40000/ден, 800000/месец
 • Серверска меморија по процес: 768 MB
 • Иноди: 600,000

GoGeek ви дава 2x повеќе ресурси од GrowBig и 3x повеќе ресурси од StartUp планот. GoGeek е побрз од SiteGroundGrowBig план на бидејќи доаѓа со повеќе ресурси на серверот.

Ќе го видите тоа GrowBig и GoGeek се многу побрзи од StartUp бидејќи добивате повеќе ресурси на серверот.

Повеќе простор на дискот

Една од најголемите разлики помеѓу плановите на GrowBig и GoGeek е количината на простор на дискот што го добивате. 

Со GoGeek, добивате 40 GB простор на дискот. Со GrowBig, добивате само 20 GB простор на дискот.

gogeek повеќе простор на дискот

Ако објавувате многу нови содржини на вашата веб-страница, тогаш планот од 20 GB можеби нема да ви биде доволен. 40 GB се доволни за повеќето веб-локации, дури и за оние што поставуваат многу нови слики секој месец.

Број на посетители

Иако нема ограничување за бројот на посетители што може да ги добие вашата веб-страница на кој било од овие планови, планот GrowBig може да опфати само околу 100 илјади посетители месечно.

Можеби мислите дека никогаш нема да ја достигнете границата од 100 посетители, но не заборавајте дека ќе добивате илјадници спам и бот-кликови на вашата веб-страница како што расте. 

Тоа дури и не го брои бројот на посети како пребарувачите Google и Yahoo ќе прави секој месец.

gogeek повеќе месечни посети на сајтот

Планот GoGeek од друга страна може да опфати 4 пати повеќе посетители. Така, дури и кога ќе почнете да добивате илјадници посетители секој месец, вашата веб-страница ќе може да се справи со оптоварувањето и да не забави!

Бела-етикета

Ако сте freelancer или понуда на агенција WordPress хостинг, тогаш ви треба овој план. Тоа ви овозможува да го означите со бела етикета SiteGround контролна табла и дајте им пристап на вашите клиенти до неа.

хостинг со бела етикета

Можете да наплаќате на вашите клиенти месечна претплата за хостирање на нивната веб-страница и кога ќе ја посетат SiteGround табла, тие ќе го видат вашето лого.

И бидејќи SiteGround ви овозможува да хостирате неограничен број веб-локации на овој план, можете да додавате онолку страници за клиенти колку што сакате!

Суштински карактеристики на веб хостинг:

 • Месечни посетители (StartUp: 10,000, GrowBig: 100,000, GoGeek: 400,000)
 • Дарежлив веб-простор (StartUp: 10GB, GrowBig: 20GB, GoGeek: 40GB)
 • Хостирани веб-страници (StartUp: 1 сајт, GrowBig: неограничени сајтови, GoGeek: неограничени сајтови)
 • Посветени ресурси на серверот (StartUp: нормално, GrowBig: +2x пати, GoGeek: +4x пати)
 • Неизмерен пренос на податоци
 • Бесплатен Повлечете и спуштете го Weebly Sitebuilder
 • Бесплатна инсталација CMS (WordPress, Џумла, Друпал итн.)
 • Бесплатни сметки за е-пошта
 • Бесплатен мигратор за е-пошта
 • Неограничено MySQL DB
 • Неограничени под и паркирани домени
 • Алатки за пријателска локација
 • 30 дена назад
 • Натпревар од 100% обновлива енергија

Карактеристики на изведба:

 • Сервери на четири континенти
 • SSD чување
 • Прилагодено поставување на серверот
 • Бесплатен CDN со секоја сметка
 • Сервери со овозможен HTTP/2
 • Приклучок за кеширање SuperCacher
 • 30% побрз PHP (само на плановите на GrowBig и GoGeek)

Безбедносни карактеристики:

 • Вишок на енергија
 • Хардверски вишок
 • Стабилност базирана на LXC
 • Единствена изолација на сметката
 • Најбрзото следење на серверот
 • Анти-хак системи и помош
 • Проактивни ажурирања и закрпи
 • заштита од спам
 • Автоматизирана дневна резервна копија
 • Напредна резервна копија на барање (само на плановите на GrowBig и GoGeek)

Карактеристики на е-трговија:

 • Инсталирајте бесплатна кошничка
 • Бесплатно Ајде да ги криптираме SSL сертификатите

Карактеристики на агенција и веб-дизајнер:

 • Испратете ја страницата до клиентот
 • Може да се додадат соработници
 • Бела етикета за хостирање и управување со клиенти (само на планот GoGeek)
 • Бесплатен приватен DNS (само на планот GoGeek)

Карактеристики за развој на веб:

 • Управувана PHP верзија (7.4)
 • Прилагодени PHP верзии 8.1, 8.0, 7.4 и 7.3
 • Бесплатен SSH и SFTP пристап
 • Бази на податоци MySQL и PostgreSQL
 • FTP сметки
 • Станирање (само на плановите на GrowBig и GoGeek)
 • Претходно инсталиран Git (само на планот GoGeek)

Карактеристики за поддршка:

 • 24/7 Неверојатно брза поддршка
 • Ние помагаме преку телефон, разговор и билети
 • Напредна приоритетна поддршка (само на планот GoGeek)

Добрите и лошите страни

Дури и ако сте одлучиле да ја хостирате вашата веб-страница SiteGroundпланот на GoGeek или размислувате да го надградите на него, еве неколку добрите и лошите страни што треба да ги имате на ум:

Добрите

 • Повеќе ресурси и поголема брзина: GoGeek ви дава многу повеќе ресурси на серверот кои гарантирано ќе испорачаат побрзо време на вчитување.
 • Поддржува многу повеќе сообраќај: Кога вашиот сајт ќе почне да добива на сила, никогаш нема да мора да се грижите дали ќе ги достигнете ограничувањата на сообраќајот. За повеќето веб-локации, на SiteGround Планот на GoGeek е доволно моќен за да се справи со илјадници месечни посетители.
 • Многу повеќе простор на дискот: Ако прикачите многу слики на вашиот WordPress страницата, ќе видите дека вашето користење на простор на дискот се зголемува навистина брзо. Планот GoGeek доаѓа со 40 GB простор на дискот, што е доволно за повеќето веб-локации со тешки слики.
 • Бела етикета: Ако работите со клиент, ќе ви се допадне оваа функција. Тоа ви овозможува да го скриете фактот дека користите SiteGround. Можете да го замените SiteGround логото со твоето кога им даваш пристап на твоите клиенти.
 • Приоритетна поддршка: SiteGroundТимот за поддршка на веќе е доволно брз. Но, убаво е да се има оваа карактеристика на овој план. Ако чекате да се поврзете со поддршката за корисници ве натера да сакате да ја повлечете косата, ви треба ова!
 • Бесплатен приватен DNS: Ова ви овозможува да го користите вашето сопствено име на домен како DNS сервер. Ова ќе ги натера вашите клиенти да мислат дека навистина сте веб-домаќин.

Конс

 • Не за сајтови за хоби: Ако само хостирате страница за хоби што нема сообраќај, тогаш можеби нема да ви треба овој план. Еве ја мојата листа на добри алтернативи за SiteGround.
 • Немате „сериозни страници“: Ако само си играте наоколу, тогаш овој план може да биде претерано. Но, ако сте сериозен сопственик на бизнис, тогаш ви треба овој план. Доаѓа со доволно ресурси за да се справи со илјадници дневни посетители.
 • Може да биде малку скапо: Ако штотуку почнувате, тогаш овој план може да изгледа малку скап. Но, ако водите профитабилен онлајн бизнис, тогаш прифатливата цена на овој план ќе изгледа како сметководствена грешка.

Дали е време да се надградите од GrowBig на GoGeek?

Да, SiteGround Планот на GoGeek вреди:

Ако вашата веб-страница почна да добива на сила, ви треба овој план. Не сакате да постигнете ограничување на сообраќајот токму кога вашата веб-страница станува вирална.

Ако испраќате многу платен сообраќај на вашата веб-страница, овој план ќе ви заштеди многу пари. Замислете да испратите сообраќај во вредност од илјадници долари на вашата веб-страница од рекламите на Facebook. И да ги изгубите сите тие пари за реклами бидејќи вашата веб-страница падна…

Ако испраќате многу сообраќај на вашата веб-страница, вашата веб-страница може да забави на поевтин план. Ако трошите илјада долари месечно на реклами, направете си услуга и надградете се на планот GoGeek на SiteGround. Ком.

Ако сакате поголема безбедност, брзина и карактеристики на изведбата, ќе добиете Google Сервери напојувани од облак, ултрабрз PHP, подобрена безбедност, сервер/клиент/динамично кеширање, резервни копии на барање + многу повеќе.

Ако сè уште не сте сигурни за SiteGround, да ве уверам дека е еден од веб-домаќини кои се најпријателски за почетници

Ако сте заинтересирани, прочитајте го мојот комплет преглед на SiteGround. Со за да дознаете зошто е еден од најдобрите веб-домаќини на пазарот.

ДЕЛ

4x повеќе ресурси на серверот, брзина и приоритетна поддршка

GoGeek започнува од 7.99 долари месечно

Споделете на...